loader

Hlavná

Žalúdok

Rakovina prsníka bez chirurgického zákroku

Bezplatné konzultácie o liečbe v Moskve.
Zavolajte na číslo 8 (800) 350-85-60 alebo vyplňte nasledujúci formulár:

Karcinóm prsníka je všeobecný názov pre skupinu neštandardných nádorov, ktoré sú lokalizované v mliečnych žľazách a vyznačujú sa osobitosťami tohto ochorenia. Táto patológia je na druhom mieste po rakovine pľúc a je najbežnejšou rakovinou u žien. Podľa svetových štatistík je ročne hlásených asi 1,5 milióna prípadov rakoviny prsníka (rakovina prsníka). Zároveň sa v Rusku každý rok zaznamená až 54 000 nových prípadov rakoviny v hrudníku.

S vekom sa zvyšuje riziko rakoviny. V 75% prípadov je choroba zistená u žien starších ako 60 rokov, u dievčat mladších ako 30 rokov sa diagnostikujú malígne nádory 150-krát menej. U mužov sa rakovina prsníka vyskytuje aj v 1% prípadov z celkového výskytu. Ročne je ochorenie smrteľné u približne 400 tisíc pacientov s rakovinou. V posledných rokoch sa zvýšila úmrtnosť.

Rakovina v skutočnosti nie je veta. Pri rakovine prsníka je možné celkom uzdraviť, hlavnou vecou je priblížiť výber ošetrujúceho lekára a onkologickej kliniky so zodpovednosťou a tiež nezanedbávať preventívnu diagnostiku..

Ak vy alebo vaši blízki potrebujete lekársku starostlivosť, kontaktujte nás. Odborníci na mieste poradia klinike, kde môžete získať účinnú liečbu:

Čo je to rakovina prsníka?

Mechanizmus rakovinového procesu je založený na mutácii a akumulácii abnormálnych buniek, čo vedie k rýchlemu rastu nádoru a jeho šíreniu do lymfatických uzlín a blízkych orgánov. Súčasne sa niektoré rakovinové bunky oddeľujú od rakovinového zamerania a šíria sa krvným riečiskom a lymfatickým systémom, čo vedie k tvorbe vzdialených metastáz v mozgu, pečeni a ďalších orgánoch. V takýchto prípadoch je liečba rakoviny prsníka charakterizovaná dlhším a zložitejším procesom..

Rakovina je rozdelená do niekoľkých desiatok foriem, medzi ktorými sú najbežnejšie difúzne a uzlové formy rakoviny.

Príznaky rakoviny prsníka

V počiatočnom štádiu nespôsobuje vznik rakoviny v mliečnej žľaze nepohodlie ani bolesť žien. Na začiatku vývoja choroby sa dá zistiť iba pomocou autodiagnostiky alebo počas mamografie. Prvé klinické príznaky sa často objavujú bližšie k 3 až 4 štádiu vývoja malignity.

Karcinóm prsníka môže byť podozrivý z nasledujúcich príznakov:

 • Seals. Vo veľkej väčšine prípadov sa rakovina prsníka zistí po tom, čo si žena alebo jej partner všimnú pečať v mliečnej žľaze, čo prispieva k rýchlemu osloveniu špecialistu..
 • Stiahnutie bradavky. Patologický proces je často indikovaný zmenou prirodzeného tvaru bradavky. Ak je nádor lokalizovaný v blízkosti bradavky a rastie do kože, spôsobuje to vytiahnutie dvorca alebo deformáciu bradavky..
 • Vypúšťanie z bradavky. Počas tehotenstva alebo počas dojčenia je výtok normálny. V iných prípadoch prítomnosť tekutiny z bradaviek naznačuje patologický proces. V závislosti od priebehu ochorenia môže byť výtok žltý, hnisavý, krvavý.
 • Zväčšené lymfatické uzliny. S patologickým procesom sa zväčšujú regionálne lymfatické uzliny. Zároveň je cítiť bolesť.
 • Asymetria prsných žliaz. Pretože tvorba rakoviny priťahuje zdravé tkanivo, dochádza k depresii, keď je paže zdvihnuté nahor na rakovinových oblastiach hrudníka..

Oncopatológia sa môže prejavovať výskytom začervenania, odlupovania kože na hrudníku, bolesti v podpazuší, ako aj viditeľnej asymetrie a nevoľnosti citlivosti prsných žliaz. Niektoré klinické príznaky môžu naznačovať benígne nádory, mastopatiu, mastitídu, mastodynia. V každom prípade je každý z týchto príznakov vážnym dôvodom kontaktovania cicavca kvôli diferencovanej diagnóze..

Diagnóza rakoviny prsníka

Prvé príznaky rakoviny prsníka môžu byť zistené nezávisle v ranom štádiu, čo významne zlepšuje prognózu. Samovyšetrenie by sa malo vykonávať mesačne v 10. deň menštruačného cyklu. Aby ste to dosiahli, musíte pripraviť zrkadlo a najprv vyhodnotiť vizuálne zmeny v prsníku: stav bradaviek, pokožku, symetriu a tvar mliečnych žliaz. Potom musíte vykonať palpačné vyšetrenie, prehmatajte hrudník pomocou vankúšikov prstov pomocou kruhových pohybov na prítomnosť uzlov, pečatí, dutín. Mali by ste tiež venovať pozornosť stavu lymfatických uzlín.

Ak sa počas autodiagnostiky zistili podozrivé zmeny na prsníku alebo bradavkách, slúži to ako poplach, po ktorom je nevyhnutná neodkladná návšteva špecialistu.

Na klinike lekári po odobratí anamnézy a fyzickom vyšetrení predpíšu súbor diagnostických postupov:

 • Krvný test na nádorové markery.
 • Analýza moču.
 • Röntgenové vyšetrenie (mamografia), ktoré umožňuje s vysokou presnosťou identifikovať atypické novotvary pomocou röntgenového žiarenia v dvoch projekciách.
 • Ultrazvuk prsných žliaz - podrobné vyhodnotenie identifikovaných formácií, umožňuje rozlíšiť nádor od cysty.
 • Biopsia - odber postihnutého tkaniva na cytologickú a histologickú analýzu.
 • PET-CT - vykonáva sa na určenie charakteristík nádoru (umiestnenie, veľkosť, stupeň rozšírenia).

Ak existuje podozrenie na metastázy, je predpísaná MRI, röntgen pľúc, dizajn kostnej súpravy a rádioizotopová štúdia. Na vypracovanie liečebného režimu a rozhodnutie o vhodnosti chemoterapie sa vykonáva genetická analýza pre onkogén, ktorý vyvoláva recidívu onkopatológie..

Príčiny rakoviny prsníka

Vývoj onkologického procesu je spôsobený porušením procesu delenia a odumretia prsných buniek. Neexistuje jasný dôvod na výskyt rakoviny prsníka, ale odborníci predložili množstvo endogénnych a exogénnych faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku zhubného nádoru..

Endogénne (vnútorné) príčiny rakoviny prsníka:

 • genetické príčiny: rakovina prsníka je charakterizovaná mutáciami v génoch BRCA1 a BRCA2;
 • dlhodobé používanie antikoncepčných prostriedkov;
 • skorá menarka alebo neskorá menopauza;
 • gynekologické choroby chronickej povahy;
 • potrat, potrat;
 • hormonálne a metabolické poruchy;
 • neskoré narodenie alebo jeho nedostatok;
 • nepravidelný sexuálny život.

Okrem toho mastopatia a fibroadenóm, ako aj prítomnosť krvných príbuzných tohto ochorenia v anamnéze, zvyšujú riziko patológie. Exogénne (vonkajšie) príčiny sú stále predmetom kontroverzie. Podľa odborníkov môžu vonkajšie faktory stimulovať vývoj miesta rakoviny v spojení s ďalšími možnými katalyzátormi rakoviny..

Medzi externé rizikové faktory patria:

 • zneužívanie alkoholu, fajčenie;
 • vystavenie chemickým látkam;
 • poranenia prsníka s poškodením žľazového tkaniva.

Spúšťacím mechanizmom karcinogenézy môže byť pôsobenie ionizujúceho žiarenia, po ktorom sa zničia molekulárne štruktúry buniek.

Klasifikácia rakoviny prsníka

Podľa histologického typu sa delia nasledujúce typy rakoviny prsníka:

 • Duktálny invazívny karcinóm je najbežnejšou formou rakoviny, ktorá predstavuje asi 80% všetkých prípadov rakoviny prsníka. Patogén sa vyvíja vo vnútri mliečnych kanálikov a zapája zdravé tkanivá do procesu rakoviny. Prognóza v prvom alebo druhom štádiu je priaznivá u 80% pacientov.
 • Lobulárny infiltrujúci karcinóm - vyvíja sa v lalokoch, ktoré produkujú mlieko, vyskytuje sa v 5 až 10% prípadov. Účinne prístupný na hormonálnu terapiu, ktorá sa vyznačuje pomalým rastom.
 • Zápalová (mastitída) rakovina - podobné klinickým prejavom mastitídy. Zriedkavý typ rakoviny prsníka, ktorý sa vyznačuje rýchlou progresiou.

Oncopatológia sa klasifikuje aj podľa systému TNM, ktorý určuje veľkosť nádoru, stupeň klíčivosti patogénu a prítomnosť / neprítomnosť metastáz.

Fázy rakoviny prsníka

Závažnosť onkopatológie môže byť určená objemom malígneho nádoru a stupňom poškodenia. Na stanovenie sa používa klasifikácia podľa 4 stupňov:

 • I. etapa - onkológia nepresahuje 2 cm, nie sú žiadne lézie lymfatických uzlín.
 • Etapa II - veľkosť nádoru nie väčšia ako 2,5 až 5 cm, lymfatické uzliny obklopujúce prsnú žľazu sú zapojené do onkologického procesu, sú možné vzdialené metastázy;
 • Etapa III - zistí sa veľkosť malígnej lézie +/- 5 cm, klíčenie v lymfatických uzlinách axilárnych dutín, zistia sa blízke tkanivá.
 • IV štádium - akékoľvek veľkosti atypickej formácie, prítomnosť uzlíkov, ulcerácie na koži, vo vzdialených orgánoch, tkanivách sú viaceré sekundárne onkologické ložiská.

Prevencia rakoviny prsníka

Aby sa predišlo rakovine prsníka, odborníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce preventívne opatrenia:

 • Pri zaťaženej histórii a genetickej predispozícii sa najmenej raz ročne podrobujte pravidelným vyšetreniam vrátane mamografického postupu. Ženy vo veku 35 - 55 rokov sa röntgenovým vyšetrením zobrazujú dvakrát ročne. Odporúča sa tiež vykonať autodiagnostiku, ktorá prispieva k včasnému odhaleniu patológie a priaznivej prognóze..
 • Kontrolná telesná hmotnosť. Podľa štatistík je obezita jedným z hlavných predispozičných faktorov pre túto onkológiu (až 40%). Preto by ste mali cvičiť častejšie a tiež dodržiavať vyváženú stravu, jesť viac prírodných produktov.
 • Prestaňte fajčiť a nezneužívajte alkohol. Je to v tabaku a zložkách alkoholických nápojov, ktoré obsahujú veľa karcinogénov a škodlivých látok, ktoré vyvolávajú bunkové mutácie.

Aby sa predišlo rakovine prsníka, lekári okrem toho odporúčajú vypiť kávu v obmedzenom množstve, vyhnúť sa stresovým situáciám, nevzdávať sa dojčenia a pravidelne užívať vitamín D, ktorý aktívne inhibuje rast rakovinových buniek..

Liečba rakoviny prsníka

Hlavnou liečbou rakoviny prsníka je chirurgický zákrok. V každom prípade závisí taktika liečby na celkovom stave pacienta, štádiách choroby.

Onkológia zahŕňa použitie nasledujúcich metód:

 • Chirurgický zákrok. Znamená to použitie troch metód: mastektómia - odstránenie žľazy s lymfatickými uzlinami, tukového tkaniva, kvadrantektómia - resekcia štvrtiny prsníka a lumektómia - operácia na zachovanie orgánov, pri ktorej sa vyrezávajú iba onkologické lézie prsníka, ktorých veľkosť nepresahuje 4 cm. Po mastektómii sa objem prsníkov môže obnoviť plastickou chirurgiou..
 • Chemoterapia. Potláča onkochémiu chemoterapeutikami. Pomáha predchádzať relapsom a tiež zmenšuje veľkosť nádoru pred operáciou. Niekedy sa používa namiesto chirurgického zákroku.
 • Rádioterapia. Znižuje tiež pravdepodobnosť recidívy. Používa sa na účinnú deštrukciu zvyškových rakovinových buniek po lumpektómii alebo mastektómii..
 • Cielená terapia. Často sa používa v kombinácii s chemoterapiou alebo po chirurgickom zákroku. Metóda spočíva v použití prípravkov monoklonálnych protilátok, ktoré účinne blokujú onkogén a spomaľujú rast patogénu..

Imunoterapia je tiež predpísaná, počas ktorej sa podávajú lieky, ktoré aktivujú imunitný systém na účinnú deštrukciu rýchlo rastúcich rakovinových buniek.

Liečba rakoviny prsníka pomocou ľudových liekov

Tradičná medicína nie je alternatívou k úradne uznanej liečbe na onkologickej klinike. Odmietnutie kvalifikovanej lekárskej starostlivosti za použitie ľudových prostriedkov spravidla vedie k smrti. Preto nemôžete stratiť čas na „magické“ liečenie infúzií a odvarov. K priaznivej prognóze skutočne prispieva včasná detekcia a adekvátna liečba zhubných nádorov.

Liečbu rakoviny prsníka v Moskve dnes vykonávajú renomovaní onkológovia a mamológovia, ktorí vďaka svojim obrovským skúsenostiam a využívaniu špičkových lekárskych a diagnostických prístrojov dosahujú najlepšie výsledky onkoterapie aj v závažných prípadoch..

Koľko ľudí žije po liečbe rakoviny prsníka?

Prežitie závisí viac od štádia ochorenia a komplexnej a účinnej liečby. Desaťročné prežitie v etapách 1 - 2 je 50 - 80%. Po onkologickej liečbe žije v 3 štádiách patológie po diagnostikovaní 10 rokov až 30% pacientov, v 4 štádiách - nie viac ako 5%. K relapsom dochádza v 22% prípadov po radikálnej excízii mliečnej žľazy..

Tieto články vám tiež môžu pomôcť.

Etapa 3 Rakovina prsníka

Ak pred 30 rokmi bola rakovina prsníka (rakovina prsníka) 3. etapy v Rusku diagnostikovaná ročne u 6 000 žien, v posledných rokoch frekvencia.

Fáza rakoviny prsníka 2

Rakovina prsníka 2. stupňa (rakovina prsníka) je zhubný proces, ktorý ovplyvňuje prsníky. Onkológovia-klinici zdieľajú rakovinu podľa závažnosti procesu.

Liečba rakoviny prsníka

Rakovina prsníka je malígna patológia vznikajúca z prsného tkaniva. Najčastejšie sa jedná o pacientov s reprodukčnou technikou pre seniorov.

Fáza rakoviny prsníka 4

Rakovina prsníka 4. stupňa (rakovina prsníka) je malígny proces, ktorý ovplyvňuje hrudník, charakterizovaný prítomnosťou vzdialených metastáz -.

Bezplatné konzultácie o liečbe v Moskve.
Zavolajte na číslo 8 (800) 350-85-60 alebo vyplňte nasledujúci formulár:

O liečbe rakoviny prsníka vo všetkých detailoch a detailoch

Rakovina prsníka je dnes pomerne časté ženské onkologické ochorenie. To sa deje v dôsledku transformácie zdravej žľazovej bunky na abnormálnu, ktorá je schopná rýchlo sa rozdeliť a vytvárať v hrudi patologické ložiská. Toto onkologické ochorenie môže byť niekoľkých druhov. Liečba rakoviny prsníka sa musí robiť včas. Moderné metódy liečby umožňujú ženám zachrániť nielen život, ale aj funkciu mliečnych žliaz.

Je liečený na rakovinu prsníka?

Onkológovia tvrdia, že rakovinu prsníka možno úspešne liečiť, ale iba v počiatočných fázach vývoja, keď sa metastázy do tela ešte nerozšírili. V tomto prípade je percento prežitia a očakávaná dĺžka života pacienta veľmi vysoké. S úspešnou liečbou patológie je miera prežitia v prvom štádiu 95%, v druhom štádiu - 85%, až 30% ľudí prežíva s tretím stupňom nádoru a miera prežitia žien sa blíži k nule so štvrtým stupňom.

Poznámka! Úspešnosť liečby nezávisí iba od štádia vývoja patológie, ale aj od kvality lieku. V európskych krajinách je priemerná dĺžka života po liečbe až dvanásť rokov a v krajinách SNŠ až štyri roky.

Ako liečiť rakovinu prsníka v rôznych štádiách?

Metódy liečby závisia od štádia vývoja patológie. V počiatočnej fáze tvorby nádoru sa chirurgicky odstráni spolu s lymfatickými uzlinami, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Mliečná žľaza je zachovaná. Ďalej, ožarovanie a chemoterapia, hormonálna liečba, aby sa zabránilo rozvoju relapsu. V 90% prípadov môže byť rakovina prsníka vyliečená úplne..

V druhej fáze mnohí lekári odporúčajú mastektómiu - odstránenie prsnej žľazy. Ďalej sú pacientom predpísaná adjuvantná terapia, ktorá je zameraná na zlepšenie kvality života a odstránenie príznakov sprievodných chorôb. Iní onkológovia trvajú na resekcii v jednotlivých odvetviach, ktorá pomáha chrániť orgán a má krátku regeneračnú dobu. Účinnosť liečby pre stupeň 2 je vysoká, postihnutý orgán má schopnosť šetriť.

Tretí stupeň malignity novotvaru sa najprv lieči chemoterapiou a rádioterapiou, potom sa uskutoční odstránenie postihnutej prsnej žľazy a ožarovanie..

Štvrté štádium zahŕňa použitie paliatívnej terapie, ktorá je zameraná na zlepšenie kvality života pacienta s rakovinou a jeho rozšírenie.

Poznámka! Rakovina prsníka je komplexný lekársky problém, ktorý si vyžaduje špecializovaný prístup..

Chirurgická liečba rakoviny prsníka

Hlavným cieľom tejto liečby je chirurgické odstránenie rakovinového nádoru. V onkológii sa na tento účel môžu použiť dva typy chirurgických zákrokov:

 1. Mastektómia, čo je operácia úplného odstránenia prsnej žľazy a lymfatických uzlín, ktoré sú umiestnené v podpazuší. Tento spôsob chirurgického zákroku sa často kombinuje s ožarovaním a hormonálnou liečbou..
 2. Lumpectómia, čo je chirurgický zákrok na úplné odstránenie rakovinového nádoru. Potom lekár predpíše rádioterapiu do oblasti hrudníka, kde bola operácia vykonaná..

Počas vyššie uvedených chirurgických zákrokov sa vykonáva aj lymfadenektómia - operácia na odstránenie axilárnych axilárnych lymfatických uzlín. Odstránené tkanivá sa odosielajú na histologické vyšetrenie, kde sa zistí možnosť šírenia metastáz do iných orgánov a tkanív. Po všetkých manipuláciách zahŕňa liečba rakoviny prsníka rekonštrukčnú chirurgiu orgánu.

Poznámka! Cieľom modernej onkologickej medicíny je predovšetkým použitie chirurgického zákroku na zachovanie orgánov pri liečbe rakoviny prsníka.

Onkologická chemoterapia

Po vyšetrení a diagnostike karcinómu prsníka lekár obvykle predpíše priebeh chemoterapie pred chirurgickým zákrokom alebo v prípade zistenia patológie v počiatočnom štádiu vývoja..

Liečba rakoviny prsníka v tomto prípade zahŕňa použitie špeciálnych cytostatík, ktoré sú zamerané na inhibíciu rozvoja novotvarov a odstraňovanie rakovinových buniek. Tieto lieky znižujú veľkosť nádoru, preto sa chirurgický zákrok uskutočňuje s minimálnymi zraneniami, zatiaľ čo zdravé tkanivá orgánov sa zachovávajú v čo najväčšej miere. Chemoterapia po chirurgickom zákroku pomáha eliminovať metastázy, čím sa znižuje riziko relapsu.

Pacient môže absolvovať chemoterapiu v nemocnici. V súlade s medzinárodným protokolom sa pre každého pacienta s rakovinou vyberie individuálny liečebný program, ktorý používa vysoko kvalitné lieky.

Liečenie ožiarením

Použitie tejto liečebnej techniky umožňuje potlačiť vývoj nádorov a miest možných metastáz. Radiačná terapia môže znížiť životaschopnosť rakovinových buniek a tiež znížiť riziko patológie relapsu o 50%. Takáto terapia sa často uskutočňuje pomocou CT a mamografie..

Cielená terapia v onkológii

Tento spôsob liečby zahrnuje použitie liekov cieleného pôsobenia na abnormálne bunky, ktoré spôsobujú ich smrť. Bez negatívnych účinkov na zdravé tkanivo. Pred liečbou by mal lekár vykonať test na zistenie citlivosti na lieky. Na tento účel sa skúma časť postihnutého tkaniva, ktorá bola odstránená biopsiou..

Cielené lieky ovplyvňujú určité molekuly rakovinových buniek, blokujú ich delenie av niektorých prípadoch začnú proces ich eliminácie..

Hormonálna liečba rakoviny prsníka

Cieľom tejto techniky je eliminovať účinky estrogénového hormónu na abnormálne bunky. Lekár vyberie hormonálne lieky na liečbu onkológie na základe hormonálneho stavu ženy, štádia vývoja patológie, celkového stavu pacienta, prevalencie metastáz, prítomnosti menopauzy. Lekári dostávajú všetky tieto údaje počas diagnózy choroby..

Tento typ liečby má mnoho výhod:

 • zníženie šírenia metastáz a riziko relapsu v budúcnosti;
 • zníženie rizika rakoviny v inej mliečnej žľaze;
 • zmenšuje veľkosť nádoru pred operáciou.

Poznámka! Ak existuje podozrenie na rakovinu prsníka, odporúča sa skríning. Pri potvrdení diagnózy môže lekár predpísať hormonálnu liečbu, ktorá pomáha eliminovať nádor s minimálnymi vedľajšími účinkami..

Účinná diagnostika patológie

Aby liečba priniesla pozitívne výsledky, musí sa náležite uviesť diagnóza patológie, v ktorej sa stanoví veľkosť nádoru, jeho umiestnenie, štádium vývoja nádoru, jeho typ a tvar. Po podrobnej a účinnej štúdii sa predpíše vhodná liečba..

Poznámka! Včasná diagnóza umožňuje identifikovať patológiu v počiatočnej fáze, čím sa niekoľkokrát zvyšuje možnosť úplného uzdravenia. Iba včasná, moderná a komplexná liečba pomáha liečiť rakovinu prsníka (rakovina prsníka)

Medzi moderné diagnostické metódy patrí:

 1. Mamografia, pri ktorej sa pomocou rádiografie zisťujú všetky nádory v rôznych štádiách vývoja.
 2. Ultrazvuk, ktorý pomáha vidieť nádor, určuje jeho veľkosť a vlastnosti.
 3. CT a MRI vám umožňujú študovať charakteristiky nádoru.
 4. Ductografia je röntgenové vyšetrenie, ktoré odhaľuje novotvary väčšie ako päť centimetrov.
 5. Biopsia je najviac informačná diagnostická metóda, pri ktorej sa určuje typ patológie, jej vlastnosti a charakteristiky.

Poznámka! Diagnóza sa odporúča, keď sú v mliečnej žľaze alebo v bradavkách tesnenia, pretože rakovina v počiatočnom štádiu už nevykazuje žiadne príznaky.

Predpovede alebo koľko ľudí žije s rakovinou prsníka

Liečba rakoviny prsníka poskytuje dobré výsledky. Dnes viac ako 50% pacientov po liečbe naďalej žije dlho. Výsledok liečby závisí od mnohých faktorov, hlavnou vecou je včasná diagnostika patológie. V prvom a druhom štádiu vývoja choroby sú rakovinové nádory takmer vždy eliminované, takže miera prežitia je v tomto prípade 85 až 95%. V prípade karcinómu prsníka tretieho stupňa 30% žien prežije a naďalej žije. V poslednom štádiu patológie sú často pozorované úmrtia, ale v niektorých prípadoch je možné uzdravenie, všetko záleží na vlastnostiach ženského tela..

Poznámka! Rakovina prsníka je vážny problém. Vývoj medicíny umožnil použitie moderných metód liečby onkológie, ktoré prispievajú k zachovaniu nielen života, ale aj ľudských orgánov, čo mu dáva príležitosť žiť celý život. Pri odpovedi na otázku mnohých žien o tom, či sa dá vyliečiť rakovina prsníka, koľko s tým môžete žiť, stojí za to odpovedať, že dnes je táto patológia úspešne liečená, potom môže človek žiť dlhý čas..

Rakovina prsníka: prvé príznaky sa objavujú príliš neskoro

Ako zistiť rakovinu prsníka v ranom štádiu a zvoliť účinnú liečbu

Irina Sukhovey editor webov 7ya.ru

Takmer jedna tretia žena má na prsiach základy rakoviny, ale vo väčšine žien sa z imunitného systému nikdy nevyvinú do ochorenia. Ukazuje to štúdiu žien, ktoré zomreli na iné nerakovinové príčiny, najmä pri dopravných nehodách. Prieskumy v tejto fáze stále nie sú informatívne a testy na nádorové markery tiež nepreukážu nič. Ako si nechať ujsť okamih, keď už zhubný nádor môže byť odhalený a porazený?

V Rusku je v 80% prípadov rakovina prsníka (rakovina prsníka) zistená pacientom samostatne, v 10% - pri fyzickom vyšetrení a iba v 10% - s mamografiou. Aj keď v modernej situácii, keď sú vyšetrenia prsníkov - ultrazvuk a mamografia - dostupné prostredníctvom povinného zdravotného poistenia, malo by to byť opačným smerom. Avšak iba 20% žien podstúpilo mamogram podľa plánu. Zvyšok buď nemyslí na svoje zdravie, alebo sa bojí, že niečo nájdu.

Ak sa nám podarí nahradiť tento iracionálny strach konštruktívnym správaním, štatistika úmrtnosti na rakovinu prsníka, ktorá je v Rusku stále sklamaná, sa okamžite zmení, hovorí Tatyana Vladimirovna Chichkanova, mamológ, onkológ, rádiológ K + 31:

- Nádory zistené v 1. štádiu sa u nás úspešne liečia v 98% prípadov - rovnako ako v USA. Ale v štádiu 1 - 2 sa zistí viac ako 90% rakoviny prsníka av nás - iba 68%. Záver: nie je strašidelné počuť diagnózu, je strašidelné nevieť sa o tom včas.

Prečo je potrebná včasná diagnostika

Rakovina prsníka sa vyvíja pomaly. Od výskytu mutácie, ktorá spôsobuje nekontrolované delenie buniek, až kým nádor nedosiahne veľkosť 5 až 10 mm a nedá sa zistiť pomocou ultrazvuku alebo mamografie, zvyčajne to trvá 5 až 10 rokov. Ak robíte štúdiu každý rok, v ideálnom prípade toho istého lekára, aby si všimol rozdiel medzi posledným mamogramom a súčasným, nehrozí žiadne riziko, že v 3. až 3. štádiu zistíte rakovinu prsníka..

Ako sa vyvíja nádor

V 90% prípadov bude nádor zistený počas mamografie benígny - s rakovinou sa spája iba 10%. Problém je v tom, že rakovinové bunky môžu klíčiť do okolitých tkanív a metastázovať - ​​dostať sa do iných orgánov s prietokom krvi alebo lymfy.

Bohužiaľ, moderná medicína nemôže ovplyvniť výskyt rakoviny prsníka. Môže ju však odhaliť čo najskôr a predĺžiť takzvané klinické štádium. Čo to znamená?

„Predklinické štádium choroby je, keď pacient nič neobťažuje a nikam nejde,“ vysvetľuje Sergey Yuryevich Abashin, profesor, onkológ, vedúci odborník v Technologickom centre PET pre nukleárnu medicínu. - Klinické štádium je štádium, keď je možné identifikovať chorobu a začať liečbu. Napríklad pri diabetes mellitus je predklinické štádium krátke a klinické štádium pomerne dlhé. Od výskytu sťažností a zdravotných problémov až po možné smrteľné finále, plynie veľa času.

Onkologické choroby sú opakom: veľmi dlhé predklinické štádium, keď pacient nič necíti a klinické štádium je veľmi krátke. A myšlienka skorej diagnózy je zvýšiť klinické štádium. Čím skôr sa zistí onkologické ochorenie, tým viac času na jeho liečenie a vyššia pravdepodobnosť úspechu.

Kedy robiť ultrazvuk a mamogram

Prvá vec, ktorú by mala začať žena akéhokoľvek veku, je samovyšetrenie prsných žliaz. Odporúča sa to robiť každý mesiac, počnúc od 20. roku veku, v 5-12. Deň mesačného cyklu, keď je prsné tkanivo mäkké a nedochádza k žiadnemu predmenštruačnému prekrveniu prsníka. Gynekológ alebo mamológ vás môže naučiť robiť samovyšetrenie prsníka, môžete použiť početné pripomienky.

Kontrolný zoznam samovyšetrenia prsníkov

Klinické vyšetrenie mliečnych žliaz u žien, ktoré nie sú ohrozené, je súčasťou povinného zdravotného poistenia od 25 rokov. Raz ročne až do 40 rokov sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie mliečnych žliaz, každé dva roky po 39 rokoch - röntgenová mamografia. Po 50 rokoch sa to robí raz ročne. Tieto termíny sú založené na údajoch o výskyte rakoviny prsníka, ktoré sa zvyšujú s vekom, ale nezohľadňujú individuálne vlastnosti ženského tela. Čo môžu byť?

„V ideálnom prípade by sa diagnostická metóda mala zvoliť v závislosti od štruktúry mliečnej žľazy,“ hovorí Tatyana Chichkanová. - Najvhodnejšou možnosťou pre lekára, ako aj pre pacienta je, keď sú ultrazvuk a mamograf v rovnakej kancelárii, a to sa stáva častejšie. Po prvé, žena akéhokoľvek veku podstúpi ultrazvuk prsných žliaz a regionálnych lymfatických uzlín (axilárne, supraklavikulárne, subklaviánske). A potom sa lekár rozhodne, či urobí mamogram.

Faktom je, že štruktúra mliečnych žliaz u žien často nezávisí iba od veku. Tri hlavné typy tkanív - tukové, žľazové a spojivové - môžu mať približne rovnaké pomery. Žľazové tkanivo však môže prevládať - napríklad u tenkých mladých žien a počas laktácie alebo tukového tkaniva - napríklad u žien s zakrivenými formami. V niektorých prípadoch informačnejšie ako ultrazvuk, v iných - mamografia.

Najčastejšie obavy týkajúce sa mamografie sa týkajú nebezpečenstva röntgenových lúčov a kompresie prsnej žľazy, ktoré sa nevyhnutne vyskytujú počas štúdie..

„Je zaručené, že tlak na hrudník nespôsobí traumu tkaniva,“ ubezpečuje doktorka Chichkanová. - Mimochodom, môžete urobiť mamogram s prsnými implantátmi - stačí nájsť lekára, ktorý má také skúsenosti. Pokiaľ ide o röntgenové lúče, mamografy používajú nižšie dávky ako napríklad v stomatológii.

Rôntgenová mamografia

Pre ženy, ktorých matky trpeli rakovinou prsníka, majú onkológovia toto odporúčanie: začať byť pravidelne sledovaný mamológom 10 rokov pred vekom, keď bola rakovina prsníka zistená u matky alebo dokonca skôr. Pokiaľ ide o ostatné ohrozené ženy, časový rozvrh pozorovania by sa mal dohodnúť s mamológom.

Ako sa lieči rakovina prsníka?

Ak sa v prsnej žľaze zistí novotvar, pacient bude odoslaný na ďalšie vyšetrenie. Zahŕňa biopsiu trepánu tumoru - s ihlou sa odoberie stĺpec tkaniva s hrúbkou 2 až 3 mm a výška do 10 mm sa nazýva biopsia. Jeho bunkové zloženie je špecifikované histologickým vyšetrením. Ak sa pri biopsii zistia malígne bunky, vykoná sa ďalšia štúdia - imunohistochemická (IHC). Umožňuje vám určiť molekulárno-biologický podtyp nádoru a liečebný program bude od toho závisieť.

Je dôležité pochopiť, že všetky tieto štúdie trvajú istý čas a ihneď po stanovení diagnózy nie je možné začať s liečbou - a nie kvôli niekomu kvôli zdĺhavosti alebo škodlivému úmyslu. Niekoľko týždňov sa venuje histologickému vyšetreniu. Bunková štruktúra nádoru nie je vždy okamžite jasná. Imunohistochémia nebude pripravená ani nasledujúci deň. To je ďalší dôvod, prečo lekári uprednostňujú detekciu rakoviny v počiatočnom štádiu: aby na liečbu bolo čo najviac času.

„Biologické znaky vývoja rakoviny prsníka sú také, že väčšina pacientov začne liečbu od chirurgického štádia,“ hovorí profesor Sergey Abashin. - Zvyšok bude predpísaná chemoterapia, hormonálna alebo ožarovacia terapia. Na vyhodnotenie jeho účinnosti sa pred a po liečbe vykonáva pozitrónová emisná tomografia v kombinácii s počítačovou tomografiou (PET-CT)..

Na rozdiel od iných metód vizuálnej diagnostiky (ultrazvuk, röntgen, CT, MRI), ktoré umožňujú vidieť iba anatomické štruktúry, pomocou PET môžete sledovať, ako sa mení metabolizmus formácií - napríklad zhubné nádory.

30 až 40 minút pred štúdiou sa pacientovi podá rádiofarmakum, ktoré sa vyrába individuálne na základe jeho výšky a hmotnosti a má obmedzenú dobu použiteľnosti, pretože je založené na analóge glukózy, ktorý je označený rádioaktívnou látkou. PET-CT s 18-FDG znamená, že rádiofarmakum je vyrobené z fluórdeoxyglukózy a označené fluórom 18, ktorý má životnosť 14 hodín.

„Zhubné bunky začínajú aktívne absorbovať značenú glukózu v tele,“ hovorí Sergey Abashin. - Formácie, ktoré nazhromaždili viac rádioaktívnych liekov, majú na obrázku vyšší metabolizmus a žiarivejšie. Ak sa na konci liečby metabolizmus nádorov zmení, začne konzumovať menej rádiofarmák, čo znamená, že liečba bola vybraná správne. To sa týka aj liečby metastatického karcinómu..

Prečo je PET kombinovaný s CT - počítačovou tomografiou? Ten slúži ako navigátor, ako zreteľne vidí polohu novotvaru v tele a pozastaví prstenec skenera, aby vyhodnotil úroveň metabolizmu v určitom bode.

Je dôležité poznamenať, že počet liekov, ktoré majú pozitívny účinok pri liečbe rakoviny prsníka, je oveľa vyšší ako v prípade iných malígnych nádorov. Moderné cielené lieky liečia formy rakoviny, ktoré sa predtým považovali za nevyliečiteľné..

Onkologické choroby sa dnes príliš nelíšia od iných chronických chorôb podľa stupňa ohrozenia života, sú odborníci presvedčení. Diagnóza, ktorá sa predtým skúšala vôbec neinformovať o pacientovi, však stále vyvoláva strach - hoci sa už dávno prestala rovnať rozsudku smrti. Hneď ako sa pacient prestane báť a začne chápať, čo sa s ním deje, vidí, že existujú všetky možnosti liečby rakoviny a začne konať..

V prípade lekárskych otázok sa najskôr poraďte so svojím lekárom.

Príznaky rakoviny prsníka u žien a spôsoby, ako sa vysporiadať s nebezpečnou chorobou

Rakovina prsníka alebo karcinóm je patologická transformácia a nekontrolovaná syntéza buniek prsného tkaniva. Patrí k najnebezpečnejším a najbežnejším patologickým stavom, ktoré niekedy ovplyvňujú populáciu mužov.

Ženy sú na túto chorobu vnímavejšie omnoho častejšie kvôli hormónom, ako sú estrogén, prostaglandín, progesterón, ktoré sprevádzajú spravodlivejší sex od mladosti po menopauzu, vrátane načasovania narodenia dieťaťa a dojčenia..

Známky rakoviny prsníka

Netypické príznaky zhubného bujnenia, ktorých prejavy sú zásadne dôležité čo najskôr konzultovať s odborníkom za účelom vyšetrenia a diagnostiky:

 • Rýchle chudnutie. Stanovuje sa porovnaním telesnej hmotnosti v rôznych časoch. Ak je chudnutie stabilné dlhšie ako 3 mesiace pri normálnej fyzickej aktivite, bez obmedzenia v potrave a pri všetkých druhoch stravy (Pozor! Mechanizmus chudnutia je prísne individuálny pre každý organizmus);
 • Stabilné a stabilné vyrážky na povrchu kože hrudníka. Určené znakmi. Vyrážky rôznych etiológií (alergická reakcia, parazitická, infekčná a bakteriologická) alebo peeling, vyrážka, ktorá sa vyznačuje svojou nezistiteľnou príčinou, sa vyznačujú:
  • rýchle zväčšenie oblasti vyrážok;
  • svrbenie
  • určité etapy vývoja vyrážky (začiatok, vznik, liečenie);
  • rast alebo pokles ich objemu;
 • Transformácia tvaru a vzhľadu bradavky. Iba pri dojčení sa tento jav považuje za noma;
 • Rast znamienka vo výstrihu. Ak je pozorovaný nárast mólov spojený s necharakteristickým výtokom z bradaviek, musíte sa poradiť s mamológom;
 • Bolesť v podpazuší. Tento jav môže byť tiež zápalovým procesom lymfatických uzlín, preto je najlepšie ho vyšetriť odborník.

Karcinóm je takmer vo všetkých prípadoch spojený s tvorbou nodulárnych, hustých formácií. Avšak niekedy existujú formy v kombinácii s novotvarmi v prsnej žľaze, ktoré sú považované za rakovinové až do doby zhubného bujnenia (transformácia na rakovinovú pečať). Vznikajú tiež formy, ktoré sa po dlhú dobu neodhaľujú ako malígny nádor.

Existujú tiež mastitídy, nodulárne, difúzne mastopatie, fibro-nádory, ktoré sa vyznačujú fokálnym alebo množiacim sa porušením integrity epitelu mliečnej žľazy..

Aj v lekárskej praxi sa pozorujú aj iné zhubné útvary žľazy, ktoré sa podobne prejavujú v rôznych štádiách a termínoch:

 • Počas laktácie:
  • Galaktokol alebo mliečna cysta. Vyskytuje sa v dôsledku zablokovania mliečnych kanálikov, je komplikáciou akútnej mastitídy. Spodné mlieko sa zhromažďuje v potrubí a objavuje sa želé podobné (kolísavé) zvýšenie objemu;
  • Mikrotrauma hrudníka. Znamená to uhryznutie hmyzom, poškriabanie alebo iné. Vyskytuje sa, keď sa dieťa nepohodlne aplikuje na hrudník, do rany vniknú mikróby. Sprievodným javom je výskyt hematómu (modrina);
 • V akomkoľvek období života, často u starších žien:
  • Tukové tkanivo, benígna tvorba subdermálnej vrstvy spojivového epitelu. Táto situácia sa vyznačuje miernym rizikom zhubného bujnenia (zhubná degenerácia)..
  • Papilloma vo vnútri mozgovej príhody. Nezhubná tvorba, ako je rast tkanív v potrubí. Pri mechanickom pôsobení je pravdepodobné, že krehké papilómy sa zlomia a krvný výtok z hrude je pravdepodobný, keď sa skúma hrudník, je definovaný ako malé husté útvary. Existuje značné riziko malignity.

Príčiny rakoviny prsníka

Identifikovalo sa množstvo základných príčin, ktoré tak či onak pomáhajú pri formovaní rakoviny prsníka. Takmer všetky tieto faktory však majú jeden spoločný koreň - ide o zvýšenie aktivity estrogénu alebo dedičnú predispozíciu.

Medzi hlavné príčiny choroby patria:

 • rod
 • Genetický znak (prítomnosť patologických epizód u blízkych príbuzných pozdĺž ženskej línie);
 • Nástup prvých kritických dní pred 12 rokom veku alebo začiatok menopauzy staršej ako 55 rokov, prítomnosť menštruačného toku viac ako 40 rokov (táto skutočnosť naznačuje nadmernú aktivitu ženských hormónov);
 • Absencia počatia a nosenie dieťaťa po celý život alebo jeho výskyt po 35 rokoch
 • Patologické formácie v ženskej genitourinárnej oblasti: dutina maternice, prívaly, slinné žľazy);
 • Všetky druhy odchýlok v dedičnosti;
 • Vplyv rádiových vĺn: radiačná liečba chorôb, blízkosť rádioaktívnych oblastí, časté fluorografické vyšetrenia, škodlivosť pri práci a iné;
 • Iné choroby na hrudníku: benígne formácie, matopatia, prejavujúce sa v nodulárnych nádoroch;
 • Účinok karcinogénov (zlúčeniny chemického pôvodu, ktoré prispievajú k rastu negatívnej kvality nádorov), jednotlivých vírusov patogénov (tieto faktory nie sú úplne známe);
 • Výška pacienta je nadpriemerná;
 • Hypodynamia;
 • Zlé návyky: pitie a fajčenie;
 • Prijatie hormonálnej antikoncepcie na dlhú dobu a značné dávky;
 • Nárast hmotnosti po menopauze.

K výskytu a rastu karcinómu v hrudníku rôznymi spôsobmi prispievajú rôzne príčiny. Napríklad, ak má pacient nadpriemernú výšku a pôsobivú postavu, potom táto skutočnosť nie je dôvodom na to, aby si myslela, že nevyhnutne dostane rakovinu. Nebezpečenstvo vo všeobecnosti znamená spojenie mnohých faktorov.

Štruktúra karcinómu je často odlišná. Sú tvorené z rôznych typov buniek, ktoré sa množia a rastú rôznymi rýchlosťami, špeciálne reagujú na spôsoby ich odstránenia..

Diagnóza choroby

Existujú vynikajúce diagnostické metódy na diagnostikovanie karcinómu..

Tieto metódy zahŕňajú fyzické vyšetrenia, ktoré sú rozdelené na:

S definíciou príznakov rakoviny sú oddelené. Záverečná fáza diagnostiky - konzultácie so špecialistom.

Ako príklad možno uviesť niektoré štandardné vyšetrovacie techniky používané v lekárskej praxi pri diagnostike karcinómu:

 • Počiatočná registrácia pacienta, zhromaždenie testov a vyšetrenie lekárskych záznamov pacienta, obvyklé metódy vyšetrenia prsníkov (vyšetrenie povrchu, hmatové vyšetrenie, bicie, auskultácia, meranie telesnej teploty);
 • Röntgenová štúdia (mamografia a röntgenová snímka hrudníka);
 • Ultrazvuk hrudnej dutiny v rôznych variantoch s pomocným vyšetrením (pečeň);
 • Scintigrafia je metóda vizuálnej izotopovej vizuálnej diagnostiky rakovinových vetiev v kostnom tkanive, je tiež známe, že táto metóda sa používa na iné lekárske účely..

samovyšetrenie

Samovyšetrenie prsníka na onkológiu je krátke, iba pol hodiny. Malo by sa vykonávať najmenej dvakrát mesačne..

V niektorých prípadoch nie je novotvar cítiť a vzhľadom na to sa odporúča viesť záznamy, v ktorých sa zaznamenávajú vaše vlastné pocity a všetky ukazovatele, ktoré sledujú výsledky každého nezávislého vyšetrenia..

Mliečne žľazy sa najlepšie vyšetria na 5. až 7. deň menštruačného cyklu, najlepšie v ten istý deň.

inšpekcia

Vizuálne vyšetrenie by sa malo vykonávať v dobre osvetlenej miestnosti v prítomnosti zrkadla. Musíte sa vyzliecť do pásu a postaviť sa priamo pred zrkadlo, upokojiť rytmy dýchania.

Potom musíte sledovať nasledujúce parametre:

 • Ako je symetria viditeľná v polohách pravej a ľavej strany hrudníka;
 • Stupeň zväčšenia jedného prsníka vo vzťahu k druhému, či sa jedna mliečna žľaza v porovnaní s iným zvýšila (treba mať na pamäti, že normálne objemy sa môžu mierne líšiť).
 • Povrch kože (výskyt akýchkoľvek zmien, lokalizácia;
 • Vzhľad bradaviek;
 • Iné zmeny.

palpácia

Pocit hrude sa vykonáva v pohodlnej polohe (státie, sedenie alebo ľahnutie)..

Hmatateľná z dôvodu sedenia alebo státia.

Každý prst by mal byť cítený špičkami prstov..

Zároveň nie je vhodné vyvíjať tlak;.

Cítia postupne každú mliečnu žľazu. Od bradavky, postupne prenášajte prsty na perifériu. Kvôli pohodliu je možné hmatať pri pohľade v zrkadle a podmienene rozdeliť prsnú žľazu na 4 komponenty..

Body, ktorým treba venovať pozornosť

Sú na hrudi nejaké hustoty:

 • prítomnosť pečatí, uzlov vo vnútri žľazy;
 • prítomnosť transformácií, formácií v bradavke.

Ak dôjde k nejakým zmenám, mali by ste navštíviť takýchto špecialistov:

 • mammologist;
 • gynekológ;
 • onkológ;
 • terapeut (vizuálne vyšetrenie a odporúčanie správnemu lekárovi).

Lekárska prehliadka

Diagnóza zhubných nádorov prsníka sa začína vyšetrením onkológom alebo mamológom.

V čase vizuálneho vyšetrenia lekár:

 • Pokúsi sa získať úplné informácie o prejavoch choroby, o možných základných príčinách jej výskytu;
 • Vykonajte vizuálne vyšetrenie, búšenie srdca (búšenie srdca) za dvoch okolností: ležanie a státie s rukami pozdĺž tela a so zdvihnutými rukami..

Ultrazvuk sa teraz stal na rozdiel od rádiografie pomocným spôsobom detekcie choroby, hoci má množstvo výhod. Napríklad umožňuje študovať obrázky z rôznych uhlov, zatiaľ čo neexistuje škodlivé žiarenie.

Hlavné dôvody použitia ultrazvukovej diagnostiky nádorov:

 • Detekcia rastu po diagnostikovaní nádoru röntgenovými lúčmi;
 • Potreba klasifikovať povahu cysty naplnenej tekutinou;
 • Identifikácia chorôb prsníka u mladých žien;
 • Všeobecné pozorovanie v čase biopsie;
 • Preventívna potreba počas obdobia tehotenstva a laktácie.

mamografia

Na skríning sa vo väčšine prípadov vykonávajú mamogramy, ale v prípade podozrenia na rakovinu sa odporúča použiť..

Preto sa často označujú ako detekčné mamogramy..

Skúška objasňuje situáciu v prítomnosti alebo neprítomnosti patológie, čo je veľmi prijateľné pre plánované inšpekcie, keď sa nezistia odchýlky.

V inej situácii môže byť potrebná biopsia (odobratie fragmentu tkaniva na podrobné vyšetrenie pod mikroskopom).

MRI mamografia - štúdia hrudnej dutiny pomocou magnetickej rezonancie.

klady

mínusy

 • žiadne inhibičné žiarenie, ktoré sa považuje za mutagén;
 • možnosť študovať metabolický proces v štrukturálnej dutine prsnej žľazy, vykonať lokalizačnú spektroskopiu.
 • často neprijateľná cena;
 • menej účinná v porovnaní s röntgenovou tomografiou, neschopnosť určiť kalcifikácie v štrukturálnej dutine žľazy.

Pred analýzou je potrebné odstrániť všetky kovové predmety. Nedržte žiadne elektronické zariadenie, aby nedošlo k rušeniu..

Ak má žena nejaké kovové implantáty (kardiostimulátor, kĺbové protézy atď.), Mala by byť informovaná špecialistka - táto skutočnosť sa považuje za kontraindikáciu pri vyšetrení..

Žena je umiestnená v prístroji v polohe na bruchu. Počas vyšetrenia musí byť pacient nehybný. Čas strávený v zariadení určuje lekár.

Podľa výsledkov skenovania MRI sa skúmajú obrázky, ktoré ukazujú všetky negatívne transformácie v hrudníku.

PCR diagnostika pomocou nádorových markerov

Oncomarkery sú jednotlivé látky, ktoré sú prítomné v krvi v malígnych formáciách. Akýkoľvek nádor je charakterizovaný rovnakými nádorovými markermi..

CA 15-3 je proteín lokalizovaný v pasážach mliečnych žliaz a vylučujúcich fragmentoch. Jeho prítomnosť v krvnom riečišti je zvýšená u 10% pacientov s počiatočnými štádiami ochorenia au 70% pacientov s formáciami spojenými s metastázami..

Na analýzu sa materiál vyberie z vnútrobunkovej žily. Pred odberom krvi nie je dovolené fajčiť.

Dôvody vykonávania analýzy:

 • identifikácia opakovaného výskytu tuleňov;
 • monitorovanie účinnosti liečby;
 • potreba klasifikácie nádoru;
 • Identifikácia veľkosti novotvaru: čím väčšia je prítomnosť nádorového markeru, tým väčšia je lézia.

Mýty o rakovine prsníka

Ročne sa vo svete diagnostikuje viac ako milión epizód rakoviny prsníka u žien. Táto skutočnosť často spôsobuje paniku, strach z vlastného života a množstvo mýtov, ktoré nezodpovedajú realite..

Niektoré z týchto mylných predstáv sa zase stanú základom kategorického odmietnutia vyšetrenia, čo je úplne bezpečná diagnóza:

 • Mýtus - Z mojich blízkych na ženskej strane nemal nikto rakovinu prsníka, takže sa nemám čoho báť. Samozrejme, ak v rodinnej anamnéze nie je rakovina prsníka, riziko jej výskytu u príbuzných je minimálne. Doteraz sa však zaznamenáva veľké množstvo epizód výskytu onkológie, keď u pacientov v rodine nikto predtým nemal rakovinu;
 • Mýtus - Moje telo je na rakovinu stále mladé. Karcinóm môže ohroziť dokonca aj veľmi mladé dievča. V modernej ekológii môže rakovina postihnúť ženu ktorejkoľvek vekovej skupiny;
 • Mýtus - prevencia onkológie. Príčiny vzniku nádoru však, žiaľ, ešte neboli úplne preštudované a stále prebieha výskum. Je potrebné uviesť, že všeliekom na hormonálne závislú onkológiu je profylaktické použitie antiestrogénových liekov. Varovaním pred inými formami nádorov, ako predtým, je včasné zistenie začiatku patologického procesu;
 • Mýtus - Neexistuje žiadna šanca na vykonanie mamografu, pretože rakovina prsníka tak či onak vedie k smrti. Ženy, ktoré patria do takzvanej „rizikovej skupiny“, by mali túto analýzu vykonávať každý rok, pretože v tomto období nedochádza k žiadnym významným zmenám, čo prispieva k včasnému odhaleniu patológie;
 • Mýtus - veľká dávka žiarenia počas mamografie, najmä každý rok, je veľmi škodlivá a nevyhnutne povedie k rakovine. Radiačná dávka počas tohto postupu je zanedbateľná a nemôže mať vážny negatívny vplyv na zdravie, ale môže zachrániť životy, ak sa nádor včas zistí v skorom štádiu, keď liečba poskytuje vysokú šancu na zotavenie;
 • Mýtus - neznepokojuje ma bolesť, na ktorú treba skúmať, som zdravý. Počiatočné štádiá karcinómu prebiehajú bez akýchkoľvek prejavov. V prípade prítomnosti benígnych nádorov prsníka u pacienta - cysty, fibro-nádory, uzlový typ mastopatie - je potrebné neustále sledovať mamológ. Dôsledná konzultácia s lekárom je potrebná pri týchto prejavoch: Tmavo červená, krv, žltá výtok z bradaviek, najmenšia hustota je malá, veľká, bolestivá alebo bezbolestná, akéhokoľvek tvaru, ak sa bolesť na hrudníku objaví nie sedem dní pred kritickými dňami, ale 2 týždne pred menštruáciou intenzívna bolesť jedného alebo oboch prsníkov.

Fázy rakoviny prsníka

K tvorbe onkologického nádoru prsníka dochádza v 4 štádiách:

 • nula Karcinóm mliečnych kanálikov (novotvar sa tvorí vo vnútri mliečnych kanálikov bez ovplyvnenia okolitých orgánov), invazívny lobulárny karcinóm (štruktúrovaný bunkami vyvíjajúcimi sa lobuly).
 • Prvý. Objem negatívnej dutiny je menší ako 2 cm. Lymfatické uzliny nie sú ovplyvnené..
 • Druhý. Objem negatívnej dutiny je až 5 cm, je uložený v tukovej vrstve, môže zachytiť lymfatické uzliny alebo pretrvávať vo vnútri žľazy. Možnosť úplného vyliečenia v tejto fáze je 75 - 90%.
 • Tretia. Objem zhubnej dutiny je väčší ako 5 cm, prejavuje sa na povrchu kože na hrudníku, lymfatických uzlinách, hrudníku..
 • Štvrté miesto. Rakovina sa šíri a prechádza cez hranice hrudníka, rastie v kostnom tkanive, dutine pečene, pľúc a mozgu. Liečba rakoviny je v tejto fáze nepravdepodobná.

Liečba rakoviny prsníka

Metódy liečby rakoviny prsníka:

 • chirurgické;
 • chemoterapia
 • hormonálna terapia;
 • imunostimulácia;
 • ožarovanie.

Liečba sa zvyčajne uskutočňuje v spojení s ďalšími metódami..

chirurgia

Chirurgia je často hlavným spôsobom, ako sa zbaviť rakoviny prsníka. Moderní chirurgovia sa snažia odstraňovať malé objemy prsného tkaniva pomocou pomocných metód: liečbou liekom a laserovou terapiou.

Druhy chirurgických postupov na odstránenie nádoru:

 • Kompletná mastektómia. Úplné odstránenie prsníka spojené s telesným tukom a umiestnené v blízkosti lymfatických uzlín. Tento spôsob operácie je najradikálnejší;
 • Úplná resekcia. Odstránenie časti hrudníka spojené s podkožným tukom a lymfatickými uzlinami. Moderní chirurgovia využívajú túto možnosť hlavne, pretože na rozdiel od kompletnej mastektómie resekcia zvyšuje šance na prežitie. Pri tejto možnosti sa používa pomocná terapia: chemoterapia;
 • Quadrantectomy - odstránenie nádoru a okolitých tkanív priamo v mieste 2 - 3 cm, rovnako ako v bezprostrednej blízkosti lymfatických uzlín. Túto operáciu je možné vykonať iba v počiatočnom štádiu choroby. Dutina, ktorá sa musí odstrániť, sa musí odoslať na biopsiu;
 • Lumpectómia je najmenšia operácia v mieste, kde je potrebné odstrániť iba novotvary a lymfatické uzliny. Podmienky pre tento chirurgický zákrok sú podobné ako pri kvadrantektómii..

Hormonálna terapia

Hlavným zameraním hormonálnej liečby je blokovanie účinku ženských pohlavných hormónov (estrogénov) na novotvar. Takéto metódy sa používajú iba v situáciách, keď sú tuleňov, ktoré majú určitú reakciu na hormóny..

Tieto metódy zahŕňajú:

 • operácia odstránenia prívesku;
 • blokáda liekov;
 • užívanie antiestrogénnych liekov;
 • použitie androgénov (mužských hormónov);
 • užívanie liekov inhibujúcich aromatázové enzýmy;
 • použitie progestínov.

chemoterapia

Chemoterapia (chémia) - protidrogová liečba rakoviny prsníka, ktorá využíva cytostatiká. Tieto lieky eliminujú rakovinové bunky a inhibujú ich reprodukciu..

Cytostatiká sú lieky, ktoré majú veľa vedľajších účinkov. Preto sú predpísané v každom prípade prísne v súlade so všeobecne prijatými predpismi a pri zohľadnení charakteristík choroby.

Cytostatiká najbežnejšie používané na zhubné nádory na hrudníku:

 • ADRIBLASTIN;
 • metotrexát;
 • 5-fluóruracilu sú;
 • paclitaxel;
 • cyklofosfamid;
 • Docetaxel;
 • Xeloda.

Združenia liekov často používaných pri liečbe rakoviny prsníka:

 • CMF (cyklofosfamid, fluóruracil, metotrexát);
 • CAF (cyklofosfamid, fluóruracil, Adriablastín);
 • FAC (fluóruracil, cyklofosfamid, Adriablastín).

Liečenie ožiarením

Uskutočňujú sa účinné krátke expozičné relácie..

Ťažisko predoperačnej rádioterapie pre nádor v hrudníku:

 • Úplné odstránenie zhubného tkaniva pozdĺž okrajov nádoru, aby sa zabránilo recidíve.
 • Transformácia vzdelávania z nefunkčnej formy na funkčnú.

pooperačné

Radiačná terapia v pooperačnom období sa zameriava hlavne na prevenciu recidívy.

Pozemky vystavené žiareniu v pooperačnom období:

 • Vlastne samotný nádor;
 • lymfatické uzliny, ktoré sa nedajú odstrániť v čase operácie;
 • podobné lokalizačné lymfatické uzliny, na prevenciu.

V čase operácie

Radiačná liečba sa môže uskutočniť hneď v čase operácie, keď sa chirurg snaží zachovať prsné tkanivo.

Je to prijateľné v nasledujúcich štádiách choroby:

sám

Indikácie pre použitie gama terapie bez chirurgického zákroku:

 • nepraktickosť zbavenia sa neoplazmy uskutočniteľným spôsobom;
 • kontraindikácie pre chirurgický zákrok;
 • odmietnutie chirurgického zákroku pacientom.

intersticiálna

Zdroj žiarenia je čo najbližšie k lokalizácii patológie. Intracavitálne ožarovanie sa používa súčasne s diaľkovým ovládaním (zdroj je umiestnený na diaľku), často s uzlovými typmi rakoviny..

Zameranie terapie: priniesť maximálne zvýšenú dávku žiarenia na vzdelávanie o rakovine, aby sa úplne eliminovala.

Cielené (cielená terapia)

Cielená cielená terapia je v podstate aktivita monoklonálnych protilátok, ktoré priľnú k špecifickým receptorom na membráne onkologickej bunky..

Tieto proteíny sú prototypmi skutočných ľudských protilátok, ktoré reprodukujú B-lymfocyty. B lymfocyty však nevytvárajú protilátky proti molekulárnym receptorom umiestneným na membráne rakovinovej bunky.

Napríklad cielená liečba môže narušiť funkciu negatívnych proteínov (ako HER2), ktoré pomáhajú rastu buniek karcinómu.

V prípadoch, keď laboratórne štúdie zistili prítomnosť nádoru prsníka, významného prebytku proteínu HER2, pacientovi je predpísaný trastuzumab (Herceptin®) alebo lapatinib (Tykerb®).

Lieky z monoklonálnych proteínov (monoklonálna protilátka - MAB) sa stali super nanotechnologickými liečivami našej doby.

Cielená liečba môže byť použitá ako pri radikálnej terapii v spojení s inými metódami boja proti rakovine prsníka (adjuvantný režim), tak na liečenie karcinómu vetvami (terapeutický režim)..

predpoveď

Prognóza na zotavenie s takým závažným ochorením je však o niečo optimistickejšia ako v prípade bežnej rakoviny, ktorá nemá rezistenciu na hormonálnu liečbu..

Pre pozitívnu predpoveď sú dôležité niektoré okolnosti:

 • diagnostika choroby v počiatočnom štádiu;
 • poskytnutie biologického materiálu na prítomnosť receptorov ER, PR, HER2;
 • závislosť od času operácie;
 • ukazovatele veku ženy a celková sila tela;
 • závislosť od účinnosti predpísaných liekov.

Aby sa dosiahla pozitívna prognóza, musí sa liečba karcinómu podrobiť rovnakému tempu ako vývoj ochorenia. Šance na úplné uzdravenie sú u pacientov, ktorých patológia bola stanovená v počiatočnej fáze.

V dnešnej realite je veľa globálnych medicínskych myslí zaneprázdnených problémom s liečbou rakoviny alebo skôr podrobnejším skúmaním príčiny a charakteru výskytu zhubných buniek..

Väčšina vedcov zatiaľ neurčila presne to, čo je hlavným dôvodom, keď úplne zdravá mliečna bunka začína získavať patologické vlastnosti, vytvára onkológiu, ktorá môže klamať telo a syntetizuje pseudo-hormóny..

Prevencia chorôb

Nie je žiadnym tajomstvom, že nadmerné hladiny ženských pohlavných hormónov v krvi spôsobujú rakovinu prsníka.

Hladina estrogénu sa znižuje počas tehotenstva a laktácie.

Nezávislý a neregulovaný príjem hormonálnych kontraceptív vedie tiež k porušeniu normálneho obsahu hormónov v krvi a spôsobuje nádor.

V predklinickom období a počas menopauzy by sa mala monitorovať prítomnosť hormónov v krvi, aby sa zistilo ochorenie a zabránilo sa jeho vzniku..

Ložisko, pôrod a dojčenie sú najlepšou prevenciou nádorov prsníka a pomáhajú pri ničení rakoviny..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Toto ochorenie narušuje tráviaci systém sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Z akých dôvodov sa vyvíja žalúdočná prietrž, aké sú príznaky problémov so signálom?
Často si všimneme vrstvu tuku na tvári starších ľudí na spodnom viečku, je to dôsledok starnutia pokožky a nie je sa čoho báť. Využívanie tvárových svalov a času robia svoju prácu, kože sa napínajú a klesajú, tieto formované miesta sú plné tuku, vreciek alebo kýly sa objavujú na očných viečkach našich očí.