loader

Hlavná

Hlava

Metódy liečby hiátovej prietrže: lieky, cvičenie, strava

Ezofágová hernia je vážna lézia tráviaceho ústrojenstva. Ak sa liečba hiátovej hernie nezačne včas alebo pri neadekvátnej liečbe, vzniknú závažné následky (erózia a vredy pažeráka, zúženie pažeráka, krvácanie, zovretie prietrže)..

Správna konzervatívna liečba je symptomatická a vykonáva sa doma. Takáto terapia zmierňuje príznaky HPAA (obnovuje normálny priechod potravy a zabraňuje toku žlče do pažeráka). V 90% prípadov to stačí na to, aby pacient viedol plnohodnotný životný štýl. Prvý pokus o prerušenie liečby však spôsobí recidívu choroby. Pacient musí po celý život dodržiavať diétu, užívať lieky, viesť osobitný životný štýl.

Obnoviť elasticitu väzov pri otvorení jedla bránice a obnoviť jej normálne fungovanie je možné iba pomocou chirurgického zákroku, ktorý sa vykonáva v 10% prípadov (v prípade komplikácií alebo závažného priebehu ochorenia)..

Tri relevantné konzervatívne metódy:

Lieky, ktoré znižujú tvorbu kyseliny chlorovodíkovej a prispievajú k normalizácii pohyblivosti pažeráka.

Strava pozostávajúca z produktov, ktoré znižujú sekréciu žalúdočnej šťavy a tvorby plynov. Potrebujete jesť frakčne.

Terapeutické cvičenie pomáha obnoviť elasticitu oslabených väzov potravinového otvoru bránice.

Používajú sa aj iné prostriedky nápravy, ktoré zabraňujú páleniu záhy, nadúvaniu a zápche. Príjem vývarov, čajov a infúzií zastavuje grganie, znižuje kyslosť a zabraňuje vrhnutiu žalúdka do pažeráka. Sú vynikajúcimi pomocníkmi pri liečení liekov. Pamätajte, že domáca liečba môže zmierniť nepríjemné príznaky a iba dočasne zmierniť váš stav - takto sa nedá zbaviť prietrže týmto spôsobom.

Prečítajte si podrobný prehľad konzervatívnych a ľudových liekov..

Tri metódy konzervatívnej liečby

1. Lieky

Prvým cieľom konzervatívnej liečby je zabrániť refluxu žalúdočného obsahu do pažeráka, ktorý vážne poškodzuje sliznicu. Pri vykonávaní tejto úlohy sa zmierňujú príznaky choroby (pálenie záhy, grganie, nepríjemný pocit stlačenia hrudníka a bolesť po jedle). Ak to chcete urobiť, menujte:

 • Antacidá (almagel, maalox, žalúdok) - lieky, ktoré viažu kyselinu chlorovodíkovú, ktorá je hlavnou zložkou žalúdočnej šťavy.
 • Lieky, ktoré môžu znižovať tvorbu kyseliny chlorovodíkovej (omeprazol, esomeprazol, pantoprazol).
 • Prostriedky, ktoré normalizujú pohyblivosť tráviaceho traktu (metoklopramid, cisaprid, domperidón). Tieto lieky interferujú s návratom obsahu žalúdka do pažeráka..
 • Blokátory receptoru histamínu H2 (ranitidín, famotidín, roxatidín) ovplyvňujú centrum vylučovania kyseliny chlorovodíkovej a pomáhajú znižovať jeho výrobu a príjem.

2. Terapeutické cvičenie

Cvičebné cvičenia sú potrebné na posilnenie väzov. Gymnastika sa vykonáva nalačno najmenej pol hodiny pred jedlom. Prvé cvičenia sa uskutočňujú v ľahu a potom sa presunú do polohy na sedenie.

Príklad „cvičenia prvého leženia“:

Východisková poloha (PI) ležiaca na chrbte, hlave a ramenách na vankúši. Stredné a ukazovacie prsty oboch rúk položte pod rebrá na strednú čiaru brucha. Nadýchni sa. Pri výdychu zatlačte prsty na pobrušnicu čo najhlbšie. Jemne roztiahnite prsty a posuňte žalúdok doľava a dole. Opakujte 5-6 krát.

Prvé cvičenie

Toto cvičenie zmierňuje bolesť a odstraňuje pocit hrče v hrdle:

IP sedí na stoličke. Relaxujte čo najviac. Kefy umiestnite pod rebrá tak, aby sa palce navzájom cítili a zostávajúce prsty boli rovnobežné so strednou čiarou. Nadýchnite sa a nadýchnite sa palca nahor. Vydýchnite a vydýchnite, palce tlačte tak tvrdo, ako je to len možné, mierny tlak smerujte nadol. Opakujte 5-6 krát.

Vykonávanie cvičenia na zníženie bolesti a odstránenie hrče v hrdle

Dôležitým prvkom terapeutických cvičení sú dychové cvičenia. Uskutočňuje sa to dve hodiny po jedle. Pozostáva z 3 jednoduchých cvičení:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Ležiaci na pravej strane, hlava na vankúš.

Nadýchnite sa a maximalizujte svoj žalúdok. Vydýchnite a relaxujte. Opakujte 4-5 krát.

Nemusíte sa namáhať a vtiahnuť do žalúdka na začiatku triedy - začnite to robiť o týždeň.

kľačiaci

Nadýchnite sa a pri vdýchnutí pomaly ohnite doľava. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte to isté ako napravo.

Vykonajte 5-6 krát.

Dýchajte plynulo a rytmicky. Bez zmeny rytmu dýchania otočte na jednej strane a potom na druhej strane.

Opakujte 4-5 krát.

3. Diéta

Hlavnými provokatérmi choroby sú prejedanie a nepravidelná výživa. Bez diéty je ošetrenie prietrže pri otvorení bránice jedlom nemožné a na samom začiatku vzniku prietrže je jedinou liečbou strava..

Tri zásady stravovania:

Dodržiavanie režimu. Množstvo jedla spotrebovaného naraz by nemalo zaťažovať žalúdok: jesť 5-6 krát denne, množstvo jedla naraz nie je väčšie ako 250 ml. Intervaly medzi jedlami by mali byť rovnaké. Pripravte večeru s ľahko stráviteľnými jedlami..

Zníženie kyslosti. Navždy vylučujte výrobky, ktoré vyžadujú zvýšenú produkciu žalúdočnej šťavy: všetky korenené jedlá, koreniny, údené mäso, sladké dezerty a väčšinu cukroviniek. Nadmerné množstvo žalúdočnej šťavy vedie k jej penetrácii späť do pažeráka, čo veľmi poškodzuje sliznice a vedie k tvorbe vredov a erózii..

Zníženie tvorby plynov a zabránenie zápchy. Tvorba plynov vedie k zvýšenému tlaku na žalúdok. Ak chcete vylúčiť tento bod, zahodte:

 • kapusta,
 • kukurica,
 • fazuľa,
 • plnotučné mlieko,
 • pečenie droždia,
 • sýtené nápoje.

Liečba ľudovými liekmi

Infúzie a odvar z rastlinných prípravkov pomáhajú zbaviť sa symptómov prietrže.

Pred použitím akéhokoľvek receptu z internetu alebo knihy sa vždy poraďte s gastroenterológom. Byliny, ktoré pomáhajú jednej osobe môžu uškodiť druhej.

Od pálenia záhy pomáha odvar koreňa sladkého drievka a pomarančovej kôry. Vezmite rovnaké časti koreňa sladkého drievka a pomarančovej kôry. Nalejte 2 cm nad zmes s vodou a duste, až kým sa kvapalina do polovice neodparí. Pred jedlom si zoberte tri polievkové lyžice.

Zafarbenie zabráni zberu byliniek z mäty piepornej, koreňa valeriána a feniklu. Nalejte vriacu vodu na zmes a držte na tmavom mieste, kým úplne nevychladne. Pite ráno a večer.

Zloženie brusníc, aloe a medu vás zachráni pred grganím. Prejdite všetky komponenty cez mlynček na mäso, naplňte teplou vodou a počkajte 6 hodín. Peste zloženie postupne po celý deň.

chirurgia

Ak konzervatívna liečba neprináša požadovaný výsledok, zvyšujú sa príznaky HPAA a na tomto pozadí sa vyskytuje závažná lézia pažeráka - gastroenterológovia dôrazne odporúčajú operáciu.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Počiatočná polohacvičenie
 • Viacnásobná erózia pažeráka;
 • vredy;
 • príznaky vnútorného krvácania;
 • ťažká anémia (hemoglobín pod 50 g / l);
 • veľká prietrž (priemer viac ako 10 cm);
 • dysplázia pažeráka.
 • Uvoľnenie obmedzenej časti žalúdka z hernálnej brány a jej návrat na fyziologické miesto;
 • odstránenie prietrže bránkou prišitím otvoru do 4 cm a vytvorením manžety, ktorá zabráni tomu, aby sa obsah žalúdka vrhol do pažeráka;
 • fixácia hornej časti žalúdka a pažeráka na prednej stene bránice, aby sa zabránilo ich posunutiu.

Operácia - prišívanie hernálneho otvoru - sa uskutočňuje tromi spôsobmi (výber metódy závisí od stavu pacienta, jeho veku a veľkosti prietrže):

metóda s otvorenou dutinou,

pomocou mini prístupu.

Obdobie obnovy priamo závisí od spôsobu operácie. Po operácii brucha pacient strávi deň na jednotke intenzívnej starostlivosti, potom sa presunie na oddelenie. Stát je povolené na 5. deň a stehy sa odstránia na 7. deň. Úplné zotavenie končí po 4 týždňoch.

Po laparoskopii je doba zotavenia na polovicu. Už večer v deň operácie je pacientovi dovolené vstať a je mu predpísané 3-5 dní po operácii.

Dodržiavajte diétu a dodržiavajte špeciálne pokyny lekára najmenej 6 mesiacov. Potom sa človek postupne prepne na normálny životný štýl.

Výsledok chirurgického ošetrenia HPOD: manžeta je vytvorená zo žalúdka, bráni vhodeniu obsahu žalúdka do pažeráka.

Zhrnúť

Pamätajte, že konzervatívna liečba prietrže pri otváraní jedla v bránici bude účinná iba pri prísnom pripustení všetkých predpísaných liekov, celoživotnom dodržiavaní diéty a každodennej rutine. Ak nie ste pripravení neustále sa obmedzovať - ​​mali by ste uvažovať o operácii.

Nakoniec dobrá správa: v modernej farmakológii sa lieky objavili bez vedľajších účinkov a nie sú návykové. Toto je veľký krok vpred v liečbe HPOD, pretože počas liečby existuje veľa problémov v dôsledku toho, že si telo zvykne na určité lieky, ktoré si musia nájsť alternatívu..

Ezofágová prietrž

Diagnózu „ezofágovej hernie“ neurčí žiadny kompetentný lekár. Pretože v medzinárodnej klasifikácii neexistuje žiadna takáto choroba. Nie je možné zistiť, kde sa nachádza prietrž. Správny názov pre patológiu je hiátová prietrž (skrátene HHP). Toto je diagnóza a zdravotnícki pracovníci túto chorobu nazývajú.

Tí, ktorí sú ďaleko od medicíny a zabudli na anatómiu, nechodia do detailov. Hlavná vec je, že choroba je sprevádzaná známkami poškodenia pažeráka. Preto nebudeme neustále opravovať „populárnu terminológiu“. Je oveľa dôležitejšie venovať pozornosť príznakom lézie, predchádzať komplikáciám a nájsť možnosti liečby bez chirurgického zákroku a bez chirurgického zákroku..

Štatistické analýzy ukazujú, že „hernia pažeráka“ je najbežnejšia u žien vo vekovej skupine 60 a viac rokov. U ľudí mladších ako 50 rokov sa vyskytuje s frekvenciou 0,7%, v období od 51 do 59 rokov sa prevalencia zvyšuje na 1,2%. Maximálna hodnota je 4,7%.

Spomeňte si na anatómiu „cesty“ z pažeráka do žalúdka

Po prehltnutí sa potravinové hrudky pošlú do žalúdka cez svalovú trubicu (pažerák). U dospelých má priemernú dĺžku 25 cm a jeho úlohou je dodávať rozdrvené a slín spracované potraviny, aby sa začalo trávenie. Orgán má pozdĺžne svaly, ktoré tlačia obsah do žalúdka, a silné kruhové svaly, ktoré bránia návratu.

V štruktúre je rozlíšených 7 anatomických segmentov. Budeme sa zaujímať iba o 3 dolné časti pažeráka:

 • Suprafrenický - nachádza sa 3 až 4 cm od bránice. Tu sa častejšie zisťujú divertikly, častejšie sa zisťujú kŕčové žily, vredy a zápaly, hernie.
 • Intrafrenický (epikardiálny) - nie viac ako 2 cm, prechádza cez hrúbku bránice, cez špeciálny otvor nazývaný „pažerák“. Okrem vyššie uvedenej patológie hrá dôležitú úlohu vo funkčných poruchách, zúčastňuje sa na regulačnom mechanizme otvárania kardií, má silný fibro svalový kruh, zaisťuje uzavretie lúmenu a úplnú tesnosť medzi pažerákom a žalúdkom v pokoji. Mobilný, obklopený tukovým tkanivom.
 • Brušný alebo subfrenický - veľkosť 3-4 cm, sa tiež nazýva „predsieň“ srdcovej časti žalúdka, je funkčne rovnaký ako bránica, tvorí uhol (His) vo veku jedného roka s veľkým zakrivením pri vstupe do žalúdka. Vnútri rohu je záhyb, ktorý funguje ako ventil. Je uzavretý tlakom vo vnútri žalúdka a neumožňuje spätný pohyb potravy (regurgitácia, grganie)..

Membrána je tvorená hustou svalovou vrstvou. Oddeľuje hrudnú dutinu od brušnej dutiny. Má diafragmatické otvory na priechod pažeráka, brušnej tepny, sympatického nervu a dolnej dutej žily. Pletie ich pomocou šliach, aby zabezpečili kolísanie tlaku a vytvorili potrebné podmienky pre činnosť dýchacích ciest, srdca a veľkých ciev, trávenie.

Prečo sa vyskytuje prietrž??

Rozlišujte príčiny kýly pažeráka vrodenej a získanej prírody. Takáto anomálie vývoja, ako napríklad krátky pažerák, „vtiahne“ hornú časť žalúdka do hrudnej dutiny. Nedostatok kolagénu v štruktúre svalových vlákien bránice oslabuje svalové napätie, prispieva k prehýbaniu a napínaniu tkaniva obklopujúceho pažerák..

V starobe človek nadobúda rôzne poruchy, ktoré telo už nedokáže napraviť ani kompenzovať. Tie obsahujú:

 • všeobecné zmeny v štruktúre spojivového tkaniva (strata kolagénu, elastínu), ktoré významne oslabujú väzivo svalov;
 • silná fyzická námaha, najmä s prudkým vzostupom alebo drepom;
 • prírastok na váhe alebo prudký úbytok hmotnosti, množstvo tukového tkaniva v brušnej dutine ovplyvňuje mobilitu bránice, vnútrobrušný tlak s výrazným znížením hmotnosti, zmeny biochemických procesov vo svalovom tkanive, vyskytuje sa atrofia;
 • tehotenstvo u žien s veľkým plodom alebo dvojčatami, ktoré majú dvojičky, dočasne zmení umiestnenie orgánov vo vnútri brucha;
 • sklon k zápche;
 • prevedené operácie na pažeráku nie sú úplné bez narušenia funkcie orgánov;
 • chronický kašeľ fajčiarov;
 • zväčšenie brucha v dôsledku tlakov na ascitoch na kupole bránice zdola;
 • choroby pažeráka spojené so zhoršenou motorickou funkciou;
 • poranenia a popáleniny pažeráka (tepelné a chemické);
 • choroby žalúdka, tenkého čreva, žlčových ciest, ktoré vedú k zhoršenej evakuácii potravín, sekrécii, zmenám v motorickej aktivite svalovej vrstvy (napríklad reflexná kontrakcia pozdĺžnych svalov pažeráka s peptickým vredovým ochorením, cholecystitída);
 • tupé poranenie brucha.

Vzdelávací mechanizmus

Pod vplyvom jedného alebo viacerých dôvodov sa vytvára zväčšené otvorenie pažeráka, bránice bránice bránice. Do nich môžu vstúpiť susedné orgány umiestnené pod kupolou: horná časť žalúdka, omentum, črevná slučka. Takéto kýly sa nazývajú hiatal. Medzi všetkými herniami bránice tvoria 90%.

Sú známe rôzne hiátové hernie, líšia sa lokalizáciou a pohyblivosťou:

 • axiálny (axiálny), označuje klzné prietrže - častejšie ako iné (95% prípadov) sa kardia žalúdka a spodná časť pažeráka voľne pohybujú axiálne zdola nahor a dozadu (takéto kýly sa tiež nazývajú „plávajúce“), v dôsledku čoho môže žalúdok presahovať bránica, proces prechodu potravy sa preruší;
 • pevná perioezofágová (paraezofágová) - zriedka (5%), nepohybuje sa, jedna z častí žalúdka alebo celého orgánu, omentum, slučka tenkého čreva, časť sleziny vstupuje do diery.

Posuvné prietrže sa líšia stupňom o 3 možnosti:

 • 1 stupeň - to je počiatočné štádium, je možné, že iba subfrenická časť pažeráka prenikne do hrudnej dutiny, je asymptomatická, liečba pažerovej kýly nevyžaduje chirurgický zákrok, zvyčajne je dostatočná strava;
 • 2 stupňa - okrem dolných častí pažeráka vstupuje do herniálneho otvoru aj horná časť žalúdka, prejavujú sa príznaky choroby, vyžaduje sa vytvorenie kombinovanej schémy, ako liečiť prietrž pažeráka, ak sa neprijmú žiadne opatrenia, spôsobuje komplikácie;
 • Stupeň 3 - najzávažnejšie prejavy, väčšina žalúdka sa pohybuje do priestoru nad bránicou, pravdepodobne celý orgán, črevné slučky, túto formu nemožno vyliečiť bez chirurgického zákroku.

príznaky

Pacienti majú klinické prejavy choroby iba od druhej fázy choroby. Hlavné príznaky sú nasledujúce. Bolesť - lokalizovaná v epigastrickej oblasti, často vľavo, sa objavuje náhle, dosť intenzívna, veľmi podobná angine pectoris, zosilňuje sa aj pri ťažkej fyzickej námahe, počas pohybu.

Porucha prehĺtania - opísaná pacientmi ako „pocit stlačenia hrudky v krku“. Pásanie - horkosť konzumovaná potravou, kyslý obsah, vyskytuje sa po jedle, neprechádza dlho. Chrapľavý hlas - spôsobuje, že sa kyselina hadí do hrtanového a väzivového aparátu, dochádza k chemickému popáleniu..

Pálenie záhy - to sa deje po jedle aj nalačno, horšie v polohe na chrbte, keď sa predkláňate. Pretrvávajúce čkanie - príčinou je opätovné podráždenie vetiev nervu vagus, a preto dochádza ku kŕčovej kontrakcii bránice. U pacientov so škytavkami sa vyskytuje nepríjemné nepohodlie. V noci sa slinenie zvyšuje, dostať sa do hrtanu podporuje záchvaty kašľa, nespavosť.

Pri bolesti je dôležité všimnúť si príznaky komplikácií:

 • bolesť je takmer konštantná, tupá, boľavá;
 • zmeny lokalizácie („listy“ pod ľavou lopatkou do žalúdka);
 • prejavuje sa útokom s „rezajúcim“ charakterom;
 • zosilnené tlakom v epigastrickej oblasti.

Aké sú možné komplikácie??

Negatívne dôsledky neošetrenej HPOD môžu viesť k:

 • na rozvoj zápalu pažeráka v katarálnej, eróznej forme alebo vo forme refluxnej ezofagitídy;
 • peptický vred v dolných rezoch s následnou stenózou pažeráka v dôsledku zúženia alebo perforácie jaziev;
 • porušenie pevnej prietrže;
 • krvácanie zo žalúdka alebo pažeráka z kŕčových žíl;
 • záchvaty reflexnej angíny.

Aké sú znaky porušenia predpisov??

Porušenie bránice prietrže nastáva v súvislosti s náhlym kŕčom zväčšeného pažeráka. Niekedy je to prvý príznak choroby. Častejšie sa vyskytuje u pacientov, ktorí sú si vedomí svojej patológie, v prípade porušenia odporúčaní lekára, odmietnutia alebo kontraindikácií pri operácii kýly.

Na pozadí obvyklých príznakov sa v hornej časti epigastria a na hrudníku náhle objaví ostrá bolesť. Vyžaruje do goliera, ľavého ramena. Pri veľmi vysokej intenzite je sprevádzaný šokovým stavom. Dlhodobé zvracanie, ktoré sa zhoršuje vo výške bolesti, trvá takmer jeden deň.

Brucho je opuchnuté, črevná pohyblivosť je zachovaná, vyvoláva bolesť. Ak sa takéto príznaky objavia, potom je pre život ohrozujúce indikácie nevyhnutná chirurgická liečba pažerákovej hernie. Pacient by mal byť okamžite nazvaný sanitka.

diagnostika

Na stanovenie diagnózy lekár podrobne zistí príznaky, vzťah k rizikovým faktorom, prítomnosť chorôb tráviaceho ústrojenstva. Objektívne príznaky zväčšenia otvoru pažeráka a narušená poloha orgánov sa získavajú pomocou röntgenovej metódy a endoskopie. Röntgenová štúdia sa uskutočňuje s kontrastom tráviacich orgánov so suspenziou bária.

Pri prietrži je možné detegovať zväčšený krúžok pažeráka, srdcovú časť žalúdka nad bránicou, neprítomnosť v priestore pod kupolou bránice dolného segmentu pažeráka, vysoko lokalizovaného zvierača..

Pri fibrogastroskopii je viditeľný prechod spojenia pažeráka a žalúdka do suprafrenického priestoru, objavujú sa príznaky komplikácií (zápal na sliznici pažeráka, erózia, peptické vredy, rôzne formy gastritídy). Vyžaduje sa nevyhnutne diferenciálna diagnostika nádoru. Na tento účel sa odoberá biopsický materiál..

Ako liečiť hiátovú prietrž

Lekár by mal informovať pacienta o možnostiach liečby choroby po potvrdení diagnózy ďalšími metódami. Metódy liečby hernie pažeráka (máme na mysli „pažerák“) sa vyberajú v závislosti od štádia procesu, stavu pacienta, veku a súvisiacich chorôb..

V prvom štádiu, pri absencii symptómov, liečba vyžaduje profylaxiu, aby sa zabránilo zhoršeniu procesu prietrže. Pacientovi sa odporúča strava, predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Veľký význam má zákaz vzpierania a normalizácie hmotnosti..

V druhej alebo tretej etape je nemožné liečiť pažerovú prietrž bez chirurgického zákroku. U starších ľudí sa upúšťa iba od konzervatívnych metód s dekompenzáciou kardiovaskulárneho systému, s ťažkou mozgovou nedostatočnosťou. Hlavnou vecou pre nich je odstránenie, pokiaľ je to možné, príčin zvýšeného tlaku v brušnej dutine, na liečenie chronických chorôb, ktoré prispievajú k patológii..

Čo pridať k dennej gymnastike?

Cvičenie je k dispozícii pacientom akéhokoľvek veku. Umožňujú podporovať svaly bránice a brucha, predchádzať atrofickým zmenám. Dychové cvičenia sa musia robiť ráno na lačný žalúdok.

Zahŕňa: v polohe na chrbte - vyčnievanie brucha pri vdýchnutí a zatiahnutie pri výdychu, pri státí - nakláňanie do strán pri vdýchnutí, návrat do pôvodnej polohy pri výdychu. Medzi bežné cvičenia pre svaly patrí zdvíhanie nôh, „bicyklov“, „nožníc“..

Úloha výživy

Dietetické potraviny by mali pomôcť eliminovať zápchu, nadúvanie, normalizovať hmotnosť a predchádzať prejedaniu. Pacientom sa odporúča jesť najmenej šesťkrát denne v malých porciách. Je zakázané zahrnúť do stravy:

 • alkoholické nápoje, sóda, káva;
 • korenené korenie, cesnak, cibuľa;
 • mastné a vyprážané jedlá;
 • nakladaná zelenina;
 • kyslé šťavy, bobule a ovocie;
 • plnotučné mlieko;
 • čerstvé pečivo, ražný chlieb.

Sladké ovocie je lepšie šúpať, nastrúhať. Povolený:

 • sušené ovocie (najmä sušené slivky);
 • odstredené mliečne výrobky (kefír, tvaroh, jogurt);
 • Varené jedlá chudého mäsa, hydiny a rýb;
 • vegetariánske polievky;
 • uvarenú kašu v zriedenom mlieku;
 • praženica;
 • sušený biely chlieb, sladké sušienky na čaj;
 • do čaju môžete pridať mlieko.

Po jedle je zakázané ísť spať, mali by ste chodiť. Neodporúča sa jesť pred spaním. Kefir je dobré piť 3 hodiny pred spaním.

Používanie liekov

Lieky pre pacienta s HPA sú potrebné na podporu trávenia a na zabránenie funkčných porúch sekrécie, motility. Ak má pacient zvýšenú kyslosť, odporúčajú sa lieky s antacidovými vlastnosťami (Almagel, Gastal), blokátory kyseliny (ranitidín, famotidín, Nizatidín, omeprazol). Zlepšujú motilitu cisapridu, metoklopramidu, zabraňujú a eliminujú prejavy gastroezofágového refluxu s pálením záhy, zvíjanie.

Druhy chirurgickej liečby

Úlohou operácie je obnoviť tesnosť otvoru pažeráka v bránici, návrat a fixáciu pažeráka a žalúdka do ich prirodzenej polohy. Chirurgická liečba je indikovaná u pacientov s herniou druhého až tretieho stupňa, ak:

 • diera tvorí pomerne široký herniálny kanál;
 • spadnuté orgány sú upevnené v bráne prietrže;
 • existujú komplikácie;
 • prietrž vytvorená na pozadí zhoršeného vývoja sliznice (dysplázia) a je nebezpečná degeneráciou na zhubný nádor;
 • predpokladá sa porušenie posuvnej prietrže.

Liečba ľudovými liekmi

Ľudové lieky na prietrž hernia otvorov pažeráka pomáhajú strave a liekom eliminovať nežiaduce prejavy poškodených tráviacich orgánov. Na odstránenie nadúvania sa odporúča použiť odvar z mäty, feniklu, valeriánu, ľanových semien alebo kôpru. Čaj so zázvorom alebo trochu nastrúhaným koreňom pomáha pri bolesti a pálení záhy. Mrkvová šťava je užitočná na liečenie zápalových stavov..

Hernia pažeráka predovšetkým porušuje funkcie žalúdka a pažeráka. Celkový výsledok závisí od činnosti počiatočnej časti tráviaceho traktu. Preto bez liečby trpia aj iné orgány. Včasný prístup k lekárovi pomôže zabrániť progresii patológie.

Hernia pažeráka: príznaky, liečba a strava

Kýlová hernia je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zmene polohy pažeráka a žalúdka vo vnútri tela. Z ich stien sa tvoria patologické herniálne výčnelky.

Tento proces je spôsobený relaxáciou svalového a väzivového aparátu, expanziou bránice. Kýlová pažerá sa skladá z nasledujúcich častí: hernia gate, hernial sac, hernial content.

Brána je najčastejšie diafragmatický prsteň. Hernálny vak je vytvorený zo steny orgánu. Herniálny obsah - všetko, čo sa dostane do herniálneho vaku: jedlo, susedné steny.

Ochorenie sa objavuje a progreduje v starobe. U mladých ľudí je veľmi zriedkavá, iba pri vrodených patológiách. Riziko rozvoja u ľudí nad 60 rokov.

Čo je kýla pažeráka

Rozlišujú sa tieto dôvody:

 • Vrodená malformácia pažeráka. Kýla je diagnostikovaná ihneď po narodení alebo u malých detí. Percento jeho vývoja nie je významné.
 • Veková relaxácia a podvrtnutie pažeráka, bránica.
 • Obezita, nadváha. Zároveň sa zvyšuje vnútro-brušný tlak, vnútorné orgány sa premiestňujú, čo spôsobuje herniálne výčnelky.
 • Dramatické chudnutie. Za kritické sa považuje hmotnosť nad 20 kg mesačne..
 • Chronické procesy v pečeni so zmenou veľkosti: hepatitída, cirhóza.
 • Príjemné prejedanie.
 • Sila fyzickej aktivity.
 • Chirurgické zásahy do vnútorných orgánov, najmä do pažeráka, žalúdka, priedušnice, srdca.
 • Hromadenie tekutiny v brušnej dutine - ascites.
 • Niekedy počas tehotenstva.
 • zápcha.
 • Organické lézie pažeráka.
 • Popáleniny vnútorností soľami, kyselinami.
 • Stav po mŕtvici.
 • Nemé poranenia brucha.

Príznaky a príznaky choroby

Ak patologické zameranie nie je veľké a je v počiatočnom štádiu, potom sa toto ochorenie nemusí prakticky prejaviť. Keď sa zväčšuje herniálny výčnelok, sú narušené funkcie, inervácia, prísun krvi, u pacientov sa objavujú ťažkosti.

Aké môžu byť príznaky hernie pažeráka:

Kýla u každého pacienta sa prejavuje individuálne, stále však existujú všeobecné charakteristiky. Bolesť je náhle, silná, ťahá alebo bolí v prírode, niekedy aj brnenie.

Je lokalizovaná v epigastrickej oblasti, „pod lyžičkou“ alebo v ľavom hypochondriu. Dáva v ľavej ruke, vzadu, medzirebrové priestory. Posilňuje fyzickú aktivitu, rýchle dýchanie, počas alebo po jedle.

Bolesť môže prejsť so zmenou polohy tela a prehltnúť studenú vodu.

 • Ťažkosti s prehĺtaním. Pacient má problémy s prehĺtaním potravy.
 • Ťažká pálenie záhy.

Je to pálivý pocit v pažeráku. Vyskytuje sa v dôsledku narušenia pohyblivosti pažeráka a spätného toku kyseliny chlorovodíkovej zo žalúdka do pažeráka. Znak je konštantný, obťažuje pacientov aj v noci. Drogy ho eliminujú na niekoľko hodín.

 • Nedávno zjedené jedlo.

Môže byť drvenie vzduchu, kyslé.

Vyskytuje sa nie kvôli problémom v pľúcach, ale kvôli kompresii priedušnice vysídleným pažerákom alebo herniou. Je suchý, konštantný, pochádza z hrdla, ale nie je s ním žiadne hlien, takže je dosť ťažké odkašlať..

Nemožno liečiť antitusickými liekmi. Pri dlhšom priebehu kašľa, ktorý trvá viac ako 2 mesiace, je potrebná lekárska konzultácia.

 • Horkosť v ústach, zápach z úst.
 • čkanie.

Objavuje sa z dôvodu porušenia pošvy. Zároveň sa membrána začne náhodne zmenšovať.

Pacienti často vyvolávajú vracanie, aby zmiernili príznaky..

Toto je najčastejšie hnačková stolica..

Ťažkosti pri prechode potravou pažerákom.

Ak sa objaví niekoľko príznakov, je potrebné poradiť sa s odborníkom, aby sa diagnostikovala a predpísala potrebná liečba.

klasifikácia

Lekári rozlišujú 3 stupne hernie pažeráka.

Vyznačuje sa miernym výstupkom, miernou léziou. Funkcie orgánov nie sú prakticky porušené. Inervácia a prísun krvi netrpia, nemusia sa vyskytnúť žiadne príznaky. Detekujte pri preventívnych prehliadkach náhodou.

Pri kýle 1. stupňa musíte určite navštíviť lekára, ktorý predpíše potrebné ošetrenie. To zahŕňa pozorovanie denného režimu a výživy, výživy, vymenovania liekovej terapie. Nevyžaduje sa žiadny chirurgický zákrok.

Väčšie vzdelanie sa prejavuje charakteristickou symptomatológiou: ťažkosti s bolesťou, nepohodlie, pálenie záhy, belgovanie. Funkcie pažeráka a žalúdka začínajú trpieť. Liečbu predpisuje iba lekár na základe výsledkov diagnostických postupov.

Zanedbaná a oneskorená forma choroby. Prejavuje sa to ako vážne príznaky. Pacientka je mučená silnými akútnymi bolesťami, silnými pálením záhy a opaskom, odmietnutím jesť.

Tráviace črty gastrointestinálneho traktu trpia. Tento stav si vyžaduje okamžitú liečbu a hospitalizáciu v nemocnici, komplexnú liečbu.

Najprv sa uskutoční operácia na odstránenie prietrže. Vyvrtané väzivo sa šije, aplikuje sa záchytná sieť, po ktorej sa predpíše liek.

Lieky podľa výberu sú antispasmodiká, inhibítory protónovej pumpy, antacidá, prokinetika. Je potrebné dodržiavať prísnu šetrnú stravu: vylučujte horúce, mastné, vyprážané a korenené jedlá.

Je dovolené brať tekuté alebo kašovité jedlo, varené, dusené, nastrúhané.

Čo je choroba nebezpečná?

Najnebezpečnejšou komplikáciou hernie pažeráka je jeho porušenie. Deteguje sa po dlhom procese bez nevyhnutnej terapie alebo prudko, náhle, ako prvý prejav patológie.

Ako sa to prejavuje:

 • Náhla, ostrá, ostrá bolesť v hornej časti brucha alebo v strede hrudníka. Pripomína povahu angíny pectoris alebo infarktu. Vždy dáva ľavú lopatku, golier, krk a jazyk. Atak sa zhoršuje po jedle alebo fyzickej aktivite, bolesť sa stáva neznesiteľnou, pacienti môžu stratiť vedomie. Nie je eliminovaný liekmi.
 • Vo výške bolesti dochádza k zvracaniu. Netrvá dlho, až niekoľko dní, neprináša úľavu. Môžu existovať krvné nečistoty. S takýmito príznakmi okamžite vyhľadajte lekára.
 • Nadúvanie a plnosť v žalúdku.
 • Zvýšenie srdcového rytmu, vysoký krvný tlak.

Keď sa tieto príznaky objavia, pacient by mal byť bezodkladne prijatý do nemocnice.

Okrem porušenia sa rozlišujú aj tieto nebezpečné podmienky:

 • Vznik erozívnej alebo ulceróznej ezofagitídy.
 • Peptické vredy pažeráka.
 • Stenóza a jazvové zmeny v pažeráku, zúženie jeho lúmenu.
 • Vnútorné krvácanie.
 • zlomyseľnosť.
 • Perforácia steny orgánov.
 • Sekundárna infekcia, peritonitída.

diagnostika

Ak chcete zistiť potrebný rozsah štúdií a vykonať presnú diagnózu, mali by ste sa obrátiť na kvalifikovaného odborníka. Po prvé, lekár vykoná vyšetrenie pacienta a jeho vyšetrenie. Pomáha to spresňovať sťažnosti, zhromažďovať potrebné informácie..

Pri pohmatu brucha je možné okamžite zistiť výčnelok prietrže. Potom sú predpísané všeobecné klinické štúdie: všeobecná analýza moču, všeobecný krvný test, stolica pre koprogram.

Môže sa vyskytnúť anémia v krvi a menšie zápalové zmeny. Koprogram hodnotí tráviace a enzymatické funkcie orgánov. Potom pokračujte v inštrumentálnych výskumných metódach.

Rádiografia so zavedením kontrastného činidla. Röntgenový obraz umožňuje posúdiť umiestnenie štruktúr, zistiť herniu.

Príznaky prietrže budú:

 • Posun brušného pažeráka.
 • Vysoko postavená clona.
 • Prítomnosť herniálneho vaku.
 • Predĺženie membránového krúžku.

Na označenie detailov sú predpísané endoskopické metódy. Fibrogastroduodenoskopia s herniou pažeráka vám umožňuje vyhodnotiť stav slizníc, pohyb orgánov, veľkosť výčnelku, rozšírenie záhybov a dier. Na základe toho môžete urobiť konečnú diagnózu.

laparoskopia

Vzťahuje sa na diagnostické aj terapeutické metódy. Je predpísaný na neprimeraný zber informácií o zdravotnom stave pacienta..

Laparoskopia je typ chirurgickej techniky charakterizovanej malými punkciami brucha. Prostredníctvom týchto vpichov sú zavedené kamery a potrebné nástroje, všetky vo forme kovových trubíc.

Z fotoaparátov sa obrázok zobrazuje na monitore počítača. Ak sa nájde kýla, je pitvaná, vyšetrená a zošitá. Operácia nie je dlhá, minimálne invazívna a nie traumatická.

Po tom, čo neexistujú žiadne komplikácie a veľké jazvy, je doba zotavenia krátka. Táto metóda sa aktívne používa v chirurgii..

Ako a ako liečiť chorobu

Liečba hernie pažeráka má niekoľko možností:

 • Liečba diétou.
 • Konzervatívny liek;
 • Chirurgický zákrok;
 • Kombinované kombinované.

Kýlu možno vyliečiť bez chirurgického zákroku

Liečba bez chirurgického zákroku je možná. Sú splnené tieto podmienky:

 • Hrudný výčnelok by mal byť malý.
 • Nemalo by zasahovať do fungovania vnútorných systémov..
 • Tok krvi nebol narušený.
 • Drobné príznaky týkajúce sa pacienta.
 • Závažnosť príznakov nie je akútna.
 • Priechodnosť pažeráka bola zachovaná.
 • Konzervatívna terapia sa uskutočňuje pri 1-2 stupňoch choroby.
 • Kýla stupňa 3 sa môže liečiť iba chirurgicky alebo zmiešanou metódou..

Ako liečiť kýlu bez chirurgického zákroku

Ak chcete liečiť ochorenie bez chirurgického zákroku, musíte dodržiavať diétu, pravidelne brať lieky, cvičiť gymnastiku.

Výživa, strava a menu pri hernii pažeráka:

 • Úplné odmietnutie akútnej. Zoznam výrobkov obsahuje: cibuľu, papriku, cesnak, korenie, omáčku, majonézu, kečup.
 • Vyvarujte sa vyprážaniu, slaným, kyslým a údeným jedlám.
 • Zákaz alkoholu, fajčenia, sýtených nápojov, štiav, kávy, energetických nápojov.
 • Ovocie. Vylúčiť z diéty citrón, brusnice, granátové jablko, kivi, hrozno, citrusové plody.
 • Ovocie a zelenina na konzumáciu.

Strava znamená frakčnú výživu až 6-krát denne, porcie by mali byť malé. Nezúčastňujte sa fyzickej aktivity hodinu po jedle, spajte so zdvihnutou hlavou. Po jedle nesmiete ležať.

Možnosti ponuky

Pokiaľ ide o patológiu, mali by sa sledovať tieto produkty:

 • Sušené ovocie: sušené marhule, sušené slivky, hrozienka. Najlepšie sa berú na desiatu alebo na zákusok..
 • Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku. Môže slúžiť ako raňajky a ako extrémne jedlo.
 • Žiadne smaženie zeleninových polievok na obed ako prvý chod.
 • Varené ryby, hydina. Na prílohu alebo večeru. Varenie mäsových guličiek, párových mäsových guličiek, suflé.
 • Vodná kaša na raňajky.
 • Kompost, čaj a ovocný šalát ako dezert. Odporúča sa používať 1,5 litra tekutiny denne.

Z predpísaných liekov:

 • Inhibítory protónovej pumpy - Omez, Lansoprazol.
 • Antacídy - Maalox, Almagel.
 • Prokinetika - Tserukal.
 • Antispasmodiká - Duspatalin, Drotaverin.
 • Probiotiká - Linex, Enterol.

Cvičenie a gymnastika

Lekári odporúčajú dychové cvičenia a cvičenia na posilnenie svalov bránice. Všetko je vykonávané na lačný žalúdok počas remisie. Počas exacerbácie sú cvičenia kontraindikované.

 • Pacient leží na svojej pravej strane. Pod hlavu a plecia položte pevný vankúš tak, aby boli zdvihnuté pod uhlom 45 stupňov. Počas inšpirácie namáhame brušnú stenu a postupne vyčnievame z žalúdka. Dych je ostrý. V tomto okamihu relaxujeme stenu brucha. Strávte 2-krát denne počas 10-15 minút.
  Pacient je na ohnutých kolenách. Telo je rovné. Pomaly sa nadýchnite. V tejto chvíli sa trup vľavo na maximum, potom doprava. Počas vyrovnávania výdych. Vykonajte 1 čas po dobu 10 minút.
  Poloha pacienta leží na chrbte. Po inšpirácii sa telo otočí jedným smerom. Pri výdychu - počiatočná poloha. Ďalším dychom je odbočka v opačnom smere. A tak urobte 10 striedaní 2-3 krát denne.

Hernia Odstránenie chirurgie

Počas operácie sa vyrezávajú herniové žľazy, vyšetrujú stav orgánu a vracajú ho na svoje miesto. Hrudný vak a brána sú šité. Na zraniteľné miesta je umiestnená holdingová mriežka.

Vykonajte nasledujúcu taktiku:

 • Nissenova fundoplikácia - pomocou špeciálnej sieťky je prenos oddelený od žalúdka, aby nedošlo k posunu orgánov..
 • Operácia Belsi. Dolný pažerák a väzivový aparát sú lemované do bránice. Kýla v tejto pozícii sa môže znova vytvoriť.

Diéta po operácii

Po operácii platí prvý deň zásada: chlad, hlad a mier. To znamená, že 24 hodín po chirurgickom zákroku si pacient odpočíva iba v posteli, je zakázané vstávať.

Chlad sa aplikuje na oblasť prevádzky vo forme ľadových alebo chladiacich ohrievačov. Nemôžete jesť, môžete piť vodu v malých dúškoch.

Po 24 hodinách môžete zaujať polohu v polopánku, prudko nevstávať. Vylúčte všetku fyzickú aktivitu. Jedzte studenú kašu a výrobky z vody: banánové pyré, ovsené vločky, želé.

Tretí deň je predpísaná šetrná strava. Všetko je varené a brúsené. Po zlepšení stavu pacienta sa vracia k obvyklej strave.

Liečba ľudovými liekmi

 • Odvar kôry osiky.

Vysušte prípravok. 1 polievková lyžica nalejte 250 ml vody, pomalý oheň povarte. Varte 30 minút bez varu..

Potom sa ochladí, napätie, môže byť zriedená chladenou vodou. Vypite 50 ml 3-krát denne. Zmierňuje zápal, príznaky bolesti, pálenie záhy.

 • Odvar z husacej mušle.

Dve polievkové lyžice suchej drvenej zmesi nalejeme 300 ml vriacej vody, prikryjeme, nechajte 2 hodiny. Kmeň, cool. Vypite pol pohára 2 krát denne po dobu 1 mesiaca.

Zmierňuje bolesť, zápal, svalové kŕče. Nalejte 2 čajové vrecká s 200 ml vriacej vody. Trvajte na tom, v pohode. Ber ako čaj.

Možnosť liečby bez chirurgického zákroku pri hiátovej prietrži

Ak je diagnostikovaná hiátová prietrž, je možné ošetrenie bez chirurgického zákroku? Takáto kýla je závažné ochorenie, ktoré je tiež veľmi ťažké diagnostikovať. Ak lekár diagnostikoval hiátovú prietrž, je v zásade možné ju liečiť bez chirurgického zákroku, ale pacienti s ňou musia najčastejšie súhlasiť. Eliminácia HPOD doma je možná iba v počiatočnej fáze ochorenia, ale vzhľadom na skutočnosť, že diagnóza nie je vždy aktuálna, podmienky terapeutickej liečby už boli vynechané..

Konzervatívny spôsob liečby HPOD môže pacienta liečiť a poškodiť ho. Z tohto dôvodu sa odporúča odstrániť prietrž pri liekoch iba v 1 alebo 2 štádiách choroby.

Kýla popis

Kýla je premiestnenie a vyčnievanie orgánov. Membrána, ktorá oddeľuje hrudník od žalúdka, má otvor pre pažerák. Na to sa jedlo dostane do žalúdka. Ak sú procesy v poriadku, jedlo sa trávi v žalúdku a pokračuje ďalej. Keď však bránice a svaly pásky oslabia a prestanú podporovať vnútorné orgány, objaví sa choroba pažeráka. Napríklad žalúdok môže ísť mimo svoje hranice a jeho horná časť je v hrudníku, čo negatívne ovplyvňuje jeho prácu a stav ľudského zdravia. Pacient s diagnózou HPOD môže mať ťažkosti s dýchaním, nevoľnosťou a inými nepríjemnými príznakmi.

Dôvody pre HPOD

Existuje veľa dôvodov, prečo sa môže vyskytnúť prietrž, ale tie hlavné sa musia nazývať:

 • fyzická neprimeranosť, pri ktorej sa vyvíja slabosť väzov;
 • stavy alebo choroby, ktoré zvyšujú tlak v bruchu (časté vracanie, ťažký chronický kašeľ, tehotenstvo, zvýšená tvorba plynov);
 • zhoršená kontraktilná funkcia pažeráka;
 • vrodená patológia.

Príznaky choroby

Ak je prietrž malá, nie je možné pozorovať živé príznaky, iba občas sa pacient obáva nevoľnosti alebo zvracania. Ak je situácia vážnejšia, možno pozorovať striekanie kyseliny zo žalúdka do pažeráka..

Malo by sa pamätať na to, že prietrž býva často asymptomatická. Preto je možné diagnózu stanoviť až po dôkladnom diagnostickom vyšetrení. Existujú prípady, keď ľudia prežili celý svoj život a zomreli na inú chorobu, pričom nikdy nevedeli, že majú HPOD. Preto, ak sa prietrž neobťažuje, potom opatrenia na jej odstránenie sa zvyčajne neprijímajú.

V opačnom prípade môže patológia spôsobovať bolesť za hrudnou kosťou v oblasti srdca. Tieto pocity sa najčastejšie vyskytujú potom, čo pacient zje alebo zdvihne závažia. Ďalším príznakom môže byť pálenie záhy, ktoré sa vyskytuje po jedle alebo v noci. Môže byť tak silný, že sa človek prebudí. Postupom času je pálenie záhy sprevádzané bolesťou..

 • prvý je brušný segment pažeráka mierne vyčnievajúci do hrudníka, žalúdok začína stúpať;
 • druhý - celý brušný segment pažeráka sa nachádza v hrudníku a žalúdok stúpa do oblasti otvoru;
 • tretia je časť žalúdka, srdcová časť a brušná časť pažeráka sú vytiahnuté nad diafragmatický otvor.

Ako už bolo uvedené, kýlu je možné liečiť konzervatívnymi metódami iba v prvých dvoch etapách. V treťom stupni bude liečba neúčinná a okrem toho sa môžu vytlačiť životne dôležité orgány. Drogová terapia nie je zameraná na úplné odstránenie patológie, ale na odstránenie takých stavov, ako sú: reflux, krvácanie, angína pectoris, zápalové procesy v pažeráku..

Posuvná prietrž

Posuvná prietrž je celkom bežná, ale mierne odlišná od obvyklej. Pri tomto vytvorení nedochádza k posunu v blízkosti pažeráka, ale okolo jeho osi. Diagnóza tohto typu prietrže je ešte ťažšia. Horná časť žalúdka stúpa nad bránicu a orgán sa podieľa na tvorbe herniálneho vaku..

Existujú dva typy posuvnej prietrže - pevné (v tomto prípade, bez ohľadu na to, ako sa nachádza telo pacienta, zostava zostane na svojom mieste) a nefixované, ak sa umiestnenie prietrže mení v súlade s polohou ľudského tela..

Posuvná prietrž nie je porušená. Aj keď dochádza ku kompresii srdca a zúženiu diery, potom nie je narušený krvný obeh, krvný výtok sa vykonáva cez pažerákové žily. Symptomatológia je identická s normálnou prietržou, ale prietrž sa môže líšiť v závislosti od polohy tela pacienta.

Konzervatívne zaobchádzanie

Prvá vec, ktorú musíte dodržať, je strava. Črevnými prípadmi prietrže môžu byť črevné a žalúdočné choroby, ktoré sú sprevádzané zápchou, grganím, nadúvaním a zvracaním. Aby bola liečba úspešná, musia sa tieto príznaky odstrániť..

Aby sa predišlo procesu fermentácie, je potrebné opustiť alkohol, údené a vyprážané jedlá, horúce korenie, kyslú zeleninu, výrobky z kyslého mlieka. Neodporúča sa jesť strukoviny, kapustu, cibuľu, chlieb.

Musíte jesť v malých porciách, ale niekoľkokrát denne. Jesť jedlo by malo byť teplé - nie studené, ale nie horúce. Lepšie bude, keď to bude šťouchaná polievka, zemiaková kaša, cuketa.

Na varenie musíte použiť nízkotučné odrody mäsa, hydiny a rýb, lepšie je dusiť, dusiť alebo variť. Prílohy sú prednostne vyrobené z obilnín, olej sa neodporúča.

Po jedle na pár hodín je lepšie sa fyzicky nezaťažovať, ale tiež nemôžete ísť spať, inak môžete vyvolať kyslý reflux zo žalúdka do pažeráka..

Ako lekárske ošetrenie sa predpisujú antacidá zamerané na odstránenie pálenia záhy, napríklad Gastal, Almagel, Maalox. Tiež sú uvedené blokátory roxatidínu, ranitidínu alebo iných blokátorov histamínu. Znižujú hladinu kyseliny chlorovodíkovej. Lieky, ktoré znižujú kyslosť, sú omeprazol, esomeprazol. Metoklopramid normalizuje motilitu pažeráka.

Pri HPOD sa odporúča cvičebná terapia. Nasledujúce cvičenia veľmi dobre pomáhajú:

 1. Ľahnite si na bok a hlavu položte na valec. Zhlboka sa nadýchnite a naplňte čo najviac žalúdok, potom pomaly vydýchnite a uvoľnite sa. Opakujte 4-5 krát.
 2. Nasaďte si kolená, narovnajte chrbát, vdychujte a pomaly sa nakloňte doprava, vydýchnite a vráťte sa do východiskovej polohy, opakujte cvičenie 6-7 krát.
 3. Ľahnite si na chrbát. Dýchanie je rovnomerné, pokojné. Pomaly sa otočte doľava a potom na pravú stranu, dávajte pozor, aby ste nedýchali.

Existujú byliny, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky HPAI - čierny orech, koreň sladkého drievka, šťaveľ, kôprom, klzký brest. Harmančekový čaj s medom je tiež účinný, upokojuje podráždený žalúdok a zmierňuje nadúvanie. Je dobré piť počas dňa a v noci môžete pridať med. Ak po jedle pocítite pálenie, pomôžeme zelerovej šťave, ale môžete piť iba 30 g denne, nič viac. Pre pálenie záhy je tiež dobré používať čaj gentian.

Kontraindikácie pre konzervatívnu liečbu

Ak je v pažeráku veľké množstvo vredov, závažná anémia, vnútorné krvácanie alebo veľká prietrž, nie je možné liečiť ho. Môžu sa vyskytnúť komplikácie, ktoré môžu byť smrteľné, napríklad sa začne kritické krvácanie, objaví sa perforácia pažeráka, orgány na hrudníku (vrátane srdca) sa začnú komprimovať..

Takmer každé ochorenie sa dá vyliečiť alebo výrazne spomaliť bez toho, aby sa musel uchyľovať k chirurgickému zákroku, ale na tento účel musíte začať liečbu v skorých štádiách ochorenia, jasne postupujte podľa pokynov lekára, opustite zlé návyky (alkohol a fajčenie) a viesť aktívny životný štýl..

Ezofágová prietrž

Ezofágová hernia je chronické ochorenie. Patologické zmeny v úzkej svalovej trubici a väzivovom aparáte bránice vedú k vážnemu narušeniu činnosti všetkých orgánov gastrointestinálneho traktu. Akékoľvek odchýlky negatívne ovplyvňujú kvalitu života osoby a môžu spôsobiť veľa nepríjemných symptómov a komplikácií. Včasná diagnóza vás ušetrí od zbytočných problémov. Nemôžete začať s ochorením, dá sa liečiť a zvyšuje pravdepodobnosť zotavenia tých pacientov, ktorí hľadajú lekársku pomoc pri prvých príznakoch choroby..

U osôb nad 60 rokov sa často diagnostikuje hernia pažeráka. Okrem kritéria veku sa zaznamenala aj súvislosť s pohlavím. Ženy majú častejšie túto chorobu ako muži. Existuje vysvetlenie pre všetko, ako pri každej chorobe, prietrž pažeráka má príčiny a charakteristické príznaky. Vedieť o nich nie je ťažké určiť prítomnosť patológie. Samoliečba je v tomto prípade zbytočná a neprijateľná, riziko komplikácií je príliš vysoké.

Ako sa lieči choroba, ako efektívne sú moderné terapeutické prístupy a čo by sa malo robiť, ak existuje podozrenie na vývoj choroby? Odpovieme na aktuálne otázky a načrtneme hlavné body, ktoré vám umožnia rozpoznať chorobu a chrániť sa pred následkami.

Čo znamená kýlová pažerák??

V zdravom tele zaujme každý orgán svoje miesto, ktoré je mu anatomicky priradené. Medzi brušnou a hrudnou dutinou prechádza svalová doska. Tento orgán sa nazýva bránica. Sval hrá veľmi dôležitú úlohu v ľudskom tele, je hlavným a je zodpovedný za dýchanie. V bránici je malá diera, cez ktorú prechádza pažerák. Všetko, čo sa nachádza pod bránicou, by za normálnych okolností nemalo spadať do oblasti hrudníka. Tomu sa dá zabrániť spojivovými tkanivami a väzivovými štruktúrami. Akýkoľvek pohyb do hrudníka pažeráka alebo do samostatnej časti žalúdka sa považuje za abnormálny. Ak sa zistí takáto patológia, u pacienta sa diagnostikuje hiátová hernia.

S progresiou ochorenia a bez liečby sa žalúdočné žlče dostávajú bez problémov do pažeráka. Dlhodobé odlievanie obsahu spôsobuje zápal sliznice. Toto telo nemá ochranu proti obsahu žalúdočnej kyseliny. Zápal sliznice je ľahko poškoditeľný, čo spôsobuje bolesť. To je jeden z hlavných príznakov prietrže pažeráka, existujú ďalšie problémy, ktoré sprevádzajú ochorenie.

Príznaky hernie pažeráka

Malá kýla pažeráka nespôsobuje pacientovi problémy. Pomerne často sa vyskytuje asymptomatická forma herniálnych formácií. Toto ochorenie sa nijako neprejavuje a nespôsobuje nepohodlie. Pacient nemá ani podozrenie na problémy a naďalej žije známym životom. Počas röntgenového žiarenia alebo ultrazvuku sa niekedy náhodou zistí závažná patológia.

Ochorenie sa môže kedykoľvek prehlásiť. Spravidla sa zaznamenáva aktivita klinických prejavov s progresiou choroby a rastom kýly. Frekvencia a závažnosť symptómov závisí od veľkosti patologickej formácie a jej typu, prítomnosti sprievodných chorôb a identifikovaných komplikácií..

Označte všeobecné príznaky prietrže pažeráka:

Najčastejším príznakom, ktorý sprevádza takmer všetky známe typy choroby, je pálenie záhy. Po jedle môže pacienta obťažovať ohýbaním, ktoré sa v noci často zosilňuje. Pálenie záhy môže spôsobiť ťažké fyzické námahy, prejedanie sa alebo nadmerné pitie. Niekedy sa symptóm prejavuje miernou formou a neovplyvňuje blaho pacienta. Pozoruje sa aj závažný pálenie záhy, keď je pre pacienta ťažké znášať pálenie na hrudi. Tento stav môže byť doplnený plynatosťou, nevoľnosťou a nepríjemnou dochuťou v ústach. Keď je obsah žalúdka v pažeráku, pálenie záhy sa stáva kyslým alebo horkým. Všetky tieto prejavy sa odrážajú v psychickom a fyzickom zdraví človeka. Spánok je narušený, pacient stráca pracovnú kapacitu a chuť do jedla. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky pálenia záhy, ako sa zbaviť pálenia záhy?)

Bolesť je ďalším výrazným príznakom hiátovej prietrže. Väčšina pacientov pozná syndróm bolesti, ktorý sa najčastejšie prejavuje sklonmi a horizontálnou polohou tela. Bolesť môže byť lokalizovaná za hrudnou kosťou, v hypochondrii, bruchu, v oblasti srdca. Bolestivé pocity sú zvyčajne bolesti v prírode. Po jedle zintenzívňujú, oslabujú po dychu alebo zhlboka sa nadýchajú..

Grganie. Tento príznak môže byť spôsobený kŕčmi zažívacieho traktu, aktívnym pôsobením žalúdka a zvýšeným vnútrobrušným tlakom. Počas rozhovorov a jedenia môže dôjsť k nedobrovoľnému uvoľneniu vzduchu. Útok je často sprevádzaný charakteristickým zvukom a zápachom. Pri grganí sa môže uvoľňovať nielen vzduch, ale aj obsah žalúdka. Použitie antispasmodík, ktoré niektorí pacienti používajú na zmiernenie príznaku, málokedy prináša investície, takže pacienti často nezávisle na sebe burácajú, čím sa zbavujú nepohodlia. (Pozri tiež: Príčiny a typy grgania po jedle)

U 35% pacientov s diagnózou „ezofágovej hernie“ sa pozoruje regurgitácia. Dôvody sú rovnaké: stravovanie, svahy, vodorovná poloha. Tento príznak je charakteristický pre stredne veľké útvary a spôsobuje veľa nepríjemností. Objemy zvratkov v Ingode sú pomerne veľké, takže pacient musí zásoby a prepravovať špeciálne nádoby na zvratky.

Medzi bežné príznaky, ktoré sprevádzajú prietrž pažeráka, patrí dysfágia alebo porucha prehĺtania. Ponáhľajte sa pri vstrebávaní jedla, príliš horúcich (studených) nápojoch, tento jav môžu vyvolať neurogénne faktory. Dysfágia sa môže vyskytnúť zriedkavo, ale môže byť trvalá. To je zvyčajne spojené s pridaním komplikácií. Po zhoršení choroby je možné úplné alebo čiastočné zablokovanie konzumovanej potravy. Tento príznak zvyčajne sprevádza pálenie záhy. Pri plnení pažeráka pacient jednoducho nemôže prehltnúť jedlo. Tieto nepríjemné ťažkosti spôsobujú úzkosť a nervozitu. V priebehu času sa nepohodlie zosilňuje, čo môže viesť k odmietnutiu jesť jedlo a mať vážne následky.

Klinické prejavy sa môžu líšiť v závislosti od typu kýly. S posuvnou prietržou pažeráka vystupuje výčnelok do herniálneho vaku. Príznaky choroby sa objavujú iba vtedy, keď obsah žalúdka preniká do pažeráka. V medicíne je tento jav definovaný výrazom „gastroezofágový reflux“. Pacient môže byť narušený pálením záhy a bolesť medzi rebrami, časté fľaky a regurgitácia.

Iný, menej bežný typ prietrže sa nazýva pažerák. Ak je to možné, jedlo v žalúdku stagnuje. V tomto prípade sa pravidelne cíti bolesť a nepohodlie v oblasti hrudníka. Ak choroba progreduje, príznaky sa zosilňujú, zvyčajne sa prejavujú po užití. V niektorých prípadoch pacienti úmyselne znižujú svoj objem a niekedy odmietajú jesť.

Príčiny hernie pažeráka

Príčiny vzniku kýly pažeráka sa delia na získané a vrodené. K posledným menovaným patrí tzv. Krátky pažerák. Patológia je zriedkavá, ale je známe, že osoba sa už narodila s neplnkom. Časť žalúdka je spočiatku umiestnená v hrudnej dutine. Všetky ostatné dôvody sa vzťahujú na získané. Zvyčajne sa vyskytujú u ľudí vo veku nad 55 rokov, ale to neznamená, že choroba, ako je kýlová pažerá, nie je typická pre mladých ľudí. Takéto prípady sú známe a hoci sa ochorenie považuje za súvisiace s vekom, nikto nie je v bezpečí..

Zdôrazňujeme hlavné dôvody, ktoré prispievajú k vytvoreniu kýly:

Zvýšená elasticita tkaniva a svalová slabosť bránice a pažeráka. S vekom ľudské tkanivá a svaly strácajú svoju elasticitu, oslabujú, strácajú svoju predchádzajúcu činnosť, čo nepriaznivo ovplyvňuje ich prácu. Akákoľvek porucha vedie k porušeniu funkcií pažeráka. Svalová slabosť spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom prispieva k expanzii otvoru bránice, čo je najzávažnejším faktorom vyvolávajúcim výskyt hernie. Existujú časté prípady, keď príčinou výskytu patológie je resorpcia (resorpcia) tukového tkaniva v bránici. Toto porušenie je spojené aj so zmenami súvisiacimi s vekom a vysvetľuje častý výskyt ezofageálnej prietrže u starších ľudí. Riziko a mladí, pretože svalová slabosť môže spôsobiť nízku fyzickú aktivitu a sedavý životný štýl.

Dedičná predispozícia. Slabosť svalového tkaniva je vrodená. Táto patológia sa môže prenášať na deti od rodičov. Dedičské sú tiež nedostatočne vyvinuté svaly, dlhé končatiny, ploché nohy, tenká kosť. Všetky tieto fyziologické abnormality sú zahrnuté v zozname príčin hernie pažeráka..

Zvýšený tlak v brušnej dutine. Tento jav je náhle a pravidelný. V každom prípade to vyvoláva rozšírenie otvoru bránice a výstup do hrudníka vnútorných orgánov alebo ich jednotlivých častí. Tlak v bruchu sa môže počas tehotenstva a ťažkých pôrodov zvýšiť, nadúvanie, ascites (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine), silný, dlhotrvajúci kašeľ, nadmerná fyzická námaha. Medzi príčiny zvýšeného tlaku v brušnej dutine patrí vždy prejedanie, obezita a chronická zápcha. Existuje veľa rizikových faktorov, z ktorých každý môže vyvolať vzhľad prietrže.

Porušenie motorickej funkcie a skrátenie pažeráka. Tieto fyziologické abnormality vedú k vytiahnutiu pažeráka. Takéto procesy môžu byť spôsobené mnohými chorobami: cholecystitída, žalúdočné vredy, pankreatitída atď. Tieto choroby sú zvyčajne sprevádzané žalúdočnou aktivitou, ktorá spôsobuje zvýšenie tlaku v orgáne. Skrátenie pažeráka vyvoláva jazdecké zmeny. Môžu sa objaviť v dôsledku tepelných (chemických) účinkov spôsobených chorobami žalúdka a čriev. Bol odhalený vzorec: čím dlhšie choroba trvá, tým vyššia je pravdepodobnosť hernie pažeráka.

Poškodenie zatvorenej alebo otvorenej bránice. Uzatvorené zahŕňajú zranenia spôsobené modrinami stien brušnej dutiny a prudký nárast vnútrobrušného tlaku. Otvorené poškodenie je najčastejšie spojené s mechanickým nárazom zranenej strely. Môže to byť guľka alebo nôž. Prienikom do brušnej alebo hrudnej dutiny poškodzujú bránicu.

Okrem uvedených dôvodov sa vždy berie do úvahy vplyv nikotínu na bránicu a na tráviaci trakt, niektoré lieky, kofeín, hormonálne látky..

Nebezpečenstvo a dôsledky prietrže pažeráka

Asymptomatické malé prietrže sa zvyčajne nelieči. Lekár dá potrebné odporúčania a ak je za zdravotný stav zodpovedný pacient, nemusí čeliť komplikáciám. Iný prístup je potrebný, ak je výskyt prietrže sprevádzaný pálením záhy a častou bolesťou. V takýchto prípadoch je liečba povinná. Správna taktika liečby môže zabrániť vážnym následkom. Najčastejšie komplikácie sú: krvácanie a erózia stien pažeráka, skrátenie orgánov, zápal žalúdočnej sliznice, porušenie prietrže, rakovina pažeráka..

Akákoľvek komplikácia je sprevádzaná zhoršením stavu pacienta. Dýchavica a zvýšená srdcová frekvencia sa objavia, koža je bledá, často teplota stúpa. Existuje vysoká pravdepodobnosť vzniku žalúdočných vredov postihnutých prietržou alebo chronickou gastritídou. (Pozri tiež: Príčiny, príznaky a príznaky gastritídy žalúdka)

Diagnóza kýly pažeráka

Utajenie a nešpecifickosť niektorých symptómov, charakteristických pre herniu pažeráka, často vedie k tomu, že pacienti strácajú čas a sú neúspešne liečení na iné choroby. To môže byť nebezpečné, všetko súvisiace s diagnostikou vnútorných orgánov si vyžaduje nielen účasť odborníkov, ale aj špeciálne lekárske vybavenie. Diagnóza kýly pažeráka je pomerne jednoduchá. Lekár predpíše niekoľko štúdií a na základe získaných výsledkov potvrdí alebo vylúči prítomnosť patológie.

Z inštrumentálnych štúdií o presnosti diagnostiky budete možno potrebovať údaje:

Fibrogastroduodenoskopia (FGDS). S pomocou fibrogastroskopu lekár skúma pažerák, žalúdok, dvanástnik. Diagnostický postup je predpísaný takmer každému, kto trpí chorobami čriev a žalúdka. Ak počas prieskumu pacient naznačil aspoň jeden z charakteristických symptómov, prechod diagnóz FGDS sa stáva nevyhnutným pre diagnostiku.

Röntgenové vyšetrenie. Bez tohto postupu je potvrdenie diagnózy takmer nemožné. Vyšetrenie je predpísané všetkým pacientom s podozrením na prietrž. Štúdia umožňuje posúdiť stav vnútorných orgánov. Pri dirigovaní je možné zistiť vredy, zúženie a zápalové procesy v pažeráku. Táto diagnostická metóda sa považuje za pomerne účinnú. Stane sa neinformatívnym iba v prípade stacionárnych patológií, keď je prietrž lokalizovaná v blízkosti pažeráka. V takýchto prípadoch je pH metry.

PH - metrika pažeráka a žalúdka. Štúdia je predpísaná na stanovenie pravidelnosti plnenia obsahu žalúdka do pažeráka. Na stanovenie žalúdočnej funkcie tvoriacej kyselinu sa skúma žalúdočná šťava. Tento postup sa vykonáva na špeciálnom zariadení. Sonda je vložená cez nos pacienta a je zavedená kožná elektróda. Všetky zmeny sa zaznamenávajú na bloku namontovanom na páse. Dáta sú spracovávané pomocou počítača a špeciálnych programov.

Všetky diagnostické testy sa vykonávajú nalačno. Pacientovi sa odporúča prestať fajčiť a prestať užívať lieky, ktoré môžu ovplyvniť výsledky..

Liečba hernie pažeráka

Je vhodné začať vyšetrenie a začať liečbu čo najskôr. Ak nezačne ireverzibilné procesy v tele a liečba je oneskorená, neprinášajte herniálnu formáciu do vážneho stavu. Zaručený pozitívny výsledok a úplné uzdravenie je možné iba so zodpovedným prístupom k vlastnému zdraviu. Pri liečbe herniových formácií pažeráka sa používajú konzervatívne a chirurgické liečebné metódy..

Tradičná terapia sa vykonáva s cieľom stabilizovať stav pacienta a predchádzať komplikáciám. V prípadoch, keď sa zistí malá hernia a nie sú k dispozícii žiadne klinické prejavy, lekár radí pacientovi, že je potrebné upraviť stravu a životný štýl. Pacient má sledovať telesnú hmotnosť a kontrolovať fyzickú aktivitu.

Na dosiahnutie remisie umožňujú liečivá pôsobenie na zníženie sekrécie žalúdka a ochranu sliznice pažeráka pred agresívnymi účinkami žalúdočnej šťavy. Pri kýle pažeráka je strava a liečba sprievodných chorôb povinná. Ak účinok konzervatívnych metód neprináša výsledky a choroba postupuje, je predpísaný chirurgický zákrok.

Plastická operácia pažeráka

Operácia je niekedy jediným spôsobom, ako zabrániť vážnym následkom. Indikácie pre chirurgický zákrok sú:

Neúspešné konzervatívne liečenie;

Zhoršenie stavu pacienta a prítomnosť komplikácií (krvácanie, erózia, vredy, zápal pažeráka);

Lokalizácia patológie v herniovej bráne;

Závažné poruchy pažeráka.

Prítomnosť hernií v blízkosti pažeráka a zvyšujúce sa riziko porušenia formácií.

Operácia sa nevykonáva počas tehotenstva, diabetes mellitus, závažných ochorení srdca a krvných ciev, zhubných nádorov..

Každý z existujúcich typov operácií má svoje výhody a nevýhody. Výber typu operácie robí odborník na základe údajov z predbežných štúdií. Zvážte najbežnejšie metódy chirurgického zákroku:

Nissen fundoplication

Operácia sa vykonáva otvorená a zatvorená. V prvom prípade je prístup zabezpečený rezom v brušnej stene alebo hrudníku. Uzatvorená metóda zahŕňa použitie laparoskopických techník.

Účelom operácie je zmenšiť priemer otvoru. To je možné vďaka špeciálne navrhnutej manžete..

Nevýhody: Nevýhodou je, že nie je zabezpečená jej fixácia, čo môže viesť k relapsu choroby.

Výhody: Pri použití laparoskopických techník je riziko zranenia minimálne. Pacient sa rýchlo zotaví a vráti sa do svojho obvyklého života. Riziko pooperačných komplikácií je znížené..

Operácia Belsi

Vykonáva sa otvorene, je povolený iba prístup k hrudníku. Počas operácie je dolný pažerák a pažerák chlopne pripevnený k bránici. Spodok žalúdka je prišitý k prednej stene pažeráka.

Nevýhody: Táto zložitá a bolestivá operácia je pre pacientov ťažšie znášateľná..

Výhody: Jeho výhoda v schopnosti eliminovať sprievodnú patológiu.

Gastrocardiopexy

Vykonáva sa rezom, podstatou je lemovanie pažeráka a časť žalúdka na štruktúry umiestnené pod bránicou..

Výhody: Výsledky a predpovede sú vždy dobré. Okrem možnosti eliminácie iných patológií v brušnej dutine, gastrocardiopexia takmer eliminuje vývoj komplikácií..

Allison Technika

Prístup je zabezpečený výrezom v 7,8 medzikostálnom priestore. Počas chirurgického zákroku šije lekár kýlu.

Nevýhody: tento typ chirurgického zákroku sa v súčasnosti nepoužíva ako nezávislá metóda. Je to kvôli vysokej miere recidívy. Použitie Allisonovej techniky sa zvyčajne spája s komplexom chirurgických opatrení.

Strava hernia pažeráka

Zvýšenie vnútrobrušného tlaku môže spôsobiť mechanické poškodenie pažeráka. To všetko je sprevádzané obštrukciou čriev a chronickou zápchou. Tieto podmienky upravte pomocou správnej výživy. Strava s herniou pažeráka je veľmi dôležitou súčasťou konzervatívnej liečby. Je to predpísané v prípadoch, keď je pacient pripravený na operáciu. Účelom tejto diéty je znížiť kyslosť žalúdočnej šťavy a chrániť sliznice žalúdka a pažeráka..

Jedlo by malo byť frakčné. Najlepšie je jesť po malých dávkach po celý deň. Posledné stretnutie 3 hodiny pred spaním.

Výrobky by nemali dráždiť steny pažeráka a spôsobiť pálenie záhy. Je zakázané jesť veľmi horúce a naopak príliš studené jedlo. Potraviny, ktoré spôsobujú trávenie a nadúvanie, sú vylúčené zo stravy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prečítajte si ďalšie články:
Lekári našej kliniky
Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologistZástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.
Hygróm je benígny novotvar, ktorý nezasahuje v počiatočných fázach, neubližuje, nespôsobuje komplikácie. Odstránenie hygrómu je nevyhnutné, keď začína rýchlo rásť, čo spôsobuje nielen estetické nepohodlie, ale aj fyzické nepohodlie.
Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.
Indikácie pre chirurgický zákrokOperačné úlohy