loader

Hlavná

Liečba

Osteochondróza krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice: ako liečiť?

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením. Osteochondróza môže priniesť veľa nepohodlia a významne znížiť kvalitu života. Našťastie je možné túto chorobu liečiť symptomaticky: v súčasnosti existuje veľa terapeutických riešení..

Príznaky a príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek a priľahlého kostného tkaniva. Stáva sa to krčné, hrudné a bedrové - všetko záleží na oblasti chrbtice, v ktorej sa začali patologické zmeny. Pri osteochondróze je postihnutý predovšetkým medzistavcový disk. V dôsledku metabolických porúch sa deformuje a stráca elasticitu, čo vedie k tomu, že vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje a nervy vystupujúce zo miechy sú stlačené. Výsledkom je silná bolesť, obmedzenie pohyblivosti, únava, zmena postoja, čo vedie k ešte horšej situácii.

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nevyvážené a nadmerné zaťaženie chrbtice, ku ktorému dochádza napríklad v prítomnosti nadváhy, pri sedavej práci, čo je ďalšia potreba dlhého času byť v nepohodlnej polohe. Osteochondróza môže byť spôsobená plochými nohami alebo každodenným nosením topánok s príliš vysokými podpätkami, spánkom na nepohodlnej matraci, ako aj svalovou slabosťou. Ohrozené sú aj tehotné ženy.

Osteochondróza však nie je vždy výsledkom priameho zaťaženia stavcov. Toto ochorenie je často spôsobené metabolickými poruchami, chronickou intoxikáciou, hormonálnymi a autoimunitnými chorobami, nedostatkom určitých vitamínov (najmä vitamínov D, C a B), zraneniami a nakoniec zmenami súvisiacimi s vekom.

Nanešťastie neurológovia často robia diagnózu „osteochondrózy“ so štrukturálnymi zmenami v tele. Napríklad, keď sú na röntgenovom snímaní viditeľné zmeny v chrbtici, ako sú svahy, výrastky, skolióza, zlomy, pacient bude pravdepodobne liečený na osteochondrózu. Ak v chrbtici nie sú žiadne abnormality, môžu byť diagnostikované psychogénnymi bolesťami. Medzitým zostáva príčina bolesti chrbta nevyriešená.

Čínska medicína považuje ľudské telo za celok. Preto, keď je diagnostikovaný lekárom tradičnej čínskej medicíny (TCM), „pozerá sa na koreň“ problému, ktorý je určený jeho príznakmi. Odstránenie „koreňa“ choroby tiež odstraňuje jej prejavy, vrátane vymiznutia bolesti chrbta..

Príznaky osteochondrózy do značnej miery závisia od lokalizácie zdroja choroby. S osteochondrózou krčnej chrbtice začína choroba bolesťou v krku a pažiach, bolesťou hlavy a znecitlivením prstov. Pri osteochondróze hrudnej oblasti sú charakteristické nasledujúce prejavy: akútna bolesť chrbta, mravenčenie v hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Osteochondróza bedier je sprevádzaná bolesťou dolnej časti chrbta a nôh, zníženou citlivosťou nôh, vyskytujú sa aj poruchy urogenitálnej sféry - poruchy moču, sexuálna dysfunkcia u mužov, poruchy funkcie vaječníkov u žien..

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa zoznam prejavov choroby dopĺňa o tieto príznaky:

 • bolesť vyžarujúca do zadku alebo nôh;
 • svalová ťažkosť a stuhnutosť;
 • pocit chladu v chrbte;
 • nočné potenie;
 • teplo v dlaniach a nohách;
 • hluk v ušiach;
 • bolesť brucha;
 • chlad v končatinách a nedostatok energie;
 • akútna bolesť lokalizovaná na ktoromkoľvek mieste;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • opuchy končatín.

Pulz sa môže líšiť: od hlbokého, vláknitého a pomalého po vibračný a častý. Symptómy, rovnako ako povaha pulzu, môžu závisieť od príčiny choroby..

Najčastejšie si ľudia všimnú prvé príznaky osteochondrózy približne vo veku 25 rokov, ale dlho ich ignorujú. Zvyčajne preto pacienti vo veku 30 - 35 rokov navštevujú lekárov av mnohých z nich je osteochondróza už v pokročilom štádiu.

Ako sa lieči osteochondróza?

Ak vám lekár diagnostikoval osteochondrózu, buďte trpezliví - liečba bude dlhá. Integrovaný prístup výrazne urýchľuje proces hojenia, ale v každom prípade nie je možné vyliečiť osteochondrózu za mesiac.

Priebeh liečby osteochondrózy by sa mal rozdeliť do niekoľkých etáp a každá z nich sleduje konkrétne ciele.

Prvým krokom je odstránenie bolesti. Možno vám odporúčame nosiť špeciálny korzet, ktorý podopiera chrbát a krk vo fyziologicky správnej polohe. Lieky proti bolesti a rôzne postupy sa predpisujú: tak z arzenálu fyzioterapie, ako aj z tých, ktoré sa týkajú tradičnej medicíny, napríklad akupunktúry, ktorá je už dlho oficiálne uznávaná a je zahrnutá v nomenklatúre zdravotníckych služieb schválenej Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie..

Druhou fázou liečby osteochondrózy je obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Spravidla sa uvádzajú fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra, korekcia stravy, fyzioterapeutické postupy zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov..

Neurológ môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Ak je to potrebné, uchýlite sa k blokáde s novokainom alebo závažnejšou liečbou zameranou na zmiernenie kŕčov. Zdroj choroby, ktorý zostáva v tele, však po určitom čase vedie k návratu choroby.

Lekári tradičnej čínskej medicíny v praxi často dokazujú, že diagnóza „osteochondrózy“ je v mnohých situáciách chybná. V prípadoch, keď sa tento záver potvrdí, lekár TCM odstráni opuch od pacienta a začne obnovovať šľachy a svaly. Spazmy z pozdĺžnych a šikmých svalov sa postupne eliminujú, zatiaľ čo schopnosť pohybovať sa v celom rozsahu sa vracia do kĺbu. Vo väčšine prípadov takáto liečba pomáha uzdraviť sa..

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice bude musieť pacient tiež prehodnotiť svoje zvyky: na to, aby liečba priniesla požadované výsledky, je potrebné dávky zaťažiť, striedať prechádzky s odpočinkom, niekedy je žiaduce, aby sa na nejakú dobu chodilo s paličkou. Liečba liekov spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, relaxantov, vitamínov B a glukokortikosteroidov..

Okrem klasickej lekárskej masáže sa na liečbu tohto typu osteochondrózy používajú akupresúra, akupunktúra a hirudoterapia. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať na bežnej klinike aj v licencovanom stredisku orientálnej medicíny..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je veľmi častá, dokonca aj medzi mladými ľuďmi - niekedy je diagnostikovaná dokonca aj u školákov a študentov, ktorí trávia priveľa času učebnicami a počítačom. Tento typ osteochondrózy je nebezpečný, pretože môže viesť k komplikáciám, ako je rozmazané videnie alebo zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy..

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a relaxanty svalov, injekčný cyklus vitamínov B..

Môžete si tiež predpísať masáž goliera, ultrazvuk a elektroforézu. Je nesmierne dôležité viesť mobilný životný štýl, rozvíjať správne držanie tela, zvyknúť si na prestávky v práci a vykonávať malý tréning uprostred dňa..

Z prostriedkov tradičnej (vrátane orientálnej) medicíny pri liečbe tohto typu osteochondrózy sa často používajú akupunktúra, akupresúra a bylinné liečby - fytoterapeutiká zlepšujú metabolizmus a činnosť malých ciev, zmierňujú zápaly, čo má priaznivý vplyv na zdravotný stav všeobecne a na pohybové ústrojenstvo. najmä prístroje.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Počas liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice hrá dôležitú úlohu zvyk dávkovania záťaže: nemali by ste tráviť príliš veľa času na nohách a sedení, pri ľahnutí si musíte častejšie odpočívať. Okrem toho budete musieť nejaký čas nosiť korzet, aby ste zlepšili držanie tela..

Rovnako ako pri cervikálnej osteochondróze sa pre bedrové bedra predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a svalové relaxanty, vitamíny B, často glukokortikoidy, enzýmy, ako aj masti, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť..

Sú zobrazené masáže, liečivé bahno a elektroforéza pomocou liekov proti bolesti, akupunktúry, otepľovania vrátane horúcich kameňov, čo je v posledných rokoch populárna terapia..

Liečba osteochondrózy tradičnou čínskou medicínou (TCM)

Osobitne pozoruhodný je prístup k liečbe rôznych typov osteochondrózy, ktorý sa praktizuje v tradičnej čínskej medicíne. Z hľadiska tisícročných skúseností s čínskymi lekármi je akupunktúra, tiež nazývaná akupunktúra alebo akupunktúra, kľúčovou liečbou osteochondrózy. Po prvé, lekár TCM určí pre každého pacienta prioritné hypersenzitívne (akupunktúrne) body. Je na nich, aby konal s najtenšími ihlami. To spúšťa reakciu tela, ktorá pomáha obnoviť poškodenú chrupavku a kosť a obnoviť pohyblivosť kĺbov..

Po liečbe sa s cieľom upevniť liečebný účinok a udržiavať organizmus v tvare odporúča v budúcnosti opakovať akupunktúrne kurzy s určitou frekvenciou, ale s preventívnym účelom..

Technika umiestnenia ihly a trvanie akupunktúrnej relácie sú ovplyvnené diagnózou a stavom pacienta. Akupunktúrne sedenia spravidla dobre tolerujú všetci pacienti, hoci pocity pacienta z tohto postupu sú odlišné. Pre niektorých je zavádzanie ihiel nepovšimnuté, niekto môže mať pocit svrbenia, mierny tlak a niekto zaspať vôbec..

To však neznamená, že výskyt osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku jedného faktora - najčastejšie sa príčinou rozvoja choroby stáva všeobecne nesprávny životný štýl. Preto by liečba mala byť komplexná. Strava s vysokým obsahom vitamínov vrátane odmietania mastných potravín, alkoholu a fajčenia, presne vypočítanej fyzickej aktivity v kombinácii s terapeutickými a lekárskymi metódami môže dosiahnuť lepší výsledok ako pri jednoduchej tabletke.

Ako zaobchádzať s cervikálnou osteochondrózou doma

Osteochondróza krčnej chrbtice je časté ochorenie sprevádzané nepríjemnými pocitmi v ramennom pletení, častými závratmi, celkovou slabosťou a zvýšenou únavou. Včasná diagnóza vám umožňuje začať liečbu včas a predchádzať závažným komplikáciám. Terapia sa vyberá individuálne, ale vždy si vyžaduje integrovaný prístup. Pacientovi sú predpísané lieky, fyzioterapia, masáže, obklady a trenie pre použitie doma.

Osteochondróza v krku postupuje pomaly, ale postupne vedie k výskytu závažných degeneratívnych-dystrofických zmien v chrupavkovom tkanive umiestnenom medzi stavcami. Následne dokonca aj nevýznamné zaťaženie vyvolá ich premiestnenie, stlačenie nervových zakončení a hladenie mozgu kyslíkom. Preto, keď sa objavia prvé príznaky, vyhľadajte lekára.

Nasledujúce značky by mali upozorniť osobu:

 • Prerušovaná bolesť krku alebo mierne nepohodlie.
 • Pretrvávajúce závraty, bolesti hlavy, mdloby.
 • Pri otáčaní krku budete počuť charakteristickú krízu.
 • Pretrvávajúca strata pamäti a mentálny pokles v krátkom čase.
 • Akékoľvek poškodenie zraku alebo sluchu.
 • Pocit slabosti v rukách.
 • Znecitlivenie kože.
 • Strata pružnosti krku, tuhosti, tesnosti.

Liečba cervikálnej osteochondrózy doma sa vykonáva pomocou rôznych zdravotníckych pomôcok. Najúčinnejšia terapia je v počiatočnom štádiu ochorenia, ale zvyčajne počas tohto obdobia nedáva nič, preto je detekovaná náhodou alebo pomaly postupuje. Odporúča sa podrobiť rutinné vyšetrenie rizikovým ľuďom, najmä tým, ktorí utrpeli zranenia, sú vystavení častému stresu, nadváhe a sedavému životnému štýlu..

Hlavné ciele liečby doma

Lekár sa rozhodne liečiť cervikálnu osteochondrózu doma, ak pacient nemá vážne poruchy, príznaky sú stredne závažné a neexistujú indikácie pre hospitalizáciu. Cieľom zvolenej taktiky liečby je eliminácia nepríjemných prejavov patologického procesu a riešenie nasledujúcich problémov:

 • Normalizácia krvného obehu v postihnutej oblasti.
 • Eliminácia hypoxie mozgu.
 • Normalizácia spánku.
 • Prevencia rýchleho rozvoja choroby.
 • Zlepšenie krvného obehu.
 • Začatie regeneračných procesov na obnovu chrupavky.
 • Nasýtenie tela vitamínmi a minerálmi.
 • Eliminujte úzkosť, záchvaty paniky, podráždenosť.
 • Zlepšiť stav krčnej chrbtice.

Je úplne nemožné liečiť chondrózu, ale správny prístup môže tento proces výrazne spomaliť, obnoviť normálne zdravie a zachovať vysokú kvalitu života po mnoho rokov. Na tento účel sa používa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa zmenu stravovania, zvýšenie motorickej aktivity, užívanie liekov, návštevu maséra.

Je vhodné začať liečiť cervikálnu chondrózu s odstránením bolesti. Za týmto účelom si špecialista vyberie vhodné lieky proti bolesti. Farmakologický priemysel ponúka širokú škálu liekov, ktoré sa líšia v princípe účinku, formy a ceny. Pri akútnych netolerovateľných bolestiach sú možné blokády prokaínu. Po poklese hlavnej symptomatológie sú povolené alternatívne metódy. To môže byť:

 • Masážne procedúry - eliminujú kŕče, bolesť a napätie.
 • LFK - posilňuje svalové tkanivo, obnovuje normálnu podporu chrbtice, obnovuje jeho pružnosť.
 • Bahenné kúpele - zahrejte postihnuté miesto a trvalo zmierňujte prejavy bolesti.
 • Manuálna terapia - obnovuje metabolické procesy a zlepšuje prietok krvi, eliminuje hladenie mozgu kyslíkom.
 • Reflexoterapia - zmierňuje bolesť v oblasti, spúšťa regeneračné procesy v chrupavke.
 • Akupunktúra - aktivuje metabolizmus, zlepšuje stav chrupavky, zmierňuje prejavy bolesti v postihnutej oblasti.

Najdostupnejšou metódou ošetrenia doma sú masti, odreniny, kúpele, odvarky, obklady. Takáto tradičná medicína je známa už dlhú dobu a je známa svojou bezpečnosťou, ľahkým použitím a minimálnymi kontraindikáciami..

Užívanie liekov doma

Je nemožné vyliečiť cervikálnu osteochondrózu bez použitia liekov. Lekári ich predpisujú predovšetkým na odstránenie akútnej bolesti, potlačenie šírenia zápalového procesu a začatie regenerácie poškodenej chrupavky..

Komplex obvykle zahŕňa také skupiny liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, celekoxib, voltaren). Zameriavajú sa na potlačenie zápalového procesu, odstránenie opuchy a zlepšenie stavu pacienta ako celku. Používa sa vo forme tabliet, kapsúl alebo mastí.
 • Svalové relaxanciá („baklofén“, „tizanidín“, „Midokalm“). Ich cieľom je odstrániť tón a kŕče, zmierniť prejavy bolesti a spomaliť progresiu patológie.
 • Kortikosteroidy (dexametazón, prednizón, metylprednizolón). Sú predpísané na rýchle odstránenie zápalového procesu, ale sú predpísané v extrémnych prípadoch namiesto NSAID, pretože môžu vyvolať zvýšenie hladiny cukru v krvi a zvýšenie krvného tlaku..
 • Blokády (Lidokaín, Novokaín). Určené s neznesiteľnou bolesťou, keď iné metódy úľavy nepomáhajú. Droga sa vstrekuje do priamo postihnutej oblasti, čo vám umožňuje rýchlo odstrániť nepríjemné pocity.
 • Sedatíva (Persen, Sedasen, Novopasit). Ich cieľom je odstránenie depresie, úzkosti a podráždenosti, normalizácia spánku a návrat k normálu.
 • Diuretiká ("Furosemid", "Hypotiazid", "Veroshpiron"). Takéto prostriedky majú diuretikum a prispievajú k odstraňovaniu prebytočnej tekutiny z tela. Ošetrujúci lekár ich predpisuje v prípade cerebrovaskulárnej príhody a zvýšeného intrakraniálneho tlaku.
 • Chondroprotektory (Dona, Chondroitin, Elbona). Určené vo forme tabliet, injekcií alebo mastí. Posledne menovaná forma je najmenej účinná, pretože hlavnou úlohou lieku je regenerácia poškodeného tkaniva chrupavky a spomalenie dystrofických procesov..
 • Vitamíny B.6, AT12, A, C. Lieky s ich obsahom zlepšujú prietok krvi, normalizujú metabolizmus, eliminujú príčiny, ktoré vyvolali ochorenie, posilňujú nervový systém.

Liečba drogami zahŕňa nielen užívanie tabliet, ale aj užívanie miestnych liekov. Môže to byť oter alebo lekárske omietky. Prichádzajú s rastlinnými extraktmi, hmyzím jedom alebo korením. Protizápalové a analgetické náplasti zmierňujú bolesť dobre.

Osteochondróza krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je druh dystrofických zmien na medzistavcovej platničke v krku.

Postihuje sa nielen samotný disk, ale aj stavce, mäkké tkanivo a chrupavkové tkanivo. Hlavným znakom krčnej oblasti je skutočnosť, že jej stavce nemajú najspoľahlivejšiu štruktúru v porovnaní s inými oddeleniami, čo robí túto oblasť veľmi zraniteľnou. Stavce sa tu nachádzajú v tesnej blízkosti seba, ako aj k tým artériám, ktoré zásobujú ľudský mozog.

Ak dôjde k posunu stavcov, potom existuje vysoká pravdepodobnosť stlačenia nervových zväzkov a tepien, čo nevyhnutne zanechá výskyt kýly medzi stavcami a výstupkom, t.j. zmeny v štruktúre miechy.

Čo to je?

Osteochondróza krčnej chrbtice (Osteohondroz) je degeneratívno-dystrofická lézia medzistavcových platničiek, ktorá vedie k poškodeniu platničiek, stavcov a kĺbov krčnej chrbtice a k zníženiu výšky medzistavcových platničiek. Ochorenie postupuje, ak sa nelieči, a môže viesť k bolestiam hlavy, zhoršenému krvnému obehu a dokonca aj prietrži. Podobne ako osteoporóza sa ochorenie vyskytuje v dôsledku zhoršeného metabolizmu minerálov, čo vedie k tomu, že kosti a kĺby sú menej odolné.

Osteochondróza môže spôsobiť nestabilitu krčnej chrbtice (príznaky a liečba sú podobné chondróze, ale majú množstvo znakov), ktorá je často sprevádzaná posunom stavcov. To zase urýchľuje rozvoj osteochondrózy, ničí stavce.

Prečo sa objavuje osteochondróza??

Aj keď tradičná medicína považuje degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek krčnej chrbtice za ochorenie, z hľadiska osteopatie je to iba prejav hlbších porúch v tele..

Skutočnými príčinami cervikálnej osteochondrózy sú:

 1. Svalové kŕče. Spazmodické reakcie svalov chrbta, hrudníka a tlače môžu viesť k tomu, že určité časti tela sú veľmi namáhané. V dôsledku toho je narušená celková rovnovážna poloha tela, čo spôsobuje zmenu polohy chrbtice. Deformácie môžu ovplyvniť krčnú oblasť alebo iné časti chrbtice a spôsobiť osteochondrózu hrudnej, krčnej a bedrovej oblasti..
 2. Porušenie postoja. Skolióza, sklopenie chrbta, zaokrúhlenie chrbta, kyphosis a ďalšie poruchy držania tela, aj keď sú menej závažnej povahy, spôsobujú vážnu nerovnováhu v chrbtici. Výsledkom je nerovnomerné rozloženie zaťaženia medzistavcových platničiek, čo spôsobuje ich deformáciu a zvýšené opotrebenie. Obratle sa začínajú priťahovať bližšie k sebe, čo spôsobuje zovretie nervových procesov a cervikálna osteochondróza sa vyvíja pomerne rýchlo. Podobné následky majú posturálne poruchy spôsobené zmenou prirodzenej polohy rebier.
 3. Porušenie inervácie. Zníženie citlivosti nervových koreňov vedie k patologickým zmenám v ich štruktúre, čoho dôsledkom je, že posun a deformácia stavcov krčnej oblasti zostane pacientom bez povšimnutia. Koniec koncov, bolesť kvôli poruchám citlivosti chýba.
 4. Choroby vnútorných orgánov. Nesprávne umiestnenie vnútorných orgánov, ich premiestnenie a zníženie v dôsledku rôznych dysfunkcií vedie k narušeniu celkovej rovnováhy v tele. V dôsledku toho to výrazne ovplyvňuje polohu chrbtice - krčné, bedrové stavce sú posunuté a zdeformované, čo vedie k zodpovedajúcim typom osteochondrózy..
 5. Zhoršený prísun krvi. Pretože stavcové platničky nemajú priame spojenie s obehovým systémom, dostávajú výživu z okolitých tkanív. Narušenie prívodu krvi do krčnej chrbtice vedie k tomu, že disky nedostávajú dostatok tekutiny na rehydratáciu (obnovenie formy v dôsledku absorpcie vlhkosti), obnovu chrupavkového tkaniva. V dôsledku toho sa ich opotrebenie zrýchli, dochádza k zmenšeniu vzdialenosti medzi stavcami krčnej chrbtice, čo vedie k osteochondróze..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa všeobecne vyvíja v dôsledku nepriaznivých vonkajších faktorov, ktoré narúšajú prirodzenú rovnovážnu polohu miechy a iných systémov ľudského tela. Tieto poruchy sa často stávajú zreteľnými ďaleko okamžite a cervikálna osteochondróza postupuje, čo vedie k vážnym následkom. Preto je veľmi dôležité pravidelne navštevovať osteopat, ktorý dokáže presne napraviť základné príčiny, ktoré spôsobili osteochondrózu krčnej chrbtice, a nepredpisovať liečbu príznakov, ako to robí tradičná medicína..

etapy

Ošetrujúci lekár by mal na základe anamnézy, ako aj vyšetrenia pacienta, určiť stupeň rozvoja cervikálnej osteochondrózy. Existujú iba štyri stupne:

 1. Prvý stupeň. Ochorenie je na úplnom začiatku, pacient má miernu bolesť v krku, čo môže byť intenzívnejšie, ak osoba začne otáčať hlavou..
 2. Druhý stupeň. Pacient sa môže sťažovať na veľmi intenzívnu bolesť v krčnej oblasti, ktorá môže byť lokalizovaná v horných končatinách. Klinický obraz ukazuje, že v tomto štádiu vývoja choroby sú pozorované zviazané nervové zväzky, ktoré spôsobujú intenzívnu bolesť. Boli zaznamenané aj bolesti hlavy, slabosť a malátnosť..
 3. Tretí stupeň. Bolesť sa stáva takmer nepretržitou a rozširuje sa aj na rameno alebo rameno. U niektorých pacientov je diagnostikovaná hernia medzistavcových platničiek, čo vedie k strate citlivosti horných končatín. Pri pohľade od lekára dochádza k citeľnému zníženiu pohyblivosti krčnej chrbtice, ako aj bolesti počas hmatu..
 4. Štvrtý stupeň. V tomto štádiu choroby je medzistavcová platnička takmer úplne zničená. Na jeho mieste sa objavuje spojivové tkanivo, čo vedie k zhoršeniu stavu pacienta. Začína cítiť viac bolesti, hluku v hlave, ako aj zlej orientácie v priestore. To naznačuje, že tepna je zovretá, čo narúša prirodzenú výživu mozgu.

Prvé príznaky

Pri konštantnom zvýšenom zaťažení krčných stavcov dochádza k svalovému kŕču, dochádza k stlačeniu ciev krčnej chrbtice, k narušeniu krvného obehu, k narušeniu metabolických procesov - k zmene štruktúry medzistavcových platničiek, k deformácii, k vyčnievaniu z chrbtice..

Ako sa prejavuje osteochondróza krčnej chrbtice:

 • radikulárny syndróm - na pozadí stlačenia nervových zakončení sa vyskytuje bolesť, ktorá sa šíri od krku k lopatkám ramien, predlaktia pokrýva prednú stenu hrudníka;
 • svalová slabosť v rukách, výrazný opuch krku;
 • keď sa hlava pohybuje, zaznie charakteristická kríza;
 • slabosť, chronická únava, pokles krvného tlaku;
 • zhoršená koordinácia, často závraty, záchvaty sú sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním;
 • zrakové a sluchové poruchy, hluk, hučanie v ušiach;
 • znecitlivenie končatín, jazyk;
 • časté migrény;
 • u žien vo veku 45–65 rokov sa počas spánku objavujú bolesti, necitlivosť, brnenie v horných končatinách, záchvaty sa môžu opakovať niekoľkokrát v noci.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Dôležitými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú závraty, bolesti hlavy a zvýšenie tlaku krvi..

Diagnóza choroby je ťažká, niekedy sa nevyskytuje bolesť a príznaky sú opotrebované, okrem toho nekontrolované použitie silných analgetík maskuje príznaky choroby. Pacient, ktorý necíti bolesť, sa považuje za zdravého, a to pokračuje až do rozvoja ireverzibilných procesov v tkanivách kĺbov krku..

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou

Toto je jeden z najbežnejších nešpecifických príznakov mnohých ľudských chorôb. Bolesť hlavy je obzvlášť rozšírená v ženskej populácii. Môže byť ťažké určiť príčinu bolesti hlavy a ešte viac ju spojiť s léziami chrbtice. Identifikovaných asi 14 rôznych príčin bolesti hlavy u ľudí.

Najčastejšie príčiny bolesti hlavy v patológii, ktoré popisujeme:

 1. Kŕče mozgových ciev;
 2. Nervové korene;
 3. Reflexné zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou sa môže podobať na pocity s arteriálnou hypertenziou, angínou pectoris alebo mozgovou príhodou. Navyše, ľudia stredného a staršieho veku majú spravidla riziko vzniku mozgových príhod alebo infarktu.

Cítia sa ako bolesť, ktorá môže byť paroxysmálna, konštantná, pulzujúca a nudná..

Pri patológiách srdca sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti hrudníka, sprevádzané porušením rytmu srdcovej činnosti. Príčinu môže určiť iba kvalifikovaný lekár. V prípade bolesti hlavy v kombinácii s nevoľnosťou, závratmi a bolesťou na hrudníku je EKG povinné.

Závraty s cervikálnou osteochondrózou

Tento stav nie vždy jednoznačne naznačuje osteochondrózu krčnej chrbtice.

Závraty môžu byť spôsobené:

 1. Zápal v strednom alebo vnútornom uchu;
 2. Cerebrovaskulárne kŕče;
 3. Porucha prenosu nervových impulzov;
 4. Problémy s vestibulárnym zariadením;
 5. Ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Neexistujú jasné kritériá pre závraty s osteochondrózou. Existujú však systémové a mimosystémové závraty, ktoré majú jasné rozdiely.

Odporúča sa poznať rozdiely medzi systémovými a nesystémovými závratmi, pomôže to nezávisle určiť príčiny neobvyklého stavu:

 1. Systémová závrata je pocit okružného pohybu okolitých predmetov alebo tela, ktorý je dôsledkom poruchy vestibulárneho aparátu, vizuálnych analyzátorov a receptorov v kĺboch, svaloch a epiderme (osteochondróza rôznych etiológií);
 2. Nepravidelná závrata je pocit bezhlavosti, pocit omráčenia, neistý stav vo zvislej polohe. Pri nesystémových závratoch neexistuje zmysel kruhovej rotácie, a to je dôležitý rozdiel medzi porovnávanými príznakmi.

Osoba, ktorá pociťuje závrat jedného z týchto typov, by mala byť vyšetrená skúseným lekárom, predovšetkým neurológom (alebo ak existuje podozrenie na ochorenie ucha a nosohltanu) otolaryngológom..

Dôvodom mimoriadnej hospitalizácie, ktorá nie je spojená s osteochondrózou krčnej chrbtice, je identifikácia pacienta (okrem závratov), ​​ako sú:

 1. Ochrnutie tvárových svalov a znecitlivenie pletenca;
 2. Ťažká bolesť hlavy pri zhoršovaní pohody;
 3. Zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Strata alebo vyblednutie vedomia.

Krvný tlak pri cervikálnej osteochondróze

Spojenie osteochondrózy krčka maternice so skokmi v krvnom tlaku je už dlho preukázané. Krčné stavce majú dôležité nervové zakončenie a krvné cievy.

Charakteristické sú tlakové rázy počas dňa. Hypertenzia na dlhú dobu nie je charakteristická pre toto ochorenie. Reflexné podráždenie nervových zakončení a krátkodobé kŕče krvných ciev spôsobujú spastickú dennú dynamiku arteriálnej hypertenzie.

Charakteristickým znakom vysokého krvného tlaku pri cervikálnej osteochondróze je kombinácia s nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť hlavy;
 • Bolesť končatín a hrudníka;
 • Znížená citlivosť v oblasti goliera;
 • Výskyt tlakových rázov po strese, svalovom napätí, predĺženom pobyte v nepohodlnej polohe a ďalších podobných situáciách.

Tieto príznaky by sa mali brať do úvahy, keď sa hypertenzia rôzneho pôvodu diferencuje.

Ostré skoky v krvnom tlaku a rýchle zhoršenie pohody sú základom pre hľadanie okamžitej lekárskej starostlivosti.

Syndrómy osteochondrózy

Klinický obraz cervikálnej osteochondrózy zapadá do niekoľkých syndrómov. Syndróm je niekoľko príznakov, ktoré sa vyskytujú spoločne..

Osteochondróza pozostáva z nasledujúcich syndrómov:

 1. Stavcov. Nazýva sa tiež stavovec, čo naznačuje, že kosti a chrupavkové tkanivo sú zapojené do patologického procesu. To vedie k vzniku takýchto príznakov: obmedzenie motorickej aktivity krku, bolesť pri rotácii, rádiologické zmeny v obraze krčnej chrbtice. Súčasný výskyt týchto príznakov je vertebrálny syndróm. Podobná skupina klinických príznakov sa pozoruje pri myozitíde (patológia svalového tkaniva) a bolestivé pohyby sú spoločníkom mnohých ďalších patológií..
 2. Syndróm stavcov. Objaví sa, keď sú do procesu zapojené cievne zväzky, ktoré sú zodpovedné za prísun krvi do tkanív centrálneho nervového systému. Príznaky naznačujú, že mozgové tkanivo prestalo dostávať správne množstvo živín. Ako rozpoznať tento syndróm? Prvými príznakmi sú závraty, pocit hučania v ušiach, zmeny krvného tlaku, výskyt „závoja“ pred očami. To naznačuje, že jedna z stavcových tepien je v stlačenom stave. Každá loď má svoje vlastné nervové zakončenie. Ak stlačíte tých, ktoré inervujú stavcovú tepnu - na jednej strane dôjde k migréne, znecitliveniu, krátkodobému poklesu videnia. V dôsledku toho zmeny v cieve vedú k tomu, že mozog potrebuje kyslík. V tomto okamihu človek pociťuje ospalosť, krátkodobo narušené vedomie, stráca pozornosť a kontrolu, pracuje horšie a pamätá si informácie. S týmto klinickým obrazom je potrebné rozlíšiť cervikálnu osteochondrózu s aterosklerózou stavcových tepien a kompresiou nádoru alebo zápalu..
 3. Srdcový syndróm. Prejavuje sa tým, že páli na hrudi, objavuje sa dýchavičnosť. Človek pociťuje častý srdcový rytmus, je unavený a podráždený. Tento obraz je tiež charakteristický pre kardiologickú patológiu, napríklad pre angínu pectoris, koronárny syndróm, srdcový infarkt. Presný záver o príčinách takýchto príznakov je možné urobiť potom, ako sa pacient podrobí EKG..
 4. Radikálny syndróm. Krčná oblasť inervuje 8 párov nervov, z ktorých každý má korene - miesto, kde nerv vychádza z stavcov. Keď sa pacient podieľa na osteochondróze, cíti zníženú citlivosť alebo naopak silnú bolesť. Či je znecitlivenie šije, či je jeho bolestivosť, znížená citlivosť jazyka, za uchom, bolesť v supraklavikulárnej oblasti. Niekedy dochádza k porušeniu prehĺtania, pohybom v páse hornej končatiny, znecitliveniu prstov.

diagnostika

Ak sú na tvári zjavné známky cervikálnej osteochondrózy, lekár predpíše určité metódy, aby sa ubezpečil, že diagnóza je správna:

 1. X-ray krčnej chrbtice. Táto metóda je vhodná v skorých štádiách ochorenia, ale môže byť zbytočná pri pokročilých formách..
 2. CT (počítačová tomografia). Umožňuje vám vidieť štrukturálne zmeny v stavcoch, ale pomocou tejto metódy nie je možné určiť veľkosť prietrže medzi stavcami.
 3. MRI Považuje sa za najúčinnejšiu diagnostickú metódu pri stanovovaní cervikálnej osteochondrózy. Môžete určiť veľkosť prietrže medzi diskami, ako aj stupeň ich rozvoja.
 4. Lekár vám môže predpísať aj obojstranné skenovanie, ktoré vám umožní zistiť porušenie normálneho obehu v tepnách.

Diagnóza cervikálnej osteochondrózy začína zhromažďovaním všetkých potrebných informácií o pacientovi. Špecialista sa pýta na sťažnosti týkajúce sa osoby, zaujíma sa o jej profesionálne aktivity, ako aj o to, ako trávi dni voľna. Dôležitým bodom je prítomnosť osteochondrózy u rodičov, starých rodičov pacienta, pretože ide o ochorenie dedičné povahy.

Komplikácie chorôb

V cervikálnej oblasti sú stavce umiestnené blízko seba, výška medzistavcových platničiek je malá, takže sa vyskytujú rôzne komplikácie osteochondrózy aj s malými degeneratívnymi zmenami v kostnom tkanive..

Aké je nebezpečenstvo krčnej osteochondrózy:

 • časté záchvaty migrény;
 • poruchy srdcového rytmu, ateroskleróza;
 • vyčnievanie, medzistavcová prietrž, kostné výrastky stavcov;
 • vážne mozgové patológie;
 • zúženie lúmenu stavcovej artérie, ktoré vedie k rozvoju VVD, cerebrálnej hypertenzie, invalidite;
 • miecha.

Prvá pomoc doma s exacerbáciou osteochondrózy

Pri silnej bolesti sa môžu používať lieky proti bolesti ako Analgin, Tempalgin alebo Baralgin. Ak vyššie uvedené lieky neprinášajú úľavu, môžete užívať NSAID (Nise alebo Diclofenac)..

Často používaný výraz „rozptyľujúci“ znamená napríklad korenistú náplast, ktorá sa nehojí, ale iba zahreje zapálenú oblasť a odvádza pozornosť od bolesti. V prípade opuchu v oblasti zápalu môže pacient vypiť infúziu bylín alebo diuretík počas 3-4 dní. Môže byť osteochondróza liečená takýmito metódami? Tieto opatrenia sú iba dočasné, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste zistili príčiny..

Je potrebné poznamenať, ktorý lekár lieči osteochondrózu. Ak máte podozrenie, že príčinou bolesti krčnej chrbtice je výskyt osteochondrózy, mali by ste sa poradiť s neurológom. Tento špecialista sa zaoberá chorobami tohto druhu. V niektorých zdravotníckych zariadeniach existujú vysoko špecializovaní odborníci, ktorí sa osobitne zaoberajú chorobami chrbtice. Ak má vaša klinika stavca, mali by ste sa sami seba opýtať, ako túto chorobu vyliečiť, okamžite na ňu choďte.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu?

V počiatočnej fáze vývoja je možné osteochondrózu liečiť bez drog, stačí prehodnotiť stravu, každodennú rutinu a pravidelne vykonávať súbor špeciálnych cvičení. Pri pokročilých formách ochorenia je účinná liečba možná iba vtedy, ak sa na zastavenie degeneratívnych zmien stavcov používajú rôzne lieky..

K komplexu terapeutických opatrení nevyhnutne patrí fyzioterapia - elektroforéza s liekmi, ultrazvuk, magnetoterapia, laserová terapia. Tieto metódy pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou, zápalom, opuchom tkanív, zlepšujú metabolické procesy a krvný obeh..

Liečba drogami

Hlavnými metódami liečby osteochondrózy krčnej chrbtice sú lieky, fyzioterapia, masáž krčnej goliere, terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčka maternice. Medzi hlavné skupiny liekov používaných na túto chorobu patria:

nadpisPrincíp činnosti
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Sú to Voltaren, Nise, Movalis, Ketonal, Ketanov, Diclofenac, Nimesulide a ďalšie.Znižuje bolesť, prispieva k odstráneniu aseptického zápalu a opuchu koreňa poškodeného nervu.
Lieky, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi a prietoku krvi. Toto je amufillín, trental.Zlepšiť výživu poškodených koreňov nervov a zlepšiť prietok krvi do mozgu.
Vitamíny skupiny B. Sú to combilipen, unigamma, milgamma, neurobion.Zlepšenie metabolických procesov v nervovom tkanive.
Svalové relaxanciá. Toto je midokalm, sirdalud, tizalud, tizanidín atď..Jedná sa o úľavu od svalových kŕčov..
Preparáty pre křupavku. Jedná sa o (glukozamín a chondroitín) arthra, teraflex, doppelherz, ropucha, condronova, structureurevit, alflutop.Sú to lieky, ktoré obnovujú chrupavku, a to aj na poškodenom medzistavcovom disku..

Pri užívaní piluliek na osteochondrózu je potrebné pamätať na to, že významný účinok liečby drogami s tabletkami bude iba vtedy, ak ju kombinujete s inými metódami vrátane cvičení. Malo by sa tiež poznamenať, že ošetrujúci lekár by mal predpísať, ako liečiť chorobu na základe jej štádia a ďalších príznakov.

Mnoho lekárov považuje liečbu cervikálnej osteochondrózy za účinnú pomocou injekcií, pretože to vám umožňuje rýchlo pôsobiť na nervové zakončenie a spôsobiť minimum nežiaducich reakcií. Zároveň sa vitamíny najlepšie užívajú vo forme tabliet, pretože pri asimilácii nie je žiadny rozdiel, ale zavádzanie injekcií môže byť bolestivé..

Injekcie použité na liečbu:

 • intramuskulárne injekcie spôsobujú všeobecné zosilňujúce a protizápalové účinky (Baralgin, Analgin, Midokalm, Ibuprofen, Ketorolac, Ambene);
 • blokády sa vstrekujú priamo do postihnutej oblasti, čo vedie k rýchlemu účinku.

Masti a gély na vonkajšie použitie

Toto je najdostupnejšia skupina liekov na domáce použitie. Rozdeľujú sa na zmiernenie zápalu, otepľovania a liekov proti bolesti..

Takéto fondy sa často inzerujú, najobľúbenejšie: voltaren emulgel, nurofen, fastum gel. Pri cervikálnej osteochondróze nie sú všetky masti účinné, navyše sa kvôli svojej dostupnosti niekedy používajú neprimerane a bez zohľadnenia zvláštností patogenézy. Pred použitím akýchkoľvek liekov sa musíte podrobiť lekárskej prehliadke.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa mali vykonávať bez akútnej exacerbácie. Najvyššia účinnosť tejto techniky počas obdobia zotavenia. Počas vykonávania komplexu by nemali byť žiadne nepríjemné pocity a bolesti!

Cvičenie číslo 1Ležiaci na bruchu, položte ruky na zem, zdvihnite hlavu a trup, chrbát by mal byť rovný. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty. Pomaly nižšie k podlahe. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 2Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky pozdĺž tela, otočte hlavu doľava, pokúste sa dotýkať ucha podlahou a potom hlavu otočte doprava. Opakujte 6-7 krát v každom smere.
Cvičenie číslo 3V polohe na sedenie vdýchnite, nakloňte sa dopredu a pokúste sa hlavy dotknúť hrude, potom vydýchnite, oprite sa a nakloňte hlavu dozadu. Opakujte 10-15 krát.
Cvičenie číslo 4Keď sedíte, dajte si dlane na čelo, vyvíjajte tlak dlaňami na čelo a na čele dlane. Pokračujte v tomto cvičení 30 sekúnd. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 5Pomaly otočte hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu. 10 otáčok v každom smere. Zabezpečte, aby sa neobjavili závraty. Keď sa objaví, cvičenie sa zastaví.

Masáž pre cervikálnu osteochondrózu

Masáž by sa mala vykonávať opatrne, bez silového zaťaženia. Neoprávnená neodborná masáž môže skončiť bezúhonnosťou. Pohyb by mal siahať až po krčnú chrbticu, golier a časť chrbta. Masáž sa vykonáva v polohe na chrbte, v extrémnych prípadoch v polohe na sedenie.

Techniky sú založené na nasledujúcich technikách:

 1. Hladiť. Účinky na povrchové vrstvy pokožky. S dlaňami alebo končekmi prstov od hlavy a dole k hornej tretine stredu chrbta. Hladenie od spodku krku môže byť tiež kľukaté;
 2. Stláčanie. Vystavte sa hlbším vrstvám pokožky v hornej tretine chrbta. Prsty (palcom a ukazovákom) cez pohyby krku vedúce k zachyteniu pokožky, pripomínajúce stláčanie. Toto sa vykonáva opatrne, tkanivá v blízkosti stavcov nie sú zapojené;
 3. Po rozotrení. Účelom procedúry je zahriatie pokožky a zvýšenie prietoku krvi v golierovej zóne. Vykonáva sa mimoriadne opatrne. Vplyv na odstredivé procesy stavcov nie je povolený. Trenie sa môže nahradiť pohybmi pripomínajúcimi rezanie alebo kruhové údery;
 4. Miesenie. Má obmedzený význam, pretože ovplyvňuje veľmi hlboko uložené tkanivá, ktoré môžu zhoršiť patológiu.

Samomasáž s cervikálnou osteochondrózou sa vykonáva pri pohodlnom sedení. Používajte metódy hladenia, kruhové brúsenie v krku alebo ramenách. Je vhodné kombinovať metódu samomasáže s trením rôznych mastí, ktoré zvyšujú prietok krvi a zmierňujú bolesť v oblasti miesenia..

fyzioterapia

Spolu s užívaním liekov musí pacient podstúpiť fyzioterapeutické procedúry. Zvyšujú účinnosť liekov a pomáhajú obnovovať kĺby a medzistavcové platničky..

 1. Elektroforéza - ióny anestetika prenikajú do bolesti v dôsledku pôsobenia elektrického prúdu. Často sa vykonáva s novokainom alebo lidokaínom.
 2. Laserová terapia - má protizápalové vlastnosti, zaručuje lepšiu cirkuláciu krvi prostredníctvom vystavenia svetlu.
 3. Magnetická terapia - zmierňuje opuchy tkaniva, má analgetický účinok.
 4. Ultrazvuk - dochádza k zlepšeniu metabolických procesov, anestézii, zmierneniu zápalu poškodených oblastí.

Vo forme fyzioterapie sa používa niekoľko postupov. Lekár predpisuje liečbu podľa indikácie a neprítomnosti kontraindikácií.

Ľudové lieky

Alternatívna liečba sa musí používať ako doplnok k liekovej terapii a telesnej výchove, úplne nekonvenčné metódy vám pomôžu zbaviť sa choroby..

Čo robiť doma s osteochondrózou krčka maternice doma:

 1. Čerstvý list chrenu zalejeme vriacou vodou, trochu vychladíme, zvnútra ho pripevníme k krku a zafixujeme tenkou prírodnou handrou. Vykonajte postup pred spaním a komprimáciu nechajte cez noc.
 2. Nastrúhajte surové zemiaky na jemnom strúhadle, zmiešajte ich v rovnakom pomere s teplým tekutým medom. Zmes sa používa na obklady, postup sa uskutočňuje 1 - 2-krát týždenne.
 3. Surové vajíčko sa zmieša so 100 ml slnečnicového oleja, 20 ml octu a 20 g múky, odstráni sa zmes na tmavom mieste počas 48 hodín, film sa odstráni z povrchu. Prostriedky na rozmazanie zapálenej oblasti pred spaním, uložte do chladničky.
 4. V máji zbierajte púčiky borovice do 2 cm dlhé, narezané na tenké kruhy, vložené do nádoby z tmavého skla. Vezmite 2 diely cukru na 1 diel suroviny, liek vyberte na tmavom mieste po dobu 2 týždňov. Vypite 5 ml zmesi trikrát denne, neprehĺtajte okamžite, držte 2-3 minúty v ústach. Trvanie kurzu - 15–20 dní, opakujte 2-3 krát do roka.
 5. Rozdrvte 150 g olúpaného cesnaku a 400 g brusníc, zmes vložte do sklenenej misky, po 24 hodinách pridajte 24 ml medu, premiešajte. Užite 5 ml lieku trikrát denne pred jedlom.

Ak sa chcete vyrovnať so silnou bolesťou, natiahnutie prebytočných solí pomôže kapustovému listu, naolejovanému medom, zafixujte obklad na krku teplým šatkou, nechajte ho celú noc.

Aplikátor Kuznetsova

Použitie aplikátorov Kuznecov je jednou z metód liečby chorôb chrbtice vrátane osteochondrózy..

Vplyv zariadenia na krčný región normalizuje metabolické procesy, zmierňuje bolesť, zvyšuje svalový tonus, zlepšuje krvný obeh, zvyšuje vodivosť nervového tkaniva atď..

Manuálna terapia

Manuálna terapia je založená na princípe obnovenia pohybových funkcií a pohyblivosti medzi stavcami..

Spočiatku manipulácie pozostávajú z ľahkej relaxačnej masáže, potom lekár vynakladá stále väčšie sily, pôsobí na stavce stlačením a otáčaním krku.

chirurgia

Chrbtica je základom celého ľudského tela. Pri diagnostike akejkoľvek patológie spojenej s chrbticou sa špecialisti snažia liečebnú metódu eliminovať. Akákoľvek operácia chrbtice je nebezpečná pre ľudský život.

Pri cervikálnej osteochondróze je povolený chirurgický zákrok s nasledujúcimi indikáciami:

 • medziobratlová hernia, spondylolistéza, spinálna stenóza;
 • nedostatok výsledkov liečby pri vystavení po dobu dlhšiu ako šesť mesiacov;
 • tvorba osteofytov.

Moderná medicína ponúka mnoho spôsobov, ako vykonať chirurgický zákrok s minimálnymi rizikami pre zdravie a život pacienta. Spôsob operácie volí chirurg, nie terapeut. Po operácii bude pacient potrebovať dlhé rehabilitačné obdobie, ktoré bude zahŕňať aj metódy konzervatívnej liečby. Prognóza po operácii je priaznivá.

prevencia

Cervikálna osteochondróza je choroba, ktorá sa vyvíja predovšetkým s nesprávnym životným štýlom. V súlade s tým je prevenciou choroby zdravý životný štýl..

Riziko rozvoja SHO je možné znížiť, ak:

 • eliminovať provokujúce faktory;
 • pravidelne cvičiť;
 • Nerobte ťažkú ​​fyzickú námahu;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • snažte sa byť čo najviac nervózny;
 • jesť správne.

Dodržiavanie preventívnych opatrení pomôže urýchliť proces hojenia a eliminuje pravdepodobnosť recidívy. Starším ľuďom a tým, ktorí majú dedičnú predispozíciu, sa odporúča neustále sa venovať prevencii. Dodržiavanie diéty, vykonávanie jednoduchých cvičení určite prinesie pozitívny výsledok. Je tiež užitočné robiť jogu a plávanie..

Cervikálna osteochondróza

Cervikálna osteochondróza je degeneratívny-dystrofický proces v medzistavcových platničkách krčnej chrbtice sprevádzaný nahradením chrupavky kostným tkanivom a imobilizáciou stavcov. Podľa štatistík sú niektoré degeneratívne-dystrofické zmeny krčnej chrbtice prítomné približne u polovice ľudí v produktívnom veku - od 25 do 45 rokov.

Príčiny a rizikové faktory

Anatomické vlastnosti krčnej chrbtice vytvárajú predpoklady pre včasný rozvoj degeneratívnych-dystrofických zmien. Stavce krčka segmentu sa vyznačujú maximálnou pohyblivosťou, vykonávajú všetky typy pohybov v plnom rozsahu, a preto sú predčasne opotrebované..

V detstve by sa malo uvažovať o prevencii osteochondrózy krčka maternice.

Sedavý spôsob života, najmä zvyk sedenia, napínanie krku vpred, pri ktorom tlak na medzistavcové platničky, ktorý vedie k deformácii a dehydratácii jadier dužiny, má rozvinutie cervikálnej osteochondrózy. Degenerácia chrupavky sa zhoršuje trofickými poruchami v dôsledku kompresie ciev spastickými svalmi. Nasledujúce faktory prispievajú k progresívnemu priebehu cervikálnej osteochondrózy:

Rozvoj cervikálnej osteochondrózy je tiež uľahčený dlhodobou intoxikáciou tela, keď žije v environmentálne znevýhodnenej oblasti, pravidelným kontaktom so škodlivými látkami a prítomnosťou chronických ložiskových infekcií v tele..

etapy

Progresívna cervikálna osteochondróza prechádza štyrmi štádiami vývoja.

 1. Mierna dehydratácia centrálnej časti medzistavcového disku - buničitého jadra. Postupná strata tlmiacej a podpornej funkcie medzistavcových platničiek je kompenzovaná reflexným napätím svalov krku. Pacient môže byť narušený bolesťami a pocitom stuhnutosti v krku, ktoré sú výsledkom náhlych pohybov a podchladenia..
 2. Vyčerpanie kompenzačných schopností svalov. Prejavuje sa myozitídami, kŕčmi a preťažením. Spastické svaly stláčajú kapiláry a krvné cievy, čo narúša normálny prísun krvi do medzistavcových platní. Keď sa dystrofické zmeny vyvíjajú, kostra medzistavcovej platničky alebo vláknitého prstenca sa stáva tenšou; dehydratované vláknité jadro sa splošťuje a vytvára výstupok - mierny výstupok smerom dopredu alebo dozadu vo vláknitom kruhu. Pod vplyvom nadmerného zaťaženia kĺbových procesov a telies krčných stavcov sa tvoria kostné výrastky - osteofyty, čiastočne kompenzujúce tlak na stavce. Bolestivé pocity v krku sa stávajú zvyčajnými a získavajú jasnú lokalizáciu; nastáva nestabilita krčných stavcov, časté sú subluxácie a dislokácie počas ostrých zákrut a naklonení hlavy.
 3. Sploštenie a stenčenie medzistavcových platničiek vedie k tvorbe výliskov. Okraj deformovaného buničitého jadra láme vláknitý prstenec v najslabšej časti a siaha za okraje tela stavcov. Kompresia svalov, nervov a krvných ciev extrúziami a osteofytmi vedie ku kompresným komplikáciám..
 4. Medzistavcové platničky, väzivo a chrupavka medzistavcových kĺbov sú úplne kalcifikované; osteofyty susedných stavcov tvoria ankylózy - sú spolu spojené a znehybňujú postihnutý segment; bolesť krku sa zastaví.

Vyhýbanie sa zlým návykom pomáha udržiavať aktívny obeh medzistavcových platničiek.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

V skorých štádiách degeneratívneho dystrofického procesu je choroba takmer asymptomatická. Nepríjemné pocity v krku vznikajú iba pri náhlych pohyboch, po dlhodobom zachovaní napätej polohy tela a naklonenej polohy hlavy alebo ako reakcia na nadmernú fyzickú námahu. Vývoj myozitídy je sprevádzaný pocitom stuhnutosti a jasná lokalizácia bolesti naznačuje kŕče vo svaloch krku..

Dekompenzovaná cervikálna osteochondróza sa vyznačuje pretrvávajúcimi nepohodliami v krku, obvyklým svalovým napätím a obmedzenou pohyblivosťou v cervikálnom segmente; nútená poloha hlavy čiastočne zmierňuje nepohodlie. Pri otáčaní a nakláňaní hlavy je často počuť kŕč stavcov. Subluxácie medzistavcových kĺbov sú sprevádzané akútnou pálivou bolesťou, ktorá sa bežne nazýva lumbago, a autonómnymi poruchami: bolesť hlavy, závraty, stmavnutie očí, palpitácie atď. Spontánna redukcia subluxácie prináša rýchlu úľavu..

V prípade tvorby osteofytov a extrúzií na zadnom povrchu stavcov sa k všeobecným prejavom cervikálnej osteochondrózy neskôr pridajú radiálne príznaky:

 • bolesti hlavy lokalizované v zadnej časti hlavy a oblasti mozgu;
 • znížená citlivosť kože na jednej strane krku;
 • porucha reči a znecitlivenie jazyka;
 • nepohodlie na vonkajšom povrchu ramena;
 • dýchacie ťažkosti.

Keď je postihnutá osteochondróza tretieho krčka chrbtice, niekedy sa pozoruje reflexný kardiálny syndróm - silná bolesť za hrudnou kosťou s radiáciou na lopatku a rameno, čo spôsobuje spojenie so srdcovým infarktom, najmä ak je bolesť sprevádzaná rýchlym tlkotom srdca. V prípade poškodenia troch dolných stavcov sa bolesť a parestézia šíria od krku po lopatku, predlaktie, ruku a prsty. Pacienti sa môžu sťažovať na znecitlivenie horných končatín, pocit pálenia, brnenie alebo „husacie hrbole“ pozdĺž nervov..

Vývoj krčnej osteochondrózy má sedavý životný štýl, najmä vo zvyku sedieť a ťahať krk vpred..

Osteofyty lokalizované na bočných povrchoch stavcov stláčajú stavcovú artériu a spôsobujú komplex mozgových ciev, ktorý sa nazýva syndróm stavcov. Táto patológia sa prejavuje častými záchvatmi tlakovej bolesti hlavy, ktorá sa šíri od chrbta hlavy po temeno hlavy a chrámy a dodáva ju očným bulvám. V niektorých prípadoch sa namiesto bolesti hlavy zaznamenáva neustály pocit ťažkosti v hlave. Zároveň sa pozorujú vegetatívne príznaky:

 • rozdiely krvného tlaku;
 • palpitácie a arytmie;
 • jednostranné pulzujúce bolesti hlavy podobné migréne sprevádzané fotofóbiou, nevoľnosťou a zvracaním;
 • porušenie termoregulácie (zimnica, potenie, končatiny za studena);
 • závraty, mdloby a záchvaty;
 • narušená koordinácia pohybov;
 • hluk a dusnosť v ušiach;
 • znížená ostrosť zraku a poruchy zraku: stmavnutie a dvojité videnie, rozmazané videnie, záblesky a farebné muchy pred očami;
 • poruchy spánku;
 • únava a emočná labilita.

diagnostika

Kvôli nízkej špecifickosti symptómov a širokému spektru prejavov sa diagnóza cervikálnej osteochondrózy uskutočňuje vo viacerých etapách. Mali by ste začať konzultáciou s odborníkom - chirurgom, ortopédom, neurológom alebo stavcom. Predpokladaná diagnóza sa robí na základe sťažností pacienta, anamnézy a výsledkov fyzikálnych vyšetrení. Počas vyšetrenia pacienta upozorňuje lekár na pohyblivosť krku, citlivosť pokožky a bolestivé oblasti krčka segmentu a pletenca, silu a svalový tonus, závažnosť šľachových reflexov.

Na určenie štádia patologického procesu a identifikáciu komplikácií pacienta sa pošlú na MRI krčnej chrbtice. Vďaka kvalitnej vizualizácii tvrdých a mäkkých tkanív sú na tomogramoch zreteľne viditeľné všetky príznaky cervikálnej osteochondrózy - zníženie výšky medzistavcových platničiek, osteofytov, výčnelok, extrúzie, poškodenie nervov a krvných ciev, kalcifikácia väzov, ložiská ložiska a svalová stagnácia..

Pri podnikaní nemôžete dlho stáť na špičkách alebo držať ruky nad hlavou; lepšie použiť schodík alebo stojan na stoličke.

Ak MRI nie je k dispozícii, vykoná sa röntgenové alebo CT skenovanie krčka segmentu na detekciu osteofytov, osteoartritídy a zníženie hustoty kostí. Zmeny mäkkých tkanív sú vizualizované ultrazvukom; na štúdium hemodynamiky a hodnotenie stupňa poškodenia krvných ciev s pokročilou cervikálnou osteochondrózou je predpísaná dopplerografia ciev krku a pri podozrení na štípanie miechy - kontrastná myelografia.

Srdcový syndróm pri cervikálnej osteochondróze je diferencovaný na angínu pectoris a koronárne srdcové ochorenie. V pochybných prípadoch môžu byť potrebné kardiologické konzultácie a funkčné štúdie srdca - EKG a srdcová echokardiografia, záťažové testy.

Liečba cervikálnej osteochondrózy

Osteochondróza krčnej chrbtice si vyžaduje komplexnú liečbu. Počas exacerbácií je hlavným cieľom liečby zmiernenie bolesti, zastavenie zápalového procesu a obnovenie kapilárneho obehu v postihnutých oblastiach. Pacientom sú predpísané analgetiká alebo nesteroidné protizápalové lieky, z ktorých sú výhodné inhibítory cyklooxygenázy-1 na báze diklofenaku a nimesulidu. Pri silných svalových kŕčoch sa odporúča nosiť ortopedický golier; v prípade potreby predpísať antispasmodiká a svalové relaxanciá.

V prípade radikulárnych syndrómov so slabou odpoveďou na liečbu liekmi sa uchyľujú k blokádam obmedzených koreňov a injekciám steroidov, ktoré sú riadené röntgenovým žiarením. Na zlepšenie metabolizmu medzistavcových platničiek a poškodených nervových štruktúr je indikované priebeh podávania vitamínov B. Komplikované extrúzie, štiepenie miechy a syndróm nepretržitej bolesti sú indikáciami chirurgického zákroku..

Úplná obnova medzistavcových platničiek s osteochondrózou je nepravdepodobná, ale pomocou včasných a primeraných terapeutických opatrení je možné zastaviť alebo spomaliť progresiu degeneratívneho dystrofického procesu..

Ako akútne príznaky ustupujú, začínajú s fyzioterapiou zameranou na aktiváciu krvného zásobovania v poškodených oblastiach a likvidáciu zápalových produktov. Elektroforéza a ultrafonoforéza, magnetoterapia, liečba ampipulázou, terapia rázovými vlnami, UHF a diadynamická terapia sú dobre zavedené..

Triedy v skupinách cvičenia na cvičenie, plávanie a aqua gymnastika prispievajú k rýchlemu zotaveniu cervikálnej mobility. Môžete to urobiť doma: najúčinnejšie cvičenia na cervikálnu osteochondrózu nevyžadujú špeciálne vybavenie a simulátory. Denný rehabilitačný program je určený na 15 - 20 minút a zahŕňa päť jednoduchých cvičení. Každé cvičenie sa opakuje päťkrát pomalým a plynulým tempom a postupne sa zvyšuje počet opakovaní na 10 až 12 krát.

 1. Otočenie a otočenie hlavy doprava a doľava s nezmenenou polohou hlavy a ramien.
 2. Striedavý tlak na čelo a krk s miernym namáhaním svalov krku.
 3. Sklon hlavy odhodený dozadu k jugulárnej fosílii a do strany. Pri nakláňaní doprava sa musíte dotýkať pravého ramena k pravému ramenu a ľavého ucha - k ľavému ramenu.
 4. Stlačenie ľavého chrámu na dlani ľavej ruky, potom - pravého chrámu na pravej dlani.
 5. Bradu nakloňte k krku otáčaním hlavy najprv doprava, potom doľava.

Prostriedky alternatívnej a alternatívnej medicíny by sa mali liečiť s veľkou opatrnosťou a koordinovať ich použitie s ošetrujúcim lekárom. V prípade absencie kontraindikácií môžete podstúpiť reflexológiu, osteopatiu a hirudoterapiu; manuálna terapia je prísne kontraindikovaná. Bežná terapeutická masáž na cervikálnu osteochondrózu poskytuje povzbudivejšie výsledky bez toho, aby bola pacient vystavená zbytočnému riziku.

Možné komplikácie a dôsledky

V oblasti krku je sústredených veľké množstvo autonómnych plexov a krvných ciev, vrátane stavcovej artérie a stavcového nervu. Kíby, ktoré spájajú vyčnievajúce predné okraje stavcov, sú náchylné k dislokáciám a subluxáciám a trojuholníkový tvar medzistavcových foramen v troch dolných krčných stavcoch zvyšuje pravdepodobnosť poranenia nervových koreňov rastmi kostí a spastickými svalmi. V dôsledku toho je riziko spojenia kompresných syndrómov s cervikálnou osteochondrózou vyššie ako pri poškodení iných častí chrbtice..

Bežná terapeutická masáž na cervikálnu osteochondrózu poskytuje povzbudivejšie výsledky bez toho, aby bola pacient vystavená zbytočnému riziku.

V skorých štádiách ochorenia sú komplikácie spojené najmä s myozitídou a svalovými kŕčmi. Syndróm predného scalenového svalu sa vyvíja s predĺženým kompresiou plexu brachiálneho nervu a subclaviálnej artérie so spastickým predným scalenovým svalom. Reflexné podráždenie vegetatívnych nervových vlákien a nedostatočné prísun krvi do svalového tkaniva sa prejavuje bolestivosťou predlaktia a ruky, ktorá sa zvyšuje so sklonenou polohou hlavy a únosom ramena. Pri drvení veľkých nádob sa zaznamenáva ochladenie a opuch končatín.

Poškodenie svalov a šliach ramenného pletenca vyvoláva degeneratívne-dystrofické zmeny ramenného kĺbu, spôsobuje periartrózu ramena a ramena a jednostrannú atrofiu ramenných a ramenných svalov. Bolesť s progresívnou periartrózou pleca a ramena vyžaruje z krku na lopatku lopatky a zhoršuje sa, keď leží na boľavej strane.

Výskyt extrúzií a osteofytov je sprevádzaný radiálnymi syndrómami, ktoré môžu byť komplikované porušením miechy. Kompresia miechy často spôsobuje paralýzu horných končatín av najťažších prípadoch vedie k smrti kvôli prudkému potlačeniu respiračných funkcií. Závažný syndróm stavcov, ktorý sa vyskytuje na pozadí ťažkej ataxie a dekompenzovanej neurocirculačnej dysfunkcie, hrozí, že sa zmení na zdravotné postihnutie a zvyšuje riziko ischemickej mŕtvice a ischémie miechy..

predpoveď

Úplná obnova medzistavcových platničiek pri osteochondróze je nepravdepodobná, ale pomocou včasných a primeraných terapeutických opatrení je možné zastaviť alebo spomaliť progresiu degeneratívneho dystrofického procesu, zabrániť komplikáciám a maximalizovať pohyblivosť krčka maternice. S pokročilou osteochondrózou krčnej chrbtice, komplikovanou viacnásobnými extrúziami a kompresnými syndrómami, je prognóza opatrnejšia..

prevencia

V detstve by sa malo uvažovať o prevencii osteochondrózy krčka maternice. Vytvorenie správneho držania tela, dôsledné posilnenie svalového korzetu chrbta a dobrá výživa pomôžu udržať zdravie chrbtice v dospelosti. Ak sa zistí, že dieťa má zhoršené držanie tela, ploché nohy a následky poranenia, ako je napríklad torticollis alebo dysplázia hlavy bedrového kĺbu, nemali by sa zanedbávať rehabilitačné programy: veľa patológií muskuloskeletálneho systému spojených s osteochondrózou sa úspešne vylieči pred osifikáciou kostry..

Podľa štatistík je jedna alebo druhá degeneratívno-dystrofická zmena krčnej chrbtice prítomná približne u polovice ľudí v produktívnom veku..

Ak si povolanie pacienta vyžaduje sedavý životný štýl, musíte si vybrať ergonomickú kancelársku stoličku s podporou krku a do súpravy posteľnej bielizne patrí ortopedická matraca a nízky tvrdý vankúš. Spanie na mäkkých pohovkách a pancierových posteliach sa neodporúča; je lepšie zvoliť model s mierne tvrdým povrchom. Počas práce, každých 45 - 60 minút, sa odporúča vykonávať cvičenia na krku a vo voľnom čase cvičiť a chodiť častejšie. Dobrým účinkom sú hodiny plávania a vodného aerobiku, jogy, qigongu a pilates; najlepšie sú vylúčené výkonové a traumatické športy. Počas kurzov by ste sa mali vyhnúť ostrým pohybom a chrbát by mal byť vo vodorovnej polohe. Pri podnikaní nemôžete dlho stáť na špičkách alebo držať ruky nad hlavou; je lepšie použiť schodík alebo stoličku. Dvakrát alebo trikrát do roka neuškodí absolvovať liečebnú masáž krčnej goliere.

V strave by malo byť dostatočné množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov, pokiaľ je to možné, vrátane želé, želé a morských rýb - zdrojov prírodného kolagénu. Vyhýbanie sa zlým návykom pomáha udržiavať aktívny obeh medzistavcových platničiek.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
Použitím aplikátora Kuznetsov na kýlu chrbtice je možné zlepšiť dodávanie vonkajších liekov do zamerania choroby, zmierniť bolesť, stimulovať regeneráciu tkanív, uvoľniť napnuté svaly a zlepšiť prietok krvi.
Kryptogénna cirhóza sa vyskytuje v dôsledku nevysvetlených a neznámych príčin. V tomto prípade má pacient všetky príznaky spojené s týmto ochorením odlišnej etiológie.