loader

Hlavná

Hlava

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva je choroba, pri ktorej sa v stenách hrubého čreva alebo konečníka obvykle tvorí zhubný nádor. Rakovina hrubého čreva je jedným z najbežnejších typov rakoviny, ktorý sa úspešne lieči, vyžaduje si to však jeho včasnú detekciu. Hlavným nebezpečenstvom pri diagnostike rakoviny hrubého čreva je to, že príznaky sú často podobné bežným tráviacim problémom. A vážne problémy, ktoré naznačujú rakovinu, sa objavujú až v posledných fázach, keď je pravdepodobnosť úplného zotavenia výrazne znížená.

Štatistika výskytu črevnej rakoviny v Rusku

 • Podľa ruského ministerstva zdravotníctva sa výskyt kolorektálneho karcinómu zvýšil z 12,5 ľudí na 100 000 ľudí v roku 1998 na 21,1 osôb v roku 2018..
 • Počet úmrtí pri odhaľovaní rakoviny v Rusku klesol z 35,8% v roku 1998 na 21,6% v roku 2018.
 • Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je rakovina hrubého čreva a konečníka na druhom mieste vo výskyte u žien a na treťom mieste u mužov.
 • Medzi hlavné faktory chorobnosti u mužov s rakovinou patrí 58,5% tabakových výrobkov, 23,9% alkoholu a 21,3% je obéznych. Medzi ženami je veľká časť obezity (30,4%) a konzumácia tabaku (24,6%)..
 • V skorých štádiách detekcie rakoviny hrubého čreva sa úplná liečba dosiahne v 97 až 99% prípadov.

Kto je v riziku rakoviny čreva??

Vývoj rakoviny čreva ovplyvňujú rôzne faktory:

 • Genetická predispozícia. Vysoké riziko vzniku rakoviny hrubého čreva u osôb, ktorých príbuzní boli chorí. Jeden prípad rakoviny v rodine postačuje na to, aby boli všetci členovia ohrození.
 • Prítomnosť iných nádorov alebo zápalových procesov. Crohnova choroba, adenómy, kolitída a ďalšie prekancerózne stavy môžu viesť k závažnejším zhubným nádorom..
 • Strave. Strava nasýtená proteínmi a tukmi bez prítomnosti rastlinných vlákien môže viesť k stagnácii procesov v čreve a následkom toho k rakovine..
 • Alkoholizmus a fajčenie. Predisponuje nielen k rakovine žalúdka a pľúc, ale aj k črevám.
 • Vek. V posledných rokoch sa vek pacientov s rakovinou hrubého čreva znižuje, ale väčšinou sú to ľudia vo veku nad 50 rokov..

Ako rýchlo postupuje rakovina hrubého čreva??

Vývoj rakoviny hrubého čreva môže zostať nepovšimnutý. Je to spôsobené skutočnosťou, že zjavné príznaky choroby sa zisťujú iba v neskorých štádiách, zatiaľ čo v počiatočných štádiách sa tieto príznaky nedajú zaznamenať ani prijať na prejav iných, menej nebezpečných chorôb. Proces rakoviny hrubého čreva začína rastom dysplázie alebo patologickým rastom buniek a výskytom polypov. Vo väčšine prípadov sú polypy benígne, ale v priebehu času sa pod vplyvom nepriaznivých faktorov (životné prostredie, genetika, strava) môžu modifikovať na zhubný nádor. Vývoj takýchto rakovinových buniek môže trvať desaťročia. V priebehu 5 rokov môže vznikajúci polyp rásť až do veľkosti 1 cm av nasledujúcich 5 až 10 rokoch sa bunky môžu tvoriť zhubný nádor. V takom prípade sa závažné príznaky môžu vyskytnúť až po 5 - 10 rokoch.

Fázy rakoviny hrubého čreva

Aby bola liečba účinná, musí sa rakovina čreva zistiť v skorých štádiách. Čím dlhšie je choroba nezistená, tým je menej pravdepodobné, že sa úplne uzdraví. Gradácia rakoviny hrubého čreva zahŕňa 4 hlavné štádiá:

 • I fáze. Penetrácia nádoru je obmedzená na črevnú sliznicu a submukózu.
 • II. Etapa. Nádor zaberá menej ako polovicu lúmenu čreva a preniká za sliznicu, ale neovplyvňuje blízke lymfatické uzliny..
 • III. Etapa. Nádor sa šíri po črevnej stene, môže klíčiť, ale nie sú ovplyvnené lymfatické uzliny..
 • IV etapa. Rakovinové bunky dostali nové ložiská, ktoré sa šírili do ďalších orgánov. Postihnuté sú regionálne lymfatické uzliny.

Prvé štádiá črevnej onkológie

Prvé štádiá pacienta prechádzajú bez povšimnutia, preto, ak sa zistia menšie príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom, aby sa zabránilo vzniku závažnejších problémov. Medzi časté príznaky sa môžu vyskytnúť:

 • Strata chuti do jedla a náhla zmena hmotnosti. Bez spojenia s inými príznakmi strata chuti do jedla nemusí nutne znamenať rakovinový nádor, ale treba venovať pozornosť.
 • Črevná bolesť. Hlavný príznak, pri ktorého výskyte by ste mali premýšľať o absolvovaní diagnózy.
 • Horúčka, závraty.
 • Únava a slabosť.

Prítomnosť jednotlivých príznakov nie je príčinou poplachu, ale ak sa objavia vo zväzku, je dôležité nevynechať okamih a včas prijať vhodné opatrenia..

Tretie a štvrté štádium rakoviny hrubého čreva

V neskorších štádiách sa stav zhoršuje, k uvedeným symptómom sa pridáva zreteľnejší a bolestivejší stav. Neskoré štádiá rakoviny čreva sú sprevádzané:

 • Rozrušená stolica. Pretože hlavné procesy vývoja nádoru sa vyskytujú v čreve, ovplyvňuje to charakter stolice: v stolici sa môže objaviť krv, zápcha a hnačka sa často striedajú.
 • Kŕče a upchatie čriev. V počiatočných fázach častá bolesť naznačuje črevné problémy, v neskoršom období sa tento stav zhoršuje.
 • Nevoľnosť, vracanie. Neskoré štádiá rakoviny hrubého čreva sú sprevádzané upchatím čreva, čo vedie k nahromadeniu toxínov v ňom a spôsobuje zvracanie..
 • Znížený tlak a anémia. Nádor môže spôsobiť krvácanie a pacient stráca krv niekoľko mesiacov.

Moderné metódy diagnostiky rakoviny hrubého čreva

Na identifikáciu výskytu onkologického ochorenia, ako aj toho, ako rýchlo progreduje rakovina čreva, v akom štádiu je a podľa výsledkov prijímania vhodných opatrení, sa vykonáva diagnostika rakoviny čreva. Existujú jednoduché metódy stanovenia, ktoré nevyžadujú zložité a drahé vybavenie, ako aj sofistikovanejšie metódy, ktoré poskytujú presné údaje o skúmanom nádore. Tieto metódy sa môžu aplikovať postupne, v závislosti od výsledkov štúdie na prítomnosť nádoru. Ak sa pomocou jednoduchých laboratórnych testov potvrdí vývoj nádoru, na analýzu sa pripoja sofistikovanejšie nástroje na stanovenie jej charakteristík: štádium, veľkosť, lokalizácia.

Diagnóza rakoviny v predklinických štádiách sa vykonáva pomocou digitálneho vyšetrenia (palpácia), hemocultového testu a endoskopických metód. Viac ako polovica prípadov rakoviny sa zistí profesionálnou palpáciou. Hemocultový test je štúdia výkalov pre okultné krvácanie, ktoré sa vyskytuje počas vývoja rakoviny čreva. Pri primárnom podozrení na rakovinové procesy sa tieto metódy prevencie používajú hlavne, pretože sú jednoduché a lacné..

Kolonoskopia je presnejšia metóda prevencie a detekcie rakoviny hrubého čreva. Ide o endoskopické vyšetrenie, pri ktorom sa do čreva vloží špeciálna sonda s videokamerou. Takéto vyšetrenie vám umožní podrobne študovať všetky časti čreva a identifikovať zápalové procesy. Odporúča sa vziať ho najskôr na tých, ktorí sú ohrození rakovinou, pretože šírka jeho použitia je obmedzená vysokými nákladmi na vybavenie..

Ďalšie metódy detekcie rakoviny hrubého čreva

Medzi ďalšie metódy patrí ultrazvuk (ultrazvuk), röntgen (irrigoskopia), zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) a počítačová tomografia. Umožňujú presnejšie určiť vlastnosti nádoru (jeho veľkosť, rozsah, rastovú formu) a používajú sa v kombinácii s inými metódami..

Pokyny na prevenciu rakoviny hrubého čreva

Aby bolo možné odhaliť rakovinu hrubého čreva v skorých štádiách, je potrebné podstúpiť včasnú diagnostiku. Pre tých, ktorí patria do skupín so zvýšeným rizikom choroby, musíte urobiť nasledujúce postupy s frekvenciou jedenkrát ročne: hemocult test, fibrocolonoskopia. Osoby staršie ako 50 rokov, ale bez iných rizikových faktorov a sťažností, by sa mali podrobiť hemokultúrnemu testu raz ročne, raz za každých 5-10 rokov - fibrocolonoskopia a rádiografia hrubého čreva. Po liečbe sa vyšetrenie odporúča po dobu 5 rokov s frekvenciou: prvé 2 roky sa kontrolujú každé 3 až 4 mesiace, potom - raz za šesť mesiacov, v poslednom roku - raz.

Liečba rakoviny hrubého čreva

V závislosti od štádia rakoviny hrubého čreva, povahy nádoru a jeho šírenia sa určujú liečebné metódy. Všetci, ktorí sa podrobili liečbe, sú následne sledovaní v onkologických centrách, aby sa včas zistili odchýlky v procese hojenia a znížila sa možnosť opätovného prejavu choroby..

 • Ordinácie. Používa sa vo všetkých štádiách rakoviny, s rôznymi stupňami rozvoja sa môže vykonávať lokálna excízia (odstránenie polypu rakoviny v skorom štádiu); resekcia (s veľkým nádorom je odstránená postihnutá časť čreva); resekcia a kolostómia (ohnisko rakoviny je odstránené a na dočasné vylúčenie výkalov je ponechaná umelá diera).
 • Chemoterapia, ožarovanie a biologická terapia. Spravidla sa používajú v kombinácii v období pred a po operácii. Tieto metódy zvyšujú prežitie pacientov a znižujú riziko zhubných nádorov..

Prevencia rakoviny hrubého čreva

Aby sa znížilo riziko rakoviny hrubého čreva, vyvarujte sa zaradenia do skupín s predispozíciou k ochoreniu. Ak nemôžete urobiť nič s genetickými charakteristikami, potom je možné napraviť návyky diktované životným štýlom:

 • Obmedzte konzumáciu alkoholu a prestaňte fajčiť.
 • Regulácia kalorického príjmu, zníženie nadmerného príjmu bielkovín a živočíšnych tukov.
 • Nasýtenie vitamínom.
 • Prevencia zápalových ochorení. Neliečené úplne zápalové procesy v čreve sa môžu časom vyvinúť na malígne bunky.
 • Prevencia zápchy. Zahŕňa dodržiavanie správnej výživy nasýtenej rastlinnými vláknami, primeraný príjem tekutín, pravidelné cvičenie.

Čím rýchlejšie odhalíte rakovinu čreva, tým ľahšie a úspešnejšie budete s ňou bojovať. Nenechajte si ujsť príznaky, ktoré sa objavia, a vyhľadajte pomoc odborníkov. Zúčastnite sa prieskumu a získajte komplexné informácie.

Rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva je malígna transformácia epitelu, ktorá môže ovplyvniť ktorýkoľvek segment čreva..

Ochorenie pokračuje so všetkými príznakmi bunkového atypizmu, ako je rýchly infiltrátový rast, metastázy do okolitých tkanív (spravidla rakovina čreva vedie k metastázam v pečeňových tkanivách, maternici, vaječníkoch, prostate) a je tiež charakteristická vysoká pravdepodobnosť relapsu po liečbe. Toto ochorenie najčastejšie postihuje ľudí starších ako štyridsať rokov, vyskytuje sa však u malých detí aj detí. Rovnako často sa tento druh rakoviny vyskytuje u mužov aj žien..

Príznaky rakoviny čreva v počiatočných štádiách sú pomerne mierne vyjadrené, čo komplikuje včasnú diagnostiku. Liečba rakoviny hrubého čreva je zvyčajne radikálna, to znamená, že zahŕňa excíziu malígnych tkanív. Po operácii rakoviny hrubého čreva závisí pravdepodobnosť päťročného prežitia od štádia, v ktorom sa začala liečba.

Je zrejmé, že ak sa rakovina hrubého čreva zistí včas, je oveľa ľahšie liečiť..

príčiny

Medicína, a to aj so svojím moderným vývojom, nemôže dať jednoznačnú odpoveď na otázku o príčine rozvoja rakoviny čreva. Faktory, ktoré zvyšujú riziko rozvoja danej choroby, sú však dobre definované a študované. Tie obsahujú:

 1. Vek po 50 rokoch - práve ľudia z tejto vekovej skupiny sú najčastejšie vystavení degenerácii zdravých polypových buniek na črevnej sliznici na malígne..
 2. Doteraz diagnostikovali niektoré črevné choroby - napríklad Crohnov syndróm alebo ulceratívnu kolitídu.
 3. Nesprávny životný štýl - časté pitie, obezita v rôznych štádiách, nedostatok pohybovej aktivity (nedostatok pohybu), zlá strava (konzumácia príliš mastných potravín).

Dôležitým faktorom pri vývoji rakoviny čreva je dedičný faktor - ľudia, u ktorých boli hlásené rodinné prípady diagnostiky rakoviny čreva, sú vystavení vysokému riziku..

Poznámka: niektorí lekári a vedci sa domnievajú, že aj bežné črevné choroby (zápalového charakteru) medzi príbuznými môžu byť dôvodom na uvedenie pacientov do vysoko rizikovej skupiny na rozvoj rakoviny čreva..

Lekári odporúčajú, aby ľudia s vysokým rizikom vyhľadávali lekársku pomoc pri pravidelných vyšetreniach, rutinných vyšetreniach a diétnych radách..

Prvé príznaky rakoviny hrubého čreva

Prvé príznaky rakoviny hrubého čreva by sa mali zisťovať pomocou inštrumentálnych metód vizuálneho vyšetrenia stien hrubého čreva pri sondách alebo ožarovaním bez prenikania do tela..

Základom pre vymenovanie inštrumentálnych alebo laboratórnych štúdií sú:

 • rizikové skupiny;
 • vo veku nad 40 rokov sú však prípady ochorenia v mladšom veku;
 • prítomnosť niektorých príznakov naznačujúcich poškodenie gastrointestinálneho traktu na pozadí akejkoľvek inej symptomatológie, napríklad kombinácia porúch srdcovej a vylučovacej funkcie na pozadí črevných porúch.

Počas tohto obdobia zohráva veľmi dôležitú úlohu kompetentná neistota praktického lekára, pretože v 70-90% prípadov lieči ľudí v raných štádiách choroby často z dôvodov, ktoré nemajú viditeľný vzťah k rakovine..

Lekár zvyčajne uvažuje o možnom vrstvení onkológie, keď sa u pacienta objavia alebo zosilnia tieto subjektívne pocity (najmenej tri súčasne), vrátane:

 • celková slabosť;
 • rýchla únava;
 • bolesť v určitej anatomickej oblasti brucha (pozri črevnú anatómiu vyššie);
 • progresívne chudnutie;
 • mierne, ale trvalé zvyšovanie telesnej teploty;
 • krv alebo hlien v stolici;
 • stolica tmavej (čiernej) farby;
 • bledosť slizníc a kože;
 • nedostatok úľavy po účinných lekárskych výkonoch.

Prirodzene, tieto príznaky nie sú presnou indikáciou rakoviny, mali by ste vždy vziať do úvahy podozrenie pacienta, individuálny prah citlivosti na bolesti a ďalšie parametre klinicky dôležité pre diagnostiku. Keď lekár potvrdí sťažnosti pacienta, diagnóza sa objasní na základe klinických, inštrumentálnych a laboratórnych štúdií.

Neodporúča sa uvádzať zoznam primárnych makro- a mikroskopických zmien v stenách čriev, ktoré diagnostikujú diagnostici počas vyšetrení, pretože tieto znalosti sú prísne profesionálne..

Známky rakoviny hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva (výraz „hrubé črevo“ sa používa v medicíne) sa prejavuje:

 • bolesť brucha (v hypochondrii, posunutá doprava alebo doľava), ktorá má nudnú alebo boľavú povahu
 • nadúvanie, opuch, pocit plnosti v dôsledku špecifík hrubého čreva (prevláda absorpcia vody), riedenie stolice a výskyt hnačiek
 • črevná obštrukcia (pocit akútnej bolesti, záchvaty nevoľnosti a zvracanie, ktoré môžu obsahovať zložku stolice, sa často vyskytujú)
 • sú možné príznaky hromadenia tekutín (ascites) v brušnej dutine, ktorých nadmerný tlak prispieva k dysfunkcii všetkých intraabdominálnych orgánov.

Známky rakoviny hrubého čreva a konečníka

Rakovina hrubého čreva a konečníka je indikovaná:

 • výskyt falošného nutkania vyprázdniť črevá (nazývajú sa tenesmus)
 • výtok z konečníka vo forme hnisu, hlienu alebo krvi
 • záchvaty silnej bolesti v perineu a mierne vyššie v bruchu môžu predchádzať pohybu čriev alebo ho sprevádzať (spôsobené poškodením nervov)
 • v prípade poškodenia svalových štruktúr dôjde k neschopnosti zadržať plyny alebo výkaly
 • výsledkom zápchy a dlhodobej prítomnosti odpadových produktov v dutine konečníka môže byť celková intoxikácia tela (bolesti hlavy, zvýšená únava, slabosť) alebo zápalový proces.
 • vďaka blízkosti poslednej časti čreva a orgánov močového a pohlavného ústrojenstva môže vzdelávanie ovplyvniť jeho činnosť (zápal močového mechúra, inkontinencia moču).

Známky rakoviny tenkého čreva

Rakovina tenkého čreva (liek používa výraz „tenké črevo“) sa prejavuje najmä dyspeptickými príznakmi:

 • kŕče čriev, nevoľnosť a zvracanie, pálenie záhy, zvracanie, zmena chuti
 • bolesť sa vyskytuje v ktorejkoľvek oblasti brucha
 • pacient nemá chuť do jedla, je pozorovaná averzia k jedlu
 • v prípade krvácania môžu výkaly stmavnúť.

Lekár môže byť upozornený akýmkoľvek prejavom porušenia funkcie gastrointestinálneho traktu, ktorý nezmizne po normalizácii výživy a stravovania. Ak príznaky pretrvávajú, je potrebné podrobnejšie vyšetrenie..

Príznaky rakoviny hrubého čreva u žien a mužov

Príznaky rakoviny čreva u mužov a žien s týmto kurzom sa prakticky nelíšia. Neskôr, ak nádor progreduje a šíri sa do susedných orgánov, potom je prostata postihnutá najskôr u mužov a vagína u žien a konečník a análny kanál..

V tomto prípade sa pacient začína obávať ťažkej bolesti v konečníku, kostrči, krížovej kosti, dolnej časti chrbta, muži majú problémy s močením.

Ak ide o onkológiu, klinický výsledok nie je vždy priaznivý. Malígny novotvar sa prejavuje u žien po 35 rokoch, v primárnej forme nerozširuje metastázy do maternice. Po prvé, pacient pociťuje celkovú slabosť v celom tele a klasické príznaky dyspepsie, potom sa objavia špecifické príznaky nádoru čreva. to:

 • opakujúca sa bolesť pri pohybe čriev;
 • menštruačné zlyhanie;
 • krv v stolici;
 • zhoršené močenie;
 • prudký úbytok na váhe, nedostatok chuti do jedla;
 • nečistoty krvi v dennej dávke moču;
 • averzia k vyprážaným mastným jedlám.

Neskoré štádiá rakoviny čreva sa vyznačujú pridaním bežných príznakov k lokálnym. Existujú príznaky črevnej onkológie:

 • Pokožka sa stáva suchou a bledou..
 • Časté závraty a bolesti hlavy.
 • Slabosť a únava pacienta.
 • Neprimerané chudnutie a vyčerpanie.
 • Lézie iných systémov a orgánov tela.
 • Nízka hladina krvi v tele, nízka hladina bielkovín.

etapy

Pri rakovine čreva sa štádiá patologického procesu určujú na základe niekoľkých parametrov, vrátane intenzity proliferácie primárneho nádoru, závažnosti symptómov a prítomnosti metastáz vo vzdialených orgánoch. V lekárskej praxi sa najčastejšie používa klasifikácia, ktorá berie do úvahy 4 štádiá onkologického procesu. Niektorí klinickí lekári tiež rozlišujú stupeň 0, ktorý je charakterizovaný prítomnosťou hromadenia buniek s atypickou štruktúrou a schopnosťou rýchlo sa deliť..

 1. V štádiu 1 patologického procesu začína malígna degenerácia existujúceho nádoru, ktorá je sprevádzaná jeho rýchlym zväčšovaním. Vzdelávanie neopúšťa steny postihnutej oblasti čreva. Metastázy do regionálnych lymfatických uzlín a žiadna bolesť sa nepozorujú. Počas tohto obdobia rakoviny môžu pacienti príležitostne vykazovať príznaky miernej poruchy príjmu potravy. Kolonoskopia v tomto štádiu tvorby nádoru to odhaľuje.
 2. V 2. fáze zhubný útvar dosahuje veľkosť 2–5 cm a klíčí do celej hĺbky črevnej steny. Stále nie sú žiadne známky nástupu metastázy nádoru. Závažnosť porúch tráviaceho systému sa zhoršuje. Nádoru môžu odhaliť akékoľvek inštrumentálne výskumné metódy.
 3. V 3. etape onkologického procesu dochádza k zvýšeniu aktivity buniek, ktoré sa líšia v atypickej štruktúre. To vedie k rýchlemu zväčšeniu veľkosti existujúceho nádoru. Začína presahovať črevá a ovplyvňuje blízke lymfatické uzliny a vnútorné orgány. Príznaky lézií gastrointestinálneho traktu sú zreteľné.
 4. Najnebezpečnejšou fázou 4 je rakovina čreva. Vyznačuje sa rýchlym rastom nádorového tkaniva a metastázovaním do vzdialených orgánov. Závažnosť symptomatických prejavov patologického procesu sa stáva kritickou. Okrem toho je ľudské telo otrávené toxickými látkami, ktoré sa vylučujú nádorom. Poruchy činnosti všetkých systémov tela.

metastázy

Rakovina hrubého čreva najčastejšie metastázy do pečene, časté sú poškodenia lymfatických uzlín retroperitoneálneho priestoru, samotné pobrušnice, brušné orgány, vaječníky, pľúca, nadobličky, pankreas, panvové orgány a močový mechúr..

 • Pri metastázovaní rakoviny čreva do pečene závisí prognóza od štádia vývoja, závažnosti poškodenia pečene, počtu zhubných nádorov, ako aj od celkového stavu pacienta. Priemerná dĺžka života 50% týchto pacientov je v priemere šesť až deväť mesiacov.
 • Polovica pacientov s rakovinou čreva IV. Štádia s jedinou metastázou v pečeni môže prežiť ďalších 2 až 2,5 roka. Päťročné prežitie je menej ako jedno percento.

diagnostika

Diagnóza rakoviny čreva v skorých štádiách choroby je mimoriadne dôležitá, pretože choroba je pomalá a opatrenia prijaté v čase môžu úplne eliminovať rakovinu čreva, pokiaľ ešte neprišla príliš ďaleko. Diagnóza sa stanoví po týchto štúdiách:

 • Röntgenová diagnostika čreva (irrigoskopia). Ide o röntgenové vyšetrenie črevnej steny po zavedení kontrastného činidla pre röntgenové žiarenie klystýrom, pre ktoré sa používa suspenzia bária..
 • Retromanoscopy. Štúdium črevného rezu od konečníka do hĺbky 30 cm sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia, ktoré umožňuje lekárovi vidieť črevnú stenu..
 • kolonoskopia Vyšetrenie čreva od konečníka do hĺbky 100 cm.
 • Laboratórne štúdie výkalov okultnej krvi.
 • CT, MRI môžu určiť umiestnenie nádoru, ako aj prítomnosť alebo neprítomnosť metastáz.

liečba

Každý by mal pochopiť, že tradičné metódy liečby sa nemôžu zbaviť rakoviny. Takéto lieky môžu iba znižovať intenzitu symptómov, ale neovplyvňujú rast malígnych buniek. Je oveľa rozumnejšie, ak máte podozrenie na rakovinu čreva, vyhľadajte pomoc špecialistu, ktorý vám môže pomôcť zbaviť sa patológie v počiatočných fázach..

Moderná medicína je schopná viesť účinnú terapiu rakoviny hrubého čreva, je však potrebná jedna veľmi dôležitá podmienka - patológia sa musí zistiť v ranom štádiu. V prípade pokročilej diagnózy rakoviny má iba polovica pacientov šancu zbaviť sa choroby. Je to smutné, pretože dnes menej ako štvrtina pacientov dostáva včasnú starostlivosť. Preto v našej krajine každý rok zomrie na rakovinu čreva vyše 35 000 ľudí.

Chirurgické metódy

Ak bol nádor detegovaný v skorom štádiu, môže byť chirurgicky odstránený s následným úplným obnovením priechodnosti čreva. Potom bude môcť črevo plne vykonávať svoje funkcie, a preto zostáva možnosť defekácie prirodzeným spôsobom. A táto skutočnosť umožňuje pacientovi pohodlne existovať aj po chirurgickom zákroku.

V niektorých prípadoch sa však ložiská malígneho procesu nachádzajú tak, že je nemožné obnoviť úplnú črevnú priechodnosť po ich odstránení. S týmto vývojom udalostí chirurg zobrazuje koniec zdravého čreva na brušnom povrchu. Takýto proces sa v chirurgii nazýva „umiestnenie kolostómie“. Potom je pacient nútený používať jednorazový kalopriyemnik, ktorý aspoň čiastočne zaisťuje normálnu existenciu.

Radiačná terapia a chemoterapia

Spôsob ovplyvňovania procesu pomocou ionizujúceho žiarenia a chemikálií umožňuje predchádzať metastázovaniu a dlhodobo pozastaviť rast nádoru. Túto techniku ​​je možné použiť v pooperačnom období aj bez možnosti chirurgickej liečby..

Predpoveď na celý život

Koľko ľudí žije po liečbe rakoviny hrubého čreva? V medicíne sa používa termín „päťročné prežitie“, čo sú štatistické údaje, ktoré naznačujú počet pacientov, ktorí po liečbe žili viac ako 5 rokov s pozitívnym výsledkom. Ukazovateľ závisí od mnohých faktorov, predovšetkým od štádia rakoviny, v ktorej sa liečba začala:

 • Prvá etapa - asi 95% pacientov žije viac ako 5 rokov.
 • Druhé štádium - asi 75% pacientov žije viac ako 5 rokov.
 • Tretie štádium - približne 50% pacientov žije viac ako 5 rokov.
 • Štvrté štádium (s prítomnosťou metastáz) - približne 5% pacientov žije viac ako 5 rokov.

Musíte pochopiť, že všetky tieto ukazovatele sú veľmi priemerné a navyše závisia od mnohých súvisiacich faktorov:

 • vek pacienta,
 • stav jeho imunitného systému,
 • prítomnosť sprievodných patológií.

A čo je najdôležitejšie, musíte si uvedomiť, že existuje pravdepodobnosť úplného prekonania rakoviny čreva, bez ohľadu na to, v akom štádiu bola diagnostikovaná. Zároveň je partnerom aj nepriateľom pacienta. Ak sa bude používať racionálne, výsledok liečby s vysokou pravdepodobnosťou bude pozitívny.

prevencia

Ak chcete zabrániť rakovine, musíte:

 1. Ihneď liečte prekancerózne ochorenia, ktoré spôsobujú zápal hrubého čreva (najčastejšie sa vyvíja v dôsledku kolitídy a Crohnovej choroby)..
 2. Ľudia, ktorých rodinná anamnéza je zaťažená prípadmi rakoviny hrubého čreva, by mali byť pravidelne vyšetrovaní na špecializovanej klinike.
 3. Zahrňte do svojej stravy čo najviac zeleniny a ovocia. Vysoký obsah vlákniny a rastlinných vlákien v nich prispeje k rýchlemu a efektívnemu vyčisteniu čriev..
karina

je to veľmi zložitá téma a je to desivé, keď sa týka niekoho z priateľov alebo príbuzných. Hlavnou vecou v diagnostike je prežiť prvý šok a začať konať. Teraz je takmer všetko funkčné a existuje možnosť zachrániť človeka. Všeobecne platí, že včasná diagnóza v každom prípade výrazne zvyšuje šance na zvládnutie choroby. Bývalý spolužiak hovoril o svojom priateľovi, ktorý bol liečený pred niekoľkými mesiacmi s diagnostikou rakoviny čreva v Nemecku, na klinike Helios, potom je toto obdobie náboženské - teraz už je doma v Moskve. podľa spolužiaka to vyzerá ako všetky pravidlá. Organizoval liečbu prostredníctvom online rezervačného miesta kliník Medigo a samotná klinika je veľmi slávna, s dobrým menom a povesťou. Lekárov sa mu páčili všeobecne, bol spokojný s kvalitou služieb a výsledkom, dúfame, že to na neho už nebude mať vplyv. ale mal štádium 1... samozrejme, čím skôr bola choroba zachytená, tým lepšie... želám všetkým silu a zdravie...

Účinné liečby rakoviny hrubého čreva

Správa o rakovine čreva nie je bezdôvodne šokujúca pre pacienta a členov jeho rodiny: veľmi často sa zistí, že nádor tohto orgánu je neskoro, preto sa s ním musí bojovať, lekári sa uchyľujú k traumatizujúcim, niekedy dokonca deaktivujúcim operáciám. Medzitým špičkové moderné techniky dávajú nádej na úspešné výsledky v liečbe zhubných nádorov čreva. Hlavnou vecou nie je odložiť návštevu lekára a múdro si zvoliť kliniku rakoviny.

Rakovina hrubého čreva: Opis choroby

Hrubé črevo je poslednou časťou gastrointestinálneho traktu. Je rozdelená na slepé, hrubé črevo, sigmoidné a rovné. Tu absorpcia živín z potravy a tvorba výkalov z nestrávených zvyškov. Hrubé črevo sa nachádza v polkruhu, počínajúc pravou slabinou (kde niektorí ľudia, ktorí mali zápal slepého čreva, majú pooperačnú jazvu), stúpajúc do pravého hypochondrium, prechádzajú do ľavého hypochondrium a zostupujú do panvovej dutiny.

Nádor sa môže vyskytnúť v ktoromkoľvek z čriev, ale lekári poznamenávajú, že častejšie sa nádor deteguje v slepom čreve, sigmoide a konečníku..

Rizikom rozvoja rakoviny hrubého čreva sú starší ľudia, príbuzní krvi, u ktorých bol diagnostikovaný tento typ nádoru, ľudia s chronickými gastroenterologickými chorobami - kolitída, divertikulóza a polypóza, ako aj obézni, fajčia a konzumujú málo vlákniny. Ak je predispozícia na rakovinu dedičná - premýšľajte o genetickom testovaní, ktoré umožní predpovedať vývoj črevného nádoru v budúcnosti.

Rýchlosť rastu nádoru a produkcia metastáz (pridružených novotvarov v iných orgánoch) závisí od konkrétneho typu rakoviny hrubého čreva. V čase stanovenia diagnózy je ochorenie spravidla v pokročilom štádiu, takže bez adekvátnej liečby asi polovica pacientov zomrie v prvom roku po objavení sa akýchkoľvek príznakov..

Každý rok v Rusku počuje diagnóza rakoviny hrubého čreva 0,03% obyvateľov našej krajiny. V skutočnosti je to hrozivo vysoké číslo, pretože na rozdiel od mnohých iných bežných patológií je prognóza zotavenia týchto pacientov takmer vždy sporná. Štatistiky vo svete sú tiež alarmujúce: v Japonsku, USA a ďalších rozvinutých krajinách sa výskyt týchto nádorov každoročne zvyšuje..

Progresívne zdravotné stavy v posledných rokoch zaviedli povinný skríning rakoviny hrubého čreva u všetkých ľudí starších ako 50 rokov. A to je rozumné: ak je nádor detegovaný v skorom štádiu, potom s pravdepodobnosťou viac ako 90%, pacient sa uzdraví. V druhej etape sú šance znížené na 75%, na tretej - na 45%. Ak rakovina poskytla metastázy (sekundárne nádory sa zvyčajne nachádzajú v pečeni), smrť sa vyhýba iba 5 až 10% pacientov.

Známky rakoviny hrubého čreva u mužov a žien

Existuje nejaký spôsob podozrenia na rakovinu hrubého čreva? Ak hovoríme o počiatočnom (1) štádiu, keď nádor zaberá malú plochu sliznice, odpoveď je záporná: nebudú pozorované žiadne odchýlky od normálneho zdravia..

Lekári zavedú štádium 2, keď nádor rastie do steny čreva a ovplyvňuje jeho svalovú a seróznu vrstvu. Stále neexistujú žiadne známky problémov, ale človek môže venovať pozornosť bolestivým bolestiam brucha alebo nadmernej tvorbe plynov. Prejav príznakov však bude závisieť od umiestnenia nádoru (v „úzkej“ časti čreva - sigmoidného hrubého čreva - cítia sa skôr), od rýchlosti rastu a ďalších znakov..

Klinický obraz nám v troch štádiách ochorenia umožňuje podozrenie na rakovinu: pacient má problémy s pohybom čriev (pozoruje sa zápcha alebo hnačka, zvyšuje sa frekvencia čriev), v stolici sa môže objaviť krv a bolesť brucha sa stáva konštantnou.

Existujú aj všeobecné príznaky: človek môže výrazne schudnúť, cíti rastúcu slabosť, rýchlo sa unaví.

Rakovina hrubého čreva 4. stupňa - tiež sa nazýva terminálna - sa vyznačuje zhoršením všetkých vyššie uvedených príznakov. V niektorých prípadoch môže veľká neoplazma blokovať črevný lúmen, v dôsledku čoho sa u pacienta vyvíja akútna obštrukcia čreva, ktorá si vyžaduje núdzový chirurgický zákrok..

V štádiu 3 - 4 už pacienti hádajú o svojom stave, ale niekedy sú takí vystrašení prejavmi choroby (najmä ak v rodine už niekto ochorel alebo zomrel na rakovinu hrubého čreva), že odďaľujú návštevu lekára až do poslednej. Je dôležité, aby milovaní ľudia neignorovali všeobecné príznaky choroby: ak váš príbuzný náhle schudol a bol hladný, stratil chuť k jedlu a jeho nálada sa stala melanchólia - musíte trvať na návšteve lekára.

Liečba rakoviny hrubého čreva

Jednou z podmienok úspešného liečenia rakoviny hrubého čreva je správna diagnóza. Koniec koncov, iba ak má onkológ úplné informácie o nádore, je schopný zvoliť si správnu taktiku na boj proti tejto chorobe. Pri prevažne starších pacientoch a typicky pri neskorej detekcii novotvarov chirurgický zákrok často nie je relevantný: v prítomnosti metastáz tento prístup zhorší iba stav pacienta. Nezabudnite, že úlohou lekárov nie je len eliminácia rakoviny (často je to nemožné), ale aj zlepšenie kvality života pacientov. Existujú prípady, keď ľudia s ochorením 4. stupňa žili vďaka správnemu prístupu k liečbe mnoho rokov bez nádoru s nádorom..

Na identifikáciu rakoviny hrubého čreva a správne určenie jeho štádia lekári používajú niekoľko diagnostických metód:

 • Endoskopické vyšetrenie (sigmoidoskopia, kolonoskopia). Počas týchto procedúr sú v čreve pacienta cez konečník usporiadané špeciálne zariadenia, ktoré sú usporiadané ako sonda s videokamerou na konci. Počas manipulácie má lekár nielen možnosť podrobne vyšetriť črevnú sliznicu, ale tiež odobrať vzorky na následnú biopsiu - mikroskopické vyšetrenie tkaniva..
 • Röntgenové vyšetrenie (počítačová a magnetická rezonancia, pozitrónová emisná tomografia). Lekárske metódy zobrazovania umožňujú snímať jasné obrázky podozrivých oblastí čreva..
 • Laboratórne testy - štúdia výkalov okultnej krvi, rozsiahly krvný test a hľadanie nádorových markerov (špecifických látok, ktoré sa hromadia v ľudskom tele s rakovinou) pomáhajú porozumieť všeobecnej pohode pacienta a objasniť diagnózu.

Problémom diagnostiky rakoviny hrubého čreva na domácich klinikách je nedostatok prístupu pacientov k potrebným typom vyšetrení v krátkom čase. Výsledkom je, že pacienti začínajú liečbu neskoro alebo sú podrobení zákroku bez jasnej diagnózy. Takáto situácia môže viesť k zbytočnému chirurgickému zákroku, zatiaľ čo by bolo múdrejšie tráviť čas pokročilejšími metódami liečby nádoru..

V krajinách s vysokou úrovňou medicíny - Izrael, USA, Nemecko - sa lekári držia zásady odmietnutia chirurgického zákroku. Namiesto toho sa pacientom predpisuje chemoterapia, cielená a radiačná terapia a ďalšie prístupy, ktoré môžu významne znížiť veľkosť základného nádoru a jeho metastáz.

chemoterapia

Napriek vedľajším účinkom chemoterapie je to nepochybne účinná metóda v boji proti rakovine hrubého čreva. Lieky z tejto skupiny ovplyvňujú hlavný nádor aj metastázy, takže každý liečebný cyklus je šancou prehodnotiť prognózu zotavenia k lepšiemu. Na vyhodnotenie účinku chemoterapie je dôležité zvoliť si správny liek a pravidelne sa podrobovať monitorovacej diagnostike.

Cielená terapia

Sľubné vyhliadky na liečenie rakoviny hrubého čreva sú cielená terapia, ktorá zahŕňa vymenovanie prípravkov monoklonálnych protilátok, ktoré môžu priamo ovplyvniť nádor: blokovať jeho prísun krvi, a tým zabíjať malígne bunky. Na rozdiel od tradičnej chemoterapie cielené lieky nepoškodzujú iné orgány a tkanivá tela a majú minimálne vedľajšie účinky..

rádioterapia

Pri rakovine hrubého čreva sa rádioterapia zvyčajne používa pred a po operácii. Po prvé, aby sa zmenšila veľkosť nádoru a znížila sa miera zásahu, a potom sa zničili jednotlivé nádorové bunky, ktoré sa mohli v tele zachovať. To znižuje pravdepodobnosť recidívy - recidívy rakoviny niekoľko rokov po liečbe..

Spomedzi pokročilých druhov tejto metódy je potrebné zdôrazniť:

 • Simulovaná rádioterapia IMRT. Vďaka predbežnému 3D modelovaniu procesu sa môže rádiová emisia nasmerovať presne na nádor. Tento prístup zabraňuje poškodeniu zdravých tkanív.
 • brachyterapia Táto technika spočíva v umiestnení kapsuly s rádioaktívnou látkou do tesnej blízkosti nádoru. Výsledkom je, že rádioaktívne izotopy postihujú iba oblasti postihnuté rakovinou a minimálne poškodzujú zdravé tkanivo..

chirurgia

Pokročilým prístupom v liečbe rakoviny prvého stupňa (v neprítomnosti metastáz v lymfatických uzlinách) je endoskopická disekcia sliznice a submukózneho hrubého čreva. Pri pitve sa používajú elektrochirurgické nože, napríklad CyberKnife (USA), splachovací nôž (Japonsko). Posledne menované nielenže odstráni postihnuté tkanivo s presnosťou na vlákna, ale tiež okamžite „uzavrie“ poškodené krvné cievy, čo vylučuje skutočnosť, že došlo k strate krvi..

V prípade rozsiahlych nádorov a prítomnosti metastáz je najčastejšie indikované odstránenie časti čreva. V krajinách s pokročilým liečením rakoviny robia lekári všetko, čo je v ich silách, aby zachovali rektálny zvierač. Potom bude pacient schopný prirodzene vyprázdniť črevo a nebude sa vyžadovať tvorba kolostómie (diery na bruchu, kde je odstránený koniec hrubého čreva). Moderné prevádzkové technológie to vo väčšine prípadov umožňujú..

Rakovina hrubého čreva desí pacientov nielen z hľadiska nepriaznivej prognózy, ale aj zo strachu zo „straty dôstojnosti“ a možnosti viesť plnohodnotný životný štýl, ak je liečba úspešná. Napriek tomu pacienti, ktorí prekonajú toto ochorenie, často žijú šťastne až do smrti, bez toho, aby pri realizácii plánov a realizácii svojich osobných ambícií čelili závažným problémom. Pamätajte si - vaše zdravie do značnej miery závisí od vás, takže sa nemôžete nechať strach určiť, ako sa bude osud vyvíjať. Rakovina je prekážkou života a lekári vám ju pomôžu obísť..

Liečba rakoviny hrubého čreva

Ľudské črevo obsahuje dva segmenty - tenký (počiatočný) a hrubý (konečný). Rakovina často postihuje posledné časti - slepé črevo, hrubé črevo a konečník. Nádory duodenum, jejunum a ileum sú zriedkavé (nie viac ako 1 - 2% z celkového počtu zhubných nádorov tráviaceho traktu). Všeobecne je liečba celkom úspešná a prognóza, najmä v skorých štádiách, je pozitívna.

Ochorenie sa spravidla vyvíja na pozadí chronického zápalu, metabolických porúch a / alebo polypózy (benígne výrastky sliznice). Medzi ďalšie rizikové faktory patria:

 • genetická predispozícia,
 • vek,
 • strava s prevahou tukov a „červeného“ mäsa (hovädzie, jahňacie, atď.),
 • sedavá práca a nadváha,
 • zneužívanie alkoholu a fajčenie.

Formy choroby zistené v raných štádiách sa najúčinnejšie liečia, preto je dôležitá včasná diagnostika.

Prečítajte si viac informácií o príznakoch a diagnostike..

Fázy rakoviny hrubého čreva

Rakovina in situ - v počiatočnom štádiu proces nepresahuje sliznicu.

V štádiu 1 rakoviny rastie nádor do submukóznej a svalovej vrstvy črevnej steny.

V 2. fáze sa choroba šíri do tkanív susediacich s postihnutou oblasťou čreva, ale neovplyvňuje lymfatické uzliny..

V 3. etape sa diagnostikuje detekcia postihnutých lymfatických uzlín a neprítomnosť vzdialených metastáz.

V štádiu 4 sa metastázy rakoviny nachádzajú v pečeni, maternici, pľúcach a iných orgánoch.

Liečba rakoviny hrubého čreva

Výber metódy závisí od výsledkov diagnostiky a formy ochorenia. Primárnou úlohou je preto rýchla a jasná diagnóza vrátane PET CT na určenie šírenia nádoru.

Hlavnou liečbou v tomto štádiu je chirurgický zákrok.

Malé huby podobné polypy sa vyrezávajú zo sliznice bez toho, aby zachytili iné tkanivá. Skúsení onkologickí chirurgovia môžu túto operáciu vykonať priamo v procese endoskopického vyšetrenia, tj bez rezania kože, svalov a črevnej steny..

Ak nie je možná excízia izolovanej oblasti sliznice, nádor sa odstráni spolu s malou časťou okolitých tkanív. Na tieto účely sa často uchyľujú k šetrnej metóde - laparoskopii („malý chirurgický zákrok“)..

Niekedy je potrebné úplne odstrániť malú časť čreva. Použite klasickú metódu s priamym prístupom.

V drvivej väčšine prípadov nie je v tomto štádiu potrebná komplexná terapia.

1 polievková lyžica. Hlavnou metódou liečby je chirurgický zákrok na odstránenie nádoru spolu s časťou zdravého tkaniva pomocou laparoskopu alebo klasickým spôsobom. Chemoterapia a ožarovanie zvyčajne nie sú predpísané. Prognóza je takmer vždy priaznivá. Úplnú odpustenie je možné dosiahnuť vo viac ako 90% prípadov.

2 lyžice. Keď sa rakovinový nádor odstráni spolu s postihnutými fragmentmi, časť zdravých tkanív sa vyreže. U niektorých pacientov sa chemoterapia podáva v kombinácii s chirurgickým zákrokom. Prognóza je priaznivá v neprítomnosti metastáz..

3 lyžice. V tomto prípade liečebný režim obvykle zahŕňa tri metódy - chirurgický zákrok, chemoterapia a ožarovanie. Pri integrovanom prístupe je prognóza prežitia priaznivejšia.

Počas operácie na hrubom čreve sa chirurg pokúša odstrániť všetky oblasti postihnuté nádorom a lymfatickými uzlinami. V niektorých prípadoch pomáha predbežná ožarovacia terapia tento problém zmierniť. V modernej onkologickej chirurgii sa stále viac využíva aj intraoperačná radiačná terapia - ožarovanie ohniska priamo na operačnom stole..

Ak je choroba zistená v dvanástniku 12, jej časť môže byť odstránená spolu s časťou žalúdka a pankreasu..

Funkcie chirurgickej liečby rakoviny hrubého čreva 3. stupňa

Rakovina hrubého čreva, ktorá sa naklíčila do okolitých tkanív a rozšírila sa do lymfatických uzlín, sa odstráni spolu s časťou susediacich orgánov: pečeň, maternica, vaječníky atď. Po odstránení nádoru sú horné a dolné črevo navzájom spojené. Ak je to potrebné, vytvorí sa kolostómia - dočasný alebo trvalý otvor na odstránenie výkalov, ktorý obchádza prevádzkovanú oblasť.

Po operácii je predpísaný priebeh chemoterapie. Výber liekov závisí od typu onkológie.

4 lyžice. Úplné odstránenie postihnutých častí hrubého čreva a tenkého čreva a priľahlých orgánov v tejto fáze nie je vždy možné a málokedy účinné. U týchto pacientov je väčšia pravdepodobnosť, že sa podrobia operáciám, ktoré poskytujú čiastočné obnovenie stratených funkcií a zmiernenie ich celkového stavu..

Ako hlavná metóda sa zvyčajne používa chemoterapia kapecitabínom, 5-fluóracilom, oxaliplatinou v kombinácii s leukovorínom alebo kapecitabínom. Spolu s chemoterapeutikami je možné predpísať lieky cielenej (cielenej) terapie - Avastin, Erbitux, Vectibix, Stevarga, Zaltrap.

Moderné metódy liečby môžu významne zlepšiť kvalitu života pacientov. Prognóza prežitia - približne 10% pacientov prechádza na stabilnú remisiu (bez recidívy choroby po dobu 5 rokov).

Metódy liečby recidívy rakoviny hrubého čreva sa vyberajú na základe stavu pacienta, umiestnenia sekundárnych nádorov a ich znakov.

účinky

Pri včasnom zistení choroby sa následky chirurgickej liečby prakticky nelíšia od dôsledkov akejkoľvek inej operácie. Zvýšenie objemu liečby môže viesť k rozvoju vedľajších účinkov, ktorých závažnosť závisí od celkového stavu ľudského zdravia..

Najčastejšie sa vyskytujú sťažnosti na únavu, znížená nálada. Ak porušíte pravidlá starostlivosti o kolostómiu, môže sa v oblasti diery zapáliť koža.

Zotavenie po liečbe

Po prepustení z nemocnice trvá obnova doma od jedného mesiaca do šiestich mesiacov. V tomto okamihu je potrebné dodržiavať diétu, režim fyzickej aktivity odporúčaný lekárom a pravidlá osobnej hygieny..

Ak potrebujete druhé stanovisko na objasnenie diagnózy alebo plánu liečby, pošlite nám žiadosť a dokumenty na konzultáciu alebo sa zaregistrujte na osobnú konzultáciu telefonicky.

Rakovina hrubého čreva

Moderná medicína nefunguje s pojmom „rakovina čreva“, ktorá jasne oddeľuje rakovinu tenkého čreva a hrubého čreva a konečníka (zhubný nádor hrubého čreva a konečníka). Tenké a hrubé črevo sú anatomicky oddelené špeciálnou chlopňou, ktorá zabraňuje zmiešaniu ich obsahu, a funkčne. V tenkom čreve sa vyskytuje hlavná fáza trávenia, zatiaľ čo v hrubom čreve - absorpcia vody, syntéza určitých vitamínov a biologicky aktívnych látok.

Všeobecné informácie a klasifikácia

Napriek skutočnosti, že plocha sliznice tenkého čreva je 90% plochy všetkých slizníc gastrointestinálneho traktu, zhubné nádory v tejto oblasti tvoria najviac 3% z celkového počtu prípadov gastrointestinálnej onkológie 1. Najčastejšie sa vyskytujú vo veku 40 - 50 rokov, muži a ženy ochorejú rovnako často.

Rakovina hrubého čreva a konečníka, ktorá prevláda nielen medzi gastrointestinálnymi neoplazmami, ale aj medzi všetkými možnými onkopatológiami tela, predstavuje veľkú časť onkologických ochorení čreva. Podľa WHO je rakovina hrubého čreva a konečníka na treťom mieste na svete v prevalencii u mužov a druhá u žien 2 (spomedzi všetkých zhubných nádorov)..

Podľa charakteru rastu môže byť nádor:

 • exofytický - rozšírený do črevného lúmenu;
 • endofytický - rast v hrúbke črevnej steny;
 • zmiešaný.

Okrem toho odborníci klasifikujú črevné rakoviny podľa systému TNM, ktorý zohľadňuje objem počiatočného nádoru, poškodenie lymfatických uzlín a vzdialené metastázy..

Príčiny rakoviny hrubého čreva

Pokiaľ ide o rakovinu tenkého čreva, nebola stanovená žiadna spoľahlivá príčina. Existuje súvislosť medzi niektorými chorobami a vyššou pravdepodobnosťou rakoviny:

 • adenomatózna polypóza čreva (dedičný syndróm);
 • Crohnova choroba (nešpecifické zápalové ochorenie, pravdepodobne s autoimunitným vývojovým mechanizmom);
 • Pates-Jägersov syndróm (dedičné ochorenie kombinujúce pigmentáciu slizníc a intestinálnu polypózu);
 • na celiakiu citlivú na glutén (neznášanlivosť rastlinného gluténového proteínu).

Pokiaľ ide o rakovinu hrubého čreva, ktorá je hlavným predpokladom jej výskytu, odborníci sa domnievajú, že v potrave nie je dostatok vlákniny. Predpokladá sa, že nedostatok vlákniny redukuje objem výkalov, vďaka čomu je dlhšie zadržiavaný v črevách a produkty karcinogénneho trávenia sa dlhšie dostávajú do styku so sliznicou. Podobný účinok má chronická zápcha. K rakovine hrubého čreva prispieva aj sedavá rakovina a obezita..

Príznaky rakoviny hrubého čreva

Rakovina tenkého čreva je zvyčajne asymptomatická až do neskorších štádií, keď dôjde k obštrukcii čreva. Takzvané „malé príznaky“ (v skutočnosti príznaky intoxikácie a úpadok zanedbaného nádoru) si nevšimne každý, ale všimli si, že za svoju príčinu často považujú ďalšie choroby, čo vedie k mimoriadne oneskorenej diagnóze..

Medzi „menšie príznaky“ patria:

 • strata hmotnosti bez príčin;
 • nízka teplota (asi 37) po dlhú dobu bez zjavného dôvodu;
 • anémia
 • slabosť, ospalosť, apatia;
 • tupá neurčitá bolesť brucha.

Ako nádor rastie, je narušený pohyb potravy v črevách a objavujú sa príznaky črevnej obštrukcie:

 • ťažkosť v žalúdku;
 • pocit plnosti, strata chuti do jedla;
 • nevoľnosť, vracanie jedla jeden deň predtým;
 • nedostatok stolice a plynu.

S rozpadom nádoru je možné gastrointestinálne krvácanie alebo peritonitída.

Príznaky rakoviny hrubého čreva možno rozdeliť do niekoľkých veľkých skupín:

 • enterokolitická forma: nadúvanie, dunenie v bruchu, striedanie zápchy a hnačky, prímes hlienu alebo krvi vo výkaloch (čím bližšie je nádor k konečníku, tým výraznejšia je krv);
 • dyspeptické: grganie, nadúvanie, zvracanie, ťažkosť v hornej časti brucha. Diagnostické chyby sú časté kvôli symptómom, ktoré viac naznačujú ochorenie žalúdka;
 • obštrukčná: pomaly sa rozvíjajúce príznaky črevnej obštrukcie. Spasmodická bolesť brucha, ťažkosť, zvýšená peristaltika. V neskorších fázach - zadržiavanie stolice a plynu;
 • pseudo zápalové: bolesť brucha, teplota, zvýšený počet bielych krviniek, možné známky podráždenia peritoneu, čo dáva lekárovi podozrenie na peritonitídu;
 • atypické. Pri úplnom viditeľnom pohľade odhalí palpácia brucha ďalšiu chorobu nádor.

Rakovina hrubého čreva a konečníka sa zvyčajne prejavuje prítomnosťou krvi v stolici, častým neplodným nutkaním na defekáciu a zmenou tvaru stolice..

Diagnóza rakoviny hrubého čreva

Hlavnou metódou na diagnostiku rakoviny tenkého čreva je rádiologický nález. Pacient berie látku, ktorá neprenáša röntgenové lúče. Na röntgenovom snímaní je možné vidieť oblasti, v ktorých je črevo vyplnené nerovnomerne, v postupe črevného obsahu je oneskorenie. Pri endofytickom raste rakoviny v oblasti zosilnenej oblasti sa vyhladzuje reliéf sliznice, zhoršuje sa peristaltika..

Endoskopické vyšetrenie umožňuje vizuálne vyhodnotiť novotvar a získať materiál na histologické vyšetrenie - vylepšenie štruktúry nádorových buniek.

Ak je podozrenie na rakovinu hrubého čreva, diagnostické vyšetrenie sa začína analýzou stolice na okultnú krv. Akékoľvek malígne krvácanie z nádoru.

Na endoskopické potvrdenie prítomnosti nádoru sa používa kolonoskopia. Jedná sa o endoskopické vyšetrenie hrubého čreva, počas ktorého je pre laboratórne vyšetrenie potrebné vykonať biopsiu „podozrivých“ rezov sliznice..

Ak z nejakého dôvodu nie je možná kolonoskopia, vykoná sa irigografia s dvojitým kontrastom: vyplnia hrubé črevo kontrastným médiom a vzduchom. V posledných rokoch sa počítačová irigografia stáva čoraz populárnejšou, keď sa volumetrické obrazy čreva vytvárajú z vrstvených obrazov tomografu..

Na identifikáciu možných metastáz pri obidvoch typoch rakoviny hrubého čreva sa používa brušný ultrazvuk, röntgen hrudníka, CT a MRI..

Na posúdenie celkového stavu pacienta sú predpísané klinické krvné testy, testy moču, biochemické krvné testy.

V posledných rokoch boli v komerčných laboratóriách populárne rakovinové markerové testy. Ak majú podozrenie na rakovinu čreva, neodporúčajú sa, pretože v približne 40% prípadov vedú k falošne negatívnym výsledkom..

Liečba rakoviny hrubého čreva

Hlavný spôsob liečby rakoviny čreva je chirurgický: odstránenie postihnutej oblasti čreva a regionálnych lymfatických uzlín..

V prípade potreby sú spojené chemoterapia a ožarovanie. Môžu byť predpísané pred aj po operácii. Pred chirurgickým zákrokom, ožarovanie a chemoterapia pomáhajú zmenšiť šírenie nádoru a tým ho zmeniť z nefunkčného na nefunkčný. Po operácii sú zamerané na deštrukciu rakovinových buniek, ktoré môžu zostať v tele.

Prognóza a prevencia rakoviny hrubého čreva

Prognóza rakoviny hrubého čreva do veľkej miery závisí od prevalencie procesu poškodenia lymfatických uzlín a od prítomnosti vzdialených metastáz. Vzhľadom na to, že v praxi sa nádor dlhodobo vyvíja asymptomaticky, je choroba zvyčajne diagnostikovaná v neskorších štádiách. To znamená, že predpoveď je všeobecne nepriaznivá.

Neexistuje žiadna špecifická profylaxia rakoviny tenkého čreva. Pacientov, ktorí trpia dedičnými syndrómami, ktoré zvyšujú jej pravdepodobnosť, má sledovať lekár. Pri celiakii je striktná strava bez lepku mimoriadne dôležitá..

Na prevenciu rakoviny hrubého čreva je potrebná správna výživa, udržiavanie normálnej hmotnosti a pravidelná fyzická aktivita.

1 Katenev V.L. Nádory tenkého čreva. M. 2011.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je to a ako je to nebezpečné? Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) je pomerne časté ochorenie srdcovej chlopne..Toto ochorenie sa niekedy nazýva „syndróm kliknutia a hluku“ kvôli charakteristickým zvukom, ktoré srdcová chlopňa vydáva počas prevádzky..

Tendon Ganglion

Liečba
Čo je to rana pri zápästí? Takže väčšina ľudí sa najprv dozvie, čo je šľachový ganglion. Tento hrbolček sa vytvára v blízkosti kĺbov. Je neaktívny a pri stlačení nespôsobuje bolesť. Formácia je na dotyk mäkká a elastická.
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..