loader

Hlavná

Pažerák

Lieky na bolesti chrbta

Bolesť chrbta je prirodzená reakcia tela na závažné nadmerné zaťaženie, zranenie alebo predĺžený pobyt v jednej polohe. Zbaviť sa toho môžu rôzne masti na lieky a lieky proti bolesti. Sú prezentované na lekárňových policiach v širokej škále, takže vždy existuje problém s výberom správnej možnosti. Je však potrebné si uvedomiť, že nie je vždy možné zapojiť sa do samoliečby pomocou voľne predajných prostriedkov. Existujú situácie, keď musíte okamžite kontaktovať špecialistu..

Ako anestetizovať chrbát?

Bolesť v chrbte je pomerne častým príznakom. Dôvod môže byť skrytý pri rôznych poruchách tela. Nepohodlie sa prejavuje v akútnej forme, ktorá obmedzuje pohybujúcu sa osobu, nedovoľuje mu normálne sa pohybovať a plniť ani jednoduché úlohy. Problém je odstránený pomocou moderných liekov. Na záchranu prichádzajú lieky proti bolesti alebo protizápalové lieky. Vyberajú sa s prihliadnutím na tieto faktory:

 • Hmotnosť a vek pacienta.
 • Diagnostika je k dispozícii.
 • Závažnosť progresie ochorenia.
 • Príčina bolesti.
 • Štádium vývoja patológie.
 • Prítomnosť kontraindikácií alebo alergická reakcia.
 • Aké lieky už pacient užíva.

Pravidlá pre výber lieku

Lieky proti bolesti sa vyberajú pre bolesti chrbta vždy individuálne. Pre niektorých pacientov nemusí byť táto forma jednoducho vhodná a podľa rozhodnutia lekára je vhodnejšie použiť injekcie, kvapkadlá, externé masti. Pri dávkovaní je tiež potrebné dávať pozor, pretože prekročenie odporúčaní má vážne následky.

Pri výbere vhodného lieku je potrebné vziať do úvahy nasledujúce body:

 • Nikdy by ste nemali získať silnú drogu, ktorá pomohla priateľovi zbaviť sa pooperačnej bolesti. Vždy by ste mali začať s mäkšou a bezpečnejšou drogou. A iba v prípade, že by neexistovala účinnosť, mali by sa lieky zmeniť.
 • Pri štípaní nervových zakončení alebo pri zhoršovaní závažných patologických stavov nemôžu bežné tablety na bolesti chrbta vylúčiť akútnu bolesť, preto sú potrebné blokády novokainu alebo injekcie..
 • Ak v mieste lokalizácie bolesti pociťujete horúčku a opuch, je zjavný zápalový proces. Akékoľvek dobré NSAID vám pomôžu s tým vyrovnať sa. Analgetiká a podobné lieky proti bolesti sa s touto úlohou nemôžu vyrovnať.
 • Účinný liek zmierňuje nepríjemné pocity dostatočne rýchlo po podaní. Ďalšia tableta sa má užiť skôr ako predchádzajúca.
 • Chronické bolesti chrbta a dolnej časti chrbta si vyžadujú integrovaný prístup. Neustále zneškodňovanie pacienta liekmi zhoršuje situáciu a prispieva k progresii patológie.
 • Masti, gély a náplasti sú dobre kombinované s akýmikoľvek inými liekmi a výsledný analgetický účinok vám umožňuje znížiť dávkovanie a tým minimalizovať pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Nemôžete kúpiť nesteroidné protizápalové lieky bez lekárskeho predpisu pre ľudí so peptickým vredom, zlyhaním obličiek, patológiou pečene. Bezpečný analóg sa pre ne vyberie jednotlivo. Prítomnosť zhubného nádoru vyžaduje použitie omamných látok proti bolesti, liečba ich použitím sa vykonáva v nemocnici..

Druhy liekov na bolesti chrbta

Pacientom sa predpisujú tabletky na bolesť chrbta veľmi odlišného typu, v závislosti od typu a charakteru bolesti. Vzhľadom na lokalizáciu postihnutej oblasti a možné vedľajšie účinky prichádzajú k záchrane protizápalové lieky, analgetiká, syntetické lieky, svalové relaxanciá a kortikosteroidy. Každá skupina má svoje vlastné charakteristiky a je zameraná na zastavenie pocitov bolesti určitej povahy..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

NSAID sú jednou zo skupín liekov, ktoré sa široko používajú pri bolestiach dolnej časti chrbta. Ich cieľom je zmierniť prejavy nepríjemných príznakov, zmierniť horúčku, zastaviť zápalový proces. Keď liek vstúpi do tela, znižuje účinok biologicky aktívnych látok, čím eliminuje nepohodlie, bolesť a opuch. Najslávnejší predstavitelia skupiny rozlišujú:

 • Naproxén. Je založený na účinnej látke s rovnakým názvom, ktorá účinne ovplyvňuje telo a odstraňuje horúčku a bolesť. Používateľom sa podáva vo forme tabliet s rôznymi dávkami. Použite, ak je príčinou patológia chrbtice. Používa sa opatrne v prípade chronických ochorení, pretože liek predlžuje čas tvorby krvi a môže tiež zvyšovať účinok prijímania nepriamych antikoagulancií. Tieto lieky zahŕňajú warfarín, acenocumarol a neodicumarín.
 • Ketoprofén. Je predpisovaný ako alternatíva k ibuprofenu, pretože má podobnú štruktúru a účinok. Je ponúkaný v lekárňach nielen vo forme tabliet, ale tiež vo forme čapíkov, kapsúl, injekčných roztokov alebo intramuskulárnych injekcií. Veľkou výhodou je prijateľná cena lieku, ako aj efektívne odstránenie nepríjemných symptómov.
 • Ketoprolak. Používa sa na liečbu poranení miechy, chronických patológií pohybového aparátu. Je zahrnutý lekármi v priebehu rehabilitácie po operácii. Je ponúkaný v lekárni vo forme tabliet alebo injekčného roztoku (intravenózne a intramuskulárne). Lieky dokonale odstraňujú bolesť, zápal, zmierňujú horúčku. Dávka sa volí individuálne v závislosti od telesnej hmotnosti..
 • Diclofenac. Jeden z populárnych predstaviteľov NSAID, ktorý vám umožňuje odstrániť loptu, účinne anestetizovať a zmierniť zápal. Liek je dostupný vo forme kapsúl, tabliet, čapíkov alebo injekcií. Je to tabletová forma, ktorá sa z dôvodu pohodlia a jednoduchosti široko používa pri liečbe bolesti chrbta. Droga je predpísaná na bolesti spôsobené zraneniami, exacerbáciami chronických chorôb, podchladením, podvrtnutím, patologickým procesom. Nepoužíva sa na pozadí primárnych liekov založených na ľubovníku bodkovanom, pilulkách na spanie alebo drogách, ktoré znižujú krvný tlak.

Protizápalové lieky sa ľahko vydávajú v lekárni bez lekárskeho predpisu, ale mali by sa používať opatrne. Lekári ich vždy dopĺňajú svalovými relaxanciami alebo chondroprotektormi na liečenie problémov so zadami..

Steroidné protizápalové lieky

Ak konvenčné lieky proti bolesti nezvládajú túto úlohu, lekári predpisujú steroidné lieky. Pomáhajú vyrovnať sa s ťažkou bolesťou, účinne potláčajú zápalový proces. Najlepšie nástroje z tejto série sú:

Lieky sa používajú najčastejšie vo forme injekčného roztoku, pretože vám umožňujú poskytovať neodkladnú starostlivosť a rýchlo zbaviť pacienta utrpenia. Dlhodobé používanie liekov proti bolesti je neprijateľné, pretože negatívne ovplyvňujú činnosť vnútorných orgánov, najmä srdca, krvných ciev, žalúdka, čriev..

Lieky na spinálnu prietrž: prehľad liekov a účinok ich použitia

Je možné, že si nemožno spomenúť na jediný prípad, v ktorom pacientka dokázaná medzistavcová prietrž nevyžaduje skôr alebo neskôr užívanie drog. Lieky pomocou určitých prostriedkov prietrže chrbtice sa zvyčajne uskutočňujú v počiatočnom štádiu jej výskytu, keď je pacient náhle obmedzený silnou a akútnou bolesťou, ako aj počas období exacerbácie. Aké sú znaky liečby hernie liekmi a na čo sú tieto lieky??

Krčka prietrže na MRI.

Funkcie a ciele liečby kýly

V interiktálnom období, ktoré sa nazýva štádium „stabilnej klinickej remisie“, sa zvyčajne nevyžaduje užívanie drog a pacient niekedy úplne zabudne, že má výčnelok a prietrž krčnej alebo bedrovej chrbtice. To spôsobuje riziko nesprávneho správania a následkom pošmyknutia na ľade, podchladenia chrbta, náhleho pohybu, vzpierania, prietrže sa opäť mierne zvyšuje, začína sa kompresia okolitých mäkkých tkanív, väzov a nervových koreňov. Mimochodom, miecha nebolí, keď je stlačená - nemá receptory bolesti. Výsledkom je, že sa syndróm bolesti opäť vracia a vyžaduje použitie určitých liekov. Na fotografii - príklad MRI hernie krčnej chrbtice, ktorá viedla ku kompresii miechy - vývoj vážnej komplikácie. Kýla je znázornená šípkou.

Aké sú ciele liekov na liečbu medzistavcovej prietrže? Tieto ciele sú uvedené nižšie:

 • odstránenie bolesti, symptomatický cieľ. Po dosiahnutí cieľa sa pacient začína obsluhovať v každodennom živote, pohybuje sa a môže nezávisle navštíviť zdravotnícke zariadenie;
 • zmiernenie zápalu a edému, ktoré je spôsobené kompresiou herniovou tvorbou rôznych štruktúr mäkkých tkanív. Zmiernenie príznakov zápalu tiež zmierňuje bolesť a umožňuje pacientovi zlepšovať kvalitu života. Našťastie existuje celá skupina nesteroidných protizápalových liekov - NSAID, ktoré kombinujú lieky proti bolesti a protizápalové vlastnosti;
 • zníženie svalového kŕča, ktorý sa vyvíja v hlbokých svaloch chrbta v reakcii na dráždivý účinok prietrže a vytvára takzvaný sekundárny myofasciálny syndróm.

Toto je stav, pri ktorom je v chrbte dlhý, chronický zdroj bolesti spojený s napätými svalmi. Tieto plomby sú zdrojom narušeného obehu. Ako viete, každý sval môže reagovať na bolesť a podráždenie iba jedným známym spôsobom - ide o ostré kontrakcie. Kýla spôsobuje neustálu bolesť, preto je sval na dlhú dobu v kontrakcii.

Výsledkom je, že cievy zásobujúce svalovú krvou sa zužujú a svalové tkanivo bráni žilovému výtoku. Metabolické produkty sa hromadí vo svaloch vrátane kyseliny mliečnej a to vedie k sekundárnemu chronickému kŕču, ktorý vytvára začarovaný kruh. Takéto uzávery môže neurológ ľahko zistiť počas prehmatávania zadných svalov. Sú umiestnené paravertebrálne, tj vedľa stavcovej línie vpravo a vľavo.

Anestézia, protizápalové lieky, ako aj lieky, ktoré zmierňujú chronický svalový spazmus (alebo svalové relaxanciá) a tvoria tri piliere liekovej liečby pre medzistavcové výčnelky a prietrže, keď sa objavia a zhoršujú..

Všetky tieto lieky sú liečivá alebo lieky (ktoré niekedy nie sú úplne správne nazývané liekmi) hneď na začiatku, v prípade zvlášť akútnej bolesti sa používajú spravidla parenterálne, to znamená vo forme intramuskulárnych injekcií. Potom, zvyčajne po 3 až 4 dňoch, sa začne prechod na formy tabliet a spája sa lokálna liečba. Pacientovi sú predpísané rôzne krémy, gély a masti, ktoré sa natierajú alebo nanášajú na požadovanú oblasť chrbta v projekcii medzistavcovej prietrže, ako aj okolité svalové hmoty..

Môžu sa tiež nazývať ďalšie metódy liečby drogami. Toto je menovanie rôznych vitamínov, najskôr aj intramuskulárne, a potom v tabletách je možné menovanie rôznych chondroprotektorov. Ako však ukázala prax, chondroprotektory nemajú osobitný význam, ani preukázaný mechanizmus účinku. Samostatne existuje terapia, keď sa pohotovostná starostlivosť vykonáva vo forme blokád, ale tento problém sa v článku nebude brať do úvahy. Je potrebné poznamenať, že ani jeden liek nedokáže radikálne vyliečiť výstupok a prietrž a vylúčiť ho ako fyzický objekt. To je možné dosiahnuť iba pomocou chirurgického zákroku neurochirurga. Môžete povedať viac. Žiadne relácie osteopatie, manuálna terapia, kraniosakrálna terapia, šoková vlna, elektroforéza s karipazímom, karboxyterapia, trakčná terapia atď. - nevedú k radikálnemu vyliečeniu osteochondrózy z týchto komplikácií. Áno, stav pacientov pod vplyvom zručných rúk masážneho terapeuta sa skutočne výrazne zlepšuje. Zároveň sa však obnoví prietok krvi v hlbokých svaloch, normalizuje sa ich metabolizmus a nikde nezmizne „číhajúci“ výčnelok alebo prietrž a pri ďalšom zhoršení sa znova prejaví.

Čo nevyvoláva výčnelok a prietrž

Okamžite by sa malo objasniť, že v Ruskej federácii neexistuje spôsob, ako liečiť aj veľmi silnú akútnu bolesť chrbta spôsobenú prietržou narkotickými analgetikami, napríklad použitím náplasti Durogezik. To, čo sa používa vo vyspelých krajinách, ako sú USA, Veľká Británia, Izrael, Česká republika, kde sa ošetrenie kýly uskutočňuje podľa moderných štandardov as veľkou účinnosťou, je v Rusku prakticky nemožné. Lekár, ktorý predpísal Durogezikovi najmenej prietrži, riskuje, že zostane bez postavenia av krajných prípadoch upozorní príslušné orgány..

Tiež nie je akceptované liečiť medzistavcové prietrže pomocou liekov nazývaných antispasmodiká. Napríklad Baralgin alebo No-shpa nebudú účinné, pretože uvoľňujú hlavne hladké svaly vnútorných orgánov a nesúvisia so zadnými svalmi, hoci anestetizujú kŕče pri žlčníkových chorobách..

Je zbytočné „liečiť“ medzistavcovú prietrž s analgiom a inými starými drogami. Aspirín, všetky odrody kyseliny acetylsalicylovej, ako aj paracetamol, nebudú mať žiadny vplyv na bolesť. Ich úlohou je znížiť teplotu. Mimochodom, s exacerbáciou osteochondrózy a objavením sa bolesti chrbta spôsobenej výčnelkami a prietržami nikdy nedochádza k zvýšeniu teploty..

Ak existuje horúčka uprostred bolesti chrbta, potom je to pravdepodobne vážne znamenie exacerbácie pyelonefritídy, prítomnosti atypických foriem cholecystitídy a apendicititídy s ožiarením chrbta a iných závažných chorôb..

Neaplikujte výčnelok a prietrž pomocou rôznych angioprotektorov, ako je pentoxifylín, trental a ďalšie. Ich úlohou je zlepšovať kapilárnu mikrocirkuláciu pri chorobách, ako je diabetes mellitus, Raynaudov syndróm atď. Pretože medzistavcová chrupavka vo všeobecnosti nemá žiadne cievy, nemá zmysel ich používať. A nemá zmysel zlepšovať mikrocirkuláciu v spastických svaloch, pretože najskôr musíte odstrániť svalový spazmus (pomocou svalových relaxancií) a potom sa samotný sval dokáže vyrovnať bez ďalších finančných prostriedkov.

Rôzne „kvapkadlá“ alebo intravenózne infúzie nie sú zobrazené: koniec koncov je prvoradou úlohou odstránenie zápalu a odstránenie opuchov, a to pridaním tekutiny do tela tomu zabráni a môže iba zvýšiť bolesť. Najúčinnejšie lieky sú NSAID a svalové relaxanciá. Pravda, v niektorých prípadoch, prvý deň, s akútnou bolesťou chrbta, môžete dodatočne odstrániť opuch predpísaním ľahkých diuretík, ktoré nepoškodzujú srdce a udržujú draslík v tele. Na tento účel môže byť pacientovi predpísaný spironolaktón (alebo Veroshpiron) na jeden až dva dni.

Zoznam populárnych a účinných liekov

Nižšie sú uvedené najlepšie populárne lieky na liečbu akútnej bolesti chrbta, vrátane prítomnosti výčnelkov a herniovaných diskov. Najskôr je medzinárodný nechránený názov (INN) spoločný pre všetky komerčné analógy (alebo generiká) tohto lieku. Potom - pôvodný liek s týmto INN. Potom sú uvedené niektoré populárne generiká..

Pre každý liek sú priemerné náklady relevantné pre lekárne všetkých foriem vlastníctva v Ruskej federácii do konca júna 2019. Žiadne hodnotenie, obsadenie prvého a posledného miesta nie je uvedené.

Finančné prostriedky NSAID

Prípravky zo skupiny NSAID majú tri dôležité liečivé vlastnosti: znižujú zápalový proces, znižujú bolesť a znižujú horúčku alebo teplotu. Tie druhé sa nezaujímajú o kvalitu s výčnelkami a kýlami.

Je dôležité vedieť, že bez výnimky majú NSAID kontraindikácie a najstaršie lieky prvej generácie, ako napríklad Diclofenac alebo Voltaren, sa zvyčajne nemôžu užívať dlhšie ako dva až tri dni. Všetky dokážu zhoršiť priebeh peptického vredu žalúdka a dvanástnika a vo výnimočných prípadoch dokonca spôsobiť ulcerózne krvácanie. Vedú k exacerbácii erozívnej gastritídy a pri dlhodobom nekontrolovanom užívaní po dobu niekoľkých týždňov môže dôjsť k toxickej hepatitíde lieku.

Napriek veľmi nízkemu bezpečnostnému profilu sa Diclofenac, aj keď je „starým“ liekom, stále považuje za jeden z najúčinnejších a najúčinnejších. Iné lieky, ako je meloxikam a ketoprofén, už patria k liekom druhej generácie, sú bezpečnejšie na použitie, hoci na intramuskulárnu injekciu sa vzťahujú rovnaké pravidlá: nie dlhšie ako 3 až 5 dní..

Meloxikam (Movalis, Amelotex, Arthrosan, Mirlox, Revmart)

Movalis alebo originálny liek meloxikam, ktorý prvýkrát získala nemecká spoločnosť Beringer Ingelheim, je jedným z najlepších vo svojej skupine. Okrem zmiernenia akútnej bolesti chrbta je indikovaný na rôzne formy artritídy, bolesti kĺbov, reumatologické choroby a ďalšie zápalové lézie pohybového ústrojenstva..

Meloxikam má silný protizápalový účinok, musí sa injikovať 1,5 ml intramuskulárne denne počas 3 dní, potom sa používa v tabletách, jedna 7,5 mg tableta raz denne. Ale ani tableta by nemala byť dlhá. Liek je kontraindikovaný u pacientov s bronchiálnou astmou, nosovou polypózou, s exacerbáciou erozívnej gastritídy a žalúdočných vredov, so závažným zlyhaním pečene, počas tehotenstva, dojčenia a tiež do 12 rokov..

Spoločnosť Beringer Ingelheim vyrába Movalis a balenie 3 ampuliek (na krátky chod) s objemom 1,5 ml v priemere stojí 610 rubľov.

Ketoprofén (Ketonal, Arthrosilen, Flamax)

Liek Ketoprofen, ktorého zástupcom je Ketonal, je tiež veľmi populárny a je dostupný nielen v roztoku na intramuskulárne podanie, ale tiež vo forme gélu na lokálne použitie, ktorý bude opísaný neskôr v tabletách, ako aj v rektálnych čapíkoch..

Ketoprofén sa vyznačuje rovnakou patológiou s niekoľkými zmenami: pri artritíde, exacerbácii osteochondrózy chrbtice - výčnelkov a prietržoch, pri migrénach a bolestiach hlavy, rôznych formách neuralgie a radikulitídy, pri dne, ako aj pri pooperačnom syndróme bolesti, a to aj po mikrodisektómii..

Intramuskulárna injekcia zahŕňa jednu ampulku (100 mg) raz alebo dvakrát denne, maximálna denná dávka sú 2 ampulky. Liek má tiež výrazné spektrum kontraindikácií. Okrem kontraindikácií uvedených vyššie pre Movalis sa Ketonal nemôže používať na hemofíliu, dekompenzované zlyhanie srdca. Liek sa nesmie používať u detí mladších ako 15 rokov. Ketonal, vyrobený spoločnosťou Sandoz z Rakúska, stojí 225 rubľov. v balení po 10 ampúl.

Diclofenac (Voltaren, Diclobene, Diclovit, Dorosan, Ortofen)

Nakoniec, tretí liek, ktorý sa bežne používa pri výčnelkoch a prietržoch, je diklofenak a možno najčistejší a najúčinnejší je pôvodný Voltaren, ktorý vyrába švajčiarska spoločnosť Novartis. Jeho cena je v priemere 260 rubľov. v balení 3 ampulky po 5 ml. Ale sú dostupnejšie analógy. Takže diklofenak, ktorý vyrobila srbská spoločnosť Hemofarm, bude stáť iba 40 rubľov za rovnaké balenie. To naznačuje vysokú popularitu tohto lieku..

Voltaren je účinný liek proti bolesti: účinok sa prejaví do 20 - 30 minút. Tento liek sa tiež široko používa na rôzne zápalové a degeneratívne lézie muskuloskeletálneho systému, na bolesti chrbta, na lumbago, cervikaliu, ischias, vrátane výčnelkov a hernií. Je tiež indikovaný na závažné záchvaty migrény..

Intramuskulárne sa má podávať hlboko, dávka raz denne a v prípade zvlášť silnej bolesti sa injekcie môžu vykonávať dvakrát denne, s intervalom niekoľkých hodín. Odporúča sa použiť najnižšiu možnú dávku a najkratší možný priebeh liečby.

Svalové relaxanciá

Liečba akútnej bolesti chrbta bude neúplná bez vymenovania svalových relaxancií. Odstránením sekundárneho svalového kŕča zlepšujú krvný obeh a pomáhajú znižovať závažnosť chronickej bolesti chrbta, ktorá často viac menej sprevádza dokonca stav remisie s výčnelkami a prietržami.

V súčasnosti sa najčastejšie používajú nasledujúce svalové relaxanciá: Midokalm a Sirdalud. Výhodou lieku Midokalm je, že sa môže používať v prvých dňoch rozvoja akútnej bolesti, pretože je dostupný nielen v tabletách, ale aj v ampulkách na intramuskulárnu injekciu. Táto forma uvoľnenia sa nazýva Midokalm - Richter. Tizanidín alebo Sirdalud nie je predpísaný v akútnom období, pretože je dostupný iba v tabletách. Iné lieky, ktoré majú silný a hrubý účinok, ako napríklad baklofén, sa nepoužívajú na liečbu akútnej bolesti chrbta výčnelkami a kýlami..

Tolperison (Midocalm)

Tolperison je originálny liek Midokalm, ktorý vyrába maďarská farmaceutická spoločnosť Gedeon Richter, v balení po 5 ampúl (1 ml). Okrem tolperisonu sa do roztoku pridal lidokaín na zmiernenie bolesti, pretože jeden tolperisón je pri intramuskulárnom podaní dosť bolestivý. Takéto balenie stojí 475 rubľov.

Lidokaín patrí do skupiny relaxantov centrálneho svalstva a ovplyvňuje špecifické reflexy miechy. V dôsledku toho sa zníži pripravenosť reflexu v retikulospinálnom trakte a zvýši sa cirkulácia periférnej krvi vo svaloch. Tolperison má po ceste mierny antiadrenergický a antispasmodický účinok..

Tento liek je indikovaný pre všetky stavy, pri ktorých sa pozorujú kŕče a zvýšený tonus pruhovaných svalov. Nejde iba o akútnu a chronickú bolesť chrbta, ale aj o mozgovú príhodu, roztrúsenú sklerózu, svalovú spasticitu s artrózou veľkých kĺbov. Používa sa tiež v komplexnej liečbe po chirurgickom zákroku. Je potrebné aplikovať Midokalm intramuskulárne, jeden mililiter dvakrát denne. Midokalm je kontraindikovaný pri závažných formách myasténie gravis, počas tehotenstva, dojčenia a tiež u detí do 18 rokov..

Tizanidín (Sirdalud)

Liek Sirdalud je dostupný iba v tabletách, čo znamená, že je nežiaduce ho používať v prvých dňoch so syndrómom obzvlášť závažnej bolesti. Jeho úlohou je mierna podporná terapia počas obdobia upadajúcej exacerbácie, keď bolesť nie je taká silná a sekundárny myofasciálny syndróm je stále zachovaný.

Sirdalud spôsobuje viditeľný vedľajší účinok: neodporúča sa používať ľuďom, ktorí šoférujú, pretože Sirdalud spôsobuje ospalosť a veľmi často. Ak je to predpísané tým, ktorí bránia zaspaniu bolesti chrbta, je to skôr účinné riešenie.

Je potrebné pamätať na to, že tizanidín sa má vysadiť pomaly, najmä ak bola liečba dlhá. Ak sa náhle ukončí, pacient môže zvýšiť krvný tlak a vyvinúť atak tachykardie. Ak viete o týchto vlastnostiach lieku, môže sa použiť na výčnelky a prietrže na 10-12 dní a potom preniesť pacienta na hardvér alebo manuálnu fyzioterapiu a plávanie. Sirdalud vyrába Novartis a balenie 30 4 mg tabliet stojí 300 rubľov.

Vitamíny - Milgamma (Binavit, Vitaxone, Combilipen, Larigamma)

Možno jeden z vitamínov možno nazvať iba jedným liekom - toto je Milgamma. Obsahuje potrebný komplex vitamínov B, konkrétne B6, B12 a B1, spolu s roztokom novokainu. Tieto vitamíny zlepšujú trofické nervové tkanivo a pomáhajú pacientovi rýchlo eliminovať neurologické poruchy spojené s kompresiou herniovým vyčnievaním nervových štruktúr: segmentové korene. Keď bola predpísaná Milgamma, významne sa skrátila doba existencie nepríjemných pocitov, ako je necitlivosť, pocit „plazenia sa“ v nohách alebo pažiach, v prítomnosti hernie bedrovej alebo krčnej chrbtice. Obnovenie sily v končatinách išlo rýchlejšie. Okrem komplikácií s osteochondrózou je Milgamma indikovaná pre rôzne formy neuritídy, pre paréziu tvárového nervu, pre kŕče nočného svalu a ďalšie podobné stavy. Liek je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti, závažných foriem srdcového zlyhania, u detí, tehotných a dojčiacich žien.

Injekcie Milgammy sa majú podávať denne v 2 ml počas 10 dní. Po ústupe bolesti prechádzajú na tabletové formy lieku, ktoré sa nazývajú „Milgamma Compositum“. Nemecká spoločnosť Solufarm GmbH vyrába Milgamm a jedno balenie s 10 ampulkami určené na priebeh 5 dní stojí v priemere asi 490 rubľov..

Lokálne ošetrenie akútnej bolesti chrbta

Lokálne prostriedky na liečenie akútnej bolesti chrbta sa používajú veľmi často. Jedná sa o rôzne masti, krémy a gély, lekárske omietky. Tieto lieky môžete používať 2 - 3 dni po výskyte akútnej bolesti chrbta, keď sa v dôsledku liekovej terapie začala znižovať intenzita syndrómu bolesti. To je na začiatku injekcie a potom je možné predpísať spolu s tabletami, masťami a krémami.

Prečo je to tak? Faktom je, že medzi masťami je veľa zástupcov s otepľovacím účinkom. Napríklad kapsaicín obsahujúci kapsaicín (výťažok z kajenského korenia) alebo masť Finalgon. Ak tieto lieky použijete okamžite, opačný prírastok sa naopak zvýši, pretože prispievajú k toku krvi do miesta aplikácie, ako aj do hlbokých tkanív. V súlade s tým sa zvýši závažnosť syndrómu bolesti. Ale po niekoľkých dňoch, keď sa intenzita zápalu začne zmenšovať a opuchy sa rozpúšťajú, potom masti na zahrievanie naopak prispejú k zlepšeniu krvného obehu v ohnisku a odstráneniu syndrómu bolesti ich prietokom krvi..

V prvých dňoch objavenia sa veľmi akútnej bolesti môžete v zásade použiť miestne lieky, ktoré sa nezohrievajú. Ide o chladiace masti a krémy obsahujúce mentol a gáfor a ďalšie. Aby ste sa neublížili náhodou nesprávnym výberom, je potrebná konzultácia s lekárom. Zoberme si tri charakteristické miestne lieky používané na akútnu bolesť chrbta, vrátane výčnelkov a kýly. Jedná sa o gél, masť a toto je špeciálna náplast na zahrievanie..

Viprosal In

Viprosal B je terapeutická masť, ktorej účinnými zložkami je terpentínová guma, kyselina salicylová, gáfor a jed zmijí. Tieto zložky sa vyberajú veľmi dobre. Terpentín dráždi pokožku a zvyšuje prietok krvi z pokožky z hlbokých svalov, kyselina salicylová dilatuje krvné cievy, gáfor má rušivý a ochladzujúci účinok. Jed zmija zlepšuje reologické vlastnosti krvi a trofického tkaniva.

Viprosal B je indikovaný na rôzne formy neuralgie, myozitídy, ako aj na príznaky akútnej bolesti chrbta. Táto masť má veľa kontraindikácií. Preto ho nemôžete použiť v prípade pľúcnej tuberkulózy, náchylnosti na cievne kŕče, detí, tehotných a dojčiacich žien, s ťažkým poškodením funkcie pečene a obličiek av niektorých ďalších prípadoch.

Na miesto, kde sa prejavuje bolesť, naneste najviac jednu čajovú lyžičku masti a vtierajte ju do pokožky najviac dvakrát denne. Trvanie liečebného cyklu by nemalo trvať dlhšie ako dva týždne bez konzultácie s lekárom. Spúšťa Viprosal To Tallinn Chemical Farm (Estónsko), jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov stojí 286 rubľov.

Fastum gél

Fastum gél je obľúbený neohrievací prostriedok obsahujúci ketoprofén. V skutočnosti je to ten istý Ketonal, ktorý sa používa nielen v injekciách, ale lokálne. Jeho mechanizmus účinku je tiež spojený s protizápalovým účinkom, ktorý sa dosahuje inhibíciou syntézy prostaglandínov. Okrem toho anestetizuje. Popri osteochondróze, výčnelkoch a prietržoch je indikovaný na reumatizmus, dnu, rôzne zranenia, napríklad dislokácie a výrony, v prípade tendovaginitídy, ako aj na tromboflebitídu povrchových žíl. Pozitívnu spätnú väzbu poskytujú neurológovia, ale aj cievni chirurgovia.

Je potrebné ho aplikovať nanesením tenkej vrstvy gélu na pokožku a jemne votrieť, až dvakrát denne. Rovnako ako v minulosti, liečba nemá trvať dlhšie ako 2 týždne. Fastum gel má rovnaké kontraindikácie ako ketoprofén, ale je ich menej, pretože pri lokálnej aplikácii sa veľmi pomaly vstrebávajú do krvného obehu a prakticky sa v tele nehromadí. Talianska skupina Menarini uvoľňuje gél Fastum, jedna skúmavka s hmotnosťou 50 gramov bude stáť 350 rubľov.

Teplá termálna omietka Ketonal

Táto náplasť v skutočnosti nie je liečivou látkou, ale prostriedkom domácej fyzioterapie. Obsahuje železný prášok, aktívne uhlie, soľ a vodu. Keď sa tieto komponenty kombinujú na jednom povrchu (čo sa stane po odstránení ochranného filmu z náplasti), rýchlo sa zahrieva na účinnú teplotu 45 stupňov. To mu umožňuje zahriať potrebnú časť dolnej časti chrbta na 10 hodín.

Termoplast sa prejavuje pri chronickej bolesti chrbta v štádiu upokojujúcej exacerbácie výčnelkami a kýlami. Pripomeňme, pretože sa zahreje, v prvých dňoch sa nemôže použiť. Náplasť má napriek jednoduchosti suchého tepla mnoho kontraindikácií. Ale nemá zmysel tu ich popisovať v plnom rozsahu. Túto náplasť vyrába čínska spoločnosť vedená spoločnosťou Sandoz Pharmaceuticals v Slovinsku. Relatívna nevýhoda tejto náplasti je jej pomerne vysoká cena. Za jedno balenie s 10 prúžkami, z ktorých každý je určený na jednorazové použitie, by ste mali zaplatiť 800 rubľov.

Na záver by sa malo povedať, že všetky tieto prostriedky by mal predpisovať iba ošetrujúci lekár v komplexe v určitom poradí, aby sa čo najrýchlejšie zlepšila kvalita života, zvýšila sa škála pohybov v chrbte a zmiernili silné bolesti. Lieky majú kontraindikácie a vedľajšie účinky, takže všetky lieky uvedené v tomto článku by mal predpisovať iba lekár.

Lieky a masti na bolesti chrbta a dolnej časti chrbta

Pri liečení chorôb pohybového ústrojenstva zaujíma drogový prístup k liečbe významné miesto. Najčastejšie predpisované lieky proti bolesti a protizápalové lieky, ktoré účinne zmierňujú bolesť. Takéto lieky vykazujú závažné systémové vedľajšie účinky, preto sa neodporúča ich dlhodobé užívanie..

Na dlhodobú terapiu je vhodná masť na bolesť chrbta: zložky vonkajšej látky pôsobia lokálne, bez toho, aby vyvíjali klinicky významný systémový účinok na organizmus. Musíte vedieť, ktoré lieky sa majú zvoliť, aby sa eliminovali nepríjemné príznaky.

Príčiny bolesti chrbta

Ak chcete zistiť príčinu nepohodlia, musíte vykonať úplné diagnostické vyšetrenie. Poškodenie plnej funkčnosti pohybového aparátu alebo zranenie spôsobí nepohodlie. Vyjasnená hlavná príčina určuje vhodnú taktiku liečby. Najčastejšie komplikácie, ktoré spôsobujú bolesť chrbta:

 • osteochondrosis;
 • trauma alebo svalové napätie;
 • skolióza, svalová nerovnováha;
 • prietrž alebo kýla;
 • radiálny syndróm;
 • spondylarthrosis;
 • vrodené chyby hrebeňa;
 • ischias, lumbago, ischias alebo syndróm myofasciálnej bolesti.

Vo všetkých prípadoch, najmä v období exacerbácie, je dôležité používať systémové a lokálne analgetické protizápalové lieky, ktoré sú najúčinnejšie pri liečbe bolesti chrbta..

Injekcie bolesti chrbta

Pred vymenovaním miestnych nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) sa takmer vždy používajú systémové formy uvoľňovania liekov. V porovnaní s gélmi, masťami a tabletami majú aj napriek veľkému počtu vedľajších účinkov nepopierateľné výhody:

 1. Rýchlosť a efektívnosť. V prípade injekčnej formy uvoľňovania je liek dobre absorbovaný, takže odstraňuje bolesť oveľa lepšie ako gél.
 2. Nie je potrebné brať perorálne, čo je dôležité pre ľudí s chorobami gastrointestinálneho traktu. Aj keď pilulky a injekcie nepriaznivo ovplyvňujú stav žalúdočnej sliznice, pacientovi sa tolerujú ľahšie tolerovateľné formy uvoľňovania v tomto ohľade..
 3. Existujú selektívne lieky s relatívne nižšou gastrotoxicitou v porovnaní s neselektívnymi NSAID, čo umožňuje pokračovať v liečbe injekciami namiesto dvoch až piatich dní..
 4. Najvyššia biologická dostupnosť. Pri vonkajších formách uvoľňovania minimálne množstvo účinnej látky preniká cez kožu v porovnaní s injekciami. Parenterálna (injekčná a inhalačná) forma uvoľňovania je zvlášť dôležitá, ak pacient z akéhokoľvek dôvodu nemôže použiť kapsuly alebo tablety.

Nevýhody injekčnej terapie:

 • zvýšené riziko systémových vedľajších účinkov;
 • nedá sa používať dlho;
 • najdrahšia forma uvoľňovania;
 • bolestivé podávanie;
 • vysoké riziko vzniku žalúdočných problémov - NSAIDs gastropatie (poškodenie žalúdočnej sliznice spôsobené užívaním liekov proti bolesti, ktoré inhibujú aktivitu COX-1 a COX-2).

Príklady najlepších liekov a ich obchodných názvov:

 1. Sodná soľ diklofenaku. Diklofenaková injekcia je zlatým štandardom pri symptomatickej liečbe bolesti chrbta. Uvoľňovacia forma - priehľadná tekutina v ampulkách s objemom 3 ml. Koncentrácia - 25 mg na ml. Jedno balenie obsahuje 5 alebo 10 kusov. Liečivo sa vyznačuje predĺženým účinkom. Na dosiahnutie udržateľnej úľavy stačí postreknúť jednu ampulku denne. Maximálna povolená denná dávka je 150 mg. Trvanie liečby by nemalo presiahnuť 2 dni, po ktorých by ste mali prejsť na tablety alebo na vonkajšie formy uvoľnenia. Analogs - Voltaren, Olfen. Diklofenak je najsilnejšou analgetickou a protizápalovou zložkou spomedzi iných NSAID na trhu. Má tiež najvyššie rozpočtové náklady..
 2. Ketanov - roztok na intramuskulárne a intravenózne podanie, dostupný v dávke 30 mg / ml. Jedna ampulka obsahuje 30 mg účinnej látky - ketorolaktrometamol. Jedno balenie obsahuje 10 ampúl s čírym žltkastým roztokom. Najsilnejším účinkom lieku je analgetikum. Antipyretické a protizápalové vlastnosti lieku sú charakterizované ako slabé a mierne. Najčastejšie sa Ketanov používa na odstránenie pooperačnej bolesti, ale pri silnej bolesti chrbta bude liek dokonale pomáhať. Maximálna denná dávka nemá prekročiť 90 mg (3 ampulky). Prípustné trvanie liečby sú 2 dni, po ktorých prechádzajú na tablety alebo gély. Analógy drogy - Ketorolac, Ketolong.
 3. Meloxikam je jedným z najlepších liekov na liečbu zápalovej bolesti chrbtice. Výhoda lieku spočíva v selektívnom pôsobení v porovnaní s COX-2. To môže významne znížiť riziko vedľajších účinkov z gastrointestinálneho traktu. V dôsledku miernejšieho účinku sa môže injekčné uvoľňovanie liečiva predĺžiť. Injekcie meloxikamu sa používajú päť dní a potom sa menia na tablety. Pokiaľ ide o protizápalové a analgetické vlastnosti, Meloxicam je výrazne nižší ako Diclofenac, a preto je vhodný na použitie v nevydaných prípadoch, keď nepohodlie nedosiahlo kritický bod. Medzi ďalšie nevýhody patria vysoké náklady na liečivo. Generiká: Movalis, Meloxicam-Teva, Revmalgin.
 4. Analgin - nepatrí do triedy nesteroidných protizápalových liekov, ale aktívne sa používa v neurológii a traumatológii. Táto liečivá látka patrí do triedy analgetík. Liečivo sa vyznačuje zvýšenými analgetickými vlastnosťami na pozadí slabých protizápalových a miernych antipyretických vlastností. Produkty ampúl sú dostupné vo forme čírej tekutiny 2 ml. 10 ampúl sa predáva v jednom balení. Droga ide dobre s antispasmodikami, čím sa zvyšuje ich účinok. Analgin nie je vhodný na dlhodobé používanie, pretože má spolu s diklofenakom mnoho vedľajších účinkov.

Vyššie uvedené injekčné lieky sa najčastejšie predpisujú v reumatologickej praxi. Lieky rýchlo zmierňujú bolestivé príznaky a normalizujú stav pacienta.

Iné injekčné lieky

Pri liečení chorôb chrbta sa okrem NSAID používajú relaxanty svalov s centrálnym účinkom, neutrotropické vitamíny skupiny B a chondroprotektory. Spomedzi svalových relaxancií sa najčastejšie používa Midocalm. Toto je injikovateľná látka založená na aktívnej látke tolperisonu. Liek pôsobí primárne na nervové zakončenie miechy a blokuje prenášaný nervový impulz do pohybového aparátu..

Liek zmierňuje napätie a spasticitu bez ovplyvnenia pohyblivosti, kontrakcie svalov a rýchlosti reakcie. Pomocou Midokalm môžete odstrániť bolesti chrbta spojené s hypertonicitou niektorých svalových skupín, silné svalové kŕče. Tieto lieky sa najčastejšie predpisujú na osteochondrózu. Uvoľňovacia forma - priehľadná bezfarebná tekutina s jemným žltkastým odtieňom, naliata do ampúl z tmavého skla v 1 ml. Jedno balenie obsahuje 5 kusov. Po injekčnej terapii sa zvyčajne menia na tablety. Dĺžka prijímania by nemala presiahnuť 1 - 1,5 mesiaca. Analógy - Tolmio, Kalmireks.

Najobľúbenejší liek z kombinácie neurotropných vitamínov je Milgamma. Patrí do skupiny metabolických, vitamínových liekov. Zloženie Milgammy obsahuje také účinné látky:

 • tiamínchlorid (vitamín B1) - 50 mg na 1 ml;
 • pyridoxín hydrochlorid (vitamín B6) - 50 mg na 1 ml;
 • kyanokobalamín (B12) - 500 mcg na 1 ml.

Celkovo ampulka obsahuje 2 ml jasne červenej kvapaliny. Pomocná látka - 2 mg lidokaín hydrochloridu, potrebné na zníženie bolesti v mieste vpichu. 3 vitamíny sa navzájom dobre nezmiešajú, ale do kompozície je zahrnutá stabilizujúca látka, ktorá zabraňuje vstupu aktívnych zložiek do reakcie. Vo veľkých dávkach vitamíny B zmierňujú bolesť spojenú s vedením nervov. Hlavné indikácie pre použitie:

 • neuritída, neuralgia;
 • alkoholická alebo diabetická polyneuropatia;
 • radiálny syndróm;
 • lézie tvárového nervu;
 • retrobulbárna neuritída.

Milgamma sa predpisuje ako súčasť komplexnej liečby zvierania sedacieho nervu, osteochondrózy, bolesti chrbta v bedrovej oblasti, prietrže alebo výčnelku. Trvanie liečby je 2 až 3 týždne, s injekčným intervalom injekcie za 2 až 3 dni. Na udržiavaciu terapiu musíte prejsť na tabletovú formu lieku. Tento liek sa môže používať na liečbu bolesti v ktorejkoľvek časti chrbtice, prakticky bez kontraindikácií. Milgamma sa široko používa vo fyzioterapii.

Vlastnosti účinných látok:

 1. Tiamín ovplyvňuje metabolické procesy, urýchľuje metabolizmus uhľohydrátov a proteínov. Pozitívne ovplyvňuje stav nervovej sústavy. Ovplyvňuje nervové impulzné vedenie.
 2. Vitamín B6 vykazuje inhibičný účinok na nervový systém, odstraňuje podráždenosť a normalizuje. Znížený pyridoxín v tele je spojený s nervozitou, stresom, emocionálnym vyhorením.
 3. Kyanokobalamín vo vysokých dávkach má analgetický účinok. Tento vitamín tiež ovplyvňuje krvný koagulačný systém. Vo vysokých dávkach bojuje s prejavmi zhubnej anémie.

Mliečne analógy - Neurorubín, Neuromax, Neuromultivit.

Počas obdobia zotavovania lekári často predpisujú injektovateľné chondroprotektory, ktoré majú lepší účinok v porovnaní s kombinovaným uvoľňovaním tabliet. Lieky sú dostupné na báze glukozamínu alebo chondroitínu:

 1. Don je účinný liek na báze glukozamín sulfátu. Spolu s práškom na riedenie je rozpúšťadlo na báze injekčného roztoku. Tento liek je predpísaný na osteochondrózu a stavy sprevádzané degeneratívnymi zmenami v kostiach, chrupavkách. Jedno balenie obsahuje 6 ampúl po 1 ml s rozpúšťadlom, zvyšných 6 obsahuje biely prášok v tmavých fľašiach. Liečivo je predpísané na dlhodobé užívanie. Liečba trvá najmenej 30 dní. Jedno balenie stačí na 2 týždne, pretože injekcie sa podávajú trikrát týždenne.
 2. Chondrogard je liek založený na chondroitín sulfáte. Táto látka je súčasťou kyseliny hyalurónovej, synoviálnej tekutiny. S vekom sa množstvo chondroitín sulfátu znižuje, čo vedie k problémom v pohybovom ústrojenstve, kĺboch ​​a chrupavkách. V jednom balení lieku obsahuje 10 ampúl po 2 ml. Kvapalina je bezfarebná, priehľadná a mastná, podáva sa bezbolestne. Jeden priebeh liečby vyžaduje 25 až 35 ampúl. Injekcie sa podávajú každý druhý deň. Priebeh opakovanej terapie sa uskutočňuje najskôr o šesť mesiacov neskôr..
 3. Traumeel je homeopatická látka s nepreukázanou účinnosťou, ale často sa používa na liečenie chorôb pohybového aparátu. Podľa výrobcu majú zložky v zložení liečiva analgetické, protizápalové a regeneračné vlastnosti. Na liečbu bolesti je potrebných 6 ampúl, ktoré sa ukladajú trikrát týždenne. Liečebný cyklus trvá 2 týždne. Po použití injekčného roztoku prejdú na masť alebo gél.

Pred použitím liečivých komponentov sa odporúča konzultovať s lekárom.

Masti na bolesti chrbta - na čo sú a na čo sa používajú?

Pred začatím preskúmania mastí na bolesti chrbta je potrebné analyzovať klasifikáciu externých liekov. Pri reumatoidných a traumatických bolestiach sa používajú otepľovacie masti aj chladiace masti. Ak viete, v ktorých prípadoch je vhodné používať konkrétny druh liekov, môžete sa rýchlo zbaviť nepohodlia pomocou masti na bolesti chrbta..

Ak sa nedávno vyskytlo poškodenie chrbta alebo degeneratívna lézia a pacient sa obáva akútnej bolesti, je prísne kontraindikované používať otepľovacie látky. Masti s otepľovacím účinkom pozostávajú z dráždivých látok, ktoré spôsobujú hyperémiu vonkajších tkanív. V dôsledku zahrievania sa zvyšuje miestny prietok krvi v postihnutom svale alebo kĺbe, vďaka čomu je aktívna regeneračná perióda. Otepľovacie masti sú vhodné iba v období aktívnej rehabilitácie, keď je pacient lepší a akútna bolesť je preč.

Ak pacient v akútnom období začne používať otepľovaciu masť, spôsobí to zhoršenie. Objaví sa opuch a začervenanie, zápalový proces sa zintenzívni. Po čerstvom zranení by sa mali používať iba lieky proti bolesti alebo chladivá. NSAID v kombinácii s mätou alebo mentolom sú zvyčajne súčasťou liekov proti bolesti. Nesteroidné protizápalové lieky účinne odstraňujú zápal a chladiaci komponent bojuje proti lokálnemu opuchu.

V kombinácii s použitím chladiacej masti je indikovaný odpočinok na lôžku, obmedzenie motorickej aktivity a používanie liekov. Keď zápal zmizne, začína sa obdobie intenzívnej rehabilitácie. To je nevyhnutné na rozvoj poškodenej svalovej skupiny alebo šľachy. Počas tohto obdobia je indikovaná mierna fyzická aktivita a použitie otepľovacích gélov. Tieto fondy urýchľujú regeneráciu a pomáhajú pripraviť sval na ďalšiu prácu. Vyhrievané šľachy zlepšujú elasticitu a znižujú pravdepodobnosť zranenia.

Kontraindikácie použitia mastí proti bolesti, vedľajšie účinky

Nesteroidné protizápalové lieky majú silné toxické účinky, ktoré negatívne ovplyvňujú žalúdok, pečeň, obličky a hemostázy. Preto sú tablety a injekcie predpísané v extrémnych prípadoch, čo je veľmi krátka doba liečby. Masti a gély sa môžu používať dlhšie, ale bez fanatizmu. Časť vonkajšieho činidla preniká do systémového obehu, ktorý pri dlhodobom používaní môže mať vplyv na celkovú pohodu. Je tiež dôležité zvážiť všeobecné kontraindikácie na použitie..

Kontraindikácie zahŕňajú:

 1. Individuálna neznášanlivosť, precitlivenosť na pomocné alebo účinné látky v lieku.
 2. Prítomnosť otvorených rán alebo zápal, hnisanie v mieste aplikácie gélu na kožu.
 3. Alergické reakcie na NSAID, neznášanlivosť na kyselinu acetylsalicylovú.
 4. Deti do 14 rokov.
 5. Tehotenstvo v 3. trimestri.

S opatrnosťou sa predpisujú analgetické masti:

 1. V 1. a 2. trimestri počas tehotenstva.
 2. V prípade závažných ochorení pečene a obličiek.
 3. Anamnéza gastritídy alebo žalúdočných vredov.
 4. Bronchiálna astma, nádcha, nosné polypy.
 5. Dojčenie.

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce vedľajšie účinky:

 1. Anafylaxia, dusenie.
 2. Bronchospazmus, dýchavičnosť, Quinckeho edém.
 3. Lokálne nežiaduce účinky - svrbenie, sčervenanie kože, žihľavka, dermatóza.
 4. Časté vedľajšie účinky - bolesť žalúdka, výskyt NSAIDs gastropatia.

Ak máte akékoľvek nežiaduce reakcie z tela, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Populárne lieky proti bolesti a chladiace masti

Existuje niekoľko obchodných názvov založených na NSAID a analgetikách, ktoré sa aktívne používajú v reumatológii a počas obdobia zotavenia po akútnom poškodení chrbta:

 1. Nise gel. Liek obsahuje účinnú látku nimesulid. Táto zložka patrí k NSAID selektívneho typu účinku, ktorý potláča iba COX-2. To znamená, že externý liek je vhodný na dlhodobé liečenie bolesti chrbta. Liečba sa vyznačuje dobrou znášanlivosťou a je predpísaná na symptomatickú liečbu artritídy akejkoľvek genézy, osteochondrózy s radiulárnym syndrómom, spondylitídy, lumbagu, radikulitídy, ischias. Nise gel sa tiež používa na odstránenie bolesti pri poraneniach mäkkých tkanív a kĺbov traumatickej povahy. Gél je k dispozícii v kovovej skúmavke s hmotnosťou 20 g, vyzerá ako číra žltá kvapalina. Trvanie liečby by nemalo prekročiť niekoľko mesiacov za sebou.
 2. Diklofenakový gél je účinný a lacný nástroj. Rovnako ako injekčný analóg sa líši v rýchlosti a účinnom zmiernení bolesti. Zvonku vyzerá ako biela a ľahko absorbovateľná látka určená výlučne na vonkajšie použitie. Jedna kovová skúmavka obsahuje 25, 40 alebo 50 g produktu. Gél s diklofenakom sodným je predpísaný na zmiernenie silnej bolesti pri poraneniach alebo problémoch s dolnou časťou chrbta. Trvanie liečby by nemalo presiahnuť 1 mesiac (tento liek nemá selektívny účinok v porovnaní s COX-2)..
 3. Butadion - masť s NSAID na základe účinnej látky fenylbutazón. Tento nástroj je vhodný na liečenie reumatizmu, ankylozujúcej spondylitídy, poranení rôzneho pôvodu, burzitídy, zápal šliach. Butadion sa často predpisuje na problémy s vnútornou neuralgiou, ischias a muskuloskeletálnymi problémami. Ak sa pacient obáva o chrbát, Butadion sa má aplikovať 2-3 krát denne s tenkou vrstvou na poškodenom povrchu a súčasne si trieť liek..
 4. Movalis je nové nesteroidné protizápalové liečivo selektívneho typu pôsobenia založené na meloxikame, ktoré pozitívne ovplyvňuje stav chrupavkového tkaniva a kostí. Pri dlhodobom používaní v klinických podmienkach sa dokazuje regeneračný a ochranný účinok Movalisu na pohybový aparát. Na základe najnovších lekárskych údajov liek urýchľuje regeneráciu chrupavky v kĺboch. Pre bolesti chrbta sa liek proti bolesti aplikuje v tenkej vrstve 2 až 3-krát denne. Pri externom použití by liečba nemala presiahnuť 2 mesiace.
 5. Bystrumgel je lokálne anestetikum založené na účinnej látke ketoprofén. Táto zložka sa účinne dostáva do ohnísk zápalu a bráni ďalšiemu zhoršeniu ochorenia alebo zranenia. Koncentrácia aktívnej zložky na 100 g gélu je 2,5 g. Liečivo je vhodné používať, ľahko sa vtiera do pokožky masážnymi pohybmi a urýchľuje hojenie. Spôsob aplikácie - na poškodenú plochu a škvrnu naneste tenký pásik gélu. Počet použití je 2 - 3-krát denne po dobu jedného mesiaca. Droga je dobrá, pretože pri použití nezanecháva mastné stopy a rýchlo sa vstrebáva. Analógy vo forme mastí a gélov na báze Ketoprofenu - Fastum gél, Ketonal, Flexen.
 6. Masť indometacínu je najlepšou možnosťou liečby bolesti chrbta spôsobenej závažným zápalom. Za cenu - najlacnejšie lieky dostupné pre všetkých. Cena - nie viac ako 100 rubľov za skúmavku s hmotnosťou 40 gramov. Ak porovnáme indometacín s inými NSAID, potom to znamená z hľadiska úrovne protizápalových vlastností v olove. Na porovnanie: protizápalový koeficient meloxikamu je 3, diklofenak je 4 a indometacín je 5. Liečivo má silné gastrotoxické vedľajšie účinky, takže sa zriedka predpisuje v systémovej forme uvoľňovania. Nepoužívajte masť indometacínu dlhšie ako 2 po sebe idúce týždne bez prestávky.
 7. Nurofen Express - gél na vonkajšie použitie na báze ibuprofénu. Ibuprofén je okrem iných NSAID mierny a málokedy spôsobuje vedľajšie účinky. 100 g gélu obsahuje 5 g účinnej látky. Nurofen Express gel je predpísaný na úľavu od bolesti svalov po výronoch, zápaloch, ako adjuvans pre bolesti chrbta v dôsledku rozvoja degeneratívnych procesov..
 8. Finálny gél je analgetikum založené na NSAID piroxikamu. Táto zložka má dobrý terapeutický účinok vo vzťahu k chrupavkám a kostnému tkanivu, je vynikajúca pri liečbe degeneratívnych ochorení kĺbov, reumatologických komplikácií. Piroxikam urýchľuje hojenie poranení chrbta a šliach. Gél má svetlú žltú farbu. Konzistentnosť je homogénna. Po aplikácii nezanecháva mastné stopy a rýchlo sa vstrebáva. Trvanie liekovej terapie by nemalo prekročiť 2 až 3 týždne.

O spôsobe použitia každej masti by ste sa mali určite porozprávať so svojím lekárom.

Homeopatická masť

Medzi masti a krémy na zmiernenie bolesti nie je homeopatia prvou možnosťou. Nemalo by sa očakávať rýchle pôsobenie. Mnoho odborníkov považuje homeopatiu za neúčinnú pri práci s placebom. Výhodou voľby liečby takýmito činidlami je prírodná alebo bylinná kompozícia so zahrnutím živočíšnych zložiek, enzýmov a rôznych extraktov. Vedľajšie účinky sa zvyčajne nevyskytujú. V lekárňach sa tieto lieky predávajú bez lekárskeho predpisu, takže nie sú problémy s nákupom. Nevýhody - to sú drahé nástroje, ktoré nie vždy pomáhajú.

Traumeel C je nemecký homeopatický liek. Kompozícia obsahuje veľké množstvo rôznych jedov a terapeutických zložiek v mikrodózach zameraných na odstránenie bolesti, opuchov a zlepšenie lokálnych metabolických procesov. Homeopatia sa zvyčajne nepoužíva pri liečbe bolesti, pretože toto zameranie nemá lekársku základňu založenú na dôkazoch. Tento gél má veľa pozitívnych recenzií, takže ho možno predpísať ako výnimku. Náradie nemá žiadne toxické vedľajšie účinky a prakticky sa neabsorbuje do systémového obehu, čo umožňuje jeho bezpečné používanie. Aktívne zložky liečiva vykazujú protizápalové, antiexudatívne účinky (zabraňujú uvoľňovaniu tekutín do tkaniva), účinok riedenia krvi, vďaka ktorému liek zmierňuje bolesť.

Cieľom T je homeopatický krém vhodný na komplexnú liečbu bolesti spôsobenej modrinami, zraneniami a degeneratívnymi procesmi, sprevádzanými silnou bolesťou. Masť sa po aplikácii rýchlo vstrebáva a nezanecháva mastné zvyšky. Liek dobre preniká kožou, urýchľuje lokálny metabolizmus. V dôsledku toho u človeka bolesť v postihnutej oblasti časom zmizla. Nepočítajte s rýchlym výsledkom liečby. Liek sa používa špecificky na účely dlhodobej liečby, má kumulatívny účinok. Môže byť použitý na liečbu patológií spojených s dystrofickými zmenami v kĺboch..

Teplé masti na bolesti chrbta

Prípravky s rušivým a hrejivým účinkom sú zamerané na rýchle obnovenie poškodených svalov, tkanív šliach v období po odstránení exacerbácie. Takéto prostriedky sa môžu použiť dlhšie, pretože vo väčšine NSAID neobsahujú. Otepľujúce gély sú lepšie tolerované, čo spôsobuje iba mierne pocity nepohodlia v mieste aplikácie.

Lieky lokálne dráždivé sa nemôžu aplikovať na otvorené rany a v prípade individuálnej intolerancie účinných látok. Systémové vedľajšie účinky požitých účinných látok nemajú klinický význam. Priebeh liečby by mal predpisovať lekár v kombinácii s fyzioterapiou, cvičením a rehabilitáciou.

Najpoužívanejšie lieky:

 1. Viprosal B je lokálne dráždivé a analgetické liečivo založené na gyurzovom jede (had). Hadí jed má v malom množstve mierne dráždivé a liečivé účinky a tiež anestetizuje poškodené tkanivá. Kompozícia obsahuje éterické oleje, ktoré majú dráždivý účinok. Lieky je potrebné striktne dávkovať, aby nedošlo k žiadnym vedľajším účinkom spojeným s podráždením pokožky. Naneste Viprosal B s tenkou vrstvou na neporušenú pokožku.
 2. Deep Heat je lokálne anestetikum s chladiacim účinkom. Krém sa skladá zo zmesi éterických olejov a metylsalicylátu, ktorý má lokálne dráždivé účinky. Liečivo ochladzuje pokožku pôsobením mentolu v prostriedku, ktorý rozptyľuje a odstraňuje bolesť. Iné komponenty mierne poškodia poškodenú oblasť. Deep Hit obsahuje analóg kyseliny acetylsalicylovej, preto by sa mal používať opatrne a nie dlhšie ako niekoľko týždňov v rade. Zvyčajne je liek dobre znášaný a nespôsobuje vedľajšie účinky..
 3. Nikoflex krém je liečivý liek na otepľovanie. Toto je obľúbený nástroj pre mnoho športovcov používaný pred tréningom na zlepšenie pružnosti svalov a šliach. Krém sa skladá zo zložiek, ktoré zlepšujú miestny prietok krvi a spôsobujú miernu hyperémiu tkanív. Droga sa vyznačuje vysokou kvalitou, dobrou znášanlivosťou a mäkkým otepľovaním, ale dlhodobým účinkom. Nikoflex obsahuje zložky podobné účinkom a štruktúrou ako kyselina nikotínová. Na ošetrenie zranení by sa krém mal aplikovať denne, 2 až 3-krát denne.
 4. Capsicam je silný otepľovací krém s výrazným dráždivým účinkom. Capsicam sa používa na odstránenie bolesti spôsobenej chronickým poškodením svalov a kĺbov. Capsicam sa používa hlavne v športovej medicíne alebo ako otepľovací prostriedok pred tréningom. Tento liek musíte používať v malom množstve, inak môže dôjsť k chemickému popáleniu vďaka červenej paprike v zmesi. Liečivo sa predáva v kovových skúmavkách s hmotnosťou 30 alebo 50 g. Produkt by sa nemal aplikovať viac ako dvakrát denne. Capsicum sa vyznačuje dlhodobým pôsobením, znižuje závažnosť bolesti v priebehu niekoľkých minút.
 5. Finalgon je účinné otepľovacie činidlo. Kompozícia obsahuje vazodilatačné zložky, ktoré spôsobujú silné začervenanie oblasti kože a hypertermiu. Finalgon sa používa na symptomatické liečenie bolesti svalov a kĺbov, ktoré nie sú spôsobené akútnym zápalovým charakterom. Finalgon sa častejšie používa v športovej praxi ako prostriedok na otepľovanie. Lieky sa musia aplikovať v malom množstve, pretože môžu spôsobiť chemické alebo tepelné popálenie. Droga nepreniká do systémového obehu, takže sa môže používať dlhodobo..
 6. Apizartron je otepľovacia masť na základe včelieho jedu. Apitoxín v krému mierne zvyšuje telesnú teplotu v mieste aplikácie. Podľa pokynov by sa lieky mali aplikovať na čistú pokožku niekoľkokrát denne. Účinok otepľovania po aplikácii masti sa vyvíja postupne a trvá niekoľko hodín. Mnoho športovcov používa Apizartron na zahriatie svojich svalov pred tréningom. Krém sa môže aplikovať podľa potreby na prevenciu poranení a mnohokrát pri kurze. Liek sa zle vstrebáva do systémového obehu, preto málokedy spôsobuje vedľajšie účinky..
 7. Espol - masť na báze červeného korenia. Tento liek má bohatú tmavú farbu a charakteristickú vôňu korenia. Vzťahuje sa na masti miestneho pôsobenia týkajúce sa otepľovania rozpočtu. Plusy - dobre sa zahrieva, lacno odstraňuje nepríjemné, bolestivé pocity. Nevýhody - prakticky neabsorbované, zanecháva mastné stopy na oblečení. Espol sa odporúča používať jeden mesiac, aby sa dosiahol trvalo udržateľný terapeutický účinok. Masť tiež používajú športovci na zahriatie, aby sa predišlo zraneniam. Liek je potrebné aplikovať v malom množstve, aby nedošlo k tepelnému popáleniu.
 8. Terpentínová masť je liek založený na terpentíne na báze gumy. Je to prírodná zložka extrahovaná zo živice ihličnanov. Terpentínová masť má mierne dráždivé, rušivé, mierne protizápalové, antiseptické a analgetické účinky. Hlavné indikácie na použitie sú neuralgia, myozitída, zápal svalov, kĺbov. Tenkú vrstvu nanášajte mletím 2-3 krát denne. Trvanie liečby závisí od priebehu ochorenia. Výhody tohto lieku - môžete ho používať dlhodobo, obsahuje prírodné prísady, lacné výrobky.
 9. Bengay je masť založená na metylsalicyláte a mentole. Prvá zložka má dráždivý účinok, ohrieva poškodenú oblasť tela. Mentol má zvláčňujúce, rozptyľujúce a chladiace vlastnosti. Krém má hustú, silne absorbovanú textúru, škvrny na oblečení, takže je lepšie používať ju vo forme obkladov. Liečivo patrí do rozpočtových prostriedkov, môže sa používať dlho, pokiaľ nie sú kontraindikácie na použitie derivátov kyseliny acetylsalicylovej..
 10. Gevkamen je liek, ktorý sa používa hlavne na liečbu ORL chorôb pri inhalácii, ale niekedy sa predpisuje v prípade bolesti chrbta, kĺbov, svalov. Zloženie masti zahrnuje eukalyptus a klinčekový éterický olej, gáfor, mentol. Komponenty spolu vytvárajú silný nepríjemný efekt. Mentol ochladzuje povrch pokožky a gáfor sa zahrieva. Gevkamen pomáha zmierňovať bolesť pri podliatinách, podvrtnutiach svalov a väzov. Toto je rozpočtový nástroj. Masť má hustú štruktúru a bielu farbu, je zle absorbovaná a na povrchu zanecháva mastné stopy. Pred tréningom môžete krém použiť na zahriatie svalov.

Chondroprotektívne masti

Chondroprotektory - skupina liekov zameraná na boj proti degeneratívnym procesom v väzoch a kĺboch. S vekom sa množstvo synoviálnej tekutiny znižuje, čo vedie k riedeniu chrupavkového tkaniva, vzniku degeneratívnych zápalových procesov. Na tento účel sa používajú chondroprotektory, ktorých práca je zameraná na obnovenie motorickej aktivity postihnutého kĺbu.

Pri počiatočnej komplexnej terapii sa zvyčajne predpisujú injekčné lieky, po ktorých prejdú na masti a tablety. Kľúčom k úspechu pri liečbe chondroprotektorov je pravidelnosť a trvanie používania tohto typu liekov. Tieto skupiny externých činidiel nemajú chladiaci alebo zahrievací účinok. Sú zle absorbované cez pokožku, preto je druhou zložkou vždy dimexid - cesnakový extrakt, ktorý má silné analgetické vlastnosti a transportný účinok.

Najčastejšie predpisované masti s glukozamínom alebo chondroitínom:

 1. Chondroxidový gél je liek založený na chondroitín sulfáte. Je to prírodná zložka odvodená z chrupavky priedušnice hovädzieho dobytka. 100 g výrobku obsahuje 5 g účinnej látky. Prírodný polysacharid zlepšuje trofické tkanivo, stimuluje regeneráciu kostí a chrupavky. Pri dlhodobom používaní liek zabraňuje objaveniu sa fibrínových zrazenín v synoviálnom priestore. Produkt nanášajte 2-3 krát denne jemnými pohybmi. Trvanie terapie sa nastavuje individuálne. Gél nespôsobuje vedľajšie účinky, je dobre znášaný.
 2. Alflutop gél - okrem chondroprotektívnej zložky obsahuje Alflutop bioaktívny koncentrát z extraktu z kostí morských rýb - sardely, merlang a pusson. Výsledná zmes je denaturovaná a spracovaná na gélovitú látku. Liek nemá toxický účinok, je dobre tolerovaný. Používa sa na liečbu degeneratívnych poranení muskuloskeletálneho systému spojených s poškodením kĺbov. Gél sa nanáša jemnými masážnymi pohybmi 2 až 3-krát denne. Terapeutický účinok sa vyvíja v priebehu niekoľkých mesiacov.
 3. Mukozát je masť na vonkajšie použitie v koncentrácii 5%. Liek sa skladá z aktívnej zložky - chondroitín sulfátu. Po absorpcii cez pokožku sa účinná látka hromadí v synoviálnej tekutine. Približné množstvo stráviteľného chondroitínu na vonkajšie použitie nie je väčšie ako 10%. Produkt sa nanáša niekoľkokrát denne a trie sa masážnymi pohybmi svetla tam, kde to bolí. Droga zvyčajne nespôsobuje miestne vedľajšie účinky..

Redakčné stanovisko

V závislosti od závažnosti syndrómu bolesti v traumatologickej a terapeutickej praxi sa používajú masti na bolesti chrbta a kĺbov. Výber liečiva závisí od zvolenej diagnostickej a liečebnej taktiky. Pre podrobnejšie zoznámenie sa odporúča študovať naše stránky. Do diskusií môžete pridávať komentáre.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prietrž brušnej steny alebo vonkajšia prietrž brucha je výstup z brušných vnútorností pod kožu cez prirodzenú dieru vo svalovej apo-neurotickej vrstve alebo cez otvor v tej istej vrstve, ktorý je výsledkom chirurgického zákroku alebo zranenia 1.
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.
Dorsopatia je séria degeneratívnych procesov, ktoré ovplyvňujú celý systém miechy v jednom, špecifickom oddelení alebo vo viacerých oblastiach naraz. Tieto zmeny ovplyvňujú nielen medzistavcové priestory a disky, ale aj tkanivo chrupavky, svalov a kĺbov.