loader

Hlavná

Pažerák

Ako liečiť osteochondrózu?

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.

Protizápalové lieky

Na odstránenie silnej bolesti sa používajú protizápalové lieky na osteochondrózu. Účinkom je zníženie zápalu miesta. Protizápalové lieky sa delia na dva typy:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Spočiatku sa používa táto skupina liekov. Proti osteochondróze lieky pomáhajú odstraňovať bolesť a zápal pri rovnakej účinnosti;
 • Glukokortikoidy (GCS). Používa sa na autoimunitné bolesti v krku a chrbte. Častejšie sa používajú injekciami do kĺbov, ale kvôli lepšiemu liečeniu osteochondrózy sú tiež dostupné vo forme tabliet. Pri liečení patológií tohto typu sa obrátia na reumatológa. Artróza chrbtice, prípady, keď NSAID nie sú účinné.

NSAID s analgetickými účinkami:

 • Optalgin, Baralgin, Analgin - dostávajú jednu ampulku jedenkrát denne počas piatich dní. Prenesú sa do formy tabliet celecoxibu, meloxikamu, nimesulidu. Kontraindikácie: choroby gastrointestinálneho traktu, s rizikom krvácania;
 • Ketanov, Ketolak, Ketorol - sa používajú v množstve 0,01 - 0,03 g za deň, trvajúcom tri až päť dní. potom bol prevedený na rovnaké lieky ako vyššie. Kontraindikácie zápas.

NSAID s protizápalovými účinkami:

 • Diklofenak je ťažký liek vyrábaný vo forme injekcií, dávkovaný 0,075 g dvakrát denne. Aplikujte nie dlhšie ako päť dní po prechode na ľahšie protizápalové lieky na osteochondrózu;
 • Naprios, Apranax, Naprobene - lieky na osteochondrózu, konzumované raz alebo dvakrát denne po 0,25 - 0,5 g. Silné vedľajšie účinky ovplyvňujú gastrointestinálny trakt, moderná medicína ich nevyžaduje;
 • Metindol, indobén - sa používajú zriedkavo, majú negatívne vedľajšie účinky. Dávka: jedna alebo dve dávky 0,075 g.

NSAID s rovnakou účinnosťou:

 • Coxib, Dilax, Celebrex je dlhodobý liek, až 14 - 21 dní. Ak je to potrebné, dávka sa pri dávke 0,2 g denne zvýšila na 0,4 g;
 • Nemuleks, Nimika ", Nise, Nimesil - užívané s osteochondrózou, pomáhajú s bolesťou chrbta. Pitie 0,1 g dvakrát denne po jedle, kurz trvá 14-21 dní. Bezpečnosť je vyššia ako pri iných liekoch;
 • Amelotex, Melbek, Melox, Movalis - to je to, čo je bezpečné užívať aj na lieky na osteochondrózu, pravdepodobnosť krvácania a komplikácie so zažívacím traktom sú malé. Odoberá sa v množstve 0,0075 - 0, 015 g raz za 24 hodín, niekedy v priebehu 14 až 21 dní.

Lieky s analgetickým účinkom

Lieky, ktoré liečia osteochondrózu navždy, ešte neboli vynaložené, existujú však lieky, ktoré zastavujú patologické procesy, obnovujú pôvodnú aktivitu, radosť z pohybu, zmierňujú bolesť. Ak sa lieky vyberú správne, zdravie pacienta sa začne rýchlo zlepšovať. Prášky na osteochondrózu sú najúčinnejšie, čo pomáha neutralizovať kŕče a uvoľňovať svalové tkanivo.

Podporná terapia využíva antispasmodiká a svalové relaxanciá. Aké tablety na pitie s osteochondrózou predpisuje špecialista po vyšetrení. Prípravky na liečbu osteochondrózy sú k dispozícii v niekoľkých formátoch, pričom sa vyberie ten, ktorý sa pohodlnejšie používa: injekcia, masť, tablety.

Midokalm - liek, ktorého účinok znižuje svalové kŕče miechy a stavcov, má analgetický účinok. Dostupné vo forme injekcií a tabliet. Liečba osteochondrózy nespôsobuje svalovú slabosť, nedochádza k sedatívam. Liek sa užíva v dávke 0,05 g trikrát denne, časom sa dávka zvyšuje. Trvanie závisí od sily svalových kŕčov a bolesti;

Sirdalud - dávka 0,006 g za deň, keď sa používa, sa jej objem zvyšuje na 0,01 g za deň. Čas prijatia sa počíta na základe bolesti a svalových kŕčov;

Baclofen je zriedkavo predpisovaný liek. Vstupná dávka je 0,005 g trikrát denne. Množstvo liečiva sa analyzuje v priebehu času a zvyšuje sa na 0,03 až 0,075 g pre dospelého. Čas používania predpíše lekár na základe prejavených príznakov. Odmietnutie lieku sa uskutočňuje postupne..

Katadolón je liek, o ktorom by sa malo diskutovať samostatne. Tieto tablety s osteochondrózou majú špecifický účinok narkotického analgetika. Liek má účinok, aktivuje K + kanály neurónov, pôsobí na centrálny systém, zmierňuje bolesť svalov miechy, pretože patrí do skupiny svalových relaxancií. Používa sa na zmiernenie alebo odstránenie bolesti, ale pri chronických ochoreniach nie je účinný..

Používa sa na monoterapiu a ako liek na osteochondrózu v prípade kontraindikácie nesteroidných protizápalových liekov. Droga je zakázaná pre vodičov automobilov, tehotné a dojčiace ženy. Kapsuly v objeme 0,1 g sa užívajú trikrát alebo štyrikrát denne, pričom dávka nepresahuje 0,6 g. Používajte v súlade s pokynmi na prepustenie lekára..

Prípravky na liečenie cervikálnej osteochondrózy

Liečba osteochondrózy krku liekom začína odstraňovaním hlavných príznakov. Eliminácia bolesti je úloha, ktorú si lieky vstreknuté do žíl vyrovnávajú s: Meloxicam, Ketorolac, Analgin. Z lokálnych analgetík sa používa lidokaín..

Pri osteochondróze v oblasti krku sa stlačí miecha a zhoršuje sa výkon obehového systému. Na zotavenie používajú nootropické lieky, z ktorých jedným je penoxifylín. Vitamínové komplexy, glukozamín, chondroprotektory sú dôležitou súčasťou liečebného komplexu. Lekár predpisuje procedúry vo fyzioterapeutickej miestnosti, ktoré zlepšujú tok liekov do postihnutej oblasti.

Pri závratoch sa používa účinný nástroj - Cinnarizine, nástroj, ktorý zlepšuje krvný obeh v srdci. Zaoberá sa vazodilatáciou, riedením krvi. Vitamíny skupiny B, ktoré sa nachádzajú v neuromultivitíde a Midokalme, regenerujú tkanivá nervových vlákien, zakrývajú nerv ochranným filmom. Trental zlepšuje prísun kyslíka a krviniek do mozgu.

Pri bolestiach hlavy sa používa Diakarb, liek, ktorý znižuje tvorbu mozgomiechového moku, ktorý stagnoval v dôsledku zovretia stavcov. S diuretickým účinkom odstraňuje prebytočnú tekutinu z mozgu, tekutinu z tela v čo najkratšom čase..

Prostriedky na osteochondrózu hrudníka

Situácia sa tu nelíši od situácie spojenej s krčnou chrbticou. Analgetiká a lieky proti bolesti NSAID, ktoré znižujú prejavy bolesti, sa podávajú intramuskulárne. Neskôr sa pacient prevedie na tabletu (perorálna metóda) alebo sa predpíšu rektálne lieky (čapíky). Ošetrujúci lekár predpisuje, čo treba urobiť, aby sa normalizoval krvný obeh v prípade choroby.

Na liečbu osteochondrózy užíva Eufillin, Trental a ďalšie lieky. Na odstránenie svalových kŕčov hrudnej chrbtice použite Midokalm alebo Sirdalud. Relaxanty poskytnú relaxáciu svalového tkaniva, prísun krvi do orgánov. Finančné prostriedky sa prijímajú na dva alebo tri týždne. Fyzioterapeutické postupy, užívanie vitamínov, chondroprotektorov a glukozamínu zlepší proces regenerácie tkaniva chrupavky.

Eliminácia osteochondrózy bedrového kĺbu

Tento druh choroby sa vyskytuje najčastejšie. Lieky na liečbu osteochondrózy, antipyretiká, analgetiká, lieky proti bolesti, ako sú Nimesil, Diclofenac a Ibuprofen, môžu významne znížiť úroveň bolesti a eliminovať zápal. Na obnovenie krvného obehu v chrbtici sa predpisuje Trental, Eufillin, Actovegin a ďalšie. Na zmiernenie kŕčov, chondroprotektorov, sedatív a sedatív použite relaxanty.

Za účelom zvládnutia patológie nestačí len vziať tabletky a podať injekciu, musíte zmeniť svoje vlastné menu, životný štýl, fyzioterapiu, ktorá sa následne vykonáva iba s remisiou. Procedúry v fyzioterapeutickej miestnosti predpíše ošetrujúci lekár, aby sa zlepšil účinok liekov všetkých odrôd..

Ďalšie lieky

Liečiaci neurológ v závislosti od progresie patológie a stavu pacienta predpisuje lieky na predpis, ktorých používanie je prísne zakázané bez lekárskeho predpisu. Tri skupiny pozostávajúce z antikonvulzív, opioidných analgetík, antidepresív.

Moderná lekárska prax ukazuje, že v niektorých prípadoch silnej bolesti sa pridá krátky priebeh opioidných analgetík. „Závažná“ bolesť je stav, v ktorom sa v živote objavia obmedzenia: človek nenájde miesto pre seba, je v neustálom poplachu, neodvádza pozornosť od bolesti, má problémy so spánkom. Tramadol je predpísaný, liek užívaný v dávke 50 mg raz alebo dvakrát denne, ak je neúčinný, lekár dávku zvyšuje, trvanie kurzu je od štyroch do siedmich dní.

Pri radiálnom syndróme lekári používajú antikonvulzíva, pregabalín a Gabapentín. Eliminujte bolesť, zlepšite stav pacienta, normalizujte spánok.

 • Pregabalín sa užíva v dávke 0,15 g za deň v dvoch rozdelených dávkach. Dávka stúpa na 0,3 až 0,6 g týždenne. Pri použití iba pod lekárskym dohľadom sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky;
 • Gabapentín sa používa nasledovne: prvý deň 0,3 g, druhý deň 0,3 g dvakrát, tretí deň 0,3 g trikrát, štvrtý deň 0,3 g štyrikrát. Dávka sa zvyšuje na 1,8 g denne, používa sa v súlade s odporúčaniami lekára. Pravdepodobné vedľajšie účinky.

Sekundárne príznaky osteochondrózy sa prejavujú depresiou. Prejavuje sa syndrómom chronickej bolesti trvajúcim viac ako tri mesiace. Pacienti sa obávajú komplikácií, úzkosti a nálady výrazne klesajú. Lieky sa predpisujú na lekársky predpis a ich lekár sleduje ich účinnosť. Imipramín, klomipramín, amitriptylín lepšie odstraňujú bolesť, ale majú vedľajšie účinky. Sertralin, paroxetín, fluoxetín zmierňujú úzkosť, normalizujú spánok, odstraňujú strach a vedľajšie účinky sú menej výrazné. Kontraindikácie týchto liekov určí iba ošetrujúci neurológ.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Najlepšie lieky proti bolesti pri osteochondróze pri liečbe chrbtice

Poškodenie tkanív a medzistavcových platničiek chrbtice sa nazýva osteochondróza. Jedná sa o dystrofický proces, pri ktorom je chrupavka, ktorá spája dva stavce, rozdrvená, čo spôsobuje stuhnutosť, bolesť, opuch. Po vyšetrení neurológom alebo stavcom sa musí toto ochorenie komplexne liečiť. Ak sa osteochondróza ignoruje, choroba môže spôsobiť vážne komplikácie vo forme pretrvávajúcich bolestí hlavy, medzistavcových prietrží, bedrovej kôry, ischias..

Čo je to bolesť pri osteochondróze

Bolest v chrbtici s dystrofickými poruchami v kĺbovej chrupavke sa vysvetľuje mechanickým podráždením nervových koreňov prechádzajúcich medzi stavcami z miechy, ktoré tvoria periférny nervový systém. Poskytuje termoreguláciu, je zodpovedný za svalový tonus a koordináciu pohybov, riadi senzorické a motorické funkcie. Aj malé stlačenie receptorov vyrastaním kostí alebo medzistavcových platničiek spôsobuje bolesť.

Pacienti s osteochondrózou sa sťažujú na bolesť v krku alebo spodnej časti chrbta. K týmto príznakom často bolí v kĺboch, mravčenie prstov na nohách a rukách (parestézia). Ak je osoba chorá už dlhšiu dobu, potom dochádza k poklesu reflexov šliach, stuhnutosti, svalovej atrofie. Typické príznaky bolesti:

 • parestézia a bolesti končatín;
 • chronická bolesť chrbta;
 • bolestivé svalové kŕče;
 • zmena intenzity bolesti pri fyzickej námahe, zdvíhaní hmotnosti, kýchaní a dokonca aj ostrých zákrutách;
 • znížený rozsah pohybu kvôli ťažkej bolestivosti.

Ako zmierniť bolesť pri osteochondróze

Najlepším spôsobom, ako bojovať proti osteochondróze, sú lieky: lieky proti bolesti, svalové relaxanty, vitamíny, chondroprotektory. Komplexná liečba pomáha zlepšovať krvný obeh, obnovuje poškodenú chrupavku a miechu, zmierňuje bolesť, opuchy a zápaly. Lieky pomáhajú nielen pri odstraňovaní príznakov choroby, ale aj pri zlepšovaní celkového stavu, prekonávaní depresie, odstraňovaní nervových záchvatov, ktoré sú výsledkom zlého fyzického zdravia.

Kompletná obnova chrbtice pozostáva z niekoľkých fáz:

 • prvé lieky proti bolesti zmierňujú silnú bolesť z lézie;
 • potom sa svaly v bedrovej, krčnej alebo hrudnej chrbtici uvoľnia;
 • protizápalové lieky odstraňujú zápal, ku ktorému dochádza v dôsledku stlačenia stavcov;
 • chondroprotektory obnovujú zničenú chrupavku;
 • počas liečby špeciálna gymnastika, fyzioterapia, správna výživa pomáhajú obnoviť pohyblivosť chrbtice.

Tablety proti bolesti

Keďže bolesť je konštantným spoločníkom osteochondrózy, lieky proti bolesti, masti a injekcie sú najlepším spôsobom, ako ju zastaviť. Pri miernej bolesti sa používa tabletovaná forma a masťová forma liečiv, ktoré sa vyznačujú kumulatívnym účinkom. Ak bolesť nie je možné vydržať a narúša normálny život, predpisujú sa injekcie.

V závislosti od vlastností použitia sú lieky proti bolesti rozdelené do niekoľkých skupín: perorálne (kapsuly, tablety, vrecká), lokálne (masti, gély, náplasti), parenterálne (intramuskulárne injekcie). Lieky proti bolesti sa vyrábajú na hormonálnom a nesteroidnom základe. Prvé sa vyznačujú rýchlou expozíciou, ale majú mnoho nežiaducich reakcií, takže sa používajú výlučne v núdzových prípadoch. Najpopulárnejšie lieky, ktoré dokážu rýchlo zmierniť bolesť chrbta v počiatočnej fáze ochorenia:

 1. ANALGIN inj. Odvodený pyrazolón. Analgetikum, ktoré má protizápalové a antipyretické účinky. Pri bolesti chrbta lekári odporúčajú užívať 250 - 500 mg 2 - 3-krát denne. Pitie tabliet 3-5 dní. V prípade predávkovania sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie vo forme kožných vyrážok, Quinckeho edému, leukopénie. Nepredpisujte analgínín pre porušenie pečene a / alebo obličiek, precitlivenosť na zložky.
 2. No-shpa. Populárny antispasmodikum, ktoré má rýchly myotropický účinok. Znižuje tonus hladkého svalstva, rozširuje krvné cievy. Priradiť 1-2 tablety 3-krát denne. Aplikujte 5-10 dní. Pri dlhšej liečbe sa môžu vyskytnúť gastrointestinálne poruchy, nespavosť, búšenie srdca. Liek je kontraindikovaný pri ťažkom zlyhaní srdca, obličiek alebo pečene au detí mladších ako 1 rok.
 3. Papaverín. Antispazmodické liečivo, ktoré znižuje kontraktilnú aktivitu a znižuje hladký svalový tonus. Pre bolesti chrbta sa predpíše 40 mg 2-3 krát denne po dobu 5-7 dní. Niekedy sa na pozadí užívania môžu vyskytnúť nežiaduce účinky: potenie, bolesti hlavy, závraty, slabosť, ospalosť. Kontraindikácie: glaukóm, pokročilý vek, deti do 6 mesiacov.

Tablety na bolesti hlavy s osteochondrózou

Zhoršenie prísunu krvi do mozgu často vyvoláva migrény, pričom sa obávajú bolesti očí s osteochondrózou. Aby sa zbavili nedostatku kyslíka v nervových bunkách, lekári predpisujú antispasmodiká a vazodilatačné lieky. Ak dôjde k parestézii (zhoršená citlivosť kože), predpisujú sa vitamíny skupiny B. Najlepšie liečivá eliminujúce túto symptomatológiu:

 1. Pentoxifylín. Liek, ktorý zlepšuje mikrocirkuláciu krvi, angioprotektor. Inhibuje agregáciu červených krviniek a krvných doštičiek, znižuje hladinu fibrinogénu v plazme a rozširuje koronárne cievy. Pri osteochondróze sa predpisuje perorálne v 2 tabletách 3-krát denne po jedle. Liečba trvá 2 až 3 týždne. Nepriaznivé reakcie sa môžu vyskytnúť vo forme nespavosti, nevoľnosti, hypotenzie, opuchu a kožnej hyperémie. Kontraindikácie: infarkt myokardu, ateroskleróza, hemoragická cievna mozgová príhoda, tehotenstvo, deti do 12 rokov.
 2. Eufillin. Vazodilatátor, ktorý zvyšuje koronárny prietok krvi, znižuje tón ciev obličiek, kože a mozgu. Dávkový režim je predpísaný individuálne v závislosti od veku, závažnosti ochorenia a ďalších faktorov. Podľa pokynov je priemerná dávka 1 - 2 tablety 3-krát denne. Trvanie použitia môže byť od 5 dní do niekoľkých mesiacov. Medzi vedľajšie účinky patrí anorexia, zvracanie, nevoľnosť, tras a necitlivosť končatín, kŕče. Kontraindikácie: akútny infarkt, epilepsia, závažné poškodenie funkcie pečene alebo obličiek, dieťa do 6 rokov.
 3. Kyselina nikotínová. Vitamín PP, B3, niacín. Poskytuje normálny priebeh oxidačných a redukčných reakcií vo všetkých tkanivách a orgánoch, znižuje hladinu cholesterolu v krvných cievach. S osteochondrózou zlepšuje krvný obeh, má vazodilatačný účinok na malé cievy. Vitamín sa užíva perorálne v dávke 15-25 mg / deň počas 10-15 dní. Môžu sa vyskytnúť nežiaduce účinky na kardiovaskulárny, centrálny a periférny systém. Kontraindikácie: precitlivenosť na kyselinu nikotínovú.

Prášky na uvoľnenie svalov

Reflexný svalový spazmus je neoddeliteľnou súčasťou každého degeneratívneho dystrofického ochorenia chrbtice. Odborníci sa domnievajú, že je to reakcia tela na bolesť. Z tohto dôvodu sa dá usúdiť, že najlepším liekom na bolesť pri osteochondróze sú svalové relaxanciá:

 1. Midokalm. Liek s centrálnym mechanizmom účinku, ktorý má lokálne anestetické, membránovo stabilizujúci účinok. Zvyšuje periférny prietok krvi bez ovplyvnenia centrálneho nervového systému. Priradiť 50 mg 2-3 krát denne, postupne zvyšovať dávku na 150 mg 2-3 krát denne. Priebeh liečby nie je dlhší ako 10 dní. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť vo forme arteriálnej hypotenzie, bolesti brucha, žihľavky, erytému, bronchospazmu. Kontraindikácie: myasténia gravis, vek dieťaťa do 3 rokov.
 2. Sirdalud. Hlavnou účinnou látkou je tizanidín, ktorý ovplyvňuje kostrové svaly. Droga znižuje klinické kŕče a kŕče, zvyšuje silu sťahovania svalov kostry. Počiatočná dávka nepresahuje 6 g / deň. Po 3 až 7 dňoch sa denná dávka zvýši o 2 až 5 g. Optimálna dávka je 12 až 24 mg / deň. Pite liek od 2 do 4 týždňov. Medzi vedľajšie účinky patrí slabosť, nevýrazná hypotenzia a ospalosť. Kontraindikácia zahŕňa závažné poškodenie funkcie pečene, kombináciu s fluvoxamínom.

Užívanie tabliet počas tehotenstva

Počas rastu plodu sa zvyšuje záťaž ženy na chrbtici, takže bolesť brucha s osteochondrózou je častým javom. Je ťažké ho liečiť, pretože odstránenie príznakov nesteroidnými liekmi je nebezpečné pre zdravie dieťaťa. Najlepšie liečivá proti bolesti pri osteochondróze počas tehotenstva sú gymnastika, vitamíny, otepľovacie pásy, korzety, ortopedické vankúše a matrace. Povolené lieky:

 1. Milgamma. Vitamínový komplex obsahujúci terapeutickú dávku vitamínov B. Nástroj sa používa na liečbu chorôb nervového tkaniva, patológií pohybového aparátu. Pri osteochondróze sa 1 tableta predpisuje trikrát denne po dobu 1 mesiaca. Môžu sa vyskytnúť negatívne reakcie tela: potenie, závraty, kŕče, nevoľnosť. Kontraindikácie pri použití lieku: narušenie vodivosti srdcového svalu, precitlivenosť na zložky.
 2. Diclofenac. Jediný NSAID, ktorý je dovolené užívať počas tehotenstva. Droga rýchlo zmierňuje bolesť. Vezmite si dennú dávku 50 - 75 mg, rozdelenú do troch dávok. Trvanie liečby je 3 - 5 dní pod dohľadom gynekológa. Vedľajšie účinky: anémia, leukopénia, trombocytopénia. V 3. trimestri tehotenstva nemôžete predpísať liek na hypertenziu, zhoršenú tvorbu krvi.

Nesteroidné lieky

Protizápalové nesteroidné lieky pomáhajú zmierniť bolesť krku pri osteochondróze alebo zmierniť bolesť v inej časti chrbtice:

 1. Butadion. Má antipyretický, analgetický a protizápalový účinok. Užívajte perorálne 200-400 mg 2-4 krát denne. Po normalizácii sa dávka zníži. Priebeh liečby môže trvať dlhšie ako 5 týždňov. Medzi nežiaduce účinky patrí dyspepsia, bolesť brucha, zvýšený krvný tlak, strata sluchu. Kontraindikácie: peptický vred, gravidita, arytmia, porucha pečene a / alebo obličiek.
 2. Ibuprofen. NSAID, ktoré inhibujú aktivitu hlavného enzýmu metabolitov kyseliny arachidónovej, ktorý sa podieľa na patogenéze zápalu. Na odstránenie bolesti pri osteochondróze hrudnej oblasti alebo krku sa predpisuje 400 - 600 mg / deň. Trvanie liečby je maximálne 5 dní. Vedľajšie účinky sa vyskytujú v zažívacom a centrálnom nervovom systéme. Kontraindikácie: peptický vred, patológia očného nervu, hematopoéza, deti do 6 rokov.

Injekčné liečby

Najlepším liekom na silnú bolesť pri osteochondróze sú intramuskulárne injekcie nesteroidnými protizápalovými liekmi:

 1. Meloxicam. Injekčný roztok, ktorý má výrazný analgetický, protizápalový a antipyretický účinok. Používa sa na krátkodobú symptomatickú liečbu hlbokou intramuskulárnou injekciou. Priradenie 7,5 - 15 mg 1 čas / deň počas 1-3 dní liečby. Zoznam vedľajších účinkov predstavuje všetky známe reakcie organizmu na NSAID. Kontraindikácie: bronchiálna astma, Crohnova choroba, zlyhanie obličiek, akékoľvek krvácanie.
 2. Ketorolac. NSAID, ktorý je porovnateľný s analgetickým účinkom s morfínom. Po intramuskulárnom podaní sa účinok zaznamená po niekoľkých minútach. Priemerná dávka je 15 - 30 mg každých 6 hodín, ale nie viac ako 20 dávok za 5 dní. Nežiaduce reakcie sa môžu vyskytnúť z tráviaceho, močového a dýchacieho systému. Existuje veľa kontraindikácií. Medzi ne patrí bronchiálna astma, hypovolémia, aktívne ochorenie pečene a ďalšie.

blokáda

Ak je prítomná silná bolesť, napríklad pri zovretých artériách, ktoré vedú k patologickému impulzu vnikajúcemu do svalového tkaniva, používa sa blokáda. To je, keď injekcie sú vstrekované do projekcie nervových vlákien chrbtice. V tomto prípade dochádza k okamžitému zmierneniu bolesti. Najlepšie lieky:

 1. Promedol. Narkotikum, ktoré sa používa iba ako posledná možnosť pre neznesiteľnú bolesť. Jedenkrát sa do miesta zápalu vstrekne 10 až 30 mg. Medzi nežiaduce účinky patria tras, kŕče, rozmazané vizuálne vnímanie. Kontraindikácie pri podávaní lieku: respiračná depresia, paralelná liečba inhibítormi MAO, vek do 2 rokov, precitlivenosť na liek.
 2. Lidokain hydrochlorid. Lokálne anestetikum, ktoré je určené na vodivú, infiltráciu a terminálnu anestéziu. Na blokádu s osteochondrózou sa 100 až 200 mg liečiva podáva raz. Môžu sa pozorovať nežiaduce účinky vo forme slabosti, paralýzy dýchacích svalov, zníženého krvného tlaku, zástavy srdca. Kontraindikácie pre podávanie: neznášanlivosť na lokálne anestetiká, zlyhanie srdca, závažné poškodenie obličiek a pečene.

Účinné masti

Protizápalové masti, ktoré sú predpísané pri komplexnej liečbe osteochondrózy, pomáhajú odstraňovať bolesť. Medzi najlepšie:

 1. Nimesulid (nimesil). Nesteroidné protizápalové liečivo na vonkajšie použitie. Aplikuje sa na pokožku v oblasti bolesti 3-4 krát / deň počas 10 dní. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť z rôznych systémov a orgánov. Medzi ne patria alergické reakcie, nervozita, nočné mory, bolesti hlavy. Kontraindikácie: bronchiálna astma, chronický zápal čreva v akútnom štádiu, tehotenstvo, laktácia a iné.
 2. Ketorol. Lokálny liek s výrazným analgetickým účinkom. Mal by sa nanášať na vyčistenú oblasť pokožky až 4-krát denne, najviac však 10 dní v rade. Počas liečby sa môžu vyskytnúť reakcie, ako je svrbenie kože, sčervenenie a vyrážka. Kontraindikácie: otvorené odreniny, tretí trimester gravidity, dojčenie, bronchiálna astma.

Použitie lekárskych omietok

V niektorých prípadoch sa terapeutická náplasť stala vynikajúcou alternatívou k injekčnej a liekovej liečbe cervikálnej osteochondrózy. Pôsobí okamžite po kontakte s pokožkou, pretože lieky proti bolesti prechádzajú z nosiča tkaniva priamo do bolestivej oblasti. Najlepšie sú:

 1. Korenie na korenie. Obsahuje tinktúru z arniky, borovicovej kolofónie, prírodného kaučuku, feferónky, belladony, lanolínu, vazelíny. Doštička je pripevnená k oblasti bolesti dva dni. Ak pred liečbou netestujete, môžu sa vyskytnúť nežiaduce účinky vo forme pálenia, svrbenia, hyperémie, alergickej vyrážky v mieste lepenia. Nepoužívajte náplasť na poškodenie integrity pokožky, individuálnu neznášanlivosť zložiek.
 2. Nanoplast. Hlavné komponenty: výrobca, prášok z magnetického materiálu. Pri osteochondóze krku sa náplasť nalepí na 9 dní. Trvanie jednej doštičky je 12 hodín, po uplynutí ktorej by sa mala vymeniť. Pri nesprávnom použití sa môžu v oblasti aplikácie vyskytnúť telesné reakcie, ako je svrbenie a vyrážka. Kontraindikácie pri liečbe sú prítomnosť otvorených rán a precitlivenosť na zložky..

Najúčinnejšie lieky

Najlepšie lieky proti bolesti pre každého pacienta vyberie lekár individuálne. Zohľadňuje sa tým vek pacienta, závažnosť patológie, príčina choroby, sprievodné choroby, celkový stav tela a ďalšie faktory. Pretože magická tabletka, ktorá trvale zachráni človeka pred osteochondózou, ešte nebola vynájdená, prístup k jej liečbe by mal byť komplexný.

Lieky proti bolesti pri osteochondróze si môžete kúpiť v lekárni alebo kúpiť v internetovom obchode (objednať z katalógu). Výhodou prvej možnosti je, že pri nákupe lacných liekov nebudete musieť platiť ďalšie náklady na dopravu. Priemerné náklady na lieky proti bolesti v lekárňach v moskovskom regióne:

Prípravky na osteochondrózu - protizápalové, vazodilatačné, chondroprotektory a svalové relaxanciá

Jednou z najbežnejších a najnebezpečnejších chorôb chrbtice je osteochondróza. Riziko ich výskytu existuje u 80% obyvateľstva. Príčiny choroby sú rôzne, ale všetky vedú k nepríjemným symptómom a pocitom. Špeciálne prípravky pomôžu vyrovnať sa s prejavmi osteochondrózy: masti, tablety, injekcie, vitamíny. Užitočné a masáže.

Čo je osteochondróza

Osteochondrózou sa rozumie poškodenie medzistavcových platničiek a iných tkanív chrbtice. Jedná sa o dystrofický proces, pri ktorom sa chrbtica sťahuje a drví disky medzi jej časťami. Ochorenie je nebezpečné, pretože negatívne ovplyvňuje cievy, ktoré živia mozog. V dôsledku porúch obehového systému sú nervové korene stlačené, čo môže mať za následok zvýšenie krvného tlaku a mdloby..

V 90% prípadov vedie osteochondróza k vegetovaskulárnej dystónii. Liečba tohto ochorenia by mala byť komplexná. Počas liečby sa používajú lieky na obnovu mäkkých tkanív, zmiernenie záchvatov bolesti a zlepšenie krvného obehu. Je tiež užitočné masírovať, vykonávať fyzioterapiu a fyzioterapeutické cvičenia. Progresia choroby nastáva v niekoľkých fázach:

 1. Hrúbka medzistavcových platničiek sa zmenšuje, naďalej sa zhroutia.
 2. V dôsledku proliferácie kostného tkaniva sa objavuje štruktúra chrbtice, migrény, bolesti v lopatke, zvonenie a tinnitus..
 3. Chrbtica stlačuje nervy, takže bolesť je ťažšie zastaviť. Flexibilita a pohyblivosť krku je obmedzená a tlak stúpa. Možné srdcové choroby, dýchavičnosť, bolesť v krku, triaška hlavy.
 4. Porušenie práce ciev a tepien, výskyt závratov, bolesti hlavy, ospalosť, mdloby.

Príčinou choroby sú zvýšené zaťaženie chrbtice. Vďaka vertikálnemu namáhaniu sa medzistavcové platničky zničia. Tento proces môže spomaliť iba aktívny životný štýl, ktorý ovplyvňuje svalový korzet. Iné príčiny choroby:

 • nadmerné napätie krčných svalov - v dôsledku predĺženej polohy hlavy bez pohybu (pri šoférovaní vozidla, pri práci s počítačom);
 • sedavý spôsob života;
 • obezita;
 • dedičná predispozícia;
 • neustále zdvíhanie závaží;
 • menopauza u žien;
 • prirodzené starnutie;
 • silný stres, trvalý stres.

liečba

Osteochondróza je akútna a chronická. Pri prvom type alebo exacerbácii druhého je potrebné zmierniť bolesť a zápal. V druhom štádiu zahŕňa liečba obnovenie normálneho prísunu krvnej krvi, zlepšenie metabolizmu v tkanivách kolóny. Na treťom sú regenerované tkanivá a chrupavka, výsledok je nemenný a zabráni sa deštrukcii medzistavcových platničiek. Lieky sa používajú v štádiu 1 a 2 choroby, pri záťažovej terapii - kedykoľvek.

V akútnom období osteochondrózy je dôležité zastaviť syndróm bolesti. Pri silnom prejave sa v budúcnosti používajú injekcie - tablety a masti. Populárne lieky sú:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - tablety, ampulky, masti, náplasti. Injekcie sa podávajú v komplikovaných prípadoch, uskutočňujú sa 1-2 injekcie, potom sa pacient prenesie na tablety. Perorálne látky sa nemôžu používať dlho, takže nie sú problémy s gastrointestinálnym traktom. Priebeh liečby trvá 10 dní, počas tejto doby opuch a zastavenie zápalu znižuje bolesti.
 2. Svalové relaxanciá - znižujú napätie svalov krku, prejavy bolesti pri pohybe, svalové kŕče (slúžia ako ochranná reakcia svalov pri výskyte zápalu). Priebeh výmennej terapie je 2-4 týždne, počas ktorých lieky uvoľnia kŕč v chrbte.
 3. Paravertebrálny blok - používa sa na stavcovú osteochondrózu, ktorá ovplyvňuje dolnú časť chrbta. Kompozícia obsahuje lieky proti bolesti proti bolesti novokainu alebo lidokaínu. Účinok trvá až 3 dni. Na odstránenie opuchov sa používajú novokain alebo hydrokortizón alebo kombinácia novokainu a diprospanu. Podľa recenzií blokáda zahŕňa 5–7 injekcií podaných každý druhý deň. Procedúru vykonáva špecialista rozdelený na svaly, subkutánne, intradermálne, radiálne, perineurálne, artikulárne a epidurálne. Druhou blokádou je farmaceutická funkcia - zavedenie liekov proti bolesti prostredníctvom biologicky aktívnych miest.
 4. Hormonálne lieky - so silným protizápalovým účinkom. Používajú sa, ak bolesť nemožno zastaviť iným spôsobom. Zloženie fondov zahŕňa glukokortikoidové hormóny.
 5. Lokálne lieky - používa sa, ak má pacient kontraindikácie na užívanie tabliet vo forme chorôb gastrointestinálneho traktu alebo injekcií vo forme chorôb endokrinného systému alebo srdca. Masti, gély, krémy a pleťové vody majú analgetické, protizápalové a dekongestantné účinky. Rozdeľujú sa na protizápalové látky so steroidnými zložkami (gél Fastum), analgetikum (Nise), komplex (dolobén), zlepšujú mikrocirkuláciu (Finalgon), chondroprotektory (chondroxid), homeopatický (Traumel)..

Lieky proti osteochondóze

Prípravky na liečbu osteochondrózy by mali zmierniť bolesť a opuch, odstrániť zápal a iné nepríjemné príznaky. Okrem analgetík, nesteroidných protizápalových liekov, steroidov a blokád sa používajú aj tieto lieky:

 1. Vazodilatácia - zlepšuje krvný obeh a zrážanie krvi, spomaľuje proces deštrukcie v chrbtici, stimuluje mikrocirkuláciu miechy a mozgu, obnovuje tkanivo.
 2. Chondroprotektory - obsahujú glukozamín a chondroitín sulfát, ktoré pozitívne ovplyvňujú stav kostí a chrupavky. Lieky sa užívajú vo forme tabliet alebo práškov, čo vedie k ich akumulácii a viditeľnému výsledku po 3 až 6 mesiacoch. Ak sa chondrojektory podávajú intramuskulárne v množstve 20 injekcií, výsledok bude viditeľný o niekoľko dní. Parenterálna cesta podania sa používa pri závažných ochoreniach, urýchľuje regeneráciu tkanív a predlžuje analgetický účinok.
 3. Vitamíny skupiny B (B1, B6), A, C - sú súčasťou komplexnej liečby osteochondrózy, ktorá zlepšuje stav nervových buniek, znižuje zaťaženie miechy, vykazuje pôsobenie antioxidantov.

Protizápalové lieky

Liečebný režim pre osteochondrózu zahŕňa počiatočné analgetické štádium. Vo svojom priebehu sa predpisujú protizápalové lieky a analgetiká. Prvé sú rozdelené do troch skupín:

 1. Na základe diklofenaku - zosilnite analgetický účinok, eliminujte zápal. Lieky sú kontraindikované pri dojčení, tehotenstve, v detskom veku, so žalúdočnými vredmi. Medzi ne patrí Voltaren, Diklak, Dikloran.
 2. Na základe ibuprofénu - zmierňujú bolesť, ale na rozdiel od prvej skupiny je počas tehotenstva, laktácie, niekedy používané u detí, ľahšie tolerovať. Medzi ne patrí Nurofen, Ibuprom, Dolgit.
 3. Na základe indometacínu majú protizápalové a analgetické účinky priamo vo vzťahu k poškodeným tkanivám. Zástupcovia - Inteban, Indocide, Indovazin, Atrocid.

Najúčinnejšie lieky na osteochondrózu hrudnej chrbtice

Osteochondróza hrudnej chrbtice sa vyvíja oveľa menej často ako osteochondróza bedrovej a krčnej chrbtice..

Hrudná osteochondróza sa nazýva „chameleonová choroba“: toto ochorenie nie je diagnostikovaná okamžite a môže sa skryť pod maskou srdcových a žalúdočných patológií..

Pri osteochondróze hrudnej oblasti je narušená pohyblivosť ramenného pletenca, vyskytujú sa bolesti na hrudníku a bolesti brucha..

Ochorenie má tendenciu byť chronické, keď sa obdobia exacerbácie striedajú s obdobiami remisie.

Kľúčom k úplnému uzdraveniu je vykonávanie preventívnych opatrení po odstránení hlavných príznakov.

Čo je osteochondróza?

Osteochondróza je choroba, pri ktorej sa vyvíjajú degeneratívne a dystrofické procesy, ktoré spôsobujú vývoj patologických zmien v kostných a chrupavkových tkanivách..

U ľudí s osteochondrózou sa chrbtica sťahuje a ničí disky nachádzajúce sa medzi stavcami. V priebehu času disky strácajú svoju elasticitu, dochádza k stlačeniu nervových zakončení miechy. Výsledkom je výskyt bolesti, výskyt opuchov.

Predčasné liečenie osteochondrózy má vážne následky. Na pozadí choroby sa často vyvíja ďalšie ochorenie: pneumoskleróza, ateroskleróza, prostatitída, neplodnosť (vyskytuje sa atrofia alebo degenerácia orgánov reprodukčného systému), rakovina atď. Zanedbané štádiá osteochondrózy sa vyznačujú vývojom komplikácií, ktoré môžu spôsobiť postihnutie.

Základné princípy liečby hrudnej osteochondrózy

Neexistuje univerzálny spôsob liečby osteochondrózy. Prekonať toto ochorenie môže byť len komplexný účinok..

Základom liečby sú lieky: použitie perorálnych liekov (tablety, kapsuly), injekcie (subkutánne, intravenózne, intramuskulárne) a topické látky (gély, masti).

Posilniť účinok liekov pomocou cvičebnej terapie, masáže, manuálnej terapie. Ak si myslíte, že recenzie pacientov sú dobrým efektom, je použitie ľudových prostriedkov (napríklad odvarov a odrenín z liečivých rastlín)..

Hrudná osteochondróza je choroba, ktorá si vyžaduje individuálny prístup. Preto nie je v tomto prípade vhodné praktizovať samoliečbu. Ak sa objavia príznaky osteochondrózy, vyhľadajte odbornú lekársku pomoc..

Lieky na hrudnú osteochondrózu

Drogová liečba osteochondrózy má niekoľko cieľov:

 • zastaviť rozvoj choroby;
 • zbaviť pacienta bolesti;
 • uvoľnite upnuté svaly;
 • eliminuje zápal nervových koreňov;
 • obnoviť postihnuté tkanivo chrupavky (pokiaľ je to možné);
 • zlepšiť metabolizmus;
 • optimalizovať miestny prietok krvi.

Liečba osteochondrózy liečivami počas obdobia exacerbácie môže trvať 1,5 mesiaca. Potom lekár rozhodne o ďalšom priebehu liečby.

Preto môže pacient odporučiť masážne procedúry, ktoré majú analgetický účinok. Vezmite prosím na vedomie: masáž musí byť vykonávaná špeciálne vyškoleným odborníkom..

Aké skupiny liekov sa používajú?

Liečebný režim pre osteochondrózu je individuálny pre každého pacienta. Niektoré skupiny liekov sú však predpísané väčšine pacientov..

Zoznam liekov používaných na hrudnú osteochondrózu zahŕňa:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky (skrátene NSAID). Úlohou týchto fondov je zmierniť zápal, zmierniť bolesť a zvýšiť pohyblivosť v hrudníku. Pri akútnej bolesti sa NSAID nepodávajú perorálne, ale podávajú sa ako injekcie. Lieky tejto skupiny sú vysoko účinné, ale majú závažnú nevýhodu - prítomnosť vedľajších účinkov. Dlhodobé používanie NSAID môže mať nepriaznivý vplyv na stav žalúdočnej sliznice.
 2. Analgetiká. Lieky proti bolesti, ako NSAID, sa môžu predpisovať ako tablety a injekcie. Tieto sa používajú na bolesti s vysokou pevnosťou a intenzitou, s ktorými sa tablety jednoducho nedokážu vyrovnať. Je dôležité si uvedomiť, že lieky proti bolesti sú súčasťou symptomatickej liečby určenej na zlepšenie kvality života v akútnom období osteochondrózy. Využívanie týchto prostriedkov je spojené s určitými rizikami - pacient prestane pociťovať bolesť a začne sa aktívne pohybovať, čo zaťažuje už chorú chrbticu. Úlohou lekára je zistiť, či sú potrebné lieky proti bolesti. Úlohou pacienta je znižovať záťaž chrbtice počas obdobia používania týchto liekov.
 3. Svalové relaxanciá. Navrhnuté na zmiernenie svalových kŕčov. Lekár predpíše alebo nepredpíše lekár v závislosti od toho, koľko kostrového svalstva je stresovaný.
 4. Paravertebrálna blokáda. Priradené pacientom s ťažkou bolesťou (ak je užívanie iných liekov neúčinné), sú prísne lekárske manipulácie. Roztoky používané na blokádu obsahujú anestetiká a kortikosteroid. Dosiahnutie analgetického účinku nastáva v dôsledku protizápalových vlastností kortikosteroidu, ktorý sa dostáva do centra pozornosti zápalu. Pri správnej manipulácii bolesť zmizne takmer okamžite.
 5. Vitamíny a minerály. Umožňuje obnoviť tkanivo a normalizovať metabolizmus v tele.

Video: „Čo robiť s bolesťou hrudnej chrbtice?“

Aké druhy liekov sa používajú?

Existuje niekoľko druhov liekov predpísaných na hrudnú osteochondrózu.

Kapsuly a pilulky

Drogy v kapsulách a tabletách sú predovšetkým lieky proti bolesti určené na poskytovanie pohotovostnej starostlivosti a zmiernenie bolesti. Táto skupina zahŕňa analgetiká, ktoré sú známe väčšine pacientov..

Výhodou týchto liekov je ich rýchlosť - odstránenie bolesti trvá asi hodinu. Upozorňujeme, že tablety nedokážu zvládnuť silnú bolesť. Aby sa zmiernil stav počas obdobia exacerbácie, odporúča sa používať injekcie.

Okrem NSAID a analgetík sa imunomodulátory a vitamínové komplexy prijímajú vo forme kapsúl a tabliet. Tieto lieky sú predpísané na zlepšenie celkového stavu tela, aktiváciu vnútorných ochranných rezerv.

Lokálne prípravky

Liečba osteochondrózy sa tiež uskutočňuje pomocou gélov, balzamov, krémov a mastí. Takéto lieky sa aplikujú na lézie, absorbujú sa cez kožu, ovplyvňujú postihnutú oblasť a majú rýchly účinok..

Pacientom s osteochondrózou sa predpisujú lieky s analgetickými, protizápalovými, otepľujúcimi účinkami (gél Fastum, Finalgon, masti s obsahom Nise, gél pre Dolobene). Prípravky na vonkajšie použitie čiastočne odstraňujú kŕče, zlepšujú stav tkanív a ich výživu.

Pri chronickej osteochondróze sa používajú lieky so zložkami chondroprotektorov (Arthrocin, Chondroxit). Pozitívne ovplyvňujú štruktúru chrupavky, zastavujú vývoj patologických procesov v stavcoch.

Aby liek okamžite začal pôsobiť v tele, musí sa podať injekčne. Osobitnú úlohu pri liečení osteochondrózy hrajú tzv. Blokády. Blokáda je subkutánna injekcia lokálneho anestetika a potom - intramuskulárne v prítomnosti citlivých koreňov miechových nervov. Z tohto dôvodu liek (zvyčajne roztok novokainu alebo lidokaínu) pôsobí na nervovú vlákninu a zmierňuje bolesť.

Správne držanie blokád vám umožní:

 • rýchlo zmierniť bolesť pacienta;
 • znižujú napätie, napätie a svalové kŕče, majú priaznivý vplyv na oblasť zápalu;
 • znížiť pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Blokády, jednoduché intravenózne a intramuskulárne injekcie sa najčastejšie predpisujú na cervikálnu a lumbosakrálnu osteochondrózu, pretože tieto typy chorôb sú sprevádzané silnou bolesťou. Pri osteochondróze hrudnej chrbtice sa používajú oveľa menej často..

Najbežnejšie predpísané injekčné lieky sú: Ketonal, Diclofenac, Milgamma, výrobky na báze vitamínu B.

Zoznam liekov na osteochondrózu hrudnej oblasti

Nižšie sú uvedené najpopulárnejšie lieky používané na osteochondrózu hrudnej oblasti:

Skupina liekovmenápopis
analgetiká
 • ANALGIN inj
 • Baralgin
 • Ketanov
 • Nise
 • Sedalgin
Spravidla sa používajú na exacerbácie choroby. Uľahčujú pacientovi stav, zbavujú ho bolesti a poskytujú dočasný pokoj a pohodlie. Dostupné v 2 dávkových formách: vo forme injekčných ampúl a tabliet. Prvý akt rýchlo (do 10 minút), ale nie na dlho. Tie pôsobia pomalšie, ale bolesť na dlhú dobu zastavujú..
NSAID
 • Voltaren
 • diclofenac
 • ibuprofen
 • Ketonal
 • nimesulid
Úlohou týchto liekov je blokovať zameranie zápalu v oblasti poškodenej oblasti chrbtice, zabrániť šíreniu zápalového procesu do vnútorných orgánov a do srdcového svalu. Na liečenie osteochondrózy sa používajú všetky formy uvoľňovania týchto liekov, vrátane tabliet, mastí a injekcií. Zvyčajne je terapia oneskorená o niekoľko mesiacov, napríklad iba v tomto prípade môžeme počítať s dosiahnutím trvalého dlhodobého výsledku.
Svalové relaxanciá
 • baklofén
 • Midokalm
 • Sirdalud
Eliminujte kŕče a svalové napätie, ktoré vám umožňujú zastaviť bolesť, znížiť dávky NSAID a analgetiká - lieky s vážnymi vedľajšími účinkami, ktoré zhoršujú vážny stav pacienta. Pretrvávajúci terapeutický účinok sa objavuje týždeň po prvom použití svalových relaxancií.
Preparáty pre křupavku
 • Alflutol
 • Artoni
 • Don
 • Structum
 • Chondroxide
Pomáhajú chrupavke regenerovať poškodené bunky a obnovujú elasticitu. Liečba chondroprotektormi trvá dlho. V priebehu liečby masti, injekcie a tablety postupne obnovujú funkčnosť tkanív.
Vitamínové komplexy
 • Milgamma
 • Neurodiclovit
 • Neuromultivitis
Vitamínové komplexy sa používajú na zníženie závažnosti neurologických príznakov, zabránenie ďalším deštruktívnym zmenám v spojovacích prvkoch chrbtice, zvýšenie šancí na uzdravenie. Okrem vitamínových komplexov by strava mala obsahovať potraviny bohaté na vitamíny D a B (zelená zelenina, vajcia, syr, tvaroh, hovädzie mäso).
vazodilátor
 • Trentalu
 • Eufillin
Zlepšenie metabolických procesov, zníženie tónu hladkých svalov. Obnovená mikrocirkulácia zvyšuje regeneračné vlastnosti tkanív. Dávka a trvanie podávania sú určené mierou zanedbávania osteochondrózy a individuálnymi charakteristikami pacienta.

záver

Pri liečbe osteochondrózy hrudnej chrbtice nie je miesto pre amatérske predstavenia. Len skúsený odborník je schopný predpisovať lieky, zvoliť si dávky a dĺžku ich používania. Rozhoduje sa, či pacienta hospitalizovať alebo ho nechať doma. Aby sa zabránilo opätovnému rozvoju osteochondrózy, je potrebné uprednostniť zdravé jedlo, pozorovať polohu tela, počas spánku zaujať správnu polohu. V takom prípade sa minimalizuje pravdepodobnosť návratu choroby..

Aké tablety sa používajú na osteochondrózu bedrového kĺbu

Podľa štatistík každý tretí obyvateľ planéty trpí nejakou osteochondrózou. Toto ochorenie najčastejšie postihuje lumbosakrálnu oblasť, pretože práve v tejto oblasti dochádza k najväčšiemu zaťaženiu chrbtice..

Lieky na liečenie osteochondrózy bedrovej chrbtice sa nazývajú na boj proti tomuto druhu patológie..

Typy a funkcie

Lieky používané na osteochondrózu bedrovej oblasti plnia nasledujúce funkcie:

 • potláčať bolesť;
 • zmierniť zápalový proces;
 • obnoviť miestny krvný obeh;
 • začať proces obnovy chrupavkového tkaniva;
 • zlepšiť motorickú funkciu stavcov;
 • eliminovať depresívny syndróm u pacienta.

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice liekom môže významne zlepšiť kvalitu života pacienta, ale nezaručuje úplnú likvidáciu patológie..

V závislosti od vykonávaných funkcií sa lieky na osteochondrózu bedrovej chrbtice delia do nasledujúcich kategórií:

 • analgetiká;
 • protizápalové lieky;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vazodilatačné lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • vitamíny
 • sedatívne lieky.

analgetiká

Lieky proti bolesti na osteochondrózu bedrovej chrbtice môžu zlepšiť celkový stav pacienta vďaka odstráneniu kŕčov a bolesti chrbta. Ich pôsobenie je symptomatické, takže nevylučujú príčinu patológie.

Na zmiernenie bolesti sa na osteochondrózu bedrového kĺbu predpisujú tieto tablety:

Lieky proti bolesti majú niekoľko kontraindikácií, preto by ste si pred použitím mali dôkladne prečítať pokyny.

Skôr ako začnete, odporúčame vám poradiť sa s lekárom.

Intramuskulárne analgetické injekcie sú predpísané na rýchlejšie a účinnejšie pôsobenie na centrum bolesti. V tomto prípade analgetický účinok pretrváva po dlhú dobu v porovnaní s perorálnymi liekmi. Injekcie na tento účel predpisuje iba ošetrujúci lekár..

Najbezpečnejšie látky na zmiernenie bolesti sú lokálne gély a náplasti. Majú otepľovací účinok, takže v zapálených tkanivách zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť. Masti ako Nise, Finalgon, Capsicam atď. Sú zahrnuté v tejto kategórii liekov..

Pepřová omietka, Nanoplast, Salonplast atď. Má podobný účinok..

Protizápalové lieky

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) sa používajú na zvýšenie účinku analgetík, zmiernenie zápalového procesu a opuch v postihnutých tkanivách..

Do skupiny NSAID patria tieto lieky:

Dlhodobé užívanie liekov z tejto kategórie môže viesť k poškodeniu gastrointestinálnej sliznice. Dávkovanie a trvanie kurzu je presne stanovené lekárom.

Preparáty pre křupavku

Pri liečbe bedrovej osteochondrózy hrajú dôležitú úlohu chondroprotektory. Prípravky tejto skupiny obsahujú účinnú látku glukozamín, ktorej účinok je zameraný na obnovu chrupavky. Na tento účel sa na osteochondrózu bedrovej chrbtice predpisujú tieto kapsuly a tablety:

Rumalon a Arteparon sú klasifikované ako chondroprotektory prvej generácie. Vyrábajú sa na základe chrupavky živočíšneho pôvodu..

Mucosat and Structum - tablety pre bedrovú osteochondózu druhej generácie. Hlavnými aktívnymi zložkami týchto chondroprotektorov sú glukozamín sulfát a kyselina hyalurónová.

Movek a Triaktiv sú lieky tretej generácie, ktoré obsahujú okrem glukozamínu aj vitamínové doplnky a lieky proti bolesti..

Chondroprotektory sú tiež dostupné vo forme injekcií, lokálnych mastí alebo gélov. Prášky a injekcie sú najúčinnejšie..
Liečba liečivami tejto kategórie trvá najmenej šesť mesiacov.

Osteochondróza drieku v počiatočnej fáze sa dá úplne eliminovať pomocou chondroprotektorov v kombinácii s fyzioterapiou, diétnou terapiou a terapeutickými cvičeniami..

vazodilátor

Vasodilatačné lieky pri liečbe osteochondrózy v lumbosakrálnej oblasti môžu obnoviť krvný obeh v postihnutých tkanivách. Táto skupina liekov zahŕňa:

Tablety tejto kategórie rozširujú krvné cievy a poskytujú tkanivám potrebné množstvo kyslíka a živín. Lieky vazodilatátora sa majú používať s mimoriadnou opatrnosťou a iba podľa pokynov lekára. Nemôžu sa používať pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému, zlyhaní obličiek a individuálnej neznášanlivosti zložiek.

Svalové relaxanciá

Svalové relaxanciá sa používajú na zmiernenie svalových kŕčov, obnovu krvného obehu a pohyblivosti stavcov. Táto kategória liekov zahŕňa:

Liečba liekmi tejto skupiny umožňuje nielen stabilizovať mobilitu, ale aj urýchliť proces regenerácie chrupavkového tkaniva.Lenorálne relaxanty majú množstvo vedľajších účinkov, a preto by sa mali užívať pod prísnym lekárskym dohľadom. Nemôžu sa užívať so zlyhaním pečene, myasténiou gravis a peptickým vredom.

Vitamínové komplexy

Minerály a vitamíny pre osteochondrózu bedrovej a sakrálnej oblasti sú predpísané na zlepšenie metabolizmu vápnika a obnovu spojivového tkaniva. Vo svojom zložení obsahujú komplex potrebných zložiek, ktoré živia kosti, väzivo, svaly a chrupavku.
Osteochondróza bedrového kĺbu sa lieči nasledujúcimi vitamínovými prípravkami:

Vitamínové komplexy posilňujú kostné tkanivo a bránia jeho deštrukcii, čím sa začína proces obnovy.

Odporúčame vám pozrieť si tematické video.

Sedatívne lieky

Liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice počas exacerbácie zahrnuje užívanie sedatív. Ich pôsobenie je zamerané na zaistenie sedatívneho účinku, pretože v období choroby pacient trpí nervovým napätím a depresívnym stavom. Z tohto dôvodu môže byť narušený spánok a lieková terapia neposkytuje potrebné opatrenia..

Aby sa predišlo takýmto problémom, používajú sa tieto sedatíva:

 • Afobazole;
 • phenibut
 • Novopassit;
 • Tinktúra mladej alebo valeriány.

V niektorých prípadoch je možné predpísať antidepresíva a prášky na spanie:

Lieky poslednej kategórie sa používajú na prudkú bolesť a závažné nervové poruchy.

Je potrebné si uvedomiť, že liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice by mala byť komplexná. Okrem liečby drogami je potrebné dodržiavať diétnu terapiu, vykonávať terapeutické cvičenia a podstúpiť fyzioterapiu predpísanú lekárom.

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Blokáda chrbtice

Žalúdok
Blokáda miechy je injekcia, ktorá sa používa na zmiernenie zápalu alebo „vypnutie“ signálu bolesti, ktorý putuje po špecifickom nerve. Počas blokády chrbtice často odborníci používajú vizualizačnú techniku ​​(zvyčajne skiaskopiu alebo počítačovú tomografiu (CT)), aby správne umiestnili ihlu a dosiahli maximálny účinok.
Niekedy po pôrode sa ženy kvôli diastáze brušných svalov nemôžu vrátiť do svojej predchádzajúcej fyzickej formy. Tento výraz znamená ich divergenciu a označuje svaly rekta.
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.