loader

Lieky na bedrovú medzistavcovú prietrž

V poslednej dobe sa lekárska liečba miechy stala hlavnou pre mnohých, ktorí sa chcú zotaviť z tohto ochorenia. Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je spôsobená rôznymi príčinami - komplikáciou osteochondrózy, nízkou alebo príliš vysokou fyzickou aktivitou osoby a niektorými ďalšími faktormi..

Tieto faktory prispievajú k poruchám krvného obehu v chrbtici, jej bunky nedostávajú potrebné množstvo tekutín a živín. V medzistavcovej platničke sa na pozadí týchto príčin objavujú zmeny, sú tvrdé a neelastické, vyduté, zatiaľ čo dolná časť chrbta bolí, ľudské pohyby sú obmedzené.

Ako liečiť chorobu?

Keď sa to stane, lekári odporúčajú okamžite normalizovať stravu a začať viesť zdravý životný štýl všeobecne, avšak s týmito odporúčaniami sa lieky zvyčajne predpisujú na medziobratlovú kýlu bedrovej chrbtice. Pred liečením kýly chrbtice sa musíte bezpodmienečne poradiť s lekárom. Ošetrujúci lekár predpíše potrebné lieky na kýlu chrbtice. Na základe výskumu a skúseností s liekmi odborníci identifikujú tri hlavné metódy:

 • Etiotropická lieková terapia;
 • Symptomatická lieková terapia;
 • Patogenetické ošetrenie.

Odporúčame vám prečítať si: liečba miechy.

Etiotropická lieková terapia

Liečba je zameraná na odstránenie príčiny choroby. Terapia zahŕňa, okrem užívania liekov, vykonávanie fyzických cvičení s cieľom obnoviť držanie tela a pružnosť chrbtice, ako aj chudnutie. V kombinácii s liekmi na miechovú kýlu sú predpísané masáže, akupunktúra, fyzioterapia a manuálna terapia. Priama medikácia zahŕňa: použitie nesteroidných látok, chondroprotektorov a homeopatických liekov.

Nesteroidné lieky sú zaslúžené..

Je to spôsobené skutočnosťou, že okrem analgetického účinku majú tiež antipyretické a protizápalové účinky:

 • Diklofenak - liek je dostupný vo forme tabliet, intramuskulárneho roztoku, čapíkov, mastí a gélov. Liečivo je diklofenak sodný 25 mg. Liek sa neodporúča na dlhodobé používanie, pretože jednou z jeho vedľajších vlastností je riziko poškodenia slizníc žalúdka a čriev;
 • Movalis je dostupný vo forme tabliet, intramuskulárneho roztoku, čapíkov a suspenzií. Liečivo je meloxikam 7 a 15 mg. Pri užívaní Movalisu je potrebné postupovať opatrne, pretože liek nie je kompatibilný s priebehom astmy, srdcových chorôb a cukrovky. Predtým, ako tento liek užijú starší ľudia, by sa mali poradiť s odborníkom..

Chonroprotektory sú lieky na liečenie oneskorenej prietrže. Glukozamín a chondroitín sulfát (hlavné účinné látky) sú schopné pôsobiť antisepticky a zabrániť degradácii medzistavcových platničiek:

 • Teraflex - vhodný na ošetrenie medzistavcovej prietrže bedrovej kosti v prvých fázach jej vzhľadu. Kapsuly sú dostupné v bielom obale, v zložení glukozamín, chondroitín a ibuprofén. Kombinácia týchto zložiek prispieva k vynikajúcim protizápalovým a analgetickým účinkom. Olej z mäty piepornej v zložení spôsobuje, že krv prúdi do problémovej oblasti a pomáha pri pôsobení hlavných látok. Medzi hlavné kontraindikácie patrí len málo - tehotenstvo alebo neznášanlivosť na jednu zo zložiek lieku.
 • Arthra - liek má podobné zloženie a pôsobenie ako Teraflex, zabraňuje deštrukcii miechy, prichádza vo forme tabliet sladkej chuti a špecifickej vône.
 • Alflutop je svetlo žltý injekčný roztok. Zahŕňa koncentrát pozostávajúci z častíc malých rýb - šproty, sardely, merlang. Liek je schopný udržať normálny metabolizmus chrupavky, čo neumožňuje rozvoj prietrže bedrovej oblasti. V niektorých prípadoch boli pozorované vedľajšie účinky - tehotenstvo, alergia na ryby. Zvyčajne je predpísaný postup liečby alflutopom - 20 injekcií. Ak je to potrebné, po 6 mesiacoch sa kurz môže opakovať..

Používanie homeopatických liekov sa tiež nazýva etiotropická lieková terapia. Stali sa najnebezpečnejšími pri liečbe kýly bedrovej chrbtice. Nevyvolávajú alergie a nemajú škodlivý vplyv na vnútorné orgány a tráviaci proces. Ich zvláštnosť spočíva v bodovom účinku na príčinu choroby..

Prirodzené zloženie liekov zabraňuje deštrukcii tkanív, spomaľuje ich starnutie. Zloženie je vybrané homeopatickým lekárom pre každého pacienta individuálne. Medzi liekmi tohto druhu sú obľúbené homeopatické masti:

 • Cieľ-T - pozostáva z prírodných rastlinných zložiek (výťažky z rastlín a kvetov), ​​síry a biokatalyzátorov (soľ a kyselina citrónová). Táto masť sa používa 2-4 krát denne, votiera sa do problémovej oblasti alebo sa používa na masáž. Masť sa osvedčila, prakticky nespôsobuje nepriaznivé alergické reakcie, je predpísaná tehotným ženám, ako aj deťom.
 • Traumeel-S - masť na báze nechtíka a echinacey má protizápalové a imunomodulačné účinky, zmierňuje syndrómy bolesti. Táto masť sa zvyčajne predpisuje v kombinácii s tabletami a intramuskulárnymi injekciami Traumeelu. Neodporúča sa používať pre deti do 3 rokov kvôli nedostatočným informáciám o účinku lieku na deti.

Homeosiniatria, nový, ale už preukázaný liek na prietrž chrbtice, ktorý nemá prakticky žiadne vedľajšie účinky, sa vo svete stáva známym. Homeopatické prípravky sa injikujú subkutánne injekčnou striekačkou na miesto, kde sa nachádza prietrž..

Symptomatická lieková terapia

Lieky na bedrovú medzistavcovú prietrž pomáhajú eliminovať príznaky alebo príznaky choroby. Príznaky hernie bedrovej chrbtice sú bolesť a neuralgické reakcie, ktoré sa musia odstrániť čo najskôr..

Analgetiká prichádzajú na záchranu, používajú také lieky na liečbu medzistavcovej prietrže, ako napríklad:

 • Midokalm - sú dostupné tablety a injekčný roztok. Účinná látka tolpirizón pomáha znižovať svalovú hypertonicitu, vďaka ktorej môže človek opäť vykonávať aktívne pohyby. Droga je dobrá, pretože je vhodná na dlhodobé užívanie a neovplyvňuje čistotu vedomia a vitalitu osoby. Droga vykazovala dobrú znášanlivosť u pacientov, nemá sedatívny účinok.
 • Tylenol - liek na báze paracetamolu, narkotický, má aktívny analgetický účinok. Droga nemá negatívny vplyv na tráviaci systém, ostatné orgány, nie je návykový. Liek je dostupný vo forme kapsúl, tabliet, čapíkov a injekcií.

Pri symptomatickej liekovej terapii je potrebné chrániť žalúdok pred účinkami určitých analgetík. V kombinácii s nimi pacienti užívajú Gastal, Fosfalugel, Almagel. Tieto lieky môžu eliminovať pálenie záhy, znížiť kyslosť žalúdka. Majú antiseptické a obaľujúce účinky, čo znižuje riziko poškodenia žalúdka v dôsledku užívania analgetík. V niektorých prípadoch na pozadí silnej bolesti chrbtice dochádza k nespavosti. Potom lekár predpíše prášky na spanie a antidepresíva.

 • Sertralin - nespôsobuje fyzickú a drogovú závislosť. Má priamy antidepresívny a hypnotický účinok. Liek sa predpisuje raz denne (50 mg) ráno alebo večer. Má kontraindikácie - spôsobuje alergické reakcie, sucho v ústach, stratu chuti do jedla, nevoľnosť.

Symptomaticky liečiť prietrž chrbtice môže byť pomocou otepľujúcich náplastí, ktoré zlepšujú prietok krvi do mäkkých tkanív. Nedávno nanoplast s magnetickou drvinou pomáha liečiť stavovú kýlu. V komplexe sa u pacientov prejavuje fyzioterapia, akupunktúra.

Patogénna lieková terapia

Terapia je zameraná na blokovanie procesu, ktorý spôsobuje patológiu chrbtice. Predpísané lieky, ktoré sa považujú za účinné pri spinálnej prietrži, zmierňujú opuchy, rozširujú krvné cievy a obnovujú hormonálne pozadie tela. Patogénne lieky sa delia na glukokortikoidy (hormóny syntetizované nadobličkami), ako aj svalové relaxanciá (lieky, ktoré znižujú svalový tonus).

Glukokortikoidy sú účinné pri silnej bolesti:

 • Milgamma obsahuje vitamíny B, ktoré ovplyvňujú metabolizmus buniek a obnovujú nervové tkanivo. Milgamma sa používa v neurológii aj v chirurgii. Liek zlepšuje priechod krvi cez cievy. Napríklad vitamín B6 podporuje tvorbu hemoglobínu a vitamín B12 zmierňuje anémiu. V kombinácii s týmito vlastnosťami je Milgamma silným analgetikom. Dostupné sú tablety, dražé, injekcie.
 • Baclofen znižuje svalové napätie, čo je účinné, pretože bolesť je zvyčajne spôsobená kompresiou nervových kmeňov. Liek zvyšuje rozsah pohybu kĺbov. Príjem sa začína dávkou 15 mg denne, ktorá sa podľa potreby postupne zvyšuje pod dohľadom lekára. Liek je účinný, má však niektoré vedľajšie účinky - závraty, kŕče, nevoľnosť, zápcha alebo hnačka.

Popri tradičných liekoch sú populárne aj ľudové liečivá na ošetrenie kýly. Na liečbu medzistavcovej prietrže to berú tradiční liečitelia. Prisudzujú osobitný význam vlastnostiam medu. Med sa mieša s múmami a masážne pohyby vtierajú zmes do postihnutej oblasti. Čakajú, kým sa neabsorbuje med, zabalia sa a účinok otepľovania zmierňuje bolesť. Pred použitím mletia je potrebné vylúčiť alergické reakcie na med, inak sa situácia môže zhoršiť. Medzi liečiteľmi sú populárne kráľovské želé, propolis, červený íl a včelí jed.

V niektorých prípadoch, keď vyššie uvedené metódy na odstránenie medzistavcovej prietrže nepomáhajú, môže byť potrebný chirurgický zákrok..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Liečba vertebrálnej hernie: 11 účinných metód

Vertebrálna hernia sa lieči dvoma spôsobmi: 1) pomocou chirurgického zákroku a 2) konzervatívnym spôsobom.

Na rozdiel od prevládajúceho názoru pacientov nie je chirurgický zákrok pri hernii disku povinný a je indikovaný iba pri vývoji príznakov kompresie koreňov miechových nervov (strata citlivosti, zhoršený pohyb v končatinách, nedobrovoľné močenie a vyprázdnenie atď.). Vo všetkých ostatných prípadoch je vhodnejšie použiť konzervatívnu terapiu: ide o lieky, gymnastiku, masáže, manuálnu terapiu, fyzioterapiu.

Jedenásť hlavných metód liečby medzistavcovej prietrže (odkazy v zozname nižšie sú klikateľné - toto je krátky článok):

Optimálny liečebný režim je v každom prípade zvolený neurológom po podrobnom vyšetrení a v prípade zhoršenej funkcie končatín a (alebo) panvových orgánov je nevyhnutná aj konzultácia s neurochirurgom. Liečba vertebrálnej hernie nie je ľahká úloha a jej vyriešenie si bude vyžadovať nielen kvalifikovaného odborníka, ale aj aktívnu účasť samotného pacienta..

Je to pravidelné a komplexné ošetrenie, ktoré poskytuje dlhodobo stabilný pozitívny účinok, a nie izolované alebo jednorazové použitie jednotlivých smerov liečby. Takže aj po operácii odstránenia prietrže, aby sa zabránilo návratu choroby do iných častí chrbtice a rozvoju pooperačných komplikácií, musí pacient dodržiavať odporúčania týkajúce sa fyzickej aktivity, nosiť fixačný korzet, vykonávať špeciálne cvičenia, absolvovať kurzy fyzioterapie..

Ak neexistujú indikácie pre chirurgický zákrok, liečba kýly chrbtice môže byť úspešne vykonaná doma: dodržujte denný režim, stravu, každý deň vykonávajte terapeutické cvičenia, berte lieky. Liečbu doma je možné doplniť alternatívnymi metódami, ale fyzioterapia, masáže, manuálna terapia a orientálna medicína sú najlepšie zverené špecializovaným lekárom v tejto oblasti, ktorí vedú svoje kurzy..

V nemocnici sa konzervatívna liečba prietrže uskutočňuje iba v závažných prípadoch ochorenia: s akútnou neznesiteľnou bolesťou alebo s rozvojom neurologických príznakov (poškodenie panvových orgánov, poruchy motoriky a zmyslových orgánov). V druhom prípade je ústavné ošetrenie prípravnou fázou pre ďalšiu operáciu.

Spôsoby liečby kýly chrbtice pri zhoršovaní stavu

1. Terapeutická gymnastika

Liečba vertebrálnej hernie je nemysliteľná bez gymnastiky. Špeciálne denné cvičenia dávajú úžasný výsledok: zmierňujú bolesť, obnovujú pohyblivosť chrbtice a schopnosť silných, aktívnych pohybov, zlepšujú celkovú pohodu a náladu.

 • Najúčinnejšie cvičenia sú trakcia: zavesenie na priečniky, plynulé ohýbanie, strečing z polohy na chrbte a ďalšie techniky tzv. „Trakčnej gymnastiky“..
 • Vykonajte ďalšie cvičenia na posilnenie svalov chrbta a hrudníka.
 • Triedy v bazéne majú veľký liečivý účinok..
 • Vykonávanie gymnastiky sa odporúča pod dohľadom fyzioterapeuta alebo trénera. Ak to nie je možné, prejdite aspoň jednu konzultáciu so špecialistom na fyzickú terapiu, ktorý vám poskytne podrobné odporúčania týkajúce sa techniky vykonávania gymnastiky a odporučí najužitočnejšie cvičenia..

2. Lieky

Pri liečení spinálnej prietrže sa používa týchto 8 skupín liekov:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Na zmiernenie silnej bolesti je predpísané intramuskulárne podávanie liekov proti bolesti (ketorol, baralgin, analgin) alebo novokainovej blokády (v nemocničnom prostredí)..

2. nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) injekciou alebo ústami. Umožňuje zmierniť opuchy a zmierniť bolesť.

Dobrým účinkom sú diklofenak, xefokam, movalis, ibuprofén, nimesulidové prípravky. Majú však veľa nežiaducich vedľajších účinkov, takže sú predpisované v krátkych kurzoch (asi týždeň).

Na dlhodobé použitie sa používajú gély, masti a krémy NSAID.

3. Svalové relaxanty znižujú zvýšený svalový tonus.

Diazepam, midokalm, sirdalud.

4. Lieky, ktoré obnovujú mikrocirkuláciu krvi a lymfy.

Pentoxifylín, berlín, Actovegin.

5. Vitamíny skupiny B obnovujú poškodené alebo poškodené nervové vlákna.

Vitamíny B sa používajú samostatne alebo v kombinácii (prípravky "Neuromultivit", "Milgamma")..

6. Chondroprotektory obnovujú štruktúru chrupavky.

7. Prípravky vitamínu D a vápnika.

Alfa D3-teva, vápnik-D3 Nycomed.

8. Antidepresíva sa používajú na chronickú bolesť, neurologické poruchy, depresiu na pozadí obmedzeného pohybu a neschopnosť vykonávať rutinné činnosti..

Paroxetín, fluoxetín, remerón.

3. Masáž

Masáž je tiež nevyhnutnou súčasťou komplexnej liečby medzistavcových prietrží. Je predpísaná v akomkoľvek období ochorenia (exacerbácia alebo remisia), ale v závislosti od stavu pacienta bude masážny terapeut používať rôzne masážne techniky a techniky.

Profesionálne masážne kurzy trvajúce 10 dní každé 2 až 3 mesiace môžu výrazne zlepšiť pohodu pacienta.

Existujúce typy masáží. V závislosti od stavu pacienta sa používa jeden alebo druhý z jeho typov. Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

4. Manuálna terapia

Pokiaľ ide o vhodnosť použitia ručnej terapie prietrzi chrbtice, názory lekárov sa líšia: niektorí sú presvedčení o jej účinnosti (a v počiatočných štádiách sa niektorým pacientom podarilo zbaviť prietrže bez chirurgického zákroku pomocou ručnej terapie), iní sú kategoricky proti manuálnej terapii a považujú ju za nebezpečnú.

Rozhodne by sa nemala používať manuálna terapia pre pacientov, u ktorých sa vyvinuli neurologické poruchy.

V iných prípadoch sa poraďte so svojím lekárom o možnosti vykonať manuálnu terapiu a obráťte sa iba na skutočne skúsených odborníkov, najlepšie neurológov s ďalšou špecializáciou na manuálnu terapiu. Môže byť ťažké nájsť takého lekára, ale iba kvalifikovaný odborník vám môže zveriť komplexné manipulácie chrbticou.

5. Fyzioterapia

Pri medziobratlových herniách sa používajú rôzne metódy fyzioterapeutických účinkov: elektroforéza liečiv, magnetické pole, laser, diadynamické prúdy, terapeutické blaty, sprchy, kúpele, atď. Každá metóda má svoje vlastné indikácie a obmedzenia na použitie, a preto si neurologológ zvolí špecifickú fyzioterapeutickú schému. individuálne, v závislosti od štádia a fázy ochorenia.

Laserová terapia sa stáva čoraz obľúbenejšou pri liečbe stavcovej hernie

Aké lieky použiť na prietrž bedrovej chrbtice

Osteochondróza bedrovej chrbtice je často komplikovaná prietržom. V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomocou komplexnej terapie zabrániť jeho ďalšiemu progresu.

Dôležitou úlohou v tomto je drogová liečba prietrže lumbálnej chrbtice..

Skupiny liekov na liečenie medzistavcovej prietrže

Liečba medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice zahŕňa užívanie nasledujúcich liekov:

 • nehormonálne protizápalové lieky;
 • lieky proti bolesti;
 • Lieky na opravu chrupavky;
 • liečivá, ktoré znižujú svalové kŕče;
 • injekcie, ktoré obnovujú miestny krvný obeh;
 • komplex vitamínov skupín A, B, C.

Nehormonálne protizápalové lieky sú určené na zníženie zápalového procesu a bolesti. Analgetiká zvyšujú ich účinky.

Chondroprotektory sa označujú ako lieky, ktoré dokážu opraviť poškodené chrupavkové disky. Toto je pomerne bezpečná skupina liekov, najčastejšie vrátane spojivového tkaniva živočíšneho pôvodu. Chondroprotektory pre kýlu bedrovej chrbtice by sa mali používať dostatočne dlho, aby sa prejavil pozitívny účinok..

Svalovými relaxantmi je možné zmierniť svalové kŕče vo svaloch postihnutých prietržou. Angioprotektory pomáhajú zlepšovať miestny krvný obeh a začať proces regenerácie. Vitamíny B sa používajú na zvýšenie účinnosti angioprotektorov.

analgetiká

Pacientovi môžu byť predpísané nasledujúce analgetiká:

Prášky v tejto skupine dokážu zastaviť bolesť, ale iba na krátky čas. Tieto lieky sa neodporúčajú na dlhú dobu kvôli vážnym komplikáciám a nežiaducim reakciám. Analgetiká majú veľký zoznam kontraindikácií, medzi ktoré patria:

 • gastritída a žalúdočné vredy počas exacerbácie;
 • krvácanie v gastrointestinálnom trakte;
 • zhoršená funkcia obličiek;
 • porucha krvácania;
 • bronchiálna astma.

Je potrebné poznamenať, že niektoré z liekov v tejto skupine sú nekompatibilné s nehormonálnymi protizápalovými liekmi.

Nehormonálne protizápalové lieky

Ako protizápalová terapia sa na liečbu prietrže lumbálnej chrbtice predpisujú tieto lieky:

"Indometacín" je dostupný vo forme tabliet na orálne podávanie, ako aj vo forme masti a gélu na lokálnu aplikáciu. Droga pomáha zmierniť bolesť a zmierniť zápal v postihnutých tkanivách..

Ako prostriedok na perorálne podanie nie je predpísaný pre ľudí trpiacich gastritídou a vredom v akútnom štádiu, srdcovým zlyhaním, vysokým krvným tlakom, vnútorným krvácaním a precitlivenosťou na hlavnú terapeutickú zložku - indometacín..
Neodporúča sa kombinovať liek s Diflunisalom, pretože riziko vnútorného krvácania v gastrointestinálnom trakte sa mnohokrát zvyšuje..

Ibuprofén je menej mierne protizápalové nehormonálne lieky. Je predpísaný na miernu bolesť a zápal. Liečivo sa môže použiť vo forme kapsúl, tabliet a gélu.

Má najväčší terapeutický účinok pri perorálnom podaní. Pacienti s bronchiálnou astmou a precitlivenosťou na kyselinu acetylsalicylovú sa musia zlikvidovať..

Pri hemofílii, zlyhaní obličiek a gastrointestinálnom krvácaní je Ibuprofen tiež kontraindikovaný.

„Diklofenak“ - účinný nástroj zo skupiny protizápalových liekov. Je dostupný vo forme tabliet, mastí a roztokov na prípravu injekcií.

Masť s kýlou môže byť použitá ako ďalší prostriedok na zvýšenie účinku. Diklofenak sa predpisuje, keď iné lieky nepreukážu potrebný výsledok. Má všetky rovnaké kontraindikácie ako vyššie opísané liečivá..

Skôr ako začnete užívať liek, musíte si pozorne prečítať pokyny, pretože liek má pri jeho užívaní mnoho krížových interakcií s inými liekmi a existuje veľký zoznam nežiaducich účinkov..

„Ortofén“ sa týka analógov „diklofenaku“, pretože obsahuje rovnaké prostriedky.

„Revmoxikam“, ktorého hlavnou účinnou látkou je meloxikam, sa používa na rovnaké účely ako lieky opísané vyššie. Liek má rôzne formy uvoľňovania: roztok, kapsuly, čapíky. Obsahuje podobný zoznam nežiaducich reakcií a kontraindikácií ako iné lieky v tejto skupine..

Preparáty pre křupavku

Na obnovenie chrupavky sa na prietrž bedrovej chrbtice predpisujú tieto lieky:

 • Chondroflex (kapsuly);
 • „Artronflex“ (forma tablety);
 • „Rumalon“ (riešenie);
 • Chondrolon (prášok na roztok);
 • Chondroxid (masť).

Chondroflex obsahuje glukozamín a chondroitín, zložky zodpovedné za tvorbu chrupavky. Je dobre kompatibilný s nesteroidnými protizápalovými liekmi, je však schopný znížiť biologickú dostupnosť semisyntetických penicilínov..

Chondroflex je zvyčajne dobre tolerovaný a zriedka spôsobuje vedľajšie účinky. Medzi jeho priame analógy patria Teraflex a HONDRONova.

„Artroflex“ obsahuje semisyntetickú aktívnu zložku hydrochloridu glukozamínu. Rovnako ako všetky chondroprotektory nie je toxický. Trvanie liečby závisí od závažnosti patológie a určuje ju priamo ošetrujúci lekár. Účinnosť lieku Artroflex je schopná zvýšiť diétnu terapiu a užívať komplex vitamínov.

„Rumalon“ je chondroprotektor, ktorý je k dispozícii vo forme injekčného roztoku. Uvoľňovacia forma určuje na rozdiel od chondroprotektorov, vyrobených vo forme tabliet a mastí, vysokú účinnosť liečivej látky. Hlavnou aktívnou biologickou zložkou je glykozaminoglykán, ktorý sa extrahuje zo spojivového tkaniva a kostnej drene hovädzieho dobytka. Priemerná doba liečby liekom Rumalon je 1 mesiac. Účinnosť liečby liekom môže trvať až rok.

"Chondrolon" je dostupný vo forme prášku na prípravu roztoku, ktorého hlavnou zložkou je glukozamín. Liek sa neodporúča na použitie s tromboflebitídou a zvýšeným krvácaním..

„Chondroxid“ je dostupný vo forme masti, ktorá obsahuje chondroitín. Používa sa ako doplnok k perorálnym prípravkom..

Svalové relaxanciá

V komplexe liečebnej terapie sa na prietrž predpisujú nasledujúce svalové relaxanciá:

„Midokalm“ s herniou pomáha odstraňovať patologický svalový tonus a kŕče. Droga pomáha urýchliť proces hojenia pacienta. „Midokalm“ s prietržou tiež pomáha zmierňovať bolesť, zvyšuje účinok analgetík a protizápalových liekov..

Použitie liekov je kontraindikované pri autoimunitných neuromuskulárnych patológiách. Zvyčajne je „Midokalm“ dobre tolerovaný, ale v niektorých prípadoch môže stále vyvolať výskyt alergických reakcií a spôsobiť hypotenziu. Analógom svalového relaxancia je tolperison.

„Baklosan“ je svalový relaxant, ktorého hlavným aktívnym terapeutickým prvkom je baklofén. Na rozdiel od Midokalmu má pôsobivý zoznam kontraindikácií, medzi ktoré patria: duševné poruchy, epilepsia, Parkinsonova choroba, žalúdočné vredy, neznášanlivosť laktózy. Tiež svalový relaxant v tejto skupine má veľa vedľajších účinkov, takže sa predpisuje menej často. Jeho priamym analógom je baklofén..

"Tizanil" sa týka svalových relaxancií, medzi ktoré patrí tizanidín. Liek má dobrú biologickú dostupnosť a rýchlo sa vstrebáva do krvi. Pri závažných poruchách funkcie pečene sa nepoužíva. Treba tiež poznamenať, že je úplne nekompatibilný s fluvoxamínom. Známou náhradou za svalový relaxant je Sirdalud.

Angioprotectors

Injekcie s liekmi, ako sú Pentoxifyllín, Actovegin, Trental, Flexital, pomáhajú spustiť proces rýchlejšej obnovy..

Lieky na prietrž v bedrovej časti tejto skupiny zvyšujú prietok krvi a zabezpečujú včasné dodávanie živín a kyslíka do poškodených tkanív, čo určuje ich význam pri liečbe..

Použitie angioprotektorov je nepraktické s infarktom myokardu, arytmiami a nízkym krvným tlakom.

vitamíny

Vitamíny na orálne podanie alebo na intramuskulárne podanie sa používajú ako doplnok k základnej liekovej terapii. Najobľúbenejšou drogou je Milgamma a jeho analógy: Vitagamma, Compligam B, Vitaxon. Obsahujú vitamíny B1, B6 a B12. Kontraindikácia pre ich prijatie je srdcové zlyhanie..

Alternatívne lieky

Ak vyššie uvedené lieky na liečenie medzistavcovej prietrže bedrového kĺbu nemali požadovaný účinok, predpisujú sa na liečbu glukokortikoidové lieky..

Jedným z najpopulárnejších je Diprospan a jeho náprotivok, Flosteron. Lieky patria k hormonálnym liekom získaným synteticky. Sú schopné na bunkovej úrovni potlačiť zápalový proces v postihnutých tkanivách. Hormóny tejto skupiny sa môžu použiť na intramuskulárnu injekciu a ako blokáda..

Na systémové mykózy nepoužívajte glukokortiódy. Takéto lieky sa používajú opatrne pri ochoreniach infekčnej a parazitárnej povahy, patológií srdcového systému, gastrointestinálneho traktu, endokrinného systému a vážnom poškodení pečene..

Glukokortikoidy môžu vyvolať množstvo nežiaducich účinkov z činnosti všetkých vnútorných orgánov, najmä pri dlhodobom používaní..

Počas exacerbácie s výraznými bolesťami sa tiež preukázalo, že pacient dostáva tricyklické antidepresíva, ktoré pomáhajú regulovať syndróm bolesti a zlepšujú emocionálny a duševný stav pacienta. Jedná sa o veľmi silné lieky s množstvom kontraindikácií a vedľajších účinkov. Sú predpísané výlučne lekárom a sú dostupné iba na lekársky predpis..

Podobné videá

V každom prípade by mala byť liečba kýly bedrovej chrbtice pod dohľadom odborníka a mala by obsahovať iba zoznam liekov, ktoré predpísal.

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Tablety na lumbálnu medzistavcovú prietrž

Etiotropická terapia

Eliminácia zdroja choroby poskytuje viditeľnú úľavu, ale príčina ochorenia sa často stáva niekoľkými nepriaznivými faktormi, takže nie je ľahké dosiahnuť úplné a rýchle uzdravenie. Faktorom výskytu medzistavcových prietrží je často porucha zásobovania krvi. V dôsledku toho bunky nedostávajú potrebné množstvo užitočných látok. Chrupavkové disky strácajú svoju elasticitu, čo zvyšuje riziko narušenia ich integrity a straty želatínového jadra..

Na odstránenie tejto príčiny prietrže sa vykonávajú tieto činnosti:

1 Posilnenie životného štýlu a prechod na správnu výživu. Pacient by mal rozvíjať túžbu po zdravom životnom štýle, zavádzať mliečne výrobky do každodennej stravy, nezabudnite správne držať a normalizovať hmotnosť. 2 Reanimácia chrbtice pomocou masáže a manuálnej terapie. Aby sa svalová hmota dostala do prirodzeného stavu, používajú sa liečivá na uvoľňovanie svalov a odstránenie bolesti sa uskutočňuje pomocou špeciálnych liekov predpísaných lekárom. 3Ošetrenie prostriedkami na odstránenie zápalu, spevnenie štruktúry tkaniva chrupavky, zlepšenie kvality dodávky krvi do chrbtice.

Nesteroidné protizápalové lieky

Vo väčšine prípadov sú na začiatku liečby predpísané nesteroidné protizápalové lieky pôsobiace v 3 smeroch:

eliminovať zápal; zmierniť bolesť; uvoľniť teplo.

Mechanizmus ich aktivity spočíva v blokovaní enzýmu, ktorý sa podieľa na tvorbe zápalových mediátorov. Pri dlhodobom užívaní liekov existuje riziko ulcerácie a erózie na stenách gastrointestinálneho traktu, preto by sa s bolesťou dolnej časti chrbta malo zaobchádzať opatrne, pričom treba venovať pozornosť objavujúcim sa vedľajším účinkom. Použitie diklofenaku pri liečení medzistavcovej prietrže je spôsobené veľkým počtom vedľajších účinkov, preto sa neodporúča dlhšie ako 2 týždne. Racionálnou náhradou diklofenaku je liek Meloxicam. Zmierňuje zápal pri nižších dávkach a kratšom liečebnom cykle..

Chondroprotektory a lieky na báze kyseliny hyalurónovej

Chondroprotektory sú navrhnuté tak, aby posilňovali štruktúru chrupavky a dodávali im užitočné prvky pre normálnu aktivitu. Aktívnou zložkou týchto terapeutických výrobkov je chondroitín sulfát, ktorý v kombinácii s glykozaminoglykánmi a proteoglykánmi zabraňuje deštrukcii medzistavcových platničiek a blokuje rozvoj choroby..

Kýly obsahujúce kyselinu hyalurónovú podporujú hromadenie tekutín v mieche, čím zvyšujú jej elasticitu. Okrem toho odstraňujú bolesť. Pacientom sa predpisujú aj homeopatické lieky. Spôsobujú exacerbáciu chronických chorôb, nútia telo k posilneniu ochranných opatrení v boji proti tejto chorobe. Predpokladá sa, že tieto lieky nemajú žiadne kontraindikácie a škodlivé účinky, ale ich použitie je možné iba s cieľom zabrániť tomuto ochoreniu.

Preskúmanie účinných piluliek

Lekári predpisujú na zníženie bolesti a prevenciu zápalu nasledujúce lieky:

1 Analgetiká, ktoré zmierňujú bolesti rôzneho pôvodu (Paracetamol). 2 nesteroidné protizápalové lieky (aspirín, ibuprofén). 3Rôzne lieky, ale so silnejším účinkom, lieky na predpis. Ich použitie je vhodné, keď už slabé lieky už nepomáhajú (diklofenak). 4 Svalové relaxanciá sú určené na zmiernenie svalového kŕče (Valium). 5 Svalové relaxanciá majú zmierniť kŕče kostrového svalstva a zlepšovať kvalitu krvného obehu, sú tu však dosť závažné kontraindikácie (Midocalm). 6 Antidepresíva pomôžu zmierniť bolesť a normalizovať spánok. Kortikosteroidy sa používajú na zmiernenie zápalového procesu, pri dlhodobom používaní majú negatívne následky (Decadron). 8 Narkotické syntetické látky je možné získať iba po súhlase špecialistu, používajú sa v naliehavých prípadoch a iba pod dohľadom špecialistu (Morfín, Kodeín)..

Patogénna liečba a potrebné lieky

Na prevenciu a elimináciu väzieb patologického reťazca sa používajú lieky a relaxanty svalov rôznych smerov:

decongestants; enzymatická; dilatačné nádoby; hormonálne.

Medzi najbežnejšie patria:

1 Dexametazón sa používa na silné zápaly a silné bolesti. Jedným z negatívnych dôsledkov po použití lieku je závislosť, Dexametazón má nepriaznivý vplyv na chrupavku. 2Midokalm sa používa na zmiernenie bolesti uvoľnením svalov. Pri vysokých dávkach je možné zníženie tlaku, preto sa Midokalm používa iba po súhlase lekára. 3Pentoxifylín zlepšuje krvný obeh a spevňuje steny krvných ciev, čím bráni ich deformácii. Pentoxifylín zvyšuje odolnosť tkanív voči nedostatku kyslíka.

Ďalším účinným liekom na liečenie bedrovej medzistavcovej prietrže je Karipazim. Tento liek v kombinácii s elektroforézou poskytuje skutočne úžasný výsledok. Lieky sú dostupné vo forme mastí alebo gélov, musíte si však vziať tablety. Pentoxifylín poskytuje vynikajúci výsledok. Nie je potrebné uprednostňovať iba jednu tabletu, prietrž bedrovej chrbtice si vyžaduje komplexné ošetrenie. Po mesiaci aplikácie sa zlepšuje prietok krvi, výživa poškodených tkanív, zníženie opuchov a zápalov.

Nasledujúce lieky môžu byť predpísané ako ďalšie:

1 Actovegin podporuje regeneráciu buniek, dodáva im správne množstvo kyslíka a glukózy. 2 Znižuje zápal uškrteného nervu, zmierňuje opuchy a bolesť blokády novokainu pridaním kortikosteroidných hormónov. Určite dodržiavajte priebeh liečby týmito liekmi predpísaný lekárom. 3 Baclofen a Sibazon pomáhajú znižovať svalové napätie.

Nezabudnite na negatívne následky a kontraindikácie každého lieku, preto sa pred použitím musíte poradiť so svojím lekárom. Liečba medzistavcových prietrží liečivami zahŕňa použitie biostimulantov s cieľom zvýšiť odolnosť patológie:

Kvapalný extrakt z aloe podporuje regeneráciu buniek; enzýmové prípravky pôsobia na bolestivé procesy; zlepšuje tok kyslíka do tkaniva a krvný obeh Pentoxifyllín.

Príjem vitamínu bude tiež užitočný počas obdobia ochorenia:

obnoviť citlivosť poškodených tkanív, zmierniť syndróm bolesti pomôže vitamínom skupiny B; rehabilitácia kostného tkaniva, posilnenie väzov prispieva k vitamínu D, ktorý sa používa s vápnikom; vitamíny A, E a C pomôžu regenerovať poškodené bunky.

Mnoho liekov je určených na odstránenie symptómov patológie, ale nie každý môže prietrž zničiť. Na úplné vyliečenie sú potrebné účinnejšie metódy a nástroje, ktoré dokáže určiť iba špecialista.

Chirurgická liečba prietrže je nevyhnutná iba vtedy, ak je mimoriadne závažná. Pri typickom priebehu tohto ochorenia sa lieči kýla chrbtice. Použitie konzervatívnych metód nielen eliminuje bolesť, ale tiež rozvíja nový životný štýl, v ktorom nedochádza k exacerbáciám po dlhú dobu..

Liečba prietrže

Zdravá chrbtica nespôsobuje nepohodlie pri pohybe, ľahko a bezbolestne vydrží fyzickú námahu. S dystrofickými zmenami v štruktúre medzistavcových platničiek sa stráca ich pevnosť a elasticita, čo prispieva k objaveniu sa výčnelkov a hernií. V priebehu času sa objaví bolesť chrbta a pozdĺž zovretého nervu znecitlivenie a slabosť končatín. Všetky tieto nepríjemné prejavy vyžadujú seriózne zaobchádzanie..

Na čo je zameraná liečba

Konzervatívna liečba medzistavcovej prietrže liekmi sa uskutočňuje na:

odstránenie bolesti, zápalu, zvýšenie krvného obehu a lymfy; zmierniť traumu nervových štruktúr; znížiť stupeň vyčnievania medzistavcových platničiek.

Aké lieky sa používajú

Medzistavcová hernia sa lieči komplexne pomocou liekov s rôznymi účinkami:

Na zmiernenie bolesti a zápalu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky - diklofenak, nimesil, meloxikam atď. Reflexný svalový spazmus môže pomôcť znížiť množstvo liekov, ako sú midokálne, xeomin, memantín a ďalšie. Antikonvulzíva (karbamazepíny) sa používajú na odstránenie neutopatickej bolesti. Vitamíny pomôžu obnoviť nervové vedenie, pre ktoré sú predpísané vitamíny B. Na zlepšenie chrupavky, chondroprotektorov - chondroxid, teraflex, alflutop, artrové tablety atď..

Medzistavcová hernia sa lieči aj inými druhmi konzervatívnej terapie - fyzioterapiou, reflexnou terapiou a manuálnou liečbou..

Tri hlavné oblasti liečby kýly

Liečba drogami sa vykonáva, ak je medzistavcová prietrž malá. V týchto prípadoch je tlak na nervové korene a miechu zanedbateľný, zápal tkanív obklopujúcich prietrž je nekritický, preto nie je potrebný chirurgický zásah. Zvyčajne sa vykonáva etiotropická, symptomatická a patogenetická terapia medzistavcovej prietrže..

Etiotropická terapia

Liečba je zameraná na odstránenie príčiny choroby, ktorá je porušením dodávky krvi do chrbtice. Nedostatočná výživa vedie k strate sily medzistavcových platničiek, pravdepodobnosti narušenia integrity vláknitého prstenca a prolapsu jadra buničiny..

Špecialisti, aby zastavili patologický proces, odporúčajú:

Normalizujte životný štýl a zdravé stravovanie. Každý deň vykonávajte gymnastické cvičenia - pomôžu v boji proti nadváhe, obnovia držanie tela. Do stravy je dobré pridať mliečne výrobky a bravčovú chrupavku. Pokúste sa obnoviť funkčné schopnosti chrbtice. Využite na to masáž, manuálnu terapiu, osteopatiu, fyzioterapiu, akupunktúru. Užívanie liekov na uvoľnenie svalov, ako je napríklad midcalm, nebude interferovať. Vykonajte liečbu liekmi (chondroxid, teraflex, alflutop, arthra), aby ste posilnili štruktúru chrupavky, odstránili zápaly a zlepšili krvný obeh..

Liečba nesteroidnými protizápalovými liekmi

Použitie NSAID pri liečbe chrbtice je rozšírené kvôli schopnosti vykazovať trojitý účinok - protizápalový, analgetický a antipyretický. Malo by sa však pamätať na to, že NSAID s dlhodobým používaním môžu poškodiť steny žalúdka a čriev. Preto by sa použitie liekov z tejto skupiny (napríklad diklofenak a movalis) malo napriek vysokým terapeutickým vlastnostiam používať opatrne..

Použitie chlondroprotektorov alflutopu, teraflexu a kyseliny hyalurónovej

Účinnou látkou v zložení chondroprotektorov je alflutop a arthra - chondroitín sulfát. Užívanie liekov tejto skupiny pomáha posilniť štruktúru medzistavcových platničiek a ich normálne fungovanie. Preto jeden z najlepších chondroprotektorov rozpoznal alflutop, teraflex a artru.

Tlmiace vlastnosti medzistavcových platničiek sú vylepšené výrobkami obsahujúcimi kyselinu hyalurónovú. Zvyšujúc sa obsah tekutiny v želatínovom jadre, zvyšujú elasticitu a viskozitu chrupavky, odstraňujú bolesť. Chemické zlúčeniny, ktoré tvoria liečivo, môžu chrániť receptory pred agresívnymi látkami.

Homeopatické lieky

Pri použití homeopatických liekov sa chronické ochorenia zhoršujú, v reakcii na to sa aktivujú obrany na boj proti patológii. Prostriedky sú najúčinnejšie pri prevencii hernie chrbtice alebo sa používajú ako doplnok k iným liekom, ako sú midokálne, diklofenak, alflutop, artria.

Patogénna terapia

Pri patogenetickej terapii dochádza k blokáde väzieb patologického procesu. Liečba sa vykonáva pomocou opuchov, vazodilatátorov, hormonálnych liekov a svalových relaxancií. Sú to midokalm, dexametazón, aktovegín, milgamma.

Použitie glukokortikoidov

Steroidné protizápalové lieky sú účinné pri prejavoch silného zápalu a silnej bolesti. Je potrebné mať na pamäti, že pri dlhodobom používaní glukokortikoidov je možná závislosť, preto sa liečba najlepšie vykonáva v nemocnici..

Používanie svalových relaxancií (midokálne)

Pri liečbe medzistavcovej prietrže je predpísaný midokal na uvoľnenie svalov. Ostrá bolesť je zvyčajne spôsobená kompresiou nervových kmeňov pri sťahovaní svalového systému. Midokalm môže zmierniť bolesť len niekoľkými intramuskulárnymi injekciami. Dávku lieku má zvoliť lekár, pretože stredná časť tlaku znižuje tlak.

Symptomatická terapia

Liečba je zameraná na odstránenie symptómov choroby. Medzistavcová prietrž je zvyčajne sprevádzaná bolesťou. Pri liečbe kýly a eliminácie príznaku vo forme zriedkavo sa vyskytujúcej bolesti sú predpísané NSAID a chondroprotektory - diklofenak + alflutop. Stretnutie je možné doplniť drogami almag alebo žalúdok.

Užívanie drog na ochranu stien žalúdka

Zvyčajne sa na liečenie chorôb žalúdka a čriev predpisujú žalúdočné, almagové, almagelové, fosfalugelové prípravky. Symptomatická liečba herniovaného disku si však vyžaduje použitie týchto liekov..

Použitie antidepresív

Antidepresíva sa predpisujú pri nespavosti spôsobenej ochorením miechy. Nová generácia týchto liekov je k dispozícii iba na lekársky predpis (sertralin, insidón)..

Fyzioterapeutické postupy

Pri symptomatickej terapii sú účinné akupunktúra, masáže a hirudoterapia. V Európe sa homeosiniatria stáva populárnou, čo je metóda, pri ktorej sa homeopatické prípravky injikujú subkutánne do miest reflexogénnych bodov pomocou tenkých ihiel..

Ako nakupovať

Prípravky na liečenie medzistavcovej prietrže, ako je diklofenak, alflutop, midocal, arthra, je možné kúpiť iba na lekársky predpis. Z veľkej časti ide o silné lieky s vedľajšími účinkami..

Pomohol vám článok??

+31

Zhrnutie drogovej terapie fyzioterapia

V súčasnom štádiu vývoja medicíny sa medzistavcová prietrž nelieči veľmi úspešne:

Drogová terapia nebojuje s príčinou - prolapsom disku, ale s výsledkom - porušením koreňov miechy. Chirurgická liečba je mimoriadne náročná, vyžaduje vážne vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, ale operácia sa vráti ďaleko od každého disku. Tento problém tiež vedie k vzniku mnohých šarlatánov, ktorí "Rezané cesto": chiropraktici, chiropraktici a iní tradiční liečitelia.

Medzistavcové prietrhy lumbálnej chrbtice sa však dajú úspešne liečiť, trvá to dlho a nudne. Na terapiu sa používajú lieky a fyzioterapia (ktorá zahŕňa masáže, cvičebnú terapiu, akupunktúru, elektroforézu). Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa chirurgický zákrok.

Všetko, čo môže pacient urobiť pre seba doma, je riadiť sa pokynmi lekára (brať lieky, monitorovať záťaž v dolnej časti chrbta). Ľudové liečivá sa používajú ako pomocné a regeneračné, ale priamo ovplyvňujú liečbu kýly veľmi slabo. Preto v tomto článku ich nebudeme brať do úvahy.

Drogová terapia

Úlohy spojené s užívaním drog pri kýloch bedrovej chrbtice:

bojovať proti bolesti a zápalu,

odstránenie opuchu z obmedzených koreňov miechy,

obnova stavu nervového tkaniva,

obnova štruktúry medzistavcovej chrupavky.

Budeme diskutovať o týchto úlohách a o tom, ako ich plniť podrobnejšie..

1. Boj proti bolesti a zápalu

Na tento účel sa používajú nesteroidné protizápalové lieky a glukokortikosteroidy..

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Pri medzistavcovej hernii bedrovej chrbtice sa používajú 4 spôsoby podania liečiva.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Postup pri blokovaní medzistavcovej prietrže pri CT skenovaní

Je vhodné rozptýliť pretrvávajúce mylné predstavy, že pri injikovaní NSAID injekciami je riziko ulcerácie v žalúdku nižšie. Toto riziko je rovnaké a nezávisí od spôsobu podania.

2. Odstránenie opuchov z uškriepených koreňov miechy

Na tento účel sa používajú diuretiká (diuretiká). Tieto lieky používajú veľmi obmedzený čas a iba v akútnom období ochorenia. Neužívajte diuretiká bez lekárskeho dohľadu, pretože môžu spôsobiť nebezpečné komplikácie: dehydratácia, poruchy elektrolytov (nedostatok draslíka), kritický pokles tlaku.

Najúčinnejším diuretikom pri liečbe medzistavcovej prietrže je diakarb.

3. Obnovenie stavu nervového tkaniva

Nervové tkanivo s kýlami bedrovej oblasti je obnovené dvoma skupinami liekov:

Zlepšenie mikrovaskulárneho obehu: pentoxifylín, emoxipín, klopidogrel atď..

Zlepšenie stavu nervového tkaniva: Actovegin, Cerebrolysin, atď. Avšak táto skupina liekov je príliš propagovaná kartelmi poľnohospodárskych podnikov. Je ťažké povedať, ako efektívne sú, pretože ešte neexistujú žiadne skutočne nezávislé štúdie.

4. Zlepšenie štruktúry zničenej chrupavky

Na splnenie tejto úlohy sa používajú chondroprotektory: chondroitín, glukozamín. Dôkazná základňa pre účinnosť týchto liekov je rovnako sporná, ako Actovegin. Mnoho nezávislých vedcov verí, že chondroprotektory pôsobia lepšie ako placebo..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy nemôžu byť alternatívou k liekom alebo chirurgickému zákroku pri problémoch bedrovej chrbtice, ale v schopných rukách sú schopné opakovane zosilňovať a predlžovať účinok liekov.

Masáž je najdôležitejšou súčasťou každého liečebného programu na odstránenie bedrovej medzistavcovej prietrže. Umožňuje zmierniť svalové kŕče, ktoré obnovia normálnu biomechaniku chrbtice, zmierňuje bolesť, zmierňuje svalové kŕče - to všetko výrazne urýchľuje regeneráciu.

Elektroforéza je spôsob podávania liekov pomocou elektrického poľa. Pri medziobratlovej kýle sa používa elektroforéza lokálnych anestetík: novokain, lidokaín atď. To vám umožňuje znížiť dávku NSAID, a teda znížiť pravdepodobnosť nežiaducich vedľajších účinkov z nich..

Akupunktúra (akupunktúra) bedrových hernií má rovnaké ciele ako lieky: anestézia, zmiernenie svalových kŕčov, obnovenie metabolizmu v nervovom tkanive. V rukách profesionála je to veľmi účinná metóda..

Fyzioterapeutické cvičenia sa používajú v období zotavenia po operácii. Cvičebná terapia obnovuje normálnu biomechaniku kostry, zlepšuje metabolizmus vo svaloch, urýchľuje regeneráciu.

Elektroforéza je jednou z metód na zmiernenie stavu prietrže chrbtice

operácie

Chirurgická liečba sa vykonáva iba vtedy, keď konzervatívne metódy neboli účinné. Účelom operácie je eliminovať tlak prolapsovaného disku na miechu alebo jej vetvy.

Existujú dve skupiny operácií:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Zhrnúť

Vertebrálna hernia sa lieči veľmi obtiažne. Preto sa mnoho pacientov zúfalstva obracia na chiropraktikov, šepotiek babičiek a iných tradičných liečiteľov. Predtým, ako to urobíte, premýšľajte o tom: neprofesionálny účinok na chrbticu vás môže hlboko postihnúť alebo dokonca zabiť. Stojí to za riziko? Priveďte svoju herniu na kvalifikovaného neurológa - iba on nájde efektívny liečebný program.

Autor: Evgeny Vinogradov

(blok nižšie je možné posúvať doprava až na koniec)

Účinné ošetrenie lumbálnej medzistavcovej prietrže

Medzistavcová hernia je závažné ochorenie, ktoré spôsobuje patológie vnútorných orgánov a pohybového aparátu. Pomocou operatívnych a konzervatívnych metód je možné zmierniť stav a eliminovať nepríjemné príznaky. Liečba medziobratlovej kýly bedrovej chrbtice bez chirurgického zákroku - jedná sa o lieky, alternatívne lekárske metódy, fyzioterapiu, akupunktúru a cvičenie..

Medzistavcová hernia je závažné ochorenie, ktoré sa musí liečiť

Ktorého lekára kontaktovať?

Pri pozorovaní príznakov medzistavcovej prietrže by ste sa mali najskôr spojiť s terapeutom. Všeobecný lekár vyšetrí pacienta, vypočúva a stanoví predbežnú diagnózu..

Ďalej budete musieť kontaktovať:

 • na stavovca zaoberajúceho sa chorobami kostí;
 • ortopedovi, ktorý lieči patológiu muskuloskeletálneho systému;
 • neurológovi pre neurologické poruchy spôsobené PGM;
 • fyzioterapeutovi pri liečbe fyzioterapeutických metód;
 • špecialistovi na cvičebnú terapiu pri výbere individuálneho súboru cvičení.

Možno budete potrebovať aj služby chiropraktika a masážneho terapeuta s vyšším lekárskym vzdelaním..

Kedy sa vyhnúť operácii

Účinná liečba herniovanej platničky bez chirurgického zákroku je možná v 90-95% prípadov ochorenia.

Prietrž je možné liečiť konzervatívnym spôsobom pri absencii nasledujúcich príznakov:

 1. Bolestivý syndróm, ktorý sa zastavuje výlučne užívaním opioidov na šesť mesiacov.
 2. Prejav spondylolistézy: posun stavcov vo vnútri chrbtice.
 3. Patológia panvových orgánov: impotencia, nedobrovoľné močenie a iné.
 4. Paralýza dolných končatín, narušenie ich citlivosti a pohyblivosti.

Ak je pozorovaná spondylolistéza stavcov, je nevyhnutný chirurgický zákrok

Takéto prejavy choroby je možné liečiť iba chirurgickým zákrokom. V iných prípadoch sa s ochorením vyrovná konzervatívna terapia..

Metódy liečby medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice

Pred akoukoľvek z liečebných metód sa musíte poradiť so špecialistom a ubezpečiť sa o diagnóze.

liečenie

Na nechirurgickú liečbu medzistavcových prietrží sa používajú rôzne liekové formy: tablety, injekcie a masti rôznych skupín..

Skupina drog, akcia fondovPríklady liečiv
Nesteroidné protizápalové liekyZmierňuje bolesť, znižuje horúčku, zápalové a degeneratívne procesy v pohybovom aparáte.Diclofenac, Ketorol, Meloxicam
Steroidné prípravky (glukokortizoidy)Používa sa s neúčinnosťou NSAID, pomáha pri anestézii chrbta a zmierňuje zápal.hydrokortizon,
Lokálne anestetikáAplikujú sa priamo do centra bolesti, lokálne zmierňujú bolesť a opuch. Účinok liekov je krátky.Novokain, Lidokaín, Ultrakaín
Opioidné analgetikáPoužíva sa na zastavenie syndrómu silnej bolesti, s ktorým sa lieky iných skupín nedokážu vyrovnať..Tramal, kodeín, promedol
Svalové relaxanciáSvalová relaxácia, pomoc pri úľave od bolesti spôsobenej nadmerným svalovým napätím.Midokalm, Norflex, Diazepam
Preparáty pre křupavkuSpomaluje degeneratívne procesy v tkanivách, zlepšuje regeneráciu chrupavky a pomáha obnoviť.Don, Arthra, Teraflex
Lieky na zlepšenie mikrocirkulácieUrýchlite krvný obeh a zvýšte saturáciu kyslíka v krvi, vstreknite kvapkadlom.Cavinton, Pentoxifyllín, Wasonit
Vitamíny B.Zvyšuje imunitu, normalizuje ochranné funkcie, zmierňuje silné bolesti chrbta.Milgamma, Neurobion, Neurorubin
antioxidantyPrispieť k obnove nervových vlákien v zovretej oblasti, zlepšiť celkové zdravie.Glutargin, Mexiprim

Ľudové lieky

Interdisc hernia sa môže liečiť ľudovými liekmi. Recepty používané doma pomôžu zmierniť bolesť a odstrániť zápal. Na dosiahnutie výrazného účinku je vhodné kombinovať alternatívne metódy s inými metódami liečby..

Kalanchoe listy

Rastlina Kalanchoe pomáha zmierniť zápal akejkoľvek genézy. Ak táto kvetina chýba, môžete ju nahradiť aloe: terapeutický účinok týchto rastlín je podobný.

Spôsob aplikácie:

 1. Odrežte list rastlín, z neho odstráňte film.
 2. Naneste na postihnuté miesto celé alebo na polovicu.
 3. Prikryte celofánom alebo lepiacou fóliou, zaistite omietkou alebo obväzmi.

List je ponechaný na prietrži 6-8 hodín, najlepšie zo všetkých - v noci.

Aloe pomáha zmierniť zápal

Honey a Mumiyo

Med a mumiyo - protizápalové lieky, ktoré spolu dobre fungujú.

Na liečbu prietrže sa používajú týmto spôsobom:

 1. Zohrejte chrbát masážou pomocou masážneho oleja.
 2. Zmiešajte 20 ml tekutého medu s 10 g mumiyo.
 3. Zmes votrite do postihnutej oblasti.
 4. Namočte 1-2 hodiny, dôkladne opláchnite.

Ak je zmes príliš hustá, pridajte do nej vodu..

Na chrbát votrite med s mumijom

Tuk z koní

Konský tuk - lekáreň proti zápalom, horúčave a bolesti.

Uplatňuje sa nasledovne:

 1. Brúsiť do hladka.
 2. Naneste na prietrž, prikryte filmom.
 3. Pripevnite si obväzy, neodstraňujte 10-12 hodín.

Tuk z koní môže byť na tele ponechaný až 2 dni a odstraňuje sa iba počas umývania.

Konský tuk je účinnou liečbou prietrže

Cinquefoil tinktúra

Pripravená tinktúra sa môže použiť interne alebo externe.

Pripravuje sa takto:

 1. 100 g suchého drveného koreňa šabľa zalejeme 1 liter liehu.
 2. Dajte na tmavé chladné miesto na 3 týždne.
 3. Užívajte 3-krát denne pred jedlom: 1 polievková lyžica. l 75 ml vody.

Na vonkajšie použitie by tinktúra mala namočiť gázu alebo vatu a naniesť 3-4 hodiny.

Tinktúra z koreňa cinquefoilu sa môže užívať interne a externe

Domáca masť

Pri zvládaní zápalového a degeneratívneho procesu pomôže domáca domáca masť.

Pripravuje sa takto:

 1. 500 g korene kostnej kosti sa naseká ručne alebo pomocou mlynčeka na mäso.
 2. K koreňu sa pridá 350 g roztaveného bravčového tuku.
 3. Zmes sa zahrieva na nízku teplotu po dobu pol hodiny, potom sa k nej pridá 300 ml alkoholu..
 4. Hmota sa ochladí na stuhnutie a vyčistí sa v chladničke.

Na prípravu masti musíte tuk rozpustiť

Masť musí byť nanesená v hrubej vrstve, potom pokrytá celofánom alebo lepiacou fóliou a upevnená obväzmi. Výrobok zrel na pokožke pol hodiny alebo hodinu, pričom silná bolesť zostala cez noc.

Lisuje s aloe šťavou a medom

Kompresia bude vyžadovať čerstvý tekutý med, čerstvé listy aloe a lekársky alkohol.

Zmes sa pripraví takto:

 1. 10 ml šťavy z aloe sa zmieša s 20 ml zahriateho medu a 30 ml alkoholu.
 2. Zmes sa nechá stáť 24 hodín v sklenenej nádobe..
 3. Zložená gáza sa nasiakne zmesou a aplikuje sa na prietrž.
 4. Kompresia je vo veku 3 až 4 hodiny, môže sa nechať cez noc.

Pri použití obkladu je najlepšie klamať: chrbát by nemal byť napnutý, inak produkt nebude fungovať.

Aloe šťava s medom by sa mala aplikovať na uvoľnenú chrbát

Sušené ovocie

Sušené ovocie pomôže posilniť chrbticu, nasýti medzistavcové tkanivá a urýchli metabolizmus..

Používajú sa v nasledujúcom pomere:

 • 5 dielov sušených marhúľ;
 • 1 časť obr.
 • 1 diel prerezať.

Kombinácia výrobkov pomáha posilňovať imunitu, normalizuje trávenie, vyživuje telo vitamínmi a odstraňuje prebytočný odpad..

Sušené ovocie pomáha posilniť vašu chrbticu

fyzioterapia

Fyzioterapeutické metódy sú liečenie chorôb pomocou rôznych fyzikálnych faktorov ovplyvňujúcich telo. Fyzioterapia zmierňuje zápal, urýchľuje regeneráciu.

Metódy používané pri liečbe herniovaných diskov zahŕňajú:

 • ultrafrekvenčná alebo UHF terapia;
 • laserová terapia;
 • magnetické pole;
 • diadynamické prúdy;
 • galvanizácia;
 • elektroforéza liekov.

Terapia UHF sa používa na liečbu prietrže

Používajú sa tiež blata, sprchy a vane s výrazným terapeutickým účinkom. Fyzioterapia je doplnková metóda a funguje lepšie v kombinácii s inými postupmi..

Fyzikálna terapia počas remisie pomáha zmierniť svalové kŕče miechy, uvoľňuje nervové vlákna, zlepšuje metabolizmus a odstraňuje zápaly..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice:

 1. Ľahnite si na chrbát. Ohnite ruky za lakte, dlane dajte do blízkosti ramien. Natiahnite hrudník nahor, vyklente sa, zostaňte v póze, počítať do 10 a vrátiť sa do východiskovej polohy.
 2. Natiahnite ruky okolo tela, ohnite kolená. Zdvihnite panvu, stlačte stehenné svaly, ostaňte, namáhajte zadné svaly, spočítajte 10 a choďte dolu..
 3. Narovnať nohy, natiahnite ruky. Ak sa opierate o dlane, pokúste sa vstať z podlahy a zároveň namáhať chrbtové svaly.
 4. Dajte ruky za hlavu. Ohnite jednu nohu na koleno, pritiahnite ju k hrudníku, potom ju narovnajte a sklopte. Opakujte pre druhú nohu.
 5. Súčasne zdvihnite narovnanú ruku a nohu na jednej strane, držte ich 10 sekúnd a sklopte dozadu. Opakujte pre druhú stranu.
 6. Narovnajte ruky a nohy. Zdvihnite nohy nahor: jednu na koleno, druhú rovnú. Takto držte 20 sekúnd, sklopte nohy a zamieňajte ich pozície.
 7. Ľahnite si na brucho. Ohnite lakte, pritlačte si dlane k ušiam a zdvihnite trup. Držte pózu po dobu 10 sekúnd, potom si ľahnite.
 8. Ohnite lakte, položte dlane na zem. Zdvihnite trup nahor, zohnite sa v chrbte, počítajte do 5 a choďte dolu.
 9. Ruky držte od seba, ohýbajte kolená. Kop 20-30 sekúnd.

Počet opakovaní sa vyberá individuálne a závisí od veku, priebehu ochorenia a fyzickej prípravy pacienta.

Dôležité! Cvičebná terapia je potrebná iba pod dohľadom špecialistu: nadmerné zaťaženie, nesprávne cvičenie a triedy v akútnom období ochorenia spôsobia organizmu viac škody ako úžitku.

Manuálna terapia

Manuálna alebo manuálna terapia je účinná metóda, ako sa zbaviť prietrže v ranom štádiu. Metóda je povolená pre všetky indikácie, s výnimkou neurologických porúch na pozadí choroby. Pred zákrokom by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, zvážiť kontraindikácie a možné riziká.

Terapeutický účinok manuálnej terapie spočíva v týchto účinkoch:

 1. Zbavte sa pravidelnej a systematickej bolesti chrbtice.
 2. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách chrbta.
 3. Zníženie tlaku mozgovej miechy.
 4. Znížené napätie svalov, zvýšený tonus.
 5. Korekcia posunu stavca.

Terapia UHF sa používa na liečbu prietrže

Používajú sa tiež blata, sprchy a vane s výrazným terapeutickým účinkom. Fyzioterapia je doplnková metóda a funguje lepšie v kombinácii s inými postupmi..

Fyzikálna terapia počas remisie pomáha zmierniť svalové kŕče miechy, uvoľňuje nervové vlákna, zlepšuje metabolizmus a odstraňuje zápaly..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice:

 1. Ľahnite si na chrbát. Ohnite ruky za lakte, dlane dajte do blízkosti ramien. Natiahnite hrudník nahor, vyklente sa, zostaňte v póze, počítať do 10 a vrátiť sa do východiskovej polohy.
 2. Natiahnite ruky okolo tela, ohnite kolená. Zdvihnite panvu, stlačte stehenné svaly, ostaňte, namáhajte zadné svaly, spočítajte 10 a choďte dolu..
 3. Narovnať nohy, natiahnite ruky. Ak sa opierate o dlane, pokúste sa vstať z podlahy a zároveň namáhať chrbtové svaly.
 4. Dajte ruky za hlavu. Ohnite jednu nohu na koleno, pritiahnite ju k hrudníku, potom ju narovnajte a sklopte. Opakujte pre druhú nohu.
 5. Súčasne zdvihnite narovnanú ruku a nohu na jednej strane, držte ich 10 sekúnd a sklopte dozadu. Opakujte pre druhú stranu.
 6. Narovnajte ruky a nohy. Zdvihnite nohy nahor: jednu na koleno, druhú rovnú. Takto držte 20 sekúnd, sklopte nohy a zamieňajte ich pozície.
 7. Ľahnite si na brucho. Ohnite lakte, pritlačte si dlane k ušiam a zdvihnite trup. Držte pózu po dobu 10 sekúnd, potom si ľahnite.
 8. Ohnite lakte, položte dlane na zem. Zdvihnite trup nahor, zohnite sa v chrbte, počítajte do 5 a choďte dolu.
 9. Ruky držte od seba, ohýbajte kolená. Kop 20-30 sekúnd.

Počet opakovaní sa vyberá individuálne a závisí od veku, priebehu ochorenia a fyzickej prípravy pacienta.

Dôležité! Cvičebná terapia je potrebná iba pod dohľadom špecialistu: nadmerné zaťaženie, nesprávne cvičenie a triedy v akútnom období ochorenia spôsobia organizmu viac škody ako úžitku.

Manuálna terapia

Manuálna alebo manuálna terapia je účinná metóda, ako sa zbaviť prietrže v ranom štádiu. Metóda je povolená pre všetky indikácie, s výnimkou neurologických porúch na pozadí choroby. Pred zákrokom by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, zvážiť kontraindikácie a možné riziká.

Terapeutický účinok manuálnej terapie spočíva v týchto účinkoch:

 1. Zbavte sa pravidelnej a systematickej bolesti chrbtice.
 2. Zlepšenie metabolických procesov v tkanivách chrbta.
 3. Zníženie tlaku mozgovej miechy.
 4. Znížené napätie svalov, zvýšený tonus.
 5. Korekcia posunu stavca.

Manuálna terapia je účinná v skorých štádiách ochorenia.

Procedúru by mal vykonávať manuálny terapeut s vyšším lekárskym vzdelaním. Najlepšie zo všetkého, ak ide o neurológa so zodpovedajúcou špecializáciou.

Postupy manuálnej terapie sa môžu striedať s klasickými masážnymi technikami: dosiahne sa výraznejší a výraznejší účinok.

akupunktúra

Medzi netradičné spôsoby liečby patrí akupunktúra: je to čínska akupunktúra, známa tiež ako akupunktúra. Metóda urýchľuje metabolizmus a regeneráciu bodovou stimuláciou určitých zón.

Akupunktúra pomáha zbaviť sa prietrže

V modernej medicíne je akupunktúra kombinovaná s liečbou, špeciálnou masážou a cvičením. Kýlu sa môžete zbaviť pomocou tradičných ihiel alebo laserovej akupunktúry: táto metóda využíva laserový lúč na pôsobenie v miestach bez poškodenia kože..

Hardvérové ​​ošetrenie

Pri fyzickej terapii doma môžete použiť hardvérové ​​metódy: zahŕňajú používanie zariadení a zariadení, ktoré je možné používať bez dozoru lekára.

Darsonval

Darsonval je multifunkčné zariadenie, ktoré vysiela vysokofrekvenčné impulzné prúdy a elektrický náboj. Používa sa doma pri liečbe zápalových ochorení, na odstránenie vyrážok a zmien súvisiacich s vekom..

Multifunkčný nástroj Darsonval

Pri medzistavcovej prietrži vykazuje Darsonval tieto účinky:

 • rozširovanie a posilňovanie krvných ciev, zlepšený prietok krvi;
 • aktivácia metabolických procesov v tele;
 • regenerácia poškodeného tkaniva chrupavky;
 • zastaviť degeneratívne procesy v chrbtici.

Darsonval sa používa 5-7 krát týždenne, doba expozície - 10-15 minút. Celý priebeh procedúr je 2 - 3 týždne.

Almag-01

Almag je domáci magnetoterapeutický prístroj, ktorý vytvára nízkofrekvenčné magnetické pole. Pod vplyvom nabitých častíc zariadenia sa spustí oxidácia, redukčné procesy a ionizácia.

Prístroj Almag-01 na magnetoterapiu

Účinok prístroja na telo:

 • zrýchlenie a posilnenie metabolických procesov;
 • zníženie zápalového procesu;
 • odstránenie opuchu končatín a chrbta;
 • zmiernenie svalového napätia;
 • zbaviť sa kŕčov a bolesti.

Aplikujte Almag-01 v súlade s pokynmi a neprekračujte expozičný čas.

Sanitárne ošetrenie

V kúpeľných podmienkach sa používajú rôzne liečebné metódy:

 • fyzioterapeutické hardvérové ​​metódy;
 • terapeutické bahenné kúpele;
 • špeciálne duše na obnovenie tela;
 • fyzioterapeutické cvičenia s miernym cvičením;
 • manuálne metódy a masáže;
 • správny režim dňa a výživa.

Kombinácia týchto metód prispieva k rýchlemu ošetreniu medziobratlovej kýly.

Liečebná sprcha pomáha telu zotaviť sa

dodržiavanie

Čo robiť v období akútneho priebehu choroby:

 1. Nezdvíhajte ani neprenášajte ťažké bremená..
 2. Vyhnite sa skákaniu a aktívnemu športe.
 3. Spať najmenej 8 hodín v pohodlnej polohe.
 4. Neohýbajte sa ani prudko neohýbajte..
 5. Znížte obsah kalórií vo vašej strave.
 6. Vylúčte solené, údené korenené jedlá z ponuky.
 7. Znížte množstvo rýchlo stráviteľných uhľohydrátov, pridajte vlákninu.

Odstráňte údené a korenené jedlá z vašej stravy

Mali by ste spať na špeciálnej ortopedickej matraci. Počas bdelosti by ste mali nosiť korzet alebo obväz, ktorý fixuje chrbticu v správnej polohe a uvoľňuje svalové napätie..

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť medzistavcová prietrž?

Neliečená hernia medziobratlovej platničky môže mať vážne následky:

 • na zhoršenie srdcových funkcií;
 • gastritída, kolitída a pankreatitída;
 • chronická bronchitída;
 • komplexná radikulitída;
 • k narušeniu krvného obehu v mozgu;
 • patológii panvových orgánov;
 • hladiť.

S pokročilými štádiami ochorenia môže spôsobiť poruchu pohybovej aktivity, ochrnutie rúk a nôh.

Medzistavcová kýla je plná porúch krvného obehu v mozgu

prevencia

Výskyt medzistavcovej prietrže sa dá zabrániť nasledujúcimi spôsobmi:

 1. Odvykanie od fajčenia: nikotín obmedzuje krvné cievy, ktoré môžu spôsobiť stavovú prietrž.
 2. Aktivity v bazéne: plávanie posilňuje svalový korzet, zlepšuje fungovanie pohybového aparátu, udržuje chrbticu v správnej polohe.
 3. Domáca gymnastika: nezávislé cvičenia na rozvoj pružnosti posilňujú svaly a zlepšujú držanie tela.
 4. Terapeutická masáž: normalizácia prísunu krvi v chrupavke zlepšuje metabolizmus a saturáciu tkanív kyslíkom.
 5. Posilnenie imunity: zníženie počtu zápalových a infekčných chorôb znižuje pravdepodobnosť zápalu diskov chrupavky a prietrže.
 6. Zvýšená hladina kolagénu: včasná liečba ochorení pečene a užívanie liekov s kolagénom posilní medzistavcové platničky.
 7. Odolnosť proti stresu: preťaženie nervov obmedzuje krvné cievy v tele, čo môže vyvolať vzhľad bedrovej prietrže.

Plávanie posilňuje chrbát

Medzistavcová kýla je vážna choroba, ale môžete sa jej zbaviť, ak s ňou začnete včas bojovať. Správne vypracovaný liečebný režim a vykonané postupy pomôžu predchádzať chirurgickému zákroku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.
Tréning chrbta na cvičebných strojoch má svoje výhody a nevýhody v porovnaní s prácou s voľnými váhami. V niektorých prípadoch bude trenažér chrbtového svalstva oveľa účinnejší a bezpečnejší ako činka a činky.
Kontraindikácie chirurgického riešenia problémuExistujú určité podmienky, za ktorých nie je operácia priradená: komplexné patológie vnútorných orgánov; závažný diabetes mellitus, sprevádzaný výrazným oslabením imunitného systému; obezita s komplikáciami vo forme chorôb kardiovaskulárneho systému; alergická reakcia na lieky na anestéziu.