loader

Hlavná

Liečba

Ako liečiť výčnelok lumbálnej miechy

Výčnelok bedrovej chrbtice je choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Medzi príznaky už patrí bolesť, strata pohyblivosti a výkon. Ale ak je patológia v stave zanedbávania, môžete ľahko získať prietrž, úplnú alebo čiastočnú paralýzu. Aby sa predišlo chirurgickému zákroku, moderná medicína ponúka lieky, fyzioterapeutické postupy, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Znaky výčnelku

Výčnelok lumbálnych diskov sa nijakým spôsobom neprejavuje, ale výčnelok pulpózneho jadra takým či oným spôsobom spôsobí stlačené alebo stlačené nervy, nervové zväzky. A potom to spôsobí kompresiu miechy. A v týchto situáciách vidíme nasledujúce príznaky:

 • Syndróm švy. Dokáže neustále mučiť a môže nájsť útoky. Strieľa v bedrovej oblasti s kýchaním, kašľom, smiechom, náhlymi pohybmi. Bolesť pri vyčnievaní diskov bedrovej chrbtice začína prenikať do panvy, bokov, dolnej končatiny a päty;
 • Dolné končatiny a prsty sú znecitlivené;
 • Koža nôh a chodidiel je bledá alebo červená, ich potenie je narušené;
 • V nohách sa objavuje slabosť;
 • Dlhé sedenie alebo státie spôsobuje bolesť, ktorá po zmene polohy zmizne;
 • V čase zdvíhania silnej ostrej bolesti v dolnej časti chrbta dáva panva a boky;
 • Niekedy je pre pacienta ťažké močiť.

Príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek sa ľahko zamieňajú s radikulitídou dolnej časti chrbta. Symptómy sa menia v dôsledku rozdielneho usporiadania výčnelkov, z ktorých boli deformované nervy..

Ak ste začali mučiť niektorý z týchto prejavov, musíte navštíviť neurológa alebo stavca a vyšetriť, či nevyčnívajú bedrové medzistavcové platničky. Ak sa príznaky zistia včas a liečba neprichádza dlho, pacient sa vyvaruje nasledujúcich komplikácií:

 • Úplná alebo čiastočná paralýza;
 • Roztrhnutie chrupavkovej hranice disku a rozvoj medzistavcovej prietrže.

príčiny

Moderný životný štýl má negatívny vplyv na stavce a disky, najmä v bedrovej oblasti. Riziko poučiť sa zo skúsenosti, aký výčnelok v bedrovej oblasti je pre tých, ktorí:

 • Pracuje pri počítači a trochu sa pohybuje (bedrový metabolizmus sa zhoršuje, oslabujú sa svaly a počas dlhého sedenia trpí bedrová chrbtica);
 • Má nadmernú telesnú hmotnosť (zbytočné kilogramy neustále nesú záťaž na spodnej časti chrbta plus metabolické procesy chrupavkového tkaniva opäť trpia);
 • Naháňať športové rekordy, najmä pri športe s hmotnosťou (cvičenia s barom nesú obrovské bremená na spodnej časti chrbta - medzistavcové platničky nie sú pre ne navrhnuté);
 • Už trpia patológiami lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, skolióza);
 • Fyzikálne to pracuje a neustále vystavuje bedrové svaly nadmernému stresu;
 • Oslava 50. výročia (metabolizmus chrupavky sa s vekom zhoršuje).

liečba

Ak objavíte vývoj patológie v čase a začnete liečiť vyčnievanie bedrovej chrbtice, budete sa môcť vyhnúť chirurgickému zákroku. Účinnosť vyliečenia lumbosakrálnej chrbtice bude liečená, závisí od jej veľkosti a lokalizačnej oblasti. A tiež z dodržiavania všetkých lekárskych odporúčaní.

Liečba vyčnievania bedrovej chrbtice zahŕňa konzervatívne metódy a chirurgický zákrok. Toto sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď liečba chrbtice po dlhú dobu neprináša výsledky, ale naopak, choroba postupuje a hrozí komplikáciami..

 • Nezabudnite si prečítať: aký je rozdiel medzi vyčnievajúcimi a herniovanými diskami?

Okrem toho veľká väčšina neurológov si nie je istá, či sa dá choroba bez chirurgického zákroku úplne vyliečiť. Konzervatívne metódy však môžu pacientovi obnoviť účinnosť a chrániť pred komplikáciami. Tento článok hovorí o tom, ako liečiť výčnelok bedrových diskov, aby nedošlo k operácii..

liečenie

Pred liečbou bedrového výčnelku je potrebné pacienta chrániť pred bolesťou, takže sa predpisujú lieky proti bolesti (Ketonal, Ketanov) a nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Ibuprofen). Ten zápasí s bolesťou a odstraňuje jej príčinu - zápalový proces. Zápal už nedráždi nervy a záchvaty zmiznú.

Aby sa vylúčil ďalší vývoj degeneratívnych-dystrofických procesov medzistavcových platničiek, ošetrujúci lekár predpíše chondrotektory (Chondromix, Rumalon). Tieto lieky pozitívne ovplyvňujú tkanivo chrupavky a regenerujú ju. Kompresívne stavce bude ťažšie narušiť integritu bedrových diskov.

Ak je pacient mučený kŕčmi, ušetria sa svalové relaxanciá (Sirdalud, Midokalm). Svaly sa uvoľnia a bolesť zmizne, mobilita sa vráti.

Vitamínové a minerálne komplexy obsahujúce vitamíny B a vápnik zlepšia metabolizmus chrupavky, posilňujú kosti, uvoľňujú svaly a pomáhajú zbaviť sa zápalu..

fyzioterapia

Tieto metódy majú veľa pozitívnych účinkov:

 • elektroforéza Elektrina pomaly vyparuje lieky priamo do kontaminovaných oblastí dolnej časti chrbta. Dobré v tom, že znižuje účinky vedľajších účinkov;
 • Ošetrenie výčnelkov nárazovou vlnou. Deformované bedrové disky sú ovplyvnené zvukom, ktorý človek nepočuje. Výsledkom je, že metabolizmus v chrupavkovom tkanive je stabilizovaný, hromadenie solí sa stáva tenšie, syndróm bolesti zmizne;
 • Laserové ošetrenie. Laserový lúč je naladený na postihnuté miesto a zlepšuje sa biochémia tkanív, začína sa ich regenerácia;
 • Magnetická terapia. Magnetické pole obnovuje disky dolnej časti chrbta, upokojuje zdeformované a stlačené nervy;
 • Liečba bahna. Prírodné ílové obklady sú dobré, keď uplynie akútne obdobie. Majú tiež regeneračný účinok na tkanivá a zlepšujú krvný obeh..

masáž

Bedrová masáž chrbta sa dá použiť iba po skončení krízy. Pacientovi by nemalo byť vystavené nebezpečenstvo bezprostredného útoku. Masáž je pomocný, ale účinný nástroj. Vracia bývalé reflexy, zlepšuje krvný obeh, zmierňuje svalové kŕče. Tkanivová výživa zlepší, a ako výsledok, zvyšková bolesť zmizne a riziko recidívy sa zníži.

Bedrový výčnelok vyžaduje skúseného masážneho terapeuta a mierny prístup. Nedôverujte neoverenému špecialistovi ani nevykonávajte samo-masážne sedenia.

Na masáže sú celkom vhodné štandardné techniky hladenia, odierania, hnetenia a vibrácií. Obzvlášť opatrný, aby ste boli v postihnutej oblasti medzistavcových platničiek. V žiadnom prípade by ste ho nemali ovplyvňovať, musíte venovať pozornosť okolitým tkanivám.

Silné a intenzívne pohyby sú neprijateľné. Nemôžete krútiť, ťahať, vykonávať šokové techniky - môžu iba zhoršiť patológiu.

Pri lumbálnej prietrži bude nápomocná vákuová masáž. Dá sa to len v tých masážnych miestnostiach, kde sú špeciálne zariadenia - odsávačky alebo plechovky. Takéto postupy majú silný pozitívny vplyv na prietok krvi v postihnutej oblasti. A tiež neumožňujú rozvoj výčnelkov bedrovej chrbtice. Ak chcete zachrániť pacienta od bolesti a zmierniť svalové kŕče, masážny terapeut môže použiť techniku ​​akupresúry.

Manuálna terapia

Manuálna terapia je účinná, ale zároveň riskantná metóda. Pri takýchto postupoch venujte pozornosť kontraindikáciám. Špecialista bude schopný čiastočne alebo úplne obnoviť predchádzajúcu pozíciu poškodeného disku. Obzvlášť užitočné je kombinovať manuálnu terapiu s liečbou drogami. Takže budete mať komplexný účinok na zápalové procesy, vráťte telo do pohybu. Keď sa svaly a kĺby vrátia do stabilnej polohy, zníži sa riziko recidívy. Manuálna terapia a pravidelná masáž bedrovým výčnelkom sú neprijateľné, ak sú infekčné kožné choroby, kardiologické patológie, trombóza alebo pacientka tehotná.

fyzioterapia

Na úspešné vyliečenie výčnelku bedrovej chrbtice s výčnelkom bedrovej chrbtice sa musí vykonať gymnastika, aby sa natiahli a posilnili svaly. Po natiahnutí chrbtice uvoľníte vytlačené disky a zovreté nervové korene. Posilnené bedrové svaly opäť začnú držať stavce v stabilnej polohe a obnovený krvný obeh v problémovej oblasti pomôže vyrovnať sa so zápalom. Po výbere cvičení, ktoré sú pre vás vhodné, sledujte svoje pocity a počas cvičenia sa vyvarujte nepríjemným pocitom. Potrebujete robiť terapeutické cvičenia každý deň s vyčnievaním diskov bedrovej kosti, až potom bude mať liečba požadovaný účinok.

 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky na telo, trochu si ohnite nohy. Utiahnite svoje brucho na maximum. Relax, opakujte. Na úpravu napätia môžete položiť ruky na lis. Vykonajte 15 opakovaní;
 • Ležiaci na chrbte, položte ruky pozdĺž línie tela, nohy sa narovnajte. Mierne nadvihnite telo a ovládajte počiatočnú polohu nôh. Postavte sa, podržte asi 10 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Vykonajte 15 opakovaní a medzi nimi odpočívajte 10 sekúnd.

prevencia

Dodržiavajte navrhované metódy prevencie, aby ste sa nestali obeťami vystupovania lumbosakrálnej chrbtice. Po úspešnej liečbe pomôžu zabrániť návratu choroby:

 • Správna strava. Odhoďte slané, korenené, údené mäso a tuky, sladkosti, sódu. Takéto výrobky vás nútia nielen k tomu, aby ste získali ďalšie kilogramy, čím sa vytvorí ďalšie zaťaženie dolnej časti chrbta, ale tiež sa vymyje vápnik z kostného tkaniva. Jedzte viac zeleniny, ovocia, rýb a chudého mäsa;
 • Zapojte sa do fyzickej terapie a jemných športov. Nenasledujte športové záznamy súčasne. Natiahnutie je obzvlášť užitočné - vďaka tomu sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami a medziobratlové platničky dolnej časti chrbta sa neprichytia. Najlepšou voľbou je kúpanie. V bazéne súčasne posilujete svalový korzet chrbtice a natiahnete ho;
 • Dbajte na správne držanie tela. Obzvlášť ťažké je to v moderných pracovných podmienkach, keď je človek nútený neustále sedieť v statickom postoji a pozerať sa na obrazovku počítača. Aby ste zabránili stagnujúcim procesom v tele a nadmernému napätiu v chrbtici, skúste vstávať a zohriať sa častejšie, aby ste zmenili polohu. Zvyknite si robiť nenápadné cvičenia;
 • Navštívte kanceláriu masážneho terapeuta, ktorý bude viesť kompetentnú prevenciu recidívy a venovať pozornosť bedrovým svalom. Masáž zlepší krvný obeh, zmierni svalové kŕče a celkový stres..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Funkcie vyčnievania miechy, odporúčania a tipy - ako liečiť túto chorobu

Výčnelok je patologický proces, ktorý sa vyvíja v chrbtici pod vplyvom rôznych príčin a ovplyvňuje medzistavcové platničky. Spôsobuje asi 30% prípadov bolesti chrbta. Doteraz bola táto choroba diagnostikovaná u ľudí nad 50 rokov, ale v poslednom čase je rozšírená u ľudí v najlepšom veku. Výčnelok môže viesť k vytvoreniu prietrže a zdravotnému postihnutiu pacienta, preto je také dôležité včas diagnostikovať a liečiť ho. Okrem toho pacient trpí dlhodobou silnou bolesťou a napríklad neschopnosť viesť obvyklý životný štýl nepodlieha vojenskej službe..

Rozdiel medzi výčnelkom a prietržou

Chrbtica je oporou tela, oporou celej ľudskej kostry. Chráni tiež miechu pred poškodením. Svaly, väzivá a chrupavkové disky poskytujú pohyblivosť a flexibilitu chrbtice. Disky sú akýmsi nárazníkom medzi stavcami a slúžia na absorbovanie ich vzájomného pôsobenia..

Každý stavec sa skladá z tvrdej vláknitej kapsuly a buničitého gélového jadra. Keď je medza pevnosti kapsuly vyčerpaná, disk sa začne deformovať, krúžok sa stáva tenší a na jeho vnútornej strane sa objaví poškodenie. Jadro sa vytláča smerom k trhlinám a zviera cievy a nervy. V tomto prípade sa vyskytuje bolesť v tej časti tela, za ktorú je upnutý nerv zodpovedný. Tento výstupok sa nazýva výstupok.

Ak nie sú vrstvené alebo roztrhané nielen vnútorné časti prstenca, ale aj jeho vonkajšie vlákna a časť jadra začne vyčnievať za disk, jedná sa o medzistavcovú prietrž. Ak je vláknitá kapsula stále neporušená - je to výstupok, ak je roztrhaný a vnútorný obsah vyčnieva - je to prietrž.

Etapa vývoja prietrže

Výčnelky nie sú o nič menej nebezpečné ako kýly, pretože výčnelok môže stláčať miechu.

Príznaky a diagnostika

Výčnelky sa typicky vyvíjajú asymptomaticky, až kým výčnelok nezačne dráždiť nervové zväzky. Môžete mať podozrenie na prítomnosť patológie s výskytom stálej alebo paroxyzmálnej bolesti. Hlavným príznakom choroby je bolesť. Pri dlhom sedení, státí je tu ťažká bolesť, pri zdvíhaní bremena je prudká bolesť, ktorá vyžaruje do panvy alebo bokov, často sa objaví necitlivosť v končatinách a prstoch.

S ochorením krčnej chrbtice sú nervy a krvné cievy, ktoré živia mozog, stlačené. Osoba pociťuje silné bolesti hlavy, pritláčajúce alebo praskajúce povahy, zhoršené pohybmi a zákrutami hlavy, ktoré vyžarujú do krku alebo ramien. Z dôvodu nedostatku výživy pre mozog sa vyskytujú závraty a mdloby, neustála slabosť, únava, časté tlakové rázy, svalová slabosť, „presakovanie“ končatín..

Výčnelky v hrudnej chrbtici nie sú časté, pretože táto časť je najmenej mobilná.

 • bolesť v oblasti rebier alebo lopatiek, niekedy ako infarkt;
 • znížená citlivosť pod léziou;
 • neschopnosť úplne sa nadýchnuť, stuhnutosť v hrudníku, dýchavičnosť;
 • sú možné problémy s orgánmi v hrudníku a bruchu.

Najčastejšie sú patológie rozmiestnené v bedrovej oblasti, čo predstavuje najväčšiu záťaž. Ak k tomu dôjde, nasledujúce príznaky:

 • trvalé bolesti s rôznym stupňom závažnosti, zhoršené námahou, ťažké hmotnosti, náhle pohyby, dlhodobý pobyt v jednej polohe, nohám alebo panve sa môže dať bolesť, keď sa poloha zmení na pohodlnejšiu - bolesť sa znižuje;
 • je znecitlivenie, pálenie, narušenie citlivosti dolných končatín;
 • narušenie panvových orgánov, neplodnosť alebo impotencia;
 • zníženie rozsahu pohybu, neschopnosť ľahnúť si na žalúdok alebo úplne roztiahnuť spodnú časť chrbta;
 • poruchy krvného obehu, bledosť kože.
Bolesť chrbta

Príznaky výčnelku sa dajú ľahko zamieňať s radikulitídou alebo s mnohými inými chorobami. Niekedy ľudia liečia nesprávne diagnostikovanú chorobu celé roky a tá pravá postupuje, takže presná diagnóza je veľmi dôležitá na rozlíšenie patológie od iných chorôb..

diagnostika

Pri prietrži a výčnelku je diagnóza rovnaká. Neurológ alebo ortopedický chirurg vedie pohovory a vyšetruje pacienta, kontroluje reflexy, mobilitu a citlivosť kože. Ďalej je pacient vyšetrený hardwarovými metódami a je urobený záver..

CT alebo počítačová tomografia - umožňuje vyhodnotiť stav diskov a štádium choroby, pričom sa získajú vrstvené obrazy chrbtice. Bohužiaľ, CT snímky často nepresne ukazujú veľkosť hrče..

MRI alebo magnetická rezonancia sú ideálne pre štúdium patológií medzistavcových platničiek, majú maximálny obsah informácií a bezpečnosť. So všetkou účinnosťou pre štúdiu existujú absolútne kontraindikácie, konkrétne prítomnosť implantátov, protéz a akýchkoľvek iných kovových predmetov v tele pacienta..

CT myelografia je CT sken s predbežným zavedením kontrastného činidla do tela, ktorý sa vykonáva iba v nemocnici.

Rádiografia nie je taká účinná ako CT a MRI, používa sa na vylúčenie patologických zmien stavcov.

Dôvody rozvoja

Príčiny výčnelku zahŕňajú nasledujúce faktory:

 • genetická predispozícia, ak by niekto mal v rodine takúto patológiu, jej vývoj u detí bude vyšší od 20 do 75%;
 • nervový stres, fyzické a psychické preťaženie, nadmerná práca, nedostatok látok potrebných pre organizmus;
 • procesy súvisiace s vekom v tkanivách, znížená elasticita chrupavky, začínajúce degeneratívne zmeny;
 • závažné infekcie;
 • zlé návyky, najmä fajčenie, nikotín zhoršuje výživu tkanív;
 • metabolické poruchy - disky dostávajú výživu výlučne difúziou z okolitých tkanív bez vlastného zásobovania krvou. Ak je difúzia obtiažna, disk nemá energiu, stráca pružnosť a je zničený. Diabetes a ochorenie štítnej žľazy prispievajú k zlej výžive;
 • nečinnosť, v dôsledku ktorej metabolizmus padá a svaly, ktoré posilňujú chrbticu, sa oslabujú;
 • nadváha tiež vytvára výrazné zaťaženie na hrebeni;
 • intenzívne zaťaženie pri športe, najmä pri zdvíhaní veľkých závaží;
 • ostré zákruty a náklony tela, najmä zdvíhacie závažia;
 • abnormality a vrodené chyby, už existujúce patológie (skolióza, tuberkulóza), dysplázia bedrového kĺbu, ankylozujúca spondylitída a Calvet;
 • komplikované narodenie;
 • poranenia chrbtice, pády a rany, zlomeniny stavcov;
 • konštantné napätie dolnej časti chrbta a späť, nepriaznivé pracovné podmienky so silným trasením alebo iným zaťažením chrbtice
Silový tréning

Druhy výčnelkov

Druhy patológie sa delia podľa typu, typu, veľkosti a umiestnenia.

 • kruhový - rovnomerný výstupok zo všetkých strán;
 • rozptýlené - nerovnomerné.

V závislosti od umiestnenia výčnelku vzhľadom na hrebeň:

 • laterálna; alebo bočné;
 • stredný alebo stredný;
 • posterolaterálne alebo posterolaterálne;
 • zadné alebo chrbtové.

Klasifikácia veľkostí:

 • malý - do 2 mm v krčku a do 4 mm v bedrovej oblasti;
 • priemer - do 4 mm / do 7 mm;
 • veľké - do 6 mm / do 9 mm;
 • obrovský - nad 6 a 9 mm.

Ďalej sa zoznámime s účinnými liečebnými metódami..

Liečebné metódy

Ak je u osoby diagnostikovaný výčnelok medzistavcových platničiek, liečba by sa mala vykonávať opatrne a komplexne. Terapiu určuje lekár po kompletnom vyšetrení a diagnostike. Zohľadniť by sa mal celkový stav pacienta, štádium vývoja patológie a sila prejavu príznakov..

Konzervatívna liečba sa spravidla používa na zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu, opuchov a svalových kŕčov, obnovenie motorických schopností a citlivosti postihnutých oblastí, medzi ktoré patria: lieky, fyzioterapia, masáže, trakcia a terapeutické cvičenia..

Chirurgický zákrok

Operácia je povolená, ak výstupok narúša fungovanie nervov a krvných ciev chrbtice. Operácia je tiež indikovaná, ak dlhodobá liečba (až 16 týždňov) neprináša účinok, alebo ak nie je možné odstrániť bolesť konzervatívnymi metódami..

V poslednej dobe sa používa nukleoplastika. Do disku je vložená dutá ihla, cez ktorú je jej gélové jadro zničené laserom alebo studenou plazmou a výstupok zmizne. Operácia je pomerne jednoduchá, lieči patológiu, vykonáva sa ambulantne..

Liečba drogami

Liečba výčnelku nie je iba symptomatická liečba bolesti skôr, ako zmizne, ale mala by tiež viesť k odstráneniu príčiny choroby..

Drogová terapia zahŕňa použitie nasledujúcich skupín liekov:

 • lieky proti bolesti;
 • svalové relaxanciá;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vitamíny a biogénne stimulanty.

Chondroprotektory: Chondromix, Arthra, Rumalon, Artrodan. Naneste vonkajšie masti, tablety alebo injekcie. Tieto lieky zastavujú deštrukciu disku a regenerujú chrupavkové tkanivo. Musia sa však brať dostatočne dlho a sú najúčinnejšie až na začiatku choroby.

Analgetiká. Bolesť sa zmierňuje použitím liekov proti bolesti (Ketonal, Ketanov), predpisujú sa tiež nesteroidné protizápalové lieky (Diclofenac, Nimesulid, Meloxicam, Ibuprofen). Liečbu dopĺňajú protizápalové gély a krémy (Voltaren, Bystrumgel, Diclogen).

Svalové relaxanciá. Pôsobia najlepšie na začiatku vývoja výčnelkov: Midokalm, Tizanidín, Baklofen, Tolperil.

Biogénne prípravky (telo sklovca, extrakt z aloe) a vitamíny B, vápnikové prípravky sa používajú na normalizáciu metabolizmu tkanív a lepšiu výživu chrbtice..

Manuálna terapia

Na rozdiel od prietrže je možné výčnelok úplne liečiť manuálnou terapiou. Je to kríž medzi liečebnými masážami a tradičnou čínskou medicínou. Pred použitím tejto techniky sa vždy poraďte s neurológom alebo neurochirurgom. Je dôležité dohodnúť si stretnutie s dobrým špecialistom s vysokou kvalifikáciou.

Pri kinezioterapii pacient vykonáva potrebné pohyby pod vedením špecialistu.

Spinálna trakcia sa používa na špeciálnom zariadení, niekedy pod vodou, existuje aj kryoterapia, ktorá spočíva v vystavení postihnutej oblasti tekutému dusíku, v dôsledku čoho je postihnutej oblasti lepšie zásobená krvou a bolesť zmizne..

Pri výčnelkoch sa používa aj fyzioterapia:

 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • diadynamické prúdy;
 • aplikácie s parafínom;
 • Mikrovlnná rúra a uhf.

Fyzioterapeutické metódy sú predpísané iba lekárom, berúc do úvahy všetky kontraindikácie.

magnetoterapia

Môže sa to vykonať pomocou pásu so špeciálnymi magnetickými platničkami alebo mikromagnety, ktoré sú pripevnené pomocou náplasti v biologicky aktívnych bodoch.

Laserová terapia

Podstata metódy je nasledovná: do miesta lézie sa vloží špeciálna ihla, do ktorej sa zabuduje miniatúrny laser a videokamera. Ožiarená je podstata buničitého jadra, ktorá sa vyparuje, sťahuje a prestáva tlačiť na okolité tkanivá, výčnelok zmizne.

Cvičebná gymnastika

Cvičebná terapia, ktorá sa vykonáva pravidelne, posilňuje svaly, ktoré držia chrbticu, zvyšuje elasticitu stavcov, zvyšuje prekrvenie poškodeného disku. Dobré chôdze v pohodlnej obuvi a bazéne, zavesenie a vytiahnutie na vodorovnej lište.

Ľudové lieky

Ako liečiť výstupky miechy doma? Pri liečbe doma musíte najskôr vyhľadať lekára.

Účinné sú tieto metódy:

 • na obklady aplikujte cesnakovú tinktúru;
 • dobre odstraňuje zápalové procesy pri používaní šťavy Kalanchoe;
 • dobrým spôsobom sú masti alebo tinktúry z koreňa kostrava;
 • tinktúry založené na alkohole a lila kvety liečia zápal a zmierňujú bolesť;
 • používať pozitívne účinky pijavice v slinách.

Účinok liečby doma môže podliehať iba súbežnému vykonaniu iných lekárskych predpisov.

komplikácie

Výčnelok je počiatočné štádium vývoja herniovaného disku. Najväčším nebezpečenstvom je kompresia miechy, ktorá môže viesť k ochrnutiu a invalidite..

Preventívne opatrenia

Výbežok spravidla nezmizne navždy, ale na to, aby sme prežili normálny život a zabránili zhoršovaniu, je potrebné pravidelne prijímať vhodné opatrenia:

 • vykonávať cvičenia na posilnenie chrbtových svalov, pravidelne cvičiť a vyberať netraumatické športy (cvičebná terapia, plávanie);
 • vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu, nezaťažovať závažia;
 • zabrániť vzniku obezity, dodržiavať režim pitia.
 • nápoje z vitamínov a chondoprotektorov;
 • ísť na masáž;
 • spať na ortopedickej posteli;
 • neaplikujte a neliečte infekcie včas.

Je veľmi dôležité venovať pozornosť prejavom bolesti včas. Najčastejšie sú z nich prepustení, pretože veria, že je to jednoducho únava alebo nepríjemné držanie tela, „to prejde samo o sebe“. Ak máte bolesti chrbta, mali by ste okamžite kontaktovať neurológa, pretože iba on môže predpísať diagnózu a na základe nej urobiť správnu diagnózu. Samoliečba miechových problémov je neprijateľná.

Výčnelok z bedrovej chrbtice: čo je diagnóza, liečba a chirurgia chrbtice

Osteochondróza chrbtice je hlavným provokátorom vývoja degeneratívnych-dystrofických zmien bedrových medzistavcových platničiek s vytvorením kýly. V dôsledku pokročilej osteochondrózy bedrový disk (PO) začína strácať vodu, nemá dostatok hodnotných výživných zložiek, v dôsledku čoho sa postupne deformuje. Počiatočným stupňom takejto deformácie je výstupok.

Ale aj napriek stále menším zmenám v medzistavcovom L-disku je počiatočné štádium (predhernované) pre mnohých pacientov dosť bolestivé. Bolesť môže nadobudnúť jasnú a zdĺhavú povahu, je ťažké vzdať sa konzervatívnej liečby vrátane liekov proti bolesti. V tomto počiatočnom období, často spolu so silnou bolesťou, je často ovplyvnená biomechanika dolnej časti chrbtice..

Vypuklý výčnelok a tlak na nervový koreň.

Áno, veľa ľudí s malými výčnelkami disku môže tiež zažiť skutočnú fyzickú bolesť, niekedy dokonca viac ako niektorí pacienti s veľkými veľkosťami skutočných kýly. Otázka operácií nie je o nič menej dôležitá pre tých, ktorým sa diagnostikuje výčnelok bedrových diskov. Preto túto charakteristiku charakterizujeme, hovoríme o liečebných metódach, najmä o možnostiach modernej neurochirurgie vzhľadom na výčnelky bedrovej lokalizácie..

Čo je to vyčnievanie disku

Výčnelok je komplikácia posledného štádia osteochondrózy, ktorá sa vyznačuje miernym vydutím obrysu medzistavcovej platničky za fyziologické hranice bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Aby ste lepšie porozumeli tomu, o čo ide, pozrite si nasledujúce informácie, ktoré zahŕňajú informácie o štruktúre a funkcii diskov bedrovej chrbtice..

  Bedrová oblasť pozostáva z 5 (zriedka 6) stavcov. V priestoroch medzi každým párom susedných stavcov sú elastické vložky do chrupavky, v medicíne nazývané medzistavcové platničky. V alfanumerickej verzii je každý segment, kde sa nachádza disk, reprezentovaný nasledujúcimi názvami: L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5.

CT sken zdravej chrbtice a osteochondrózy.

Tvorba lumbálneho výčnelku je sprevádzaná riedením, stratifikáciou, mikrotrhnutím vlákien vnútorných vrstiev vláknitého prstenca disku v určitej oblasti. Jadro sa posúva do tejto oblasti s najväčším riedením, vyvíjajúc naň tlak, čo vedie k vydutiu disku do miechového kanála. V tomto prípade integrita vonkajších štruktúr krúžku zostáva v štádiu vyčnievania neporušená. Toto je počiatočné štádium tvorby prietrže, ale prietrž samotná ešte nie je, hoci sa označuje ako stupeň 1 medzistavcovej prietrže.

Fáza, druhy vyčnievania disku v dolnej časti chrbta

Existuje klasifikácia lumbálnych výčnelkov podľa štádií vývoja, čo umožňuje určiť závažnosť klinického procesu..

 1. Prvá etapa (ľahká) je charakterizovaná najmenším, sotva viditeľným vyčnievaním disku, ktorý nie každý špecialista dokáže detekovať, dokonca aj keď má po ruke obrazy MRI. Rozmery - 0,1 - 1 mm.
 2. Druhá fáza (mierna) - vydutie sa zvyšuje, čo uľahčuje diagnostiku pomocou špeciálnych zobrazovacích nástrojov. Množstvo výstupku v 2 stupňoch - 1-3 mm.
 3. Tretia etapa (ťažká) - v tejto etape je posun už dosť veľký, zreteľne vizualizovaný mimo obrysy stavcov. Prístrojové vyšetrenie ukazuje tvorbu 3-6 mm, ale zatiaľ bez známok pretrhnutia vonkajšej časti vláknitého prstenca..

Posledná fáza (3 polievkové lyžice) je hraničná s extrúziou. Z toho vyplýva, že krehký vláknitý prstenec nemusí v pozadí silnej previslej hmoty buničiny vydržať a nakoniec prasknúť. Potom časť jadra vylezie cez vytvorenú dieru, čo znamená, že prietrž sa objaví v pravom slova zmysle z lekárskeho hľadiska. Neprekročíme však rozsah témy článku, vrátime sa k bedrovému výčnelku. Zoberme si stručne jeho odrody v závislosti od smeru a polohy výsledného vydutia.

odrodacharakteristický
chrbtovejZ chrbtice vyčnieva opačným smerom od miechového kanála. Táto forma je zriedkavá a klinicky najtichšia.
postrannéVyčnieva z pravej alebo ľavej strany stavca v priemere predného otvoru. Bežný typ. Často sú v kontakte s nervovými procesmi vznikajúcimi na medzistavcovej foramene.
mediánProlaps sa „presne“ pozerá do stredu miechového kanála, kde je sústredený nervový zväzok miechy - cop. Najnešťastnejšia poloha.
kruhovýRovnomerná alebo nerovnomerná chyba okolo celého obvodu disku. Toto je ďalšia nebezpečná forma, je tiež najbežnejšou (80%).

Bolesť a príznaky protrúzie

Bedrové výčnelky v počiatočnej a strednej fáze sú častejšie asymptomatické alebo mierne. Spravidla v bedrovej oblasti bolesti a obmedzenie pohyblivosti začínajú narúšať nástup a progresiu stupňa 3, keď vydutá časť disku dosiahne 3 mm alebo viac. Prvým príznakom nešťastnej deformácie je bolesť dolnej časti chrbta a spája sa s tuhosťou chrbtice v dolnej časti. Ďalej uvádzame kompletný zoznam klasických prejavov bedrovej a lumbosakrálnej výčnelky a uvádzame ich špecifickosť..

 • Syndróm bolesti. Výskyt bolesti naznačuje zapojenie miechových nervov do patogenézy. Vďaka výčnelku má hlavne nestabilný nudný, boľavý charakter. Samozrejme nie bez výnimiek. Bolesť sa môže vyskytnúť aj vo forme pálenia alebo paroxyzmálneho bedrového kĺbu. Bolestivé javy sa často zhoršujú, keď sa snažíte zmeniť postoj, počas fyzickej námahy, v čase alebo po pobyte v dlhej monotónnej póze (napríklad pri dlhom sedení). Je možné ožarovanie bolesti v jednom z dolných končatín, nepríjemnejšie nepohodlie je zaznamenané v stehennom lýtkovom svale..
 • Blok mobility. Zníženie potenciálu motora je určené spodnou časťou chrbta. Pacient sa sťažuje na ťažkosti, keď sa snaží nakloniť dopredu / dozadu, otočte telo nabok. Mnoho ľudí, ktorí sa dopúšťajú tohto alebo tohto typu pohybu dolnej časti chrbta, je zabránené vzrastajúcou alebo rastúcou bolesťou. Niekedy môže byť tiež problematické prejsť z pokojného do aktívneho stavu práve z dôvodu tesnosti a tuhosti na úrovni lézie..
 • Senzorické poruchy. Tento typ poruchy lekári klinicky nazývajú parestéziou. Vyznačujú sa neprirodzenými pocitmi v problémovej oblasti vo forme mravčenia, necitlivosti, plazivosti. Je potrebné poznamenať, že poruchy citlivosti môžu narušovať kožu, svaly dolnej časti chrbta a / alebo nohy, v perineu a stehnách. V mnohých z nich sa začínajú cítiť v oblasti prstov, chodidiel a zadných končatín. Po zvýšení motorickej aktivity sa parestézia často sama o sebe zastaví.
 • Porušenie svalového tonusu. Tento jav sa vo väčšej miere vyznačuje slabosťou, rýchlou únavou aparátu svalu dolných končatín. Naopak, v čase exacerbácie výčnelku sú svaly naopak častejšie v stave hypertonicity, spazmu. Ak v priebehu choroby neexistuje správne ošetrenie, obidva opísané stavy sú plné hrubej svalovej atrofie, až do neschopnosti stáť a sebaisto sa pohybovať..
 • Porucha panvy. Patologické abnormality vo fungovaní močového mechúra, čriev a pohlavných orgánov sú mimoriadne neuspokojivou komplikáciou pokročilého stavu vyčnievania, čo naznačuje prítomnosť syndrómu chvosta koní. Hlavnými príznakmi sú inkontinencia moču, stolica, impotencia, problémy s počatím a znášaním plodu. Takýto syndróm je presvedčivým argumentom pre naliehavé vymenovanie chirurgického zákroku, pretože predčasná pomoc ohrozuje nielen nezvratnosť patológií, ale aj ochrnutie osoby. Našťastie vo fázach vyčnievania je syndróm chvosta pomerne zriedkavý..

Intenzita bolesti a iných neurologických príznakov, kombinácia a počet symptómov závisí predovšetkým od miesta, objemu ohniska, stupňa zápalu a opuchu nervového tkaniva okolo disku..

Metódy prieskumu

Počas prvej návštevy neurológ vykoná úvodné vyšetrenie pacienta, zahŕňa kompletnú anamnézu a špeciálne testy na vyhodnotenie neurologického stavu pacienta. Kvalifikovaný odborník bude mať podozrenie na vyčnievanie bedrového disku už na základe počiatočného monitorovania problému. Zdôrazňujeme, že nie je možné podozrenie na liečbu, schválenie a predpísanie liečby bez inštrumentálnej diagnostiky. Podobné symptómy a príznaky neurologického deficitu sú typické pre mnoho patológií CNS..

S cieľom potvrdiť alebo odmietnuť túto diagnózu neurológ nasmeruje pacienta na štúdium tohto oddelenia pomocou zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie. Röntgenové žiarenie sa môže použiť aj ako predchádzajúce vyšetrenie MRI, pretože je úplne zbavené schopnosti vizualizovať mäkké tkanivá. A mäkké tkanivá sú samotný disk, nervové a cievne útvary, miecha, muskulo-ligamentové štruktúry.

Výčnelok na MRI.

V téme „diagnóza“ si pacient nemôže pomôcť, ale informovať pacientov, že lekárska anamnéza, neurologické testy a rádiografia sú tiež veľmi dôležité. Áno, sú to pomocné metódy, ale umožňujú špecialistovi:

 • dozvedieť sa o povahe, sile, čase výskytu, miere opakovania rušivých ochorení skôr, ako človek ide do zdravotníckeho zariadenia;
 • hodnotiť silu svalov, koordináciu, motorický podporný potenciál a identifikovať vzťah nárastu bolesti s konkrétnym pohybom;
 • pochopiť, aká úroveň fyzických údajov o pacientovi bola pred debutom choroby a čo sa v súčasnosti stáva;
 • identifikovať porušenia polohy tela, zmerať amplitúdu pohybov chrbtice vo všetkých fyziologických smeroch;
 • dôkladne preskúmať reflexy, hmatovú citlivosť;
 • určiť prítomnosť, veľkosť, počet osteofytov v skúmanej oblasti hrebeňa, posuny stavcov vo vzťahu k sebe navzájom, veľkosť medzistavcových priestorov, hustotu kostí;
 • študovať históriu ľudských chorôb, životný štýl, profesionálnu sféru, rekordnú hmotnosť a výšku, brať do úvahy vek, ktorý, ako všetko ostatné, hrá dôležitú úlohu pri identifikácii etiológie degeneratívnej choroby chrbtice a pri určovaní taktiky liečby.

Proces dislokácie pulpózneho jadra, metamorfózy v tkanivách vláknitého prstenca, presnosť umiestnenia a smeru protrúzie, nervové štipky a stav miechy sú k dispozícii na stanovenie čisto na MRI obrazoch..

MRI vám umožňuje zhromažďovať komplexné informácie do najmenších detailov o stave všetkých diskov a iných štrukturálnych komponentov na každej úrovni softvéru. Na základe rezov MRI rezu skúmaného rezu sa v sagitálnej rovine určí aj najmenší výstupok, ktorý je menší ako 2 mm. Po schválení diagnózy lekárom sa v konkrétnom prípade predpíše adekvátna liečba, ktorá bude účinná.

Metódy liečby a ich účinnosť

Pri výčnelkoch bedrovej chrbtice sa odporúča konzervatívna a chirurgická terapia. V niektorých prípadoch pomáha konzervatívny prístup kvalitatívne bojovať proti exacerbáciám a relapsom patológie. Hlavný účel neinvazívnej taktiky:

 • zastaviť bolesť a zápal, vytvoriť priaznivé podmienky pre nervové korene;
 • zlepšujú krvný obeh, metabolizmus a dodávku potravín v oslabenej oblasti;
 • zabrániť progresii deštrukcie disku a zabrániť opakovaniu príznakov vyčnievania;
 • zvýšiť mobilitu postihnutej oblasti;
 • predchádzať rozvoju svalovej atrofie (chrbát, dolné končatiny);
 • zabrániť maximálnej degenerácii výčnelku do skutočnej hernie (bohužiaľ, v praxi skôr alebo neskôr sa tento výsledok ochorenia zvyčajne vyskytuje u väčšiny pacientov).

Aby bola konzervatívna liečba skutočne prospešná, musí komplexne a kompetentne brať do úvahy všetky kritériá hlavnej patológie, sprievodných chorôb a individuálnych charakteristík tela pacienta. Preto je ideálne plánovať to iba vysoko kvalifikovaný lekár, ktorý pacienta pozoruje. To, čo je obsiahnuté v základnom spektre neinvazívnej liečby a aké sú jej metódy účinné?

 1. Užívanie liekov je účinok liekov na ochorenie. Medzi použité lieky patria: nesteroidné protizápalové lieky (ak je to potrebné v akútnej fáze) - ketorol, ibuprofén, diklofenak; látky stimulujúce metabolizmus a regeneráciu chrupavky - Chondromix, Rumolon; vitamíny a potravinové doplnky na báze vitamínov B a vápnika. Všetky lieky pôsobia symptomaticky a profylakticky. S malými výčnelkami, chondroprotektormi a minerálnymi vitamínovými formuláciami v kombinácii s inými povinnými taktikami liečby stále funguje dobre, čo neumožňuje rozptýlenie deštrukcie patogenézy. A v ojedinelých prípadoch môžu disk úplne obnoviť, ak je deformovaný nie viac ako 1 mm. Formácie s veľkosťou viac ako 1 mm prostredníctvom týchto liekov sa chránia iba od progresie, ale nie všetkých a nie vždy. Lieky proti bolesti akejkoľvek skupiny neovplyvňujú zníženie objemov vyčnievania, majú iba schopnosť „splácať“ bolestivé príznaky..
 2. Fyzikálna terapia je hlavnou formou konzervatívneho zotavenia pacienta. Taktika zahŕňa každodenné používanie mierne šetrných, ale účinných metód telesnej výchovy. Cvičebná terapia uvoľňuje patologickú oblasť z nadmerného stresu, lokálne a všeobecne zvyšuje vytrvalosť a plasticitu pohybového aparátu, vytvára tonizujúci účinok, zlepšuje syntézu hlavných metabolitov disku. Okrem toho sa v dôsledku správnej gymnastiky narovnávajú stavce a kĺby, čím sa zväčšuje medzistavcová medzera a uvoľňujú sa nervové korene zo svorky. Je preukázaná výkonnosť metódy cvičebnej terapie. Samozrejme, že sa nevykoná úplné vyliečenie, ako je povaha patológie, ale udržať výčnelok pod kontrolou je celkom realistické. Hodnota tried sa však vyškrtne neoprávneným použitím cvičení, odporúčania, ktoré pacient nedostal od prvej osoby (od svojho vlastného špecialistu), ale od iných osôb (známych, konzultantov z tematických internetových stránok atď.).
 3. Fyzioterapeutické procedúry - stabilizácia pohody optimálne vybraným súborom fyziologických sedení. Výber fyzioterapie môže pozostávať z niekoľkých procedúr v jednom liečebnom a rehabilitačnom programe. Napríklad z elektroforézy, liečby rázovými vlnami, laserovej terapie, magnetoterapie, balneoterapie a bahna, atď. Fyzioterapia môže významne zlepšiť pohodu pacienta, čo môže viesť k dlhodobému zastaveniu ďalšieho rozvoja patológie. Jeho účinnosť je obzvlášť známa pri výčnelkoch miernej a strednej závažnosti, ktoré nie sú komplikované neurologickým deficitom. Bohužiaľ lumbosakrálna lézia nemôže ustúpiť a môže byť nanešťastie v tejto forme navždy odstránená.
 4. Masážne procedúry - pomocné ošetrenie špeciálnymi netraumatickými masážnymi technikami. Masáž lokálne stimuluje lymfatické odtoky, krvný obeh, metabolické procesy. Vďaka svojej činnosti sa upravuje svalový tonus, reflexy a citlivosť, zlepšuje sa lokomotorizmus a podporná sila lumbosakrálnych segmentov. Výška účinnosti je podobná fyzioterapii. Masáž s určitými typmi posunov môže byť úplne kontraindikovaná. Preto je zakázané kontaktovať ho bez súhlasu ošetrujúceho lekára. Ak lekár s vašou diagnózou schváli takúto lekársku starostlivosť, mala by sa brať iba v zdravotníckom zariadení s najlepším úzkoprofilovým masérom. V opačnom prípade riskujete vážne následky. A to je nestabilita chrbtice, zvýšenie stupňa prolapsu disku, kritické porušenie a smrť nervov, rozvoj prolapsu na iných úrovniach atď..

Metódy fyzioterapie, cvičenia, masáže je možné v praxi implementovať iba pri absencii príznakov zápalu a bolesti, to znamená bez relapsu. Na začiatku, v akútnom období, je pacient liečený liekmi, má ortopedickú bandáž a zaisťuje maximálny pokoj dolnej časti chrbta. Až po úplnom potlačení akútnej fázy sa používajú ožarované metódy.

Klinické skúsenosti ukazujú, že 5% - 10% pacientov s výčnelkami potrebuje chirurgickú liečbu. Spravidla sa používajú minimálne invazívne punkčné technológie neurochirurgie z profilu nukleoplastiky. Ďalej o údajoch, vlastnostiach a účinnosti minimálne invazívnych postupov.

Protrúzna chirurgia

Pripomeňme, že výstupok je počiatočná forma tvorby prietrže, keď je zachovaná anatomická integrita vonkajšej gule vláknitého prstenca, vďaka ktorej je vláknité jadro stále v disku. Iba taký obraz choroby umožňuje použitie metód vpichu pri oprave plastových diskov. Odporúča sa odporučiť nukleoplastiku osobe s výčnelkom v lumbálnej / bedrovej sakrálnej polohe iba za nasledujúcich okolností:

 • neúčinnosť nechirurgickej liečby počas 3 až 6 týždňov;
 • časté exacerbácie bolestivých symptómov;
 • porušenie funkcií nervov koňského uzla;
 • chronický reflexný a radiálny syndróm;
 • rýchlo progresívna dynamika výčnelku.

Cieľom punkčnej nukleoplastiky je zníženie tlaku vo vnútri medzistavcových platničiek, čo podporuje jej návrat do normálnej podoby. Účinok zníženia intradiskálneho tlaku a stiahnutia deformácie späť je zabezpečený priamym dopadom na jadro (s cieľom jeho čiastočného zničenia) určitým fyzikálnym faktorom:

 • studená plazma (plast zo studenej plazmy);
 • laser (laserové odparovanie);
 • elektromagnetické vlny (rádiofrekvenčná ablácia);
 • tlakový prúd izotonickej tekutiny (zastaraná taktika, hydroplastika).

V zásade sa všetky metódy ovplyvňovania „práce“ vykonávajú na rovnakom princípe. Z hľadiska efektívnosti sú tiež približne rovnaké - pravdepodobnosť úspechu postupov je približne 80%. Prístup na medzistavcové platničky sa vykonáva zozadu perkutánne (pomocou punkcie). Anestézia sa používa hlavne lokálne, ale v niektorých situáciách nie je vylúčená celková anestézia alebo epidurálna anestézia. Intervencia sa vykonáva na lačný žalúdok, pred ktorým je pacientovi očistený klystír. Procedúra sa vykonáva na oddelení minimálne invazívnej neurochirurgie, vybavenej intraoperačným röntgenovým prístrojom. Trvanie relácie je 15-30 minút. Zoberme si všetky štádiá nukleoplastiky.

 1. Pacient je položený na operačný stôl. Klasická poloha je na boku, zatiaľ čo nohy sú pritlačené k žalúdku.
 2. Koža bedrovej oblasti je široko ošetrená antiseptikami. Vykonáva sa anestézia.
 3. Pri röntgenovej kontrole v bezpečnom intervale chirurg urobí vpich (2-5 mm) so zavedením vpichovacej ihly do disku v požadovanej vzdialenosti. Zvyčajne do stredu jadra.
 4. Do pracovnej kanyly ihly sa vloží elektróda, ktorou sa dodá „deštrukčné činidlo“ želatínovej látky..
 5. Rotačno-translačnými pohybmi elektródy, emitujúcimi napríklad laserové impulzy alebo nízkoteplotný plazmový prúd, sa gélovitá zložka v disku čiastočne odparuje..
 6. Uskutočnené odstraňovanie deklinácie poskytuje inverzné stiahnutie buničiny premiestnenej na okraj prstenca počas ochorenia buničiny. Konfigurácia bedrového disku sa obnoví a vylúči sa narušenie nervového koreňa.
 7. Na konci operácie sa odstránia tenké pracovné nástroje, na punkciu sa nanesie antiseptická náplasť. Takáto malá rana obvykle nevyžaduje šitie.

Počas konania.

Ak výbežok nepotvrdí MRI a diagnostikuje sa roztrhnutie vláknitej časti medzistavcovej výstelky, význam nukleoplastiky sa úplne zruší. Operácia voľby pre už vzniknuté prietrže dolnej časti chrbta je mikrodisektómia alebo endoskopia.

Osobitne je potrebné zdôrazniť skutočnosť, že starší pacienti (po 50 až 55 rokoch) nepodliehajú punkčným operáciám na bedrových diskoch. Odborníci to pripisujú skutočnosti, že v dôsledku starnutia súvisiaceho s vekom sú bedrové medzistavcové platničky v tomto veku príliš dehydrované. Táto skutočnosť indikuje neprijateľnosť neprijateľne dehydratovaného vláknitého kruhu na reverznú retrakciu v vyčnievajúcej zóne s použitím akéhokoľvek typu nukleoplasty. A preto neefektívnosť týchto postupov u starších pacientov.

Zotavenie po operácii

Po minimálne invazívnom jednoduchom sedení je pacient aktivovaný po 2 až 3 hodinách. Väčšina operovaných pacientov zaznamenala značné zlepšenie už v prvých hodinách po minimálne invazívnych chirurgoch. Možno hneď po aktivácii bude môcť ísť domov sám. Aby sa predišlo pooperačným komplikáciám, ktoré nie sú vylúčené po perkutánnej (najšetrnejšej) operácii, sú predpísané:

 • antibiotická terapia (proti infekciám a hnisaniu);
 • užívanie vaskulárnych liekov (proti trombóze končatín, tromboembolizmu);
 • pokojný fyzický režim, najmä šetrenie dolnej časti chrbta po dobu zotavenia;
 • špeciálne fyzioterapeutické cvičenia pre dobré zotavenie operovaného oddelenia, posilnenie svalov a prevenciu relapsu;
 • nosiť podporný korzet počas rehabilitácie;
 • vzpieranie, celoživotné opustenie ťažkých športov.

Celkovo trvá rehabilitácia 2 mesiace. To však neznamená, že po všetky tieto 2 mesiace bude osoba obmedzená chôdzou, prácou, domácimi prácami atď. Nie. Pri úspešnom zásahu pacienti dokonca chodia do práce na 3-5 dní. Nesúlad so špecifickými rehabilitačnými a celoživotnými režimami, ktoré lekár pri prepustení dôsledne informuje, však predstavuje vysoké riziko pooperačných komplikácií. Prvým z nich je rýchla obnova a progresívnejší výbežok.

Metódy liečenia vyčnievania bedrovej chrbtice

Choroby chrbtice vyžadujú včasnú liečbu. Liečba výčnelkov bedrových medzistavcových platničiek zvýši kvalitu života pacienta a zníži riziko komplikácií..

Môžu byť bedrové výčnelky úplne vyliečené?

Táto patológia je spojená so závažnými dôsledkami až po úplnú paralýzu. Spracováva sa výčnelok lumbálneho disku? Nemožno sa úplne zbaviť choroby. Neurológovia sú si toho istí, ale ak začnete s liečbou v skorých štádiách vývoja, je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku a zlepšiť kvalitu života..

Liečba výčnelku lumbálneho disku a jeho úspech závisí od veľkosti patologického miesta a miesta.

Etapy liečby lumbálneho výčnelku

Po vyšetrení a rozhovore s pacientom lekár rozhodne o metódach liečby. Predpokladá sa niekoľko stupňov liečby:

 1. Manažment bolesti.
 2. Normalizácia metabolických procesov v chrbtici.
 3. Vrátenie predchádzajúceho objemu pohybov pomocou rôznych metód.
na obsah ↑

Úľava od bolesti

Keď pacient navštívi lekára v skorých štádiách vývoja choroby, sú účinné konzervatívne metódy. Na zmiernenie bolesti môžete použiť rôzne prostriedky.

Vonkajšie prostriedky sú pomocné opatrenia na odstránenie bolesti. Na výčnelok bedrového kĺbu sa odporúča používať tieto masti:

Finančné prostriedky musia byť nanesené na pokožku bedrovej oblasti, opatrne pretrené ľahkými pohybmi. Procedúra sa musí vykonávať dvakrát denne.

Vstrekovanie a blokáda

Vzhľadom na to, že patológia je sprevádzaná zápalovým procesom, odporúča sa:

 • Nesteroidné protizápalové lieky. Lumbálne protrúzne injekcie: Movalis, Ketoprofen, Ortofen.
 • Aby sa zmiernili svalové kŕče, sú indikované injekcie pre relaxáciu svalov: Midocalm, Orphenadrine. V prvých dňoch môžu byť liečivá v prítomnosti silnej bolesti použité vo forme injekcií a potom prejsť na formu tabliet.
 • Na zlepšenie štruktúry chrupavky a kostného tkaniva sú uvedené chondroprotektívne činidlá. Táto skupina zahŕňa: Arthra, Structum, Chondromix, Rumalon. Drogy z tejto skupiny vyžadujú dlhodobé užívanie, často niekoľko mesiacov.
 • Na zlepšenie krvného obehu v patologickej oblasti sa predpisujú Actovegin, Trental.
 • Vstrekovanie vitamínových komplexov obsahujúcich vitamíny B a vápnik. Pomáhajú zlepšovať metabolické procesy, uvoľňovať svaly.

Trvanie priebehu a dávkovanie predpisuje lekár pre každého pacienta, berúc do úvahy závažnosť príznakov a štádium choroby.

Ak lieky nepomôžu zmierniť bolesť, odporúča sa blokovanie. Blokáda počas vyčnievania bedrovej chrbtice prispieva k:

 • Zníženie intenzity zápalového procesu.
 • Eliminujte bolesť.
 • Normalizácia krvného toku.
 • Zníženie svalového tonusu.

Blokáda spočíva v zavedení niekoľkých liekov do lúmenu miechového kanála. Kombinujte analgetiká s kortikosteroidmi. Dobrý účinok sa dosahuje kombináciou ľudokaínu, novokaínu s hydrokortizónom alebo prednizolonom..

Je prísne zakázané robiť takúto injekciu doma.

Ľudové lieky

Liečba vyčnievania bedrovej chrbtice ľudovými prostriedkami je dobrým doplnkom k liekovej terapii. Odporúčajú sa tieto recepty:

 • Stlačte cesnak. Na varenie je potrebné zomrieť 300 gramov cesnaku a naliať pohár vodky alebo zriedeného alkoholu. Trvajte na tmavom mieste asi 10 dní. Keď sa objaví silná bolesť, aplikujte obklad na patologickú oblasť pol hodiny, nie viac. Pri dlhom postupe existuje riziko popálenia.
 • Terpentínový kúpeľ. Pre tento postup musíte naplniť kúpeľ s horúcou vodou a potom pridať 10 gramov drveného detského mydla, fľašu kyseliny salicylovej, 200 ml terpentínu a 2 polievkové lyžice soli. Takýto kúpeľ nielen zmierňuje bolesť, ale tiež stimuluje metabolizmus, obnovuje krvný obeh. Trvanie procedúry by nemalo prekročiť 10 minút. Ak máte srdcové choroby, musíte liečebný kúpeľ opustiť.
 • Na odtrhnutie postihnutej oblasti použite odrezok z paliny.
 • Vytlačte šťavu z listov Kalanchoe a zmiešajte s vazelínou. Používa sa ako masť na drhnutie bedier. Vykonajte postup najmenej mesiac.

Drogová liečba výčnelkov bedrovej chrbtice spolu s receptami tradičnej medicíny poskytne dobré výsledky.

trakcie

S rozvojom patológie sa objavujú štípané nervové zakončenie, ktoré vyvoláva výskyt silnej bolesti. Trakcia chrbtice počas vyčnievania bedrovej časti umožňuje uvoľnenie vymačkaných koreňov a zmiernenie bolesti.

Ak sa postup vykonáva pravidelne, tlak vo vnútri disku sa zníži a proces posunu kĺbu sa zastaví.

Obnova stavcov

Na zastavenie patologického postupu sa používajú rôzne metódy..

operácie

Chirurgia na výčnelkoch je veľmi zriedkavá, musí to mať dobrý dôvod:

 • Existujú vážne komplikácie vo forme ochrnutia alebo porúch činnosti vnútorných orgánov.
 • Postup neurologických porúch.
 • Bolesť zosilňuje.
 • Liečba liekmi neprináša viditeľné výsledky.
na obsah ↑

fyzioterapia

Ako liečiť bedrový výčnelok bez chirurgického zákroku? Fyzioterapeutické postupy budú vynikajúcou pomocou. Po ukončení liečby, ktorého trvanie určuje ošetrujúci lekár, sa zlepšuje pohyblivosť patologického miesta, znižuje sa bolesť a intenzita zápalového procesu..

Medzi účinné metódy patria:

 1. elektroforéza S použitím nízkofrekvenčného prúdu sa uskutočňuje cielené dodávanie liečiv na patologické miesto. Závažnosť negatívnych prejavov je znížená.
 2. Liečba vĺn. Disky ovplyvnené patologickými zmenami sú ovplyvnené zvukom nepočuteľným pre ľudské ucho. Výsledkom je, že metabolické procesy v chrupavkovom tkanive sú zlepšené, syndróm bolesti je znížený.
 3. Laserová terapia Expozícia laserom je zameraná na postihnuté miesto. Výsledkom je zlepšenie biochemických procesov, zrýchlenie regenerácie..
 4. Magnetoterapia. Magnetické pole obnovuje poškodené disky a zmierňuje bolesť.
na obsah ↑

Bahenná terapia

Ako liečiť vyčnievanie bedrovej chrbtice po odstránení akútneho obdobia? Môžete použiť blato. Po výkone sa zlepšuje krvný obeh v zóne degeneratívnych zmien, proces regenerácie sa zrýchľuje.

Bahenná terapia pre výčnelok v dolnej časti chrbta pomocou prírodnej hliny pomáha znižovať zápalový proces.

Manuálna terapia

Metóda je pomerne účinná, ale predstavuje riziko. Je veľmi dôležité nájsť dobrého špecialistu, aby nespôsobil ešte väčšie škody. Dobrý manuálny terapeut dokáže poškodený medzistavcový disk vrátiť na svoje miesto..

Manuálna terapia na vyčnievanie bedrovej oblasti má nasledujúce účinky:

 • Obnovuje sa neuro-reflexné spojenie.
 • Zlepšuje krvný obeh a výživu tkanív.
 • Zlepšuje sa celkový stav pacienta.
 • Syndróm bolesti sa stáva menej intenzívnym alebo úplne vymizne.
 • Zlepšuje mobilitu v patologickej oblasti.

Ako hlavné metódy sa používajú:

 • reflexné.
 • akupunktúra.
 • akupresúra.

Dobrý účinok sa dosiahne kombináciou manuálnej terapie s liekmi..

masáž

Je možné masírovať pomocou vyčnievania chrbtice? Je to možné a potrebné. Obnovuje nielen reflexné spojenia, ale tiež zlepšuje krvný obeh, výživu tkanív, zvyšuje pohyblivosť, prechádza bolesťou, uvoľňuje zvieracie svaly..

Pri masáži je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Na zmiernenie bolesti je potrebné začať s relaxačnými pohybmi.
 2. Počas masáže sa musia všetky svaly chrbta zahriať, čo umožní vibráciám dosiahnuť stavce.
 3. Na zmiernenie nepohodlia by sa mali použiť upokojujúce pohyby.

Pri masáži je dôležité nájsť dobrého majstra a absolvovať procedúry, minimálne 10, len tak môžete očakávať pozitívny efekt.

Na ošetrenie výčnelkov sa používajú nasledujúce masážne techniky:

Je dobré, ak je masáž kombinovaná s inými metódami liečby, ale musíte vedieť, že to nemôžete urobiť v akútnom období ochorenia. Počas masáže je tiež nemožné pôsobiť priamo na postihnutý disk, iba na susedné tkanivá.

Jednou z druhov procedúr je vákuová masáž. Dá sa to však urobiť iba v salónoch, kde existujú špeciálne aspirátory alebo banky. Zabraňuje ďalšiemu rozvoju výbežkov a dokonale stimuluje krvný obeh..

diéta

Správna a racionálna výživa je dôležitá pre každého v akomkoľvek období života, ale pri patológiách chrbtice sa oplatí venovať osobitnú pozornosť strave. Diéta na vyčnievanie bedrovej chrbtice:

 1. Poskytuje tok živín do medzistavcových platničiek.
 2. Normalizuje rovnováhu vody.
 3. Doplnková terapia.

Počas obdobia exacerbácie a liečby výčnelku je potrebné z diéty odstrániť:

 • vnútornosti.
 • Údené mäso.
 • Mäso a riad z neho.
 • Múčne výrobky.
 • Cukor a výrobky s obsahom.

Menu by malo obsahovať výrobky s veľkým počtom živín, minerálov a vitamínov:

 • Čerstvá zelenina a ovocie.
 • Celé zrniečka.
 • Mliečne výrobky.
 • Čerstvo vylisované ovocné a zeleninové šťavy.

Ak ste vegetarián, potom počas liečby a obnovenia zdravia chrbtice budete musieť zabudnúť na tento druh jedla. Dôležité bielkoviny pre normálne fungovanie chrupavky sa nachádzajú v živočíšnych tukoch. Základnými prvkami pre obnovu kostných štruktúr sú vápnik a fosfor..

Musíte sa zbaviť zlých návykov, piť menej kofeínových nápojov.

Miechový výčnelok nie je smrteľná patológia a môže sa dokonca dobre napraviť, ak navštívite odborníka včas a dodržujete všetky jeho pokyny. Okrem liekov a fyzioterapeutických postupov by ste nemali zabúdať ani na fyzickú aktivitu. Lekár vám pomôže zvoliť účinnú súpravu cvičení, ktorá bude skvelým doplnkom hlavnej liečby..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilikálny prsteň je najslabším bodom na prednej brušnej stene. Preto je to jedno z miest, kde sa najčastejšie vytvárajú herniové výčnelky.
Intuinálna hernia u detí je výčnelok cez trieslovinový kanál vaginálneho procesu pobrušnice, ktorý vytvára herniálny vak, ktorý obsahuje niektoré vnútorné orgány (herniálny obsah).
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!