loader

Hlavná

Hlava

Liečba maternicových myómov: účinné prostriedky a metódy

Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov. Najčastejšie sa maternicové myómy vyskytujú u žien po 40. roku. V súčasnosti sa však toto ochorenie stáva mladším. Jedinou útechou je, že liek nestojí. V poslednej dobe teda nové účinné metódy boja proti tejto chorobe.

Maternicové myómy (fibromyóm, leiomyóm) je benígny nádor vo svalovej vrstve maternice - myometria. V 95% prípadov sa myóm nachádza priamo v maternici a iba v 5% - v krčku maternice. Myóm je uzol pozostávajúci z pojivového a svalového tkaniva. Priemer jedného uzla môže byť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Myoma je jednoduchá aj mnohonásobná. Najčastejšie sa však objaví ďalší uzol, ak sa objaví jeden uzol. A dokonca aj po odstránení myómov zostáva vysoké riziko nových formácií. Lekári rozlišujú tri typy fibroidov v závislosti od smeru rastu uzlov. Intramuskulárne - nádor sa nachádza v hrúbke steny maternice a vyvíja sa medzi svalovými tkanivami. Submukózne - rast fibroidov nastáva v smere maternicovej dutiny. A subperitoneálne - uzol rastie smerom do brušnej dutiny.

Príčiny patológie sú:

 • hormonálne poruchy;
 • nesprávne použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov;
 • potrat;
 • zápalové ochorenia reprodukčného systému;
 • nadmerná nadváha - ako rizikový faktor;
 • neustále napätie;
 • genetická predispozícia.

Mnohí vedci sa zhodli na tom, že riziko maternicových fibroidov závisí od počtu menštruačných cyklov, ktoré nie sú ukončené začiatkom tehotenstva. Ak je ich viac ako 200, potom je riziko extrémne vysoké. Ukazuje sa, že ženy staršie ako 40 rokov sú na túto chorobu najviac náchylné. Ale choroba sa stáva mladšou. Aky je dôvod?

Rytmus života moderných žien je veľmi intenzívny, preberajú funkcie sestry rodiny a strážkyne krbu. Výsledná patológia je volaním po pomoci od tela, ktoré vyhlasuje, že sa nedokáže vyrovnať s bremenom, ktoré je naň kladené. Zdravie ženy je navyše vysoko závislé od jej emocionálneho stavu. Rozvod, prepustenie, problémy s dospievajúcim dieťaťom - to všetko sa môže stať impulzom pre objavenie sa nezhoubných aj malígnych formácií.

Zákernosť choroby spočíva v tom, že môže byť dlho neviditeľná. A keď sa príznaky prejavia - myóm už dosahuje veľkú veľkosť a dá sa liečiť iba rýchlo.

Dôsledkom vývoja maternicových fibroidov môže byť dlhá a nadmerná menštruácia, ktorá v priebehu času vedie k rozvoju chronickej anémie. Anémia naopak prispieva k zníženiu imunity, výskytu chronickej únavy, vypadávaniu vlasov, ochabnutej pokožke atď. Anémia s nedostatkom železa vedie nielen k nedostatku kyslíka v tkanivách, ale aj k zhoršeným funkciám dôležitých orgánov, v dôsledku ktorých sa k uvedeným príznakom pridávajú tachykardia a bolesti hlavy. závrat, zhoršená funkcia srdca.

Príznaky maternicových myómov

Ako myomatózne uzliny rastú, u žien sa začínajú objavovať špecifické príznaky choroby, ako napríklad:

 • Bolesť rôznej povahy v dolnej časti brucha. Intenzita a trvanie záchvatov bolesti závisí od veľkosti, rýchlosti rastu a umiestnenia nádoru.
 • Menorágia. Ťažká menštruácia trvajúca dlhšie ako obvykle.
 • Metrorágia. Krvácanie z maternice nesúvisí s menštruačným cyklom.
 • Bledosť, anémia, zmeny, ktoré sú viditeľné pri klinickom krvnom teste (pokles počtu červených krviniek).
 • Problémy s močením a vyprázdňovaním spojené s tým, že zväčšená maternica tlačí na susedné orgány - močový mechúr a črevá. Prejavuje sa vo forme zápchy a častých močení.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov vyžaduje okamžitý panvový ultrazvuk. Len tak sa dá zistiť vzdelanie. Myóm hrozí neplodnosťou av niektorých prípadoch sa môže vyvinúť do malígnej formácie a vyžaduje okamžitú liečbu.

Konečne sa môžete zbaviť maternicových myómov iba odstránením. Takéto metódy ako bylinná medicína, homeopatia a všetky druhy ľudových liekov nemôžu tento nádor ovplyvniť a nedokážu zastaviť jeho rast. Najúčinnejšou liečbou fibroidov sú chirurgické a minimálne invazívne metódy zahŕňajúce odstránenie alebo zničenie nádoru.

Metódy a prostriedky liečby myómov maternice

Taktika liečby fibroidov závisí od veľkosti a počtu uzlov, ako aj od prejavov príznakov. Pri absencii príznakov a malej veľkosti fibroidov je pacient často vyzvaný, aby pravidelne podstúpil ultrazvukové vyšetrenie, to znamená, že lekár si zvolí taktiku vyčkávania a videnia. Táto pozícia je veľmi kontroverzná, pretože myóm je nebezpečná patológia. Preto by rozumnejším prístupom bolo nájsť najlepšiu terapiu..

Existuje niekoľko spôsobov liečby fibroidov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Je možné liečiť myóm liekmi

Z dôvodu neefektívnosti sa lieky prakticky nepoužívajú na liečbu myómov v zahraničí. Lieky v najlepšom prípade zastavia rast fibroidov alebo mierne znížia jeho veľkosť. Tento účinok je krátkodobý a všetko sa môže vrátiť do pôvodného stavu..

Okrem toho liečba fibroidov hormonálnymi liekmi, ktoré užívajú postsovietski lekári, vedie k poklesu hladín estrogénov u žien, narúša plodnosť a podporuje rozvoj osteoporózy..

Myoma tiež nereaguje na liečbu rôznymi bylinami (bylinné liečivá), homeopatickými liekmi, doplnkami výživy (Indinol, Epigallat, Stella atď.). Nie všetky tieto lieky navyše spĺňajú medzinárodné normy, čo znamená, že účinok nie je možné zaručiť..

Minimálne invazívne metódy

Tieto spôsoby liečenia maternicových myómov zahŕňajú postupy, ktoré sú pre pacienta najmenej traumatické. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Embolizácia maternicovej artérie (EMA) je vysoko účinná a najobľúbenejšia liečba maternicových fibroidov na celom svete. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. V oblasti slabín sa na koži urobí mikro-rez a do femorálnej artérie sa zavedie katéter. Privedie sa na cievy, ktoré vyživujú myóm. Látka sa zavádza do ciev, ktoré ich upchávajú a bránia vniknutiu krvi. Potom fibroidné bunky odumrú a vymiznú. Regenerácia po EMA trvá 7 až 10 dní a nevyžaduje si povinný pobyt v nemocnici.

Myolýza alebo laparoskopická operácia je predpísaná, ak uzly nie sú väčšie ako 3 a ich veľkosť nie je väčšia ako 3 až 5 cm. Podstatou postupu je deštrukcia fibroidov elektrickým prúdom alebo laserom. Je tiež možná expozícia pri nízkej teplote (kryomyolýza). Myolýza sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Po operácii nezostanú žiadne jazvy, pretože všetky manipulácie sa vykonávajú niekoľkými malými otvormi na koži (0,5 - 1,5 cm)..

Zaostrená ultrazvuková ablácia (FUS) je relatívne nová možnosť liečby. Jeho výhodou je, že má priamy vplyv na nádor, zatiaľ čo na tele pacienta nezostávajú žiadne jazvy. Postup sa uskutočňuje v prístroji na terapiu magnetickou rezonanciou. To umožňuje zreteľne určiť umiestnenie fibroidov a odoslať doň ultrazvuk s vysokou intenzitou. Ničí bunky myómu a neovplyvňuje susedné tkanivá a orgány. Po ablácii FUS sa zničené bunky samy rozpustia. Tento postup sa neodporúča pre veľké myómy a ak je ich niekoľko.

Dlho sa verilo, že myóm je ochorenie, ktoré sa nakoniec vyvinie na rakovinu, takže odstránenie maternice bolo jedinou metódou liečby. Len pred 30 rokmi vedci dokázali, že myóm sa transformuje na malígnu formáciu iba v 2% prípadov a začal používať šetrné metódy liečby..

Chirurgická liečba fibroidov

Pri plnohodnotnom chirurgickom zákroku sú možné dva prístupy, ktoré sa od seba zásadne líšia.

 • myomectomy
  Laparoskopická myomektómia. Táto minimálne invazívna operácia sa vykonáva ako samostatne, tak aj po embolizácii maternicových tepien v prítomnosti malých vonkajších fibroidov. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov v pobrušnici, do ktorých sa vkladá endoskop s podsvietením, mikroskopická kamera a mikrochirurgické nástroje. Pokiaľ je to možné, používa sa metóda SILS (Single Incision Laparocopic Surgery) - jednorázová operácia prostredníctvom jediného vpichu..
  Hysteroskopická myomektómia. Toto je minimálne invazívna operácia na odstránenie submukóznych fibroidov vaginou, do ktorej je vložený hysteroskop (metóda NOTES)..
  Otvorená myomektómia. Táto operácia sa vykonáva iba v prítomnosti viacerých veľkých fibroidov, keď nie je možné minimálne invazívne chirurgické ošetrenie. Počas operácie sa vykoná rez na krčme s dĺžkou asi 10 cm.
 • hysterektómia
  Odstránenie maternice. Je to extrémna metóda liečby a vyžaduje si špeciálne indikácie. Hysterektómia je predpísaná, ak je myóm príčinou silného pokračujúceho krvácania, rastie veľmi rýchlo, sú zistené prekancerózne alebo rakovinové zmeny v krčku maternice alebo endometria. Počas operácie môžu byť odstránené vaječníky a vajcovody (ak je to uvedené), po ktorých nasleduje menopauza. Hysterektómia je komplexná operácia a zotavenie po nej môže trvať veľmi dlhú dobu, fyzickú aj psychologickú.

V súčasnosti existuje teda niekoľko účinných spôsobov liečby fibroidov maternice. Výber optimálnej terapie závisí od klinického obrazu ochorenia, ako aj od veku a individuálnych charakteristík pacienta. Preto je veľmi dôležité urobiť presnú diagnózu, jasne určiť veľkosť a umiestnenie fibroidov, ako aj vyhodnotiť celkový stav tela. To všetko vám umožní zvoliť najšetrnejšie zaobchádzanie..

15 najobľúbenejších liekov na konzervatívnu liečbu fibroidov maternice

Maternicové myómy sú benígne nádory, ktoré obsahujú svaly a spojovacie tkanivo. Neoplazmy sa tvoria približne u 85% žien hlavne po dosiahnutí veku 30 rokov, ale sú diagnostikované iba v 30% prípadov, pretože nie vždy majú príznaky.

Tablety z fibroidov sú účinné svojou malou veľkosťou a absenciou komplikácií. Lieky sa predpisujú na prevenciu rastu nádoru a výskyt komplikácií, na zachovanie možnosti otehotnenia a na zabránenie chirurgickému zákroku..

Konzervatívna terapia je okrem toho určená na odstránenie porúch spôsobených patológiou: chronická anémia, zápalové procesy v pohlavných orgánoch, krvácanie a iné. Zároveň sa normalizuje práca endokrinného systému a menštruačného cyklu, vytvára sa rovnomerné psychoemotorické pozadie, imunitný systém sa aktivuje.

Malo by sa vylúčiť samoliečenie. Použitie akýchkoľvek liekov na liečbu maternicových fibroidov je možné iba po konzultácii s lekárom po absolvovaní všetkých potrebných diagnostických opatrení.

Liečba drogami

Každá žena, ktorá má diagnostikovanú maternicové myómy, má záujem o to, ako sa maternicové myómy liečia liekmi, ktoré môžu pomôcť vyhnúť sa chirurgickému zákroku. Menopauza môže zastaviť rast maternicových uzlín, pretože táto patológia má hormonálny pôvod. Preto sa hormonálne lieky na liečbu maternicových fibroidov používajú pomerne široko, ale lekár tohto predpisu môže predpísať iba ošetrujúci lekár..

Ciele konzervatívnej terapie:

 • zastavenie rastu nádoru;
 • zmenšenie veľkosti fibroidov;
 • prevencia komplikácií.

Kombinované perorálne kontraceptíva

Široko používaný pri liečbe patológie. Populárne drogy sú Janine, Regulon. Môžu zastaviť rast nádoru, ak nedosiahnu veľkosť 2 cm. Lieky sa užívajú dlhú dobu, najmenej 3 mesiace. Viac o orálnych antikoncepciách →

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Medzi ne patrí Buserelin, Diferelin, Zoladex. Často predpísané v rámci prípravy na operáciu. Táto konzervatívna liečba vedie k zníženiu objemu nádoru, niekedy o 50%, čo uľahčuje operáciu..

Po injekcii liekov majú chirurgovia šancu zachrániť maternicu odstránením iba uzlov, aby mohli vykonať jemnú operáciu s endoskopickým alebo vaginálnym prístupom. Preto je rehabilitácia žien oveľa jednoduchšia. Tieto liečivé látky však majú nielen pozitívny účinok..

Ich nevýhody:

 • Ak sa chirurgická liečba maternicových fibroidov neuskutoční do 1,5 až 2 mesiacov po ukončení injekčného cyklu, obnoví sa rast.
 • Pri dlhodobom a nesprávnom používaní sa často vyskytujú vedľajšie účinky na srdce a pohybový aparát (osteoporóza)..

antiprogestogeny

Prípravky tejto skupiny sa používajú na liečbu myómov, pretože spôsobujú zmenšovanie veľkosti maternicových uzlín. Často sa predpisujú pred operáciou, aby sa uľahčila jeho implementácia, urýchlila rehabilitácia pacienta. Gynekológovia zvyčajne predpisujú Mifepriston.

Antigonadotropins

V súčasnosti sa používa len zriedka kvôli symptomatickému pôsobeniu. Miera vzdelania, ktorú tieto finančné prostriedky mierne ovplyvňujú. Negatívnou stránkou aplikácie sú zmeny kože, zvýšený rast vlasov na tele a tvári, zjemnenie hlasu.

gestagény

Lieky, ktoré regulujú menštruačný cyklus, sa široko používajú pri liečbe myómov. Často používali Dufaston a Utrozhestan. Sú predpisované gynekológom a uplatňujú sa striktne v určité dni menštruačného cyklu. Určené pre malé myómy, endometrióza.

FUZ ablácia

Jeden z moderných spôsobov boja proti fibromyómom. V tomto prípade je nádor zničený ultrazvukom pod kontrolou magnetickej rezonancie.

výhody:

 • operácia je bezbolestná, nesprevádzaná stratou krvi;
 • zákrok nezanecháva na pokožke kozmetický defekt;
 • vykonávané ambulantne;
 • dobrý efekt aj pri veľkých uzloch.

Nevýhody zahŕňajú časté relapsy, ako aj nemožnosť liečby v prípade viacnásobných maternicových myómov..

Tehotenská terapia

Počas tehotenstva sa rast fibroidov zastaví, ale v prvom a druhom trimestri je možné mierne zvýšenie nádoru. Liečba maternicových myómov počas tehotenstva závisí od umiestnenia uzlov. Pri externom mieste postačuje pravidelné monitorovanie gynekológom. Ak je nádor umiestnený pod sliznicou maternice, môže to viesť k potratu. V tomto prípade je potrebné starostlivé sledovanie rastu uzlov lekárom..

O tejto chorobe

Čo sú maternicové myómy? Myóm je benígny svalový nádor dutiny maternice. Až polovica ženskej populácie planéty trpí vo veku 30 - 35 rokov. Za výskyt tohto ochorenia sú najčastejšie zodpovedné hormóny - najmä nadbytok estrogénu alebo progesterónu. Impulzom pre rozvoj však môžu byť zranenia, iné choroby a zahrňuje aj genetický faktor. Plávajúce silueta tiež zvyšuje riziko, rovnako ako diabetes. V počiatočných štádiách môže byť ochorenie asymptomatické. A je najlepšie ho presne identifikovať, keď je nádor stále malý. Ak sa liečba začína v tomto štádiu, prognóza je najpriaznivejšia. Preto je dôležité podrobiť sa preventívnym vyšetreniam gynekológa pravidelne najmenej dvakrát ročne. Diagnóza fibroidov sa vykonáva pomocou ultrazvuku panvových orgánov, ak počas vyšetrenia existujú podozrenia. Existujú také typy fibroidov:

 1. vlhké, umiestnené v brušnej časti;
 2. intramurálne, vnútri stien maternice, malé rozmery;
 3. submukózny, veľký nádor presahujúci hranice maternice.

Zvláštnosťou fibroidov je to, že môžu zostať nezmenené roky, a preto sa náhle a rýchlo začnú rásť. S jeho rastom sú pozorované nasledujúce príznaky:

 1. krvácanie z maternice medzi menštruáciou;
 2. poruchy menštruačného cyklu;
 3. bolesť v dolnej časti brucha;
 4. poruchy stolice (zápcha, hnačka);
 5. časté nutkanie vyprázdniť močový mechúr.

Možnými komplikáciami fibroidov sú zmeny v práci susediacich vnútorných orgánov, pretože nádor na ne vyvíja tlak, neustále bolesti, nepríjemné pocity, bolestivé menštruácie, zlá kvalita života vrátane sexuálneho života. A čo je najdôležitejšie, nádor zabraňuje počatiu a narodeniu dieťaťa. Preto je potrebné liečiť myómy. Pri jej prvom podozrení sa poraďte so svojím lekárom.

Indikácie konzervatívnej terapie, jej princípy

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku má prísne indikácie:

 • žena plánuje otehotnieť;
 • maternica nepresahuje veľkosť zodpovedajúcu 10 - 12 týždňom tehotenstva;
 • malé myomatózne uzly sa nachádzajú vo svalovej vrstve, pomaly rastú;
 • nejestvuje submukózny maternicový myóm;
 • nemožnosť chirurgického zákroku v dôsledku zdravotného stavu ženy.

Je možné vyliečiť maternicové myómy bez toho, aby sa uchyľovali k pomoci chirurga, rozhoduje sa v každom prípade individuálne. Akákoľvek žena by však mala pochopiť, že najzákladnejší liek nevyrieši jej zdravotné problémy, ak sama nevyvinie veľa úsilia..

Čo môže pacient urobiť:

 • jesť správne;
 • zabezpečiť úplný spánok;
 • naučiť sa zvládať stres;
 • zapojiť sa do telesnej výchovy, viesť aktívny životný štýl;
 • užívať vitamíny počas prechodného obdobia s preťažením;
 • viesť pravidelný a usporiadaný sexuálny život;
 • včasné liečenie sprievodných chorôb;
 • rozvíjať pozitívny prístup k životu.

príznaky

Preukázanie maternicových fibroidov závisí od miesta jeho umiestnenia. V skorých štádiách je choroba asymptomatická. Včasné rozpoznávanie príznakov pomáha predchádzať rozvoju chronickej formy patológie.


Medzi charakteristické vlastnosti patrí:

 • chronická únava, nevoľnosť;
 • nízke percento hemoglobínu v krvi;
 • problémy s pohybmi čriev, časté močenie;
 • migrény;
 • návaly horúčavy;
 • neustále pocity ťažkosti v panve;
 • bolestivá a ťažká menštruácia;
 • krvácanie medzi menštruačnými cyklami.

Chirurgické ošetrenie

Pri silnej bolesti brucha, rýchlom raste uzlov, rozvoji neplodnosti a chirurgickom zákroku. Zvlášť sa ukazuje, či submukózny uzol dosahuje veľké rozmery, čo vedie k častému krvácaniu z maternice..

Chirurgická liečba sa tiež uskutočňuje v prítomnosti nádorov vaječníkov. Chirurgovia môžu aplikovať rôzne chirurgické postupy pomocou laparatomického, vaginálneho alebo endoskopického prístupu. Výber závisí od veku ženy, jej stavu, veľkosti vzdelania.

Embolizácia maternicovej artérie

Podstatou tejto operácie je zastavenie prívodu fibroidov do krvi v dôsledku zablokovania krvných ciev, ktoré ju kŕmia špeciálnou látkou. Vkladá sa do femorálnej artérie. Zásah sa vykonáva pod rôntgenovou kontrolou. 2-3 mesiace po tomto zákroku sa veľkosť myomatóznych uzlín zmenšila o 40 - 50%. Intersticiálne fibroidy sú dobre liečené..

Výhody vaskulárnej embólie maternice:

 • nízka invazívnosť;
 • minimálna strata krvi;
 • šetriaca technika so zachovaním orgánu;
 • lokálna anestézia;
 • možnosť tehotenstva.

Táto metóda má však niekoľko kontraindikácií:

 • Liečba suberóznych maternicových fibroidov nohou touto metódou sa nemôže uskutočniť, je lepšie ju odstrániť laparoskopickou metódou.
 • Submukózne maternicové fibroidy na nohe sa úspešne odstránia pomocou endoskopu vloženého do dutiny maternice..
 • Neexistuje úplná istota, že nádor je benígny. Preto sa používa opatrne u starších žien bez svadby.
 • Je tu alergia na kontrastnú látku, ktorá sa vstrekuje do krvi.
 • Vyskytuje sa zlyhanie obličiek, zápalový proces v panvových orgánoch alebo poruchy krvácania.

Procedúra je bolestivá a vyžaduje si sledovanie pacienta.

Konzervatívna myomektómia

Jedná sa o chirurgický zákrok, pri ktorom sa uchová maternica, odstránia sa iba myomatózne uzliny. Zvyčajne sa odporúča mladým pacientom plánujúcim tehotenstvo. Táto operácia dáva žene nádej na nájdenie radosti z materstva, ale prináša aj ďalšie riziká.

Počas tehotenstva nie je možné vylúčiť prasknutie jazvy na maternici. Preto títo pacienti potrebujú starostlivý lekársky dohľad. Tento typ chirurgickej starostlivosti nevylučuje, že sa choroba môže v budúcnosti vrátiť..

hysterektómia

Pri tomto type chirurgického zákroku sa maternica úplne odstráni. Táto metóda sa používa, ak je novotvar veľký a spôsobuje krvácanie a bolesť. Recidíva už nie je možná.

indikácie:

 • myóm zachytáva všetky vrstvy maternicovej steny;
 • existuje vysoká pravdepodobnosť prechodu na malígnu formu;
 • vek ženy je viac ako 40 rokov, keď sa tehotenstvo už neplánuje, ako aj súčasť liečby menopauzy.

Nehormonálne lieky

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) pomáhajú znižovať bolesť panvy a intenzitu menštruačného krvácania. Ak sa používajú myómy:

 • kyselina acetylsalicylová;
 • diklofenak;
 • ibuprofen;
 • ketorolac;
 • naproxén;
 • indometacín;
 • piroxikam;
 • nimesulid;
 • meloxicam.

Štúdie ukázali, že ženy s fibromyómom majú zvýšenú syntézu prostaglandínov. Tieto biologicky aktívne látky zvyšujú kontrakcie maternice počas menštruácie, čo vedie k silnej bolesti. NSAID znižujú syntézu prostaglandínov. Účinky sa prejavujú ako zníženie bolesti, zníženie straty menštruačnej krvi.

Nesteroidné protizápalové lieky

Prehľad z roku 2013 v Cochrane ukázal, že na zníženie príznakov možno použiť ktorékoľvek z nesteroidných protizápalových liekov. Účinok ich použitia je porovnateľný s inými liekmi:

 • etamylát sodný;
 • progestagény;
 • orálne antikoncepčné prostriedky.

Nesteroidné protizápalové lieky patria medzi rôzne chemikálie, majú rozdiely v metabolizme a mechanizme účinku. Štúdie však ukázali, že nemajú žiadne rozdiely v účinnosti..

NSAID sú účinné pri aseptickej nekróze uzlov. Ženy sú predpisované na zníženie bolesti po ablácii FUS alebo EMA..

U tehotných žien s leiomyómom v 2. a 3. trimestri sa môže vyskytnúť bolesť a malé špinenie. Ibuprofen sa im predpisuje ako účinnejší a bezpečnejší liek. Liečba sa uskutočňuje v krátkych cykloch.

Hormonálne zmeny počas tehotenstva môžu viesť k aktivácii rastu uzlov alebo k ich inhibícii. Degenerácia pokračuje s ťažkou bolesťou. Indometacín s tým pomáha vyrovnať sa.

Je vynikajúci voči NSAID vo svojej schopnosti znižovať krvácanie kyseliny tranexámovej. Vzťahuje sa na antifibrinolytiká. Mechanizmus účinku sa prejavuje potlačením aktivácie krvného plazminogénu. Táto látka vyvoláva kaskádu reakcií zameraných na rozpustenie krvnej zrazeniny v lúmene poškodenej cievy. Tranexam neaktivuje fibrinolýzu, má systémový hemostatický účinok.

Mechanizmus účinku Tranexamu je podobný ako kyselina aminokaprónová. Jeho účinnosť je však 20-krát vyššia. Objem straty krvi počas liečby sa znižuje o 40%. Kyselina tranexámová sa predpisuje počas menštruácie. FDA odporúča užívať nie viac ako 4,0 g za deň, maximálny priebeh liečby je 5 dní.

Pri dodržaní odporúčaných dávok sa nevyskytujú žiadne vedľajšie účinky. V zriedkavých prípadoch sa môžu vyskytnúť bolesti hlavy, nevoľnosť a upchatie nosa.

Metódy tradičnej medicíny

Alternatívna medicína sa často používa pri liečbe maternicových fibroidov. Je možné vyliečiť maternicové myómy iba ľudovými prostriedkami? Táto možnosť úspešne vyriešiť problém je vylúčená. Alternatívne recepty na boj proti leiomyómu môžu byť iba zložkou komplexnej liečby patológie.

V žiadnom prípade by ste nemali používať tradičný liek bez súhlasu lekára. Musíte pochopiť, že veľké myómy, keď maternica dosiahne 13-14 týždňov tehotenstva, žiadne ľudové lieky nevylučujú. Akékoľvek ľudové recepty by sa mali používať po dlhú dobu, v očakávaní ich účinku, žena často trávi drahocenný čas. Dôsledky odmietnutia lekárskej starostlivosti môžu byť smutné, nevylučuje sa smrť z krvácania z maternice alebo malígna benígna uzlina..

V ľudovom liečiteľstve existuje veľa receptov na riešenie tohto ochorenia. Používajú sa dekorácie a infúzie mnohých liečivých bylín. Zloženie rastlinných plodín zahŕňa kadidlo, imelo, uzlíčky, borovicový les, presličky. Zvážte najúčinnejšie spôsoby, ako zmierniť príznaky choroby.

nechtík

Infúzia niekoľkých kvetov sa pripraví ich uvarením v pohári vriacej vody po dobu 10 minút. Potrebujete piť ráno pred raňajkami, na dlhú dobu. Dĺžku prijímania určuje fytoterapeut. Na výplach sa používajú infúzie nechtíka. Táto rastlina môže byť použitá vo vnútri ako tinktúra farmaceutickej výroby.

Ľudové metódy zahŕňajú použitie miestnych fondov. Patria sem recepty na ošetrenie solí. Soľné roztoky odstraňujú toxíny, zlepšujú prietok lymfy, zmierňujú zápaly a urýchľujú opravu tkaniva. Používa sa vo forme teplých obkladov, ktoré sa nanášajú na spodnú časť brucha a krížovej kosti. S dobrou toleranciou môže byť komprimácia ponechaná cez noc. Trvanie liečby by nemalo presiahnuť 1 mesiac.

hlina

Clay liečba je veľmi populárna. Aplikácie sa vyrábajú z toho - na spodnú časť brucha a bokov sa nanáša veľa ílu vrstvou až do 2 cm, na vrch sa položí olejová utierka a potom vlnená tkanina. Procedúra trvá 30 minút. Je lepšie túto manipuláciu vykonať pred spaním niekoľko dní v rade (do 5). Potom musíte odpočívať týždeň a opakovať kurz. Hlina by mala byť teplá. Táto liečba sa vykonáva so súhlasom lekára..

lastovičník

Celandínová liečba maternicových fibroidov sa považuje za veľmi efektívny spôsob. Tinktúra sa môže pripraviť zo sušenej alebo čerstvej rastliny. Celandín je jedovatá rastlina, takže ju možno užívať len so súhlasom lekára v súlade s prísnou schémou v kvapkách. Kurz netrvá dlhšie ako mesiac. Na výkyv sa používajú fajčenie a infúzia.

Iné metódy

Existujú možnosti liečby homeopatie. Používané lieky, ktoré normalizujú hormonálne pozadie, zlepšujú metabolizmus. Používajú sa tieto činidlá: uhličitan draselný, hydrochlorid zlata, sépia, deriváty vápnika a jódu.

Ako jeden zo spôsobov liečenia je možné použiť pôst. Táto metóda sa však nezobrazuje všetkým. Na pozadí anémie spôsobenej krvácaním sa tento stav môže zhoršiť. Potrebujete lekársku konzultáciu.

Liečba maternicových fibroidov pomocou propolisu je rozšírená. Patrí medzi stimulanty, preto sa môže použiť, ak sa preukáže, že nádor je benígny. Na 1 - 2 týždne denne, v noci, žena vloží malú guľu propolisu do pošvy. Môže sa používať vo forme tampónov, ktoré zostávajú cez noc, účinne kombinované s príjmom propolisu vo vnútri. Liečba je vylúčená, ak existuje alergia na včelie produkty.

Druhy maternicových myómov

Rozlišujú sa nasledujúce typy maternicových myómov:

 1. Intramuskulárna (intramurálna) patologická formácia sa nachádza vo vrstve myometria.
 2. Abdominálne (suberózne) miesto lokalizácie novotvaru sa vyskytuje pod sliznicou maternicovej vrstvy..
 3. Submukózna (submukózna) pre tento typ patológie je charakterizovaná skutočnosťou, že novotvar sa nachádza vnútri sliznice..
 4. Prepojovací (intraligamentárny) nádor sa objavuje v oblasti väzov maternice.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa pozoruje difúzna forma fibroidov, hlavným rozlišovacím znakom od predchádzajúcich foriem je absencia nádorového uzla. S touto patológiou rastie myometrium.

fyzioterapia

Lekári často odporúčajú fyzioterapiu. Jeho cieľom je normalizovať hormonálnu rovnováhu, zlepšiť celkový stav a emočné pozadie ženy. Na pozadí dobre zvolených fyzioterapeutických metód sa znižuje bolesť brucha, menštruačný cyklus sa vracia k normálu.

Nasledujúce postupy sú účinné:

 • jód-bróm a radónové kúpele;
 • magnetoterapia;
 • elektroforéza s roztokmi jódu.

Niektoré typy fyzioterapie sú prísne kontraindikované, pretože môžu spôsobiť rast nádoru. Patrí medzi ne laserová terapia, tepelná terapia, použitie ultrazvuku.

Gynekológ sa rozhodne, ako liečiť diagnostikovaný myóm maternice, so zameraním na údaje z vyšetrenia, krvný test na nádorové markery, výsledky ultrazvuku. Maternica nie je nevyhnutne odstránená, preto je možné tehotenstvo a pôrod. Aby sa predišlo týmto problémom, je potrebné pravidelne navštevovať gynekológa, vylúčiť potraty pomocou hormonálnej antikoncepcie..

Ak sa gynekologické choroby, najmä endometrióza, nelieči včas, antikoncepcia sa užíva nekontrolovateľne, sexuálny život je nevyrovnaný, pravdepodobnosť vzniku myomatóznych uzlín sa mnohokrát zvyšuje. Bez ohľadu na zvolenú metódu liečby je potrebné vylúčiť preťaženie, pokúsiť sa normalizovať denný režim a hormonálne hladiny..

Autor: Olga Shchepina, lekárka, špeciálne pre Mama66.ru

homeopatie

Názory lekárov na homeopatické lieky sa líšia. Niekto ich odporúča, iní považujú figurínu na základe účinku placeba. Dobré výsledky však vykazuje homeopatia s malými uzlinami. V závažných prípadoch to bude k ničomu.

Takéto homeopatické lieky sú populárne:

 • Cyklus - zarovnanie cyklu;
 • Mastodinón - s mastopatiou, normalizácia menštruačného cyklu;
 • Epigallate - doplnok výživy (doplnok výživy), ktorý homeopati úspešne používajú na liečbu myómov;
 • Indinol - je predpísaný v spojení s epigalátom.

Mastodinón je homeopatický liek rastlinného pôvodu. Droga Mastodinon sa nepripisuje hormonálnym liekom, napriek tomu sa aktívne používa na normalizáciu hormonálneho pozadia v ženskom tele. Moderná farmakológia ponúka lieky v tabletách alebo v kvapkách. Jedinečné rastlinné zloženie liečiva prispieva k tomu, že mastodinón reguluje produkciu prolaktínu, čo zase znižuje riziko dishormonálnych chorôb v reprodukčných orgánoch a mliečnych žľazách u žien..

príčiny

Hlavným vinníkom vo vzhľade a vývoji maternicových fibroidov je hormonálna porucha metabolizmu estrogénov. Rozkladom pečeňových enzýmov sa tieto ženské hormóny môžu transformovať na vysoko kvalitné, nízko kvalitné alebo dokonca nebezpečné látky. Slabé estrogénové metabolity prispievajú k výskytu benígnych nádorov. Nebezpečná deformáciou bunkovej DNA môže spôsobiť ich rakovinovú degeneráciu.

Ak je množstvo takýchto patologických modifikácií kritické, vznikne niekoľko myomatóznych uzlín. Významnú úlohu pri ich výskyte hrá dysfunkcia imunitného systému (najmä ak existujú chronické infekčné ložiská) a dedičná predispozícia..

Ďalšie rizikové faktory:

 • Dlhý stres, tvrdá fyzická práca.
 • Nedostatok pravidelného sexu.
 • Potraty, pôrod, komplikované zraneniami.
 • Obezita, hypertenzia, cukrovka.
 • Choroby endokrinného systému.
 • Hypodynamia.
 • Dlhodobé používanie hormonálnych kontraceptív.
 • Žiadne narodenie podľa veku 30 rokov.
 • Dlhé opaľovanie.

Tri hlavné prístupy k liečbe fibroidov maternice

Maternicové fibroidy sú fibroidy, nádor benígnej etiológie. Jej hlavnými miestami lokalizácie môžu byť steny maternice alebo vnútri stien maternice.

Ochorenie môže začať objavením sa nádoru, ktorý v priemere nepresahuje niekoľko milimetrov, s rastúcou jeho veľkosťou sa jeho priemer môže zväčšiť na niekoľko centimetrov. Táto patológia je charakterizovaná výskytom viacerých nádorov naraz, aby lekári mohli posúdiť veľkosť fibroidov, merajú ju podľa veľkosti postavenia maternicového fundusu počas tehotenstva..

príčiny

Nasledujúce dôvody môžu slúžiť ako základ pre vývoj tohto patologického procesu:

 1. Genetická predispozícia (zaťažená dedičnosťou).
 2. Hormonálne poruchy v ženskom tele.
 3. Ochorenia, pri ktorých sa vyskytuje endometriálna hyperplázia vnútornej vrstvy maternice (polypy, endometrióza, ovariálna cysta).
 4. Časté používanie vnútromaternicových zariadení a potrat, zápal.
 5. Genitálne choroby spôsobené infekciou.
 6. Porušenie psychoemotačného stavu, ktorého vznik prispieva k stresovým situáciám.
 7. Choroby endokrinného systému, cukrovka, nadváha.
 8. Sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).
 9. Nepravidelný sexuálny život.
 10. Používanie perorálnej antikoncepcie (tablety).
 11. Nadmerné vystavenie UV žiareniu.

Druhy maternicových myómov

Rozlišujú sa nasledujúce typy maternicových myómov:

 1. Intramuskulárna (intramurálna) patologická formácia sa nachádza vo vrstve myometria.
 2. Abdominálne (suberózne) miesto lokalizácie novotvaru sa vyskytuje pod sliznicou maternicovej vrstvy..
 3. Submukózna (submukózna) pre tento typ patológie je charakterizovaná skutočnosťou, že novotvar sa nachádza vnútri sliznice..
 4. Prepojovací (intraligamentárny) nádor sa objavuje v oblasti väzov maternice.

príznaky

V skorých štádiách je tento patologický stav zvyčajne asymptomatický..

Ak má veľkosť nádoru priemer 2 cm, môžu sa objaviť prvé príznaky klinického obrazu:

 1. Žena má na začiatku menštruačného cyklu spastické kŕče v dolnom bruchu.
 2. Menštruačný cyklus je po celej jeho dĺžke sprevádzaný neustálymi bolesťami.
 3. Je potrebné si uvedomiť, že menštruácia vyzerá hojne.
 4. V intervaloch medzi menštruačným cyklom sa objavuje špinenie krvi.
 5. Trvanie menštruácie je porušené, môžu sa skrátiť alebo naopak predĺžiť.
 6. Najznepokojivejším príznakom je, že žena nemôže otehotnieť dieťa.

V ďalších a neskorších štádiách ochorenia sa k tomuto klinickému obrazu môžu pridať závažnejšie príznaky:

 1. Bolesť v bruchu je zosilnená, čo sa často prejavuje na nohách alebo bedrovej oblasti. K ich posilneniu môže dôjsť na pozadí zvýšenej fyzickej práce av pokoji.
 2. Zvyšuje sa brucho, zatiaľ čo telesná hmotnosť sa nemení.
 3. Vďaka svojmu množeniu začína myóm vyvíjať tlak na blízke orgány (močový mechúr, črevá), kvôli ktorým má žena poruchu stolice (zápchu) a bolestivé močenie.
 4. Veľmi znepokojivým príznakom je výskyt obrazu akútneho brucha. Takéto príznaky sa pozorujú, ak je noha novotvaru skrútená a nekróza sa vyvíja v dôsledku nekrózy. Tento stav si vyžaduje neodkladnú operáciu.

Myóm možno rozoznať nepriamymi príznakmi:

 1. Na pozadí častého krvácania sa vyvíja anémia.
 2. V časných oblastiach sú bolesti hlavy a závraty.
 3. Môže sa objaviť bolesť za hrudnou kosťou..
 4. V dôsledku úzkostných myšlienok sa vyvíjajú neurotické stavy spolu s pocitom úzkosti a nebezpečenstva.

Čo sú nebezpečné myómy?

Maternicové myómy nepredstavujú ohrozenie života ženy, ale ak nedôjde k včasnej liečbe, komplikácie predstavujú ohrozenie života pacienta:

 • Nebezpečným dôsledkom je to, že sa myóm začína pohybovať z nezhoubného po zhubný nádor, ktorý sa prejavuje ako rakovina krčka maternice. Tento patologický proces prispieva k zníženiu imunity. Táto degenerácia je pozorovaná u 2% pacientov s touto patológiou..
 • Vývoj anémie z nedostatku železa v dôsledku dlhodobého krvácania. V tomto stave žena pociťuje:
  • Bolesť hlavy a závraty.
  • Bledosť a cyanóza kože.
  • Objavia sa mdloby.
  • Únava a dýchavičnosť.
  • Zhoršená pozornosť a rozptýlenie.
 • K nekrotizácii tkanív dochádza v dôsledku narušenia prietoku krvi v dolnej časti myómového uzla. Toto sa najčastejšie vyskytuje po dlhodobej fyzickej práci a je charakterizované výskytom akútneho klinického obrazu:
  • Žena má akútnu dýku v dolnom bruchu.
  • Telesná teplota prudko stúpa na kritické úrovne.
  • Nevoľnosť môže spôsobiť zvracanie..
 • Ak je zvolená nesprávna metóda liečby, potom môže rastúci veľký myóm vyvíjať viacnásobný tlak na susedné orgány. Pri nadmernom tlaku na črevo sa žena nemôže usádzať, dochádza k zápche. Ak je močový mechúr pod tlakom, môže byť ťažké separovať moč.
 • Niekedy počas tohto patologického procesu dôjde k otehotneniu, ale jeho ložisko je sprevádzané neustálymi hrozbami potratu. A v prípade svojho normálneho priebehu, v čase pôrodu, môže nielen normálny, ale aj malý myómový uzol zasahovať do normálneho výstupu plodu z pôrodného kanála..

diagnostika

Diagnostické metódy:

 • Presná diagnóza maternicových fibroidov je stanovená gynekológom. Pri gynekologickom vyšetrení je prvým príznakom jeho nárast. Na presné potvrdenie diagnózy je potrebný ultrazvuk alebo MRI. Pomocou neho môžete nastaviť veľkosť novotvaru, ktorého uzla, kde je jeho umiestnenie, počet uzlín myómu.
 • Hysteroskopia je predpísaná pre biopsiu, pre následnú histologickú analýzu. To vám umožní zistiť štruktúru fibroidov.
 • Laparoskopická metóda (moderná) sa používa súbežne s diagnostikou a liečbou suberóznych novotvarov.

Liečba myroidom

Existujú dve metódy liečby maternicových myómov:

 1. Konzervatívne zaobchádzanie. Na tento účel sa používajú lieky, homeopatia, byliny, pijavice, včelárske výrobky.
 2. Ordinácie. Metóda zahŕňa operatívne metódy zásahu.

Ak žena, ktorej vek prekročil známku 40 rokov, a je v stave menopauzy a veľkosť novotvaru nepresahuje 12 týždňov týždenne, môže sa liečba ženy počas menopauzy vykonať bez chirurgického zákroku. Okrem toho je veľmi dôležité, aby sa neobťažovala bolesťou a klinický obraz by nebol zaťažený príznakmi.

Liečba drogami

Účinok takejto liečby podporuje resorpciu fibroidov, redukuje neoplazmy, iba ak sú fibroidy malé a nepresahujú jeden a pol cm. Tieto dávkové formy sa najlepšie používajú ako ďalší spôsob liečby..

 • Liečba antikoncepčnými perorálnymi kontraceptívami sa predpisuje:
  • dezogestrel.
  • Novinet.
  • Marvelon.
  • Mercilon.
  • Rigevidon.
  • Ovidon.

  Liečba ľudovými receptami

  Pri liečbe tohto patologického procesu sa používajú zabudnuté recepty tradičnej medicíny. Ale ich použitie doma sa uskutočňuje iba v nasledujúcich prípadoch:

  • Keď je žena v období pred menopauzou (nie po menopauze). V tomto prípade je v ženskom tele pozorované zníženie hladín hormónov, a preto použitie liečivých bylín môže mať pozitívny účinok..
  • Počiatočné štádiá myómov.
  • Povinná konzultácia s gynekológom.
  • Infúziu, tinktúry a lekárske odvary používajte iba ako dodatočný spôsob liečby.
  • Metódami, ktoré zahŕňajú iba použitie liečivých bylín, nie je možné dosiahnuť úplné vyliečenie maternicových myómov..

  Pri výbere tohto spôsobu liečby musíte vedieť, že liečivé rastliny sa svojím pôsobením dajú rozdeliť do niekoľkých skupín, z ktorých každá bude mať špecifický terapeutický účinok:

  • Protinádorové rastliny. Do tejto skupiny patria byliny:
   • Sabre marsh.
   • bolehlav.
   • Trávnik obyčajný.
   • Európsky zyuznik.
   • Maternica je bór.
   • Biele imelo.
  • Liečivé byliny s imunomodulačným účinkom:
   • Rhodiola rosea.
   • Eleutherococcus.
   • Schisandra chinensis.
   • Swamp Zamaniha.
   • Aralia Manchurian.
  • Bylinky, ktorých cieľom je obnova menštruácie, ich cyklu a odstránenia príznakov bolesti:
   • Harmančeková tráva.
   • hop.
   • vratič.
   • Spať trávu.
  • Ak žena má krvácanie z maternice počas prerušenia menštruačného cyklu, budú užitočné nasledujúce byliny:
   • rebríček.
   • Kabelka pastiera trávy.
   • Čučoriedkové ovocie.

  Môžete si pripraviť dekorácie, tinktúry a infúzie bez toho, aby ste opustili svoj domov, sami.

  Vývar a nálev

  Na prípravu odvarov a infúzií sa používajú tieto recepty:

  • Vezmite 30 gramov trávovej žihľavy a rebríčka, zalejte vriacou vodou (250 ml) a nalejte do termosky. Trvajte na výslednej zmesi 3 hodiny a pred jedlom vypite 80 ml trikrát denne.
  • Pri diagnostike fibromyómu sa pozoruje dobrý účinok, keď sa používa odvar konopných semien, pije sa v 3 šároch kávy denne po dobu 14 dní..
  • Materská borovica (jedna lyžica) sa naleje prevarenou vodou v objeme 1 šálka, naparí sa vo vodnom kúpeli 10 minút a spotrebuje sa v lyžici 1 hodinu pred jedlom..

  Na prípravu alkoholovej tinktúry môžete použiť nasledujúci recept:

  • Vezmite 250 gramov alkoholu, pridajte doň lyžičku orechových membrán a nechajte ju variť 14 dní. Tinktúra sa môže konzumovať v 30 kvapkách, nie viac ako 3-krát denne.
  • V mlynčeku na mäso rozomelte 10 g. koreň lopúcha, pridajte pol litra horúcej vody a nechajte ju variť 12 hodín. Infúziu je možné užívať 4-krát denne po dobu 30 dní. Po desaťdennej prestávke je možné infúziu znova použiť.

  Hygienické kúpele

  Liečivé byliny sa môžu používať nielen na interné použitie, ale aj na vonkajšie použitie, na čistenie a oddychovanie hygienických kúpeľov:

  • Na tento účel sa vyberie hlboká nádoba, do ktorej sa pridá lyžica masla, medu a dechtu. Roztok je zmiešaný a tampón navlhčený v ňom je vložený do pošvy na noc. Nasledujúci deň sa použije gáforový olej, tampón namočený v ňom sa umiestni hlboko do pošvy. Tieto postupy sa v priebehu mesiaca striedajú..
  • Vysušená lastúrniková tráva v množstve jednej polievkovej lyžice sa naleje vriacou vodou a mizne vo vodnom kúpeli po dobu pol hodiny, po ktorej sa vypustí a použije sa na výkop nie viac ako dvakrát za jeden deň..
  • Infúzia kvetov nechtíka. Na jej prípravu sa jedna lyžička sušených kvetov nechtíka naleje vriacou vodou v objeme 0,5 litra, potom sa môže naliať do termosky a trvať na jednej noci. Nasledujúce ráno sa infúzia môže užiť vo viacerých dúškoch pred jedlom po dobu dvoch týždňov. Alebo použiť na hygienické kúpele.

  Techniky chirurgického ošetrenia

  Niekedy je nedostatok liečby drogami, nie je vždy možné dosiahnuť pozitívnu dynamiku v liečbe tohto patologického procesu.

  Existuje celý rad dôvodov, pre ktoré sa chirurgický zákrok stáva nevyhnutným stavom:

  1. Zmena veľkosti maternice, ktorá je viac ako 12 týždňov. V tomto prípade sa zvyšuje tlak na najbližšie orgány.
  2. Vývoj fibroidného rastu je sprevádzaný veľkým krvácaním z maternice.
  3. Neoplazma a nekrotizácia.
  4. Spojenie adenomyózy fibroidov maternice.

  Po podrobnom vyšetrení lekár rozhodne, či s pacientom bude pracovať.

  Na tento účel sa používajú tri typy chirurgických zákrokov:

  1. Laparoskopia. Aby sa to uskutočnilo, urobí sa malý rez na prednej brušnej stene, ktorým sa uskutoční chirurgický zákrok.
  2. Hysteroskopia. Na takúto operáciu nie je potrebný rez. Celý priebeh operácie sa uskutočňuje cez vagínu.
  3. laparotómia Jedná sa o druh brušnej chirurgie, pri ktorej je urobený rez v bruchu. Používa sa veľmi zriedkavo, keď je potrebný urgentný chirurgický zákrok pri príznakoch akútneho brucha (pri krútení nôh fibroidov s následnou nekrotizáciou)..

  Ak sa rast fibroidov vyskytuje veľmi rýchlo a v krátkom čase, používa sa radikálna metóda na úplné odstránenie tela maternice (hysterektómia)..

  Prvé dve možnosti chirurgického zákroku možno považovať za najobľúbenejšie. Ich najdôležitejšou výhodou je nedostatok chirurgických švov, rýchla rehabilitácia chorej ženy a schopnosť udržať funkciu nosenia detí..

  prevencia

  Aby sa predišlo výskytu tejto patológie, je potrebné dodržiavať súbor opatrení zameraných na zachovanie normálneho fungovania tela a dodržiavať pravidlá zdravého životného štýlu..

  Žena potrebuje:

  • Sledujte svoj psychoemotačný stav, ovládajte stresové situácie, udržiavajte pokoj, pokiaľ je to možné, a nie paniku v ťažkých situáciách.
  • Dodržiavajte pravidlá správnej výživy. Správne používajte režim práce a odpočinku. Venujte sa každodenným vonkajším prechádzkam.
  • Sledujte svoj vzhľad a ovládajte svoju váhu.
  • Posilnite imunitný systém spevnením tela ošetrením vodou.
  • Do 1 roka podstúpiť fyzickú prehliadku a vyšetriť gynekológom. Po dosiahnutí veku 40 rokov sa raz ročne podrobí ultrazvukovému vyšetreniu brušnej dutiny a panvových orgánov..
  • Správne sa chráňte pred nechceným tehotenstvom, vyhnite sa potratom.
  • Majte pravidelný sexuálny život.
  • Vyvarujte sa nadmernému vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu..
  • Na jeseň a na jar sa ďalej používajú obohatené komplexy, ktoré zahŕňajú vitamíny skupín A, C, E, ako aj železo a jód, meď a zinok..

  Komplex týchto opatrení zabráni rozvoju maternicových fibroidov.

  recenzia

  Recenzie žien o maternicových fibroidoch:

  Čo sa vyhnúť myómu?

  S rozvojom tejto choroby sa vyžaduje súlad s určitými pravidlami, ktoré neumožňujú rýchly vývoj tohto typu patológie:

  • Nemocná žena by nemala používať procedúry založené na tepelnom účinku (horúce kúpele, sauny, kúpele)..
  • Pri výbere dovolenkovej destinácie zvoľte krajiny s miernym podnebím, v lete sa vyhnite dlhodobému vystaveniu slnečnému žiareniu. Ultrafialové žiarenie môže viesť k náhlej exacerbácii a progresii choroby
  • Užívajte aspoň 8 hodín spánku denne.
  • Vyhnite sa stresovým situáciám.
  • Dodržiavajte všetky pokyny predpísané lekárom..

  Účinnosť liečby tohto ochorenia sa dá dosiahnuť iba vtedy, ak sa pred chirurgickým zákrokom a po ňom dodržia pravidlá a normy.

  V prípade, že operácia nebola vykonaná a liečba sa vykonáva lekársky alebo pomocou receptov tradičnej medicíny, pacient by mal vedieť, že tento druh liečby nie je účinný a nedáva veľký výsledok, a niekedy môže byť škodlivý pre zdravie (neprimerané a negramotné používanie liečivých rastlín)..

  Metódy liekovej liečby maternicových fibroidov

  Pri výbere konzervatívnej liečby maternicových fibroidov by lieky mali spomaľovať, inhibovať rast vzdelania a odstraňovať príznaky zhoršujúce ženský život..

  Je vždy potrebné liečiť chorobu?

  Myomatózne novotvary vznikajú pod vplyvom hormónov - estrogénov a progesterónov, preto, keď sa zistí v počiatočnej fáze, lekári si zvolia taktiku vyčkávania a videnia, pretože zásahy do hormonálnej rovnováhy pomocou hormonálnej liečby maternicových fibroidov môžu naopak vyvolať aktívny rast nádorov..

  Stratégia čakanie a videnie je opodstatnená, ak neexistujú žiadne príznaky a myóm je malý, a preto je potrebné pravidelne vykonávať ultrazvukové vyšetrenie, aby sa sledovala dynamika vývoja formácií a ich rast..

  Rozmery novovytvorených fibroidov sa môžu meniť v závislosti od dní cyklu a ďalších fyziologických procesov, ktoré sa vyskytujú v tele ženy (tehotenstvo, menopauza)..

  Ako však ukazuje prax, iba malý počet pacientov môže zostať v čakacej fáze liečby.

  Indikácie pre okamžitý priebeh liečby sú:

  • Vážnymi príznakmi sú krvácanie z maternice, ktoré vedie k závažnému nedostatku hemoglobínu, chronickej bolesti panvy a iným..
  • Keď myomatózny uzol dosiahne strednú veľkosť a dôjde ku kompresii susedných orgánov, tento jav sa prejavuje častým nutkaním na močenie, zápchu a ďalšie príznaky.
  • Ak si žena nemôže uvedomiť svoju reprodukčnú funkciu, jej pravdepodobnosť počatia je znížená, existuje riziko vzniku rôznych komplikácií počas tehotenstva..

  Pri aktívnom raste fibroidov a vážnom zhoršovaní pohody ženy gynekológ navrhuje operáciu. Chirurgická liečba môže byť v rôznych objemoch - úplné odstránenie maternice (hysterektómia), odstránenie iba myomatóznych uzlín (myomektómia) a ďalšie operácie na zachovanie orgánov (embolizácia maternicovej tepny, ultrazvuková ablácia).

  Výber operácie závisí od veľkosti, umiestnenia nádoru a od prianí pacienta. Liečba maternicových fibroidov hormonálnymi liekmi je zaujímavá pre mnoho pacientov. Neexistujú ľudia, ktorí by chceli ísť „pod nôž“, preto sa vedci a lekári v súčasnosti usilujú o zlepšenie liečby liekov a minimálne invazívne (minimálne chirurgické zákroky)..

  Keď je konzervatívna liečba účinná

  Konzervatívna liečba je predpísaná iba pri malých fibroidoch a s malými príznakmi, ak nemá požadovaný účinok a choroba postupuje rýchlo, potom je nevyhnutná chirurgická liečba..

  Hormonálna terapia

  Hormonálne lieky s myómom majú tlmiaci účinok na činnosť vaječníkov, čo vedie k tomu, že myómy by mali prestať rásť, zatiaľ čo ich veľkosť by sa mala zmenšovať.

  G estagény

  Doteraz boli gestagény alebo progestíny, ktoré sú syntetickými analógmi progesterónu, aktívne predpisované na liečbu fibroidov, používali sa vo forme tabliet (Duphaston, Norkolut, Vizanna), vo forme čapíkov (Utrozhestan), ale ich účinok bol neúčinný..

  Možno je to kvôli teórii, že progesterón spolu s estrogénmi pôsobia na tvorbu a nie na ničenie fibroidov. Biochemické štúdie odhalili, že v patologických uzlinách fibroidov je hladina progesterónu trikrát vyššia ako v okolitých tkanivách..

  V súčasnosti je menovanie gestagénov diskutabilnou záležitosťou, ale užívanie duphastonu a iných gestagénov je možné kombináciou adenomyózy alebo endometriózy s malým myómom pre ženy s realizovanou reprodukčnou funkciou..

  Okrem toho sa pri malých uzlinách av kombinácii s endometriálnymi patológiami používa vnútromaternicový systém Mirena (týka sa gestagénov), ktorý zlepšuje pohodu ženy počas kritických dní, ale krvácanie sa môže stať nepravidelným, špirála môže vypadnúť a vôbec neovplyvňuje veľké uzliny, okrem toho pri niektorých typoch fibroidov sa nedá vložiť kvôli deformovanej maternicovej dutine.

  Intrauterinná metóda dodávania hormónov je veľmi výhodná metóda, pretože pečeň a gastrointestinálny trakt touto metódou netrpia..

  A gonisti uvoľňujúci hormón uvoľňujúci gonadotropíny (aHnRH)

  Od roku 1999 sa na liečbu fibroidov začali používať agonisty Gn-RG. Vyvolávajú očividný terapeutický účinok, zároveň však významne ovplyvňujú zdravie. Hypofýza pod ich vplyvom prestáva produkovať gonadotropíny, čo vedie k nedostatku estrogénov a produkcia progesterónov je blokovaná. Tieto lieky majú protinádorový účinok, čoho dôkazom je znížená produkcia nádorových buniek a ich smrť.

  Znížené fungovanie hypofýzy, absencia hormónov produkovaných vaječníkmi, vedie k zníženiu veľkosti maternice, respektíve k zníženiu myomatóznych uzlín. Zároveň neprítomnosť menštruácie umožňuje zbaviť sa nadmernej straty krvi a normalizovať hladinu hemoglobínu, takže tieto lieky sa často predpisujú pred chirurgickým zákrokom. Okrem toho je ich terapeutický účinok prerušený prívod krvi do novotvarov, čo tiež pomáha pri ich znižovaní a vytvára priaznivé podmienky pre operáciu: skracuje sa jej trvanie, znižuje stratu krvi.

  Liečba týmito liečivami sa uskutočňuje mesačnými injekciami počas 3 až 6 mesiacov, ale malé cykly sú preferované kvôli vysokému riziku rozvoja pretrvávajúceho hypoestrogenizmu, ktorý vedie k objaveniu sa príznakov menopauzy a zníženiu hustoty minerálov v kostiach, čo spôsobuje vysoké riziko osteoporózy. Na zastavenie rozvoja vedľajších účinkov je predpísaná hormonálna substitučná terapia (HRT), ktorá zahŕňa podávanie malých dávok estrogénu..

  Hlavnými prípravkami aGnRH sú Zoladex, Decapeptil, Lucrin Dep. Okrem injekcií sa používa nosný sprej Buserelin, na tento účel sa do nosa injikuje trikrát denná dávka lieku..

  Je dôležité to vedieť! Po ukončení liečby po 2 až 3 mesiacoch sa myómy vrátia do pôvodnej podoby s pôvodnou veľkosťou.

  Podľa výsledkov štúdií aGnRH sú takmer jediné lieky, ktoré môžu ovplyvniť veľkosť fibroidov.

  A ntiprogestagény

  Nedávno sa v súvislosti s novými názormi na patogenézu fibroidov začali používať antagonisty progesterónu (AP). Ich cieľom je blokovanie progesterónu. Pod vplyvom drog sa menštruácia stáva menej hojnou a kratšou, zatiaľ čo veľkosť maternice sa zmenšuje, čo tiež prispieva k minimálnemu zníženiu myomatóznych uzlín. Hlavným antiprogestogénom je mifepriston. V obchode sa to nazýva gynestril..

  Tento liek spôsobuje negatívny postoj, pretože sa používa na ukončenie tehotenstva v skorých štádiách, ale pri liečbe novotvarov je mifepriston schopný inhibovať delenie nádorových buniek (rast nádoru) a má deštruktívny účinok. Okrem toho, po ukončení liečebného postupu nie sú uzly „v zhone“, aby sa zotavili ako po užití aGn-RG..

  Hlavnou výhodou mifepristonu pri liečbe fibroidov je to, že neprispieva k rozvoju nedostatku estrogénu, a preto sa pri užívaní nevyskytujú príznaky menopauzy a zníženie hustoty kostí..

  Tento hormón s maternicovými fibroidmi sa používa v dávke 50 mg každý deň po dobu 6 mesiacov, ale s takým trvaním spôsobuje zhrubnutie endometria a krvácanie, navyše má pomerne malý terapeutický účinok (uzly sú mierne znížené), a preto nemá v lekárskej praxi široký prihláška.

  Ntigonadotropíny

  Na začiatku 70. - 80. rokov. v poslednom storočí sa začalo aktívne užívanie liekov - antigonadotropínov na liečbu myómy maternice. Blokujú pôsobenie gonadotropínov. Boli použité nasledujúce drogy - danazol, non-mestran. Liečba prebieha nepretržite 4 až 6 mesiacov.

  Mesiac po užití drog sa vyvinie amenorea (nedostatok menštruácie), cyklus sa obnoví do jedného mesiaca po ukončení liečby..

  Danazol sa kombinuje s progesterónom a androgénmi a inhibuje rast nádorových buniek. Ultrazvukové vyšetrenie o tri mesiace neskôr preukáže, že sa veľkosť fibroidov zastavuje - je to kvôli antiestrogénnemu a antiprogesterónovému pôsobeniu. Ale kvôli silným androgénnym účinkom (zdrsnenie hlasu, výskyt nadmernej „vlasatosti“) je použitie antigonadotropínov obmedzené..

  K Kombinované perorálne kontraceptíva

  Antikoncepčné pilulky na myóm sa predpisujú v týchto prípadoch:

  • Na ochranu pred nechceným tehotenstvom a na liečbu myomatóznych uzlín malých foriem.
  • Po operácii normalizovať hormonálnu rovnováhu a zabrániť recidíve.

  Nízke dávky antikoncepčných tabliet pre maternicové myómy sa používajú na liečbu myómov s priemerom do 2 cm, používajú sa 3 až 4 mesiace podľa antikoncepčnej schémy. Používajú sa tieto lieky - Regulon, Janine, Klaira a ďalšie. Liek Janine sa používa po chirurgickom odstránení uzlov.

  Počas používania antikoncepcie ovulácia prestáva, zatiaľ čo sa nevytvára luteum corpus, účinok progesterónu v myomatóznych uzlinách je potlačený.

  Uskutočnili sa štúdie týkajúce sa účinku progestogénov, ktoré sú súčasťou nízkych COC, preukázalo sa, že bolestivé príznaky sa zmiernia v 40 - 50% prípadov. Stabilizujú menštruačný cyklus, zabraňujú hyperplázii endometria, znižujú bolestivosť menštruácie.

  Rast myomatóznych formácií v počiatočnej fáze COC je ovplyvnený pravdepodobne preto, že sa spontánne rastové mechanizmy vo vnútri uzlov ešte nevytvorili a nádor je stále citlivý na vonkajšie vplyvy, ale COC môžu tiež spustiť rast fibroidov..

  V niektorých prípadoch sa používa antikoncepčný kruh NovaRing, ktorý je vyrobený z hypoalergénneho materiálu, obsahuje etonogestrel, etinylestradiol..

  Do 21 dní uvoľní potrebné dávky hormónov, výhodou tejto metódy je, že gastrointestinálny trakt a pečeň netrpia hormónmi..

  H hormonálna substitučná terapia

  Je potrebné poznamenať, že na liečbu fibroidov sa HRT nepoužíva samostatne, zvažuje sa iba možnosť použitia HRT počas menopauzy u pacientov s fibroidmi. Cieľom HRT je zmierniť príznaky menopauzy, ale menopauza myomatóznych uzlín sa môže „vyriešiť“, preto sa lekári pýtajú nasledujúcu otázku: Je možné, že HRT vyprovokuje rast nádoru, na túto otázku však nie je jednoznačná odpoveď..

  P roto zápalové

  Okrem hormonálnej terapie sa na zmiernenie bolesti používajú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Majú odlišnú chemickú štruktúru, ale dosahujú rovnaký účinok..

  Táto skupina liekov zahŕňa diklofenak, fenylbutazón, piroxikam, ketoprofén a iné. Použitie protizápalových liekov je spôsobené skutočnosťou, že hladina enzýmov zodpovedných za tvorbu prostaglandínov je v myóme významne zvýšená. Zvýšenie hladiny prostaglandínov prispieva k zvýšeniu bolesti. Sú predpísané na bolestivú menštruáciu.

  V klinických štúdiách sa preukázalo, že NSAID môžu znižovať krvnú stratu počas ťažkých období, ale nie toľko ako hormóny. Pre jednotlivé lieky tejto skupiny neexistuje porovnávacia analýza ich účinnosti.

  NSAID sú predpísané na úľavu od bolesti pri nekróze fibroidov, pri komplikáciách počas tehotenstva, pri vývoji proti benígnemu nádoru.

  Protizápalové lieky sa vysporiadajú s príznakmi, ale nevyliečia chorobu, preto by ste ich nemali zneužívať, pretože majú nepriaznivý vplyv na kardiovaskulárny systém.

  Kyselina ranexámová

  Kyselina tranexamová sa používa na zastavenie abnormálneho krvácania - jedná sa o hemostatikum, ktoré sa nevzťahuje na hormonálnu liečbu.

  Vo svojej štruktúre pripomína lyzín, esenciálnu aminokyselinu v tele. Jeho účinnosť presahuje 20-30-násobok účinnosti kyseliny e-aminokaprónovej. Znižuje stratu krvi počas menštruácie takmer o polovicu. Štúdie preukázali priaznivý účinok kyseliny tranexámovej počas myomektómie - zabránili veľkým stratám krvi.

  Vedľajší účinok pri užívaní kyseliny tranexámovej je zanedbateľný - závraty a bolesti hlavy môžu byť upchaté a niekedy sa môže objaviť mierna nevoľnosť..

  G homeopatia

  Táto nekonvenčná metóda liečby mala vždy svojich oponentov a priaznivcov. Hlavnými homeopatickými liekmi na myóm sú Konium, Mammosan, Cyclodinon, Remens a ďalšie. Môžu byť založené na rastlinných alebo živočíšnych surovinách. Je veľmi dôležité kontrolovať liečebný proces pomocou homeopatie, aby sa nevynechala možná progresia fibroidov.

  Rastlinné lieky a potravinové doplnky

  Ak žena kategoricky odmieta konzervatívne lekárske ošetrenie alebo má množstvo závažných kontraindikácií na hormonálnu liečbu, môže vyskúšať liečbu biologicky aktívnymi prísadami (BAA). Neexistuje dôkaz o ich účinnosti v úradnom lekárstve, a preto je postoj k takýmto drogám skeptický, ale na druhej strane nemajú žiadne vedľajšie účinky, preto je ich používanie neškodné.

  M iomin

  Výrobok je prírodného pôvodu, obsahuje výťažky z brokolice a listov zeleného čaju. Má protinádorové vlastnosti, patrí k antiestrogénom..

  Odporúča sa na hyperpláziu endometria, myóm a iné choroby žien.

  B efungín

  Hlavnou zložkou, ktorá je súčasťou tohto lieku, je extrakt z brezy šalvie. Chaga je parazitická huba, ktorá je živená všetkými prospešnými vlastnosťami brezy a sama sa stáva liečivou prírodnou látkou. Befungín vyzerá ako tmavá hustá tekutina, ktorá je zameraná na ničenie zlých a benígnych formácií, navyše liek zvyšuje imunitu. Nemôže sa používať pri liečbe antibiotikami..

  E strovel

  Tento doplnok výživy vo forme tabliet alebo kapsúl obsahuje extrakty z divej priadze, žihľavy a sóje, ako aj vitamíny, indol-3-karbinol a ďalšie zložky. Je predpísané normalizovať hormonálne pozadie počas menopauzy.

  A ndinol a indol forte

  Toto je biologický doplnok založený na indol-3-karbinolovej zložke. Získava sa z rastlinných materiálov - biela kapusta a brokolica, reďkovka, repa. Používa sa na liečbu nádorov spôsobených hormonálnou nerovnováhou. Indinol sa líši od indolu forte v tom, že obsahuje nižšiu koncentráciu hlavnej zložky a je dostupný skôr v tabletách ako v kapsulách..

  S myómom sa Indinol odporúča používať s doplnkom výživy Epigallate, ktorý obsahuje extrakt zo zeleného čaju. Tieto potravinové doplnky sú drahé, ale účinok nie je vždy.

  Posledné štúdie liekovej liečby

  Od roku 2012 vstúpil na trh nový typ lieku - selektívne modulátory progesterónových receptorov (SMRP). SMRP je sľubným smerom vo farmakológii, týka sa cielenej (blokuje rast nádorových buniek) terapie tkanív citlivých na progesterón. Ich účinok nebol úplne skúmaný, ale liek ulipristal acetát na predoperačnú liečbu fibroidov patriacich do tejto skupiny bol už schválený a schválený..

  Je registrovaná pod obchodnou značkou Esmiya a je zaradená do trojmesačných kurzov. Odporúča sa pre pacientov starších ako 18 rokov. Inhibuje delenie patologických buniek, zastavuje ich rast, prispieva k ich smrti v myomatóznych uzlinách. Jeho účinok sa však nevzťahuje na zdravé myometrium. Vyznačuje sa zmiešaným pôsobením antagonistu a agonistu progesterónu.

  Tu sú výsledky porovnávacej analýzy ulipristal acetátu s placebom:

  • U 91 a 92% pacientov bolo krvácanie z maternice nedostatočné, dávka bola 5 a 10 mg ulipristal acetátu, v skupine s placebom iba 19% žien hlásilo zlepšenie.
  • K menštruácii nedošlo u 74% žien z prvej skupiny au 6% pacientov z druhej skupiny.
  • Pri formovaní ulipristal acetátu sa veľkosť formácií významne znížila.
  • Ulipristal acetát v porovnaní s placebom významne zmiernil bolestivé príznaky..

  Medzi časté vedľajšie účinky pri užívaní drogy patrili bolesti hlavy a nepohodlie v oblasti prsných žliaz.

  Bolo pozorované benígne zhrubnutie v endometriu, ale šesť mesiacov po ukončení liečby zmizli.

  V porovnávacej analýze aHn-RG (leuprolid acetát) s ulipristal acetátom sa získali tieto údaje:

  • K zastaveniu ťažkého krvácania došlo rýchlejšie pri užívaní ulipristal acetátu.
  • Ukončenie menštruácie sa dosiahlo 5 až 7 dní po užití ulipristal acetátu a po 21 dňoch, keď sa užil leuprolid acetát.
  • Pri obidvoch typoch liečby došlo k poklesu myomatóznych hmôt v priemere o 45%, ale pri pozorovaní myómu počas šiestich mesiacov sa zistilo, že účinok ulipristal acetátu je stabilnejší.
  • Asi 10% v prvej skupine a 40% v druhej skupine sa sťažovalo na návaly horúčavy.
  • Na rozdiel od AGN-RG ulipristal acetát nevedie k rozvoju silných vedľajších účinkov spojených s deficitom estrogénu..

  V súčasnosti sú ulipristal acetátové tablety prvými zástupcami triedy SMRP, ale čoskoro bude pravdepodobne viac liekov. Tablety sa užívajú jedenkrát denne počas 3 mesiacov a používajú sa ako predoperačná terapia..

  Dôkazom účinnosti ulipristal acetátu je zastavenie krvácania z maternice, zníženie veľkosti uzlov. Rýchle zastavenie menštruácie z jej pôsobenia vedie k odstráneniu anémie, ktorá je nevyhnutná, ak sa pacient podrobí chirurgickému zákroku..

  Do jedného mesiaca po ukončení kurzu sa menštruácia obnoví. Myomatózne uzly nezačnú rásť po priebehu liečby.

  Pri užívaní tejto drogy sa stav ženy zlepší, uľahčí to výrazne menší počet vedľajších účinkov - návaly tepla, osteoporóza a iné. Predpokladá sa, že pri užívaní tabliet sa produkcia estrogénu udržiava až do folikulárnej fázy cyklu.

  Novým prístupom k liečbe fibroidov je antifibrotická terapia, ktorá blokuje rast nádoru. Počas štúdie sa zistilo, že uzliny fibroidov pozostávajú z určitých buniek a existujú polypeptidové hormóny, ktoré pomáhajú bunkám hladkého svalstva maternice zvyšovať produkciu nádorových buniek..

  Účinky Pirfenidónu, antifibrotika, ktoré spomaľuje účinky týchto polypeptidových hormónov, sa v súčasnosti skúmajú..

  Účinnosť liečby závisí od dávky lieku. Výhodou lieku je malý počet vedľajších účinkov a nemá ničivý účinok na zdravé bunky hladkého svalstva.

  Jednou z noviniek medicíny je tiež liek interferón-alfa. Toto je jediné liečivo, ktoré spomaľuje angiogenézu - tvorbu nádorového tkaniva..

  Ako je uvedené vyššie, existujú polypeptidové hormóny, ktoré ovplyvňujú rast útvarov - fibroblastové rastové faktory, transformujúci rastový faktor beta, vaskulárny endoteliálny rastový faktor. Prispievajú k rastu nádoru dvoma smermi: zlepšujú rozdelenie buniek hladkého svalstva a stimulujú tvorbu krvných ciev. Liek s interferónom alfa zastavuje pôsobenie polypeptidových hormónov.

  Výsledok prvých štúdií ukázal, že pod vplyvom interferónu-alfa došlo o týždeň k zníženiu fibroidov. Preto je sľubným smerom spomalenie angiogenézy pomocou účinku na polypeptidové hormóny.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Najbežnejším spôsobom, ako zmierniť bolesť, je brať lieky, môžete však vyliečiť množstvo chorôb bez tabletiek a injekcií. Pomôže to manuálna masáž, ktorá sa dá naučiť aj doma.Definícia a vlastnosti manuálnej masážeNázov tohto typu liečby je založený na latinskom slove „manys“, čo znamená „ruka“.
Kontrakcia je náhle stlačenie obsahu herniového vaku v herniálnom portáli.Každý orgán nachádzajúci sa v hernálnom vaku môže byť zranený. V mnohých prípadoch sa ukázalo, že ide o črevnú slučku, stenu alebo omentum.
Spodné časti chrbtice nesú vysoké zaťaženie, takže patologické stavy v tejto oblasti sú veľmi bežné. Jedným zo spoločných prejavov sú príznaky kýly bedrovej chrbtice..