loader

Hlavná

Späť

Ako liečiť medzistavcové prietrže doma

Liečba bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku je možná takmer v ktoromkoľvek štádiu vývoja tohto ochorenia. U pacientov, ktorí sekvestrovali buničité jadro do lúmenu miechového kanála, sa vyžaduje povinná operácia. Pretože želatínové telo vo vnútri medzistavcových platní má určitú štruktúru, ktorej proteíny sa líšia od látok, ktoré tvoria duralové membrány, majú veľmi dráždivý účinok..

Zápal tvrdých miechových membrán počas sekvestrácie prietrže môže spôsobiť ochrnutie. Preto je chirurgický zákrok v tejto situácii nevyhnutný. Je dôležité nepriviesť svoj štát k sekvestrácii. Vyhľadajte lekársku pomoc včas.

Tento článok popisuje, ktoré metódy konzervatívnej expozície môžu rýchlo a efektívne zvládnuť deštrukciu medzistavcových platničiek a obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Odporúča sa pri bolestiach chrbta, pri detekcii degeneratívnych degeneratívnych zmien v chrupavke medzistavcových platničiek, pozri stretnutie s neurológom alebo stavcom. Títo lekári majú potrebnú odbornú spôsobilosť na presnú diagnostiku a na predpisovanie účinnej liečby..

Bohužiaľ, podľa súčasných lekárskych a ekonomických štandardov v mestskej klinike je miestny terapeut nútený predpisovať výlučne symptomatickú (maskovaciu) liečbu pacientom s chorobami miechy. Je to potrebné na zabezpečenie čo najrýchlejšieho návratu pracovnej kapacity k pacientovi. V tomto prípade sa tkanivo miechy naďalej zrúti..

Príčiny a vývoj choroby

Aby ste pochopili možnosti liečby bedrovej prietrže bez chirurgického zákroku, musíte vedieť o hlavných príčinách rozvoja tohto ochorenia. U zdravého človeka sú chrupavkové tkanivá medzistavcových platničiek prostredníctvom difúznej výmeny s okolitými tkanivami úplne vybavené živinami, kyslíkom a tekutinou. Všeobecne existujú dva zdroje - blokovacie platne umiestnené medzi stavcami a diskami a paravertebrálne svaly.

Prvý spôsob poskytuje vertebrálnym organizmom správnu výživu, takže proces ich sklerózy v pokročilých prípadoch osteochondrózy je nebezpečnejší, ako je potrebné povedať pacientom. Podľa lekárskych štatistík viac ako 70% prípadov prasklín a zlomenín stavcov pri rôznych zraneniach nejako súvisí s rozvojom osteochondrózy. Toto ochorenie vyvoláva atrofiu krvných ciev v blokovacích platniach, stavce nedostávajú dostatočné množstvo krvi a začínajú sa zrútiť..

Medzistavcová hernia preto nie je jedinou závažnou komplikáciou dlhého priebehu degeneratívnej degeneratívnej choroby medzistavcových platničiek..

Analyzujeme mechanizmus patologických zmien počas vývoja choroby:

 • všetko to začína stratou tónu paravertebrálnymi svalmi - mierne sa sťahujú a nevylučujú dodané množstvo tekutiny obohatenej o kyslík a živiny;
 • vláknitý krúžok medzistavcového kotúča, ktorý nemá svoju vlastnú cirkulačnú sieť, začína prijímať nedostatočné množstvo tekutiny;
 • objavujú sa znaky jej dehydratácie, na povrchu sa tvoria malé praskliny, ktoré sú vyplnené ukladaním vápenatých solí, neskôr kalcinovaným oblastiam je zbavená schopnosti absorbovať tekutinu počas difúznej výmeny;
 • keď je oblasť difúznej výživy výrazne znížená, je narušená elasticita tkanív vláknitého prstenca;
 • s kompenzačným účelom začína príjem tekutiny zo štruktúry jadra buničiny;
 • rýchlo stráca svoj objem a stráca schopnosť zabezpečiť normálnu výšku medzistavcových platničiek;
 • výbežok sa vyvíja - disk presahuje telá stavcov, ktoré sú ním spoločné, a začína komprimovať okolité mäkké tkanivá;
 • začína sa mechanizmus zápalu, mäkké tkanivá sa stávajú edematóznymi, zvyšuje sa kapilárna prísun krvi, zvyšuje sa spastický tonus;
 • v takých podmienkach sa difúzna výživa chrupavkového tkaniva medzistavcových platní úplne zastaví;
 • ak zastavíte najsilnejší syndróm bolesti, ktorý je v tomto procese prirodzený, a pošlete osobu do práce, potom s akýmkoľvek, dokonca nevýznamným fyzickým námahom, prelomí vláknitý prsteň a výstup časti pulpózneho jadra - toto je medzistavcová kýla.

Aby bolo možné úspešne liečiť bedrovú medzistavcovú herniu bez chirurgického zákroku, je potrebné obnoviť narušenú difúznu výmenu medzi okolitými tkanivami a vláknitým krúžkom. Nie je to také jednoduché, pretože existujú rizikové faktory, ktoré vyvolávajú neustály vývoj relapsov choroby. Medzi tieto rizikové faktory patria:

 • nadmerná telesná hmotnosť - každý ďalší kilogram exponenciálne zvyšuje odpisové zaťaženie chrbtice;
 • fajčenie a pitie alkoholických nápojov - nepriaznivo ovplyvňuje mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín v tkanivách, vedie k ich dehydratácii a deštrukcii;
 • udržiavanie sedavého sedavého spôsobu života, pri ktorom nie je dostatok svalovej aktivity na svalovom ráme chrbta;
 • nesprávna organizácia spánku a pracoviska;
 • na sebe nesprávne vybrané topánky a oblečenie;
 • ploché nohy, stehno a iné typy patologického nastavenia chodidla, v dôsledku čoho sa pri chôdzi prenáša do chrbtice zvýšená záťaž;
 • endokrinné patológie, napríklad hypotyreóza alebo hypertyreóza, diabetická angiopatia;
 • ťažká fyzická práca sprevádzaná zdvíhaním a prenášaním ťažkých bremien;
 • systematické poranenia chrbta.

Skôr ako začne konzervatívna liečba, skúsený lekár poskytne pacientovi všetky potrebné individuálne odporúčania, ktorých implementáciou sa odstránia všetky potenciálne príčiny osteochondrózy. Na tomto pozadí je vykonávanie liečby oveľa efektívnejšie.

Princípy liečby medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba kýly chrbtice bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku je možná s akoukoľvek lokalizáciou a veľkosťou vyčnievania pulpózneho jadra. Liečbu je potrebné viesť na špecializovanej klinike.

Základné princípy liečby medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice bez chirurgického zákroku

 • odmietajú používať nesteroidné protizápalové lieky ako lieky proti bolesti, pretože inhibujú regeneračné procesy a môžu nepriaznivo ovplyvňovať stav slizníc tráviaceho traktu;
 • Nepoužívajte svalové relaxanciá, pretože blokujú schopnosť svalov poskytovať kompenzačnú podporu a vyvolávajú rýchle zväčšenie veľkosti herniálneho výčnelku;
 • kombinácia nesteroidných protizápalových liekov a svalových relaxancií sa často stáva potenciálnou príčinou sekvestrácie medzistavcovej prietrže;
 • pozorne načúvať a implementovať všetky individuálne odporúčania neurológa alebo stavovca;
 • odmietajú fyzickú aktivitu, kým ich neurčí lekár;
 • postupujte presne podľa všetkých odporúčaní a dodržujte všetky predpísané postupy.

Pri správnom prístupe vedie ošetrenie kýly chrbtice bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku k úplnému obnoveniu zdravia chrbtice. Medzitým, ako prax ukazuje, v 80% prípadov po chirurgickej operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže počas prvých troch rokov sa na inom disku vytvorí nový výčnelok. Preto chirurgia nie je účinnou liečbou osteochondrózy a jej komplikácií.

Metódy liečby lumbosakrálnej hernie bez chirurgického zákroku

Pri medziobratlovej kýle lumbosakrálnej sa liečba bez chirurgického zákroku vykonáva výlučne manuálnymi expozičnými metódami. Najčastejšie je postihnutý medzistavcový disk L5-S1. Zdieľa posledný stavca bedrovej a krížovej kosti. Má maximálnu amortizačnú záťaž, pretože je to podmienené ťažisko osoby. Pri dvojnožke sa tu prenáša všetka záťaž z dolných končatín.

V tomto ohľade disk L5-S1 rýchlo prechádza degeneratívnymi degeneratívnymi zmenami. Jeho tkanivá sú dehydratované a strácajú schopnosť rovnomerne rozdeľovať tlmiace zaťaženie. Postupne dochádza k praskaniu vláknitého prstenca ak tvorbe hernie.

Eliminácia nadmernej fyzickej aktivity je primárnou úlohou lekára pri liečbe kýly lumbosakrálneho oddelenia bez chirurgického zákroku. Na tento účel sa prijímajú potrebné opatrenia na zníženie telesnej hmotnosti a odstránenie vzpierania. Ak pacient trpí ťažkou fyzickou prácou, odporúča sa prejsť na ľahkú prácu. Optimálne v prvých dňoch liečby na zabezpečenie úplného fyzického odpočinku.

Odporúča sa zmeniť stravu - vylúčiť z nej výrobky s vysokým obsahom sacharidov, zvýšiť množstvo spotrebovanej vody denne. Strava by mala obsahovať veľké množstvo čerstvej zeleniny a ovocia, morských rýb, chudého mäsa. Ak je to možné, kombinujte použitie metód manuálnej expozície s fyzioterapiou a chondroprotektormi.

Ak je zabezpečený transport účinnej látky, potom chondroprotektory poskytujú urýchlenie procesu regenerácie chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Bez lekárskej gymnastiky a použitia metód manuálnej expozície sú tieto farmakologické prípravky zbytočné na osteochondrózu a jej komplikácie..

Metódy liečby vertebrálnej hernie bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku

Liečba driekovej bedrovej bedrovej chrbtice sa najúčinnejšie vykonáva pomocou metód manuálnej terapie. Priebeh zotavovania obvykle začína sériou postupov zameraných na obnovenie normálnej výšky medzistavcových platničiek. Faktom je, že s rozvojom osteochondrózy sa výška medzistavcových platní neustále znižuje. To má za následok redukciu väzivového aparátu. Preto sa samotná jednotka nemôže úplne narovnať. A pre zníženie herniového výčnelku je to veľmi dôležité.

Manuálne napínanie chrbtice umožňuje zväčšiť medzistavcové priestory a začať proces rozširovania vláknitého prstenca..

Potom pomocou osteopatie dosiahne špecialista zvýšenú mikrocirkuláciu krvi a lymfatickej tekutiny v lézii. Difúzna výživa vláknitého prstenca a buničitého jadra sa začína zotavovať. Masáž zmierňuje svalovú hypertonicitu a obnovuje ich výkon.

Po korekcii medzistavcovej prietrže lekár rozvinie rehabilitačný kurz. Zahŕňa opatrenia zamerané na obnovu chrupavky a zabránenie riziku recidívy v budúcnosti. Rehabilitačný kurz zvyčajne zahŕňa terapeutické cvičenia, reflexológiu, fyzioterapiu, kinezioterapiu atď..

Pre komplexnú liečbu bedrovej medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku odporúčame kontaktovať komunitu manuálnej terapie v komunite..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Je liečba prietrže možná bez chirurgického zákroku?

O tom, či je možné liečiť kýlu bez chirurgického zákroku, si myslia všetci, ktorí sa stretli s týmto problémom. Budeme o tom hovoriť aj so čitateľmi krásnej a úspešnej webovej stránky.

Prečo mnohí rozhodujú o operácii?

Ak sa pomocou MRI zistí veľká hernia, lekári navrhujú naliehavý chirurgický zákrok a presvedčia pacienta, že je to optimálne riešenie problému, inak „nebudete chodiť“ a „nebudete schopní kontrolovať močenie a vyprázdňovanie“..

Prinajmenšom tieto argumenty v tej dobe ma vystrašili a tých, ktorí sa so mnou liečili na oddelení po discektómii - toto je názov operácie na odstránenie medzistavcových prietrží.

Ale veľmi často to je nedostatok úplných informácií o iných metódach liečby, ktorý ľudí privádza k rozhodujúcemu kroku.

Mal som odstránenú medzistavcovú prietrž. Súhlasil by som s tým, keby som vedel o alternatívnych metódach liečby spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku? Teraz je ťažké odpovedať.

Podľa môjho názoru boli presvedčivé argumenty o správnosti rozhodnutia tieto:

 • Moja bedrová medzistavcová prietrž bola 7 mm.
 • Zovrela nervový koreň a bolesť nezmizla dlhšie ako 2 mesiace.
 • Blokáda a protizápalové lieky mi vôbec nepomohli..
 • Už som necítil nohu a nemohol som sa pohybovať bez pomoci.
 • Keď neurológ skúmal nohu ihlou, vôbec som necítil bolesť.
 • Navyše, prevádzka a liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku stála veľa peňazí. Mal som prostriedky na výber jednej veci. Nevedel som s istotou, či je možné zbaviť sa vertebrálnych hernií bez chirurgického zákroku pomocou alternatívnych metód, ale bol som si istý pozitívnym výsledkom mikrodisektómie - bolo niekoľko priateľov, ktorí úspešne odstránili prietrž.
 • Okrem toho bolo pre mňa v tom čase prvoradé zmiernenie bolesti a po operácii tento symptóm zmizol okamžite, zatiaľ čo pri iných metódach to trvalo čas - niekoľko sedení.

Pozrime sa s vami, čo dnes ponúkajú, aby ste sa zbavili tohto ochorenia, s výnimkou chirurgického zákroku?

Konzervatívne zaobchádzanie

Nezastavíme sa, ktoré lieky sú predpísané na liečbu kýly chrbtice, pretože to by mal robiť iba neuropatológ, ale len hovoriť o tom, čo môže a malo by byť doplnené konzervatívnou liečbou drogami:

 • Fyzioterapia pri liečbe hernie disku bez chirurgického zákroku je veľmi užitočným postupom. Precvičuje sa UHF, magnetoterapia, elektroforéza s kyselinou nikotínovou a iná fyzioterapia.
 • Dôležitou súčasťou opravy prietrže sú spinálne protahovacie cvičenia. Špeciálne komplexy pomôžu znížiť kompresiu disku. Cvičenia predpisuje inštruktor cvičebnej terapie vzhľadom na priebeh choroby.
 • Pri herniovanom disku sa tiež odporúča nosiť svalnatý tvrdý korzet (pás) 2-3 krát týždenne, ktorý odstráni zaťaženie poškodeného disku. Tento pás sa musí nosiť aj pri fyzickej práci..
 • Masáž herniou sa však neodporúča vo fáze jej zhoršenia. Natiahnutú nohu môžete natiahnuť, vyvíjať chodidlo, ale masáž chrbta s prietržou môže mať nežiaduce následky..

Manuálna terapia

Mnoho ľudí považuje manuálnu terapiu za veľmi účinnú pri liečbe vertebrálnej hernie bez chirurgického zákroku, najmä pri pozorovaní vytesnenia stavcov. Manuálny pracovník (nie masážny terapeut!) Ruky umiestni kolesá na miesto - nastaví ich. Po relácii sa uvoľní svalový spazmus, zníži sa tlak na disk, obnoví sa krvné zásobenie v miechových segmentoch.

Je však vždy indikovaná manuálna terapia herniation disku?

 • Ak sa okrem medzistavcovej hernie nájdu osteofyty - pozoruje sa rast kostí a zmeny v pohyblivosti stavcov, potom je manuálna terapia zbytočná..
 • Ak je choroba v akútnom štádiu, manuálna terapia je kontraindikovaná. To znamená, že pri akútnej bolesti sa neodporúča kontaktovať príručku.
 • Nie každý chiropraktik bude schopný „vytlačiť“ výstupok veľkých rozmerov späť na disk, takže pri prietrži väčšej ako 9 - 10 mm sa manuálna terapia považuje za neúčinnú metódu. Aj keď existujú pozitívne recenzie na liečbu miechy bez chirurgického zákroku pomocou ručnej terapie, ktoré opisujú, ako sa po liečbe znížili aj veľké výčnelky..

Tu je krátky tip, ktorý čitateľom sympaty.net povie jednoduchý spôsob, ako predchádzať medzistavcovej prietrži:

 • Raz mi manuálny špecialista poradil veľmi jednoduchú a účinnú metódu prevencie herniovaných diskov. Okamžite po prebudení a vstaní z postele je potrebné skočiť 40-krát dvoma nohami a pristáť na celej nohe. Disky zostanú vždy mobilné a elastické a žiadna hernia nie je hrozná. igor.

Trakcia (chrbtová trakcia)

Základom mnohých moderných metód liečby kýly bez chirurgického zákroku je trakcia miechy. Obrazne povedané, podstata postupu je takáto: stavce sa pohybujú od seba - tlak sa znižuje - opuch sa znižuje - prietrž sa znižuje - nervový koreň je uvoľnený - bolesť ustupuje.

Tento spôsob liečby však vyvoláva medzi lekármi kontroverziu a neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, kedy je možné takto liečiť herniovaný disk.?

Trakcia chrbtice sa môže vykonávať vo zvislej polohe (pod váhou vlastnej hmotnosti) av horizontálnej polohe (pomocou rôznych zariadení). Trakciu je možné vykonávať aj vo vode: často na klinikách a sanatóriách cvičia trakciu v kúpeľoch - trakčná liečba. Recenzie miechy sú veľmi časté:

 • Moja recenzia je pre tých, ktorí majú prietrž chrbtice - liečba bez chirurgického zákroku je možná! Urobil som kapucňu v bazéne. Z boku to vyzerá ako stredoveké mučenie. Ste zavesení vzpriamene za „putá“ na krku do vody. Chrbtica sa rozširuje vďaka vašej vlastnej váhe. Vykonávajú tiež váženie. Hmotnosti sa pozastavia postupne. Počas procedúry by nemal byť nikto v bazéne. Akýkoľvek pohyb vody predstavuje ďalšie bremeno. Mnohí oceňujú túto metódu na odstránenie prietrže. Larisa
 • Ste fixovaní korzetmi (opasky) a postupne ste spustení do kúpeľa s kyslíkom. Ľahko dýcha. Opasky, pomocou ktorých sa trochu pripnú. Ale pod vodou nemôžete ani počuť, že vás ťahajú. Po zákroku nemôžete chodiť a sedieť asi hodinu. mila
 • Zdalo sa mi, že ma roztrhnú ako červ, ale výsledok rozšírenia sa mi páčil - špeciálna technika na liečbu medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku. miláčik
 • Absolvoval som trakciu za sucha. Najprv si masážou zahrejuli chrbát. Potom boli umiestnené na špeciálny gauč (trakčný stôl). Pred tým si nasadili špeciálny pás, ktorý je pripevnený háčikmi k páčkam na posteli. Ruky sú pevne uchytené v predlaktí. Pre nohy telo pomaly klesá. S kýlou v bedrovej oblasti som sa veľmi choval. Po 15 sedeniach klesla. kate
 • Bolí ma chrbát po trakcii. Táto metóda mi nevyhovovala, cítil som sa horšie, aj keď som vydržal 3 sedenia. Dokonca mi začali zavesiť bremeno, aby bolo ťažšie. Po sťažnostiach bol postup zrušený. Yulia

Bubnovského technika (kinezioterapia)

Princíp práce Bubnovského, ktorý vo veľkej miere praktizuje liečbu vertebrálnych hernií bez chirurgického zákroku: „Ten človek je lenivý a slabý! Potrebujeme, aby svaly fungovali! “

Hlavným zameraním tejto techniky je pohyb, dôraz na všetky druhy simulátorov, ktoré napínajú svaly a nútia ich pracovať. Po triede sa chrbtica uvoľňuje, zlepšuje sa prekrvenie..

Pravidelné cvičenie na týchto zariadeniach zmierňuje opuchy a bolesť chrbta zmizne..

Bubnovsky tiež vyvinul komplex, ktorý je možné hrať doma. To všetko je opísané v jeho mnohých knihách, z ktorých jedna je „Miechová prietrž nie je veta“. Tento spôsob liečby kýly bez chirurgického zákroku však nie je vhodný pre všetkých:

 • Cvičil som 5 dní na simulátoroch v centre Bubnovského. S loptou a závažiami. Každý sa snažil roztiahnuť moje svaly. Raz v noci som nemohol spať kvôli silnej bolesti a ráno som prestal chodiť. O deň neskôr ma operovali. Mnohí samozrejme ošetrujú herniu bez chirurgického zákroku podľa Bubnovského, ale s najväčšou pravdepodobnosťou, ak nedôjde k zhoršeniu choroby. Ak máte bolesti, je najlepšie nerobiť to. A pokiaľ ide o prevenciu prietrže chrbtice - vynikajúci systém. Nikolay

A niekoľko ďalších techník

V jednom článku nie je možné podrobne rozprávať o všetkých metódach, ako sa zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku, preto ponúkame stručný prehľad niekoľkých ďalších metód..

akupunktúra

V niektorých bodoch tela, ktoré odborník pozná, sa vkladajú ihly. Opuch sa odstráni, zovretie nervového koreňa sa zníži a bolesť sa zmierni. Táto metóda nie je vždy účinná pri liečbe kýly chrbtice v pokročilom štádiu, ale môžete zmierniť bolesť počas exacerbácií ihlami. To znamená, že sympaty.net nemôže odporučiť túto metódu liečby ako alternatívu k chirurgickému zákroku. Ale veľa ľudí, ktorí majú hernie, praktikuje doma aplikátory ihiel..

Hirudotherapy

Jednou z metód, ako sa zbaviť prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku, je hirudoterapia alebo jednoducho povedané liečba pijavicami. Injektujú účinné zložky do prietrže, ktorá rozpúšťa výstupok. Tým sa zníži malá prietrž.

Plazmové ošetrenie

Málo sa dozvedelo o liečbe plazmovej kýly, novej techniky na zbavenie sa prietrže bez chirurgického zákroku. Procedúra sa vykonáva ambulantne. Pomocou tenkej elektródy, ktorá sa vkladá do oblasti prietrže, plazma v chrupavke vyhorí miesto, kde sa nachádza výčnelok. Plazmové ošetrenie je bezbolestné, človek sa toho dňa vráti domov.

Kýla sušenie

V súčasnej dobe je liek Karipazim na liečbu stavcovej kýly veľmi populárny. Zavádza sa elektroforézou a vyschne vysunutie. Existujú pozitívne recenzie na tento liek. Existujú však varovania, že je ťažké si ich kúpiť, nie je falošná.

Vákuová dekompresia

Táto technika je účinnejšia pri liečbe vysídlených diskov, ale má aj ďalší účinok „zasunutia“ malej medziobratlovej kýly. Vákuum prispieva k šetrnému šíreniu stlačených diskov, tekutina vstupuje do vytvoreného priestoru, ktorý začína dodávať disk a obnovuje svoje objemy.

Homeosiniatria

Prostredníctvom špeciálnych ihiel sa do medzistavcovej prietrže injikuje homeopatický prípravok, ktorý zmierňuje hlavné príznaky kýly chrbtice: opuch, kŕč, bolesť.

Namiesto záveru

Existujú aj iné metódy, ktoré liečia prietrž bez operácie. Ako však povedal jeden lekár, pri akútnej bolesti spôsobenej prietržou sa pacient začína ponáhľať z jedného extrému do druhého - hľadá lepšie spôsoby, ako vyliečiť prietrž bez chirurgického zákroku? Akútna bolesť však postupne ustupuje sama v priebehu 3 mesiacov. Nie je potrebné liečiť malú prietrž.

Čo robí pacient za 3 mesiace? Zaobchádza s prietržom natiahnutím - nepomáha, leží na ihlach - nepracuje, cvičebné stroje - má nulový efekt. A potom ide k liečiteľovi a - hľa, aj hľa! - burina uložená z herniovaného disku. Nie! Uplynul len čas.

Koneckonců, chôdza pri hľadaní lepšej metódy liečby prietrže bez chirurgického zákroku by mohla začať v opačnom poradí od liečiteľky a potom by pomohla trakcia chrbtice..

Je lepšie liečiť kýlu skôr, ako sa objaví! Sledujte svoje zdravie, vykonávajte špeciálne cvičenia na chrbticu a nepotrebujete žiadne operácie.

Metódy liečby spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku

Také bežné ochorenie, ako je medziobratlová kýla, si nevyžaduje vždy chirurgický zákrok. Vo väčšine klinických prípadov bol problém vyliečený pomocou premyslenej konzervatívnej terapie, v ktorej sa používajú moderné lieky a hardvérové ​​techniky rôznych typov. Ak zveríte proces výberu liečby skúsenému lekárovi, ošetrenie prietrže chrbtice bez chirurgického zákroku vám umožní na tento problém zabudnúť mnoho rokov..

Ak je diagnostikovaná kýla chrbtice, liečba bez chirurgického zákroku bude trvať 14 až 60 dní, to znamená, že musíte byť trpezliví. Musíte tiež vedieť, že aj relatívne úspešná liečba sa neobmedzuje iba na liečbu. Stav chrbta sa bude musieť počas života udržiavať, a ak dôjde k recidíve, je potrebné kurz zopakovať. Samoliečba s touto formou patológie je mimoriadne neprijateľná! Keď sa objavia prvé príznaky, vyhľadajte pomoc skúseného lekára.

Hlavné taktiky liečby

Pred výberom účinnej terapeutickej techniky lekár predpíše niekoľko špecializovaných štúdií. Až potom si bude môcť zvoliť optimálnu a najdôležitejšiu možnosť účinnej liečby. Konzultácia s odborníkom je veľmi dôležitá, pretože u niektorých pacientov bude chirurgia jedinou cestou von. Dôvodom môže byť nielen zanedbaná forma choroby, ale aj kontraindikácie užívania drog, individuálna intolerancia hlavných terapeutických zložiek..

Ak neexistujú žiadne problémy a kontraindikácie, ak choroba nedosiahla závažné štádium vývoja, ak život pacienta nie je v nebezpečenstve, lekár predpíše nasledujúce možnosti konzervatívnej liečby:

 • Laserová terapia;
 • Účinná fyzioterapia;
 • Moderná nukleoplastika;
 • Domáca starostlivosť;
 • Špeciálny liečebný kurz.

Hlavné indikácie

Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku sa môže vykonať iba pri úplnej absencii akýchkoľvek komplikácií, keď nehrozí vážne poškodenie miechy. Medzi hlavné indikácie liečby stavcovej kýly bez chirurgického zákroku odborníci rozlišujú:

 1. Zistený výčnelok a rýchla tvorba prietrže miechy;
 2. Lokalizovaná bolesť v oblasti jedného z miechových diskov, t.j. radiálny syndróm;
 3. Úplná absencia akútneho traumatického poškodenia disku;
 4. Poškodenie pacienta.

Pred liečebným procesom sa musí osoba podrobiť sérii diagnostických opatrení. Najúčinnejšou z nich je MRI. Toto je špeciálna forma diagnózy, ktorá ukazuje úroveň vyčnievania a závažnosť patológie v zapálenom alebo zdeformovanom miechovom stĺpci. Lekár pošle pacienta, aby daroval krv a moč, aby určil zápalový a infekčný proces a vedel, ktorý plán by mal byť predpísaný v prvom rade, ako aj určiť, či sa majú liečiť sprievodné ochorenia..

Kontraindikácie nechirurgickej liečby

Ak je podľa výsledkov vyšetrenia diagnostikovaná medziobratlová hernia, liečba doma sa vo všetkých prípadoch nepredpisuje. Na túto formu liečby existuje niekoľko kontraindikácií..

Nechirurgická liečba medzistavcovej prietrže je nemožná, keď sa zisťujú zdravotné riziká, ako napríklad:

 • Významné patologické poškodenie vláknitého prstenca;
 • Ťažká strata výšky disku;
 • Prítomnosť zhubného nádoru miechy;
 • Progresívna neurologická forma patológie;
 • Zápal so súčasnou infekciou;
 • Značná hernia.

To všetko sú absolútne kontraindikácie. Prítomnosť týchto faktorov je priamou indikáciou operácie, v týchto situáciách sa nezohľadňuje ani otázka, ako liečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku doma..

Účel a pravidlá zaobchádzania

Bez ohľadu na formu a stupeň rozvoja patológie, bez ohľadu na kategóriu predpísanej liečby, musí byť choroba liečená bez zlyhania. V opačnom prípade existuje riziko miestneho alebo úplného obmedzenia mobility, čo následne vedie k zdravotnému postihnutiu.

Dobre navrhnutý a premyslený liečebný režim rýchlo odstráni také nepríjemné príznaky, ako je stuhnutosť v pohybe, silná bolesť, zápal, ako aj opuch a necitlivosť. Aby sa dosiahol rýchly a dostatočne stabilný výsledok, odborník predpíše niekoľko možností symptomatickej liečby. Tu sú najúčinnejšie z nich:

 1. Lieky
 2. Manuálna terapia;
 3. Hardvérová terapia;
 4. Gymnastika a masáže.

Nie, dokonca aj najúčinnejší a premyslený liečebný režim poskytne požadovaný výsledok, ak je chrbtica pacienta oslabená alebo ohnutá.

Aké typy nechirurgickej liečby sú teda určené na odstránenie prietrže chrbtice? Drogová terapia, hardvérová liečba a fyzioterapia. Každá z možností by sa mala zvážiť podrobnejšie..

Liečba drogami

Ak sa zistí stavcová prietrž, liečba bez chirurgického zákroku automaticky znamená použitie moderných liekov. Kurz začína diagnózou a pozostáva z užívania analgetík, relaxačných svalových relaxancií, nesteroidných liekov zameraných na odstránenie zápalu. Je povinné vymenovať moderné chondroprotektory, ktoré prispejú k regenerácii chrupavkových prvkov.

Lieky proti bolesti a silné protizápalové lieky

Pri liečení patológie sa osobitná pozornosť venuje liekom tejto kategórie. Aby sa vylúčili psycho-emocionálne poruchy, je potrebné čo najskôr zastaviť bolesť. Až do odstránenia priťaženia je pacientovi zobrazený odpočinok postele, vylúčenie ostrých zákrut a zákrut.
Pomocou nasledujúcich analgetík a moderných NSAID môžete eliminovať nepohodlie a zastaviť rozvoj komplikácií:

 • Diclofenac, Ibuprofen, Piroxicam sú moderné nesteroidné protizápalové lieky. Popri odstránení zápalu sa vyznačujú antipyretickým a jedinečným analgetickým účinkom. Tieto fondy sa vyznačujú pomerne veľkým počtom vedľajších účinkov, preto je dohľad lekára nevyhnutný.
 • Lornoxicam - má výrazný analgetický účinok. Tento nástroj podporuje produkciu endorfínov a zmierňuje bolesť tak účinne, že sa považuje za silnú látku s obsahom ópia..
 • Meloxikam - potrebné na zmiernenie bolesti, ak má človek problémy s tráviacim traktom.

Prípravky tejto kategórie sú dostupné nielen vo forme injekcií a tabliet, ale tiež ako gély a terapeutické masti.

Svalové relaxanciá

Výskyt dostatočne silnej bolesti je často spôsobený kompresiou nervových koreňov. Tento proces sa vyskytuje počas svalových kontrakcií. Na odstránenie tohto javu lekári odporúčajú používať drogy v tejto kategórii.

Najbežnejšie z nich sú lieky Tetrazepam, Midokalm, Tizanidin, Diazepam. Ak sa tablety použijú súčasne s NSAIDs, svalovo-tonické príznaky sa rýchlo zrušia. Celková doba liečby svalovými relaxantmi je 4 týždne. Pri špeciálnych cvičeniach je možné dosiahnuť optimálnu pohyblivosť chrbtice.

Cievne prípravky

Pri rozhodovaní o tom, ako vyliečiť medzistavcovú prietrhu doma pomocou drogovej terapie, odborníci venujú pozornosť použitiu špeciálnych vaskulárnych liekov. Na elimináciu významnej poruchy obehu v chrbtici sa predpisujú tieto lieky:

 1. Pentoxifylín sa užíva na tabletu 3-krát v priebehu mesiaca;
 2. Berlition je predpísaný na úplné obnovenie buniek. Liek významne zlepšuje krvný obeh a je tiež charakterizovaný antiischemickým účinkom;
 3. Actovegin je schopný pôsobiť na organizmus antioxidačne, antihypoxicky. Obsahuje mikroelementy, ktoré vážne zlepšujú základné metabolické procesy v tele.

Počas exacerbácie patológie by sa malo zápalné miesto liečiť špeciálnymi lokálnymi lokálnymi agensmi. Po odstránení akútnych prejavov patológie lekár predpíše postupy, ako je elektroforéza, akupunktúra a ďalšie fyzioterapeutické opatrenia..

Hardvérové ​​ošetrenie

Skúsení lekári pri riešení otázky, ako vyliečiť kýlu chrbtice doma, predpisujú vysokokvalitné spracovanie hardvéru. Medzi najobľúbenejšie formy terapie patria napríklad postupy ako magnetoterapia, konvenčná elektroforéza, elektroneurostimulácia, modernejšie a účinnejšie laserové terapie, masáž prístrojov a trakcia miechy. Každá možnosť je charakterizovaná svojimi individuálnymi charakteristikami a indikáciami..

magnetoterapia

Podobné postupy sa predpisujú pri poklese bežného symptomatického syndrómu. Táto udalosť rýchlo zmierňuje bolesť, odstraňuje kŕče a tiež poskytuje upokojujúci a protizápalový účinok. Po priebehu procedúr telo stimuluje účinné procesy opravy tkanív.

Ultrazvukové ošetrenie

Lokálne nasmerovaná dávka ultrazvuku je schopná rýchlo anestetizovať patologické miesto, čo prispieva k optimálnej biostimulácii. Ak potrebujete počas liečby dosiahnuť vstrebateľný a protizápalový účinok, je tento postup tou najlepšou voľbou. Vyšší pozitívny účinok sa dá dosiahnuť použitím podobnej terapie s použitím moderných liekov.

Electroneurostimulation

Tieto postupy sa uplatňujú ambulantne a v nemocničnom prostredí. Ak je to potrebné, môže sa udalosť uskutočniť v domácom prostredí. Ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok, musíte stráviť dve sedenia denne približne pol hodiny. Správna a včasná liečba medzistavcových prietrží bez chirurgického zákroku je schopná zlepšiť krvný obeh a zvýšiť metabolizmus.

Minimálne invazívne ošetrenie

Ak je situácia s poškodením chrbtice dosť vážna, riešenie otázky, ako sa zbaviť medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku, sa uskutočňuje pomocou špeciálnych, minimálne invazívnych možností liečby. Medzi nimi sú populárne dve hlavné metódy liečby a regenerácie. Každá z nich stojí za to preskúmať ju čo najviac..

Nukleoplastika studenej plazmy

Táto technika je založená na podaní ihly do medzistavcovej oblasti, pričom sa do postihnutého disku zavedie špeciálna chladená plazma. Po akcii sa disk mierne zmenší, respektíve sa zníži diskomfort a kompresia nervov.

Postup je indikovaný v prítomnosti výčnelku a prietrže, ktorých rozmery nie sú väčšie ako 5 mm. Indikácia je výrazným príznakom bolesti, ako aj nedostatočným účinkom po konvenčnej anestézii. Táto udalosť je tolerovaná pomerne ľahko, pod lokálnymi anestetikami..

Laserové odparovanie

Ďalšia možnosť nechirurgickej liečby. Zmierňuje bolesť a znižuje tlak na disk. Tento postup sa môže vykonať niekoľkokrát, čo umožňuje odparenie nahromadenej kvapaliny a veľkosť disku sa zmenší. Medzi hlavné náznaky tejto invázie patrí závažnosť bolesti, narušenie citlivosti, prítomnosť páliacej bolesti, ako aj znížená citlivosť a brnenie. Táto udalosť je nevyhnutná, ak nepohodlie nebolo možné odstrániť fyzioterapiou a drogami.

Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. Po asi 10 hodinách je pacientovi zakázané brať vodu a jedlo. Lekár urobí malú punkciu, vloží tam ihlu a prechádza cez ňu svetlovod. Je to ten, kto vyhrieva disk a odparuje tekutinu nahromadenú v ňom. Ihneď po zákroku si pacienti všimnú zníženie bolesti a po týždni sa nepríjemné záchvaty úplne zastavia. Optimálny priaznivý účinok sa dá dosiahnuť približne 2 týždne po zákroku..

Ľudové lieky

Všetky možnosti a metódy liečby, ktoré sú predmetom pozornosti, sa dajú účinne doplniť použitím alternatívnych receptov. Optimálne analgetické a protizápalové výsledky sa dajú dosiahnuť použitím týchto metód:

 1. Med komprimovať. Na jej prípravu musíte vziať 3-4 listy aloe, 200 ml obyčajnej vodky a 100 gramov prírodného medu. Rastlina sa nechá prejsť mlynčekom na mäso a stlačí sa, aby sa získala šťava. K tomu sa pridá med a správne množstvo vodky. Všetko je zmiešané a trvá na tom, aby to trvalo jeden deň. V rámci potreby namočiť gázu a pevne sa pripojiť k zapálenej oblasti asi hodinu. Ošetrenie by sa malo vykonávať až do skončenia zloženia..
 2. Kostná tinktúra. Budete musieť vziať tri kusy predtým vysušeného koreňa rastliny, 500 ml vodky a 10% dimexidu. Korene musia byť dôkladne nasekané a naplnené kompozíciou vodky. Po dvoch týždňoch sa musí k roztoku pridať farmaceutický liek, vopred zriedený v pomere 10 ml na 90 ml vody. Nástroj sa vtiera do oblasti, kde sa nachádza postihnutý stavca. Na zvýšenie pozitívneho účinku je potrebné proces trenia vykonať malým kúskom plsti. Vďaka tomu bude zaznamenané zlepšenie celkového krvného obehu založené na masážnych pohyboch a na otepľovacom účinku..

Tieto metódy sa môžu striedať medzi sebou, alebo môžete kurzy viesť striedavo jeden po druhom. Ak ich použijete ako doplnkovú terapiu pri liečbe a fyzioterapii, môžete dosiahnuť pomerne rýchly pozitívny účinok.

Pri akejkoľvek terapii musí pacient znížiť zaťaženie chrbtice a nosiť špeciálny korzet. Je dôležité dodržiavať stravu a úplne vylúčiť alkohol. Pri absencii exacerbácií je potrebné zapájať sa do plávania a každý deň vykonávať jednoduché fyzické cvičenia.

Zhrnúť

Ak sa objavia prvé príznaky patológie spojené s léziou chrbtice, neodkladajte návštevu u špecialistu. Samotné nič nezmizne a nedostatok správnej liečby môže viesť k progresii patológie. Ak sa dohodnete na stretnutí s kompetentným špecialistom, môžete získať efektívny liečebný režim a rýchlo sa zbaviť problému a zabudnúť na nepríjemné pocity na dlhú dobu.

Je možné vyliečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku

Je možné vyliečiť bez operácie

Jedná sa o nechirurgické techniky, ktoré účinne zvládajú prietrž a vrátia pacienta do normálneho životného štýlu. Kýla sa zmenšuje, bolestivý syndróm sa zastaví, príznaky zápalu sa oslabia, nervové korene sa zbavia porušenia.

Iba 10 - 15% prípadov vyžaduje chirurgický zákrok na odstránenie prietrže a poškodeného disku. Operácia je potrebná, ak existujú absolútne náznaky: paréza alebo ochrnutie nôh, svalová atrofia, problémy s fungovaním panvových orgánov..

V závislosti od typu kýly používajú lekári rôzne prístupy k liečbe. Očakávané možnosti liečby a prognózy sú uvedené v nasledujúcej tabuľke..

Je možné vyliečiť bez operácie?

Očakávané dôsledky a predpoveď

Liečenie doma je možné

Disk je úplne obnovený, činnosť chrbtice je normalizovaná

Nie sú potrebné žiadne operácie

Herniovaná prietrž

Vyžaduje sa povinná prevádzka

Pohyby a funkcie chrbtice sa obnovia, ale disk sa nedá úplne vrátiť do svojej prirodzenej polohy

Liečba doma bez chirurgov a bez chirurgického zákroku nie je možná

Herniované prasknutie, vyčnievanie disku

Nechirurgické metódy sú účinné u 90% pacientov

Zbavte sa syndrómu bolesti, príznakov narušenia nervových koreňov

Operácia je predpísaná pri absencii účinku liečby po dobu 2 - 3 mesiacov

Chirurgická liečba je indikovaná na atrofiu, ochrnutie, problémy s pohybmi čriev a močenie, slabosť päty

Potreba chirurgického zákroku je potvrdená pomocou CT a MRI

Nechirurgické ošetrenie

Tradične sa na liečbe medzistavcovej prietrže súčasne podieľa niekoľko lekárov: chirurg, neurológ, traumatológ, ortopéd. Metódy liečby kýly chrbtice bez chirurgického zákroku sú založené na fyzioterapeutických, farmakologických metódach. Blokovanie novokainu pomáha mnohým pacientom. S ich pomocou eliminujú nepríjemné prejavy ako:

Vitamíny A, C, E, D poskytujú vitamíny pre tkanivo kostnej chrupavky. Konzervatívna liečba zahŕňa lieky, balneoterapiu, fyzioterapiu, masáže, cvičebnú terapiu a alternatívne metódy. Účel liečby:

 • znížiť riziko sekvestrácie;
 • zabrániť prolapsu buničitého jadra;
 • pozastaviť ničenie;
 • zlepšenie metabolických procesov;
 • zmierniť bolesť.

Ako liečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku? Vzhľadom na rôzne príčiny prietrže predpisujú lekári kombinovanú liečbu. Schéma zahŕňa lieky z rôznych skupín. Nižšie sú uvedené hlavné.

Odstránenie zápalu, zmiernenie bolesti

Zastavte bolesť

Uvoľnite kŕče miechových svalov

Zmiernite opuch, odstráňte zápal

Posilňuje väzivo, regeneruje kostné tkanivo

Obnovte chrupavkové prvky

Vymknúť

Intervertebrálna kýlová terapia sa účinne dopĺňa jednoduchým spôsobom naťahovania. Na vykonanie trakčnej techniky boli vyvinuté špeciálne tabuľky a simulátory. S ich pomocou sa vytvorí optimálna pozícia na obnovenie správnej pozície disku..

Významný výsledok sa dosiahne v dôsledku správne zvolenej vzdialenosti medzi stavcami, znížením tlaku a uvoľnením obmedzených koncov neurónov. Pravidelná trakcia pomáha vyriešiť problém chorej chrbtice..

Obchody so zdravotníckym zariadením majú profesionálne vybavenie a vybavenie pre domácu fitness. Lekári predpisujú tieto metódy:

 • voda;
 • sucho
 • horizontálne
 • vertikálne
 • bez nákladu;
 • s pridaním zložiek hmotnosti.

Na zastavenie ataku bolesti spôsobenej medzistavcovou prietržou chrbta sa vykonáva perkutánna stimulácia. Prostredníctvom bolestivých zón sa impulzy uskutočňujú v minimálnom množstve. Táto technika je pre pacienta úplne bezbolestná a bezpečná a vykonáva sa bez predchádzajúcej anestézie. Aktuálne impulzy majú stimulačný účinok na zakončenie neurónov, v dôsledku čoho bolesť ustane. Metóda je najúčinnejšia v počiatočných fázach so silnou bolestivosťou.

Homeopatické riešenia spolu s inými konzervatívnymi metódami poskytujú dobrý výsledok v počiatočných štádiách a pri absencii sekvestrácie. S ich pomocou je možné dosiahnuť tieto účinky:

 • zmierniť prejavy bolesti;
 • normalizovať miestnu mikrocirkuláciu;
 • obnoviť lymfatickú drenáž;
 • zmenšiť veľkosť výčnelku;
 • opravte poškodené nervové zakončenie.

Účinnosť ultrazvukovej terapie

Ultrazvuková liečba má priaznivý vplyv na svaly a chrupavku. Pod jeho vplyvom sa zlepšuje miestna mikrocirkulácia, normalizuje sa svalový tonus a obnovuje sa elasticita vláknitých prvkov. Pravidelné cvičenie chráni pacienta pred bolesťou a zápalom. Medzistavcové štruktúry sa vyliečia, príznaky patológie zmiznú.

Liečba spinálnej prietrže bez chirurgického zákroku je pri absencii komplikácií prioritou.

Video „Liečba medzistavcovej prietrže bez chirurgického zákroku“

V tomto videu vám Elena Malyshe povie, ako správne zaobchádzať s medzistavcovou prietržou bez chirurgického zákroku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Fáza dekompenzácie je stav, keď sú vyčerpané zásoby tela a dysfunkcia sa začína prejavovať. Telo je systém, ktorý sa snaží o rovnováhu - homeostáza. V dôsledku infekcií, stresu, zápalových procesov, zranení je narušená rovnováha.
Chcete, samozrejme, aby staršie rodičia žili vo vysokej kvalite? Takže na prechádzku sa vždy vráťte vlastnými nohami - bez zlomenín? Potom ho radšej choďte do najbližšieho lekárskeho strediska, kde sa vykonáva denzitometria DXA!
Každý rok sa častejšia vyskytuje medzistavcová prietrž. Jeho výskyt sa vo väčšine prípadov vyskytuje na základe pokročilej osteochondrózy.