loader

Lieky na liečenie myómov maternice

Maternicové myómy sú benígny nádor, ktorý sa vyskytuje pri hormonálnych nerovnováhach. Väčšina vedcov verí, že rast myomatóznych uzlín priamo závisí od koncentrácie určitých receptorov v pohlavných hormónoch. Z tohto dôvodu je liečba myómov maternice liečivami, ktoré majú určitý vplyv na ženské telo, opodstatnená. Recenzie pacientov, ktorí sa podrobili liečebnému postupu, naznačujú, že veľa liekov môže inhibovať rast nádoru - za predpokladu, že liek je správne zvolený s ohľadom na všetky indikácie.

Hormonálne aj nehormonálne lieky sa používajú na liečbu myómov maternice. Výber lieku bude závisieť od veku a reprodukčného stavu ženy, veľkosti uzlov a ich počtu. Prítomnosť sprievodnej patológie genitálií a iných orgánov tiež ovplyvňuje výber liečebného režimu..

Indikácie pre konzervatívnu liečbu

Pri liečbe maternicových fibroidov sa používajú dva prístupy:

 • Konzervatívna terapia liekmi, ktoré ovplyvňujú rast nádoru;
 • Odstránenie myomatózneho uzla: excízia skalpelom (lúpanie) alebo ukončenie toku krvi v artériách, ktoré živia formáciu.

Radikálna metóda liečby je hysterektómia - odstránenie maternice spolu s myómom. Takéto rozhodnutie sa prijíma iba na základe prísnych indikácií, v pokročilých prípadoch a so vznikom závažných komplikácií, keď nie je možné pomôcť žene pri iných metódach..

Fotografia ukazuje odstránenú maternicu s viacerými myomatóznymi uzlami rôznych veľkostí.

Lieky, ktoré znižujú veľkosť fibroidov, sa predpisujú v týchto situáciách:

 • Veľkosť útvaru je až 3 cm (jednoduchý alebo dominantný uzol);
 • Veľkosti maternice do 12 týždňov;
 • Prítomnosť príznakov fibroidov: menštruačné nepravidelnosti, krvácanie z maternice, chronická bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta;
 • Neplodnosť alebo potrat na pozadí myómov, túžba ženy porodiť v budúcnosti.

Pri asymptomatickom myóme do 2 cm nie je liečba zvyčajne predpísaná. Pri priemere uzlov 3 cm alebo viac nie je hormonálna terapia príliš účinná kvôli autonómnemu rastu nádoru. Stredné a veľké fibroidy - indikácia pre chirurgickú liečbu.

Veľkosť myomatózneho uzla (nie viac ako 3 cm) hrá dôležitú úlohu pri výbere spôsobu liečby v prospech konzervatívnej terapie..

Hormonálne lieky pri liečbe myómov

Základom liekovej terapie pre benígne nádory maternice sú hormóny. Cieľom liečby je zmenšiť veľkosť uzla a dosiahnuť stabilizáciu jeho rastu. Hormonálna terapia sa týka dočasnej regresie. S tabletami a injekciami je takmer nemožné dosiahnuť úplné vymiznutie fibroidov a zaručiť absenciu recidívy. Z posudkov odborníkov vyplýva, že pomocou hormónov je možné oddialiť, inhibovať rast nádoru a tým dať žene niekoľko mesiacov alebo rokov pokojný život bez príznakov choroby. Počas tohto obdobia sa vám počas tehotenstva podarí narodiť dieťa bez väčších problémov.

Možné režimy hormonálnej terapie:

 • Hlavný spôsob liečby malých myómov;
 • Jedno zo stupňov predoperačnej prípravy na stredné a veľké myómy. Používanie hormonálnych liekov môže znížiť priemer nádoru, znížiť riziko krvácania do vnútra a pravdepodobnosť komplikácií;
 • Priebeh liekovej terapie po chirurgickej liečbe na stabilizáciu rastu uzlov.

Lieky proti hormónom môžu dočasne zastaviť rast uzla a znížiť veľkosť nádoru..

Na liečbu endometriózy (vrátane kombinovanej patológie) sa tiež používa veľa hormonálnych látok používaných na fibromyóm..

Kontraindikácie pre menovanie hormónov:

 • Individuálna neznášanlivosť určitých liekov;
 • Chronická patológia vnútorných orgánov, v ktorých sa hormóny nepoužívajú (podľa pokynov pre konkrétny liek);
 • Tehotenstvo a laktácia (pre väčšinu liekov).

Hormonálna lieková terapia je voľbou pre ženy, ktoré odmietajú chirurgickú liečbu (alebo v situáciách, keď existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok). Je dôležité si uvedomiť, že uzol sa vracia na svoju predchádzajúcu veľkosť 6-12 mesiacov po vysadení lieku.

Liečba liekom je len dočasným riešením problému, pretože po ukončení liečby je nádor najčastejšie znovu rast.

Protinádorové látky používané pri liečbe orgánov pri liečbe myómov maternice:

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (a-GnRH)

Najpopulárnejšie a najúčinnejšie látky, ktoré ovplyvňujú rast myomatóznych uzlín. Syntetické hormóny, ktoré prenikajú do tela, sa viažu na receptory gonadoliberínu v hypofýze, znižujú produkciu vlastných gonadotropínov a prispievajú k nástupu dočasnej menopauzy. Tento stav je úplne reverzibilný a po prerušení liečby sa obnoví funkcia pohlavných žliaz. Pokiaľ je liek aktívny, veľkosť myómu sa zmenšuje až na klinicky nevýznamné (menej ako 2 cm)..

 • Maximálna regresia myomatóznych uzlín sa pozoruje v prvých 3 mesiacoch užívania a-GnRH. Z tohto dôvodu sa hormóny predpisujú v krátkom cykle na 3 až 6 mesiacov. Ďalšie užívanie lieku nemá zmysel. Ak sa fibroidy neklesli na pozadí a-GnRH po dobu šiestich mesiacov, otázka chirurgickej liečby je vyriešená. V článku sa zvažovali dôležité nuansy rôznych typov operácií na odstránenie myómov: "Odstránenie myómov maternice";
 • V prvom mesiaci prijatia dochádza k miernemu stimulovaniu produkcie vlastných hormónov, čo vedie k rastu uzla. Pri pokračujúcej liečbe sa syntéza gonadotropínov spomaľuje a veľkosť nádoru sa zmenšuje;
 • Počas liečby je žena ponorená do stavu umelej menopauzy. Menštruácia prestáva - objavuje sa amenorea. Po ukončení liečebného cyklu sa menštruačný cyklus obnoví;
 • Na pozadí užívania a-GnRH má žena charakteristické príznaky menopauzy - návaly, potenie, výkyvy nálady, znížené libido, zvýšený krvný tlak, osteoporóza atď. Aby sa eliminovali nepríjemné príznaky, sú agonisty liečení krycou terapiou (prídavná liečba). Na tento účel sa predpisujú látky obsahujúce estrogén v nízkej dávke (Femoston, Kliogest a ďalšie)..

Možné príznaky menopauzy pri užívaní agonistov hormónov uvoľňujúcich gonadotropín, ktoré sú po užití lieku úplne reverzibilné.

Mierne zníženie mineralizácie kostí (osteoporóza) je reverzibilné a nemá klinický význam s trvaním liečby do 6 mesiacov..

 • Počas prvých troch mesiacov sa veľkosť myomatóznej maternice znížila o 50 - 60%;
 • 5 až 18% uzlov nemožno liečiť agonistami Gn-RG.

Agonistické lieky, ktoré je možné užívať s maternicovými fibroidmi:

Uvoľňovací formulárprípravyAplikačná tabuľka
Depotné kapsuly na subkutánne podanieZoladex, Decapeptil, Tripoterelin, Buserelin DepotZavedené 2 až 4 dni menštruačného cyklu, 1 injekcia počas 28 dní
Endonazálny sprejBuserelin, NafarelinDenne 3 krát denne
implantátbuserelínSubkutánne do laterálneho brucha každé 2 mesiace
zavesenieBuserelin LongIntramuskulárne raz za 28 dní

Lekár vám pomôže zvoliť presnú formu uvoľnenia a režim užívania lieku, ktorý bude v tejto klinickej situácii optimálny.

Niektoré lieky majú analógy a môžu sa používať zameniteľne (iba po dohode s lekárom). Ceny liekov sa líšia a pohybujú sa v rozmedzí od 500 do 5 000 rubľov.

Hodnotenie pacientov, ktorí sa podrobili úplnému priebehu liečby Buserelinovým depotom a inými agonistami GnRh, ukazujú, že pri používaní lieku sa zlepšenie zaznamenalo už v druhom mesiaci. Zmenšenie veľkosti myómu, chronická bolesť a krvácanie ustupujú. Umelo vytvorená menopauza však spôsobuje návaly horúčavy a ďalšie nepríjemné príznaky. Nie všetky ženy tolerujú liečbu agonistami dobre a často odmietajú pokračovať v liečbe..

progestíny

V modernej gynekológii sa postupne odstraňujú od používania čistých progestogénnych liekov, hoci ich použitie je stále možné. Je to relatívne lacná a cenovo dostupná metóda liečby pre takmer každého pacienta. A ak sú moderné lieky na myómy dosť drahé, cena progestínov sa začína na 200 rubľov.

Akonáhle sú v tele, gestagénne látky blokujú produkciu svojich vlastných gonadotropínov, a tým vedú k zníženiu veľkosti fibroidov. Napriek tvrdenému účinku je použitie progestínov obmedzené z niekoľkých dôvodov:

 • Čisté progestačné činidlá nie sú porovnateľné s účinnosťou s agonistami GnRg. Tlmia oveľa slabšiu produkciu vlastných hormónov a nie vždy inhibujú rast fibroidov;
 • Posledné štúdie ukazujú, že použitie analógov progesterónu vedie k rastu myomatózneho uzla, najmä pri dlhodobom predpisovaní liekov a pri vysokých dávkach..

Všetky tieto faktory nám neumožňujú deklarovať progestíny ako prostriedok voľby pri liečbe fibroidov napriek ich relatívne lacnej cene. V súčasnosti sa gestagénové lieky predpisujú predovšetkým pred menopauzou, ako aj v situáciách, keď je použitie agonistov a iných účinných liekov z nejakého dôvodu nemožné..

Dnes sú progestíny predpisované vo veľmi zriedkavých prípadoch a pokiaľ je to možné, sú nahradené inými drogami..

Čisté progestogény sa predpisujú od 5 do 25 dní cyklu, 1-3 tablety denne (v závislosti od konkrétneho lieku). Minimálna dĺžka liečby je 3 mesiace. Gény je možné používať 6 - 12 mesiacov, ale iba pod dohľadom lekára s povinným ultrazvukovým monitorovaním veľkosti myomatóznych uzlín..

Mnohí gynekológovia naznačujú, že čistým progestogénom by sa za žiadnych okolností nemali predpisovať fibroidy maternice. Dnes je táto otázka diskutabilná..

Modulátory progesterónového receptora

Reprezentantom tejto skupiny liekov je Esmia (ulipristal acetát). Liek je k dispozícii v tabletách, užívaných perorálne denne po dobu 3 mesiacov. Ulipristal acetát, ktorý preniká do tela, má priamy účinok na bunky myómu a inhibuje ich rast. Esmia ovplyvňuje endometrium, a preto sa na pozadí liečby fibroidov vyskytuje amenorea. Toto je reverzibilný fenomén a po ukončení užívania drog sa menštruačný cyklus obnoví do 4 týždňov.

Esmia spomaľuje rast fibroidov a je široko používaný v tejto patológii..

Esmia je predpísaná na myóm maternice a endometriózu maternice iba v krátkom čase. Terapia by nemala trvať dlhšie ako 3 mesiace: nie je známe, ako liek ovplyvní stav ženy pri dlhodobom užívaní (nie sú údaje, neboli vykonané žiadne štúdie).

Kombinované orálne antikoncepcie (COC)

Antikoncepčné pilulky sa používajú na potlačenie funkcie hypofýzy a na zastavenie ovulácie. Na tomto pozadí je zaznamenaná stabilizácia malých fibroidných uzlín alebo zníženie veľkosti nádoru. Ďalší účinok by sa mal považovať za antikoncepčný účinok, ktorý je dôležitý pre ženy, ktoré neplánujú otehotnieť v blízkej budúcnosti. Viac podrobností o použití COC pri liečbe fibroidov sa diskutuje v článku: „Antikoncepčné pilulky pre maternicové myómy“..

COC ovplyvňujú produkciu hormónov zodpovedných za menštruačný cyklus a ovuláciu.

 • Liečba perorálnymi kontraceptívami trvá najmenej 3 mesiace. COC je možné predpísať na dlhé obdobie až 35 rokov;
 • Terapeutický režim: 21+ 7 alebo 63 + 7. Prijímanie COC bez prerušenia by nemalo presiahnuť tri mesiace;
 • Estrogén-gestagénové lieky sa aktívne používajú v pooperačnom období na stabilizáciu veľkosti uzla a na zabránenie recidívy choroby;
 • V neskorom reprodukčnom veku a pred menopauzou sa COC predpisujú s opatrnosťou;
 • COC sú prakticky neúčinné, keď je priemer uzla väčší ako 2,5 až 3 cm.

Na liečbu maternicových fibroidov nie je vhodná žiadna antikoncepcia, ale iba lieky so silnými gestagénmi:

Pri liečbe fibroidov sa môžu použiť aj nové lieky s drospirenónom (Yarina, Midiana), ako aj COC, ktoré zahŕňajú prírodné estrogény (Zoely, Klayra)..

COC nielen pozitívne ovplyvňujú myóm, ale tiež umožňujú normalizovať cyklus, znižujú hyperandrogénny stav (napríklad akné a hirsutizmus)..

Antiprogesterones

Syntetické antigestagény sa v liečbe maternicových fibroidov používajú pomerne nedávno. Reprezentantom tejto skupiny liekov je mifepriston. Blokuje aktivitu endogénneho progesterónu na receptorovej úrovni a zabraňuje rastu myómu. Podľa posledných štúdií nie je hladina progesterónu pre vývoj nádoru menej dôležitá ako koncentrácia estrogénu. Z tohto dôvodu praktizujúci gynekológovia postupne upúšťajú od používania progestínov v prospech antiprogesterónových liekov..

Pretože v myómových bunkách je veľké množstvo receptorov progesterónu, blokovanie progesterónu účinne zastavuje rast nádoru..

Iné hormonálne lieky používané na liečbu myómov

V zozname liekov používaných na liečbu myómov maternice sa uvádzajú tieto látky:

Skupina liekovPrincíp činnostiPríklady
Deriváty 17-etinyl testosterónuBlokujte receptory pohlavných hormónov vo vaječníkoch, inhibujte ovuláciudanazol
Deriváty 19-norsteroidovBlokujú receptory estrogénu a progesterónu, spôsobujú zmeny v tkanivách maternicegestrinone
androgénySpomaľte hypofýzu, blokujte ovuláciu, vedie k atrofii endometriaTestosterón propionát
antiandrogényPotláčajú produkciu vlastných androgénov a inhibujú hyperplastické procesyCyproterón acetát; finasterid
antiestrogénmiZabráňte endogénnej produkcii estrogénu a inhibujte proliferáciu fibroidovtamoxifen; Citrát klomifénu; raloxifén

Tieto lieky sa prakticky nepoužívajú na liečbu myómov maternice kvôli nepreukázanej účinnosti a veľkému počtu vedľajších účinkov.

Existuje veľké množstvo liekov na liečbu myómov, ale nie všetky sú rovnako účinné..

Hormonálna substitučná terapia (HRT)

HRT je špeciálna časť užívania drog, ktorá si zaslúži veľkú pozornosť pri myóme. Pretože sa nádor vyskytuje hlavne u žien starších ako 35 rokov a počas menopauzy, je dôležité pochopiť, ktoré lieky sa môžu počas tohto obdobia používať. Na odstránenie návaly horúčavy a iných príznakov nastávajúcej menopauzy sa tradične predpisujú lieky založené na estrogéne a progesteróne - Femoston, Kliogest.

Štúdie ukázali, že použitie takýchto liekov v nízkych dávkach nevedie k rastu uzlín. Zdvojnásobenie dávky vyvoláva proliferáciu fibroidov a aktivácia nádoru nastáva hlavne po zvýšení koncentrácie progesterónu. O použití takýchto nástrojov existujú aj iné protichodné údaje. HRT s menopauzou na pozadí maternicových fibroidov sa vykonáva s veľkou starostlivosťou as povinným monitorovaním rastu uzlín ultrazvukom.

Bylinné liečivá (Klimonorm, Klimadinon) na odstránenie návaly horúčavy sa zvyčajne tiež nepredpisujú z dôvodu pravdepodobného účinku na myomatózny uzol..

Použitie HRT znamená neustále sledovanie veľkosti myomatózneho uzla pomocou ultrazvuku.

Nehormonálne lieky: bezpečné ošetrenie alebo peniaze po odtoku?

Nehormonálne lieky, vrátane rastlinných, ako aj rôzne potravinové doplnky a homeopatické lieky sa používajú iba ako pomocná symptomatická terapia. Použitie nehormonálnych liekov ako jedinej liečebnej metódy možno považovať za odmietnutie patogenetickej liečby.

Bylinné doplnky

Bylinné liečivá používané na liečbu myómov maternice majú nasledujúce účinky:

 • Opravte hyperplastické procesy v maternici, krčku maternice, vaječníkov, mliečnych žliaz;
 • Normalizujte rovnováhu estrogénov v ženskom tele;
 • Blokovať hormonálne nezávislé mechanizmy vedúce k rastu myomatóznych uzlín;
 • Selektívne vedie k smrti buniek s vysokou proliferačnou aktivitou.

Známym zástupcom tejto skupiny je indinol. Tento doplnok výživy je zdrojom indol-3-karbinolu. Liek sa používa pri komplexnej liečbe fibroidov maternice s epigalátom. Ako alternatívu môže lekár odporučiť užívanie Miominu, kombinovaného lieku, ktorý obsahuje indol, epigallocachetin a ďalšie zložky..

Bylinné doplnky je možné zvažovať iba v kombinácii s hormónmi.

Návod na použitie naznačuje, že potravinové doplnky sa musia užívať perorálne počas jedla, jedna kapsula. Liečebný priebeh trvá 3 týždne a je možné ho na odporúčanie ošetrujúceho lekára predĺžiť..

Ostatné potravinové doplnky a bylinné liečivá používané na myómy maternice:

 • Indole Forte Evalar;
 • Novomin;
 • Befungin;
 • Remens;
 • Estrovel a kol.

Obzvlášť zaujímavé sú čínske lieky, ktoré pôsobia ako slabí agonisti hormónov uvoľňujúcich gonadotropíny. Tieto drogy sú u žien čoraz populárnejšie a podľa recenzií pomáhajú vyrovnať sa s myómom. Keďže však mechanizmus účinku týchto liekov nebol skúmaný, navrhovatelia tradičnej medicíny sa pri liečení takýchto vážnych chorôb vyhýbajú používaniu neoverených liekov..

Užívanie netestovaných liekov je spojené s rozvojom komplikácií.

Symptomatické prípravky

Na odstránenie nepríjemných prejavov fibroidov sa používajú tieto prostriedky:

 • Nesteroidné protizápalové lieky na zmiernenie bolesti pri veľkých nádoroch, ako aj počas menštruácie;
 • Hemostatiká s ťažkými obdobiami (zriedka sa používajú kvôli nepreukázanej účinnosti);
 • Prostriedky, ktoré stimulujú imunitný systém a zvyšujú celkový tonus tela (Wobenzym, komplexné vitamíny);
 • Prípravky železa na chudokrvnosť (v tabletách alebo injekciách).

Jedná sa o nehormonálne lieky, ktoré by sa však nemali piť bez lekárskeho predpisu. Použitie akýchkoľvek liekov pri komplexnej liečbe nádoru je možné iba po konzultácii s odborníkom.

Použitie mnohých liekov na myómy maternice je zakázané. Niektoré stimulujú rast uzla, iné zvyšujú prietok krvi a iné menia hormonálne pozadie. Zoznam zakázaných alebo neodporúčaných výrobkov obsahuje:

 • Lieky s obsahom estrogénu predpísané na liečbu gynekologickej patológie (Gynoflor E, Ovestin atď.);
 • Rastlinné prípravky používané pri liečbe mastopatie a menštruačných nepravidelností (Mastodinon, Cyclodinon);
 • Prostriedky používané na odstránenie návaly horúčavy pri menopauze (Klimadinon, Klimonorm);
 • Lieky, ktoré stimulujú prietok krvi v maternici (Actovegin, Riboxin).

Pred použitím akýchkoľvek liekov je nutné sa poradiť so svojím lekárom.

Na internete nájdete recenzie o liečbe maternicových fibroidov pomocou úplne nevhodných liekov, vrátane liekov používaných na liečbu iných stavov (Vishnevského masť, heparínová masť atď.). Je logické predpokladať, že používanie týchto liekov nie je užitočné nielen, ale môže spôsobiť škodu a dokonca viesť k rozvoju komplikácií..

Ľudové liečivá pri liečbe maternicových fibroidov sa používajú iba ako symptomatická terapia a nie na úkor hlavných funkcií gynekológa. Populárne metódy, ako sú injekcie šťavy z aloe, odvary založené na maternici bóru a červená kefa, môžu zvýšiť celkový tón tela, ale nie sú schopné sa nádoru zbaviť. Použitie akýchkoľvek liekov a doplnkov výživy by sa malo dohodnúť s lekárom. V niektorých prípadoch nemá konzervatívna terapia vôbec zmysel a potom sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.

Lieky na liečenie myómov maternice bez chirurgického zákroku

Prečítajte si o príznakoch a príznakoch maternicových fibroidov v našom samostatnom článku. V tomto článku budeme hovoriť o liečbe patológie pomocou konzervatívnej liečby. Výber spôsobu odstránenia maternicových fibroidov je určený závažnosťou symptómov, vekom pacienta, veľkosťou a počtom uzlov. Ak chýbajú patologické príznaky novotvaru, niektorí odborníci si zvolia taktiku vyčkávania. Iní lekári trvajú na tom, že je potrebná medikamentózna liečba fibroidov maternice, aj keď sú zistené mikrocentrály rastu mäkkých tkanív..

Dnes sa odborníci nijako neponáhľajú obrátiť sa na chirurgické techniky pre maternicový nádor, pričom ako prvé používajú lieky. Leiomyóm alebo fibromyóm sa často vymieňa nezávisle pod vplyvom hormonálnej terapie alebo počas menopauzy podlieha opačnému vývoju..

Výber liekov, režim a trvanie liečby priamo súvisia s výsledkami diagnostiky, vekom, závažnosťou príznakov, úmyslom pacienta v blízkej budúcnosti porodiť..

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je indikovaná za nasledujúcich podmienok:

 1. Pacientovi bola diagnostikovaná intramurálna alebo suberózna forma nádoru bez podozrenia z onkológie.
 2. Rozmery uzla sú do 30 mm s miernym zväčšením orgánu.
 3. Patológia prebieha bez výrazných bolestivých príznakov.
 4. Tehotenstvo plánované v budúcnosti.
 5. Pred aplikáciou chirurgického zákroku je potrebné spomaliť rast vzdelania alebo zmenšiť jeho veľkosť.

Cieľom hormonálnej terapie pri myóme je zníženie účinku pohlavných hormónov (estradiolu a progesterónu), ktoré stimulujú rast buniek v myomatóznych tkanivách, inhibujú rast nádoru alebo zmenšujú jeho veľkosť. Dosahuje sa to dočasnou inhibíciou funkcie vaječníkov s cieľom reverzibilnej pseudomenopauzy.

Použitie liekovej terapie ako prvého stupňa liečby zachovávajúcej orgány pomáha zmierňovať bolestivé prejavy u pacienta a znižuje riziko chirurgických a pooperačných komplikácií..

Použitie farmakologických látok trvá 3 až 7 mesiacov. Neúčinnosť liekovej liečby maternicových fibroidov je zaznamenaná u 10 - 15 zo 100 pacientov, ak majú známky hormonálnej liečby..

Samostatné podávanie hormónov je nielen zbytočné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Iba odborník môže analyzovať stav hormonálneho stavu dievčaťa a pomer medzi rôznymi typmi hormónov, vypočítať požadovanú dávku lieku pre maternicové myómy a vypracovať plán na použitie v určitých dňoch mesačného cyklu. Lekár bude brať do úvahy toleranciu konkrétneho lieku a monitorovať jeho terapeutický účinok, snažiť sa zmenšiť nádor a oslabiť všetky príznaky.

Pozrime sa podrobnejšie na lieky, ktoré sú predpísané na konzervatívnu liečbu fibroidov maternice.

Progestogény, progestogény

Tieto lieky potláčajú produkciu estrogénu vo vaječníkoch, ale v menšej miere v porovnaní s blokátormi hormónov (a-GnRH)..

Základné prípravky: Utrozhestan, Norkolut, Primolut-nor (noretisterón), Duphaston (dydrogesterón), 17-OPK (17-hydroxyprogesterónkaponát) v ampulkách. Pozitívne ovplyvňujú reprodukčný systém a funkciu nadobličiek pri produkcii steroidných hormónov. Takmer na 100% bol stanovený stabilný mesačný cyklus. Zníženie objemu maternicových fibroidov počas liečby je zaznamenané u 42 - 46%. U niektorých pacientov však nádor rástol.

Takéto lieky sa používajú častejšie s kombináciou malých jednotlivých uzlov, hyperplázie endometria (proliferácia) a poruchy mesačného cyklu..

Antigestageny

Jeden z najúčinnejších liekov s minimálnym zoznamom nežiaducich účinkov. Blokujú pôsobenie progesterónu a sú prostriedkom na ukončenie tehotenstva (do 9 týždňov). Prvý liek tejto série, Mifepriston (Ginestril), vykazuje významné zníženie rastu nádorových štruktúr a elimináciu symptómov, ako aj neskoršie anti-progestagénové lieky: Onapriston, Pencrofton (Miropriston) a jeden z posledných liekov - Esmiya (ulipristal)..

 • pacienti s významnou veľkosťou leiomyómu v maternici;
 • pripraviť sa na operáciu žien s ťažkou anémiou;
 • ako hlavná metóda liečby vo fáze žien vo veku 45 - 55 rokov s bolestivými patologickými prejavmi;
 • na liečbu mladých dievčat s podmienkou individuálneho výberu zvýšených denných dávok.

Na pozadí konzervatívnej liečby maternicových fibroidov antigestagénmi je takmer u 80 - 90% pacientov výrazne znížený objem myomatóznych uzlín a intenzita straty krvi počas menštruácie. Takmer polovica žien, ktoré dostali Esmiu, unikla operácii.

Analógy hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (aHnRH)

Analógy GnRg zahŕňajú agonisty a antagonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny. Použitie liekov tejto skupiny vedie k inhibícii produkcie gonadotropínov v hypofýze, čo spôsobuje antiestrogénny účinok a spúšťa prechodný a reverzibilný prechod na menopauzu, proti ktorému dochádza k významnému zníženiu abnormálnych uzlín..

Tieto lieky sú predpísané pre maternicové myómy vo forme subkutánnych injekcií podľa individuálnej schémy a vypočítané dávky s cieľom:

 • eliminovať klinické príznaky fibroidov a zmenšovať ich veľkosť;
 • dlhodobá terapia v prítomnosti kontraindikácií akéhokoľvek chirurgického zákroku vrátane minimálne invazívneho;
 • vyhnúť sa chirurgickému zákroku s cieľom odstrániť maternicové myómy u žien plánujúcich počatie;
 • zníženie objemu myomatózneho uzla v rámci prípravy na chirurgický zákrok - predbežné podanie aGnRg významne uľahčuje akýkoľvek typ zákroku, vrátane hysterektómie a myomektómie.

Skupina aGnRg zahŕňa: Triptorelín (Decapeptil, Diferelin), Goserelin (Zoladex), Nafarelin (Sinarel), Buserelin, Leiprorelin (Lucrin), Cetrotide (Cetroterix), Ganirelix.

Pri liečbe maternicových fibroidov pomocou aGnRh dochádza o 3 až 4 mesiace k poklesu nádoru o viac ako 50%. Ale v 6 - 18% prípadov použitie tohto typu fondov nevykazuje pozitívne výsledky. Navyše, niekedy po významnom znížení objemu uzla (až 70 - 80%), pri dlhodobej liečbe sa pozoruje sekundárna proliferácia tkanív. Preto sa aGnRg častejšie predpisuje nie ako dlhodobá terapia, ale pred operáciou.

Negatívnym faktorom pri používaní aGnRh je rozvoj depresívnych stavov, návaly horúčavy, znížená sexuálna túžba a deštrukcia kostného tkaniva v dôsledku demineralizácie.

Aby sa minimalizovala závažnosť nežiaducich účinkov, odborníci praktizujú rôzne liečebné režimy, meniace režim: intermitentný režim, režim so zahrnutím vypočítaných dávok estrogénu.

Kombinované perorálne kontraceptíva (antikoncepcia) pre myóm maternice

Ženy vo veku 35 - 45 rokov s myómom, ovariálnymi cystami, ovariálnou dysfunkciou a ťažkým krvácaním z maternice sú predpísané krátkodobé (3–4 mesiace) tablety na antikoncepciu - COC s kombináciou etinylestradiolu a takých progestatívnych zlúčenín, ako je dezogestrel (Mercilon, Novinet, Marvelon), norgestrel (Ovidon, Rigevidon), gestodén (Logest, Lindinet), Jeanine, Yarina.

Liečba COC vedie k oslabeniu krvácania, bolesti, ale zníženie objemu nádoru možno očakávať iba vtedy, ak jeho priemer nepresahuje 15 mm..

Každá skupina liekov a každý liek zo skupiny má svoje vlastné špecifiká použitia a kontraindikácie a len odborník si môže zvoliť najúčinnejšie a najbezpečnejšie lieky pre konkrétneho pacienta. Samostatné podávanie hormonálnych liekov môže spôsobiť aktívny rast nádoru, narušiť funkciu endokrinných žliaz, osteoporózu a život ohrozujúci stav - tromboembolizmus - upchatie krvných ciev krvnými zrazeninami v dôsledku zvýšenej hustoty krvi. Preto by použitie určitých antikoncepčných tabliet z maternicových myómov malo predpisovať iba kvalifikovaný odborník.

Hormonálna substitučná terapia (HRT)

Účinok na hormonálnu náhradu maternice za menopauzu zostáva kontroverzný. Počas tohto obdobia sa u väčšiny žien rast benígneho vzdelania samo zastaví, preto je potrebný opatrný prístup k hormonálnej liečbe. U žien po menopauze môže časť žien užívajúcich estrogénové lieky vyvolať výskyt fibroidov v maternici. Z odporúčaných liekov sa izolujú progestogény Trisequens a Kliogest, ktoré majú schopnosť potlačiť abnormálny rast tkanív v reprodukčných orgánoch. Správny výber liekov zmierňuje bolestivé príznaky menopauzy, znižuje riziko deštrukcie kostí a poškodenia kardiovaskulárneho systému..

Iné prostriedky

Aby sa znížila intenzita mesačného krvácania, lekár môže predpísať hemostatické lieky: Tranexam, Ascorutin, Etamsylate s povinným monitorovaním ukazovateľov zrážania krvi, aby sa zabránilo hlbokej žilovej trombóze..

Domáce lieky

Kompetentní lekári majú negatívny postoj k ľudovým liekom a metódam liečenia maternicových fibroidov, pretože sú presvedčení, že čas strávený na domácich receptoch iba oneskoruje začiatok adekvátnej liečby, najmä ak je veľkosť fibroidov väčšia ako 2 - 3 cm..

Opatrnosť sa týka iba poplatkov za červenú kefu, nechtík, maternicu bóru, ďatelinu, šialenec, šalvie a presličku, ale až po prerokovaní žiadosti s lekárom a zohľadnení kontraindikácií pre tieto byliny. Mnoho prírodných látok a rastlín môže iba zhoršiť priebeh choroby, spôsobiť alergie a otravu..

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je možná iba s včasným prístupom k gynekológovi a diagnostikou choroby. Preto je potrebné pri prvých príznakoch choroby kontaktovať lekárske centrum.

Je možné vyliečiť maternicové myómy bez chirurgického zákroku a ako sa to robí??

Maternicové myómy. Liečba bez chirurgického zákroku je hlavnou nádejou veľkej väčšiny žien, ktoré túto diagnózu počuli. Zároveň by ste sa nemali ponáhľať do mušle - fibroidy maternice sú benígny nádor, ktorý je diagnostikovaný u 12 - 25% prípadov gynekologických ochorení. Súčasne sa asi 7% diagnostikovaných myómov vymizlo samo. Prípady degenerácie nádoru na rakovinu sú mimoriadne zriedkavé..

Obrázok 1 - Myóm sa môže vyskytnúť kdekoľvek v maternici

Niektorí odborníci uvádzajú strašidelné postavy. Tvrdia, že maternicové myómy sa v skutočnosti vyvíjajú u 85% žien. Vo väčšine prípadov je však asymptomatický a ženy jeho existenciu ani netušia. Diagnostikujte ochorenie v približne 30% prípadov, keď sa nádor sám cítil nepríjemnými symptómami alebo bol zistený počas ultrazvuku.

Čo sú maternicové myómy?

Maternicové myómy sú benígny nádor nachádzajúci sa vo svalovej vrstve maternice v 95% prípadov a v krčku maternice v 5% prípadov. Uzly pozostávajú zo svalov a spojivového tkaniva, sú umiestnené po jednom alebo v skupinách. Priemerný priemer uzla je od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. V smere rastu uzlov môže byť nádor:

  intermuskulárne (intersticiálne, itramurálne). Nachádza sa v hrúbke steny maternice, medzi svalovými tkanivami. Takéto nádory významne zväčšujú veľkosť maternice a stávajú sa dôvodom, že tlačí na konečník alebo močový mechúr.

submukózne (submukózne). Rastie smerom do dutiny maternice. Uzly môžu byť úplne v dutine maternice, vyčnievajú o 10 až 50%. Tento typ nádoru je najnebezpečnejší - vedie k ťažkému menštruačnému krvácaniu, ktoré spôsobuje problémy s tehotenstvom.

  subperitoneal. Rastie smerom do brušnej dutiny. Uzol je zvonku pripevnený k maternici. Jedná sa o najviac „pokojné“ útvary, ktoré neobťažujú ženu, aj keď rastú do veľkých rozmerov..

  Obrázok 2 - Myómy sa najčastejšie klasifikujú podľa smeru rastu uzlín.

  Prečo ste mali myómy??

  Myómy sa často vyvíjajú v dôsledku hormonálnych porúch. Vývoj nádorov vedie k:

  • porušenie výroby estrogénu;
  • nerovnováha mechanizmov prideľovania estriolu a estrónu;
  • progesterónový účinok.

  Nežiaduce uzly sa môžu objaviť aj v dôsledku chronických infekcií, neliečených chorôb, zápalových procesov, traumy do myometria počas kyretáže, potratov a manuálnych manipulácií počas pôrodu. Predpokladá sa, že dedičná predispozícia môže viesť k rozvoju myómov. Existuje dokonca názor, že bunky maternice, z ktorých nádor rastie, sa nesprávne tvoria v štádiu vnútromaternicového vývoja človeka..

  Obrázok 3 - Maternicové myómy - signál, že v tele je porucha

  Niektorí vedci tvrdia, že užívanie hormonálnej antikoncepcie znižuje riziko vzniku nežiaduceho zápalu o štvrtinu. Pri predpisovaní liekov na maternicové myómy sa lekár môže opýtať, ako sa chránite..

  Ako liečiť myómy: rezané alebo pitné pilulky?

  Predtým sa chirurgický zákrok považoval za hlavnú liečbu maternicových fibroidov. Podľa niektorých správ predstavovalo odstránenie uzlíkov asi 80% gynekologických operácií. Gynekológovia sa ich snažili zbaviť, len čo ich považovali za nositeľov malígnej choroby - leiomyosarkómu. Po preukázaní „dobroty“ fibroidov však lekári začali uprednostňovať nechirurgické techniky.

  Po excízii nádoru zostáva na maternici jazva. Preto sa po operácii odporúča počkať 6 - 12 mesiacov a až po tomto období naplánovať tehotenstvo. Na zníženie rizika počas pôrodu sa môže odporučiť cisársky rez..

  Obrázok 4 - Laparoskopia - minimálne traumatická metóda chirurgického zákroku

  V každom prípade zostane posledné slovo u lekára. Vo všeobecnosti je chirurgický zákrok nevyhnutný, keď nádor:

  • umiestnené pod sliznicou maternice alebo v jej krku;
  • Je to veľké;
  • spôsobuje krvácanie (najmä pri anémii);
  • rýchlo rastie;
  • komprimuje susedné orgány - močový mechúr, konečník;
  • rastie u žien po menopauze.

  Ak vyššie uvedené príznaky chýbajú, lekár s najväčšou pravdepodobnosťou umožní pacientovi liečbu liekmi, navrhne minimálne invazívne alebo fyzioterapeutické metódy. Lekári sa neponáhľajú s operáciami, ak:

  • tvar maternice sa nezmení alebo orgán už zmenil tvar, ale stále má malé rozmery;
  • nádor je medzi svaly;
  • žena stále v plodnom veku.

  Obrázok 5 - Aby ste netrpeli myómami, musíte brať liečbu vážne

  Je dôležité si uvedomiť, že to, či sa maternicové myómy liečia bez chirurgického zákroku, v každom prípade záleží na samotnej pacientke. Aby sa úplne zotavila, bude musieť výrazne prispôsobiť svoj životný štýl:

  • pozorujte prirodzený spánkový režim - opustite nočné smeny, nezdržiavajte sa neskoro;
  • viesť pravidelný sexuálny život;
  • prestať fajčiť, alkohol, nezdravé jedlo;
  • ovládajte svoju váhu;
  • pravidelne sa venujte fyzickej aktivite, pravidelne navštevujte čerstvý vzduch;
  • brať vitamíny (napr. Aevit).

  Ak pacientka počas liečby otehotnie, tehotenstvo sa zvyčajne udržiava. Príjem hormonálnych liekov sa súčasne zastaví. Faktom je, že v priebehu prepravy dieťaťa, pôrodu a dojčenia myóm často prestane rásť, klesá a môže dokonca úplne zmiznúť..

  Obrázok 6 - V niektorých prípadoch myóm nezasahuje do nosenia dieťaťa

  Ako sa zbaviť myómov bez chirurgického zákroku?

  Ak nie je pochybnosť o diagnóze, je dôležité najprv premýšľať o tom, ako vyliečiť maternicové myómy bez chirurgického zákroku. Faktom je, že po operácii sa môžu znova objaviť nežiaduce uzliny. Preto sa na liečbu fibroidov používajú nasledujúce metódy:

  • lieková terapia. Používa sa nehormonálne liečivo Esmia, ktorého účinnou látkou je ulipristal acetát. Esmia sa predpisuje pred operáciou alebo v priebehu liečby pre stredne závažné a závažné príznaky choroby u žien v reprodukčnom veku. Z prehľadov vyplýva, že v takmer 80% prípadov, počas užívania drogy u pacientov, menštruácia ustane. Maximálne trvanie jedného liečebného cyklu je 3 mesiace. Ak sa kurz musí opakovať, malo by sa to uskutočniť počas druhého menštruačného cyklu, ktorý sa uskutoční na konci predchádzajúceho cyklu. Najlepšie výsledky sa dosahujú v počiatočných štádiách choroby..
  • hormonálna liečba. Recenzie ukazujú, že tento typ liečby je najúčinnejší, keď sú maternicové myómy stále malé. V tomto prípade sa používajú deriváty 19-norsteroidov (napríklad Norethisterone, Norkolut), ktoré znižujú krvné straty a normalizujú hladiny hemoglobínu. Antagonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (napríklad Buserelin, Diferelin) pomáhajú významne zmenšiť veľkosť uzlov, pretože prispievajú k nástupu menopauzy. Preto sa neodporúčajú používať počas liečby žien v plodnom veku. Z antigestagénov (liekov, ktoré inhibujú ovuláciu) sa často používa ginestril, ktorého účinnou látkou je mifepriston. Tablety z maternicových myómov je potrebné používať striktne podľa schémy predpísanej lekárom - od toho závisí účinnosť liečby.
  • embolizácia maternicovej tepny. Do maternicových tepien sa zavádzajú špeciálne látky, ktoré blokujú tok krvi do buniek, ktoré tvoria nádor. V tomto prípade sa zavedú embólie, aby sa zachovala výživa zdravých myometrických buniek. Bez príjmu výživy sú bunky myómu nahradené spojivovým tkanivom. Nie je potrebné sa obávať, že lekár zablokuje „zlé“ cievy - cievy, ktoré živia nádor, sa prakticky nepripojia k iným cievam, navyše sú niekoľkokrát hrubšie ako „zdravé“ cievy. Predpísať pomocné lieky na myóm maternice, ktorý prešiel embóliou alebo nie, rozhodne lekár.
  • FUZ ablácia. Počas procedúry sa do uzla odosiela fokusovaný ultrazvuk. V tomto prípade sa látka zahrieva a zrúti. Postup a výsledky procesu sa monitorujú pomocou MRI. Veľké uzly sa po častiach zohrievajú. Neuskutočňujú sa žiadne rezy a pacient je poslaný domov v ten istý deň..
  • fyzioterapeutické metódy. Toto je pomocný súbor opatrení, ktoré nemôžu nahradiť hlavné zaobchádzanie. Zameriava sa na zvýšenie tónu tela, stimuláciu regeneračných procesov, stabilizáciu hormonálneho pozadia. Na liečbu fibroidov maternice sa pacientom odporúča, aby okrem užívania liekov absolvovali elektroforézu, radónové a jód-brómové kúpele a magnetoterapiu. Wellness pobyt sa najčastejšie začína 5. až 7. dňom menštruačného cyklu.

  Odborníci na tradičnú medicínu vám však neodporúčajú, aby ste sa zapojili. Aj keď bylinky a poplatky obsahujú rovnaké účinné látky a vitamíny ako liečivá, v tomto prípade nie je možné zvoliť účinnú dávku a dodržiavať ju v priebehu liečby..

  Obrázok 7 - Prípravky na myóm maternice by mal predpisovať iba lekár

  Niekedy sa ako pomocná metóda liečby fibroidov maternice bez chirurgického zákroku nazýva hirudoterapia. V tejto súvislosti sa názory expertov zdieľajú.

  • Navrhovatelia metódy tvrdia, že použitie pijavíc eliminuje hormonálnu nerovnováhu. Avšak záruka, že nádor sa nezvyšuje v dôsledku účinkov červov, nikto nedáva. Uvádza sa, že hirudín obsiahnutý v slinách pijavice normalizuje prietok krvi a koaguláciu, pomáha eliminovať krvnú stázu v panvových orgánoch..
  • Odporcovia metódy poznamenávajú, že použitie pijavíc spôsobuje stratu krvi, ktorá je neprijateľná pri anémii, ktorá sa zvyčajne pozoruje pri myóme.

  Je IVF možné s myómom maternice?

  Obrázok 8 - Maternicové myómy - nie je dôvod opustiť dlho očakávané materstvo

  Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu tvrdí, že myóm vedie k neplodnosti iba v 2 až 3% prípadov. Preto prítomnosť nádoru nie je dôvodom na odloženie návštevy kliniky IVF. Odborníci hodnotia veľa parametrov vrátane folikulárnych zásob. Ale napriek povzbudivým správam by ste sa nemali o svoje zdravie starať - pred plánovaním tehotenstva sa musí žena s touto diagnózou podrobiť dôkladnému vyšetreniu av prípade potreby liečbe. Lekár si vyberie typ programu a stimulačnú schému v každom prípade podľa indikácie.

  • Uzol menší ako 3 cm, ktorý nedeformuje maternicu, neinterferuje s IVF.
  • Ak je uzol umiestnený vo svalovej vrstve maternice a zdeformuje ju, pravdepodobnosť úspešného tehotenstva po jednom pokuse sa zníži na polovicu, napriek tomu však existuje.
  • Ak ste podstúpili konzervatívnu myomektómiu, je najlepšie vykonať IVF procedúru v nasledujúcom roku. V tejto dobe je pravdepodobnosť recidívy minimálna. Po chirurgickom odstránení nádoru by sa IVF nemalo vykonávať skôr ako 6 - 12 mesiacov, aby jazva mala čas na správne formovanie. Zároveň sa neodporúča odložiť postup o viac ako 1,5 roka po liečbe.

  Recidíva maternicových fibroidov je nepriaznivým faktorom IVF. Ak sa takýto nádor zistí, lekári môžu postup odmietnuť.

  Obrázok 9 - Ako sa zbaviť fibroidov bez chirurgického zákroku vo vašom prípade a zostať zdravý, povie to váš lekár

  Ak ste diagnostikovali maternicové myómy, liečba bez chirurgického zákroku veľmi pravdepodobne pomôže obnoviť stratené zdravie. Hlavnou vecou je presne dodržiavať všetky odporúčania lekára a naladiť ich na pozitívne.

  Liečba maternicových myómov: účinné prostriedky a metódy

  Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov. Najčastejšie sa maternicové myómy vyskytujú u žien po 40. roku. V súčasnosti sa však toto ochorenie stáva mladším. Jedinou útechou je, že liek nestojí. V poslednej dobe teda nové účinné metódy boja proti tejto chorobe.

  Maternicové myómy (fibromyóm, leiomyóm) je benígny nádor vo svalovej vrstve maternice - myometria. V 95% prípadov sa myóm nachádza priamo v maternici a iba v 5% - v krčku maternice. Myóm je uzol pozostávajúci z pojivového a svalového tkaniva. Priemer jedného uzla môže byť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Myoma je jednoduchá aj mnohonásobná. Najčastejšie sa však objaví ďalší uzol, ak sa objaví jeden uzol. A dokonca aj po odstránení myómov zostáva vysoké riziko nových formácií. Lekári rozlišujú tri typy fibroidov v závislosti od smeru rastu uzlov. Intramuskulárne - nádor sa nachádza v hrúbke steny maternice a vyvíja sa medzi svalovými tkanivami. Submukózne - rast fibroidov nastáva v smere maternicovej dutiny. A subperitoneálne - uzol rastie smerom do brušnej dutiny.

  Príčiny patológie sú:

  • hormonálne poruchy;
  • nesprávne použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov;
  • potrat;
  • zápalové ochorenia reprodukčného systému;
  • nadmerná nadváha - ako rizikový faktor;
  • neustále napätie;
  • genetická predispozícia.

  Mnohí vedci sa zhodli na tom, že riziko maternicových fibroidov závisí od počtu menštruačných cyklov, ktoré nie sú ukončené začiatkom tehotenstva. Ak je ich viac ako 200, potom je riziko extrémne vysoké. Ukazuje sa, že ženy staršie ako 40 rokov sú na túto chorobu najviac náchylné. Ale choroba sa stáva mladšou. Aky je dôvod?

  Rytmus života moderných žien je veľmi intenzívny, preberajú funkcie sestry rodiny a strážkyne krbu. Výsledná patológia je volaním po pomoci od tela, ktoré vyhlasuje, že sa nedokáže vyrovnať s bremenom, ktoré je naň kladené. Zdravie ženy je navyše vysoko závislé od jej emocionálneho stavu. Rozvod, prepustenie, problémy s dospievajúcim dieťaťom - to všetko sa môže stať impulzom pre objavenie sa nezhoubných aj malígnych formácií.

  Zákernosť choroby spočíva v tom, že môže byť dlho neviditeľná. A keď sa príznaky prejavia - myóm už dosahuje veľkú veľkosť a dá sa liečiť iba rýchlo.

  Dôsledkom vývoja maternicových fibroidov môže byť dlhá a nadmerná menštruácia, ktorá v priebehu času vedie k rozvoju chronickej anémie. Anémia naopak prispieva k zníženiu imunity, výskytu chronickej únavy, vypadávaniu vlasov, ochabnutej pokožke atď. Anémia s nedostatkom železa vedie nielen k nedostatku kyslíka v tkanivách, ale aj k zhoršeným funkciám dôležitých orgánov, v dôsledku ktorých sa k uvedeným príznakom pridávajú tachykardia a bolesti hlavy. závrat, zhoršená funkcia srdca.

  Príznaky maternicových myómov

  Ako myomatózne uzliny rastú, u žien sa začínajú objavovať špecifické príznaky choroby, ako napríklad:

  • Bolesť rôznej povahy v dolnej časti brucha. Intenzita a trvanie záchvatov bolesti závisí od veľkosti, rýchlosti rastu a umiestnenia nádoru.
  • Menorágia. Ťažká menštruácia trvajúca dlhšie ako obvykle.
  • Metrorágia. Krvácanie z maternice nesúvisí s menštruačným cyklom.
  • Bledosť, anémia, zmeny, ktoré sú viditeľné pri klinickom krvnom teste (pokles počtu červených krviniek).
  • Problémy s močením a vyprázdňovaním spojené s tým, že zväčšená maternica tlačí na susedné orgány - močový mechúr a črevá. Prejavuje sa vo forme zápchy a častých močení.

  Ktorýkoľvek z týchto príznakov vyžaduje okamžitý panvový ultrazvuk. Len tak sa dá zistiť vzdelanie. Myóm hrozí neplodnosťou av niektorých prípadoch sa môže vyvinúť do malígnej formácie a vyžaduje okamžitú liečbu.

  Konečne sa môžete zbaviť maternicových myómov iba odstránením. Takéto metódy ako bylinná medicína, homeopatia a všetky druhy ľudových liekov nemôžu tento nádor ovplyvniť a nedokážu zastaviť jeho rast. Najúčinnejšou liečbou fibroidov sú chirurgické a minimálne invazívne metódy zahŕňajúce odstránenie alebo zničenie nádoru.

  Metódy a prostriedky liečby myómov maternice

  Taktika liečby fibroidov závisí od veľkosti a počtu uzlov, ako aj od prejavov príznakov. Pri absencii príznakov a malej veľkosti fibroidov je pacient často vyzvaný, aby pravidelne podstúpil ultrazvukové vyšetrenie, to znamená, že lekár si zvolí taktiku vyčkávania a videnia. Táto pozícia je veľmi kontroverzná, pretože myóm je nebezpečná patológia. Preto by rozumnejším prístupom bolo nájsť najlepšiu terapiu..

  Existuje niekoľko spôsobov liečby fibroidov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

  Je možné liečiť myóm liekmi

  Z dôvodu neefektívnosti sa lieky prakticky nepoužívajú na liečbu myómov v zahraničí. Lieky v najlepšom prípade zastavia rast fibroidov alebo mierne znížia jeho veľkosť. Tento účinok je krátkodobý a všetko sa môže vrátiť do pôvodného stavu..

  Okrem toho liečba fibroidov hormonálnymi liekmi, ktoré užívajú postsovietski lekári, vedie k poklesu hladín estrogénov u žien, narúša plodnosť a podporuje rozvoj osteoporózy..

  Myoma tiež nereaguje na liečbu rôznymi bylinami (bylinné liečivá), homeopatickými liekmi, doplnkami výživy (Indinol, Epigallat, Stella atď.). Nie všetky tieto lieky navyše spĺňajú medzinárodné normy, čo znamená, že účinok nie je možné zaručiť..

  Minimálne invazívne metódy

  Tieto spôsoby liečenia maternicových myómov zahŕňajú postupy, ktoré sú pre pacienta najmenej traumatické. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

  Embolizácia maternicovej artérie (EMA) je vysoko účinná a najobľúbenejšia liečba maternicových fibroidov na celom svete. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. V oblasti slabín sa na koži urobí mikro-rez a do femorálnej artérie sa zavedie katéter. Privedie sa na cievy, ktoré vyživujú myóm. Látka sa zavádza do ciev, ktoré ich upchávajú a bránia vniknutiu krvi. Potom fibroidné bunky odumrú a vymiznú. Regenerácia po EMA trvá 7 až 10 dní a nevyžaduje si povinný pobyt v nemocnici.

  Myolýza alebo laparoskopická operácia je predpísaná, ak uzly nie sú väčšie ako 3 a ich veľkosť nie je väčšia ako 3 až 5 cm. Podstatou postupu je deštrukcia fibroidov elektrickým prúdom alebo laserom. Je tiež možná expozícia pri nízkej teplote (kryomyolýza). Myolýza sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Po operácii nezostanú žiadne jazvy, pretože všetky manipulácie sa vykonávajú niekoľkými malými otvormi na koži (0,5 - 1,5 cm)..

  Zaostrená ultrazvuková ablácia (FUS) je relatívne nová možnosť liečby. Jeho výhodou je, že má priamy vplyv na nádor, zatiaľ čo na tele pacienta nezostávajú žiadne jazvy. Postup sa uskutočňuje v prístroji na terapiu magnetickou rezonanciou. To umožňuje zreteľne určiť umiestnenie fibroidov a odoslať doň ultrazvuk s vysokou intenzitou. Ničí bunky myómu a neovplyvňuje susedné tkanivá a orgány. Po ablácii FUS sa zničené bunky samy rozpustia. Tento postup sa neodporúča pre veľké myómy a ak je ich niekoľko.

  Dlho sa verilo, že myóm je ochorenie, ktoré sa nakoniec vyvinie na rakovinu, takže odstránenie maternice bolo jedinou metódou liečby. Len pred 30 rokmi vedci dokázali, že myóm sa transformuje na malígnu formáciu iba v 2% prípadov a začal používať šetrné metódy liečby..

  Chirurgická liečba fibroidov

  Pri plnohodnotnom chirurgickom zákroku sú možné dva prístupy, ktoré sa od seba zásadne líšia.

  • myomectomy
   Laparoskopická myomektómia. Táto minimálne invazívna operácia sa vykonáva ako samostatne, tak aj po embolizácii maternicových tepien v prítomnosti malých vonkajších fibroidov. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov v pobrušnici, do ktorých sa vkladá endoskop s podsvietením, mikroskopická kamera a mikrochirurgické nástroje. Pokiaľ je to možné, používa sa metóda SILS (Single Incision Laparocopic Surgery) - jednorázová operácia prostredníctvom jediného vpichu..
   Hysteroskopická myomektómia. Toto je minimálne invazívna operácia na odstránenie submukóznych fibroidov vaginou, do ktorej je vložený hysteroskop (metóda NOTES)..
   Otvorená myomektómia. Táto operácia sa vykonáva iba v prítomnosti viacerých veľkých fibroidov, keď nie je možné minimálne invazívne chirurgické ošetrenie. Počas operácie sa vykoná rez na krčme s dĺžkou asi 10 cm.
  • hysterektómia
   Odstránenie maternice. Je to extrémna metóda liečby a vyžaduje si špeciálne indikácie. Hysterektómia je predpísaná, ak je myóm príčinou silného pokračujúceho krvácania, rastie veľmi rýchlo, sú zistené prekancerózne alebo rakovinové zmeny v krčku maternice alebo endometria. Počas operácie môžu byť odstránené vaječníky a vajcovody (ak je to uvedené), po ktorých nasleduje menopauza. Hysterektómia je komplexná operácia a zotavenie po nej môže trvať veľmi dlhú dobu, fyzickú aj psychologickú.

  V súčasnosti existuje teda niekoľko účinných spôsobov liečby fibroidov maternice. Výber optimálnej terapie závisí od klinického obrazu ochorenia, ako aj od veku a individuálnych charakteristík pacienta. Preto je veľmi dôležité urobiť presnú diagnózu, jasne určiť veľkosť a umiestnenie fibroidov, ako aj vyhodnotiť celkový stav tela. To všetko vám umožní zvoliť najšetrnejšie zaobchádzanie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Profylaxia herniovej hernie môže byť primárna a sekundárna. Primárne znamená zníženie rizika herniového výčnelku u zdravých mužov a druhým je prevencia recidívy trieslovej prietrže po operácii.
Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov.
Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže je nevyhnutným opatrením, ak nezostanú iné spôsoby, ako pomôcť pacientovi. Najčastejšie sa tým zbavuje chronickej osteochondrózy, ktorá sa pred kvalifikovanou liečbou nemala.