loader

Bisfosfonáty na liečenie osteoporózy

Liečba osteoporózy bisfosfonátmi sa uskutočňuje od konca 20. storočia. Pri zvýšenej krehkosti kostných štruktúr majú pacienti často zlomeniny, po ktorých je ťažké sa zotaviť. Osteoporózu často postihujú ženy staršie ako 50 rokov. Dnes sa dozviete, ako sa bisfosfonáty používajú na liečbu osteoporózy..

Ako konajú?

Liečivá sa nazývajú bisfosfonáty, pretože molekulárne štruktúry týchto zlúčenín obsahujú pár fosfonátov, ktorých chemický vzorec je PO3. Tieto látky sú podobné pyrofosfátom, nerozpúšťajú sa podľa enzýmových zlúčenín nachádzajúcich sa v ľudskom tele. Bisfosfáty stabilizujú stav kostného tkaniva v patológiách, ktoré vedú k okamžitej strate minerálov, ktoré tvoria kosti.

V normálnom stave sú v tele syntetizované bunkové štruktúry zodpovedné za rôzne funkcie. Vďaka osteoklastom sa staré kostné bunky ničia. Osteoblasty tvoria novú štruktúru kostí. Pri osteoporotických zmenách osteoblasty nevykonávajú svoju prácu a osteoklasty fungujú normálne. Počas osteoporózy pôsobia bisfosfonáty na osteoklasty, spomaľujú ich rast a nedestrukujú sa, takže kosti nebudú riediť.

Tieto lieky si tiež zachovávajú fosfor a vápnik v kostných štruktúrach. Je tiež ukázané použitie bisfosfonátov na liečenie pacientov s rakovinou a na profylaktické účely proti objaveniu sa metastáz do kostí v onkológii prsných žliaz, pľúc, obličkových tkanív, prostaty a štítnej žľazy..

Pri požití sa v nich tieto lieky hromadia a pôsobia naň:

 • Znížte vysokú koncentráciu vápnika v krvi, ktorá je sprevádzaná kostnými metastázami.
 • Zabráňte tvorbe nových metastáz.
 • Zmierniť bolesť.

Hlavnou výhodou týchto liekov je, že nemajú hormóny, nevyvíjajú tlak na srdce a cievne tkanivá. Hlavnou nevýhodou týchto liekov je to, že sa nerozpúšťajú dostatočne, takže sa ťažko absorbujú..

Skupiny liekov

Bisfosfonátové fondy podľa spôsobu ovplyvňovania osteoklastických štruktúr sú rozdelené do 2 typov. Lieky prvej generácie (bez dusíka). Názvy liekov: klodronát, tiludronát, etidronát. Etidronát a klodronát komplexne liečia zhubné nádory.

Produkty dusíkaté látky druhej generácie sú zastúpené aminobisfosfonátmi. Účinne pôsobia na osteoklasty, pôsobia dlhodobo, nedochádza k absorpcii osteoklastami, čo ich odlišuje od liekov prvej generácie. Liečbu vykonáva Pamidronat, Alendronat. Výrazný výsledok sa prejavuje v liečbe postmenopauzálnej osteoporózy, v onkológii s kostnými metastázami.

Ďalšiu generáciu bisfosfonátov obsahujúcich dusík predstavuje kyselina ibandranátová a kyselina zolendrónová. Liečbu vykonávajú Bonviva, Bondranath, Zometa. Zometa má bočný reťazec obsahujúci 2 atómy dusíka, a preto je z dôvodu vysokého potenciálu kyseliny zoledrónovej zvýšená aktivita lieku.

Ošetrenie bisfosfonátmi

Pri liečbe bisfosfonátovými liekmi je potrebné neprekračovať dávku lieku, dôkladne preštudovať kontraindikácie užívania a ďalšie informácie uvedené v pokynoch. Užívajú liek ráno na lačný žalúdok, okamžite vypijú veľké množstvo vody. Voda by mala byť jednoduchá, neobsahovať plyny, inak bude inhibovaný účinok liečiva. Po tom, čo pacient užil liek, by mal byť vo vertikálnej polohe 1,5 hodiny. Počas tohto obdobia sa liek dostane do čriev, takže podráždenie žalúdočnej a ezofágovej membrány bude minimálne..

Spolu s liekmi tejto skupiny sa odporúča užívať vápnikové výrobky alebo vitamín D. Ale konzumujú sa s prestávkou 2 hodiny. Tieto lieky nemôžete užívať súčasne. Intravenóznou infúziou sa bisfosfonátové činidlá podávajú 2 alebo 3 hodiny. Ak sa zavedie rýchlo, dôjde k akútnemu zlyhaniu obličiek. Vzhľadom na to, že krv pacienta obsahuje vysoký obsah vápnika, ktorý sprevádza onkológiu, je pravdepodobnosť fatálneho výsledku vysoká.

Prípravky zo skupiny bisfosfonátov sú kontraindikované, ak:

 • Žena je tehotná a dojčí.
 • Pacient má menej ako 18 rokov.
 • Osoba jednotlivo netoleruje liek.
 • Zlyhanie obličiek.
 • Gastrointestinálna patológia sa zhoršila.

Účinné lieky

Tiludronát lieči osteoporotické procesy a deformujúce osteodystrofické procesy. Užíva sa jedenkrát denne počas niekoľkých hodín pred jedlom alebo niekoľko hodín po jedle. Môžete ho vypiť s malým množstvom vody alebo ovocnej šťavy. Liečba je 1 štvrtina. Po šiestich mesiacoch sa zastavia a táto terapia sa znova opakuje. Etidronát sa používa na liečbu deformujúcich osteodystrofických a osteoporotických procesov, vysokej hladiny vápnika v krvi, vyvíjajúcej sa na pozadí onkológie a urolitiázy v obličkách. Forma uvoľnenia: roztoky a tablety.

Počas liečby sa používajú vápnikové prípravky s horčíkom a vitamínom D. Liek je povolený deťom mladším ako 3 roky. Pri osteoporóze bude dávka od 5 do 7 mg / kg v priebehu liečby od 2 do 3 mesiacov. Po 1 alebo 2 mesiacoch sa terapia opakuje. Ak je u pacientov s reumatoidným zápalom kĺbov znížená hustota kostí, liečba trvá do 1 roka. Dávka za deň bude od 5 do 10 mg / kg telesnej hmotnosti. Dávka za deň je rozdelená do 2 dávok. Nasleduje vápniková diéta.

Klodronát lieči osteoporotické zmeny, zhubné vstrebávanie kostí, používa sa na profylaktické účely proti kostným metastázam u pacientov s primárnym karcinómom prsníka, s vysokou koncentráciou vápnika v dôsledku onkologických procesov. Tableta je rozdelená na 2 časti, ktoré sa užijú naraz, nemusíte drviť a žuť. Zoledronát má selektívny účinok na kosti, inhibuje osteoklasty, ktoré spôsobujú lýzu kostí.

Používa sa pomalá intravenózna infúzia. Terapeutický výsledok z prvej dávky je nevyhnutný, aby bol čo najvýraznejší a ďalšia infúzia bola podaná po 7 dňoch. Osteoporóza sa lieči ibandronátom, používa sa tiež na profylaktické účely, počas menopauzy, s kostnými metastázami a hyperkalcémiou spôsobenou onkológiou..

Vo vnútri trvať 60 minút pred jedlom alebo inými liekmi. Po tom, čo pacient užil liek, musí byť vo zvislej polohe 1 hodinu. Neužívajte v noci. Intravenózne použitie iba v stacionárnych podmienkach. Pri intravenóznom podaní liečivo nesmie vstúpiť do arteriálnych ciev a tkanív.

Resorpcia kostí je inhibovaná kyselinou alendrónovou, metabolické procesy v kostiach sa normalizujú, aktivuje sa tvorba kostí, rovnováha medzi deštruktívnymi a restoratívnymi zmenami sa reguluje a vytvára sa histologicky normálna kosť. Používa sa na liečbu postmenopauzálnych a senilných osteoporotických procesov, na prevenciu zlomenín, vysokú koncentráciu vápnika v krvi na pozadí onkológie, patologické ničenie kostí.

Aké vedľajšie účinky?

Najčastejšie komplikácie po užití liekov sú:

 • Z gastrointestinálneho traktu: žalúdočná sliznica a dvanástnik sú podráždené, zápal žalúdka, krvácanie. Pacient je chorý, bolí ho žalúdok, plynatosť so zápchou.
 • Ľudské bolesti hlavy, bolesti svalov.
 • Bolestivé kĺby.
 • Vyskytla sa renálna hepatálna dysfunkcia.
 • Nedostatok vápnika v krvnom riečisku.
 • Alergie sú vyjadrené.

Ak sa užívajú bez lekárskeho dohľadu, potom budú komplikované stavy. Vyskytne sa srdcová fibrilácia, pri ktorej kontrakcie srdca nebudú synchronizované. Vyskytne sa tiež maxilárna osteonekróza so subrochanterickými zlomeninami stehennej kosti. Vedľajšie účinky nie sú pozorované u všetkých pacientov. Správne zvolený liečebný cyklus a dodržiavanie liekov pomôže predchádzať vedľajším účinkom a zmierňovať komplikácie s minimálnymi parametrami.

recenzia

Svedectvá lekárov a pacientov.

Patológie vertebrogénnej genézy bránia osobe v úplnom živote a vedú k vážnym následkom v prípadoch, keď sa liečba nevykonáva. Osoba bez liečby sa stane zdravotne postihnutou a nebude sa môcť samostatne pohybovať. Ak pacient bezvadne dodržiava lekárske odporúčania, potom bisfosfonátové prípravky prinesú terapeutický výsledok v osteoporotických procesoch.

Liečba bisfosfonátmi pri osteoporóze: typy liekov a použitie

21. storočie nám prinieslo nielen technologický pokrok, ale aj množstvo užitočných objavov v rôznych oblastiach, ktoré prispievajú k záchrane a uľahčeniu života pre ľudí. Takéto objavy sú známe medicínou..

Nebezpečné ochorenie, ako je osteoporóza, ktoré viedlo veľa ľudí k skorému zdravotnému postihnutiu, je doteraz úspešne liečené najnovšími liečivami skupiny bisfosfonátov..

Osteoporóza ako ochorenie kostí

Osteoporóza je patologický stav, pri ktorom sa kostné tkanivo postupne riedi, stráca hustotu, čo má za následok zníženie pevnosti kostí a zvýšenie ich sklonu k zlomeninám..

Prvým štádiom ochorenia je zanedbateľná strata sily nazývaná osteopénia, potom progreduje a kostra sa stáva abnormálne krehká, porézna, vďaka ktorej je ľahko vystavená mechanickému stresu a je zranená. Osteoporóza vedie k častým zlomeninám kostí, a to aj s malými pádmi a nárazmi.

Hlavné komponenty, ktoré tvoria kostru zodpovednú za pevnosť kostí:

Keď sa tieto látky vymývajú, rovnováha je narušená a zvyšuje sa riziko zranenia, ako sú praskliny - zlomenina panvovej kosti; deštrukcia - zlomenina spôsobená kompresiou stavcov.

Sú chvíle, keď si pacienti dlho neuvedomujú prítomnosť choroby. U žien ochorenie často prechádza v postmenopauzálnom období.

Nasledujúce príznaky môžu naznačovať osteoporózu:

 • pretrvávajúca bolesť lokalizovaná v mieste zranenia;
 • skolióza, porušenie držania tela;
 • zníženie rastu;
 • časté zlomeniny v dôsledku slabej expozície sa vyskytujú hlavne v rebrách, zápästiach, panve, chrbtici, chodidlách, koxartróze;
 • pomalé hojenie poškodenia kostí.

Skupina liekov bisfosfonáty

Bisfosfonáty sú skupinou liekov, ktorých pôsobenie je zamerané na prevenciu rednutia kostného tkaniva. Táto skupina liekov dostala svoje meno kvôli obsahu dvoch fosfanátov. V kostiach zastavujú deštrukciu hydroxyapatitu, hlavnej minerálnej zložky kostí..

Hlavnou výhodou je bezpečný selektívny účinok liekov, vďaka ktorým sa ióny vápnika akumulujú iba v kostre. Táto schopnosť určuje účinnosť tejto skupiny látok pri liečbe osteoporózy..

Kĺbov bolí? - Tento krém dokáže „postaviť na nohy“ aj tých, ktorí sú bolestivé chodiť niekoľko rokov..

Mechanizmus účinku bisfosfonátov alebo prínosy liečby

Vzorec bisfosfonátov pozostáva z dvoch organických zlúčenín fosforu, ich prínosy pre liečbu:

 • Po začatí užívania tabliet vstupujú tieto látky do kostnej štruktúry a interagujú s vápnikom. Počas užívania liekov držia prvok vo vnútri a prispievajú k jeho akumulácii v kostiach, čím zvyšujú pevnosť.
 • Prieniku do kostry bisfosfonáty ničia funkčnosť osteoklastov. V normálnom stave sú tieto bunky zodpovedné za resorpciu starej kostnej štruktúry a spolupracujú s osteoblastami, ktorých úlohou je tvorba nových kostných tkanív..
 • V stave osteoporózy je tento vzťah prerušený, čo vedie k poréznosti, priepustnosti a krehkosti kostry..
 • Pri použití bisfosfonátov sa aktivita týchto bisfosfonátov znižuje, rast sa spomaľuje a proces samodeštrukcie sa zrýchľuje. Dôsledkom terapie je posilnenie kostí a obnova riedených plôch.

Porovnávacia aktivita bisfosfonátov je uvedená v nasledujúcej tabuľke..

aktivitabisfosfonáty
× 1Etidronát (Xidiphon, Didronel)
× 10Klodronát (Bonefos, Lodronat, Ostak),
Tiludronát (skelid)
× 100Pamidronát (Aredia, Aminomax)
× 1 000Alendronát (Fosamax, Osteotab)
× 10 000Risedronát (Actonel), ibandronát (Bonviva), zoledronát (Zometa, Aklast)

Testy a indikácie pre vymenovanie bisfosfonátov

Na liečbu osteoporózy sa ako prvý a hlavný prostriedok predpisujú bisfosfonáty. Keď príde k lekárovi, začne vyplňovať anamnézu a prvá vec, ktorú robí, je vykonanie prieskumu. Je dôležité určiť príčinu choroby. Pretože súčasťou liečby je odstránenie provokačného faktora.

Indikácie pre vymenovanie

Príčiny osteoporózy sú zvyčajne:

 • poruchy tráviaceho traktu spojené s absorpciou Ca, nevyvážená strava, pri ktorej existuje katastrofický nedostatok produktov obsahujúcich vápnik;
 • nedostatok vitamínu D v tele;
 • choroby endokrinného systému a začiatok včasnej menopauzy;
 • znížený pomer telesnej hmotnosti alebo nadváha, sedavý spôsob života;
 • chronické a získané kostrové defekty, nekróza kostného tkaniva v onkológii;
 • dlhodobé užívanie hormonálnych liekov;
 • dlhá doba zotavenia po zlomenine.

Testy a štúdie

V prípade podozrenia na osteoporózu sa predpíšu nasledujúce štúdie:

 • denzitometria - ultrazvuk alebo röntgenové žiarenie;
 • rádioizotopové skenovanie kostry;
 • trepanobiopsia - postup, pri ktorom sa časť postihnutého tkaniva odoberie z postihnutej oblasti;
 • stanovenie hladín enzýmov štítnej žľazy.

Štúdie sa tiež predpisujú na vymenovanie bisfosfonátov. Krvný test umožňuje vyhodnotiť metabolizmus vápnik-fosfor.

Krv sa odoberá z žily a potom začnú študovať zoznam parametrov:

 • Osteokalcín je hlavná kolagénová látka, ktorej vysoká hladina indikuje prítomnosť choroby.
 • Prekročený obsah anorganického fosforu naznačuje porušenie.
 • Vápnik je hlavným prvkom kostného tkaniva, ak je jeho objem väčší ako normálny, potom má pacient hyperparatyreoidizmus, ak je jeho obsah nižší, potom je to prejav krivice alebo osteomalacie..
 • Mark-D-Cross Laps ukazuje objem štiepnych látok, zvýšená hladina je príznakom osteopatie a osteoporózy..
 • Enzým alkalická fosfatáza v hodnote presahujúcej normatívne hodnoty naznačuje poruchy kostí.

Analýza moču pomáha určiť anorganický fosfor a DPID. Nadbytok indikuje nadbytok vitamínu D, krivicu, soli v obličkách, zlomeninu. Pokles indikuje prítomnosť atrofických procesov, sekundárne ložiská lézie alebo akromegálie a potrebu bisfosfonátov..

Podstatou týchto analýz je stanovenie údajov o metabolizme v kostiach, hladine hormónov endokrinných žliaz v krvi a objeme stopových minerálov v moči pacienta..

Lekár predpisuje testy na určenie bisfosfonátov podľa výsledkov denzitometrie, sťažností, symptómov a prejavov choroby. Biochemické štúdie sú jednou z najinformatívnejších metód diagnostiky a kontroly terapeutických účinkov.

Druhy alebo klasifikácia bisfosfonátov

Sú známe dve hlavné skupiny bisfosfonátov, ktoré pôsobia na osteoklasty rôznymi spôsobmi:

 • prvá generácia - bez dusíka;
 • druhá generácia (nová) obsahujúca dusík.

Prvá generácia - bez dusíka

Tieto liečivá sa vyrábajú a používajú vo forme roztokov na intravenóznu a intramuskulárnu injekciu a požitie, ako aj vo forme tabliet. Farmakológia ponúka rozsiahly zoznam analógov. Odporúča sa užívať bisfosfonáty s komplexmi vápnika a horčíka a vitamínu D..

Tiludronát disodný v tabletách sa podieľa na mineralizácii štruktúry kosti, zvyšuje jej hustotu a silu. Podporuje hromadenie fosforu a vápnika spomaľuje činnosť osteoblastov. Liek Skelid je k dispozícii vo forme tabliet, cena je od 450 do 600 rubľov za balenie.

Etidronát sa používa hlavne u žien počas menopauzy, používa sa tiež pri liečbe metastáz pri rakovine, pomáha obnovovať a udržiavať kostné tkanivo:

 • Fosfoteh - vo forme roztoku. Cena je asi 800 rubľov.
 • Xidifón - vo forme roztoku. Cena je 550 - 760 rubľov.
 • Xikrem - vo forme krému. Cena je od 480 do 535 rubľov.

Kyselina clodronová zlepšuje interakciu medzi fosforom a vápnikom, posilňuje kosti, zastavuje ničenie a urýchľuje regeneráciu:

 • Sindronát - tablety. Cena od 2000 do 10000 rubľov.
 • Klodronát - kapsuly. Náklady na 3500 rubľov.
 • Difosfonálne kapsuly. Cena od 4 150 rubľov.
 • Bonefos - cena od 4750 do 7500 rubľov.

Druhá generácia - dusík alebo aminobisfosfonáty

Moderné bisfosfonáty sa líšia od svojich predchodcov v nasledujúcom zložení.

Kyselina ibandronát je najnovší vývoj, ktorý farmaceutický priemysel vydal nedávno:

 • Ibandronate - Teva - 3 tablety po 150 mg. Stojí to od 1590 rubľov.
 • Bonviva - 1 injekčná striekačka s 3 ml roztoku. Stojí to 4960 rubľov.
 • Bondronát - 28 tabliet po 50 mg, 1 injekcia 2 ml. Cena od 5350 rubľov.
 • Kyselina ibandrónová vo forme prášku na injekciu. Cena od 1 500 rubľov.

Kyselina zoledrónová sa vyznačuje selektívnym účinkom, ktorý pôsobí na kostné tkanivo, má protinádorové vlastnosti, túto látku možno nájsť v týchto prípravkoch:

 • Zometa - injekčné fľaše. Náklady na 10 100 rubľov.
 • Teva Zoledronate - injekcia. Náklady na 1190 rubľov.
 • Resorba - vo forme injekcií. Cena od 5960 rubľov.
 • Aklast - injekcie. Stojí 3850 rubľov.

Alendronát sodný je nesteroidný metabolický regulátor v kostiach, ktorý zabezpečuje správny vývoj kostry, analógy:

 • Alendronát - v tabletách. Cena od 300 do 500 rubľov.
 • Fosamax - v tabletách. Cena od 500 rubľov.
 • Tevanat - tablety. Cena od 890 rubľov.
 • Osterepar - v tabletách. Cena 380 rubľov.

Štúdie efektívnosti

Štúdie preukázali, že dlhodobé používanie bisfosfonátov posilňuje kosti a znižuje riziko zlomenín..

Táto tabuľka porovnáva klinickú účinnosť bisfosfonátov pri prevencii zlomenín súvisiacich s osteoporózou..

Klinická štúdiaPočet pacientovBisfosfonát a trvanie podávaniaZníženie rizika zranení chrbticeZnížená pravdepodobnosť poškodenia iných kostí
VERT-NA (16)2458Risedronát (5 mg / deň) 3 roky4139
VERT-MN (27)1226Risedronát (5 mg / deň) 3 roky4933
FIT I (4)2027Alendronát (5 mg / deň) 2 roky, (10 mg / deň) 1 rok47dvadsať
FIT II (10)4272Alendronát (5 mg / deň) 2 roky, (10 mg / deň) 1 rok4412
Kosť (8, 26)2946Ibandronate, 3 roky6260

Liečivo denosumab

Denosumab je liek kompletne pozostávajúci z ľudských protilátok (IgG2), ktoré nahrádzajú bisfosfonáty. Mechanizmus účinku tejto látky obsahuje schopnosť inhibovať funkčnosť osteoklastov, ktoré ničia starú štruktúru kostí.

Prípravky na báze denosumabu:

 • Posilňuje kostru, zvyšuje hustotu a chráni kosti pred zlomeninami. Vyrobené pod názvom Prolia v štáte Portoriko je cena drogy v Rusku v priemere 15580 rubľov..
 • Liečba sa vykonáva zavedením roztoku pod kožu do stehna a brucha, priebeh je každých šesť mesiacov.
 • Používa sa pri vysokom riziku zlomenín v prípadoch, keď nie je možné použiť iné prostriedky.

Zbavte sa artritídy a osteochondrózy za mesiac

Chrbát a kĺby sa za 5 dní vyliečia a vrátia sa akoby za 20 rokov! Je to len nevyhnutné.

Pokyny na použitie bisfosfonátov

Neexistujú žiadne zvláštne pravidlá pre bisfosfonáty, existujú všeobecné odporúčania, ktoré sa musia dodržiavať. V opačnom prípade sa môže výsledok liečby líšiť od očakávaného a v tele je tiež riziko nežiaducich reakcií.

Podľa oficiálnych pokynov by sa bisfosfonáty mali používať takto:

 • Bisfosfonáty by sa mali konzumovať na lačný žalúdok, najneskôr pol hodiny pred jedlom.
 • Aby sa predišlo možnému poškodeniu slizníc žalúdka, je potrebné po určitom čase po užití lieku byť v horizontálnej polohe, nedodržanie tohto stavu bude mať za následok reflux..
 • Pite liek veľkým množstvom vody.
 • Injekcie s roztokmi bisfosfonátov by mal robiť kvalifikovaný odborník..

Ak potrebujete podrobnejšie pokyny pre bisfosfonáty, obráťte sa na svojho lekára, všeobecné pravidlá pre prijatie sú uvedené aj v pokynoch pre liek..

kontraindikácie

Kontraindikácie existujú pre všetky lieky, bisfosfonáty nie sú výnimkou, mali by ste prestať používať bisfosfonáty alebo venovať pozornosť ich užívaniu v nasledujúcich prípadoch:

 • exacerbácia gastrointestinálnych chorôb, náchylnosť na výskyt gastritídy;
 • tehotenstva a laktácie a detstva a dospievania;
 • zlyhanie obličiek;
 • narušenie dvanástnika, žalúdočných vredov;
 • zhoršená funkcia prehĺtania, porucha pažeráka;
 • nízky obsah vápnika v krvi;
 • nedostatok vitamínu D v tele.

Ak bolí chrbát, krk alebo spodná časť chrbta, neodkladajte liečbu, ak nechcete skončiť na invalidnom vozíku! Chronická bolesť v chrbte, krku alebo spodnej časti chrbta je hlavným príznakom osteochondrózy, prietrže alebo iného závažného ochorenia. Liečba sa musí začať hneď teraz.

Vedľajšie účinky

Medzi poškodenie tela alebo vedľajších účinkov bisfosfonátov patrí:

 • zápal žalúdočnej sliznice a krvácanie v zažívacom trakte, podráždenie dvanástnika;
 • nevoľnosť a zvracanie, bolesť brucha, nadúvanie a plyn, zápcha;
 • bolesť migrény a svalov a kĺbov;
 • akútne zlyhanie obličiek a pečene;
 • zníženie vápnika v krvi;
 • alergické reakcie.

Zlučiteľnosť s inými látkami

Kompatibilné bisfosfonáty s liekmi:

 • Nehormonálne protizápalové tablety zvyšujú pravdepodobnosť podráždenia a krvácania gastrointestinálneho traktu.
 • Slučkové diuretiká môžu spôsobiť nižšie hladiny horčíka a vápnika v krvi.
 • Aminoglykody zvyšujú toxické účinky na pečeň a obličky.
 • Alkoholické výrobky v kombinácii s bisfosfonátmi ohrozujú vývoj komplikácií.

Liečba osteoporózy bez bisfosfonátov

Hlavným cieľom liečby osteoporózy je znížiť deštrukciu kostného tkaniva a zvýšiť jeho regeneráciu:

 • Na liečbu sa používajú hormonálne prípravky, vitamín - minerálne komplexy, kalcitonín..
 • Na zvýšenie rastu kostnej štruktúry sa odporúčajú bioflavonoidy, vápnik D3, zlúčeniny stroncia a fluóru. Kalcitonín a estrogény blokujú deštrukciu skeletu.
 • Drogy hormonálneho typu sa vyberajú individuálne, berúc do úvahy pohlavie, vek a vlastnosti pacienta.
 • Ako ďalšie podporné opatrenia sa predpisujú terapeutická gymnastika a špeciálna strava vrátane výrobkov obsahujúcich vápnik, fosfor, vitamín D.

Myasnikov o biofosfonátoch

Alexander Myasnikov potvrdzuje účinnosť bisfosfonátov pri liečbe osteoporózy a odporúča ich použitie v prípade choroby. Pomáhajú posilňovať kosti, inhibujú ich deštrukciu, ale podporná liečba je potrebná pri použití vápnika vo forme tabliet, ako aj pri jedle.

Ohlasy pacientov na liečbu bisfosfonátmi

Reumatológ s dlhoročnými skúsenosťami a autor stránky nehrusti.com. Viac ako 20 rokov pomáha ľuďom účinne liečiť rôzne choroby kĺbov.

Čo hovoria lekári o liečbe kĺbov a chrbtice? Dikul V.I., doktor lekárskych vied, profesor: Mnoho rokov pracujem ako ortopéd. Počas tejto doby som musel čeliť rôznym chorobám chrbta a kĺbov. Svojim pacientom som odporučil iba tie najlepšie lieky, ale výsledok jedného z nich ma zasiahol! Je to úplne bezpečné, ľahko použiteľné a čo je najdôležitejšie - koná v tejto veci. V dôsledku pravidelného užívania droga bolesť zmizne za deň a za 21 dní choroba úplne ustupuje zo 100%. Určite ju možno označiť za NAJLEPŠÍ prostriedok 21. storočia..

Liečba osteoporózy bisfosfonátmi: ako užívať, kontraindikácie

Bisfosfonáty sú skupinou liekov používaných na liečbu chorôb s deštrukciou kostí. Bisfosfonáty na liečbu osteoporózy sa tiež používajú na prevenciu zlomenín u ľudí so slabými kosťami. Drogy fungujú 6 až 12 mesiacov. Spravidla sa berú do piatich rokov (niektorí ľudia sú nútení podrobiť sa liečbe oveľa dlhšie)..

Užívanie liekov

Bisfosfonáty sa vždy užívajú s plným pohárom vody na lačný žalúdok, pacient by mal po podaní stáť alebo sedieť v zvislej polohe 30 minút. Pred jedlom alebo nápojmi musíte počkať 30 minút až 2 hodiny.

Ak máte problémy s gastrointestinálnym traktom, ako je napríklad reflux, alebo ak nemôžete sedieť alebo stáť 30 až 60 minút po užití perorálneho bisfosfonátu, lekár vám môže nariadiť injekciu..

Spolu s bisfosfonátmi pri osteoporóze dostávajú pacienti aj vápnik (s nedostatkom potravy) a vitamín D.

Ak sa použijú bisfosfonáty?

Príkladmi chorôb na liečbu týmito liekmi sú osteoporóza, Pagetova choroba, endokrinná patológia a rakovina, ktorá sa rozšírila do kostí (metastázami do kostného tkaniva). Bisfosfonáty sa tiež používajú na úpravu veľkého množstva vápnika v krvi pacientov s rakovinou..

Čo je to osteoporóza??

Naše kosti sú vyrobené z tvrdých elastických vlákien, vápnika a ďalších prvkov. Kosť je živé tkanivo a mení sa po celý život. Stará kosť je zničená špeciálnymi bunkami - osteoklastami (tzv. Kostné makrofágy). Neustále nahrádzajú staré osteocyty novými bunkami, osteoblastami, ktoré tvoria kost.

Spočiatku, ako rastie, tvorba kostí sa objavuje rýchlejšie ako strata.

Ale čím starší sa človek stáva, tým viac procesov ničenia prevláda nad procesmi obnovy kostí. Okolo 35 rokov sa začína strácať určité množstvo kostného materiálu..

Kosti sú menej husté a menej silné. Množstvo úbytku kostnej hmoty sa môže meniť. Výrazná strata kosti sa nazýva osteoporóza. Ak má človek osteoporózu, kosti sa ľahšie zlomia, najmä pri zraneniach alebo pádoch. Zlomeniny sú najpravdepodobnejšie na stehne, chrbtici alebo zápästí.

diagnostika

Váš lekár určí, či máte osteoporózu zmeraním hustoty kostí - zvyčajne na stehne a chrbtici - pomocou dvojitej röntgenovej absorpčnej spektrometrie (DEXA). Výsledok, vyjadrený ako číslo nazývané T-skóre, porovnáva hustotu kostí so zdravým človekom vo veku 30 rokov.

Váš lekár s najväčšou pravdepodobnosťou ponúkne liečbu, ak máte:

 • T-body -2,5 alebo nižšie - to naznačuje prítomnosť osteoprózy;
 • Odložená zlomenina bedra alebo stavca (chrbtice) spôsobená pádom v nízkej výške (na rozdiel od pádu z výšky);
 • T-skóre medzi -1,0 a -2,5 (nazývané osteopénia) a vysoké riziko zlomenín spojené s ďalším rozvojom osteoporózy.

Ako bisfosfonáty účinkujú?

Lieky tejto skupiny pri osteoporóze „spomaľujú“ bunky, ktoré ničia kosť (osteoklasty). Preto spomaľujú stratu kostí, čo umožňuje bunkám obnovujúcim kosti (osteoblasty) pracovať efektívnejšie. Môžu pomôcť posilniť kosti a zabrániť strate kostí. Ľudia, ktorí užívajú bisfosfonáty, sú menej náchylní na zlomeniny..

Kto by mal liek užívať?

Váš lekár Vám môže predpísať bisfosfonáty, ak:

 • Trpíte osteoporózou a vyskytla sa už zlomenina kostí. Bisfosfonáty pomáhajú predchádzať ďalším zlomeninám.
 • Máte nízku hustotu kostí a lekár sa domnieva, že ste vystavení riziku zlomenín kosti.

Faktory, ktoré môžu zvýšiť riziko zlomeniny:

 • Pohlavie žien a postmenopauza;
 • Prítomnosť osteoporózy v rodinnej anamnéze alebo rodičia, ktorí mali zlomeninu bedra;
 • Znížená hmotnosť;
 • Reumatoidná artritída;
 • Prítomnosť cukrovky typu 1;
 • Hypertyreóza alebo hyperparatyreóza;
 • Poruchy, pri ktorých črevá nie sú správne absorbované živinami, ako sú: celiakia, Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída;
 • Dlhé cykly (viac ako tri mesiace) steroidy (kortikosteroidy) - napríklad prednizolón. Častým vedľajším účinkom steroidov je osteoporóza.

Ako rýchlo sú lieky?

Začiatok liečby trvá niekoľko mesiacov. Spravidla dochádza k zvýšeniu hustoty kostí 6 až 12 mesiacov po začiatku podávania. Pomáha to predchádzať zlomeninám chrbtice, stehna a iných kostí, napríklad zápästia..

Riziko zlomeniny pri užívaní bisfosfonátov však stále pretrváva. Musia sa užívať po dlhú dobu, aby sa dosiahol plný účinok liečby..

U väčšiny bisfosfonátov účinok posilnenia kosti klesá niekoľko mesiacov potom, čo ich pacient prestal užívať. Účinok alendronátu však trvá 3 až 5 rokov a po ukončení podávania.

Aké je obvyklé trvanie liečby?

Nie každý súhlasí s tým, ako dlho by sa malo bisfosfonáty užívať. Väčšina expertov sa však zhoduje v tom, že ak majú dosiahnuť plný účinok, musia byť prijatí na niekoľko rokov..

Väčšina lekárov odporúča, aby sa pri ťažkej osteoporóze užívali lieky najmenej päť rokov. Po každom roku liečby sa vykoná jeho kontrola a rozhodne o ďalšom liečení.

Zo štúdií vyplýva, že bisfosfonáty naďalej pôsobia v kosti niekoľko rokov po tom, ako sa liek neužije.

Ktorý liek je lepší?

Všetky bisfosfonáty znižujú pravdepodobnosť zlomenín, ale nie sú k dispozícii žiadne presné údaje o tom, na ktorý bisfosfonát pracuje najlepšie. Predpokladá sa, že alendronát a risedronát účinkujú o niečo efektívnejšie ako etidronát.

Ibandronát je nový liek a užíva sa raz mesačne, čo je výhodou..

Najčastejšie sa predpisuje alendronát a risedronát. Môžu sa užívať raz týždenne, nie každý deň. Mnoho lekárov predpisuje alendronát ako prvý.

Etidronát je menej populárny, pretože je ťažšie ho užívať a jeho účinnosť je slabšia. Tablety sa užívajú v 90-dňovom cykle (14 dní etidronátu a následne 76 dní vápnika)..

Aledronát, risedronát, ibadronát atď. Sú názvy hlavných aktívnych zložiek v liekoch na liečenie osteoporózy. Farmaceutické lieky sa môžu nazývať inak..

Lekár tiež zváži, kde je sústredená najväčšia strata kostnej hmoty. Zistilo sa, že alendronát, risedronát a ibandronát sú účinné pri znižovaní zlomenín miechy. Pre ženy s anamnézou zlomenín bedra sú alendronát a risedronát lepšou voľbou ako ibandronát.

Ako použiť?

Bisfosfonáty sa užívajú jedenkrát denne alebo jedenkrát týždenne (v ten istý deň v týždni) alebo raz mesačne (v ten istý deň v mesiaci), podľa toho, ako je predpísané. Väčšina ľudí ich berie ráno pred jedlom alebo pitím..

Injekčné formy ibandronátu sa podávajú raz za 3 alebo 6 mesiacov podľa predpisu lekára.

Pred jedlom alebo pitím (okrem vody) musíte počkať (od 30 minút do 2 hodín). Pokyny, ktoré sa dodávajú s tabletami, vám presne povedia, ako dlho by ste mali čakať..

Odporúča sa prehltnúť tabletu plným pohárom vody a sedieť vo vzpriamenej polohe 30 minút. Je to preto, že bisfosfonáty môžu dráždiť horný pažerák..

Vápnik a vitamín D

Vápnik a vitamín D sú nevyhnutné pri stavbe kostí. Pri liečbe osteoporózy ich lekári predpisujú spolu s užívaním bisfosfonátov.

Tým sa zabezpečí, aby sa v tele udržiavalo množstvo vápnika a vitamínu D. Existuje pomerne málo prípravkov vápnik a vitamín D v mnohých rôznych formách: žuvacie tablety, šumivé tablety alebo vrecká. Môžu sa predpisovať ako kombinácia dvoch látok, alebo iba vápnika alebo vitamínu D.

Lekár odporučí, ktorý z nich je vhodný. Lekár sa tiež opýta na stravu..

Ak už je v strave dostatok vápnika, pacient nemá užívať doplnky vápnika, pretože príliš veľa vápnika môže byť škodlivých.

Vápnik a vitamín D sa zvyčajne užívajú denne..

Kto by sa nemal brať?

Pri vymenovaní bisfosfonátov sa zohľadňuje niekoľko kontraindikácií:

 • Nízke hladiny vápnika v krvi (hypokalciémia);
 • Nedostatok vitamínu D;
 • Tehotenstvo a dojčenie;
 • Ochorenie obličiek
 • Neschopnosť sedieť vzpriamene alebo stáť 30 minút po užití tablety.
 • Ochorenia pažeráka s narušenou štruktúrou tkaniva (napr. Zúženie pažeráka alebo Barrettov pažerák).

Vedľajšie účinky bisfosfonátov

Riziká spojené s užívaním drog sú zlomeniny stehennej kosti a osteonekróza čeľustných kostí. Tieto problémy sú skutočné, ale častejšie sa vyskytujú u ľudí, ktorí užívajú intravenózne bisfosfonáty na liečbu rakoviny, ktorá sa rozšírila do kostí, alebo u žien, ktoré sú dlhodobo vysokodávkové bisfosfonáty..

Lekári uznávajú, že riziko týchto vedľajších účinkov sa zvyšuje aj pri dlhodobom používaní bisfosfonátov, takže väčšina žien ich užíva približne päť rokov. Dobrou správou je, že ochrana kostných liekov pretrváva aj po ukončení užívania bisfosfonátov.

Užívanie bisfosfonátov je samozrejme možné až po nevyhnutnom vyšetrení a ich vymenovaní lekárom.

Použitie bisfosfonátov pri osteoporóze: mechanizmus účinku, účinnosť, bezpečnosť

Z tohto článku sa dozviete, aké účinné sú bisfosfonáty na liečbu osteoporózy, keď sú predpísané, ako fungujú, ako efektívne a bezpečné sú. Stručný návod na použitie. Názvy populárnych drog.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Bisfosfonáty sú nehormonálne lieky používané na liečbu osteoporózy (zriedenie kostného tkaniva). Považuje sa za jeden z najúčinnejších liekov, tzv. „Zlatý štandard“ pre obnovu kostí, ktorý inhibuje ich deštrukciu a podporuje rýchlu regeneráciu a zhutnenie..

Fosamax - zástupca skupiny bisfosfonátov

Bisfosfonáty sa často predpisujú pacientom so sklonom k ​​osteoporóze:

 • z fyziologických dôvodov (menopauza, vek);
 • prítomnosťou chorôb (tyreotoxikóza, hyperparatyreóza, poruchy metabolizmu);
 • kvôli používaniu liekov (glukokortikoidy, protinádorová liečba pri rakovinových patológiách).

Tieto liečivá sa úspešne používajú na odstránenie patologických štrukturálnych zmien kostí, napríklad pri Pagetovej chorobe. Podľa oficiálnych štúdií použitie bisfosfonátov minimalizuje pravdepodobnosť rozvoja osteoporózy, zlomenín, deformácií kostí a chrbtice presne na polovicu (o 50%)..

Neexistuje žiadna hodná alternatíva (náhrada) za lieky (iné fondy nie sú také účinné)

Nízka biologická dostupnosť (iba 10% účinnej látky ovplyvňuje kostné tkanivo)

Rýchlo obnovte hustotu kostí

Pri používaní sa môžu vyskytnúť komplikácie a početné vedľajšie účinky.

Konajte lokálne bez ovplyvnenia iných orgánov

Majú určitý analgetický účinok.

Zvyčajne dobre tolerovaný

Podľa pacientov užívajúcich bisfosfonáty je hlavnou nevýhodou komplikovaný režim príjmu, ktorý znižuje pravdepodobnosť vedľajších účinkov, ale komplikuje život pacienta (sú vyplavené veľkým objemom vody, po užití je zakázané ísť do postele na 40-60 minút, nie je možné kombinovať s nejakým jedlom a liečivami) prostriedky). Okrem toho na udržanie výsledku lieku musíte piť dlhý čas (až 5 rokov).

Pomerne často sa bisfosfonáty nesprávne nazývajú biofosfonáty (typo) alebo bisfosfáty (látka, ktorá je výsledkom premeny glukózy v tele). Synonymá (iné názvy) tejto skupiny liekov sú difosfonáty alebo bisfosfonáty..

Tieto lieky predpisujú traumatológovia, reumatológovia, ortopedie.

indikácia

Bisfosfonáty sa používajú na prevenciu a liečbu osteoporózy rôzneho pôvodu a patologických zmien kostí spojených s krehkosťou, rizikom fraktúr alebo hrozbou deformácie skeletu (Pagetova choroba, metabolické ochorenia)..

Lieky prispievajú k regenerácii kostného tkaniva pri osteoporóze, ktorá sa objavila v dôsledku:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • menopauze;
 • metabolické problémy (hypovitaminóza, diabetes mellitus, Cushingova choroba, hyperparatyroidizmus, tyreotoxikóza);
 • autoimunitné poruchy (systémový lupus erythematodes, reumatoidná artritída);
 • zhubné choroby (myelóm, lymfóm, leukémia);
 • chronické patológie (zlyhanie obličiek, malabsorpcia tráviaceho traktu);
 • užívanie liekov (glukokortikoidy, cytostatiká, cytotoxíny, lítium, antikoagulanciá, hormóny štítnej žľazy, antacidá a tetracyklíny);
 • z iných dôvodov (fajčenie, strava, nízky obsah vápnika).

Pre ktorých nie sú vhodné bisfosfonáty osteoporózy:

 1. Onkologický pacient so zraneniami čeľustí a zubnými infekciami (môže spôsobiť zriedkavé komplikácie - osteonekróza alebo nekróza oblasti čeľuste).
 2. Pacienti s precitlivenosťou na zložky.
 3. Tehotné alebo dojčiace matky.
 4. Malé deti.

S opatrnosťou sa lieky predpisujú pacientom so zlyhaním obličiek..

Mechanizmus akcie

Bisfosfonáty obsahujú účinnú látku, z ktorej 1 molekula obsahuje 2 fosfonáty (zvyšky obsahujúce fosfor), a teda názov skupiny liekov. Nezačali sa okamžite používať na lekárske účely (spočiatku zmäkčili tvrdú vodu).

Pôsobenie je založené na schopnosti účinnej látky preniknúť do tkaniva a tam pretrvávať. Existujúce bisfosfonáty:

 • štiepený bunkami, ktoré ničia štruktúru kostí - osteoklasty;
 • obmedzovať ich fungovanie;
 • podieľajú sa na chemických procesoch, ktoré spúšťajú samodeštrukciu osteoklastov.

Takto bisfosfonáty obnovujú narušenú rovnováhu:

 • aktivita osteoklastov je obmedzená;
 • bunky, ktoré obnovujú štruktúru (osteoblasty), majú čas vyvinúť nové tkanivo a zvýšiť hustotu kostí.

Ako účinné a bezpečné sú bisfosfonáty

Tieto lieky sa pri osteoporóze považujú za „zlatý“ štandard. V súčasnosti sú jedným z najúčinnejších liekov, ktoré môžu znížiť riziko zlomenín a deformácií kostí o 50%..

Avšak bisfosfonáty sa nedajú nazývať úplne bezpečné, ako každý liek. Po použití sa často vyskytujú vedľajšie účinky a komplikácie, stále neexistujú klinicky potvrdené údaje o bezpečnom trvaní liečby (odborníci z rôznych krajín hovoria o období od 3 do 10 rokov).

Stručný návod na použitie

Pri užívaní bisfosfonátov v tabletách sa musíte riadiť týmito pravidlami:

 1. Užívajte ráno na lačný žalúdok, najmenej pol hodiny pred raňajkami (to pomáha zlepšovať vstrebávanie účinnej látky v tráviacom trakte)..
 2. Pite iba vodu (niektoré lieky - veľký objem tekutiny, až 400 ml).
 3. Neodporúča sa klamať asi hodinu po požití (týmto spôsobom sa zabráni podráždeniu tráviacich orgánov).

Dávku a frekvenciu podávania určuje ošetrujúci lekár, môže sa liečiť bisfosfonátmi od 3 do 10 rokov.

Čo ešte vedieť pri používaní bisfosfonátov

Počas celého liečebného cyklu sa navyše používa vápnik a vitamín D (multiplicitu a dávku vypočítava lekár, štandard - 1-1,5 g vápnika, 400 IU vitamínu D).

Bisfosfonáty však kategoricky neodporúčajú užívať súčasne s potravinami a liekmi bohatými na tieto stopové prvky:

 • dostanú sa do zažívacieho traktu a viažu účinnú látku;
 • interferujú s absorpciou liečiva a úplne neutralizujú terapeutický účinok.

Preto sa tablety pijú 2 hodiny pred a 2 hodiny po jedle (syr, tvaroh, hovädzia pečeň) a lieky s vápnikom a železom.

Dve skupiny bisfosfonátov: ktoré si treba vybrať

Na liečbu osteoporózy existujú dve skupiny bisfosfonátov:

 1. Jednoduché (1 generácia).
 2. Aminobisfosfonáty (2 a 3 generácie).

1. Jednoduché bisfosfonáty

V molekule aktívnej chemickej látky jednoduchých bisfosfonátov sa nenachádza žiadny zvyšok alebo skupina dusíka, čo ovplyvňuje mechanizmus účinku: keď vstúpi do kosti, chemická látka je absorbovaná osteoklastami (bunky, ktoré spôsobujú deštrukciu kosti), v dôsledku čoho zomrú. Pre výrazný pozitívny účinok sa drogy pijú každý deň počas 3-5 rokov.

Výhody bisfosfonátovIch nedostatky

Je predpisovaný na osteoporózu spôsobenú rakovinou (v kombinácii s vápnikom, inak môže vyvolať hypokalciémiu).

Klodronát (Bonefos, Loron, Sindronát, Clodron)

Je predpísaný pre metastázy na rakovinu kostí, zabraňuje deštrukcii štruktúry, vrátane kryštálov vápnika

Je predpísaný na zmäkčenie kostí, zvyšuje ich hustotu, prispieva k akumulácii vápnika a fosforu

Jednoduché bisfosfonáty - lieky pre mužov a ženy (kvôli hormonálne závislej osteoporóze pri menopauze) sú predpísané aminobisfosfonáty.

2. Aminobisfosfonáty

V molekule chemickej látky aminobisfosfonátov je prítomný dusíkový zvyšok, ktorý určuje mierne odlišný mechanizmus účinku ako jednoduchý liek: kostné bunky, ktoré deštruktívne ovplyvňujú štruktúru (osteoklasty) neabsorbujú aminobisfosfonáty, takže molekuly látky získajú určitú „slobodu“..

V dôsledku ich účasti v reťazci chemických transformácií sa obnovuje hustota kostí. Vďaka aminobisfosfonátom sa vytvára správna štruktúra bez deformácií alebo odchýlok od normy.

Sú účinnejšie a nemajú toľko vedľajších účinkov ako jednoduché bisfosfonáty, musia sa užívať menej často (1krát týždenne, mesiac alebo rok)..

Názvy liečivstručný opis

Pamidronát (Pamäť, Pamifos, Aredia, Pamiredin)

Liek je predpísaný na injekciu pacientom, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžu užívať bisfosfonáty tabliet

Ibandronát (Bondronate, Bonviva)

Používa sa na liečbu a prevenciu postmenopauzálneho ochorenia u žien (niekedy na pozadí hormonálnej substitučnej liečby).

Inhibuje aktivitu osteoklastov

Alendronát (Rovalen, Fosamax, Lindron, Ostalon)

Priradenie k porušeniu kostného metabolizmu s akýmkoľvek typom osteoporózy

Používa sa na odstránenie osteoporózy, ktorá je výsledkom používania glukokortikoidov, a na zabránenie deštrukcie kostí

Kyselina zoledrónová (Aklast, Zometa, Reclast)

Priradiť na liečbu rýchlo progresívnej choroby.

Pôsobí selektívne, má protinádorový účinok.

Pretože všetky lieky majú určité indikácie a kontraindikácie a môžu tiež spôsobovať početné vedľajšie účinky a riadený mechanizmus účinku, bisfosfonáty na osteoporózu si môže zvoliť iba lekár. Táto voľba zvyčajne závisí od stupňa, príčin choroby, sprievodných patológií a kombinácie ďalších faktorov.

Antiresorpčné lieky

Na liečenie osteoporózy sa už dlho používajú antiresorpčné lieky, ktoré nedovoľujú riedenie kostného tkaniva. Tieto prostriedky nepatria k bisfosfonátovým liekom, niektoré z nich sa nepoužívajú:

 • Kalcitonín - mierne znižuje pravdepodobnosť zlomenín a takmer nedoťahuje kosť.
 • Raloxifén - účinnosť lieku je zanedbateľná, zvyšuje sa však pravdepodobnosť upchatia pľúcnej artérie krvnou zrazeninou..

Ak je to potrebné, predpisuje sa Denosumab z antiresorpčnej skupiny liekov, pretože na rozdiel od kalcitonínu a raloxifénu je účinný a môže sa používať na kontraindikácie bisfosfonátov..

Možné komplikácie

Liek, ktorý sa užíva v súlade s pokynmi lekára, zriedka spôsobuje komplikácie:

 • podráždenie, erózia a zápal tráviacej sliznice;
 • nedostatok vápnika;
 • úzkosť, problémy so spánkom;
 • zlomeniny krčka stehnovej kosti;
 • horúčka alebo zmeny teploty, bolesť svalov, slabosť po užití bisfosfonátov;
 • hnačka, nevoľnosť, zápcha, bolesť a porušenie reflexu pri prehĺtaní;
 • reakcie individuálnej citlivosti na liečivo (vyrážka, začervenanie, konjunktivitída, Quinckeho edém);
 • osteonekróza (smrť kostného miesta);
 • negatívny vplyv na obličky;
 • rozvoj arytmie (fibrilácie) a hypertenzie (zvýšený tlak).

Príčinou komplikácií môže byť nadmerná dávka lieku.

kontraindikácie

Bisfosfonáty sa pri používaní kontraindikujú:

 1. Počas tehotenstva.
 2. S laktáciou.
 3. Ak ste alergický na liečivo.
 4. Deti (pre každý liek sú vekové obmedzenia uvedené osobitne).

Niektoré lieky (Zolendronát) nie sú predpísané pre pacientov s hyperkalcémiou..

Iná kompatibilita s liekmi

Opatrne alebo nekombinujte bisfosfonáty s týmito prostriedkami:

 • pri nesteroidných protizápalových liekoch (zvyšuje sa pravdepodobnosť vzniku komplikácií z gastrointestinálneho traktu);
 • s aminoglykozidmi (zvýšené zaťaženie obličiek);
 • so slučkovými diuretikami (aby nedošlo k narušeniu rovnováhy elektrolytov - vápnik a horčík).

Názory pacientov, ktorí tieto lieky užívajú

Pacienti, ktorí používajú bisfosfonáty, sú vo všeobecnosti spokojní s účinnosťou liekov, najmä so svojím pomerne výrazným analgetickým účinkom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Choroby pohybového ústrojenstva sa liečia rôznymi spôsobmi, jednou z nich je masť na kýlu bedrovej chrbtice. Odporúča sa používať na zmiernenie bolesti a opuchov, používa sa samostatne aj v kombinácii s inými metódami liečby.
Cervikálna osteochondróza je jednou z odrôd osteochondrózy, ktorá ovplyvňuje hornú časť chrbtice a má negatívny vplyv na centrálny nervový systém.
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Názvy liečivstručný opis