loader

Hlavná

Pažerák

Ako liečiť osteochondrózu?

Na liečbu osteochondrózy sa používa integrovaný prístup. Naj šetrnejším spôsobom kontroly sú lieky. Rôzne lieky proti bolesti, relaxanty svalov, chondroprotektory, vitamíny. Ak sa ochorenie nelieči, postihuje stavcovú chrupavku, rôzne tkanivá, orgány.

Protizápalové lieky

Na odstránenie silnej bolesti sa používajú protizápalové lieky na osteochondrózu. Účinkom je zníženie zápalu miesta. Protizápalové lieky sa delia na dva typy:

 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Spočiatku sa používa táto skupina liekov. Proti osteochondróze lieky pomáhajú odstraňovať bolesť a zápal pri rovnakej účinnosti;
 • Glukokortikoidy (GCS). Používa sa na autoimunitné bolesti v krku a chrbte. Častejšie sa používajú injekciami do kĺbov, ale kvôli lepšiemu liečeniu osteochondrózy sú tiež dostupné vo forme tabliet. Pri liečení patológií tohto typu sa obrátia na reumatológa. Artróza chrbtice, prípady, keď NSAID nie sú účinné.

NSAID s analgetickými účinkami:

 • Optalgin, Baralgin, Analgin - dostávajú jednu ampulku jedenkrát denne počas piatich dní. Prenesú sa do formy tabliet celecoxibu, meloxikamu, nimesulidu. Kontraindikácie: choroby gastrointestinálneho traktu, s rizikom krvácania;
 • Ketanov, Ketolak, Ketorol - sa používajú v množstve 0,01 - 0,03 g za deň, trvajúcom tri až päť dní. potom bol prevedený na rovnaké lieky ako vyššie. Kontraindikácie zápas.

NSAID s protizápalovými účinkami:

 • Diklofenak je ťažký liek vyrábaný vo forme injekcií, dávkovaný 0,075 g dvakrát denne. Aplikujte nie dlhšie ako päť dní po prechode na ľahšie protizápalové lieky na osteochondrózu;
 • Naprios, Apranax, Naprobene - lieky na osteochondrózu, konzumované raz alebo dvakrát denne po 0,25 - 0,5 g. Silné vedľajšie účinky ovplyvňujú gastrointestinálny trakt, moderná medicína ich nevyžaduje;
 • Metindol, indobén - sa používajú zriedkavo, majú negatívne vedľajšie účinky. Dávka: jedna alebo dve dávky 0,075 g.

NSAID s rovnakou účinnosťou:

 • Coxib, Dilax, Celebrex je dlhodobý liek, až 14 - 21 dní. Ak je to potrebné, dávka sa pri dávke 0,2 g denne zvýšila na 0,4 g;
 • Nemuleks, Nimika ", Nise, Nimesil - užívané s osteochondrózou, pomáhajú s bolesťou chrbta. Pitie 0,1 g dvakrát denne po jedle, kurz trvá 14-21 dní. Bezpečnosť je vyššia ako pri iných liekoch;
 • Amelotex, Melbek, Melox, Movalis - to je to, čo je bezpečné užívať aj na lieky na osteochondrózu, pravdepodobnosť krvácania a komplikácie so zažívacím traktom sú malé. Odoberá sa v množstve 0,0075 - 0, 015 g raz za 24 hodín, niekedy v priebehu 14 až 21 dní.

Lieky s analgetickým účinkom

Lieky, ktoré liečia osteochondrózu navždy, ešte neboli vynaložené, existujú však lieky, ktoré zastavujú patologické procesy, obnovujú pôvodnú aktivitu, radosť z pohybu, zmierňujú bolesť. Ak sa lieky vyberú správne, zdravie pacienta sa začne rýchlo zlepšovať. Prášky na osteochondrózu sú najúčinnejšie, čo pomáha neutralizovať kŕče a uvoľňovať svalové tkanivo.

Podporná terapia využíva antispasmodiká a svalové relaxanciá. Aké tablety na pitie s osteochondrózou predpisuje špecialista po vyšetrení. Prípravky na liečbu osteochondrózy sú k dispozícii v niekoľkých formátoch, pričom sa vyberie ten, ktorý sa pohodlnejšie používa: injekcia, masť, tablety.

Midokalm - liek, ktorého účinok znižuje svalové kŕče miechy a stavcov, má analgetický účinok. Dostupné vo forme injekcií a tabliet. Liečba osteochondrózy nespôsobuje svalovú slabosť, nedochádza k sedatívam. Liek sa užíva v dávke 0,05 g trikrát denne, časom sa dávka zvyšuje. Trvanie závisí od sily svalových kŕčov a bolesti;

Sirdalud - dávka 0,006 g za deň, keď sa používa, sa jej objem zvyšuje na 0,01 g za deň. Čas prijatia sa počíta na základe bolesti a svalových kŕčov;

Baclofen je zriedkavo predpisovaný liek. Vstupná dávka je 0,005 g trikrát denne. Množstvo liečiva sa analyzuje v priebehu času a zvyšuje sa na 0,03 až 0,075 g pre dospelého. Čas používania predpíše lekár na základe prejavených príznakov. Odmietnutie lieku sa uskutočňuje postupne..

Katadolón je liek, o ktorom by sa malo diskutovať samostatne. Tieto tablety s osteochondrózou majú špecifický účinok narkotického analgetika. Liek má účinok, aktivuje K + kanály neurónov, pôsobí na centrálny systém, zmierňuje bolesť svalov miechy, pretože patrí do skupiny svalových relaxancií. Používa sa na zmiernenie alebo odstránenie bolesti, ale pri chronických ochoreniach nie je účinný..

Používa sa na monoterapiu a ako liek na osteochondrózu v prípade kontraindikácie nesteroidných protizápalových liekov. Droga je zakázaná pre vodičov automobilov, tehotné a dojčiace ženy. Kapsuly v objeme 0,1 g sa užívajú trikrát alebo štyrikrát denne, pričom dávka nepresahuje 0,6 g. Používajte v súlade s pokynmi na prepustenie lekára..

Prípravky na liečenie cervikálnej osteochondrózy

Liečba osteochondrózy krku liekom začína odstraňovaním hlavných príznakov. Eliminácia bolesti je úloha, ktorú si lieky vstreknuté do žíl vyrovnávajú s: Meloxicam, Ketorolac, Analgin. Z lokálnych analgetík sa používa lidokaín..

Pri osteochondróze v oblasti krku sa stlačí miecha a zhoršuje sa výkon obehového systému. Na zotavenie používajú nootropické lieky, z ktorých jedným je penoxifylín. Vitamínové komplexy, glukozamín, chondroprotektory sú dôležitou súčasťou liečebného komplexu. Lekár predpisuje procedúry vo fyzioterapeutickej miestnosti, ktoré zlepšujú tok liekov do postihnutej oblasti.

Pri závratoch sa používa účinný nástroj - Cinnarizine, nástroj, ktorý zlepšuje krvný obeh v srdci. Zaoberá sa vazodilatáciou, riedením krvi. Vitamíny skupiny B, ktoré sa nachádzajú v neuromultivitíde a Midokalme, regenerujú tkanivá nervových vlákien, zakrývajú nerv ochranným filmom. Trental zlepšuje prísun kyslíka a krviniek do mozgu.

Pri bolestiach hlavy sa používa Diakarb, liek, ktorý znižuje tvorbu mozgomiechového moku, ktorý stagnoval v dôsledku zovretia stavcov. S diuretickým účinkom odstraňuje prebytočnú tekutinu z mozgu, tekutinu z tela v čo najkratšom čase..

Prostriedky na osteochondrózu hrudníka

Situácia sa tu nelíši od situácie spojenej s krčnou chrbticou. Analgetiká a lieky proti bolesti NSAID, ktoré znižujú prejavy bolesti, sa podávajú intramuskulárne. Neskôr sa pacient prevedie na tabletu (perorálna metóda) alebo sa predpíšu rektálne lieky (čapíky). Ošetrujúci lekár predpisuje, čo treba urobiť, aby sa normalizoval krvný obeh v prípade choroby.

Na liečbu osteochondrózy užíva Eufillin, Trental a ďalšie lieky. Na odstránenie svalových kŕčov hrudnej chrbtice použite Midokalm alebo Sirdalud. Relaxanty poskytnú relaxáciu svalového tkaniva, prísun krvi do orgánov. Finančné prostriedky sa prijímajú na dva alebo tri týždne. Fyzioterapeutické postupy, užívanie vitamínov, chondroprotektorov a glukozamínu zlepší proces regenerácie tkaniva chrupavky.

Eliminácia osteochondrózy bedrového kĺbu

Tento druh choroby sa vyskytuje najčastejšie. Lieky na liečbu osteochondrózy, antipyretiká, analgetiká, lieky proti bolesti, ako sú Nimesil, Diclofenac a Ibuprofen, môžu významne znížiť úroveň bolesti a eliminovať zápal. Na obnovenie krvného obehu v chrbtici sa predpisuje Trental, Eufillin, Actovegin a ďalšie. Na zmiernenie kŕčov, chondroprotektorov, sedatív a sedatív použite relaxanty.

Za účelom zvládnutia patológie nestačí len vziať tabletky a podať injekciu, musíte zmeniť svoje vlastné menu, životný štýl, fyzioterapiu, ktorá sa následne vykonáva iba s remisiou. Procedúry v fyzioterapeutickej miestnosti predpíše ošetrujúci lekár, aby sa zlepšil účinok liekov všetkých odrôd..

Ďalšie lieky

Liečiaci neurológ v závislosti od progresie patológie a stavu pacienta predpisuje lieky na predpis, ktorých používanie je prísne zakázané bez lekárskeho predpisu. Tri skupiny pozostávajúce z antikonvulzív, opioidných analgetík, antidepresív.

Moderná lekárska prax ukazuje, že v niektorých prípadoch silnej bolesti sa pridá krátky priebeh opioidných analgetík. „Závažná“ bolesť je stav, v ktorom sa v živote objavia obmedzenia: človek nenájde miesto pre seba, je v neustálom poplachu, neodvádza pozornosť od bolesti, má problémy so spánkom. Tramadol je predpísaný, liek užívaný v dávke 50 mg raz alebo dvakrát denne, ak je neúčinný, lekár dávku zvyšuje, trvanie kurzu je od štyroch do siedmich dní.

Pri radiálnom syndróme lekári používajú antikonvulzíva, pregabalín a Gabapentín. Eliminujte bolesť, zlepšite stav pacienta, normalizujte spánok.

 • Pregabalín sa užíva v dávke 0,15 g za deň v dvoch rozdelených dávkach. Dávka stúpa na 0,3 až 0,6 g týždenne. Pri použití iba pod lekárskym dohľadom sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky;
 • Gabapentín sa používa nasledovne: prvý deň 0,3 g, druhý deň 0,3 g dvakrát, tretí deň 0,3 g trikrát, štvrtý deň 0,3 g štyrikrát. Dávka sa zvyšuje na 1,8 g denne, používa sa v súlade s odporúčaniami lekára. Pravdepodobné vedľajšie účinky.

Sekundárne príznaky osteochondrózy sa prejavujú depresiou. Prejavuje sa syndrómom chronickej bolesti trvajúcim viac ako tri mesiace. Pacienti sa obávajú komplikácií, úzkosti a nálady výrazne klesajú. Lieky sa predpisujú na lekársky predpis a ich lekár sleduje ich účinnosť. Imipramín, klomipramín, amitriptylín lepšie odstraňujú bolesť, ale majú vedľajšie účinky. Sertralin, paroxetín, fluoxetín zmierňujú úzkosť, normalizujú spánok, odstraňujú strach a vedľajšie účinky sú menej výrazné. Kontraindikácie týchto liekov určí iba ošetrujúci neurológ.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Osteochondróza krčnej, hrudnej a lumbosakrálnej chrbtice: ako liečiť?

V moderných podmienkach mladí ľudia často trpia osteochondrózou. Dôvodom je sedavý spôsob života, pretože aj my často trávime voľný čas pri počítači - samozrejme sedením. Osteochondróza môže priniesť veľa nepohodlia a významne znížiť kvalitu života. Našťastie je možné túto chorobu liečiť symptomaticky: v súčasnosti existuje veľa terapeutických riešení..

Príznaky a príčiny osteochondrózy

Osteochondróza je degeneratívna lézia medzistavcových platničiek a priľahlého kostného tkaniva. Stáva sa to krčné, hrudné a bedrové - všetko záleží na oblasti chrbtice, v ktorej sa začali patologické zmeny. Pri osteochondróze je postihnutý predovšetkým medzistavcový disk. V dôsledku metabolických porúch sa deformuje a stráca elasticitu, čo vedie k tomu, že vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje a nervy vystupujúce zo miechy sú stlačené. Výsledkom je silná bolesť, obmedzenie pohyblivosti, únava, zmena postoja, čo vedie k ešte horšej situácii.

Hlavným dôvodom rozvoja osteochondrózy je nevyvážené a nadmerné zaťaženie chrbtice, ku ktorému dochádza napríklad v prítomnosti nadváhy, pri sedavej práci, čo je ďalšia potreba dlhého času byť v nepohodlnej polohe. Osteochondróza môže byť spôsobená plochými nohami alebo každodenným nosením topánok s príliš vysokými podpätkami, spánkom na nepohodlnej matraci, ako aj svalovou slabosťou. Ohrozené sú aj tehotné ženy.

Osteochondróza však nie je vždy výsledkom priameho zaťaženia stavcov. Toto ochorenie je často spôsobené metabolickými poruchami, chronickou intoxikáciou, hormonálnymi a autoimunitnými chorobami, nedostatkom určitých vitamínov (najmä vitamínov D, C a B), zraneniami a nakoniec zmenami súvisiacimi s vekom.

Nanešťastie neurológovia často robia diagnózu „osteochondrózy“ so štrukturálnymi zmenami v tele. Napríklad, keď sú na röntgenovom snímaní viditeľné zmeny v chrbtici, ako sú svahy, výrastky, skolióza, zlomy, pacient bude pravdepodobne liečený na osteochondrózu. Ak v chrbtici nie sú žiadne abnormality, môžu byť diagnostikované psychogénnymi bolesťami. Medzitým zostáva príčina bolesti chrbta nevyriešená.

Čínska medicína považuje ľudské telo za celok. Preto, keď je diagnostikovaný lekárom tradičnej čínskej medicíny (TCM), „pozerá sa na koreň“ problému, ktorý je určený jeho príznakmi. Odstránenie „koreňa“ choroby tiež odstraňuje jej prejavy, vrátane vymiznutia bolesti chrbta..

Príznaky osteochondrózy do značnej miery závisia od lokalizácie zdroja choroby. S osteochondrózou krčnej chrbtice začína choroba bolesťou v krku a pažiach, bolesťou hlavy a znecitlivením prstov. Pri osteochondróze hrudnej oblasti sú charakteristické nasledujúce prejavy: akútna bolesť chrbta, mravenčenie v hrudníku, ťažkosti s dýchaním. Osteochondróza bedier je sprevádzaná bolesťou dolnej časti chrbta a nôh, zníženou citlivosťou nôh, vyskytujú sa aj poruchy urogenitálnej sféry - poruchy moču, sexuálna dysfunkcia u mužov, poruchy funkcie vaječníkov u žien..

Z hľadiska tradičnej čínskej medicíny sa zoznam prejavov choroby dopĺňa o tieto príznaky:

 • bolesť vyžarujúca do zadku alebo nôh;
 • svalová ťažkosť a stuhnutosť;
 • pocit chladu v chrbte;
 • nočné potenie;
 • teplo v dlaniach a nohách;
 • hluk v ušiach;
 • bolesť brucha;
 • chlad v končatinách a nedostatok energie;
 • akútna bolesť lokalizovaná na ktoromkoľvek mieste;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • opuchy končatín.

Pulz sa môže líšiť: od hlbokého, vláknitého a pomalého po vibračný a častý. Symptómy, rovnako ako povaha pulzu, môžu závisieť od príčiny choroby..

Najčastejšie si ľudia všimnú prvé príznaky osteochondrózy približne vo veku 25 rokov, ale dlho ich ignorujú. Zvyčajne preto pacienti vo veku 30 - 35 rokov navštevujú lekárov av mnohých z nich je osteochondróza už v pokročilom štádiu.

Ako sa lieči osteochondróza?

Ak vám lekár diagnostikoval osteochondrózu, buďte trpezliví - liečba bude dlhá. Integrovaný prístup výrazne urýchľuje proces hojenia, ale v každom prípade nie je možné vyliečiť osteochondrózu za mesiac.

Priebeh liečby osteochondrózy by sa mal rozdeliť do niekoľkých etáp a každá z nich sleduje konkrétne ciele.

Prvým krokom je odstránenie bolesti. Možno vám odporúčame nosiť špeciálny korzet, ktorý podopiera chrbát a krk vo fyziologicky správnej polohe. Lieky proti bolesti a rôzne postupy sa predpisujú: tak z arzenálu fyzioterapie, ako aj z tých, ktoré sa týkajú tradičnej medicíny, napríklad akupunktúry, ktorá je už dlho oficiálne uznávaná a je zahrnutá v nomenklatúre zdravotníckych služieb schválenej Ministerstvom zdravotníctva Ruskej federácie..

Druhou fázou liečby osteochondrózy je obnova medzistavcových platničiek a prevencia dystrofických zmien. Spravidla sa uvádzajú fyzioterapeutické cvičenia, masáže, manuálna terapia, akupunktúra, korekcia stravy, fyzioterapeutické postupy zamerané na zlepšenie krvného obehu a normalizáciu metabolických procesov..

Neurológ môže predpísať lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Ak je to potrebné, uchýlite sa k blokáde s novokainom alebo závažnejšou liečbou zameranou na zmiernenie kŕčov. Zdroj choroby, ktorý zostáva v tele, však po určitom čase vedie k návratu choroby.

Lekári tradičnej čínskej medicíny v praxi často dokazujú, že diagnóza „osteochondrózy“ je v mnohých situáciách chybná. V prípadoch, keď sa tento záver potvrdí, lekár TCM odstráni opuch od pacienta a začne obnovovať šľachy a svaly. Spazmy z pozdĺžnych a šikmých svalov sa postupne eliminujú, zatiaľ čo schopnosť pohybovať sa v celom rozsahu sa vracia do kĺbu. Vo väčšine prípadov takáto liečba pomáha uzdraviť sa..

Liečba osteochondrózy hrudnej chrbtice

Pri osteochondróze hrudnej chrbtice bude musieť pacient tiež prehodnotiť svoje zvyky: na to, aby liečba priniesla požadované výsledky, je potrebné dávky zaťažiť, striedať prechádzky s odpočinkom, niekedy je žiaduce, aby sa na nejakú dobu chodilo s paličkou. Liečba liekov spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov, chondroprotektorov, relaxantov, vitamínov B a glukokortikosteroidov..

Okrem klasickej lekárskej masáže sa na liečbu tohto typu osteochondrózy používajú akupresúra, akupunktúra a hirudoterapia. Všetky tieto postupy sa môžu vykonávať na bežnej klinike aj v licencovanom stredisku orientálnej medicíny..

Liečba osteochondrózy krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je veľmi častá, dokonca aj medzi mladými ľuďmi - niekedy je diagnostikovaná dokonca aj u školákov a študentov, ktorí trávia priveľa času učebnicami a počítačom. Tento typ osteochondrózy je nebezpečný, pretože môže viesť k komplikáciám, ako je rozmazané videnie alebo zvýšený intrakraniálny tlak, ktorý sa prejavuje silnými bolesťami hlavy..

Na liečbu osteochondrózy krčnej chrbtice sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a relaxanty svalov, injekčný cyklus vitamínov B..

Môžete si tiež predpísať masáž goliera, ultrazvuk a elektroforézu. Je nesmierne dôležité viesť mobilný životný štýl, rozvíjať správne držanie tela, zvyknúť si na prestávky v práci a vykonávať malý tréning uprostred dňa..

Z prostriedkov tradičnej (vrátane orientálnej) medicíny pri liečbe tohto typu osteochondrózy sa často používajú akupunktúra, akupresúra a bylinné liečby - fytoterapeutiká zlepšujú metabolizmus a činnosť malých ciev, zmierňujú zápaly, čo má priaznivý vplyv na zdravotný stav všeobecne a na pohybové ústrojenstvo. najmä prístroje.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Počas liečby osteochondrózy bedrovej chrbtice hrá dôležitú úlohu zvyk dávkovania záťaže: nemali by ste tráviť príliš veľa času na nohách a sedení, pri ľahnutí si musíte častejšie odpočívať. Okrem toho budete musieť nejaký čas nosiť korzet, aby ste zlepšili držanie tela..

Rovnako ako pri cervikálnej osteochondróze sa pre bedrové bedra predpisujú nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory a svalové relaxanty, vitamíny B, často glukokortikoidy, enzýmy, ako aj masti, ktoré zlepšujú krvný obeh a zmierňujú bolesť..

Sú zobrazené masáže, liečivé bahno a elektroforéza pomocou liekov proti bolesti, akupunktúry, otepľovania vrátane horúcich kameňov, čo je v posledných rokoch populárna terapia..

Liečba osteochondrózy tradičnou čínskou medicínou (TCM)

Osobitne pozoruhodný je prístup k liečbe rôznych typov osteochondrózy, ktorý sa praktizuje v tradičnej čínskej medicíne. Z hľadiska tisícročných skúseností s čínskymi lekármi je akupunktúra, tiež nazývaná akupunktúra alebo akupunktúra, kľúčovou liečbou osteochondrózy. Po prvé, lekár TCM určí pre každého pacienta prioritné hypersenzitívne (akupunktúrne) body. Je na nich, aby konal s najtenšími ihlami. To spúšťa reakciu tela, ktorá pomáha obnoviť poškodenú chrupavku a kosť a obnoviť pohyblivosť kĺbov..

Po liečbe sa s cieľom upevniť liečebný účinok a udržiavať organizmus v tvare odporúča v budúcnosti opakovať akupunktúrne kurzy s určitou frekvenciou, ale s preventívnym účelom..

Technika umiestnenia ihly a trvanie akupunktúrnej relácie sú ovplyvnené diagnózou a stavom pacienta. Akupunktúrne sedenia spravidla dobre tolerujú všetci pacienti, hoci pocity pacienta z tohto postupu sú odlišné. Pre niektorých je zavádzanie ihiel nepovšimnuté, niekto môže mať pocit svrbenia, mierny tlak a niekto zaspať vôbec..

To však neznamená, že výskyt osteochondrózy sa vyskytuje v dôsledku jedného faktora - najčastejšie sa príčinou rozvoja choroby stáva všeobecne nesprávny životný štýl. Preto by liečba mala byť komplexná. Strava s vysokým obsahom vitamínov vrátane odmietania mastných potravín, alkoholu a fajčenia, presne vypočítanej fyzickej aktivity v kombinácii s terapeutickými a lekárskymi metódami môže dosiahnuť lepší výsledok ako pri jednoduchej tabletke.

Pilulky na osteochondrózu - typy liekov na odstránenie príznakov choroby a liečby

Ahojte všetci! Pred rokom ma začalo obťažovať mdloby, párkrát dokonca mdloby. Prirodzene sa začala vyšetrovať. Skontrolovali sme všetko - srdce, hlava, štítna žľaza.

Všade je norma. Po nejakej dobe som sa musel vrátiť k neuropatológovi s ďalšou sťažnosťou - neurózou. Myslel som, že teraz bude predpísané sedatívum a všetko prejde..

A už tentokrát našli osteochondrózu krčnej chrbtice! Tu sú závraty, mdloby a bolesti hlavy. Stručne povedané, nedostal som sa so sedatívami, predpísali tiež pilulky na osteochondrózu.

Čo je osteochondróza?

Degeneratívne ochorenie medzistavcových platničiek - osteochondróza, je jednou z najčastejších príčin bolesti chrbta a bolesti krku, ako aj jednou z najčastejšie nepochopených príznakov..

Jednoducho povedané, jeho opotrebenie, neschopnosť plne vykonávať svoje funkcie. Kvôli chorobe:

 1. výška medzistavcových platničiek sa znižuje;
 2. pohyblivosť chrbtice je obmedzená;
 3. môžu sa vyskytnúť komplikácie vo forme medzistavcových prietrží a výčnelkov.

Osteochondróza je krčnej, hrudnej, bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice. Patologické zmeny sa prejavujú v proliferácii kostného tkaniva pozdĺž okrajov stavcov, pričom dochádza k rednutiu medzistavcových platničiek, čo znižuje vzdialenosť medzi susednými stavcami. To vedie k deformácii ich povrchu, stlačeniu krvných ciev a nervových zakončení.

Bolesť spojená s degeneratívnym ochorením disku je spravidla spôsobená dvoma hlavnými faktormi:

Zápal. Bielkoviny obsiahnuté v priestore na disku môžu spôsobiť zápal a zápal zvyčajne spôsobuje bolesť.

V bedrovom priestore disku sa môže prenášať bolesť chrbta na boky. Súvisiaca bolesť sa môže tiež pohybovať pozdĺž zadnej časti nohy (nazývanej tiež ischias alebo radikulopatia) a prípadne až k chodidlám a nohám. V krčnej oblasti - bolesť krku môže byť lokálna alebo môže vyžarovať do rúk, ramien a rúk (cervikálna radikulopatia)..

Abnormálna nestabilita. Ak vonkajší prstenec medzistavcových platničiek degeneruje a opotrebuje sa, neovplyvňuje tak účinne pohyb v chrbtici. Tento stav sa nazýva „mikromotorická“ nestabilita, pretože zvyčajne nie je spojená s hrubou nestabilitou (spondylolistéza)..

Zápal aj nestabilita mikromotorov môžu spôsobiť kŕče dolnej časti chrbta alebo krku. Svalové kŕče sú pokusom tela stabilizovať chrbticu..

Je to reflex a hoci reakcia tela so svalovým kŕčom nie je potrebná na zaistenie bezpečnosti nervových koreňov, môže byť dosť bolestivá..

Predpokladá sa, že svalové kŕče spojené s nestabilitou spôsobujú prepuknutie silnej bolesti, ktorá je často spojená s degeneratívnym ochorením diskov..

Časté príznaky degeneratívneho ochorenia disku

U ľudí s bolesťou chrbta alebo krku spojenou s osteochondrózou sa vyskytuje niekoľko príznakov, medzi ktoré patria:

 • Bolesť, ktorá je zvyčajne spojená s aktivitou a čas od času sa objaví, ale potom sa vráti na nízku úroveň alebo úplne zmizne
 • Počiatočná úroveň bolesti pacienta sa môže pohybovať od takmer bezbolestnej po veľmi závažnú
 • Závažné epizódy bolesti chrbta alebo krku, ktoré zvyčajne trvajú od niekoľkých dní do niekoľkých mesiacov, a potom sa vrátia na základnú úroveň chronickej bolesti.
 • Chronická bolesť spôsobená degeneratívnym ochorením disku, ktoré vedie k úplnému zdravotnému postihnutiu, sa niekedy stáva, ale len zriedka
 • Ohýbacie, zdvíhacie a krútiace činnosti obvykle zhoršujú bolesť pacienta
 • Niektoré polohy majú tendenciu zhoršovať bolesť. Napríklad pri osteochondróze v bedrovej oblasti sa bolesť zvyčajne pri sedení zhoršuje, pretože v sede sa bedrové hrudné disky zaťažujú trikrát viac..
 • Chôdza a dokonca beh môžu zmierniť bolesť po dlhom sedení alebo státí.
 • Pacienti sa zvyčajne budú cítiť lepšie, ak môžu často zmeniť polohu.
 • Pacienti s bedrovou osteochondrózou sa zvyčajne cítia lepšie, keď ležia alebo majú vankúš pod kolenami, pretože tieto polohy zmierňujú stres na disku..

Osteochondróza sa najčastejšie vyskytuje v krčnej alebo bedrovej chrbtici, pretože tieto oblasti chrbtice sú najaktívnejšie, a preto sa môžu nosiť. Bez ohľadu na príznaky osteochondrózy, ale ich prvý vzhľad je príležitosťou zamyslieť sa nad svojím zdravím a je lepšie nedovoľovať výskyt bolesti a predchádzať chorobám..

Príčiny choroby

Existuje niekoľko dôvodov, ktoré vedú k vzniku osteochondrózy:

 1. sedavý životný štýl, odmietnutie akýchkoľvek fyzických cvičení, dlhodobý pobyt na jednom mieste (napríklad práca na počítači);
 2. vrodená patológia pohybového aparátu (ploché nohy, zakrivenie nôh atď.);
 3. časté a nesprávne zdvíhanie;
 4. poranenia chrbta;
 5. nadváha;
 6. zmeny súvisiace s vekom;
 7. a samozrejme podvýživa.

Podľa rôznych štúdií na svete v rôznych krajinách trpí osteochondrózou 50% až 95% ľudí a Rusko nie je výnimkou, 7-8 z desiatich ľudí má osteochondrózu v rôznej miere. S vekom sa chrbtica opotrebuje, takže po 70 rokoch by sa jej degeneratívne-dystrofické ochorenie malo považovať za prijateľnú normu.

Ale je úplne neobvyklé, ak sedemnásťročný teenager trpí osteochondrózou. Tieto myšlienky nás vedú k prvej a hlavnej príčine choroby - sedavému životnému štýlu..

Minimálna fyzická aktivita väčšiny obyvateľov planéty viedla k tomu, že osteochondróza sa stala pohromou 21. storočia a zasiahla tak mladú, ako aj staršiu generáciu, a ak sa človek zapája do akéhokoľvek druhu športu, tieto činnosti pre neho nie sú vždy prospešné..

Kvôli nedostatku potrebných vedomostí: ako správne cvičiť, aké cvičenia, dokonca v akom čase, s akým úsilím a koľko času je potrebné, aby každý človek vykonal ranné zahrievanie, konkrétne zahrievanie a nielen cvičenie, a ešte rýchlejšie ráno, fyzickú silu naložiť. To všetko nepriaznivo ovplyvňuje celé ľudské telo a vedie k osteochondróze.

Aké lieky sú predpísané pre túto chorobu

Osteochondróza chrbtice je dôsledkom rôznych dôvodov, takže jej liečba by mala byť komplexná. Najúčinnejšou a najprijateľnejšou metódou liečby je použitie aktívnych liekov, ktoré sú dostupné v rôznych formách na lokálne použitie a systémové.

Tablety z osteochondrózy krčnej chrbtice pôsobia na patologický proces zvnútra a sú celkom účinné.

Odporúča sa začať s liečbou tabletami na osteochondrózu vo veľmi skorých štádiách ochorenia, dokonca ešte pred nástupom príznakov. Potom sa stav pacienta zlepšuje pomerne rýchlo a je dokonca možné zastaviť deštrukciu miechového tkaniva. V pokročilých prípadoch môžete tiež použiť túto formu liekov na zmiernenie prejavov choroby, to znamená ako symptomatická terapia.

Užívanie tabliet na cervikálnu osteochondrózu, ako aj na iné miesta procesu, je indikované v nasledujúcich prípadoch:

 1. prítomnosť bolesti;
 2. svalové kŕče, ktoré spôsobujú blokovanie a kompresiu nervových koreňov;
 3. porušenie citlivosti a motorickej aktivity;
 4. výskyt napodobenín chorôb vnútorných orgánov;
 5. bolesti hlavy a závraty;
 6. kolísanie krvného tlaku;
 7. rádiografické údaje o deštrukcii kosti a chrupavky chrbtice.

Liečba spinálnej osteochondrózy sa môže použiť v prítomnosti akýchkoľvek symptómov choroby, ako aj v prípade diagnózy počiatočného štádia osteochondrózy..

Jedinou tabletkou samozrejme nemôžete toto ochorenie vyliečiť úplne, ale sú dôležitou súčasťou komplexnej liečby.

Medzi hlavné lekárske metódy kontroly osteochondrózy patria lieky s rôznymi účinnými látkami, ktoré pomáhajú zlepšovať krvný obeh, zmierňujú kŕče vo svaloch chrbta a znižujú bolesť:

 • Analgetiká alebo lieky proti bolesti.
 • spazmolytiká.
 • Protizápalové lieky.
 • Preparáty pre křupavku.

Preparáty pre křupavku

Užívanie tabliet s regeneračným účinkom (chondroprotektory) je relatívne nový spôsob liečby osteochondrózy. Chondroprotektory dodávajú chrupavke špeciálne látky (glukozamín, chondroitín), potrebné na udržanie ich pružnosti. Tablety navyše normalizujú metabolizmus v chrupavkách a kostných tkanivách, pomáhajú udržiavať vlhkosť v medzistavcových platničkách..

Všetky regeneračné tablety sa v závislosti od ich zloženia dajú rozdeliť do troch skupín:

 1. lieky, ktorých hlavnými zložkami sú chrupavka, kostná dreň zvierat (Alflutop, Rumalon). V tele sa rýchlo vstrebávajú, ale môžu spôsobiť alergie;
 2. vyrobené chemickými prostriedkami (Structum, Mucosat). Obsahujú miernejšie formy chondroitínu a glukozamínu;
 3. komplex chondroprotektorov, vitamínov, protizápalových liekov (Antron, Chondroitín).

Komplexné tablety sú menej toxické ako bežné lieky. Osoba, ktorá ich vezme, dostane okamžite všetko ošetrenie potrebné na obnovenie postihnutých kĺbov. Tablety sú kontraindikované pre tehotné a dojčiace matky, ako aj pre alergické reakcie na zložky lieku a ochorenia gastrointestinálneho traktu..

Vitamíny na osteochondrózu

Pre každého pacienta sú žiaduce vitamínové prípravky na osteochondrózu chrbtice. Pretože ktorákoľvek zo zložiek multikomplexov má určitý účinok, je potrebné, aby to ošetrujúci lekár predpísal. Pri osteochondróze sa zvyčajne používajú tieto vitamíny:

 • retinol je antioxidant a robí nervové tkanivo miechy stabilnejším a tiež obnovuje metabolizmus vápnika;
 • tiamín stimuluje metabolické procesy v chrupavkách a kostiach tela;
 • tokoferol je tiež antioxidantom a zosilňuje účinky vitamínu A;
 • pyridoxín zlepšuje mikrocirkuláciu a výživu všetkých tkanív;
 • kyanokobalamín má protizápalový účinok a obnovuje zničené bunky;
 • kyselina askorbová je univerzálny vitamín, ktorý sa dá tiež použiť pri liečení osteochondrózy krčka pomocou tabliet, pretože vedie k normalizácii funkcie mozgu;
 • kalciferol je neoddeliteľnou súčasťou liečby chorôb chrbtice, pretože hrá dôležitú úlohu pri metabolizme fosforu a vápnika..

Práškové prášky

Najčastejšie sa po spánku vyskytnú závraty s osteochondrózou. Najmä ak pacient spí na vankúši príliš vysoko, náhle sa vráti alebo otočí hlavu.

Závraty sa často vyvolávajú, ak pacient otočí hlavu rôznymi smermi. Môže trvať niekoľko minút alebo dokonca hodín. Je to tak preto, že u pacientov s osteochondrózou dochádza k kompresii artérií so stavcami.

Existuje mnoho spôsobov liečby závratí s osteochondrózou, všetky sú komplexné. Lekári najčastejšie predpisujú rôzne chondroprotektory, ktoré pomáhajú obnoviť chrupavku. Komplex často obsahuje vazodilatátory, ktoré pomáhajú zmierniť závraty a bolesti hlavy, ktoré ich často sprevádzajú.

Odborníci tiež často predpisujú lieky, ktoré pomáhajú zlepšovať fungovanie vestibulárneho aparátu a krvnej mikrocirkulácie, protizápalové lieky na zmiernenie zápalového a edematózneho procesu medzi stavcami.

Trentalu

Angioprotektor, ktorý pomáha zlepšovať mikrocirkuláciu krvi a zvyšuje elasticitu červených krviniek. Používa sa často na závraty u pacientov s osteochondrózou.

Dávkovanie, ako aj trvanie liečby, určuje ošetrujúci lekár. Pacienti s akútnym infarktom myokardu, hemoragickou mozgovou príhodou, masívnym krvácaním, krvácaním sietnice, arytmiou, aterosklerózou a neznášanlivosťou na zložky lieku ho nemôžu používať. Dojčenie počas liečby musí byť zastavené.

V niektorých prípadoch môže liek spôsobiť sčervenanie pokožky na tvári, ospalosť alebo stratu spánku, krehké nechty, zníženú chuť do jedla, cholestatickú hepatitídu, skotóm, tachykardiu, hypofyrbinogenémiu, alergie.

Actovegin

Nástroj, ktorý pomáha aktivovať metabolizmus v tkanivách, zlepšuje trofizmus a stimuluje proces regenerácie. Liek obsahuje účinnú zložku deproteinizovaného hemoderivátu teľacieho tela. Vďaka tomu liek pomáha zlepšovať oxidačné procesy, zvyšuje spotrebu kyslíka.

Štandardná dávka je jedna až dve tablety trikrát za 24 hodín. Pred jedlom je potrebné piť liek. Pite veľa tekutín. Kurz trvá štyri až šesť týždňov.

Používajte opatrne u pacientov so srdcovým zlyhaním, anúriou, oliguriou, pľúcnym edémom a hyperhydratáciou. Je zakázané používať netoleranciu zložky liečiva. Pri liečbe tehotných žien by sa mali poradiť so špecialistom. V zriedkavých prípadoch môže mať náprava za následok horúčku, opuchy alebo žihľavku.

Tablety proti bolesti hlavy

Degenerácia chrupavky vedie k vaskulárnemu tlaku, ktorý vedie k zhoršeniu prísunu krvi vrátane mozgu.

Preto je osteochondróza charakterizovaná periodickým výskytom intenzívnych bolestí hlavy, ktoré majú často povahu migrény. Na odstránenie týchto stavov sa predpisujú vazodilatátory a antispasmodiká..

 • Eufillín (aminofylín, teofylamín) - má tiež antiagregačné a diuretické účinky, užívať 1 - 2 ks. trikrát denne;
 • Trental (pentoxifyllín, agapurín, pentilín) - aktivuje mikrocirkuláciu, má sa užívať 2 kapsuly trikrát denne, kontraindikované počas tehotenstva;
 • Niacín (Vit. PP, Vit. B3, Nikovit, Vitaplex N) - zvyšuje lúmen ciev, bráni rozvoju aterosklerózy, užívať 3-5 tabliet denne.
 1. Noshpa (drotaverín, nospazín, tetraspazmín) - znižuje kŕče artérií a mozgových ciev, nie je predpísaný pre niektoré poruchy srdcovej činnosti, funkcie obličiek alebo pečene.
 2. Papaverín - uvoľňuje cievne steny, odstraňuje kŕče, znižuje tlak.

Protizápalové lieky

Protizápalové pilulky hrajú veľmi dôležitú úlohu pri liečbe osteochondrózy, pretože táto choroba je sprevádzaná deštrukciou kostného tkaniva a medzistavcových väzov a kĺbov, ktorá je sprevádzaná silným zápalovým procesom a opuchom tkaniva..

Nesteroidné protizápalové lieky pôsobiace na rôzne látky potláčajú citlivosť na bolesť. Táto skupina liekov nielen anestetizuje, ale tiež znižuje horúčku, zmierňuje zápaly a opuchy.

Medzi najobľúbenejšie protizápalové tablety na osteochondrózu je potrebné zdôrazniť:

 • diclofenac.
 • Voltaren.
 • aspirín.
 • Butadion.
 • indometacín.
 • nimesulid.
 • ketoprofén.

diclofenac

Populárne nesteroidné protizápalové liečivo, ktoré obsahuje účinnú látku diklofenak sodný. Je to nielen protizápalové, ale tiež zmierňuje bolesť a horúčku..

Dávkovanie predpisuje ošetrujúci lekár, ale dospelí pacienti spravidla užívajú 25-50 mg dvakrát až trikrát za 24 hodín. Tablety nežvýkajte a neužívajte s jedlom. Hneď ako sa dosiahne terapeutický účinok, dávka sa musí postupne znižovať. Udržiavacia dávka je 50 mg za 24 hodín.

Pacienti s vysokým rizikom vzniku krvácania zo žalúdka, erózie a vredov, astmy aspirínu, zhoršenej tvorby krvi, hemofílie, neznášanlivosti diklofenaku by nemali tento liek piť..

Na liečbu tehotných žien sa nepoužívajú deti (do šiestich rokov), ženy, ktoré dojčia dieťa materským mliekom. Ak má pacient anémiu, kongestívne zlyhanie srdca, bronchiálnu astmu, liek by sa mal užívať s mimoriadnou opatrnosťou.

V niektorých prípadoch môže užívanie spôsobiť bolesť brucha, hnačku, zápchu, žltačku, zvracanie, nekrózu pečene, hepatitídu, kolitídu, zníženú chuť do jedla, cirhózu, bolesti hlavy, ospalosť, podráždenie, pocit strachu, hučanie v ušiach, diplopiu, skotu.

Voltaren

Nesteroidné protizápalové liečivo na báze diklofenaku sodného. Má protizápalové, antipyretické a analgetické účinky..

Dávkovanie je individuálne, ale lekári odporúčajú užívať minimálnu účinnú dávku. Štandardná dávka je 100 - 150 mg za 24 hodín. Tablety sa musia prehltnúť a zapiť veľkým množstvom tekutín..

Pacienti s žalúdočným vredom, zápalovým ochorením čriev, bronchiálnou astmou, renálnou alebo hepatálnou insuficienciou, štepom koronárnej artérie, neznášanlivosťou diklofenaku nesmú užívať liek. Nie je určené na liečbu tehotných žien.

V niektorých prípadoch môže byť príjem sprevádzaný nevoľnosťou, bolesťou brucha, kolitídou, gastritídou, závratom, diplopiou, bolesťami hlavy, kŕčmi, alergiami.

aspirín

Populárny liek, ktorý sa užíva s osteochondrózou na zmiernenie zápalu. Tento liek obsahuje kyselinu acetylsalicylovú. Má antipyretický, analgetický účinok. Inhibuje cyklooxygenázové enzýmy, ktoré sa podieľajú na syntéze protaglandínov.

Môžete si vziať liek od veku pätnástich rokov. Štandardná dávka je 0,5 - 1 g súčasne. Medzi vstupmi je potrebné urobiť štyri hodiny. Nemôžete piť viac ako šesť tabliet denne. Počas podávania je potrebné piť tablety s veľkým množstvom tekutiny. Neodporúča sa užívať liek dlhšie ako sedem dní..

Pacienti s žalúdočným vredom, hemoragickou diatézou, bronchiálnou astmou, neznášanlivosťou na zložky lieku sú zakázaní. Neužívajte s metotrexátom. Neodporúča sa menovať tehotné ženy (najmä v prvom a treťom trimestri tehotenstva)..

V niektorých prípadoch možno po užití lieku pozorovať nevoľnosť, hnačku, bolesti hlavy, zvýšený tlak, závraty, alergie..

Butadion

Populárny protizápalový liek na báze fenylbutazónu. Pomáha zmierňovať opuchy, zápaly, znižuje horúčku a bolesť. K dispozícii aj vo forme masti..

Odporúča sa užívať 0,2-0,4 g trikrát až štyrikrát za 24 hodín s jedlom. Môže sa brať na liečbu malých detí, ale iba po menovaní lekára. Priebeh liečby trvá dva až päť týždňov, ale v prípade potreby sa môže predĺžiť..

Nie je možné prijať pacientov so žalúdočným vredom, depresiou kostnej drene, pľúcnym alebo srdcovým zlyhaním, arteriálnou hypertenziou, hemofíliou, hypokoaguláciou, stomatitídou, cukrovkou, neznášanlivosťou na aspirínové lieky a zložkami liekov. Neodporúča sa používať na liečbu tehotných žien a počas laktácie.

Môže spôsobiť dyspepsiu, gastropatiu, nevoľnosť, hnačku, pálenie záhy, glositídu, bolesti hlavy, tachykardiu, leukopéniu, kŕče v bruchu, krvácanie z maternice..

indometacín

Protizápalové liečivo na báze derivátu kyseliny indoleactovej. Znižuje agregáciu krvných doštičiek. Líši sa analgetickým, protizápalovým a antipyretickým účinkom.

Dávka sa predpisuje individuálne v závislosti od závažnosti ochorenia a stavu pacienta. Štandardná dávka na liečbu dospelých je 25 mg dvakrát až trikrát za 24 hodín. Ak sa nedosiahne klinický účinok, môžete dávku zvýšiť na 50 mg.

Nemali by sa používať pacienti s žalúdočným vredom, poruchou funkcie obličiek a pečene, zlyhaním srdca, pankreatitídou, neznášanlivosťou na zložky lieku. Nie je predpísané na liečbu detí mladších ako štrnásť rokov a tehotných žien.

V niektorých prípadoch môže užívanie lieku spôsobiť anorexiu, bolesť brucha, stomatitídu, bolesti hlavy, závraty, kŕče, tachykardiu, alergie, leukopéniu, diplopiu, hyperglykémiu..

nimesulid

Protizápalové liečivo, ktoré je selektívnym inhibítorom COX-2 na základe nimesulidu. Má antipyretický, protidoštičkový a antipyretický účinok.

Dávkovanie je individuálne a predpisuje ho ošetrujúci lekár. Štandardná dávka je 100 mg dvakrát každých 24 hodín. Nápoj po jedle. Pacienti s astmou, žalúdočnými vredmi, krvácaním v žalúdku, Crohnovou chorobou, hemofíliou, zlyhaním srdca, zlyhaním obličiek, hyperglykémiou, intoleranciou nimesulidu by nemali užívať liek..

Nie je predpísaný na liečbu osteochondrózy u tehotných žien, žien, ktoré dojčia dieťa, drogovo závislých a osôb s alkoholizmom..

Pri užívaní tohto lieku sa môžu vyskytnúť tieto nepríjemné príznaky a choroby: anafylaktická reakcia, nervozita, bolesti hlavy, Reyeov syndróm, alergie, dysúria, oliguria, hnačka, hepatitída, zápcha, nevoľnosť, dýchavičnosť, hypertenzia.

ketoprofén

Protizápalové liečivo derivát kyseliny propiónovej. Má výrazný analgetický účinok, má antipyretický a protizápalový účinok..

Dávka sa nastavuje pre každého pacienta individuálne, pretože závisí od závažnosti jeho stavu. Štandardná denná dávka je 300 mg, ktorú musíte piť dvakrát až trikrát.

Nemožno použiť pacientov s žalúdočnými vredmi, chorobami obličiek a pečene, aspirínovou triádou, neznášanlivosťou na salicyláty a ketoprofén. Neodporúča sa pre tehotné ženy, deti do 15 rokov.

U niektorých pacientov spôsobuje užívanie tohto lieku nauzeu, anorexiu, zvracanie, hnačku, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, bronchospazmy a problémy s obličkami..

lieky proti bolesti

Na účinnú liečbu osteochondrických lézií je potrebné dodržiavať nasledujúci akčný plán..

 • Zmiernite záchvat bolesti.
 • Zbavte sa kŕčov a spôn.
 • Aktivujte prietok krvi.
 • Zastavte zápal.
 • Obnovte pohyblivosť chrbtice v poškodených oblastiach.
 • Stimulujte obnovenie suchej chrupavky.

Na úvod by malo byť zrejmé, že lieky proti bolesti potlačujú iba príznaky choroby, ale neprispievajú k jej liečbe. Áno, mali by ste sa zbaviť silnej bolesti, ale nemôžete sa tam zastaviť..

Ochorenie bude pokračovať. Útoky sa začnú viac a viac hádzať a škody budú vážnejšie. V priebehu času sa kompletná liečba zmení na strašidelnú nádej.

Na úľavu od bolesti aplikujte:

 1. na perorálne podávanie - tabletové prípravky (kapsuly, tablety, vrecká);
 2. pre lokálnu expozíciu - masti (gély, krémy, masti);
 3. v prípade núdze, keď predchádzajúce metódy anestézie nefungovali - injekcie.

Aby sa eliminovala bolesť, často sa používajú protizápalové lieky, pretože majú komplexný účinok - umožňujú nielen zastaviť zápal, ale majú aj analgetické a antipyretické účinky..

Tieto lieky sa dodávajú v dvoch formách: kortikosteroid a nehormonálny (NSAID). Prvá skupina sa vyznačuje vysokou rýchlosťou. Takéto lieky však majú veľa kontraindikácií a nežiaducich účinkov, takže sa im snažia uchýliť sa k nim ako posledné. V prípade nesteroidných tabliet sa na bolesti chrbta pri osteochondróze najčastejšie predpisujú tieto lieky:.

Diclofenac (diclac, voltaren) je najobľúbenejší liek. Účinný na zmiernenie bolesti v statickom a mobilnom stave, eliminuje stuhnutosť pohybov po spánku. Začať užívať s minimálnou dávkou 1 ks. za deň. Ak je to potrebné, počet tabliet sa zvýši na 4.

Ketanov (ketorolac, ketolong) - účinne bojuje proti bolesti rôznych etiológií. Trvanie akcie je 4-6 hodín, kurz by nemal trvať dlhšie ako týždeň. Liek vstupuje do placenty s prietokom krvi a vylučuje sa tiež do materského mlieka, preto nie je predpísaný počas tehotenstva a vo fáze kŕmenia dieťaťa..

Analgin (metamizol, novaldin, pantalgan) - sa vyznačuje vysokou rozpustnosťou a rýchlou absorpciou. Má sa užívať po jedle, 1 tableta trikrát denne. Liek nie je predpísaný v prípade krvných chorôb, bronchospazmu.

Na zmiernenie zvlášť silnej bolesti sa používajú kombinované tablety, ktoré zahŕňajú:

 • kofeín - zvyšuje analgéziu, tóny (solpadeín);
 • phenobarbital - pomáha pri úľave od bolesti, upokojuje (Nurofen plus);
 • kodeín - silné lieky na narkotickú bolesť (pentalgin).

Svalové relaxanciá

Do tejto kategórie patria tablety pôsobiace na centrálny a periférny nervový systém. Svalové relaxanciá prvého typu (Midokalm, baklofén, tizanidín, Sirdalud) odstraňujú bolestivé kŕče a zápaly v kostnom tkanive kĺbovej chrupavky.

Pôsobia v centrálnom nervovom systéme, svalové relaxanciá inhibujú aktivitu neurónov v mieche, čo vedie k uvoľneniu svalov chrbtice. Tablety druhej skupiny sa nepoužívajú na liečbu osteochondrózy. Ich použitie je dôležité pri intubácii priedušnice, premiestňovaní dislokácii, chirurgických operáciách.

Napriek skutočnosti, že centrálne svalové relaxanciá sú predpísané na komplexnú terapiu, ich použitie môže viesť k výskytu takýchto vedľajších účinkov:

 1. silné bolesti hlavy;
 2. pocit sucha v ústach;
 3. svalová slabosť;
 4. zlyhanie pečene;
 5. ospalosť, apatia;
 6. ostré kŕče v kĺboch;
 7. zmena krvného tlaku;
 8. alergia, prejavujúca sa vo forme vyrážky, anafylaktického šoku;
 9. poruchy močovej trubice a tráviaceho systému;
 10. zlý spánok;
 11. časté zmeny nálady, depresia;
 12. zhoršená pozornosť;
 13. halucinácie.

Midokalm pôsobí na periférny nervový systém, možno ho predpísať v kombinácii so sedatívami a hypnotikami. Priradenie deťom od 3 mesiacov.

Svalové relaxanciá sa považujú za najúčinnejšie tablety proti osteochondróze, ich použitie sa však neodporúča pri nasledujúcich problémoch a prípadoch:

 • Beckerova a Duchennova myopatia;
 • myotonie;
 • myasthenia gravis;
 • tehotenstvo, ako aj obdobie dojčenia;
 • Parkinsonova choroba;
 • vred, gastritída žalúdka;
 • epilepsie;
 • alergický na zložky lieku.

Tablety sú návykové, takže nie sú predpísané dlhšiu dobu. V súvislosti s možným prejavom vedľajších účinkov sa liečba svalovými relaxantmi vykonáva v stacionárnom režime alebo doma pod dohľadom lekára..

sedatíva

Hlavným príznakom choroby je bolesť v mieste poškodenia chrbtice. Nepretržité kŕče bolesti nielen narúšajú spánok, ale tiež vedú k zhoršeniu psychického a emocionálneho stavu pacienta. Nadmerná podráždenosť, strata chuti do jedla, časté zmeny nálady a depresia - to všetko môže byť spôsobené osteochondrózou.

V prípade vyššie uvedených príznakov sa okrem liekov, ktoré zmierňujú bolesť a zápal, predpisujú aj sedatívne tablety: zvyšujú účinok analgetík, uvoľňujú svaly.

Na udržanie nervového systému môže lekár pripisovať tablety na báze valeriánu alebo glycerínu. V závažných prípadoch sa používajú antidepresíva (Amitriptylín, Prozac), antipsychotiká (Aminazín, Haloperidol) a sedatíva (Fenazepam, Diazepam, Karbamazepín)..

Silné sedatívne tablety sa neodporúčajú bez lekárskeho dohľadu. Tablety sú účinné, ale nie neškodné, liečby osteochondrózy. Ak budete postupovať podľa návodu na použitie, nezabudnite na odporúčania odborníkov, vykonávajte komplexnú liečbu, veľmi skoro sa bude pacient cítiť lepšie.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilická hernia u novorodencov je výčnelok zväčšeným pupočníkovým krúžkom niektorých vnútorných orgánov (črevné slučky, omentum). U dojčiat a detí prvých rokov života sa často tvorí pupočná prietrž.
Patológia pohybového ústrojenstva vedie k obmedzeniu pohyblivosti, znižuje pracovnú kapacitu a schopnosť obsluhovať seba.
Umbilikálna prietrž nie je ničím iným ako vyčnievaním vnútorných orgánov dieťaťa prostredníctvom neprerušeného pupočného krúžku. Ale trieslovina je ten istý výčnelok vnútorných orgánov, ale v oblasti slabín.