loader

Hlavná

Žalúdok

Cirhóza pečene: príznaky, liečba, koľko s tým žijú

Cirhóza pečene sa nazýva chronické ochorenie pečene, ktoré má tendenciu postupovať, keď sa pečeňové bunky degenerujú do tkaniva podobného tkanivu, z ktorého sa tvoria jazvy. Cirhóza pečene nie je nevyhnutne veľa alkoholikov: táto patológia je takmer vždy posledným štádiom chronického ochorenia pečene. Cirhóza sa niekedy môže stať aj nezávislou patológiou, ktorá sa vyvinula napríklad v dôsledku útoku vlastnej imunity na žlčový trakt (primárna biliárna cirhóza) alebo nemusí mať jasný dôvod (kryptogénna cirhóza)..

Patológia značne komplikuje život človeka a ukladá obmedzenia nielen na jeho stravu, ale aj na motorický režim, užívanie liekov a teplé oblečenie. Vzťahuje sa na tie choroby, na ktoré umierajú, pretože žiadny orgán nemôže nahradiť funkciu pečene. Tento orgán má však pozoruhodné regeneračné schopnosti a môže rásť od malého „kusu“ po plný objem. Môže sa to však stať, ak na to budete venovať pozornosť včas a nezúfalete, ale nájdete príčinu choroby a riešite ju, kým sa stav nezkompenzuje. V niektorých prípadoch môže pomôcť transplantácia pečene, ale nemalo by sa to ani odkladať: ak sa krvácanie zvýši, operácia už nebude možná..

O pečeni, ktorá trpí

Táto časť je venovaná stručnej analýze štruktúry a funkcie pečene, aby bolo jasné, prečo sa objavujú určité príznaky cirhózy pečene..

Pečeň je teda najväčším a najťažším orgánom nachádzajúcim sa pod pravými pľúcami pod bránicou, zakrytou pravou stranou oblúka. Vykonáva veľa funkcií. to:

 1. čistenie krvi toxických alebo neúčinných látok tvorených samotným telom, ktoré okamžite vstupujú do krvi alebo sú do nej absorbované z čriev alebo močových ciest;
 2. Syntézy bielkovín:
  • niektoré z nich zadržiavajú tekutú časť krvi v cievach, čo jej bráni v prístupe do tkaniva a spôsobuje opuch;
  • iné sú základom protilátok, gama globulínov;
  • tretí - zabezpečte zrážanie krvi;
  • po štvrté sú základom enzýmov, ktoré v organizme poskytujú významné reakcie;
 3. tvorba žlče - stimulátor črevnej motility, látka, ktorá emulguje tuky (rozdeľuje ich na malé kvapôčky), aby sa lepšie rozložili enzýmami pankreasu;
 4. skladovanie „energetického substrátu“ - glukózy - vo forme glykogénu.

Vnútornou štruktúrou pečene sú voštinové laloky s vnútornou krvnou cievou (žila), oddelené spojivovým tkanivom. Pri cirhóze sa na mieste tohto laloku objaví vláknité (hrubšie spojivové) tkanivo a „deliče“ (úplne alebo čiastočne) zostávajú na svojom mieste. Tieto nové „laloky“ sa nazývajú „uzly“, ktoré môžu byť veľké (niekoľko lalokov, uzol je väčší ako 3 mm) alebo malé (spojivové tkanivo oddeľuje každý uzol, ako pred lobulom)..

Pretože sa namiesto normálnych buniek objavujú nefunkčné tkanivá, trpia všetky funkcie pečene. Postupne vyvinuté fibrotické oblasti komprimujú cievy ležiace v lalokoch. To vedie k zvýšeniu tlaku v systéme zabezpečujúcom odtok krvi z pečene - portálna hypertenzia. Na zmiernenie tohto systému krv začína obchádzať pečeň (pre túto povahu sú žily poskytované v prírode): žily pažeráka, žalúdka a konečníka sa rozširujú. Pri zachovaní tlaku v cievach tieto cievy strácajú svoj tón a stávajú sa kŕčovito rozšírenými, z ktorých sa pravidelne vyvíja krvácanie..

štatistika

Najvyšší výskyt cirhózy sa pozoruje v rozvinutých krajinách: 14 - 30 prípadov na 100 000 obyvateľov; zatiaľ čo v poslednom desaťročí sa frekvencia výskytu zvýšila o 12%. Najčastejšie sa to spája s stravovacími návykmi: čím sú vyprážané a labužnícke jedlá, v strave je obsiahnutý alkohol, tým vyššia je šanca na ochorenie.

Cirhóza je jednou zo šiestich hlavných príčin smrti v rozvinutých krajinách: na túto chorobu zomrie každoročne 300 tisíc ľudí. Najčastejšie trpia ľuďmi vo veku 35 - 60 rokov, muži sú vystavení alkoholu trikrát častejšie.

Prečo ochorieť na cirhózu

Príčiny cirhózy sú rôzne. Zavolajte ich v zostupnom poradí:

 1. Častý príjem alkoholu spôsobuje 35,5 - 50% cirhózy pečene. Alkoholická cirhóza sa nevyvíja okamžite, ale po 10 - 20% rokov od začiatku častého (v niektorých prípadoch denného) alkoholizácie, keď sa pravidelne konzumuje 80 - 160 ml v zmysle 96% alkoholu. Posledné štúdie hovoria, že pri vývoji cirhózy nie je dôležitá ani tak samotná toxicita etanolu, pretože zlá výživa je spôsobená tým, že časť energetickej potreby je pokrytá alkoholom, ale neexistujú žiadne užitočné aminokyseliny, nenasýtené mastné kyseliny a uhľohydráty..

Približne 12% prípadov tohto ochorenia je bez príznakov. Táto vlastnosť je charakteristická cirhózou u mužov..

 1. Chronický (zriedkavo akútny) zápal pečene, tj hepatitída, má často za následok cirhózu. Hepatitída spôsobená vírusmi je toho schopná. „Vodcom“ v tomto ohľade je vírusová hepatitída C, choroba, ktorá nemá prakticky žiadne konkrétne prejavy. Našťastie sa v tejto chvíli dobre lieči..

Cirhóza môže spôsobiť vírusovú hepatitídu B, B + D, ktorú je ťažké liečiť. Hepatitída A naopak takmer nikdy nezíska chronický priebeh a nespôsobí cirhózu.

 1. Kryptogénna cirhóza. Je to choroba s nevysvetlenou príčinou, keď podľa výsledkov laboratórnych a inštrumentálnych štúdií nebola zistená žiadna jediná príčina choroby. Táto cirhóza pečene je častejšia u žien, asi 20-30% v štruktúre celej incidencie.
 2. Hepatitída vyvolaná liečivom môže viesť k cirhóze. Toto je zápal pečene, ktorý sa môže vyskytnúť ako reakcia na užívanie rôznych liekov. Najmä toxické pre pečeň sú lieky na tuberkulózu, parkinsonizmus, rakovina, lieky na zlato, ortuť, olovo, niektoré antiseptiká (na základe dimetylsulfoxidu) s dlhodobým používaním..
 3. Toxický zápal pečene. Pečeň je tak poškodená metylalkoholom, etylénglykolom obsiahnutým v alkoholových náhradách, ako aj niektorými jedovatými hubami. Ak osoba nezomrela na akútne poškodenie pečeňového tkaniva a po akútnom období nie je dovolené obnoviť telo (požil alkohol, toxické drogy, mala vírusovú hepatitídu), môže sa takáto choroba dostať do cirhózy..
 4. Autoimunitná hepatitída. Degenerácia pečeňového tkaniva do vláknitého tkaniva môže byť spôsobená jeho poškodením protilátkami - proteínmi vlastnej imunity, ktoré môžu spočítať pečeňové bunky ako cudzie látky..
 5. Nealkoholická mastná hepatitída. Tento zápal pečene, ktorý vedie k cirhóze, sa vyvíja na pozadí metabolických porúch, napríklad pri cukrovke, galaktozémii alebo obezite..
 6. Primárna cirhóza alebo primárna biliárna cirhóza. Je to autoimunitný zápal, ktorý začína útokom vlastných protilátok na žlčové cesty v pečeni. Dlhá stagnácia žlče v týchto dráhach vedie k degenerácii pečeňového tkaniva.
 7. Takéto ochorenie, ako je primárna sklerotická cholangitída, keď sa zvyčajne na pozadí chronických zápalových ochorení čriev objavia protilátky proti intrahepatálnym žlčovým kanálikom, ktoré prestávajú fungovať, stávajú sa sklenenou tyčinkou.
 8. Sekundárna biliárna cirhóza. Je to stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku narušenia priechodu žlče pozdĺž žlčových ciest (často intrahepatických). Tu, na rozdiel od primárneho „brata“, neexistuje žiadny autoimunitný mechanizmus. Príčina sekundárnej biliárnej cirhózy je:
  • kamene v žlčových cestách;
  • stlačenie žlčových ciest nádormi;
  • vylisované kanály so zväčšenými lymfatickými uzlinami s lymfocytárnou leukémiou, lymfogranulomatózou;
  • sekundárna biliárna cirhóza sa môže vyskytnúť dokonca aj u novorodencov. To vedie k vrodenému nedostatočnému rozvoju alebo úplnej absencii extrahepatických potrubí;
  • hnisavý zápal intrahepatálnych žlčových ciest;
  • zúženie žlčových ciest po operácii na orgánoch hepatobiliárnej zóny;
  • extrahepatické cysty žlčových ciest.
 9. Poškodenie pečene červami, napríklad echinokokom alebo alveokokom.
 10. Hemochromatóza. Je to choroba, pri ktorej sa železo ukladá v tkanivách vrátane pečene.
 11. Wilson-Konovalovova choroba. V tomto prípade sa z dôvodu genetických porúch enzýmových systémov v mozgu a pečeni vylučuje meď..
 12. Badda-Chiariho syndróm. Jedná sa o zablokovanie prietoku krvi pečeňovými žilami..
 13. Zlyhanie srdca, v dôsledku čoho sú pečeňové cievy vždy preplnené, čo má negatívny vplyv na pečeň.
 14. Nedostatok enzýmu -1-antitrypsínu v dôsledku genetickej poruchy. To vedie k rozvoju bronchitídy a cirhózy..

Ako sa prejavuje cirhóza?

Známky cirhózy pečene sa neobjavujú u všetkých pacientov, 12 až 20% z nich má asymptomatický priebeh ochorenia až do štádia, keď dochádza k ikterickému sfarbeniu kože a ascitu - zvýšenie brucha v dôsledku hromadenia tekutín v ňom..

Prvé príznaky patológie sú:

 • Pocit plný žalúdok. Zároveň to znamená, že znižujú tvorbu plynu, zlepšujú pohodu.
 • Znížený výkon.
 • Po pití alkoholu, požití diéty alebo zdvíhaní ťažkých váh sa v pravej hypochondrii objaví bolesť. Je to spôsobené zvýšeným prísunom krvi a predĺžením kapsuly pečene. Takáto bolesť prechádza sama o sebe, lieky ako No-shpa, Drotaverin, Spazmalgon nepomáhajú.
 • Človek rýchlo zožerie: po malých dávkach jedla sa objaví pocit plnosti žalúdka.
 • Telesná teplota sa pravidelne zvyšuje na nízke čísla.
 • Pri čistení zubov krvácajú ďasná.
 • Pravidelne, bez zjavného dôvodu a pri normálnom tlaku, sa zaznamenávajú krvácanie z nosa. Je to kvôli zvýšeniu tlaku v portálnych žilách a zníženiu zrážania krvi.

Táto choroba sa ďalej vyvíja podľa jednej z troch možností:

Spočiatku sú nepríjemné plynatosť, nevoľnosť, zvracanie. Človek sa rýchlo unaví, jeho nálada sa mení, je náchylný k rozmarom. Objavujú sa časté krvácanie z nosa.

Obdobie ascitu s cirhózou. Najprv sa bolesť objaví na jednom mieste v bruchu, potom na inom mieste. Potom, čo dôjde k výraznej slabosti, pravidelne zvracať. Pravidelne to bolí v pravej hypochondrii - v ľavej hypochondrii (zväčšená slezina). Brucho je zväčšené a nemôže byť vtiahnuté. Na prednej stene sú viditeľné rozšírené žily. Po 6-24 mesiacoch sa vyvinie kachektické obdobie (deplécia). Hmotnosť sa výrazne znižuje, koža je bledá, ochabnutá. Obdobia slabosti, počas ktorých sa určuje nízky krvný tlak, periodické - zvracanie hnedého obsahu alebo čiernej voľnej stolice (gastrointestinálne krvácanie)..

Smrť nastáva v dôsledku pečeňového kómy alebo nákazy infekčnou chorobou. Prenikanie baktérií do ascitickej tekutiny - ascitická peritonitída - ak nekončí samotnou smrťou, výrazne skracuje život

Objavujú sa príznaky zvýšeného tlaku v portálnej žile a rýchlo postupujú: bolesť v pravej hypochondrii, krvácanie z ďasien, krvácanie z hemoroidových žíl a z nosa..

Na tomto pozadí sa vyvinie žltačka, svrbenie, žlté škvrny na očných viečkach (xantelasma), stenčenie kože..

Vyššie uvedené príznaky súvisia s poruchami stolice, bolestivosťou brucha, nevoľnosťou, grganím, zmenami nálady, zvracaním.

Slabá citlivosť - teplota, bolesť, hmat - na ruky a nohy.

V konečnom štádiu sa vyvinie hepatická encefalopatia. Táto euforická nálada, po ktorej nasledovala depresia, zmena osobnosti, poruchy spánku, rozmazaná reč, dezorientácia.

Obličky tiež trpia, čo sa prejavuje opuchom tváre, nedostatkom chuti do jedla, znížením množstva moču a bledosťou pokožky..

Možnosti tokuPrevažuje možnosť, pri ktorej príznaky zvýšeného tlaku v systéme žíl zásobujúcich pečeň prevládajúVoľba, v ktorej rozširujúce sa uzly stlačia predovšetkým žlčové kanályKombinovaná možnosť
Príznaky cirhózy pečenePrvé významné príznaky sú:

 • znížená chuť do jedla;
 • žltnutie kože a očných proteínov;
 • pokožka je suchá a ochabnutá;
 • pocit horkosti v ústach;
 • suché ústa
 • časté uvoľnené stolice vyvolané mastnými potravinami;
 • Svrbivá pokožka;
 • únava
 • žlté škvrny na očných viečkach - xantómy a xantómy;
 • Podráždenosť.

Príznaky sa objavujú pomaly, postupne..

Ďalšie príznaky sa neskôr pripoja:

 • dlane sa stávajú špeciálnymi: oblasti okolo palca a malého prsta začervenajú, začervenajú sa a distálne prsty prstov na strane dlane;
 • sexuálna slabosť;
 • menštruačné nepravidelnosti u žien;
 • pocit rýchleho srdcového rytmu;
 • bolesť v pravej hypochondrii;
 • na koži tváre a tela sa objavujú pavúčie žily;
 • semenníky sú zmenšené, prsia u mužov môžu rásť;
 • ascites;
 • krvácajúce gumy;
 • krvácanie z nosa;
 • rednutie kože;
 • strata váhy;
 • koncové prsty prstov zhustnú. Stávajú sa ako paličky;
 • nechty zhustnú a vyblednú, stávajú sa hodinkami.
 • atrofia svalov končatín;
 • zuby sú uvoľnené a vypadávajú.

Smrť pochádza z krvácania

Aké chorobyBadda-Chiariho syndróm po hepatitíde v dôsledku srdcového zlyhania s hemochromatózouBiliárna cirhóza - primárna a sekundárna, sklerotizujúca cholangitídaAlkoholická cirhóza môže byť cirhóza po hepepatitíde

Existujú také štádiá cirhózy pečene:

 1. Kompenzačné. Stále neexistujú žiadne príznaky, aspoň niektoré bunky už zomreli, ale zostávajúce bunky pracujú v rozšírenom režime.
 2. Subcompensatory. V tejto fáze sa objavia prvé príznaky choroby: slabosť, pocit nadúvania, bolesť v hypochondrii na pravej strane, znížená chuť do jedla. Na koži sa objavia „siete“; vlasy vypadávajú.
 3. Posledným štádiom cirhózy pečene je dekompenzácia. Tu sa objavuje ascites, žltačka a krvácanie a atrofia svalov končatín a pásov horných ramien a podchladenie..

Pacienti s cirhózou v tomto štádiu majú charakteristický vzhľad:

 • svetlo žltá ochabnutá pokožka;
 • s hrebeňmi;
 • žlté oči;
 • červené a fialové „pavúky“ z ciev sú viditeľné na koži tváre a tela;
 • tenké a tenké ruky a nohy;
 • modriny na rukách a nohách;
 • veľké brucho s vyčnievajúcim pupkom;
 • na bruchu - sieť rozšírených žíl;
 • červené dlane s začervenanými a zosilnenými koncovými falangami, matné nechty;
 • opuchy nôh;
 • zväčšené prsia, malé semenníky u mužov.

Komplikácie cirhózy

Komplikácie cirhózy sú:

 1. Ascites: zväčšenie brucha, ktoré pri ľahnutí prakticky nezmizne, vyzerá napäto, s tlakom na žalúdok sa objem pohybuje nabok.
 2. Portálna hypertenzia. Jej príznaky sme opísali vyššie.
 3. Akútne zlyhanie pečene sa vyvíja s rýchlym progresom cirhózy. V tomto prípade zhoršené vedomie rýchlo progreduje, pokožka zožltne, objaví sa nevoľnosť, objaví sa zvracanie, vyvíja sa krvácanie - vnútorné, gastrointestinálne, maternice, hemoroidy.
 4. Chronické zlyhanie pečene. Postupne sa vyvíja zmena osobnosti, trpí spánkom, zvyšuje sa žltačka, vyvíja sa ascites.
 5. Spontánna bakteriálna peritonitída. Toto je komplikácia ascitu, keď je intraabdominálna tekutina infikovaná baktériami v čreve v dôsledku priepustnosti črevnej steny. Ochorenie je sprevádzané prudkým zhoršením stavu, vysokou horúčkou, ťažkosťami s dýchaním, bolesťami brucha, zvracaním, hnačkou..
 6. Hepatorenálny syndróm. Toto je meno poškodenia obličiek, ktoré sa vyskytuje na pozadí portálnej hypertenzie. Príznaky: znížený moč, zvýšená slabosť, nevoľnosť.
 7. Rakovina pečene. Jeho príznaky sa mierne líšia od príznakov cirhózy samotnej..

Aká je diagnóza

Diagnóza cirhózy pečene pozostáva z niekoľkých fáz. Samotná diagnóza sa uskutočňuje pomocou inštrumentálneho výskumu:

 • Ultrazvuk - ako metóda skríningu. „Povoluje“ iba urobiť predbežnú diagnózu, je však nevyhnutný pre diagnostiku portálnej hypertenzie a ascitu;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie. Ide o presnejšie metódy ako prvá;
 • Biopsia. Táto metóda umožňuje určiť typ cirhózy - malý alebo veľký, ako aj príčinu choroby;

Po stanovení diagnózy, ak podľa výsledkov histologického vyšetrenia nebola zistená príčina, pokračuje jej vyhľadávanie. Z tohto dôvodu sa krv vyšetruje na:

 • DNA vírusu hepatitídy B a RNA vírusu hepatitídy C metódou PCR;
 • antimitochondriálne protilátky;
 • hladiny cerruloplasmínu a medi;
 • alfa-fetoproteín - na vylúčenie rakoviny krvi;
 • hladina T-lymfocytov, imunoglobulínov G a A.

Ďalším krokom je zistiť, koľko tela utrpelo poškodenie pečene. Urobiť to:

 1. Scintigrafia pečene. Toto je rádionuklidová štúdia, ktorá vám umožní zistiť, ktoré pečeňové bunky stále fungujú..
 2. Biochemický krvný test na také testy, ako je proteinogram, lipidogram, ALT, AST, bilirubín - častá a jedna z frakcií, alkalická fosfatáza, cholesterol, koagulogram, hladiny draslíka a sodíka.
 3. Stupeň poškodenia močoviny obličiek, kreatinínu.

Prítomnosť alebo neprítomnosť komplikácií:

 • ultrazvuk je vhodný na vylúčenie ascitu;
 • kŕčové žily pažeráka a žalúdka sú vylúčené pomocou FEGDS;
 • kŕčové žily konečníka si vyžadujú vyšetrenie sigmoidoskopiou;
 • vylúčenie skrytého, neviditeľného krvácania z tráviaceho traktu sa vykonáva analýzou výkalov okultnej krvi.

Aká pečeň na cirhózu. Cítite ju cez prednú stenu brucha. Lekár sa domnieva, že je hustý, hrbolatý. Ale to je len vo fáze dekompenzácie.

Na ultrazvuku sú vo vnútri tohto orgánu viditeľné ložiská fibrózy („uzly“): menej ako 3 mm - malé uzly, viac ako 3 mm - veľké. Pri alkoholickej cirhóze sa najskôr vyvinú malé uzly, s biopsiou sa stanoví mastná hepatóza a špecifické zmeny v pečeňových bunkách. V neskorších fázach sa uzliny zväčšia a zmiešajú, mastná hepatóza sa postupne stráca. Pri primárnej biliárnej cirhóze je pečeň zväčšená, v nej sú stanovené nezmenené žlčové kanáliky. Sekundárna biliárna cirhóza je príčinou zväčšenia pečene, prítomnosti obštrukcie v žlčovom trakte.

Liečba chorôb

Ako liečiť cirhózu. Ak to chcete urobiť, musíte:

 1. eliminovať príčinu choroby;
 2. zastaviť progresiu degenerácie pečeňového tkaniva do vláknitých uzlín;
 3. kompenzovať porušenia;
 4. znížiť zaťaženie žíl portálového systému;
 5. liečiť komplikácie a predchádzať rozvoju ďalších problémov.

Eliminácia príčin choroby

Táto liečba závisí od príčin cirhózy:

 • S alkoholickou cirhózou - eliminujte príjem alkoholu v tele.
 • Pri vírusovej hepatitíde sa predpisujú špeciálne antivírusové látky: pegylované interferóny, ribonukleáza atď.
 • Autoimunitná hepatitída sa lieči liekmi, ktoré potláčajú imunitný systém..
 • Cirhóza mastnej hepatitídy je liečená diétou s nízkym obsahom lipidov.
 • Biliárna cirhóza sa lieči odstránením zúženia žlčových ciest.

Vytváranie podmienok na obnovenie pečene

Ihneď po diagnóze, keď je človek vyšetrený na príčinu choroby, je mu predpísaná diéta na cirhózu:

Proteín: 1 až 1,5 g / kg hmotnosti. Keď dôjde k narušeniu vedomia, zrušia sa v terminálnom štádiu;

Tuk - 80 - 90 g / deň (živočíšny a bielkovinový pôvod 1: 1);

Sacharidy - 400 - 500 g / deň.

Počet jedál: 5-6 za deň, v malých porciách

Všeobecné pravidláMôcťJe to nemožné
 • zeleninové polievky, lepšie ako šťouchané polievky;
 • obilniny;
 • varené chudé mäso;
 • tvaroh;
 • nízkotučné kyslé smotany;
 • zelené jablká
 • zelenina - v pečenej forme;
 • vajíčka
 • banány a sušené ovocie - ak obličky fungujú dobre.
 • káva;
 • alkohol
 • salámy;
 • konzervy;
 • šunka;
 • huby;
 • cesnak;
 • paradajky
 • čokoláda;
 • paradajkový džús;
 • údené výrobky;
 • minerálka;
 • výrobky s práškom do pečiva a sódou na pečenie (koláče, koláče, pečivo, chlieb);
 • slanina;
 • pasta z mäsa alebo rýb;
 • majonézy;
 • olivy;
 • nakladaná zelenina;
 • zmrzlina;
 • vyprážané jedlá.

Pri ascite je vylúčená šťava

Upravuje sa aj životný štýl cirhózy:

 1. nemôžete zdvíhať závažia, pretože to môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie;
 2. viac relaxovať;
 3. denne merajte objem brucha a hmotnosti: zvýšenie oboch hovorí o zadržiavaní tekutín;
 4. nezabudnite vziať do úvahy pomer prijímanej tekutiny (nielen vody) a vylučovaného moču. Ten by mal byť o niečo menší;
 5. pri vývoji ascitu je potrebné znížiť objem prijatej tekutiny na 1-1,5 l;
 6. ovládajte zmenu v písaní rukou: napríklad napíšte krátku frázu každý deň s dátumom v poznámkovom bloku.

Drogová terapia

Pri cirhóze je každý liek predpísaný primerane, pretože je poškodená pečeň a ďalšie zaťaženie liekmi pre ňu nie je užitočné. Bez týchto liekov sa nemôžete obísť:

 • Duphalac, Normase alebo Prelaxan. Tieto laktulózové prípravky viažu mozgové toxické aminokyseliny, ktoré spôsobujú encefalopatiu.
 • Hepatoprotektory - lieky, ktoré zlepšujú fungovanie pečeňových buniek: Heptral, Ornitox, Ursokhol.
 • Diuretiká - na odstránenie prebytočnej tekutiny z tkaniva. Pri cirhóze Veroshpiron v malých dávkach funguje dobre.
 • V niektorých prípadoch s ascitom má zmysel brať antibiotiká, ktoré čistia črevá: kanamycín, ampicilín. To je prevencia spontánnej bakteriálnej peritonitídy..
 • Na zníženie tlaku v žilách portálu je Molsidomin účinný, betablokátory: Propranolol, Atenolol. V takom prípade musíte kontrolovať krvný tlak.

Liečba ľudovými liekmi

Alternatívna liečba cirhózy pečene ponúka tieto recepty:

 • Zmieša sa 10 g, 20 g odrôd pšeničnej trávy, 20 g divej ruže. 1 polievková lyžica nalejte do zmesi 200 ml vody, varte 10 minút. Potom vývar ochladte, vezmite 1 polievkovú lyžicu. dvakrát denne.
 • Vezmite 3 lyžice. umyté ovos, breza, 2 polievkové lyžice. rozdrvené listy brusnice, zalejeme 4 l, trvajte 1 deň na chladnom mieste. Samostatne urobte šípkový vývar. Po jednom dni zmiešajte obidve bujóny, pridajte 2 polievkové lyžice. kukuričné ​​stigmy a uzlíky. Celú infúziu varte 15 minút, namiešajte a uložte do chladničky.
 • Potrebujete 3 hlavy cesnaku, 4 citróny, 200 g olivového oleja, kilogram medu. Odrežte kôru z citrónov, vyberte semená, posuňte citróny a cesnak do mlynčeka na mäso, kombinujte s maslom a medom. Masu premiešajte, vložte na deň do chladničky a potom ju uložte. Dajte si lyžičku 30 minút pred jedlom trikrát denne. Musíte jesť všetko a potom túto manipuláciu opakovať trikrát do roka.

Prognóza ochorenia

Cirhóza je nevyliečiteľná, iba ak sa transplantácia pečene nevykonáva. Pomocou vyššie uvedených liekov si môžete udržiavať iba viac-menej slušnú kvalitu života.

Koľko ľudí žije s cirhózou pečene závisí od príčiny ochorenia, štádia, v ktorom bolo objavené, a od komplikácií, ktoré sa vyvinuli v čase liečby:

 • s rozvojom ascitu žijú 3-5 rokov;
 • ak sa gastrointestinálne krvácanie objaví prvýkrát, prežije ho 1/3 až polovica ľudí;
 • ak sa vyvinie hepatická kóma, znamená to takmer 100% úmrtnosť.

K dispozícii je tiež stupnica, ktorá vám umožňuje predpovedať dĺžku života. Zohľadňuje výsledky testov a stupeň encefalopatie:

Lieky na liečenie cirhózy pečene

Napriek tomu, že moderná medicína neustále prechádza pri liečbe týchto iných chorôb, existujú patológie, ktoré nie sú prístupné terapii. Napríklad vedci zatiaľ nedokázali vymyslieť lieky na cirhózu pečene, ktorých použitie by pomohlo úplne obnoviť funkčnosť orgánu. Existuje však veľa liekov, ktoré pomáhajú udržiavať pohodu pacienta a zlepšujú jeho kvalitu života..

Všeobecné informácie o cirhóze pečene

Táto choroba sa považuje za jednu z najnebezpečnejších. Jeho zákernosť spočíva v pomalom vývoji a nedostatku klinického obrazu v tých štádiách, keď stále existuje možnosť zabrániť progresii patologických procesov. Prvé príznaky sa spravidla vyskytujú, keď je poškodených viac ako 40% pečene a vyskytujú sa komplikácie. V takom prípade už nie je možné pacientovi pomôcť.

Cirhóza je charakterizovaná nahradením hepatocytov vláknitým tkanivom, ktoré nie je schopné vykonávať funkcie orgánu. Na tomto pozadí dochádza k závažnej intoxikácii, v dôsledku čoho sú bunky poškodené ešte viac. Ich smrť nastáva rýchlejšie ako zotavenie, takže liečba drogami neprináša pozitívne výsledky. Používanie špeciálnych liekov však poskytuje úľavu od príznakov, podporu imunitného systému a zlepšenie pohody pacienta, takže jeho príjem je nevyhnutným predpokladom.


Jediným spôsobom, ako sa tohto ochorenia zbaviť, je operácia transplantácie pečene od darcu. Neposkytuje však 100% záruku úplného vyliečenia. Dôvodom je vysoké riziko komplikácií počas rehabilitačného obdobia. Po prvé, orgán nemusí zakoreniť a po druhé, kvôli oslabenej imunite sa môžu vyvinúť bakteriálne infekcie, ktoré sú plné abscesu, sepsy, kómy a smrti..

Cirhóza má niekoľko odrôd:

 • jemne viazané (mikromodulové);
 • zmiešané;
 • atrofický (portál);
 • žlčových ciest;
 • neúplný sept;
 • hrubý (makronodulárny).

Existuje veľa príčin: otrava chemickými látkami a drogami, hepatitída, dedičné a genetické predispozície, obezita, ožarovanie, autoimunitné ochorenia atď. U dospelých sa však najčastejšie vyvíja na pozadí zneužívania alkoholu. Etylalkohol ničí hepatocyty, čo spôsobuje aktiváciu procesov samokonzervácie v pečeni. Výsledkom je, že na vyrovnanie svojich strát začína produkovať vláknité alebo spojivové tkanivo. A keďže tieto oblasti nefungujú, práca tela je narušená.

Je dôležité to vedieť! Lekári preto dôrazne odporúčajú, aby pacienti s cirhózou upustili od užívania týchto nápojov a začali patologickú liečbu okamžite po diagnostikovaní.

Ak sa tieto pravidlá zanedbajú, môžu sa vyskytnúť komplikácie vo forme ascitu, peritonitídy, hepatálnej encefalopatie atď. Prognóza tohto ochorenia je už nepriaznivá a so vznikom týchto stavov sa životnosť pacienta niekoľkokrát skracuje..

Princípy liečby drogami

Aké lieky sa berú s cirhózou pečene, iba lekár rozhodne po obdržaní výsledkov laboratórnych a počítačových štúdií. Všetko záleží na miere patologických procesov a prítomnosti komplikácií.

Pri tejto chorobe sa lieky spravidla používajú s určitým cieleným účinkom:

 • udržiavanie imunitného systému;
 • obnova hepatocytov;
 • odstránenie toxínov z tela;
 • aktivácia metabolických procesov;
 • zmiernenie príznakov.

V prípade ascitov a peritonitídy sa predpisujú antibiotiká. Paralelne s nimi sa používajú prostriedky na zlepšenie zažívacieho traktu. Nevyhnutným predpokladom cirhózy je aj udržiavanie špeciálnej stravy. Bez neho sa zníži účinnosť liekov.

Zoznam liekov

Ako liečebná terapia sa používajú rôzne pilulky na cirhózu pečene, ktoré poskytujú podporu postihnutému orgánu a bránia rozvoju komplikácií..

Pozor! Vyberajú sa prísne individuálne, v závislosti od pôvodu ochorenia, štádia a celkového stavu pacienta..

Hepatoprotektory

Tieto fondy poskytujú zrýchlenie procesu regenerácie poškodených hepatocytov a obnovenie ich funkčnosti. Existuje niekoľko druhov týchto liekov. Ktorý z nich bude predpísaný, rozhodne lekár po obdržaní všetkých výsledkov vyšetrenia.

Napríklad pri vývoji alkoholickej cirhózy sú pacientom predpisované hepatoprotektívne lieky živočíšneho pôvodu na základe spracovanej pečene hospodárskych zvierat. Najobľúbenejšie z nich sú:

Tieto prostriedky sú k dispozícii vo forme kapsúl a predávajú sa iba na lekársky predpis. Účinne čistia žlčník a pečeň a obnovujú ich funkčnosť. Mali by sa piť prísne podľa schémy. Nekontrolovaný príjem týchto liekov môže viesť k negatívnym následkom..

Hepatoprotektory rastlinného pôvodu poskytujú urýchlenie regenerácie poškodených tkanív. Vo svojom zložení obsahujú rôzne bylinky:

 • Senes
 • sladké drievka;
 • Ľubovník bodkovaný
 • artičoky z tvrdého dreva atď.

Tieto rastliny sú bezpečné pre ľudské telo, ale ich podávanie môže byť sprevádzané vedľajšími účinkami vo forme alergických reakcií. Preto, bez toho, aby ste sa najskôr poradili s lekárom, použitie týchto liekov za to nestojí. Najbežnejšie hepatoprotektory rastlinného pôvodu sú Karsil a Galstena.

Pri vývoji biliárnej cirhózy sa používajú syntetické látky, ktoré sú založené na kyseline uvsodeoxycholovej. Poskytuje normalizáciu cholesterolu, produkciu pečeňových enzýmov a žlče. Z týchto liekov sa najčastejšie predpisuje „Essliver“..

Esenciálne fosfolipidy sa používajú na obnovu membrány poškodených hepatocidov. Najobľúbenejšie z nich sú: Livolin a Essential Forte.

S rozvojom cirhózy v ľudskom tele dochádza k zníženiu produkcie aminokyselín potrebných na čistenie a normalizáciu krvného obehu. Preto sa užívajú vo forme tabliet („Hepator“, „Methionine“). Je tiež povinné brať vitamíny (napríklad Berlition a Pyridoxalfosfát), ktoré posilňujú imunitu, zvyšujú odolnosť organizmu a vylučujú toxíny.

fosfolipidy

Tieto lieky poskytujú obnovu poškodenej hepatocytovej membrány a zlepšujú ich funkčnosť. Lekárne ponúkajú širokú škálu podobných liekov, z ktorých sú však najviac predpísané:

 1. Essential Forte N. Používa sa na rôzne formy cirhózy. Kompozícia obsahuje vitamíny, ktoré súčasne posilňujú imunitný systém. Vyrába sa bez lekárskeho predpisu, pretože nemá kontraindikácie a nespôsobuje vedľajšie účinky. Minimálna dĺžka liečby je 6 mesiacov.
 2. Essliver forte. Používa sa na obnovu pečene, ktorej poškodenie nastalo v dôsledku zneužívania alkoholu. Neobsahuje mikro a makro prvky, ale líši sa u ukazovateľov s vysokým obsahom fosfolipidov.
 3. "Phosphoncial". Považuje sa za jeden z najlepších fosfolipidov, pretože okrem hlavných účinných látok obsahuje aj vitamíny B, fosfatidylserín a forcefatidyletanolamín, ktoré zabezpečujú štrukturálnu obnovu hepatocytov..

Tieto lieky s vývojom cirhózy pečene sú nevyhnutné, pretože prispievajú k prevencii ďalšieho progresie ochorenia a výskytu komplikácií v pozadí. Trvanie ich podávania, ako aj dávka, sa určujú individuálne v závislosti od existujúcej kliniky a stupňa patologických procesov..

Bylinné prípravky

Tieto výrobky sú založené na bylinách, ktoré zlepšujú regeneráciu tkanív, zlepšujú syntézu a vylučovanie žlče a tiež posilňujú obranyschopnosť tela, pretože obsahujú rôzne vitamíny a minerály. Ako liečba cirhózy sa najčastejšie používajú:

 • Karsil. Znižuje intoxikáciu, čistí tkanivo pečene.
 • Tsinariks. Upokojuje centrálny nervový systém, zvyšuje odolnosť tela voči stresu, obnovuje zničené hepatocyty.
 • "Allohol." Obsahuje aktívne uhlie, ktoré pomáha čistiť postihnutý orgán a žlčové cesty, má antitoxický účinok.
 • Gepabene. Má choleretický a regeneračný účinok.
 • Dipan. Zabraňuje ďalšej smrti buniek a obnovuje ich membrány.

Podobné lieky na cirhózu sa často predpisujú. Majú minimálny zoznam kontraindikácií a zriedka vyvolávajú výskyt alergií a iných vedľajších účinkov. Aby však terapia priniesla pozitívny výsledok, mali by sa užívať prísne podľa predpísanej schémy..

Prípravky pre zvieratá

Tieto fondy sú najúčinnejšie ako vyššie uvedené, pretože obsahujú enzýmy, ktoré stimulujú činnosť postihnutého orgánu. Medzi najobľúbenejšie patria:

 • „Hepatosan“ na báze sušeného sublimátora bravčovej pečene;
 • „Sirepar“, ktorý obsahuje vodný kyanokobalamín v pečeni;
 • „Progepar“, ktorého aktívnymi zložkami sú komplexy proteínov a nukleidov.

Látky obsiahnuté v týchto liekoch sú zabudované do pečeňového tkaniva, vyplňujú jeho dutiny a tým stimulujú jeho aktivitu. Okrem toho zvyšujú regeneráciu poškodených štruktúr a poskytujú spoľahlivú prevenciu komplikácií..

Kyseliny chlóroctové

Tieto lieky poskytujú zlepšenie v syntéze žlče, zastavujú zápal a urýchľujú proces obnovy hepatocytov. Pri cirhóze je ich použitie povinné. A ich jasný zástupca je Ursosan. Je predpísaný takmer vo všetkých formách choroby. Uskutočňujú sa v kurzoch, ktorých trvanie sa, rovnako ako dávkovanie, určuje individuálne.

diuretiká

Tieto lieky na cirhózu pečene sú predpísané ľuďom trpiacim edémom a ascitom, pretože zaisťujú odstránenie prebytočnej tekutiny z tela. Zároveň sa vylučujú aj toxíny (vychádzajú z moču), ako aj pokles tlaku v portáli, pretože majú hypotenzívny účinok..

Medzi najobľúbenejšie patria:

Diuretiká je potrebné striktne dodržiavať podľa schémy. Nekontrolovaný príjem z nich môže výrazne poškodiť vaše zdravie.

vitamíny

Tieto lieky sú potrebné nielen na stimuláciu imunitného systému. Majú všestranné činnosti, a preto sú potrebné aj pri vývoji cirhózy. Pacienti sú najčastejšie predpisovaní:

 • „Berlition“, ktorý prispieva k regulácii metabolizmu a zvyšuje účinnosť;
 • „Pyridoxalfosfát“, ktorý obsahuje vitamín B6, zložky dusíka a zlúčeniny sodíka, ktoré aktivujú imunitný systém, zlepšujú celkový stav pacienta a zvyšujú metabolizmus.

Liečba cirhózy pečene týmito liečivami prebieha v cykloch, ktoré sa môžu pohybovať od 2 do 6 mesiacov. Dávka vitamínových komplexov sa určuje individuálne.

ostatné

Pri cirhóze sa často používajú lipotropné lieky, z ktorých najobľúbenejší je Heptral, ktorý má antifibrotický, antioxidačný a neuroprotektívny účinok. Pri vývoji patologických procesov sa tiež odporúčajú kvapkadlá, ktoré sú stanovené na 10 až 14 dní. Na tento účel je možné použiť rôzne lieky, napríklad:

Tieto prostriedky by sa mali používať striktne pod lekárskym dohľadom a v nemocničnom prostredí. Bez lekárskeho predpisu ich nemôžete získať. Pre silnú bolesť sa predpisujú lieky proti bolesti (Ketorol, Nise atď.).

Možné nežiaduce účinky

Aby sa predišlo výskytu nežiaducich reakcií pri cirhóze pečene, lieková liečba by mala prebiehať striktne podľa predpísaného harmonogramu av súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami. Pri liečení liekov u pacientov možno pozorovať:

 • nevoľnosť a zvracanie;
 • závrat
 • skoky v krvnom tlaku;
 • zažívacie ťažkosti;
 • alergické vyrážky;
 • tachykardia;
 • horúčka atď.

Ak existujú príznaky vyššie uvedených stavov, mali by ste okamžite navštíviť lekára.

Nemôžete presne povedať, aké lieky potrebujete na liečbu cirhózy. Všetko záleží na vlastnostiach tela a jeho schopnosti vyrovnať sa s chorobou. Nie je potrebné sa rozhodovať sami, či to urobíte alebo že to urobíte, pretože nesprávne vybraný liek môže spôsobiť zhoršenie pohody..

Aké lieky liečia cirhózu pečene?

V súčasnosti lekári stále častejšie diagnostikujú cirhózu. Faktory jeho výskytu sú rôzne, ale príznaky nemožno prehliadnuť. Toto ochorenie je nebezpečné s komplikáciami pre celé telo, preto je veľmi dôležité včasné liečenie. Moderná farmakológia ponúka veľké množstvo rôznych liekov, pomocou ktorých sa vykonáva úspešná liečba ochorení pečene. Medzi nimi sú tiež účinné hepatoprotektory. Všetky účely, dávky a trvanie liečebného postupu určuje iba lekár, pričom sa berie do úvahy závažnosť ochorenia, závažnosť príznakov, výsledky testov a celkový stav pacienta..

Podstata a účel liečby

Liek na cirhózu má predpisovať iba lekár, pretože priebeh ochorenia sa v každom prípade môže líšiť. Mali by sa zvážiť aj možné kontraindikácie. Moderné metódy liečby choroby zvyčajne zahŕňajú použitie týchto možností:

 • Užívanie drog.
 • Dodržiavanie prísnej stravy.
 • Použitie fyzioterapeutických postupov.
 • Zahrnutie denného cvičenia.
 • Chirurgický zákrok (resekcia alebo transplantácia orgánov).

Drogová terapia je určená na ochranu hepatocytov pred poškodením a zničením. Na tento účel sa používajú hepatoprotektory. Tieto lieky sú tiež určené na podporu pečene a jej funkcií. Kategória hepatoprotektorov zahŕňa látky na rastlinnej báze, esenciálne fosfolipidy, lipotropné látky a vitamínové prípravky. Mnohé z týchto liekov sú nové, zoznam najlepších obsahuje: bodliak mariánsky, karsil, silymarín, hepabén, galstena, allochol, dipana.

Takéto lieky pomáhajú znižovať závažnosť symptómov, liečba pomocou nich je účinná, ale nemôžu sa používať samostatne. Len lekár v každom prípade rozhodne, aké lieky na liečbu tejto choroby. Na ochranu hepatocytov pred zničením a na ich rýchle zotavenie sa používajú lieky nazývané esenciálne fosfolipidy. Patria sem: fosfogliv, esliver, essentiale.

Na zníženie závažnosti príznakov cirhózy pečene lekári používajú antiemetiká (motilium, cerucal), antihistaminiká (claritín, suprastín) sú predpísané na svrbenie, na poruchy spánku a zvýšenú úzkosť sa používajú sedatívne lieky (valeriána, materská sladina)..

Terapeutické štádiá

Režim liečby pečene zahŕňa použitie týchto liekov:

 • Hepatoprotektívne lieky na liečenie cirhózy.
 • Liečivá na báze kyseliny žlčovej.
 • Lieky na posilnenie a obnovenie prirodzených ochranných funkcií tela.
 • Prostriedky na odstránenie prebytočnej tekutiny z tela.
 • Lieky na symptomatickú liečbu.

Takáto komplexná liečba pomáha eliminovať závažnosť symptómov a zastavuje ďalší progres patologického procesu. Všetky dávky a trvanie predpisuje ošetrujúci lekár. V základnej terapii sa používajú rôzne lieky predpísané odborníkmi. Bez ohľadu na štádium a formu ochorenia je pacient najprv hospitalizovaný. Po zastavení akútneho zápalového procesu môže byť pacient v ambulantnej liečbe, pričom jasne sleduje režim a všetky lekárske úkony, pravidelne navštevuje špecialistu, aby podstúpil opakovanú diagnostiku.

Liečba aktívnym štádiom

Lieky na cirhózu pečene zvyčajne zahŕňajú užívanie liekov v nasledujúcich kategóriách:

 • Antibiotiká na potlačenie šírenia patologického procesu.
 • Protizápalové tablety (Actovegin, Prednisone).
 • Ak sa poškodí pečeň, predpisujú sa lieky proti bolesti.
 • Na obnovenie hepatocytov určite použite hepatoprotektory (Karsil, Essential Forte, Heptral, Hepabene, Galsten)..
 • Diuretiká na hromadenie tekutín.
 • Vitamínové látky.
 • Lieky s kyselinou usodeoxycholovou.
 • Aminokyseliny.
 • Detoxikačná terapia.

Liečba v poslednej fáze

Ak zistíte akékoľvek podozrivé príznaky z pečene, nemali by sa ignorovať, pretože v skorých štádiách liečby je ochorenie omnoho jednoduchšie a rýchlejšie. V poslednej fáze sa lieky (generiká, liečba daclatavrom, sofosbuvirom na cirhózu, hepatoprotektory a iné lieky) zvyčajne používajú iba na zmiernenie stavu pacienta a predĺženie jeho života, na spomalenie ďalšieho rozvoja patologického procesu. Súčasne je veľmi dôležité dodržiavať prísnu stravu, alkoholické nápoje sú prísne zakázané.

Ak predpísané lieky neprinášajú želaný výsledok, lekár navrhuje transplantáciu orgánov. Iba taká metóda je schopná úplne eliminovať cirhózu. Tu je však dôležité spomenúť, že takéto chirurgické ošetrenie je veľmi drahé, takže si ho nemôže dovoliť každý pacient.

Zvyčajne sú všetky predpísané lieky dostatočne silné, môžu zastaviť ďalší progresiu choroby, ale treba mať na pamäti, že čím skôr sa začne liečebný zákrok, tým rýchlejšie sa pacient zotaví a čím menej hepatocytov bude úplne zničených.

Liečba ascitu

Všeobecným pravidlom terapeutického pôsobenia v prítomnosti ascitu je predovšetkým odstránenie príčiny, ktorá ho spôsobila, to znamená cirhózy. Pri predpisovaní liekov na cirhózu vyberie lekár individuálnu schému, v ktorej sa zohľadňuje prítomnosť komplikácií (napríklad ak sa cirhóza kombinuje s ascitom). Hlavným cieľom liečby ascitu je odstránenie nahromadenej tekutiny v brušnej dutine a zabránenie jej opätovnej akumulácii..

Tí pacienti, ktorí našli prvý stupeň ascitu, zvyčajne nevyžadujú lekárske ošetrenie a prísnu diétu bez solí. V druhej fáze vývoja ascitu lekári predpisujú diétu, ktorá zahŕňa zníženie obsahu sodíka, ako aj diuretiká. Paralelne je potrebné neustále monitorovať stav pacienta, vyšetriť hepatálne parametre. V treťom stupni ascitu je predpísaný zásah na odstránenie tekutiny z brušnej dutiny. Povinná je diéta bez solí.

Liečba ascitu pri cirhóze je obtiažna, pretože podávanie diuretík môže byť spojené s poruchami elektrolytov, encefalopatiou a zlyhaním obličiek. Hlavný algoritmus liečby zahŕňa:

 • pokoj na lôžku, obmedzujúci príjem tekutín,
 • podávanie spironolaktónu,
 • podávanie furosemidu a iných diuretík.

Všetky dávky a trvanie liečebného postupu určuje odborník.

Lieky na vírusovú cirhózu

Lieky na cirhózu predpisuje lekár v závislosti od povahy choroby. V prípade vírusovej cirhózy sa používajú:

 • Antivírusové lieky: interferón, kopegus.
 • Hepatoprotektory: glutargin, essentiale, ursofalk.
 • Detoxikačné činidlá: Ringerove roztoky a soľný roztok.
 • sorbenty.
 • enzýmy.
 • Lieky na zníženie tlaku v portálnej žily (anaprilín).
 • Diuretiká (triphas, furosemid).
 • Náhradná terapia.

Liečba hepatálnej encefalopatie

Ak sa lieči cirhóza pečene, lieky by mal predpisovať iba lekár, v závislosti od zanedbania choroby. Boj proti hepatálnej encefalopatii spočíva v použití týchto metód: diétna terapia, čistenie črevného traktu, zníženie koncentrácie dusíka, symptomatická a antibakteriálna terapia.

Liečba komplikácií

Medzi hlavné komplikácie cirhózy patrí: zlyhanie pečene, ascites, peritonitída, pečeňové kóma.

Komplikácie sa liečia v nemocničnom prostredí:

 • zlyhanie pečene vyžaduje použitie laktulózy, antibakteriálnych liekov, restoratívnych činidiel,
 • hepatálna encefalopatia - predpisujte anaprilín, propranolol, antibiotiká,
 • ascites - používajú diuretiká, diétu bez solí, antibiotickú liečbu, mechanické odstránenie tekutín,
 • krvácanie alebo absces - použite antikoagulanciá, trombolytiká, antibiotiká, drenáž, ezofagoskopiu,
 • peritonitída - predpisujú sa antibakteriálne lieky,
 • vykonala sa pečeňová kóma - uskutočnila sa plazmaferéza a hemodialýza.

Použitie lieku ASD

Liečba ASD pečene pomáha zastaviť progresiu ochorenia, ale neobnovuje hepatocyty. Ako užívať ASD pri ochoreniach pečene, lekár by to mal povedať. Antiseptický stimulátor Dorogov sa považuje za univerzálny prostriedok, ktorý pomáha pri liečbe mnohých chorôb tela. Frakcia 2 sa môže aplikovať zvonka aj zvnútra. Popol a cirhóza pečene majú určité požiadavky na užívanie lieku:

 • Frakcia ASD sa používa podľa schémy stanovenej lekárom, vzhľadom na zložitosť a typ ochorenia,
 • liek sa zriedi malým množstvom vody a potom sa spotrebuje,
 • počas liečby cirhózy je nevyhnutné dodržiavať pitný režim pitím najmenej dvoch až troch litrov čistej vody.

Na liečbu cirhózy pomocou frakcie 2 ASD sa používa podľa algoritmu opísaného nižšie:

 • vypite päť kvapiek päť dní, raz denne,
 • urobte si prestávku v intervale troch dní,
 • vypite 10 kvapiek za päť dní,
 • pauzu tri dni,
 • 5 dní vypiť 20 kvapiek.

Liek by sa mal tiež kombinovať s inými liekmi na liečenie pečene. Terapia pomocou ASD pomáha obnoviť normálne funkcie tela, znižuje závažnosť príznakov. Liek by ste však nemali používať sami, iba po predchádzajúcom súhlase ošetrujúceho lekára, aby ste nespôsobili vedľajšie účinky. Môže sa zaznamenať aj individuálna intolerancia tela..

vitamíny

Pri liečení ochorení pečene je vitamínová terapia jedným z hlavných článkov hlavného liečebného režimu. Lekár predpisuje lieky na cirhózu pečene a lekár tiež vždy vyberá vitamíny na zvýšenie účinnosti všetkých orgánov a systémov, na posilnenie imunitného systému. Názov vitamínov potrebných pre organizmus je nasledovný:

 • Tiamín. Vyžaduje sa úplná syntéza proteínových a lipidových štruktúr. Pri akútnom nedostatku látky sa môže vyvinúť zhoršená funkcia obličiek a pečene..
 • Riboflavín pomáha zlepšovať stav krvných ciev, hojenie pečene.
 • Niacín - pozastavuje patologické procesy v pečeni počas cirhózy, zvyšuje odolnosť orgánu voči účinkom patogénnych mikroorganizmov.
 • Cholín - pomáha vylučovať toxické látky.
 • Kyanokobalamín - dôležité spojenie v činnosti pečene a krvného systému.
 • Kyselina askorbová - je zodpovedný za metabolizmus sacharidových štruktúr, zlepšuje zrážanie krvi, posilňuje prirodzené ochranné funkcie tela.
 • Kyselina listová - posilňuje imunitný systém, zúčastňuje sa procesov tvorby krvi.
 • Kyselina lipoová - zvyšuje hladinu glykogénu v pečeni, znižuje hladinu cukru a cholesterolu.

Uvedené vitamínové látky by mali predpisovať lekári v komplexe. Iba týmto spôsobom sa pečeň zotaví rýchlejšie po chorobe.

Ajurvéda v liečbe

Ajurvéda odkazuje na pečeň na orgán, v ktorom sú sústredené všetky emócie tela. Podľa ajurvédskeho učenia by sa liečba všetkých chorôb v tele mala vykonávať až po vyčistení žlčníka a pečene. Ak Pita (alebo žlč) stagnuje v kanálikoch av samotnom mechúre, je to s výskytom kameňov v žlčníku, môže sa vyvinúť cholecystitída. Prevažujúci počet zápalových a infekčných procesov v pečeni sa vyskytuje počas stagnácie Pitty. Preto je čistenie pečene a žlče povinné.

Na upokojenie zúrivých emócií, ktoré vyvolávajú poruchy v pečeni, sa na upokojenie nervového systému používajú liečivé rastliny - scutellaria, passiflora, santalové drevo a brahmi. Je nevyhnutné riadiť sa stravou založenou predovšetkým na surovej zelenine, ovocí a šťavách zo zelenej zeleniny. Cukry, tuky a oleje nie sú povolené. Aby ste predišli žlčovým kameňom a rôznym ochoreniam pečene, mali by ste pečeň a žlčník správne vyčistiť. Na tento účel existujú špeciálne pripravené poplatky a prípravy:

 • Triphala google. S jeho pomocou sa aktivujú procesy odstraňovania toxických látok z tela. Z tohto dôvodu sa znižuje hladina cholesterolu, bráni sa rozvoju ochorení pečene a orgánov žlčových ciest..
 • Jam Balaji. Pomáha čistiť pečeň a črevá, zvyšuje rýchlosť regenerácie hepatocytov.
 • Saraswati - zvyšuje odolnosť pečene voči účinkom vírusových a infekčných agens, chráni bunky tela a zlepšuje jeho funkciu.
 • Hepalight. Vo svojom zložení obsahuje hlavnú účinnú látku - výťažok z ostropestreca mariánskeho. S jeho pomocou sú hepatocyty chránené pred deštrukciou, vytvárajú sa orgánové funkcie. Tento nástroj sa používa pri komplexnej liečbe ochorení pečene a orgánov žlčových ciest.

Ajurvéda tiež navrhuje použitie rôznych liečivých rastlín, pomocou ktorých sa odtok žlče odoberie, krv a lymfatická tekutina sa vyčistí a toxické látky sa odstránia. Medzi tieto bylinky patrí: horec, čučoriedka, palina, drake. Aloe šťava je tiež účinná, pomáha čistiť a obnovovať orgány.

Ajurvéda tiež používa jedinečnú rastlinu nazývanú bhumiamalaki. Tráva sa úspešne používa pri liečbe hepatitídy, dokonca aj pri vírusovej povahe choroby. Predpokladom je však predchádzajúca konzultácia so špecialistom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Gernioplasty

Hlava
Hernioplastika prietrže je chirurgická operácia, ktorá je zameraná na ošetrenie kýly rôznej lokalizácie pomocou vlastných tkanív..Tento druh postupu sa vykonáva pri tvorbe takých druhov kýly, ako sú:
Medzi patológiami ovplyvňujúcimi chrbticu sa tvorba medzistavcovej prietrže považuje za jednu z najbežnejších v lekárskej praxi. Existuje niekoľko druhov patologického procesu s lokalizáciou v rôznych častiach chrbtice.
Analýza hustoty kostí alebo denzitometrie vám umožňuje skontrolovať pevnosť jednotlivých častí kostry. Spravidla sa vykonávajú na najviac zaťažených častiach kostry (nohy, kosti chrbtice, panvy atď.), Ktoré sú najviac náchylné na zlomeniny napätia..