loader

Príčiny vyčnievania krčnej chrbtice: štádiá, príznaky, liečba a prevencia

Výčnelok diskov krčnej chrbtice sa týka ich vydutia do miechového kanálu bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Tento patologický proces nie je nezávislým ochorením, ale častou komplikáciou osteochondrózy. Pri absencii lekárskeho zákroku sa o niekoľko rokov neskôr v mieste výbežku vytvorí medziobratlová hernia. Preto sa ihneď po diagnostikovaní patológie uskutoční konzervatívna liečba.

Opis choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Predpokladom rozvoja výčnelku je postupné ničenie medzistavcových krčných kotúčikov. Keď človek nakloní hlavu, vláknité krúžky sú vystavené hlavným zaťaženiam. Ak má správne držanie tela a krk nie je dlho ohnutý, potom nie je tkanivo chrupavky mikrotraumatizované. A pri sklopení, dlhom pobyte v počítači alebo v laboratórnom stole sa tlak na vonkajšie strany vláknitého prstenca mnohokrát zvyšuje (asi 5-krát). Mikroskopické praskliny sa tvoria na povrchu krčka disku v dôsledku zlomenia vlákien. Ničenie zhoršuje prirodzené starnutie tela, spomalenie regeneračných procesov.

Vláknitý kruh je dehydratovaný, vyschne, zahusťuje, stráca schopnosť udržať vláknité jadro. Akákoľvek flexia a predĺženie krku vedie k jeho postupnému vyčnievaniu za hranice stavcov. Okrem toho je pozorovaný posun v tých oblastiach, kde chrupavkové tkanivo prešlo maximálnym riedením a poškodením. Tento výčnelok pulpózneho jadra sa nazýva výčnelok. Je charakteristická pre druhé štádium osteochondrózy, keď sa už vyskytli ireverzibilné deštruktívne a degeneratívne zmeny v segmentoch krčnej chrbtice..

klasifikácia

Priebeh patológie a jej klinické prejavy určujú smer prolapsu (vyčnievanie) medzistavcových platničiek. Klasifikácia krčných výčnelkov je základom klasifikácie, ktorá zjednodušuje výber taktiky liečby. Vypuklé výčnelky sa delia takto:

 • ventrálne alebo predné - disk je posunutý k chrbtici a bruchu. Patológia je často asymptomatická bez toho, aby sa do deštruktívneho procesu zapojili miechové štruktúry;
 • bočné alebo bočné - výstupok je umiestnený vpravo alebo vľavo, za alebo pred chrbticou. Výčnelok narúša jeden z miechových koreňov a určuje silnú závažnosť príznakov. Táto skupina zahŕňa foraminálny výčnelok buničitého jadra, smerovaný k medzistavcovým foraménom;
 • chrbtová alebo zadná strana - buničité jadro je prolapsom dozadu. Výstupok môže byť stredný (stredný), nasmerovaný do stredu miechového kanála. Ak je vydutie veľké, takmer vždy vytlačí citlivé nervové zakončenie.

Výčnelky sú tiež klasifikované podľa povahy vytesnenia buničitého jadra. Difúzny výstupok predstavuje početné uzly. A kruhový výčnelok je rovnomerné posunutie buničitého jadra vo všetkých smeroch miechového kanála.

Dôvody vzhľadu

Dôvodom premiestnenia medzistavcových platničiek sú degeneratívne procesy, ktoré sa v ňom vyskytujú, charakteristické pre cervikálnu osteochondrózu. Vývoj výčnelku často vyvoláva sedavý životný štýl. Hypodynamia vedie k poruchám obehového systému, zhoršeniu trofizmu chrupavkového tkaniva. Oslabený svalový korzet už nie je schopný spoľahlivo stabilizovať segmenty krčných stavcov.

Kombinácia rôznych negatívnych faktorov spôsobuje výčnelok buničitého jadra. K tomu dochádza v prítomnosti nasledujúcich patológií:

 • kyphosis, lordóza, skolióza - vrodená alebo získaná zakrivenie chrbtice, zhoršujúce sa držanie tela. Spôsobiť nesprávne rozdelenie zaťaženia na rôznych oddeleniach a zníženie vzdialenosti medzi susednými stavcami;
 • predchádzajúce poranenia chrbtice - modriny, zlomeniny, ktoré viedli k trofickému rozruchu. Táto skupina zahŕňa konštantnú mikrotraumatu chrupavky počas intenzívnej fyzickej námahy, čo vyvoláva stratu elasticity spojivovými tkanivovými štruktúrami;
 • narušené fungovanie endokrinných žliaz. Endokrinné choroby (diabetes mellitus, hypotyreóza) sa vyskytujú na pozadí metabolickej poruchy, ktorá zhoršuje výživu tkanív.

Výčnelky krčka maternice sa diagnostikujú zvlášť často u pacientov starších vekových skupín. Je to kvôli spomaleniu regenerácie, keď telo starne. Poškodené tkanivo chrupavky jednoducho nemá čas na regeneráciu, takže počet mikrofraktúr vlákien sa rýchlo zvyšuje.

Vývojové fázy

V prvej fáze je pozorovaný mierny posun disku. Veľkosť výčnelku nepresahuje 0,1 cm, čo diagnózu značne komplikuje. Dokonca aj v 3D obrazoch získaných po MRI je ťažké odhaliť výčnelok. Jednoznačným náznakom je ťažko zničená medzistavcová platnička a množstvo prasklín pokrývajúcich povrch vláknitého prstenca..

Výčnelok druhého stupňa je charakterizovaný vydutím jadra buničiny až do 0,3 cm. V MRI obrazoch je taký výbežok už dobre vizualizovaný. V tejto fáze sa tiež vyskytujú špecifické klinické prejavy porušovania koreňov miechy..

V tretej etape veľkosť útvaru často presahuje 0,5 cm, čo je zreteľne viditeľné za obrysmi stavovcov v MRI obrazoch. Integrita vonkajšej časti vláknitého prstenca je stále zachovaná, ale narušenie jeho štruktúry je dobre vizualizované. Tretej fáze predchádza extrúzia - tvorba trhlín alebo stratifikácia vláknitej kapsuly disku a prolaps jadra pulposus..

Príznaky choroby

Klinika cervikálneho výčnelku je priamo závislá od jeho typu a veľkosti výčnelku. Patológie predných a anterolaterálnych foriem sú často asymptomatické. Zadná strana a zadná časť po dlhú dobu postupujú tajne a prejavujú sa v štádiu porušenia koreňov miechy. Existujú silné bolesti, ktoré sú spočiatku lokalizované v krčnej oblasti a potom sa rozširujú na plecia, predlaktia a hornú časť hrudníka..

Senzorické poruchy sú pozorované v častiach tela, ktoré postihnuté nervové zakončenie inervuje. Keď sa výčnelok zvyšuje, intenzita symptómov sa zvyšuje. Takzvaný "lumbago" sa objavuje s obvyklým sklonom alebo rotáciou hlavy. Pálivá bolesť v krku je sprevádzaná bolestivými pocitmi aj na prstoch. Pacient sa na stretnutí s vertebroológom často sťažuje na „plazivú husiu kožu“, necitlivosť, brnenie v rukách. Pohyb v krčnej oblasti je obmedzený v dôsledku zvýšeného svalového tonusu. Človek ich často obmedzuje a snaží sa zabrániť vzniku bolesti.

diagnostika

Je dosť problematické diagnostikovať výčnelok včas kvôli skrytému priebehu. Navyše sa zvyčajne vyvíja na pozadí osteochondrózy a jej prvé príznaky sa maskujú ako typické znaky tejto degeneratívnej-dystrofickej patológie. Preto človek často chodí k lekárovi, aj keď sa vláknitý prstenec pretrhne s vytvorením kýly v krčnej chrbtici. Odhalenie výčnelkov pomáha pri komplexnej diagnostike neurológom, ortopédom, vertebroológom a niekedy aj lekármi a inými úzkymi špecializáciami..

Metódy na detekciu vyčnievania krčka medzistavcových platničiekCharakteristické znaky diagnostických opatrení
História medicínySpúšťacími faktormi protrúznej kliniky sú zvyčajne nadmerná fyzická aktivita alebo predĺžený pobyt v jednej polohe tela
Vizuálna kontrolaJe zaznamenaná nútená poloha krku, zámerné obmedzenie jeho pohyblivosti. Pri palpácii si pacient sťažuje na bolesť, príznaky napätia v miechových koreňoch, napätie kostrových svalov, zníženie reflexov
RentgenografieZískané obrázky vizualizujú zmenšenie vzdialenosti medzi stavcami, zarastené okraje kostných platní. Štúdia je poučná na identifikáciu vrodených alebo získaných abnormalít chrbtice, predchádzajúcich zranení.
MRI, menej často - CTUmožňuje zistiť nielen miesto vyčnievania, ale aj jeho veľkosť, typ, tvar, stupeň kompresie susedných štruktúr spojivového tkaniva.
ElectroneuromyographyPomáha posudzovať funkčné zmeny, identifikovať poruchy inervácie

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s cieľom vylúčiť neuritídu, myozitídu a nekomplikovanú osteochondrózu.

Liečebné metódy

Výčnelok krčných medzistavcových platničiek je vhodný na konzervatívnu liečbu. Uplatňuje sa integrovaný prístup k terapii. Najprv sa eliminujú faktory, ktoré vyvolávajú výčnelok buničitého jadra a zosilnenie symptómov. Liečba je tiež zameraná na zlepšenie pohody pacienta, zabránenie ďalšiemu premiestneniu disku a porušeniu koreňov miechy.

Drogová terapia

Na zmiernenie intenzívnej bolesti sa používajú injekcie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID). Zvyčajne intramuskulárne injikoval Movalis, Ortofen, Voltaren.

NSAID sa často kombinujú s myorelaxanciami (Midokalm, Sirdalud), uvoľňujúcimi kostrovými svalmi a odstraňujú svalové kŕče..

Iba ak sú tieto lieky neúčinné, do liečebných režimov sú zahrnuté glukokortikosteroidy v kombinácii s anestetikami:

Hormonálne lieky sa injikujú priamo do tkanív umiestnených vedľa vytlačeného disku..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Po odstránení bolestivých symptómov sa pacientom predpisujú chondroprotektory (Arthra, Teraflex, Structum) na čiastočnú obnovu chrupavkového tkaniva. Sú však klinicky účinné iba s malým výstupkom.

Pri liečbe sa tiež používajú lieky, ktoré zahŕňajú vitamíny B - Milgamma, Combilipen, Pentovit, Neuromultivitída.

diéta

Cieľom dodržiavania terapeutickej diéty počas výčnelku je normalizovať hmotnosť, dodať telu potrebné množstvo štandardných živín a zlepšiť stav medzistavcových platničiek. Na internete existujú odporúčania týkajúce sa potreby jesť čo najviac jedál so želatínou, napríklad želé mäso alebo rybie želé. Lekári varujú pred nebezpečenstvom takejto korekcie stravy kvôli vysokej kalórii. Okrem toho kolagén obsiahnutý v želatíne nepreniká do chrupavky a štiepi sa v gastrointestinálnom trakte.

Dodržiavanie šetrnej terapeutickej stravy môže zlepšiť celkové zdravie a trochu zrýchliť metabolizmus, čo priaznivo ovplyvňuje regeneráciu poškodených štruktúr. Údené a vyprážané potraviny, pečivo a lístkové pečivo by sa mali vylúčiť z potravín. Namiesto toho by mali jesť čerstvú zeleninu, bobule, ovocie, obilniny, číre polievky.

Fyzioterapeutická liečba

Pri miernom vyčnievaní pulpózneho jadra nemusia byť lieky proti bolesti predpísané pacientom vôbec. Namiesto toho sa uskutoční 5 až 10 lekcií fyzioterapie. Majú oproti liekom veľa výhod - bezpečnosť, úzky zoznam kontraindikácií, nedostatok farmakologického zaťaženia tela. Najčastejšie sa používajú nasledujúce fyzioterapeutické postupy:

Liečebným účinkom opatrení fyzioterapie je zmiernenie aseptického zápalu a bolesti, normalizácia mikrocirkulácie. Zlepšenie zásobovania krvou diskami živinami stimuluje ich čiastočné zotavenie a zvyšuje funkčnú aktivitu.

Chirurgický zákrok

Operácie krčnej chrbtice sa vykonávajú iba na odstránenie nebezpečných patologických stavov - stlačenie miechy alebo porušenie nervových koreňov. Chirurgický zákrok je tiež často indikovaný u pacientov s už vytvorenou prietržom krčka. S výstupkom je kompresia nervových zakončení úspešne odstránená konzervatívnou liečbou.

Operácia dislokácie disku môže byť predpísaná pre rýchlo progredujúcu osteochondrózu komplikovanú syndrómom stavovcov. V tomto prípade však nie je indikáciou pre jeho implementáciu vyčnievanie, ale degeneratívne-dystrofické ochorenie.

fyzioterapia

Ak je u osoby diagnostikovaný výčnelok, vytvoria sa predpoklady na jeho vývoj. Preto pacient ihneď po zmenšení výčnelku odošle k lekárovi cvičebnej terapie, ktorá sa bude zaoberať prevenciou opakovanej patológie. Pri vývoji súboru cvičení berie do úvahy fyzickú prípravu osoby, príčiny vyčnievania. Lekár musí študovať históriu, vykonať externé vyšetrenie.

V počiatočnej fáze tréningu sa hlava nakláňa a otáča s malou amplitúdou. Pohyby sa vykonávajú hladko, pomaly, aby sa nepoškodili poškodené medzistavcové platničky. S posilňovaním rámu krku sa zvyšuje počet prístupov. Cvičenia sa však vykonávajú aj striedmo, bez zvyšovania záťaže. V budúcnosti môže lekár komplex doplniť. Zahŕňa cvičenia na zlepšenie celkového stavu chrbtice, správne rozdelenie záťaže.

Masáž a manuálna terapia

Pri liečbe výčnelkov sa aktívne používajú manuálne a hardvérové ​​masážne techniky. Vertebroológovia odporúčajú kombinovať ich s cvičením a fyzioterapeutickými opatreniami. Výsledkom bude silný svalový rámec krku, ktorý spoľahlivo stabilizuje disky a stavce, čím sa zabráni najmenšiemu posunu. Aké druhy masáží sa používajú najčastejšie:

Oblasť vplyvu sa neobmedzuje iba na krk - hnetú sa mäkké tkanivá napínajúce sa po celej chrbtici. Na zvýšenie terapeutickej účinnosti sa používajú kozmetické oleje, otepľovacie gély a chondroprotektívne balzamy.

Pri výčnelkoch sa vykonáva trakcia - suchá alebo podvodná trakcia chrbtice. Procedúry vykonáva iba chiropraktik, ako predpisuje stavovec.

Krčná podpera

Pretože výstupok je často komplikáciou osteochondrózy, je nevyhnutné nosiť ortopedické pomôcky. Lekári odporúčajú nosiť ich každý deň po dobu 2-3 hodín a pred spaním ich musia vyzliecť. Tento relatívne krátky čas je dosť dobrý na to, aby sa uvoľnili napäté svaly krku a zlepšil sa krvný obeh. Výstuhy do krku sú vyrábané vo forme golierov rôznych veľkostí. Čo sú ortopedické výrobky:

 • mäkká, elastická bandáž s vložkami z tvrdého kovu alebo plastu;
 • tesná ortéza vylučujúca možnosť akéhokoľvek pohybu.

Obzvlášť populárne sú obojky na nohavice - obväz vyrobený z mäkkých materiálov s rôznou tuhosťou. Vertebroológovia s výčnelkom často predpisujú nosenie nafukovacích golierov, ktoré zväčšujú vzdialenosť medzi stavcami.

Ľudové lieky

Ak nie je k dispozícii kvalifikovaná lekárska starostlivosť, výčnelok sa rýchlo premení na prietrž, takže je vhodné odložiť použitie ľudových prostriedkov až do obdobia rehabilitácie. Neobsahujú komponenty, ktoré môžu zlepšiť stav medzistavcových platničiek. Ľudové lieky nedokážu eliminovať mimoriadne bolestivé bolesti chrbta, ktoré z času na čas vznikajú..

Vo fáze regenerácie po hlavnom ošetrení je použitie bylinkových čajov povolené. Na ich prípravu sa lyžica suchého rastlinného materiálu naleje do 2 šálok vriacej vody, nechá sa niekoľko hodín vychladnúť a prefiltruje sa. Po každom jedle vypite 50 - 100 ml. S výčnelkami sú najužitočnejšie ľubovník bodkovaný, balzam citróna, tymián, pleseň, nechtík.

akupunktúra

Liečebným účinkom akupunktúry je zapojenie humorálnych a nervových mechanizmov ľudského tela do procesu hojenia. Počas relácie sa používajú veľmi tenké ihly, takže keď sú nainštalované v biologicky aktívnych bodoch, nepociťujú bolesti.

Pri akupunktúrnom sedení sa na pokožku, podkožné tkanivo, krvné cievy, mäkké tkanivá a chrbticu aplikuje mechanický efekt. Výsledkom je, že svalové kŕče miznú, krvný obeh sa zrýchľuje, zlepšuje sa trofizmus a znižuje sa vyčnievanie.

Hirudotherapy

Toto je názov liečby lekárskymi pijavicami - annelids, ktoré žijú v sladkej vode. Ich sliny obsahujú obrovské množstvo biologicky aktívnych látok s analgetickými, antispasmodickými a protizápalovými účinkami. Zvyčajne sa na oblasť premiestnených diskov inštalujú 2 až 3 pijavice. Zahryzajú sa cez pokožku a tvorbe krvných zrazenín sa zabraňuje vstreknutím slín do krvi. Po nasýtení červi odpadnú a poškodené oblasti sa ošetria antiseptikami.

Možné komplikácie

Ak pacient nenájde lekára, veľkosť výčnelku sa rýchlo zvyšuje. V určitom okamihu vláknitý kruh nevydrží zaťaženia a zlomenia a pulpózne jadro tečie. Vytvára sa medziobratlová hernia krčnej chrbtice, ktorá sa ťažko konzervatívne lieči, nebezpečná z dôvodu jej komplikácií - diskogénna myelopatia, radikulárny syndróm, kompresia vertebrálnej artérie.

prevencia

Predchádzanie nebezpečnému premiestňovaniu diskov bude možné vylúčením silného zaťaženia krčnej chrbtice. Sedavý spôsob života, pri ktorom je značne narušený krvný obeh, je tiež nebezpečný. Vertebroológovia odporúčajú miernu fyzickú aktivitu na udržanie svalového tonusu krku.

predpoveď

Pri včasnom liečení cervikálneho výčnelku je prognóza úplného uzdravenia priaznivá.

Liečba krčných prietrží a výčnelkov

Medzistavcový disk je vláknitý vláknitý kruh, ktorý obmedzuje želatínovú formáciu nazývanú buničité jadro. Disk je umiestnený medzi stavcami a pôsobí ako tlmič nárazov. Vekom buničinové jadro stráca tekutinu, opotrebovaný vláknitý kruh, disk nadobúda patologickú mobilitu a ide nad svoje fyziologické hranice pozdĺž cesty najmenšieho odporu voči miechovému kanálu, stlačí miechu a vychádzajú z nej nervové korene. Spočiatku hovoríme o výčnelku disku, v ktorom sú poškodené iba vnútorné vlákna vláknitého prstenca, a zachované vonkajšie vlákna tvoria pohyblivý segment, ktorý prispieva k vydutiu prstenca pred miechovým kanálom. V prípade poškodenia vonkajších vlákien vláknitého prstenca v kombinácii s vyčnievaním fragmentu želatínového buničitého jadra, keď je prerušené spojenie s látkou jadra, sa vytvorí extrúzia medzistavcovej platničky, ktorá sa považuje za skutočnú medzistavcovú prietrž.

Ak sa toto spojenie preruší, vytvorí sa voľný fragment - sekvestrácia kýly disku, ktorá sa môže v miechovom kanáliku posúvať smerom nahor (hlavovo) a tiež smerom dole k sakre (kaudálne). Rýchlosť tvorby prietrže zodpovedajúcej vyčnievaniu disku a pri relatívne malej prietrži sa tvorba oddelenej prietrže disku značne líši. Zadný pozdĺžny väz obmedzuje rozvoj centrálne umiestnených (stredných) kýiel a pri takejto lokalizácii prietrže sa už dlho neprejavuje..

V bedrovej chrbtici má zadný pozdĺžny väz kónický tvar. okrem toho ide o kužeľ bližšie k spodnému stavcu - motorové segmenty L4-L5-S1 bez toho, aby vykonávali správne upevňovacie funkcie. Kýly disku sú častejšie tvorené na zadnom a bočnom mieste (zadné a bočné, záchranár). Potom sa bolesť vyskytuje v jednej končatine, a ak dva alebo tri výčnelky a prietrže disku, potom v dvoch končatinách. Výrazné bočné umiestnenie prietrže je mimoriadne zriedkavé.

Všetky opísané zmeny na disku spôsobujú bolesť v dolnej časti chrbta žiarením na zadok a dolné končatiny. Bolesť v dolnej časti chrbta sa zhoršuje pri dlhodobom statickom zaťažení alebo vzpieraní s prvkom rotácie. V závislosti od miesta prietrže sa mení aj symptomatológia. Ak sa aseptická spondylodiscitída časom pripája, bolesť chrbta môže byť perzistentná a odolná voči liečbe.

Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku

Nechirurgická liečba kýly chrbtice, ako aj liečba výčnelkov, nie je jednoduchý, ale vo väčšine prípadov účinný. Na dosiahnutie želaného účinku je potrebné liečiť sa v špecializovanom lekárskom zariadení a liečba musí byť komplexná a musí mať dostatočný objem. Ak sa účinok liečby neobjaví okamžite, pozitívny výsledok sa nemusí objaviť vôbec. Liečba kýly miechy vyžaduje samozrejme veľa času a veľké množstvo kvalifikovanej práce.

Liečba prietrže medzistavcových platničiek sa zdá byť ťažká práve preto, že stále neexistuje konsenzus o tom, v ktorej fáze ochorenia sa proces stane nezvratným. Kritériá pre zotavenie s touto patológiou sú celkom jasne uvedené. Ak je objem liečby primeraný stavu, potom sa v prvých dňoch liečebného cyklu objaví pozitívna dynamika. Regresia bolesti kvôli čistote výsledku by sa mala dosiahnuť bez použitia analgetík. Ak v prvých dňoch nedôjde k pozitívnej dynamike, nemusí sa vôbec zotaviť. V prípade pozitívneho účinku je hlavným kritériom čas odpustenia. Dynamika MRI ukazuje, že vo väčšine prípadov môžu byť veľké hernie po roku predstavené ako výčnelky. Malé prietrže do 7 mm zostávajú na MRI bez dynamiky alebo sú definované ako výstupky. Klinické porozumenie výčnelku miechy. do úvahy. ako jedna z etáp tvorby hernie disku.

Medzistavcová kýla ako medicínska skutočnosť nemá fatálnu povahu. Samo o sebe nerastie, ale nezmizne. Tradične je medzistavcová prietrž porovnateľná s časovou bombou, keď pri trápnom pohybe alebo kašle môže „roztrhnúť“ a vyvinúť kýlu. Kýla pri liečbe medzistavcových platničiek by preto mala byť včasná a úplná.

Liečba výčnelkov sa zdá byť menej komplikovaná práve preto, že lekár s touto patológiou má terapeutickejší manéver. Môže sa použiť najmä manuálna terapia, ktorá je kontraindikovaná pri liečbe herniovaných diskov. Výčnelok krčnej chrbtice v menšej miere spôsobuje bolesť a častejšie sa prejavuje pocitmi ťažkosti, pálenia, nepohodlia, závratov, bolesti hlavy, slabosti, únavy a rozvoja depresívnych porúch. Je ťažké si predstaviť liečbu vyčnievania krčnej chrbtice bez manuálnej terapie, hoci to nie je zďaleka všeliek. Malo by sa poznamenať, že liečba protrúziou nie je ľahkým procesom, ale ešte vďačnejšou ako liečba medziobratlovej kýly..

Liečba kýly miechy by nemala byť jednoduchým súborom najbežnejšie používaných postupov a liekov pre túto patológiu, je tu potrebný jasne definovaný individuálny liečebný plán. Na obraz ochorenia a prognózy majú vplyv tieto faktory: úroveň prietrže (menej krčka, zriedka hrudná, častejšie bedrová), veľkosť výčnelku alebo prietrže a šírka miechového kanála, počet výčnelkov - prietrže, alebo nepriechodnosť kýl, stredná doba alebo doba trvania paramediánskej choroby vek pacienta, sprievodné choroby, pacient je „uzdravený“ alebo ho stále môžete „priblížiť“. Charakteristiky osobnosti pacienta sú veľmi dôležité, napríklad nedôverčivé a „dôvtipné“, pokiaľ ide o míňanie peňazí na ich zdravie, sú nervózne z dôvodu nútených výdavkov na peniaze a lepšie sa zotavujú. Malo by sa pamätať na to, že po operácii chrbtice v dôsledku hernie disku získava choroba inú kvalitu a môže sa zle liečiť konzervatívnou liečbou. Vo svetovej lekárskej praxi má bezpochirurgická liečba miechy bezpodmienečnú prioritu.

Krčná medzistavcová prietrž

Liečba medzistavcových prietrží na krčkovej úrovni má množstvo znakov. Medzistavcová kýla krčnej chrbtice je lokalizovaná častejšie na úrovni dolných krčných stavcov C5C6 a C6C7. Kýly diskov C3C4 a C4C5 sú oveľa menej bežné. Anatomická a fyziologická štruktúra krčnej chrbtice a cervikálne zhrubnutie miechy s jej účasťou na autonómnom inervácii vnútorných orgánov určujú rôznorodý klinický obraz s kýlami týchto lokalizácií. Napríklad pri medzistavcovej hernii krčka C3C4 je narušený nervový koreň C4, ktorý je zodpovedný za tón bránice. Výsledkom je, že bránica stráca tón, pľúcna atelektáza sa vyvíja na strane lézie, črevné premiestnenie do hrudnej dutiny a mediastinálne orgány. V niektorých prípadoch si taká herniová komplikácia vyžaduje niekoľko fáz, neurochirurgické a hrudné, v etapách. Vynára sa otázka, aký druh profylaxie by sa mal vykonať, aby sa zabránilo tvorbe medzistavcových kýly na pozadí existujúcich výčnelkov krčnej chrbtice. Liečba tejto patológie pomocou medzistavcových platničiek, aby sa zabránilo uvedeným prípadom, by mala byť včasná. Vo svetle vyššie uvedeného je nevyhnutné poznať príznaky kýly chrbtice.

Príznaky medzistavcovej prietrže

Krčná chrbtica: Kombinácia bolesti hlavy so závratmi a tlakovými rázmi, bolesťami krku a krku, zníženou citlivosťou prstov, bolesťou ramien, bolesťou v ramene, zníženou silou ruky, bolesťou a opuchmi v zápästnom kĺbe, bolesťou na hrudných svaloch, lopatkách ramien, môže strieľať do hrudnej kosti, dýchavičnosti v dôsledku ochrnutia bránice s herniou C3C4, bolesťou jazyka, zubov, bolesti tváre, poruchami prehĺtania, iba bolesťou v krku alebo hornou časťou hrudníka.

 • Hrudná oblasť: Konštantná bolesť v chrbte, medzi lopatkami lopatky, môže dať hrudnej kosti a pozdĺž medzirebrových priestorov.
 • Bedrá: predĺžená bolesť dolnej časti chrbta, migrácia bolesti spodnej časti chrbta k zadkom, bedrové a kolenné kĺby, bolesť zozadu - bočná plocha, menej často pozdĺž prednej strany - bočná plocha stehna, dolnej končatiny, chodidla, znecitlivenie stehien, dolnej končatiny, chodidla, dolnej bolesti. brucho, slabiny, semenníky, predĺžené napätie chrbtových svalov, odchýlka panvy do strany, hovoria „šikmo“. Prítomnosť impozantných príznakov, ako je „sedlová“ znecitlivenie perineu, panvové poruchy vo forme oneskoreného močenia a vyprázdňovania (možno naopak, keď sa zvierače „nedrží“), narastajúca slabosť nôh, rozvoj príznaku „koňská noha“ (nazývaná aj dlaha). noha) vyžaduje urgentnú liečbu neurochirurgov.
 • Chyby a omyly pacientov pri liečbe herniovaných diskov

  • Predpokladá sa, že medzistavcová prietrž sa dá „opraviť“ ručne pomocou ručnej terapie, strií na vodorovnej lište, pod vodou alebo suchým ťahom. Samozrejme nie, je nemožné mechanicky narovnať patologicky zmenený disk späť teoreticky, ale „vyvrhnúť“ prietrž ďalej do miechového kanála s rozvojom paralýzy alebo „roztrhnúť“ výčnelok s vytvorením prietrže.
  • Operácia pri liečbe medzistavcových hernií je nevyhnutná, ak konzervatívne metódy liečby neposkytujú požadovaný účinok a žiadna, ani najpokročilejšia, high-tech operácia na odstránenie herniovaného disku túto chorobu nezbavuje..
  • Diskrečnú herniu nemožno vyliečiť pomocou intersticiálnej elektrostimulácie (VTES), ktorá je zameraná výlučne na odstránenie syndrómu bolesti pomocou elektrostimulátora a nenesie liečivú esenciu. V klinickej praxi pri liečbe hernie disku pomocou rádikulopatie použitie intersticiálnej elektrostimulácie (VTES) komplikuje iba bolesť a neurotrofické syndrómy v dôsledku elektrického traumatu nervového koreňa. Pri pravidelnom používaní VTES sa syndrómy bolesti stávajú stabilnými a nepodliehajú konzervatívnej liečbe.
  • Zaobchádzanie s výčnelkom je údajne jednodňovou prácou, určite to tak nie je. Je celkom zrejmé, že je nemožné korigovať vyčnievanie rukami alebo natiahnutím chrbtice, je však veľmi pravdepodobné, že pri manuálnej terapii (alebo osteopatii) „vytlačíme“ herniu disku z vyčnievania, navyše sekvestrovanú prietrž..
  • Pri kinezoterapii nemôžete vyliečiť prietrž, ale bolesť dolnej časti chrbta sa dá na chvíľu odstrániť.
  • Je naivné si myslieť, že prietrž disku sa „spontánne zmestí na miesto, ak sa zapojíte do vodorovnej lišty“, pretože ľudia v športovom kruhu sa často mýlia..
  • Mnohí veria, že medziobratlová hernia sa nelieči, je potrebné ju tolerovať a vyrieši sa sama, nie, neurobí to, ale bude usporiadaná spojivovým tkanivom, akumuluje vápnik, jednoducho povedané, vápenec, ktorý nereaguje na drogy a postupy. Je to ako baňa, ktorá by mohla explodovať v najnepríjemnejšom okamihu.
  • V telocvični nemôžete „odovzdať“ prietrž, ale malý výčnelok môžete zmeniť na veľkú oddelenú prietrž. Gymnastika skutočne prináša dočasnú úľavu s predĺženou obranou a kontraktúrami svalov, ktoré sa prejavujú reflexne prietržmi a výčnelkami medzistavcových platničiek. Určite je však nemožné vyliečiť diskovú prietrž pomocou gymnastiky a nezáleží na tom, čo sa nazýva..

  Hľadanie všeliek, nejaká nová metóda alebo zázračný liek na prietrž, neexistuje žiadny všeliek, neexistuje žiadny zázračný liek, ktorý „odstráni“ prietrž. Môžete chodiť rokov na chiropraktikov alebo alternatívne na „osteopaty“, piť a vstrekovať chondroprotektory, nekonečne navštevovať akupunktúrneho špecialistu, injikovať karipazím elektroforézou, bodať sa stelesnením včiel a pijavíc, stlmiť bolesť elektrickým stimulátorom (VTES), nekonečne napínať krk turbínou alebo na špeciálnych zariadeniach sa môžete trápiť telesnou výchovou, nezáleží na tom, kto je autorom pomenovaného, ​​zreteľného a trvalého výsledku.

 • Pokúsime sa o to, ak to nepomôže, skúste inú - najčastejšiu chybu. Pomôže iba komplexná liečba, je potrebné súčasne pôsobiť na všetky väzby patologického procesu pomocou niekoľkých terapeutických faktorov.
 • Kýla je operovaná iba, samozrejme, nie pri kýle chrbtice. Existujú prísne obmedzené indikácie pre plánovaný chirurgický zákrok. Indikácie pre chirurgický zákrok, vrátane neúčinnosti konzervatívnej liečby v prípade silnej bolesti trvajúcej viac ako 3 až 4 mesiace. Otázka je však iná, aký druh konzervatívnej liečby pacient dostal, primeraný od špecialistu - stavovca alebo nie? A stojí za to ponáhľať sa s operáciou? Malo by sa pamätať na to, že možnosti nechirurgickej liečby prietrže chrbtice sú pomerne veľké a je lepšie podstúpiť druhý priebeh konzervatívnej terapie, ako ísť na druhú operáciu.
 • Predpokladá sa, že prietrž sa nedá vyliečiť drogami, ale bez užívania drog určite nebude pozitívny účinok. Tieto mylné predstavy sú rozšírené, pretože keď si pacienti predpisujú injekcie a pilulky pre seba, keď nemôžu na klinike ponúknuť nič iné, ako je schéma „zoznam chorých, injekcie, pilulky, kvapkadlá, masáž a fyzioterapia“, čo nepomôže, potom začnete hľadať, čo niečo exotické. Pravdepodobne je však dôležité, aký liek, kde, kedy v kombinácii s tým, a čo je najdôležitejšie, prečo.
 • Nie je potrebné si myslieť, že blokády sa neliečia, ale iba anestetizujú - blokády sú odlišné. A vo všetkých prípadoch majú práve liečivú podstatu. Ak však z času na čas zablokujete mimo komplexného liečenia, nebude to mať trvalý účinok av budúcnosti blokády spôsobia stále krátkodobejší účinok a prestanú pomáhať. Napríklad, ak pravidelne vstúpite do epidurálneho priestoru s bolesťou blokovaním emulzie diprospanu alebo kenalogu, môžete vyvolať vláknité jazvové procesy, ktoré sú plné následkov. A čo je najdôležitejšie, nie je nič pred nami, len operácia.
 • Pacienti sa mýlia, keď si myslia, že postupy a lieky, ktoré dostávali na klinike a pravidelne navštevovali chiropraktik alebo osteopat, že ide o nechirurgickú liečbu kýly. A ak takáto „liečba“ nepomôže, potom má človek sklon k operácii. Nie je potrebné ponáhľať sa, ale liečba kýly chrbtice je potrebná komplexným spôsobom a iba v špecializovanom zdravotníckom zariadení..
 • Avaricious platí dvakrát - lacný nie je dobrý. V skutočnosti musíte byť schopní počítať. Lepšie je zaobchádzať s peniazmi raz a mať zreteľný efekt, ako pravidelne prenášať rublové rubly k lekárovi a čas a doba sa bude zvyšovať a počas mesiacov a rokov sa bude objavovať malé množstvo. Áno a liečiť.
 • Nepravdivé nádeje pre metropolitné a zahraničné kliniky - v polovici prípadov je to rovnaká predávkovanie, zhrubnutie farieb, stláčanie peňazí, ako na niektorých domácich klinikách, iba v zahraničí sú náklady na chyby pre nášho pacienta neuveriteľne vyššie..
 • Odloženie liečebného postupu, keď bolesť zmizne alebo sa stane tolerovateľnou, - pacienti sa domnievajú, že ich možno ešte tolerovať, a keď sa stane úplne neznesiteľnou, pôjdem na liečbu. Za zmienku stojí, že liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku prebieha lepšie v prípadoch včasnej liečby stavovcom, keď po priebehu liečby nedochádza k recidívam po celé desaťročia. Kýly „vypustené“ alebo, horšie „zahojené“ hernie reagujú na liečbu zle, opakovanie prietrže sa vyskytuje častejšie a vo väčšine prípadov sa nedá liečiť konzervatívne..
 • Najbežnejšou a nenapraviteľnou chybou je vyrážka na vykonanie operácie s vyčnievajúcim a herniovaným diskom. Je potrebné si uvedomiť, že diagnóza herniovaného disku nie je indikáciou pre chirurgický zákrok a chirurgický zákrok tento problém radikálne nerieši. Rozhodnutie o operácii by nemalo byť emotívne, riziko komplikácií počas a po operácii výrazne prevyšuje riziko komplikácií zo skutočného herniovaného disku. Je takmer nemožné zistiť skutočnú vzdialenú štatistiku pozitívnych výsledkov operácie a komplikácií chirurgického zákroku. Objektívne následné sledovanie na neurochirurgických oddeleniach a centrách sa nevykonáva. Po operácii sú pacienti zvyčajne ponechaní na svojich vlastných zariadeniach..
 • Nemali by ste ísť na operáciu z dôvodu šetrenia peňazí len preto, že je zadarmo a je realizovaná kvóta na náklady štátu. V týchto prípadoch je potrebné pamätať na to, že vykonaná operácia chrbtice pri prietrži v budúcnosti znamená pravidelné výdavky na opakované operácie, liečbu a nekonečné rehabilitačné kurzy..
 • Medzistavcová prietrž

  metóda vlastnej liečby

  Ako liečiť medzistavcové prietrže doma?

  (Na základe skúseností zo skutočného života)

  Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!

  Uplynulo veľa rokov, chrbát nebolí, preto som sa na informačné účely rozhodol zdieľať túto metódu liečby so všetkými, ktorí majú toto nepríjemné ochorenie.

  A ak sa rozhodnete pre liečbu tejto možnosti, nezabudnite sa najskôr poradiť so svojím lekárom o výhodách tu uvedených cvičení.!

  Ďalej som zhrnul príčinu bolesti chrbta s kýlou chrbtice. Kto už to pozná, preskočte túto časť.

  Príčiny medzistavcovej prietrže

  Medziobratlová hernia disku je najbežnejším typom všetkých hernií vyskytujúcich sa v chrbtici.

  Podľa lekárskych štatistík sa u posledných dvoch medzistavcových platničiek, ktoré majú najvyššiu záťaž, pravdepodobne vyvinie hernia - jedná sa o platničky medzi stavcami L4-L5 a L5-S1..

  Prvá vec, ktorá spôsobuje, že sa človek začína obávať o svoje zdravie, je bolesť v dolnej časti chrbta. Je to bolesť, ktorá nás núti prekonať lenivosť a začať sa zaoberať zdravím!

  Ak ignorujete prvé príznaky bolesti a začnete so samoliečbou - aby ste utlmili bolesť liekmi proti bolesti, postupne sa objavia prvé príznaky závažných neurologických komplikácií..

  V dôsledku metabolických porúch sa v tkanivách medzistavcových platničiek objavujú dystrofické zmeny, ktoré sú sprevádzané dehydratáciou disku a výrazným poklesom elasticity - disk postupne stráca svoje odpisové funkcie, splošťuje sa a zmenšuje sa vzdialenosť medzi stavcami.

  Pri zvýšenom zaťažení tejto časti chrbtice sa do miechového kanálu vytesní degeneratívne zmenený disk, čo spôsobuje dráždivý účinok na miechové nervy, ktoré tam prechádzajú. Tento posun disku sa nazýva „výstupok“.

  V prípade nadmerného fyzického namáhania alebo svahov sa na disku objavia slzy, z ktorých sa vytlačí obsah disku, podobne ako krém z komprimovanej šišky - želé podobná látka, čo je medziobratlová kýla.

  Výsledná prietrž pritlačí na blízky nerv a pritlačí ju na kosť stavca. Menej krvi vstupuje do zúženého nervu, dochádza k opuchom, sťahuje sa svaly v okolí a v dolnej časti chrbta sa objavuje silná bolesť - jedná sa o ochrannú reakciu nášho tela.

  Preto neuškodí samotná prietrž, ale susedné svaly zodpovedajúcej poškodenej časti chrbtice - krčka, hrudník alebo lumbosakrál..

  Predpokladá sa, že zlepšením prísunu krvi do okolitých tkanív sa výsledná kýla disku neskôr vyrieši.

  Prejavy prietrže môžu byť nebezpečné, ak z nej látka vytečie a vstúpi do miechového kanála. Tento prípad sa nazýva „herniačná sekvestrácia“ a oddelená časť - „sekvestrácia“..

  Kýla sama o sebe neohrozuje život, ale ak sa nezačne včasné liečenie, môžu to mať následky: strata funkcií na vedenie nervových impulzov, znecitlivenie určitých častí tela, strata citlivosti v končatinách a dokonca možné postihnutie.

  Ak je v chrbtici bolesť, neočakávajte, že kýla prechádza sama od seba, ale okamžite vyhľadajte radu lekára - terapeuta, neurológa, vertebroológa alebo neurochirurga. Lekár diagnostikuje a predpíše vhodnú liečbu na základe stupňa ochorenia..

  Bedrová hernia je dočasné nepríjemné ochorenie, ktoré sa lieči komplexne!

  Pomocou diagnostických výskumných metód sa identifikuje presná príčina bolesti chrbta. Prítomnosť prietrže v chrbtici sa stanoví pomocou magnetickej rezonancie (MRI) a počítačovej tomografie (CT)..

  MRI určuje výčnelok a veľkosť hernie, šírku miechy, degeneratívne stavce stavov a prítomnosť zápalových javov v mäkkých tkanivách a CT ukazuje jasné vrstvené obrazy stavu chrbtice: abnormality stavcov, zúženie miechy, zápaly, neoplazmy v kostnom tkanive..

  Video: čo robiť, ak sa na medzistavcovom disku objaví prietrž?

  Moja história liečby medzistavcových prietrží

  Neskúšajte, ale vždy sa vyskytnú problémy s chrbtom: sediaci pri počítači - bremeno ide do bedrovej oblasti, pracujú v chate alebo nesprávne zdvíhajú bremeno - „trhajú“ chrbát alebo stlačujú sedací nerv.

  Prvé problémy s mojou spodnou časťou chrbta sa objavili po niekoľkých rokoch šokujúcich pracovných dní. Pracoval v sklade hotových výrobkov a tam musel každý týždeň nakladať a vykladať rôzne výrobky. To bolo vtedy, keď sa stalo prvé "bedrové" - neúspešne zdvihol box a bedrové svaly sa pritiahli tak, že sa sotva ohli.

  Záchranná masť „Diclofenac“ ao týždeň neskôr bola rovnako dobrá ako nová. Ale po niekoľkých rokoch sa objavil ďalší problém - tupá bolesť v bedrovej oblasti, ktorá bola pripísaná únave svalov. A nejako nepostrehnuteľne sa bolesť zosilnila a spôsobila nejaké nepohodlie. Masť kategoricky odmietla pomôcť a potom sa použili injekcie proti bolesti a tabletky NICE.

  Chémia vykonala svoju prácu a bolesť ustupovala šesť mesiacov. Pýtate sa: „Prečo ste nešli k lekárom?“ - Navštívil, išiel na rôzne súkromné ​​kliniky a kliniky, predpísal hory liekov, pil a injektoval, ale účinok bol dočasný, ale medzitým sa bolesť zosilnila.

  Výsledok tohto „ošetrenia“ bol nečakaný - jedného rána som sa nemohol pri pohybe z postele dostať z prudkej bolesti. Bedra sa zohýbala do oblúka - a pohybovala sa po byte. Spal iba na svojej strane, bez pohybu a nohy prekrížené.

  V nádeji, že sa náhle „pustí“, uplynuli ďalšie dva dni. Ale ani injekcie, ani pilulky nemali žiadny vplyv na moje telo naplnené chémiou a vďaka svojej manželke som trval na tom, aby som išiel do nemocnice. Bolo to v roku 2012.

  Lekári rýchlo vyšetrili a vydali na oddelení, okamžite dali kvapkadlo zo zmesi liekov na narovnanie a urobili MRI. Pri pohľade na obrázok vertebroológ oznámil výsledok: „Medián kýly je 8 mm disk L5-S1 a dva vyčnievajúce disky L3-L4 a L4-L5.“ Desať dní bolo ošetrených kvapkadlami a tabletami a po troch dňoch urobili prvú „blokádu“ - injekciu do bedrovej oblasti, kde sa objavila prietrž.

  Neskôr urobili ďalšiu, ale on sám tretiu odmietol - akákoľvek chémia je pre telo škodlivá. Tiež som sa prihlásil na akupunktúru a fyzioterapiu, ale necítil som žiaden účinok. Pomáhali iba kvapkadlá a „blokády“. Bolesť v bedrovej oblasti bola vyriešená a Rada neurochirurgov rozhodla, že neodstránia prietrž!

  Bol som nesmierne rád, že som sa vyhnúť operácii! Ukázalo sa však, že to nie je také ružové - desiaty deň, keď som dokončoval doklady o prepustení, na pravej strane stehna sa náhle objavila bolestivá bolesť - od pásu k nohe. Naozaj som zostúpil a opýtal som sa ošetrujúceho lekára: „Prečo sa noha začala ťahať?“ Ticho dal leták s cvičeniami, napísal zoznam liekov a sľubne povedal: „Bude to horšie - poď, poznáš cestu!“

  Doma sa bolesť v nohe iba zosilnila - bolo ťažké chodiť bez liekov proti bolesti. Pravá noha postupne slabla a klesla a ja som kráčal a búchal som nohou ako hus.

  Môžete vidieť, či sa noha prehýbala alebo nie, a to nasledovne: stali sa kolenami na stoličke a otočili sa späť, pozeráme sa na polohu postihnutej nohy relatívne zdravú.

  Po nejakej dobe sa na ľavej nohe objavila bolesť - prietrž sa zväčšila a stlačila druhý nerv. Z tohto stavu mysle začala panika - čo robiť, ako a ako sa má liečiť? Pochopil som, že lieky proti bolesti by sa nezachránili - nie je to dlho a je potrebné nejaké vážne ošetrenie. Hlava mi prebila myšlienka - pozvanie chirurga na návrat, ale strach z operácie a možné následky sa ukázali byť silnejšie.

  A potom som sa pevne rozhodol - urobím všetko, ale vyliečim kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku! Najprv som išiel na kliniku Dr. Bubnovského. Na týždeň a pol som napínal chrbticu na simulátory, ale účinok bol krátkodobý - chodíte von a lovíte mušky a večer sa bolesť vracia. 10 dní samozrejme nestačilo, ale kvôli nedostatku konštantného príjmu sa liečba musela zastaviť.

  Potom som sa rozhodol hľadať iné spôsoby, ako sa zbaviť vertebrálnej prietrže L5 - S1. Inšpirovaná touto myšlienkou sa prehrabávala cez množstvo informácií v časopisoch, knihách, na internete. Študoval som zoznam cvičení, ktoré lekár dal pri prepustení, a ako som neskôr zistil - toto boli cvičenia z jogy na krútenie chrbtice „Krokodíl“..

  Spomenul si, ako v centre Dr. Bubnovského natiahol chrbticu a v záujme tejto záležitosti sa začal natahovať aj doma. Okrem krútenia som pridal cvičenia, ktoré sa mi páčili z „VIDEO“, a ako výsledok som dostal úžasný komplex liečivých pohybov.

  Keď som v literatúre hľadal spôsoby liečby vertebrálnej hernie, narazil som na oči a recepty ĽUDSKÉHO MEDICÍNA. Vybral som si overené recepty z recenzií ľudí a pridal sa k liečbe. Večer si manželka podala injekciu vitamínov B a Aloe a Alflutop v ampulkách - tieto lieky som si vybrala sama pre seba.

  Mimochodom, ak nezačnete okamžite vykonávať cvičenia, miechový nerv sa pritiahne prietržou dlhšie a vedenie nervových impulzov v zovretom nerve sa zhorší. Výsledkom bude pocit znecitlivenia na stehne alebo 2-3 prstoch na nohách.

  Z dôvodu veľkej veľkosti prietrže to trvalo dlho liečiť a boli dni, ktoré dokonca stratili túžbu to urobiť - bolesť nezmizla, ale naopak, často sa zhoršovali časté a ťažké exacerbácie. V takýchto chvíľach beznádeje sa objavili myšlienky ukončenia liečby a chirurgického zákroku. A ráno, keď užíval lieky proti bolesti, vytrvalo pokračoval vo cvičeniach, niekedy dokonca aj pri silnej bolesti, s hnevom.

  A to až po piatich mesiacoch! denné hodiny nečakane prišli dlho očakávané liečenie - bolesť zmizla! Strach sedel v mojich myšlienkach nejaký čas - zrazu vstávam zajtra a znova sa objavia bolestivé pocity v dolnej časti chrbta. Uplynul však týždeň, mesiac, rok a na chrbte stále nie sú žiadne problémy!

  A teraz pevne viem, že medzistavcová prietrž sa lieči bez chirurgického zákroku, dokonca aj doma!

  A pre úspešnú liečbu bolesti je potrebná iba túžba, sebadisciplína a viera v uzdravenie! A ako ďalší stimul pri liečbe kýly chrbtice - môj príklad!

  Aby chrbát viac neuškodil a prietrž sa opäť neobjavil v chrbtici - cvičenia na krútenie týždenne, chrbtica povie len vďaka!

  Mimochodom, MRI to už neurobila - prečo míňať peniaze so zdravím!

  Aký je princíp liečby spinálnej prietrže?

  Každý, kto číta túto stránku, sa zaujíma o jednu otázku: „Ako sa čo najskôr zbaviť bolesti a kýly?“

  Týmto spôsobom odpoviem na túto otázku: Pomohli mi špirálové cvičenia z krokodílej jogy, ktorej zoznam mi dal neurochirurg po prepustení z rúk, za možnosť straty mojej kýly a denného trakčného traktu plus odreniny ľudových mastí. Pokiaľ ide o ľudové recepty, myslím si, že sa bez nich bolo možné obísť, ale nebolo by to horšie.

  Na internete som stretol veľa informácií, kde píšu, že je absolútne nemožné točiť! Ak to nemôžete urobiť, nie! Tieto cvičenia z jogy mi pomohli zotaviť sa osobne.!

  Doma som sa pokojne natahoval a krútil, bez toho, aby som sa ponáhľal, počúval som vnútorné pocity v dolnej časti chrbta a natiahol som ruky a nohy čo najviac, ako na obrázku (päty od seba, prsty k sebe).

  Preto iba cvičenia a rozťahovanie chrbtice môžu zbaviť bolesti a kýly. A ak chcete urýchliť proces hojenia - musíte urobiť celý komplex 2-3 krát denne a je vhodné urobiť jeden komplex tesne pred spaním. Vykonali cviky a okamžite išli spať, je nežiaduce chodiť, inak sa natiahnuté stavce znovu zbiehajú.

  Dôležité: Natiahnutie chrbtice by sa malo vykonávať tak často, ako je to možné, najmä po každom zákrute!

  Ak má prietrž veľký rozmer - od 6 mm alebo viac, nemali by ste počítať s rýchlym liečením. Tu musíte mať trpezlivosť, vytrvalosť a robiť terapeutické cvičenia denne. Liečba môže trvať niekoľko mesiacov - výsledok stojí za to, verte mi!

  Keď bolesť zmizla, potom som sa v budúcnosti pokúsil nepreťažiť chrbticu, a ak by som musel dlho zdvíhať závažia alebo sedieť pri počítači, nosil by som ortopedický korzet.

  Počas prestávok som to zastrelil, inak môžu zadné svaly oslabiť ešte viac. Postupne zmizla potreba korzetu - hernia disku buď vyschla alebo bola absorbovaná samotným telom.

  Niekoľkokrát týždenne určite robím celý komplex cvičení, ale už na prevenciu a udržiavanie chrbtice v dobrej kondícii. Účinok týchto cvikov je pozoruhodný - chrbtica sa stáva mobilnou a flexibilnou.

  Okrem toho robím cvičenie „doska“, posilňujem chrbtové svaly a tlač - môj „svalový korzet“.

  Prečo posilňovať „svalový korzet“?

  Svalnatý korzet (často nazývaný „jadro“) - sú to svaly chrbta a lisu, svaly zadku a bokov, ktoré sú zodpovedné za stabilizáciu chrbtice a správne umiestnenie vnútorných orgánov..

  Silné svaly obklopujúce chrbticu zlepšujú držanie tela a koordináciu pohybov, vertikálne podopierajú chrbát, pri dlhodobom sedení znižujú bolesť chrbta.

  Cvičenie svalov trupu nelieči prietrž, ale je užitočné iba pri prevencii problémov s chrbticou. Ale na predchádzanie týmto problémom a zlepšenie fyzickej zdatnosti je nevyhnutné iba posilnenie svalov kôry!

  Najlepšia voľba pre začatie cvičenia je začať cvičiť po 2 alebo 3 rokoch, keď už bude existovať stabilná remisia po vymiznutí bolesti a prietrže.

  Dovtedy je potrebné vykonávať cvičenia na krútenie a napínanie chrbtice každý týždeň tak, aby sa prietrž konečne alebo čo najviac znižovala.

  Cvičenie jogy krokodíla by sa malo stať zvykom, potom si budete udržiavať svoju chrbticu flexibilnú a mobilnú do veľmi vysokého veku, ako napríklad indickí jogíni.!

  Lekári tvrdia, že ktokoľvek na rozdiel od rokov, môže výrazne spomaliť proces starnutia chrbtice vykonaním špeciálnych cvičení a racionálnym stravovaním..

  Výčnelok a prietrž pri liečbe krčnej chrbtice

  Cervikálny výčnelok

  Prečítajte si ďalšie články:

  Lekári našej kliniky

  Zástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

  Zástupca vedúceho lekára, neurológ, chiropraktik

  Chiropraktik, osteopat

  Výčnelok disku krčnej chrbtice je jednou z najnebezpečnejších odrôd tejto choroby. Chrbtica v krku je slabá a zraniteľná, prechádza ňou veľké množstvo nervových kanálov. Ak dôjde k malej zmene na diskoch, vyskytne sa tu silná bolesť, choroba postupuje rýchlo, čo vedie k nebezpečným komplikáciám a dokonca k invalidite.

  Ako vzniká

  K výčnelku krčnej chrbtice c5 c6 dochádza v dôsledku degeneratívnych a dystrofických zmien v medzistavcových platničkách. Ak ich vonkajší krúžok nedostane potrebnú výživu a hydratáciu, stráca elasticitu, stáva sa krehkým a nemôže udržať svoj tvar. Pod tlakom stavcov sa disk stáva plochejším a začína prekračovať anatomické limity.

  príčiny

  Narušenie výživy diskov je spojené so zmenou činnosti tkanív obklopujúcich chrbticu, z ktorých medzistavcové platničky dostávajú potrebné užitočné látky, a nie prostredníctvom ciev. Podľa toho dochádza k výčnelkom krčných stavcov v dôsledku metabolických porúch krčnej chrbtice. V tejto súvislosti hrá významnú úlohu dedičný faktor, ktorý určuje štruktúru chrbtice, zloženie chrupavkového tkaniva a stav obehového systému. Medzi príčiny choroby sa tiež hovorí:

  • porušenie činnosti vnútorných orgánov;
  • hormonálne patológie;
  • metabolické ochorenie;
  • zmeny súvisiace s vekom;
  • choroby chrbtice (osteochondróza, reumatizmus, skolióza, kyfóza, lordóza);
  • nesprávne držanie tela;
  • poranenia krku;
  • nedostatok fyzickej aktivity;
  • nedostatok výživy s vitamínmi a minerálmi potrebnými pre štruktúru chrupavky.

  príznaky

  Miechový kanál je úzky, preto sa výčnelok krčnej chrbtice na rozdiel od výčnelkov iných častí chrbtice objavuje pomerne skoro. V tomto prípade pacient zažije:

  • bolesť v krku a ramenách;
  • tuhosť pri ohýbaní a otáčaní hlavy;
  • časté bolesti hlavy, závraty, poruchy zraku vo forme múch a tmavé škvrny pred očami;
  • Podráždenosť;
  • brnenie v rukách, necitlivosť a chvenie v nich;
  • skoky v krvnom tlaku.

  Čo je choroba nebezpečná?

  Výčnelok v krčnej oblasti vedie k zápalovým ochoreniam chrbtice a okolitých tkanív v tejto oblasti. To je dôvod rozvoja kýly chrbtice. Okrem toho výčnelok disku vytlačí krvné cievy a nervy, a preto je narušený mozog. To je plné vážnych zranení až do mŕtvice. Vyvíjaním tlaku na miechu môže výčnelok spôsobiť paralýzu a paralýzu, zhoršené fungovanie vnútorných orgánov..

  diagnostika

  Ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, musíte bezodkladne navštíviť neurológa. Za predpokladu, že bude vyčnievať, nasmeruje pacienta najskôr na röntgen. Toto jednoduché a lacné vyšetrenie ukáže, či existuje patológia, po ktorej sa jeho štúdia najúčinnejšie uskutoční pomocou magnetickej rezonancie. Poskytne komplexné informácie o veľkosti výčnelku, smere výstupu z disku, stave stavcov a okolitých tkanív. Informatívne metódy sú tiež myelografia (röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastného média) a počítačová tomografia. Sú predpísané podľa potreby ako doplňujúce štúdie..

  Na identifikáciu príčin ochorenia môže byť stále potrebné vykonať biochemický krvný test, ktorý ukáže prítomnosť zápalových procesov v tele a stupeň asimilácie látok dôležitých pre chrupavku. Ak máte podozrenie na hormonálne ochorenie, musíte urobiť samostatný krvný test.

  liečba

  • Pri liečbe výčnelku v krku je dôležité znehybniť túto časť chrbtice, pre ktorú sa používajú špeciálne upevňovacie goliere.
  • Liečba liekom pomáha zmierniť bolesť, zápal a opuch. Na zlepšenie výživy chrupavky sa predpisujú chondroprotektory, lieky stimulujúce krvný obeh a vitamíny.
  • Veľkú úlohu pri obnove chrbtice zohrávajú masáže, fyzioterapia, špeciálna súprava cvičení. Pomáhajú zlepšovať výživu medzistavcových platničiek, uvoľňujú a napínajú chrbticu.

  prevencia

  Môžete sa vyhnúť zmenám medzistavcových platničiek pri dodržaní jednoduchých pravidiel:

  • posilňujú svaly krku;
  • Vyvarujte sa náhlym pohybom
  • pozorovať správne držanie tela;
  • jesť racionálne, ak je to potrebné, prijať ďalšie vitamínové a minerálne komplexy;
  • na kontrolu chronických chorôb bez komplikácií.

  Vzhľadom na to, že výčnelky sa vyskytujú častejšie s vekom, lekári odporúčajú všetkým ľuďom starším ako 40 rokov, aby sa podrobili pravidelným preventívnym vyšetreniam chrbtice..

  Dohodnite si stretnutie s lekárom

  Je dôležité pochopiť, že liečbu by mal vykonávať iba lekár, špecialista, ktorého nájdete na kontakte s lekárskym strediskom Doctor Yavid Medical Center.

  telefonicky v Petrohrade:

  alebo uskutočnením bezplatného hovoru Whatsapp:

  Pamätajte: ak máte obavy z bolesti chrbta, mali by ste okamžite začať s liečbou.!

  Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním mojich osobných údajov, aby som zaistil možnosť odpovede na moju kontrolu. Osobné údaje sa spracúvajú v súlade s platnými právnymi predpismi Ruskej federácie (Federálny zákon Ruskej federácie z 27. júla 2006 č. 152-ФЗ „O osobných údajoch“)..

  Recenzie pacientov

  Dmitrij Alekseevič!
  Ďakujem za mnoho rokov priateľstva, za ľudský prístup a pochopenie všetkých problémov.
  Som veľmi rád, že som sa s vami stretol pred mnohými rokmi, nielen ako lekár, ale aj ako veľmi dobrý človek! Rád s vami budem ďalej komunikovať, bez ohľadu na to, či som chorý alebo nie. Ja zase, ak vám môžem pomôcť s akýmikoľvek otázkami. Ešte raz ďakujem.

  Ďakujem Yavidovi Dmitrijovi Alekseevičovi! Pre svoje zlaté ruky, citlivý prístup a pozornosť ku každému pacientovi. Dmitrij Alekseevič, dávate ľuďom zdravie, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, môžete to len cítiť. Ďakujem, že ste tam! Veľa šťastia, prosperity a dobrého zdravia! S pozdravom Vera Buinova Olga Nikolaevna! Ďakujeme vám za vynikajúci prístup k zákazníkom, za vašu reakciu a láskavosť. Je veľmi pekné prísť na kliniku a vidieť príjemného, ​​priateľského správcu.

  S pozdravom Buinova Vera

  Som rád, že som vás našiel, Dmitrij Alekseevič! Teraz som muž, nie tvor, ktorý žije od liekov proti bolesti a liekov proti bolesti! Blaho vás a celého vášho tímu. poďakovať!

  Chcem sa tiež poďakovať odborníkom kliniky, osobne, Dmitrij Alekseevič. Pred tromi rokmi absolvoval kurz masáží, ihiel a plechoviek. Predtým som bol mučený chrbtom, na tri roky si už skoro nepamätám. Každé ráno robím odporúčanú skupinu cvičení (15 minút).

  Krčné výčnelky

  Čo je to krčný výčnelok?

  Diagnóza maternicového výčnelku znamená, že ste na polceste do kýly. A skutočne to tak je. Preto, aby prietrž neprichádzala k prekvapeniu a nevznikla otázka - odkiaľ prišla - stojí za to brať problém vážne a výbežok považovať za dozrievajúcu prietrž. Jediný rozdiel medzi nimi je, že výstupok je deformácia plášťa disku a prietrž je už roztrhnutím plášťa a vyčnievaním časti jadra von.

  Krčka chrbtice sa skladá zo siedmich stavcov a šiestich medzistavcových platničiek. Obratle a disky pochádzajú z hlavy. Medzi hlavou a prvým krčným stavcom nie sú žiadne disky a tiež medzi prvým a druhým krčným stavcom a začínajú iba medzi druhým a tretím stavcom. Krčné stavce sú označené latinským písmenom „C“, z latinského slova „Cervix“ - krk a číslica sériového čísla od 1 do 7 - C1, C2, C3, C4, C5, C6, C7. Disky sú označené inak. Pomlčka, ako to bolo, označuje, medzi ktorými stavcami sa disk nachádza: C2 - C3, C3 - C4, C4 - C5, C5 - C6, C6 - C7, C7 - Th1. „Th“ znamená „hrudník“ - hruď.

  Výčnelok sa vyskytuje v segmentoch s najväčšou pohyblivosťou. Ak je mobilita vyššia, opotrebenie je vyššie. Preto sú najčastejšie zasiahnuté disky C5 - C6, C4 - C5 a C3 - C4.

  V závislosti od toho, ktorý disk je ovplyvnený, v ktorom smere vyčnieva - späť alebo nabok a od toho, čo ovplyvňuje: na stavovcoch, mieche alebo nervoch budú závisieť príznaky vyčnievania krčnej chrbtice..

  Zóna inervácie krčných segmentov

  Príznaky krčka maternice

  S rozvojom choroby sa príznaky vyčnievania krčnej chrbtice nevyskytujú okamžite alebo existujú v slabej forme, takže mnohí pacienti jednoducho neprikladajú tejto úlohe žiadny význam a neprirodzujú únavu v krku. Intenzívnejšie procesy však zvýrazňujú príznaky..

  Bolesť v krku. Najprv je cítiť nepohodlie, ktoré sa postupne mení na bolesť. Bolesť sa stáva silnejšou a vyskytuje sa častejšie. Zákruty krku sa tiež stávajú bolestivými. Bolesť niekedy zachytáva týlnu časť a niekedy celú hlavu. V niektorých prípadoch sa objavia závraty..

  Bolesť v rukách. Z krku na plecia sa rozšírilo nepohodlie a bolesť a potom klesli zbrane. Objaví sa brnenie a znecitlivenie rúk, niekedy dochádza k miernemu zášklbu svalov predlaktia..

  Bolesť v iných častiach tela. Bolesť vyžarujúca na hrudník, hornú časť chrbta, lopatku ramena alebo podpazušie môže tiež naznačovať poruchy medzistavcových platničiek. Pocit tinitu a výskyt „múch“ alebo škvŕn pred očami tiež naznačujú prítomnosť choroby..

  Príčiny výčnelku krčka maternice

  K výčnelkom dochádza na pozadí dystrofických procesov v diskoch, najmä pri osteochondróze, ktorá vedie k deplécii tkaniva chrupavky. Disk postupne stráca svoju pružnosť a v jeho škrupine sa začínajú objavovať praskliny, ktoré časom povedú k prasknutiu a prietrži.

  Okrem dystrofie sa vyskytuje aj dysplázia, najčastejšie je vrodená, menej často sa vyskytuje počas rastu. Dysplazia je kaz v tkanive medzistavcovej platničky, jej slabá stránka.

  Skolióza a ďalšie zakrivenia chrbtice vytvárajú lokálne preťaženie chrbtice a tvoria miesto budúceho vyčnievania.

  Záťaže. Nadmerné športy a pravidelné pracovné zaťaženie majú výrazný vplyv na disky..

  Nízka mobilita. Rovnako ako nadmerná aktivita, aj nečinnosť vedie k patológii medzistavcových platničiek. Toto sú dva póly patológie..

  Nevhodná poloha. Ak na pracovisku sedíte na nepohodlnej stoličke alebo počas spánku vám matrac nedovolí uvoľniť sa chrbát, je zaručený výčnelok krčnej chrbtice.

  Štatistiky hovoria, že bolesť v dôsledku výčnelku sa často vyskytuje v strednom veku. V mladom alebo vyššom veku, dokonca aj v prípade, že je na MRI vyčnievanie, sa oplatí analyzovať ďalšie možné príčiny bolesti, napríklad myofasciálny syndróm. Jeho prejavy sú často zamieňané s prejavmi vyčnievania.

  Liečba krčka maternice

  Prvá vec, ktorá sa má vyskytnúť, keď sa vyskytne bolesť, je minimalizovať zaťaženie krku, ramien a ramien a, samozrejme, vyhľadať lekára. Otázka - na ktorú?

  Hlavnou liečbou cervikálneho výčnelku je manuálna terapia. Je to ako antibiotikum na zápal pľúc - bez toho sa môžete obísť. Iné prostriedky nápravy sú tiež dobré. Vedľajšou liečbou sú však metódy, ako sú masáže, lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia. Pamätať! S výstupkom krčnej chrbtice je hlavná vec manuálna terapia. Preto musíte kontaktovať chiropraktika.

  Na klinike „Spina Zdorova“ používame všetky spôsoby liečenia na vyčnievanie krčnej chrbtice, ktoré sú k dispozícii pre miernu manuálnu terapiu:

  Cervikálna kýla

  Cervikálna medzistavcová hernia je jednou z najbežnejších diagnóz patologických stavov chrbtice. Vyskytuje sa asi v polovici prípadov poškodenia miechy. Na lekárskej klinike sa dĺžka kýly krčnej chrbtice vyskytuje bez chirurgického zákroku. Lekári používajú interdisciplinárny prístup, manuálnu terapiu a jedinečné autorské techniky..

  Bolesť, nepohodlie a ďalšie príznaky s prietržom krčnej chrbtice

  Kýla v krčnej chrbtici je hypertrofická forma deštrukcie medzistavcových kĺbov, pri ktorej dochádza k posunu buničitého jadra disku s predĺžením štruktúry za ním. V tomto bode sa chrbtica pripája k hlave, miecha prechádza do mozgu. V tomto bode je koncentrovaná nasýtená sieť neurovaskulárnych vlákien. Pri najmenších odchýlkach od normy je narušená dodávka krvi do mozgu a vyskytujú sa migrénové fenomény.

  V počiatočných štádiách porúch ľudia venujú pozornosť nasledujúcim príznakom choroby:

  • únava krčných a miechových svalov bez osobitného dôvodu;
  • pocit tesnosti v oblasti ramien alebo hrudníka, túžba narovnať vaše plecia, skrútenie hlavy, zmiernenie nepohodlia;
  • výskyt bolesti po dlhšej námahe alebo v nepohodlnej polohe.

  V akútnom štádiu bolestivé príznaky spôsobujú, že pacient navštívi lekára. Nie je možné vyrovnať sa s patológiou sami. Vyskytujú sa tieto príznaky anomálie:

  • silná bolesť v oblasti krku a goliera, ktorá preniká do hlavy, bráni pohybu;
  • opuch, sčervenanie, zápal postihnutej časti chrbtice;
  • silné bolesti hlavy a závraty, častejšie v týlnej časti hlavy.

  Komplexná liečba na klinike Dr. Dĺžka vám umožňuje eliminovať nežiaduce príznaky v skorých štádiách, obnoviť predchádzajúcu mobilitu chrbtice a kĺbov..

  Druhy a štádiá medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice

  Proces tvorby medzistavcovej prietrže je prolaps buničitého jadra v dôsledku narušenej integrity vláknitej membrány disku. V závislosti od veľkosti prietrže, ktorá sa prekrýva s intravertebrálnym kanálom, sa rozlišujú tieto typy: malý, stredný a veľký. Ten blokuje miechový kanál o viac ako 20%.

  Výčnelok krčnej prietrže nastáva postupne v niekoľkých fázach, z ktorých každá má svoje vlastné kritériá.

  • Stupeň I - pri dutom stave disku veľkosť napučiavania nepresahuje 2 mm.
  • II stredná závažnosť - vláknitá membrána je porušená, výstupok je zvýšený na 3-4 mm.
  • III. Stupeň - vláknitý krúžok je roztrhaný, došlo k významnému posunu disku v rozmedzí 5-6 mm.
  • IV kritický stupeň deformácie, ktorý môže viesť k nekrotizácii poškodenej oblasti a infekcii susediacich tkanív. Veľkosť prietrže presahuje 6 mm. Je to nebezpečný stav, pri ktorom môže dôjsť k nezvratnému poškodeniu nervov a miechy..

  Lieky na cervikálnu prietrž

  Na symptomatickú liečbu chronických a akútnych foriem medzistavcovej prietrže v krčnej chrbtici sa používajú rôzne skupiny liekov. Medzi predpísané farmakologické látky patria:

  • Analgetiká - pomáhajú zmierniť silnú bolesť, pôsobia v prvých štádiách choroby.
  • Anestetika - používa sa pri silnej bolesti ako súčasť blokády stavcov, najmä počas exacerbácie.
  • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - používajú sa na zmiernenie bolesti a zápalu.
  • Svalové relaxanciá - zmierňujú svalovú hypertonicitu, uvoľňujú spastické svalové oblasti.
  • Chondoprotektívne lieky - používajú sa v prvých štádiách, pretože ničenie kĺbového tkaniva je nezvratné a pri vyčnievajúcej prietrži sú tieto lieky zbytočné.
  • Hormonálne lieky - glukokortikosteroidy sa môžu používať iba pod dohľadom odborníka, pretože majú veľa kontraindikácií a vedľajších účinkov..

  Pacientovi môže predpisovať určité lieky iba lekár. Samoliečba vo väčšine prípadov nevedie k zlepšeniu, ale stáva sa príčinou komplikácií. V závislosti od zdravotného stavu na klinike Dr. Lenghta sa vykonávajú lekárske postupy na zmiernenie bolesti. Medzi nimi:

  • Terapeutická blokáda - injekcia anestetík a analgetík priamo do nervových vlákien na odstránenie akútnej bolesti. Umožňuje vám dočasne „zakázať“ nervové vedenie.
  • Intraartikulárne injekcie - injekcie s terapeutickou kompozíciou sa uskutočňujú priamo do kĺbového kĺbu, preto účinné zložky prenikajú priamo do postihnutého tkaniva. Tento prístup zaručuje rýchly účinok postupov..

  Nechirurgické metódy liečby na klinike Dr. Dĺžka

  Na klinike Dr. Lenght používajú najmodernejšie a najúčinnejšie metódy, ktoré pomáhajú odstraňovať bolesť a obnovujú bývalú mobilitu pacienta:

  • Di-Tazínová terapia je autorovou trojzložkovou technikou, ktorá kombinuje manuálnu terapiu, fotodynamickú laserovú terapiu a elektroforézu. Komplexný účinok umožňuje elimináciu syndrómu bolesti v krátkom čase, aktiváciu krvného obehu, normalizáciu metabolických procesov, zastavenie zápalu a zabránenie deštrukcie kĺbového tkaniva..
  • Manuálna terapia je osvedčená metóda manuálnej expozície, ktorá pomáha vyrovnať sa s mnohými chorobami pohybového aparátu, zmierňuje bolesť, vracia schopnosť pohybu bez obmedzení..
  • Všeobecná posilňujúca masáž je manuálna technika, ktorá zlepšuje prísun krvi a výživu buniek, zmierňuje svalové napätie a zvyšuje stabilitu tela počas obdobia stresu a napätia..
  • Osteopatia - masážne akcie sú zamerané nielen na chrbticu a svaly, ale aj na vnútorné orgány, aby sa dosiahlo komplexné zlepšenie a posilnenie tela..
  • Fyzioterapeutický komplex je osvedčenou metódou na liečbu a prevenciu chorôb kĺbov, pri ktorých sa znižuje bolesť, zlepšuje sa prísun krvi do všetkých orgánov, správne sa distribuuje záťaž svalov..
  • Liečba rázovými vlnami je proces zotavenia, pri ktorom sa používajú nízkofrekvenčné akustické vlny, urýchľuje proces hojenia poškodených tkanív, zmierňuje bolesti chrbta prietrž a iné choroby chrbtice.
  • Lekárska elektroforéza - vystavenie tela konštantným elektrickým prúdom v kombinácii s účinnými liečivými látkami, má analgetické, protizápalové, regeneračné, relaxačné vlastnosti..
  • Fyzioterapia - riadená stimulácia tela rôznymi metódami (vystavenie vzduchu, prúdenie vody, magnetické pole, laserové lúče, ultrazvukové prístroje). Normalizuje svalový tonus a metabolické procesy, zlepšuje výživu tkanív a orgánov kyslíkom.

  Doktor Lenin Clinic používa na liečbu chrbtice a kĺbov vyše 20 nechirurgických techník. Zamestnanci sú zamestnaní s vysoko kvalifikovanými lekármi: vertebroológmi, neurológmi, osteopatmi, manuálnymi terapeutmi. Zdravotnícky personál je neustále vzdelávaný v najlepších klinikách na Blízkom východe, v Európe a Amerike.

  Výsledky liečby na klinike Dr. Dĺžka

  Naša klinika je otvorená pre pacientov 20 rokov. Počas tejto doby sa vyvinuli účinné metódy pomoci. Dlhodobé pozorovania ukazujú, že včasná diagnostika a komplexná liečba chorôb pohybového aparátu demonštrujú pozitívnu dynamiku:

  • V 98% prípadov sa stav chrbtice a celého tela zlepšuje. Tento výsledok je jasne znázornený vizualizačnými technikami na vyšetrenie kĺbov a chrbtice..
  • Pri použití našich metód neexistujú žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky - všetky techniky sú úplne bezpečné a vhodné na liečbu pacientov rôznych vekových kategórií..
  • Dlhodobý účinok liečby - správna liečba zabraňuje opakujúcim sa atakom a pôsobí ako preventívne opatrenie, posilňuje stav chrbtice a štruktúru svalov.

  Klinika Dr. Lenght pomáha pacientom vyrovnať sa s chorobami chrbtice a kĺbov, zbaviť sa bolesti hlavy a nepohodlia. Zaručujeme lepšie zdravie po prvom sedení.

  Odporúčame 94% pacientov.
  Ďakujeme vám za dôveru a výber..

  Liečba výčnelku medzistavcovej platničky krčnej chrbtice

  Výčnelok disku je výčnelok, keď stratil svoj tvar, ale samotný disk je stále neporušený. Ak sa pretrhne, vyskytne sa medzistavcová prietrž, ktorá je lokalizovaná v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale najčastejšie v bedrovej oblasti, kde je najväčšia záťaž..

  Výčnelok v krčnej chrbtici je nepriaznivou lokalizáciou komplikácií osteochondrózy. Faktom je, že miecha v cervikálnej oblasti stále obsahuje takmer všetky cesty, ktoré stúpajú a klesajú, a ak je poškodená prietržou (myelopatiou), môžu sa vyskytnúť závažné neurologické príznaky až po paralýzu rúk a nôh. Aké sú príčiny výčnelku??

  Príčina vývoja výčnelkov a potom hernií v krčnej chrbtici sa považuje za nadmerné zaťaženie: najskôr statická a potom dynamická. Disky krčnej chrbtice majú svoje vlastné charakteristiky. Toto je veľmi pohyblivá časť a disky sú tenké a preto náchylnejšie na zranenie ako bedrové disky..

  Stačí povedať, že ľudská hlava má dosť veľkú hmotu, a keď sa točí a ohýba, na medzistavcové platničky krčnej oblasti sa vyvíja nerovnomerný tlak. Na začiatku sú statické zaťaženia zvyčajne tvorené dlhým a rovnomerným držaním tela..

  Je to jazda autom, práca na počítači dlhú dobu, sledovanie televízie alebo nesprávne držanie tela počas spánku. V dôsledku takejto dlhšej expozície dochádza ku kongestívnemu svalovému kŕču hlbokých svalov krku. Eliminácia kyseliny mliečnej zo svalov klesá, stávajú sa hustými a „zotročujú“ rozsah pohybov v krku. A potom postačuje ostré zatočenie alebo naklonenie hlavy, napríklad pri vstupe do nízkej miestnosti, zasiahnutie hlavy proti nízkej čeľusti a pri náhle a silnom tlaku na disk sa vytvorí výčnelok alebo prietrž. Ako sa vyvinie výčnelok a prietrž?

  Vznik poruchy medzistavcových platničiek

  Je známe, že u mládeže a vyčnievania a prietrže sa takmer nikdy nevyskytujú. Medzistavcové platničky sú potom elastické a aj pri nadmernom zaťažení jednoducho pružia a potom ľahko získajú svoj tvar. Ale s vekom sa dehydratujú, stávajú sa krehkejšími, každá expozícia môže narušiť ich prirodzený obrys..

  Každý disk sa skladá z dvoch častí. Prvou časťou je vonkajší alebo vláknitý prsteň: kruhové vláknité vlákna. Obklopujú celý disk okolo obvodu ako obruče vysadené na hlavni. V strede disku je buničité jadro, ktoré je pružnejšie a pružnejšie. Ak sa na disku objavila prasklina a obmedzujúci účinok vlákien vláknitého prstenca zoslabol, potom presahuje jeho anatomické usporiadanie. Na disku sa vytvorí vydutie. Je to výčnelok.

  Ak vláknitý prsteň zažije príliš veľké napätie a nemôže vydržať, potom stredná časť disku jednoducho vypadne a vytvorí prietrž. Nakoniec, ak tento herniálny výstupok úplne stratí kontakt so zvyškom zničeného disku, potom sa tento stav nazýva sekvestrovaná prietrž.

  Medzistavcová kýla disku vyčnieva všade, kde je oblasť so zníženým tlakom. Ale najnebezpečnejšia lokalizácia zozadu, pretože je presne za priestorom centrálneho kanála a duralového vaku, v ktorom leží pomerne silná miecha krčnej chrbtice..

  Preto, na rozdiel od kýly bedrovej chrbtice, ak stláčajú krčnú miechu a rozvíja léziu nazývanú kompresná myelopatia, môže dôjsť k úplnej paralýze rúk a nôh. Vyvinie sa nedostatok citlivosti, ako bolesti, tak teploty pod miestom lézie, to znamená, že v tele bude porucha funkcie panvových orgánov, to znamená nedostatočná kontrola nad močením a vyprázdňovaním. Kýla krčnej chrbtice, komplikovaná myelopatiou, môže z človeka urobiť osobu upútanú na posteľ.

  Príznaky protrúzie disku

  Našťastie je taký vážny stav veľmi zriedkavý. Najčastejšími príznakmi cervikálnej osteochondrózy komplikovanej výčnelkom alebo prietržou budú:

  • akútna alebo subakútna bolesť v krku, bolesť vychádzajúca z ramena, ramena, čeľuste;
  • je tu neustála bolesť svalov;
  • svaly krku, najmä chrbtové svaly, sa stali hustejšími a tieto uzávery sa stali zdrojom impulzu sekundárnej bolesti - takzvaného myofasciálneho tonického syndrómu;
  • vyskytujú sa periodicky citlivé poruchy. Patria sem parestézia, tvorba (alebo plazenie) v prstoch, znecitlivenie v rukách alebo iné príznaky.

  Spôsoby liečby výčnelku krčnej chrbtice

  Ak hovoríme o krčnej chrbtici, najlepším spôsobom liečby malých výčnelkov sú konzervatívne metódy. Táto aplikácia:

  • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
  • svalové relaxanciá s centrálnym pôsobením;
  • paravertebrálna blokáda;
  • použitie metód tradičnej medicíny, ako je akupunktúrna liečba;
  • osteopatické praktiky a techniky mäkkých manuálov;
  • hirudotherapy;
  • liečebné a špeciálne masáže;
  • manuálne a hardvérové ​​fyzioterapeutické techniky (elektroforéza s karipainom).

  Kombinované použitie týchto metód v kombinácii s individuálnym prístupom k pacientovi eliminuje zápaly koreňov miechy, prispieva k riešeniu syndrómu myofasciálneho tonického svalu, zlepšuje trofizmus a prísun krvi do svalov a väzov..

  Pamätajte, že výstupok alebo kýla krčnej chrbtice je oveľa nebezpečnejšou komplikáciou konvenčnej osteochondrózy ako prietrž v bedrovej chrbtici. Môže to viesť nielen k chronickým bolestiam, nielen k znecitliveniu rúk, ale aj k vážnemu zdravotnému postihnutiu. A v tomto prípade budete musieť ísť na operáciu. Výsledkom je, že zaťaženie medzistavcových platničiek sa znižuje a rozsah pohybov sa zvyšuje a bolesť ustupuje..

  Na klinike Titan sa fyzioterapeutické postupy vykonávajú až po odstránení akútnych príznakov a zvládnutie silnej bolesti. Metóda tradičnej medicíny sa používa v druhej fáze liečby. Nakoniec, keď sa pacient zdokonaľuje, pripoja sa fyzické cvičenia, ktoré sa zameriavajú na posilnenie svalového rámu krku, horného ramenného pletenca a chrbtice ako celku..

  Pamätajte, že výstupok alebo kýla krčnej chrbtice je oveľa nebezpečnejšou komplikáciou konvenčnej osteochondrózy ako prietrž v bedrovej chrbtici. Môže to viesť nielen k chronickej bolesti.,

  Ak sa teda vy alebo vaši blízki obávate chronickej bolesti krku, bolesti hlavy, pocitu ťažkosti v ramenách, pocitu znecitlivenia v rukách a prstoch - požiadajte o pomoc kliniku Titan..

  Odporúča sa tiež

  • Čo je to motorická inteligencia a ako to ovplyvňuje zdravie

  Podľa moderného výskumu, v priemere mestský prvotriedny beh denne od 5 do 30 km (od 7 do 47...

  Intravenózna farmakologická terapia

  Intravenózna farmakologická terapia je najrýchlejším spôsobom podávania liekov, pretože okamžite vstupujú do krvného obehu a obchádzajú gastrointestinálne...

  Príčiny bolesti chrbtice

  Chrbtica je jednou z najdôležitejších oporných častí ľudskej kostry, vo vnútri a pozdĺž ktorej cirkulujú nervy a krv...

  MRI (magnetická rezonancia)

  Magnetická rezonancia je moderná diagnostická metóda, ktorá sa používa v mnohých oblastiach medicíny. Bezpečný a informatívny spôsob výskumu umožňuje...

  Ako zabrániť osteoartritíde?

  Je známe, že deformujúca artróza alebo jednoducho artróza je chronické ochorenie kĺbov, pri ktorom dochádza k ich bolestivej deformácii, to znamená k obmedzeniu...

  Nebezpečný výčnelok krčnej chrbtice: príznaky a liečba

  Výčnelok disku pri osteochondróze krčnej chrbtice sa vyskytuje u 25 - 45% všetkých diagnostikovaných prípadov zápalového procesu bedrového stĺpca..

  Čo je výčnelok pri cervikálnej osteochondróze

  Výčnelok kotúča krčnej chrbtice je neobvyklý výčnelok stavcov vzhľadom na anatomickú os bedrového disku. Vyskytuje sa v tejto oblasti ako prvá fáza prietrže pod vplyvom niekoľkých provokatívnych faktorov:

  • podvýživa medzistavcových vesmírnych buniek s deštrukciou chrupavky;
  • patológia vláknitého prstenca s posunom v buničitom jadre, ktoré pôsobí ako centrálna časť medzistavcových platničiek;
  • atrofia svalov miechy pri osteochondróze vedie k oslabeniu kostry a nevyhnutnému predpokladu posunu anatomických štruktúr;
  • traumatické poškodenie chrbtových diskov, športové zaťaženie, náhle pohyby vyvolávajúce posunutie diskov v rôznych častiach miechy;
  • profesionálna záťaž na svaly krčnej oblasti bedrového kĺbu - dlhodobý pobyt v statickej polohe: krajčírky, pokladní, administratívni pracovníci;
  • vystavenie genetickým faktorom, dedičné choroby;
  • prítomnosť plochých nôh, patologická rigidita svalovej vrstvy driekovej bedrovej kosti, najmä pri kombinovanej patológii zovretia koreňov miechy, je vysoké riziko vyčnievania miechy s charakteristickými príznakmi;
  • poruchy držania tela (skolióza, kyfóza), časté nájdenie dolnej časti chrbta v nútenej nepohodlnej polohe.

  Špecializovaný lekár môže najpresnejšie diagnostikovať etiologické faktory spinálnej osteochondrózy pomocou vyčnievania disku. Ak sa objavia prvé príznaky ochorenia miechy, mali by ste okamžite vyhľadať kvalifikovanú pomoc, aby ste sa vyhli komplikáciám a progresii patológie..

  Najčastejšie príznaky

  Príznaky patológie osteochondrózy krčka maternice s prítomnosťou protrúzie disku sa líšia v závislosti od závažnosti ochorenia, stavu poškodenia nervového systému a súvisiacich patológií v tele..

  Pacienti najčastejšie predkladajú tieto sťažnosti:

  1. Syndróm bolesti. Vyznačuje sa pocitom miernej bolestivosti v počiatočnom štádiu, ktorý sa prejavuje stálou bolesťou stavcov, ktorá nezmizne ani v pokoji. Charakteristickým znakom je ožarovanie bolesti v horných končatinách, hrudníku, ktoré vytvára určitý druh maskovania príznakov kardiovaskulárneho ochorenia..
  2. Prejav slabosti v rukách, spojený s znecitlivením prstov alebo dokonca ruky, brnenie prstov.
  3. Otočenie hlavy do strán je ťažké kvôli stuhnutosti svalov krku, chrbta, streľbe z bolesti. S progresiou človek získa nútené postavenie s hlavou naklonenou dopredu a mierne nadol kvôli dystrofii, slabosti diskov korzetu dolnej časti chrbta. Tuhosť, napätie krčných svalov je obzvlášť výrazné ráno, ale pri absencii liečby sa stabilne prejavuje po celý deň.

  Osteochondróza krčnej oblasti s výčnelkom stavcovských diskov môže byť sprevádzaná sprievodnými poruchami vnútorných orgánov:

  • hluk, strelecké bolesti v ušiach, ktoré si vyžadujú vyšetrenie otorinolaryngológa;
  • bolesť v týlnej oblasti, periodické záchvaty závratu, časté migrény;
  • zvýšená citlivosť na počasie;
  • vizuálne halucinácie;
  • svalové napätie alebo zášklby tváre;
  • kŕčové zvýšenie, zníženie krvného tlaku;
  • znížená ostrosť zraku;
  • časté mdloby v dôsledku nedostatku kyslíka v mozgu;
  • bolesť v oddeleniach srdca neurogénnej povahy;
  • nespavosť;
  • únava, celkové zhoršenie ľudskej pohody;
  • svalové kŕče ramenného pletenca, chrbtovej oblasti;
  • emocionálna labilita.

  Prečo je výčnelok taký nebezpečný?

  Krčná chrbtica je veľmi zraniteľným miestom pre ochorenia, pretože práve v tejto oblasti sa nachádzajú životne dôležité anatomické štruktúry a stavce zodpovedajú za výraznú kompresiu hmoty lebky, mozgu..

  Pri vývoji výčnelkov krčnej chrbtice stavcov existuje významné riziko pre ľudské zdravie:

  • neznesiteľné bolesti hlavy pri výskyte výčnelkov až do veľkosti 1 mm, čo narušuje všetky životne dôležité procesy a vyžaduje okamžitú lekársku korekciu osteochondrózy;
  • provokácia zápalového procesu, ktorý sa rýchlo šíri, vyvoláva rozvoj radikulitídy krčnej oblasti bedrovej oblasti;
  • ak sú hlavné cievy stlačené, je narušený dostatočný prísun krvi do mozgu, čo môže spôsobiť mozgovú porážku alebo paralýzu;
  • pri stlačení nervových vlákien dochádza k narušeniu fungovania vnútorných orgánov, objaveniu sa bolesti;
  • porušenie citlivosti, pocit „husacích hrboliek“ v horných a dolných končatinách;
  • najzávažnejšou komplikáciou vyčnievania bedrovej chrbtice je prasknutie škrupiny miechy, tvorba herniálneho výčnelku.

  Výskyt výbežkov je už závažnou komplikáciou priebehu osteochondrózy a pri diagnostike tejto patológie je vhodné začať s komplexnou liečbou pod dohľadom lekára, aby sa zabránilo progresii choroby..

  Ako sa lieči výstupok na cervikálnu osteochondrózu

  Optimálny liečebný režim na vyčnievanie diskov krčnej oblasti chrbtice pri osteochondróze zahrnuje kombináciu korekcie liečiva chorobou, masáže krčnej goliera a fyzioterapeutického účinku. Povinné gymnastické terapeutické cvičenia pre cervikálnu osteochondrózu a vyčnievanie chrbtice, ktoré pomáhajú obnoviť svalový tonus stavcových diskov, zlepšujú celkový stav tela a zabraňujú relapsom..

  Dôležitou podmienkou je dodržiavanie obmedzení záťaže, ak je to potrebné, odpočinok postele a použitie špeciálneho ortopedického korzetu alebo Shantsovho krku, prísna implementácia odporúčaní ošetrujúceho lekára.

  Liečba výčnelkov liekom

  Na zmiernenie akútnych prejavov osteochondrózy, vyčnievania a obnovy porúch zápalovej povahy miechy sa používa niekoľko skupín liekov:

  • analgetiká a NSAID - diklofenak, ketón, ibuprofén, indometacín, baralin, movalis, tempemp. Aplikujte do tabliet vo forme mastí, injekčných prípravkov;
  • svalové relaxanciá na odstránenie kŕčov - No-spa, Sirdalud, Drotaverin, Midokalm, Finlepsin;
  • vitamínové komplexy, najmä s vysokým obsahom skupiny B, alebo monovitamínové prípravky - Milgamma, Neurovitan, Neurorubin;
  • terapeutické náplasti na lokálne účinky na zápal;
  • pri silnej bolesti na pozadí zápalu sa môžu použiť kortikosteroidy - dexametazón, hydrokortizón;
  • chondroprotektory sa používajú na obnovu chrupavkového povrchu stavcov, normalizáciu metabolických procesov v cervikálnej oblasti stavcovského oddelenia pre osteochondrózu - chondroitín-sulfot, štruktúru, chondroxid, mukosat, Arthra Chondrosila;
  • blokády novokainu sa používajú iba v nemocnici, vykonáva ich kvalifikovaný lekár, indikácie pre vymenovanie sú neúnosná bolesť s obmedzenou pohyblivosťou stavcových diskov.

  Fyzioterapeutické cvičenia na vyčnievanie

  V prípade výčnelkov sa cvičebná terapia vykonáva iba po koordinácii súboru gymnastických cvičení s lekárom. Cvičenia sú zamerané na posilnenie svalového korzetu chrbtice ako celku, zmiernenie stresu, nepríjemné pocity, zlepšenie pohyblivosti stavcových diskov, obnovenie toku krvi.

  Terapeutické cvičenia sa vykonávajú v neprítomnosti exacerbácií osteochondrózy a silnej bolesti, cvičenia môžu iba zhoršiť klinické príznaky. V tomto videu je uvedených sedem najúčinnejších cvičení:

  fyzioterapia

  Fyzioterapeutické postupy majú pozitívny vplyv na chrbticu s osteochondrózou a vyčnievaním krčnej zóny bedrovej oblasti, ale vykonávajú sa výlučne mimo akútneho obdobia. Hlavným cieľom je obnoviť krvný obeh miechy a metabolické procesy chrbtice.

  Ak je odborník s diagnostikovanou cervikálnou osteochondrózou s výčnelkami a jeho liečba predpísaná v kombinácii s určitými fyzioterapeutickými metódami, musí sa postupovať podľa niekoľkých druhov fyzioterapie:

  • fonoforéza a elektroforéza s liekmi;
  • magnetoterapia;
  • galvanizácia;
  • laserové metódy ovplyvňujúce osteochondrózu krku;
  • ultrazvuková terapia;
  • bahenné aplikácie;
  • hydromasáž, masáž horúcimi kameňmi a masáž pomocou vákua;
  • akupunktúra;
  • moxoterapia - bodové zahrievanie.

  Čím skôr je diagnostikovaná osteochondróza s výčnelkom v oblasti krku, tým účinnejšia bude terapia..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Myóm je benígny nádor svalovej vrstvy maternice. Presná príčina patológie nie je známa, ale relatívny hyperestrogenizmus, nadbytok estrogénu pri znížení hladín progesterónu, má veľký význam.
  Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.
  Krčné herniované diskyvýhodyCervikálny disk Prestige® ako alternatíva k fúzii miechy sa vyhodnotil v klinickej štúdii, do ktorej bolo zapojených 541 pacientov - najväčšia klinická štúdia tohto druhu, ktorá bola kedy vykonaná a dokončená pre krčnú chrbticu.