loader

Hlavná

Späť

Liečba osteoporózy

Osteoporóza je systémové ochorenie, pri ktorom má deštrukcia kostného tkaniva prednosť pred jeho schopnosťou regenerácie a posilnenia. V tomto prípade sa vápenaté soli vymyjú z kostí, pretože ich nemôžu udržať vo vnútri. Výsledkom je zvýšená krehkosť kostí, vysoká tendencia k zlomeninám, ku ktorej dochádza aj pri malých vonkajších vplyvoch. Môže to byť normálny modrinový, neopatrný pohyb, pád.

Osteoporóza je nebezpečné ochorenie, ktoré môže spôsobiť smrť. Smrť a postihnutie ľudí sa častejšie vyskytuje iba v dôsledku kardiovaskulárnych patológií, cukrovky a rakoviny..

Zákernosť ochorenia spočíva v tom, že osteoporóza sa vyvíja s minimálnym súborom symptómov. Pacient ich začne pociťovať, keď sa liečba stáva neúčinnou - to je fáza, v ktorej sa často vyskytujú zlomeniny.

Faktory ovplyvňujúce vývoj osteoporózy

Hlavné faktory prispievajúce k rozvoju osteoporózy:

Nedostatok vápnika v tele kvôli výživovým chybám. Môže to byť nevyvážená strava, dodržiavanie rôznych stravovacích návykov, hladovanie atď. Nedostatok vápnika v tele často vyvoláva poruchy v procese vstrebávania vitamínov a minerálov..

Málo cvičenia. Dlhodobý pobyt v ležiacej imobilizovanej polohe vedie k tomu, že v tele sa aktivujú osteoklasty. Ničia kostné tkanivo, porušujú jeho mineralizáciu. Z tohto hľadiska je nebezpečné dlhodobý pobyt v stave beztiaže. V tomto ohľade by si ľudia s diagnózou osteoporózy mali udržiavať stálu fyzickú aktivitu..

Hormonálne poruchy. Ochorenie sa môže vyvinúť v dôsledku akejkoľvek hormonálnej nerovnováhy - jedná sa o poruchu pri produkcii hormónov štítnej žľazy, prištítnych teliesok, pohlavných hormónov a hormónov hypofýzy..

Sekundárna osteoporóza sa môže vyvinúť s nadmernou konzumáciou alkoholických nápojov, kávy, v prítomnosti takého zlého návyku, ako je fajčenie, ako aj na pozadí chorôb krvi, na pozadí reumatizmu, zlyhania obličiek, diabetes mellitus.

Ak človek konzumuje príliš veľa perlivej vody, môže sa u neho vyvinúť ochorenie kostí už v mladom veku. Bolo dokázané, že väčšina sýtených nápojov obsahuje látky, ktoré prispievajú k vylúhovaniu vápnika z kostí..

Ďalším dôvodom rozvoja osteoporózy je porušenie tráviaceho systému, fungovanie kardiovaskulárneho systému.

Choroby miechy sa vyvíjajú hlavne v starobe, po 60 rokoch. Ženy trpia častejšie ako muži, choroba sa u nich zistí po menopauze. V mužskej populácii vápnik v kostiach trvá dlhšie, jeho strata spojená s vekom sa objavuje o niečo neskôr.

Za hlavné príznaky choroby sa považujú:

Porušenie štruktúry kostí, ktoré vedie k ich deformácii.

Nadúvanie, strata rastu v dôsledku zakrivenia chrbtice, periodontálna choroba.

Poruchy pohyblivosti kĺbov, veľké aj malé. Zvyčajná fyzická aktivita vedie k únave.

V noci môže byť pacient narušený kŕčmi v dolnej časti nohy. V chrbtovej kolóne a kĺboch ​​môžu byť tupé bolesti alebo výrazné bolesti. Bolestivé pocity sú obzvlášť intenzívne počas zmeny počasia..

Je nemožné zastaviť rozvoj osteoporózy, je nevyhnutnou súčasťou starnutia celého organizmu. Prevencia lúhovania vápnika z kostí je možná iba vtedy, ak je spôsobená inou patológiou. To však neznamená, že nie je možné spomaliť rýchlosť rozvoja choroby. Správne štruktúrovaný liečebný režim eliminuje rozvoj komplikácií.

Diagnostické metódy

Röntgenové vyšetrenie je najbežnejšou metódou na diagnostikovanie choroby. Je však informatívne iba vtedy, keď sa stratí viac ako 30% kostnej hmoty. Je potrebné liečiť takého pacienta na dlhú dobu a účinok nie je vždy dosiahnutý.

CT sken. S pomocou tomografu sa choroba dá zistiť v ranom štádiu jej vývoja. Z tohto dôvodu sú zariadenia vybavené špeciálnou predponou. Ultrazvukový prístroj tiež pomáha pri identifikácii choroby. Zároveň je však možné pomocou týchto zariadení študovať stav iba jednej časti tela. Pri hodnotení stupňa šírenia patologického procesu je potrebné študovať niekoľko oddelení.

Osteodystrofia. Moderná medicína má röntgenové hustoty, vďaka ktorým je možné vyhodnotiť minerálnu hustotu kostného tkaniva v niekoľkých častiach tela naraz. Okrem toho je presnosť takejto štúdie vysoká. Je možné sledovať dokonca 2% úbytok kostnej hmoty, ako aj odhaliť hladinu svalovej hmoty a telesného tuku, obsah vápnika v kostiach. Tieto údaje sú v korelácii s vekom a pohlavím pacienta. Denzitometrické vyšetrenie je bezpečné pre zdravie, vykonáva sa rýchlo a nespôsobuje bolesť. Po stanovení diagnózy neexistujú žiadne vedľajšie účinky, takže to môžete urobiť toľkokrát, koľkokrát potrebujete.

Dôvodom straty kostnej hmoty však nie je možné pomocou týchto techník zistiť. Môže to urobiť iba ošetrujúci lekár.

Okrem rozhovoru s pacientom a jeho vyšetrenia ho nariadi, aby vykonal nasledujúce testy:

Moč sa musí odovzdávať, aby sa v ňom určili elektrolyty;

Odber krvi vám umožňuje zistiť hladinu vápnika, vitamínu D a fosforu v ňom;

Vyžaduje sa stanovenie hladiny osteokalcínu;

Vylučovacie schopnosti obličiek sa skúmajú;

Krv sa podáva na paratyroidný hormón.

Tieto štúdie, ktoré sa uskutočňujú komplexne, vám umožňujú vytvoriť najúplnejší obraz o chorobe a predpísať príslušnú liečbu.

Liečba osteoporózy

Metódy liečby osteoporózy priamo závisia od charakteru choroby. Ak sa vyskytne ako sekundárna patológia, bude potrebné odstrániť hlavnú príčinu choroby - môže to byť korekcia imunitných porúch, chorôb kardiovaskulárneho a tráviaceho systému, atď..

Primárna osteoporóza sa vytvára v dôsledku starnutia tela a najčastejšie sa vyskytuje u žien. Liečba vyžaduje osobitný prístup, pretože choroba sa najčastejšie diagnostikuje v období po menopauze. Je potrebné spomaliť vylúhovanie vápnika z kostí a posilniť jeho tvorbu. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, aké zmeny nastali v syntéze pohlavných hormónov.

Terapia je rozdelená do nasledujúcich zložiek:

Základná liečba liekmi. Jeho účelom je korekcia metabolických procesov v kostiach. Liečba je dlhá, nepretržitá, fázovaná.

Operácia sa vykonáva pri osteoporóze bedrového a kolenného kĺbu. Ak je konzervatívna terapia neúspešná, indikuje sa endoprotetika opotrebovaného kĺbu na umelom kĺbe. Pomáha to zlepšovať kvalitu života pacientov, ich predlžovanie, pretože vylučuje riziko spontánneho zlomenia femorálneho krku..

Hlavná liečba osteoporózy

Na liečbu osteoporózy sú predpísané regulátory metabolizmu vápnik-fosfor.

Tieto lieky nahrádzajú prácu hormónov prištítnych teliesok:

Kalcitoníny (miacalcic). Hormonálny kalcitonín zabraňuje strate vápnika z kostí, zúčastňuje sa aj na procese ich tvorby, má analgetický účinok. Droga je vyrobená z lososa kalcitonínu a pôsobí podobne ako ľudský hormón. Na tento účel sa môžu použiť lieky ako: Osteover, Alostin, Veprena..

Bisfosfonáty sú zamerané na inhibíciu procesu úbytku kostnej hmoty, normalizáciu mineralizácie kostí. Môžu sa predpísať nasledujúce látky: risedronát, alendronát, ibandronát, kyselina zoledrónová (Xidiphon, Etidronát, Bonefos, Fosamax).

Komplexné liečivo Osteogenon zabraňuje deštrukcii kostného tkaniva (inhibuje syntézu osteoklastov a stimuluje prácu osteoblastov), ​​prispieva k procesu tvorby kostí.

Deriváty fluóru sú určené na stimuláciu tvorby kostného tkaniva - sú to kalcitové, fluokalcické, aspénové, Corereronove.

Na stimuláciu osteoblastov sa používa paratyroidný hormón teriparatid - Forsteo. Musí sa podávať ako injekcia.

Všetky tieto lieky môže predpísať iba lekár, ktorý bude kontrolovať krv a moč pomocou laboratórnych diagnostických metód. Týmto sa vyhodnotí účinnosť liečby.

Nedochádza k ničeniu kostí

Hladiny deoxypyridinolínu v moči sa pohybujú od 3,0 do 7,4. U mužov od 2,3 do 5,4.

U žien mladších ako 55 rokov - 0,572;

U žien po 55 rokoch - 1,008;

U mužov vo veku od 50 do 70 rokov - 0,58;

U mužov po 70 rokoch - 0,854.

Kostné tkanivo sa tvorí normálne

Hladina osteokalcínu v krvi do 50 rokov je od 11 do 23 ng / ml. Po dosiahnutí veku 50 rokov - od 15 do 46 ng / ml.

Obsah soli (mmol / l)

Vápnik v krvi od 2,2 do 2,75;

Paratyroidný hormón v krvi od 1,3 do 6,8;

Fosfor v krvi mužov nad 60 rokov od 0,9 do 1,32. Pre ženy nad 60 rokov od 0,74 do 1,2.

Hormonálna substitučná terapia

Liečba hormonálnymi liekmi sa používa veľmi často. Je predpísaný ľuďom s ťažkou osteoporózou, s ochorením v počiatočných štádiách jeho vývoja, a dokonca aj tým pacientom, ktorí majú iba predpoklady na rozvoj patológie. U žien, ktoré vstúpili do obdobia menopauzy, sú predpísané určité modulátory receptorov estrogénu. Sú to lieky ako Raloxifen, Keoxifen, Evista, Droloxifen. Ich použitie pomáha zastaviť proces deštrukcie kostí alebo ju výrazne spomaliť. Riziko zlomenín sa znižuje presne o polovicu.

Je možné predpísať samotné estrogény, napríklad prípravky Femoston, Kliogest, v kombinácii s vápnikovými prípravkami. Malo by sa však pamätať na to, že užívanie liekov obsahujúcich estrogén ovplyvňuje riziko vzniku gynekologických onkologických ochorení. Na dosiahnutie tohto účinku bude estrogén trvať najmenej 5 rokov. Súčasne je kontrolovaná hladina hormónov v krvi. Odber liečiva sa uskutočňuje v niekoľkých fázach a dávka sa pomaly znižuje.

Nemôžete vziať estrogén k pacientom, u ktorých je riziko rakoviny, ako aj k pacientom so sklonom k ​​trombotickým komplikáciám. Hormonálna terapia estrogénom sa okrem toho týka udržiavacej terapie a nie je schopná doplňovať hladinu vápnika v kostiach..

Vápnikové prípravky na osteoporózu

Na zastavenie rozvoja choroby je potrebné použiť vápnikové prípravky. Fungujú omnoho lepšie ako zaradenie potravín bohatých na tento stopový prvok do ponuky alebo použitie alternatívnych spôsobov liečby.

Na zvýšenie účinnosti liečby sa vápnikové prípravky predpisujú v kombinácii s regulátormi metabolizmu vápnika:

Uvedený je príjem multivitamínu - môže to byť Elevit, Kaltsinova, Komplevit, Nutrimaks. Ale pretože v týchto výrobkoch je veľa zložiek, absorbujú sa horšie ako mono-prípravky. Preto sa používajú skôr ako preventívne ako terapeutické látky..

Užívanie monovitamínov s vápenatými soľami. Samotný glukonát vápenatý sa zle vstrebáva, takže je najlepšie užívať také lieky, ako je glycerofosforečnan vápenatý, laktát vápenatý, chlorid vápenatý.

Je možné predpísať kombinované lieky, v ktorých je vápnik kombinovaný s vitamínom D - môže to byť Nycomed Calcium D3, Orthocalcium v ​​kombinácii s citranom vápenatým, vitamín D3 v kombinácii s vápnikom Vitrum..

Lekár môže vybrať liek. Ak užívate vápnikové prípravky bez lekárskeho dohľadu, ohrozuje to ukladanie solí stopových prvkov v mäkkých tkanivách, čo vedie k poškodeniu obličiek, srdca, krvných ciev. Samostatné použitie vitamínu D na liečbu detí je obzvlášť nebezpečné. Nesprávne dávky môžu ovplyvniť budúce zdravotné problémy. To isté platí pre iracionálne používanie hormónov.

Moderná liečba osteoporózy

Lekári používajú pri liečbe osteoporózy kvalitatívne nový prístup, ktorý sa scvrkáva na nasledujúce body:

Je potrebné presne identifikovať všetky oblasti kostného tkaniva postihnuté osteoporózou.

Potom sa medzery vyčistia metódou rázovej vlny.

Ďalším krokom je zavedenie extraktu živočíšneho tkaniva a ionizovaného vápnika pod perioste.

Vykonávanie štandardnej terapie.

Tento liečebný režim pre osteoporózu je použiteľný u pacientov akéhokoľvek veku..

Na univerzite v Aucklande, ktorá sa nachádza na Novom Zélande, existovala štúdia najnovšej drogy, ktorá by mala byť skutočným prielomom v liečbe osteoporózy. Toto je liek Zometa, ktorý vyrába spoločnosť Novartis AJ (Švajčiarsko) a je to kyselina zoledrónová. Stačí vstúpiť raz ročne, nie je potrebná žiadna ďalšia terapia. Na základe štúdie sa zistilo, že úbytok kostí po injekcii je o rok spomalený a kosť samotná sa v tomto období stáva hustejšou. Neexistujú však žiadne údaje o prevencii zlomenín kostí, ale prebiehajú testy.

Symptomatická liečba osteoporózy

Prijímanie analgetík a myelorelaxantov na bolesť a svalové kŕče, NSAID na artritídu. To umožňuje pacientovi vyhnúť sa progresii ochorenia v dôsledku nečinnosti.

Chirurgické ošetrenie zlomenín.

Priechod fyzioterapeutickej liečby, realizácia fyzioterapeutických cvičení.

Dodržiavanie diéty so zahrnutím potravín bohatých na horčík a vápnik fosforu do jedálneho lístka.

Odmietnutie používať nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Liečba osteoporózy doma

Nezabudnite upraviť svoju ponuku. Na spomalenie progresie osteoporózy by mali obsahovať výrobky s vitamínom D, vápnik, fosfor. Nejde iba o fermentované mliečne výrobky, ale aj o morské riasy, špenát, brokolicu, mastné ryby, strukoviny a baklažán..

Z tabuľky je zrejmé, koľko vápnika je obsiahnutý v rôznych potravinách. Výpočet je založený na 100 g produktu.

Telo asimiluje vápenaté soli u mladých ľudí iba o 30 - 35% a vo vyššom veku o 10 - 15%. Navyše tento proces narúša čokoláda, čaj, káva a alkohol..

Ak sa liečba vykonáva pomocou vápnikových prípravkov, potom sa má užívať súčasne vitamín D. Ak sa tak nestane, vápnik sa z tela vylúči obličkami. Tým, že ste na slnku, môžete obohatiť svoje telo týmto vitamínom, ktorý potrebuje.

Doma môžete vykonávať fyzické cvičenia predpísané lekárom, vykonávať nezávislú masáž.

Tradičná medicína odporúča používať vaječné škrupiny naplnené citrónovou šťavou. Všetky komerčne dostupné farmaceutické výrobky však budú oveľa účinnejšie ako škrupina kuracieho vajca..

Preventívne opatrenia

Prevencia osteoporózy sa obmedzuje na nasledujúce opatrenia:

Keď je matka stále v lone, musí sa starať o kostrovú sústavu dieťaťa. Na tento účel musí brať vitamíny, ktoré lekár odporúča. Počas detstva by sa mala venovať pozornosť akumulácii kostnej hmoty, pre ktorú by malo byť dieťa správne kŕmené, uistite sa, že sa venuje telesnej výchove, tancu, gymnastike atď..

V dospievaní a dospelosti sa treba vyhnúť vdychovaniu tabakového dymu, alkoholu, sladkej sódy. Sexuálny život by mal byť pravidelný.

Počas menopauzy by ste mali vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc, pretože v prvých 10 rokoch po menopauze sa vápnik vymýva z kostí obzvlášť rýchlo.

Je dôležité pochopiť, že osteoporóza je choroba, ktorú nie je možné vyliečiť samostatne. Akceptujte informácie prezentované ako sprievodca samoliečbou. Je navrhnutý tak, aby ľudia pochopili nebezpečenstvo choroby a neodkladali kvalitnú diagnózu. Osteoporózu lieči iba lekár.

Autor článku: Kuzmina Vera Valerevna | Endokrinológ, odborník na výživu

vzdelanie: Diplom Ruskej štátnej lekárskej univerzity pomenovaný po N. I. Pirogov, špecializácia "Všeobecné lekárstvo" (2004). Pobyt na Moskovskej štátnej lekárskej a zubnej univerzite, diplom „Endokrinológia“ (2006).

Môže byť vyliečená osteoporóza a obnovená sila kostí?

Napätie kostného tkaniva súvisiace s vekom zvyšuje riziko zlomenín, ktoré sú obzvlášť nebezpečné v starobe. Významné zhoršenie kvality života pri tejto chorobe vyvoláva otázku, či je možné vyliečiť osteoporózu a obnoviť kosti na pôvodnú hustotu a silu.?

Dá sa vyliečiť osteoporóza? Čo určuje úspech liečby

Ak chcete odpovedať na prvú otázku, zvážte povahu choroby krehkých kostí. Najčastejšie sa cíti v ženskom tele po 40 rokoch s príchodom menopauzy a u mužov oveľa neskôr: vo veku 60 - 70 rokov. V obidvoch prípadoch je však jeho výskyt spôsobený znížením hladiny pohlavných hormónov na kriticky nízku úroveň. Stáva sa to iba mužom vo vyššom veku..

Pohlavné hormóny sú regulátory a potyčky veľkého množstva fyziologických procesov a jedným z nich je anabolizmus kostí (tvorba kostí alebo osteogenéza). Estrogény nemajú anabolické účinky, napríklad mužský testosterón, iba spomaľujú resorpciu kostí (deštrukciu). Preto je ženská kostra spočiatku miniatúrnejšia a krehkejšia, pretože ženy majú 10 až 40-krát menej testosterónu. A menopauza znižuje nielen produkciu estrogénu, ale aj testosterónu s nedostatkom v ženskom tele. To je dôvod, prečo je u žien niekoľkokrát väčšia pravdepodobnosť osteoporózy ako u mužov.

Pokles hladín androgénov a súvisiace zníženie hustoty kostí je prirodzený a nevyhnutný proces, rovnako ako samotné starnutie. Otázkou je, ako rýchlo postupuje. Ak teda u staršieho človeka výška chrbtice klesne na 3 mm za rok - je to normou, ak existuje patológia na centimeter. Dá sa vyliečiť osteoporóza - v zmysle úplného zastavenia postupných degeneratívnych dystrofických zmien súvisiacich s vekom? Je to nemožné. Tento proces však môžete výrazne spomaliť a dokonca ho dočasne zvrátiť, čím sa zlepší proces osteogenézy a mineralizácie. Môže si kúpiť čas.

Úspech podniku závisí od mnohých faktorov:

 • vek pacienta (čím starší je človek, tým ťažšie je zotavenie);
 • štádium osteoporózy (zistí sa skoršia strata kosti - vyššia šanca na víťazstvo);
 • prítomnosť chorôb, ktoré vyvolávajú osteoporózu (gastrointestinálne choroby, cukrovka, patológia obličiek, dysfunkcia štítnej žľazy) a sprievodné choroby (artróza, artritída, osteochondróza, parodontitída), to znamená z komorbidity;
 • zlé návyky (závislosť od alkoholu, cigariet, kávy), ktoré bránia normalizácii metabolizmu vápnik-fosfor;
 • disciplína pacienta, dodržiavanie odporúčaní lekára, vrátane terapeutickej stravy a fyzickej aktivity.

Ako posilniť kostné tkanivo a inhibovať osteoporózu?

Posilnenie kostného tkaniva znamená zlepšenie jeho nasýtenia hlavným kostným minerálom - vápnikom. Je však možné vyliečiť osteoporózu presnejšie, pozastaviť ju, spomaliť zmeny v kosti súvisiace s vekom pomocou vápnikových prípravkov ?

Niekoľko štúdií dokazuje rast infarktu a mozgovej príhody, vrátane úmrtí, ako výsledok užívania vysokých dávok liekov obsahujúcich vápnik. Tím amerických, anglických a novozélandských vedcov, ktorý analyzoval početné štúdie za účasti viac ako 11 000 ľudí, dospel k šokujúcemu záveru: ďalší príjem prípravkov vápnika zvyšuje riziko infarktu o 31%!

Problém je v tom, že vápnik sa nemôže použiť na vytvorenie kostnej matrice kvôli nedostatku mladých kostných buniek staviteľov - osteoblastov. A ich počet sa znížil v dôsledku poklesu testosterónu - hlavného anabolického hormónu. Ide teda o bezpečný spôsob, ako zvýšiť hladinu testosterónu. Široko použitá hormonálna náhrada (HRT) zmizla, pretože:

 • ženám sa môžu podávať iba estrogény (živočíšneho alebo umelého pôvodu), ale nie testosterón, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri osteogenéze;
 • vonkajšie podávanie estrogénu ženám a testosterónu mužom má za následok potlačenie ich vlastnej syntézy zodpovedajúcich hormónov;
 • substitučná terapia sexuálnymi hormónmi spôsobuje množstvo život ohrozujúcich vedľajších účinkov, vrátane rakoviny reprodukčného systému.

Príroda našťastie vyvolala spôsob, ako aktivovať proces vlastnej produkcie hormónov. Vyhľadávaným bezpečným stimulátorom endokrinného systému bol homogenát dron-plodu - darca hormónov, ktoré slúžia ako materiál na tvorbu ľudského testosterónu a estrogénu. Iba technológia jej správnej konzervácie mu umožnila dlhodobo si udržať svoje hormonálne vlastnosti a urobiť z neho kľúčovú anabolickú zložku novej generácie osteoprotektorov. Kombinácia s citranom vápenatým, naj asimilovateľnejšou a najbezpečnejšou formou minerálu a jeho hlavným nosičom - vitamínom D - umožnili vytvoriť liek, ktorý pomáha:

 • príjem vápnika priamo do kostného tkaniva, nie mäkkého tkaniva;
 • normalizácia metabolizmu vápnik-fosfor;
 • udržiavanie hormónov na dostatočnej úrovni;
 • zrýchlená fúzia zlomenín.

Osteoporóza u starších ľudí

Zdravotnícke odborné články

Osteoporóza u starších pacientov je ochorenie kostry, ktoré sa prejavuje znížením kostnej hmoty a poškodením kostného tkaniva mikroštruktúrou, čo vedie k zvýšenej krehkosti kostí a následne k zvýšenému riziku zlomenín..

Pri osteoporóze sa rozlišujú dva hlavné procesy metabolizmu kostí, z ktorých každý vedie k zníženiu kostnej hmoty:

 • vysoký stupeň resorpcie kosti nie je kompenzovaný normálnou alebo zvýšenou tvorbou kosti;
 • resorpčný proces je na normálnej úrovni, ale úroveň tvorby kostí je znížená.

Osteoporóza môže byť primárna: juvenilná, idiopatická u mladých dospelých, postmenopauzálna (typ 1) a senilná (typ 2); alebo sekundárne - s tyreotoxikózou, Itsenko-Cushingovou chorobou a syndrómom, hypogonadizmus, hyperparatyreóza, diabetes 1. typu, hypopituitarizmus, choroby pečene, chronické zlyhanie obličiek, malabsorpčný syndróm, reumatoidná artritída, sarkoidóza, zhubné nádory, lieky,, barbituráty, heparín, antikonvulzíva, imunosupresíva, antacídy s obsahom hliníka).

U starších ľudí a senilných ľudí existujú primárne aj sekundárne príčiny osteoporózy. Celková strata kompaktnej látky vo veku 70 rokov dosahuje 19% u mužov a 32% u žien. Strata hubovitej látky po 25 rokoch, bez ohľadu na pohlavie, je v priemere 1% ročne a do 70 rokov dosiahne 70%..

Čo spôsobuje osteoporózu u starších ľudí?

Predisponujúce faktory osteoporózy sú:

 • Pohlavie a pleť: u mužov sú kosti z dôvodu veľkého množstva testosterónu spočiatku hrubšie a silnejšie; u žien sú procesy kostnej resorpcie aktívnejšie, najmä pri menopauze (50% - až 1 - 2% ročne) alebo po odstránení vaječníkov (spomaľujú sa pri narodení detí - každé narodenie znižuje riziko zlomenín o 9%); vysokí a chudí ľudia sú náchylnejší k osteoporóze ako ľudia s hustou postavou a krátkou postavou.
 • Neaktívny, životný štýl: predĺžená imobilizácia vedie k osteoporóze a tiež k nulovej gravitácii.
 • Nedostatok vitamínu D: podieľa sa na regulácii absorpcie vápnika v črevách a mechanizme tvorby kostí (namáčanie sa v tele syntetizuje pod vplyvom slnečného žiarenia alebo sa dodáva v hotovej forme s olejom, rybím olejom, vajcami, pečeňou a mliekom).
 • Alkohol a fajčenie: alkohol, bez ohľadu na pohlavie, vedie k zníženiu kostnej hmoty; fajčenie vo väčšej miere ovplyvňuje rýchlosť rozvoja osteoporózy u žien.
 • Dedičnosť: existuje určitý vplyv genetických a rodinných faktorov na hustotu kostí (napríklad u predstaviteľov čiernej rasy je osteoporóza zriedkavá) a podiel dedičných faktorov na variabilite tohto ukazovateľa je až 80%.
 • Faktory výživy: Kosť pozostáva hlavne z vápnika a fosforu, ktoré sa ukladajú v proteínovej matrici nazývanej osteoid, a rovnováha vápnika závisí od príjmu vápnika v potrave, absorpcie vápnika v črevách a stupňa vylučovania močom, potom a výkaly..

Ako sa prejavuje osteoporóza u starších ľudí??

Najcitlivejšie na osteoporózu sú proximálny humerus, distálny polomer, chrbtica, stehenný krk, väčší trochanter, holenný kondyl..

Osteoporóza u starších ľudí sa nazýva „tichá“ epidémia, ktorá sa často vyskytuje s malými príznakmi a je detekovaná dokonca aj v prípade zlomenín kostí. Väčšina pacientov má však ťažkosti s bolesťou chrbta (medzi lopatkami ramena alebo v lumbosakrálnej oblasti), ktoré sa po fyzickej námahe zhoršujú, predĺžený pobyt v jednej polohe (v stoji alebo v sede). Tieto bolesti sa zmiernia alebo zmiznú po odpočinku v ľahu, čo pacienti požadujú mnohokrát počas dňa. Môžu sa vyskytnúť epizódy akútnej bolesti chrbta, ktorá bola kvôli osteochondróze a deformujúcej spondylóze považovaná za lumbosakrálnu radikulitídu. Medzi nepriame príznaky tohto ochorenia patrí senilný sklon (hrb), kŕče nočných nôh, zvýšená únava, parodontálna choroba, krehké nechty a predčasné sivenie. A hoci prítomnosť týchto príznakov nie je 100% potvrdením diagnózy, stále vám umožňuje určiť rozsah štúdií potrebných na jej objasnenie..

Ako rozpoznať osteoporózu u starších ľudí?

Tradičné röntgenové vyšetrenie vám umožňuje určiť zníženie hustoty kostí z 25-30%. Rádiografia hrudných stavcov je však dôležitá, ktorej zníženie hustoty často začína skôr ako v iných častiach chrbtice..

Kostná denzitometria, ktorá meria úroveň absorpcie röntgenového žiarenia kostnou látkou, umožňuje vyhodnotiť hustotu kostí ako základ pre jej silu. Osteoporóza u starších pacientov je však ochorením proteínovej matrice kosti a obsah minerálov sa mení druhýkrát a navyše táto technika nie je úplne presná z dôvodu merania projekčnej minerálnej hustoty (významne závisí od hrúbky kosti) a heterogenity kostného tkaniva (zvyšuje sa s vekom). obsah tuku v kostnej dreni, ktorý znižuje absorpčný koeficient).

Technika duálnej energie röntgenovej absorpcie je uznávaná ako „zlatý štandard“ v diagnostike osteoporózy, pretože má množstvo výhodných vlastností: schopnosť študovať axiálny skelet, dobrú citlivosť a špecifickosť, vysokú presnosť a nízku reprodukovateľnosť, nízku dávku žiarenia (menej ako 0,03 meV), relatívnu lacnosť a rýchlosť výskumu.

Počítačová tomografia (volumetrický špirálový CT) vám umožňuje študovať trabekulárnu štruktúru chrbtice aj stehennej kosti, hoci to zostáva nákladná metóda s vysokou ožiarením. Rovnako je možné použiť zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie..

Kvantitatívny ultrazvuk (ultrazvuková denzitometria) poskytuje informácie nielen o obsahu minerálov, ale aj o ďalších vlastnostiach kosti, ktoré určujú jej „kvalitu“ (silu). Pomocou tejto metódy môžete vyšetriť kosti pätnej kosti, holennej kosti, falangy a ďalšie povrchové kosti.

Ako sa lieči osteoporóza u starších ľudí?

Liečba osteoporózy je komplexný problém. Pretože choroba má viaczložkovú patogenézu a heterogénnu povahu. Ciele liečby osteoporózy sú:

 • spomalenie alebo zastavenie úbytku kostnej hmoty je počas liečby žiaduce;
 • predchádzanie vzniku zlomenín kostí;
 • normalizácia metabolizmu kostí;
 • zníženie alebo vymiznutie bolesti, zlepšenie celkového stavu pacienta;

rozšírenie motorickej aktivity, maximálne možné obnovenie zdravotného postihnutia a zlepšenie kvality života pacienta. Systematická liečba osteoporózy zahŕňa:

 1. použitie diéty vyváženej v solí vápnika a fosforu, bielkovín: mliečne výrobky, malé ryby s kosťami, sardinky, šproty, zelenina (najmä zelená), sezam, mandle, arašidy, tekvica a slnečnicové semená, sušené marhule, figy;
 2. lieky proti bolesti počas exacerbácie (nesteroidné protizápalové lieky, analgetiká);
 3. použitie svalových relaxancií; cvičenia zamerané na fyzickú aktivitu a fyzioterapiu;
 4. korzety;
 5. masáž 3-6 mesiacov po začiatku farmakoterapie.

Všetky spôsoby patogenetickej liečby osteoporózy možno rozdeliť do troch skupín:

 • lieky s prevládajúcim potlačením resorpcie kostí: prírodné estrogény (estrogén-progestogénové lieky), kalcitoníny (myakaltsik, sibakaltsin kalcitrin), biofosfonáty (etidronát, alendronát, resodronát);
 • lieky stimulujúce tvorbu kostí: fluoridové soli (fluorid sodný, monoflurofosfáty), fragmenty paratyroidného hormónu, rastový hormón, anabolické steroidy; lieky s mnohostranným účinkom na procesy remodelácie kostí: vitamín D1 a vitamín D3, aktívne metabolity vitamínu D3, alfacalcidón, kalcitriol, osteogenón.

Ako možno predchádzať osteoporóze u starších ľudí?

Prevencia osteoporózy by mala byť zameraná na včasné odhalenie a elimináciu rizikových faktorov ochorenia, diagnostiku a adekvátnu liečbu v skorých štádiách ochorenia (pred zlomeninami)..

Nasledujúce opatrenia sú preventívne:

 • chudnutie pomocou reťaze na zníženie zaťaženia chrbtice a kĺbov;
 • starostlivé denné terapeutické cvičenia zamerané konkrétne na postihnutú časť kostry;
 • odmietnutie zdvíhania závaží (hmotnosť viac ako 2-3 kg);
 • diéty (odmietnutie koncentrovaných bujónov, konzervy, údené mäso, káva, čokoláda;
 • použitie rôznych kombinovaných výživových doplnkov, vitamínových prípravkov. Pri prevencii účinkov ťažkej osteoporózy má veľký význam zavedenie súboru sociálnych a individuálnych opatrení na prevenciu zranení starších ľudí..

Osteoporóza u starších ľudí - príčiny, príznaky, diagnostika, liečba, gymnastika a výživa

S pohybovým aparátom je spojených veľa chorôb. Jednou z nich je osteoporóza, pri ktorej sú zaznamenané krehké kosti, čo výrazne zvyšuje riziko zranenia. Toto ochorenie je častejšie u starších ľudí v dôsledku mnohých zmien v kostnom tkanive súvisiacich s vekom. Bežným zranením je zlomenina bedra, zriedkavé - holenná kosť a panva. Osteoporóza je nebezpečná choroba, ktorá zaujíma štvrté miesto vo frekvencii úmrtnosti a postihnutia. Z tohto dôvodu je dôležité poznať druhy tejto patológie, metódy diagnostiky a liečby..

Čo je to osteoporóza?

Toto ochorenie je stav tela, v ktorom klesá množstvo kostnej hmoty a objavuje sa mikroštrukturálne poškodenie kostného tkaniva. Patológia patrí do kategórie metabolizmu, pretože je spojená s metabolickým procesom. V dôsledku porušenia mikroarchitektoniky kostného tkaniva sa zvyšuje krehkosť kostí, čo vedie k častým zlomeninám, a to aj s nepatrným účinkom na ne. Osteoporóza u starších pacientov je častejšia u žien vo veku od 50 do 60 rokov. Tí nad 80 rokov majú 50% riziko rozvoja tejto patológie..

Funkcie kostného metabolizmu u starších ľudí

U starších ľudí je absorpcia vápnika v črevách narušená. Zároveň sa tento mikroelement vylučuje z kostí zvýšením produkcie paratyroidného hormónu. Okrem toho je nedostatok vitamínu D pozorovaný v starobe kvôli jeho nízkemu príjmu potravy a nedostatočnému vystaveniu slnku. To ďalej zhoršuje stav kostí. Hypodynamia ich tiež negatívne ovplyvňuje - nedostatok fyzickej aktivity.

Vylepšená resorpcia, t. proces deštrukcie kostného tkaniva môže ovplyvniť estrogén. U starších žien v postmenopauzálnom období je produkcia týchto hormónov výrazne nižšia. Výsledkom je, že kosti strácajú svoje minerálne látky, matricové a bielkovinové zložky rýchlejšie, a preto sa ničia. Faktory vyvolávajúce tento proces sú tiež:

 • amenorea počas preclimaxu;
 • hyperparatyroidizmus a hypertyreóza;
 • chronické ochorenia pečene a obličiek;
 • malabsorpčný syndróm;
 • skorá fyziologická alebo chirurgická menopauza;

Dokonca aj lieky, najmä hormonálne, môžu zhoršiť stav kostí. Vo všeobecnosti vedú k osteoporóze u starších pacientov dva patologické procesy:

 • zníženie tvorby kostí pri normálnej úrovni resorpcie, t.j. obnova kostí;
 • vysoký stupeň resorpcie, ktorá nie je kompenzovaná zvýšenou alebo normálnou tvorbou kosti.

Kto je postihnutý

Všetky rizikové faktory pre vývoj tejto patológie sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: modifikovateľné a nemodifikovateľné. Samotný pacient môže vylúčiť pacienta z jeho života, ktorý nemôže byť žiadnym spôsobom zmenený. Zoznam modifikovateľných obsahuje:

 • fajčenie;
 • nízka telesná hmotnosť - menej ako 57 kg;
 • krehká postava;
 • zriedkavé vystavenie slnku;
 • nedostatok vitamínu D a vápnika;
 • zneužívanie kofeínu;
 • časté pády;
 • nízka fyzická aktivita.

Lieky ako metotrexát, antacidá s hliníkom, antikonvulzíva, vysoké dávky heparínu, imunosupresíva nepriaznivo ovplyvňujú stav kostí. Medzi nemodifikovateľné rizikové faktory patria:

 • demencie
 • vek nad 65 rokov;
 • dedičnosť;
 • Žena;
 • predchádzajúce zlomeniny;
 • bilaterálna ooforektómia;
 • predĺžená imobilizácia;
 • skorá menopauza;
 • neskorý nástup menštruácie;
 • kaukazský závod.

Druhy osteoporózy u starších ľudí

Toto ochorenie sa častejšie diagnostikuje u ľudí starších ako 65 až 70 rokov. Príčiny patológie sú rôzne, preto sa rozlišuje niekoľko typov osteoporózy. Preto medicína zvažuje nasledujúce typy tohto ochorenia:

 1. Primárny. Je rozdelená do dvoch poddruhov: postmenopauzálna a senilná. Prevládajú u starších ľudí.
 2. Sekundárne. Vyvíja sa v dôsledku iného ochorenia ako jeho príznaku. Niekedy vzniká ako komplikácia liekovej terapie.

Primárny

U starších a senilných pacientov prevláda primárny typ tohto ochorenia. Tento názov je spôsobený skutočnosťou, že patológia vzniká ako nezávislý a nie je dôsledkom iného ochorenia. V závislosti od príčiny vývoja je primárna forma rozdelená na dva typy:

 1. Senilné alebo senilné. Vyvíja sa kvôli nedostatku vápnika a zníženiu tvorby nových kostných buniek. Ochorenie sa diagnostikuje u ľudí starších ako 70 rokov..
 2. Menopauze. Je charakteristická pre ženy, ktoré už majú menopauzu. Dôvodom rozvoja patológie je nedostatok tela hormónu estrogén, ktorý sa podieľa na regulácii metabolizmu vápnika. Podľa štatistík každá tretia žena nad 60 rokov trpí zlomeninami.

sekundárne

Ochorenie sa nazýva sekundárne, ak nie je nezávislé, ale vyvíja sa v dôsledku inej patológie. Táto forma je oveľa menej bežná - približne v 5% prípadov. Príčiny patologických procesov v kostiach sú choroby spojené s metabolickými poruchami. Aj keď osteoporóza môže spôsobiť ďalšie ochorenia alebo užívanie určitých liekov (antikonvulzíva a kortikosteroidy). Všeobecný zoznam dôvodov rozvoja sekundárnej formy tohto ochorenia zahŕňa:

 • reumatoidná artritída;
 • tyreotoxykóza;
 • Itsenko-Cushingov syndróm;
 • hypogonadizmus;
 • hyperparatyroidizmus;
 • nedostatok rastového hormónu;
 • diabetes mellitus 1. typu;
 • hypopituitarizmus;
 • ochorenie pečene
 • zlyhanie obličiek;
 • malabsorpčný syndróm;
 • sarkoidóza;
 • zhubný nádor.

Príčiny choroby

Deštrukcia a tvorba sa neustále vyskytujú v kostnom tkanive, preto je v dynamickej rovnováhe. Za obnovu sú zodpovedné špeciálne bunky, osteoblasty. Vylučujú fosfáty, ktoré sa potom kombinujú s vápnikom. Ničenie kostného tkaniva je zabezpečené osteoklastami, ktoré z neho vymývajú minerálne zlúčeniny. V dôsledku vonkajších alebo vnútorných negatívnych faktorov môžu byť tieto procesy narušené. Všetky príčiny osteoporózy sa delia na:

 1. hormonálne S nerovnováhou hormónov v tele, patológiami štítnej žľazy a prištítnych teliesok alebo nadobličiek sa proces obnovy kostí prerušuje..
 2. Zdedil. U kaukazských a mongoloidných rás je zníženie kostnej sily častejšie.
 3. Iatrogénna. Niektoré lieky, najmä hormóny, majú zvýšené riziko vzniku kostných problémov ako vedľajších účinkov..
 4. Súvisí so životným štýlom. Nesprávna výživa s nedostatkom bielkovín a vápnika, alkoholu, fajčenia, nadváha zvyšuje pravdepodobnosť problémov s kosťou.
 5. Súvisí s inými chorobami. V tomto prípade sa vyvíja sekundárna osteoporóza spojená s imunitnými ochoreniami, problémami s pečeňou, obličkami, gastrointestinálnym traktom, srdcom a krvnými cievami..

Provokatívne faktory

U mužov sú kosti spočiatku silnejšie a hustejšie kvôli veľkému množstvu testosterónu. Ženy sa vyznačujú aktívnejšími resorpčnými procesmi, najmä počas menopauzy. Je to kvôli zníženiu množstva estrogénu, ktorý sa podieľa na tvorbe vápnika. Maximálna pevnosť kostí u žien sa pozoruje po 30 rokoch. V starobe sa hladina hormónov mení, čo vedie k zníženiu hustoty kostí. Medzi rizikové faktory tejto patológie patria okrem žien:

 1. Vek. U starších ľudí sa absorpcia vápnika a ďalších prospešných látok v čreve zhoršuje, čo priamo ovplyvňuje pevnosť kostí.
 2. Alkohol a fajčenie. Tieto zlé návyky ničia osteoblasty - bunky zapojené do obnovy kostí.
 3. Výživa. Ak vápnik v konzumovanej potrave chýba, zníži sa aj jeho množstvo v kostiach, čo vedie k zníženiu ich sily. Zabráňte vstrebávaniu tohto stopového minerálneho údeného, ​​vyprážaného a mastného jedla.

Príznaky a znaky prejavu

Zákernosť choroby spočíva v tom, že môže byť často asymptomatická, kvôli čomu si ju človek všimne v neskorom štádiu. Okrem toho je ľahké zamieňať ho s artrózou alebo osteochondrózou. Typické príznaky osteoporózy sú:

 • bolesť pri prehmatávaní spinálnych procesov;
 • statická bolesť chrbtice trvajúca viac ako 30 minút, kompresné zlomeniny stavcov;
 • bolesť v chrbte s náhlymi pohybmi;
 • zníženie rastu viac ako 3 cm;
 • zohnúť sa a vyvýšeninu;
 • strata zubov;
 • celková svalová slabosť;
 • poruchy chôdze;
 • netraumatické a neadekvátne zlomeniny kostí.

Ako spoznať starších ľudí

Osteoporóza u starších pacientov je často asymptomatická, preto je veľmi dôležité včas rozpoznať začiatok choroby. Pri absencii výrazných príznakov možno chorobu identifikovať podľa týchto príznakov:

 • skoré sivé;
 • deformácia nechtových dosiek;
 • bolesť kĺbov;
 • cardiopalmus;
 • rýchla únava;
 • parodontálne ochorenie;
 • nočné kŕče v nohách;
 • závislosť od počasia.

Diagnóza choroby

Pri diagnostike tohto ochorenia má veľký význam štúdium histórie. Lekár objasňuje pacientovi prítomnosť rizikových faktorov, ako sú zlé návyky, fyzická nečinnosť, menopauza, kvalita potravín a nekontrolované lieky. Až po externom vyšetrení je pacientovi predpísané množstvo diagnostických postupov:

 • Rentgenografie;
 • kostná denzitometria;
 • duálna absorpcia röntgenovou absorpciou;
 • Počítačová tomografia.

Rentgenografie

Tradičné röntgenové lúče môžu detekovať pokles hustoty kostí z 25-30%. Ak je úbytok kostnej hmoty menší ako toto množstvo, diagnóza nemusí priniesť výsledky. Z tohto dôvodu je potrebná röntgenová snímka hrudných stavcov. Dôvod je ten, že v tejto oblasti začína pokles hustoty kostí oveľa skôr ako v iných častiach chrbtice.

Kostná denzitometria

Toto je spoľahlivejšia diagnostická metóda, ktorá meria mieru, do akej kostná látka absorbuje röntgenové lúče. Výsledkom je, že špecialista môže vypočítať hustotu kostí. Okrem toho tento postup pomáha identifikovať oblasti, kde sa ničí kostná látka. Diagnostika sa vykonáva pomocou denzitometrov, ktoré sa môžu použiť na vyšetrenie celého organizmu a jednotlivých častí tela. Táto technika nie je úplne presná, pretože meria iba projekčnú hustotu minerálov, ktorá do značnej miery závisí od hrúbky kosti..

Röntgenová absorpčná spektrometria s dvojitou energiou

Táto metóda je „zlatým štandardom“ pri detekcii osteoporózy. Táto technika pomáha študovať axiálny skelet pri nízkej dávke. Medzi jeho výhody patrí aj nízka reprodukovateľnosť, vysoká presnosť a dobrá citlivosť. Samotný postup je typom kostnej denzitometrie. Štúdia využíva dva röntgenové lúče. V závislosti od ich absorpcie v kosti odborník odhaduje jeho hustotu a nasýtenie vápenatými soľami.

CT sken

Objemový spirálny CT (počítačová tomografia) sa vyznačuje vysokou ožarovaním, ktoré pomáha študovať trabekulárnu štruktúru stehennej kosti a chrbtice. Výsledkom je, že lekár má predstavu o stave kostného tkaniva a dozvie sa o zmenách v ňom dokonca aj v počiatočnom štádiu. Metóda je vysoko presná, ale nákladná, preto sa vymenúva zriedka.

Ktorý lekár lieči osteoporózu u starších žien

U starších ľudí je toto ochorenie spojené s narušenou funkciou štítnej žľazy a podžalúdkovej žľazy alebo nadobličiek, preto sa musia poradiť s endokrinológom. V prípade častých zlomenín by ste sa mali obrátiť na traumatológa, ortopeda a reumatológa, ktorý sa špecializuje na identifikáciu problémov s kosťou a spojivovým tkanivom, kĺbmi. Ak nie je možné ísť k týmto odborníkom, mali by ste sa dohodnúť s terapeutom, ktorý poskytne odporúčanie lekárom užšieho profilu..

Schéma liečby osteoporózy

Cieľom terapie je spomaliť alebo úplne zastaviť generalizovaný úbytok kostnej hmoty. Okrem toho liečba osteoporózy u starších ľudí by mala predchádzať zlomeninám, normalizovať metabolizmus kostí a znižovať bolesť. Pre pacienta je dôležité rozšíriť motorickú aktivitu a maximalizovať svoju pracovnú kapacitu. Na dosiahnutie týchto cieľov sa používa nasledujúci liečebný režim:

 1. Strave. Jeho cieľom je korekcia hladiny vápnika a fosforu.
 2. Užívanie liekov. Pacientovi sú individuálne predpisované lieky na zlepšenie kostného tkaniva a symptomatické lieky, ktoré eliminujú bolesť.
 3. Fyzická aktivita. Potrebné na posilnenie svalov a kostí.
 4. Masáž. Pomáha zmierňovať bolesť a zlepšuje celkové zdravie..

Fyzická aktivita

Pri osteoporóze je dôležité vyvážiť fyzickú aktivitu. Zaťaženie by nemalo byť nadmerné a príliš ostré, aby sa zabránilo zlomeninám. Za užitočné sa považuje zahrievanie počas dňa, dlhé prechádzky vo dne, ktoré vyrovnávajú nedostatok vitamínu D. Ranné cvičenia zamerané na osteoporózu pre starších ľudí sú povinné. Dobrým účinkom je cvičenie na rovnováhu, t. so zavretými očami. Najbezpečnejšie vo vzťahu k zlomeninám a súčasne aktívnemu športu je plávanie.

Cvičenie na osteoporózu u starších ľudí

Na liečbu tohto ochorenia nie sú žiadne špeciálne cvičenia. Užitočné pri chôdzi sú schody, tanec. Záves na horizontálnej lište priaznivo ovplyvňuje chrbát. Na zvýšenie flexibility sú zobrazené strečing a joga. Najlepšia voľba pre záťažový tréning zahŕňa cvičenia zo všetkých týchto kategórií. Zhruba komplex môže vyzerať takto:

 1. Posaďte sa v pohodlnej polohe, ohnite lakte. Striedavo si zoberte plecia dozadu a pripojte lopatky. Počítajte do 5 a uvoľnite svaly. Urobte až 9 opakovaní.
 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Ďalej simulujte jazdu na bicykli počas 2 minút.
 3. Ľahnite si na bok s voľnými rukami položenými na podlahe. Zdvihnite rovnú nohu, udržujte ju na váhe až do 5 účtov a potom ju pomaly spustite. Pre každú dolnú končatinu opakujte 8-10 krát.

Strava s vysokým obsahom vápnika

Výživa pre osteoporózu v starobe by mala zahŕňať aspoň jeden prírodný produkt bohatý na vápnik. Mliečne a nemiešané mliečne výrobky nie sú dobrou voľbou. Dôvod je ten, že s vekom začínajú tráviť horšie. Namiesto mlieka je lepšie zvoliť:

 • syr;
 • kyslá smotana;
 • morské a olejnaté ryby;
 • tekvicové a slnečnicové semená;
 • olivy;
 • Na obr;
 • mrkva;
 • morský kel;
 • sezamový;
 • sušené marhule, sušené slivky a iné sušené ovocie;
 • zeler;
 • brokolica;
 • vajíčka
 • vývary na zeleninu alebo kosti;
 • kefír;
 • arašidy, lieskové orechy, borovicové oriešky a vlašské orechy;
 • zeleň.

Denné slnečné žiarenie

Od mája do septembra spúšťa slnečné žiarenie v tele produkciu vitamínu D. Pomáha lepšie vstrebávať vápnik. Na opaľovanie nie je potrebné navštíviť pláž alebo iné podobné miesta. V teplej sezóne môžete chodiť na čerstvý vzduch častejšie. Takže okrem opaľovania poskytnete telu jemnú fyzickú aktivitu.

Prípravky na liečenie osteoporózy

Terapia osteoporózy sa často uskutočňuje viac ako jedným liekom. Lekár môže predpísať lieky z niekoľkých skupín naraz. Dôvodom je, že liečba by mala zabrániť ďalšiemu poškodeniu kostného tkaniva, vyrovnať nedostatok vitamínov a zmierniť bolesť. Na dosiahnutie týchto účinkov sa používajú:

 • bisfosfonáty (alendronát, klodronát, ibandronát, risedronát, osteogén, osteokin, etidronát sodný);
 • kalcitonínové prípravky;
 • hormonálne lieky;
 • stimulácia tvorby kostí;
 • vitamínové komplexy;
 • anabolické steroidy (deriváty hormónu testosterónu);
 • analgetiká, antispasmodiká a nesteroidné protizápalové lieky.

bisfosfonáty

Hlavným účinkom týchto liekov je inhibícia resorpcie kostí, takže sa prestanú rozkladať. Okrem toho akýkoľvek bisfosfonát podporuje tvorbu nového kostného tkaniva. Také liečivo na reguláciu metabolizmu vápnik-fosfor je často predpísané pre menopauzu, malígny nádor a ochorenia nadobličiek. Medzi bežne používané bisfosfonáty patria:

Kalcitonínové prípravky

Látka kalcitonín je analógom ľudského hormónu tyrocalcitonínu. Jeho účinkom je zvýšenie hladiny vápnika v krvi, čo prispieva k jeho akumulácii v kostnom tkanive. Kalcitonín sa získava z tela ošípaných alebo lososa, ale dnes sa naučili jeho výrobu v laboratóriu vydávaním injekcií, kapsúl a tabliet. Príklady prípravkov na základe tejto látky sú:

 • Miacalcic;
 • Osteover;
 • kanec;
 • glycerofosfát;
 • Calcemin;
 • Glukonát vápenatý a laktát;
 • alfakalcidol;
 • Alostin;
 • Sibacalcin;
 • Calcitrin.

Lieky na báze estrogénu a progestogénu

Ženy počas menopauzy majú predpísanú hormonálnu substitučnú terapiu. Na tento účel sa používajú modulátory estrogénu a gestogénu. Sú neoddeliteľnou súčasťou endokrinného systému žien. Lieky na báze estrogénu a progestogénu znižujú riziko zlomenín, spomaľujú deštrukciu kostného tkaniva. Je dôležité vedieť, že substitučná terapia zvyšuje pravdepodobnosť rakoviny gynekologického pôvodu..

Okrem toho sa hormóny musia užívať po dlhú dobu - asi 7 rokov, aby sa dosiahol požadovaný účinok. Táto technika pomáha len spomaľovať ničenie kostí, ale nenahrádza nedostatok stratených prvkov. Z tohto dôvodu sa používa ako podporný. Na tento účel platí:

 • keoxifenem;
 • raloxifén;
 • droloxifen;
 • Kliogest;
 • Climonorm;
 • Forsteo;
 • Femoston.

Lieky stimulujúce tvorbu kostí

Tieto lieky na liečbu osteoporózy u starších ľudí obsahujú fluoridové soli (monoflurofosfát sodný). Sú predpisované súčasne s vitamínom D a vápnikom. Prípravky sodíka a fluóru bránia deštrukcii kostného tkaniva a súčasne zvyšujú jeho syntézu. Tento účinok má:

 • Fluoretta;
 • Natrium Fluoratum;
 • Corereron;
 • alendronát;
 • Bivaly (stroncium ranelát);
 • Ossin.

Vitamínové a minerálne komplexy

Starší ľudia majú vždy nedostatok vitamínu D, čo zvyšuje riziko vzniku osteoporózy. Z tohto dôvodu sa vitamínové a minerálne komplexy používajú ako ďalšie liečebné opatrenie. Existujú špeciálne vitamíny pre osteoporózu u starších ľudí, ktoré obsahujú vápnik:

 • Etalfa;
 • Aquadetrim;
 • Vitrum;
 • Vitamax;
 • Calcium-D 3-Nycomed-Forte;
 • spĺňa.

Symptomatická terapia

Tento typ liečby zmierňuje iba príznaky choroby. S osteoporózou pomáha zbaviť sa syndrómu bolesti. Na tento účel sa predpisujú starším osobám:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky. Táto skupina zahŕňa nimesulid a ibuprofén, ktoré sa používajú pri liečbe osteoartrózy. Lieky zmierňujú zápal, zastavujú bolesť, čo zlepšuje kvalitu života pacientov.
 2. Svalové relaxanciá. V tejto kategórii liekov sú účinné Sirdalurd a Baclofen. Uvoľňujú svaly, čo pomáha zlepšovať pohyblivosť..

Ľudové lieky na osteoporózu

Recepty tradičnej medicíny sú pomocnou liečbou. Nemali by ste sa na ne úplne spoľahnúť, pretože bez vápnikových prípravkov je nemožné vyrovnať sa s osteoporózou. Spomedzi ľudových metód používajú prostriedky na petržlenovej báze pozitívne recenzie. Môže byť použitý ako na liečenie, tak na prevenciu osteoporózy. Pripravte a naneste petržlen takto:

 1. Vezmite 400 g zeleniny a opláchnite ju pod tečúcou vodou.
 2. Preneste na panvicu, kde nalejte 500 ml pitnej vody.
 3. Potom nechajte tekutinu prevariť a potom trvať 3 hodiny.
 4. Kmeň pred užitím. Pite 300 ml každý deň, na prevenciu - šesť mesiacov.

Iný ľudový recept používa vajcia spolu so škrupinami. Na prípravu produktu je potrebné vziať ich v množstve troch kusov. Recept vyzerá takto:

 1. Nakrájané vajcia bez šúpania.
 2. Pridajte šťavu z 5 citrónov, premiešajte.
 3. Trvajte na tom, že týždeň budete na tmavom mieste.
 4. Na konci stanoveného obdobia pridajte 70 g koňaku a 150 g medu.
 5. Miešajte, vezmite 1 lyžičku. 3-4 krát každý deň.

Vaječnú škrupinu je možné jednoducho vysušiť, ošúpať a rozdrviť na prášok. Je potrebné ho používať s kyslou smotanou alebo tvarohom na polievkovú lyžicu každý deň. Priebeh liečby je dlhý, asi šesť mesiacov. Rozdrvená škrupina vajec je niekedy zmiešaná a iba s citrónovou šťavou. Ak je úplne rozpustený, môže sa produkt užiť. Dávka je 1 lyžička. na lačný žalúdok.

Prevencia chorôb

Správne zvolená liečba môže významne spomaliť procesy deštrukcie kostí alebo ich úplne zastaviť. Aj keď sú predpovede priaznivé, väčšina pacientov stratí svoju predchádzajúcu schopnosť pracovať, a preto musia zmeniť zamestnanie. Najnebezpečnejšia je zlomenina bedra, ktorá často vedie k smrti. Aby sa zabránilo zníženiu pevnosti kostí, starší ľudia musia prísne dodržiavať odporúčania lekára týkajúce sa prevencie:

 • udržiavať normálnu telesnú hmotnosť;
 • odmietnuť zlé návyky;
 • jesť správne;
 • berte vitamíny s vápnikom, najmä v zime;
 • včasné liečenie chorôb, ktoré vedú k problémom s kosťami;
 • pravidelne navštevujte slnko;
 • nosiť ortopedickú obuv;
 • chodiť častejšie, dodržiavať režim odpočinku a telesnej výchovy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením.
Fyzická aktivita je priaznivá pre zdravie a fyzická terapia tiež nebola zrušená. To však neznamená, že akúkoľvek chorobu možno liečiť fyzickou aktivitou..A čo viac, sami by ste si nemali „predpisovať“ fyzioterapeutickú terapiu - výsledky môžu byť jednoducho nebezpečné.
Neustále mechanické podráždenie alebo trauma môže spôsobiť burzitídu - akútny, subakútny alebo chronický zápal synoviálneho vaku. Hlavnými príznakmi patológie sú horúčka, bolesť, opuch, sčervenanie kože na poškodenom kĺbe.