loader

Hlavná

Hlava

Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne srdca

Jednou z najbežnejších srdcových patológií je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Normálne vyzerá práca srdca niečo také. Ľavá predsieň sa sťahuje a uvoľňuje krv, v tomto okamihu sa otvárajú klapky a krv prúdi do ľavej komory. Potom sa črepiny uzavrú a kontrakcia komory spôsobí, že sa krv dostane do aorty.

Pri prolapte chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie opäť prechádza do predsiení, pretože prolaps je priehyb, ktorý bráni normálnemu zatváraniu hrotov. Teda dochádza k spätnému toku krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvíja patológia?

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý sa vyskytuje častejšie u mladých ľudí. Pre diagnostiku tohto problému je najtypickejší vek 15 - 30 rokov. Príčiny patológie sú konečne nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patológiou spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z charakteristických čŕt môže byť zvýšená flexibilita..

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palcom ruky v opačnom smere a dosahuje ich k predlaktiu, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej z patológií spojivového tkaniva a MVP..

Jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Vývoj tejto patológie je však možný aj vďaka získaným príčinám.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne io kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

V dôsledku bolestivých procesov je narušená dodávka krvi do štruktúr srdca, dochádza k zápalu jej tkanív, k smrti buniek s náhradou ich spojivového tkaniva, zhutňovaniu tkanív samotnej chlopne a štruktúr, ktoré ju obklopujú..

To všetko vedie k zmenám v tkanive chlopne, k poškodeniu svalov, ktoré ju ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne uzavrie, to znamená k objaveniu sa jeho chlopní..

Je PMK nebezpečný

Aj keď prolaps mitrálnej chlopne sa považuje za patológiu srdca, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. MVP je často diagnostikovaná náhodne počas ultrazvuku srdca počas preventívneho vyšetrenia..

Prejavy MVP závisia od stupňa prolapsu. Príznaky sa vyskytujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípade významného odklonu hrotov ventilov..

Väčšina ľudí s MVP netrpí týmto ochorením, patológia neovplyvňuje ich život a výkon žiadnym spôsobom. Avšak s druhým a tretím stupňom prolapsu sú možné nepríjemné pocity v srdci, bolesť, poruchy rytmu.

V najzávažnejších prípadoch sa vyvinú komplikácie spojené s poruchami krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku napínania počas spätného toku krvi..

Komplikácie mitrálnej regurgitácie

 • Roztrhnutie akordov srdca;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny v chlopniach ventilov;
 • Zástava srdca;
 • Neočakávaná smrť.

Druhá komplikácia je mimoriadne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak sa MVP kombinuje s komorovými arytmiami, ktoré ohrozujú život.

Stupne prolapsu

 • 1 stupeň - klapky ventilu ohýbajú 3-6 mm,
 • 2 stupne - priehyb nie viac ako 9 mm,
 • 3 stupne - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prolaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné ho liečiť. Avšak so značnou závažnosťou patológie ľudia potrebujú starostlivú diagnostiku a pomoc.

Ako sa prejavuje problém

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými symptómami s významnou regurgitáciou. Pri vypočúvaní pacientov so zistenou MVP, aj keď najmenšou mierou, sa však zistí, že ľudia zažívajú veľa sťažností na menšie ochorenia.

Tieto ťažkosti sú podobné problémom s vegetatívnou alebo neurocirkulačnou dystóniou. Pretože táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou regurgitáciou, nie je vždy možné rozlišovať medzi symptómami, avšak PMC hrá rozhodujúcu úlohu pri zmenách v pohody..

Všetky problémy, bolesti alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej regurgitácie sú spojené so zhoršením hemodynamiky, t. J..

Pretože pri tejto patológii sa časť krvi vracia späť do predsiene a nevstúpi do aorty, srdce musí vykonať ďalšiu prácu, aby sa zabezpečil normálny prietok krvi. Nadmerné zaťaženie nikdy neprináša úžitok, vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu textílií. Regurgitácia navyše vedie k expanzii predsiení v dôsledku prítomnosti ďalšej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi ľavej predsiene dochádza k preťaženiu všetkých ľavých častí srdca, sila jej kontrakcií sa zvyšuje, pretože sa musíte vysporiadať s ďalšou časťou krvi. V priebehu času sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory, ako aj predsieň, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich cez pľúca..

Ak sa patologický proces ďalej rozvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Objavujú sa príznaky srdcového zlyhania. Opísaný obrázok je charakteristický pre prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3, v iných prípadoch je choroba omnoho jednoduchšia.

Drvivá väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne uvádza obdobia srdcového rytmu, ktoré môžu mať rôznu silu a trvanie..

Tretina pacientov pravidelne pociťuje nedostatok vzduchu, chcú hlboký dych.

Medzi agresívnejšie príznaky patrí strata vedomia a mdloby..

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženou výkonnosťou, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť v ňom narušený spánok. Môže dôjsť k bolesti na hrudníku. Navyše nie sú nijako spojené s fyzickou aktivitou a nitroglycerín na ne neúčinkuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti hrudníka;
 • Nedostatok vzduchu;
 • dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo zlyhanie rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • Rýchla únava;
 • Bolesť hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemožno označiť za charakteristické iba pri prolapsi mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) sa však často zistí prolaps mitrálnej chlopne 1 alebo 2 stupne..

Ako je diagnostikovaná patológia

Pred začatím liečby je potrebná presná diagnóza. Keď je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnóza sa môže urobiť náhodou, pri rutinnom vyšetrení ultrazvukom srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení terapeutom môže byť počuť šepot srdca, čo vedie k ďalšiemu vyšetreniu. Charakteristický zvuk nazývaný šum, keď je mitrálna chlopňa odklonená, je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv prúdi späť do predsiene.
 • Po tretie, sťažnosti pacientov môžu viesť lekára k podozreniu na PMK.

Ak sa vyskytne takéto podozrenie, musíte kontaktovať špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať pacient. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický hluk. Avšak u mladých pacientov je šelest srdca určený pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvárajú turbulencie a turbulencie..

Taký hluk nie je patológiou, týka sa fyziologických prejavov a neovplyvňuje stav osoby a činnosť jej orgánov. Ak sa však zistí hluk, je vhodné hrať bezpečne a vykonať ďalšie diagnostické testy..

Iba metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť MVP alebo jeho neprítomnosť. Výsledky vyšetrenia sa vizualizujú na obrazovke a lekár uvidí, ako ventil funguje. Vidí pohyb krídel a priehyb pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, takže v niektorých prípadoch je pacient znova vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 drepov.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, zvyšuje sa tlaková sila na ventil a prolaps, dokonca malý, sa na ultrazvuku prejaví..

Ako sa lieči

Ak sa MVP objaví bez príznakov, liečba nie je potrebná. Pri odhalenej patológii lekár zvyčajne odporúča navštíviť kardiológa, ktorý ročne vykonáva ultrazvuk srdca. To umožní vidieť dynamiku procesu a všimne si zhoršenie stavu a činnosti ventilu..

Okrem toho kardiológ zvyčajne odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať spotrebu alkoholu. Užitočné budú fyzické cvičenia alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov.

Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa, najmä 3. stupňa, môže spôsobiť výraznú regurgitáciu, ktorá vedie k zhoršeniu pohody a objaveniu sa symptómov. V týchto prípadoch sa lieči liek. Žiadny liek však nemôže ovplyvniť stav chlopne a samotný prolapsu. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie nepríjemných symptómov.

Terapia predpísaná pre MVP

 • antiarytmické;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • tonikum.

V niektorých prípadoch prevládajú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. U iných sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Lieky sa teda predpisujú v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami..

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Odporúča sa, aby všetci pacienti s prolapsom mitrálnej chlopne usporiadali režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý..

Spomedzi liekov sa predpisujú betablokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú metabolické procesy v ňom. Z sedatív sú infúzie valeriány a materskej mladiny často dosť účinné..

Vystavenie účinkom liekov nemusí mať požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale pri akútnom progresívnom priebehu ochorenia sa nemôže považovať za stabilné..

Okrem toho sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú chirurgické ošetrenie. Najčastejšou príčinou chirurgického zákroku pri MVP je trhanie väzov mitrálnej chlopne.

Súčasne sa srdcové zlyhanie zvýši veľmi rýchlo, pretože ventil sa nemôže vôbec uzavrieť.

Chirurgické ošetrenie je vystuženie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody..

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne vo všeobecnosti závisí od niekoľkých faktorov:

 • rýchlosť vývoja patologického procesu;
 • závažnosť patológie samotnej chlopne;
 • stupeň regurgitácie.

Na úspech liečby samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu včasná diagnostika a presné dodržiavanie predpisov kardiológa. Ak je pacient pozorný k svojmu zdraviu, „zaznie alarm“ včas a podstúpi potrebné diagnostické postupy, ako aj zaháji liečbu.

V prípade nekontrolovateľného rozvoja patológie a nedostatku nevyhnutnej liečby sa môže stav srdca postupne zhoršovať, čo bude mať za následok nepríjemné a možno nezvratné následky..

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že je nemožné tomu zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko prolapsu 2. a 3. stupňa.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelná fyzická aktivita, prevencia a včasná liečba infekčných chorôb..

Prolaps mitrálnej chlopne

Prolaps mitrálnej chlopne je opuch pohyblivých chlopní medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou v čase srdcovej kontrakcie..

Klapka medzi ľavou predsieňou a komorou (mitrálna chlopňa) sa skladá z dvoch predných a zadných svoriek. Funkciou ventilu je blokovať prietok krvi v smere čerpania tak, aby sa nevracala. Počas kontrakcie sa ventil otvára, prechádza krv v jednom smere a pri relaxácii srdcového svalu (diastola) ─ sa uzatvára.

Ventilové svorky a ľavá komora sú navzájom spojené hustými niťami akordov spojivového tkaniva. Keď sa srdce sťahuje, akordy sa ťahajú tak, aby držali klapky, a ventil sa bezpečne uzavrie..

S prolapsom v čase srdcovej kontrakcie (systola) sa časť hrotov zväčšuje (vyčnieva) smerom k ľavej predsieni. Z tohto dôvodu sa ventily pevne uzavrú a časť krvi v momente relaxácie srdca (diastola) tečie späť do ľavej predsiene. Reverzný prietok krvi sa nazýva regurgitácia..

obsah

Formuláre a stupne

Tvar a stupeň sú stanovené týmito parametrami: prítomnosť a povaha srdcových šelestov, stupeň vychýlenia smerom k predsiene a veľkosť regurgitácie.

Pri výskyte hluku počas počúvania (auskultácie) srdca dochádza k prolapsu:

 • „Mute“, keď nie je prítomný žiadny ďalší hluk;
 • auscultatory, keď je zreteľne počuť kliknutie na uzáver ventilu a hluk spätného prúdu.

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne (MVP) sa určujú podľa výsledkov klinického vyšetrenia, zisťujú sa 2 parametre: množstvo opuchu v milimetroch a miesto, na ktoré vlna spätného toku dosiahne.

Podľa závažnosti MVP sa stáva:

 • vychýlenie hrotov ventilov prvého stupňa smerom k ľavej predsieni je od 3 do 6 mm;
 • druhá deformácia ─ od 6 do 9 mm;
 • tretia deformácia of väčšia ako 9 mm.

Lekári niekedy tvrdia, že ventil sa neohýba, ale je „absorbovaný“ do predsiene, má formu padáka.

V živom organizme spätný tok krvi nie je priamo závislý od rozsahu prolapsu, takže stupeň regurgitácie sa určuje osobitne..

Podľa veľkosti spätnej vlny prietoku krvi sa rozlišujú 3 stupne závažnosti:

 • I ─ spätná vlna končí na úrovni letáka;
 • II ─ vlna dosiahne strednú ľavú predsieň;
 • Vlna III reaches dosahuje koniec ľavej predsiene oproti ventilu.

Tieto ukazovatele sú základom pre pochopenie podstaty porúch obehového systému pri prolape mitrálnej chlopne..

Čo je nebezpečné

Nebezpečenstvo MVP spočíva v pravdepodobnosti vzniku dvoch patologických stavov:

 • pľúcna hypertenzia;
 • arteriálna hypotenzia.

Pľúcna hypertenzia je pretrvávajúce zvýšenie tlaku v pľúcnom obehu. Tento kruh obklopuje pľúca, kde dochádza k výmene plynov: krv je nasýtená kyslíkom a oxid uhličitý je odstránený. Krv bohatá na kyslík prúdi cez pľúcnu žilu do ľavej predsiene.

V dôsledku MVP (ak je stupeň závažný) sa tlak v ľavej predsieni neustále zvyšuje a cievy nemôžu dodávať všetku krv. Pľúca sú plné krvi a nemôžu úplne vykonávať výmenu plynov, z ktorých celé telo trpí.

Pľúcna hypertenzia nepostrehnuteľne progreduje, ale vedie k expanzii pravého srdca ak zlyhaniu dýchania.

Arteriálna hypotenzia je pokles tlaku pod 100/60 mm Hg. Všetky orgány trpia nedostatočným prietokom krvi, metabolické procesy sú horšie, nedostatok energie.

V súčasnosti sa s MVP lieči oveľa skôr, ako sa tieto podmienky vyvinú..

Pri nízkom krvnom tlaku je potrebné vyšetrenie srdca inštrumentálne.

príčiny

Prolaps mitrálnej chlopne je príznakom mnohých chorôb..

Vzhľadom na výskyt sa rozlišujú 2 formuláre:

 1. Primárny ─ je spôsobený vrodenou slabosťou spojivového tkaniva, keď ventily nie sú dostatočne tuhé a natiahnuté a pripájacie akordy sú dlhšie ako normálne. Primárny prolaps je kombinovaný s ďalšími vývojovými abnormalitami: nadmerná pohyblivosť kĺbov, strabizmus, dlhé zbrane. Pri vrodených formách sa ventilové klapky spočiatku zahusťujú, ich veľkosť sa zvyšuje.
 2. Sekundárne ─ sa vyskytuje v dôsledku srdcových chorôb (reumatizmus, kardiomyopatia, keď je z neznámeho dôvodu srdce rozšírené a existuje arytmia, infarkt myokardu alebo inak nekróza časti srdcového svalu). Získané formy sa vyznačujú zmenami v spojivovom aj svalovom tkanive srdca.

Prolaps mitrálnej chlopne nie je nezávislé ochorenie, ale sprevádza buď vrodené malformácie alebo chronické systémové choroby.

príznaky

Závažnosť klinického obrazu nie je vždy jednoznačne spojená s anatomickými vlastnosťami chlopne. V mnohých prípadoch sa táto patológia zistí náhodne počas vyšetrenia z iného dôvodu..

Klinické príznaky MVP sú nešpecifické, to znamená, že poruchu nemožno určiť podľa príznakov..

Môžu sa vyskytnúť tieto prejavy:

 • prerušenia práce srdca, ktoré sú pociťované ako „vyblednutie“;
 • zvýšená srdcová frekvencia pri ležaní na ľavej strane;
 • krátkodobá bolesť na hrudi zmluvnej alebo matnej povahy, ktorá sa prejavuje samostatne;
 • pocit ťažkosti v tele po vstávaní;
 • závraty a dýchavičnosť, ktoré rýchlo prechádzajú;
 • časté slabiny a únava;
 • výkyvy telesnej teploty;
 • mdloby alebo mdloby;
 • neurotické stavy, mierna depresia.

U detí

Existuje podozrenie na prítomnosť MVP u dieťaťa, ak existujú ďalšie vývojové abnormality: ingvinálna alebo pupočná kýla, nedostatočné rozvinutie bedrových kĺbov, ploché nohy, prolaps obličiek a podobné stavy, ktoré naznačujú systémové narušenie tvorby spojivového tkaniva..

Anomálie vývoja sa vždy spájajú navzájom. Ak sa zistí jedna odchýlka, na nájdenie zvyšku je potrebné úplné klinické vyšetrenie.

MVP sa častejšie vyskytuje u dievčat, ktorých matky majú tiež známky nedostatočného rozvoja spojivového tkaniva.

U adolescentov

Klasický čas na odhalenie MVP je medzi 7 až 14 rokmi, keď je vývojová anamnéza dieťaťa plná prechladnutí, infekcií dýchacích ciest, angíny a indikácie zvýšenej nervozity a úzkosti..

Pozornosť sa venuje ústavným vlastnostiam dospievajúcich: vysoký, potopený hrudník lievika, dlhé prsty a celková nemotornosť, uhlovosť. Emocionálna sféra sa vyznačuje vysokou vzrušivosťou, nadmernou zraniteľnosťou, citlivosťou.

U dospelých

V tomto veku sú sekundárne formy častejšie, keď sa vyskytne hlavné ochorenie: reumatizmus alebo infarkt myokardu. MVP sa často vyvíja po bolestiach v krku alebo po poranení hrudníka.

Prejavy sa začínajú bolesťou srdca, tachykardiou, závratmi, nadmerným potením alebo nevoľnosťou. Bolesti hlavy sa podobajú migrénam (intenzívna pulzujúca bolesť v jednej, zriedka v oboch poloviciach hlavy), v hrdle je „hrčka“, nedostatok vzduchu.

diagnostika

Diagnostika zahŕňa niekoľko metód:

 • klinické a anamnestické - štúdium rodinnej anamnézy, objasnenie prítomnosti dedičných chorôb a stavov u detí, u dospelých - štúdia predchádzajúcich chorôb;
 • počúvanie práce srdca, počas ktorej môžete počuť charakteristické zvuky a kliknutia;
 • Ultrazvuk srdca - určuje veľkosť komôr a chlopní, typ prietoku krvi, veľkosť zadnej vlny;
 • fonokardiografia - zaznamenáva hluk produkovaný pracovným srdcom;
 • EKG alebo nepretržitý záznam vo forme Holter-EKG - odhaľuje porušenie elektrického impulzu, arytmie;
 • ergometria bicykla - štúdium činnosti srdca pri dávkovanom zaťažení.

Analýza výsledkov všetkých štúdií vám umožňuje stanoviť presnú diagnózu..

liečba

Metóda liečby úplne závisí od porušenia systémového obehu. Pri menších poruchách, keď orgány nemajú vážny nedostatok kyslíka, je potrebné korigovať iba sprievodné neurotické poruchy.

Predpíšte elektroforézu brómom a horčíkom, akupunktúru, návštevu bazéna, masáže, naučte metódy samo-hypnózy. Hlavnou vecou je sprostredkovať pacientovi pochopenie, že MVP neohrozuje život a zdravie.

Štatistiky tvrdia, že MVP v 98% prípadov má mierny priebeh a priaznivú prognózu.

V prípade výraznej poruchy obehu je potrebná chirurgická operácia - inštalácia umelej mitrálnej chlopne.

cvičenie

S MVP je možná takmer akákoľvek fyzická aktivita, ak to lekár povolí.

Užitočné sú nasledujúce typy fyzickej aktivity:

 • walking;
 • pomalý beh,
 • drepy
 • plachty v rôznych smeroch;
 • dlhé prechádzky.

Hlavným pravidlom všetkých cvičení je pokojné tempo a pomalé zvyšovanie záťaže. Ak je v srdci bolesť alebo sa objaví mierna dýchavičnosť, musíte sa zastaviť a odpočívať.

Prolaps mitrálnej chlopne u tehotných žien

U väčšiny žien sa MVP zistí počas tehotenstva počas rutinného vyšetrenia..

Tento stav neohrozuje vývoj plodu a zdravie tehotnej ženy, rodiť môžete sami. Je potrebné mierne obmedziť používanie soli, viesť meraný život s dostatočným odpočinkom. Vďaka nervozite, upokojujúcim bylinkám sú dovolené, vonkajšie prechádzky sú užitočné.

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Prolaps mitrálnej chlopne: nebezpečný alebo bezpečný?

Počul lekár pri plánovanom vyšetrení šepot srdca? S čím môže byť spojený?

Galina Petrovna Episheva, praktická lekárka klinického experta, nám povedala o jednom z týchto ochorení, ktoré sa často objavuje náhodou. Prolaps mitrálnej chlopne je téma našej konverzácie..

- Galina Petrovna, čo je prolaps mitrálnej chlopne?

Ide o patológiu charakterizovanú porušením funkcie bicuspidálnej chlopne srdca, ktorá sa nachádza medzi ľavou srdcovou komorou a ľavou predsieňou.

Čo sa stane s prolapsom so srdcom? Normálne sa pri kontrakcii ľavej komory ventil zhlukuje blízko, takže krv sa pohybuje iba do aorty a nevstúpi späť do predsiene. S prolapsom dochádza k určitému vychýleniu krídla (alebo krídiel) v smere predsiene a tam sa hodí určité množstvo krvi.

- Toto je samostatné ochorenie, ktoré je kódované v Medzinárodnej klasifikácii chorôb alebo je to syndróm?

Prolaps mitrálnej chlopne je
jeden zo srdcových vád

- Je prolaps mitrálnej chlopne rozdelený na stupeň, stupeň?

Áno. Podľa klasifikácie sa rozlišujú 3 stupne. Pri prvom výčnelku ventilov v smere ľavej predsiene je 3-6 mm. V druhom - do 9 mm. V treťom - viac ako 9 mm.

- Ako sa prolaps mitrálnej chlopne líši od srdcových chorôb?

Srdcové defekty sú celou skupinou patológií. Prolaps je v skutočnosti jednou z nešťastí.

- Prolaps mitrálnej chlopne je náhodný nález alebo existujú náznaky, podľa ktorých sa dá určiť?

Zvyčajne je zistená náhodou, pretože najčastejšie nie je sprevádzaná zjavnými symptómami - najmä prvým a druhým stupňom. Hlavným príznakom je hluk pri počúvaní srdca. Zvyčajne potom lekár nasmeruje pacienta na ultrazvuk srdca (echokardiografia), kde sa táto diagnóza potvrdí (alebo vylúči)..

- Vyžaduje sa prolaps mitrálnej chlopne?

Ak hovoríme o prvom stupni a neexistujú žiadne príznaky, všetko sa môže obmedziť na pozorovanie. V iných prípadoch sa podľa výsledkov diagnostiky môže predpísať liečba..

- Aké sú príčiny prolapsu mitrálnej chlopne??

Až do konca sa otázka ešte neskúmala. Známu úlohu hrá patológia vývoja spojivového tkaniva plodu. V tomto prípade hovoria o primárnej povahe prolapsu..

Sekundárny prolaps môže byť spôsobený niektorými srdcovými chorobami - napríklad reumatizmom, ischemickou chorobou srdca, endokarditídou..

- Keď je prolaps nebezpečný a bezpečný?

Závisí to najmä od objemu krvi vrhnutej späť do predsiene. Čím väčšia je táto hodnota, tým je zverák nebezpečnejší. Z možných následkov:

- zvýšený tlak v pľúcnom systéme;

- perforácia ventilových klapiek;

U ľudí s týmto ochorením je väčšia pravdepodobnosť nakazenia mitrálnou chlopňou. Preto je pre nich dôležitá včasná liečba akýchkoľvek ložiskových infekcií v tele (napríklad mandle s chronickou tonzilitídou, zubné zuby), prevencia proti nachladnutiu a angína..

- Ak má mladý muž prolaps mitrálnej chlopne, vezme ho do armády?

Táto patológia môže spôsobiť oneskorenie alebo úplné oslobodenie od vojenskej služby. Napríklad v prvom stupni a bez príznakov spadá mladý človek do kategórie „B“ a môže mu slúžiť. Zároveň sú velitelia a vedúci kardiológ vojenskej jednotky varovaní o svojej chorobe. Fyzický psycho-emocionálny stres môže takého branca zakázať..

Na vyšších stupňoch sú chlapci oslobodení od služby..

- Môžem robiť športy s prolapsom mitrálnej chlopne?

Telesná výchova je povolená. V tomto prípade by výstupok ventilových klapiek nemal prekročiť 6 mm. Úroveň záťaže pre akýkoľvek stupeň prolapsu sa samozrejme vyberá prísne individuálne.

Muž s mitrálnou prolapsom
ventil by mal byť pod
dohľad kardiológa

- Galina Petrovna, ak je diagnostikovaný prolaps mitrálnej chlopne, znamená to, že srdce takéhoto pacienta si vyžaduje osobitnú pozornosť? Ako často musíte navštíviť kardiológa s prolapsom??

Áno, takáto osoba by mala byť pod dohľadom kardiológa a riadiť sa jej odporúčaniami. Frekvencia návštev lekára - 1 - 2-krát ročne. Pri rovnakej frekvencii je potrebné podstúpiť ultrazvuk srdca.

Je dôležité včas navštíviť zubára a / alebo otolaryngológa (s preventívnym účelom a odstrániť chronické ložiská infekcie). Odmieta zlé návyky, výrobky z kofeínu. Vykonajte primeranú fyzickú aktivitu.

Galina Petrovna Episheva

Absolvoval Fakultu všeobecného lekárstva, Štátnej lekárskej univerzity v Kursku, 1990.

V roku 1991 absolvovala stáž v odbore terapia. Doktor najvyššej kategórie.

V súčasnosti je terapeutom na klinickej klinike Kursk. Prijíma sa na: st. Karl Liebknecht, 7.

Prolaps mitrálnej chlopne, stupeň 1: príčiny, príznaky a to, či je liečba vždy potrebná

Role mitrálnej chlopne 1. stupňa je počiatočná fáza vrodenej alebo získanej srdcovej choroby. Podstatou odchýlky je narušenie pružnosti anatomickej štruktúry.

MK pôsobí ako septa medzi ľavou predsieňou a tou istou komorou. S vývojom prolapsu dochádza k spätnému odtoku krvi (regurgitácia) do predchádzajúcej komory. Preto pokles hemodynamiky a neschopnosť orgánu normálne fungovať.

Liečba je prísne chirurgická. Vyhliadky závisia od predpísania patologického procesu, prítomnosti alebo neprítomnosti sprievodných stavov. Protetika je zvyčajne indikovaná. Plast má malý zoznam indikácií.

Diagnózu určuje kardiológ. V prvej fáze je možné dynamické pozorovanie. Chirurgia sa používa v zložitých prípadoch as progresiou defektu..

Mechanizmus rozvoja patológie

MVP 1. stupňa je defekt mitrálnej chlopne. Anatomická štruktúra zvyčajne funguje ako prepážka medzi ľavým predsieňom a tou istou komorou.

Krv sa striktne pohybuje jedným smerom - od predsiení po komory. Na pozadí opísaného stavu je pozorovaný spätný prúd tekutého spojivového tkaniva. Mitrálna chlopňa je slabá, jej klapky klesajú do predchádzajúcej komory, čo umožňuje regurgitáciu. Množstvo krvi v ľavej komore je znížené.

Závažnosť závisí od objemu regurgitácie. Čím je väčší, tým je menší objem ejekcie do aorty, a teda veľký kruh.

Všeobecná hemodynamika klesá, nedostatok výživy ovplyvňuje všetky orgány a systémy. Mozog, obličky, pečeň vrátane samotného srdca: koronárne tepny dodávajú nedostatočné množstvo živín a kyslíka.

V niektorých prípadoch proces vo fáze 1 trvá roky. Pretože objem regurgitácie (spätný prietok krvi) je minimálny (nie viac ako 10 - 15%), nemusí si pacient všimnúť odchýlky vo svojom vlastnom stave..

Dochádza k progresii, ale v priebehu niekoľkých mesiacov, v niektorých v priebehu desaťročí sa miera odchýlky nemení. Na základe dynamiky procesu je lekár určený liečebnou taktikou. Stagnujúce formy nevyžadujú okamžité chirurgické ošetrenie.

príčiny

Faktory rozvoja sú vždy patologické. Spravidla sa dajú rozdeliť do dvoch skupín: vrodené a získané.

Okamihy, ktoré určujú existenciu MVP od prvých dní, sa vyznačujú genetickým defektom alebo spontánnym narušením rozvoja kardiovaskulárneho systému v perinatálnom období..

Prvá fáza vrodeného prolapsu je ojedinele izolovaný proces. Mierny prolaps MK sa vyskytuje súbežne s narušeným vývojom aortálnej chlopne, predsieňovým septom, kardiopatiou a inými chorobami.

Získané chyby sa vyskytujú občas častejšie. Nie sú spojené s genetickými syndrómami..

Celá vina za negatívne vnútorné a vonkajšie faktory: fajčenie, konzumácia alkoholu, nepriaznivé podmienky prostredia, radiačné pozadie, lieky, závažné tehotenstvo a ďalšie problémy.

 • Nedostatočná elasticita spojivového tkaniva. Zlá štruktúra je stanovená v prenatálnom období. Môžu sa vyskytnúť autoimunitné patologické procesy: systémový lupus erythematodes, kolagenózy. Všetky tieto faktory vedú k oslabeniu, riedeniu štruktúry ventilu. Existuje regurgitácia MK a jeho prolaps. Musím povedať, že choroba sa oneskoruje o 1 stupeň na dlhú dobu. Progresia rýchlo vedie k srdcovému zlyhaniu.
 • Problémy s lokálnym a všeobecným metabolizmom. Metabolický faktor spôsobuje zlú výživu anatomickej štruktúry. Výsledkom je zníženie elasticity, degenerácia spojivového tkaniva. Výsledkom je zníženie odporu. Aj pri normálnom tlaku vo vnútri ľavej komory dochádza k nadmernému účinku na mitrálny ventil. Nevstáva, otvára sa, prechádza krv opačným smerom, dochádza k regurgitácii.
 • Arteriálna hypertenzia. Zvýšenie tlaku. Nie je to vždy spojené s cievnymi problémami. Ale častejšie to je. Stabilné zvýšenie ukazovateľov krvného tlaku vedie k rýchlemu narušeniu funkčnej činnosti srdca. Ľavá komora rastie, rozširuje sa. Dochádza k preťaženiu. Mechanický účinok je tiež zosilnený na mitrálnej chlopni. V určitom bode nevydrží, otvára sa, prechádza tekutým spojivovým tkanivom v opačnom smere. Korekcia krvného tlaku nedáva úplné uzdravenie. Vyžaduje sa operácia. Liečba sa vykonáva okamžite v dvoch smeroch: normalizácia krvného tlaku a protetika anatomickej štruktúry.
 • Koronárne srdcové choroby. Má niekoľko etiologických faktorov. Hlavná je koronárna nedostatočnosť. Vyvíja sa v dôsledku aterosklerózy tepien. Takýto zložitý reťazový obvod vedie k ťažkostiam pri včasnej diagnostike. Vo svalovej vrstve chýbajú živiny, kyslík. Preto je dystrofia mitrálnej chlopne. Regenerácia sa uskutočňuje chirurgickými metódami. Ale nemá zmysel zastaviť vyšetrovanie. Je potrebné odstrániť koronárnu nedostatočnosť, obnoviť kontraktilitu myokardu.
 • Myokarditída. Zápal svalovej vrstvy orgánu. Zdá sa, že ide o infekčné ochorenie v takmer 80% prípadov. Je to však veľmi zriedka primárne. Zvyčajne sa jedná o komplikáciu prenášaného chladu alebo SARS. V zostávajúcich 20% situácií hovoria o autoimunitnom procese. Ukázalo sa, že je výsledkom reumatizmu. Naliehavá liečba v nemocničnom prostredí. Používajú sa šokové dávky antibiotík, je možné predpísať imunosupresíva, ktoré inhibujú patologické reakcie organizmu.
 • Doteraz prevedená angína. Bolesť hrdla. Nazýva sa aj angína. Procesy tohto druhu rýchlo napredujú. Je nevyhnutné preniesť chorobu do latentnej fázy a neustále ju udržiavať v podobnom stave.
 • Zápal osrdcovníka. Zápal perikardiálneho vaku. Udržuje svalový orgán v jednej polohe, neumožňuje mu posun v čase úplného sťahovania. Nebezpečenstvom nie je ani tak samotný patologický proces ako jeho komplikácie. Napríklad tamponáda. To znamená kompresiu srdcových štruktúr exsudáciou alebo krvou (oveľa menej často). Všetko môže skončiť náhlou zástavou srdca.
 • Iné malformácie svalového orgánu. Ovplyvňujú to rôzne podmienky. Spojenie nie je vždy zrejmé na prvý pohľad. Operácia sa stáva jedinou možnosťou, ako obnoviť normálnu činnosť orgánov a stabilizovať hemodynamiku.
 • Odložený srdcový infarkt. Akútna smrť svalového tkaniva. Nekróza vedie k závažným zjazveniam (jav nazývaný postinfarktová kardioskleróza). Pružnosť srdca klesá, pri rovnakom objeme krvnej náplne sa zvyšuje tlak v komorách. Preto je záťaž mitrálneho ventilu podstatne vyššia ako obvykle. Telo po dlhú dobu nemôže takto pracovať..

Presné dôvody však nie sú úplne známe. Lekári poukazujú na veľkú úlohu tzv. Dysplázie spojivového tkaniva. Toto je vrodená porucha pri tvorbe svalových štruktúr, väzov, vrátane myokardu a chlopní (aortálna, mitrálna)..

Patologický proces je sprevádzaný skupinou odchýlok. Nielen prolaps, ale iné veci. Z dôvodu slabosti svalového korzetu chrbta je zakrivenie chrbtice, artritída v dôsledku nesprávneho rozdelenia záťaže, krátkozrakosť..

príznaky

MVP 1. stupňa s regurgitáciou 1. stupňa je sprevádzaná skupinou prejavov neurogénneho, srdcového, respiračného pôvodu. Klinický obraz sa líši v závislosti od množstva krvi, ktorá sa vracia. Existuje veľa znakov v počiatočnom štádiu, sú však sotva rozlíšiteľné.

 • Bolesti hrudníka. Nízka intenzita. Vo veľmi zriedkavých prípadoch trvá nepohodlie od niekoľkých sekúnd do 10 - 20 minút. Nepríjemný pocit môže naznačovať koronárnu nedostatočnosť alebo môže byť výsledkom odchýlok vo formovaní mitrálnej chlopne. Nie je možné určiť príčinu za chodu, je potrebná diagnostika.
 • Dýchavičnosť. V prvom štádiu, keď je objem porušení minimálny, prakticky neexistuje nepohodlie. Na začatie problémov tohto druhu je potrebná intenzívna fyzická aktivita. Zvyčajne je potrebné zabehnúť asi kilometer, výstup na 4 - 5. Poschodie pešo, presun významnej hmotnosti. Trvanie príznaku je asi 3 až 10 minút. Po ukončení intenzívnej činnosti sa všetko vráti do normálu.
 • Poruchy srdcového rytmu. Zvyčajne podľa typu tachykardie. Mitrálna nedostatočnosť 1. stupňa nedáva významné odchýlky, ako je fibrilácia alebo extrasystol. Pretože tu nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
 • Zvýšené potenie alebo hyperhidróza. Zistené v noci alebo po dlhšej fyzickej aktivite. Symptóm sprevádza pacienta na ďalšie obdobie. Korekcia prolapsu mitrálnej chlopne nevedie k úplnému vyliečeniu, ale príznaky sa čiastočne zmierňujú, zlepšuje sa zdravotný stav.
 • Bledosť kože. Pacient sa stáva ako vosková figúra. Plavidlá viditeľné cez hrúbku mramorovej dermálnej vrstvy.
 • Cyanóza nasolabiálneho trojuholníka. Modrá v oblasti okolo úst. Najmä v čase zvýšenej fyzickej aktivity. Potom to všetko mizne.
 • Závraty. Vertigo môže viesť k nemožnosti normálnej orientácie v priestore.
 • Cephalgia Bolesť lokalizovaná v zadnej časti hlavy, parietálnej oblasti. Spôsobené poklesom krvného tlaku. Vo väčšine prípadov neexistujú žiadne nebezpečné následky..
 • Mdloby sú zriedkavé.

Klinický obraz nie je sprevádzaný závažnými symptómami, kým choroba neprejde do štádia 2-3. V niektorých situáciách sa nemusia prejaviť vôbec žiadne prejavy..

Objem regurgitácie je predmetom posúdenia a nie stupňa vychýlenia krídla. Toto je hlavné kritérium závažnosti súčasného patologického procesu. Prečítajte si viac o regurgitácii v tomto článku..

diagnostika

Vykonáva ju kardiológ. Prieskum predstavuje v tejto fáze určité ťažkosti. Príznaky sú stále malé, klinický obraz môže úplne chýbať. Bude potrebný opatrný človek.

Aké metódy sa používajú:

 • Ústne vypočúvanie pacienta pre sťažnosti.
 • Vytváranie histórie. Životný štýl, rodinná história, ďalšie problémy vrátane zlých návykov.
 • Meranie krvného tlaku, srdcová frekvencia. Oba ukazovatele sú normálne alebo mierne zmenené..
 • Denné monitorovanie. Krvný tlak a srdcová frekvencia sa zaznamenávajú do 24 hodín. V dynamike môžete získať omnoho viac údajov, najmä ak pacient pokračuje v bežných každodenných činnostiach.
 • elektrokardiogram Používa sa na hodnotenie funkčnej aktivity srdcových štruktúr. Nie je veľa odchýlok, niekedy vôbec.

Echokardiografia. Ultrazvuková metóda na hodnotenie kardiovaskulárneho systému. Hlavný spôsob diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne.

 • Počúvaním. Počúvanie srdcového zvuku. Stanovuje sa diagnóza MVP, a to aj na základe sínusového šumu - takto sa prejavuje spätný tok krvi.
 • MRI podľa potreby.

Patologický proces je pomerne jednoduchý. Dostatok echokardiografie. Ďalšie metódy sú zamerané na stanovenie závažnosti a komplikácií..

Liečebné metódy

Prolaps hrotu prednej a zadnej mitrálnej chlopne je chirurgicky odstránený. Konzervatívny spôsob je neúčinný.

Užívanie liekov je však indikované vo fáze plánovania operácie a po zásahu na podporu stavu srdcových štruktúr v pracovnej polohe..

Hlavnou metódou liečby je výmena mitrálnej chlopne. Plastická látka nedáva veľký zmysel a dáva horšiu prognózu aj pri rovnakom a ešte väčšom zložitosti zásahu.

V tomto prípade nemá zmysel okamžite sa dostať pod nôž. A ani jeden lekár nepredpíše radikálnu terapiu na prvý pohľad na človeka. V počiatočnom štádiu sa proces môže spontánne spomaliť. Operácia je indikovaná stabilnou progresiou po dobu 3-6 mesiacov.

Aké lieky sa používajú:

 • Cardioprotectors. Zlepšiť metabolické procesy v srdcovom svale. Detské bude robiť.
 • Antiarytmické podľa potreby. Amiodarón. Ale v minimálnom dávkovaní, krátky kurz.
 • Lieky na zníženie krvného tlaku. ACE inhibítory, beta-blokátory, centrálne látky, antagonisty vápnika. S veľkou starostlivosťou a presne podľa pokynov.

Je nevyhnutné preukázať zmenu životného štýlu. Žiadny stres, fajčenie, alkohol, minimálna fyzická aktivita.

Vyžaduje sa tiež nová strava, ale striktná strava sa nevyžaduje. Ak je to možné, mali by ste sa obrátiť na špecializovaného odborníka na výživu. Nezávisle sa odporúča dodržiavať tabuľku spracovania č. 10.

predpoveď

Priaznivý v prvej fáze priebehu prolapsu mitrálnej chlopne. Operácia nie je vždy potrebná. Prežitie je maximálne a je takmer 100%. Pri rýchlom progresii ochorenia je pravdepodobnosť mierne nižšia. To koreluje s mierou porušenia.

Negatívne faktory významne zhoršujú prognózu najskôr v priebehu prolapsu a potom v živote všeobecne.

Medzi nepriaznivé momenty:

 • Zlý rodinný príbeh. Čiastočný genetický stav je prítomný. Aspoň predispozície.
 • Prítomnosť sprievodných somatických patológií.
 • Zlá reakcia na liečbu.
 • Nemožnosť chirurgického zákroku za prítomnosti dôkazov.
 • Nad 50 rokov.
 • Niekoľko srdcových chorôb súčasne.
 • Genetická podstata odchýlky.
 • Mužské pohlavie.

Čím viac negatívnych bodov, tým horšia je prognóza vývoja stavu.

Možné komplikácie

Medzi následky prolapsu patria:

 • Zástava srdca. Vyplýva to z výrazného poklesu kontraktility myokardu. Asystola vyžaduje urgentnú resuscitáciu.
 • Infarkt Nekróza funkčne aktívnych tkanív. Vždy to končí koronárnou chorobou rôznej závažnosti. Pravdepodobnosť smrteľných porušení je minimálna. Súčasne sa progresom prvého stupňa progresívne napreduje.
 • Mŕtvica. V dôsledku nedostatočného obehu v mozgových štruktúrach.
 • Vaskulárna demencia. Predstavuje to porušenie normálneho trofizmu v mozgu. Symptómy sú podobné prejavom Alzheimerovej choroby. Zotavenie je možné.

V tomto prípade počiatočné fázy opísaného ochorenia srdca prakticky nespôsobujú komplikácie. Pri celkovej prevalencii 1,5 - 3% z počtu srdcových patológií nie je riziko následkov všeobecne väčšie ako 0,3 - 1%..

konečne

Prolaps zhlukov mitrálnej chlopne 1. stupňa je stiahnutie anatomickej štruktúry v predsieni, ktoré je sprevádzané spätným tokom krvi, zhoršenou hemodynamikou, ischémiou a hypoxiou orgánov a tkanív..

Vymáhanie sa však nevyžaduje vo všetkých prípadoch. Pozorovanie pacienta má zmysel. Chirurgia je predpísaná podľa potreby..

Operácia je spojená s vynikajúcou prognózou, hoci sú stanovené určité obmedzenia života..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.
Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah).
Osteochondróza je najčastejším problémom u ľudí po 40 rokoch. Ak však prijmete primerané opatrenia a venujete jej dostatočnú pozornosť, následkom sa dá vyhnúť.