loader

Sekvestrovaná operácia miechy

Sekundovaná prietrž je najzložitejším typom medzistavcových prietrží, keď dužinové jadro disku spadne do miechového kanála. Výčnelok sa vytvára v časti, kde sa nachádzajú miechové nervy a dura mater. Tento typ prietrže spôsobuje akútnu bolesť a môže viesť k ochrnutiu, ktoré je vyvolané vymačkaním miechy..

Druhy sekvestrovaných hernií

V závislosti od jeho umiestnenia existuje niekoľko druhov sekvestrovanej prietrže:

  prietrž bedrovej chrbtice (vyskytuje sa medzi štvrtým a piatym stavcom v bedrovej chrbtici); sekvestrovaná hernia disku (objavuje sa medzi sakrálnou a bedrovou chrbticou); kýla krčnej chrbtice (nachádza sa medzi šiestym a siedmym stavcom).

Sekundovaná prietrž sa okamžite cíti s akútnou bolesťou, ktorá môže mať rastúci charakter. Existujú však prípady, keď sú počiatočné štádiá choroby asymptomatické, pacient cíti bolesť chrbta iba pri fyzickej námahe. Aby ste nezmeškali prvé príznaky choroby, mali by ste počúvať svoje telo a pri prvých prejavoch choroby sa poradiť s lekárom..

Typické príznaky sekvestrovanej prietrže:

  bolesť chrbta a nôh; syndróm chvosta; znížená reflexná funkcia v dolných končatinách, znížená citlivosť; črevné poruchy.

Sekvestrovaná kýla sa často vyskytuje u ľudí, ktorí sa dlhodobo nepodieľajú na liečbe kýly miechy alebo protézy. Okrem toho sú rizikoví ľudia starší a tí, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou.

Hlavné príčiny sekvestrovanej kýly:

  podchladenie; neustále napätie; metabolická porucha, nadváha; ťažká fyzická práca, športové zranenia; dedičná predispozícia k chorobe; zlé návyky, ktoré urýchľujú procesy starnutia tkanív tela; osteochondróza, dysplázia, skolióza.

Komplexné vyšetrenie neurológom pomôže diagnostikovať sekvestrovanú prietrž. Pri úvodnom vyšetrení lekár skontroluje citlivosť a prítomnosť reflexov šľachy u pacienta, stupeň rozvoja ochorenia a predpíše potrebnú liečbu..

Na objasnenie úplného obrazu o diagnóze by sa mal pacient podrobiť röntgenovému vyšetreniu štruktúr chrbtice a magnetickej rezonancie. Druhá uvedená diagnostická metóda je efektívnejšia, pretože môže ukázať nielen prítomnosť prietrže, ale aj stupeň kompresie nervových zakončení..

V niektorých prípadoch je pacientovi predpísaná elektroneuromyografia. Tento postup vám umožňuje určiť mieru poškodenia nervových tkanív a zvoliť najúčinnejší spôsob liečby choroby..

Pozri tiež článok: Čo je herniovaný disk.

Liečba sekvestrovanej hernie

Úplne sa zbaviť sekvestrovanej hernie je možné iba chirurgickým zákrokom. Žiadne konzervatívne metódy liečby nezmiernia chorobu: maximum môže odstrániť nepríjemné pocity a zmierniť bolesť.

Existuje niekoľko hlavných ukazovateľov, ktorých prítomnosť vyžaduje povinné chirurgické ošetrenie:

Pacient má progresívnu svalovú slabosť, ktorá sa nachádza pozdĺž nervového koreňa. Šesť mesiacov po konzervatívnej liečbe a všetkých lekárskych pokynoch sa stav pacienta nezlepší. V procese liečby sa stav pacienta neustále mení. Operácia je nevyhnutná, keď časť chrupavkového tkaniva vyšla z prietrže. Oprava sekvestrácie nebude fungovať.

V niektorých prípadoch môže chrupavkové tkanivo, ktoré sa oddelilo od prietrže, v priebehu času vyschnúť a pacient sa zotaví bez chirurgického zákroku. Ale také prípady sú jednoduché.

V medicíne existujú dva spôsoby, ako odstrániť oddelenú prietrž:

  minimálne invazívne (laserové odparovanie); radikál (laminektómia, discektómia).

Metóda laserového odparovania získava čoraz väčšiu obľubu. Podstata operácie je nasledovná: laserové vlákno sa vkladá do chrupavkových vlákien a zahrieva jadro disku na vysoké teploty, v dôsledku toho jadro stráca tekutinu a výrazne sa zmenšuje jeho veľkosť. V súlade s tým sa hernia tiež zmenšuje.

Medzi výhody takejto operácie patrí minimálna trauma a krátka doba rehabilitácie. Použitie lasera má nízku úroveň štrukturálnych zmien, ktoré sa často pozorujú po chirurgických zákrokoch.

Napriek viditeľným výhodám má odparovanie laserom niekoľko nevýhod. Napríklad z dôvodu novosti tejto metódy neboli doteraz skúmané všetky vedľajšie účinky, ktoré sa môžu vyskytnúť v pooperačnom období. Možný opuch a výskyt zápalových procesov v mieste operácie. Minimálne invazívna metóda chirurgického zákroku navyše nemôže úplne obnoviť motorickú aktivitu stavcov.

Abnormálna štruktúra stavcov a zúženie medzistavcových platničiek sa môže stať kontraindikáciou operácie..

Radikálny spôsob operácie sa nazýva discektómia a je založený na odstránení chorého disku. Počas operácie môže byť pacientovi inštalovaná protéza z titánového disku, aby sa zachovala motorika miechy.

Fotografia na odstránenie odstránenej prietrže hernie. Kliknutím na tlačidlo „+“ ju zobrazíte

Existuje ďalšia variácia tejto metódy - mikrodisektómia. Prechádza mikroskopmi, kde je poškodený disk odstránený malým rezom. Táto metóda nepoškodzuje okolité tkanivá, operácia sa vykonáva v celkovej anestézii..

Recenzie po článku

Prijímame predobjednávky.

Mikrodisektómia je vysoko účinná, riziko relapsu nie je vyššie ako desať percent. Táto metóda umožňuje úplne obnoviť funkciu motora v postihnutej chrbtici.

Nevýhodou je prítomnosť adhézií, dlhá doba rehabilitácie a zápalové procesy v membránach miechy. Okrem toho existuje riziko opakovanej prietrže.

Rehabilitácia po operácii

Sekundovaná prietrž je veľmi nebezpečná choroba a je plná komplikácií. Aj keď bola operácia úspešná, pacient potrebuje na obnovenie tela dlhé obdobie.

V prvých mesiacoch po operácii je prísne zakázaná tvrdá fyzická práca a šport. Výnimkou sú špeciálne terapeutické komplexy cvičení, ktoré sa vyberajú individuálne pre každého pacienta.

Po odstránení oddelenej kýly bedrovej časti sa pacientovi počas prvého mesiaca neodporúča sadnúť si. Za volantom sa môžete dostať za mesiac a pol, dva mesiace a potom za jazdy na krátke vzdialenosti. Celkový čas jazdy by nemal prekročiť jednu hodinu.

Maximálne zaťaženie pooperačného pacienta v prvom mesiaci nie je väčšie ako jeden a pol kilogramu. Ošetrujúci lekár ďalej môže na základe zdravotného stavu pacienta zvýšiť povolenú hmotnosť závaží o pol kilogramu mesačne..

Čo je oddelená prietrž a ako sa s ňou vyrovnať

V prvých fázach identifikácie sekvestrovanej prietrže sa predpisujú lieky. Takmer všetci pacienti majú predpísané nesteroidné protizápalové lieky. Odstránia zápal v obmedzenom koreni a odstránia bolesť. Tento typ liekov sa neodporúča dlhšie ako dva mesiace, po ukončení liečebného cyklu sa môžu objaviť vedľajšie účinky.

Na zlepšenie krvného obehu a odstránenie svalových kŕčov sa pacientovi predpisujú svalové relaxanciá..

Účinným spôsobom boja proti sekvestrovanej hernii je novokainová blokáda postihnutého segmentu chrbtice. Zmierňuje zápal uškrteného nervu, odstraňuje kŕče a znižuje opuchy. Pôsobenie tejto metódy trvá až tri týždne, človek sa úplne zbaví bolesti, je cítiť viditeľné zlepšenie.

Novokainická blokáda sa nemôže používať častejšie ako raz týždenne. Maximálnu dobu takejto liečby predpíše lekár.

Na zmiernenie bolesti môžete nosiť obväz. Tesné obväzy sa nosia počas dňa, počas obdobia najväčšej fyzickej aktivity pacienta. Keď idete spať, obvaz používajte iba vo zvislej polohe.

Prečítajte si o tom, ako vyliečiť prietržovú kýlu bez operácie.

Po použití alternatívnych spôsobov liečby sa pozorujú významné zlepšenia u pacientov so sekvestrovanou prietržou. Mnoho pacientov sa úplne zbaví akútnej bolesti a znecitlivenia končatín, prietrže sa nemusia obťažovať niekoľko rokov..

Vezmite listy mäty piepornej a nalejte vodu v pomere 1: 3. Výsledná zmes sa nechá zohriať na nízku teplotu a varí sa 15 minút. Potom nechajte variť ďalšiu pol hodinu.

Vezmite teplý kúpeľ vody, nalejte do nej mätu vývar a vykúpajte sa, až kým sa telo nevarí. Po zákroku telo otrite suchou utierkou, obliekajte vlnené ponožky a oblek a položte pod prikrývky. Odporúča sa kúpať sa pred spaním, trikrát týždenne.

Tento postup je kontraindikovaný u ľudí s cievnymi, srdcovými a duševnými poruchami..

Na chrbát pacienta naneste malý kvetinový med. Ľahkými masážnymi pohybmi rozotrite problémovú oblasť. Masáž sa dá striedať ľahkými šľahačkami. Na miesto vzniku prietrže by nemal byť vyvíjaný žiadny tlak.

Fyzickú aktivitu pacientov so sekvestrovanou prietržou má predpisovať ošetrujúci lekár. Samostatný výber cvikov môže byť nielen nepresvedčivý, ale môže spôsobiť aj značné poškodenie tela a viesť k zhoršeniu ochorenia..

Niekoľko univerzálnych cvikov na chrbticu:

Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Vložte malý valec do bedrovej oblasti (môžete použiť valček). Zdvíhanie tela prevracajte valčekom dozadu. Ležiaci na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri ohýbaní kolien vykonajte zdvíhanie panvy. Vykonajte 5-10 krát. Počiatočná poloha - stojace. Ak chcete „výpady“ vpred: vykročte vpred, ohnite nohu v kolene a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Po opakovaní s druhou nohou. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy a ohnite sa na kolená a pritláčajte ich k rukám. Túto pozíciu chvíľu držte.

Pri vykonávaní cvičení nemusíte vyčerpávať svoje telo. Ak sa cítite unavení, mali by ste prestať trénovať a trochu sa uvoľniť..

Liečba sekvestrovanej hernie je dlhý proces a vyžaduje chirurgický zákrok. Všetky pomocné liečebné metódy môžu odstrániť príznaky iba na krátku dobu a zmierniť nepohodlie v dôsledku choroby. Ak sa obraciate na lekára včas, môžete sa vyhnúť komplikáciám a rýchlo sa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu.

Herniovaná medzistavcová platnička v pokročilých prípadoch vedie k sekvestrácii. Slovo „sekvestrácia“ v preklade do ruštiny znamená „fragment z celku“.

Keď sa vytvorí oddelená prietrž chrbtice, je taký fragment súčasťou buničitého jadra stavca..

Toto jadro sa skladá z mäkkej chrupavky a nachádza sa v strede chrbtice, pôsobí ako tlmič nárazov.

Celulózne jadro je obvodovo obmedzené vláknitým kruhom, ktorý tiež pozostáva z chrupavkových buniek, ale ich hustota je omnoho vyššia.

Vláknitý prsteň sa skladá z jednotlivých chrupavkových kordov „vzájomne zlepených“ kyselinou hyalurónovou.

Dlhodobé zápalové procesy, strata tekutín, degeneratívne zmeny súvisiace s vekom - vedú k skutočnosti, že jednotlivé vlákna vláknitého prstenca odlupujú jeden od druhého a bunky buničitého jadra prenikajú do výslednej medzery..

Takto sa vytvorí oddelená prietrž chrbtice, čo vedie k extrémne nežiadúcim dôsledkom.

Fáza vývoja sekvestrovanej prietrže a jej možné dôsledky

V kanáli miechy je miecha pokrytá dura mater a pozdĺž laterálnych procesov stavcov sú nervové zväzky. Regulujú činnosť priečne pruhovaných svalov.

Po stlačení nervových zväzkov sú zaznamenané segmentové poruchy nervovej aktivity.

Ak sa sekvestrácia nachádza vo vnútri miechy, nastáva kompresia miechy, ktorá sa prejavuje formou ochrnutia horných alebo dolných končatín v závislosti od miesta prietrže.

 • Krčná chrbtica: znecitlivenie prstov, strata citlivosti v rukách, bolesti hlavy, známky poškodenia kĺbu lopatky a lopatky.
 • Hrudná oblasť: napodobňovanie choroby všetkých orgánov nachádzajúcich sa v hrudnej dutine brušnej. Rôzne príznaky umožňujú podozrenie na zápal pľúc, cholecystitídu, peptický vred žalúdka a dvanástnika, pankreatitídu. Útoky bolesti, ktoré spôsobujú sekvestrovanú prietrž chrbtice, sú niekedy podobné vývoju infarktu myokardu..
 • bedrový Neurologické prejavy sú podobné léziám krčnej chrbtice, všetky rovnaké poruchy ako v horných končatinách sú zaznamenané v nohách.
 • Lumbosakrálna časť. Je charakteristický vývoj porúch panvových orgánov. Poruchy močenia: retencia alebo inkontinencia moču. Inkontinencia alebo zápcha stolice. Zmeny v účinnosti.

Často sa vyskytuje kýla chrbtice so súčasnou fyzickou námahou. Fragment buničitého jadra doslova „vyskočí“ za miechu.

Človek pociťuje „kríž“, hneď potom nasleduje paralýza horných alebo dolných končatín (oveľa častejšie).

Živé príznaky sa vyvíjajú postupne, ako sa oddeľuje prietrž chrbtice, pri ktorej vývoji sa zaznamenávajú štyri štádiá:

 1. Rozťahovanie vláknitého prstenca s vyčnievaním herniálneho obsahu - vyčnievanie medzistavcových platničiek.
 2. Prelomte hraničný prsteň. Obsah buničitého jadra opúšťa hranice anatomickej lokalizácie, ale stále neprekračuje chrbticu. Tomu je zabránené pozdĺžnym stavcom.
 3. Zničenie pozdĺžneho väzu s „plazivým“ herniálnym obsahom za stavcami.
 4. Formácie „pravej prietrže“, to znamená samostatného fragmentu tkaniva chrupavky oddeleného od buničitého jadra.

Aké sú príznaky sekvestrovanej kýly chrbtice??
Sekvestrovaná medzistavcová hernia sa deteguje pomocou skenovania MRI alebo CT..

Klinické príznaky pri tvorbe sekvestrácie sú úplne rovnaké ako v prípade medzistavcovej prietrže bez sekvestrácie, ale prejavujú sa oveľa jasnejšie ako náhla exacerbácia bolesti..

Sekundovaná prietrž chrbtice je nebezpečná nielen a nie toľko bolesťou, ale aj vývojom autoimunitného procesu, keď je časť spadnutého buničitého jadra v tele vnímaná ako cudzie teleso, ktoré sa má zničiť..

Imunitné bunky nemôžu ničiť tkanivo chrupavky, ale sú celkom schopné začať proces odmietnutia..

Výsledné imunitné komplexy cirkulujú v krvi a zrážajú sa na všetkých tkanivách chrupavky. Takže existujú impozantné autoimunitné procesy, ktoré sú úplne podobné reumatizmu.

Toto je nebezpečenstvo sekvestrovanej prietrže, ktorá prebieha takmer bez bolesti, pretože štiepka je príliš malá a neprežije vaskulárne ani nervové zväzky..

Zložitosť liečby medzistavcovej sekvestrovanej hernie

Konzervatívna alebo chirurgická liečba sekvestrovanej hernie disku sa vykonáva podľa nasledujúcich indikácií:

 • Rozmery sekvestrácie.
 • Pomer veľkosti prietrže vo vzťahu k mieche. Niekedy sekvestrovaná medzistavcová prietrž presahuje povrchovú veľkosť stavcov, najmä v oblasti krčka maternice.
 • Miesto rastu hernie a miesto sekvestrácie.
 • Sťažnosti pacientov, stupeň postihnutia.

Pri absencii komplikácií sa najprv uskutoční terapeutická liečba.

Ak sa stanoví diagnóza, ako je oddelená dorzálna hernia, otázka chirurgickej liečby sa vyrieši pozitívne a naliehavo..

Liečenie sekvestrovanej hernie disku bez chirurgického zákroku

Účinnosť terapeutických opatrení pri liečbe sekvestrovanej hernie bez chirurgického zákroku je určená stavom sekvestrácie.

Koľko fragmentu chrupavkového tkaniva vytlačí vitálne cievne a nervové zväzky, aká je miera osifikácie - osifikácia medzery medzi diskami, čím sa zabráni opakovanej strate fragmentu buničitého jadra..

V akútnom období sa syndróm bolesti zastaví a podávajú sa protizápalové lieky..

Vo fáze zotavenia sa odporúčajú špeciálne cvičenia pre sekvestrovanú prietrž, ktorej účelom je zmierniť kŕče svalov chrbtice, a nie „zníženie“ prietrže..

Liečba sekvestrovanej prietrže bez chirurgického zákroku je spravidla zdĺhavý proces..

Až po jednom alebo dvoch rokoch má zmysel vykonať kontrolný obraz MRI alebo CT skenovania, aby sa určilo, či sa medzera medzi stavcami zväčšila, cez ktorú vyšiel herniálny výčnelok, po ktorej nasleduje sekvestrácia..

Sekundovaná operácia prietrže

Ak postupuje hernia chrbtice, ktorej liečba bez chirurgického zákroku neprináša pozitívny výsledok, odporúča sa chirurgický zákrok.

K dnešnému dňu je štandardnou operáciou odstránenia prietrže hernie odstránenie celého disku spolu s poškodeným vláknitým prstencom a prolapsom buničitého jadra..

Chirurgické postupy sa líšia iba šírkou prístupu a veľkosťou chirurgických nástrojov.

Vykonáva sa mikrodisektómia alebo klasická laminektómia, tak či onak, postup na odstránenie sekvestrovanej prietrže je v jednej veci - úplná deštrukcia chrupavkových buniek medzistavcových platničiek.

Aby sa zabránilo rastu zvyšných buniek, zavádzajú sa do dutiny disku špeciálne látky, pod vplyvom ktorých sa tkanivo chrupavky rozpúšťa.

Takto sa zaobchádza s kýlou chrbtice, ktorej operácia sa vykonáva podľa prísnych pokynov a nezaručuje okamžité vyliečenie.

Po operácii sa vyžaduje rehabilitačné obdobie, ktorého trvanie závisí od miesta sekvestrácie.

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

K sekvestrovanej medzistavcovej hernii dochádza v dôsledku vyčnievania a prasknutia vláknitého prstenca (disku), ktorý je akýmsi „položením“ medzi stavce. V strede disku je mäkké tkanivo buničitého jadra. Výčnelok alebo vydutie disku je treťou fázou medziobratlovej kýlovej choroby, ktorá môže trvať niekoľko rokov. Pokiaľ sa nespracováva, objavia sa v priebehu času praskliny v chrupavkovej membráne disku, čo vedie k prasknutiu. Výsledkom je, že nimi preteká tekutina, časti buničitého jadra vypadávajú, čo vedie k stlačeniu nervov miechových kanálov. Padlé časti (odumreté tkanivo) sa nazývajú sekvestrácia. Miechová kýla prechádza do sekvestrovanej fázy.

Dôvody sekvestrácie

Sekvestrovaná kýla chrbtice je výsledkom komplikácie medzistavcovej prietrže, ktorá je zasa ovplyvnená faktormi, ako sú zakrivenie chrbtice, osteochondróza, šok, zranenie. Navyše, polovica ľudstva trpí touto chorobou častejšie ako muži, pretože v tele žien majú spojovacie tkanivá nižšiu hustotu, na rozdiel od mužov..

Sedavý sedavý spôsob života môže vyvolať vývoj sekvestrácie kýly chrbtice.

Medzistavcové platničky nie sú vybavené krvnými cievami, a preto sa živia pohybom chrbtových svalov. Pri absencii mierneho zaťaženia chrbtových svalov, vláknité krúžky nedostanú správne množstvo výživy a stanú sa krehkými..

Existuje zoznam faktorov, ktoré zvyšujú riziko sekvestrovanej vertebrálnej prietrže:

 • Starší vek osoby (zhoršenie kostného tkaniva v priebehu času);
 • Časté podchladenie tela (zápal tkaniva);
 • Zvýšená hmotnosť (zvýšené zaťaženie stavcov);
 • Nadmerná fyzická námaha (vzpieranie);
 • Fajčenie (podvýživa všetkých kotúčových tkanív);
 • Neustále jazdenie vozidiel (sedavý životný štýl, vibrácie);
 • Podvýživa (metabolická porucha);
 • Nesprávne držanie tela;
 • Dedičná predispozícia k sekvestrácii prietrže, ploché nohy;
 • Neprofesionálne zaťaženie chrbtice (nesprávny športový tréning);
 • Infekčné choroby.

Komplikovaná komplikácia môže byť výsledkom všetkých týchto zdĺhavých procesov, ktoré postupne spôsobujú deštrukciu disku. A to aj pri malom ostrom pohybe sa pozdĺžne väzivo prsteňa môže ľahko zlomiť a tým spôsobiť komplikácie.

Druhy a príznaky

Sekundovaná prietrž chrbtice sa delí na typy podľa toho, kde je lokalizovaná:

 • V cervikálnej oblasti - prasknutie vláknitého prstenca a prolaps jadra medzi šiestym a siedmym stavcom;
 • V oblasti hrudníka - najvzácnejší druh v dôsledku konštantného zaťaženia;
 • V bedrovej chrbtici - k sekvestrácii hernie disku dochádza medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou, je jednou z nebezpečných foriem prietrže, nazýva sa tiež „syndróm chvosta“..

Pacienti nemôžu vždy pocítiť vývoj patológie padlého buničitého jadra. U niektorých pacientov sa tento jav môže vyskytnúť bez povšimnutia. V iných prípadoch sa prietrž čas od času prejavuje bolestivými záchvatmi, s ktorými si pacient postupne zvykne.

Výsledkom bolesti v 80% je vznik a strata sekvestrácie stavcov, čo sa môže zamieňať za iný útok. Záchvaty a príznaky prietrže závisia od toho, v akom intervale chrbtice je poškodený disk umiestnený:

 • Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice vedie k tomu, že pacient trpí neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta, siahajúcou až k nohám a zadku. Často je v tele slabosť svalov, strata reflexov šliach, vyčerpanie a znížená citlivosť svalov nôh..
 • Sekundovaná herniácia hernie disku je určená bolesťou na hrudníku pri kašľaní alebo kýchaní. Pacienti si tieto bolesti pomýlili za srdce.
 • Krčka chrbtice postihnutá prietržou je sprevádzaná bolesťou v krku, ramenách a hlave. Pacient má časté záchvaty závratu, zvýšenie krvného tlaku, znecitlivenie prstov a mravenčenie, vyčerpanie svalov.

Komplikácie a dôsledky

Sekundovaná kýla nie je dočasným javom a nie je to jednoduché ochorenie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť. Bez včasnej liečby môže mať pacient s medzistavcovou prietržou vážne komplikácie a zdravotné postihnutie. Sekvestrácia hernie disku spôsobuje zlyhanie srdca, narušuje žalúdok a črevá, vedie k chronickej bronchitíde, nezvládnuteľnej radikulitíde, imunodeficiencii, zápalu pankreasu.

Medzistavcová hernia môže vyvolať mozgovú príhodu - výsledok narušenia prísunu krvi do mozgu.

Ak v dôsledku úrazu alebo úderu dôjde okamžite k sekvestrácii prietrže s úplným zničením vláknitého prstenca, objavia sa tieto príznaky:

 • Bolí bolesť;
 • Zastavenie dýchania;
 • Citlivosť je stratená;
 • Končatiny ochrnuté.

Nezabudnite si prečítať: čo je nebezpečná kýlová kýla.

Toto je jeden z vážnych prípadov poškodenia miechy, ktoré môže mať najhoršie následky. V takom prípade nie je možné pacienta posunúť, prevrátiť alebo zmeniť do „pohodlnejšej“ polohy. Je potrebné zavolať sanitku a čakať na ňu vedľa pacienta, aby sa telo ochránilo pred akýmikoľvek fyzickými vplyvmi.

Je liečba možná?

Diagnostiku a predpisovanie liečby môže diagnostikovať iba špecialista v tejto oblasti, vertebroológ. Lekár vykonáva terapiu na základe stavu pacienta a jeho chrbtice, zohľadňuje komplikácie, ktoré ohrozujú pacienta. Pri diagnostikovaní sekernovanej prietrže chrbtice sa musí liečba okamžite predpísať. V závislosti od parametrov a zanedbávania choroby, fyzickej (konzervatívnej) metódy alebo funkčnej metódy.

Konzervatívna liečba prietrže sa používa konzervatívne, keď jadro (hľúzovité) presiahlo membrány disku, ale stále sa drží v želé podobnej látke vnútri prstenca..

Účelom tejto liečby je zabrániť úplnému vypadnutiu jadra až do konečnej nekrózy tkaniva. V pozitívnych prípadoch liečby sa vytvorí kostná dreň, ktorá uzavrie dieru vytvorenú v tvrdom obale vláknitého prstenca.

Konzervatívna liečebná metóda trvá roky, pretože zotavenie bez chirurgického zákroku pozostáva zo zložitých postupných krokov:

 • Prvý týždeň choroby by mal byť uskutočňovaný pacientom v posteli s použitím liekov proti bolesti predpísaných lekárom;
 • Počas šiestich mesiacov vykonáva skúsený manuálny terapeut nepretržité masáže;
 • Po celú dobu má pacient vždy obväz;
 • Vykonávajú sa cvičenia predpísané odborníkom;
 • Zakázaná fyzická aktivita, vzpieranie, sklon;
 • Po šiestich mesiacoch rehabilitácie lekár predpíše ďalšie cvičenia

Chirurgia je extrémnou mierou oddelenej liečby prietrže a predpisuje ju lekár v prípade progresie ochorenia. Aj po zohľadnení skutočnosti, že po operácii neexistujú žiadne komplikácie a opakované formácie.

Odborníci vyvinuli zoznam funkcií formy ochorenia, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok:

 • Sekvestrácia do 13 mm;
 • Časté zhoršovanie stavu pacienta;
 • Zápalové choroby spôsobené imunodeficienciou;
 • Necitlivosť končatín;
 • Ťažká svalová slabosť;
 • Ak sa vyžaduje oddelenie chrupavky od prietrže;
 • Nedostatok účinku konzervatívnej liečby.

Po operácii musí pacient podstúpiť rehabilitačný kurz predpísaný ošetrujúcim lekárom. Pozostáva zo série liekov, masáží a šetrného režimu. Po skončení rehabilitačného obdobia sa vyskytnú preventívne opatrenia, ktoré zabránia výskytu komplikácií alebo relapsu choroby.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Sekundovaná prietrž chrbtice, príznaky, liečba

Sekundovaná prietrž chrbtice, príznaky, liečba

Sekretovaná prietrž chrbtice je komplikovanou formou choroby. V tomto prípade sa časť pulpózneho jadra vytlačí, oddelí a padá do miechového kanála. Padajúci kus sa nazýva sekvestrácia, proces vypadávania sa nazýva sekvestrácia. Vo väčšine prípadov vedie tento proces k invalidite (v 80% všetkých prípadov), ktorá je spojená so zhoršenou cirkuláciou nervových zakončení..

Dôsledky sekvestrácie prietrže sú veľmi závažné, môžu viesť k atrofii nervových zakončení, ako aj k zápalu a opuchu membrán miechového kanála a nervových koreňov, ktoré z nej vychádzajú. Ten môže viesť k aseptickej meningitíde. Takáto komplikácia je nevyhnutná, ak sa nevykoná vhodná liečba medzistavcovej prietrže..

príčiny

Dôvodom sekvestrácie medzistavcovej prietrže môže byť nedostatok liečby alebo nesprávna taktika liečby. Porušenie režimu pacientom, ako aj osteochondróza, môžu viesť k takejto komplikácii. Medzi ďalšie príčiny vedúce k sekvestrácii medzistavcovej prietrže patria:

 • normálny vývoj stavcov;
 • pravidelné spätné zaťaženie;
 • poranenie miechy;
 • prudký nárast hmotnosti bez predbežného zahrievania svalov.

Medzi faktory, ktoré prispievajú k rozvoju tejto patológie, patria:

 • nadváha;
 • metabolické poruchy v tkanivách, najmä fosfor a vápnik;
 • zlé návyky (fajčenie, alkohol, drogy);
 • nesprávne vykonané fyzické cvičenia (pre športovcov ťažkého športu);
 • dedičnosť.

Známky sekvestrovanej prietrže

Hlavné príznaky sekvestrovanej kýly sú veľmi silné bolesti podobné bolesti chrbta. Vyskytuje sa po zdvíhaní závaží, nakláňaní alebo páde na chrbát. Pocity bolesti vyžarujú do posterolaterálneho stehna alebo do vnútorného povrchu ramena. Bolesť sa môže zosilniť po zmene polohy trupu alebo krku (v závislosti od miesta prietrže).

Ak sa patologický proces vyvinie v krčnej alebo hornej časti hrudnej chrbtice, potom je pohyb ruky obmedzený. Pri lumbálnej alebo sakrálnej lokalizácii prietrže je narušená mobilita dolných končatín, pohyb človeka je ťažké, zmeny chôdze. Postup patológie môže viesť k paralýze alebo paralýze končatín (jednej alebo dvoch).

Sekvestrácia kýly krčnej chrbtice môže viesť k úplnej paralýze. V tomto prípade je potrebné poznamenať:

 • znecitlivenie nôh, rúk, rúk alebo prstov;
 • ochladenie končatiny, ktoré je kontrolované zväzkom nervov potlačeným sekvestráciou. Vaša pokožka môže byť suchá alebo sa potí veľa..
 • atrofia svalov končatín (ak sa nelieči);
 • intoxikácia tela bolesťami svalov a kĺbov, nevoľnosťou, nedostatkom chuti do jedla. Vyskytuje sa v dôsledku zápalu a opuchu membrán miechy a nervových koreňov, ktoré z neho vystupujú..

Všeobecne sú príznaky oddelenej prietrže spojené s lokalizáciou patologického procesu. Najčastejšie sa vyskytuje pri herniách bedier, vo väčšine prípadov sa vyvíja medzi stavcami IV a V (L4 - L5), ako aj medzi krížovou kosťou a posledným stavcom (L5 - S1). Vyskytuje sa sekvestrácia kýly, ktorá sa nachádza medzi stavcami krčnej chrbtice (C6 - C7). Dôvodom je skutočnosť, že práve tieto oblasti chrbtice sú vystavené najväčšiemu stresu. Príznaky sekvestrácie kýly krčnej chrbtice sa prejavujú:

 • bolesti hlavy;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • zhoršené videnie (muchy pred očami) a sluch;
 • príznaky neurologickej povahy (prudká zmena nálady z agresívneho stavu na depresiu, slza);
 • v závažných prípadoch sa môže vyskytnúť paralýza končatín a zastavenie dýchania.

Sekvencia prietrže v hrudnej chrbtici je veľmi zriedkavá, rovnako ako prietrž samotná. Tento jav sa však vyskytuje v lekárskej praxi. Táto patológia je sprevádzaná bolesťou na hrudníku, ktorá sa zosilňuje kašľom, kýchaním a hlbokým dýchaním. Vyskytujú sa po „lumbale“ v lopatke pripomínajúcej infarkt.

Keď je prietrž lokalizovaná v bedrovej oblasti (L4 - L5) alebo v krížovej kosti, syndróm bolesti sa vyvíja v krížovej kosti a dolnej časti chrbta, vyžaruje do zadku a odtiaľ pozdĺž povrchu nohy k nohám. Tento proces je sprevádzaný svalovou slabosťou dolných končatín. Najnebezpečnejším znakom tejto komplikácie je syndróm chvosta koní, ktorý sa prejavuje spontánnym močením a pohybmi čriev. S rozvojom patológie sa vyskytuje intenzívna bolesť v chrbte, bokoch a perineu.

liečba

Spôsob liečby sekvestrovanej prietrže závisí od jej umiestnenia a príznakov. S lokalizáciou patológie v bedrovej chrbtici sa vykonáva chirurgická liečba. Obdobie rehabilitácie je pomerne dlhé a pod neustálym dohľadom neurochirurga a neurológa. Aby sa vylúčili pooperačné komplikácie, CT alebo MRI sa vykonáva raz mesačne..

Pri syndróme Horse Tail je nevyhnutná okamžitá operácia, inak sa môže vyvinúť atrofia nervových zakončení, ktorá spôsobí postihnutie. V prípade ďalších lokalizovaných oddelených prietrží chrbtice je možné konzervatívne ošetrenie, ktoré zahŕňa súbor opatrení. Zahŕňa liekovú terapiu:

Lieky proti bolesti - zmierňujú bolesť, znižujú zápalový proces;

 • hormóny, glukokortikoidné lieky - potláčajú imunitný útok sekvestrácie, zabraňujú prenikaniu produktov rozkladu do krvi.
 • svalové relaxanciá - uvoľnenie napnutých svalov;
 • Vitamíny B - prispievajú k zlepšeniu impulzov pozdĺž patologicky privretého nervu.

Pacienti okrem lekárskeho ošetrenia predpisujú aj fyzioterapeutické procedúry. Dobrým účinkom je elektroforéza s novokainom, diodynamické prúdy, UHF. Medzi alternatívne spôsoby liečby patrí akupunktúra. S pomocou fyzioterapie znižujú zápalový proces a opuchy, takéto postupy zlepšujú účinok liekovej terapie. Cieľom akupunktúry je zabrániť ochrnutiu.

Po odstránení bolesti, obnovení pohyblivosti a citlivosti sú zobrazené procedúry manuálnej terapie - vodné procedúry, cvičebná terapia a masáž. Tieto by mali vykonávať skúsení odborníci, pretože aj jedna nesprávna masáž alebo cvičenie môžu spôsobiť zhoršenie stavu pacienta.

Chirurgický zákrok

Chirurgické ošetrenie zahŕňa otvorenú alebo mikrochirurgickú operáciu. Tento spôsob liečby oddelenej prietrže je veľmi účinný, ale tiež dosť riskantný. Najčastejšie vykonávaný endoskopický alebo mikrochirurgický zákrok, pri ktorom sa vylučovanie vylučuje pomocou špeciálnych nástrojov, ktoré sa vkladajú pomocou malého vpichu..

Pri udržiavaní pohyblivosti stavcov sa vykonáva otvorená operácia, počas ktorej sa odstráni sekvestrácia a nestabilné stavce sa zosilnia špeciálnymi doskami. V každom prípade spôsob liečby určí lekár po sérii štúdií. Aby sa však predišlo takýmto komplikáciám, je potrebné včasne liečiť medzistavcovú prietrž a po liečbe dodržiavať všetky preventívne opatrenia..

Sekundovaná kýla chrbtice: príčiny, liečba a následky

Hernia sekvestračného disku alebo sekvestrovaná prietrž predstavuje vážne poškodenie medzistavcového priestoru. Pri tejto patológii je tekutá látka jadra takmer úplne oddelená od chrupavky a vytlačená z priestoru medzi stavcami. Je zrejmé, že liečba takejto patológie trvá dlho a poskytuje pozitívne výsledky len pri prísnom dodržiavaní lekárskych pokynov..

Mechanika vývoja patológie

Pri sekvestrácii prietrže vláknitý krúžok medzistavcových platničiek úplne praskne, čo úplne eliminuje tlmiacu funkciu disku. Preto sa vyvinú komplexné príznaky, ktoré môžu dať všetkým vnútorným orgánom, končatinám a dokonca aj hlave.

Klasifikácia závažnosti prietrže závisí od typu prasknutia a polohy patologického útvaru vzhľadom na pozdĺžny väz nachádzajúci sa za chrbticou. Vláknitý prsteň alebo skôr narušenie jeho integrity je rozdelený do 3 typov:

 • Výčnelok. V tomto stave krúžok vyčnieva, ale na pozdĺžny väz nie je žiadny tlak, udržuje integritu. Vláknité jadro je tiež umiestnené vo vláknitom prvku. Pri sekvestrácii prietrže nie je výčnelok diagnostikovaný, pretože táto patológia predchádza akútnym degeneratívnym zmenám. Výčnelok sa vyskytuje v niektorých prípadoch s bolestivými pocitmi, v iných - bez nich.
 • Vytláčanie. Táto etapa sa nazýva hernia disku, pri ktorej dochádza k takmer úplnému zničeniu prstenca. Látka z jadra tečie do epidurálneho priestoru. Príznaky spojené s účinkami na nervové vlákna.
 • Zhabanie. Ťažká fáza prietrže, pri ktorej sa buničité jadro odlupuje z medzistavcových platničiek. Materiál jadra na obrázkoch sa oddeľuje od ostatných prvkov chrbtice. Sekundovaná prietrž je vo väčšine prípadov sprevádzaná akútnou bolesťou končatín, chrbta, bedier.

Pri chronickom priebehu ochorenia, keď sa stane obzvlášť závažným, sa môže objaviť syndróm chvosta. V tomto stave pacient narušuje činnosť močového mechúra, čriev. Znecitlivenie dolných končatín sa tiež vyvíja. Pri výskyte syndrómu je predpísaný chirurgický zákrok, inak dôjde k nezvratnej deštrukcii nervov.

Sekvencia prietrže medzistavcovej platničky môže nastať v dôsledku akútnych deštrukčných procesov. Ich príčinou môžu byť intenzívne periodické alebo jednotlivé záťaže. Pri iných formách prietrže sa chirurgia predpisuje menej často ako pri sekvestrovanom type.

Dôvody a faktory rozvoja

Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice sa vyvíja v dôsledku nekomplikovanej prietrže. A naopak jej predchádza neliečená osteochondróza. Primárnou príčinou deštrukcie je nedostatok výživy medzistavcových priestorov.

V dôsledku toho sa krehkosť tkanív zvyšuje a prasklina sa vytvára pod vplyvom ďalších faktorov:

 • stále zaťaženie na chrbte;
 • Prijaté alebo vrodené chyby chrbtice;
 • mierny nedostatok fyzickej aktivity;
 • náchylnosť na dedičnú povahu;
 • nadváha;
 • ťažké športy;
 • trauma, ťažká práca.

Príznaky choroby

Vo väčšine prípadov predchádza symptómom sekvestrácie prietrže miernejšie príznaky problémov s chrbticou. Závažné štádium deštrukcie sa vyznačuje:

Ťažká bolesť. Pacienti často opisujú bedrovú bolesť tak silnú, že môžete stratiť vedomie. Čas výskytu bolesti je stanovený presne. Vyskytuje sa po zdvíhaní závaží alebo náhle trhnutí. Šíri sa po celej polovici tela a zosilňuje sa pri krútení krku alebo tela.

Ťažkosti s pohybom končatín. Ak choroba postihuje krčnú chrbticu, je ťažké pohnúť rukami, ak je bedrová - pohnúť nohami. V niektorých prípadoch je ťažké pohybovať prstami. Ak sa ochorenie vyvíja, objaví sa paralýza.

Ak sa v krčnej oblasti nachádza oddelená prietrž, môže byť osoba úplne ochrnutá.

Časté príznaky tiež vznikajú:

 • teplota končatín spojená s poškodeným zväzkom nervov klesá;
 • pokožka končatín sa stáva suchou alebo sa viac potí;
 • nohy, ruky a prsty sú znecitlivené;
 • ako sa choroba vyvíja, vyvíja sa atrofia svalov poškodených častí tela;
 • dochádza k intoxikácii, pretože imunita útočí na sekvestráciu.

Vo väčšine prípadov sa toto ochorenie vyskytuje v bedrovej oblasti, ale môže sa vyskytovať aj v iných častiach chrbtice..

V krčnej oblasti trpia stavce C6-C7. Vyskytuje sa tiež medzi bedrovými diskami a krížovou kosti L5-S1. Dôvodom je skutočnosť, že práve tieto oblasti zodpovedajú za maximálne zaťaženie.

Patologické ošetrenie

Neurológ predpisuje liečbu oddelenej prietrže. Terapia zahŕňa niekoľko druhov expozície. Liečba sa vykonáva ambulantne. Hlavnou časťou liečby sú lieky rôznych skupín.

Druhou najdôležitejšou metódou, ktorá je predpísaná na sekvestrovanie prietrže, je fyzioterapia.

Fyzioterapeutický vplyv

V akútnom období ochorenia je fyzioterapia kontraindikovaná. Zvyšok sa používa na odstránenie bolesti, opuchu a obnovenie medzistavcových platničiek. Najobľúbenejšie metódy, po prvé, magnetoterapia. Magnetické polia pôsobia na poškodenú oblasť, čím znižujú bolesť.

Po druhé, akupunktúra. Na aktívnych miestach sú umiestnené ihly, ktoré zlepšujú krvný obeh a pomáhajú pri bolesti. Uvoľňujú napätie a zápal. Ultrazvuková expozícia. Zapálená oblasť je ovplyvnená vlnami, pod ktorými sa zahrieva chrbtica. Výsledkom je zrýchlenie metabolických procesov, zlepšenie krvného obehu a zmiernenie kŕčov..

Po tretie, elektroforéza. Lieky sa dodávajú do postihnutej oblasti pomocou slabého elektrického prúdu. Výsledkom je zníženie bolesti. Diadynamická terapia. Sekundovaná hernia disku je vystavená impulzným prúdom. Výsledkom je zlepšenie metabolických procesov, zníženie bolesti.

Nezastupiteľné a vodné postupy. Lekárske plávanie s kýlou je veľmi užitočné. Má pozitívny vplyv na všetky procesy v zdravých a poškodených tkanivách. Manuálna terapia. Pomocou masáže môžete vylepšiť polohu stavcov a diskov. Manuálna terapia by sa však mala vykonávať veľmi opatrne. Terapeut môže zaviesť zmäkčené stavce, voľné zovreté oblasti.

Pacientom sú tiež predpísané korzety a obväzy, ktoré pomáhajú udržiavať chrbát v rovnomernej polohe. Výsledkom je zníženie zaťaženia nervov a stavcov. Lekári okrem toho odporúčajú výmenu ortopedickej matrace.

operácie

Začatá sekernovaná prietrž chrbtice sa podrobí operácii. Nerobte sa bez chirurga, ak:

 • zvyšuje bolesť a metódy konzervatívnej terapie nepomáhajú;
 • do 1,5 roka po začiatku liečby sa stav pacienta nezlepšil;
 • chrupavkové tkanivo bolo odpojené od prietrže, lekári nedokážu upraviť sektor bez zásahu;
 • obdobia remisie netrvajú príliš dlho a zvyšok času pacient pociťuje strašné bolesti.

Chirurgické metódy

Existuje niekoľko druhov operácií. predpísané na ťažkú ​​prietrž:

 • Mikrochirurgická mikrodisektómia. Minimálne invazívna technika, pri ktorej sa prietrž odstráni pod mikroskopom.
 • Endoskopická chirurgia. Je predpísaná lokálna anestézia, pod vplyvom ktorej lekár používa miechový mikroskop. Rez sa urobí nie viac ako 7 cm.
 • Perkutánna nukleoplastika. Vykonáva sa pod rôntgenovou kontrolou pomocou vpichovacej ihly. Do nej sa zavedie elektróda a cez ňu sa do problémovej oblasti naleje ochladená plazma.
 • Foraminotomy. Otvorená operácia, pri ktorej dôjde k odstráneniu oblúka disku a stlačeniu nervových zakončení. Po zákroku sa mobilita vráti.
 • Protetika. Lekári úplne odstránia poškodené kostné štruktúry, nahradia ich darcovskými alebo titánovými protézami.
 • Obnova disku. Uvažuje sa o úplnej transplantácii chrupavky. Lekári najskôr vezmú biomateriál, potom ho rozmnožia a implantujú pacientovi.

Typ operácie závisí od štádia prietrže, príznakov a ďalších faktorov..

Prognóza a komplikácie

Bez liečby môže oddelená kýla chrbtice viesť k pretrvávajúcej paralýze. Pri začatí liečby, zahŕňajúcej všetky dostupné metódy - lieky a fyzioterapiu - je prognóza pozitívna. Pri použití konzervatívnych metód existuje vysoké riziko prudkého zhoršenia pohody v dôsledku remisie. Po operácii sa stav pacienta zlepší.

Dôležité! V dôsledku chirurgického zákroku sa môžu vyvinúť vedľajšie účinky: prežitie implantátu, predĺžené hojenie švov, infekcie.

Zodpovedný prístup lekárov k chirurgickému zákroku, dodržiavanie všetkých lekárskych predpisov pacienta znižuje riziko komplikácií. Po chirurgickom zákroku je potrebné nosiť obväz, nezaťažovať fyzické cvičenie, jesť správne.

Príčiny a metódy liečby oddelenej prietrže chrbtice

Najnebezpečnejšou variáciou medzistavcovej prietrže je sekvestrovaná kýla chrbtice (sekvestrácia). Táto patológia je charakterizovaná premiestnením disku do kanála chrbtice, najmä do tej časti, kde sa nachádza dura mater a nervy. To všetko prispieva k rozvoju silnej bolesti, ochrnutiu dolných končatín..

V 81% prípadov toto ochorenie vedie k zdravotnému postihnutiu, takže lekári sú náchylní na chirurgickú liečbu tohto ochorenia. Patológia slúži ako spúšťací mechanizmus autoimunitného procesu, keď sú bunky disku, keď vstupujú do miechového kanála, vnímané telom ako cudzie, preto je proces sebazničenia.

popis problému

Chrbtica pozostáva z stavcov, ktoré sú vzájomne spojené pomocou diskov, ktoré zabezpečujú jej pohyblivosť a amortizáciu. Disk pozostáva z chrupavkovej membrány, vo vnútri ktorej sa nachádza buničité jadro. S premiestnením alebo roztrhnutím tohto obalu, ako aj s prolapsom jadra, hovoria o vývoji prietrže.

S pokročilou formou choroby sa zvyšuje riziko vzniku takzvaného syndrómu konského chvosta - poškodenia zväzku miechy. To všetko vedie k narušeniu čriev, močového mechúra a náchylnosti kože nôh..

Prítomnosť tohto syndrómu u človeka vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok, aby sa zabránilo nezvratným následkom na fungovanie nervového systému. [/ Color-box]

Fyzická aktivita, trauma, infekčné choroby môžu spôsobiť nekrotické zmeny v medzistavcovej platničke, postihnutá oblasť vstupuje do miechového kanálu a vyvoláva vývoj zápalového procesu, hromadenie tekutín a hnisu..

V medicíne je zvyčajné rozlišovať nasledujúce odrody hernií v závislosti od umiestnenia buničitého jadra:

 • Krčná chrbtica: sekvestrovaná hernia disku L6-L7 alebo disku L3-L4 sa vyznačuje zovretím nervov, uvoľnením obsahu stavcov, zníženým prietokom krvi.
 • Bedrová hernia: sekvestrovaná hernia disku L4-L5 je v lekárskej praxi najbežnejšia, vyznačuje sa kyfózou, ktorá sťažuje udržiavanie chrbta v priamom smere, zhoršenú motorickú a senzorickú citlivosť.
 • Lumbosakrálna: sekvestrovaná prietrž L5-S1 spôsobuje rozvoj nebezpečných komplikácií, vrátane porušenia genitourinárneho systému, ktorý sa prejavuje spontánnym nekontrolovaným močením.

Pri väčšine stavov sa pri stavcoch vyvinie prietrž, ktorá je najviac náchylná na energetické zaťaženie. V medicíne je najčastejšie diagnostikovaná patológia bedrovej oblasti.

Sekundácia prietrže má štyri stupne obtiažnosti:

 1. Prvý stupeň je charakterizovaný degeneráciou disku v dôsledku zmien súvisiacich s vekom alebo vystavenia negatívnym faktorom.
 2. Druhý stupeň je spôsobený vývojom prolapsu, pri ktorom disk vyčnieva do miechového kanála.
 3. Tretí stupeň, v ktorom vytláčanie nastáva, keď jadro presahuje chrupavku, ale je s ním stále spojené.
 4. Štvrté štádium je charakterizované objavením sa sekvestrácie, pri ktorej jadro vstupuje do miechového kanála.

Príčiny tvorby prietrže v chrbtici

K sekvestrácii prietrže medzistavcového disku dochádza najčastejšie v dôsledku osteochondrózy, vrodených abnormalít, obezity, silného energetického zaťaženia, nesprávnej výživy diskových buniek..

Prerušenie výživy buniek vedie k vzniku prietrže. V chrupavke, ktorá je umiestnená na disku, nie sú kapiláry, takže jej je na úkor iných ciev, ktoré ju obklopujú. Tento proces sa začína, keď človek robí pohyby. Pri absencii motorickej aktivity kyslík nevnikne na disk, v dôsledku čoho sa jeho sila znižuje a praskne tkanivo chrupavky. Táto patológia je tiež vyvolaná závislosťami, metabolickými poruchami, nedostatkom vápnika a fosforu v tele.

Poranenie miechy môže vyvolať výskyt prietrže, silné energetické zaťaženie, ktoré je dlhodobo v rovnakej polohe, podchladenie, stres, vrodená alebo získaná patológia chrbtice..

Počas diagnózy je dôležité zistiť príčinu ochorenia, aby sa pred liečbou zabránilo relapsom.

Zhoršenie stavu osoby s následným rozvojom prietrže krčných a hrudných stavcov môže spôsobiť silné zdvíhanie, nesprávnu polohu tela, stres a podchladenie..

Príznaky a príznaky kýly chrbtice

Vývoj sekvestračnej prietrže je komplikovanejší ako pri konvenčnej medzistavcovej prietrži. Začína to akútne a pokračuje s neustálou bolesťou. Veľmi zriedkavo sa príznaky choroby objavujú mierne, bez toho, aby spôsobovali nepríjemnosť osobe.

Na patologickom mieste sa objavuje bolesťový syndróm, ktorý sa postupne šíri nižšie, dosahuje povrch stehien, čo vyvoláva obmedzenie pohyblivosti končatín. Končatina nakoniec slabne, znecitlivená, stráca reflexy. V priebehu času sa môže rozvinúť ochrnutie..

V závislosti od miesta prietrže sa môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 1. Krčná oblasť: VVD, pokles tlaku krvi, bolesti hlavy v ramene, ramene a lopatke, necitlivosť končatín, zhoršené videnie a sluch, emocionálna sféra. V závažnom prípade môže patológia viesť k úplnej paralýze a zastaveniu dýchania.
 2. Hrudník: bolesť na hrudníku, intercostálna neuralgia, neschopnosť vdýchnuť vzduch do celého prsníka. Táto patológia je veľmi zriedkavá..
 3. Lumbosakrálna: bolesť v dolnej časti chrbta, zasahujúca do končatín, stehien, krížovej kosti, chodidla, perinea, ako aj znížený svalový tonus, zhoršená aktivita peritoneálnych a panvových orgánov..

Pri dlhom priebehu choroby sa medzistavcové platničky stenčia, vysychajú a prietrž je nekrotická a padá pod vplyvom akéhokoľvek zaťaženia. Keď sa sekvestrácia usadí v miechovom kanáli, keď to neovplyvní nervy a mozog, bolesti sú mierne a nespôsobujú osobe veľa nepríjemností..

V prípade traumy dôjde k úplnému zničeniu disku, čo môže viesť k bolestivému šoku, ochrnutiu, zastaveniu dýchania.

Diagnostické opatrenia

Sekvestrovaná medzistavcová hernia sa diagnostikuje pomocou štandardných diagnostických techník. Po prvé, lekár vedie rozhovor a počiatočné vyšetrenie, zisťuje možnú príčinu rozvoja patológie, ako aj neurologický stav pacienta. Potom nasmeruje nasledujúce vyšetrenia:

 • Laboratórne testy krvi a moču;
 • Rádiografia vám umožňuje vidieť zmeny v kostiach a tkanivách chrbtice;
 • MRI alebo PET chrbtice umožňuje vidieť umiestnenie prietrže, identifikovať jej veľkosť a stupeň rozvoja, ako aj stav susedných štruktúr;
 • Elektromyografia pomáha určiť vodivosť nervových impulzov pozdĺž vlákien svalov, umožňuje predpovedať účinnosť liečby.

Ako ďalšie výskumné metódy sa používajú ultrazvuk, CT, scintigrafia a ďalšie..

Patologické ošetrenie

Sekundovaná kýla pri liečbe chrbtice je obtiažna, pretože prietrž sa nachádza v kanáli chrbtice, obklopený kostnými stenami, takže je ťažké sa k nej dostať. V patologickej oblasti sa vyskytuje aj zápal a degenerácia kostí, chrupavky a svalov. Konzervatívna liečba najčastejšie neprináša výsledky. Lekári však vždy zvažujú chirurgický zákrok v extrémnych prípadoch, najskôr pomocou klasických liečebných metód.

Po prvé, pacient má predpísané lieky proti bolesti a protizápalové lieky, ako aj miestne blokády. Tieto lieky umožňujú eliminovať bolesť, svalové kŕče, opuchy, a tým znižovať tlak prietrže na nervy a miechu. Pacientovi sú tiež predpísané relaxanciá, vitamíny, antidepresíva, lieky, ktoré zlepšujú prietok krvi. Lekári odporúčajú počas liečby spať na ortopedickej matraci.

Počas liečby môže lekár predpísať diuretiká na zmiernenie opuchu tkanív, nootropických a vaskulárnych látok na normalizáciu krvného obehu, chondoprotektorov, ako aj antikonvulzív na zmiernenie neuropatickej bolesti.

Konzervatívna liečba sa vykonáva po dlhú dobu. Toto môže niekedy trvať dlhšie ako dva roky..

Liečba oddelenej prietrže chrbtice sa najčastejšie neobchádza bez chirurgického zákroku. Je to predpísané v prípade, keď je pacient v kritickom stave z dôvodu rozvoja paralýzy a poruchy vnútorných orgánov, čo je syndróm bolesti, ktorý nemožno obvyklým spôsobom vylúčiť..

Chirurgia sa tiež vykonáva v prípade ostrej svalovej atrofie, zápalu miechy a nervov. Ak konzervatívna liečba nepriniesla žiadne výsledky do šiestich mesiacov a stav pacienta sa zhoršil, lekár tiež predpíše chirurgický zákrok.

V medicíne sa vyskytli prípady, keď po oddelení od medzistavcových platničiek vymizla sekvenčná kýla samotná.

Endoskopia sa často používa ako chirurgická metóda, ktorá umožňuje vyhnúť sa komplikáciám a relapsu a urýchľuje rehabilitačný proces pacienta..

V chirurgickej medicíne sa tiež používa pri odstraňovaní prietrže:

 1. Diskektómia je operácia, pri ktorej dôjde k čiastočnému alebo úplnému odstráneniu disku. Najčastejšie sa medzistavcový disk úplne odstráni, aby sa zabránilo rozvoju recidívy patológie..
 2. Perkutánna nukleoplastika je operácia, pri ktorej je vpichovacia ihla vložená do dutiny disku, cez ňu je dodávaná studená plazma, ktorá ničí prietrž.
 3. Minimálne invazívny chirurgický zákrok spočíva v narezaní na chrbte a odstránení prietrže.

Po operácii pacient absolvuje rehabilitačný kurz. V priebehu času lekár predpisuje terapeutické cvičenia a fyzioterapiu.

Prognóza a prevencia

Prognóza ochorenia je zmiešaná. V počiatočných fázach vývoja patológie lekári predpisujú konzervatívnu liečbu, ktorá môže byť pomerne dlhá, ale nie vždy poskytuje pozitívne výsledky. Chirurgický zákrok môže vyvolať rozvoj závažných komplikácií.

Cieľom prevencie tejto choroby by malo byť zachovanie zdravého životného štýlu. Aby sa zabránilo rozvoju patológie, odporúča sa pravidelne podstúpiť lekárske vyšetrenie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Niektoré choroby sa začínajú objavovať iba v prítomnosti vhodného moderného diagnostického zariadenia. Takáto patológia môže zahŕňať adenomyomatózu žlčníka a niektoré ďalšie podobné choroby.
U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
Čas čítania: min.Bylinné liečivo na myóm materniceMaternica bóru je pomerne účinný nástroj na boj proti myomatóznym formáciám ženského tela. Napriek moderným úspechom svetového a domáceho lekárstva má mnoho žien vo forme pacientov a ošetrujúcich lekárov tradičnej medicíny sklon k doplnkovej terapii ľudovými liekmi vo forme rastlinných liekov.