loader

Liečba rakoviny prsníka v Nemecku

Rakovina prsníka je choroba, ktorá postihuje mnoho žien v období aktívnej reprodukcie. Moderné metódy prevencie a diagnostiky poskytujú veľké príležitosti na liečbu tejto nebezpečnej choroby.
Účinná liečba rakoviny prsníka v Nemecku vám nielenže umožní zbaviť sa zhubného nádoru, ale zabráni vzniku nebezpečných komplikácií a relapsom choroby v budúcnosti.

Vďaka starostlivej pozornosti na svoje zdravie a pravidelné špecializované vyšetrenia (ultrazvuk a mamografia) je možné ochorenie zistiť v skorom štádiu..

Rakovina prsníka: Základné informácie

Rakovina prsníka je najbežnejším zhubným nádorom u žien. Vyvíja sa lokálne, ale môže metastázovať do lymfatických uzlín a vnútorných orgánov (napríklad do pľúc, pečene, kostí a mozgu)..

V zdravom tele sa každá bunka prirodzene delí. Pri onkopatológii sa stráca kontrola nad týmto prírodným procesom. Rakovinové bunky sa môžu šíriť s prietokom krvi v tele, čo prispieva k tvorbe nových ložiskových nádorov nazývaných metastázy..

Presné príčiny rakoviny zostávajú neznáme. Existujú však určité faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko nádoru. Ak je choroba diagnostikovaná v počiatočnom štádiu a je uskutočnená liečba, je možné úplné uzdravenie. V súčasnosti je riziko úmrtia na malígny nádor relatívne nízke, ale iba vtedy, ak je nádor identifikovaný čo najskôr a žena je moderne liečená. Na nemeckých klinikách sú vytvorené všetky podmienky na včasné odhalenie zhubného nádoru a na boj proti rakovine.

Rizikové faktory ovplyvňujúce zvýšenú pravdepodobnosť rozvoja rakoviny:

 • ženské pohlavie (môže sa vyskytnúť aj u mužov, ale riziko je oveľa nižšie ako u žien);
 • vek od 50 do 70 rokov (môže sa však vyskytnúť aj u mladých ľudí);
 • genetické determinanty. Riziko sa zvyšuje, ak sa u najbližšej príbuznej vyskytli prípady choroby (čím bližšie príbuzní, tým väčšie riziko);
 • prvá menštruácia v ranom veku (do 12 rokov);
 • neskorá menopauza (po 55 rokoch);
 • obezita;
 • vonkajšie faktory, to znamená hormonálna antikoncepcia, hormonálna substitučná terapia;
 • vysoko tučná strava v potrave;
 • alkohol

Fázy rakoviny prsníka

Odborníci rozlišujú štyri štádiá rakoviny prsníka:

 1. prvé štádium nie je sprevádzané rastom nádoru v susedných tkanivách a metastázami;
 2. druhé štádium je charakterizované zvýšením neoplazmy až do priemeru 5 cm, poškodením okolitých tkanív, chýbajú metastázy alebo sa vyskytujú v lymfatických uzlinách umiestnených v podpazuší a na hrudi;
 3. tretie štádium je charakterizované zvýšením rastu zhubného nádoru, ktorý dosahuje priemer viac ako 5 cm a môže rásť do svalových vrstiev tkanív, spôsobovať charakteristické vonkajšie zmeny v koži: stiahnutie bradavky, výskyt vredov a patologických sekrétov, metastázy v lymfatických uzlinách;
 4. terminálne štádium rakoviny je charakterizované poškodením celého prsného tkaniva aktívnym metastázovaním do lymfatických uzlín a vnútorných orgánov.

Diagnóza rakoviny prsníka v Nemecku

V Nemecku používajú onkológovia dva hlavné testy na diagnostiku rakoviny prsníka: mamografia a ultrazvuk. Cieľom oboch výskumných metód je zistiť nezvyčajné zmeny v mliečnych žľazách. Hlavným rozdielom medzi štúdiami je spôsob vizualizácie tkaniva. Pri vyšetrení ultrazvukom sa používajú ultrazvukové vlny a pri mamografii röntgen.

Ultrazvuk rozlišuje medzi benígnymi a malígnymi zmenami a umožňuje ich pozorovať z rôznych uhlov. Táto metóda umožňuje rozlíšiť mäkké cysty od zhubných lézií. Ultrazvuk sa môže vykonávať v ktorejkoľvek fáze menštruačného cyklu. Pred vyšetrením si musí pacient vyzliecť šaty a spodnú bielizeň nad pás a potom si ľahnúť na chrbát s rukami pod hlavou. Počas vyšetrenia lekár monitoruje obraz tkaniva na monitore fotoaparátu. Ultrazvuk vám umožňuje skúmať zmeny z rôznych uhlov a po vyšetrení žena okamžite dostane výsledok spolu s popisom. Ultrazvuk je absolútne bezpečný, takže ho môžu vykonávať aj tehotné ženy.

Mamografia sa odporúča pre ženy vo veku 35 - 40 rokov s prevahou tukového tkaniva v prsnej žľaze. Röntgenové vyšetrenie vám počas vyšetrenia umožní identifikovať malé, dokonca milimetrové zmeny, identifikovať akékoľvek formy nádorov a kalcifikáciu (minerálne vápenaté usadeniny)..

U žien uprostred menštruačného cyklu sa vykonáva mamografická štúdia. Pacientka si vyzlečie šaty a spodnú bielizeň nad pás a potom stojí pred mamografickou jednotkou. Rádiológ položí prsník na špeciálny mamografický stôl a pomocou platničky na niekoľko sekúnd stlačí zariadenie. Tlak nie je bolestivý, netrvá dlho a preto spôsobuje iba dočasné nepohodlie. Keď je prsník umiestnený v komore, je do neho privádzaná malá dávka röntgenového žiarenia. Prístroj sníma fotografie, ktorých výsledky umožňujú posúdiť závažnosť stavu pacienta, predpovedať ďalší priebeh choroby a určiť pomocou lekárskej taktiky.

Liečba rakoviny prsníka v Nemecku

Nemeckí onkológovia a mamológovia vyberajú svoju liečebnú taktiku striktne individuálne. Chirurgické techniky (mastektómia) sa považujú za základné. Chirurgická liečba rakoviny prsníka v Nemecku je kombinovaná s rádioterapiou. Ihneď po odstránení nádoru odborníci ponúkajú ženám rekonštrukčnú chirurgiu. Pomáha to predchádzať negatívnemu vplyvu mastektómie na psychiku pacienta..

Aby sa znížilo riziko relapsu, odborníci odstránia lymfatické uzliny. Moderné lieky a techniky umožňujú ničiť všetky nádorové bunky a súčasne zachovávať objem zdravých tkanív. Nemecko používa relatívne nový spôsob boja proti rakovine: blokuje negatívne účinky estrogénu na prsnú žľazu pomocou hormonálnej terapie.

Radikálna mastektómia v Nemecku sa používa iba v posledných fázach vývoja zhubného nádoru. Nemeckí onkológovia sa vyhýbajú úplnej resekcii mliečnych žliaz a používajú techniky, ktoré vám umožňujú zachrániť väčšinu zdravých tkanív. Rádioterapia ničí všetky zostávajúce malígne bunky.

Nemeckí onkológovia podporujú ženu, poskytujú odbornú psychologickú pomoc av prípade potreby menujú konzultácie pre špecializovaných odborníkov vrátane psychológov a psychoterapeutov. Rekonštrukčné operácie ako súčasť obnovy formy mliečnej žľazy umožňujú prakticky nepociťovať žiadne patologické zmeny v chirurgickej liečbe. Plastická korekcia vracia prsné žľazy do ich prirodzeného vzhľadu, zrýchľuje proces adaptácie a rehabilitácie, zabraňuje rozvoju depresívnych porúch v budúcnosti.

Dôležitosť preventívnych opatrení

Každá žena po 20 rokoch by mala pravidelne kontrolovať svoje prsia doma. Vlastné testovanie je dôležitým prvkom v prevencii rakoviny prsníka. Malo by sa to robiť jedenkrát mesačne, najlepšie týždeň po menštruácii, keď hrudník neubližuje a nie je zväčšený..

Samovyšetrenie by sa malo vykonávať opatrne a bez zhonu. Zahŕňa tak hmatové vyšetrenie napríklad v sprche, ako aj pozorovanie prsníka v zrkadle. Najlepšie je urobiť vyšetrenie pri ležaní alebo státí. Počas vyšetrenia pred zrkadlom by mala žena so zdvihnutými rukami skontrolovať, či nedošlo k zmenám tvaru, farby hrudníka a podpazušia. Pri vyšetrení by prsty mali vykonávať kruhové pohyby v každom smere pozdĺž povrchu prsných žliaz.

Ak máte pochybnosti, porozprávajte sa so svojím lekárom počas gynekologického vyšetrenia. Gynekológ vám poskytne všetky informácie a v prípade potreby vypracuje odporúčanie pre mamogram a ďalšie diagnostické postupy..

Rakovina sa nevyvíja okamžite. Aj keď žena nemá žiadne príznaky, pri pravidelnom vyšetrení nájdete prvé príznaky choroby v ranom štádiu. Čas je pri tejto chorobe podstatou. Čím rýchlejšie sa choroba zistí, tým nižšie je riziko metastáz a lepšia prognóza pre budúcnosť. V Nemecku sa rakovina prsníka účinne lieči pomocou moderných techník..

Ktoré kliniky v Nemecku liečia rakovinu prsníka

V Nemecku sa rakovina prsníka lieči v mnohých zdravotníckych centrách a klinikách. Technické vybavenie špecializovaných zdravotníckych zariadení nám umožňuje dosahovať vysokú účinnosť z aplikovaných metód. Pacienti sa najčastejšie obracajú na kliniky Berlin-Buch a Helios. Všetky rakovinové centrá v Nemecku majú špeciálne vybavené oddelenia, kde majú pacienti vysoký komfort, môžu komunikovať s príbuznými, prijímať podrobné informácie o postupoch a prognóze choroby..

Na klinikách môžete podstúpiť komplexné vyšetrenie, rýchlo získať prepis diagnostických výsledkov a okamžite začať liečbu rakoviny. Odborníci venujú osobitnú pozornosť prevencii rozvoja onkologických patológií a ich opätovnému výskytu. Riziko sú ženy, ktorých príbuzní trpeli rakovinou prsníka. To však neznamená, že nevyhnutne ochorejú. Rizikové by však mali pravidelne kontrolovať prsné žľazy. Tým sa zistí choroba dostatočne skoro, čo významne zvýši šance na úplné uzdravenie..

kliniky

Mesto / región Nemecko: Berlín

Formát / špecializácia: Klinika hematológie, onkológie a paliatívnej medicíny, ktorá sa špecializuje na diagnostiku a liečbu pacientov s rakovinou. Už v roku 2007 bola klinika certifikovaná Nemeckou hematologickou a onkologickou spoločnosťou ako prvé centrum rakoviny v Berlíne a bola akreditovaná aj ako ESMO-centrum (centrum integrovanej onkológie a paliatívnej medicíny)..

Mesto / región Nemecko: Dusseldorf

Formát a zameranie kliniky: Klinika pre onkológiu, hematológiu a paliatívnu medicínu, ktorá je súčasťou multidisciplinárnej klinickej nemocnice v Nemecku, dosiahla veľký úspech v liečbe leukémie..

Mesto / región Nemecko: Regensburg

Formát / špecializácia: Multidisciplinárne lekárske stredisko. Našou výhodou je minimálne invazívny chirurgický zákrok, vďaka ktorému dochádza k odstráneniu novotvarov s minimálnym poškodením zdravých tkanív.

Mesto / región Nemecko: Berlín

Formát / špecializácia: Multidisciplinárna klinika, zahŕňa medziodvetvové onkologické centrum.

Mesto / región Nemecko: Heidelberg

Formát / špecializácia: Sedem kliník sa nachádza na území Univerzitnej lekárskej kliniky Heidelberg

Mesto / región Nemecko: Dusseldorf

Formát / špecializácia: Klinika pre onkológiu, hematológiu a imunológiu, súčasť multidisciplinárnej klinickej nemocnice v Nemecku

Mesto / región Nemecko: Krefeld

Formát / špecializácia: Multidisciplinárne lekárske stredisko vrátane kliniky všeobecnej, viscerálnej a minimálne invazívnej chirurgie.

Mesto / región Nemecko: Freiburg

Formát / špecializácia: Onkologický a výskumný ústav nádorov, Onkologická rehabilitácia je nezávislé centrum pre liečbu rakoviny a výskum rakoviny..

Mesto / región Nemecko: Essen, Severné Porýnie-Vestfálsko

Formát / špecializácia: Zdravotnícke stredisko združuje 30 kliník a 20 výskumných ústavov.

Mesto / región Nemecko: Mannheim

Formát / špecializácia: Multidisciplinárne centrum, ktoré zahŕňa dvadsaťšesť zdravotníckych zariadení rôznych smerov.

Mesto / región Nemecko: Freiburg

Formát / špecializácia: Viac ako 3 000 pacientov je liečených ročne na klinike ožarovania. Klinika má najmodernejšie technické možnosti na plánovanie a vykonávanie vysoko presnej rádioterapie..

Mesto / región Nemecko: Drážďany

Formát / špecializácia: Medzisektorové onkologické centrum vybavené najnovšou protónovou inštaláciou. Centrum pre liečbu prsníkov, Centrum pre liečbu rakoviny prostaty, Gynekologické onkologické centrum, Viscerálne onkologické centrum, Dermatologické onkologické centrum

Mesto / región Nemecko: Kolín nad Rýnom

Formát / špecializácia: Je to jedna z kliník, ktoré tvoria multidisciplinárnu univerzitu v Kolíne nad Rýnom a špecializujú sa na liečbu rakoviny v oblasti gynekológie a mamológie. Centrum pre onkológiu a mamológiu certifikované Nemeckou onkologickou spoločnosťou (DKG) ponúka všetky potrebné terapeutické a chirurgické techniky. Jednou z úzkych špecializácií kliniky je minimálne invazívny chirurgický zákrok, ktorý zohráva obzvlášť dôležitú úlohu pri liečbe fibroidov maternice, endometriózy a iných benígnych ochorení..

Liečba rakoviny prsníka v Nemecku

Zhubný nádor vo forme rakoviny prsníka je najbežnejšou rakovinou u žien. Choroba je veľmi vážna, pretože ohrozuje život. Preto je potrebná včasná diagnostika a liečba. Vďaka špecialistom v Nemecku môže byť rakovina prsníka porazená najnovšími technológiami a liečebnými metódami. Špecializované centrá zamestnávajú kvalifikovaných lekárov, ktorí účinne bojujú proti rakovine prsníka. Ako presne sa diskutuje o organizácii liečby rakoviny prsníka v Nemecku.

Príčiny a príznaky choroby

K rakovine prsníka môže dôjsť z mnohých dôvodov. Rizikovú skupinu najčastejšie zahŕňajú ženy v týchto prípadoch:

 • S časnou menštruáciou.
 • Vo veku nad 50 rokov.
 • Po ožiarení hrudníka.
 • Závislosť od alkoholu alebo nikotínu.
 • Neskoré prvé narodenie (po 30) alebo bezdetnosť.
 • Neskorá menopauza.
 • Dlhodobé používanie ženských pohlavných hormónov.
 • S dedičnou predispozíciou staršou ako 20 rokov.
 • Dlhodobé používanie mastných potravín.
 • Nedostatok fyzickej aktivity.

Výskyt tohto onkologického ochorenia je indikovaný určitými príznakmi. Môže to byť zmena tvaru alebo farby bradaviek, vzhľad šupiek alebo podráždenie. Zmeny v mliečnej žľaze sú viditeľné pri pozorovaní výtoku, opuchu, začervenania, vrások, zhutnenia. Okrem toho prsná žľaza môže tiež meniť tvar a tvar. Okrem toho sa zvyšujú regionálne lymfatické uzliny, zväčšujú sa axilárne lymfatické uzliny av pokročilých prípadoch sa na koži prsníka objavujú vredy..

Výhody liečby rakoviny prsníka v Nemecku

Rakovina prsníka sa v Nemecku lieči vysoko štandardizovaným postupom. Celý mechanizmus, počnúc konzultáciou a končiaci vyšetrením po liečebných opatreniach, je prísne regulovaný. Z tohto dôvodu sa znižujú riziká lekárskych chýb a zvyšuje sa účinnosť liečby. Ďalej je možné uviesť nasledujúce výhody:

 • Vybavené moderným zariadením.
 • Kontrola možných vedľajších účinkov počas liečby.
 • Použitie moderných liečebných metód vrátane invazívnych chirurgických zákrokov.
 • Vysoko presný laboratórny výskum.
 • Existencia účinných programov po liečbe ako rehabilitačných opatrení.
 • Prítomnosť vysokokvalifikovaných odborníkov.
 • Používanie vysokokvalitných nemeckých liekov, hormonálnej terapie a chemoterapeutických protokolov určených na boj proti onkológii.
 • Zameranie pacienta.

Diagnóza choroby

Ak je podozrenie na túto chorobu, nemecké kliniky diagnostikujú túto chorobu pomocou moderných technológií. Je to možné vďaka dostupnosti moderného vybavenia, ktoré umožňuje v najkratšom možnom čase vykonať všetky potrebné činnosti a dosiahnuť výsledky. Diagnostické metódy používajú nasledujúce:

 • mamografia.
 • Jemná vpichovacia ihla.
 • Ultrazvuk s vysokým rozlíšením, ultrazvuk (trojrozmerný a štvorrozmerný), farebný Doppler.
 • Počítačové a magnetické rezonancie.
 • Vákuová a vysokorýchlostná biopsia.

Používanie biopsie je veľmi dôležitým štádiom diagnostiky, pretože umožňuje vyhodnotiť priebeh choroby, štádium onkológie, jeho šírenie a zmeny..

Liečba rakoviny prsníka

 1. Chirurgia zostáva prioritnou oblasťou liečby. Môže to byť mastektómia, ktorá zahŕňa odstránenie jedného prsníka alebo oboch. Táto metóda je relevantná v neskorších fázach, keď sú potrebné radikálne opatrenia v súvislosti s rozsiahlou lokalizáciou onkológie. V skorých štádiách sú možné chirurgické zákroky na zachovanie orgánov, ako je tumorektómia, lumektómia, sektorová resekcia..
 2. Pri čiastočnom odstránení onkológie sa objavujú kozmetické defekty, ktoré sú deformáciou prsníka. Z tohto dôvodu nemeckí chirurgovia spravidla dodatočne vykonávajú plastickú korekciu v jedinej operácii. Najjednoduchším spôsobom je malé vytesnenie prsnej žľazy v dôsledku jeho oddelenia od kože a svalového tkaniva.
 3. Účinná moderná metóda sa tiež považuje za kryomammotómiu. Týka sa to minimálne invazívnej terapie, pri ktorej je zameranie choroby ovplyvnené nízkymi teplotami. Na koži sa urobí malý rez, do nej sa vloží špeciálna sonda na zmrazenie nádoru, po ktorej sa odstráni. V Nemecku sa začal používať ultrazvuk. Táto nechirurgická metóda, hoci sa nedávno objavila, sa dokázala dobrými výsledkami..
 4. Ak sa počas liečby zistí, že nádor má dobrú citlivosť, môže sa predpísať rádioterapia. Dnes predstavuje bodové vystavenie, čím sa minimalizuje riziko radiačného poškodenia zdravých oblastí. Častejšie sa však používa ako doplnok k chirurgickému zákroku. Odstránením zvyškových rakovinových buniek je pravdepodobnosť relapsu významne znížená..
 5. Aby sa potlačili nádorové bunky pred chirurgickým zákrokom alebo po ňom, chemoterapia sa vykonáva pomocou vysoko kvalitných nemeckých liekov. Toto je tiež hlavná metóda účinná v pokročilých formách rakoviny prsníka, keď onkológia presiahla prsia. V kombinácii s chemoterapiou sa imunoterapia často predpisuje. V tomto prípade je pacient stimulovaný proti nádorovým bunkám vlastnej imunity.
 6. Ak má identifikovaná onkológia hormonálnu závislosť, uskutočňuje sa hormonálna terapia, aby sa blokovali hormóny, ktoré prispievajú k rastu patogénnych buniek. K dispozícii je tiež cielená liečba. Jeho cieľom je blokovať proteín HER2, v dôsledku čoho sa zastaví vývoj choroby a rast buniek. Táto metóda spočíva v zavedení biologických liekov, ktoré zastavujú produkciu tohto proteínu.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Vo väčšine prípadov pacienti potrebujú operáciu. Iné metódy sú relevantné pri splnení týchto kritérií:

 • Priemer nádoru max. 2 cm.
 • V uzlinách nádoru nie sú žiadne ložiská zápalu.
 • Nie je ovplyvnená bradavkami, tkanivo obklopujúce mliečne toky nádorových uzlín.
 • Onkológia sa nevyskytla v lalokoch prsnej žľazy, ale v žľazových kanáloch prsníka.

Ak tieto parametre nie sú splnené, bude pravdepodobne potrebná chirurgická operácia. Ďalej je možná iná možnosť s priemerom nádoru väčším ako 2 cm V tomto prípade sa najprv uskutoční lieková terapia, aby sa zmenšila veľkosť nádoru, a potom sa môže uskutočniť operácia zachovania orgánov. V každej špecifickej situácii je potrebné vyšetrenie pomocou moderného vybavenia a až potom odborník určí účinnú metódu liečby rakoviny prsníka.

Liečba rakoviny prsníka v Nemecku

V modernom Rusku predstavuje rakovina prsníka asi štvrtinu všetkých prípadov rakoviny - 23 percent, ročne diagnostikuje 54 000 žien a mužov (podľa amerických údajov asi polovica pacientov s rakovinou prsníka patrí k silnejšiemu pohlaviu). Podľa údajov z roku 2014 sa výskyt rakoviny prsníka v našej krajine za desať rokov zvýšil takmer o 30%. V tom istom roku si táto choroba vyžiadala životy 22 445 obyvateľov Ruskej federácie..

Rizikové faktory

Príčiny rakoviny prsníka stále nie sú úplne objasnené. K rakovine prsníka však môže prispieť niekoľko rizikových faktorov:

Vek - od 35 do 45 rokov sa rakovina prsníka vyskytuje v jednom zo 110 rokov. Od 45 do 55 rokov - v jednom zo 47 rokov, vo veku 55 rokov, sa u jednej z 31 žien vyvinie rakovina prsníka v priebehu nasledujúcich desiatich rokov. Vo veku 65 až 75 rokov postihne toto ochorenie jednu z 27 žien;
Nadváha a nedostatok pohybu;
Neustála konzumácia alkoholu vo veľkých množstvách;
Hormóny - čím dlhšie žena žije s cyklickými zmenami hladiny estrogénu a gestagénu, tým väčšia je pravdepodobnosť rakoviny prsníka. Prvá menštruácia v ranom veku a neskorý nástup menopauzy zvyšujú riziko. Okrem toho, čím viac detí má žena a čím dlhšie dojčia, tým nižšie je riziko vzniku rakoviny prsníka.

Príznaky rakoviny prsníka

Viac ako polovica nádorov sa nachádza v hornej vonkajšej oblasti hrudníka, asi 15% - v hornej vnútornej časti. Väčšina prípadov sa vyskytuje na ľavej strane hrudníka..

Uzly - spravidla bezbolestné, nepohyblivé a pevné, s veľkosťou do dvoch centimetrov.
Bradavky - poškodenie, vybitie, vrátane špinenie a zápal.
Pokožka - výskyt pórovitosti, pretrvávajúceho sčervenania a zápalu.
Opuch podpazušie.

Fázy rakoviny prsníka

Nulové štádium (prekancerácia) a prvé štádium - veľkosť zhubného nádoru nepresahuje dva centimetre, neoplazma je obmedzená na tkanivo prsnej žľazy;

Druhé štádium - veľkosť nádoru nepresahuje dva centimetre, ale šírenie do axilárnych lymfatických uzlín sa začalo alebo sa veľkosť karcinómu pohybuje od dvoch do piatich centimetrov, ale poškodenie axilárnych lymfatických uzlín sa ešte nezačalo. Druhé štádium choroby zahŕňa aj rakovinový nádor, ktorého veľkosť je viac ako päť centimetrov, ale ešte sa nerozšírila do axilárnych lymfatických uzlín..

 • A štádium je rakovinový nádor menší ako alebo väčší ako päť centimetrov a už sa rozšíril do axilárnych lymfatických uzlín;
 • Štádium B - rakovinový nádor sa rozšíril na kožu priliehajúcu k prsnej žľaze, svalu na hrudi a rebrách;
 • Zhubný nádor typu C - zhubný nádor môže mať akúkoľvek veľkosť. Rakovinové bunky sa rozšírili do hrudnej kosti a tkanív po ruke a tiež ovplyvnili lymfatické uzliny v kľúčnej kosti;

Tretie štádium - zväčšenie veľkosti nádoru z 2 na 5 cm, šírenie nádorového procesu do axilárnych lymfatických uzlín, je tiež charakterizované tromi substitúciami: A, B, C.

Štvrté štádium - objavenie sa metastáz, nádor sa šíri do ďalších častí tela.

Diagnóza rakoviny prsníka v Nemecku

Konzultácie s odborníkom, počas ktorého sa vykonáva podrobný prieskum príznakov, pohmatu prsnej žľazy a podpazušia, ako aj vizuálne vyšetrenie orgánu.

Mamografia - dnes sa na nemeckých klinikách používa digitálna metóda zobrazovania, vďaka ktorej je obrázok uložený v počítači. Tento formát umožňuje odborníkovi ich podrobne prezerať a zväčšovať na monitore počítača. Postup sa spravidla vykonáva v stoji. Hrudník pacienta je zovretý medzi dvoma doskami z plexiskla. Prítomnosť implantátov nie je kontraindikáciou k mamografii. Mamografia odhalila 85 až 95 percent nádorov prsníka.
Ak je podozrenie na nádor, vyšetria sa obe prsia..

Tomosyntéza - trojrozmerná mamografia. Vysoké rozlíšenie poskytuje omnoho ostrejší obraz ako konvenčná mamografia. Umožňuje presnú diagnostiku žien s hustým prsným tkanivom.

Ultrazvuk - používa sa ako metóda dodatočného zobrazovania, s nejasnými výsledkami mamografie alebo na objasnenie. Okrem toho je ultrazvuk dobre vhodný na presné zobrazenie cýst v prsnej žľaze. Používa sa ako samostatná štúdia pre prsník, ktorý prešiel rekonštrukciou po mastektómii..

MRI prsníka s kontrastom sa používa v prípade nemožnosti vykonať presnú diagnózu podľa výsledkov vyššie uvedených metód alebo stupeň šírenia nádoru nie je jasný..

Biopsia je zbierka tkaniva prsnej žľazy na následné histologické vyšetrenie. Vo väčšine prípadov sa vykonáva ihlou. Keď sa vykonáva biopsia na získanie dostatočného množstva nádorového tkaniva, nemeckí lekári zvyčajne používajú ihly s hrúbkou 1,5 až 2 mm. Tenké ihly sa používajú hlavne vtedy, keď je potrebné odobrať bunky z lymfatických uzlín v podpazuší. Biopsia vpichu sa spravidla vykonáva pod dohľadom ultrazvukového ambulancie s použitím lokálnej anestézie..
Vákuová biopsia sa používa na zhromaždenie väčšieho množstva tkaniva a vykonáva sa pod dohľadom mamografu. Môže sa to robiť pri státí alebo ležaní. Vo vákuu sa cez bočný otvor v kanyle odstráni dostatočné množstvo tkaniva. Môže existovať niekoľko plotov, jedna punkcia.

Laboratórna diagnostika zahŕňa:

Kvapalná biopsia na detekciu v krvi tzv cirkulujúce patogénne bunky;
Test na prítomnosť estrogénových a progesterónových receptorov na kontrolu možnosti hormonálnej terapie;
Stanovenie stavu HER2 - receptora 2 ľudského epidermálneho rastového faktora - druhého receptora pre ľudský epidermálny rastový faktor. V prípade, že kontrola vykonaná na vzorke biopsie vzbudí pochybnosti odborníkov, štúdia sa vykoná znova na tkanive nádoru odstránenom počas operácie. Pacienti s HER2-pozitívnym karcinómom prsníka môžu dostávať cielenú terapiu;
Laboratórne krvné testy na nádorové markery CA 15-3 a CEA;
DNA - cytometria - meria stupeň agresivity rakoviny;
Pred operáciou sa pacient podrobuje krvným testom na zrážanie krvi, funkciu obličiek, funkciu pečene atď..

PEM - pozitrónová emisná mamografia (PEM) - sa používa na získanie podrobného obrazu tkaniva prsníka po podaní 18F-fluórdeoxyglukózy (FDG). Procedúra sa vykonáva pri sedení, zatiaľ čo tlak na hrudník je oveľa nižší ako pri štandardnej mamografii. Umožňuje vám zistiť malé nádory s veľkosťou najmenej 1,6 mm, čo umožňuje vykonávať operácie na zachovanie orgánov. Tento spôsob umožňuje detegovať novotvary prsnej žľazy a axilárnej oblasti počas jedného postupu.

PET CT - pozitrónová emisná tomografia - používa sa na detekciu sekundárnych nádorov prsníka - metastáz.

REZERVUJTE JMENOVANIE

Liečba rakoviny prsníka v Nemecku

Najbežnejšou liečbou rakoviny prsníka je chirurgický zákrok na odstránenie nádoru..

Lekári špecializovaných kliník alebo špecializovaných oddelení veľkých nemocníc sa podieľajú na odstraňovaní nádorov prsníka v Nemecku. Aby ste si vybrali správne zdravotnícke zariadenie v tejto krajine, musíte poznať nasledovné - špecialisti takejto inštitúcie musia vykonať najmenej 50 takýchto operácií ročne. Je to požiadavka EUSOMA (Európskej spoločnosti pre choroby prsníkov). Okrem toho musí inštitúcia spĺňať požiadavky na certifikáciu „Centra pre prsné žľazy“ - na vybavenie, kvalifikáciu odborníkov atď. Napriek tomu takáto certifikácia nie je povinná, preto sa mnohým klinikám s relevantnými skúsenosťami s chirurgiou, vynikajúcou výbavou a veľmi hodnými špecialistami tento postup neobťažuje.
Z kliník, s ktorými naša spoločnosť spolupracuje, má Weissensee Park Clinic certifikované Centrum pre prsné žľazy.

Existuje niekoľko spôsobov chirurgického odstránenia nádoru prsníka:
Lumpektómia je operácia zachovania orgánov. V súčasnosti sa v Nemecku vykonáva v 75% prípadov. Nádor je úplne odstránený a prsník je čo najviac konzervovaný, zatiaľ čo nemeckí chirurgovia robia všetko pre to, aby vyzerali prirodzene. Po odstránení veľkého množstva tkaniva je možné chirurgicky korigovať rovnakú veľkosť prsníka, vrátane zníženia zdravého prsníka. V niektorých prípadoch sa kvôli možnosti lumpektómie vykonáva neoadjuvantná chemoterapia znižujúca nádory. V podmienkach pooperačnej rádioterapie poskytuje chirurgia na zachovanie orgánov rovnaké výsledky prežitia ako úplné odstránenie prsníkov - mastektómia.
Okrem toho sa prostredníctvom samostatného rezu odstránia lymfatické uzliny podpazuší, aby sa zistila penetrácia rakovinových buniek do lymfatického systému..

Mastektómia - úplné odstránenie prsnej žľazy a lymfatických uzlín podpazušia. Počas tzv modifikovaná radikálna mastektómia odstraňuje celé prsia, lymfatické uzliny, ako aj tkanivo pokrývajúce prsné svaly.

Pri mastektómii je možná estetická rekonštrukcia prsnej žľazy, ktorá môže byť uskutočnená v jednej anestézii alebo po určitom čase. To sa dá urobiť pomocou implantátov alebo vlastných tkanív (odobratých z brucha, zadku, chrbta). V prípade implantátov treba pripomenúť, že po približne 10 rokoch sa musia vymeniť.

Liečenie ožiarením

Okrem chirurgického zákroku a liečby drogami je ožarovanie najbežnejšou liečbou rakoviny prsníka. Používa sa vo väčšine prípadov po odstránení nádoru, aby sa zničili zostávajúce rakovinové bunky, čím sa zníži pravdepodobnosť recidívy..

Rádioterapia je povinná po lumpektómii. Po odstránení celého prsníka sa ožarovanie uskutoční iba vtedy, ak nie je možné nádor úplne odstrániť z dôvodu jeho veľkej veľkosti, ako aj v prítomnosti viac ako 3 postihnutých lymfatických uzlín. Ak je v lymfatických uzlinách detegovaný sekundárny nádor, môžu byť ožarované lymfatické drenážne kanály podpazuší, kľúčnej kosti alebo hrudnej kosti..

Na nemeckých klinikách sa ožarovanie rakoviny prsníka vykonáva až po vyliečení pooperačnej rany - maximálne od 3 do 8 týždňov. Hormón a imunoterapia sa môžu uskutočňovať súčasne s rádioterapiou, zatiaľ čo chemoterapia môže oddialiť začiatok ožarovania - môže sa vykonať medzi liečebnými cyklami alebo po nich. Priebeh rádioterapie sa vyberá osobne a spravidla trvá jeden a pol mesiaca. Vykonáva sa spravidla na ambulantnej báze. Vo väčšine prípadov hovoríme o presnej externej expozícii. Radiačná terapia vysokými dávkami účinne infikuje nádorové bunky bez toho, aby spôsobila významné poškodenie okolitých zdravých tkanív..

U pacientov s nízkym rizikom lokálnej recidívy, ako alternatíva k vonkajšej expozícii, interná radiačná terapia - tzv brachyterapia. Počas postupu sa do oblasti odstráneného nádoru, ktorým sa dodáva zdroj žiarenia, zavedie niekoľko tenkých plastových katétrov. Všetko trvá pol hodiny až 45 minút, katétry sa odstránia po 4-5 dňoch. U pacientov s veľmi veľkými nádormi alebo agresívnym typom rakoviny prsníka sa môže brachyterapia použiť ako dodatočná liečba po externej expozícii..

IORT - Intraoperačná rádioterapia - Neoperatívne ožarovanie prsníka je spravidla doplnkom externej radiačnej terapie. Počas operácie, bezprostredne po odstránení nádoru z prsníka, je tkanivo, ktoré pôvodne obklopovalo novotvar, vystavené jedinému vysokodávkovému ožiareniu pomocou špeciálneho systému Intrabeam Carl Zeiss. Dnes tento postup skracuje čas na adjuvantnú rádioterapiu, ale nenahrádza ho..

chemoterapia

Chemoterapia rakoviny prsníka sa vo väčšine prípadov vykonáva ako kombinovaná lieková liečba s niekoľkými liečivami podávanými pacientovi orálne vo forme tabliet alebo intravenózne. Môže sa vykonávať ambulantne, nemocnične a dokonca aj doma. V niektorých prípadoch sa vykonáva pred operáciou, častejšie po operácii. Cieľom chemoterapie je systematická liečba tzv mikrometastázy, ktorých zistenie nie je možné pri súčasnej úrovni vývoja zobrazovacích technológií.

Chemoterapia sa nepodáva iba pacientom v ranom štádiu rakoviny prsníka s nízkym rizikom relapsu. U ostatných pacientov je indikovaná bez ohľadu na vek. Lieky používané na chemoterapeutickú liečbu rakoviny prsníka sa nazývajú cytotoxické lieky. Narúšajú normálne bunkové delenie - čím agresívnejšia je rakovina, tým účinnejší je liek. Na liečbu rakoviny prsníka sa používajú: cyklofosfamid, epirubicín, doxorubicín, 5-FU, gemcitabín, metotrexát, kapecitabín, cyklofosfamid, cisplatina, karboplatina, paclitaxel, docetaxel, eribulin a vinoreblín..

Nemecké onkológovia používajú nasledujúce kombinácie liekov na pooperačnú chemoterapiu v skorých štádiách rakoviny prsníka:
Epirubicín s cyklofosfamidom, potom s paklitaxelom;
Cyklofosfamid, docetaxel a doxorubicín.
V súčasnosti existuje veľké množstvo takýchto schém: dávkovanie a kombinácia sa líšia v závislosti od individuálnych charakteristík pacienta..

Chemoterapia sa vykonáva v niekoľkých cykloch - od 6 do 16. V závislosti od protokolu trvá cyklus jeden alebo niekoľko dní. Prestávka medzi nimi môže byť niekoľko týždňov. V prípade intravenóznych liekov Nemci odporúčajú nainštalovať prístavný systém. Chráni žily rúk, zabraňuje bolesti pri prepichnutí atď..
Chemoterapia sa podáva v tabletách pacientom s metastatickým karcinómom prsníka. Perorálne podávanie liečiv sa môže vykonávať doma, vedľajšie účinky takejto liečby sú nižšie ako pri intravenóznej infúzii cytostatík..

Hormonálna terapia

Je to o antihormonálnej terapii. Ženské pohlavné hormóny pri hormonálne závislej rakovine prsníka môžu spôsobiť rýchlejší rast a šírenie nádorových buniek. Hormonálna terapia je teda navrhnutá tak, aby pôsobila proti novotvarom, ktorých rast je stimulovaný hormónmi, čím bráni produkcii estrogénu a progesterónu, ktoré sú potrebné na rast nádoru. Je predpísaný v prítomnosti hormonálnych receptorov v nádore. Hormonálna terapia sa uskutočňuje pomocou liekov alebo chirurgických zákrokov..

Liečba drogami spočíva v použití liekov, ktoré ovplyvňujú účinnosť alebo produkciu prirodzených hormónov tela - napríklad tamoxifén, ktorý zastavuje pôsobenie estrogénu alebo inhibítora aromatázy, zabraňuje telu produkovať estradiol. Iné lieky dočasne opúšťajú pacientku bez ženských hormónov..

Chirurgická antihormonálna liečba sa používa na liečbu žien pred menopauzou pomocou chirurgického zákroku na odstránenie vaječníkov, ktoré sú hlavným producentom estrogénu. Takáto operácia vedie k neplodnosti..

imunoterapia

Tento typ liečby zahŕňa použitie imunitného systému pacienta na boj proti rakovine. Pacienti s metastatickým karcinómom prsníka dostávajú imunoterapiu monoklonálnymi protilátkami - trastuzumabom, ktorý je predpísaný pacientom, ktorých nádor obsahuje a vytvára nadbytok HER2. Liek je schopný zastaviť alebo spomaliť rast malígnych buniek. Podáva sa intravenózne ako monoterapia alebo v kombinácii s chemoterapiou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.
Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.
Na liečbu rakoviny moderní lekári používajú iba tri spôsoby liečby. Ide o ožarovanie, priebeh chemoterapie a v prípade potreby chirurgický zákrok.