loader

Hlavná

Liečba

Liečba maternicových myómov: účinné prostriedky a metódy

Počet diagnostikovaných prípadov fibroidov maternice je 12–25% z celkového počtu gynekologických ochorení. Nesprávna štatistika stavia túto patológiu na popredné miesto medzi chorobami ženských reprodukčných orgánov. Najčastejšie sa maternicové myómy vyskytujú u žien po 40. roku. V súčasnosti sa však toto ochorenie stáva mladším. Jedinou útechou je, že liek nestojí. V poslednej dobe teda nové účinné metódy boja proti tejto chorobe.

Maternicové myómy (fibromyóm, leiomyóm) je benígny nádor vo svalovej vrstve maternice - myometria. V 95% prípadov sa myóm nachádza priamo v maternici a iba v 5% - v krčku maternice. Myóm je uzol pozostávajúci z pojivového a svalového tkaniva. Priemer jedného uzla môže byť od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov. Myoma je jednoduchá aj mnohonásobná. Najčastejšie sa však objaví ďalší uzol, ak sa objaví jeden uzol. A dokonca aj po odstránení myómov zostáva vysoké riziko nových formácií. Lekári rozlišujú tri typy fibroidov v závislosti od smeru rastu uzlov. Intramuskulárne - nádor sa nachádza v hrúbke steny maternice a vyvíja sa medzi svalovými tkanivami. Submukózne - rast fibroidov nastáva v smere maternicovej dutiny. A subperitoneálne - uzol rastie smerom do brušnej dutiny.

Príčiny patológie sú:

 • hormonálne poruchy;
 • nesprávne použitie vnútromaternicových antikoncepčných prostriedkov;
 • potrat;
 • zápalové ochorenia reprodukčného systému;
 • nadmerná nadváha - ako rizikový faktor;
 • neustále napätie;
 • genetická predispozícia.

Mnohí vedci sa zhodli na tom, že riziko maternicových fibroidov závisí od počtu menštruačných cyklov, ktoré nie sú ukončené začiatkom tehotenstva. Ak je ich viac ako 200, potom je riziko extrémne vysoké. Ukazuje sa, že ženy staršie ako 40 rokov sú na túto chorobu najviac náchylné. Ale choroba sa stáva mladšou. Aky je dôvod?

Rytmus života moderných žien je veľmi intenzívny, preberajú funkcie sestry rodiny a strážkyne krbu. Výsledná patológia je volaním po pomoci od tela, ktoré vyhlasuje, že sa nedokáže vyrovnať s bremenom, ktoré je naň kladené. Zdravie ženy je navyše vysoko závislé od jej emocionálneho stavu. Rozvod, prepustenie, problémy s dospievajúcim dieťaťom - to všetko sa môže stať impulzom pre objavenie sa nezhoubných aj malígnych formácií.

Zákernosť choroby spočíva v tom, že môže byť dlho neviditeľná. A keď sa príznaky prejavia - myóm už dosahuje veľkú veľkosť a dá sa liečiť iba rýchlo.

Dôsledkom vývoja maternicových fibroidov môže byť dlhá a nadmerná menštruácia, ktorá v priebehu času vedie k rozvoju chronickej anémie. Anémia naopak prispieva k zníženiu imunity, výskytu chronickej únavy, vypadávaniu vlasov, ochabnutej pokožke atď. Anémia s nedostatkom železa vedie nielen k nedostatku kyslíka v tkanivách, ale aj k zhoršeným funkciám dôležitých orgánov, v dôsledku ktorých sa k uvedeným príznakom pridávajú tachykardia a bolesti hlavy. závrat, zhoršená funkcia srdca.

Príznaky maternicových myómov

Ako myomatózne uzliny rastú, u žien sa začínajú objavovať špecifické príznaky choroby, ako napríklad:

 • Bolesť rôznej povahy v dolnej časti brucha. Intenzita a trvanie záchvatov bolesti závisí od veľkosti, rýchlosti rastu a umiestnenia nádoru.
 • Menorágia. Ťažká menštruácia trvajúca dlhšie ako obvykle.
 • Metrorágia. Krvácanie z maternice nesúvisí s menštruačným cyklom.
 • Bledosť, anémia, zmeny, ktoré sú viditeľné pri klinickom krvnom teste (pokles počtu červených krviniek).
 • Problémy s močením a vyprázdňovaním spojené s tým, že zväčšená maternica tlačí na susedné orgány - močový mechúr a črevá. Prejavuje sa vo forme zápchy a častých močení.

Ktorýkoľvek z týchto príznakov vyžaduje okamžitý panvový ultrazvuk. Len tak sa dá zistiť vzdelanie. Myóm hrozí neplodnosťou av niektorých prípadoch sa môže vyvinúť do malígnej formácie a vyžaduje okamžitú liečbu.

Konečne sa môžete zbaviť maternicových myómov iba odstránením. Takéto metódy ako bylinná medicína, homeopatia a všetky druhy ľudových liekov nemôžu tento nádor ovplyvniť a nedokážu zastaviť jeho rast. Najúčinnejšou liečbou fibroidov sú chirurgické a minimálne invazívne metódy zahŕňajúce odstránenie alebo zničenie nádoru.

Metódy a prostriedky liečby myómov maternice

Taktika liečby fibroidov závisí od veľkosti a počtu uzlov, ako aj od prejavov príznakov. Pri absencii príznakov a malej veľkosti fibroidov je pacient často vyzvaný, aby pravidelne podstúpil ultrazvukové vyšetrenie, to znamená, že lekár si zvolí taktiku vyčkávania a videnia. Táto pozícia je veľmi kontroverzná, pretože myóm je nebezpečná patológia. Preto by rozumnejším prístupom bolo nájsť najlepšiu terapiu..

Existuje niekoľko spôsobov liečby fibroidov. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Je možné liečiť myóm liekmi

Z dôvodu neefektívnosti sa lieky prakticky nepoužívajú na liečbu myómov v zahraničí. Lieky v najlepšom prípade zastavia rast fibroidov alebo mierne znížia jeho veľkosť. Tento účinok je krátkodobý a všetko sa môže vrátiť do pôvodného stavu..

Okrem toho liečba fibroidov hormonálnymi liekmi, ktoré užívajú postsovietski lekári, vedie k poklesu hladín estrogénov u žien, narúša plodnosť a podporuje rozvoj osteoporózy..

Myoma tiež nereaguje na liečbu rôznymi bylinami (bylinné liečivá), homeopatickými liekmi, doplnkami výživy (Indinol, Epigallat, Stella atď.). Nie všetky tieto lieky navyše spĺňajú medzinárodné normy, čo znamená, že účinok nie je možné zaručiť..

Minimálne invazívne metódy

Tieto spôsoby liečenia maternicových myómov zahŕňajú postupy, ktoré sú pre pacienta najmenej traumatické. Pozrime sa na ne podrobnejšie..

Embolizácia maternicovej artérie (EMA) je vysoko účinná a najobľúbenejšia liečba maternicových fibroidov na celom svete. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii. V oblasti slabín sa na koži urobí mikro-rez a do femorálnej artérie sa zavedie katéter. Privedie sa na cievy, ktoré vyživujú myóm. Látka sa zavádza do ciev, ktoré ich upchávajú a bránia vniknutiu krvi. Potom fibroidné bunky odumrú a vymiznú. Regenerácia po EMA trvá 7 až 10 dní a nevyžaduje si povinný pobyt v nemocnici.

Myolýza alebo laparoskopická operácia je predpísaná, ak uzly nie sú väčšie ako 3 a ich veľkosť nie je väčšia ako 3 až 5 cm. Podstatou postupu je deštrukcia fibroidov elektrickým prúdom alebo laserom. Je tiež možná expozícia pri nízkej teplote (kryomyolýza). Myolýza sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Po operácii nezostanú žiadne jazvy, pretože všetky manipulácie sa vykonávajú niekoľkými malými otvormi na koži (0,5 - 1,5 cm)..

Zaostrená ultrazvuková ablácia (FUS) je relatívne nová možnosť liečby. Jeho výhodou je, že má priamy vplyv na nádor, zatiaľ čo na tele pacienta nezostávajú žiadne jazvy. Postup sa uskutočňuje v prístroji na terapiu magnetickou rezonanciou. To umožňuje zreteľne určiť umiestnenie fibroidov a odoslať doň ultrazvuk s vysokou intenzitou. Ničí bunky myómu a neovplyvňuje susedné tkanivá a orgány. Po ablácii FUS sa zničené bunky samy rozpustia. Tento postup sa neodporúča pre veľké myómy a ak je ich niekoľko.

Dlho sa verilo, že myóm je ochorenie, ktoré sa nakoniec vyvinie na rakovinu, takže odstránenie maternice bolo jedinou metódou liečby. Len pred 30 rokmi vedci dokázali, že myóm sa transformuje na malígnu formáciu iba v 2% prípadov a začal používať šetrné metódy liečby..

Chirurgická liečba fibroidov

Pri plnohodnotnom chirurgickom zákroku sú možné dva prístupy, ktoré sa od seba zásadne líšia.

 • myomectomy
  Laparoskopická myomektómia. Táto minimálne invazívna operácia sa vykonáva ako samostatne, tak aj po embolizácii maternicových tepien v prítomnosti malých vonkajších fibroidov. Operácia sa vykonáva pomocou malých vpichov v pobrušnici, do ktorých sa vkladá endoskop s podsvietením, mikroskopická kamera a mikrochirurgické nástroje. Pokiaľ je to možné, používa sa metóda SILS (Single Incision Laparocopic Surgery) - jednorázová operácia prostredníctvom jediného vpichu..
  Hysteroskopická myomektómia. Toto je minimálne invazívna operácia na odstránenie submukóznych fibroidov vaginou, do ktorej je vložený hysteroskop (metóda NOTES)..
  Otvorená myomektómia. Táto operácia sa vykonáva iba v prítomnosti viacerých veľkých fibroidov, keď nie je možné minimálne invazívne chirurgické ošetrenie. Počas operácie sa vykoná rez na krčme s dĺžkou asi 10 cm.
 • hysterektómia
  Odstránenie maternice. Je to extrémna metóda liečby a vyžaduje si špeciálne indikácie. Hysterektómia je predpísaná, ak je myóm príčinou silného pokračujúceho krvácania, rastie veľmi rýchlo, sú zistené prekancerózne alebo rakovinové zmeny v krčku maternice alebo endometria. Počas operácie môžu byť odstránené vaječníky a vajcovody (ak je to uvedené), po ktorých nasleduje menopauza. Hysterektómia je komplexná operácia a zotavenie po nej môže trvať veľmi dlhú dobu, fyzickú aj psychologickú.

V súčasnosti existuje teda niekoľko účinných spôsobov liečby fibroidov maternice. Výber optimálnej terapie závisí od klinického obrazu ochorenia, ako aj od veku a individuálnych charakteristík pacienta. Preto je veľmi dôležité urobiť presnú diagnózu, jasne určiť veľkosť a umiestnenie fibroidov, ako aj vyhodnotiť celkový stav tela. To všetko vám umožní zvoliť najšetrnejšie zaobchádzanie..

Nehormonálna terapia maternicových fibroidov

Indikácie pre nehormonálnu terapiu maternicových fibroidov: veľkosť maternice do 12 týždňov, veľkosť myomatóznych uzlín do 2 cm, absencia zhoršenej funkcie susedných orgánov, mierny prejav príznakov, intramurálne alebo suberózne lokalizovanie uzlov, kontraindikácie hormonálnych liekov, nedostatok rýchleho rastu uzlín..

MILF maternicové myómy

Milife predstavuje biomasu mycélia monokultúry huby Fusarium sambucinum, kmeň VSB-917. Obsahuje jedinečný komplex biologicky aktívnych látok. Zloženie liečiva zahrnuje všetky známe aminokyseliny, vrátane esenciálnych (tryptofán, lyzín, metionín). Zložky Milife sú nenasýtené mastné kyseliny, z ktorých 50% je kyselina linolénová. Milifeh sa vyznačuje extrémne vysokým obsahom ubichinónov Q6, Q9, Q10 pre prírodné zlúčeniny. Umbichinóny sú životne dôležité koenzýmy, takže sú súčasťou respiračného reťazca bunky. Sacharidy sú zastúpené glykánmi, organickými kyselinami vrátane jablčnej, citrónovej a jantárovej. Sortiment vitamínov zahŕňa všetky vitamíny B, kyselinu listovú a kyselinu nikotínovú. Minerálne zloženie predstavuje 22 životne dôležitých mikro a makro prvkov.

Komplexné experimentálne a klinické štúdie vykonali Výživný ústav Ruskej akadémie lekárskych vied, Štátne vedecké centrum pre antibiotiká, Rostovský štátny lekársky ústav, oddelenia biochémie, neurológie, pôrodníctva a gynekológie Ruskej štátnej lekárskej univerzity, Imunologický ústav Ruskej akadémie lekárskych vied a Moskovský výskumný ústav pomenovaný po P. A. Herzen, Vojenská lekárska akadémia v Petrohrade, Moskovská lekárska akadémia. I.M.Sechenová, Ústav lekárskej genetiky, Ruská akadémia lekárskych vied, Pediatrický ústav, Ruská akadémia lekárskych vied atď...

Štúdie odhalili širokú škálu terapeutických účinkov lieku Milife. Normalizujú sa endokrinné metabolické procesy, liek je indikovaný na endokrinne závislé choroby ženských pohlavných orgánov - maternicový myóm a endometrióza, dishormonálne ochorenia prsných žliaz a niektoré formy endokrinnej neplodnosti. Liek má výrazný imunomodulačný účinok, účinok na všetky časti imunitného systému. Okrem toho, Milife zvyšuje antioxidačnú a hypersenzitizačnú aktivitu, ovplyvňuje hepatobiliárne a proteínotvorné funkcie pečene, pretože ubichinóny sú hepatoprotektory metabolického typu účinku. Milife má pozitívny vplyv na zrážanie krvi.

Uvoľňovací formulár. Kapsuly obsahujúce 0,05 g liečiva. 10 kapsúl v blistroch.
Tablety obsahujúce 0,2 g liečiva. 30 tabliet v blistroch. Tablety obsahujúce 0,05 g liečiva. 50 tabliet v blistroch.

Spôsob použitia Milife závisí od povahy a závažnosti počiatočných porúch neuroendokrinného systému. V počiatočnej fáze liečby sa liek užíva v dávke 50 mg 2-krát denne po dobu najmenej 2 až 3 mesiacov. Ako normalizácia neuroendokrinných porúch závisí dávkovací režim od menštruačného cyklu, liek by sa mal užívať podľa osobitnej schémy (I. V. Kucherova „O klinickom použití lieku Milife“, časopis „Bulletin pôrodníctva a gynekológie“, 1997, č. 3-4):

od prvého dňa cyklu do 5. dňa cyklu trvať 0,05 g (1/4 tab) dvakrát denne;
od 5. do 8. dňa cyklu užívať 0,1 g (1/2 tab) dvakrát denne;
od 9. do 10. dňa cyklu užívať 0,2 g (1 tab) dvakrát denne;
od 11. do 12. dňa cyklu užívať 0,4 g (2 karty) 2-krát denne;
od 13. do 14. dňa cyklu trvať 1,0 g (5 kariet) trikrát denne;
Neužívajte liek v 15. deň cyklu;
16. deň cyklu - užívajte 1,0 g (5 kariet) trikrát denne;
Neužívajte liek v 17. deň cyklu;
18. deň cyklu - 1,0 g (5 kariet) 3-krát denne;
19. - 20. deň cyklu 0,4 g (2 karty) trvá 2-krát denne;
21. - 22. deň užite 0,2 g (1 tab) dvakrát denne;
23. - 24. deň sa má užívať 0,1 g (1/2 tab) dvakrát denne;
od 25. dňa do 0,05 g (1/4 tab) trvať 2-krát denne až do menštruácie.

U pacientov s počiatočnými prejavmi maternicových fibroidov a vnútornou endometriózou sa dobrý účinok dosiahol pri liečbe liekom Milife (Serov V.N. O KLINICKOM POUŽITÍ VÝROBKU "MILIFE", časopis "Vestnik Obstetrics and Gynecology", 1997, # 3-4).

Symptomatická liečba fibroidov maternice

2) NAPROXEN (nalixán, naprosín).
Má protizápalové, analgetické a antipyretické účinky. V porovnaní s ortofénom má menej silnú protizápalovú, ale výraznejšiu analgetickú aktivitu. Má dlhší účinok ako iné protizápalové lieky, a preto sa užíva dvakrát denne. Forma uvoľnenia: 0,25 g tablety v balení po 30 kusoch. Priradiť vo forme tabliet 0,5 - 0,75 g denne (v 2 rozdelených dávkach ráno a večer). Droga je zvyčajne dobre tolerovaná. Niekedy sú možné pálenie záhy, bolesť hlavy, bolesti hlavy, potenie, alergické kožné reakcie. Liek by sa nemal predpisovať tehotným ženám, deťom mladším ako 16 rokov, ženám počas laktácie, ľuďom trpiacim peptickým vredom žalúdka a dvanástnika, pacientom, ktorí v minulosti mali gastrointestinálne krvácanie, trpeli srdcovým zlyhaním, ochorením pečene a sú náchylní na alergické reakcie.

Etamylát (dicinón)
Liečivo zvyšuje tvorbu mukopolysacharidov s vysokou molekulovou hmotnosťou v stenách kapilár a zvyšuje stabilitu kapilár, normalizuje ich priepustnosť počas patologických procesov, zlepšuje mikrocirkuláciu; má tiež hemostatický účinok. Hemostatický účinok je zjavne spojený s aktivačným účinkom na tvorbu tromboplastínu. Liečivo stimuluje tvorbu koagulačného faktora III, normalizuje adhéziu krvných doštičiek. Liek neovplyvňuje protrombínový čas, nemá hyperkoagulačné vlastnosti a neprispieva k tvorbe krvných zrazenín. Etamylát sa používa na prevenciu a zastavenie kapilárneho krvácania. Spôsob uvoľnenia: 12,5% roztok v ampulkách po 2 ml (250 mg) v balení 10 alebo 50 ampúl; tablety s hmotnosťou 0,25 g v plechovkách z ochranného skla proti 50 alebo 100 kusom. Priradiť intravenózne, intramuskulárne, vo vnútri. Hemostatický účinok etamsylátu sa vyvíja po intravenóznom podaní po 5-15 minútach, maximálny účinok sa dosiahne po 1 - 2 hodinách, účinok trvá 4-6 hodín alebo viac. Pri intramuskulárnom podaní sa účinok prejavuje o niečo pomalšie. Pri podaní sa maximálny účinok pozoruje po 3 hodinách.Na profylaktické účely sa liek pred nástupom menštruácie (menorágia) podáva intramuskulárne v dávke 2 až 4 ml (1 - 2 ampulky), čo zodpovedá 0,25 - 0,5 g etamylátu alebo podáva vo vnútri 2 - 3 tablety (každá 0,25 g). Na liečebné účely (s metrorágiou) sa do žily alebo intramuskulárne vstrekne okamžite 2–4 ml a potom každé 2–6 hodín sa podáva 2–2 ml alebo 2 tablety počas 5–10 dní, potom 0,25 g. orálne 4-krát denne alebo 0,25 g parenterálne 2-krát denne počas krvácania a posledných dvoch cyklov.

III. Prípravky zo železa.

1) FERROPLEX (Ferroplex).
Biele pelety obsahujúce 0,05 g (50 mg) síranu železnatého a 30 mg kyseliny askorbovej. Priraďte 1 až 2 tablety 3-krát denne po jedle. Forma uvoľnenia: v balení po 100 tabletách. Vyrába sa v Maďarsku.

2) FERROKAL (Ferrocalum)
Potiahnuté tablety obsahujú 0,2 g síranu železnatého, 0,1 g difosfátu vápenatého fruktózy, 0,02 g cerebrolecínu, 2 až 6 tabliet sa predpisujú 3-krát denne po jedle. Prehltnite bez žuvania. Forma uvoľnenia: tablety v sklenených fľašiach po 40 kusoch.

3) FERRO-Gradument (Ferro-Gradument)
Potiahnuté tablety obsahujúce 0,525 g (525 mg) síranu železnatého. Síran železa je v tabletách v špeciálnej polymérnej špongiovitej hmote (stupni), ktorá zaisťuje postupné uvoľňovanie železa do niekoľkých hodín po požití. V žalúdku sa rozpustí iba malé množstvo železa, jeho hlavná časť sa uvoľňuje v čreve, takže liek nedráždi žalúdočnú sliznicu. Indikácie pre použitie sú rovnaké ako pre iné prípravky železa (stavy nedostatku železa spojené s dlhodobým krvácaním, nedostatočná absorpcia železa z gastrointestinálneho traktu, zvýšená potreba iónov železa počas tehotenstva a ďalších stavov atď.). Tablety užívajte nalačno (30 minút pred raňajkami), 1 tabletu (do 2 tabliet) denne (v 1 alebo 2 dávkach). Priebeh liečby trvá niekoľko mesiacov. Forma uvoľnenia: tablety v balení po 30 kusoch. Vyrába sa v Juhoslávii.

4) TARDIFERON (Tardiferon)
Depotná príprava síranu železa. Dražé (retard) obsahujúce 0,257 g (257 mg) síranu železnatého (asi 80 mg železa). Indikácie pre použitie a kontraindikácie sú rovnaké ako pre iné podobné prípravky železa. Priraďte 1 tabletu 2-krát denne (ráno a večer) hodinu pred jedlom. Vyrába sa v Maďarsku..

Po konzervatívnej liečbe sa odporúča pravidelné vyšetrenie, najmenej raz za 6 mesiacov, aby sa vylúčili relapsy, ich prevencia pomocou kombinovaných perorálnych kontraceptív s nízkou dávkou alebo posledná generácia vnútromaternicových hormonálnych systémov, čo významne zlepšuje výsledky liečby dekapeptylovým depotom, mimo krajiny alebo ich sekvenčná kombinácia.

Lieky na liečenie myómov maternice bez chirurgického zákroku

Prečítajte si o príznakoch a príznakoch maternicových fibroidov v našom samostatnom článku. V tomto článku budeme hovoriť o liečbe patológie pomocou konzervatívnej liečby. Výber spôsobu odstránenia maternicových fibroidov je určený závažnosťou symptómov, vekom pacienta, veľkosťou a počtom uzlov. Ak chýbajú patologické príznaky novotvaru, niektorí odborníci si zvolia taktiku vyčkávania. Iní lekári trvajú na tom, že je potrebná medikamentózna liečba fibroidov maternice, aj keď sú zistené mikrocentrály rastu mäkkých tkanív..

Dnes sa odborníci nijako neponáhľajú obrátiť sa na chirurgické techniky pre maternicový nádor, pričom ako prvé používajú lieky. Leiomyóm alebo fibromyóm sa často vymieňa nezávisle pod vplyvom hormonálnej terapie alebo počas menopauzy podlieha opačnému vývoju..

Výber liekov, režim a trvanie liečby priamo súvisia s výsledkami diagnostiky, vekom, závažnosťou príznakov, úmyslom pacienta v blízkej budúcnosti porodiť..

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je indikovaná za nasledujúcich podmienok:

 1. Pacientovi bola diagnostikovaná intramurálna alebo suberózna forma nádoru bez podozrenia z onkológie.
 2. Rozmery uzla sú do 30 mm s miernym zväčšením orgánu.
 3. Patológia prebieha bez výrazných bolestivých príznakov.
 4. Tehotenstvo plánované v budúcnosti.
 5. Pred aplikáciou chirurgického zákroku je potrebné spomaliť rast vzdelania alebo zmenšiť jeho veľkosť.

Cieľom hormonálnej terapie pri myóme je zníženie účinku pohlavných hormónov (estradiolu a progesterónu), ktoré stimulujú rast buniek v myomatóznych tkanivách, inhibujú rast nádoru alebo zmenšujú jeho veľkosť. Dosahuje sa to dočasnou inhibíciou funkcie vaječníkov s cieľom reverzibilnej pseudomenopauzy.

Použitie liekovej terapie ako prvého stupňa liečby zachovávajúcej orgány pomáha zmierňovať bolestivé prejavy u pacienta a znižuje riziko chirurgických a pooperačných komplikácií..

Použitie farmakologických látok trvá 3 až 7 mesiacov. Neúčinnosť liekovej liečby maternicových fibroidov je zaznamenaná u 10 - 15 zo 100 pacientov, ak majú známky hormonálnej liečby..

Samostatné podávanie hormónov je nielen zbytočné, ale aj mimoriadne nebezpečné. Iba odborník môže analyzovať stav hormonálneho stavu dievčaťa a pomer medzi rôznymi typmi hormónov, vypočítať požadovanú dávku lieku pre maternicové myómy a vypracovať plán na použitie v určitých dňoch mesačného cyklu. Lekár bude brať do úvahy toleranciu konkrétneho lieku a monitorovať jeho terapeutický účinok, snažiť sa zmenšiť nádor a oslabiť všetky príznaky.

Pozrime sa podrobnejšie na lieky, ktoré sú predpísané na konzervatívnu liečbu fibroidov maternice.

Progestogény, progestogény

Tieto lieky potláčajú produkciu estrogénu vo vaječníkoch, ale v menšej miere v porovnaní s blokátormi hormónov (a-GnRH)..

Základné prípravky: Utrozhestan, Norkolut, Primolut-nor (noretisterón), Duphaston (dydrogesterón), 17-OPK (17-hydroxyprogesterónkaponát) v ampulkách. Pozitívne ovplyvňujú reprodukčný systém a funkciu nadobličiek pri produkcii steroidných hormónov. Takmer na 100% bol stanovený stabilný mesačný cyklus. Zníženie objemu maternicových fibroidov počas liečby je zaznamenané u 42 - 46%. U niektorých pacientov však nádor rástol.

Takéto lieky sa používajú častejšie s kombináciou malých jednotlivých uzlov, hyperplázie endometria (proliferácia) a poruchy mesačného cyklu..

Antigestageny

Jeden z najúčinnejších liekov s minimálnym zoznamom nežiaducich účinkov. Blokujú pôsobenie progesterónu a sú prostriedkom na ukončenie tehotenstva (do 9 týždňov). Prvý liek tejto série, Mifepriston (Ginestril), vykazuje významné zníženie rastu nádorových štruktúr a elimináciu symptómov, ako aj neskoršie anti-progestagénové lieky: Onapriston, Pencrofton (Miropriston) a jeden z posledných liekov - Esmiya (ulipristal)..

 • pacienti s významnou veľkosťou leiomyómu v maternici;
 • pripraviť sa na operáciu žien s ťažkou anémiou;
 • ako hlavná metóda liečby vo fáze žien vo veku 45 - 55 rokov s bolestivými patologickými prejavmi;
 • na liečbu mladých dievčat s podmienkou individuálneho výberu zvýšených denných dávok.

Na pozadí konzervatívnej liečby maternicových fibroidov antigestagénmi je takmer u 80 - 90% pacientov výrazne znížený objem myomatóznych uzlín a intenzita straty krvi počas menštruácie. Takmer polovica žien, ktoré dostali Esmiu, unikla operácii.

Analógy hormónov uvoľňujúcich gonadotropín (aHnRH)

Analógy GnRg zahŕňajú agonisty a antagonisty hormónu uvoľňujúceho gonadotropíny. Použitie liekov tejto skupiny vedie k inhibícii produkcie gonadotropínov v hypofýze, čo spôsobuje antiestrogénny účinok a spúšťa prechodný a reverzibilný prechod na menopauzu, proti ktorému dochádza k významnému zníženiu abnormálnych uzlín..

Tieto lieky sú predpísané pre maternicové myómy vo forme subkutánnych injekcií podľa individuálnej schémy a vypočítané dávky s cieľom:

 • eliminovať klinické príznaky fibroidov a zmenšovať ich veľkosť;
 • dlhodobá terapia v prítomnosti kontraindikácií akéhokoľvek chirurgického zákroku vrátane minimálne invazívneho;
 • vyhnúť sa chirurgickému zákroku s cieľom odstrániť maternicové myómy u žien plánujúcich počatie;
 • zníženie objemu myomatózneho uzla v rámci prípravy na chirurgický zákrok - predbežné podanie aGnRg významne uľahčuje akýkoľvek typ zákroku, vrátane hysterektómie a myomektómie.

Skupina aGnRg zahŕňa: Triptorelín (Decapeptil, Diferelin), Goserelin (Zoladex), Nafarelin (Sinarel), Buserelin, Leiprorelin (Lucrin), Cetrotide (Cetroterix), Ganirelix.

Pri liečbe maternicových fibroidov pomocou aGnRh dochádza o 3 až 4 mesiace k poklesu nádoru o viac ako 50%. Ale v 6 - 18% prípadov použitie tohto typu fondov nevykazuje pozitívne výsledky. Navyše, niekedy po významnom znížení objemu uzla (až 70 - 80%), pri dlhodobej liečbe sa pozoruje sekundárna proliferácia tkanív. Preto sa aGnRg častejšie predpisuje nie ako dlhodobá terapia, ale pred operáciou.

Negatívnym faktorom pri používaní aGnRh je rozvoj depresívnych stavov, návaly horúčavy, znížená sexuálna túžba a deštrukcia kostného tkaniva v dôsledku demineralizácie.

Aby sa minimalizovala závažnosť nežiaducich účinkov, odborníci praktizujú rôzne liečebné režimy, meniace režim: intermitentný režim, režim so zahrnutím vypočítaných dávok estrogénu.

Kombinované perorálne kontraceptíva (antikoncepcia) pre myóm maternice

Ženy vo veku 35 - 45 rokov s myómom, ovariálnymi cystami, ovariálnou dysfunkciou a ťažkým krvácaním z maternice sú predpísané krátkodobé (3–4 mesiace) tablety na antikoncepciu - COC s kombináciou etinylestradiolu a takých progestatívnych zlúčenín, ako je dezogestrel (Mercilon, Novinet, Marvelon), norgestrel (Ovidon, Rigevidon), gestodén (Logest, Lindinet), Jeanine, Yarina.

Liečba COC vedie k oslabeniu krvácania, bolesti, ale zníženie objemu nádoru možno očakávať iba vtedy, ak jeho priemer nepresahuje 15 mm..

Každá skupina liekov a každý liek zo skupiny má svoje vlastné špecifiká použitia a kontraindikácie a len odborník si môže zvoliť najúčinnejšie a najbezpečnejšie lieky pre konkrétneho pacienta. Samostatné podávanie hormonálnych liekov môže spôsobiť aktívny rast nádoru, narušiť funkciu endokrinných žliaz, osteoporózu a život ohrozujúci stav - tromboembolizmus - upchatie krvných ciev krvnými zrazeninami v dôsledku zvýšenej hustoty krvi. Preto by použitie určitých antikoncepčných tabliet z maternicových myómov malo predpisovať iba kvalifikovaný odborník.

Hormonálna substitučná terapia (HRT)

Účinok na hormonálnu náhradu maternice za menopauzu zostáva kontroverzný. Počas tohto obdobia sa u väčšiny žien rast benígneho vzdelania samo zastaví, preto je potrebný opatrný prístup k hormonálnej liečbe. U žien po menopauze môže časť žien užívajúcich estrogénové lieky vyvolať výskyt fibroidov v maternici. Z odporúčaných liekov sa izolujú progestogény Trisequens a Kliogest, ktoré majú schopnosť potlačiť abnormálny rast tkanív v reprodukčných orgánoch. Správny výber liekov zmierňuje bolestivé príznaky menopauzy, znižuje riziko deštrukcie kostí a poškodenia kardiovaskulárneho systému..

Iné prostriedky

Aby sa znížila intenzita mesačného krvácania, lekár môže predpísať hemostatické lieky: Tranexam, Ascorutin, Etamsylate s povinným monitorovaním ukazovateľov zrážania krvi, aby sa zabránilo hlbokej žilovej trombóze..

Domáce lieky

Kompetentní lekári majú negatívny postoj k ľudovým liekom a metódam liečenia maternicových fibroidov, pretože sú presvedčení, že čas strávený na domácich receptoch iba oneskoruje začiatok adekvátnej liečby, najmä ak je veľkosť fibroidov väčšia ako 2 - 3 cm..

Opatrnosť sa týka iba poplatkov za červenú kefu, nechtík, maternicu bóru, ďatelinu, šialenec, šalvie a presličku, ale až po prerokovaní žiadosti s lekárom a zohľadnení kontraindikácií pre tieto byliny. Mnoho prírodných látok a rastlín môže iba zhoršiť priebeh choroby, spôsobiť alergie a otravu..

Liečba maternicových fibroidov bez chirurgického zákroku je možná iba s včasným prístupom k gynekológovi a diagnostikou choroby. Preto je potrebné pri prvých príznakoch choroby kontaktovať lekárske centrum.

Účinnosť liečby ľudových liekov na myómy fibroidov

Ženy na ultrazvuku veľmi často zisťujú, že majú také ochorenie, ako je myóm. Po takejto diagnóze sa samozrejme zdá, že je to ako veta na celý život. Prečo sa myóm objavuje a čo tomu predchádza?

Nestojí za to upadnúť do beznádeje a frustrácie. Veľmi často sa stáva, že diagnóza sa vyskytuje u jedného lekára a po opakovanej menštruácii sa nenachádza u iného špecialistu, ktorý pracuje na iných zariadeniach. Preto sa musíte sústrediť, spojiť sa a urobiť všetko pre to, aby ste zastavili rast myómov.

Čo je to myóm?

Myóm je novotvar súvisiaci s počtom benígnych novotvarov. Rast týchto nádorov sa spravidla uskutočňuje v oblasti stien krčka maternice alebo stien samotnej maternice..

Rastový proces môže byť uskutočňovaný ako určitý počet milimetrov, tak aj dosahovať veľkosti v centimetroch. U žien je veľmi často zaznamenaná tvorba viacerých fibroidov.

Viacnásobné fibroidy sú vo forme niekoľkých novotvarov. Myóm sa tiež nazýva fibromyóm a leiomyóm..

Čo sú nebezpečné myómy maternice?

Maternicové myómy predstavujú pre každú ženu určité zdravotné problémy. Nebezpečenstvo spočíva predovšetkým v tom, že sa môžu vyvinúť komplikácie tohto ochorenia. V prípade pravidelného vyšetrenia a pozorovania gynekológa existuje možnosť zníženia rizika komplikácií, ktoré vedú k nepriaznivým následkom..

Možné procesy, ako napríklad:

 1. Krvácanie maternicového typu. Hrozba spočíva predovšetkým v živote ženy a je nebezpečná aj pre rozvoj anémie.
 2. Známkou fibroidov môže byť výskyt akútneho brucha po zákrute myomatózneho uzla. Vyžaduje si to okamžitú operáciu.
 3. Je tiež možný výskyt nekrózy myomatózneho uzla. V tomto prípade je fibroidné tkanivo utlmené. Neexistuje žiadny liek bez operácie.
 4. Je možný výskyt malignity myomatózneho uzla. To znamená prechod nádoru z benígneho na malígneho.
 5. Vylúčené nie sú ani prípady výskytu myomatózneho uzla s ektopickou maternicou.
 6. Reprodukčná aktivita ženy je narušená a môžu sa vyvinúť zápalové procesy.

Pri diagnóze maternicových fibroidov je potrebné, aby bol gynekológom neustále sledovaný, a ak sa necítite dobre, okamžite sa poraďte s lekárom..

Príznaky maternicových myómov

Samozrejme, aby sa zistila prítomnosť choroby, je potrebné pozorovať príznaky, ktoré sa objavia a spôsobujú nepohodlie osobe. Veľmi často sa stáva, že maternicovým myómom sa ešte nepodarilo dosiahnuť zväčšenú veľkosť a nezaznamenajú sa žiadne príznaky.

Príznaky zvyčajne chýbajú, keď sa veľkosť fibroidov ešte nezvýšila. Choroba sa zaznamenáva a zaznamenáva najčastejšie pri návšteve lekára na plánované vyšetrenie. Pomerne často sa stáva, že pri vyšetrení gynekológom sa myóm nájde z iných dôvodov a z dôvodu choroby..

Okamžite treba poznamenať, že neexistujú žiadne príznaky, keď dochádza k procesu rastu a vývoja maternicových fibroidov intersticiálneho typu a suberózneho typu. V týchto prípadoch nie sú žiadne príznaky..

Ak sa veľkosť nádoru zvýši, potom sa pacient samozrejme začne sťažovať lekárovi na nepohodlie a nevoľnosť.

Je veľmi zriedkavé, aby boli maternicové myómy sprevádzané symptómami, ale ak vôbec nejaké, neznamená to, že existujú maternicové myómy. Prejavy spojené s príznakmi fibroidov sa môžu vyskytnúť aj pri rôznych iných chorobách, napríklad pri endometrióze, ovariálnej cyste, rakovine vaječníkov a tiež pri rakovine maternice..

Preto, ak sa objaví aspoň jeden z príznakov, musíte sa okamžite poradiť s lekárom, aby ste si kompletne prešli vyšetrenie.

Takže príznaky, ktoré sa vyskytujú pri myomóme maternice:

 • menštruačné zlyhanie;
 • prerušované kritické dni;
 • výboj uprostred cyklu s krvnými časticami;
 • dlhá zápcha, ako aj časté močenie (také symptómy sa vyskytujú, keď nádor stlačí susedné orgány, ako sú napríklad črevá a močový mechúr);
 • veľké množstvo krvácania;
 • dlhá menštruácia (taký príznak je neodmysliteľný, ak sa vyskytuje myóm submukózneho typu);
 • pretrvávajúca neplodnosť;
 • kreslenie bolesti v dolnej časti brucha;
 • zvýšenie obvodu brucha bez prírastku hmotnosti tiež naznačuje prítomnosť fibroidov.

Alternatívne recepty na liečbu fibroidov bez chirurgického zákroku

Väčšina žien pomerne často hľadá ľudové metódy na zotavenie a ošetrenie. Samozrejme, doma existuje niekoľko liečebných metód. Obvykle je liečebný proces obmedzený na použitie tampónov a postupov výplachu s použitím rôznych bylinných roztokov.

Ihneď si však treba všimnúť, že ani jedna metóda ľudového ošetrenia nemôže odstrániť problém, ktorý je hlboko vo vnútri. Je zvlášť kontraindikovaný pri doučovaní s diagnózou maternicových fibroidov.

Liečba fibroidov v závislosti od veľkosti formácie:

 • Malé rozmery. Pri malých veľkostiach novotvaru je dovolené používať bylinky ako ošetrenie. Obzvlášť účinné je použitie liekov, ktoré pomáhajú zastaviť krv a ovplyvňujú nádor. Cieľom liečby je eliminovať príznaky a zastaviť rast a ďalší vývoj nádoru.
 • Väčšie veľkosti. V prípade, že nádor rastie a dosahuje veľké veľkosti, je pomerne ťažké použiť alternatívne liečebné metódy. Pri zväčšených novotvaroch sú procesy prebiehajúce v tele spravidla v zanedbanom stave a je možné sa vyhnúť chirurgickému zákroku. Zbaviť sa takého novotvaru doma je takmer nereálne. Ako už bolo uvedené, alternatívne metódy môžu zastaviť iba rast nádoru a zmenšiť jeho veľkosť.

Bylinné ošetrenie fibroidov

Bylinné prípravky sú jednou z bežných metód liečby, ktoré nepoškodzujú zdravie žiadnej ženy. Účinnosť rastlinnej medicíny je obzvlášť vysoká, ak dôjde k liečbe maternicových fibroidov. K eliminácii procesu rastu nádoru prispieva široká škála rastlín. Bylinná liečba môže prekonať novotvary, napriek tomu, že lekári sú voči tomu skeptickí.

Byliny, ktoré môžu prispieť k regenerácii:

 • Nechtík. Calendula je liečivá rastlina, ktorá má veľké výhody predovšetkým pre maternicu a priaznivo ovplyvňuje aj iné pohlavné orgány, ktoré zohrávajú významnú úlohu v reprodukčnom systéme. Môžete použiť nechtík vo forme alkoholovej tinktúry, vodnej infúzie, masti a rôznych druhov dekorácií. Pri použití nechtíka ako liečby treba mať na pamäti, že účinnosť liečby sa dosiahne, keď sa nechtík použije ako súčasť rastlinných prípravkov. Liečba sa musí vykonávať tri mesiace.
 • Lastovičník. Celandín je už dlho známy aj ako liek, ktorý účinne volá po myomatóznych uzlinách. Celandín môže vyliečiť pomerne veľa patológií spojených s ženskou genitourinárnou sférou. Šťava z tejto rastliny je obzvlášť účinná. Na dosiahnutie výsledku je potrebné mletú mušľu, premiestniť ju do obväzu a vytlačiť ju. V budúcnosti sa odporúča zmiešať tekutinu so pohárom medu a všetko naliať vodkou. Liek sa má podávať infúziou jeden týždeň a až potom bude pripravený na použitie v budúcnosti. Aplikujte túto kompozíciu pol hodiny pred jedlom, jednu lyžičku. Je potrebné poskytnúť tri dávky tohto lieku denne. Liečba je dlhá a trvá tri mesiace..
 • Ľanové semienko. Tvorba mimy je spôsobená predovšetkým nerovnováhou hormonálneho pozadia v tele ženy. Je to preto, že hladiny estrogénu stúpajú a prekračujú normu. Práve v týchto semenách existuje taká látka, ktorá je antiestrogén. Ľanové semeno pomáha odstraňovať rôzne zápalové procesy, normalizuje hormóny v tele a má tiež negatívny vplyv na látku vyvolávajúcu nádor. Na ošetrenie budete musieť pripraviť odvar, ktorý bude pozostávať zo štyroch polievkových lyžíc semien namočených do pol litra vriacej vody. Táto kompozícia by sa mala uvariť a potom vypiť pol hodiny pred jedlom. Norma pre jednu dávku je od troch do štyroch porcií. Liečba sa odporúča predĺžiť na pol mesiaca.
 • Lopúch. Koreň lopúcha je tiež účinný pre maternicové myómy. Aby ste dostali liek, musíte zomlet 'asi 5 g koreňov do práškovitého stavu a podlahu naplnit' litrom vriacej vody. Je potrebné urobiť tinktúru a skladbu skladovať 12 hodín. Liek je potrebné aplikovať štyrikrát denne, každý po 100 ml. Trvanie liečby je jeden mesiac.
 • Chaga. Akoby to nebolo prekvapujúce a zvláštne, ale breza sa používa aj pri liečbe ľudových metód. Je to taká huba, ktorá je známa predovšetkým svojou aktivitou proti nádorom. Vďaka tejto plesni bolo vytvorených veľa liekov, ktoré sú pri liečbe vysoko účinné. Na nezávislú výrobu lieku je potrebné naplniť huby úplne vriacou vodou a nechať stáť asi šesť hodín. Potom musíte vypustiť vodu a stlačiť chrípku pomocou gázy. Priamo Chaga musíme prejsť mlynčekom na mäso. Voda vypustená skôr, musíte zahriať na 60 ° C a potom naliať huby. Táto zmes sa musí uchovávať dva dni a jednu lyžicu trvať denne dva mesiace.

Liečba fibroidov pomocou propolisu

Propolis je tiež určený na liečenie nádorov typu myómu. Pomocou propolisu vyrábajú špeciálne vaginálne čapíky alebo pripravujú tinktúru so včelími produktmi.

 1. Tinktúru si môžete pripraviť týmto spôsobom: pripraviť liter alkoholu a naliať doň 400 g propolisu.
 2. Propolis možno potom rozdrviť a nechať dozrieť dva týždne v tme.
 3. Tinktúra sa musí pretrepávať každý deň a pred použitím, na záver, musíte odolať prijatému lieku.

Táto alkoholová tinktúra sa musí liečiť 10 dní a užívať jednu veľkú lyžičku raz denne. Liečba trvá tri dni, ktoré sa môžu po prestávke opakovať. Na dosiahnutie najlepšieho výsledku je potrebných najmenej päť kurzov.

Liečba medových fibroidov

Na prípravu lieku s medom budete potrebovať:

 1. pohár medu, 100 g šťavy z koreňa lopúcha,
 2. 100 g rakytníka rebrového a ľubovníka bodkovaného,
 3. rovnako ako 0,2 gramu múmie.

Táto metóda liečby spočíva v príprave tampónov, ktoré musí žena v budúcnosti použiť na zotavenie.

Je potrebné poznamenať, že šťava lopúcha môže rýchlo zahusťovať, a preto na prípravu roztoku je potrebné sa sústrediť a pripraviť, urobiť všetko rýchlo. Vo výslednej zmesi je potrebné tampóny namočiť a vložiť do vagíny v noci.

Ľudové recepty na tinktúry:

 1. Tinktúra s medom a aloe. Na prípravu budete potrebovať pohár nasekanej aloe, 200 g prírodného medu a 400 g vína Cahors. Zložky sa musia miešať a trvať päť dní. Tinktúru skladujte na tmavom a chladnom mieste. Použitie sa odporúča trikrát denne pol hodiny pred jedlom.
 2. Ďalší recept možno pripraviť s medovými a borovicovými ihlami. Vyžaduje si to 1 kg jedľovej bavlny, pol kilogramu koreňa lesnej maliny, 1 kg cukru a pol kilogramu včelieho medu. Všetky dostupné prísady sa musia umiestniť do smaltovanej panvice a trvať na tom, aby boli dva dni. Potom musíte tento roztok variť vo vodnom kúpeli 8 hodín. Výsledná zmes sa nechá vychladnúť a potom sa zmes zloží. Sirup by sa mal konzumovať jednu polievkovú lyžicu trikrát denne pol hodiny pred jedlom. Liečba by mala trvať dva týždne, aby sa dosiahol najlepší výsledok.

múmie

Múmia je tiež účinným nástrojom na boj proti mnohým chorobám vrátane boja proti myómu. V počiatočných fázach bude toto ošetrenie zvlášť účinné..

Použitím:

 • Môžete použiť douching. Aby ste to dosiahli, musíte rozpustiť asi dva až tri gramy skutočnej múmej vody s objemom 100 ml. Toto riešenie sa musí zdvojnásobiť každú noc. Skvelé riešenie bude tiež príprava tampónu. Musíte vziať asi 3 g surovín a rozpustiť v 100 ml vody. S týmto riešením musíte tampón namočiť a vložiť do vagíny až do rána.
 • Múmiu je možné použiť aj vo vnútri. Za týmto účelom sa 40 mg múmie zriedi v 250 ml vody. Tento liek môžete užívať každý deň počas 10 dní s prestávkou na päť dní.

Liečba myómov s homeopatiou

Homeopatické lieky sa používajú aj v boji proti myómom maternice. Tieto lieky prispievajú k obnoveniu a normalizácii hormonálnych hladín..

Na liečbu môžete použiť lieky ako:

 • Hydrochlorické zlato;
 • Uhličitan sodný;
 • Milife a mnoho ďalších.

Iné metódy tradičnej medicíny

Existujú aj iné recepty na tradičnú medicínu:

 1. Ráno, keď sa žena práve prebudila, bolo potrebné na prázdny žalúdok vziať pol pohára zemiakovej šťavy. V liečbe by sa malo pokračovať šesť mesiacov. Je potrebné poznamenať, že zemiakový džús vyžaduje ružovú odrodu.
 2. Namiesto každodenného pitia čaju si môžete zvoliť takú liečbu, ako je tinktúra lesných jahôd. Nechá sa variť celú rastlinu a piť, kým sa nedosiahne výsledok.

Douching a kúpeľ

Ako už bolo uvedené vyššie, je možné ako kontraindikáciu maternicových fibroidov použiť aj tzv. Pri liečbe týmto spôsobom musíte navštíviť lekára.

Kúpele sú jednou z druhov liečby. Odporúča sa kúpať sa s bylinkami, ktoré môžu pomôcť eliminovať nielen príznaky, ktoré sú nepohodlné, ale tiež zastaviť rast nádoru..

recenzia

Recenzia pacientov, ktorí sa pokúsili liečiť myóm pomocou ľudových prostriedkov:

Účinnosť pri liečbe fibroidov ľudovými metódami

Pochopiteľne, keď hovoríme o liečbe alternatívnymi metódami, treba poznamenať, že účinok liečby stále existuje a výsledok sa dá skutočne dosiahnuť spolu s konzervatívnym lekárskym ošetrením..

Pri výbere liečby je však potrebné vziať do úvahy vek pacienta, či je žena v období menopauzy, je potrebné podstúpiť vyšetrenie, diagnostiku a analýzu vopred..

Koniec koncov, liečba alternatívnymi metódami tiež závisí od veľkosti nádoru. To je mimoriadne dôležité pri výbere liečby aj ľudovými metódami..

Taktiež je potrebné poznamenať, že douching, bohužiaľ, nie je najvhodnejšou liečebnou metódou. Najlepšie je uprednostniť rovnaké bylinky, rôzne druhy odrezkov, ako aj zložky ako med a múmia..

Nezabudnite, že tradičná medicína nedokáže vyliečiť ženu s takým problémom, ako sú maternicové myómy. Alternatívne spôsoby liečby prispievajú iba k spomaleniu rastu nádoru a zmierneniu syndrómov bolesti.

Preto sa neoplatí dúfať v úplné uzdravenie, ale je mimoriadne potrebné zvoliť tradičnú medicínu ako doplnok komplexnej liečby. Pred použitím týchto alebo iných ľudových receptov sa musíte poradiť s lekárom.

Lieky používané na myómy maternice

Podozrenie na myómy maternice by nemalo byť príčinou paniky. Ak počas vyšetrenia existujú dôvody na obavy - nebojte sa, počkajte na ďalšiu menštruáciu a skúste znova podstúpiť ultrazvuk. V tomto prípade je žiaduce, aby sa štúdia uskutočnila pomocou vaginálneho senzora. A aj keď je diagnóza potvrdená, stojí za to skontrolovať presnosť s iným gynekológom..

Maternicové myómy sú benígny nádor, ktorý sa vyskytuje vo svalovej vrstve a stenách tela alebo krčka maternice. Je to zbierka uzlov z množenia buniek hladkého svalstva. Proliferácia buniek sa často objavuje na niekoľkých miestach naraz a dosahuje veľkosť od niekoľkých milimetrov do desať až dvadsať centimetrov. Gynekológovia v metrickom systéme nemerajú veľkosť fibroidov, ale analogicky s nárastom maternice počas tehotenstva - v týždňoch.

V skorých štádiách (až do 12 týždňov), s pomalým rastom a bez príznakov, je možná konzervatívna liečba fibromyómu. Toto je obzvlášť podporované stavom premenopauzy - prístupom menopauzy, keď sa prejavujú prvé príznaky menopauzy. V tejto dobe, v dôsledku inhibície prírodných hormonálnych procesov, rast nádoru významne spomaľuje až do zastavenia. Nechirurgická liečba leiomyómov spočíva v užívaní rôznych druhov liekov, o ktorých sa bude hovoriť v nasledujúcich častiach tohto článku..

COC (kombinované perorálne kontraceptíva)

Prípravky tejto skupiny sú prostriedky rôznych liekových foriem na báze hormónov. Na zmenšenie veľkosti nádoru je potrebné užívať nasledujúce kombinácie hormónov:

Etylestradiol s dezogestrelom

Táto kombinácia je prítomná v prípravkoch:

Etylestradiol a norgestrel

Spoločne sa tieto hormóny nachádzajú v liekoch, ako sú:

Etinylestradiol s gestodénom

Táto kombinácia sa používa v drogách:

Užívaním týchto liekov je možné zastaviť príznaky maternicových fibroidov, ako je krvácanie a bolesť v dolnej časti brucha. Vo väčšine prípadov je však možné zredukovať nádory iba vtedy, ak veľkosť fibroidov nepresahuje priemer jeden a pol centimetra. Z tohto dôvodu nie sú kombinované perorálne kontraceptíva prioritou pri liečbe fibromyómu.

Agonisty hormónov uvoľňujúcich gonadotropín

Mechanizmus účinku: Agonisti hormónov uvoľňujúcich gonadotropín iniciujú dočasnú farmakologickú menopauzu inhibíciou syntézy gonadotropínov. Je to kvôli väzbe a-GnRH na receptory gonadoliberínu v adenohypofýze. Pri nepretržitom podávaní spôsobujú úplné vymiznutie týchto receptorov z membrán hypofýzy, čo vyvoláva blokádu sekrécie gonadotropínu, ktorá je dočasná a reverzibilná, hoci je sprevádzaná amenoreou..

Táto skupina zahŕňa fondy založené na týchto hormónoch:

Triptorelín. Prítomný v liekoch Decapeptil, Diferelin a Decapeptil Depot. V obvyklej forme sa vyžaduje podávanie subkutánne raz denne - 0,5 mg v prvom týždni a 0,1 mg v nasledujúcich troch týždňoch. Tryptorelín acetát v depotnej forme sa podáva 3. deň menštruačného cyklu s dávkou 3,75 mg, potom každých 28 dní počas šiestich mesiacov.

Goserelín. Zoladex je prítomný v liečive Zoladex v kapsulách s dávkovaním 3,6 mg a podobných kapsúl s predĺženým uvoľňovaním 10,8 mg. Zavádzanie hlboko intramuskulárne alebo subkutánne do ramena, zadku alebo brucha. Kurz sa začína 2-4 dňami menštruačného cyklu, 3,6 mg každých 28 dní. Dĺžka kurzu - od 4 do 6 mesiacov.

Nafarelin. Používa sa ako súčasť endonazálneho spreja Sinarel v dávke 400 až 800 mcg za deň. Denná insuflácia 200 mcg nafarelín acetátu.

Buserelín. Lieková forma - nosný aplikačný sprej Buserelin obsahujúci 2100 mg acetátu buserelínu, čo zodpovedá 2 g buserelínu. Jedno stlačenie pumpy poskytne 150 mcg buserelínu, denná dávka 900 mcg.

Leiprorelin. Liek Lucrin-Depot je dostupný vo forme prášku v injekčných liekovkách alebo v dvojkomorových striekačkách na prípravu suspenzie. Intramuskulárne alebo subkutánne podanie, dávka 3,75 mg leuprorelín acetátu v každej injekcii.

Počas liečby agonistami hormónov uvoľňujúcich gonadotropín sa pozoruje priemerné štatistické zníženie fibroidov o 52,6%. V 5-18% prípadov však liečba a-GnRH nedáva viditeľné výsledky. Pri mnohopočetnom fibromyóme je stupeň regresie viacerých nádorov u jedného pacienta najčastejšie odlišný. Rôzni vedci hovoria o príčinách tejto variability, ako je vek pacientov a nerovnomerné rozdelenie zložiek vláknitých a hladkých svalov v myóme, ako aj degeneratívne zmeny v nádore a strata citlivosti na antiestrogénne účinky.

Vo väčšine prípadov sa plný účinok liečby a-GnRH pozoruje po 3 až 4 mesiacoch liečby s pomalým vymiznutím do šiesteho mesiaca. Niekedy po 50 - 68% regresii nádoru po 4 mesiacoch so štandardným predĺžením liečby do šiestich mesiacov sa začína sekundárne zvýšenie fibroidov, čo vedie k návratu 80 - 100% pôvodnej veľkosti. Nežiaduce účinky spojené s hypoestrogéniou sú tiež negatívnym bodom pri používaní agonistov: depresia, labilita, znížené libido, návaly tepla a demineralizácia kostí.

Na potlačenie vedľajších účinkov sa ponúkajú rôzne stratégie:

add-back režim zahŕňa pridanie malých dávok estrogénu k liečbe s agonistami, ktoré zvyšujú hladinu estradiolu na prahovú hodnotu, pri ktorej sa rast fibroidov ešte neobnovil, ale vedľajšie účinky hypoestrogenizmu sa nepozorujú alebo sa značne znížia.

on-off režim znamená prerušovaný priebeh agonistov GnRH - 3/3 mesiace po prijatí. Po 3 mesiacoch prerušenia liečby sa endogénna produkcia estrogénu úplne obnoví, ale zvýšenie objemu maternice je vo väčšine prípadov minimálne..

interval režim umožňuje udržiavať primeranú mieru regresie fibroidov s takmer úplnou absenciou príznakov hypoestrogenizmu postupným zvyšovaním štandardného intervalu na užívanie a-GnRH z 28 na 70 a 84 dní (10 - 12 týždňov).

drow-back režim bol vynájdený vedcami, ktorí pri použití prudkého zníženia dávky agonistu zo 100 mg / deň na 5-20 mg / deň po dosiahnutí hranice, pri ktorej sa vyskytuje závažný hypoestrogenizmus (od približne 2 mesiacov liečby), dosiahli účinok zníženia fibromyómu s čiastočným obnovením syntézy estrogénu v priebehu nasledujúcich 18 týždňov.

Agonisty gonadoliberínu sú teda pomerne účinným prostriedkom na nechirurgickú liečbu fibroidov maternice počas premenopauzálneho obdobia a skôr, ak sa používajú inovatívne metódy ich aplikácie. Pri veľkých veľkostiach tumoru významne pomáhajú pri zmierňovaní chirurgických zákrokov a umožňujú použitie moderných technológií na šetrné rekonštrukčné operácie.

Osobitne je potrebné uviesť užitočné vlastnosti agonistov pri liečbe fibroidov u pacientov s anémiou a metrorágiou, ktoré znižujú riziko chirurgického zákroku, obnovujú krvný obraz a vytvárajú krvnú banku pre autodonáciu.

antiprogestogeny

Mifepriston - blokuje účinok progesterónu väzbou gestagénových receptorov. Dostupné v 200 mg tabliet po 3 až 6 kusoch v balení. Droga je liek na ukončenie tehotenstva (do 9 týždňov), pomocný liek na rozšírenie krčka maternice počas potratu až do 12 týždňov a potenciačný prostaglandín na potrat od 13 do 22 týždňov. S myómom maternice prispieva k krátkodobej regresii nádorových uzlín ak odstráneniu príznakov, preto sa používa na predoperačnú liečbu..

Antigonadotropins

Používajú sa iba vtedy, ak boli iné farmakologické látky bezmocné. Táto skupina zahŕňa lieky s takými účinnými látkami, ako sú:

danazol Obsahujú v prípravkoch Danazol, Vero-Danazol, Danol, Danoval, Danogen.

Gestrinone. Základ drogy Nemestran.

Antigonadotropíny sa používajú veľmi zriedka, pretože môžu zmierňovať iba príznaky fibromyómu, ale nemajú vplyv na veľkosť samotného nádoru. Lieky z tejto triedy navyše navodzujú akné a hypertrichózu (nadmerný rast vlasov) so zmenami hlasu.

gestagény

Pomerne účinné a nie drahé lieky, vďaka ktorým sa stále používajú v gynekológii, hoci v mnohých prípadoch sa táto účinnosť nepreukázala.

Mechanizmus účinku: Prijímaný na blokovanie syntézy estrogénu vaječníkmi. V porovnaní s a-GnRH existuje nedostatočný stupeň inhibície produkcie estrogénu. Na zvýšenie účinku je potrebný silný nadbytok krvi progesterónu v luteálnej fáze cyklu, ktorý blokuje proces hyperplázie s hypertrofiou biogénnych prvkov fibromyómu, ktorý stimuluje bunkovú dystrofiu v centrálnej časti nádorových uzlín..

Norkolut - 5 mg tablety noretisterónu. Dávku má vypočítať lekár s prihliadnutím na toleranciu a pozorovanú účinnosť lieku. Štandardný priebeh pozostáva z denného príjmu 1 tablety lieku počas 5 až 25 dní cyklu po dobu šiestich mesiacov.

Duphaston - tablety s 10 mg didrogesterónu. Priradiť jednu tabletu 2-3 krát denne, buď od 5 do 25 dní cyklu, alebo neustále. Kurz trvá od 3 mesiacov do 6 mesiacov - na konci by mal byť výrazný terapeutický efekt - regresia nádoru a absencia symptómov fibroidov..

17-OPK - liek na báze 17-hydroxyprogesterón kaproátu. K dispozícii v ampulkách po 1 ml v zložení olejového roztoku s koncentráciou 12,5 a 25% (0,125 a 0,25 g). Na rozvoj endometriálnej atrofie s následnou regresiou fibroidov sa používa hlboká intramuskulárna injekcia 500 mg liečiva v dvoch prístupoch týždenne po dobu 3 až 6 mesiacov..

Nanešťastie nádej na úplné alebo aspoň významné zníženie počtu uzlov leiomyómov počas liečby analógmi progesterónu nie je úplne opodstatnená. V niektorých prípadoch došlo dokonca k zhoršeniu stavu pacientov. Vedecky sa preukázalo, že progestíny môžu vďaka zvýšeniu mitotického indexu v luteálnej fáze cyklu dokonca prispievať k rastu fibroidov..

HRT - hormonálna substitučná terapia

Hormonálna substitučná terapia pomáha zmierňovať príznaky menopauzy u žien, znižuje pravdepodobnosť srdcových chorôb a bráni deštrukcii kostí a vaginálnej atrofii. Hormonálna terapia znižuje celkovú úmrtnosť žien počas menopauzy a upravuje poruchy spojené s menopauzou.

Kontroverzným problémom je použitie liekov na hormonálnu liečbu u žien v menopauze: počas menopauzy sa zastaví rast benígnych nádorov a myómy maternice sa nepostupujú, ale reakcia tela na hormonálne lieky je nepredvídateľná..

Podľa klinických pozorovaní A. Seneza sa priemer myomatóznych uzlín počas liečby konjugovaným estrogénom (0,625 mg) a medroxyprogesterónom (2,5 mg) v priebehu roka nezmenil. Keď sa však dávka gestagénu zdvojnásobila, veľkosť uzlov sa zväčšila. Liečba progesterónovými liečivami teda ovplyvňuje rast benígnych nádorov vo väčšej miere ako estrogénové prípravky. Iní autori poznamenávajú, že počas použitia prípravkov s cyklickým režimom nebol zistený rast myomatických uzlín, ani zmeny vo veľkosti a objeme maternice..

Rozdiely v účinku progestínov počas substitučnej hormonálnej terapie závisia od farmakologických charakteristík liečiv. U žien v menopauze sa odporúča ako ZMG (hormonálna substitučná terapia) predpísať progestogény s antiproliferatívnym účinkom. Patria sem lieky ako Trisequens a Kliogest.

Vnútromaternicové zariadenie Mirena s myómom

Väčšina vnútromaternicových zariadení sa nepoužíva na liečbu žiadnych chorôb. Ale v jednej z nich, Mireninej hormonálnej špirále, sa našli vlastnosti, ktoré pomáhajú vyrovnať sa s množstvom symptómov charakteristických pre maternicové myómy..

Mirena účinkuje lokálne a postupne uvoľňuje levonorgestrel v nízkych dávkach iba v maternici. Denný príjem tohto hormónu pomáha znižovať množstvo krvi vylučovanej počas menštruácie a zmierňuje bolesť v podbrušku. Vzhľadom na to, že prakticky nevstúpi do krvi, celkový stav tela sa nemení po dobu všetkých 5 rokov, že je možné nosiť túto špirálu.

Vnútromaternicový terapeutický systém Mirena navyše zabraňuje nechcenému tehotenstvu bez narušenia reprodukčnej funkcie. Jeden rok po odstránení špirály otehotnie 80% žien, ktoré chcú mať deti.

Posledné štúdie o liekoch

Vedci z Belgicka urobili významný pokrok pri riešení problému liečby myómov maternice. Zaujímali sa o výskumné údaje, ktoré naznačujú, že rýchly rast a vývoj maternicových fibroidov je zodpovedný nielen za estrogén, ale aj progesterón. To viedlo vedcov k tomu, aby študovali vlastnosti liekov, ktoré môžu blokovať účinok gestagénov. Vedci z Bruselskej nemocnice v nemocnici sv. Lukáša považovali pohotovostné antikoncepčné tablety s obsahom ulipristal acetátu za zvlášť zaujímavé..

Ako sa ukázalo, táto účinná látka je modulátorom progesterónových receptorov. Na základe toho bol vytvorený liek Esmiya.

Prvá klinická štúdia (dvojité randomizované placebo) zahŕňala 550 žien, ktoré sa pripravovali na chirurgický zákrok na odstránenie fibroidov maternice. O tri mesiace neskôr sa pozoroval výrazný pokles veľkosti nádoru v skupine užívajúcej tablety Esmiya, ako aj odstránenie príznakov fibroidov..

Na záver vedci zverejnili tieto výsledky:

U 90% žien sa intenzita krvácania a objem leiomyómu znížili.

50% pacientov dostalo príležitosť odmietnuť chirurgický zákrok.

Výsledky získané na princípe účinku sú porovnateľné s terapiou hormonálnymi blokátormi, ale na rozdiel od nich Esmia nespôsobuje návaly tepla a degeneráciu kostí.

Po 6-mesačnom cykle blokátorov nádor obvykle čiastočne alebo úplne získa späť svoju veľkosť, ktorá sa nepozorovala ani šesť mesiacov po užití Esmie..

Štúdie vedené belgickými vedcami poskytli skutočnú príležitosť na vyriešenie problému liečby fibroidov maternice jedným liekom bez vedľajších účinkov a zložitých postupov..

Autor článku: Valentina Vladimirovna Lapikova | Gynekológ, reprodukčný lekár

vzdelanie: Diplom „Pôrodníctvo a gynekológia“ bol získaný na Ruskej štátnej lekárskej univerzite Federálnej agentúry pre zdravie a sociálny rozvoj (2010). V roku 2013 absolvovala postgraduálnu školu na NIMU im. N. I. Pirogova.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Brušná prietrž

Žalúdok
Kýla brucha je patologický proces, v dôsledku ktorého dochádza k vyčnievaniu pobrušnice s vnútornosťami za hranicami brušnej dutiny. Navonok takáto formácia vyzerá ako nádor, spravidla nie je porušená koža.
Čas čítania: min.Maternicové myómy patria medzi najbežnejšie patologické stavy reprodukčnej sféry ženského tela a, samozrejme, po stanovení diagnózy by malo byť jasné, ako s ňou žiť, okrem liečby tejto choroby, ktorá súvisí s lekárskou oblasťou činnosti.

Mexidol-info

Späť
Referenčné informácie o lieku MexidolosteochondrózaMexidol a osteochondróza. radiculopthiaPatológia vnútromaternicového vývoja chrbtice, veku a dedičnej predispozície vedie k narušeniu vývoja chrupavky.