loader

Hlavná

Pažerák

Bubnovsky - súbor cvičení pre chrbticu doma

Bolesť kĺbov a chrbta je bežným javom pre rôzne skupiny a vek populácie. Dôvody môžu byť úplne odlišné - neurologické, ortopedické, reumatologické, vertebrologické.

úvod

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Nestačí brať samotné nesteroidné protizápalové lieky, môžu iba zmierniť zápal a zmierniť bolesť, a metódy tradične používané v takýchto prípadoch vrátia znepokojujúce príznaky znova po chvíli. Aby sa zabránilo strnulosti pohybov, objaveniu sa zápalu a bolesti, je pre chrbticu potrebná gymnastika.

Viac ako jedna generácia lekárov uvažovala o tom, ktoré konkrétne cviky na chrbticu sú potrebné na prevenciu výskytu chorôb krčnej, hrudnej a bedrovej chrbtice a kĺbov a na zabránenie ich opakovania, ktoré metódy sa používajú na zmiernenie stavu pacientov. S.M. v tejto veci uspel. Bubnovsky, ktorý vyvinul súbor cvičení zameraných na zlepšenie kĺbov a rôznych častí chrbtice, ktoré je možné vykonávať samostatne doma.

Podľa Dr. Bubnovského cvičenia na chrbticu môžu vyriešiť mnohé problémy kĺbov a všetkých častí nechirurgickej metódy chrbtice. S pomocou týchto jednoduchých metód, ktoré je každý z nás celkom schopný urobiť, môžeme zabudnúť na dlhú dobu o tom, čo sú bolesti a bolesti kĺbov, streľby a bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá dáva nohe a iným miestam..

Komponentové metódy S. Bubnovského.

Technika lekára je založená na troch hlavných postulátoch:

 • Dychové cvičenia;
 • Správna výživa a veľa pitia;
 • Úprava vody;

Sú to tieto tri komponenty, ktoré sa vykonávajú v kombinácii a umožňujú vám uspieť rýchlo a bezbolestne.

Dýchacie cvičenia, správna výživa, bohaté pitie a voda by mali byť prítomné v živote zdravých kĺbov a späť každý deň, jeden by nemal nahrádzať alebo vylučovať druhý. Hlavnou zásadou je konzistentnosť a konzistentnosť.

Podstata metód lekára a prednosti lekárskej gymnastiky

Súbor cvičení je navrhnutý v súlade s vekom a anatomickými vlastnosťami kĺbov a chrbtice. Zameriava sa na rovnomerné zaťaženie všetkých častí chrbtice, čo má priaznivý vplyv na svaly, väzy, stavce a kĺby. Je to liečebná gymnastika chrbtice, ktorá zabezpečuje prekrvenie svalov a tkanív kĺbov, dodáva im pružnosť, pružnosť, pohyblivosť a tonus. Súbor cvičení určených na postupné zaťaženie svalov.

Výhody lekárskej gymnastiky Bubnovsky:

 1. Zohľadňujúc všetky vlastnosti ľudského tela.
 2. Rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, stavcov a väzov.
 3. Poskytovanie živín, kyslíka do svalov a tkanív.
 4. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách a svaloch.
 5. Poskytuje náboj energie, vitalitu a dobrú náladu.
 6. Zvýšená pohyblivosť, elasticita, tón a vzhľad kĺbov, svalov, stavcov.
 7. Cvičenia môžete robiť sami doma..

Komplex cvičení Bubnovsky

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Celý komplex cvičení Bubnovsky je postavený na postupnom zvyšovaní zložitosti cvičení, na rovnomernom rozložení záťaže na všetky časti chrbtice..

Hlavné zameranie lekárskej gymnastiky:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta;
 • Natiahnutie svalov rúk a nôh;
 • Rozťahovanie chrbtových stavcov, abs;
 • Zadok výťah;
 • Tréning chodidiel.

Pravidlá prípravy na gymnastiku

Príprava na gymnastiku sa vykonáva podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Celý súbor cvičení by sa mal robiť každý deň, ale za predpokladu, že nedôjde k nevoľnosti.
 2. Gymnastika chrbtice sa vykonáva na lačný žalúdok, po jedle by mali prejsť najmenej 2 hodiny.
 3. Predtým, ako začnete gymnastiku, musíte sa zahriať, aby sa svaly zohriali, preto môžete použiť ruky, nohy, kolená atď..
 4. Na konci tréningu je žiaduca studená sprcha a polhodinový odpočinok.
 5. A až potom môžete začať hlavné triedy, jesť.
 6. Počas samotného tréningu vypite čo najviac tekutín..
 7. Je správne dýchať zhlboka a pokojne.

Opis Bubnovského cvičení

Zvážte niektoré cvičenia Dr. Bubnovského:

 • Cvičenie na chrbticu. Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, musíte stáť na všetkých štyroch, odpočívať 4 body na povrchu (kolená a dlane) a relaxovať čo najviac, ako sa hovorí, „prehýbať sa“.
 • Zostávajúc v rovnakej polohe, vydýchnite čo najviac vzduchu z pľúc a ohnite hrudnú chrbticu oblúkom nahor, bez toho, aby ste vdýchli, v tejto polohe počas 10 sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak sa vyžaduje liečba cervikálnej a hrudnej osteochondrózy..
 • Keď ste v rovnakej polohe, sadnite si na pravú nohu a posúvajte ľavú časť chrbta. Natiahnite svaly ťahaním ľavej nohy dozadu a pravej nohy dopredu. Bolesť v oblasti stehenných svalov je znakom toho, že všetko je v poriadku. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba na štipnutie nervových koreňov (chondróza) a na zmiernenie svalových kŕčov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela potiahnite trup dopredu, zakrivte chrbát a držte ho čo najdlhšie.
 • Cvičenia na brušné svaly. Ležte na chrbte a držte ruky za hlavou. V tejto polohe pritlačte bradu k oblasti hrudníka a zdvihnite lopatku čo najvyššie z podlahy, opakujte, až kým v oblasti lisu nebude bolesť a napätie..
 • Cvičenie na zadok. Ležiaci na chrbte a položte natiahnuté ruky pod sedaciu dlaň. V tejto polohe odtrhnite panvovú časť od podlahy do najvyššej možnej výšky. Vykonajte najmenej 25-krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Počas nadýchania nadvihnite ľavú nohu striedavo v polohe na chrbte, potom pravú nohu, potom ju nadýchnite a pri výdychu spustite. Toto cvičenie je dobré pre tých, ktorí potrebujú liečbu kĺbov nôh (artróza, reumatizmus, artritída)..
 • Stojte s ponožkami na vyvýšenom povrchu a púšťajte päty k podlahe, držte sa za ruky a „pružte“ s ponožkami hore a dole. Cvičenie dobre dopĺňa liečbu liekov malých kĺbov chodidla.
 • Kroky na mieste pomáhajú dobre zahriať svaly, zlepšujú prísun krvi do tkanív, zatiaľ čo kolená je potrebné zdvíhať čo možno najvyššie na pupok samotný..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy tela, s ohnutými lakťami, vdychujte a spustite trup k podlahe. Pri výdychu, pohybujúc sa na pätách narovnávame ruky. Takéto cvičenie sa vykonáva, ak je potrebná liečba osteochondrózy, spondylózy chrbtice, medzistavcových prietrží.

zistenie

Preto Dr. S.M. Bubnovsky a jeho vyvinutá technika na liečenie kĺbov a chrbtice zohľadnili nasledujúce skutočnosti:

 1. Tri hlavné zložky (cvičenia, správna výživa s dostatkom pitnej vody a dýchanie) zlepšujú lekárske ošetrenie chorôb chrbta a kĺbov..
 2. Lekár vyvinul súpravu cvikov tak, aby sa na ich implementácii podieľali všetky časti miechy: krčný, hrudný a bedrový..
 3. Doktorove metódy sú založené na postupnom zvyšovaní zaťaženia hrudnej, krčnej a bedrovej chrbtice, namáhaní svalov a napínaní stavcov..
 4. Cvičenie doma ich robí pohodlným a prístupným pre všetkých..
 5. Liečba doplnená terapeutickými cvičeniami Dr. Bubnovského sa stáva zrýchlenejšou a úspešnejšou..
 6. Metódy nevyžadujú ďalšie vybavenie.

Odporúčania a tipy

 • Liečba bolesti chrbta a kĺbov by nemala pozostávať iba z cvičení; tri súčasti gymnastiky a metodika samotného Dr. Bubnovského nie sú zárukou liečby choroby, preto je nutná konzultácia s ošetrujúcim lekárom a predpísané lieky..
 • Neznepokojujte sa, ak kinezoterapeutické metódy spôsobujú bolesť v oblasti svalov a kĺbov, čo znamená, že robíte všetko správne.
 • Každý deň zvyšujte zaťaženie a čas nabíjania..
 • Ráno alebo večer robíte gymnastiku a rozhodnete sa sami. Rozhodovanie závisí od toho, kedy sa objaví voľný čas. Mnoho učiteľov telesnej výchovy však verí, že cvičenie má zmysel, keď sa človek cíti veselo a zdvihne energiu. Takéto hodiny sú určené biologickými rytmami človeka a tým, či je sova osoba alebo „skorý vták“..

Metóda S. M. Bubnovského je revolučným riešením mnohých problémov pohybového aparátu, vďaka ktorým zmierňujú bolesti a utrpenie človeka s chorobami a javmi, ako sú:

 1. Osteochondróza akejkoľvek chrbtice.
 2. Medzistavcová prietrž bedrového kĺbu.
 3. Spondylóza chrbtice (ktorejkoľvek jej časti).
 4. Artróza, gonartróza kĺbov.
 5. Zápal šliach na ramene, členku, ruke atď...
 6. Dislokácia (zlomeniny) a obdobie zotavenia po nich.
 7. Implantácia kĺbu.

Tí, ktorí neustále cvičia cvičenia S. M. Bubnovského, poznamenávajú, že sa začali cítiť oveľa lepšie a bolesť a stuhnutosť ich pohybov zmizli. Vážení čitatelia, zdieľajte cvičenia do dnešných dní v komentároch, ktoré vám pomôžu vylepšiť chrbticu..

Bubnovsky cvičí chrbát a kĺby

Upozorňujeme na odporúčania a súbory cvičení od chrbta a kĺbov od Dr. Bubnovského, ktoré môžete používať sami doma..

Všetky cvičenia sú založené na unikátnej metodike Bubnovského - kinezoterapie, ktorá pomáha obnoviť funkcie končatín, pohybového aparátu, chrbtice, kĺbov, väzov, svalov a vnútorných orgánov. Táto gymnastika sa výrazne líši od pravidelnej cvičebnej terapie, poskytuje sanitku doma, pomáha rýchlo zmierniť bolesť a má dlhodobý pozitívny účinok..

Dôležité pravidlá pre cvičenie

 • Všetky komplexy sú navrhnuté tak, aby prekonali bolesť, t. keď vykonávate akékoľvek cvičenie, musíte prekonať bolesť - to je hlavné pravidlo Bubnovského techniky. Bolesť svalov je preťaženie, ktoré narúša krvný obeh a tok lymfy, ktorý ničí okolité tkanivá..
 • Frekvencia cvičenia - 1 alebo 2 dni na udržanie svalového tonusu.
 • Na zmiernenie bolesti vždy vydýchnite s námahou, námahou.
 • Na konci tréningu si za studena trite kĺby, aby ste zabránili opuchom.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

1. Relaxačné na kolenách

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane.

2. Zadné vyklenutie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Počas výdychu jemne ohnite chrbát nahor, pri inhalácii jemne ohnite chrbát dolu.

Poznámka: Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Eliminujte náhle pohyby.

3. Krok napínania

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Posaďte sa na ľavú nohu a zároveň natiahnite pravú nohu dozadu. Ľavú nohu potiahnite dopredu, sklopte sa. Pri pohybe: pravá ruka, ľavá noha - striedavo. Dýchanie: výdych v koncových bodoch.

Poznámka: pohyb je povolený prekonaním bolesti. Každý ďalší krok sa snaží zväčšiť šírku kroku a dosiahnuť maximum. Počet opakovaní je až 20 v jednom prístupe. Náhle pohyby musia byť vylúčené.

4. Čerpanie

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Pokúste sa natiahnuť telo čo najďalej dopredu, pričom sa dôraz kladie na kolená a dlane.

Poznámka: neohýbajte sa v dolnej časti chrbta!

5. Natiahnutie chrbta

Východisková poloha - zamerajte sa na kolená a dlane. Ohýbaním ramien v lakťových kĺboch ​​nadvihnite telo na podlahu. Z tejto polohy na výdychu vyrovnajte ruky, snažte sa spustiť panvu na pätách a napnite svaly dolnej časti chrbta..

Poznámka: 5-6 opakovaní.

6. Natiahnutie brucha

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenných kĺboch, ruky za hlavou, „stlačte“. Pritlačte bradu k hrudníku, pri výstupe ohnite trup, snažte sa odtrhnúť lopatky z podlahy a dotknite sa lakťov kolien..

Poznámka: Prvé 3-4 pohyby sa môžu vykonávať bolesťou. Počet opakovaní nie je obmedzený, snaží sa dosiahnuť pocit pálenia v brušných svaloch. Na zvýšenie účinku cvičenia je povolená kryokompresia (stláčanie ľadom) pod spodnou časťou chrbta počas dynamickej fázy cvičenia..

7. Nadvihnite panvu

Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž trupu. Pri výdychu sa pokúste panvu odtrhnúť čo najvyššie (polovičný most) a pri inšpirácii ju spustite.

Poznámka: 10 až 30 opakovaní, prestávka medzi pohybmi 1 - 2 sekundy.

Po ukončení cvičení sa komplex môže opakovať ešte 1-2 krát.

Cvičenie chrbtice s neustálou bolesťou

Ak máte neustále bolesti chrbta, ktoré vám bránia chodiť a dokonca spať, použite tieto metódy:

 1. Pripravte kryokompresor (studený obklad s ľadom), môžete použiť vrece mrazených potravín. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, vždy na podlahe, vložte kryokompresor pod spodnú časť chrbta. Postavte nohy na pohovku, stoličku alebo stoličku tak, aby boli ohnuté na kolenách. Ruky za hlavou. Nadvihnite telo na kolená a ohnite iba v hrudi. Urobte maximálny počet opakovaní.
 2. Východisková pozícia - dôraz na kolená a dlane (všetky štyri). Jemne ohnite chrbát, vydýchnite späť hore, vdychujte späť nadol. Urobte minimálne 20 opakovaní.
 3. Pripravte stabilný expandér tak vysoko, ako je to možné na stene. Východisková pozícia - sedí na podlahe chrbtom k stene, medzi stenou a chrbtom môžete položiť veľkú guľu. Expandér je nad vami. Pripojte jeden koniec expandéra k nohe a roztiahnite nohy dopredu, aby ste cítili napätie. Zdvihnite svoju rovnú nohu nahor, potom ju ohnite, potom ju znova narovnajte do pôvodnej polohy. Urobte maximálny počet opakovaní.

Profesor gymnastiky Bubnovsky na chrbticu

Ošetrenie chrbtice podľa Bubnovského metódy sa nazýva kinezoterapia. Predstavuje princíp odmeraného dekompresného prístupu k obnoveniu pohybového aparátu. Zaťaženie je odstránené z chrbtice a kĺbov, zlepšuje sa svalové tkanivo, zvyšujú sa indikátory sily, normalizuje sa krvný obeh v hlbokých svaloch..

Podstata metodiky

Podľa Bubnovského techniky je možné zbaviť sa chrbta a problémov s chrbtom bez liekov. Kinezoterapia je predpísaná pre všetky choroby chrbtice. Zahŕňa vykonávanie jednoduchých cvičení a výcvik na simulátoroch.

Gymnastika Sergei Bubnovsky sa líši od cvičebnej terapie. Liečebným faktorom je svalový systém. V ňom sú položené všetky telesné zdroje - všetky cievy, žily, tepny a nervy tam prechádzajú. Toto je jediný systém, ktorý je možné obnoviť v každom veku za prítomnosti základných podmienok - pohybov. Toto je zvlášť jasne ilustrované vo vzťahu k starším ľuďom, ktorí prekročili 70-ročný prah a majú prirodzenú „chronickú“ osteochondrózu, herniované disky, artrózu a artritídu kĺbov..

Hlavné údaje o nabíjaní:

 • osteochondróza hrudníka, bedra, krčka maternice alebo bedrovej kosti;
 • osteoporóza;
 • pruh;
 • Schmorlova kýla;
 • výčnelok.

Na obnovenie funkcií chrbtice u „komplexných“ pacientov v lekárskom komplexe sa používajú špeciálne simulátory. To vám umožní normalizovať výživu tkanív a kĺbov. Komplex je založený na dôkladnom štúdiu hlbokých svalov chrbtice. Rýchlosť a kvalita uzdravenia zdravia závisí od veku, stupňa choroby, prítomnosti sprievodných patológií.

Všeobecné odporúčania pre gymnastiku

Gymnastika pre chrbticu profesora S. Bubnovského by sa mala začať zahrievaním alebo masážou. Pomôže to zahriať a pripraviť kĺby a svaly..

Pri tejto metóde je potrebné začať s liečením chrbtice pri malom zaťažení. V prvých lekciách by sa cvičenia mali vykonávať 30-60 sekúnd. Čas sa postupne zvyšuje na niekoľko minút. Ukončite tréning natiahnutím. To vám umožní zmierniť únavu a znížiť intenzitu bolesti..

Komplexy cvičení a pravidlá ich vykonávania

Cvičenia zamerané na zlepšenie chrbtice podľa Bubnovského metódy sa odporúča robiť každý deň. Môžu sa vykonávať pod dohľadom lekára a nezávisle doma. Cvičenia by sa mali najprv vykonávať pod dohľadom chiropraktika.

S cervikálnou osteochondrózou

Vykonávajú sa protahovacie cvičenia. Zabraňujú rozvoju osteochondrózy a zbavujú sa jej príznakov. Pri ich vykonávaní musíte pracovať pomalým tempom a venovať osobitnú pozornosť nie počtu opakovaní, ale kvalite..

 • Dajte nohy čo najširšie na plecia a roztiahnite ruky do strán. Pomaly nakláňajte doľava. Ľavou rukou sa dotknite podlahy alebo nohy..
 • Zdvíhajte pravú pravú ruku čo najviac. Nohy by mali byť rovné, telo rovnobežné s podlahou..
 • Pomaly otočte hlavu a pozerajte sa na prsty zdvihnutej ruky. Je potrebné vidieť prsty, upevniť ich vzhľad a cítiť horúci prúd krvi, ktorý prechádza cez svaly.
 • Rozšírte si trup, vymeňte ruky, urobte to isté.
 • Opustite cvičenie pomaly, ohnite k druhej nohe. Urob to isté.
 • Ľahnite si na podlahu. Úlohou je maximálne natiahnuť svaly krčnej chrbtice pozdĺž jej zadného povrchu. Ležiaci na chrbte, pomaly zdvíhajte hlavu a opatrne napnite krk. Pokúste sa pozrieť na vaše prsty.

Pri práci v oblasti hrudníka môžete počuť kĺbové praskanie. To je normálne: kĺby chrbtice sú napnuté a krepitujú. V priebehu času, pri pravidelnom cvičení, nepríjemný zvuk zmizne.

Po gymnastike je vhodné vziať si studenú sprchu a krčnú chrbticu dobre pretrieť žinku. Namiesto toho môžete použiť masér alebo vlhkú osušku. Po opustení sprchy sa musíte okamžite utrieť suchou utierkou.

Neodporúča sa vykonávať takéto gymnastiku u ľudí, u ktorých sa vyskytuje cervikálna osteochondróza v akútnom štádiu a je sprevádzaná bolesťou hlavy, závratmi, syndrómom chronickej únavy..

S medziobratlovou kýlou

Program je založený na aktívnych pohyboch. Odporúča sa vykonávať cvičenia pod dohľadom kinezoterapeuta. V opačnom prípade sa pri akomkoľvek nedbanlivom pohybe môže objaviť silný lumbago..

Pred školením je povinná funkčná diagnostika. Pomocou tejto pomoci lekár určí, s akou záťažou sa môže relácia začať.

Pacient leží na bruchu na gravitačnom simulátore (zvyčajne hrá veľkú rolu veľká guľa), na nohách je pripojená váha.

Hlavnou úlohou gymnastiky nie je čerpanie svalov, ale predlžovanie ich mikrocirkulácie.

 • Twist. Ľahnite si na svoju stranu. Ohnite jednu nohu na koleno a vyrovnajte druhú. Horná časť nohy je pripevnená k simulátoru. Potiahnite koleno k sebe, potom jemne uvoľnite nohu: náklad sám ju stiahne späť. Toto cvičenie vám umožňuje zväčšiť dĺžku stehenných svalov. Aktívne svaly pôsobia súčasne ako pumpa a dodávajú živiny na disky.
 • Položte 2 kúsky ľadu na telocvičňu. Položte ich tak, aby boli v kontakte s postihnutou oblasťou. Vezmite vodorovnú polohu, ohnite nohy na kolená. Počkajte 10 sekúnd a skúste uvoľniť čo najviac. Nezabudnite sa zhlboka nadýchnuť a vydýchnuť. Potom panvu niekoľkokrát zdvíhajte a spúšťajte. Toto cvičenie má analgetický účinok..

Po gymnastike si môžete vziať studený kúpeľ a ponoriť sa do vody s hlavou po dobu 5-7 sekúnd. Na tomto pozadí telo začína zahrňovať termoregulačný systém. Tým sa zvyšuje stav lymfatickej drenáže, opuchy miznú.

Pre bolesti chrbta

V prípade bolestivých pocitov sa odporúča vykonať súbor základných cvičení Dr. Bubnovského na chrbte a na chrbte. Na to potrebujete gymnastickú podložku, fitball a gumový tlmič nárazov (elastický pásik, expandér)..

Technika cvičenia:

 • Ľahnite si na svoj fitball so svojimi bokmi a panvou. Ruky uchopia akýkoľvek statický predmet. Spodajte nohy čo najviac. Pri výdychu zdvíhajte nohy čo najvyššie. Na konci pohybu urobte mierne oneskorenie. Pri tomto cviku sú svaly stehien a panvy, ako aj chrbát. Toto cvičenie je zamerané na boj proti celulitíde, ako aj na posilnenie svalov zadku a lumbosakrálneho plexu. Vykonajte 10 - 20 opakovaní.
 • Vykonajte ťahy pri sedení na zemi. Na uľahčenie vašej úlohy použite gumové tlmiče. Môžu byť pripevnené k švédskej stene. Opierajte nohy o stenu (čím vyšší je chrbát, tým lepšie sa napínajú), dobre uchopte rukoväte. Pri výdychu sa spustite na podlahu. Do 10 - 20 opakovaní.
 • Natiahnite svaly na chrbte a na nohách. Posaďte sa na podlahu, nohy sa narovnajte. Keď vydýchate, nakloňte sa dopredu a pokúste sa „objať“ nohy. Neohýbajte kolená, pozrite sa rovno. Cítite, ako sa napínajú svaly zadnej časti dolných končatín.

Tieto cvičenia napínajú bedrovo-hrudnú a krčnú chrbticu. „Hlboké“ svaly chrbtice sú napnuté a uvoľnené - telo je pružnejšie a zdravšie.

Pre starších ľudí

U starších pacientov sa používajú dekompresné simulátory. Počas tréningu na chrbticu a kĺby nedochádza k axiálnemu zaťaženiu, ale súčasne aktívne pracujú svaly, čím sa zlepšuje výživa tkanív, kostí a prietok krvi..

 • Vykonajte push up pri sedení. Používajte fitball a expandéry. Cvičenie pomáha zmierniť intratorakálny tlak. Hrudníkové svaly sa dobre napínajú, všetky kĺby horných končatín fungujú.
 • Vypracujte svaly na nohách. Ľahnite si na podložku a uchopte nohy simulátora rukami. Pri výdychu spustite nohu pripevnenú k simulátoru. Toto cvičenie pomáha zlepšovať výživu krčka stehennej kosti. Svaly dolných končatín a stehien sú napnuté a krvný obeh orgánov panvového dna je normalizovaný. V dôsledku toho sa znižuje riziko zlomenín. Hlavnou pákou je bedrový kĺb. Posilňuje takmer každým ťahom.
 • Vykonajte brušné cvičenia (horné a dolné). Zdvihnite nohy nad hlavu (sú pripevnené k simulátoru). Počas nadýchania si kolená pritiahnite k hrudníku, zatiaľ čo vydychujete, sklopte ich a vyrovnajte. Pri tomto cvičení sa súčasne masírujú aj vnútorné orgány - srdce, obličky a črevá. Bedrová chrbtica je napnutá, krvný obeh je normálny. Krv sa vlieva z nôh do srdca a do hlavy.

Dřepy, náhle pohyby nemôžu byť vykonané - to môže zhoršiť problém. Všetky činnosti by mali byť hladké, mäkké. Gymnastika by sa mala robiť pokojným tempom so zameraním na vaše vlastné pocity.

Doma tieto cvičenia nie je možné vykonať - musíte sa obrátiť na zdravotnícke stredisko, kde pracujú podľa programov Bubnovsky.

Kontraindikácie a obmedzenia

Kontraindikácie sú rozdelené do 2 skupín: absolútna a relatívna. Prvá skupina zahŕňa choroby, ktoré ovplyvňujú kardiovaskulárny systém: trombóza, infarkt myokardu, závažné ochorenie koronárnych tepien. Na to sa vzťahujú aj tieto patológie:

 • onkológia;
 • tuberkulóza;
 • bronchiálna astma (závažný priebeh);
 • myopatia (svalová dystrofia).

Relatívne kontraindikácie zahŕňajú akútne zápalové procesy (exacerbácia chronickej bronchitídy alebo gastritídy), vysoký krvný tlak a neskoré tehotenstvo..

Recenzie pacientov

Skutočné recenzie ľudí zapojených do systému Bubnovsky.

Vladislav. Mal som problémy s dolnou časťou chrbta (sedací nerv bol pritlačený). Na základe rady lekára sa začal liečiť kinezoterapiou. Účinok bol veľmi dobrý - na týždeň som sa postavil na nohy.

Marina. Jednoduché, ale veľmi účinné cvičenia, ktoré skutočne pomáhajú zmierniť bolesť. Mal som prietrž. Chceli operovať, ale jeden dobrý človek mi poradil v súvislosti s technikou Bubnovsky. Za pár mesiacov bol vyliečený, operácia bola zrušená.

Gymnastika Dr. Bubnovsky: zlepšenie chrbtice a kĺbov

Bolesť v chrbte a kĺboch ​​je problémom, ktorý mnohých znepokojuje. Jeho príčiny môžu byť rôzne: neurologické, reumatologické, ortopedické, vertebroologické. Užívanie liekov môže zmierniť symptóm, ale nevylučuje jeho príčinu. S.M. Bubnovsky odporúča vykonať špeciálny súbor cvičení, ktoré pomôžu predchádzať chorobám kĺbov a chrbtice a ich relapsom. Bubnovsky gymnastika chrbtice môže byť vykonávaná doma. Zvážte, čo to je.

Základy Bubnovského techniky

Hlavné postuláty, na ktoré sa metóda S.M. Bubnovsky, nasledovné:

 • cvičenia;
 • správna výživa;
 • úpravy vody.

Tieto komponenty pomáhajú dosiahnuť pokrok..

Bubnovského cviky na chrbticu doma sú navrhnuté tak, aby zohľadňovali anatomické vlastnosti chrbtice a kĺbov. Zameriavajú sa na rovnomerné zaťaženie chrbtice, ktoré bude mať pozitívny vplyv na všetky svaly, väzy, stavce a kĺby..

Bubnovská gymnastika pre chrbticu má nasledujúce výhody:

 • Zohľadňujú sa všetky vlastnosti tela..
 • Poskytuje rovnomerné zaťaženie svalov, kĺbov, väzov a stavcov.
 • Pomáha saturovať svalové tkanivo živinami.
 • Zlepšuje metabolické procesy v tkanivách a svaloch.
 • Poskytuje vitalitu, energiu a dobrú náladu.
 • Zvyšuje pohyblivosť, elasticitu tónov kĺbov, svalov a stavcov.
 • Cvičenia sa môžu vykonávať doma..

Cvičenia na chrbticu Bubnovsky sú založené na týchto prvkoch:

 • Relaxácia a vyklenutie chrbta.
 • Natiahnutie svalov nôh a paží.
 • Natiahnutie ABS a chrbtice.
 • Butt Lifts.
 • Cvičenie nohy.

Bubnovsky systém pre chrbticu: príprava

Skôr ako začnete cvičiť, prečítajte si nasledujúce odporúčania:

 • Súbor cvičení, ktoré musíte robiť každý deň, ak sa cítite normálne.
 • Musíte študovať na lačný žalúdok, pretože medzi jedlom a cvičením by mali uplynúť najmenej dve hodiny.
 • Predtým, ako začnete robiť gymnastiku, vykonajte rozcvičku, ktorá pomôže zahriať vaše svaly. Hnajte ruky, kolená, dolné končatiny krúživými pohybmi atď..
 • Po ukončení tréningu sa osprchujte a odpočiňte si..
 • Dýchajte správne a zhlboka.

Bubnovského technika liečby chrbtice: cvičenia

Zvážte niektoré cviky, ktoré zahŕňajú Bubnovsky gymnastiku na zlepšenie kĺbov a chrbtice:

 • Ak chcete uvoľniť svaly a stavce chrbta, postavte sa na všetkých štyroch stranách a položte svoje kolená a dlane na povrch, aby ste čo najviac relaxovali..
 • V rovnakej polohe vydýchnite čo najviac z pľúc a ohnite hrudnú časť oblúkom nahor. Bez vdýchnutia zostaňte v tejto polohe desať sekúnd, relaxujte a po niekoľkých sekundách cvičenie zopakujte. Toto cvičenie zahŕňa cvičenia na hrudnú chrbticu podľa Bubnovského, pomáha predchádzať krčnej a hrudnej osteochondróze..
 • V rovnakej polohe si sadnite na pravú nohu a posuňte ľavú nohu dozadu. Natiahnite svaly pohybom ľavou nohou dozadu a pravou nohou dopredu a naopak. Ak urobíte všetko správne, budete cítiť mierne bolesti vo svaloch bokov. Toto cvičenie je užitočné pri zmierňovaní svalových kŕčov a odstraňovaní zovretých nervových koreňov..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy potiahnite trup dopredu a ohnite chrbát. Udržujte ju v tejto polohe tak dlho, ako môžete.
 • Cvičenie na brušné svaly. Ľahnite si na chrbát, položte ruky za hlavu. V tejto polohe pritlačte bradu k hrudníku a zdvihnite lopatky čo najvyššie z podlahy. Opakujte, kým nepocítite silné napätie v brušných svaloch.
 • Cvičenie na zadok. Ľahnite si na chrbát, natiahnuté ruky položte pod zadok s dlaňami dole. V tejto polohe musíte panvicu odtrhnúť čo najviac. Opakujte najmenej 25 krát. Potom zaujmite východiskovú polohu a odpočiňte si.
 • Cvičenia na nohy. Na bruchu si položte ležiacu polohu a pri vdychovaní najprv zdvihnite ľavú nohu čo najvyššie a potom pravú nohu, zatiaľ čo vydychujete, sklopte ju. Obzvlášť cvičenie je užitočné pre tých, ktorí majú problematické kĺby nôh..
 • Ponožky musia byť na vyvýšenom povrchu, podpätky by mali visieť na podlahe. Ruky sa musia držať nejakej podpory, aby „odlomili“ nohy hore a dole. Toto cvičenie je užitočné pri liečbe malých kĺbov chodidla..
 • Kroky na mieste s vysokým kolenným výťahom sú užitočné na zahriatie svalov a zlepšenie krvného obehu..
 • V rovnakej východiskovej polohe, keď sú ramená ohnuté v lakťoch, pri vdýchnutí sklopte telo na podlahu. Na výdychu, zatiaľ čo sa pohybujete k pätám, vyrovnajte ruky. Toto cvičenie je užitočné ako pri osteochondróze, tak pri intervertebrálnych herniách a fúzii miechy..

Taktiež sa osvedčili cviky na plese pre Bubnovského chrbticu. Sú užitočné pri medzistavcovej prietrži, osteochondróze a len na prevenciu, ako sa zbaviť bolesti a urýchliť proces hojenia..

Zvážte niekoľko z týchto cvičení:

 • Posaďte sa na fitball a narovnajte chrbát, ale neohýbajte ho. Dajte ruky na kolená. Natiahnite hore nohami a pocítite jemný úsek chrbtice. Podržte desať sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Ďalšie cvičenie sa uskutoční pri stene. Lopta musí byť umiestnená pod chrbát, nohy položené trochu širšie ako plecia. Jemne drepte, zatiaľ čo loptičku otáčajte okolo chrbtice. Opakujte až päťkrát. Ak cítite bolesť, prestaňte cvičiť.
 • Podstatou nasledujúceho cvičenia je to, že stojíte proti stene, musíte trochu pružiť chrbtom na fitball, mierne točte okolo a hore a dole. Táto akcia pomáha stimulovať funkciu svalov a zbavuje sa svoriek..
 • Cvičenie, užitočné pri skolióze a pri jej prevencii. Je potrebné klásť dôraz na ruky, holene sa opierajú o fitball. Stočte sa a plynule usporiadajte kefy, čím simulujete chôdzu.
 • Potom si ľahnite na fitball chrbtom, položte ruky za hlavu, položte ich a nohy na zem. Pokúste sa zostať v tejto polohe pol minúty, potom si oddýchnite a zopakujte postup.
 • Tretie cvičenie sa robí na podlahe. Musíte si ľahnúť na chrbát, oprieť sa o nohy. Nadvihnite kryt a zaistite ho na svojom mieste. Trup s nohami by mal tvoriť priamu líniu. Natiahnite ruky vpred a pripevnite svoj pohľad na strop. Do 15 opakovaní.
 • Ďalšie cvičenie je zamerané na uvoľnenie chrbtových svalov. Ľahnite si na brucho na brucho, položte ruky a nohy na podlahu a zároveň čo najviac uvoľnite chrbát. Po 3-5 minútach zmeňte polohu a ľahnite si na chrbát na fitball. Nohy vyčnievajú ako opora. Loptičku prevráťte na niekoľko minút pod chrbticu.
 • Posaďte sa na podlahu, položte si loptu pod chrbát, ktorý by mal spočívať na stene. Posúvajte telo zľava doprava, a tým zabezpečte jemnú masáž stavcov. Tento komplex je užitočný na konci náročného dňa - pomáha zmierniť stres a relaxáciu..

Všetky tieto cvičenia, ktoré lekár Bubnovsky odporúča pre liečenie kĺbov a chrbtice, pomáhajú výrazne zlepšiť stav. Ak chcete z nich vyťažiť maximum, zvážte aj nasledujúce odporúčania:

 • Nie je vždy možné zbaviť sa existujúcich problémov iba pri cvičeniach. V každom prípade sa musíte poradiť s lekárom a vykonať predpísané opatrenia, najmä pri užívaní liekov.
 • Neobávajte sa bolesti svalov kĺbov. Znamená to, že robíte všetko správne..
 • Postupne zvyšujte zaťaženie a trvanie telocvične.
 • Sami si môžete vybrať, kedy sa chystáte robiť gymnastiku - ráno alebo večer. Zamerajte sa na svoje biologické rytmy. Je však lepšie to robiť každý deň v rovnakom čase..

Tí, ktorí pravidelne cvičia doma podľa metódy Dr. Bubnovského na liečenie chrbtice a kĺbov, poznamenávajú, že sa cítia oveľa lepšie, aby sa dokázali zbaviť bolesti a stuhnutosti pohybov. Cvičenie pomáha pri liečbe chorôb chrbtice, ale je lepšie ich robiť na prevenciu ešte skôr, ako sa objavia - aby ste si mohli udržiavať zdravie pohybového aparátu a nestretli sa s nepríjemnými príznakmi..

Metóda kinezoterapie Dr. Bubnovsky. Odporúčania pre rôzne choroby.

V súčasnosti sú rozšírené rôzne choroby a poruchy chrbtice. Napriek tomu je ťažké nájsť profesionálneho a informovaného lekára, ktorý by rozumel tomu, ako odstrániť príčinu problémov s chrbtom doma..

M. S. Bubnovsky lekár a rehabilitológ

Sergei Mikhailovič Bubnovsky vytvoril jedinečný spôsob liečby patológií pohybového aparátu - kinezapie. Táto technika vám umožňuje obnoviť pracovnú kapacitu a zmierniť bolesť. Pomáha pacientom, ktorí boli predtým považovaní za beznádejných, bez chirurgického zákroku a medicíny..

Prvý kinezoterapeut

História vzniku prvého kinezoterapeuta na svete je obdivuhodná. Všetko to začalo dopravnou nehodou, pri ktorej padol Sergei Bubnovsky počas pôsobenia v armáde. Lekári ho vrátili zo stavu klinickej smrti, ale v dôsledku prijatých zranení sa Sergei Mikhailovich mohol pohybovať iba po barle. Mladý muž sa však nevzdal, ale vstúpil do lekárskeho ústavu, kde brilantne prišiel na to, ako funguje ľudské telo. Získané znalosti S.M. Bubnovsky sa najprv uchádzal o seba a potom sa pokúsil pomôcť iným. A tak aj počas tréningového obdobia k nemu prišla sláva lekára, ktorý dáva nádej a uzdravuje sa bez operácie.

Po absolvovaní dvoch vysokých škôl začal svoju kariéru Sergeja Michajloviča prácou s mentálne nevyváženými ľuďmi v Kaščenko, potom sa stal hlavným lekárom psychoneurologickej internátnej školy. Neskôr pracoval s ruským lyžiarskym tímom. Celú túto dobu pokračoval vo vývoji a zdokonaľovaní svojej techniky, neskôr nazývanej kinezoterapia.

Hlavné princípy liečby a rehabilitácie Bubnovsky

Metóda práce s pacientom s Sergejom Bubnovským spočíva v kombinácii praktických cvičení (cvičení fyzickej zdatnosti) s teoretickým výcvikom. Pacient začína chápať, že mu to neubližujú kosti, ale spazmodické preťažené svaly, ktoré nemusia úplne odpočívať, ale správny presne dávkovaný pohyb. Takže môžete "naučiť" svaly, aby dobre fungovali. Človek sa učí riadiť svoje zdravie pomocou špeciálnych simulátorov. Takéto cvičenia uvoľňujú chrbticu a kĺby, zatiaľ čo pumpujú a posilňujú svaly. V kombinácii s fyzioterapeutickými postupmi sa dajú dosiahnuť fantastické výsledky. Veľmi užitočné sú aj magnetoterapeutické postupy, ktoré sa teraz dajú používať doma pomocou prenosného zariadenia AMT-01..

Je pozoruhodné, že táto technika umožňuje uplatniť individuálny prístup k pacientom v súlade so všeobecným zdravotným stavom, úrovňou fyzickej zdatnosti a pridruženými chorobami..

Účinnosť metódy

Je pozoruhodné, že kinezoterapeutická metóda je účinná pri mnohých chorobách: osteochondróza, artróza, medziobratlová hernia, radikulitída, koxartróza, rôzne zranenia, astma, chronická bronchitída, prechladnutie, migrény.

Okrem osobných konzultácií Sergey Bubnovsky popularizuje svoju techniku ​​aj pomocou kníh, ktoré podrobne opisujú cvičenia a poskytujú odpovede na otázky týkajúce sa čitateľov. V mnohých ruských mestách sú otvorené aj zdravotné strediská jeho mena.

Bubnovsky cviky

Pred začatím cvičenia nezabudnite na toto:

 • Potrebujete cvičiť denne s normálnym zdravím;
 • medzi triedami a posledným jedlom potrebujete prestávku najmenej 2 hodiny;
 • Pred gymnastikou nezabudnite zohriať svaly. Napríklad krúživými pohybmi si rozdrvte ruky, kolená atď.
 • nezabudnite zhlboka dýchať;
 • po tréningu potrebujete sprchu a odpočinok. Ak chcete budovať svalovú hmotu, do jednej hodiny jesť potraviny bohaté na bielkoviny..

Bubnovsky tiež verí, že telo je potrebné komplexne uzdraviť. Samotná fyzická aktivita nestačí. Účinnosť gymnastiky sa zvýši, ak je väčšia pravdepodobnosť, že budete vo vzduchu, spíte vo vetranej miestnosti, denne cvičíte ráno, chodíte naboso, pijete dostatok tekutín, prestanete fajčiť a piť, jete zdravé jedlo, používate saunu a kontrastnú sprchu.

Ak existuje vážne nepohodlie počas hodín, potom použitie magnetoterapie, doma s prenosným zariadením na horčíkovú terapiu (AMT-01), pomáha zmierniť svalové napätie a obnovuje kĺby po hodinách (musíte sa poradiť s lekárom). Závažná bolesť - okamžite zastavíme školenie a poradíme sa s lekárom. Možno budete potrebovať jemnejší prístup.

Súbor cvičení Bubnovského o bolesti chrbtice

 • Ideme na všetky štyri: s natiahnutým "krokom" sa pohybujeme po dome po 520 minútach. (protiľahlá ruka a noha sú posunuté dopredu, naopak).
 • Stiahnite si tlač. A P - na chrbte, ohnuté nohy, podpätky dobre pritlačené k podlahe, ruky - v zámku za hlavou. Do bedrovej oblasti - zima (anestézia a zvýšená mikrocirkulácia). V pol litri petbutylu môžete zmraziť trochu vody a výsledný ľad nasekať kladivom. Výdych - odtrhnite lopatky z podlahy a potiahnite kolená do žalúdka a dotknite sa ich lakťov..
 • Pre koho je to ťažké, môžete jednoducho zdvihnúť ruku a nohu, iba sa dotknúť pravého lakťa ľavého kolena a naopak. Opakujte 10–50 krát. Môže byť nahradený polovičným mostíkom.
 • Polovičný most. A P je to isté, iba my dáme ruky po tele. Pri výdychu je stúpanie panvy čo najvyššie so stlačenými zadkami a návrat na I. P. Fľašu na ľad odstráňte, ak sa roztopila. Ak 2-3 opakovania spôsobujú silnú bolesť v panvovej a bedrovej oblasti, je potrebné to vydržať. Opakujte 5-10 priblížení 2-3 krát denne. S každým vypite trochu vody.
 • Preťahovanie. P: stojace, nohy širšie ako plecia. Pri výdychu sa striedame s rovnou chrbtom: najprv doprava, potom k ľavej nohe. Na svah je povolené niekoľkokrát vydýchnuť. Robíme to niekoľkokrát denne každý deň, snažte sa nakláňať nižšie, aby sa prsty dotýkali prstov na nohách. Pre pokročilých: ohnutie dopredu, uchopte päty rukami a pozerajte sa za chrbát. Podržte na konečnej pozícii 2–5 s.
 • Zdvihnite kolená na vodorovnej lište. Stúpame a vystupujeme z lavičky. Vis na vodorovnej lište s priamym telom. Vydychujte bolesťami v bedrovej oblasti a pritiahnite nohy k žalúdku a ohnite ich na kolená. Je ťažšie zdvihnúť narovnané nohy. Opakujte 8-10 krát. Vhodný pre mužov.

Súbor cvičení Bubnovského s osteochondrózou

Najjednoduchšie pohyby pri osteochondróze v krku (20 - 40 krát):

 • kývne hlavou;
 • sklopenie hlavy doprava / doľava;
 • kruhová rotácia hlavy v oboch smeroch (hladko);
 • pozeraj na ľavé rameno a jemne otáčaj hlavou, otoč oči dozadu;
 • z posedenia predstavte, skúste si položiť hlavu na nohy ohnuté na kolenách a dotýkať sa ich čela. Zmrazte na 30 s. Ak je to možné, urobte to so zosilnením. Činky sú vhodné: pre mužov do 3 kg, pre ženy do 1,5 kg. Stojace s činkami, opakujte - 10 krát..
 • položte ruky ohnuté na lakte tak, aby činky boli na úrovni hlavy, pomaly dajte ruky nahor, úplne vysunuté, pripojte ich rovnakým spôsobom a pomaly ich spustite;
 • otáčať sa rovnými rukami dozadu a dopredu;
 • ohnuté ruky na úrovni hrudníka a striedavé výpady - box. Prestaňte plynule, s ťažkou bolesťou, pretože následky preťaženia v krčnej oblasti je ťažké predvídať: tu nervy z mozgu prechádzajú.

S osteochondózou v bedrovej oblasti sa vykonáva gymnastika ležiaca na chrbte, stojacich a „na všetkých štyroch“, opakovania 20 krát:

 • IP na všetkých štyroch, pri inšpirácii, zakrivenie chrbta, pri výdychu - nižšie dole.
 • na všetkých štyroch, posuňte telo dopredu čo najviac (bez ohýbania rúk) a späť.
 • pri výdychu ľahu na chrbte a počas inhalácie postupne zdvíhajte panvu (čo najviac môžete);
 • abs na chrbte (pozri komplex bolesti chrbta);
 • výsuvy na vodorovnej lište.
 • triedy s expandérom alebo gumovým obväzom, tlačiace jeden koniec k podlahe.

Súbor cvičení Bubnovského pre medzistavcové prietrže

 • "Mačka". Na všetkých štyroch, späť rovno. Zhlboka sa nadýchni. Pri maximálnom výdychu zaokrúhlite chrbát na niekoľko sekúnd a na pôvodné miesto. Nadýchni sa Pri výdychu je dobré ohýbať sa chrbtom. Až 20 opakovaní smerom nadol.
 • Chôdza po zadku. Sedenie na podlahe, chrbát a nohy sú rovné, ruky na hrudi. Na gluteálne svaly 10 krát choďte meter dopredu a dozadu.
 • "Bicykel". Na chrbte, spodnej časti chrbta tlačíme na podlahu, ruky rovnobežné s telom. Zdvíhajte nohy v pravom uhle a „pedál“ asi na minútu.
 • Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Nadýchnite sa, zatiaľ čo vydychujete, odtrhnite hrudník a pravú ruku od podlahy, do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Pri výdychu opakujte ľavou rukou. 8-krát s každou rukou.
 • Stojíme rovno, so zdvihnutými pažami. Jemne a pomaly sa ohýbame vpred a snažíme sa zdvihnúť ruky na zem. V dolnom bode uvoľnite chrbát, pritlačte si žalúdok a hrudník k nohám. Opakujte 10 krát.

Bubnovsky cviky na skoliózu chrbtice

 • Kľačíme, sústredíme sa na narovnané ruky a oči sa pred nami pozerajú. Výdych spustite na zadok na chodidlách, ohnite sa dopredu - vdýchnite. Až 12 opakovaní;
 • PI tiež: zdvihnite bradu, kolená k sebe, nohy na podlahe. Jemne spustite panvu doľava na bolesť a napravo (15-krát). Kolená a chodidlá by sa nemali odtrhávať z podlahy;
 • IP: Na chrbte, nohy spolu, ohýbajú sa v kolenách, rukami pozdĺž tela a striedavo hladko kolená znižujú kolená na každú stranu. Berieme jednu nohu oboma rukami a pri výdychu ťaháme do žalúdka, vymieňame nohy a ďalších 15-20 krát.
 • Kolená spolu, bradu zdvihol a stlačil z podlahy s výdychom pri zdvíhaní. Vykonajte 2-3 prístupy.

Bubnovsky cvičenie pre krk

Spoločné pre všetky cvičenia: ref. poloha - s priamym chrbtom, s hlavou rovno, s rukami na kolenách, hladkým pohybom bez trhania, s otočením hlavy o 15 sekúnd. držať napätie, pohľad vždy ide pozdĺž hlavy.

 • "Metronóm". Natiahneme pokojne od uší k ramenám, pokiaľ je to možné, zastavíme sa.
 • "Jar". Pritlačte bradu k krku, s korunou siahajúcou hore. Po 15 sekundách do východiskovej polohy a 15 sekundách. vytiahnite si bradu nahor bez toho, aby ste sklopili hlavu.
 • „Husa“ alebo „hlava pod krídlom“. Vytiahnite bradu dopredu a do podpazušia v oblúku.
 • "Pohľad do neba." Pomaly otočte hlavu nabok, až kým sa nezastaví, mierne nadvihnite bradu.
 • "Heron". Najskôr rozriedite a zdvihnite ruky, potiahnite ich úplne dozadu, roztiahnite bradu ako vták pri vzlete..

Bubnovsky gymnastika pre kolenné kĺby

 • Zabalte drvený ľad cez kolená handrou. Postavte sa na kolená a choďte od 2 do 15 krokov v závislosti od intenzity bolesti.
 • Kľačíme a znižujeme sa na päty, držíme sa opory a „vydýchneme“ bolesť zo kĺbu: „Ha!“ Opravíme pozíciu 520 s. Pod kolená je dovolené položiť koberec alebo valček.
 • Sedieť na zemi, nohy natiahnuť vpred, chytiť nohu a vytiahnite palce smerom k vám. Preťahovanie svalov a väzov zadnej časti nohy normalizuje výživu a krvný obeh v kolene.
 • Vstávanie Nohy sú o niečo širšie ako plecia, ruky držia na opore (kľučka dverí). Chrbát je rovný. Squat najmenej 20 krát. Lepší dosah na 100 za deň.
 • Ležiac ​​na bruchu, zoberte nohy do rúk a pritiahnite ich k zadku. Rozťahuje prednú časť stehna.

Cvičenie na simulátore Bubnovsky

Na simulátore pacient uvoľňuje a napína svaly v dôsledku pozastavenej polohy, znižuje sa zaťaženie a znižuje bolesť. Po roztiahnutí sa kĺby menej odierajú a riziko oderu chrupavky je nižšie. Náklad sa vyberá individuálne.

 • Sediaci na podlahe, opierame sa o steny, držíme rukoväť simulátora, zdvihneme ruky a nakloníme sa dopredu. Chrbtica by sa mala rozťahovať, chrbát sa ohýbať a lopatky sa zbiehajú.
 • IP je rovnaké, s rukami na rukoväti, rovno dozadu a potiahnutím rukoväte smerom k sebe, ohýbaním lakťov.
 • Sedíme chrbtom k simulátoru, uchopíme držadlo chorou rukou a zdvihneme ho čo najvyššie.
 • Križovatky alebo chodníky. Posilňuje chrbticu, zvyšuje krvný obeh v panvových orgánoch. Dobré pre gynekologické problémy.
 • Keď bolí chrbát, sú výchylky účinné (stojí na všetkých štyroch).

Bubnovsky cvičí na loptu za chrbticu

 • Sedíme na fitball, chrbtom rovno, bez ohýbania, rukami na kolenách. Vytiahnite hlavu nahor po 10 s.
 • Pri stene. Lopta pod chrbtom, nohy širšie ako plecia. Hladko votrelec, otáčaním lopty po chrbte. Až 5-krát. Na zastavenie bolesti.
 • Postavili sme sa k stene, trochu sme sa opierali o fitball, mierne sme to valili doprava, hore a dole. Odstraňuje svorky.
 • Kráčame po rukách a plynulo ich usporiadame. Držte nohy na loptičke..

Bubnovsky cvičenie s expandérmi na chrbticu

Smartelastické expandéry sú vynikajúce na tréning. Môžu byť stanovené rôznymi spôsobmi, napr zariadenie je vybavené špeciálnym zámkom:

 • S hornou fixáciou expandéra pre všetky skupiny miechových svalov. Expandér upevňujeme na spoľahlivú podperu (stenu, dvere) trochu nad hlavu. Postavíme sa vzpriamene, tvár pri pohľade na podporu. Vezmite expandér do horného držadla, ustúpte a ťahajte expandér. Ľahko ohnite kolená a nakloňte sa dopredu. Po uplynutí platnosti sa expandér natiahne k bokom. Ďalej k originálu. Ruky sa neohýbajú.
 • Expandér upevňujeme zdola - na úrovni podlahy. IP - stojan otočený k podpere. Rukoväť škrupiny berieme hornou rukoväťou. Prejdeme k miernemu napätiu. Narovnajte chrbát, plecia rovno, hrudník sa úplne narovnajte. Pre inšpiráciu - pomaly a plynule potiahnite simulátor k spodnej časti chrbta. Lokty sú pritlačené k telu, telo je rovné. Pauza a návrat do SP.
 • Ľahnúť si. Pripevňujeme expandér k dolnému bodu. Ľahneme si na podložku, tvárou nahor, korunou - na podperu. Vytiahnite expandér, ruky zohnuté na lakťoch a nohy na kolenách. Nohy sú pevne pripevnené k podlahe. Lepšie v obuvi. Pomaly posúvame ruky nahor, dopredu, k IP.

Bubnovského regeneračné cvičenia na zlomeninu chrbtice

Pacient leží na posteli

 • Dlane zaťaté v päste. Pri ohýbaní rúk vytiahnite prsty smerom k sebe;
 • Dlane na bokoch. Bez toho, aby ste nohy zložili z podlahy, pritiahnite nohu k telu a ohnite ju na koleno. Na druhej strane, teraz vpravo, potom vľavo;
 • Dlane k pleciam, otáčajte rukami;
 • Ľavá ruka na bruchu, priamo na hrudi. Pomaly sa zhlboka nadýchnite. Hrudník udržujte v pohybe rukami, aby nedošlo k bolesti.
 • Dýchajte pomaly a uvoľnite sa.

Bubnovsky: cvičenie na chrbticu doma

Osteochondróza a iné choroby pohybového ústrojenstva sa už dlho stali bežnou chorobou ľudí všetkých vekových skupín. Ak ste už dlho trpeli problémami s chrbtom, pomôže vám komplex vyvinutý Dr. Bubnovským, cvičenie domácej chrbtice. To vám umožní nielen ušetriť obrovské množstvo peňazí na lieky a inú liečbu, ale tiež výrazne zlepšiť vaše zdravie. Je zaujímavé vedieť, aké tajomstvo takejto liečby je..

Základné princípy Bubnovského techniky

Bubnovsky je oponentom liečenia akejkoľvek choroby pohybového ústrojenstva. Všetky princípy jeho metodológie sú založené na športe. Podľa Bubnovského všetky problémy s chrbtom začínajú u ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl: svalové tkanivo je zablokované a až potom existuje patológia chrbtice. Ak chcete, aby jeho technika pracovala na cvičeniach, musíte postupovať podľa týchto pravidiel:

 • Dýchajte pravdu.
 • Použite cvičebnú techniku.
 • Poznať princípy opakovania pohybov.
 • Používajte ďalšie terapeutické opatrenia (napríklad masáž alebo balneológia).
 • Úplne ukončiť liečbu drogami.

Ako liečiť chrbticu

Aby bola liečba podľa Bubnovského metódy účinná, postupujte podľa všetkých odporúčaní lekára a dajte všetko najlepšie. Výsledok bude viditeľný po prvom mesiaci výučby. Technika Bubnovsky s cvičeniami na chrbticu doma je pomerne účinná, aj keď nemáte špeciálny simulátor. Môžete to robiť s jednoduchými činkami alebo so športovým ihriskom s vodorovnými pruhmi. Ako liečiť chrbticu týmito cvičeniami doma, pozri sa ďalej.

 • Pre tých, ktorí trpia bolesťami chrbta, Bubnovsky odporúča doma získať vodorovnú tyč alebo priečku. Budete musieť nielen zavesiť, aby ste odstránili kompresiu - budete musieť zdvihnúť nohy ohnuté na kolenách a hovoriť zvuk: „Ha-ha!“ Cvičenie spočiatku vytvorí bolestivé pocity boľavého charakteru av budúcnosti ustúpia (chrbát sa posilňuje).
 • V závese na vodorovnej lište zdvihnite rovné nohy - čím posilníte proces hojenia. Ak vaše telo nie je tak vycvičené a nemôžete zdvihnúť končatiny - urobte toto cvičenie, ležiace na podlahe, ruky držiace podporu.
 • Ak pociťujete silnú bolesť - po tréningu nalejte studenú vodu. To zlepší krvný obeh v kapilárách, čo povedie k odstráneniu opuchu tkanív, pomôže pri anestézii nepohodlia.
 • Ak má pacient akútny priebeh ochorenia sprevádzaný bolesťou, nabíjanie je nevyhnutné. V tomto prípade však už budete potrebovať kvalifikovaného odborníka, ktorý bude sledovať vaše každé cvičenie.

Súbor cvičení za chrbtom

Bubnovsky vyvinul cvičenia pre chrbticu doma, počas ktorých účinne liečite konkrétny problém so zadami. Uistite sa, že gymnastika je vykonávaná v prísnom poradí a v súlade s pokynmi správnej techniky. Je veľmi dobré, ak máte doma niekoľko základných cvičebných strojov. Ďalej nájdete komplexy zamerané na krčnú chrbticu, hrudník a bedru.

Na chrbticu

Cvičenie, opísané nižšie, pomôže zmierniť bolesť chrbta, zlepšiť celkový stav. Je založená na troch fázach: relaxácia, čerpanie svalov, záverečná fáza. Bubnovsky odporúča vykonávať cvičenia na chrbticu doma tak, aby sa dodržali presne v určenom poradí bez toho, aby chýbala jedna položka. Podrobný popis komplexu chrbtice:

 • Relaxujte chrbát na všetkých štyroch.
 • Pomaly ohnite chrbát, vdýchnite a ohnite, vydýchnite (20 krát).
 • Natiahnite chrbtové svaly: Najskôr si sadnite na ľavé stehno a natiahnite druhú nohu dozadu. Ľavá ruka by sa mala natiahnuť dopredu. Striedavo meniť strany (20-krát).
 • Na všetkých štyroch sa natiahnite dopredu so zameraním na kolená. Dbajte na to, aby sa spodná časť chrbta neohýbala.
 • Natiahnite chrbát: zostaňte na všetkých štyroch, ohnite sa na podlahu a ohnite ruky. Ak telo klesne - nadýchnite sa, vydýchnite. Keď sa vaše ruky narovnajú, spustite panvu na päty a ucítite, ako sa bedrové svaly napínajú.
 • Zostaňte ležať s rukami natiahnutými pozdĺž tela. Po výdychu zdvihnite panvu čo najvyššie, vdýchnite - znížte (30-krát).

S kýlou bedrovej kosti

Nasledujúce cvičenia pre túto techniku ​​budú potrebovať simulátory. Možno budete musieť kúpiť špeciálne gumové tlmiče pre cviky Bubnovského. Pozrite sa na techniky, ktoré vám pomôžu zbaviť sa bedrovej bolesti a postupom času obnoviť svoje chrbát. Do cvičenia s trojitým prístupom každý 12 krát.

 1. Použite simulátor naklonenej dosky, ktorý má malý uhol sklonu. Hlava na vrchu, ruky držia za rukoväte, nohy sa narovnávajú. Vydýchnite a zároveň pritiahnite nohy k bruchu, vdychujte a vráťte sa.
 2. Stlačte tyč pri zdvíhaní panvy a napnite svaly bedrovej časti.
 3. Pomocou vodorovnej lišty: zdvihnite striedavo rovné a potom ohnuté nohy.
 4. Ďalej budete potrebovať rovnobežné tyče: položte náklad na opasok a držte ho za ruky, zdvihnite rovné nohy.

S cervikálnou osteochondrózou

Cervikálna osteochondróza niekedy privádza človeka do takého stavu, že nemôže úplne otočiť hlavu, je mučený silnými migrénami. Cvičenia Bubnovského pre krčnú chrbticu sú zamerané nielen na zmiernenie bolesti, ale aj na návrat plnohodnotnej schopnosti pohybovať sa, zbaviť sa bolesti hlavy. Skúste postup tejto techniky ďalej (trikrát 12-krát každý).

 1. Zoberte činku a urobte bench press. Budete musieť urobiť tri série 15 prístupov. Keď narovnáte ruky - vydýchnite so zvukom: „Ha-ha!“. Činka môžete nahradiť činkami.
 2. Vezmite činky, ľahnite si na chrbát a roztiahnite ruky do strán ohnutými lakťami. Keď zdvihnete ruky nahor, narovajte sa v lakťoch.
 3. Zostaňte ležať a dajte si činky za hlavu rovnými rukami.

Terapeutické centrá Dr. Bubnovského

Ak máte záujem o podrobnejšie informácie a priame ošetrenie Bubnovského cvičením v samotnom lekárskom stredisku, kde sú na to potrebné podmienky, môžete ho osobne navštíviť. V každom veľkom meste v Rusku je najmenej jedno centrum. Prečítajte si nižšie uvedené informácie a zistite adresy, kde je možné nájsť také zastúpenia v Moskve a Petrohrade:

Č. P / p

Moskva

Saint Petersburg

Ryazansky Prospect, 10, s. 18

Ostrov Vasilievsky, 5 riadkov, d.70

Diaľnica Altufevskoe, 70, budova 2

Lanskoye Shosse, d.14, budova 1

Svätý Neverovsky, 10, 1. poschodie

Svätý Kupchinskaya, 4, budova 4

Nábrežie Sadovnicheskaya, 71

Svätý Courland, d

1. sv. Yamsky Field, 24

Kde kúpiť a koľko sú Bubnovsky simulátory

Simulátory vyvinuté samotným Bubnovským dávajú ľuďom príležitosť zvýšiť efektívnosť cvičení a obnoviť tón hlbokých chrbtových svalov, funkčnú činnosť kĺbov. Ak nemáte príležitosť navštíviť denné liečenie v centre Bubnovsky, môžete si takéto zariadenie kúpiť domov. Tieto cvičebné stroje je možné kúpiť online na oficiálnych webových stránkach na predaj športového vybavenia: kinezis-dv.ru alebo kinezis.pro. Náklady budú takéto:

Názov simulátora

charakteristický

Cena, rub.

Bench Press.

Liečba osteochondrózy, skoliózy hrudného chrbta.

Leg Press sedenie 60 stupňov

Účinný na akútnu bolesť v bedrovej oblasti, na liečenie osteochondrózy.

Zvyšovať účinnosť terapeutických cvičení za chrbtom. Okrem toho budete musieť kúpiť gumové tlmiče pre nohy alebo kožené opasky.

Kožené remienky so sponami na nohy

Dodatočné vybavenie na vykonávanie cvičení na Bubnovskom

Internetové obchody, kde existuje služba doručovania simulátorov Bubnovsky:

Model

Cena, rub.

Adresy internetových obchodov

Multifunkčný blok rámu

Rehabilitačný simulátor s výškovo nastaviteľnou jednotkou

Analógový simulátor Bubnovsky

Simulátor Bubnovsky MTB-1 (60 kg)

Analógový simulátor Bubnovsky

Kontraindikácie školenia

Bubnovského metódy pomáhajú aj v tých beznádejných prípadoch. Tento jedinečný náboj je účinným nástrojom v boji proti závažným chorobám chrbtice. Vždy by ste však mali pamätať na to, že celý komplex tejto gymnastiky je postavený na záťaži, preto táto metóda liečby má aj niekoľko kontraindikácií. Skontrolujte ich nižšie..

 • Práve ste podstúpili operáciu.
 • Ligamenty alebo šľachy sa pretrhli.
 • onkológia.
 • Osoba je v stave pred infarktom alebo pred mozgovou príhodou.

video

Ak chcete vykonávať Bubnovsky cviky doma, použite špeciálne techniky, ktoré lekár vyvinul pre samoliečbu. Táto technika je k dispozícii na videonahrávkach alebo knihách, ktoré podrobne opisujú celú škálu cvičení a oveľa viac. Robte túto gymnastiku každý deň a buďte zdraví.

Recenzia lekárov o technike Bubnovsky

Vladimír, vertebro-neurológ: „Technikou Dr. Bubnovského je v jadre obyčajná manuálna terapia alebo cvičebná terapia, ktorú autorové cvičenia propagujú na špeciálnych simulátoroch (taktiež vyvinutých autorom). A jeho tvrdenia, že aj choroba, ako je akútna artritída alebo koxartróza, sa dá skutočne liečiť takou technikou kinesis - čistou ignoranciou a profanáciou. Ako je možné povedať, že človek nemôže poškodiť disk, ak artróza prekonala jeho tkanivá a zotavenie pomocou liekov nie je možné - len telesná výchova? “.

Roman, neurológ: „Na Bubnovského techniku ​​dlho pochyboval a neveril zo zdravotných dôvodov, kým jeho neter nemohol diagnostikovať„ vdovský hrb “. Kategoricky odmietla so mnou zaobchádzať a odišla do centra Bubnovského. Tam jej bolo predpísané množstvo špeciálnych cvičení. Aké bolo moje prekvapenie, keď som na vlastné oči videl, ako choroba ustúpila za šesť mesiacov! “.

Antonina, vertebroológ: „Existuje mnoho rôznych názorov na túto techniku, ale Bubnovsky nie je jediný. Zoberme si napríklad Dikul - toto je tiež všetko kinezoterapia. A pri pohľade na to, ako sa ľudia rozrušujú z lekárov a vracajú sa, aby ukázali výsledky po cvičeniach podľa Bubnovského, chcem povedať: stále to funguje. A kto vie, možno za touto metódou liečby chorôb chrbtice stojí budúcnosť? “.

V texte sa vyskytla chyba?
Vyberte to, stlačte Ctrl + Enter a my to opravíme!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..
Bolesti hlavy pri osteochondróze krčnej chrbtice sú častým príznakom degeneratívnych zmien v chrupke stavcových platničiek. Mechanizmus objavenia sa príznaku je spojený s rastom kostí a kompresiou krvných ciev, nervovými zakončeniami.
Podľa štatistík je inguinálna hernia u detí diagnostikovaná u 5% novorodencov, väčšinou chlapcov, kvôli zvláštnostiam anatomickej štruktúry tela. Zo všetkých brušných hernií je 70% nepatrných.