loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba kýly bedrovej kosti doma

Lumbálna hernia doma môže byť liečená, iba ak je pacient neustále monitorovaný skúseným neurológom. Bez lekára je akákoľvek liečba tejto choroby nebezpečná.

Faktom je, že prietrž medzistavcových platničiek je stav, ktorý za určitých podmienok môže ohroziť život a zdravie pacienta. Môže dôjsť k sekvestrácii - časť buničitého jadra sa oddelí a voľne sa bude pohybovať pozdĺž chrbtice. Ak sa to stane v dutine miechy, môže to spôsobiť akútny bolestivý šok, zástavu srdca a dýchanie. Pri absencii včasnej lekárskej starostlivosti môže sekvestrovaná kýla dolnej časti chrbta viesť k paralýze dolných končatín, čo povedie k invalidite pacienta..

Nesprávna liečba bedrovej prietrže doma môže viesť k ďalším závažným komplikáciám:

 1. rýchle zväčšenie veľkosti vyčnievania buničitého jadra v dôsledku zvýšeného zaťaženia poškodeného segmentu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek;
 2. ischémia a atrofia radiálneho nervu a jeho vetiev v dôsledku zvýšeného tlaku na jeho tkanivá, vedie k paralýze a parézii, neschopnosti samostatne sa pohybovať;
 3. práca plexov bedrových, sakrálnych a coccygeal nervov je prerušená - prestávajú poskytovať brušným orgánom šarlatovú panvu, môže sa rozvinúť paréza a ochrnutie čreva s jeho prekážkou, zlyhaním močového mechúra atď.;
 4. tonus vaskulárneho lôžka klesá, pretože za jeho inerváciu sú zodpovedné radikálne nervy vystupujúce zo miechy lumbosakrálnej chrbtice, vyvíjajú sa kŕčové žily dolných končatín, zahladzujú endarteritídu, angiopatiu, aterosklerózu atď..

Domáca liečba lumbálnej prietrže je povolená iba pod dohľadom lekára. Špecialista by mal monitorovať dynamiku vývoja choroby. Za pozitívnu dynamiku sa považuje zvýšená pohyblivosť chrbtice, znížený tón svalovej kostry chrbta a dolnej časti chrbta, postupné zníženie závažnosti bolesti, zmiernenie neurologických príznakov radiálnej kompresie. Pri absencii pozitívnej dynamiky by mal lekár zmeniť režim liečby prietrže bedrovej kosti doma, odporučiť použitie iných metód a metód liečby.

Je dôležité pochopiť, že akýkoľvek syndróm bolesti môže zmiznúť alebo klesnúť iba z jedného dôvodu - nervový impulz prestáva vstupovať do štruktúry mozgu, čo naznačuje dysfunkciu v určitej časti ľudského tela. Ako sa prejavuje bolesť pri herniovanom disku:

 • dochádza k rozdeleniu tkanív vláknitého prstenca za vzniku trhliny;
 • cez neho prechádza čiastočne vnútorné vláknité jadro;
 • Pretože obsahuje špecifické proteíny, proces zápalu sa vyvíja v okolitých mäkkých tkanivách s opuchom a kompresiou malých nervových zakončení - to je primárna reakcia bolesti;
 • v okamihu opustenia buničinového jadra sa výška medzistavcového disku prudko znižuje, na okolité mäkké tkanivá vrátane radiálnych nervov sa začína uplatňovať zvýšený tlak;
 • to vyvoláva nadmerné statické napätie paravertebrálnych svalov;
 • ich nadmerné zaťaženie spôsobuje nedostatok prietoku kapilárnej krvi do myocytov a začína ischémia;
 • vyvoláva sekundárnu reakciu bolesti, ktorá je sprevádzaná stuhnutosťou pohybov.

V budúcnosti, ak sa nelieči, môže bolesť zmierniť alebo úplne zmiznúť. K tomu dochádza v tých prípadoch, keď sa začína proces totálnej atrofie nervového vlákna v lézii. Porušenie trofizmu, predĺžená kompresia - to všetko poskytuje skutočnosť, že radiálne nervy začínajú odumierať. Už nie sú schopné prenášať senzorické signály do mozgových štruktúr. Človek prestane cítiť bolesť. Jeho kožná citlivosť prudko klesá, začína paréza alebo svalová paralýza. Tento stav je nebezpečný pre život a zdravie. Môže sa začať črevná paralýza, zastaví sa peristaltika svalov a do tela začne prúdiť obrovské množstvo toxínov vylučovaných hnilobou. Pri úplnej obštrukcii čriev môže človek zomrieť na intoxikáciu a dehydratáciu v priebehu niekoľkých dní.

Liečte medzistavcovú prietrž iba pod dohľadom skúseného lekára. Špecialista bude schopný včas rozpoznať príznaky zhoršenia kvality a odporučiť vyhľadať pomoc chirurgov, chiropraktikov, osteopatov atď..

Ako určiť kýlu chrbtice doma

Neexistujú spoľahlivé metódy na určenie kýly chrbtice doma, pretože je možné vidieť prasknutie vláknitého prstenca a vyčnievanie jadra buničiny iba počas vyšetrenia MRI. Autodiagnostika patológie je v zásade nemožná. Subjektívne pocity pacienta nebudú schopné určiť, či výsledný klinický obraz je dôsledkom prolapsu medzistavcovej prietrže alebo exacerbácie osteochondrózy s radiikulitídou alebo bedrovou ischialgiou..

Medziobratlová kýla sú charakteristické tieto klinické príznaky:

 • akútna bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa môže šíriť do zadku, stehien a dolnej končatiny;
 • lumbago pozdĺž hlavných nervov (sedací, femorálny, laterálny subkutánny, trieslový, atď.);
 • znecitlivenie určitých častí dolných končatín, bedrovej oblasti, prednej brušnej steny;
 • znížená svalová sila, slabosť, únava pri vykonávaní bežných fyzických cvičení;
 • kŕče veľkých svalov bedrovej oblasti a nôh;
 • parestézia, pocit plazenia;
 • znížená závažnosť šľachových reflexov;
 • tuhosť pohybov (najmä v prvých hodinách po prebudení alebo po dlhej statickej polohe tela).

Všetky tieto klinické príznaky sú spojené so zvýšenou kompresiou na mäkkom tkanive obklopujúcom chrbticu. Môže to byť vynechaný segment buničitého jadra. Ale presne ten istý tlak je vyvíjaný vláknitým krúžkom v štádiu vyčnievania. Toto je štádium vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby miechy (osteochondróza), pri ktorej jadro buničiny stráca svoju fyziologickú hmotu a je zbavené schopnosti udržiavať normálnu výšku medzistavcového disku. Znižuje sa na výšku a začína zaberať veľkú plochu, vyvíjajúc tlak na mäkké tkanivá paravertebrov, pretože sa začína rozširovať za stavce.

Ak máte vyššie uvedené klinické príznaky, odporúčame vám poradiť sa s neurológom. Lekár predpíše röntgenové a MRI vyšetrenie. Počas ich správania sa vykoná presná diagnóza. V závislosti od typu, umiestnenia a veľkosti medzistavcovej prietrže bude predpísaná adekvátna liečba. Môže sa to vo väčšine prípadov vykonať doma..

Štandard na liečbu medzistavcovej prietrže

Existuje určitá norma, podľa ktorej ošetrenie kýly chrbtice bedrovej chrbtice doma. Zahŕňa vymenovanie nasledujúcich procedúr, ktoré sa môžu vykonávať ambulantne, na návšteve liečebných a fyzioterapeutických miestností kliniky:

 • intramuskulárne injekcie chondroprotektorov, nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií;
 • subkutánne injekcie vitamínov a vazodilatátorov;
 • Bernardove prúdy, elektroforéza s novokainom, UHF, laser na lumbálnej oblasti vo fyzickej miestnosti;
 • kurz masérskej a terapeutickej gymnastiky.

Pozitívnym výsledkom liečby v úradnom lekárstve je zavedenie choroby do stabilnej remisie. Tie. Lekár si kladie za úlohu zastaviť zápal a zmierniť akútnu bolesť, vrátiť pacienta do práce. Niet pochýb o obnovení fyziologických vlastností medzistavcovej platničky a jej integrity. V tomto prípade sa medzistavcová prietrž nekoriguje. Zostáva, ale na nejakú dobu nedáva klinické prejavy.

Pri liečbe bedrovej kýly chrbtice doma sa pacientovi poskytne plachta s dočasným postihnutím počas 10 až 14 dní (v závislosti od veľkosti výčnelku a lokalizácie). Predĺženie práceneschopnosti sa môže uskutočniť rozhodnutím IAC alebo v prípade chirurgického zákroku.

Ak toto ošetrenie nepomôže

Ak takáto liečba medzistavcovej prietrže doma nepomohla a po 14 až 21 dňoch sa u pacienta objavia neurologické príznaky (znížená svalová sila, nedostatok reflexov šliach) alebo príznaky úzkosti pri práci brušných orgánov, predpíše sa plánovaná chirurgická operácia.

V tomto prípade je pacient umiestnený na neurochirurgické oddelenie a po príprave sa uskutoční operácia na resekciu poškodenej oblasti medzistavcových platničiek. Po 10 až 12 dňoch je pacient prepustený. Ďalšie ošetrenie bedrovej prietrže sa vykonáva doma, čo spočíva v rehabilitácii a obnove všetkých stratených funkcií. Po úplnom zotavení je pacient prepustený do práce. Štandardná doba práceneschopnosti po operácii na odstránenie prietrže medzistavcovej platničky je 21 - 30 dní..

Alternatíva - ako zaobchádzať s metódami manuálnej terapie

Existujú rôzne metódy a spôsoby, ako liečiť kýlu chrbta doma. A čo je najdôležitejšie, terapia by mala byť podávaná skúseným neurológom. Nezaoberajte sa samoliečbou - nepovedie to k ničomu dobrému. Alternatívou k úradnému lekárstvu v oblasti obnovenia zdravia chrbtice je manuálna terapia. Umožňuje vám rýchlo obnoviť normálny stav chrupavky medzistavcových platničiek.

Pred ošetrením bedrovej prietrže doma musíte pochopiť, aké faktory vedú k jej vzhľadu. Hlavné dôvody sú:

 • porušenie difúznej výživy medzistavcových platničiek na pozadí sedavého životného štýlu;
 • závažnú odchýlku v metabolizme a metabolizme pri obezite alebo nadváhe;
 • zvýšená kompresia diskov pri vykonávaní rovnomerných a fyzicky ťažkých pohybov (napríklad zdvíhanie závaží);
 • porušenie ergonomických pravidiel pre organizáciu spania a pracoviska;
 • dlhá statická poloha tela;
 • zlé topánky, ploché chodidlá, noha na chodidlách;
 • zakrivenie chrbtice.

Všetky tieto príčiny by sa mali riešiť pred začatím liečby. Skúsený lekár pred liečbou medziobratlovej hernie doma zhromaždí anamnézu a poskytne pacientovi všetky potrebné odporúčania na riešenie možných príčin dysfunkcie miechy..

Pomocou manuálnej terapie môžete dosiahnuť tieto výsledky:

 • masáž vám umožní odstrániť nadmerné napätie zo svalovej časti chrbta a spodnej časti chrbta;
 • osteopatia obnovuje normálnu mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v lézii, koriguje herniálny výčnelok;
 • kinezioterapia začína proces zlepšovania difúznej výživy, vďaka čomu dochádza k zrýchlenej regenerácii tkaniva chrupavky;
 • terapeutická gymnastika posilňuje svalovú kostru a tiež pomáha posilňovať rozptýlenú výživu;
 • reflexológia vám umožňuje začať proces regenerácie pomocou skrytých rezerv ľudského tela;
 • laserové odparovanie poškodených oblastí medzistavcových platničiek ich posilňuje a obnovuje integritu;
 • fyzioterapia zlepšuje tkanivový tonus, priepustnosť a elasticitu.

Pre takúto liečbu je lepšie kontaktovať licencovanú kliniku ručnej terapie.

Ako vyliečiť kýlu chrbtice po operácii

Chirurgia akejkoľvek kýly chrbtice nie je opodstatnená. Manuálnou liečebnou metódou je možné liečiť akýkoľvek typ, veľkosť a lokalizáciu medzistavcových prietrží. Jediným prípadom, v ktorom už nie je možné poskytnúť pacientovi konzervatívnu starostlivosť, je sekvestrácia prietrže. V tejto situácii je skutočne potrebná chirurgia..

Liečba vertebrálnej kýly doma pomocou manuálnej terapie vám umožňuje obnoviť normálny stav medzistavcových platničiek, čo zaručí správne rozdelenie amortizačného zaťaženia v chrbtici..

V prípade chirurgického zákroku sa celý mechanizmus rozdeľovania amortizačného zaťaženia zlomí. Susedné medzistavcové platničky sa rýchlo zrútia..

Ale čo keď je už operácia vykonaná? Ako v tomto prípade vyliečiť kýlu chrbtice doma, je možné zabrániť recidíve choroby.?

Existuje iba jeden spôsob, ako vyliečiť stavovú kýlu doma po operácii, je prispôsobiť svalovú kostru chrbta novým podmienkam jej fungovania. Toto je možné dosiahnuť pomocou osteopatie, masáží a terapeutických cvičení. Skúsený manuálny terapeut vyvinie individuálny rehabilitačný kurz. Pomôže odstrániť príčinu deštrukcie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek, posilní potrebné oblasti svalovej kostry chrbta a ochráni osobu pred rizikom recidívy hernie v nasledujúcich rokoch..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku

Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu. Akútna bolesť potom neumožňuje normálny pohyb, pacient nemôže ohnúť ani otočiť krk. Osoba ide do nemocnice, kde je diagnostikovaná „medzistavcová prietrž“.

Mnoho ľudí, ktorí sa prvýkrát stretli s ochorením, verí, že ho možno vyliečiť iba chirurgicky. Nie je to však tak. Liečba prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku je celkom úspešná, ak pacient okamžite vyhľadá pomoc. Existuje mnoho terapeutických metód, ktoré sa odporúčajú používať v kombinácii, aby sa rýchlo zbavili nepríjemných symptómov a urýchlilo sa zotavenie..

Charakteristiky priebehu choroby

Kýla medzistavcových platničiek je útvar, ktorý sa objavuje v dôsledku zničenia alebo úplného pretrhnutia vláknitého prstenca (vonkajšieho obalu) a posunutia buničitého jadra (želatínového obsahu disku). Ak sa výčnelok posunie pod vplyvom negatívnych faktorov (napríklad nadmerného zaťaženia), potom existuje riziko kompresie nervových koreňov miechy..

Hlavné príčiny poškodenia disku a výskyt prietrže chrbtice:

 • pasívny životný štýl, v dôsledku ktorého sa vyvíja osteochondróza, skolióza atď.;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice (profesionálne športy, tvrdá fyzická práca);
 • nadváhou;
 • podvýživa, nedostatok minerálov;
 • vrodená patológia chrbtice;
 • infekcia kostí.

Liečba stavovej hernie sa vykonáva až po zistení príčin jej výskytu.

Lekári rozlišujú nasledujúce štádiá choroby, ktoré sa prejavujú týmito príznakmi:

 • 1. etapa. Objaví sa výčnelok až do 3 mm, vláknitá membrána sa začne zrútiť. Vzdelávanie dráždi väzivo, vyvoláva opuch, narušuje prietok krvi. Poškodenie nervových koreňov môže spôsobiť bolesť chrbta, svalové kŕče okolo poškodenej oblasti.
 • 2 štádium. Veľkosť prietrže je asi 15 cm, bolesť sa stáva bolesťou a vyžaruje do ďalších častí tela. Bolestivosť sa zvyšuje, keď výstupok stláča nervové korene.
 • 3 etapa. Na postihnutej oblasti sa objavujú kostné výrastky (osteofyty), ktoré obmedzujú pohyblivosť, komprimujú nervové korene.
 • 4 etapa. Korene spinálnych nervov a atrofia okolitých tkanív, pretože z tohto dôvodu je znížená citlivosť, je narušená práca oblasti pripojenej k nervu..

Ochorenie sa prejavuje bolesťou, zníženou citlivosťou chrbta, nôh, slabín, zníženou kontrolou močenia a defekácie, problémami s potenciou u mužov, nárazovým tlakom atď. Ak je poškodená cervikálna oblasť, objaví sa bolesť spôsobujúca plecia, ramená, závraty (závraty), zvýšený tlak, znecitlivenie prstov horných končatín.

Zásady konzervatívnej liečby

Na vyliečenie stavovej kýly bez chirurgického zákroku sa musia kombinovať nasledujúce terapeutické metódy:

 • lieky sa používajú na zmiernenie zápalového procesu, opuchov, bolesti;
 • účinné metódy zahŕňajú elektroforézu (podávanie liečiv cez kožu), magnetoterapiu a iné fyzioterapeutické postupy, trakciu chrbtice, cvičebnú terapiu;
 • správna výživa pomôže znížiť hmotnosť, čo zvyšuje zaťaženie chrbtice. A tiež strava vám umožňuje nasýtiť telo užitočnými látkami, ktoré sú potrebné pre kostné štruktúry;
 • manuálna terapia, masáže, akupunktúra, analgetické blokády vám umožňujú obnoviť funkčnosť postihnutej oblasti chrbtice. S ich pomocou sa normalizuje prietok krvi, trofická (výživa), obnovuje sa mobilita.

Zloženie komplexnej terapie môže zahŕňať ľudové liečivá.

Ako vidíte, odpoveď na otázku, či je možné vyliečiť stavovú prietrž, je kladná. Aby ste uspeli, musíte začať s patológiou, keď sa objavia prvé príznaky. Iba v tomto prípade sa zabráni chirurgickému zákroku.

Referencie. Konzervatívne metódy liečby nepomôžu vrátiť buničinové jadro na svoje miesto, používajú sa na zabránenie tvorby sekvestrátorov (odumreté tkanivo oddelenej časti želatínového tela)..

Liečba drogami

Na odstránenie nepríjemných príznakov prietrže disku sa pacientovi predpisujú tieto lieky:

 • NSAID pomôžu zbaviť sa zápalu, bolesti, sčervenania, opuchu. Na tento účel sa používajú indometacín, metindol, Diklak, Voltaren, Zerodol, Piroxicam atď..
 • Svalové relaxanciá zmierňujú bolesť, uvoľňujú kŕče. Pacientom je predpísaný baklofén, tizanidín, tolperison.
 • Lieky proti bolesti nie sú také účinné ako lieky NSAID. Pacienti dostávajú predpísané tablety, injekcie, blokády užívaním liekov z tejto skupiny, napríklad Tempalgin, Baralgin, Pentalgin. Pri silnej bolesti sa používajú lieky, napríklad Tramadol.
 • Steroidné lieky pomáhajú zmierniť zápal. Do vesmíru ich zavádza tvrdá membrána miechy a perioste stavcov.
 • Biostimulanty normalizujú metabolické procesy v postihnutej oblasti. Na tento účel môžete použiť výťažok z aloe, placenty, humisolu.
 • Psychotropné lieky (Prozac, Diazepam, Aminazine) zvyšujú terapeutický účinok NSAID, analgetík, svalových relaxancií. Nemôžu sa užívať dlho, pretože sa zvyšuje riziko negatívnych reakcií.
 • Chondroprotektory založené na chondroitíne, glukozamíne urýchľujú regeneráciu chrupavky a kostného tkaniva, majú protizápalový účinok. Na tento účel sa používajú Teraflex, Structum, Don, Elbon atď..

Vystavenie medzistavcovej prietrži zvonku pomôže drogám vo forme mastí a gélov. Pacienti môžu používať Capsicam, Nikoflex, Apisatron, Ketoprofen, Diclofenac atď. Tieto lieky nepomôžu liečiť ochorenie, ale znižujú zápal, bolesť, opuchy, zlepšujú metabolické procesy..

O predpisovaní liekov rozhoduje ošetrujúci lekár.

Manuálna terapia

Nechirurgická liečba zahŕňa trakciu chrbtice. Táto technika pomôže odstrániť tlak prietrže na nervové zväzky..

Existujú 2 typy chrbtovej trakcie:

 • uschnúť. Postup sa vykonáva v horizontálnej a vertikálnej polohe. V prvom prípade sa používajú manuálne metódy av druhom prípade hmotnosť pacienta alebo špeciálne hmotnosti;
 • potápanie. Tento typ napínania sa líši od predchádzajúceho napínania tým, že sa postup vykonáva vo vode. Pacient leží v teplej sladkej alebo minerálnej vode so soľnými prísadami. Táto trakčná metóda je šetrnejšia, pretože spôsobuje menšie nepohodlie..

Je zakázané vykonávať trakciu v týchto prípadoch:

 • ostrá bolesť;
 • krehké kosti kvôli nedostatku vápnika;
 • onkologické, kardiovaskulárne choroby;
 • prítomnosť obličkových kameňov.

Po kapote by mal pacient nosiť korzet, vykonávať fyzické cvičenia, ktoré pomôžu posilniť svaly chrbta.
A tiež pomocou vertebrálnej hernie sa vykonáva masáž, ktorá pomáha zmierniť kŕče alebo zvýšiť svalový tonus. Aby však nepoškodil pacienta, musí odborník poznať presné umiestnenie výčnelku.

Manuálna terapia pomocou strečingových a šmykových manipulácií pomôže zbaviť nervy zo zovretia. Táto technika pomáha rýchlo zastaviť syndróm bolesti. Nepomôže to liečiť chorobu, ale skúsený špecialista bude schopný nervy oslobodiť. Aby sa predišlo opätovnej kompresii, pacient musí prísne dodržiavať odporúčania lekára.

fyzioterapia

Mnoho pacientov sa zbavuje bolesti chrbta pomocou cvičebnej terapie. Cvičenie pre krčné, hrudné a bedrové.

Terapeutická gymnastika s herniou krčnej chrbtice:

 • Postavte sa vo zvislej polohe, posúvajte ramená nahor a nadol a potom dopredu a dozadu. Cvičenie sa môže vykonávať pri sedení. Opakujte 10 krát.
 • Pravou rukou uchopte ľavé zápästie. Jemne sklopte hlavu na pravú stranu, držte ľavú ruku a zaistite ju na 3 sekundy. Pacient by mal cítiť svalové napätie. Vykonajte 10-krát pre každú stranu..
 • Položte ruky na chrbát hlavy, nakloňte hlavu dozadu, pokúste sa prekonať odpor rúk, zamknite sa. Vykonajte desaťkrát.
 • Položte si prsty na čelo, nakloňte hlavu a prekonajte ich odpor. Stanovenie - 3 sekundy, opakujte 10-krát.
 • Dajte ruku do chrámu, nakloňte hlavu týmto smerom a prekonajte odpor prstov. Stanovenie - 3 sekundy, opakujte 10-krát.
 • Ruka je stále na chráme, skúste sa pozrieť smerom k podpornému ramenu a prekonať odpor. Potvrďte, opakujte 10 krát.

Účinný komplex prietrže hrudníka:

 • Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu, ohnite chrbát, aby ste sa otelili. Opakujte 5 krát.
 • Ľahnite si, položte zloženú uterák pod lopatky, položte ruky za hlavu, ohnite chrbát a potom znova ľahnite. Vykonajte 5-krát.
 • Sadnite si, ohnite nohy na kolená, pritlačte si ich na hruď, uchopte ruky, pumpujte dopredu - dozadu. Jazdi pomaly. Opakujte 10 krát.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy, opierajte sa o ruky, zdvihnite panvu čo najvyššie, zaistite sa a potom sa spustite..
 • Prvky jogy sú tiež užitočné pri herniacii hrudníka. Pacient si môže vziať pózu z embrya alebo kobry a takto si ľahnúť a cítiť svalové napätie.
 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy, pritlačte k hrudníku. Jemne potiahnite hlavu na kolená, znova si ľahnite. Opakujte 10 krát.

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej kosti môže byť doplnená jednoduchým, ale účinným súborom cvičení:

 • Položte nohu na kopec (lavicu) pred seba, nakloňte sa dopredu a pokúste sa ho dotknúť prstami.
 • Postavte sa na všetky štyri, natiahnite pravú ruku dopredu a ľavú nohu dozadu, zaistite ju, cítite svalové napätie a potom znížte končatiny. Opakujte pre ľavú ruku a pravú nohu..
 • Prevráťte sa na chrbát, položte pravú nohu na ľavé koleno, potom zdvihnite pravú končatinu a posuňte ju do strany čo najviac a nižšie. Pohybujte sa plynulo. Opakujte pre druhú stranu..
 • Postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát v dolnej časti chrbta hore, sklopte hlavu medzi ruky a potom ju čo najviac sklopte, zdvihnite hlavu nahor.
 • Prevráťte sa na chrbát, ohnite nohy, jemne zdvihnite panvu, zaistite sa a potom sklopte.
 • Nemeňte svoju polohu, pomaly si strhnite hlavu a plecia z podlahy, natiahnite ruky dopredu a potom si ľahnite.
 • Obráťte sa na brucho, zložte nohy, oprite sa o predlaktia, zdvihnite hlavu, odtrhnite hrudník z podlahy a znova sa sklopte..
 • Ľahnite si na bok, oprite sa o ruku, končatinu položte na opasok. Zdvihnite panvu a na niekoľko sekúnd ju zaistite a potom sklopte.

Tieto účinné cvičenia pomôžu posilniť svaly lumbosakrálnej chrbtice..

Ak sa vyskytne akútna bolesť, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

fyzioterapia

Nechirurgická terapia zahŕňa fyzioterapeutické postupy. Toto je voliteľné, ale vysoko odporúčané. Efektívne metódy pomôžu zmierniť nepríjemné príznaky, spravia váš mobilný chrbát a urýchlia regeneráciu..

Fyzioterapeutické postupy pri liečbe medzistavcovej prietrže:

 • elektroforéza je postup, pri ktorom sa do poškodenej oblasti prostredníctvom elektrického impulzu injikujú roztoky liekov (NSAID, analgetiká);
 • magnetoterapia je účinok magnetického poľa na patologické zameranie. Táto technika pomáha uvoľňovať svaly, urýchľuje hojenie poškodených tkanív;
 • laserová terapia - ošetrenie laserovým tokom. Procesy regenerácie sa zrýchľujú, znižuje sa riziko prenikania patogénnych mikroorganizmov do tela;
 • ultrazvuková liečba urýchľuje metabolické procesy v chrupavkách a kostiach, pomáha zbaviť sa „usadenín solí“;
 • ultrafrekvenčná terapia - účinok na postihnutú oblasť suchým teplom. Po niekoľkých procedúrach sa poškodené chrupavkové tkanivo diskov obnoví a ich trofizmus sa zlepší.

Prietrž nie je možné odstrániť iba pomocou fyzioterapie, je však celkom možné zlepšiť stav pacienta a urýchliť jeho uzdravenie..

Ľudové lieky

Doma môžu pacienti používať recepty tradičnej medicíny, ktoré ako súčasť komplexnej liečby pomôžu odstrániť bolesť, obnoviť medzistavcové platničky a zabrániť jej ďalšiemu vytlačeniu..

Ľudové lieky na liečbu stavovej kýly:

 • Nalejte 100 g suchého koreňa sabelnika 1 liter alkoholu (40%). Nechajte 3 týždne vylúhovať na tmavom mieste. Potom rozpustite 1 polievkovú lyžicu tinktúry v 70 ml vody. Tento liek sa môže použiť ako trieť. Za týmto účelom sa roztok zmieša s 1 fľašou Dimexidum (10%), zahreje sa a potom sa vtiera do postihnutej oblasti..
 • Rozomelie sa 500 g čerstvého koreňa kostrava, zmieša sa s 350 g roztaveného bravčového tuku, nechá sa zohriať na miernom ohni a za miešania sa 40 minút mieša. Potom sa k hmote pridá 300 ml alkoholu (40%), premieša sa, nechajte. Po 4 hodinách sa masy opäť zahriali, naliali do sklenenej nádoby a poslali do spodnej police chladničky. Bolesť v mieste bol ošetrený hrubou vrstvou masti, potiahnutý filmom a izolovaný vlnenou látkou. Potom si musíte ľahnúť a po 40 minútach opláchnuť zvyšky produktu.
 • Šťava z aloe, med, alkohol v pomere 1: 2: 3. Naplňte zmes na jeden deň a potom vložte do chladničky. Gáza sa impregnuje pomocou nástroja, ktorý sa aplikuje na postihnuté miesto, upevní sa filmom a tkanivom. Po 60 minútach umyte.

Ľudové lieky sa môžu použiť iba po súhlase lekára.

recenzia

Mnoho pacientov sa zaujíma o otázku, kto vyliečil medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku a či je to možné. Väčšina pacientov, ktorí správne pristúpili k liečbe, hovorí, že je možné vyliečiť chorobu konzervatívnymi metódami. Hlavným cieľom je včas vyhľadať lekársku pomoc, jasne sa riadiť odporúčaniami lekára a nezúčastňovať sa amatérskych aktivít.

Najdôležitejšie

Ako vidíte, liečba medziobratlovej kýly by sa mala začať v ranom štádiu, potom je šanca na zotavenie oveľa vyššia. Liečba patológie by mala byť komplexná: lieky, chrbtová trakcia, cvičebná terapia, fyzioterapia. Liečbu môžete doplniť ľudovými liekmi. Neaplikujte sa sami, pretože veľa liekov a postupov na liečbu kýly chrbtice môže situáciu zhoršiť..

Ako zaobchádzať s vertebrálnou prietržou doma

Vertebrálna hernia je progresívne štádium osteochondrózy, pri ktorej sa pozoruje deštrukcia vláknitého prstenca a vyčnievanie medzistavcových platničiek, čím sa jadro posunie. Dôvodom rozvoja tohto procesu môže byť nesprávna poloha chrbta, silná fyzická aktivita, ako aj nedostatočný pitný režim. Ak sa zistia príznaky vertebrálnej hernie, je potrebné podstúpiť špeciálne vyšetrenie. Okrem štandardnej liečby môžete pomocou tradičnej medicíny zastaviť syndróm bolesti doma a zastaviť zápalové procesy..

Ako zaobchádzať s vertebrálnou prietržou doma

Predovšetkým je potrebné kotvisko „vybaviť“ novým spôsobom. Malo by ísť o posteľ s napínacím zariadením. Za týmto účelom je nejaký druh nákladu, napríklad tehla, pripevnený k nohám mäkkou páskou alebo bandážami a hrudník je zabalený do plachty a priťahuje sa čo najviac k hlave postele. Mal by existovať úsek, ktorý zase pomáha chrbtici uvoľniť upnutý disk a odstraňuje záťaž z poškodeného sektora stavcov. Tento postup by sa mal vykonávať každý deň niekoľko hodín..

Masáž má tiež pozitívny vplyv na chorú chrbticu. Jednou z najúčinnejších je nasledujúca metóda:

 • Bolesť v mieste je namazaná jedľovým olejom, ktorý pomáha zmierniť zápal a zvyšuje účinok postupu;
 • Potom by ste mali zmiešať 100 gramov medu a 1 tabletu múmie (predáva sa v lekárňach po 0,2 gramu);
 • Pripravenú zmes naneste na miesto lokalizácie bolesti a masáže, a to na princípe zníženia dlane na lepkavej pokožke a jej odtrhnutím silou;
 • Vykonajte postup po dobu piatich minút, potom zvyšok utrite zozadu, aplikujte naň akúkoľvek otepľovaciu tinktúru a zabalte ju teplou šálkou alebo vlneným pásom..

Po masáži sa svaly a kostné tkanivá uvoľnia a zahrejú, čo výrazne zmierni bolesť, a tiež pripravia telo na gymnastické cvičenia, bez ktorých nie je možné sa úplne liečiť.

Cvičenia pri stavovcovej hernii:

 • Najjednoduchšie sú trhliny. Ležiac ​​na chrbte v polohe plodu, tj pritláčajte si kolená k hrudníku a pritláčajte ich rukami, mali by ste urobiť zvislé zvitky od hlavy po chvostovú kosť..
 • Chôdza po všetkých štyroch s najpriamejšou chrbtom päť až šesťkrát denne.
 • Prstmi dosahujte svoje chodidlá v sediacej alebo stojacej polohe tak, aby sa vaše chrbty ohýbali.
 • Na všetkých štyroch postaveniach stúpa ruka a súčasne opačná noha.

Pri vykonávaní akýchkoľvek cvičení by ste mali venovať pozornosť svojim pocitom, ak máte silnú bolesť, musíte chvíľu počkať pri určitom druhu cvičenia..

Na orálne podanie si môžete pripraviť odvar harmančeka, lipy a divej ruže. Za týmto účelom zoberte uvedené bylinky v rovnakom množstve a nalejte vriacu vodu. Po pol hodine namočte výsledný „nápoj“ a pol pohára niekoľkokrát denne.

Na obnovenie krvného obehu, zlepšenie metabolizmu a zmiernenie zápalu môžete použiť jednoduchý vývar, ktorý by sa mal vypiť v malých dávkach, najmenej trikrát denne. Na jej prípravu je potrebné naliať polievkovú lyžicu všetkých otrúb, naliať pol litra vriacej vody na podlahu a zapáliť na 30 - 40 minút. Takýto odvar sa najlepšie robí v teplej forme a podľa potreby sa zahrieva.

Dôležitým faktorom pri správnom ošetrení je nosenie ortopedického korzetu, ktorý pomáha posilňovať oslabené svaly chrbtice..

Príznaky a liečba medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice: robí niečo iné ako chirurgický zákrok?

Bedrová chrbtica je najčastejšie sa vyskytujúcim (80%) medzi populačným typom lokalizácie medzistavcových kýly. Patológia často postihuje ľudí v produktívnom veku - 25 - 50 rokov. V prevažnej časti pacientov je patogenéza dôsledkom pokročilej osteochondrózy, v dôsledku ktorej sa disky medzi bedrovými stavcami vyrovnajú a vydutia. To všetko je sprevádzané zápalom, opuchom, mechanickým kompresiou nervových koreňov a miechy, čo spôsobuje hroznú bolesť pozdĺž postihnutých nervov..

Ochorenie nie je len psychicky dosť vyčerpávajúce, ale tiež znemožňuje normálne vykonávať základné fyzické úlohy. Odcudzenie osoby zo sociálnych, domácich a profesionálnych oblastí činnosti. Vzhľadom na vysoký záujem pacientov o zotavenie sme pripravili užitočný materiál o hlavných metódach liečby hernií bedrovej / bedrovej časti tela a o tom, aký účinok sa od nich dá skutočne očakávať. Podľa tradície najskôr predstavujeme prípad týkajúci sa špecifík a štádií samotnej choroby.

Čo je bedrová prietrž?

Bedrový sval obsahuje 5 stavcov (L1, L2, L3, L4, L5), medzi nimi sú medzistavcové platničky. Každý disk je predstavovaný vláknitou chrupavkovou sústavou pozostávajúcou z vláknitého prstenca (zaberajúceho obvodovú časť stavca) a vláknitého jadra, ktoré je umiestnené vnútri tohto prstenca. Vláknitý prvok je vláknité spojivové tkanivo ako šľacha, ktoré vytvára vrstvy vo forme krúžkov. Celulózna zložka je chrupavkové tkanivo gélovej konzistencie pozostávajúce z vody (80%) a kolagénových vlákien.

Všeobecne platí, že disk akéhokoľvek oddelenia, nielen bedrovej časti, je primárne zodpovedný za funkcie absorbujúce náraz, to znamená, že absorbuje a zjemňuje zaťaženie chrbtice v čase fyzickej aktivity. Podporuje tiež optimálnu flexibilitu a podporu miechového systému na každej úrovni..

Kýla sa začína tvoriť v dôsledku progresívnych degeneratívnych-dystrofických procesov v chrbtici, ktoré ovplyvnili ktorýkoľvek z prvkov medzi dvoma susednými stavcami. V našom prípade sa napríklad medzi bedrovými stavcami, napríklad, medzi kostnými telesami L4 a L5, najčastejšie určujú lézie. Bežnou lokalizáciou je aj L5-S1, avšak tu je už vytvorená lézia disku medzi posledným bedrovým stavcom a prvým sakrálnym stavom..

Traumatický faktor môže tiež prispievať k rozvoju choroby, ale etiologický základ stále častejšie tvorí degeneratívna-dystrofická patológia (osteochondróza). Degenerácia disku sa vytvára na základe zhoršeného bunkového metabolizmu v konkrétnej stavcovej zóne, kvôli ktorej dochádza k nedostatkom výživy. Výsledkom je, že medzistavcová výstelka začína strácať vlhkosť a riedka, na vláknitom krúžku sa tvoria trhliny. Vláknité jadro sa pohybuje do defektu prstenca, deformuje a vyčnieva disk za anatomické orientačné body. Potom dôjde k prasknutiu vláknitého prstenca, cez ktorý vyjde želatínový fragment - častejšie v miechovom kanáli. Toto je prietrž bedrovej chrbtice.

Druhy a štádiá medzistavcových prietrhov v dolnej časti chrbta

Patogenéza sa zvyčajne delí na druhy podľa lokalizácie, povahy a stupňa výčnelku. Lokalizácia zaostrenia môže byť stanovená v priebehu diagnózy na jednej alebo viacerých úrovniach naraz:

Ako sme už uviedli, najväčší počet prípadov pripadá na posledné dve úrovne (asi 90%). Tieto oblasti trpia častejšie ako iné, pretože sú nielen vysoko pohyblivé, ale sú aj základom chrbtice a každý deň preberajú väčšinu vertikálneho zaťaženia..

Hrudné útvary v dolnej časti chrbta podľa charakteru výčnelku, to znamená v smere deformácie voči zónam chrbtice, sú nasledujúcich typov:

 • predné - vyčnievajúce z predných stavovcov (zriedkavé a klinicky priaznivé);
 • chrbát - nasmerovaný do miechového kanálu (častý a jeden z najnebezpečnejších, pretože spôsobuje silnú neurologickú bolesť a môže spôsobiť kompresiu miechy);
 • bočné - vyčnievajúce bočné z miechového kanála, tj z boku - doprava alebo doľava (tiež nebezpečné a rozšírené, porušujú korene miechy prechádzajúce cez foraminálny otvor);
 • Schmorlova kýla - s nimi je vyduté chrupavkové tkanivo vtlačené do hubovitých štruktúr susedného stavca, čo môže spôsobiť deštrukciu kostného tela a zlomenie kompresie (lézia v bedrovej oblasti je zriedkavá, a ak sa vyskytuje, potom väčšinou v oblasti L2-L3).

Schmorlova kýla na MRI.

Ochorenie je tiež klasifikované podľa závažnosti, a to klinického štádia jeho vzniku od počiatočného po posledné štádium.

 1. Výčnelok, prolaps (1 polievková lyžica) - začiatok vývoja, posun disku je zanedbateľný, zvyčajne od 1 mm do 4 mm. Vláknitý prsteň je riedený, jeho vrstvy majú malé praskliny. Celistvosť zadnej strany prstenca je však zachovaná, preto je jadro posunuté na perifériu stále v rámci svojich limitov.
 2. Extrúzia (2 - 3 lyžice) - spravidla konečná kýla s rozmermi viac ako 5 mm. Vláknitý okraj sa zlomí, jadro sa zlomí cez defekt a visí kvapka v medzistavcovom priestore a drží na pozdĺžnom ligamente. V závislosti od veľkosti priehybu, ktorý môže dosiahnuť 12 - 15 mm, sa extrúzia u rôznych ľudí pohybuje od strednej (5-8 mm) po ťažkú ​​fázu (9 mm alebo viac)..
 3. Sekvestrácia (4 polievkové lyžice) - kritický stupeň sprevádzaný fragmentáciou prvku na previsnutie jadra. Chrupavkovitý fragment (sekvestrácia), odtrhnutý od disku a najmä z jadra, vstupuje do miechového kanála s možnou migráciou pozdĺž anatomických expanzií stavcov. Sekvencii môže predchádzať akákoľvek fáza extrúzie, najvyššie riziko majú ľudia s tvarom väčším ako 8 mm. Fáza sekvestrácie je plná ochrnutia a závažných autoimunitných reakcií, v 80% až 90% prípadov vedie k invalidite.

Medzistavcová kýla v lumbosakrálnych segmentoch v ktorejkoľvek fáze môže poškodiť muskuloskeletálny systém aj vnútorné orgány. Neurovaskulárne útvary, ktoré sa vyskytujú v tejto oblasti, môžu byť podráždené, stlačené zdeformovaným diskom, dokonca aj v štádiu vyčnievania..

Príznaky a bolesti bedrovej prietrže

Prvé bolesti v počiatočnej fáze vývoja sú do značnej miery spôsobené podráždením a excitáciou receptorov bolesti, ktoré sú vybavené vonkajšími vrstvami vláknitého prstenca. Impulzy z nočných receptorov kruhu sa prenášajú do miechy pozdĺž vetiev synuvertebrálneho nervu, čo reflexne spôsobuje svalové kŕče v dolnej časti chrbta a imobilizáciu poškodeného úseku..

Sanogénne (ochranné) mechanizmy v budúcnosti, ako sa bude patológia vyvíjať, budú nahradené priamym poškodením prietrže priľahlého koreňa miechy a zodpovedajúceho nervového uzla. To znamená, že už dochádza k zápalu, opuchu a mechanickému stlačeniu špecificky miechových nervov v dolnej časti chrbtice. Klinický obraz vyvoláva radikulopatiu so syndrómom výraznej bolesti.

Príznaky choroby môžu spôsobovať neustále nepohodlie, niekedy neznesiteľné. U niektorých pacientov sa občas vyskytuje v tolerantnejšom prejave. Symptómy typické pre toto ochorenie sú:

 • bolesť v dolnej časti chrbta v kombinácii s bolesťou v jednej dolnej končatine (pocity v nohách sú zvyčajne výraznejšie);
 • jednostranná bolesť v jednom z zadku a s ňou spojená noha (súčasne sa prakticky nevyskytuje pravostranná a ľavostranná bolesť);
 • bolestivý syndróm, ktorý sa objavuje v dolnej časti chrbta alebo v glutálnej oblasti, potom sa pozdĺž nervu sakrálneho plexu rozširuje na stehno, dolnú časť nohy, chodidlo;
 • parestézia (znecitlivenie, mravčenie atď.) v dolných končatinách, stehnách, slabinách, zadku;
 • zvýšená parestézia a príznaky bolesti v zvislej polohe s motorickou aktivitou v čase sedenia;
 • znížený potenciál rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta, ťažkosti pri chôdzi, slabosť chodidla (syndróm „visiacej nohy“), neschopnosť zdvihnúť prsty na nohách alebo ich pohybovať;
 • porušenie postavenia kvôli bolesti a pocitu blokovania v chrbte, pacient sa v tomto ohľade začína silno sklopiť;
 • autonómne poruchy vo forme blanšírovania kože dolnej časti chrbta a nôh, výskyt bielych alebo červených škvŕn v týchto oblastiach;
 • v pokročilých prípadoch - inkontinencia moču a / alebo stolice, pretrvávajúca strata citlivosti nôh (je možná paralýza).

Znaky bolesti v posledných štádiách sú spravidla prudké pálenie alebo natáčanie v prírode žiarením do oblastí nachádzajúcich sa pod léziou. V počiatočných fázach prietrže zvyčajne spôsobuje nejednotnú matnú a boľavú bolesť chrbta.

Diagnóza bedrového kĺbu

Na stanovenie diagnózy sa používajú neurologické testy a inštrumentálne metódy výskumu. Testovanie neurologického stavu sa vykonáva neurológom, ortopédom alebo neurochirurgom. Špecialista počas počiatočného vyšetrenia na základe výsledkov testov zahŕňajúcich hodnotenie sily svalov a šľachových reflexov môže mať podozrenie na prietrž lumbálnej lokalizácie. Na potvrdenie diagnózy pacienta sa pošle vyšetrenie MSCT alebo MRI..

Niekedy pred CT / MRI predchádza röntgen, ktorý umožňuje identifikovať štrukturálne zmeny v kostnom tkanive spojené s patológiou a zúžením medzistavcového priestoru. Rôntgenové žiarenie si však nevie predstaviť samotný disk, miechu, neurovaskulárne útvary súvisiace s mäkkými tkanivami. Preto sa röntgenová snímka môže použiť iba v prvej fáze vyšetrenia. Objasní sa, či sa v stavcoch vyskytujú štrukturálne a pozičné odchýlky a či je potrebné pacienta vyšetriť pomocou informatívnejších zobrazovacích metód..

Najväčšia klinická hodnota v diagnostike je magnetická rezonancia. MRI kvalitatívne určuje stav diskov, ako aj:

 • lokalizácia, povaha, veľkosť vydutia;
 • prasknutia vláknitého prstenca;
 • stupeň dislokácie želatínového jadra;
 • skutočnosť kompresie miechy a kompresie nervových ganglií;
 • šírka miechového kanála;
 • bezplatné sekvestrácie;
 • zhoršený prísun krvi;
 • všetky súvisiace patológie v skúmanej muskuloskeletálnej oblasti.

Pre neschopnosť podrobiť sa MRI sa pacientovi môže odporučiť multi-helikálne CT vyšetrenie - multislice skenovanie bedrovej oblasti röntgenovými lúčmi. CT v akejkoľvek podobe je však v porovnaní so schopnosťou MRI v spoľahlivosti diagnózy, v množstve informácií získaných na klinickom obraze, v bezpečí pre zdravie pacienta horšie..

Pravda o liečbe bedrovej kýly

Pomáhajú lieky?

Medzi lieky na lokálne a interné použitie, ktoré sa bežne používajú pri liečbe bolesti v dolnej časti chrbta, sú známe:

 • tradičné nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, indometacín atď.) - áno, účinné, ale viac pri zastavení bolesti a zápalu o 1-2 lyžice. diagnóza;
 • silné analgetiká (Ketorolac, Ketonal, atď.) - sú predpísané na silnú a dlhodobú bolesť na 2 až 3 lyžice, účinnosť sa odhaduje na 50/50 (po ukončení liečby sa zvyčajne bolesti znova obnovia);
 • opioidné prípravky (Tramadol, atď.) - predpisujú sa iba najťažším pacientom so strašnými a neznesiteľnými bolesťami počas prípravy na operáciu;
 • injekcie glukokortikoidných hormónov alebo lidokaínu do chrbtice - takéto blokády sa používajú v zriedkavých prípadoch, keď je exacerbácia bolesti neznesiteľná a konvenčné NSAID nefungujú (taká klinika naliehavo vyžaduje chirurgický zákrok).

Akékoľvek lieky proti bolesti, ktoré sa užívajú, sa nemôžu užívať dlho, pretože majú negatívny vplyv na fungovanie gastrointestinálneho traktu, obličiek, pečene, srdca a krvných ciev a krvotvorbu. Lokálne prípravky vo forme mastí sú jemnejšie, ale nemajú dostatočnú penetračnú schopnosť, aby normálne upokojili zapálený miechový nerv..

Život pacienta iba samotnými liekmi, ktorým sa v prípade potreby zabráni operácii, bude pre pacienta drahý. Je to slepá ulička, ktorá nevyhnutne vedie k invalidite v dôsledku progresívnej kýly, nezvratnej atrofie nervového tkaniva a okrem toho, že sa vyskytnú ďalšie zdravotné problémy. Nedá sa povedať, že nekontrolované užívanie drog je návykové av niektorých prípadoch je to úplný nedostatok účinku.

Lekári musia pacientom predpisovať lieky zo série chondroprotektorov. Chondroprotektory zlepšujú výživu chrupavky disku, ale opäť, ak disk ešte nie je kriticky zdeformovaný. Preto sú chondroprotektívne látky vhodné na izolovanú osteochondrózu alebo na vyčnievanie medzistavcových L-diskov, v iných prípadoch nefungujú..

Účinok gymnastických cvičení

Je možné udržať prietrž pod kontrolou pomocou špeciálnych fyzických cvičení v bedrovej oblasti? Gymnastické cvičenia by mali byť odporúčané skúseným rehabilitológom, ktorý má v rukách váš obraz MRI a je plne oboznámený s vašimi fyzickými údajmi a zdravotným stavom. Prvý kurz by sa mal uskutočňovať pod dohľadom lekára pri záťažovej terapii. Autotestovanie gymnastických zázračných cvičení z internetu je spojené so zvýšením a / alebo premiestnením hrudnej hmoty v nebezpečnej zóne so zvýšením neurologického deficitu.

Priaznivým účinkom gymnastických cvičení, navrhnutých individuálne pre každého pacienta, je zvýšenie krvného obehu v postihnutej oblasti, posilnenie a uvoľnenie svalov, vyrovnanie stavcov a zväčšenie medzistavcových priestorov. Pravidelné a správne naplánované cvičenia prispievajú k zníženiu frekvencie relapsov ak zlepšeniu motorických schopností. Dobrým doplnkom cvičebnej terapie budú triedy v bazéne pod dohľadom inštruktora plávania a aqua gymnastiky.

V akútnom období je však kontraindikované angažovať sa, až kým príznaky exacerbácie neodstránia pokoj a lieky. Okrem toho môže fyzický dopad (najmä trakcia) na spodnú časť chrbta s veľkými kýlami (> 8 mm), dokonca aj na terapeutické účely, spôsobiť viac škody ako úžitku. Odborníci preto zdôrazňujú, že títo pacienti musia najskôr vykonať herniu čo najskôr a až potom, čo sa fyzioterapeutickými cvičeniami zapoja do produktívneho obnovenia pohybového ústrojenstva a centrálneho nervového systému..

Dopad na masáž

Masážna taktika je zameraná na zlepšenie tkanivového trofizmu (zvýšenie prietoku krvi a odtoku lymfy, zásobovanie buniek výživou a kyslíkom), uvoľnenie svalového napätia, zabránenie atrofii a zníženie tlaku na medzistavcové platničky. V akútnych obdobiach choroby je zakázané ako v prípade cvičebnej terapie prísť do styku. Masážne a manuálne procedúry sú vykonávané striktne podľa indícií na vysokej úrovni odborníkom v odbore „neurológia-ortopédia“, keďže prietrž je nezhodná.

Akákoľvek reflexológia by sa mala vykonávať veľmi starostlivo a profesionálne, bez zášklbov, skrútení, nadmerného tlaku na chrbticu, aby sa ešte viac nepoškodil slabý disk a aby sa výčnelok nesmeroval nepriaznivým smerom. Z rovnakého dôvodu je nežiaduce používať všetky druhy taktík na zníženie prietrže, účinok môže byť úplne opačný..

Masáž pre túto oblasť má mnoho kontraindikácií: vyduté výčnelky (3 lyžice), sekvestráciu, hypertenziu, ochorenie obličiek atď. Masážne techniky, ak nie sú kontraindikované, by sa mali posudzovať výlučne v kontexte základného liečebného procesu, a nie ako jediná liečebná metóda. Masáž, manuálna terapia nie je všeliekom, nedokáže vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku, ale môže byť veľmi užitočná pri „mladej“ prietrži, ktorá sa len objavuje. Masáž má neoceniteľné výhody pri obnove chrbtice po operácii..

Fyzioterapia bedrového kĺbu

Fyzioterapeutické sedenia sú jednou zo súčastí preventívnej liečby. Fyzioterapeutické postupy nebudú viesť k úplnému uzdraveniu, zvrátenie deštrukcie medzibunkových chrupavkových medzistavcových výsteliek tiež nie je v ich silách. Avšak je celkom dosiahnuteľné zastaviť progresiu fibro-chrupavky a degenerácie kostí v projekcii bedrovej bedrovej kosti pomocou fyzioterapie. Remisia sa dosiahne znížením opuchov okolo postihnutého disku, obnovením dobrého krvného obehu a znížením svalovej hypertonicity.

Elektroforéza a fonoforéza, magnetoterapia, pulzná terapia, ultrazvuk, laserová terapia, elektromyostimulácia sú štandardné postupy odporúčané v určitej kombinácii ľuďom s takouto diagnózou. Koľko pacientov pomohlo zmierniť alebo úplne odstrániť bolestivé príznaky? Štatistiky sú sklamaním. Iba 50% ľudí po absolvovaní bedrovej fyzioterapie uvádza výraznú a pretrvávajúcu úľavu.

V približne 10% prípadov sa fyzioterapia nezlepšuje alebo zhoršuje. A až 40% ľudí trpí úplným fiaskom z fyzioterapie, ktorý sa sťažuje na výskyt a zosilnenie bolesti. Ide o to, že fyzioterapeutické metódy sú väčšinou založené na zásadách hlbokého zahrievania mäkkých tkanív alebo elektrickej neuromuskulárnej stimulácie. Takéto fyziomanipulácie nemusia prispievať k eliminácii, ale naopak, zvyšujú opuchy na zapálenom nervovom kmeni, čo vyvoláva zvýšenie bolestivých symptómov..

Komplikácie a následky medzistavcovej prietrže

Bedrová, lumbosakrálna hernia chrbtice s nesprávnou a predčasnou liečbou vedie k narušeniu inervácie panvových orgánov, svalov dolných končatín a zvýšeniu neurologického deficitu. Najnepriaznivejším dôsledkom, častejším pri 3-4 lyžiciach, je syndróm chvosta koní, ktorý sa prejavuje:

 • bolestivá intenzívna radiálna bolesť;
 • periférna paralýza alebo paréza nôh s prevahou v distálnych úsekoch;
 • strata všetkých typov citlivosti a reflexov v dolných končatinách a perineu;
 • závažné poruchy funkcií sigmoidu a konečníka, močových ciest, reprodukčných systémov mužov a žien (fekálna inkontinencia, nekontrolované močenie, impotencia, neplodnosť atď.).

Ak sa zistí najmenej jeden z uvedených príznakov lézie konského chvosta, pacient potrebuje neurochirurgickú liečbu čo najskôr. Žiadna konzervatívna taktika v tomto prípade nezachráni! Prognóza zotavenia nervovej inervácie a funkčných porúch bude úplne závisieť od toho, koľko času uplynulo od momentu, keď sa syndróm objavil po operácii..

záver

Nie je možné obnoviť integritu vláknitého prstenca a zmenšiť veľkosť vytvorenej prietrže pomocou taktiky konzervatívnej liečby. Symptomatológia lumbálnych hernií je ťažké zvládnuť konzervatívne v pokročilých štádiách, pretože zdroj bolestivého stavu nezmizne. V skutočnosti neexistuje jediný pacient, ktorý by sa pri takej závažnej diagnóze zbavil prietrže a jej následkov bez chirurgického zákroku..

Nechirurgický prístup môže byť opodstatnený iba v počiatočnom štádiu, keď je deformácia zanedbateľná a ešte neviedla k prasknutiu vlákien väzivového tkaniva disku, k poškodeniu nervových zakončení. Iba v počiatočnej forme je možné dosiahnuť stabilnú remisiu v dôsledku prebiehajúcej komplexnej terapie s pravidelnými liečebnými cyklami počas celého života. Inými slovami, konzervatívna liečba vytvorí podporný preventívny účinok v dôsledku stimulácie krvného obehu a metabolizmu, ktorý spomalí deštrukčné procesy a zabráni prechodu výbežku na extrúziu..

V predposlednej a poslednej etape strácajú konzervatívne metódy svoj význam. Pokiaľ by to nebolo žiaduce, nebudú môcť vytiahnuť prietrž späť, rozpustiť sekvestráciu a vypestovať zlomený kruh. V tejto súvislosti sú všetky nechirurgické metódy bezmocné. V neskorších štádiách je maximum, ako môžu pomôcť, zníženie intenzity syndrómu bolesti. A potom, ako ukazujú praktické skúsenosti, v ojedinelých prípadoch.

zistenie

 • Konzervatívna terapia nemôže byť alternatívou k chirurgickému zákroku, pretože neodstraňuje prietrž, ale má iba symptomatický účinok..
 • Podľa klinických pozorovaní má najmenej 40% pacientov liečených konzervatívnym spôsobom neuspokojivé výsledky. Po 6 až 12 mesiacoch sa na nich pracuje z dôvodu neúčinnosti predchádzajúcej liečby alebo vyvinutých komplikácií.
 • Pri ochorení 3 štádií a 4 štádií je indikovaný chirurgický zákrok (mikrodiscektómia, endoskopia). Vo fáze 4 je vzhľadom na vysoké riziko ireverzibilného poškodenia miechy a nervových zväzkov sekvestráciou naliehavo predpísaná operácia na odstránenie sekvestrácie a korekcie disku..
 • Ak je neinvazívny prístup pre 1-2 lyžice. patológia po dobu 6 mesiacov bola neúspešná v boji proti bolesti alebo progresii na MRI je zaznamenané, je vhodné zvážiť minimálne invazívnu metódu odstránenia prietrže (endoskopia, nukleoplastika).

Nástup príznakov straty citlivosti je zlým znakom, ktorý predpovedá začiatok paraplegie v blízkej budúcnosti. Aby sa predišlo dramatickému výsledku vo forme ochrnutia, z ktorého chirurgický zákrok nezachráni, je dôležité podrobiť sa neurochirurgickej operácii na obmedzený čas..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.
PREDNÁŠKA č. 7. Membránová prietrž. Frenicko-perikardiálna kýlaVrodené bráničné hernie sú druhom malformácie bránice, pri ktorej sa brušné orgány pohybujú do hrudnej dutiny prirodzenými alebo patologickými dierami v bránici a tiež vyčnievaním zúženej oblasti..
Bolesť v krku, ktorá často vyžaruje (rozdáva) do týlnej alebo časnej oblasti, nie je medzi pacientmi, ktorí prichádzajú do styku s terapeutom alebo neurológom, zriedkavým javom.