loader

Hlavná

Pažerák

Fyzioterapia na cervikálnu chondrózu

Cervikálna chondróza sa zvyčajne nazýva patologický stav sprevádzaný poškodením medzistavcových platničiek. Dôvody sú často skryté v životnom štýle, ktorý vedie ľudí.

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Najmä, ak neustále sedí v rovnakej polohe, pri práci alebo pri štúdiu, bude zaznamenané posunutie určitých komponentov krčnej chrbtice. Ochorenie je sprevádzané porušením ich pohyblivosti. Je tiež možné vznik bolesti. Neoddeliteľnou súčasťou cvičebnej terapie krčnej chondrózy sú:

Fyzioterapia na cervikálnu chondrózu je kombinovaná s drogami.

Mechanizmus vzniku patológie

Aké sú možné príčiny cervikálnej chondrózy? Príznaky a liečba sú vzájomne prepojené momenty, pretože výber určitých terapeutických opatrení závisí od klinických prejavov..

Ak svalové tkanivo prechádza záťažou, ktorá nie je rovnomerne rozložená, môže sa vytvoriť cervikálna chondróza. Taktiež neprispieva k zdraviu konštantného pobytu krčnej chrbtice v rovnakej polohe. Administratívni pracovníci sú si vedomí všetkých týchto bodov. Musia sa držať sedavého spôsobu práce. Nadváha, prítomnosť zranení a zmeny postoja môžu byť tiež provokujúcim faktorom..

Patológia sa môže rozvíjať s rôznymi prejavmi. Spočiatku sa človek nemusí cítiť veľa úzkosti v dôsledku príznakov. Chondróza však postupne postupuje, a preto sa jej príznaky stávajú výraznejšie. Aké sú tieto príznaky:

 • bolesť a nepohodlie krčnej chrbtice;
 • porušenie citlivosti;
 • nespavosť;
 • závraty;
 • problémy s mobilitou;
 • hypertonicita v bolestivých oblastiach svalového tkaniva.

Pacienti sa tiež často sťažujú na zvýšenú podráždenosť a únavu tela. Ak osoba ostro otočí hlavu, prejavujú sa chondrózou krku. V tomto prípade je zaznamenaná výrazná bolesť prenikavého charakteru. Prechádza do hrudnej a týlnej oblasti.

Hypertonus sa vyskytuje na pozadí nepohodlia. Pacienti sa tiež sťažujú na stuhnutosť pohybov v hornej časti chrbtice. V takýchto prípadoch sa lekári zameriavajú na zmiernenie akútnej bolesti. Na tento účel sa predpisujú lieky, fyzioterapeutické cvičenia. Aby sa eliminovala bolesť a liečili príčiny, ktoré spôsobili tento stav, je potrebné ovplyvniť telo v komplexe.

Špeciálne cvičenia a telesná výchova vo forme špeciálne navrhnutých komplexov eliminujú znaky cervikálnej osteochondrózy. Pacienti, ktorí prežijú tento stav, vedia, ako môže toto ochorenie obmedziť aktivitu. Ak si nevyberiete správne ošetrenie, môžete naraziť na vertebrálnu prietrž. Ak uvediete pacienta do tohto stavu, môžete ho pred patológiou zachrániť iba chirurgicky.

Javy sprevádzajúce chorobu

Chondróza vedie k zmenám medzistavcových platničiek dystrofickej a degeneratívnej povahy. Celkovo je v krčnej oblasti 7 diskov.

Majú vlastný osobitný druh mobility. Vyznačujú sa citlivosťou na dystrofiu a osobitnou zraniteľnosťou. V porovnaní so zvyškom chrbtice má krčná časť ten najslabší svalový korzet.

Fázy choroby

Celkovo existujú štyri fázy vývoja. V počiatočnej fáze nedochádza k žiadnym vážnym zmenám tkaniva. Poruchy sú minimálne. Len čo sa začne druhá etapa, vzdialenosť medzi stavcami sa zmenší.

Súčasne sa zaznamená zvýšenie tlaku. Pod jeho vplyvom sa vytvára vláknitý kruh. K vyčerpaniu disku môže dôjsť aj vtedy, keď sa obsah presúva za trvalé bydlisko.

Je obvyklé zvážiť vyčnievanie krčnej chrbtice, keď obsah presahuje 2 milimetre za hranice disku. Nervové zakončenie je porušené. Prispieva k bolesti..

Tretie štádium je sprevádzané prasknutím vláknitého prstenca. V tomto prípade sa pri vypadnutí buničitého jadra vytvorí hernia. Fáza 4 je najintenzívnejšia z hľadiska prejavov bolesti. V skutočnosti to človek cíti akýmkoľvek pohybom. Kostné tkanivo rastie medzi stavcami. V dôsledku tohto pohybu sa obmedzujú, ale intenzita bolesti sa neznižuje.

Zoznam sprievodných symptómov

Cervikálna chondróza ovplyvňuje nielen funkčný stav diskov. Taktiež trpí zásobovanie tkanivovou krvou..

Ak je poloha stavcov narušená, môžu sa zlomiť stavce. To vedie k závratom, zhoršeniu prísunu krvi do tkanív. Preto trpia nedostatkom kyslíka..

Ako liečiť

Bez špeciálnych cvičení so závažnými príznakmi nie je možné sa vyhnúť. Vzťahuje sa to na štádium bolesti hlavy a krku.

Ak choroba pokračuje, mali by ste sa obrátiť aj na ortopedického chirurga. Používa sa komplex rôznych procedúr, vrátane použitia cvičebnej terapie pre krk.

Podporné opatrenia zahŕňajú aj:

 • reflexná terapia;
 • rehabilitácia;
 • plávanie;
 • normalizácia hmotnosti;
 • organizácia pracoviska tak, aby sa minimalizovali akékoľvek negatívne účinky na chrbticu.

Princípy terapeutického nabíjania

Aby sa neprispelo k posilneniu patológie, vykonáva sa špeciálne cvičenie pre krk. Toto sú hlavné črty manipulácií vykonaných vo vzťahu k krčnej chrbtici:

 • cvičenia sa vykonávajú vo stoji vo večerných a ranných hodinách;
 • Gymnastické komplexy môžete vykonávať kedykoľvek, keď na ne máte čas;
 • Aj keď pracujete, môžete vykonávať hlavu od 20 zákrut s rôznymi smermi v kombinácii s naklápaním;
 • cvičenie je možné kombinovať s masážou;
 • Okrem nabíjania za krk sú povolené aj cvičenia pre ramenný opasok.

Pri výbere vhodných možností liečby je potrebné vziať do úvahy výskyt problémov s citlivosťou pokožky, ktoré sú spojené s porušením nervových koreňov..

Nemôžete sa zbaviť príčin choroby - môže sa uskutočniť iba symptomatická terapia. Avšak aj v tomto prípade je dôležité rozpoznať presné umiestnenie lézie dystrofickej a degeneratívnej povahy..

Účinná manipulácia

Odporúča sa menovať gymnastické cvičenia, aj keď patológia nemá hrozné formy. V takých prípadoch nemusí byť dokonca žiadna bolesť. To však neznamená, že by sa choroba mala nechať náhodne.

Nabíjanie, o ktorom sa bude diskutovať neskôr, netrvá príliš dlho. Je vhodný na domáce aj pracovné použitie. Môžete to urobiť aj vtedy, keď niekde cestujete verejnou dopravou.

cvičenie

 • trikrát počas dňa je potrebné položiť dlaň ruky na čelo. V tomto prípade sa musíme pokúsiť vytvoriť protiopatrenie voči vonkajšiemu tlaku. V prípade šije sa rovnaké cvičenia opakujú;
 • na ľavej a pravej strane stlačte dlaň na hlavu. Urobte to striedavo a zároveň sa snažte pôsobiť proti tlaku, ktorý vytvára hlava.
 • hlava sa vyhodí späť, potom sa špička ucha dotkne ramena. Toto sa musí urobiť najskôr na ľavej strane a potom na pravej strane. Manipuláciu zopakujte päťkrát;
 • znovu zahodia hlavy a pokúsia sa hrotom brady dotknúť jugulárnej fosílie. Krčné svaly vytvoria odpor, ktorý musí byť prekonaný;
 • brada padá na povrch hrudníka. Zároveň narovnajte ramená. Otočte hlavu najprv doprava, potom doľava;
 • plecia a hlava sú rovné. Najskôr otočte hlavu doľava, potom doprava. Manipulácia sa opakuje 5-krát;
 • robia sa rotačné pohyby, tiež 5-krát;
 • roztiahnite pravú dlaň na ľavú tvár. Simuluje sa rotácia hlavy v označenej polohe..

Vyššie opísaný gymnastický komplex je možné modifikovať. Ošetrujúci lekár vypracuje plán, ktorý je vhodný pre jedného pacienta.

Predtým však vykoná komplexnú diagnózu. Všetky vyššie uvedené manipulácie sú vhodné pre každého bez výnimky. Toto sú základné postupy. Používajú sa nielen na liečenie pacientov, ale aj na prevenciu.

Gymnastika pre hrudnú oblasť

Hrudníkové a krčné rozpätia sú priamo prepojené, a preto je vhodné zachovať funkčný stav tejto zóny na prevenciu. Tento komplex je zameraný na posilnenie medzirebrových svalov a svalovej hmoty tela. Pacienti si po takýchto cvičeniach okamžite všimnú, koľko bolesti je znížené.

Ako pri každom postupe, zahrieva sa najskôr. Predpokladá pravidelné chôdze v úplnom zastavení..

V tomto prípade sú hlava a plecia umiestnené rovnomerne. Telo sa musí súčasne plynulo otáčať do strán, až kým nepocítite rozliate teplo po celom tele. Potom môžete pokračovať v relaxačných procedúrach..

Základné princípy relaxácie

 • musíte stáť vzpriamene a sklopiť ruky nadol;
 • zadržte dych. Zároveň sa snažte nadmerne namáhať ruky;
 • sklopte si ramená, snažte sa držať chrbát rovno;
 • uvoľnite svoj trup čo najviac, aby sa vaše ruky mohli voľne húpať do strán.

Pre oblasť hrudníka s chondrózou je zabezpečené skrútenie tela:

 • šije klesá. Telo je teda skrútené;
 • malo by sa predstaviť, že sa chrbtová os otáča okolo obvodu;
 • cvičenie sa opakuje, až kým telu neprejde pocit tepla.

Výhody masáže

Vďaka krčnej chondróze môže masáž priniesť hmatateľné výhody. Dokonale uvoľňuje svaly a zlepšuje pohyblivosť kĺbov a väzov. Tiež vďaka cielenému pôsobeniu sa zlepšuje prienik krvi do oblastí postihnutých ischémiou. V súlade s tým je kyslík rýchlo a efektívne transportovaný do celého tela. Preto sa funkčný stav pacienta zlepšuje..

Okrem telesnej výchovy môžu byť potrebné lieky. Toto je opodstatnené iba počas obdobia exacerbácie. Priradiť ich s cieľom:

 • znížiť závažnosť bolesti;
 • odstránenie zápalového procesu;
 • zabezpečiť prívod krvi.

Čo by sa určite nemalo robiť, je nechať osteochondrózu bez vhodnej liečby. To povedie k tomu, že aktivita pacienta bude výrazne obmedzená. Príznaky sa tiež zvýšia..

kontraindikácie

Akékoľvek cvičenie a cvičenie fyzioterapie sú kontraindikované, ak osoba pociťuje akútnu bolesť. To sa však netýka iba nepohodlia v krčnej oblasti. Cvičebnú terapiu tiež nemôžete určiť, ak:

 • osoba trpí patológiou kardiovaskulárneho systému, najmä pri exacerbácii;
 • diagnostikovaná akútna infekčná choroba;
 • s malígnymi novotvarmi;
 • so zraneniami pohybového aparátu;
 • po akomkoľvek poškodení miechy;
 • počas obdobia narodenia dieťaťa.

Existujú však také kontraindikácie, ktoré sú relatívnej povahy. Aby ste si boli istí nemožnosťou uskutočnenia postupu, je lepšie poradiť sa so špecialistom.

Naše Instagram užitočné cvičenia a zdravie

Zotavovacie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu predpisuje lekár na zmiernenie bolesti a zastavenie degeneratívnych porúch v chrbtici. Cvičenie, ak je správne vybrané a vykonané, pomáha vyrovnať sa s problémom.

Aktívny životný štýl pre cervikálnu osteochondrózu

Hlavným cieľom terapie je zmiernenie bolesti a zápalu. Vyžaduje si to fyzickú aktivitu. Výcvikové kurzy by sa mali začať ihneď po odstránení exacerbácie, počas obdobia remisie. Najprv by ste nemali zaťažovať krk silno, ale je potrebné ho zväčšiť.

Cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice posilňujú svaly a zlepšujú krvný obeh. Pri vykonávaní chrbta by mal zostať plochý.

Hlavná technika fyzioterapeutických cvičení:

 • musíte začať s plynulými zákrutami hlavy, až 10-krát, môžete sedieť;
 • nakloňte hlavu nadol, potom sa vráťte do východiskovej polohy, opakujte až 10-krát;
 • odkloňte krk dozadu, pritiahnite bradu bližšie k hlave;
 • koleno pravej ruky je na stole, dlaň pravej ruky je na chráme. Zatlačením dlane ruky na chrám nakloňte hlavu, opakujte až 10-krát a potom vymeňte ruku;
 • zdvihnite plecia, stiahnite hlavu, držte 5-10 sekúnd, potom relaxujte, vykonávajte 5-6 krát;
 • masírujte chrbtom hlavy prsty bez toho, aby ste spôsobili bolesť.

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou pomáha pri bolesti hlavy. Vhodné pre starších ľudí, zamestnancov, ktorí často pracujú pri počítači. Pravidelným cvičením môžete znížiť závraty, zmierniť bolesti hlavy a zlepšiť pocit pohody..

Cieľom gymnastiky je obnoviť svalovú sústavu krku a zvýšiť pohyblivosť stavcových diskov. Lekcia od trénera fyzioterapie pomôže vytvoriť súbor cvičení.

Gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice:

 • hladké zákruty hlavy doprava a doľava, až 10-krát, zo stojacej alebo sediacej polohy;
 • namáhanie svalov krku, dotknite sa hrude bradou, trochu ju držte, uvoľnite sa;
 • polož svoju dlaň na svoje čelo, nakloní hlavu dopredu, odoláva dlani.

Účinky liečebných cvičení ako liečby osteochondrózy:

 • posilňuje svalovú sústavu stavcov;
 • bojuje proti preťaženiu, odstraňuje prebytočnú tekutinu;
 • zlepšuje elasticitu tkaniva;
 • zlepšuje držanie tela, znižuje zaťaženie chrbtice;
 • urýchľuje metabolizmus;
 • eliminuje bolestivé príznaky.
Po dvoch mesiacoch gymnastického cvičenia sa zdravotný stav zlepší, silné bolesti krku spôsobené osteochondrózou zmiznú.

Správne ranné cvičenia

Ranné cvičenie nie je hlavným prvkom liečby cervikálnej osteochondrózy, ale s jej pomocou môžete zlepšiť pohodu pacienta. Ranné cvičenia sa môžu robiť v akomkoľvek veku..

Ciele terapeutických cvičení pre krk s osteochondrózou:

 • zlepšenie krvného obehu v mozgu;
 • zmiernenie bolesti v hlave;
 • normalizácia všeobecného stavu;
 • obnovenie pohyblivosti miechy.

Hlavné princípy úspechu ranných cvičení s cervikálnou osteochondrózou:

 • pravidelnosť;
 • triedy by sa mali konať súčasne - po spánku, pred raňajkami;
 • pri výbere cvikov je potrebné vziať do úvahy vek a celkové zdravie pacienta;
 • hodina trvá asi 30 minút;
 • v osobitných fázach je potrebná kontrola lekára;
 • cvičenia sa vykonávajú hladko, náhle pohyby sú zakázané;
 • Počas vykonávania nemôžete ostro otočiť hlavu.

Kontraindikácie pre gymnastiku z osteochondrózy:

 • poranenie stavcov;
 • onkológia;
 • hypertenzia;
 • vírusové ochorenia;
 • choroby kardiovaskulárneho systému.
Ranné cvičenia - metóda boja proti osteochondróze. Vykonávanie cvičení pomôže zbaviť sa negatívnych procesov v krčných miechových diskoch..

Základné cvičenia pre domácu úlohu

Pri výbere cvikov berte do úvahy charakteristiky pacienta, zdravotný stav, minulé choroby, vek. Existuje mnoho spôsobov liečby osteochondrózy v krku. Pomáhajú obnovovať miechové disky.

Bez príslušenstva

Cvičenie na osteochondrózu krčnej chrbtice je dvoch typov.

Izometria spočíva v tom, že telo nejaký čas drží v jednej polohe a potom sa vracia do východiskovej polohy. Počas gymnastiky by telesné vibrácie nemali byť. V dôsledku tried sa zvyšuje flexibilita, zlepšuje sa krvný obeh.

Dynamické - naklápanie hlavy rôznymi smermi pre konkrétne časové obdobia. Tieto akcie uvoľňujú svaly a zmierňujú príznaky bolesti..

Etapy cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice postupne:

 • chrbát zostáva plochý, musíte otočiť hlavu doprava, potom doľava;
 • ramenný pás je zdvihnutý, v tejto polohe ho držte 10 sekúnd;
 • položiť ruku na chrbát hlavy a urobiť odpor hlavy späť;
 • hlava by mala byť rovná, krk ohnutý dozadu.

Triedy na liečbu osteochondrózy by sa mali podávať denne po dobu 15 minút. Tréningový režim by mal byť systematický, takže plavidlá budú lepšie pracovať. Lekári vyvinuli niekoľko metód na liečenie cervikálnej patológie. Gymnastika Dikul pomáha posilňovať medzistavcové platničky, odstraňuje bolesť.

Bubnovsky odporúča prestať fajčiť a pri cvičeniach použite činky na ďalšie zaťaženie ramenných svalov.

Cvičenie na osteochondrózu sa vykonáva s postupným zvyšovaním záťaže. Procedúra je prijateľná, ak blahobyt umožňuje terapeutické opatrenia a neexistuje riziko predĺženia alebo prietrže hrudnej chrbtice..

Druhy cvičebných cvičení:

 • krútenie;
 • mávaj rukami;
 • zavesenie na priečku;
 • relaxačné pohyby.

Cvičenia začínajú zahrievaním, prepožičiavajú sa mu svaly krku, zohrieva sa, pripravuje sa na zaťaženie. Hudbe môžete viesť hodiny..

Pri krútení by sa hlava mala vyhodiť späť, potom sa musí krútiť celým telom. Triedy sa vykonávajú pred výskytom tepla v celom tele. Výkyvy rúk sa vykonávajú takto: telo nakloňte dopredu, roztiahnite ruky do strán, posúvajte lopatky, vykonávajte výkyvy.

Relaxačné pohyby: namáhajte ramenné svaly a držte ich 15 sekúnd, späť rovno, potom vydýchnite a uvoľnite sa.

Cvičenie na osteochondrózu sa vykonáva opatrne a čo je najdôležitejšie - nie ostro. Výber komplexu je najlepšie zverený lekárovi - poskytne poradenstvo pri jeho implementácii. Pozrite sa, ako lekár robí gymnastiku pre krk v tomto videu:

S príslušenstvom

Medzi ďalšie atribúty cvičení patrí aplikátor Kuznetsov - valec alebo koberec s hrotmi. Môžete si na to ľahnúť alebo ju priviazať k krčnej oblasti postihnutej osteochondrózou. Je povolené používať 1 čas denne počas 10 dní.

Miechový záber sa robí pomocou špeciálneho nástroja. Tento postup sa vykonáva podľa predpisu lekára vo fyzioterapeutickej miestnosti a nie viac ako jedenkrát ročne.

Cervikálna chondróza by sa mala cvičiť, keď bolesť ustúpi a štádium exacerbácie prechádza. Začnite ľahkými cvičeniami, potom posilnite komplex.

Pravidlá vykonávania osteochondrózy krku:

 • triedy sa konajú v chladnej miestnosti;
 • Pred cvičením sa zahrejú, čo telo zahreje;
 • Môžete vykonať samomasírovanie alebo šúchanie pomocou osušky;
 • musíte dýchať nosom;
 • s nestabilnými krčných stavcov, nasadené na mäkký golier alebo korzet.

Cvičenia sa vykonávajú pri státí, sedení alebo na všetkých štyroch, niekedy je prijateľná ležiaca poloha.

Triedy na cervikálnu osteochondrózu by sa mali vykonávať s plochým chrbtom, nehádzajte hlavu späť. V prípade diagnózy ochorenia stupňa 3 u pacienta nie je potrebné cvičenie. Na krk pacienta je nasadený golier, terapia sa vykonáva pomocou liekov pod dohľadom reakcie tela..

trvanie

Pravidelným cvičením môžete zmierniť bolesť krku, zvýšiť svalový tonus, zbaviť sa depresie. Tréning pre osteochondrózu krku je 2 mesiace, niekedy to môže trvať dlhšie.

Ako nerobiť gymnastiku

Pri cervikálnej osteochondróze lekári nepovoľujú určité typy fyzickej námahy. Existujú cvičenia, ktoré majú nenapraviteľné následky. Bez dostatočných informácií pacienti často poškodzujú telo..

 1. Pri zahrievaní s cervikálnou osteochondrózou často robia so svojimi rukami a nohami ostré výkyvy, aby zapli celé telo, čo inštruktori často odporúčajú v telocvični. Ostré zákruty hlavy - dole, hore, doľava, doprava, kruhové pohyby - spôsobujú zovretie stavcov, zhoršené prísun krvi, riziko pošmyknutia stavcov, zovreté nervové zakončenie.
 2. Keď položíte ruky za hlavu a nakloníte ich na kolená, zaťaženie krčných stavcov sa zvýši, čo je neprijateľné. Cvičenie by sa malo vykonávať s telom, svaly krku by nemali byť napäté.
 3. Pri cvičení v bazéne nemusí byť hlava zdvihnutá príliš vysoko nad vodou, čo môže vyvolať kŕč. Pri plávaní by sa hlava mala nakláňať bližšie k vode. Môžete si zaplávať na chrbte a oddýchnuť si svaly.

Ak chcete zabrániť tejto chorobe, musíte sa držať zdravého životného štýlu. Otázky, ktoré vzniknú pri páchaní cvičenia na domácu osteochondrózu krčka maternice doma, sa musíte opýtať svojho lekára.

Terapeutické cvičenia pre chondrózu: výhody a nevýhody metódy

Komplex liečebnej a rehabilitačnej gymnastiky je povinnou metódou eliminácie patológií pohybového aparátu..

Jeho implementácia umožňuje obnoviť funkciu postihnutej oblasti a zbaviť sa obmedzeného pohybu.

To je užitočné najmä pri patologických stavoch, ako sú: chondróza, osteochondróza, výčnelok.

Preťaženie chrbtice spôsobuje problémy s diskami, väzmi a svalmi.

Cvičebná terapia vám umožňuje dosiahnuť zlepšenie všetkých procesov v tele a regeneráciu.

Funkcie chondrózy

Chondróza je patologický proces, ktorý sa vyskytuje v určitých častiach chrbtice, najmä v medzistavcových platničkách. Počiatočné štádium ochorenia prechádza bez príznakov, to isté sa pozoruje neskôr.

Najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí vo veku 55 a viac rokov, ale v mladom a strednom veku existujú prípady detekcie.

Hlavné metódy eliminácie

Na liečbu počiatočného štádia chondrózy sa používajú konzervatívne metódy:

 • rehabilitácia;
 • lieky
 • výrobky a prostriedky, ktoré fixujú chrbticu;
 • Fyzioterapeutické výrobky.

V neskorom štádiu, keď je závažne narušená štruktúra chrbtice, sa používa chirurgická liečba.

Ako užívanie drog:

Gymnastika s chondrózou

Výhody metódy

Pomocou špeciálnych cvikov sa pacient zbavuje bolesti, obnovuje krvný obeh v postihnutej chrbtici a zdravé postavenie stavcov, posilňuje svaly.

Pravidelný tréning má pozitívny vplyv na telo, čo je:

 • znížený stres na stavce;
 • zväčšenie priestoru medzi stavcami, kvôli ktorému nedochádza k porušeniu nervových koreňov;
 • normalizácia metabolických procesov;
 • odstránenie svalového kŕča v bolestiach chrbta;
 • obnovenie normálnej výživy mozgu.

Okrem odstránenia príznakov chondrózy je cvičebná terapia tiež schopná:

 • správne držanie tela;
 • posilňujú svaly celého tela;
 • vyložiť chrbticu a celý pohybový aparát;
 • znížte váhu, ak sú k dispozícii ďalšie libry.

Kedy vykonávať terapiu

Cvičenia sa vykonávajú počas neprítomnosti príznakov, tj počas obdobia remisie patológie. Počas vyučovania musia byť všetky pohyby vykonávané hladko a pomaly. Mali by ste venovať pozornosť svojmu pocitu: ak cvičenia spôsobujú nepohodlie, musíte tréning okamžite zastaviť. Pri exacerbácii symptómov je potrebné opustiť cvičebnú terapiu, pretože to môže nielen zosilniť bolesť, ale tiež poškodiť chrbát..

kontraindikácie

Zaťaženia sa zahodia, keď:

 • exacerbácia choroby;
 • patológie vestibulárneho aparátu;
 • vysoký krvný tlak;
 • srdcové arytmie;
 • skoré zotavenie z operácií;
 • neurologické abnormality, pri ktorých je narušená koordinácia pohybov;
 • zvýšený vnútroočný tlak;
 • krátkozrakosť.

Nie je potrebné cvičiť okamžite po jedle alebo na lačný žalúdok, s prepracovaním. Nemali by ste očakávať okamžitý efekt, ale pravidelné a pravidelné pohyby prinesú výrazné zlepšenie..

Druhy cvičebnej terapie pri chondróze

Pre tieto oddelenia existujú lekárske komplexy: krčka maternice; prsník; bedrový.

Telesná výchova sa líši podľa typu. Existujú také cvičenia: statické; dynamický.

Dynamický typ zahŕňa relaxáciu a kontrakciu svalov a statické cvičenia zahŕňajú svalové napätie a udržanie tela v určitej polohe po určitú dobu.

Technika a vlastnosti cvikov na chondrózu

Spravidla je komplex určený pre konkrétneho pacienta individuálne lekárom. Na krku sa vykonávajú naklonenie hlavy, zákruty alebo naťahovanie svalov. Ak je pre pacienta ťažké vykonať ich v stoji, môžete ich urobiť počas sedenia. Pre oblasť hrudníka, trupu, ohybov a ohybov sa používajú ramenné cvičenia, kruhové pohyby ramien, ich zdvíhacie a záverečné napínacie cvičenia. S bedrovou chondrózou, sklonmi a napínaním sa tiež vykonávajú pohyby lisu a vyklenutie.

krčnej

Aby nedošlo k nadmernému zaťaženiu tohto oddelenia, sú do cvičebnej terapie zapojené ďalšie svaly.

Je vhodné využiť tieto cvičenia:

 1. Štvornásobne vykonajte kruhové pohyby lakťov v rôznych smeroch. Opakujte 2-4 krát.
 2. Ľahnite si na chrbát a natiahnite sa. Zdvihnite hlavu a podržte ju v tejto polohe asi 5 sekúnd.
 3. Buďte rovno, pritiahnite ruky k stropu. Vykonajte 7 krát.
 4. Ľahnite si na podlahu, oprite sa o chrbát hlavy na podlahe, spočítajte 4, relaxujte. Tento cyklus opakujte 5-krát.
 5. V polohe na chrbte zdvihnite hlavu, otočte ju doprava, počkajte 3 sekundy, uvoľnite sa. Opakujte to isté na druhej strane. Vykonajte cvičenie 5-krát.
 6. Vstaň, ruky na opasku. Ohnite kolená, vdýchnite, ohnite - vydýchnite. Opakujte 5 krát.
 7. Ľahnite si na podlahu, natiahnite ruky okolo tela. Lopatky pritlačte k podlahe a spojte ich. Počkajte 4 sekundy, uvoľnite sa. Opakujte 5 krát.
 8. Buďte rovno, pozerajte sa pred seba. Pomaly nakláňajte hlavu doprava na rameno, potom doľava. Hlava, akoby ležala na pleci. Opakujte pre každú stranu 5 krát.
 9. V rovnakej polohe nakloňte hlavu dozadu. Je potrebné vykonávať mimoriadne opatrne a pomaly. Opakujte 5 krát.
 10. Bez zmeny polohy sklopte hlavu k krku tak nízko, ako je to len možné, ale pokiaľ to umožňuje natiahnutie. Opakujte 5 krát.

Cvičenie krčnej chrbtice sa odporúča ráno a počas dňa. Vyplatí sa otáčať krkom, pretože to môže poškodiť stavce.

Hrudné oddelenie

Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Ruky pritiahnite nohy k hrudi a jemne si odtrhnite spodnú časť chrbta z podlahy. Počkajte 5 sekúnd, uvoľnite sa. Stačí 2 opakovania.
 2. Rovnaká poloha, ruky natiahnuté za hlavu, telo podlhovasté. Ľavá ruka a pravá noha sa natiahnu k sebe, s predĺžením chrbtice. Držte, vymeňte ruky a nohy. Cvičenie je pomalé, s 3 opakovaniami na každej strane..
 3. Obráťte sa na brucho, ruky okolo. Zdvihnite ruky a hlavu a napnite svaly. Počkajte 3 sekundy, uvoľnite sa. Opakujte 5 krát.
 4. Návrat späť do polohy. Ruky za hlavou sa tiahnu. Zdvihnite nohy a pokúste sa dotknúť ponožiek podlahy za hlavou. Dbáme na to, aby sa kolená neohýbali. Opakujte 5 krát.
 5. Prejdite po pravej strane a ohnite kolená. Jedna noha sa vytiahne hore a zafixuje sa na 3 sekundy. Potom opakujte na ľavej strane. Je potrebné, aby boli boky maximálne pridelené. Vykonajte pomaly.
 6. Choďte na všetky štyri. Pri nadýchaní sa ohnite chrbtom, pri výdychu ho ohnite. Urob to pomaly 5-krát.
 7. Nasadnite si na kolená. Nadýchnite sa dychom a dajte ich na výdych. Tempo by malo byť priemerné. Ruky sa snažia zobrať čo najviac. Opakujte trikrát.
 8. Návrat na všetky štyri strany. Zdvihnite hlavu a ohnite chrbát. Zložte hlavu na hruď a zakrivte chrbát. Stačí 3 opakovania.
 9. Sadnite si na stoličku, oprite sa o plecia dozadu. Pomaly sa ohnite dozadu a opierajte sa o stoličku.
 10. Bez toho, aby ste vstali, dajte ruky medzi kolená. Po vdýchnutí sklopte telo pri výdychu a vráťte sa do východiskovej polohy.
 11. Sadnite si rovno. Vdýchnutie - vychyľovanie, výdych - narovnať sa. Dych by mal byť pokojný a stabilný..

Video: „Súbor cvičení na osteochondrózu“

bedrový

Cvičenie dolnej časti chrbta s chondrózou by sa malo vykonávať striedmo. Tu je niekoľko príkladov:

 1. Ľahnite si a natiahnite sa. Pri vdýchnutí ruky hore, pri výdychu - dole. Opakujte 5 krát.
 2. Bez zmeny polohy otáčajte súčasne s nohami a rukami. Opakujte 10 krát.
 3. Otáčajte iba 6 stôp v oboch smeroch. Stačí 2 opakovania.
 4. Ležiaci, postupne ťahajte kolená k hrudníku. Beží 7-krát.
 5. Bez zmeny polohy odstráňte pravú ruku a nohu a potom ľavú ruku a nohu. Dostatok 5-krát na každej strane.
 6. V polohe na chrbte položte ruky za hlavu do zámku. Súčasne zdvíhajte hlavu, potiahnite si ponožky. Beží 8-krát.
 7. Ležanie ohýba kolená a polohu šírky ramien od seba. Pravé koleno sa dotýka ľavého hrudníka a naopak. Opakujte 5 krát.
 8. Tento pohyb zopakujte, akoby jazdil na bicykli. 5 krát dosť.
 9. Položte ruku na brucho. Nadýchnite sa a vydýchnite pomaly. Opakujte 4 krát.
 10. Vezmite pravú ruku hore a vľavo - pozdĺž tela. Zmeňte polohu končatín.
 11. Vstaň, nohy rozmiestnené od seba, šírka ramien od seba, ruky po stranách. Nakloňte sa a získajte svoju pravú pätu ľavou rukou a naopak. Stačí 5 opakovaní.
 12. Bez toho, aby ste menili polohu, si kolená ťahajte striedavo k hrudníku a pomáhajte si rukami. Opakujte 5 krát.
 13. Ohnite a ohnite chodidlá. Opakujte 10 krát.
 14. Ľahnite si na bok a zdvíhajte ruku a nohu. Opakujte 5 krát.
 15. Bez zmeny polohy potiahnite koleno k hrudníku 5-krát.
 16. Kopajte tam a späť päťkrát. Potom otočte na druhú stranu a urobte to isté.
 17. Sedieť na všetkých štyroch, striedajte sa v priamej ruke pred vami. Opakujte 5 krát.
 18. Bez zmeny polohy zatiahnite kolená k hrudníku. 5 krát dosť.

Video: "Hodnota cvičebnej terapie a techniky pri osteochondróze"

záver

Preto by sa cvičenia na odstránenie chondrózy mali vykonávať pravidelne. kde:

 • Je lepšie, ak je komplex vyvinutý individuálne ošetrujúcim lekárom pre pacienta, pretože sa berie do úvahy jeho vek a stav.
 • Nie je potrebné samoliečiť a predpisovať cvičenia. Ich trvanie a intenzita je stanovená lekárom.
 • Je dôležité vykonávať cvičebnú terapiu v určitom čase av určitom intervale, aby ste dosiahli najlepší výsledok.

Súbor cvičení na cervikálnu osteochondrózu, stratégiu boja proti tejto chorobe

Materiál bol pripravený tímom tímu s podporou našich odborníkov: športovcov, trénerov a odborníkov na výživu. Náš tím >>

  Čas na čítanie: 7 min..
 1. Krk je jedným z najzraniteľnejších miest.
 2. Ako vám cvičebná terapia môže ušetriť od bolesti
 3. O závratoch
 4. Ako dlho trvá cvičebná terapia?
 5. Gymnastický komplex pre krk
 6. Dodatočné cvičenia pre flexibilitu
 7. Masážne prvky

Na liečenie mnohých ochorení pohybového aparátu sa používa cvičebná terapia. Jednoduché a bezpečné cvičenia nás chránia pred rôznymi chorobami. Čo robiť, ak bolí krk? V tomto prípade sú na záchranu cvičenia na osteochondrózu krčnej chrbtice..

Krk je jedným z najzraniteľnejších miest.

Krk je skutočne veľmi zraniteľný a vyžaduje si dôkladné ošetrenie. Cez ňu prechádzajú cievy, ktoré živia mozog, ako aj nervy, cez ktoré vstupujú do tela signály, ktoré regulujú našu aktivitu (napríklad motorická aktivita)..

Náš krk je po väčšinu dňa v napätí, pretože jeho svaly si musia neustále držať hlavu, ktorej hmotnosť dosahuje 2 alebo viac kg. Normálne sa svaly vyrovnajú so svojou úlohou. K tomu však pridajte nepríjemné a nesprávne polohy, ktoré máme tendenciu zaujať, dlhodobý pobyt v nehybnom stave. Svaly zaťažujeme nerovnomerne, zbavujeme ich odpočinku a sťažujeme prísun krvi.

Prvé problémy s krčnou chrbticou vznikajú práve v dôsledku nadmernej únavy svalov krku. Typickými príznakmi sú presakovanie a svalová únava. Tento primárny problém je vyriešený jednoduchou masážou, o ktorej budem hovoriť o niečo neskôr..

Ľudia často takýmto príznakom nevenujú pozornosť, a tak diskusia pokračuje ďalej pri riešení problému, ktorý sa zmenil na chorobu - cervikálna osteochondróza..

Z tohto dôvodu je dôležitosť nabíjania krku pri osteochondróze.

Ako vám cvičebná terapia môže ušetriť od bolesti

S rozvojom akútneho štádia cervikálnej osteochondrózy je predovšetkým potrebné odstrániť syndróm bolesti. Keď príznaky bolesti zmiznú, môžete začať s liečebnou terapiou. Toto je sada cvičení na cervikálnu osteochondrózu, ktorá zahŕňa množstvo pohybov hlavy vrátane izometrických cvičení na krku.

Gymnastika na krku s osteochondrózou je povinná. Bez tohto ošetrenia nebude mať požadovaný účinok. Koniec koncov, bez silného svalového korzetu trpí chrbtica vertikálnym gravitačným tlakom.

Prirodzenou príčinou všetkých chorôb chrbtice je gravitácia. Jeho vektor je kolmý na zemský povrch. Teraz si predstavte, čo sa stane s chrbticou, ak táto záťaž na ňu nebude pôsobiť striktne vertikálne. Napríklad k tomu dôjde, keď sme my, poskakovaní, sedíme pri stole, ponorení do rôznych novín.

Krk je zakrivený, so sklonením 45 stupňov voči vertikále, ak je spriemerovaný. Z dôvodu závažnosti hlavy dochádza k miernemu diagonálnemu posunu stavcov voči sebe. Medzistavcové chrupavky pre nich zažívajú nezvyčajné zaťaženie, ktoré nakoniec mizne a deformuje sa..

Normálne je dokonca táto pozícia kompenzovaná silnými svalmi krku, ale o akých silných svaloch sa dá hovoriť, keď sa osoba takmer nepohybuje? To je problém.

Ak sa ponoríte hlbšie do tohto problému, potom tu stále zostáva výživa, alebo skôr nedostatok spojovacích látok v potravinách situáciu komplikuje. Tkanivo chrupavky, a tak sa aktualizuje pomaly, a ak v tele chýbajú potrebné látky, nemá čo obnovovať.

Základnou príčinou osteochondrózy je gravitácia. Tento proces však môže rušiť silné svalstvo. Takže už sekundárnou príčinou osteochondrózy sú slabé svaly krku. Záver: ak sa začala osteochondróza krčka maternice, cvičenia pomôžu pri riešení tohto problému..

Cvičebná terapia posilňuje svaly krku, uvoľňuje svorky a zlepšuje prekrvenie. Je to účinný spôsob liečby osteochondrózy a prevencie jej progresie v budúcnosti..

Problém teda možno vyriešiť, ak komplexne ovplyvníme všetky dôvody jeho vzhľadu:

 • Posilnite svaly krku nabíjaním krku osteochondrózou. Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu bude uvedené nižšie..
 • Vyvarujte sa nesprávnemu držaniu tela a predĺženému nehybnému sedeniu na jednom mieste.
 • Jedzte špeciálne prísady do kĺbov alebo si vytvorte kompletnú stravu pre seba.

Je lepšie robiť to súčasne..

Popri osteochondróze sa na krku môže vyskytnúť ďalšia nepríjemná vec - podchladenie. V takom prípade vám žiadne cvičenie nepomôže, kým zápal nezmizne. Neodkladajte liečbu dlho.

A ďalšia možnosť, obmedzená pohyblivosť hlavy. V tomto prípade musíte dôkladne hnetieť krk a urobiť pre neho krk s osteochondrózou v amplitúde, ktorá vám umožní vykonávať pohyb bezbolestne..

O závratoch

Riedenie medzistavcových platničiek v krčnej oblasti vedie k zovretiu nervových zakončení. Okrem nervov trpia aj cievy. To vedie k nedostatku kyslíka do mozgu a prejavuje sa vo forme závratov. Existujú aj ďalšie príznaky - bolesti hlavy.

Existujú cvičenia na závraty s cervikálnou osteochondrózou. V skutočnosti sú rovnaké ako pri osteochondróze. Ich zmyslom je napnúť upnuté svaly, posilniť ich, uvoľniť nervy a krvné cievy zo svoriek..

Vo všeobecnosti akékoľvek fyzické cvičenia s osteochondrózou (bez záťaže) prispievajú k zlepšeniu krvného obehu v tele vrátane intenzívnejšej výmeny krvi medzi telom a hlavou. Náš mozog dostáva viac výživy a kyslíka, a to ovplyvňuje produktivitu.

Vážené cviky sa neodporúčajú pri cervikálnej osteochondróze. Určite sa nezachránia pred osteochondrózou krčnej chrbtice, ale môžu urýchliť proces degradácie chrupavky..

Pri rôznych ochoreniach chrbtice by sa mali cvičenia zamerané na nosenie hmotnosti vo všeobecnosti vykonávať s veľkou starostlivosťou. V závislosti od choroby môžu byť vylúčené pohyby, ktoré spôsobujú vertikálne zaťaženie chrbtice, ohnutie chrbta atď..

Ako dlho trvá cvičebná terapia?

Ľudská lenivosť nemá hranice. Často prestávame pracovať, len čo problém zmizne. Muž sa zapája do fyzickej kondície pri chudnutí. Hneď ako dosiahne požadovaný výsledok, všetko sa zastaví. V prípade chorôb je tento prístup nielen neefektívny, ale tiež plný návratu choroby.

Na prevenciu cervikálnej osteochondrózy je potrebné pravidelne sa zaoberať krkom. To sa dá ľahko urobiť doma. Okrem toho to netrvá príliš dlho. Tento proces je veľmi príjemný - pocit tepla a relaxácie vo svaloch nebude trvať dlho.

Môžete si tiež kúpiť korzetový krk a nosiť ho v akútnych obdobiach. Existujú však jemnosti. Zvyknutý na umelú podporu, môžete žiť celý život, pretože korzet drží hlavu namiesto svalov. A to nie je vôbec užitočné pre krčnú chrbticu. Svaly konečne strácajú tón.

Terapeutický účinok cvičenia proti cervikálnej osteochondróze trvá od 2 týždňov do mesiaca. Ak prestanete cvičiť, akonáhle svaly znovu stratia tón, riskujete bolesti hlavy a problémy s opätovným otočením hlavy. Preto cvičenia na posilnenie svalov krku v tomto prípade zohrávajú pri udržiavaní pohodlia obrovskú úlohu.

Takže sa rozhodnite, či cvičíte na osteochondrózu alebo nie.

Gymnastický komplex pre krk

Je lepšie nevykonávať žiadne cvičenia na zhoršenie cervikálnej osteochondrózy. Akútne príznaky by mal lekár najskôr zmierniť. Napokon, ak sa vám bolí hlava, všetka gymnastika bude bolestivá.

Najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu sú veľmi jednoduché: sú to pohyby hlavy a izometrické svalové napätie. Všetko sa deje veľmi jednoducho - doma, v práci, na cestách.

Toto je približný súbor cvičení (dohodneme sa, že počiatočná pozícia je sedená rovno, ruky na kolenách):

 1. V počiatočnej polohe jemne otočte hlavu doprava, až kým sa nezastaví, potom doľava. Cítite, ako sa vaše svaly krku napínajú. Odchýlka je takáto: otočili hlavy a pokúsili sa ich otočiť o niečo ďalej bez trhania, udržiavať toto napätie po dobu 5 sekúnd. Všeobecne je lepšie začať s cvičením chrbtice cvičeniami na posilnenie svalov krku. Zahŕňajú rozvoj jeho flexibility a sily. Urobte 5 zákrut v každom smere.
 2. Teraz nakloňte hlavu nabok, aby sa vaše ucho priblížilo k ramenu. Nemusíte zdvíhať rameno! Rovnako ako v predchádzajúcom hnutí, držte napätie. Ak máte pružný krk, pritlačte si ucho k ramenu rukami. Ak to bolí, robte pohyby s bezbolestnou amplitúdou! Vykonajte 5 naklonení doľava a doprava.
 3. Teraz urobte kruhové pohyby hlavy v smere a proti smeru hodinových ručičiek. 8 pohybov v každom smere. Pomalý! Môžete držať hlavu rukami. Je to účinná gymnastika pre osteochondrózu krku..
 4. Zahrievanie sa skončilo a teraz silové cvičenia: pravou rukou položte proti pravému chrámu. Pokúste sa nakloniť hlavu doprava a rukou zabraňte tomuto pohybu. Vytvorte také úsilie, že je to ťažké, ale vaša hlava sa pohybuje správnym smerom. 10-krát v každom smere (pohyb vľavo, druhou rukou).
 5. Teraz uchopte hlavu za (týlna oblasť) a cez odpor rúk sa pokúste 5-krát nakloniť chrbát hlavy, potom 5-krát posuňte hlavu späť v horizontálnej rovine. Celkom bude vydaných 10 krát.
 6. Teraz si dajte dlane na čelo a nakloňte hlavu dolu cez odpor rúk (pritiahnite bradu k hrudníku). Urobte to 10-krát, potom cez odpor posúvajte hlavu vodorovne vpred (napr. Holuby pri chôdzi)..
 7. Nakoniec môžete lichobežník napnúť zdvihnutím a spustením ramien. Zdvihnutý - oneskorený o 2-3 sekundy (vytiahnutie), znížený - uvoľnený. Vykonajte 10 opakovaní.
 8. Vytiahnite krk rôznymi smermi, telocvičňa je u konca. Urob to všetko raz denne. Je to vynikajúce cvičenie na krku pri osteochondróze..

Aké cviky je možné ešte vykonať? Napríklad pre flexibilitu krku. Sú to tiež cvičenia na svaly krku, ale tiež naťahujú šľachy. Vďaka tomu bude váš krk pohyblivejší..

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Cervikálna osteochondróza je choroba spôsobená dystrofickými zmenami v tkanivách krčnej chrbtice a zahŕňajúcimi nervové korene a krvné cievy v zápalových procesoch. To zase vedie k množstvu sprievodných ochorení a symptómov, ako je hypertenzia, migréna, znecitlivenie svalov tváre, jazyka, rúk, nedostatok vzduchu, závraty, strata vedomia..

Doteraz sa cervikálna osteochondróza prudko stala mladšou - veľmi často sa diagnostikuje u mladých ľudí vo veku 20 - 30 rokov. Prispieva to k nezdravému životnému štýlu a podvýžive, podvýžive.

Vymenovanie terapeutických cvičení

S cervikálnou osteochondrózou je narušený krvný obeh v chrbtici a svaly priľahlé. V tomto ohľade sa metabolizmus výrazne zhoršuje a to zase zhoršuje situáciu..

Ak sa choroba začala prejavovať svojimi prvými príznakmi, je najlepšie použiť špeciálne cviky na osteochondrózu krčka maternice.

Aktívny životný štýl s miernou a pravidelnou fyzickou aktivitou bude mať tiež vynikajúci vplyv na celkový stav tela a môže zabrániť vzniku aterosklerózy. Ale hlavná vec je, že sú správne.

V opačnom prípade, v prípade degeneratívnych zmien v kostných štruktúrach, môžu nesprávne cvičenia situáciu zhoršiť. Je dôležité pamätať na to, že cvičebná terapia krčnej osteochondrózy je veľmi účinná, ale ak štádium choroby nie je počiatočné štádium, na zvýšenie účinnosti by sa mali pripojiť ďalšie metódy liečby..

Je to tiež účinné plávanie s cervikálnou osteochondrózou.

Lekársku gymnastiku predpisuje ošetrujúci lekár. A kvalifikovaný špecialista vedie gymnastickú lekciu, ktorá si bude môcť správne zvoliť cvičenia a naučiť ich kvalitatívne vykonávať..

Čo robia fyzioterapeutické cvičenia:

 • Zlepšuje stav medzistavcových platničiek.
 • Zvyšuje mobilitu kĺbov.
 • Urýchľuje prietok krvi v krvných cievach, čím sa zvyšuje výživa všetkých orgánov a tkanív spojených s oblasťou krku.
 • Zlepšuje kognitívne funkcie mozgu.
 • Posilňuje celý svalový systém v krku, ramenách a hrudníku.
 • Spomaluje ničenie chrupavky a kostného tkaniva chrbtice.

Tu sú kategórie ľudí, ktorí by sa určite mali venovať fyzickej terapii:

 1. Vek po 50.
 2. Tí so sedavým životným štýlom.
 3. Majitelia slabých a netrénovaných svalov a väzov.
 4. Držitelia defektov, ako sú ploché chodidlá, clubfoot, skolióza, kyfóza.
 5. Tí, ktorí už utrpeli poškodenie stavcov v ich anamnéze.

Zložitosť liečby

Je dôležité pamätať na to, že použitie len súboru cvičebných cvičení je možné iba na prevenciu choroby. Keďže pri liečbe je potrebné, aby bola liečba komplexná.

Spolu s lekárskou gymnastikou by sa mali používať aj iné metódy, ako je masáž, medikamentózna terapia, fyzioterapeutické postupy. Len v tomto prípade bude terapeutický účinok viditeľný.

Vymenovanie akejkoľvek liečby a postupu vykonáva výlučne lekár.

Prevencia relapsu

Je potrebné poznamenať, že cvičenie sa nevykonáva počas exacerbácie choroby.

Ale po uplynutí akútnej fázy, fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu pomôžu posilniť svalový korzet. Silné svaly udržia chrbticu v polohe a tým zabránia ďalšiemu opotrebovaniu chrupavky.

To môže buď úplne zabrániť alebo znížiť opakovanie relapsov..

Je dôležité cvičiť pravidelne.

Účinnosť a výhody cvičebnej terapie

Pri vykonávaní cvičebnej liečby krčnej osteochondrózy je potrebné vziať do úvahy zvláštnosť, že krk je najmobilnejšou časťou chrbtice. Je dôležité si uvedomiť, že neopatrný alebo nesprávny výkon cvičenia môže vyvolať ďalšiu vaskulárnu kompresiu. A to zase zhorší krvný obeh so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami..

Pozitívne účinky z cvičebnej terapie:

 • Cvičenie pomôže zväčšiť vzdialenosť medzi stavcami, znížiť kompresiu nervových zakončení. To povedie k zníženiu kŕčov, menšej bolesti..
 • Pravidelné cvičenia fyzickej terapie pomôžu eliminovať fyzickú nečinnosť..
 • Posilnite svalový korzet.
 • Urýchľuje krvný obeh a výživu všetkých tkanív krčnej chrbtice živinami.
 • Obnovuje choré tkanivo.
 • Zvyšuje sa flexibilita väzov a tým aj pohyblivosť krku.
 • Výskyt osteofytov, čo sú kostné procesy, je znížený, nielen že obmedzujú pohyblivosť krku, ale tiež robia bolesti bolestivými.
 • Nespavosť, bolesti hlavy, mdloby sú vylúčené..
 • Pracovná kapacita sa zvyšuje.
 • Normálne držanie tela je normalizované. Vylúčené sú krivky chrbtice, ako sú lordóza, kyfóza, skolióza.

Indikácie pre cvičebnú terapiu

Lekár predpisuje fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, pričom zohľadňuje:

 • Stupne choroby.
 • Fázy choroby.
 • Špecifiká priebehu choroby.
 • Hlavné údaje o menovaní sú:
 • Cervikálna osteochondróza, s výnimkou tých štádií, keď sa vyskytujú medzistavcové prietržami krčných stavcov.
 • Bolesť v krku.


Závraty, nevoľnosť, znecitlivenie rôznych častí tváre - ak sú to príznaky, ktoré sprevádzajú osteochondrózu krčka. Ak to chcete urobiť, musíte vykonať kvalitatívne vyšetrenie, aby ste vylúčili podobné príznaky, ktoré sprevádzajú iné choroby.

Keď nemôžete robiť fyzickú terapiu

Nie každý vie, že napriek účinnosti fyzioterapeutických cvičení má tiež prísne kontraindikácie. Prípady, keď je nabíjanie zakázané:

 • Exacerbácia choroby.
 • Intenzívna bolesť. Tréning môžete začať až po uplynutí akútnej fázy.
 • Prítomnosť infekcie, ktorá ovplyvňuje chrbticu.
 • Ochorenie srdca.
 • Možnosť krvácania.
 • cukrovka.
 • Závažné choroby a patológie očných buliev.
 • Prítomnosť chorôb vestibulárneho aparátu a zhoršená koordinácia pohybov.
 • Akékoľvek zápalové ochorenia.
 • Prítomnosť vertebrálnej hernie.
 • Spondylopatie.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • Onkologické choroby.
 • Vysoká telesná teplota je dočasné obmedzenie, kým príznaky nezmiznú..

Výsledky LFK

Pravidelné cvičenie fyzioterapeutických cvičení na cervikálnu osteochondrózu je veľmi efektívny spôsob, ako zabrániť progresii ochorenia, eliminovať bolesť.

Musíte vykonať iba komplex, ktorý je vybraný a odporúčaný pre každý jednotlivo. Je potrebné pripomenúť, že liečba cervikálnej osteochondrózy a hypertenzie pomocou gymnastiky je veľmi účinná, ale musí byť pravidelná a mala by sa stať zvykom života, a nie dočasným riešením problému..

Čo je potrebné pre triedy

Dôležité faktory, ktoré treba pri vykonávaní cvičení dodržiavať:

 • Miestnosť, v ktorej plánujete vykonávať cvičenia, by mala byť pred výučbou dobre vetraná a mala by mať počas chodu zdroj čerstvého vzduchu. Uistite sa však, že neexistujú žiadne koncepty.
 • Posledné jedlo by malo byť ukončené 30 minút pred cvičením. Nejedzte tiež bezprostredne po gymnastike.
 • Pred začatím cvičenia sa oplatí zahriať svalový aparát.
 • Alebo v prvej fáze utrite telo aj osušku.
 • Môžete vykonávať niektoré akcie od samomasáže krku a ramenného pletenca.
 • Dodržiavajte princíp - od jednoduchých po komplexné, amplitúda by sa mala zvyšovať postupne, žiadne náhle skoky a stresové stavy, na ktoré nie je telo prispôsobené.
 • Zdôrazniť a venovať osobitnú pozornosť cvičeniam zameraným na svalové napätie s ich následnou relaxáciou.
 • Skontrolujte, či nos dýcha.
 • Sledujte svoj srdcový rytmus.

Ak si nie ste istí svojimi schopnosťami, stojí za to sa uchýliť k pomoci kvalifikovaného trénera. Zaručí sa tým správnosť cvičení..

Ak lekár diagnostikoval stav nestability stavcov krčnej chrbtice, potom si pre cvičebnú terapiu musíte kúpiť krčný golier a vysporiadať sa s ním. Je dôležité zvoliť mäkký obojok.

Je dôležité striedať fyzickú aktivitu a správne dýchanie.

Gymnastiku začnú vykonávať s najjednoduchšími cvičeniami, postupne sa zvyšujúcou zložitosťou a amplitúdou. V prvých hodinách si vyberte 2 alebo 3 cvičenia a robte iba cvičenia, postupne zvyšujte počet cvičení.

Robiť cvičenia vždy, aj keď sa zdá, že sa stav zlepšil. Ako priťažujúce je možné, v prípade ukončenia fyzickej aktivity.

Cvičenia môžete vykonávať doma, je dôležité, aby ste pozorne dodržiavali pokyny, aby ste nepoškodili.

Dôležité pravidlá a tipy na cvičenie

Pred začatím liečby cvičebnou terapiou sa musíte poradiť so svojím neurológom, ktorý bude schopný poskytnúť základné odporúčania. Okrem toho by sa mali dodržiavať základné pravidlá, ktorých dodržiavanie bude kľúčom k úspechu v boji proti tejto chorobe:

 • V pokročilom štádiu choroby je nevyhnutné viesť počiatočné triedy s kvalifikovaným odborníkom - pomôže to predchádzať globálnym chybám a v dôsledku toho eliminovať zhoršenie kvality..
 • Vykonávanie akéhokoľvek cvičenia by nemalo byť sprevádzané silnou bolesťou. Je dôležité počúvať seba. Pri silnej a ostrej bolesti je vhodné zastaviť toto cvičenie. Ak zo všetkých druhov námahy vyplynie bolesť, poraďte sa s neurológom. Ak sa bolesť mierne prejaví, potom sa načúvajte. Ak sa s každou ďalšou lekciou zmenší, nastane pozitívny pokrok.
 • Ovládajte svoju polohu počas vyučovania.
 • Každý pohyb by mal byť hladký a presný. Pamätajte, že náhle pohyby môžu poškodiť cievy so všetkými nasledujúcimi dôsledkami.
 • Cvičenia na posilnenie svalov krku, ktoré sa vykonávajú iba v prípade, že nedochádza k exacerbácii.
 • Najlepšie je, ak sa cvičenia vykonávajú okamžite po prebudení. Prispieva to k prebudeniu metabolizmu a v dôsledku toho v kombinácii so záťažou sa zlepšuje výživa muskuloskeletálnych tkanív..
 • Strávte 15–20 minút denne za poplatok.
 • Ak krk zahrejete na hlavné zaťaženie, pomôže vám to vyhnúť sa nepríjemnostiam neskôr.
 • Dávajte pozor na kruhové pohyby a na tie, pri ktorých dochádza k hádzaniu hlavy dozadu. Mnoho odborníkov sa domnieva, že to môže len zhoršiť situáciu..
 • Keď sa objaví prvá bolesť a akútne nepohodlie, mali by ste vykonať cvičenie, pri ktorom sa hlava nakláňa doľava a doprava.
 • Bremená by nemali ignorovať ramenné svaly - mali by sa tiež vypracovať..
 • Gymnastické odevy by mali byť čo najpohodlnejšie a nemali by obmedzovať pohyb.
 • Nestabilita krčnej oblasti je kompenzovaná golierom Shants, ktorý by sa mal nosiť pri gymnastike pre tých, ktorí majú tento príznak.
 • Ideálnou možnosťou bude jedna, keď sa tento typ fyzickej aktivity stane stálym spoločníkom vášho života. Pomôže to zbaviť sa nielen recidívy choroby, ale tiež neumožní jej progresiu..
 • Akonáhle bude možné masírovať krčnú oblasť rukou, zvýši to prietok krvi nielen v krku, ale aj v mozgu. A to bude mať najpriaznivejší vplyv na kognitívne funkcie a celkovú pohodu..
 • Čím viac sedavý, tým častejšie musíte cvičiť.

Pred cvičením sa zahrejte.

Odporúča sa, aby ste sa zahriali skôr, ako budete pokračovať so základným cvičením. Na dokončenie tohto postupu musíte urobiť nasledujúce kroky:

 • Vykonajte 3-4 hlboké výdychy, nohy mierne od seba.
 • Pomocou kefy vykonajte 10 rotačných pohybov. Ruky držia vodorovne podlahu.
 • Pomocou narovnaných rúk vykonajte 5–7 rotačných pohybov lakťových kĺbov.
 • Vykonajte rotáciu ramenných kĺbov. Môžete to urobiť jedným smerom a potom iným smerom. Poloha je rovnobežná s podlahou a je od seba oddelená.
 • Urobte bočné sklony.
 • Tiež sklopte dopredu a dozadu. Pri ohýbaní dozadu nedovoľte stavu, v ktorom by sa vyskytla bolesť. Ak sa bolesť objaví aj pri malej amplitúde, tento druh zahrievania sa jednoducho vynechá.
 • Jemne bez náhlych pohybov otočte hlavu doľava a doprava. Pokúste sa maximalizovať amplitúdy, ale aj bez nepríjemných pocitov..
 • Pri inšpirácii vytlačte hrudník, čím spojíte lopatky dohromady. Naopak, pri výdychu okolo chrbta.

Príklady cvičení na túto chorobu

Všetky základné cvičenia možno rozdeliť na cvičenia, ktoré sa vykonávajú sedenie, státie, ležanie alebo na všetkých štyroch cvičeniach..

Tu je 8 cvičení proti krčnej osteochondróze, ktoré sa vykonávajú z rôznych východiskových pozícií tela..

Cvičenia stojace.

Cvičenie 1. Postavte sa rovno a pozerajte sa pred seba, otočte hlavu o 90 °. Všetky pohyby by mali byť čo najjemnejšie a najhladšie, ostré zákruty a trhnutie nie sú povolené. Pri absencii skúseností opakujte 5-krát, až 10-krát pre tých, ktorí už majú skúsenosti s fyzickou aktivitou.

Cvičenie 2. Postavte sa a pozerajte sa priamo pred seba, najprv jemne položte hlavu na hruď a potom ju pomaly zdvíhajte do pôvodnej polohy. Opakujte 5-6 krát.

Posedenie cvičenia.

Cvičenie 1. Ruky sklopte voľne po bokoch tela. A potom sa zdvihnite do horizontálneho stavu. Upevnite vo vodorovnej polohe po dobu 4-5 sekúnd a plynulo sa vráťte pozdĺž tela. Vykonajte 20-krát.

Cvičenie 2. Ruky najprv dolu po stranách tela. Ďalej sa ohnite v lakťových kĺboch. Časť ruky od lakťa po končeky prstov sa tak stáva vodorovnou a ruky by mali byť spolu rovnobežné. Potom zodvihnite svoje plecia tak vysoko, ako môžete. Držte niekoľko sekúnd na vrchu a opakujte cvičenie 10 až 15 krát.

Ležiace cvičenia.

Cvičenie 1. Ľahnite si a uvoľnite sa, najmä pre ramená, krk a plecia. Dajte obidve ruky po stranách tela. Nohy sú mierne od seba vzdialené. Nadýchnite sa - otočte celé telo dolnými končatinami jedným smerom. Je dôležité nechať hlavu ležať nezmenenú. Potom sa opakujú zákruty, iba opačným smerom. Počet otočení by mal byť 10.

Cvičenie 2. Ruky po stranách (pozdĺž tela). Mali by sa pomaly zdvíhať nahor a zvierať uhol 90 ° k podlahe. Upevnite ich takým spôsobom a potom ich jemne spustite pozdĺž tela. Vykonajte 10 opakovaní.

Všetky štyri cvičenia.

Cvičenie 1. Východisková pozícia na všetkých štyroch. Pozerajte sa rovno. Potom jemne sklopte hlavu a súčasne zakrivte chrbát (mačka klesla). Podržte v tejto polohe niekoľko sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy. Vykonajte 10 opakovaní. Pohyby by mali byť plynulé.

Cvičenie 2. Postavte sa na všetkých štyroch súčasne a natiahnite sa dopredu oproti horizontálnej polohe opačného ramena a nohy. Napríklad ľavá ruka a pravá noha. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a plynulo sa vráťte do pôvodnej polohy. Potom vykonajte rovnaký pohyb, ale druhou rukou a nohou. Takéto opakovania by mali byť 10 za každú dvojicu končatín.

Komplex izometrických cvičení

Najbezpečnejšie a najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu sú izometrické. Nie sú schopní spôsobiť zranenia, ale preto účinne odstraňujú bolesť a zlepšujú fyzický stav svalov. Podstatou všetkých izometrických cvičení je odolnosť voči umelo vytvorenému tlaku na krátku dobu..

Príklad cvičení vo videu nižšie:

Tiež niekoľko ďalších cvičení nižšie:

Cvičenie 1. Východisková poloha - pri stole. Loket jednej ruky sa položí na stôl. Prsty spolu s opierkou dlaní na strane hlavy. Rukou vykonajte prítlačný pohyb na hlave a súčasne odolajte tlaku. Ukázalo sa, že sa ruka snaží nakloniť hlavu k pleci, ale to sa nevzdáva. Tlak by mal trvať 5 až 10 sekúnd. Potom zmeňte ruku a stlačte ju opačným spôsobom.

Cvičenie 2. Posaďte sa pri stole, položte ruku pred seba a položte dlaň na hlavu. Stlačte ruku na hlavu, snažte sa ju nakloniť dozadu a hlavou stlačte v opačnom smere, aby ste zabránili posunutiu. V stave napätia napnite na 5-10 sekúnd.

Cvičenie 3. Ľahnite si na podlahu a pokúste sa čo najviac tlačiť zadnú časť hlavy na rovinu podlahy. V tejto napäťovej polohe zaistite na 4–5 sekúnd. Potom odpočiňte.

Cvičenie 4. Vykonáva sa podobne ako predchádzajúce cvičenie, iba z ležiacej polohy na bruchu. Teraz stlačte čelo na podlahe. A túto pozíciu zafixujte na rovnaké časové obdobie. Striedavé obdobia napätia a obdobia úplného uvoľnenia.

Cvičenie 5. Ľahnite si na svoju ľavú stranu na podlahu a hlavu položte na hlavu dlaňou vašej ľavej ruky, zatiaľ čo sa ju snažíte posunúť nahor. Pokusy čeliť odporu voči zaujatosti. Zmerajte v tejto polohe niekoľko sekúnd a potom relaxujte. Po zmene polohy na opačnú stranu.

Cvičenie 6. Postavte sa na povrch steny a oprite sa o chrbát. Zadnou časťou hlavy sa snažte tlačiť zadnú časť hlavy čo najintenzívnejšie na stenu a snažte sa dosiahnuť maximálne napätie. Opravte tento stav na 4 - 7 sekúnd.

Cvičenie 7. Posaďte sa na stoličku. Zámky vložte do zámku v oblasti krku, kde sa chrbtový stĺp spája s kosťami lebky. Ak chcete vyvinúť tlak na túto oblasť, pokúste sa nakloniť hlavu dopredu. Ale vytvárajúc úsilie so svalmi krku, nedovoľte, aby sa hlava naklonila dopredu, aby na niekoľko sekúnd ustálila stav napätia, a potom sa úplne uvoľní..

Celkový počet opakovaní každého cvičenia je od 5 do 10. Začnite s menším počtom opakovaní a postupne ich zvyšujte na 10.

Mimochodom, stojí za zmienku, že izometrické cvičenia na bolesti hlavy sú stále veľkou pomocou.

Sada dynamických cvičení

Je účinné liečiť cervikálnu osteochondrózu gymnastikou, ale napríklad pri vykonávaní dynamických cvičení by sa malo vyhnúť možnej bolesti. Ak sú, ale nie príliš výrazné, ich intenzita by sa mala postupne znižovať, čo bude znamenať zlepšenie.

Podstatou všetkých dynamických cvičení je obnovenie maximálnej pohyblivosti krčnej chrbtice. V dôsledku zvýšenej mikrocirkulácie, obnovy poškodených tkanív, eliminácie zápalového procesu.

Cvičenie 1. Otočí hlavu doľava a doprava. Amplitúda je maximálna, ale taká, že nedochádza k ostrému pocitu bolesti. Brada sa nedotýka ramien. Počet opakovaní od 5 do 10 v každom smere.

Cvičenie 2. Z stojacej polohy so sklopenými pažami pozdĺž tela musíte hladko nadvihnúť ruky a pokúsiť sa ich dosiahnuť. Potom ho pomaly spustite do pôvodnej polohy. Opakujte 8 krát.

Cvičenie 3. Obe ruky vykonajte rotačný pohyb. Predpokladom je neprítomnosť bolesti. Počet opakovaní až 10-krát.

Cvičenie 4. Urobte hlavu otočením doľava a doprava, ale takým spôsobom, aby sa brada snažila pohnúť vpred, to znamená, že pohyb by sa mal podobať pohľadu na rameno. Počet zákrut v každom smere by mal byť v rozsahu 5 až 10 krát.

Cvičenie 5. Brada ovinujte tak, aby bola podlhovastá v horizontálnom smere. Keď sú pohyby vykonané, potom pritiahnite bradu k krku čo najviac. Počet opakovaní 5 v každom smere.

Po ukončení všetkých cvičení by sa mala vykonať samomasáž alebo aspoň trieť oblasť krku pozdĺž zadných a bočných plôch..

Palica cvičenia

Cvičenia s palicou, ktorých dĺžka by mala byť asi 1 meter, sú veľmi obľúbené. Jedná sa o veľmi efektívne cvičenie, ktoré môže poskytnúť výraznú úľavu od cervikálnej osteochondrózy..

Cvičenie 1. Vezmite palicu a zdvihnite ju nad hlavu oboma rukami vo vodorovnej polohe. Potom vykonajte paličky na hlavu a súčasne otáčajte hlavou.

Cvičenie 2. Pochopte palicu tak vysoko, ako je to možné. Potom nakloňte telo striedavo doľava a potom doprava. Zároveň sa snažte vytiahnuť bradu čo najvyššie.

Cvičenie 3. Vezmite palicu čo najbližšie k koncom. Ruky budú teda od seba čo najďalej od seba. Teraz sa skúste otáčať pomocou palice, akoby ju otáčali súčasne dvoma rukami. Potom zopakujte rovnaké cvičenie a pohybujte rukami čo najbližšie k sebe. Tým sa zistí ramenný kĺb.

Cvičenie 4. Ak položíte palicu na chrbát krku a potom bez toho, aby ste ju odtrhli a bez toho, aby ste ju pohybovali, aby ste otočili hlavu doľava a doprava, potom sa spolu s fyzickým cvičením vykoná určitá masáž oblasti krku..

Dodržaním týchto odporúčaní a cvičenia bude možné dosiahnuť účinok zmiernenia bolesti.

Činka cvičenie

Cvičenia s činkami s hmotnosťou od 1 do 3 kg sú silové cvičenia, vďaka ktorým môžete pri pravidelnom výkone významne posilňovať svalový korzet a ovládať ochorenie chrbtice..

Cvičenie 1. Stojte rovno, aby ste robili boxerské pohyby s činkami pozdĺž neviditeľného súpera. Pohyb by mal byť intenzívny s maximálnymi možnými prednými ramenami.

Cvičenie 2. Telo musíte ohnúť na 90 0 k podlahe. Vytiahnite činky na hrudník a potom roztiahnite ruky. Pohyby by nemali byť ostré.

Cvičenie 3. Postavte činky s rovnými činkami, aby ste ich priviedli na hruď a potom nariedte narovnané ruky do strán. Na poslednú chvíľu stojí za to zotrvať v konečnej pozícii. Ruky by v nej mali byť rovnobežné s podlahou a rozmiestnené od seba rôznymi smermi.

Cvičenie 4. Znížte ruky pomocou činiek, každá ruka by mala byť zdvihnutá striedavo nad hlavou, vyrovnávajúc ju v lakťovom kĺbe..

Gymnastika závratov

Mnoho lekárov súhlasí s tým, že je to gymnastika a výkon niektorých cvičení, ktoré pomáhajú eliminovať taký nebezpečný príznak osteochondrózy krčka ako závraty. Aby ste sa zoznámili so všetkými možnými typmi cvičení, je potrebné preskúmať video.

Jóga video pre osteochondrosis

Jóga - jej pravidelný výkon poskytne vynikajúci výsledok. Samozrejme by ste sa mali obrátiť na kvalifikovaného trénera, ktorý dokáže vysvetliť správnosť cvičení. Ale ak nie je finančná príležitosť alebo čas nie je obmedzený, môžete vidieť množstvo videí zavádzajúcich princípy jogy a komplexnejších ásan.

Video cvičenia na horizontálnej lište

Môžete to urobiť aj na vodorovnej lište. Cvičenie sa môže vykonávať na športovom ihrisku aj doma, ak existuje vodorovná lišta alebo športová stena. Na správne vykonanie každého cvičenia si určite preštudujte zásady ich vykonávania vo videu.

Video cvičenia pri bazéne

Plávanie s cervikálnou osteochondrózou má priaznivý vplyv na celkový stav človeka a na udržanie dobrého fyzického stavu svalov. Ak je tento druh choroby prítomný, odporúča sa navštíviť bazén a vykonať tam určité cvičenia. Pomôžu: postaviť sa na stavce (čiastočne alebo úplne), posilniť svaly, uvoľniť zovreté nervy rozšírením medzistavcových priestorov.

Existujú však aj kontraindikácie pre plávanie: akútne choroby, epilepsia, prechladnutie a ďalšie. Okrem kontraindikácií existujú obavy spojené s nevhodnými technikami vykonávania cvičení vo vode. Aby ste tomu predišli, je vhodné sa oboznámiť s metódami a procesmi vykonávania cvičení vo vode pred začatím vyučovania.

Aké cviky sa nedajú urobiť s cervikálnou osteochondrózou

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou doma by sa mala vykonávať správne a vylúčiť, čo nie je dovolené. Tu je to, čo sa absolútne nedá urobiť, aby sa situácia s touto chorobou nezvyšovala alebo aby sa nezískala:

 • Pri nakláňaní lisu položte ruky na chrbát hlavy a pomocou nich vytiahnite telo dopredu. To prispieva k ešte väčšej deformácii kostných štruktúr, zovretiu nervových koreňov a krvných ciev.
 • Pri plávaní v bazéne sa mnohí snažia udržať svoje hlavy čo najvyššie nad hladinou vody. Tým dochádza k neprirodzenému hádzaniu hlavy späť. Čo veľmi nepriaznivo ovplyvňuje stav svalov stavcov a krku.
 • Prudký otočenie hlavy môže poškodiť aj zdravé telo, nehovoriac o tom, v ktorom sú nejaké odchýlky.

Základné cvičenie

Toto sú najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, ktoré pomáhajú zmierniť nepohodlie a zastaviť progresiu choroby. Počet opakovaní pre každé cvičenie je najmenej päťkrát. V momente napätia by malo dôjsť k fixácii na 10–20 sekúnd.

Paže okolo krku

Dajte ruky na krk. Veľký bledý na prednej strane, všetci ostatní sa zbližujú. Potom hlavu nakloňte do strán. Prsty v tomto okamihu vytvárajú golier, ktorý upevňuje krk..

Oprieme sa rukami o stôl

Vráťte sa k stolu. Dajte si na to ruky a oprite sa o ne, natiahnite sa a jemne vráťte hlavu späť. Potom si sadnite. V tomto prípade sú lakte na úrovni ramien. Squat by mal byť podľa možnosti. Zamierte v tomto okamihu mierne dopredu.

Kyvadlová hlava

Položte knihu na hlavu a nedržte ju rukami, zostaňte tak niekoľko minút. Potom jemne zatlačte zhora na hlavu. Postupne zvyšujte tlak. Potom ho pomaly zredukujte a spravidla odstráňte.

Ohnite krk dopredu, odolajte

Dlaň spočíva na čele. V tejto chvíli sa hlava začne tlačiť na dlaň a snaží sa nakloniť vpred, ako by. Ale dlaň odporu to nedovoľuje. Je potrebné dosiahnuť taký stav, že medzi rukou a hlavou je napätie.

Natiahnite krk a odolajte

Ruky ležia na chrbte hlavy s dlaňami. Hlava sa snaží tlačiť ruky čo najviac a ponáhľa sa späť. Ale dlane jej to nedovolia.

Ohnite krk do strany, odolajte

Dlaň je umiestnená v oblasti chrámu. Hlava sa v tomto okamihu snaží tlačiť smerom k ramenu, ale ruka jej to neumožňuje. Medzi rukou a hlavou by malo byť maximálne napätie.

Otočíme krk a hlavu tak, aby sme odolali

Dajte ruku dlaňou tak, aby bola umiestnená od vonkajšieho okraja obočia po spodnú čeľusť. Potom, čo ruka zaujme správnu polohu, skúste otočiť hlavu na stranu ruky, akoby opísala kruh. Ale s dlaňou, aby sa to nestalo.

Dodatočné cvičenia pre flexibilitu

Dlane oboch rúk položte na tváre a chrámy. Pokúste sa vykonať posuvný pohyb nahor a nadol. V tomto prípade sa hlava pohybuje opačným smerom. Medzi ramenami a hlavou existuje určitý druh kĺzania. Posilňuje krčné svaly.

Dajte dlane dnom na whisky. Pri inhalácii sa pokúste trochu vytiahnuť hlavu. Počas výdychu jemne uvoľnite. Opakujte 5-krát a mierne posuňte polohu dlaní.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Indikácie pre použitie Spôsob aplikácie Vedľajšie účinky kontraindikácie Podmienky skladovania Uvoľňovací formulár štruktúra
Karipain Plus je nová vysoko účinná enzýmová liečba osteochondrózy a medzistavcových hernií získaných z latexu papry, krabieho pankreasu a ananásového extraktu.
Umbilická hernia sa môže vyskytnúť u každej osoby, ktorá sa pre ňu vystavuje nadmernej fyzickej námahe alebo pre ňu zdvíha neprimerané závažia. Chirurgia na liečbu tohto ochorenia je radikálna metóda.
Gymnastické cvičenia na vyčnievanie bedrovej chrbtice sú jedným z najúčinnejších spôsobov, ako zmierniť bolesť a nepohodlie v chrbte a svalové napätie..