loader

Hlavná

Hlava

Chirurgia pre stenózu bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice: cena a typy

Stenóza je patologické zúženie miechového kanála sprevádzané kompresiou miechy alebo nervových koreňov, ktoré z nej vychádzajú. Ochorenie vedie k rozvoju kompresnej myelopatie a myeloradikulopatie. Objavujú sa chronické bolesti chrbta, paréza, ochrnutie, panvová dysfunkcia a ďalšie nepríjemné príznaky.

Cervikálna stenóza.

Liečba spinálnej stenózy

Stenóza miechy sa môže liečiť konzervatívne alebo rýchlo. V prvom prípade je pacientovi predpísané lieky proti bolesti, protizápalové látky, cievne látky, cvičenia, fyzioterapia. Konzervatívna liečba pomáha zlepšovať pohodu iba 32 - 45% pacientov. Preto pacient so spinálnou stenózou potrebuje operáciu.

Hlavným cieľom chirurgického zákroku je eliminácia faktorov, ktoré spôsobujú kompresiu miechy a koreňov, ktoré z nej vychádzajú. Za týmto účelom chirurgi vykonávajú dekompresné operácie. Ich podstatou je odstránenie prietrže medzistavcových platničiek alebo stavcových oblúkov, ktoré stláčajú nervové štruktúry. Predovšetkým lekári venujú pozornosť povahe kompresie.

Kýla a po stenóze drieku.

Pri prednej kompresii sa pacient podrobí discektómii. Počas operácie chirurgovia odstránia kompresnú herniu miechy alebo celý medzistavcový disk. V prípade zadnej kompresie lekári uprednostňujú laminektómiu alebo laminoplastiku.

Po dekompresii chirurgovia vykonávajú stabilizáciu chrbtice. Toto pomáha opraviť stavce na správnom mieste a zabrániť ich posunu v budúcnosti. Tým sa zabráni sekundárnej stenóze a nestabilite v segmentoch miechy..

Tabuľka 1. Druhy operácií.

dekompresie
Klasická discektómiaOznačené na kompresiu miechy herniovaným diskom. Počas operácie lekár úplne vyberie MTD a na jeho miesto nainštaluje titánovú klietku.
Mikrochirurgická diskektómiaPoužíva sa zriedka kvôli vysokej frekvencii relapsov medzistavcových hernií. Namiesto toho chirurgovia zvyčajne vykonávajú klasickú discektómiu s ďalšou fixáciou stavcov pomocou predných stabilizačných systémov..
Dekompresívna laminektómiaVyžaduje sa na kompresiu zadnej miechy. Podstatou laminektómie je odstránenie časti stavcového oblúka. Potom chirurg stabilizuje chrbticu pomocou rôznych vzorov.
stabilizujúce
Stabilizačné systémy pre predné stĺpyIch inštalácia je nevyhnutná na pevné spojenie stavcov. Lekári používajú na transpedikulárnu fixáciu kostné drvené kajuny a titánové štruktúry.
Zadné stabilizačné systémyMôžete spojiť spinálne a priečne procesy stavcov. Spevnenie stredných a zadných nosných stĺpov chrbtice však nie vždy zaisťuje silnú fixáciu.
Dimanická stabilizácia
Používanie interspinóznych U-implantátovSystém U je určený na dynamickú fixáciu spinálnych procesov na úrovni L1-L5. Jeho inštalácia znižuje zaťaženie zadných nosných stĺpikov, rozširuje oblasť miechového kanála a odstraňuje bolesti spôsobené syndrómom fazety..
Použitie transpedikulárneho fixačného systému DynesysSystém spoľahlivo spája telá susediacich stavcov pri zachovaní dobrého rozsahu pohybov v segmente stavcov. Používa sa na patológiu bedrovej chrbtice.
Použitie implantátu DCIDynamický DCI cervikálny implantát sa umiestni na miesto vzdialeného medzistavcového disku na úrovni C3-C7. Operácia udržuje relatívne dobrý rozsah pohybov v krčnej oblasti..

Fakt! Inštalácia dynamických stabilizačných systémov nie je možná pri nestabilite chrbtice. Dôvodom je nedostatok terapeutického účinku a neschopnosť štruktúr udržať stavce na správnom mieste..

Dekompresná chirurgia krčnej chrbtice

Chirurgické zákroky na krčnej chrbtici sa môžu uskutočňovať prostredníctvom predného alebo zadného prístupu. V prvom prípade chirurg „urobí svoju cestu“ od chrbtice cez bunkové priestory krku, v druhom - rozoberie mäkké tkanivo zozadu..

Indikácie pre operácie s prístupom spredu:

 • kyfóza;
 • MRI-overená predná kompresia;
 • dĺžka stenózy nie je väčšia ako 2 stavce;
 • výrazná spinálna nestabilita.

Počas chirurgických zákrokov lekári vykonávajú disketómiu a fúziu miechy. V prípade absencie kontraindikácií môžu namiesto MTD nainštalovať dynamický DCI implantát. Operácia s predným prístupom je traumatická a vedie k komplikáciám.

Chirurgia so stredným prístupom zozadu je menej invazívna a bezpečnejšia. Počas svojho konania špecialista robí laminektómiu alebo laminoplastiku. V prípade potreby vykoná fúziu chrbtice. Na opravu stavcov môže chirurg použiť rôzne vzory.

Indikácie pre chirurgický zásah zozadu:

 • prítomnosť rozšírenej zadnej kompresie;
 • cervikálna lordóza;
 • identifikácia osifikácie zadného pozdĺžneho väzu;
 • vrodená stenóza.

S osteoporózou, ligamentóznou nedostatočnosťou a vysokou pravdepodobnosťou vzniku pseudoartrózy lekári uprednostňujú operáciu so zadným chirurgickým prístupom..

Dekompresná chirurgia v bedrovej oblasti

Až donedávna sa za optimálnu metódu liečby spinálnej stenózy považovala dekompresívna laminektómia s fixáciou stavcov pomocou predného alebo zadného stabilizačného systému. Inštalácia štruktúr však vedie k porušeniu biomechaniky susedných segmentov stavcov a motorov a vyvíja sa „choroba na susednej úrovni“ vrátane spondylolistézy, skoliózy, spinálnej stenózy atď..

Vedci začali vyvíjať návrhy na dynamickú stabilizáciu. V klinickej praxi sa dnes v širokej miere používajú uzamykacie systémy Dynesys a interspinózne rozpery tvaru U. Ich inštalácia vám umožní dosiahnuť lepšie funkčné výsledky a výrazne skrátiť dobu rehabilitácie..

Zvedaví! Podľa štatistík je účinnosť neurochirurgickej dekompresie v kombinácii s dynamickou interspinóznou stabilizáciou 90%.

Funkcie chirurgickej liečby komplikovanej stenózy

Pri spinálnej stenóze v kombinácii s nestabilitou chrbtice je použitie iba dekompresných alebo interspinóznych fixačných systémov neprijateľné. Chirurgické zásahy povedú k ešte väčšiemu uvoľneniu segmentov chrbtice a zhoršujú stav pacienta. V tomto prípade sa inštalácia predných alebo zadných stabilizačných systémov považuje za optimálnu..

V prítomnosti hernie MTD sa človek podrobuje mikrodisektómii alebo klasickej discektómii. Prvá operácia je zvyčajne doplnená inštaláciou interspinóznych rozpier, druhá - stabilizácia chrbtice titánovou klietkou.

Obdobie vymáhania

V prípade chýbajúcich komplikácií môžu pacienti vstávať z postele už večer v deň operácie alebo nasledujúce ráno. Po ďalších 3 až 4 dňoch sú prepustení z nemocnice s potrebnými odporúčaniami. Počas nasledujúcich 6-8 týždňov sa pacienti musia vyhnúť ťažkej fyzickej námahe, ktorá bráni uzdraveniu.

 • V prvých týždňoch po chirurgickom zákroku v žiadnom prípade nezdvíhajte predmety vážiace viac ako 3 kg. Vyvarujte sa nárazom, vibráciám, opakovaným bežiacim pásom, hlbokým ohybom, zákrutám, dlhodobému sedeniu.
 • Pri každodenných činnostiach pozorne sledujte svoju pohodu. V prípade bolesti, nadmernej únavy alebo iných rušivých príznakov sa poraďte so svojím lekárom.
 • Po operácii začnite vykonávať špeciálne cvičenia. Najlepšie je, aby si ich vyzdvihol rehabilitológ. Od 4 týždňov začnite s aeróbnym tréningom (plávanie, jazda na stacionárnom bicykli atď.).

3 mesiace po bedrovej operácii.

Rehabilitácia urýchľuje uzdravenie a umožňuje osobe rýchlo sa vrátiť k svojmu obvyklému spôsobu života. Väčšina domácich a zahraničných kliník to však svojim pacientom neposkytuje, pacienti sú prepustení z nemocnice v čo najskoršom termíne..

Ak chcete podstúpiť operáciu a okamžite podstúpiť úplnú rehabilitáciu - premýšľajte o liečbe v Českej republike. Tam určite získate kvalitnú lekársku starostlivosť.

Náklady na operáciu stenózy

V Rusku sa náklady na operáciu chrbtice veľmi líšia. Cena operácie závisí od jej zložitosti, úrovne zdravotníckeho zariadenia a kvalifikácie odborníkov, ktorí tam pracujú..

Dekompresívna laminektómia na moskovských klinikách stojí 25 000 - 50 000 rubľov, discektómia 18 000 - 60 000 rubľov, transpedikulárna fixácia stavcov 40 000 - 65 000 rubľov, fúzia medzi telieskami, 35 000 - 70 000 rubľov. Pokiaľ ide o dynamickú stabilizáciu - v Rusku sa to deje iba v niektorých zdravotníckych zariadeniach, ale to stojí oveľa viac ako stabilizácia operácií.

Ako sme už zistili, pri spinálnej stenóze si pacienti vyžadujú dekompresiu a fixáciu chrbtice. Aby ste to dosiahli, musíte urobiť niekoľko manipulácií naraz. Chirurgický zákrok bude samozrejme pre pacienta stáť veľa peňazí. Spolu s tým bude musieť zaplatiť za vyšetrenie, konzultácie s odborníkmi, anestéziu, náklady na spotrebný materiál a implantáty..

Obyvatelia CIS budú čoraz viac prevádzkovaní v zahraničí. Kvalita lekárskej starostlivosti je vyššia a náklady na ošetrenie nie sú o mnoho vyššie. V Českej republike podstúpite operáciu a vykonáte úplnú rehabilitáciu iba za euro. Rovnako ako v prípade iných krajín, ktoré sú medzi našimi spoluobčanmi také obľúbené, ceny sú mierne vyššie. V Nemecku stojí operácia bez rehabilitácie 14 - 18 000 EUR, v Izraeli 16-20.

Stenóza miechového kanálu v bedrovej oblasti

Stenóza miechového kanálu driekovej chrbtice sa prejavuje čiastočným prekrývaním miechového kanála. Keď sa kanáliková trubica sťahuje, korene miechy sú stlačené. Ochorenie progresívnej povahy: prechod do závažnej miery pretrváva. V počiatočných fázach je indikovaná štandardná liečba pomocou liekov, cvičebná terapia, terapeutická masáž. V pokročilej verzii choroby je potrebný chirurgický zákrok. Zvážte príznaky choroby, metódy diagnostiky a naučte sa liečiť stenózu miechy.

Príčiny Spinoza

Spinoz je rozdelený na vrodený typ vývoja a získaný. V prvom prípade sa choroba vyskytuje v dôsledku štrukturálnych vlastností stavcov: tvoria sa počas vývoja embrya. Medzi charakteristické znaky idiopatickej (vrodenej) spinózy patrí:

 • Nohy plodu nie sú správne tvarované: jedna je kratšia ako druhá;
 • Zväčšenie alebo skrátenie chrbtového oblúka;
 • Znížený rast plodu a ďalšie.

Spinálna stenóza získaného typu je častejšia ako vrodená. Dôvody vzhľadu:

 • Poranenia kanála v bedrovej oblasti spôsobené mechanickým namáhaním deštruktívnej povahy na chrbte;
 • Degenerácia chrbtice v dôsledku artrózy kĺbov. Ďalším dôvodom môže byť nazývaná osteochondróza. Tieto príčiny stenózy bedrovej chrbtice sú najbežnejšie;
 • Lekárske zákroky, ako napríklad odstránenie časti stavca. Deštruktívne procesy sú vlastné ľuďom s kovovými štruktúrami v chrbtici;
 • nádory
 • Infekčné choroby;
 • Zmena metabolizmu, v dôsledku ktorej sa metabolické produkty hromadia v stavcoch;
 • Porušenie zásobovania krvi koreňmi miechových nervov;
 • Reumatoidná artritída atď..

Stáva sa, že u pacienta je diagnostikovaná kongenitálna stenóza medzistavcových foramen, ktorá sa nakoniec zmení na iný typ - získaná spinóza. V tomto prípade sa zúženie stavcov a otvorov nemôže liečiť liekmi, je nutný chirurgický zákrok.

Druhy stenózy

Aby sme jasne pochopili, aké typy stenózy ovplyvňujú chrbticu pacienta, obrátime sa na anatómiu chrbtice:

 1. Centrálny kanál je akýmsi prípadom miechy;
 2. Bočné radiálne kanály fungujú ako vylučovacie kanály pre nervy a krvné cievy. Spojujú ich s periférnym nervovým a obehovým systémom;
 3. Kanály miechy umiestnené v krčnej oblasti.

Existujú tri typy zúženia kanála:

 • Stredné zúženie: relatívna spinóza (menej ako 1,2 cm), absolútna (menej ako 1 cm), bočná (menej ako 0,4 cm);
 • Vertebrálna stenóza sa ďalej delí na stenózu na pravej vertebrálnej artérii a stenózu ľavej vertebrálnej artérie.
 • Možno vám tieto informácie budú užitočné: sekundárna stenóza

Prejav spinózy

Čo je to stenóza miechového kanála, sa dá pochopiť podľa špecifických príznakov, ktorými sa choroba zrádza sama. Kompresia krvných ciev a nervových zakončení v mieche spôsobuje reťaz nepríjemných následkov:

 • Epidurálny tlak sa zvyšuje;
 • V dôsledku tlaku na nervové vlákna dochádza k ich zápalu a opuchu;
 • Krvný obeh je narušený v panvových orgánoch, v brušnej dutine.

Najbolestivejším symptómom spinózy je neurogénna intermitentná klaudikácia. Vyjadruje sa v bolesti dolnej časti chrbta. Počas krátkych prechádzok sa pocit bolesti zintenzívňuje a zmenšuje, keď sa pacient posadí. Ohýbanie chrbta dopredu, doľava alebo doprava zmierňuje bolesť, kým sa telo nevráti do pôvodnej polohy. Neurogénna klaudikácia sa vyznačuje napätím svalov dolných končatín, ktoré je sprevádzané kŕčmi teliat. Bolesť chrbtice sa prenáša na dolné končatiny. Panvové orgány umiestnené vľavo a vpravo od chrbtice sú rovnako zranené. Okrem toho je u pacienta so spinálnou stenózou na bedrovej úrovni poškodený urogenitálny systém.

Časom zaznamenané príznaky vedú k zdravotnému postihnutiu.

Príznaky choroby

Príznaky, ktoré spôsobujú lumbálnu spinálnu stenózu, boli diskutované vyššie. Líšia sa však od symptómov spinózy, ktoré sa vyskytujú pri zúženom kanáliku v krku alebo hrudníku. Pre zúženie pŕs je teda charakteristické:

 • Bolesť v týle, čiastočne v krku;
 • Postihnuté ramenné svaly;
 • Znecitlivenie alebo brnenie v hornej časti trupu;
 • Paralýza jednotlivých častí alebo celého tela súčasne;
 • Porušenie a zastavenie dýchacích funkcií;
 • Absencia citlivých reflexov pod úrovňou poškodenia.

Hrudná chrbtica je najmenej postihnutá stenózou. Dôvodom je jeho nečinnosť: je ťažké na ňu uplatniť vonkajší vplyv, čo môže viesť k degeneratívnym zmenám. Medzi príznaky takejto spinózy patrí:

 • Selektívna citlivosť kože brucha a hrudníka;
 • Bolesť v brušnej dutine, bolesť v srdci;
 • Bolesť v mieste poškodenia.

komplikácie

Ak sa liečba stenózy miechového kanála nevykonala včas, na pacienta čakajú komplikácie. Vyskytujú sa predovšetkým neurologické príznaky, ktorých intenzita prejavov závisí od stupňa kompresie miechy. Pri poškodení miechy sú komplikácie zriedkavo reverzibilné. Medzi ne patrí:

 • Dolná paraparéza;
 • Porušenie normálneho fungovania panvových orgánov;
 • Strata citlivosti a ochrnutie.

diagnostika

Diagnóza choroby začína anamnézou: ošetrujúci lekár skúma sťažnosti pacienta, povahu a lokalizáciu bolesti, životný štýl pacienta, čo by mohlo viesť k stenóze lumbálnej chrbtice. Ďalej lekár vykoná fyzické vyšetrenie pacienta a odpovie na otázku, čo to je. Tu sú priradené aj ďalšie diagnostiky..

Röntgenové vyšetrenie nespôsobuje pacientovi bolesť. Ukazuje zmeny kostí pomocou lúčov röntgenového prístroja. V prípade stenózy odhaľuje osteofyty, hypertrofiu kĺbov, poškodenie alebo zlú stabilitu miechových segmentov. Röntgen poskytuje tiež obraz, ktorý vám umožní pochopiť, či pacient znížil medzistavcové trhliny. Rôntgenové žiarenie si nereguluje mäkké tkanivá a neumožňuje detekovať nádory a iné typy deštrukcie.

Táto metóda výskumu vám umožňuje získať obraz o vnútornej štruktúre tela. Postup je neškodný a nepredstavuje nebezpečenstvo pre život. Obrázok získaný na MRI ukazuje pozdĺžne priečne rezy, ktoré umožňujú diagnostikovať akúkoľvek patológiu mäkkých tkanív. MRI odhaľuje hypertrofiu fazetových kĺbov, prietrž a iné deštruktívne patológie.

Štúdium dorzálnej oblasti sa uskutočňuje röntgenovými lúčmi. Výsledný obraz je spracovaný počítačovým programom a vytvára obraz rezov. Rovnaký obrázok sa získa skenovaním MRI. Diagnostika pomocou počítačovej tomografie odhaľuje kostné ostrohy, hypertrofiu kĺbov faziet a ďalšie zmeny v kostnom tkanive. Tomografia sa dá kombinovať s myelogramom. Obraz choroby je v tomto prípade jasnejší.

liečba

Stenóza miechy, ktorej liečba môže byť liečivá alebo chirurgická, sa dá úplne vyliečiť. Liečba liečivom je možná v počiatočných štádiách ochorenia za predpokladu, že neexistujú žiadne významné neuralgické poruchy. Ak sa príznaky objavia inak ako bolesť bedier a nôh, konzervatívna liečba nebude fungovať..

Liečba primárnej spinózy - komplexné využitie fyzioterapeutických procedúr, cvičebná terapia, masáže a lieky.

Liečba drogami zahŕňa:

 • Nesteroidné lieky. Umožňujú odstrániť zápal z vylisovaného nervového koreňa a zmierniť opuch, odstrániť bolesť. Forma, v ktorej má pacient používať nesteroidné lieky, sa diskutuje individuálne;
 • Vitamíny skupiny B. Pozitívne ovplyvňujú štruktúry periférneho nervového systému, zatiaľ čo anestetizujú zapálené oblasti;
 • Svalové relaxanciá. Skupina liekov používaných na zmiernenie svalového napätia;
 • Prostriedky na zlepšenie prietoku krvi;
 • prekrvenie;
 • Blokáda lidokaínom a hormónmi. Zmierňujú bolesť a opuch..

Pri oneskorenom volaní lekára je indikovaný chirurgický zákrok. V tomto momente sa zosilňujú neurálne príznaky pacienta, narušujú sa funkcie orgánov umiestnených v malej panve, objavuje sa paréza. Operácia pomáha odstraňovať kompresiu koreňov miechových nervov..

Stenóza miechy chrbtovej chrbtice je choroba, ktorá s väčšou pravdepodobnosťou končí zdravotným postihnutím pacienta. Tomu sa dá zabrániť, ak starostlivo zvážite svoje zdravie a budete počúvať signály vydané telom. Iba včasná liečba pomôže zbaviť sa choroby navždy, pričom sa zabráni recidíve.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Cauda equina syndróm

Príznaky a liečba syndrómu radiálnej bedrovej drene

Stenóza miechového kanálu drieku: príznaky a liečba

Stenóza miechy bedrovej chrbtice je patologický stav, pri ktorom je zmenšená veľkosť kanála. Zúženie lúmenu vedie k stlačeniu štruktúr umiestnených v kanáli, koreňoch miechy. Príznaky choroby sú určené tým, aké korene sú komprimované. Toto ochorenie má pomaly progresívny charakter. Liečba môže byť konzervatívna a rýchla. Ten je predpísaný v prípade neúčinnej liečby drogami. V tomto článku nájdete informácie o príčinách, príznakoch, diagnostike a liečbe spinálnej stenózy bedrovej chrbtice..

Všeobecné informácie

Normálne je veľkosť prednej časti chrbtice (sagitál) chrbtového kanála v lumbálnej úrovni 15 - 25 mm, priečna - 26 - 30 mm. Na tejto úrovni sa nachádzajú ľudské miechy a nachádza sa takzvaný koňský chvost (skupina koreňov miechy vo forme zväzku). Zmenšenie sagitálnej veľkosti na 12 mm sa nazýva relatívna stenóza, čo znamená: klinické prejavy zúženia sa môžu vyskytnúť alebo môžu chýbať. Ak je veľkosť predného nosníka 10 mm alebo menej, ide o absolútnu stenózu, ktorá má vždy klinické príznaky.

Z hľadiska anatómie existujú tri typy spinálnej stenózy na lumbálnej úrovni:

 • centrálne: zníženie prednej veľkosti;
 • bočné: zúženie v oblasti medzistavcových končatín, to znamená miesto výstupu koreňa miechového nervu z miechového kanála medzi dvoma susednými stavcami. Bočná stenóza je zmenšenie veľkosti medzistavcových foramenov na 4 mm;
 • kombinované: zníženie všetkých veľkostí.

Príčiny stenózy

Stenóza bedrovej chrbtice môže byť vrodená alebo získaná.

Vrodená (idiopatická) stenóza je spôsobená štrukturálnymi znakmi stavcov: zväčšenie hrúbky stavcového oblúka, skrátenie oblúka, zníženie telesnej výšky, skrátenie nohy a podobne..

Získaná stenóza je oveľa bežnejšia. Môže to byť spôsobené:

 • degeneratívne procesy v chrbtici: osteochondróza bedrovej chrbtice, deformujúca spondylóza, artróza medzistavcových kĺbov, degeneratívna spondylolistéza (premiestnenie jedného stavca vo vzťahu k druhému), výčnelok (výčnelok) a hernia medzistavcových platničiek, kalcifikácia a ligatúry;
 • zranenia
 • iatrogénne príčiny (v dôsledku lekárskych zásahov): po laminektómii (odstránenie časti stavcového oblúka), artrodéze alebo fúzii miechy (fixácia kĺbov alebo stavcov, pomocou ďalších zariadení, napríklad kovových štruktúr) v dôsledku tvorby adhézií a pooperačných jaziev;
 • iné choroby: Pagettova choroba, ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylitída), reumatoidná artritída, bedrové nádory, akromegália a iné.

Degeneratívne zmeny v chrbtici sú najbežnejšou príčinou bedrovej spinálnej stenózy.

Pomerne bežná situácia je vtedy, keď má pacient vrodený aj zúžený kanálik miechy.

Pri vývoji symptómov stenózy miechového drieku bedrovej chrbtice môže popri samotnom zúžení zohrávať úlohu aj prísun krvi do koreňov miechových nervov, ktorý môže vzniknúť v dôsledku kompresie ciev, zhoršeného odtoku žíl..

príznaky

Stenóza miechového kanálu na lumbálnej úrovni je pomerne časté ochorenie, pretože s vekom každý (!) Človek vyvíja procesy starnutia chrbtice, prejavujúce sa degeneratívnymi zmenami. Stenóza sa častejšie prejavuje po 50 rokoch, muži sú náchylnejší na túto chorobu.

Najcharakteristickejšie príznaky stenózy driekovej chrbtice sú nasledujúce:

 • neurogénna (kaudogénna) intermitentná klaudikácia je pocit bolesti, necitlivosti, slabosti nôh, ku ktorej dochádza iba pri chôdzi. Bolesť má obvykle bilaterálny charakter, nemá jasnú lokalizáciu (to znamená, že keď sa epizódy opakujú, je možné ju zaznamenať niekde inde), niekedy to pacient dokonca ani nepopisuje ako bolesť, ale ako zložité načrtnutie nepríjemného pocitu, ktorý neumožňuje pohyb. Bolesť a slabosť v nohách spôsobujú, že sa pacient zastaví, sadne si a niekedy si ľahne priamo na ulicu. Bolesť zmizne v polohe ľahkého ohybu nôh v bedrových a kolenných kĺboch ​​s miernym trupom vpred. V sede sa takéto pocity nevyskytujú ani vtedy, keď osoba vykonáva fyzickú aktivitu (napríklad jazda na bicykli). Niekedy sa pacienti so stenózou miechy bedrovej chrbtice pohybujú nedobrovoľne v mierne ohnutej polohe (poloha opice), pretože to vám umožňuje chodiť bez zosilnenia syndrómu bolesti;
 • bolesť v dolnej časti chrbta, krížovej kosti, chvostovej kosti môže mať rôznu povahu, ale častejšie je nudná a boľavá, nezávisí od polohy tela, môže nohám „dať“;
 • bolesť nôh je zvyčajne dvojstranná, tzv. Tento výraz znamená špeciálnu lokalizáciu bolesti (alebo jej šírenie) - lampy v tvare lampy, to znamená po celej dĺžke nohy v tvare pruhu. "Lampas" môže prechádzať pozdĺž prednej, bočnej a zadnej strany nohy. Pretože pri stenóze je zvyčajne vymačkaných niekoľko koreňov miechy, „pruhy“ môžu byť široké. Kompresia koreňov spôsobuje takzvané príznaky napätia - Lasseg, Wasserman, ktoré sú spôsobené pasívnym zdvíhaním narovnanej nohy v inej polohe;
 • narušenie citlivosti nôh: stratí sa pocit dotyku, rozdiel medzi ostrým a tupým dotykom sa nezachytí, niekedy so zatvorenými očami je pre pacienta ťažké opísať polohu prstov, ktoré mu lekár dal (napríklad ohnuté alebo nezadané). Podobné zmeny môžu byť v slabinách, v oblasti genitálií;
 • pocit mravčenia, plazenia mravcov, pocit pálenia v nohách a podobne;
 • porušenie funkcie panvových orgánov: zmena močenia podľa typu oneskorenia alebo naopak inkontinencia, imperatívne močenie (to vyžaduje okamžité uspokojenie), znížená potencia, defekácia;
 • zníženie alebo neprítomnosť kolena, Achilles, plantárne reflexy;
 • krampi (bolestivé kŕče) vo svaloch nôh, najmä po malej fyzickej námahe, nedobrovoľné šklbanie jednotlivých svalových zväzkov bez bolesti;
 • slabosť (paréza) v nohách: to sa môže týkať individuálnych pohybov (napríklad pre pacienta je ťažké postaviť sa na nohách alebo chodiť po pätách), ale môže byť zovšeobecnené a úplne zachytiť nohy, charakter;
 • strata hmotnosti (rednutie) nôh v dôsledku dystrofických zmien svalov, ku ktorým dochádza pri dlhodobom stlačovaní nervových koreňov.

Dysfunkcia panvových orgánov, paréza v končatinách a strata hmotnosti dolných končatín patria medzi neskoré príznaky stenózy miechového kanálu bedrovej chrbtice. V prítomnosti takýchto zmien je pacientovi zvyčajne ukázaná chirurgická liečba.

diagnostika

Diagnóza spinálnej stenózy bedrovej chrbtice je založená na klinických príznakoch (najmä neurogénnej intermitentnej klaudikácii), údajoch z neurologického vyšetrenia (zmeny citlivosti, reflexov, príznakov napätia, parézy, úbytku hmotnosti končatín) a údajoch z ďalších vyšetrovacích metód..

Z ďalších metód vyšetrenia sú najinformatívnejšie rádiografia lumbosakrálnej chrbtice, počítačová tomografia (CT) a magnetická rezonancia (MRI). Tieto metódy vám umožňujú zmerať veľkosť miechového kanála. CT a MRI sú samozrejme presnejšie metódy. V niektorých prípadoch môže byť na potvrdenie diagnózy potrebná elektroneuromyografia, myelografia, scintigrafia..

liečba

Liečba spinálnej stenózy bedrovej chrbtice môže byť konzervatívna a chirurgická.

Konzervatívna liečba sa používa v prípadoch menšej (relatívnej) stenózy, pri absencii výrazných neurologických porúch (keď hlavnými ťažkosťami sú bolesť v dolnej časti chrbta a nôh), s včasnou lekárskou starostlivosťou..

Konzervatívna liečba spočíva v použití liekov, fyzioterapeutických procedúr, masáží, fyzioterapeutických cvičení. Iba integrované použitie týchto metód môže priniesť pozitívny výsledok..

Liečba drogami spočíva v použití nasledujúcich látok:

 • nesteroidné protizápalové lieky: umožňujú vám odstrániť syndróm bolesti, zmierniť zápalový proces (ktorý nervový koreň prechádza počas kompresie) a znižujú opuchy v oblasti nervového koreňa. Xefocam, Ibuprofen, Revmoxicam, Diclofenac (Dicloberl, Naklofen, Voltaren, Rapten Rapid a ďalšie) sa častejšie používajú v tejto skupine liekov. Okrem toho existujú rôzne formy týchto liekov (masti, gély, tablety, kapsuly, injekcie, náplasti), ktoré vám umožňujú ich použitie lokálne aj interne;
 • svalové relaxanciá: Tizanidín (Sirdalud), Midokalm. Používajú sa na zmiernenie silného svalového napätia;
 • Vitamíny B (Combilipen, Milgamma, Neurorubin, Neurovitan a ďalšie) kvôli ich pozitívnemu účinku na štruktúry periférneho nervového systému, ako aj s analgetickým účinkom;
 • vaskulárne činidlá, ktoré zlepšujú prietok krvi (a tým aj výživu nervových koreňov), zabezpečujú optimálny venózny výtok a cerebrospinálny obeh: Curantil (Dipyridamol), Pentoxifyllín, prípravky kyseliny nikotínovej, Nicergolin, Cavinton, Eskuzan, Detralex, Venoplant a iné;
 • dekongestanty: L-lyzín aescinát, cyklo-3-fort, diakarb;
 • lekárska blokáda (epidurálna, sakrálna) pomocou anestetík (lidokaín) a hormónov. Môžu byť veľmi účinné pri zmierňovaní bolesti a opuchov..

Spolu s liečbou drogami sa používa fyzioterapia. Ich spektrum je veľmi rôznorodé: ide o elektroforézu s rôznymi liekmi a účinok sínusoidovo modulovaných prúdov (ampipulzu), bahennú terapiu a magnetoterapiu. Výber metód by sa mal vykonávať individuálne, berúc do úvahy kontraindikácie konkrétneho postupu.

U pacientov so stenózou miechy driekovej chrbtice sú zobrazené masážne sedenia. Komplexy fyzioterapeutických cvičení v niektorých prípadoch môžu znížiť závažnosť bolesti a zlepšiť pohodu.

Chirurgická liečba sa vykonáva s konzervatívnou neefektívnosťou, zvýšením neurologických príznakov, parézou, poškodením panvových orgánov, v pokročilých prípadoch s oneskorenou liečbou..

Účelom operácie je oslobodiť korene miechových nervov od kompresie. Dnes vykonávajú otvorené aj endoskopické operácie s minimálnymi rezmi tkanív. Zo všetkých chirurgických liečebných metód sa najčastejšie používajú:

 • dekompresná laminektómia: operácia spočíva v odstránení časti stavcového oblúka, spinálneho procesu, časti žltého väzu, medzistavcových kĺbov, čo pomáha rozširovať miechový kanál a eliminuje kompresiu koreňov miechy. Toto je najskoršia chirurgická metóda, celkom traumatická;
 • stabilizačné operácie: zvyčajne sa vykonávajú popri predchádzajúcich operáciách na posilnenie podpornej funkcie chrbtice. Po dekompresnej laminektómii používajte špeciálne kovové platne (svorky), pomocou ktorých spevňujú chrbticu.
 • mikrochirurgická dekompresia a inštalácia systémov interspinóznej dynamickej fixácie: tento typ chirurgického zákroku zaisťuje posilnenie chrbtice po odstránení stenózy pri súčasnom zachovaní možnosti flexie a predĺženia chrbtice, čo je fyziologickejšie ako konvenčný stabilizačný chirurgický zákrok;
 • v prípade, že stenóza miechového kanála je spôsobená herniovaným diskom, potom pomáha chirurgia odstránenia prietrže (najmä mikrodisektómia, endoskopická mikrodisektómia, laserové vyparovanie jadra postihnutého disku). V niektorých prípadoch sa musia kombinovať s laminektómiou..

Typ a objem chirurgického zákroku sa určuje individuálne v závislosti od príčin a klinických príznakov stenózy miechového kanála u tohto pacienta. Vo väčšine prípadov poskytuje chirurgická liečba uzdravenie. Dôležitú úlohu hrá správne správanie pacienta v pooperačnom období, šetriaci režim (pokiaľ ide o zaťaženie chrbta) a jasná implementácia rehabilitačných opatrení..

Stenóza miechového drieku je ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťou chrbta a nôh, obmedzeným pohybom spôsobeným bolesťou a niekedy narušeným močením a slabosťou svalov (paréza). Ochorenie vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť, pretože v niektorých prípadoch pacient potrebuje nielen konzervatívnu, ale aj chirurgickú liečbu. Stenóza miechy môže byť úplne odstránená, musíte byť pozorní k svojmu zdraviu a neignorovať príznaky, ktoré sa objavili..

A. V, Pechiborshch, neurochirurg, hovorí o tom, čo je to spinálna stenóza:

Stenóza bedrovej chrbtice

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Bedrová stenóza nie je nezávislé ochorenie. Vyvíja sa v dôsledku vystavenia rôznym patogénnym faktorom. Bedrová spinálna stenóza je zúženie miechového kanála, ktoré sa tvorí vo vnútri oválnych otvorov stavcov. Je tu miecha. Je zodpovedný za inerváciu celého tela. Preto sa klinické príznaky stenózy bedrového kĺbu môžu prejavovať vo forme dôsledkov porušenia inervácie orgánov brušnej dutiny, dolných končatín, genitourinárneho traktu, prednej brušnej steny atď..

Primárna stenóza bedrovej chrbtice môže byť iba vrodená, t.j. vytvorená vo vnútromaternicovom štádiu vývoja plodu. K tomu prispievajú rôzne faktory, napríklad vírusová infekcia nastávajúcej matky, trauma, nedostatok vitamínov B a kyseliny listovej, fajčenie, pitie alkoholu, práca v ťažkých a špinavých podmienkach..

Anatómia miechového kanála. Miechový kanál sa tvorí vo vnútromaternicovom štádiu vývoja z nervovej trubice plodu. Je to kanál vo vnútri oválnych otvorov stavovcov a klenutých procesov. V blízkosti miechy prechádzajú stavce, miechy a segmentové artérie. Sú zodpovedné za prísun krvi do miechy. Existuje tiež mozgovomiechová tekutina - mozgomiechová tekutina, ktorá hrá úlohu ochrany pred traumatickými účinkami a pomáha prenášať nervový impulz do mozgovej štruktúry. To všetko je pokryté hustým duralovým plášťom..

Durálna membrána je v kontakte s povrchom kostnej štruktúry stavcov a vláknitým prstencom medzistavcových platničiek. Radikálne nervy, ktoré sú zodpovedné za inerváciu rôznych častí tela, sa odchyľujú od miechy. Prechádzajú cez foraminálne diery stavcov a vetiev. Medzistavcové disky ich chránia pred kompresiou.

Stenóza je zúženie dutiny miechy. Môže byť vyvolaná rozdrvenou zlomeninou chrbtice, posunutím tela stavcov, zakrivením chrbtice, vyčnievaním a herníciou medzistavcových platničiek, nádorom a hematómom. V závislosti od stupňa kompresie sa vytvorí klinický obraz a zistí sa štádium stenózy. V počiatočných fázach je povolená konzervatívna liečba. Používajú sa metódy manuálnej terapie, fyzioterapia, masáže, terapeutické cvičenia, trakčná trakcia a niektoré ďalšie typy expozície..

Ak vám bola diagnostikovaná stenóza miechy bedrovej chrbtice, odporúčame vám, aby ste sa čo najskôr spojili s neurológom alebo stavcom. Títo špecialisti uskutočňujú bezplatné úvodné stretnutie na našej klinike manuálnej terapie. Počas konzultácie sa oboznámia s výsledkami vyšetrení, vyšetria pacienta a poskytnú individuálne odporúčania na liečbu.

Príčiny stenózy bedrových ciest

Vo veľkej väčšine prípadov je stenóza bedrového kanálika dôsledkom dlhodobého rozvoja degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek (osteochondróza). Dorsopatia pokračuje postupnou deformáciou vláknitého prstenca. Stratí svoju elasticitu. Pri silnej dehydratácii na pozadí poruchy difúznej výživy začne vláknitý kruh odoberať tekutinu z tkanív pulpózneho jadra nachádzajúcich sa vo vnútri. Znižuje sa veľkosť. To vedie k tomu, že výška medzistavcových platničiek sa zmenšuje a plocha sa zväčšuje. Zahrnutie medzistavcovej platničky začne vyčnievať do lúmenu miechového kanála.

Druhou skupinou možných príčin je poškodenie kostí a mäkkého tkaniva chrbtice. Cicatricial deformity väzy a šľachy prístroj vedie k premiestneniu stavcov. V tomto prípade môže byť bedrová stavcová stenóza mierna a môžu ju sprevádzať menšie neurologické prejavy..

Ak je stenóza bedrového kanálika vyvolaná zlomeninou stavca alebo jeho priečnym procesom, stupeň poškodenia miechy môže byť výraznejší. Pri vážnom zranení je možná úplná paralýza spodnej časti tela..

Stenóza miechového drieku bedrovej drene na pozadí nestability polohy stavcových telies je celkom bežná. Môžu to byť nasledujúce patologické stavy:

 1. spondylóza a spondylartróza (degenerácia medzistavcových kĺbov, ktorá vedie k rozvoju ich zlyhania a dysfunkcie);
 2. Ankylozujúca spondylitída (ankylozujúca spondylóza) s poškodením durálnej membrány a kompresiou artérií miechového kanála v dôsledku infiltrácie zápalového tkaniva;
 3. retrolistéza, subluxácia stavcov;
 4. kýla medziobratlovej platničky;
 5. sekvestrácia prietrže v miechovom kanáli (oddelená časť buničitého jadra dráždi durálnu membránu a vyvoláva zápalovú reakciu).

Medzi potenciálne príčiny stenózy miechy bedrovej chrbtice patrí šírenie infekcie (tuberkulóza, syfilis, detská obrna, kliešťová encefalitída atď.). Stenóza môže byť vyvolaná rastúcim nádorom (hemangiom, osteóm, fibrom). V niektorých prípadoch sa vyvíja aneuryzma stavcov alebo miechy. Vďaka expanzii krvných ciev komprimuje mäkké tkanivá (miecha a duralová membrána).

Všetky potenciálne príčiny je možné identifikovať iba pomocou špeciálnych prieskumov. Samodiagnostika by nemala byť. Ak existujú podobné klinické príznaky, mali by ste sa čo najskôr spojiť s neurológom.

Aká je nebezpečná spinálna stenóza bedrovej kosti

Ťažká spinálna stenóza bedrového kĺbu môže viesť k negatívnym následkom. Pretože toto oddelenie je zodpovedné za inerváciu vnútorných orgánov brušnej dutiny panvy, možné sú aj dolné končatiny, vhodné patológie.

Najdôležitejšou vecou, ​​ktorá spôsobuje stenózu chrbtice bedrovej chrbtice, je nebezpečná paralýza dolných končatín a narušenie panvových orgánov. Nedostatok močenia kvôli atónii svalovej steny močového mechúra je častou komplikáciou spinálnej stenózy..

Medzi ďalšie negatívne dôsledky patrí:

 • črevná paréza sprevádzaná predĺženou zápchou v neprítomnosti peristaltiky;
 • narušenie žlčníka a vylučovanie žlče, ktoré vedie k tvorbe kameňov;
 • dysfunkcia obličiek a močovodu;
 • narušenie odtoku žalúdočnej šťavy a rozvoj nekrózy pankreasu;
 • parestézia v dolných končatinách;
 • erektilná dysfunkcia;
 • adhezívny proces v panvovej dutine u žien;
 • preťaženie v žilovom bazéne v panvovej dutine;
 • Kŕčové žily;
 • ateroskleróza a zahubenie endarteritídy dolných končatín.

Ak dôjde k narušeniu inervácie mäkkých tkanív dolných končatín, môže dôjsť k dystrofii mäkkých tkanív, atrofii svalových vlákien, trofickým vredom nohy, k deštrukcii kostného tkaniva atď. Pacienti majú často zhoršené držanie tela, dochádza k sekundárnej deformácii bedrových a kolenných kĺbov. Môže dôjsť k nesprávnemu umiestneniu chodidla..

Príznaky bedrovej stenózy a diagnostika

Klinické príznaky lumbálnej stenózy neumožňujú jednoznačnú diagnózu. Môžu sa podobať príznakom iných patologických stavov chrbtice, ako je osteochondróza, spondylartróza, degenerácia fazetových kĺbov atď..

Je potrebné venovať pozornosť týmto príznakom stenózy bedrovej chrbtice:

 • bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa šíri cez nohy a vyžaruje do oblasti slabín (lumboischialgia a lumbago);
 • pocit stuhnutosti v prvých hodinách po prebudení potom prechádza;
 • drvenie a iné cudzie zvuky, keď sa snaží nakloniť rôznymi smermi;
 • obmedzenie pohyblivosti bedrovej chrbtice;
 • svalové napätie v bedrovej oblasti a krížovej kosti;
 • porušenie šľachových reflexov v dolných končatinách.

Keď je miechový kanál stlačený, začínajú sa objavovať špecifické neurologické príznaky. Zahŕňajú slabosť svalov nôh, parestéziu, zníženú citlivosť na vonkajšie a vnútorné stehná. Pacienti sa sťažujú na pocit bavlny nôh, neschopnosť úplne kontrolovať svoje pohyby. Objavia sa husi, pocit pálenia alebo prasknutie. Postupne sa stráca motorická funkcia dolných končatín. Pri silnom stlačení miechy dochádza k čiastočnej alebo úplnej paralýze nôh.

Diagnóza stenózy začína anamnézou a vyšetrením pacienta. Skúsený neurológ bude schopný vykonať predbežnú diagnostiku po sérii diagnostických funkčných testov. Na potvrdenie diagnózy sa vyžaduje röntgen lumbálnej chrbtice a vyšetrenie MRI.

Absolútna a relatívna laterálna stenóza

Absolútna stenóza bedrovej chrbtice sa môže vyvinúť v dôsledku herniového výčnelku do dutiny miechového kanála alebo po rozdrvení zlomeniny stavca s poranením duralovej membrány. Bedrová laterálna stenóza sa môže tvoriť aj na pozadí úplného posunu stavcov. V tomto prípade je miechový kanál zablokovaný a nervový impulz je narušený. Tento stav veľmi pravdepodobne povedie k ochrnutiu a poškodeniu brušných a panvových orgánov.

Postupný vývoj laterálnej stenózy bedrovej oblasti vedie k tomu, že pacient si zvykne žiť s určitými obmedzeniami pracovnej kapacity. Napríklad je narušená schopnosť dokončiť celé zatáčky vpred. Pri významnom poškodení miechy sa pacient nemôže dotýkať prstami podlahy bez ohnutia kolien.

Relatívna bedrová stenóza je čiastočné prekrývanie kanála. Nevyvoláva to vážne patologické zmeny. Môžu sa vyskytnúť bolesti v oblasti bedier, kŕče veľkých svalov dolných končatín, parestézia, znížená sila svalov atď..

Liečba spinálnej stenózy bedrovej kosti

Liečba bedrovej stenózy by sa mala začať identifikáciou možnej príčiny jej rozvoja. Ak ide o komplikáciu lumbosakrálnej osteochondrózy, vyčnievania alebo hernie disku, mali by sa tieto patológie najprv liečiť..

V počiatočnej fáze sa liečba bedrovej stenózy uskutočňuje konzervatívnymi metódami. Na tento účel môžete použiť fyzioterapiu, laserovú expozíciu a množstvo ďalších techník.

V našej klinike ručnej terapie začína liečba spinálnej stenózy bedrovej časti predbežnou konzultáciou neurológa. Je úplne zadarmo pre všetkých pacientov. Počas prvej dávky lekár vyšetrí a urobí predbežnú diagnózu. Potom dáva individuálne odporúčania týkajúce sa zmeny životného štýlu a stravovania, organizovania miesta na spanie a prácu. Poskytnú sa aj odporúčania na riešenie možných príčin tohto ochorenia. Potom sa vyvinie liečebný cyklus..

V závislosti od štádia sa liečenie spinálnej stenózy bedrového kĺbu vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 1. trakčná trakcia chrbtice s cieľom eliminovať herniálny výčnelok a výčnelok medzistavcového disku, ktorý stláča duralovú membránu;
 2. masáž a osteopatia - umožňujú obnoviť priechodnosť krvných ciev, zvýšiť elasticitu všetkých mäkkých tkanív obklopujúcich chrbticu;
 3. reflexológia je zameraná na začatie procesov regenerácie poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv tela;
 4. lekárska gymnastika a kinezioterapia posilňujú svalovú kostru chrbta a bránia rozvoju relapsu choroby.

Ak potrebujete komplexnú liečbu stenózy bedrovej chrbtice, odporúčame bezplatne si objednať stretnutie s neurológom na našej klinike ručnej terapie. Tu dostanete presnú diagnózu a priradíte individuálny liečebný postup..

Pamätať! Samoliečba môže byť nebezpečná! Navštívte lekára

Stenóza miechového kanálu v bedrovej oblasti

Fotografia z doctorsampiev.ru

Symptomatológia ochorenia sa postupne zvyšuje, v počiatočných štádiách je účinná konzervatívna liečba. Čím viac patológia postupovala, tým ťažšie je stabilizovať stav pacienta.

Mechanizmus vývoja choroby

Bedrová oblasť sa líši od zvyšku chrbtice - jej stavce sú väčšie, nesú polovicu telesnej hmotnosti. Kvôli funkčným vlastnostiam sa ľahko zrania, anomálie sa tiež často vyskytujú v bedrovej oblasti.

Toto vysvetľuje mechanizmus vývoja spinálnej stenózy v tejto oblasti - patogenéza môže byť dvoch typov:

 1. Vrodený - pod vplyvom provokujúcich faktorov sa veľkosť stavovcov zmenšuje na určitej úrovni. To vedie k podráždeniu vetiev miechy a pripútaniu neurologických symptómov. Klinika sa zvyčajne vyvíja postupne a závisí od stupňa stenózy..
 2. Získané - častejšie sa môže objaviť v každom veku. Kostné výrastky sa zvyčajne tvoria v oblasti otvoru stavcov, ktoré znižujú lúmen kanála. Výsledkom je, že pri určitých pohyboch pevné prvky dráždia nervy a vyvíjajú sa neurologické príznaky..

Niekedy po stenóze miechy nemusia pacienti dlho pociťovať patologické prejavy. V procese rastu, vývoja alebo starnutia sa držanie tela a umiestnenie štruktúr kostí vzhľadom na miechu mení. Tvrdé tkanivá za určitých podmienok poškodzujú nervy v bedrovej oblasti a spôsobujú ochorenie.

príčiny

Etiológia zúženia miechového drieku v bedrovej oblasti zahŕňa vonkajšie a vnútorné faktory, ktoré ovplyvňujú chrbticu v štádiu formovania aj počas života..

Príčiny choroby:

 1. Zaťažená dedičnosť je hlavnou príčinou vrodeného variantu patológie. Ak jeden z rodičov mal stenózu, dieťa to pravdepodobne bude mať.
 2. Poruchy počas tehotenstva - do tejto skupiny patria provokatívne faktory, ktoré spôsobujú vrodené malformácie. To je fajčenie, alkohol, drogy, zranenia brucha.
 3. Degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice - s osteochondrózou je narušená výživa, mení sa geometria stavcov. Šikmé kostné štruktúry môžu viesť k bedrovej stenóze.
 4. Poranenia chrbta - nebezpečné zlomeniny stavcových oblúkov. Aj keď nedochádza k posunu kostných štruktúr, tvrdé výrastky môžu vyvolať stenózu bedrového kĺbu.
 5. Komplikácie po operácii - zúženie miechy môže byť výsledkom neúspešnej operácie na odstránenie prietrže alebo resekcie časti tvrdých tkanív na odstránenie radiulárneho syndrómu..
 6. Porušenie štruktúry väzivového aparátu je nebezpečné poškodenie žltých väzov, ktoré spolu s kostnými oblúkmi tvoria zadnú stenu miechového kanála. Výskyt porastov alebo tuleňov môže spôsobiť stenózu.
 7. Ankylozujúca spondylitída - vedie k zhoršenému držaniu tela, v oblasti zakrivenia (bedrovej a hrudnej) sa vyskytuje stenóza. Čím dlhšie ochorenie progreduje, tým viac sú komprimované korene miechy. Viac o ankylozujúcej spondylitíde →
 8. Reumatoidná artritída - zapálené kĺbové kĺby môžu spôsobiť stenózu miechového kanálu v bedrovej oblasti. Liečiť týchto pacientov je ťažšie ako po zraneniach a modrinách..
 9. Akromegália je vrodené zhrubnutie kostí v dôsledku poškodenia hypofýzy. Ak choroba postihuje chrbticu, v niektorých jej častiach sa tvorí stenóza.
 10. Onkológia - rastúci nádor môže spôsobiť zúženie kanálika v bedrovej oblasti. V takýchto prípadoch je pozorovaná strata hmotnosti, slabosť, neskôr sa spájajú neurologické príznaky.

Vo väčšine prípadov sú príčinou zúženia miechy v bedrovej oblasti osteochondróza a trauma. V počiatočných fázach sú zmeny stále reverzibilné, preto nie je možné vyšetrenie odložiť.

Klasifikácia a príznaky

Stenóza miechy môže byť v dvoch smeroch - to určuje jej klasifikáciu:

 1. Ústrednou formou je zúženie v prednom smere. Vzdialenosť medzi najvzdialenejšími časťami tela a chrbtovým oblúkom sa zmenšuje.
 2. Stenóza v priečnom smere je zúženie medzi laterálnymi masami stavcov, na výstupnom bode vetiev miechy..
 3. Kombinovaná možnosť - zahŕňa obidve opísané formy. Toto je najzávažnejšia forma patológie..

Klasifikácia sa tiež rozlišuje v závislosti od stupňa poškodenia bedrovej chrbtice - v tomto prípade je uvedený počet stavcov, ktoré sú touto chorobou postihnuté..

Príznaky spinálnej stenózy bedrovej:

 1. Bolesť - v dolnej časti chrbta sa vyskytuje malý pocit pálenia alebo pulzovania, niekedy nepríjemný pocit naliehavej povahy. Príznak sa zosilňuje pri fyzickej námahe a v pokoji zmizne..
 2. Znížený svalový tonus - je cítiť slabosť nôh, pre pacientov je ťažké stáť dlhý čas alebo chodiť. Po krátkom odpočinku sa obnoví sila.
 3. Porušenie chôdze - z dôvodu hypotenzie sa pacienti pohybujú prútikom, v závažných prípadoch - chodcom. V závislosti od stenózy sa môže vyskytnúť laminácia na jednom alebo oboch nohách..
 4. Necitlivosť a kŕče sú prvé príznaky ischias. Nervové plexy bedrovej chrbtice sú stlačené, čo vedie k narušeniu funkcie sedacieho nervu.
 5. Znížené reflexy - vyskytujú sa kvôli nedostatku krvného obehu. Niekedy je klinika sprevádzaná parestéziou, jedná sa o nepríjemné pocity na nohách, napríklad „vzduchové vankúšiky pod kožou“.

Pri dlhom priebehu choroby stenóza lumbálnej chrbtice vyvoláva trofické poruchy - na pozadí zlyhania krvného obehu začínajú vypadávať vlasy na nohách, zhoršuje sa tón pleti, objavujú sa krehké nechty. Sval sa postupne vyčerpáva.

Na ktorého lekára sa mám obrátiť kvôli spinálnej stenóze drieku?

Ak sa vyskytnú príznaky spinálnej stenózy, musíte sa dohodnúť s neurológom. Lekár skontroluje reflexy a určí zovreté nervové korene. Na určenie príčiny spinálnej stenózy je možné predpísať konzultáciu s stavcom a ortopédom. Obaja špecialisti liečia choroby chrbtice.

diagnostika

Inštrumentálne vyšetrenie pomôže pochopiť etiológiu - na tento účel:

 1. X-ray ukazuje stav miechového kanála.
 2. CT určí typ stenózy a jej umiestnenie.
 3. MRI - ukázalo sa, že identifikuje komplikácie, určuje stupeň poškodenia mäkkých tkanív. Štúdia s kontrastom pomôže určiť poruchy obehového systému, prítomnosť onkológie.

liečba

Účinnosť liečby spinálnej stenózy závisí od toho, kedy pacient vyhľadal lekársku pomoc. V skorých štádiách sú indikované konzervatívne terapie, lieky a posilňovacie postupy..

Lieky na lumbálnu spinálnu stenózu

Liečba liekmi je potrebná na zmiernenie príznakov stenózy a na zmiernenie stavu pacienta. Je predpísaných niekoľko skupín liekov:

 1. Analgetiká (diklofenak, ibuprofén) - anestetizujú a zmierňujú opuchy, odstraňujú zápaly, zlepšujú pohyblivosť. Pri miernych príznakoch stenózy sa predpisujú masti, ktoré sa aplikujú 3 až 3-krát denne na kožu bedrovej chrbtice..
 2. Kortikosteroidy (Prednizolón, Betametazón) sú silnejšie lieky, ale nekontrolovaný príjem môže poškodiť. Dávky a frekvenciu stretnutí stanovuje lekár.
 3. Svalové relaxanciá (Midokalm, Sirdalud) - takúto liečbu stenózy predpíše lekár so závažnými svalovými kŕčmi v bedrovej chrbtici. Tablety sa majú vypiť 2-3 krát denne, 1 ks. V závažných prípadoch sa dávka zdvojnásobí.
 4. Vasodilatátory (Troxevasin, Cavinton) - tieto masti sa nanášajú na pokožku nôh každé 3-4 hodiny. Zlepšujú prietok krvi a výživu hypotrofických tkanív..
 5. Lekárske blokády sú „ťažké delostrelectvo“ pre silnú bolesť, budete ich musieť navštíviť u lekára. Lekár podáva niekoľko injekcií ludokaínu alebo novokaínu po stranách chrbtice. Zvyčajne po niekoľkých procedúrach bolesti a kŕče zmiznú.

Fyzioterapia pri stenóze lumbálnej miechy


Fotografia z virilis.spb.ru

Liečba spinálnej stenózy bedrovej časti sa môže doplniť fyzioterapiou - tieto postupy sa vykonávajú iba počas remisie:

 1. Liečba rázovými vlnami - pomáha obnovovať poškodené tkanivá, zlepšuje rast krvných ciev v oblasti poškodenia.
 2. Lekárska elektroforéza - je predpísaná v prípade bolesti. Analgetiká vo forme gélov sa nanášajú na pokožku, pod vplyvom slabých impulzov elektrického prúdu sú absorbované pokožkou..
 3. Magnetoterapia - urýchľuje regeneráciu, skracuje dobu regenerácie.

Na liečenie spinálnej stenózy je predpísaná jedna z uvedených metód. Postupy sa vykonávajú každý druhý deň počas 1,5 až 2 mesiacov..

Masáže a gymnastika so stenózou miechového drieku

Na obnovenie svalovej hmoty a prevenciu atrofie sa vykonáva masáž driekovej a dolnej končatiny - pacient by mal ležať na bruchu:

 • Odporúča sa začať hladením nôh: pohyby zdola nahor, stúpajúce do bedrovej oblasti;
 • potom sa vykoná trenie - rovnakou metódou, ale so silnejším tlakom na mäkké tkanivá;
 • nasledované poklepaním zdola nahor - rebrami dlaní pozdĺž lýtok, stehna a spodnej časti chrbta;
 • pokračujte v intenzívnom zahrievaní - „dotykové“ mäkké tkanivá končekmi prstov a jemne ich vytiahnite;
 • dokončite masáž ľahkým hladením.

Každý druh zahrievania sa vykonáva po dobu 2 až 3 minút, ale ak sa vyskytne bolesť, relácia by sa mala okamžite zastaviť. Na uľahčenie kĺzania môžete použiť špeciálny olej. Odporúča sa kombinovať masáž s gymnastikou. Cvičenie na spinálnu stenózu na posilnenie svalov bedrovej:

 • stojí na všetkých štyroch - ohnite spodnú časť chrbta na 2-3 sekundy a narovnajte si chrbát;
 • ležiace na modrej - ohnite nohy, pritlačte si kolená k hrudníku a pokúste sa čo najviac uvoľniť spodnú časť chrbta;
 • natiahnite jednu nohu, ohnite druhú koleno a na pár sekúnd ho odložte nabok, potom zmeňte polohu;
 • v stojacej polohe - nakláňajte sa do strany s malými prestávkami.

Alternatívna liečba stenózy miechového drieku

Na anestéziu a na to, aby sa pacient cítil lepšie, sa používajú alternatívne metódy, ale neodstráni sa príčina stenózy. Najúčinnejšie spôsoby liečby:

 1. Listy kapusty komprimujte - jemne nakrájajte zeleninu a vložte do chladničky na 15 minút. Potom nalejte gázu a omotajte okolo spodnej časti chrbta pred spaním.
 2. Cvikla z červenej repy - votrite ju do hrubého strúhadla, zmiešajte s prírodným medom a pomazajte chrbát, prikryte teplou handrou. Po hodine si pokožku umyte teplou vodou a choďte spať.

Chirurgická liečba lumbálnej spinálnej stenózy

Chirurgický zákrok sa predpisuje pri absencii účinku konzervatívnej liečby. Počas operácie lekár odstráni oblúk stavca a nahradí ho implantátom. Obnova trvá niekoľko mesiacov, je predpísaný prvý odpočinok na lôžku, potom je vykonaná rehabilitácia vrátane fyzioterapie, liečebných cvičení a nosenia ortopedického korzetu.

komplikácie

Ak sa choroba nelieči, môže stenóza miechy viesť k závažným komplikáciám:

 • dystrofia dolných končatín;
 • erektilná dysfunkcia u mužov;
 • porušenie močenia a vyprázdnenia;
 • výskyt chronickej bolesti chrbta;
 • vývoj ťažkej ischémie a "vysychanie" nôh.

prevencia

Aby sa zabránilo rozvoju spinálnej stenózy, musia byť dodržané nasledujúce pravidlá:

 • vyhnúť sa vzpieraniu;
 • sledovanie polohy tela;
 • zapojiť sa do terapeutických cvičení;
 • lumbálna masáž;
 • odstrániť zlé návyky;
 • dvakrát ročne na návštevu ortopéda alebo stavovca.

Stenóza bedrovej chrbtice je vrodená a získaná. Hlavnými príznakmi patológie sú bolesť dolných častí chrbta, slabosť nôh, zhoršená chôdza a znížené reflexy. V počiatočných fázach je účinná konzervatívna terapia a regeneračné procedúry..

Zaslal: Denis Filin, doktor,
špeciálne pre Vertebrolog.pro

Užitočné video o spinálnej stenóze

Zoznam zdrojov:

 1. Abakirov M. D. Chirurgická liečba degeneratívnej stenózy bedrovej chrbtice: Dis. Doktor lekárskych vied: 14/14/15 / RUDN. - Moskva, 2011
 2. Greenberg M. S. Neurochirurgia / per. z angličtiny - M.: MEDpress informujte, 2010.
 3. Makirov S. K. (2006) Chirurgická liečba štrukturálne funkčných porúch pri osteochondróze lumbálnej chrbtice: Dis. Lekárska veda: 14.00.22 / MMA pomenované neskôr Ne. Sechenov. - Moskva, 2006
 4. Shapovalov V.M., Dulaev A.K., Shulev Yu.A., Orlov V.P., Nadulich K.A., Teremshonok A.V. Ortopedické aspekty chirurgickej liečby pacientov s degeneratívno-dystrofickými ochoreniami lumbosakrálnej chrbtice “// Spinálna chirurgia, 2005, č. 3, P.61-70.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Existuje názor, že počas spánku si naše telo nezávisle predstavuje pózu, ktorá je pre seba výhodná, a chrbtica sa v tomto období čo najviac uvoľňuje a odpočíva.
Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.
Medzistavcová kýla je závažné a nebezpečné ochorenie, ktoré sa vyznačuje ostrou bolesťou chrbta, siahajúcu až po zadok a nohy. Prietrž môže diagnostikovať výlučne lekár, pretože v medicíne existuje veľa chorôb s podobnými príznakmi.