loader

Hlavná

Hlava

Príznaky a metódy liečby oddelenej prietrže chrbtice

Sekvestrovaná kýla chrbtice je stav, pri ktorom dužinové jadro spadá mimo medzistavcové trhliny. U pacientov sa diagnostikuje taký veľký výčnelok, že existuje vážne riziko vzniku závažných, často nezvratných komplikácií. Neurológovia okamžite začínajú s liečbou, aby sa zabránilo kompresii miechy a objaveniu sa kompresnej myelopatie.

Čo je oddelená prietrž chrbtice?

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Sekvestrovaná kýla chrbtice sa vytvára na pozadí deštruktívnych degeneratívnych zmien charakteristických pre osteochondrózu. Medzistavcový platnička stráca schopnosť zadržiavať vodu, stáva sa menej trvanlivou a nepružnou. Vzdialenosť medzi susednými stavcami je znížená, čo vedie k nadmernému stlačeniu disku a ešte väčšiemu poškodeniu disku.

Patológia je sprevádzaná postupnou mikrotraumou vláknitého prstenca a posunutím medzistavcových platničiek. Tieto procesy sú často asymptomatické, takže človek nehľadá lekársku pomoc. Po niekoľkých rokoch je narušená celistvosť vláknitého prstenca a buničité jadro napučiava smerom k miechovému kanálu. Tečie do medzistavcových priestorov s tvorbou sekvestrov - pevného odumretého tkaniva.

Príčiny choroby

Hlavnou príčinou sekvestrovanej hernie je osteochondróza, zvyčajne 2 alebo 3 stupne závažnosti. Vrodené a získané spinálne anomálie predurčujú jeho vývoj. Jedná sa o klinovité stavce alebo ich fúziu, syndróm krátkeho krku, lumbarizáciu. Faktory vyvolávajúce degeneratívnu-dystrofickú patológiu sú tiež:

 • narušené fungovanie nadobličiek, štítnej žľazy alebo pankreasu (hypotyreóza, endokrinná obezita, diabetes mellitus);
 • predchádzajúce zranenia - zlomeniny chrbtice, silné modriny, trvalá mikrotrauma diskov, stavcov, svalovo-väzivový aparát;
 • dysplázia bedra, ktorá vyvoláva nerovnomerné rozloženie záťaže na chrbticu;
 • porušenie postavenia, vrátane kypózy, lordózy, skoliózy;
 • častý dlhodobý pobyt v jednej polohe tela, napríklad pri práci s počítačom.

Osteochondropatia je často diagnostikovaná u starších pacientov a starších pacientov. Vysvetľuje sa to spomalením procesov regenerácie chrupavkových a kostných tkanív, zmenami v hormonálnych hladinách a znížením produkcie elastínu a kolagénu v tele..

Aké je nebezpečenstvo (možné komplikácie)

Vytvorená sekvestrovaná prietrž stlačuje korene miechy, čo spôsobuje stratu ich funkcií. Na miestach, ktoré inervujú, sa zaznamenáva svalová slabosť a znížená citlivosť. Pri absencii lekárskeho zásahu sa čoskoro vyvinie paréza, atrofia svalov, vyblednutie reflexov šľachy, trofizmus je narušený.

Tvorba diskogénnej myelopatie (chronické poškodenie miechy) na pozadí zúženia miechy je tiež vysoká. V oblasti tvorby herniálneho výčnelku sa rozvíja paréza, citlivosť mizne. Pacient má citlivú špecifickú poruchu chôdze a koordináciu pohybov. Takéto komplikácie sa môžu rýchlo stať nezvratnými, pretože výsledný neurologický deficit sa nedá napraviť ani chirurgickým zákrokom.

Sekvencie umiestnené v medzistavcovom priestore obsahujú proteíny. Pri vstupe do miechového kanála je pravdepodobnosť vzniku aseptického zápalu vysoká. Autoimunitné patológie boli hlásené z dôvodu nedostatočnej odpovede imunitného systému na proteínové látky zo sekvestrácie..

Kde sa najčastejšie vyskytuje

V bedrovej chrbtici sa najčastejšie tvorí sekvestrovaný herniálny výčnelok. Je to spôsobené vážnym statickým a dynamickým zaťažením, ktoré neustále ovplyvňuje disky, stavce a väzy umiestnené v dolnej časti chrbta. Približne 50% pacientov má diagnostikovanú premiestnenie medzistavcových platničiek (L4-L5, S1) v lumbosakrálnej oblasti. Sú to tí, ktorí zažívajú maximálne zaťaženie pri chôdzi, nakláňaní a otáčaní tela. Hrudné a krčné stavce sú najmenej citlivé na tvorbu prietrže s únikom buničitého jadra..

Druhy patológie

Sekvestrácia sa považuje za poslednú fázu premiestnenia medzistavcovej platničky, preto sú herniálne výčnelky tejto formy klasifikované iba v závislosti od miesta..

krčnej

Medzi šiestym a siedmym krčným stavcom sa vytvára oddelená prietrž. Príčinou jej vzniku je zvyčajne osteochondróza alebo trauma, napríklad silná rana. Táto lokalizácia premiestnenia disku je najnebezpečnejšia kvôli svojej blízkosti k mozgu. Sekvestrácia blízko miechového kanála môže vyvolať nielen jeho kompresiu, ale aj stavcovú tepnu. Výsledkom je narušenie zásobovania mozgu kyslíkom a výživnými látkami v krvi. A stav hypoxie je plný narušeným fungovaním všetkých životne dôležitých systémov tela.

bedrový

Sekvestrovaný herniálny výčnelok vytvorený v lumbosakrálnej oblasti je charakterizovaný najvýraznejšími symptómami. Patológia tejto lokalizácie sa začína klinicky prejavovať v ranom štádiu vývoja, čo vám umožňuje rýchlo diagnostikovať chorobu a začať liečbu. Na tomto oddelení sa však častejšie zisťuje počet rozvinutých komplikácií. Zaznamenávajú sa poruchy panvových orgánov vrátane poklesu libida a porúch močenia. Pri absencii lekárskeho zákroku patológia postupuje rýchlo. V konečnom štádiu je možná inkontinencia moču a stolice.

Hrudné oddelenie

Hrudné stavce a disky sa málo podieľajú na pohybe, čo vysvetľuje zriedkavú tvorbu sekvestrovanej prietrže v tomto oddelení. Dáva dodatočnú pevnosť a tuhosť rebier. Ak napriek tomu došlo k premiestneniu diskov, dochádza k veľmi špecifickej symptomatológii. Faktom je, že hrudné segmenty stavcov sú inervované rovnakými koreňmi chrbtice ako vnútorné orgány. Bolesť, ktorá sa objaví pri stlačení nervových zakončení, sa necíti ani tak v chrbte, ako v oblasti srdca, obličiek a gastrointestinálneho traktu..

Príznaky choroby

Vo fáze sekvestrácie prietrže sa vo väčšine prípadov vyskytujú pomerne výrazné bolestivé pocity. Pri porušení koreňov miechy sú ostré a vyžarujú do susedných častí tela. Vyvíja sa svalovo-tonický syndróm, ktorý sa stáva dôvodom na obmedzenie pohybov. Bolesť je cítiť nielen vo dne, ale aj v noci, čo vyvoláva výskyt neurózy, psycho-emocionálnu nestabilitu a depresívny stav..

Chrbtica, v ktorej sa vytvorila oddelená prietržTypické klinické prejavy patológie
krčnejBolesť v krku pri ohýbaní alebo otáčaní hlavy, závraty, zhoršená koordinácia pohybov, skoky v krvnom tlaku, znecitlivenie prstov, znížená zraková ostrosť a sluch, tinnitus, dvojité videnie pred očami a (alebo) výskyt farebných škvŕn, kruhov
PrsníkBolesť na hrudníku, napodobňovanie príznakov patologických stavov vnútorných orgánov (akútna pankreatitída, žalúdočné vredy, angína pectoris), dyspeptické poruchy, nedostatok enzýmov, pocit „hrče v hrdle“ a nedostatok vzduchu, kašeľ, často neproduktívny, potenie
Bedrový, lumbosakrálnyTuhosť, zámerné obmedzenie pohybov, aby sa zabránilo nástupu lumbago symptómov, náhla „bolesť chrbta“, nútená poloha tela, piercing, intenzívna, akútna bolesť dolnej časti chrbta, panvové poruchy v konečnom štádiu

Diagnostické metódy

Diagnóza sa robí na základe sťažností pacientov, série funkčných testov a výsledkov biochemických a inštrumentálnych štúdií. Pacientom sa prideľujú všeobecné klinické testy krvi a moču, aby sa vyhodnotil ich zdravotný stav a zistili dysmetabolické poruchy.

Pomocou röntgenového snímania nie je možné priamo identifikovať herniálny výčnelok. Štúdia umožňuje stanoviť deštruktívne degeneratívne zmeny, ktoré vznikli v dôsledku osteochondrózy. Toto je zníženie vzdialenosti medzi susednými stavcami, zarastenými okrajmi kostných platní, zhutňovaním a riedením medzistavcových platničiek..

Najviac informatívne v diagnostike sekvestrovaných hernií sú MRI a CT. Výstupok, jeho lokalizácia a veľkosť sú jasne viditeľné na získaných obrazoch.

Kedy navštíviť lekára

Výskyt nepohodlia v krčnej, hrudnej, lumbosakrálnej chrbtici je signálom na vyhľadanie lekárskej pomoci. Malo by sa dávať pozor na zníženie citlivosti končatín, často vznikajúce pocity „plazivých husacích hrbolčekov“, brnenie, znecitlivenie.

Aj keď závažnosť symptómov je zanedbateľná, je možná konzervatívna liečba patológie. Používajú sa masáže, fyzioterapeutické procedúry, lokálne a systémové lieky, cvičebná terapia. Pri diagnostikovaní komplikácií, ktoré sa už vyvinuli (diskogénna myelopatia, radikulárny syndróm), je pacient pripravený na operáciu.

terapia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Uskutočňuje sa integrovaný prístup k liečbe oddelených prietrží akejkoľvek lokalizácie. Na odstránenie príznakov sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín. A na obnovenie funkcií chrbtice sa vykonáva fyzioterapia, masáže, akupunktúra, suchá alebo podvodná ťažba. Prevencia výskytu bolestivých relapsov umožní dennú cvičebnú terapiu.

Liečba drogami

Lieky prvej voľby pri liečbe sekvestrovanej hernie sú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Na zmiernenie akútnej bolesti sa používajú injekčné roztoky Orthofen, Movalis, Ksefokam.

Odstránenie bolestivých pocitov strednej závažnosti pomôže pri užívaní tabliet s aktívnymi zložkami meloxikam, ketoprofén, ketorolak, ibuprofén, nimesulid. Pri bolestiach chrbta počas remisie neurológovia predpisujú masti a gély s NSAID:

Ak sú NSAID neúčinné, blokády liekov sa uskutočňujú s lidokaínom, novokaínom a glukokortikosteroidmi Diprospan, Dexamethason, Triamcinolone. V terapii sa tiež používajú svalové relaxanciá, chondroprotektory, narkotiká a narkotiká, analgetiká, trankvilizéry a obehové látky. V liečebnom režime sú nevyhnutne zahrnuté lieky s vitamínmi B. Obzvlášť potrebné sú pri odtrhnutých kýlach, ktoré vyvolávajú neurologické klinické prejavy..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické opatrenia sú indikované u pacientov na zvýšenie účinnosti liekovej liečby a na zlepšenie stavu postihnutých stavcových segmentov. V akútnom období je predpísaných 5 až 10 relácií liečby UHF, ktoré spočívajú v vystavení tela vysokofrekvenčnému elektromagnetickému poľu. Na elimináciu silnej bolesti sa používa ultrafosforéza alebo elektroforéza s glukokortikosteroidmi, analgetikami, NSAID, anestetikami..

Pretože na dislokačnej klinike sú prítomné kŕče kostrových svalov, vykonáva sa niekoľko elektromyostimulačných sedení na obnovenie paretických svalov. Blatná terapia, akupunktúra, hirudoterapia, aplikácie s ozokeritom a (alebo) parafínom sa osvedčili..

Toto je jeden z účinných spôsobov konzervatívnej liečby herniálnych výčnelkov, vrátane sekvestrácie. Ihneď po úľave od akútnej bolesti a aseptického zápalu je pacient poslaný k lekárovi fyzioterapie. Po preštudovaní výsledkov MRI a rádiografie zostaví individuálny tréningový plán, vyberie cvičenia na základe fyzickej prípravy pacienta.

Pravidelný tréning pomáha zlepšovať krvný obeh v oblasti poškodených diskov, posilňuje chrbtové svaly. Aj pri neúčinnosti konzervatívnej terapie je to veľmi užitočné pri príprave na chirurgický zákrok.

Masáž a manuálna terapia

Posilnenie svalového korzetu chrbta je možné vykonať aj pomocou masáže - klasická, akupunktúra, plechovka, segmentová. Po niekoľkých sedeniach, svalových kŕčoch a stuhnutosti zmizne intenzita bolestivých pocitov. Zlepšuje sa aj psychoemocionálny stav pacienta, čo pozitívne ovplyvňuje rýchlosť zotavenia..

Pacientom môže byť predpísaná chrbtová trakcia (trakcia). Toto je často posledný spôsob, ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Počas trakcie pod vodou alebo za sucha sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami. Zastavia pritláčanie diskov a narúšajú korene miechy a krvné cievy.

Chirurgický zákrok

Ak sú komplikácie alebo neúčinnosť konzervatívnej liečby identifikované po dobu niekoľkých mesiacov, pacienti sú indikovaní na chirurgickú liečbu. Pri sekvestrovanej hernii sa operácie vykonávajú približne v 80% prípadov. Po prasknutí vláknitého prstenca a presakovaní jadra je v medzistavcovom kanáliku prítomné odumreté tkanivo, ktoré môže poškodiť miechový kanál pri akomkoľvek nepríjemnom náhlom pohybe. Preto neurológovia často okamžite ponúkajú chirurgický zákrok:

 • laminektomie;
 • otvorená alebo endoskopická discektómia;
 • laserové odparovanie;
 • intradiskálna elektrotermálna terapia.

Ak sa počas operácie odstráni hernálny výčnelok spolu s diskom, potom je potrebná následná stabilizácia chrbtice. Inštalujú sa implantáty B-Twin, a to aj na prevenciu tvorby prietrže v oblasti susediacich stavcov..

Ľudové lieky

Prostriedky vyrobené podľa receptov tradičnej medicíny sa nepoužívajú na liečbu sekvestrovaných hernií z dôvodu ich neefektívnosti. Ich použitie je nielen nepraktické, ale aj nebezpečné. Vzhľadom na slabý analgetický účinok obkladov a trení nie je pacient v žiadnom zhone prekonzultovať s lekárom. Výsledkom je, že chirurgický zákrok sa vykonáva v štádiu rozvinutých nezvratných komplikácií.

Rehabilitácia po odstránení kýly

Aby sa predišlo nežiadúcim pooperačným následkom, je pacient vo fáze rehabilitácie zobrazený na ortopedických pomôckach, pričom dodržiava mierny režim. Jedná sa o elastické obväzy s kovovými alebo plastovými vložkami. Spoľahlivo fixujú chrbticu, obmedzujú pohyb, ktorý vedie k posunu diskov a stavcov.

Na urýchlenie regenerácie sa odporúča denná cvičebná terapia. Vo fáze rehabilitácie sú zobrazené masáže a fyzioterapeutické procedúry - magnetoterapia, laserová terapia, diadynamické prúdy.

Prevencia a prognóza

Prognóza zotavenia je vo väčšine prípadov priaznivá bez ohľadu na spôsob liečby sekvestrovanej hernie. Iba pri dlhodobej myelopatii je úplné uzdravenie nemožné kvôli rozvinutému neurologickému deficitu.

Prevencia patológie spočíva vo vykonávaní pravidelných (1 - 2-krát ročne) lekárskych prehliadok, včasnej liečbe zistených chorôb. Je potrebné vyhnúť sa závažnej fyzickej námahe, prestať fajčiť a piť alkohol.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Sekvestrovaná bedrová hernia: liečba

Sekvestrovaná kýla je najzávažnejšou fázou vývoja medzistavcovej prietrže. V tomto prípade dochádza k prolapsu jadra, najmobilnejšej oblasti medzistavcových platničiek, do miechového kanála. Tento typ prietrže vedie k silnej bolesti a môže tiež spôsobiť ochrnutie v dôsledku stlačenia miechy.

Príčiny sekvestrovanej hernie môžu byť predovšetkým choroby, ako je osteochondróza, skolióza a iné, ako aj prenos poranení miechy. Medzi ďalšie faktory môžu patriť: ťažká fyzická práca, nadváha, zhoršený metabolizmus, prítomnosť zlých návykov, dedičná predispozícia a ďalšie..

Bedrový región je najzraniteľnejším miestom na vytvorenie prietrže, pretože pozostáva z najväčších stavcov a je zaťažený väčšou záťažou ako iné časti chrbtice..

Sekvestrovaná bedrová hernia: liečba

Liečba takejto choroby môže byť konzervatívna alebo chirurgická, jej výber závisí od niekoľkých kritérií:

 • Veľkosť prietrže, ktorá je určená špecialistom pomocou CT alebo MRI;
 • Priemer miechy. V prípade stenózy nebude mať účinok lieky;
 • Aká závažná je bolesť a necitlivosť končatín u chorého;
 • Poloha prietrže.

Lieky bez chirurgického zákroku zahŕňajú použitie protizápalových liekov na zníženie opuchu, zmiernenie bolesti a boj proti zápalovým procesom, ktoré sa vyskytujú v tele. Nesteroidné lieky sa zvyčajne predpisujú..

Aby sa znížila autoimunitná reakcia, predpisujú sa injekcie kortikosteroidných liekov, ako aj topické prípravky, ako sú masti a gély..

Na zníženie svalových kŕčov sú predpísané svalové relaxanciá a na zmiernenie príznakov bolesti sa používajú lieky proti bolesti..

Novokainická blokáda zmierňuje opuchy, zmierňuje svalové kŕče a odstraňuje zápaly. Tento nástroj je jedným z najbežnejších a najúčinnejších liekov, ktoré sa predpisujú na takéto ochorenie..

Po odstránení bolesti sú predpísané gymnastika a fyzioterapia, masáže a ďalšie posilňovacie postupy zamerané na napínanie chrbtice. Nevyhnutným predpokladom správneho ošetrenia je nosná ortéza.

Ak konzervatívna liečba nemala požadovaný účinok, a to je veľmi častý jav, je nevyhnutný chirurgický zákrok (mikrodisektómia)..

Chirurgická liečba je indikovaná v nasledujúcich prípadoch:

 • Ak sa stav nezlepší do šiestich mesiacov, aj keď je chorý s oddelenou prietržou, spĺňa všetky odporúčania lekára;
 • Ak časť chrupavkového tkaniva vyšla z prietrže a to spôsobilo neurologické poruchy;
 • Ak je svalové tkanivo pozdĺž nervového koreňa značne oslabené.

Ale ani po chirurgickom odstránení prietrže nemožno liečbu považovať za ukončenú, pacient musí podstúpiť rehabilitačný kurz, aby sa vylúčilo riziko recidívy. Ak to chcete urobiť, musíte nosiť korzet, pravidelne navštevovať lekára a riadiť sa všetkými jeho odporúčaniami. Rehabilitačné obdobie po operácii je veľmi dlhé, pretože odstránenie sekvestrovanej prietrže je veľmi komplikovaný a nebezpečný postup. Posedenie je povolené až po mesiaci, zdvíhanie závaží je prísne zakázané, rovnako ako obmedzovanie fyzickej aktivity, s výnimkou terapeutických cvičení, ktoré lekár predpíše..

Sekretovaná hernia disku

Sekretovaná hernia disku

video

Sekretovaná hernia disku. Otázka odpoveď.

Sekretovaná hernia disku

nadpis

Kýlové prietrže sa klasifikujú na základe stupňa pretrhnutia a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz. Zadný pozdĺžny väz sa rozprestiera vertikálne pozdĺž chrbtice a prechádza pozdĺž zadnej časti každého disku. Zadný pozdĺžny väz odděluje zadnú časť disku od epidurálneho priestoru, ktorý obklopuje niektoré korene miechových nervov. Narušenie integrity vláknitého prstenca sa delí na výčnelok, extrúziu a sekvestráciu..

Pri výčnelku dochádza k výčnelku vláknitého prstenca, ale bez poškodenia a dopadu na pozdĺžny väz a zachovanie buničitého jadra vo vláknitom prstenci. Výčnelok môže byť bez bolesti alebo sprevádzaný bolesťou v závislosti od účinku na nervy. Disková extrúzia (hernia disku) je úplným pretrhnutím vláknitého prstenca, ktorý umožňuje látke buničitého jadra presakovať do epidurálneho priestoru. Príznaky počas vytláčania disku tiež závisia od účinku na nervové štruktúry..

Sekvestrácia disku znamená, že jadro buničiny úplne vypadlo z disku a oddelilo sa od disku v dôsledku kontaktu s pozdĺžnym ligamentom. Materiál pulpózneho jadra môže vstúpiť do epidurálneho priestoru a považuje sa za voľný fragment. Sekvestrácia disku je často sprevádzaná silnou bolesťou chrbta a nôh. V závažných prípadoch sa u pacienta môže vyvinúť syndróm konského chvosta, ktorý sa prejavuje porušením močového mechúra a čriev a narušením citlivosti na dolných končatinách. Syndróm konského chvosta je indikáciou urgentnej chirurgickej liečby, pretože bez chirurgického zákroku môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu nervových štruktúr. Vo väčšine prípadov dochádza k sekvestrácii herniovaného disku na pozadí výrazných degeneratívnych zmien v medzistavcových platničkách. K sekvestrácii hernie disku však môže dôjsť jednak zo systematicky intenzívneho zaťaženia, ako aj pri nadmernom jednotlivom zaťažení. Hoci väčšina pacientov s herníciou diskov nepotrebuje chirurgickú liečbu, pri sekvestrácii diskovej hernie je pravdepodobnosť chirurgického zákroku významne zvýšená, najmä v prípadoch výraznej neurologickej symptomatológie..

príznaky

Kýla medzistavcových platničiek nie vždy spôsobuje bolesť alebo neurologické príznaky a je často asymptomatická. Samotná detekcia herniovaného disku napríklad skenovaním MRI teda nie je dôkazom existujúcich symptómov. Symptómy spôsobené herniou disku (vrátane sekvestrácie) budú závisieť od veku pacienta, miesta hernie disku a miesta sekvestrácie. Pri sekvestrácii diskového hernia v bedrovej chrbtici bude spravidla bolesť v dolnej časti chrbta, pričom je možná aj ožarovanie nôh, znížená citlivosť, brnenie a / alebo slabosť dolných končatín. Najprv je možná iba prítomnosť lokálnej bolesti chrbta. Neskôr sa bolesť začne vyžarovať do zadku, stehna, chodidla. Bolesť nôh môže byť ostrá, šitá a môže začať náhle. U pacientov s herníciou diskov v bedrovej oblasti sa pri sedení môže syndróm bolesti zosilniť, pri naklonení tela môže dôjsť k bolesti a na jednej strane je možná analgetická skolióza spôsobená svalovými kŕčmi. Najčastejšie sťažnosti u pacientov so sekvestrovanou herníciou disku sú neschopnosť zostať dlho za volantom alebo neschopnosť nosiť ponožky ráno. Závažné príznaky vyžadujúce núdzový chirurgický zákrok sú príznaky syndrómu cauda equina.

diagnostika

Na základe anamnézy, sťažností pacienta a neurologického vyšetrenia (štúdium reflexov hlbokých šliach, testovanie svalov, štúdie citlivosti) môže lekár urobiť predbežnú diagnostiku. Neurologické vyšetrenie môže zistiť poruchy citlivosti, zníženú svalovú silu, zníženú alebo neprítomnosť hlbokých šľachových reflexov. Ak sú k dispozícii potrebné údaje, lekár môže predpísať inštrumentálne metódy výskumu.

Rádiografia vám umožňuje zistiť štrukturálne zmeny v kostných tkanivových štruktúrach chrbtice, ale táto metóda výskumu nie je veľmi poučná pri diagnostike herniovaných diskov..

Najinformatívnejším z hľadiska diagnostiky herniovaných diskov (vrátane sekvestrácie) je MRI sken, ktorý umožňuje nielen vizualizáciu herniovaného disku, ale aj detekciu prítomnosti kompresie nervových štruktúr..

ENMG vám umožňuje určiť mieru poškodenia nervového vlákna a do určitej miery predpovedať účinnosť liečby.

V niektorých prípadoch môže byť na diferenciálnu diagnostiku potrebná CT alebo scintigrafia..

liečba

Liečenie sekvestrovanej hernie disku závisí od výsledkov neuroimagingu na MRI a symptómov. Sekundované kýly sa vyskytujú hlavne v bedrovej a krčnej chrbtici. Konzervatívna liečba s oddelenými herniami disku je možná (fyzioterapia, liečba drogami, akupunktúra), ale treba mať na pamäti, že konzervatívna liečba nie je zďaleka vždy účinná..

Liečba drogami zahŕňa použitie liekov skupiny NSAID svalových relaxancií. Je tiež možné injikovať kortikosteroidy v kombinácii s anestetikami do oblasti poškodenia. Anestetiká okamžite zmierňujú bolesť a steroidy znižujú zápal spojený s dráždivým účinkom látok jadra buničiny na okolité tkanivá. Fyzioterapia sa tiež široko používa pri liečbe hernie diskov so sekvestráciou, znížením opuchov, zápalov, a tým aj zmiernenia bolesti..

Akupunktúra pomáha zlepšovať vedenie impulzov pozdĺž nervových vlákien, zmierňuje bolesť.

Konzervatívne liečebné metódy na sekvestrovanú herníciu disku však často nie sú účinné a je potrebná chirurgická liečba.

Moderné technológie využívajúce endoskopické techniky umožňujú chirurgickú dekompresiu minimálne invazívne a s nízkym rizikom pooperačných komplikácií. Najbežnejšími chirurgickými postupmi sú discektómia a mikrodisektómia. V prípade nestability motorických segmentov sa môže tiež vykonať fúzia miechy (vzájomná fixácia stavcov)..

Chirurgická liečba v 90% prípadov môže významne znížiť neurologické príznaky a obnoviť funkciu. V niektorých prípadoch však môžu neurologické príznaky pretrvávať dlhú dobu po operácii. Spravidla je to možné, ak kompresná perióda v predoperačnej perióde bola dlhá a viedla k nezvratným zmenám v štruktúre nervových vlákien. Preto by sa chirurgická liečba oddelených hernií mala vykonávať včas, najmä v prípade pretrvávajúcich závažných neurologických príznakov. Ak sa vyskytnú príznaky príznaku cauda equina, operácia by sa mala vykonať do 24 hodín od začiatku príznakov syndrómu cauda equina.

Použitie materiálov je povolené, keď je uvedený aktívny hypertextový odkaz na trvalú stránku článku.

Čo je sekvestrovaná prietrž chrbtice?

K sekvestrovanej medzistavcovej hernii dochádza v dôsledku vyčnievania a prasknutia vláknitého prstenca (disku), ktorý je akýmsi „položením“ medzi stavce. V strede disku je mäkké tkanivo buničitého jadra. Výčnelok alebo vydutie disku je treťou fázou medziobratlovej kýlovej choroby, ktorá môže trvať niekoľko rokov. Pokiaľ sa nespracováva, objavia sa v priebehu času praskliny v chrupavkovej membráne disku, čo vedie k prasknutiu. Výsledkom je, že nimi preteká tekutina, časti buničitého jadra vypadávajú, čo vedie k stlačeniu nervov miechových kanálov. Padlé časti (odumreté tkanivo) sa nazývajú sekvestrácia. Miechová kýla prechádza do sekvestrovanej fázy.

Dôvody sekvestrácie

Sekvestrovaná kýla chrbtice je výsledkom komplikácie medzistavcovej prietrže, ktorá je zasa ovplyvnená faktormi, ako sú zakrivenie chrbtice, osteochondróza, šok, zranenie. Navyše, polovica ľudstva trpí touto chorobou častejšie ako muži, pretože v tele žien majú spojovacie tkanivá nižšiu hustotu, na rozdiel od mužov..

Sedavý sedavý spôsob života môže vyvolať vývoj sekvestrácie kýly chrbtice.

Medzistavcové platničky nie sú vybavené krvnými cievami, a preto sa živia pohybom chrbtových svalov. Pri absencii mierneho zaťaženia chrbtových svalov, vláknité krúžky nedostanú správne množstvo výživy a stanú sa krehkými..

Existuje zoznam faktorov, ktoré zvyšujú riziko sekvestrovanej vertebrálnej prietrže:

 • Starší vek osoby (zhoršenie kostného tkaniva v priebehu času);
 • Časté podchladenie tela (zápal tkaniva);
 • Zvýšená hmotnosť (zvýšené zaťaženie stavcov);
 • Nadmerná fyzická námaha (vzpieranie);
 • Fajčenie (podvýživa všetkých kotúčových tkanív);
 • Neustále jazdenie vozidiel (sedavý životný štýl, vibrácie);
 • Podvýživa (metabolická porucha);
 • Nesprávne držanie tela;
 • Dedičná predispozícia k sekvestrácii prietrže, ploché nohy;
 • Neprofesionálne zaťaženie chrbtice (nesprávny športový tréning);
 • Infekčné choroby.

Komplikovaná komplikácia môže byť výsledkom všetkých týchto zdĺhavých procesov, ktoré postupne spôsobujú deštrukciu disku. A to aj pri malom ostrom pohybe sa pozdĺžne väzivo prsteňa môže ľahko zlomiť a tým spôsobiť komplikácie.

Druhy a príznaky

Sekundovaná prietrž chrbtice sa delí na typy podľa toho, kde je lokalizovaná:

 • V cervikálnej oblasti - prasknutie vláknitého prstenca a prolaps jadra medzi šiestym a siedmym stavcom;
 • V oblasti hrudníka - najvzácnejší druh v dôsledku konštantného zaťaženia;
 • V bedrovej chrbtici - k sekvestrácii hernie disku dochádza medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou, je jednou z nebezpečných foriem prietrže, nazýva sa tiež „syndróm chvosta“..

Pacienti nemôžu vždy pocítiť vývoj patológie padlého buničitého jadra. U niektorých pacientov sa tento jav môže vyskytnúť bez povšimnutia. V iných prípadoch sa prietrž čas od času prejavuje bolestivými záchvatmi, s ktorými si pacient postupne zvykne.

Výsledkom bolesti v 80% je vznik a strata sekvestrácie stavcov, čo sa môže zamieňať za iný útok. Záchvaty a príznaky prietrže závisia od toho, v akom intervale chrbtice je poškodený disk umiestnený:

 • Sekundovaná prietrž bedrovej chrbtice vedie k tomu, že pacient trpí neznesiteľnou bolesťou v dolnej časti chrbta, siahajúcou až k nohám a zadku. Často je v tele slabosť svalov, strata reflexov šliach, vyčerpanie a znížená citlivosť svalov nôh..
 • Sekundovaná herniácia hernie disku je určená bolesťou na hrudníku pri kašľaní alebo kýchaní. Pacienti si tieto bolesti pomýlili za srdce.
 • Krčka chrbtice postihnutá prietržou je sprevádzaná bolesťou v krku, ramenách a hlave. Pacient má časté záchvaty závratu, zvýšenie krvného tlaku, znecitlivenie prstov a mravenčenie, vyčerpanie svalov.

Komplikácie a dôsledky

Sekundovaná kýla nie je dočasným javom a nie je to jednoduché ochorenie, ktoré sa dá ľahko vyliečiť. Bez včasnej liečby môže mať pacient s medzistavcovou prietržou vážne komplikácie a zdravotné postihnutie. Sekvestrácia hernie disku spôsobuje zlyhanie srdca, narušuje žalúdok a črevá, vedie k chronickej bronchitíde, nezvládnuteľnej radikulitíde, imunodeficiencii, zápalu pankreasu.

Medzistavcová hernia môže vyvolať mozgovú príhodu - výsledok narušenia prísunu krvi do mozgu.

Ak v dôsledku úrazu alebo úderu dôjde okamžite k sekvestrácii prietrže s úplným zničením vláknitého prstenca, objavia sa tieto príznaky:

 • Bolí bolesť;
 • Zastavenie dýchania;
 • Citlivosť je stratená;
 • Končatiny ochrnuté.

Nezabudnite si prečítať: čo je nebezpečná kýlová kýla.

Toto je jeden z vážnych prípadov poškodenia miechy, ktoré môže mať najhoršie následky. V takom prípade nie je možné pacienta posunúť, prevrátiť alebo zmeniť do „pohodlnejšej“ polohy. Je potrebné zavolať sanitku a čakať na ňu vedľa pacienta, aby sa telo ochránilo pred akýmikoľvek fyzickými vplyvmi.

Je liečba možná?

Diagnostiku a predpisovanie liečby môže diagnostikovať iba špecialista v tejto oblasti, vertebroológ. Lekár vykonáva terapiu na základe stavu pacienta a jeho chrbtice, zohľadňuje komplikácie, ktoré ohrozujú pacienta. Pri diagnostikovaní sekernovanej prietrže chrbtice sa musí liečba okamžite predpísať. V závislosti od parametrov a zanedbávania choroby, fyzickej (konzervatívnej) metódy alebo funkčnej metódy.

Konzervatívna liečba prietrže sa používa konzervatívne, keď jadro (hľúzovité) presiahlo membrány disku, ale stále sa drží v želé podobnej látke vnútri prstenca..

Účelom tejto liečby je zabrániť úplnému vypadnutiu jadra až do konečnej nekrózy tkaniva. V pozitívnych prípadoch liečby sa vytvorí kostná dreň, ktorá uzavrie dieru vytvorenú v tvrdom obale vláknitého prstenca.

Konzervatívna liečebná metóda trvá roky, pretože zotavenie bez chirurgického zákroku pozostáva zo zložitých postupných krokov:

 • Prvý týždeň choroby by mal byť uskutočňovaný pacientom v posteli s použitím liekov proti bolesti predpísaných lekárom;
 • Počas šiestich mesiacov vykonáva skúsený manuálny terapeut nepretržité masáže;
 • Po celú dobu má pacient vždy obväz;
 • Vykonávajú sa cvičenia predpísané odborníkom;
 • Zakázaná fyzická aktivita, vzpieranie, sklon;
 • Po šiestich mesiacoch rehabilitácie lekár predpíše ďalšie cvičenia

Chirurgia je extrémnou mierou oddelenej liečby prietrže a predpisuje ju lekár v prípade progresie ochorenia. Aj po zohľadnení skutočnosti, že po operácii neexistujú žiadne komplikácie a opakované formácie.

Odborníci vyvinuli zoznam funkcií formy ochorenia, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok:

 • Sekvestrácia do 13 mm;
 • Časté zhoršovanie stavu pacienta;
 • Zápalové choroby spôsobené imunodeficienciou;
 • Necitlivosť končatín;
 • Ťažká svalová slabosť;
 • Ak sa vyžaduje oddelenie chrupavky od prietrže;
 • Nedostatok účinku konzervatívnej liečby.

Po operácii musí pacient podstúpiť rehabilitačný kurz predpísaný ošetrujúcim lekárom. Pozostáva zo série liekov, masáží a šetrného režimu. Po skončení rehabilitačného obdobia sa vyskytnú preventívne opatrenia, ktoré zabránia výskytu komplikácií alebo relapsu choroby.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Pravdepodobne ste sa už museli zaoberať konceptom „sekvestrovanej kýly“. V slovníkoch je slovo „sekvestrácia“ definované takto:

Sekvencia sa odtrháva od životaschopného tkaniva mŕtveho miesta.

Prepis slova, ktorý sa vzťahuje na medziobratlovú prietrž, vám umožní pochopiť, ako sa vytvára oddelená prietrž chrbtice..

Sekundácia prietrže je úplné oddelenie prietrže prietrže za vláknitý kruh do priestoru miechového kanála, ako aj záverečná štvrtá fáza tvorby prietrže

Príznaky sekvestrovanej hernie

Sekvestrácia, ktorá klesla a začala na „voľné plávanie“, ktorá bola kedysi súčasťou takého užitočného a potrebného disku, sa zmení na mŕtve cudzie telo, ktoré môže spôsobiť vážne škody:

Zatlačte nervy alebo miechu a sú to najsilnejšie radikulárne a myelopatické syndrómy, v závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa nachádza spadnutá sekvestrácia:

V krčnej oblasti:

 • vegetovaskulárna dystónia:
  bolesti hlavy a závraty, meteorologická závislosť (tlakové rázy v dôsledku počasia)
 • ožarovanie bolesti v paži, ramene a lopatke
 • znecitlivenie a brnenie na dosah ruky

V hrudnej oblasti:

 • bolesť na hrudníku pri pokusoch o dýchanie, kašeľ alebo kýchanie
 • vegetatívne-viscerálne symptómy napodobňujúce choroby:
  angína pectoris a arytmia, zápal pľúc, zápal pľúc, pankreatitída, cholecystitída

V lumbosakrálnej oblasti:

 • lumbago a ischias (silná bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti, vyžarujúca na posterolaterálny povrch nohy, počnúc od zadku po nohu)
 • svalová slabosť a narušené reflexy šliach v dolných končatinách (najčastejšie v nohách)
 • Poruchy panvových orgánov

Povaha klinických prejavov sekvestrovanej hernie

Sekvestrovaná kýla chrbtice môže mať výrazný klinický obraz aj vyhladenú.

Ak sa prietrž vyvinie v dôsledku dystrofických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele a chrbtici, potom si to môže pripomínať záchvaty chronickej bolesti, na ktorú je už človek zvyknutý. (Existuje tiež veľa prípadov, keď sa prietrž nijakým spôsobom neprejavuje, pokiaľ to neubližuje nervu).

Čo sa stane ďalej? Disk, ktorý nedostáva výživu, sa postupne z roka na rok vytenčuje a zasychá a prietrž, ktorá presahuje hranice disku, sa časom stáva nekrotickou. Príde čas, keď môže spadnúť sám alebo pod vplyvom mierneho zaťaženia. Ak dôjde k sekvestrácii bez toho, aby došlo k osobitnému poškodeniu nervových vlákien alebo miechy, niekde sa úspešne „usadilo“ v miechovom kanáli, môžu sa vyskytnúť pomerne mierne bolesti a autonómne príznaky..

Ďalšia možnosť: rovnaká prietrž chrbtice, ale k sekvestrácii nedochádza prirodzene, ale núteným spôsobom: s náhlymi pohybmi a sklonmi alebo je spojená so zdvíhaním niečoho ťažkého. Potom sa prolaps jadra objaví s väčšou rýchlosťou a ak sú postihnuté nervy alebo miecha, potom:

 • bolesť môže byť náhla, dýka
 • chôdza sa stáva neznesiteľne ťažkou alebo dokonca nemožnou
 • začínajú zrejmé autonómne poruchy

Pri zraneniach dochádza k sekvestrácii blesku, ktorá je často sprevádzaná úplným zničením disku. Dôsledky sú navyše nepredvídateľné. Najhorší:

 • spinálny a bolestivý šok
 • zastavenie dýchania
 • paralýza končatín a panvových orgánov
 • strata citlivosti

Sekvestrovaná kýla chrbtice môže tiež viesť k chronickým autoimunitným zápalovým procesom v chrbtici a inervovaných vnútorných orgánoch. Je to preto, že imunitný systém vníma sekvestráciu ako nepriateľské cudzie telo a útočí naň svojimi protilátkami.

Výber liečby: chirurgický alebo konzervatívny?

Výber liečby závisí od hrozby, ktorú predstavuje sekvestrácia.

Odporúča sa chirurgické ošetrenie:

 1. Ak veľkosť sekvestrácie presahuje 10 - 15 mm
 2. Sekvestrovaná kýla silne komprimuje nervový koreň alebo miechu
 3. Stenóza miechového kanálu je stenóza
 4. Objavujú sa rušivé príznaky znecitlivenia končatín
 5. S vážnymi problémami s vnútornými orgánmi, najmä s porušením močenia alebo vyprázdnenia (oneskorenie alebo inkontinencia)
 6. S pretrvávajúcimi autoimunitnými zápalovými procesmi
 7. Pri absencii výsledkov dlhodobej konzervatívnej liečby

Prvé známky znecitlivenia končatín sú signálom okamžitého chirurgického zákroku. Chirurgické ošetrenie po ochrnutí, bohužiaľ, nepovedie k úplnému návratu citlivosti

Druhy použitej chirurgie

Pri odstraňovaní prietrže sa používajú minimálne invazívne metódy, ktoré sú nám známe:

Používa sa aj operácia chemonukleolýzy - rozpustenie disku zavedením jeho špeciálnych látok.

Môže sa zdať, že oddelená prietrž je nevyhnutne trestom za operáciu. Nedávno sa však lekári čoraz viac prikláňajú k konzervatívnej liečbe, pretože umiestnenie sekvestrácie môže byť ťažké dostupné a operácia môže viesť k narušeniu stability chrbtice a novým relapsom..

Najlepšia voľba pre konzervatívne liečenie

Konzervatívne ošetrenie môže byť najúčinnejšie, ak sa začína vo fáze extrúzie, to znamená, keď jadro skutočne prešlo za disk, ale stále ho drží povrchové napätie želatínovej látky

Ide o to, aby zabránili sekvestrácii pred vypadávaním po celú dobu jeho nekrotizácie a tvorbou osteofytov na svojom mieste, čo v tomto prípade bude hrať dobrú úlohu: zapečatia výstupné miesto prietrže. Hlavná vec je, že vytvorené osteofyty nepoškodzujú nervové zakončenie a nevedú k novému problému.

Konzervatívna kýla sa lieči konzervatívnym spôsobom po dlhú dobu, pretože jej dekalcifikácia môže trvať jeden až dva roky. To je však presne ten prípad, keď výsledok môže ospravedlniť všetko utrpenie.

Konzervatívne liečenie sa uskutočňuje podľa nasledujúceho postupu:

 1. Po týždni, keď vyšla prietrž, sa pri použití protizápalových a analgetík pozoruje odpočinok na posteli:
  NSAID, blokáda prokaínu, relaxanty svalov
 2. Manuálna terapia a masáže po dobu šiestich mesiacov sa vykonávajú veľmi starostlivo a iba s dobrým odborníkom
 3. Vykonáva sa postizometrická relaxácia (špeciálne statické cvičenia)
 4. Fyzioterapia by sa mala liečiť kriticky a mala by sa zvoliť metóda, ktorá nepoškodí
 5. Prvých šesť mesiacov je pohyb vykonávaný iba v obväze, ktorý zabraňuje strate prietrže, potom ho postupne začínajú odstraňovať
 6. Po šiestich mesiacoch sa môžu techniky manuálnej terapie a masáže rozšíriť. Začína sa tiež cvičebná terapia, ale pod prísnym dohľadom rehabilitológa

Nie je možné zdvíhať závažia a ohýbať sa po celú dobu liečby!

Zdravie pre vás a trpezlivosť!

Video: Liečba oddelenej prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku

Sekvestrovaná kýla chrbtice

Pod vplyvom negatívnych faktorov (zranenia, nadmerná fyzická námaha, choroby chrbtice atď.) Sa medzistavcové platničky chrbtice v priebehu času začínajú zrútiť. K tomuto procesu dochádza postupne: najskôr chrupavkové tesnenie stratí časť vlhkosti, potom sa na ňom objavia praskliny a potom jadro buničiny (obsah disku) začne vyčnievať smerom von. Potom sa objaví výstupok a prietrž. Pri neprítomnosti liečby sa vytvára oddelená prietrž chrbtice - to je najzávažnejšie poškodenie medzistavcových platničiek. Patológia sa prejavuje silnou bolesťou, obmedzenou pohyblivosťou, neurologickými poruchami.

Najnebezpečnejšou prietržou v lumbálnom segmente je v tomto prípade riziko rozvoja syndrómu konského chvosta, pri ktorom je narušená funkčnosť dolných končatín a panvových orgánov. Ak sa vyskytnú takéto komplikácie, je potrebná neodkladná operácia, aby sa zabránilo nezvratnému poškodeniu dôležitých zväzkov nervov.

Čo je sekvestrácia kýly miechy

Nie všetci pacienti chápu, čo je sekvestrácia hernie disku. Aby ste tomu porozumeli, musíte študovať mechanizmus rozvoja patológie.

Kýlové prietrže sa rozlišujú v závislosti od stupňa pretrhnutia vláknitého prstenca (vonkajšieho obalu) disku a umiestnenia vzhľadom na zadný pozdĺžny väz. Ten sa podobá dlhej šnúre, ktorá je umiestnená na zadnej ploche stavcov od 2. krčka po krížovú kosti. Tento väz je hranica medzi chrbtom medzistavcovej platničky a epidurálnym priestorom (oblasť nad tvrdou škrupinou miechy), ktorá obklopuje niektoré korene miechy. Poškodenie vonkajšieho plášťa medzistavcových platničiek je rozdelené do nasledujúcich stupňov: vyčnievanie, vytláčanie, sekvestrácia.

Počas vystupovania je vláknité jadro posunuté vnútri disku, to znamená, že vonkajší obal nie je poškodený. Taký výstupok žiadnym spôsobom neovplyvňuje pozdĺžny väz. Výbežok spravidla nie je sprevádzaný bolesťou, hoci v niektorých prípadoch formácia stláča nervové zakončenie a spôsobuje miernu bolestivú reakciu..

Počas extrúzie sa vláknitý krúžok úplne zlomí, potom želé podobný obsah presahuje disk. V tomto prípade buničité jadro presakuje do epidurálneho priestoru. Klinické prejavy extrúzie závisia od účinku prietrže na nervové korene.

Patologický proces sa končí sekvestráciou medzistavcových platničiek. To znamená, že prietržová prietrž sa úplne oddelila od disku v dôsledku kontaktu s pozdĺžnym ligamentom. Sekvestrácia (časť odumretého tkaniva) môže stlačiť miechové nervy alebo vstúpiť do epidurálneho priestoru, čo spôsobuje bolesť, neurologické poruchy.

Sekundovaná prietrž často spôsobuje silnú bolesť chrbta a dolných končatín. V prípade poškodenia lumbosakrálneho segmentu sa zvyšuje riziko vzniku syndrómu konského chvosta, pri ktorom je zhoršená funkčnosť panvových orgánov, napríklad močového mechúra, dolného čreva. Tento stav je navyše sprevádzaný zníženou citlivosťou, pálením, brnenie v nohách. Ak je táto patológia identifikovaná, je nevyhnutná urgentná operácia, pretože riziko paralýzy je vysoké.

Vo väčšine prípadov sa pri sekvestrácii prietrže uskutočňuje konzervatívna liečba. Pri závažných neurologických príznakoch sa však nemožno vyhnúť chirurgickému zákroku..

príčiny

Sekvestrácia medzistavcovej prietrže je najčastejšie spôsobená nasledujúcimi dôvodmi:

 • Predĺžený priebeh osteochondrózy bez vhodného ošetrenia.
 • Anomálie vývoja chrbtice.
 • Nadváha, podvýživa.
 • Pasívny životný štýl, sedavá práca.
 • Nadmerné pravidelné cvičenie, ťažké zdvíhanie.
 • Poranenie miechy.
 • Genetická predispozícia.
 • Podchladenie chrbta atď..

Medziobratlové kýly (vrátane sekvestrovaných) sa najčastejšie zisťujú u ľudí, ktorí pravidelne vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu alebo dlhodobo sedí v nepohodlnej polohe. Pravdepodobnosť patológie sa zvyšuje s poranením chrbtice, nadváhou, tehotenstvom atď..

príznaky

Sekvestrácia, ktorá bola predtým fragmentom medzistavcových platničiek, môže pacienta vážne poškodiť. Mŕtve cudzie telo spôsobuje kompresiu miechy alebo jej nervov, spôsobuje bolesť a neurologické poruchy.

Klinické prejavy patológie sa líšia v závislosti od lokalizácie vzdelávania.

Sekundovaná prietrž krčka segmentu chrbtice sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť v krku, ktorá siaha až po rameno, rameno, do ruky.
 • Bolesti hlavy (cefalgia), najmä na zadnej časti hlavy, kolísanie krvného tlaku.
 • Porucha zmyslového vnímania (znecitlivenie, mravčenie, pocit „plazivého plazenia sa“) v krku a pažiach.
 • Oslabenie svalov.

Pacient sa môže sťažovať na bolestivé bolesti alebo akútne.

Sekvestrácia herniovanej platničky v oblasti hrudnej chrbtice má tieto príznaky:

 • Bolesť na hrudníku, ktorá sa stáva výraznejšou, keď pacient hlboko dýcha, kašeľ, kýcha alebo sa smeje.
 • Pocit bolesti v srdci, pľúcach, pankrease alebo žlčníku.

Vyššie uvedené prejavy sú spôsobené kompresiou nervov v oblasti hrudného segmentu chrbtice. A tiež s touto chorobou môže byť dýchanie ťažké, môže to byť pocit nedostatku vzduchu.

Najčastejšie diagnostikovanou sekernovanou prietržou je bedrová chrbtica. Táto patológia sa považuje za najnebezpečnejšiu, pretože môže spôsobiť kompresiu veľkého zväzku miechových nervov (4 dolné bedrové bedrá, 5 sakrálnych a kostrčových nervov, ako aj koncový závit miechy) v lumbosakrálnom segmente..

Sekundovaná prietrž bedrovej oblasti sa prejavuje týmito znakmi:

 • Závažná bolesť v dolnej časti chrbta a krížovej kosti, ktorá siaha až k zadnej a bočnej strane nohy (od zadku po chodidlo)..
 • Oslabenie svalov, poruchy šľachových reflexov nôh (zvyčajne v nohách).
 • Poruchy panvovej funkcie.

Ak je sekvestrácia medzistavcovej hernie výsledkom dlhotrvajúcich degeneratívnych-dystrofických zmien, prejaví sa to ako mierna chronická bolesť. Existujú prípady, keď sa formácia nijako neprejavila, pretože to nepoškodilo miechové nervy.

V priebehu času sa disk, ktorý neprijíma výživné látky, stáva tenší a vyschne a kýla zomrie. V určitom okamihu sekvestrácia sama alebo po minimálnom zaťažení zmizne. Ak sa voľný fragment úspešne "posadí" v miechovom kanáli a nespôsobí vážne poškodenie nervových vlákien, objaví sa syndróm miernej bolesti a mierna necitlivosť..

Ak dôjde k sekvestrácii pri náhlom pohybe alebo zdvíhaní závaží, sekvestrácia zmizne rýchlejšie. Ak sú nervové štruktúry poškodené, potom bude mať postihnutý nerv akútnu bolesť a vážne neurologické poruchy.

Počas traumy dochádza okamžite k zablokovaniu, v takom prípade je disk úplne zničený. Potom môžu nastať nasledujúce komplikácie:

 • Miecha (prudké zníženie excitability a inhibícia aktivity všetkých reflexných centier miechy v mieste poranenia) a bolestivý šok.
 • Záchrana dýchacích ciest.
 • Ochrnutie panvy a nôh.

Kýla so sekvestráciou môže vyvolať autoimunitné procesy v mieche a inervované orgány. Je to preto, že imunitný systém vníma sekvestráciu ako cudzí predmet a útočí na ňu..

Stanovenie diagnózy

Ak si všimnete podozrivé príznaky a myslíte si, že ste ochránili prietrž, obráťte sa na neurológa. Diagnóza zvyčajne začína anamnézou a fyzickým vyšetrením. Špecialista vykonáva vyšetrenie na posúdenie fyzického a neurologického stavu pacienta. Študuje hlboké šľachy reflexy, hodnotí stav svalov, študuje citlivosť.

„Zlatým štandardom“ na diagnostiku stavu medzistavcových platničiek je magnetická rezonancia. Táto vysoko informačná štúdia sa používa na určenie presného umiestnenia a veľkosti sekvestrovanej hernie. MRI dokáže detegovať kompresiu miechového nervu.

Rádiografia alebo CT na diagnostiku patológie nie sú vhodné, pretože tieto štúdie pomáhajú študovať stav kostného tkaniva. Môžu sa použiť iba v prípade kontraindikácie MRI u pacienta..

Elektroneuromyografia sa používa na hodnotenie stupňa poškodenia nervových štruktúr, ako aj svalových vlákien.

S cieľom odlíšiť prietrž so sekvestráciou od iných patológií s podobnými príznakmi, môže lekár predpísať CT alebo scintigrafiu (štúdia s použitím rádioaktívnych látok)..

Etapy konzervatívnej liečby

Ak sa oddelená prietrž nachádza v širokej časti miechového kanála a nekomprimuje nervové zakončenie chvosta koňa, potom sa uskutoční konzervatívna liečba..

Referencie. Podľa štatistík u 95% pacientov po liečbe všetky príznaky patológie zmizli, u 60% - kýla sa znížila, u 20% - sa sekvestrácia v priebehu roka úplne vytratila. Iba 2% pacientov vyžadujú chirurgickú liečbu.

Konzervatívna terapia po vytvorení sekvestrácie je rozdelená do nasledujúcich štádií:

 1. Až 3 mesiace po objavení sa oddelenej prietrže je všetko úsilie zamerané na odstránenie zápalu v stlačenom nervovom zväzku a odstránenie prebytočnej tekutiny pri sekvestrácii. Preto by mal pacient zostať v posteli dlhšie, pri pohybe nosiť obväz, odmietnuť zdvíhať závažia nad 2 kg. NSAID (diklofenak, ibuprofén, meloxikam atď.) Sa používajú na zastavenie zápalu a bolesti a svalové relaxanciá (Midocalm) pomôžu uvoľniť svaly. Pri silnej bolesti sa používajú terapeutické blokády kortikosteroidmi a anestetikami. V tejto fáze je možné použiť manuálnu terapiu, ale iba veľmi opatrne je dôležité nájsť dôveryhodného a skúseného špecialistu.
 2. Od 3 do 6 mesiacov. V tejto fáze sa motorická aktivita rozširuje. Pacient môže navštíviť manuálu, masážneho terapeuta, ale iba v prípade, že nedošlo k bolesti. Pacient by mal naďalej nosiť korzet, brať lieky, zúčastňovať sa fyzioterapeutických procedúr (elektroforéza, magnetoterapia atď.). Komplex je možné doplniť hirudoterapiou (ošetrenie pijavicami), postizometrickou relaxáciou.
 3. Od 6 do 12 mesiacov. Počas tohto obdobia by sa prietrž mala stabilizovať a upchať miesto výstupu. To znamená, že pacient môže často zložiť korzet, ísť na masáž, navštíviť chiropraktik. A môžete tiež začať vykonávať terapeutické cvičenia, ale iba pod dohľadom lekára alebo inštruktora.
 4. Od 1 do 2 rokov. V tejto fáze by sa prietrž mala stať hutnejšou a pevnejšou vo svojej polohe. Pacient by mal absolvovať cvičenie, ísť na masážne sedenie.

Aj keď všetky nepríjemné príznaky zmizli a pacient sa cíti skvele, mal by odmietnuť nosiť a zdvíhať viac ako 3 kg (pre každú ruku). Nezabudnite na toto pravidlo, pretože opakovanie prietrže je bežný jav..

chirurgia

Operácia na odstránenie sekernovanej prietrže je predpísaná v týchto prípadoch:

 • Veľkosť mŕtvej časti prietrže je viac ako 10 až 15 mm.
 • Sekvestrácia silne komprimuje miechu alebo jej koreň.
 • Existuje spinálna stenóza.
 • Objavujú sa neurologické poruchy.
 • Strata kontroly nad močením a stolicami.
 • Pretrvávajúci autoimunitný zápal je prítomný.
 • Konzervatívna liečba je dlhodobo neúčinná..

Štandardná operácia, ktorej cieľom je odstránenie sekvestrácie, sa nazýva discektómia. Vykonáva sa v celkovej anestézii. Počas procedúry chirurg vytrhne sekvestráciu (niekedy časť zostávajúceho disku) a potom fúzuje stavce (fúziu), aby stabilizoval segment stavcov..

Pri odstraňovaní prietrže sú výhodnejšie minimálne invazívne chirurgické zákroky:

 • Mikrodisektómia je endoskopická operácia, ktorá sa vykonáva podľa rovnakého plánu ako discektómia, iba oblasť zásahu je menšia. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii..
 • Laminektómia - odstránenie stavca oblúka.
 • Chemonukleolýza je minimálne invazívna technika odstraňovania prietrže zavedením chymopapainu do nej..

Referencie. Pri odstránení sekvestrácie sa prietrže môžu podrobiť laserovému odparovaniu. Jeho podstatou je, že sa do jadra disku zavedie laserové vlákno, ktoré ho zahrieva, čím sa zníži obsah, v dôsledku čoho sa výčnelok tiež zmenší..

recenzia

Takmer všetci pacienti, ktorí identifikovali sekvestrovanú prietrž, tvrdia, že sa im podarilo zbaviť sa patológie bez chirurgického zákroku. Aj keď v niektorých prípadoch je chirurgická liečba nevyhnutnosťou.

Najdôležitejšie

Napriek tomu, že oddelená prietrž je najťažším štádiom patológie, je liečená hlavne konzervatívnymi metódami. Patológia sa môže vyskytnúť na pozadí osteochondrózy, traumy, nadmernej fyzickej námahy atď. Ochorenie sa prejavuje bolesťou rôznej intenzity a neurologických porúch. Liečba by mala byť komplexná: užívanie liekov, fyzioterapia, masáž, manuálna expozícia atď. Potreba chirurgického zákroku vyvstáva, ak je hernia veľká, silne stlačí miechu alebo jej koreň, neexistujú žiadne výsledky konzervatívnej liečby atď. Najvýhodnejšie sú minimálne invazívne metódy. napríklad mikrodisektómia. Po operácii sa pacient zotavuje rýchlejšie a riziko komplikácií je nižšie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteochondróza je pomerne časté ochorenie, ktoré sa vyznačuje určitým klinickým obrazom. Okrem bolesti a stuhnutosti chrbta je jedným z prejavov choroby aj zvýšené potenie s osteochondrózou.
Miechová kýla je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u približne 50 - 60% populácie vo veku nad 30 rokov s vývojom dystrofických zmien v mieche. Lumbosakrálny región je postihnutý častejšie ako ostatné.
Správna mikroskopická diagnóza odrezkov z maternice závisí od dodržiavania niekoľkých nevyhnutných podmienok, ktoré by mal lekár zohľadniť pri vykonávaní kyretáže a odosielaní materiálu na vyšetrenie..