loader

Hlavná

Pažerák

Všetko o prolapsu srdcovej chlopne a ich liečbe

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Prolaps srdcových chlopní: príčiny, hlavné príznaky, moderné metódy diagnostiky a liečby
Prolaps srdcových chlopní je najbežnejšou a často úplne nie nebezpečnou abnormalitou vývoja srdcových chlopní, pri ktorej sa počas kontrakcie srdca pozoruje neobvyklý výčnelok chlopní chlopní. Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolaps iných srdcových chlopní.

Hlavnou príčinou prolapsu srdcovej chlopne je vrodená slabosť spojivového tkaniva, z ktorého sú chlopne vyrobené. Prolaps srdcovej chlopne vo väčšine prípadov nevykazuje žiadne príznaky. Menej často môžu príznaky prolapsu zahŕňať bolesť na hrudníku, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, slabosť atď..

Prolaps srdcovej chlopne má zvyčajne priaznivý priebeh a nevyžaduje žiadne špeciálne ošetrenie, v zriedkavých prípadoch to však môže byť komplikované poruchou srdcového rytmu (arytmia), rozvojom srdcovej nedostatočnosti atď..
Hrubé formy prolapsu, pri ktorých je funkcia srdca do značnej miery narušená, si vyžadujú liečbu liekmi alebo chirurgicky.

Čo sú srdcové chlopne?

Srdcové chlopne sú pohyblivé tlmiče, ktoré sa skladajú zo samostatných prvkov (chlopní), prekrývajúcich sa otvorov, ktorými prechádza krv z jednej časti srdca do druhej.
Účelom ventilov je regulovať prietok krvi. Jednoducho povedané: srdce môže byť reprezentované ako normálne čerpadlo, ktoré pumpuje tekutinu. Ako v každom inom sedimente, aj v srdci existuje systém ventilov, ktorý umožňuje tekutine (krvi) prejsť v smere čerpania a nedovolí jej návrat späť. Počas kontrakcie srdcového svalu je zo srdca vytlačená krv pod tlakom - ventily regulujúce pohyb krvi týmto smerom v čase kontrakcie srdca. Ihneď po kontrakcii sa srdce uvoľní a tlak v ňom klesne - v tomto okamihu sa ventil uzavrie a nedovolí krvi prúdiť späť do srdca.

V srdci sú 4 ventily:
1. Mitrálna chlopňa sa nachádza medzi ľavou komorou a ľavou predsieňou a skladá sa z 2 zväzkov (predná a zadná). Ventily mitrálnej chlopne sú pripevnené k stene ľavej komory pomocou šľachových vlákien - akordov. Akordy sú zasa spojené s malými svalovými formáciami - papilárne svaly. Za normálneho fungovania akordov a papilárnych svalov sa počas kontrakcie srdca klapky mitrálnej chlopne pevne prikláňajú, neklesajú ani nepučúvajú smerom k srdcovej komore alebo predsieni, vďaka čomu môže krv prúdiť iba predsieň do komôr, ale nemôže prúdiť opačným smerom. S prolapsom mitrálnej chlopne sa jeden alebo oba z týchto ventilov vydúvajú do dutiny ľavej predsiene a nezatvárajú sa veľmi tesne, preto sa časť krvi vracia z komory späť do predsiene. Bežnejší prolaps prospektu prednej mitrálnej chlopne.

2. Trikuspidálny (alebo trikuspidálny) ventil je ventil umiestnený medzi pravou komorou a pravou predsieňou. Funguje rovnako ako mitrálny ventil..

3. Aortálna chlopňa je umiestnená medzi ľavou komorou a aortou. Aortálna chlopňa zabraňuje návratu krvi z aorty do ľavej komory.

4. Pľúcna chlopňa sa nachádza medzi pravou srdcovou komorou a pľúcnym kmeňom. Pľúcna chlopňa zabraňuje návratu krvi z pľúc do pravej komory.

Príčiny prolapsu srdcovej chlopne

V závislosti od toho, kedy sa objavil prolaps srdcovej chlopne, sa rozlišuje primárny a sekundárny prolaps:
1. Prolaps primárnej chlopne je vrodený, často zdedený a je spôsobený genetickým defektom v štruktúre spojivového tkaniva, ktoré pozostáva z chlopní chlopní a šliach. Takéto narušenie štruktúry spojivového tkaniva sa nazýva myxomatózna degenerácia..

2. Sekundárny (získaný) prolaps srdcovej chlopne sa objavuje v dôsledku poranení hrudníka, reumatizmu, infarktu myokardu a ďalších príčin. V tomto prípade je príčinou ochabnutia chlopní srdcovej chlopne v predsieňovej dutine zápal alebo prasknutie šliach..

Príznaky a príznaky prolapsu srdcovej chlopne

Vrodený prolapus trikuspidálnej (trikuspidálnej) chlopne, aortálnej chlopne alebo pľúcnej trunkčnej chlopne sa spravidla neprejavuje žiadnymi príznakmi a pri vyšetrení sa náhodou zistí z iných dôvodov. Vzhľadom na to, že pri vrodenom prolase je krvný obeh zvyčajne mierne narušený, nie je potrebná žiadna liečba.
Prolaps mitrálnej chlopne je častejší ako prolapsu iných srdcových chlopní, preto ju budeme posudzovať podrobnejšie.

Prolaps mitrálnej chlopne

Vo väčšine prípadov je vrodený prolaps mitrálnej chlopne nepovšimnutý a nespôsobuje žiadne príznaky. V niektorých prípadoch možno pozorovať nasledujúce príznaky a príznaky vrodeného prolapsu mitrálnej chlopne srdca:
1. Pocit „prerušenia činnosti srdca“: obdobia „zamrznutia“ srdca, rýchle alebo pomalé tlkot srdca, nepravidelný tlkot srdca atď..

2. Bolesť v oblasti srdca, ktorá môže byť krátkodobo prešívaná alebo boľavá a predĺžená (do niekoľkých hodín). Bolesť na hrudníku nesúvisí s fyzickou aktivitou, po užití nitroglycerínu neodíde a môže sa objaviť alebo zosilniť v dôsledku emocionálneho stresu..

3. Príznaky a príznaky vegetatívno-vaskulárnej dystónie (VVD), ktoré zahŕňajú pocit nedostatku vzduchu, horúčku nízkej úrovne, bolesti brucha (syndróm dráždivého čreva), závraty, bolesti hlavy atď..

4. Mdloby alebo rozmazané vedomie (mdloby) v upchatých miestnostiach, po emocionálnom strese atď..

5. záchvaty paniky - záchvaty nekontrolovateľného strachu.

6. Sklon k modrinám, časté krvácanie z nosa, dlhá a ťažká menštruácia u žien atď. Tieto príznaky sú vysvetlené poruchou zrážanlivosti krvi, ktorá je spôsobená narušením štruktúry vlákien väzivového tkaniva (kolagén)..

7. S prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často pozorujú tieto príznaky: vysoký rast, dlhé ramená a nohy, dlhá tenká tvár, zvýšená elasticita kože, nadmerná pohyblivosť kĺbov (hypermobilita), tenká pokožka, slabý zrak, strabizmus atď. Tieto príznaky sa kombinujú do samostatných syndrómy, ktoré sa dajú dediť a ktoré sa často kombinujú s prolapsom mitrálnej chlopne: napríklad Klinefelterov syndróm, Marfanov syndróm atď..

Príznaky a znaky získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisia od príčiny jej rozvoja:
1. Ak sa sekundárny (získaný) prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku infarktu myokardu, jeho príznaky sa objavia náhle a kombinujú sa s príznakmi infarktu myokardu: silná bolesť v srdci, dýchavičnosť, pocit „prerušenia činnosti srdca“, závraty, strata vedomia, vývin. kašeľ a výskyt ružovej peny z úst atď..

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mali by ste okamžite zavolať sanitku, pretože oddialenie liečby môže viesť k smrti.

2. Ak sa prolaps mitrálnej chlopne vyvinie v dôsledku poranenia hrudníka, vysvetľuje sa tým pretrhnutím vlákien šľachy (akordov), ktoré regulujú ventil. Hlavnými príznakmi prolapsu v tomto prípade sú: búšenie srdca, pocit „prerušenia činnosti srdca“, dýchavičnosť, kašeľ s ružovou penou. Ak sa tieto príznaky objavia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc..

3. Získaný prolaps mitrálnej chlopne v dôsledku reumatizmu (zápal spojivového tkaniva, ktoré je súčasťou chlopne) sa vyvíja postupne a prejavuje sa zvýšenou únavou, dýchavičnosťou po miernej fyzickej námahe, pocitom „prerušenia činnosti srdca“ atď..

Stupne prolapsu mitrálnej chlopne srdca

Stupeň prolapsu mitrálnej chlopne sa určuje iba pri ultrazvuku srdca (echokardiografia). V závislosti od toho, do akej miery klapky mitrálnej chlopne klesajú do dutiny ľavej predsiene, existujú 3 stupne prolapsu:
1. Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 znamená, že chlopňa chlopne klesá do dutiny ľavej predsiene o menej ako 5 mm..

2. Pri prolape mitrálnej chlopne klesnú 2 stupne ventilového letáka do dutiny ľavej predsiene o 6 až 9 mm..

3. Prolaps mitrálnej chlopne 3. stupňa znamená, že klapky ventilu sa prehĺbili do dutiny ľavej predsiene o viac ako 10 mm..

Táto klasifikácia prolapsu mitrálnej chlopne sa používa najmä v Rusku a niektorých krajinách SNŠ. Je to spôsobené skutočnosťou, že stupeň prolapsu neodráža vždy závažnosť porušenia krvného obehu, ku ktorému vedie. Napríklad prolaps mitrálnej chlopne stupňa 1 - 2 často nevedie k závažnej poruche pohybu krvi a nevyžaduje špeciálne ošetrenie..

Možné komplikácie prolapsu srdcovej chlopne

Hlavné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Nedostatočnosť mitrálnej chlopne - neúplné uzavretie zväzkov mitrálnej chlopne počas kontrakcie srdca, čo vedie k vstupu krvi z ľavej srdcovej komory do predsieňovej dutiny (mitrálna regurgitácia). Ťažká mitrálna regurgitácia môže viesť k zlyhaniu srdca.

2. Bakteriálna (infekčná) endokarditída je závažné ochorenie vyznačujúce sa zápalom vnútornej výstelky srdca (endokardium), ktorá pokrýva chlopne. Hlavnými príznakmi bakteriálnej endokarditídy sú: horúčka, závažný celkový stav, bolesť kĺbov, búšenie srdca, žltačka, malé bodové krvácanie na koži atď..

3. Arytmie - porušenie srdcového rytmu, ktoré sa prejavuje pocitom prerušenia činnosti srdca, závratmi, mdlením a inými príznakmi..

4. Cievna mozgová príhoda je náhlym akútnym narušením prísunu krvi do mozgu, čo môže viesť k vážnym následkom alebo dokonca k smrti. Riziko mozgovej príhody je vyššie u ľudí po 50 rokoch, v prítomnosti arytmie, infekčnej endokarditídy atď..

Prolaps mitrálnej chlopne u detí

Prolaps mitrálnej chlopne u dieťaťa sa označuje ako takzvaná abnormalita malého srdcového vývinu (MARS). Okrem prolapsu mitrálnej chlopne sa počas echokardiografie (ultrazvuk srdca) označujú aj tieto náhodné nálezy: prolaps tricuspidálnej chlopne, otvorenie oválneho okna, aortálna chlopňa alebo pľúcna chlopňová trupová chlopňa, bicuspidálna aortálna chlopňa, ďalšie papilárne svaly atď..
MARS má spravidla priaznivý priebeh, nemá významný vplyv na zdravotný stav dieťaťa a nevyžaduje špeciálne zaobchádzanie.
Avšak vzhľadom na zvýšené riziko porúch srdcového rytmu (arytmie) a iných komplikácií by sa malo dieťa s prolapsom mitrálnej chlopne podrobiť pravidelným preventívnym vyšetreniam s kardiológom..

Tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne

Spravidla sa tehotenstvo a pôrod s prolapsom mitrálnej chlopne vyskytujú bez komplikácií, dieťa sa narodí s normálnou telesnou hmotnosťou a včas.
Počas plánovania tehotenstva môže byť žena s prolapsom mitrálnej chlopne odporučená s echokardiografiou, ktorá objasní objem krvi, ktorá sa vracia (regurgitácia) a podľa toho stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne.
Komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne v tehotenstve a pri pôrode sú mimoriadne zriedkavé, ale o riziku ich vývoja by ste mali diskutovať aj po konzultácii s gynekológom alebo kardiológom..

V takom prípade by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom?

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte čo najskôr lekársku pomoc:
1. Náhle zhoršenie pohody, slabosť, dýchavičnosť, výskyt bublajúceho dýchania alebo peny z úst. Tieto príznaky naznačujú, že významná časť krvi sa vracia z ľavej komory do ľavej predsiene (regurgitácia), čo viedlo k stagnácii krvi v pľúcach (pľúcny edém)..

2. Strata vedomia (mdloby) je výsledkom nedostatočného prietoku krvi do mozgu, ktorý môže byť spôsobený porušením srdcového rytmu (arytmia)..

3. Zvýšenie telesnej teploty, bolesti kĺbov, silná slabosť. Tieto príznaky môžu naznačovať rozvoj infekčnej endokarditídy, jednej z komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne..

4. Znížený výkon, zvýšená únava, slabosť, dýchavičnosť po malej záťaži: všetky tieto príznaky naznačujú možný rozvoj srdcového zlyhania..

Diagnóza prolapsu srdcovej chlopne

Ak sa objavia príznaky prolapsu srdcových chlopní, mali by ste sa spojiť s praktickým lekárom alebo kardiológom, ktorý vyšetrí, načúva srdce a podľa potreby predpíše ďalšie diagnostické metódy alebo sa poradí s inými špecialistami (napríklad neurológom)..


Hlavné metódy diagnostikovania prolapsu mitrálnej chlopne sú:
1. Ultrazvuk srdca (echokardiografia, echokardiografia) a dopplerovská echokardiografia - umožňujú určiť stupeň prolapsu mitrálnej chlopne, ako aj prítomnosť a stupeň insuficiencie mitrálnej chlopne, ktorá sa prejavuje regurgitáciou (krv vstupujúca do predsiene z komory).

2. Elektrokardiografia (EKG) vám umožňuje identifikovať niektoré poruchy v činnosti srdca, ktoré môžu nepriamo naznačovať prolaps mitrálnej chlopne: srdcové arytmie (arytmie), výskyt veľkého počtu mimoriadnych srdcových kontrakcií (extrasystoly) atď..

3. Holter EKG (Holter) je vyšetrovacia metóda, ktorá umožňuje lekárovi sledovať prácu srdca počas dňa. Za týmto účelom lekár nainštaluje elektródy na kožu predného povrchu hrudníka, z ktorej bude informácia zaznamenaná na prenosnom prijímači. V deň, keď sa bude ohlávka vyrábať, by ste mali viesť normálny zdravý životný štýl.

Liečba prolaps mitrálnej chlopne

V prevažnej väčšine prípadov kongenitálny prolaps mitrálnej chlopne nevyžaduje špeciálne ošetrenie..
Liečba prolapsu mitrálnej chlopne je potrebná v týchto prípadoch: búšenie srdca (tachykardia) a porucha srdcového rytmu (arytmia), časté záchvaty autonómnych porúch (bolesť na hrudníku, závraty, mdloby atď.), Prítomnosť závažnej nedostatočnosti mitrálnej chlopne a niektoré ďalšie., Potreba liečby prolapsu mitrálnej chlopne posudzuje ošetrujúci lekár individuálne.

S vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne možno predpísať tieto lieky:
1. Adrenergné blokátory (Atenolol, Propranolol atď.) Sa predpisujú v prípade častých rytmov srdca (tachykardia) a na prevenciu arytmií..

2. Prípravky obsahujúce horčík (napr. Magnerot) zlepšujú pohodu pacientov s prolapsom mitrálnej chlopne a symptómami vegetatívno-vaskulárnej dystónie (závraty, mdloby, bolesť srdca, nadmerné potenie, nízka teplota tela atď.).

3. Vitamíny: nikotínamid (Vit. PP), tiamín (Vit. B1), Riboflavín (Vit. B2) atď..

Chirurgická liečba prolapsu mitrálnej chlopne je predpísaná iba v prípade ťažkej mitrálnej nedostatočnosti chlopne (s ťažkou regurgitáciou) a zahŕňa výmenu mitrálnej chlopne (náhrada)..
Liečba získaného prolapsu mitrálnej chlopne závisí od príčiny jeho vývoja a stupňa regurgitácie krvi. Pri významnej mitrálnej regurgitácii (návrat veľkého objemu krvi z komory do predsiene) sa vyžaduje operácia srdcovej chlopne..

Osobitné odporúčania pre vrodený prolaps mitrálnej chlopne

Odporúča sa všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne:
1. Starostlivo dodržiavajte ústnu hygienu: čistite si zuby dvakrát denne, používajte zubnú niť a dvakrát ročne navštevujte zubára. Tieto opatrenia znížia riziko rozvoja jednej zo závažných komplikácií prolapsu mitrálnej chlopne - infekčnej endokarditídy..

2. Vyhnite sa alebo obmedzte používanie alkoholu, kávy a fajčenia, pretože tieto látky zvyšujú riziko porúch srdcového rytmu (arytmie)..

Fyzická aktivita a šport s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne

Takmer všetkým ľuďom s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne je povolená mierna fyzická aktivita, ktorá sa vyskytuje v každodennom živote. O otázke prijatia dieťaťa s prolapsom mitrálnej chlopne na telesnú výchovu by sa malo rozhodnúť u ošetrujúceho lekára, ktorý posúdi zdravotný stav dieťaťa a riziko komplikácií. Spravidla je pri nekomplikovanom prolape mitrálnej chlopne povolená a dokonca užitočná telesná výchova (rovnako ako plávanie, aerobik)..
O prijatí ľudí s vrodeným prolapsom mitrálnej chlopne na profesionálny šport sa rozhoduje individuálne.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne srdca

Jednou z najbežnejších srdcových patológií je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Normálne vyzerá práca srdca niečo také. Ľavá predsieň sa sťahuje a uvoľňuje krv, v tomto okamihu sa otvárajú klapky a krv prúdi do ľavej komory. Potom sa črepiny uzavrú a kontrakcia komory spôsobí, že sa krv dostane do aorty.

Pri prolapte chlopne časť krvi v čase komorovej kontrakcie opäť prechádza do predsiení, pretože prolaps je priehyb, ktorý bráni normálnemu zatváraniu hrotov. Teda dochádza k spätnému toku krvi (regurgitácia) a vyvíja sa mitrálna nedostatočnosť.

Prečo sa vyvíja patológia?

Prolaps mitrálnej chlopne je problém, ktorý sa vyskytuje častejšie u mladých ľudí. Pre diagnostiku tohto problému je najtypickejší vek 15 - 30 rokov. Príčiny patológie sú konečne nejasné. Vo väčšine prípadov sa MVP vyskytuje u ľudí s patológiou spojivového tkaniva, napríklad s dyspláziou. Jednou z charakteristických čŕt môže byť zvýšená flexibilita..

Napríklad, ak osoba ľahko ohýba palcom ruky v opačnom smere a dosahuje ich k predlaktiu, potom je vysoká pravdepodobnosť prítomnosti jednej z patológií spojivového tkaniva a MVP..

Jednou z príčin prolapsu mitrálnej chlopne sú vrodené genetické poruchy. Vývoj tejto patológie je však možný aj vďaka získaným príčinám.

Získané príčiny PMK

 • Ischemická choroba srdca;
 • myokarditída;
 • Rôzne io kardiomyopatie;
 • Infarkt myokardu;
 • Vklady vápnika na mitrálnom kruhu.

V dôsledku bolestivých procesov je narušená dodávka krvi do štruktúr srdca, dochádza k zápalu jej tkanív, k smrti buniek s náhradou ich spojivového tkaniva, zhutňovaniu tkanív samotnej chlopne a štruktúr, ktoré ju obklopujú..

To všetko vedie k zmenám v tkanive chlopne, k poškodeniu svalov, ktoré ju ovládajú, v dôsledku čoho sa ventil úplne uzavrie, to znamená k objaveniu sa jeho chlopní..

Je PMK nebezpečný

Aj keď prolaps mitrálnej chlopne sa považuje za patológiu srdca, vo väčšine prípadov je prognóza pozitívna a nie sú pozorované žiadne príznaky. MVP je často diagnostikovaná náhodne počas ultrazvuku srdca počas preventívneho vyšetrenia..

Prejavy MVP závisia od stupňa prolapsu. Príznaky sa vyskytujú, ak je regurgitácia závažná, čo je možné v prípade významného odklonu hrotov ventilov..

Väčšina ľudí s MVP netrpí týmto ochorením, patológia neovplyvňuje ich život a výkon žiadnym spôsobom. Avšak s druhým a tretím stupňom prolapsu sú možné nepríjemné pocity v srdci, bolesť, poruchy rytmu.

V najzávažnejších prípadoch sa vyvinú komplikácie spojené s poruchami krvného obehu a zhoršením stavu srdcového svalu v dôsledku napínania počas spätného toku krvi..

Komplikácie mitrálnej regurgitácie

 • Roztrhnutie akordov srdca;
 • Infekčná endokarditída;
 • Myxomatózne zmeny v chlopniach ventilov;
 • Zástava srdca;
 • Neočakávaná smrť.

Druhá komplikácia je mimoriadne zriedkavá a môže sa vyskytnúť, ak sa MVP kombinuje s komorovými arytmiami, ktoré ohrozujú život.

Stupne prolapsu

 • 1 stupeň - klapky ventilu ohýbajú 3-6 mm,
 • 2 stupne - priehyb nie viac ako 9 mm,
 • 3 stupne - viac ako 9 mm.

Takže najčastejšie prolaps mitrálnej chlopne nie je nebezpečný, takže nie je potrebné ho liečiť. Avšak so značnou závažnosťou patológie ľudia potrebujú starostlivú diagnostiku a pomoc.

Ako sa prejavuje problém

Prolaps mitrálnej chlopne sa prejavuje špecifickými symptómami s významnou regurgitáciou. Pri vypočúvaní pacientov so zistenou MVP, aj keď najmenšou mierou, sa však zistí, že ľudia zažívajú veľa sťažností na menšie ochorenia.

Tieto ťažkosti sú podobné problémom s vegetatívnou alebo neurocirkulačnou dystóniou. Pretože táto porucha je často diagnostikovaná súčasne s mitrálnou regurgitáciou, nie je vždy možné rozlišovať medzi symptómami, avšak PMC hrá rozhodujúcu úlohu pri zmenách v pohody..

Všetky problémy, bolesti alebo nepohodlie vyplývajúce z mitrálnej regurgitácie sú spojené so zhoršením hemodynamiky, t. J..

Pretože pri tejto patológii sa časť krvi vracia späť do predsiene a nevstúpi do aorty, srdce musí vykonať ďalšiu prácu, aby sa zabezpečil normálny prietok krvi. Nadmerné zaťaženie nikdy neprináša úžitok, vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu textílií. Regurgitácia navyše vedie k expanzii predsiení v dôsledku prítomnosti ďalšej časti krvi.

V dôsledku pretečenia krvi ľavej predsiene dochádza k preťaženiu všetkých ľavých častí srdca, sila jej kontrakcií sa zvyšuje, pretože sa musíte vysporiadať s ďalšou časťou krvi. V priebehu času sa môže vyvinúť hypertrofia ľavej komory, ako aj predsieň, čo vedie k zvýšeniu tlaku v cievach prechádzajúcich cez pľúca..

Ak sa patologický proces ďalej rozvíja, potom pľúcna hypertenzia spôsobuje hypertrofiu pravej komory a nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne. Objavujú sa príznaky srdcového zlyhania. Opísaný obrázok je charakteristický pre prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3, v iných prípadoch je choroba omnoho jednoduchšia.

Drvivá väčšina pacientov medzi príznakmi prolapsu mitrálnej chlopne uvádza obdobia srdcového rytmu, ktoré môžu mať rôznu silu a trvanie..

Tretina pacientov pravidelne pociťuje nedostatok vzduchu, chcú hlboký dych.

Medzi agresívnejšie príznaky patrí strata vedomia a mdloby..

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný zníženou výkonnosťou, podráždenosťou, človek môže byť emočne nestabilný, môže byť v ňom narušený spánok. Môže dôjsť k bolesti na hrudníku. Navyše nie sú nijako spojené s fyzickou aktivitou a nitroglycerín na ne neúčinkuje.

Najčastejšie príznaky

 • Bolesti hrudníka;
 • Nedostatok vzduchu;
 • dýchavičnosť;
 • Palpitácie alebo zlyhanie rytmu;
 • mdloby;
 • Nestabilná nálada;
 • Rýchla únava;
 • Bolesť hlavy ráno alebo v noci.

Všetky tieto príznaky nemožno označiť za charakteristické iba pri prolapsi mitrálnej chlopne, môžu byť spôsobené inými problémami. Pri vyšetrovaní pacientov s podobnými ťažkosťami (najmä v mladom veku) sa však často zistí prolaps mitrálnej chlopne 1 alebo 2 stupne..

Ako je diagnostikovaná patológia

Pred začatím liečby je potrebná presná diagnóza. Keď je potrebné diagnostikovať MVP?

 • Po prvé, diagnóza sa môže urobiť náhodou, pri rutinnom vyšetrení ultrazvukom srdca.
 • Po druhé, pri každom vyšetrení terapeutom môže byť počuť šepot srdca, čo vedie k ďalšiemu vyšetreniu. Charakteristický zvuk nazývaný šum, keď je mitrálna chlopňa odklonená, je spôsobený regurgitáciou, to znamená, že krv prúdi späť do predsiene.
 • Po tretie, sťažnosti pacientov môžu viesť lekára k podozreniu na PMK.

Ak sa vyskytne takéto podozrenie, musíte kontaktovať špecialistu, kardiológa. Diagnózu a liečbu by mal vykonávať pacient. Hlavnými diagnostickými metódami sú auskultácia a ultrazvuk srdca.

Počas auskultácie môže lekár počuť charakteristický hluk. Avšak u mladých pacientov je šelest srdca určený pomerne často. Môže sa vyskytnúť v dôsledku veľmi rýchleho pohybu krvi, počas ktorého sa vytvárajú turbulencie a turbulencie..

Taký hluk nie je patológiou, týka sa fyziologických prejavov a neovplyvňuje stav osoby a činnosť jej orgánov. Ak sa však zistí hluk, je vhodné hrať bezpečne a vykonať ďalšie diagnostické testy..

Iba metóda echokardiografie (ultrazvuk) môže spoľahlivo identifikovať a potvrdiť MVP alebo jeho neprítomnosť. Výsledky vyšetrenia sa vizualizujú na obrazovke a lekár uvidí, ako ventil funguje. Vidí pohyb krídel a priehyb pod prúdom krvi. Prolaps mitrálnej chlopne sa nemusí vždy prejaviť v pokoji, takže v niektorých prípadoch je pacient znova vyšetrený po cvičení, napríklad po 20 drepov.

V reakcii na záťaž sa zvyšuje krvný tlak, zvyšuje sa tlaková sila na ventil a prolaps, dokonca malý, sa na ultrazvuku prejaví..

Ako sa lieči

Ak sa MVP objaví bez príznakov, liečba nie je potrebná. Pri odhalenej patológii lekár zvyčajne odporúča navštíviť kardiológa, ktorý ročne vykonáva ultrazvuk srdca. To umožní vidieť dynamiku procesu a všimne si zhoršenie stavu a činnosti ventilu..

Okrem toho kardiológ zvyčajne odporúča prestať fajčiť, silný čaj a kávu a minimalizovať spotrebu alkoholu. Užitočné budú fyzické cvičenia alebo akákoľvek iná fyzická aktivita s výnimkou ťažkých športov.

Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa, najmä 3. stupňa, môže spôsobiť výraznú regurgitáciu, ktorá vedie k zhoršeniu pohody a objaveniu sa symptómov. V týchto prípadoch sa lieči liek. Žiadny liek však nemôže ovplyvniť stav chlopne a samotný prolapsu. Z tohto dôvodu je liečba symptomatická, to znamená, že hlavným účinkom je zmiernenie nepríjemných symptómov.

Terapia predpísaná pre MVP

 • antiarytmické;
 • antihypertenzný;
 • Stabilizácia nervového systému;
 • tonikum.

V niektorých prípadoch prevládajú príznaky arytmie, potom sú potrebné vhodné lieky. U iných sú potrebné sedatíva, pretože pacient je veľmi podráždený. Lieky sa teda predpisujú v súlade so sťažnosťami a identifikovanými problémami..

Môže to byť kombinácia príznakov, potom by liečba mala byť komplexná. Odporúča sa, aby všetci pacienti s prolapsom mitrálnej chlopne usporiadali režim tak, aby bol spánok dostatočne dlhý..

Spomedzi liekov sa predpisujú betablokátory, lieky, ktoré vyživujú srdce a zlepšujú metabolické procesy v ňom. Z sedatív sú infúzie valeriány a materskej mladiny často dosť účinné..

Vystavenie účinkom liekov nemusí mať požadovaný účinok, pretože neovplyvňuje stav ventilu. Môže sa vyskytnúť určité zlepšenie, ale pri akútnom progresívnom priebehu ochorenia sa nemôže považovať za stabilné..

Okrem toho sú možné komplikácie, ktoré si vyžadujú chirurgické ošetrenie. Najčastejšou príčinou chirurgického zákroku pri MVP je trhanie väzov mitrálnej chlopne.

Súčasne sa srdcové zlyhanie zvýši veľmi rýchlo, pretože ventil sa nemôže vôbec uzavrieť.

Chirurgické ošetrenie je vystuženie ventilového krúžku alebo implantácia mitrálnej chlopne. Dnes sú takéto operácie celkom úspešné a môžu viesť pacienta k výraznému zlepšeniu zdravia a pohody..

Prognóza prolapsu mitrálnej chlopne vo všeobecnosti závisí od niekoľkých faktorov:

 • rýchlosť vývoja patologického procesu;
 • závažnosť patológie samotnej chlopne;
 • stupeň regurgitácie.

Na úspech liečby samozrejme zohrávajú dôležitú úlohu včasná diagnostika a presné dodržiavanie predpisov kardiológa. Ak je pacient pozorný k svojmu zdraviu, „zaznie alarm“ včas a podstúpi potrebné diagnostické postupy, ako aj zaháji liečbu.

V prípade nekontrolovateľného rozvoja patológie a nedostatku nevyhnutnej liečby sa môže stav srdca postupne zhoršovať, čo bude mať za následok nepríjemné a možno nezvratné následky..

Je možná prevencia?

Prolaps mitrálnej chlopne je hlavne vrodeným problémom. To však neznamená, že je nemožné tomu zabrániť. Aspoň je možné znížiť riziko prolapsu 2. a 3. stupňa.

Prevenciou môžu byť pravidelné návštevy kardiológa, dodržiavanie diéty a odpočinku, pravidelná fyzická aktivita, prevencia a včasná liečba infekčných chorôb..

Prolaps mitrálnej chlopne

Mitrálna chlopňa je jednou zo štyroch srdcových chlopní. Otvára a zatvára sa na kontrolu prietoku krvi medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou. Ventil pozostáva z dvoch krídel - prednej a zadnej.

S prolapsom mitrálnej chlopne je jedna alebo obe chlopne ventilu príliš veľké alebo akordy (väzivo pripojené k spodnej strane chlopní a pripojené k stene komory) sú príliš dlhé. Kvôli takémuto narušeniu sa ventil ohne dozadu alebo je „nasávaný“ do ľavej predsiene a má podobu padáka..

Okrem toho počas každého srdcového rytmu nie je uzáver ventilu dostatočne tesný, čo vedie k návratu časti krvi z komory do predsiene..

Čo to je?

Prolaps ľavej chlopne alebo prolaps mitrálnej chlopne alebo prolaps bicuspidálnej chlopne (MVP) - choroba sprevádzaná zhoršenou funkciou chlopne umiestnenej medzi ľavou predsieňou a komorou.

Normálne, keď sa predsieň kontraktuje, ventil je otvorený a krv vstupuje do komory. Potom sa ventil uzavrie a komora sa stiahne, krv sa vstrekne do aorty. Pri určitej patológii spojivového tkaniva alebo zmenách srdcového svalu je mitrálna chlopňa narušená, čo vedie k „prehýbaniu“ jej chlopní v dutine ľavej predsiene počas sťahovania ľavej komory, časť krvi sa vracia späť do predsiene. Podľa stupňa spätného toku sa posudzuje závažnosť tejto patológie.

Predpokladá sa, že táto odchýlka sa najčastejšie pozoruje u mladých ľudí, údaje zo štúdie Framingheim však ukázali, že neexistuje žiadny významný rozdiel vo výskyte tohto ochorenia v závislosti od pohlavia a rôznych vekových skupín. V prípade malého návratu krvi (regurgitácia) to nie je klinicky cítiť a nevyžaduje liečbu. V zriedkavých prípadoch je veľkosť spätného toku krvi veľká a je potrebná korekcia defektu až po operáciu.

anatómia

Srdce môže byť predstavované ako pumpa, ktorá spôsobuje cirkuláciu krvi cez cievy celého tela. Tento pohyb tekutiny je možný vďaka udržiavaniu správneho tlaku v dutine srdca a práci svalového aparátu orgánu. Ľudské srdce sa skladá zo štyroch dutín, ktoré sa nazývajú komory (dve komory a dve predsiene). Kamery sú od seba obmedzené špeciálnymi „dverami“ alebo ventilmi, z ktorých každá pozostáva z dvoch alebo troch krídel. Vďaka tejto anatomickej štruktúre hlavného motora ľudského tela je každá bunka ľudského tela zásobovaná kyslíkom a živinami..

V srdci sú štyri chlopne:

 1. Mitrálnej. Oddeľuje dutinu ľavej predsiene a komory a skladá sa z dvoch ventilov - prednej a zadnej. Prolaps prospektu prednej chlopne je oveľa bežnejší ako posteriálny. Každé vlákno je pripojené špeciálnymi vláknami zvanými akordy. Poskytujú ventil kontakt so svalovými vláknami zvanými papilárne alebo papilárne svaly. Pre úplnú prácu tejto anatomickej formácie je potrebná spoločná koordinovaná práca všetkých komponentov. Počas srdcového rytmu - systoly - dutina svalovej srdcovej komory klesá, a preto tlak v nej stúpa. Súčasne sú do diela zapojené papilárne svaly, ktoré uzatvárajú krvný výtok späť do ľavej predsiene, odkiaľ vytekala z pľúcneho obehu, obohatená kyslíkom, a preto krv vstupuje do aorty a potom sa cez arteriálne cievy dodáva do všetkých orgánov a tkanív..
 2. Trikuspidálny (trikuspidálny) ventil. Skladá sa z troch krídel. Nachádza sa medzi pravou predsieňou a komorou.
 3. Aortálna chlopňa. Ako už bolo opísané vyššie, je umiestnený medzi ľavou komorou a aortou a neumožňuje návrat krvi do ľavej komory. Počas systoly sa otvára, pri vysokom tlaku uvoľňuje arteriálnu krv do aorty a počas diastoly je uzavretá, čo bráni návratu krvi do srdca.
 4. Pľúcna chlopňa Nachádza sa medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou. Rovnako ako aortálna chlopňa neumožňuje krv počas návratu do srdca (pravá komora) počas diastoly.

Prácu srdca možno zvyčajne znázorniť nasledovne. V pľúcach je krv obohatená kyslíkom a vstupuje do srdca, alebo skôr do ľavej predsiene (má tenké svalové steny a je iba „rezervoárom“). Z ľavej predsiene sa vyleje do ľavej komory (predstavovanej „silným svalstvom“, ktorý dokáže vytlačiť celý objem prichádzajúcej krvi), odkiaľ sa šíri aortou do všetkých orgánov pľúcneho obehu (pečeň, mozog, končatiny a ďalšie). Prenosom kyslíka do buniek krv prijíma oxid uhličitý a vracia sa do srdca, tentoraz do pravej predsiene. Z jeho dutiny tekutina vstupuje do pravej komory a počas systoly je vytlačená do pľúcnej tepny a potom do pľúc (pľúcna cirkulácia). Opakovanie cyklu.

Čo je to prolaps a prečo je to nebezpečné? Toto je stav horšej funkcie ventilového aparátu, pri ktorom počas kontrakcie svalov nie sú cesty výtoku krvi úplne uzavreté, a preto sa časť krvi počas systoly vracia do srdca. Takže s prolapsom mitrálnej chlopne tekutina počas systoly vstupuje čiastočne do aorty a čiastočne z komory sa tlačí späť do predsiene. Tento krvný návrat sa nazýva regurgitácia. Typicky sa pri patológii mitrálnej chlopne zmeny neprejavujú, takže tento stav sa často považuje za variant normy.

klasifikácia

Prolaps mitrálnej chlopne môže byť:

 1. Primárny. Je spojená so slabosťou spojivového tkaniva, ktorá sa vyskytuje pri vrodených ochoreniach spojivového tkaniva a je často prenášaná genetickými prostriedkami. S touto formou patológie sa zväzky mitrálnej chlopne roztiahnu a čeľuste držiace akord sa predĺžia. V dôsledku týchto nepravidelností, keď je ventil zatvorený, klapky sa vydúvajú a nemôžu sa pevne uzavrieť. Vrodený prolaps vo väčšine prípadov neovplyvňuje fungovanie srdca, ale často sa spája s vegetatívno-vaskulárnou dystóniou - príčinou symptómov, ktoré pacienti spájajú s patológiou srdca (funkčná bolesť sa pravidelne vyskytuje za hrudnou kosťou, poruchy srdcového rytmu).
 2. Sekundárne (získané). Vyvíja sa s rôznymi srdcovými chorobami, ktoré spôsobujú narušenie štruktúry chlopní ventilov alebo akordov. V mnohých prípadoch je prolaps vyvolaný reumatickým ochorením srdca (zápalové ochorenie spojivového tkaniva infekčnej alergickej povahy), nediferencovaná dysplázia spojivového tkaniva, Ehlers-Danlo a Marfanove choroby (genetické choroby), atď. srdcové zlyhanie, dýchavičnosť po cvičení a iné príznaky. V prípade prasknutia srdcových akordov v dôsledku poranenia hrudníka sa vyžaduje neodkladná lekárska starostlivosť (roztrhnutie je sprevádzané kašľom, počas ktorého sa oddeľuje spenené ružové spútum)..

Primárny prolaps, v závislosti od prítomnosti / neprítomnosti hluku počas auskultácie, sa delí na:

 • „Mute“ forma, v ktorej príznaky chýbajú alebo sú slabé, zvuky typické pre prolaps a „kliknutia“ sa nepočujú. Zistené iba pomocou echokardiografie.
 • Auskultačná forma, ktorá sa pri počúvaní prejavuje charakteristickými auskultačnými a fonokardiografickými „kliknutiami“ a hlukom.

V závislosti od závažnosti vychýlenia ventilov sa rozlišuje prolaps mitrálnej chlopne:

 • I stupeň - krídla ohýbajú 3-6 mm;
 • II. Stupeň - odchýlka do 9 mm;
 • III. Stupeň - klapky sa ohýbajú viac ako 9 mm.

Prítomnosť regurgitácie a stupeň jej závažnosti sa zohľadňuje osobitne:

 • I. stupeň - regurgitácia je mierne vyjadrená;
 • II. Stupeň - pozoruje sa mierne výrazná regurgitácia;
 • III. Stupeň - výrazná regurgitácia;
 • IV stupeň - ťažká regurgitácia.

Dôvody rozvoja

Prolaps mitrálnej chlopne je nezávislé ochorenie. Je to syndróm, ktorý sa vyskytuje pri mnohých chorobách. V závislosti od etiológie je izolovaný sekundárny MVP - vzniká v dôsledku iných patológií a primárny je tiež vrodený alebo idiopatický.

Pomerne často sa u detí a dospievajúcich zisťuje idiopatická MVP. Vyskytuje sa v dôsledku vrodenej dysplázie spojivového tkaniva. V dôsledku tohto ochorenia sa môžu vyvinúť ďalšie poruchy v štruktúre ventilového aparátu, napríklad:

 • predĺženie alebo skrátenie akordov srdca;
 • nesprávne pripevnenie akordov na ventilové klapky;
 • prítomnosť ďalších akordov;

V dôsledku štrukturálnych zmien v spojivovom tkanive sa vo ventilových zväzkoch vyskytujú degeneratívne procesy, ktoré sa stávajú tvárnejšími. Z tohto dôvodu nemôže ventil vydržať tlak vytvorený ľavou komorou a ohýba sa smerom k ľavej predsieni. Dysplazia spojivového tkaniva sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov, ktoré ovplyvňujú dieťa v lone, medzi ktorými sa rozlišujú:

 • Akútne respiračné vírusové infekcie počas tehotenstva.
 • Prítomnosť pracovných rizík u žien.
 • gestózou.
 • Vplyv environmentálnych faktorov na matku počas tehotenstva.
 • Nadmerný stres na tele tehotnej ženy.

Približne v 20% prípadov sa vrodená MVP prenáša materskou stranou. Prolaps mitrálnej chlopne sa navyše vyskytuje pri iných dedičných chorobách, ako sú:

 • Morfanov syndróm.
 • arachnodactyly.
 • Elastický pseudoxantóm.
 • Nedokonalá osteogenéza.
 • Ehlers-Danlosov syndróm.

Sekundárne MVP (alebo získané) sa môžu vyskytnúť v dôsledku určitých chorôb. Najčastejšie je tento patologický stav spôsobený:

Prolaps v tomto prípade nastáva v dôsledku poškodenia chlopní chlopní, papilárnych svalov, akordov alebo poruchy funkcie a štruktúry myokardu. Dôležitú úlohu v mechanizme vývoja MVP zohrávajú aj poruchy fungovania autonómneho nervového systému, nedostatok mikro a makro prvkov (najmä horčíka) a metabolická patológia..

Ďalšou príčinou sekundárneho prolapsu je stenóza aortálnej chlopne. V dôsledku tejto získanej chyby sa otvorenie aortálnej chlopne zužuje a krv ňou nemôže úplne prejsť. To vytvára nadmerný tlak v ľavej komore, ktorá následne zatlačí na bicuspidálny ventil. Ak existuje skutočnosť, že existuje nadmerný tlak, potom sa hroty mitrálnej chlopne začnú ohýbať smerom k ľavej predsieni a dôjde k prolapsu.

Príznaky prolapsu mitrálnej chlopne

Závažnosť symptómov prolapsu mitrálnej chlopne sa mení od minimálnej po významnú a je určená stupňom dysplázie spojivového tkaniva, prítomnosťou regurgitácie a vegetatívnymi abnormalitami. Niektorí pacienti nemajú žiadne sťažnosti a prolaps mitrálnej chlopne je náhodným nálezom v echokardiografii.

U detí s prolapsom primárnej mitrálnej chlopne sa často objavujú pupočníkové a trieslové kýly, dysplázia bedrového kĺbu, hypermobilita kĺbov, skolióza, ploché nohy, deformita hrudníka, krátkozrakosť, strabizmus, nefroptóza, varikokéla, čo poukazuje na narušenie vývoja štruktúr spojivového tkaniva. Mnoho detí je náchylných na časté prechladnutie, angínu, exacerbácie chronickej angíny.

Pomerne často je prolaps mitrálnej chlopne sprevádzaný symptómami neurocirkulačnej dystónie: kardiagia, tachykardia a porucha srdca, závraty a mdloby, autonómne krízy, zvýšené potenie, nevoľnosť, pocit „hrče v hrdle“ a nedostatok vzduchu, migrény podobné bolesti hlavy. Pri významných hemodynamických poruchách sa vyskytuje dýchavičnosť, zvýšená únava. Prolaps mitrálnej chlopne je charakterizovaný afektívnymi poruchami: depresívne stavy, senestopatie, komplex astenických symptómov (asténia)..

Klinické prejavy prolapsu sekundárnej mitrálnej chlopne sú kombinované so symptómami základného ochorenia (reumatické ochorenie srdca, vrodené srdcové poruchy, Marfanov syndróm atď.). Medzi možné komplikácie prolapsu mitrálnej chlopne patria život ohrozujúce arytmie, infekčná endokarditída, tromboembolický syndróm (vrátane mozgovej príhody, pľúcnej embólie), náhla smrť..

Prolaps v detstve

V detstve je prolaps MK oveľa častejší ako u dospelých. Dôkazom toho sú štatistické údaje založené na výsledkoch prebiehajúceho výskumu. Poznamenáva sa, že v dospievaní je MVP u dievčat diagnostikovaná dvakrát častejšie. Sťažnosti detí sú rovnakej povahy. Je to hlavne akútny nedostatok vzduchu, ťažkosti so srdcom a bolesťami na hrudníku.

Najčastejšie diagnostikovaný prolaps predného hrotu 1. stupňa. Zistilo sa to u 86% vyšetrených detí. Ochorenie stupňa 2 sa vyskytuje iba v 11,5%. MVP III a IV so stupňom regurgitácie sú veľmi zriedkavé, najviac u 1 zo 100 detí.

Príznaky MVP sa vyskytujú u detí rôznymi spôsobmi. Niektorí sa prakticky necítia abnormálne srdcové funkcie. V iných sa prejavuje pomerne silno.

 • Bolesť na hrudníku je teda postihnutá takmer 30% adolescentných detí, ktoré odhalili PSMK (prolaps listov mitrálnej chlopne). Je to spôsobené rôznymi dôvodmi, z ktorých najbežnejšie sú tieto:
  1. príliš pevné akordy;
  2. emocionálny stres alebo fyzická námaha vedúca k tachykardii;
  3. hladovanie kyslíkom.
 • U toľkých detí existuje rýchly srdcový rytmus.
 • Tínedžeri, ktorí trávia veľa času pri počítači a uprednostňujú duševnú aktivitu pred fyzickou aktivitou, sú často náchylní na únavu. Často sa stretávajú s dýchavičnosťou počas hodín telesnej výchovy alebo počas telesnej práce.
 • U detí s diagnózou MVP sa v mnohých prípadoch prejavujú príznaky neuropsychologického charakteru. Sú náchylné na časté zmeny nálady, agresivity, nervových porúch. Pri emocionálnom strese môžu mať krátkodobé mdloby.

Kardiológ pri vyšetrení pacienta používa rôzne diagnostické testy, pomocou ktorých sa odhalí najpresnejší obraz MVP. Diagnóza sa zisťuje, keď sa počas auskultácie zistí šum: holosystolický, izolovaný oneskorený systolický alebo v kombinácii s kliknutiami, izolované kliknutia (kliknutia)..

Prolaps srdcovej chlopne v detstve sa často vyvíja na pozadí nedostatku iónov horčíka. Nedostatok horčíka narušuje proces výroby kolagénu fibroblastami. Spolu so znížením obsahu horčíka v krvi a tkanivách dochádza k zvýšeniu beta-endorfínu a k narušeniu rovnováhy elektrolytov. Zistilo sa, že deti s diagnózou MVP majú podváhu (nevhodné na výšku). Mnohé z nich vykazujú myopatiu, ploché nohy, skoliózu, zlý vývoj svalov a nechutenstvo..

Odporúča sa liečiť MVP s vysokým stupňom regurgitácie u detí a dospievajúcich s ohľadom na ich vekovú skupinu, pohlavie a dedičnosť. Na základe rozsahu, v akom sa prejavujú klinické prejavy choroby, sa vyberá liečebná technika a predpisujú sa lieky.

Hlavný dôraz je však kladený na zmenu životných podmienok dieťaťa. Je potrebné prispôsobiť ich mentálny stres. Musí sa striedať s fyzickými. Deti by mali navštíviť kabinet fyzioterapeutických cvičení, kde kvalifikovaný odborník vyberie optimálny súbor cvičení s prihliadnutím na individuálne charakteristiky priebehu choroby. Odporúča sa plávanie.

S metabolickými zmenami v srdcovom svale

Čo je nebezpečný prolaps mitrálnej chlopne?

Sú možné komplikácie a aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne? Napriek tomu, že vo väčšine prípadov dochádza k prolapsu mitrálnej chlopne s menšou regurgitáciou, ktorá nevyžaduje špeciálnu terapiu, stále existuje riziko komplikácií. Komplikácie sú pomerne zriedkavé (iba 2 - 4%) a zahŕňajú nasledujúce život ohrozujúce stavy, ktoré si vyžadujú liečbu v špecializovanej nemocnici:

 1. Akútna mitrálna regurgitácia je stav, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku oddelenia šľachy v prípade poranenia hrudníka. Vyznačuje sa tvorbou „visiaceho“ ventilu, to znamená, že ventil nie je držaný akordami a jeho klapky sú vo voľnom pohybe a nevykonávajú svoje funkcie. Klinicky sa objavuje obraz pľúcneho edému - výrazná dýchavičnosť v pokoji, najmä pri ľahnutí; nútená poloha sedenia (orthopnea), bublajúce dýchanie; kongestívne sipot.
 2. Bakteriálna endokarditída je ochorenie, pri ktorom sa mikroorganizmy, ktoré sa dostanú do krvi z ohniska infekcie v ľudskom tele, usadia na vnútornej stene srdca. Najčastejšie sa u detí vyvinie endokarditída s poškodením srdcových chlopní po tonzilitíde a prítomnosť pôvodne zmenených chlopní môže slúžiť ako ďalší faktor pri vývoji tohto ochorenia. Dva až tri týždne po infekcii sa u pacienta vyvinie re-horúčka, zimnica, môže sa vyskytnúť vyrážka, zväčšená slezina, cyanóza (modrá farba kože). Jedná sa o závažné ochorenie, ktoré vedie k rozvoju srdcových defektov, závažnej deformácii srdcových chlopní s narušenou funkciou kardiovaskulárneho systému. Prevencia bakteriálnej endokarditídy je včasná rehabilitácia akútnych a chronických ložisiek infekcie (zubné zuby, choroby ORL orgánov - adenoidy, chronický zápal mandlí), ako aj profylaktické použitie antibiotík pri postupoch, ako je extrakcia zubov, odstránenie mandlí..
 3. Náhla srdcová smrť je hroznou komplikáciou, ktorá sa zjavne vyznačuje výskytom idiopatickej (náhlej, neprimeranej) komorovej fibrilácie, ktorá poukazuje na smrteľné poruchy rytmu..

Napriek tomu, že prolaps mitrálnej chlopne má zriedkavo malígny priebeh a spôsobuje závažné komplikácie, toto ochorenie stále potrebuje stály lekársky dohľad a monitorovanie. Nezabudnite na odporúčania lekára a včas vykonajte kontrolné vyšetrenia kardiológa. Takéto opatrenia vám pomôžu predchádzať progresii tohto ochorenia a udržiavate si zdravie a schopnosť pracovať..

diagnostika

K detekcii MVP dochádza často náhodou av každom veku, ktorý, ako už bolo uvedené, je sprevádzaný ultrazvukom srdca. Táto metóda je najúčinnejšia v diagnostike prolapsu mitrálnej chlopne, pretože vďaka jeho aplikácii je stanovená možnosť izolovania určitého stupňa prolapsu v kombinácii s objemom regurgitácie spojeným s patológiou..

 • Prolaps mitrálnej chlopne 1. stupňa určuje pre pacienta význam variantu jej prejavu v takej možnosti, že vydutie hrudiek je zanedbateľné (do 5 milimetrov)..
 • Prolaps mitrálnej chlopne 2. stupňa určuje relevantnosť vydutia ventilov v rámci nie viac ako 9 milimetrov..
 • Prolaps mitrálnej chlopne stupňa 3 naznačuje opuch ventilov od 10 milimetrov alebo viac.

Je potrebné poznamenať, že stupeň regurgitácie sa pri uvedenej možnosti rozdelenia patológie na stupne nezohľadňuje, vďaka čomu tieto stupne teraz nie sú základom pre následné stanovenie prognózy pre pacienta, a teda pre vymenovanie liečby. Stupeň nedostatočnosti mitrálnej chlopne sa teda určuje na základe regurgitácie, ktorá sa počas ultrazvuku zobrazuje v najväčšej miere..

Ako ďalšie diagnostické opatrenia na určenie vlastností srdca sa môže predpísať postup EKG, ako aj držiak EKG. Vďaka EKG je možné študovať zmeny týkajúce sa činnosti srdca na základe účinku prolaps mitrálnej chlopne, zatiaľ čo Holterovo EKG umožňuje registráciu údajov relevantných pre prácu srdca do 24 hodín. Vrodená forma prolapsu prevažne nezasahuje do činnosti srdca, preto nie sú potrebné žiadne ďalšie diagnostické opatrenia kvôli praktickému nedostatku identifikácie akýchkoľvek odchýlok v nich..

Ako liečiť prolaps mitrálnej chlopne?

Liečba získaného MVP sa vo väčšine prípadov vykonáva v kardiologickej nemocnici. Pacientovi sa odporúča, aby dodržiaval lôžko alebo polo lôžko, vzdal sa zlých návykov a dodržiaval diétu.

S reumatickou horúčkou, t. infekčné, príčina vývoja tohto srdcového ochorenia, je pacient predpísaný priebeh antibakteriálnej terapie na odstránenie reumatického ochorenia srdca. Na tento účel sa používajú antibiotiká zo skupiny penicilínov (Bilillín, vankomycín atď.). Ak pacient odhalí významnú regurgitáciu krvi a arytmie, možno predpísať aj iné lieky, ktorých účinok bude zameraný na odstránenie príznakov (diuretiká, antiarytmiká, hypotenzia atď.). Komplex liečby a dávkovania liečiv v takýchto prípadoch je možné zvoliť iba individuálne. Rovnakým spôsobom sa rieši aj otázka možnej potreby chirurgickej liečby..

Na liečenie MVP, ktorý bol spôsobený kardiologickými patológiami, sa používajú lieky, ktoré sa používajú na liečenie základného ochorenia. Takáto terapia je zameraná na normalizáciu krvného obehu a odstránenie arteriálnej hypertenzie a arytmií. Ak je liečba neúčinná, pacientovi sa môže odporučiť chirurgický zákrok zameraný na odstránenie defektu mitrálnej chlopne..

Osobitná pozornosť sa venuje prípadom MVP, ktoré boli spôsobené poranením hrudníka. Po úprave stavu pomocou liekov sa pacienti podrobia chirurgickému zákroku na stabilizáciu mitrálnej chlopne. Takíto pacienti potrebujú hospitalizáciu a dôkladné monitorovanie. Ak existuje kašeľ s ružovým hlienom, mala by sa okamžite poskytnúť lekárska starostlivosť, napr akékoľvek oneskorenie môže byť fatálne.

Predpoveď na celý život

Prognóza života je priaznivá. Komplikácie sa zriedkavo vyvíjajú a kvalita života pacienta netrpí. Pacient je však kontraindikovaný v určitých športoch (skákanie, karate), ako aj v profesiách, ktoré spôsobujú preťaženie kardiovaskulárneho systému (potápači, piloti)..

Pokiaľ ide o vojenskú službu, je možné povedať, že podľa objednávok sa o spôsobilosti na vojenskú službu rozhoduje individuálne pre každého pacienta vo vojenskej lekárskej komisii. Takže, ak má mladý muž prolaps mitrálnej chlopne bez regurgitácie alebo s regurgitáciou stupňa 1, pacient je pripravený na servis. Ak dôjde k regurgitácii 2. stupňa, pacient je podmienečne fit (v čase mieru ho nezavolajú). V prípade regurgitácie 3. stupňa, porúch rytmu alebo zlyhania srdca funkčnej triedy 11 a vyššej je vojenská služba kontraindikovaná.

Preto môže v armáde slúžiť najčastejšie pacient s prolapsom mitrálnej chlopne s priaznivým priebehom a bez komplikácií.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.

Pupočná prietrž

Žalúdok
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).
Komplexné vyšetrenie, vrátane štúdia markerov kostného metabolizmu a markerov stavu minerálneho metabolizmu a jeho regulácie. Vyšetrenie bude užitočné tak pre včasnú diagnostiku osteoporózy, ako aj pre výber vhodnej metódy liečby a hodnotenie jej účinnosti.