loader

Hlavná

Späť

Inguinálna kýla.

Ako bežné ochorenie môže mať ingvinická prietrž komplikácie. Príčiny: neskôr, nedostatočné liečenie alebo ignorovanie choroby.
Vývoj prietrže je sám o sebe nebezpečný. Do vnútorných vakov sa môžu dostať časti vnútorných orgánov - semenníky, vaječníky, fragment omentum atď., Čo má za následok problémy a komplikácie..

Príčina ingulinálnych hernií

1. porušenie herniálneho vaku;
2. črevná obštrukcia;
3. nekvalitné zmeny vydutia;
4. koprostáza;
5. trauma alebo zápal dutiny;
6. zhoršená plodnosť.

Následky sa môžu vyskytnúť kedykoľvek. Osoby s inguinálnou prietržou by nemali byť odložené na liečbu, pri prvých príznakoch inguinálnej prietrže je potrebné navštíviť chirurgické oddelenie..

zneužívanie
Časté podmienky. Vyvíja sa bez predohier. Pri štiepení je nutná urgentná operácia, pretože časti orgánov, ktoré spadli do herniálneho vaku, sú v nebezpečnom stave. Vyskytne sa dysfunkcia orgánov. Hemostáza je narušená, atrofia tkanív, nekróza.

Zápal prietrže
Hernálny vak sa môže zapáliť v dôsledku požitia

1. vnútorná infekcia (stolicou);
2. vonkajšia infekcia v dôsledku zranení, škrabancov a iných zranení.

Poznámka. Kýla sčervená, jej teplota stúpa.

Poranenia prietrže
Prietrž je zranená samoreguláciou na jeseň v dôsledku nárazu, nesprávneho použitia obväzu atď. Existuje vysoké riziko poškodenia vnútorných orgánov a tkanív. Typickými príznakmi sú hematómy a bolesti v oblasti herniálneho vaku.

Črevná obštrukcia
Črevná obštrukcia je zvyčajne vyvolaná fragmentom čreva vstupujúcim do herniálneho vaku. Sprevádzaná bolesťou brucha, zastavenie stolice. a nadúvanie. Pri absencii včasnej pomoci sa objavujú výkaly túlavé a hnilobné, objavujú sa vracanie a bolesti hlavy.

Coprostasis
Stagnácia výkalov je spôsobená upchatím čriev výkalmi. Sprevádzaná bolesťou hlavy, žalúdka, zvracaním a nevoľnosťou..

Zhubná kýla
Zriedkavo sa vyskytuje v dôsledku degenerácie buniek orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku. Vyžaduje pohotovostnú operáciu.

Komplikácie slabinovej prietrže u žien
Tvorba prietrže pacientom často neobťažuje. Pacient si môže vrecko nezávisle nastaviť. Tieto opatrenia sú však dočasné a lekári ich neodporúčajú..

- Pri zvýšení telesnej hmotnosti je prietrž ľahšie odstrániteľná;
- Pri prirodzenom pôrode a práci sa zvyšuje zaťaženie brušnej dutiny, čo ohrozuje porušenie;
- Pri náraste brucha tehotnej ženy sa bude zvyšovať zápcha, ťažkosti s močením.

Na oboch stranách tela sa vytvára bilaterálna prietrž. Lokalizácia v oblasti slabín je bežná. U mužov sa často vyskytuje v dôsledku špecifík anatómie trieslového kanála. Je eliminovaný chirurgickým zákrokom z dvoch strán súčasne. Populárnou liečebnou možnosťou je hernioplastika implantovaná laparoskopickou sieťou..

Nekoreluje s vekom. Môže sa vyskytnúť vo fáze vnútromaternicového rastu plodu, ako aj u dospelých s nadmernou fyzickou námahou. Špeciálny prípad - hernia línie Spigel.

Príznaky bilaterálnej prietrže hernie

U novorodencov je zistená patrónovou sestrou. V budúcnosti to bude možné vidieť počas inšpekcií. Charakteristické príznaky sú nádorové útvary vpravo a vľavo v slabinách, často symetrické.

Rozlišujú sa tri veľkosti bilaterálnych hernií
Stupeň I - do 1,5 cm;
II stupeň - 1,5 - 3,0 cm;
III. Stupeň - 3 cm alebo viac.

Kombinovaný typ prietrže sa vyskytuje, keď je jedna časť prietrže lokalizovaná v slabinách a druhá je premiestnená do mieška. V tomto prípade sú príznakmi zväčšené semenník a nádor na druhej strane v inguinálnom záhybe.

Pri hmate herniálneho vaku je cítiť hustý, elastický obsah, pri kašli alebo námahe cíti pacient tras. Veľkosť bilaterálnej prietrže sa mení pri zmene polohy tela alebo zmene aktivity.

Pacienti, ktorí sa rozliali do podbruška, vnímajú bilaterálnu prietrž.

Črevná dysfunkcia, porucha močového systému, reprodukčné poruchy atď..

Dvojstranné ošetrenie prietrže

Kýla je odstránená chirurgicky. Terapia sa používa na kontraindikácie chirurgického zákroku..

Z použitých terapeutických metód

 • združenie, postupy FT;
 • rehabilitácia;
 • obväz.

V počiatočných štádiách sa má bilaterálna hernia pacientov odstrániť chirurgicky kvôli vážnym rizikám zovretia a nekrózy vaječníkov. Tieto faktory sa často vyvíjajú asymptomaticky..

Pri formovaní plastovej prietrže sa obsah vaku nastaví, prišije a spevní. Steny inguinálnej kanady sú zosilnené telesnými tkanivami (napnutá hernioplastika) alebo hemoptickými syntetickými sieťovými endoprotézami (napnutá hernioplastika). Výhodou implantátov je zabránenie napínaniu tkaniva a zníženie rizika komplikácií. Stehy sa odstránia asi po týždni..

Pri laparoskopii sa chirurgický zákrok vykonáva punkciou v prednej brušnej stene pod kontrolou mikrokamer. V porovnaní s otvoreným chirurgickým zákrokom na oboch stranách je laparoskopický chirurgický zákrok pre pacientov v ranom pooperačnom období omnoho ľahší, pretože pooperačné švy neexistujú.

Náklady na bilaterálnu operáciu sa líšia od jednostranných iba v nákladoch na druhý implantát, všetko ostatné - prípravy, vybavenie a manipulácia sú rovnaké..

Pri všetkých operáciách je anestézia rovnaká, mení sa iba jej trvanie.

klasifikácia

Vyskytuje sa pravostranná tříslová prietrž
1. rovné, šikmé, slabé a slabé;
2. vrodené / získané;
3. zdržanlivý / nespútaný.

Šikmé kýlové prietrže sa delia na vrodené a získané. Vrodená forma v štádiu semenníka zostupu v období vnútromaternicového vývoja. Pravouhlou šikmou inguinálnou prietržou je bežný prípad, keď pravé semenník zostupuje do šourku za druhé a ťahá sa pozdĺž časti pobrušnice..

Objaví sa vrecko so sklonom k ​​zarastaniu. Niekedy zostáva otvorená a do nej sa dostanú vnútorné orgány. Kýla u detí je diagnostikovaná jednoducho. Výduchy sú definované pri plaču alebo kašľaní detí..
Priame trieslové kýly - získané. Väčšinou diagnostikované u školákov. Obsah herniálneho vaku sa nachádza pri trieslovom kanáli.
Pri hernii s pravou borovicou sa herniálny obsah zníži do mieška. Formulár je presný oválny, zväčšuje sa veľkosť mieška vpravo.

Liečba priamej ingvinálnej prietrže

Taktika liečenia priamej hernie je

 • odstránenie chronického kašľa;
 • odstránenie zápchy;
 • odmietnutie fyzickej aktivity;
 • posilňovanie brušných svalov.

Ako predpísal chirurg, obväz sa používa na ochranu prietrže pred zatlačením, zväčšením veľkosti, znížením tlaku na ranu a rovnomerným rozdelením tlaku v pobrušnici..

V zložitých prípadoch sa hernioplastika vykonáva na zaručené výsledky liečby..

1. Chirurgia rieši väčšinu problémov s kýlami. Komplikácie sú však možné aj pri jednoduchých a zručných operáciách..
2. Vrátane - v dôsledku individuálnych charakteristík tela. Napríklad pacient má poškodené nervové vlákna.

Tiež nájdené
1. Vývoj infekcie počas chirurgického zákroku je eliminovaný antibiotickou liečbou;
2. relaps kýly v dôsledku porušenia podmienok pooperačnej rehabilitácie pacientmi;
3. kvapka semenníka (hydrocele), odstránená opakovaným chirurgickým zákrokom;
4. Krvácanie v dôsledku perforácie plavidla počas zošívania sa eliminuje stláčaním poškodenej nádoby;
5. Je predpísaný vývoj krvných zrazenín v žíl dolných končatín;
6. Perforácia časti čreva prietrž;
7. Poranenie spermatickej šnúry počas odstraňovania prietrže, pri bandáži alebo plastickej chirurgii. Porušuje spermatogenézu.

Niektoré komplikácie sú spôsobené pacientom, ktorý počas rehabilitácie ignoruje odporúčania a stretnutia ošetrujúceho lekára. V pooperačnom období je dôležité pozorovať odpočinok bez akejkoľvek fyzickej aktivity. Fazuľa, sladkosti a určité druhy ovocia by mali byť vo vašej strave obmedzené, aby sa zabránilo nadúvaniu..

Po operácii inguinálnej kýly je pacient nejaký čas v nemocnici. Načasovanie zotavenia závisí od typu operácie, veku pacienta, jeho zloženia, životného štýlu, stravy atď..

Každá operácia je invázia, deštrukcia spojivových tkanív a šok z tela. Telo prevádza operácie v závislosti od svojich vlastných zdrojov a zručnosti chirurgov. Sú možné prípady rýchlej rehabilitácie a rozvoja komplikácií.

Nepriaznivé príčiny:

1. vývoj infekcií počas hojenia rán;
2. nedodržiavanie odporúčaní lekára pacientom v pooperačnom období;

Chirurgický zákrok na odstránenie ingínovej prietrže je niekedy komplikovaný potlačením stehu s rozvojom bolesti a zvýšením telesnej teploty. Čírenie rany zvyšuje pravdepodobnosť recidívy. Vyhnite sa tomu opatrným ošetrovaním rán lekármi..

Trvanie obdobia rehabilitácie
Zotavenie po operácii trieslovej kýly závisí od typu anestézie.
S miestom anestézie telo rýchlo získa späť svoju silu. Je možné prepustiť pacienta z laparoskopického oddelenia po niekoľkých hodinách (budete musieť ísť do nemocnice na obväzy).
Pri celkovej anestézii sa telo zotavuje na niekoľko dní. Ak nie je žiadna bolesť a komplikácie, pacient je prepustený nasledujúci deň.
Počas obdobia ambulancie (asi týždeň) je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku a špeciálna diéta. Vyžaduje sa pravidelná lekárska návšteva. Ak po operácii odstránenia ingínovej kýly vzniknú komplikácie, upraví sa taktika liečby. V ambulantnom období je fyzická aktivita vylúčená. V budúcnosti sa pacientovi predpisujú špeciálne komplexy rehabilitačných cvičení.

Funkcie rehabilitačného obdobia
Po operácii sa pacient môže pohybovať niekoľko hodín. Bolesť odlišnej povahy v oblasti brucha a oblasti spoja je povolená. Je to v poriadku, bolesť neskôr zmizne.
Operácia sa vykonáva ráno, vykonáva sa večerné obliekanie. Možno výskyt výtoku z rán. Po odstránení slabinovej prietrže sa obväzy uskutočňujú denne. Po dobu dvoch až troch týždňov nie je povolená žiadna fyzická aktivita.

Pooperačné šitie
Pacientovi sa môže poskytnúť obväz ako pomôcka na obnovenie fyzickej aktivity..
Strava sa skladá z ľahkých, huňatých jedál, ktoré zabraňujú hnačke, zápche a nadúvaniu. Výživa je správne vyvážená. Odporúča sa pravidelné jedlo v malých porciách, najlepšie 4-5 krát denne..

Dôležitou podmienkou rehabilitácie je doplnenie tela bielkovinami. Podľa menovania odborníka na výživu sú v ponuke jedlá z rýb, kuracieho mäsa, pohánky, nízkotučného tvarohu a mlieka.

Na pravidelné pohyby čriev je potrebné veľa rastlinných vlákien. Ide o varenú a dusenú zeleninu, ovocie a obilniny. Cestoviny, múka a cukrovinky sú obmedzené. Telo potrebuje veľa zelene. Mnoho stopových prvkov potrebných na hojenie rán obsahuje petržlen, cibuľu a kôpr..

Cvičenie obmedzenia
Dva mesiace nemôžu zdvíhať závažia väčšie ako 5 kg. Beh, pretekanie, ohýbanie a sústruženie sú obmedzené. V prvom týždni sa odporúča abstinencia od sexuálneho styku, aby sa zabránilo prasknutiu švov, opuchu semenníkov a rozvoju hematómov. Otázky mobility sa riešia cvičením. Najskôr sa uskutočnia dychové a regeneračné cvičenia, potom sa postupne zvyšuje zaťaženie brušných svalov. Vylepšená pooperačná jazva s rozvojom brušných svalov.

Chirurgická liečba slabinovej prietrže

Inguinálna kýla je patologický výstup častí vnútorných orgánov za jej prirodzenú polohu prostredníctvom oslabených väzov v svalovej stene. Toto ochorenie je často sprevádzané mnohými komplikáciami a jediným spôsobom liečby, ktorý dokáže napraviť situáciu, je operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže..

Indikácie a kontraindikácie pre chirurgický zákrok

Indikácia operácie je prítomnosť kýly samotnej. Bez ohľadu na veľkosť a typ patológie je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok, pretože to je jediný spôsob, ako sa úplne zbaviť choroby.

Vo formáciách, ktoré sú dobre upravené, nespôsobujú zápal a silnú bolesť, sa intervencia vykonáva plánovaným spôsobom. Pacient je kompletne vyšetrený, vyberie sa vhodný čas na hospitalizáciu a potom začne pracovať.

V prípadoch, keď choroba spôsobuje komplikácie vo forme porušenia, sa operácia ingvinálnej prietrže uskutoční v prípade núdze okamžite po stanovení diagnózy..

Nasledujúce stavy pacienta môžu byť kontraindikáciou pri chirurgických zákrokoch, vrátane laparoskopických, plánovaných zásahov:

 • zvýšenie teploty;
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • dekompenzovaný diabetes mellitus;
 • nedostatočná zrážateľnosť krvi;
 • infarkt myokardu;
 • vek.

V prípade urgentného chirurgického zákroku sa kontraindikácie nezohľadňujú, pretože prietrž predstavuje ohrozenie života pacienta.

Prečo je potrebný chirurgický zákrok

Odstránenie ingvinálnej prietrže sa uskutoční aj v prípadoch, keď si pacient nesťažuje. To platí najmä pre dojčatá alebo novorodencov. Nebezpečenstvo choroby spočíva v tom, že komplikácie sa môžu kedykoľvek vyvinúť a spôsobiť vážne poškodenie dospelému a dieťaťu.

 1. Neschopnosť opraviť prietrž. Medzi bočnými stenami herniového vaku a orgánmi sa objavujú adhézie, ktoré bránia oprave prietrže.
 2. Príznaky zápalového procesu. V dôsledku patológie sa môžu časti orgánov, ktoré presahujú obvyklé umiestnenie, zapáliť a ublížiť.
 3. Koprostáza je jednou z odrôd črevnej obštrukcie. Pri stláčaní slučiek čreva dochádza k hromadeniu výkalov. Pacient nemôže ísť na záchod kvôli črevnej obštrukcii.
 4. Porušenie. Najnebezpečnejšou komplikáciou je porušenie častí vnútorných orgánov, čo vedie k smrti upchatých oblastí v dôsledku stlačenia krvných ciev..

Napriek ohrozeniu zdravia pacienta sa v prípade komplikácií vykonáva núdzová operácia.

Príprava na operáciu

Plánované činnosti si vyžadujú dodržiavanie určitých opatrení a starostlivú prípravu. Po stanovení diagnózy sa pacientovi odporúča ísť do nemocnice a vykonať potrebné testy. Aby sa predišlo kontraindikáciám, pacient sa podrobí všeobecnému vyšetreniu, ktoré vyžaduje elektrokardiografiu, ultrazvuk a počítačovú tomografiu. Uistite sa, že vykonať štúdiu krvi a moču.

Pred nasledujúcou operáciou sa odporúča pacientovi dodržať špeciálnu diétu, nejesť pred operáciou, toľko hodín, ako Vám lekár odporučí. A to je len to - 8 hodín. Črevá sa očistia klystýrom, močový mechúr je tiež prázdny.

Druhy operácií

Operácia sa uskutočňuje podľa niekoľkých metód. Každá z nich sa odlišuje technikou a závisí od objemu chirurgického zákroku. Všetky metódy sú rozdelené na napätie (pomocou vlastných tkanív pacienta), netenzovú hernioplastiku (vyžaduje inštaláciu špeciálnej sieťky), kombinovaný pohľad.

Lichtenštajnská metóda

Lichtenštajnská metóda je jedným z najbežnejších typov beznapäťovej hernioplastiky. Táto metóda chirurgického zákroku sa často používa v modernej lekárskej praxi. Počas operácie chirurg používa špeciálne kompozitné siete, ktoré vám umožňujú opustiť napätie tkanív. Tento postup sa vyznačuje jednoduchosťou a minimálnym počtom relapsov po zákroku, pretože pri endoprotéze ôk je otvor kýlovej brány úplne zablokovaný..

Medzi jeho výhody patrí:

 • malý počet opakovaných prípadov (nie viac ako 4-5%);
 • krátke obdobie rehabilitácie;
 • nedostatok silnej bolesti;
 • použitie lokálnej anestézie;
 • ľahká implementácia.

Nevýhody operácie zahŕňajú riziko poškodenia nervových zakončení, rozvoj chronickej bolesti. U mužov sa môže vyvinúť prostatitída..

Napriek možným komplikáciám sa lichtenštajnská chirurgia považuje za účinnú a relatívne bezpečnú metódu liečby slabinových hernií.

Endoskopická hernioplastika

Inguinálna prietrž pomocou tejto metódy sa odstráni pomocou špeciálnych nástrojov. V pupočnej oblasti, cez ktorú sa laparoskop vkladá do pobrušnice (najčastejšie pod menom výrobcu - covidien), sa urobí malý vpich, pomocou ktorého môže lekár sledovať operáciu. Prostredníctvom ďalších 2 vpichov sa zavádzajú manipulátory, pomocou ktorých sa črevná slučka nastaví pomocou slabinovej prietrže a operácia sa vykonáva pomocou sieťky, čím sa posilní hernálny otvor.

Medzi výhody technológie treba uviesť:

 • nedostatok jaziev;
 • minimálny počet komplikácií;
 • rýchle uzdravenie;
 • nízka pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení.

Medzi nevýhody patrí vysoká cena liečby, dlhá fronta na kvótu na povinné zdravotné poistenie, vývoj alergií na lieky používané na chirurgický zákrok a zlá tolerancia k anestézii..

Mayo Plastic

Tento typ liečby sa týka metód napínania, používa sa hlavne na tvorbu malých hernií. Výber anestézie závisí od veľkosti prietrže. Pri malých rozmeroch má anestézia lokálny charakter, väčšie výčnelky sa operujú v celkovej anestézii.

Plastická chirurgia Mayo spočíva v redukcii hernálnych brán aplikáciou a prešívaním pacientových vlastných tkanív bez použitia implantátu. Svalové svalstvo sa aplikuje tak, aby počas pohybu tkaniva bolo čo najmenšie napätie.

Liečba s použitím tejto techniky je dobre tolerovaná pacientmi, najmä ženami a pediatrickými pacientmi. Tento spôsob je jednoduchý na vykonanie, vďaka čomu je použitie plastu Mayo bežne používanou metódou chirurgického zákroku na zbavenie sa slabinových prietrží..

Operácia Sapezhko

Je potrebné urobiť dva výrezy, ktorými musíte odstrániť slučku čreva do brušnej dutiny. Technika sprísnenia hernálneho otvoru spočíva v aplikácii nodálnych alebo U-stehov, vďaka ktorým je možné dosiahnuť aponeurotické zdvojenie brušnej steny..

Možné komplikácie

Po inguinálnej operácii prietrže, ako aj po iných typoch chirurgických zákrokov sa môžu vyskytnúť komplikácie. Najčastejšie sa vyskytujú tieto vedľajšie účinky:

 1. hematóm.
 2. Poškodenie spermatických kordov, ktoré môže spôsobiť také vážne porušenia, že sa vyvinie atrofia nádoru alebo semenníkov.
 3. Poranenie ciev.
 4. Poškodenie femorálneho nervu, po ktorom môže byť ľavá alebo pravá noha znecitlivená v závislosti od strany chirurgického zákroku..
 5. V dôsledku zápalového opuchu dochádza k pomalému hojeniu rán.
 6. Kvapalina semenníkov, ktorá porušuje odtok žilovej krvi z miešku.
 7. recidíva.

Aby sa vylúčili komplikácie a aby sa predišlo vážnym zdravotným problémom, odporúča sa pacientovi po operácii odstrániť prietržovú prietrž v nemocnici pod prísnym dohľadom zdravotníckych pracovníkov. Nemocenská dovolenka môže trvať maximálne. Postavenie je povolené v deň chirurgického zákroku, aby bolo možné znížiť riziko adhézií..

Dĺžka rehabilitačného obdobia a rýchlosť zotavenia závisia od charakteristík priebehu choroby a spôsobu chirurgického zákroku..

Rehabilitácia

Operácia s trieslovkou prietrže vyžaduje rehabilitačné obdobie spočívajúce v sledovaní stavu pacienta, používaní liekov na odstránenie komplikácií a pozorovaní diéty..

Pooperačné obdobie po odstránení inguinálnej hernie a jeho trvanie závisí od typu anestézie a od priebehu samotnej operácie. Pri použití lokálnej anestézie trvá rehabilitácia menej času. Po 3-4 hodinách môže človek opustiť nemocnicu, ale včas podstúpi preventívne vyšetrenie švov a obväzov. O týždeň neskôr môžete viesť vozidlo. Zdvíhajte závažia (nad 5 kg) - dva mesiace po operácii.

Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšie obdobie pobytu pacienta v nemocnici, toto obdobie môže byť od 1 do 3 dní. Ak osoba nemá žiadne komplikácie a syndróm bolesti nie je intenzívny, má pacient povolené opustiť nemocnicu.

Odporúčania pre pacienta počas obdobia zotavenia

Pooperačné obdobie po slabinovej prietrži vyžaduje implementáciu odporúčaní, ktoré pomáhajú eliminovať vývoj komplikácií a divergenciu švov. Na tento účel sa pacientovi odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 • použitie obväzov - umožnite tkanivám udržať sa po operácii, posilnite brušné svaly, najmä ak je chorým dieťaťom, pre ktoré neexistuje žiadna norma fyzickej aktivity;
 • okrem fyzickej aktivity a vzpierania;
 • včasná zmena obväzu, návšteva kliniky v stanovenom čase;
 • diéta - je vhodné jesť stráviteľné jedlo.

Je povolené postupne sa vracať k fyzickej aktivite, s plynulým zvyšovaním záťaže. Pre ľudí, ktorí sa venujú športu, aktívnym aktivitám, môže obliekanie trvať šesť mesiacov.

Úloha výživy počas rehabilitácie

Aby inguinálna prietrž po operácii nespôsobovala komplikácie, mala by sa na obnovenie sily a posilnenie imunity prijať správna výživa..

Prvé jedlo je povolené po 6 až 8 hodinách po operácii. Výrobky by mali byť ľahké a nízkokalorické. Pre najrýchlejšiu regeneráciu sa odporúča jesť potraviny bohaté na bielkoviny (tvaroh s nízkym obsahom tuku, varené kurča, mlieko, vajcia, riečne ryby)..

Je dôležité vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré podporujú nadmernú tvorbu plynu. Pacient by mal odmietnuť strukoviny, všetky druhy kapusty, mrkvu, zeler, huby. Nejedzte mrkvu, jablká, banány. Zakázané alkoholické a sýtené nápoje.

Je lepšie jesť jedlo po malých dávkach, aby nedošlo k prejedaniu. Vyvážená strava pomôže predísť nežiaducim následkom, ako je napríklad plynatosť - keď sa začnú vrieť črevá, zápcha a iné poruchy trávenia, čo je počas regenerácie po operácii mimoriadne nežiaduce.

Akýkoľvek chirurgický zákrok je pre telo veľmi stresujúci. Správna voľba metodiky, implementácia všetkých potrebných odporúčaní počas rehabilitačného obdobia, odmietnutie zlých návykov a diéty pomôže rýchlo zvládnuť chorobu a odstrániť komplikácie po operácii..

Mužská operácia brušnej prietrže

Inguinálna hernia je vyčnievanie pobrušnice a orgánov brušnej dutiny za brušnú dutinu do podkožnej vrstvy trieslového kanálika. Toto ochorenie je bežné u mužov a zaujíma vedúce postavenie medzi všetkými takýmito patologickými zmenami v tejto oblasti tela..

Druhy patológie

Najbežnejšími problémami sú tiež iné typy hernií: pupočníkové, brušné, bráničné a femorálne. U mužov má inguinálna hernia tendenciu upadať do mieška. Typy slabinových hernií:

 • Priama kýla opúšťa dno kanála. Jej cesta prechádza cez slabinový kanál okolo spermatickej šnúry.
 • Šikmou prietržou vystupuje cez trieslovinový prsteň. Po ceste prechádza spermatická šnúra kanálikom do slabín.

Prečo sa choroba vyskytuje??

Existuje niekoľko faktorov, ktoré spôsobujú výskyt slabinovej prietrže:

 • Predispozičné faktory. To znamená, že človek má „podmienky“ na jej výskyt:
  • Dedičná slabosť spojivového tkaniva v stenách pobrušnice.
  • Rozšírené vnútorné a vonkajšie "brány" trieslovinového kanála z genetického dôvodu.
  • Ak fyzická aktivita chýba alebo je znížená, nastáva svalová atrofia, ktorá vedie k chorobe.
 • Výrobné faktory. V takomto prípade sa vo vnútri pobrušnice vytvorí zvýšený tlak:
  • Nadmerná fyzická aktivita, najmä zdvíhanie ťažkých predmetov, vyvoláva výskyt slabinovej prietrže.
  • Chronický kašeľ.
  • Chronická zápcha.
  • Neustále silné napätie stien brušnej dutiny. (Choroby z povolania hýbateľov, dúchadiel a ostatných pracovníkov).

Dôležité! Ak je práca spojená s brušným napätím, pokúste sa nepracovať a nepočúvať svoje telo.

Príznaky a diagnostika slabiny prietrže

Hlavným príznakom choroby je tvorba herniálneho vaku v oblasti trieslovín. Nadúvanie sa môže objaviť na pravej alebo ľavej strane, vo výnimočných prípadoch. Priemerná inguinálna kýla má veľkosť 1 až 5 cm. V ranom štádiu vývoja sa deteguje iba vtedy, keď sa svaly stiahnu a jej veľkosť je asi 3 cm. Kýla má však tendenciu sa rozvíjať, preto môže dosiahnuť veľké veľkosti približne 10 cm..

Medzi ďalšie príznaky slabinovej prietrže u človeka patria:

 • Ťažkosti a pálenie v bruchu.
 • Po fyzickej námahe sa objaví bolesť v oblasti choroby.
 • Pohodlie pri chôdzi.
 • Zriedkavo sa slabina prietrže prejavuje závratmi a zvracaním..

Ak sa tieto príznaky objavia, mali by ste okamžite kontaktovať chirurga.

Diagnóza sa stanoví po vyšetrení a inštalácii klinického obrazu o stave pacienta. Ak má lekár pochybnosti, vymenuje ultrazvukové vyšetrenie. Ak sa u človeka vyvinie ingínová prietrž bez komplikácií, nemá to žiadny vplyv na vykonávanie laboratórnych testov.

Inguinálna hernia je diagnostikovaná vo zvislej polohe, ako aj vtedy, keď pacient napína brušné svaly. V polohe na chrbte nie je viditeľná ingvinická prietrž. Počas búšenia srdca nevytvára bolestivé pocity, jeho konzistencia je mäkká a elastická, ľahko sa vkladá späť do brušnej dutiny..

Inguinálna kýla sa nedá vyliečiť konzervatívnymi metódami, preto je chorému predpísaná operácia na jeho odstránenie. Ak takáto porucha nie je zdrojom bolesti a nepohodlia, potom sa chirurgický zákrok na určitý čas odloží. Je však potrebné si uvedomiť, že prietrž sa môže zhoršiť, čo môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • V dôsledku tvorby adhézií je nemožné premiestniť ho do brušnej dutiny.
 • Zvieranie časti orgánu (močového mechúra, vaječníkov, omentum alebo čreva) v herniálnom kruhu, čo vedie k nekróze (nekróze) tkaniva postihnutého orgánu..
 • Obštrukcia čreva alebo narušenie črevnej priechodnosti v dôsledku stlačenia slučky pri výstupe z kýlovej brány.
 • Testikulárny zápal.

Tieto komplikácie, ktoré sa vyskytnú, vyžadujú pohotovostný chirurgický zákrok. Čím dlhšie odložíte návštevu chirurga, tým ťažšia bude operácia.

Príprava na operáciu

Hnačka u mužov sa operatívne odstráni po prijatí prípravných opatrení, medzi ktoré patrí:

 1. Laboratórne vyšetrenie (všeobecná analýza moču a krvi, koagulogram, LHC).
 2. Ultrazvuk a EKG.
 3. Vyšetrenie na choroby prechádzajúce do chronickej formy.
 4. Objasnenie názvov liekov užívaných pacientom.
 5. Odmietnutie zlých návykov 2 - 3 týždne pred plánovanou operáciou.
 6. 8 hodín pred operáciou, vylúčenie potravy.
 7. Čistenie čriev klystýrom.

Dôležité! Je potrebné poskytnúť ošetrujúcemu lekárovi úplné informácie o všetkých liekoch užívaných, aby sa predišlo komplikáciám počas operácie.

Chirurgia a hernioplastika

Chirurgický zákrok spôsobený pri slabinovej prietrži u mužov sa vykonáva pomocou endoskopu, vďaka čomu je rehabilitačné obdobie výrazne skrátené.

Dnes sa tkanivové zlomeniny nevykonávajú, namiesto nich sa laparoskopicky vykonávajú tri punkcie. Cez nich sa zavádzajú špeciálne nástroje, ktoré odrezávajú herniálny vak. Tieto manipulácie takmer nepoškodzujú pokožku brucha, ani brušné svaly, čím znižujú bolesť takmer na nulu. Potom lekári vykonajú zosilnenie stien brušnej dutiny.

Hernioplastika sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

V prvom klasickom prípade chirurgického zákroku sa diery, ktoré pacient získal počas punkcií počas operácie, uzavrú utiahnutím tkaniva a prešitím (podľa Schouldisovej metódy)..

Ďalšia metóda je založená na použití syntetických materiálov, ktoré preukázali dobré výsledky pri interakcii s telom. Plast podľa Lichtenštajnska sa vykonáva lemovaním špeciálnej polypropylénovej sieťoviny..

Ako dlho trvá operácia?

Chirurgia na odstránenie prietrže trvá menej ako hodinu, z tohto dôvodu sú komplikácie po celkovej anestézii minimalizované. Nedávno však existovala tendencia vykonávať chirurgický zákrok na odstránenie herniálneho vaku u človeka lokálnou anestéziou, ak pacient netoleruje celkovú anestéziu..

Možné pooperačné účinky

Hernioplastika neprechádza bez stopy, ako aj pri iných chirurgických zákrokoch. Vzhľadom k tomu, v priebehu toho, aj keď trochu, ale stále spojivového tkaniva je zničená.

Každý organizmus je individuálny, preto sú komplikácie po operáciách rôzne. Existujú tiež faktory, ktoré bránia procesu obnovy..

Závažné následky chirurgického zákroku na odstránenie inguinálneho vaku u človeka sú také javy:

 • Infekčné poškodenie rany.
 • Porušenie integrity spermatickej šnúry v dôsledku nedbanlivosti alebo neskúsenosti lekára. Takáto komplikácia je spojená s porušením hormonálneho a spermatogénneho pozadia, čo vedie k atrofii semenníkov a neplodnosti..
 • Porušenie integrity tkanív čriev a močového mechúra.
 • Neaktívni a starší ľudia môžu mať trombózu holennej žily.
 • Poškodenie bedrového kĺbu.
 • Vzhľad kvapkavý.
 • Ak je pooperačný režim narušený, dochádza k opakovanej inguinálnej hernii..
 • hematóm.
 • V dôsledku porušenia pooperačného režimu sa môže objaviť opakujúca sa prietrž.

V súvislosti s možnými dôsledkami odstránenia prietrže je potrebné prísne dodržiavať režim predpísaný lekárom, riadiť sa jeho odporúčaniami a dodržiavať predpísanú špeciálnu diétu. Iba v tomto prípade lekári dávajú optimistickú predpoveď na skoré zotavenie.

Ak sú splnené všetky podmienky, bude pooperačné rehabilitačné obdobie závisieť od anestézie, typu chirurgického zákroku a nemocnice.

Ak bola vykonaná lokálna anestézia, pacient bude môcť opustiť nemocnicu niekoľko hodín po operácii. Niektoré kliniky predpisujú pacienta nasledujúci deň alebo dva, aby sa poistili.

Celková anestézia spočíva v tom, že pacient zostáva na klinike najmenej dva dni.

Endoskopická plastická chirurgia odloží pacienta v nemocnici o 2-3 dni. Operácia s rezmi bude trvať 1 deň, obštrukčná hernioplastika bude vyžadovať niekoľko hodín.

V ambulantnom období po hernioplastike, ktorá trvá 9 dní, je pacient šitý.

Diéta po operácii

Počas obdobia regenerácie je potrebné brať len tekuté jedlo, v malých dávkach a pomaly. Musíte jesť 4 krát denne, existujú potraviny bohaté na bielkoviny. Keďže ide o „stavebný materiál“ tela, doba zotavenia bude omnoho rýchlejšia. Mnoho bielkovín obsahuje tieto potraviny:

 • Beztukový tvaroh a mlieko.
 • Kuracie mäso.
 • ryby.
 • vajíčka.
 • pohánka.

Niektoré potraviny, ktoré spôsobujú fermentáciu v črevách a narušujú jej funkciu, by sa mali vylúčiť. Napríklad nejedzte sladké jedlá, mliečne výrobky. Lekár predpíše stravu, musí sa dodržiavať, aby sa predišlo komplikáciám.

Počas obdobia regenerácie by ste nemali piť alkohol a fajčiť. Namiesto kávy pite čaj alebo čakanku. Kyslé dary prírody sú nežiaduce. Sýtené nápoje sú tiež zakázané..

Regeneračné cvičenia

Počas rehabilitačného obdobia je zakázaná ťažká fyzická aktivita, ale nemôžete odmietnuť pohyb. Preto sa oplatí robiť ranné cvičenia alebo vykonávať sériu regeneračných cvičení zameraných na stimuláciu brušných svalov a brušnej dutiny, ktoré pomáhajú telu obnoviť tón..

Najbežnejšie sú:

 1. Na podlahovú podložku si ľahnite na chrbát. Ruky ležia pozdĺž tela. Rovné nohy sa musia zdvíhať o 45 stupňov a mali by sa vykonávať pohyby „nožnice“, striedavo prechádzajú cez nohy. V rovnakej polohe vykonajte „bicykel“ a predstavte si, že ho šliapate.
 2. Stojace na všetkých štyroch, striedavo zdvihnite nohy.
 3. V ležiacej polohe na pravej strane zdvihnite pravú ľavú nohu nahor, otočte druhú stranu, vykonajte cvičenie podobne ako pravá noha.
 4. Nohy od seba sú od seba vzdialené, začnite dřepať. Nie je potrebné vykonávať drepy na podlahu, spúšťajte sa, ako len môžete. Potom urobte niekoľko push upov. Môžu sa kľačať.

Tieto cvičenia sa musia vykonávať pravidelne, pričom je dôležité monitorovať pohodu. Nemalo by sa objaviť nepohodlie a bolesť. Zvyšujte počet opakovaní každý deň. Keď sa celkový stav zlepšuje, do tohto komplexu môžu byť zahrnuté ďalšie cvičenia.

Pred začatím takejto fyzickej námahy by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Nepokúšajte sa vykonávať všetky cvičenia komplexu, pretože takéto nadmerné zaťaženie môže mať nepriaznivý vplyv na telo a viesť k komplikáciám. Lekári zvyčajne predpisujú podobnú gymnastiku po 3 týždňoch po operácii.

Vďaka včasnej návšteve chirurga a splneniu všetkých pooperačných predpisov, ktoré sú potrebné na úplné uzdravenie tela, sa teda človek rýchlo vráti do normálneho životného štýlu..

Chirurgická operácia kýly: indikácie, metódy, rehabilitácia

Kýla je odchod orgánov alebo ich častí z ich obvyklého umiestnenia cez slabé miesta vo svalovej stene.

Najčastejším typom brušnej prietrže je hnačka (65 - 80% z celkového počtu hernií). Toto je výstup slučiek čreva, omentum, menej často - močový mechúr vnútorným alebo vonkajším otvorom ingvinálneho kanála. Inguinálny kanál je tunel dlhý asi 4,5 cm v šikmom smere, cez ktorý spermatická šnúra u mužov a guľatý väz maternice u žien opúšťajú brušnú dutinu. U mužov sa vyskytuje viac ako 90% všetkých slabinových hernií.

Inguinálne kýly sú:

 • Rovný a šikmý (šikmá prietrž vedie šikmo pozdĺž trieslového kanála, priama vedie priamo do vonkajšieho otvoru),
 • Získané a vrodené,
 • Nekomplikované a komplikované.

Obsah prietrže je v herniálnom vaku (parietálny list pobrušnice).

10 až 15% všetkých operácií v chirurgických nemocniciach sú operácie pri slabinách.

Indikácie pre operáciu s trieslovkou prietrže

Prítomnosť prietrže je už indikáciou na jej rýchle odstránenie. Napriek navrhovaným mnohým konzervatívnym metódam je úplné odstránenie prietrže možné iba chirurgicky.

Preto, ak je diagnostikovaná „ingínová prietrž“, pacientovi sa zvyčajne ponúkne okamžité chirurgické odstránenie plánovaným spôsobom.

Je zrejmé, že v prvom rade sa navrhuje pôsobiť na kýly, ktoré sa prejavujú určitými nepríjemnými príznakmi: bolesť, zápcha, nadúvanie, nepohodlie, ako aj nevedená kýla.

Ale aj keď kýla sa neobťažuje alebo nepohodlie vôbec, otázka operácie je len otázkou času. Skôr alebo neskôr je stále potrebné rozhodnúť..

Prečo potrebujete operovať kýlu, aj keď neexistujú žiadne sťažnosti?

Prítomnosť prietrže v tele je časovaná bomba. Je plná vývoja rôznych komplikácií, ktoré sa môžu vyvíjať postupne alebo akútne.

Hernia Komplikácie:

 1. Invalidita. Je to spôsobené tvorbou adhézií medzi herniálnym vakom a orgánom v ňom umiestneným. Kýla prestane voľne odpočívať na svojom mieste. Táto komplikácia nie je akútna a je predmetom chirurgického zákroku plánovaným spôsobom, ale prispieva k rozvoju ďalších hroznejších komplikácií..
 2. zápal.
 3. Koprostáza - vyskytuje sa, keď sa v hernálnom vaku objavia slučky hrubého čreva. S hromadením výkalov v nich je možné črevné upchatie.
 4. Porušenie je najnebezpečnejšou komplikáciou prietrže. Vyvíja sa kompresiou v herniálnych bránach orgánov spolu s cievami, ktoré ich zásobujú, a vývojom nekrózy..

S rozvojom komplikácií, ako je koprostáza, zápal, porušenie, sa zo zdravotných dôvodov vykonáva núdzová operácia. Núdzová prevádzka bez riadnej prípravy a vyšetrenia je vždy väčšie riziko ako plánovaný zásah.

Kontraindikácie pre odstránenie slabinovej prietrže

Stále existuje množstvo kontraindikácií, ktoré sú v podstate podobné kontraindikáciám všetkých plánovaných operácií. to:

 • Infekčné choroby.
 • Závažné dekompenzované chronické ochorenia (cukrovka, srdce, obličky, pečeň, zlyhanie dýchacích ciest, rakovina, choroby krvi).
 • Počas tehotenstva je nežiaduce pôsobiť na kýlu.
 • Relatívne kontraindikácie sú tiež veľmi vysoký vek a vysoká obezita (vysoké riziko komplikácií a relapsov)..

Základné princípy a štádiá hernie

Existujú dva hlavné spôsoby, ako odstrániť slabinovú prietrž:

Otvorená kýla sa odstráni vonkajším rezom brušnej steny priamo v mieste herniálneho výčnelku. Doteraz sa takáto operácia nazývala kýlová oprava, čo nie je úplne správne, pretože kýla nie je vyrezaná. Sadne si na svoje miesto. Hlavným cieľom operácie je šitie kýlnych brán a posilnenie (plastových) slabín. Preto sa v súčasnosti stále viac používa výraz „hernioplastika“.

Laparoskopický - prietrž sa odstraňuje „zvnútra“ pomocou laparoskopu vloženého malými punkciami do brušnej dutiny.

Hlavné fázy otvorenej metódy:

 1. anestézie.
 2. Incízia kože a aponeuróza pre prístup k prietrži.
 3. Oddelenie herniálneho výčnelku od okolitých tkanív.
 4. Disekcia prietrže kýly.
 5. Revízia obsahu, redukcia vnútorných orgánov do brušnej dutiny.
 6. Šitie ústia herniálneho vaku a jeho vyrezanie (v niektorých metódach je pahýľ ponechaný a tiež opravený).
 7. Uzávery prietrže prietrže.
 8. Posilnenie steny trieslového kanála.

anestézie

Výber anestézie na opravu prietrže závisí od štádia ochorenia, celkového zdravotného stavu pacienta a jeho preferencií. V každom prípade sa pri plánovaní operácie upozorňujú na nevýhody a výhody každého typu anestézie.

Hlavné typy anestézie používané pri operáciách prietrže:

 • Lokálna infiltračná anestézia.
 • Spinálna anestézia.
 • Celková anestézia.

Lokálnu anestéziu je možné ponúknuť pre malé začínajúce kýly, ako aj pre pacientov so sprievodnými chronickými ochoreniami, ktorí sa neodporúčajú pre celkovú anestéziu. Okrem toho má táto anestézia výhodu skrátenia pooperačného obdobia, čo platí najmä pre taktiku opravy ambulancie, ktorá sa v súčasnosti používa. Pri malých kýlach je niekedy potrebné namáhať pacienta, aby lepšie vyhľadal hernálny vak, preto je chirurg tiež lepší, keď je pacient pri vedomí.

Napriek existujúcim presvedčeniam, že operácie v 21. storočí by sa nemali vykonávať v rámci miestneho „zmrazenia“, je používanie lokálnych anestetík na opravu prietrže pomerne častým javom a v niektorých prípadoch je to prednosť nielen chirurgom, ale aj samotným pacientom, a to nielen v našej krajine. doma, ale aj v zahraničí.

Miechová anestézia je čoraz obľúbenejšou látkou na zmiernenie bolesti. Anestetika sa injektuje do miechového kanála a zakáže všetky citlivé nervové zakončenie v inervačnej zóne. Pacient je pri vedomí, ale necíti bolesť..

Všeobecná anestézia sa určite použije pri laparoskopických operáciách, ako aj pri veľkých kýlach zostupujúcich do mieška, komplikovaných prietržiach (nezavádzaných, obmedzených), prietrže u detí. Všeobecná anestézia je tiež preferovaná u príliš vzrušujúcich a emocionálnych jedincov s nízkym prahom citlivosti na bolesť.

Princípy moderných metód hernioplastiky

Hlavné etapy operácie odstraňovania prietrže sa prakticky dlho nezmenili. Iba posledná etapa (plast a vystuženie stien trieslového kanálika) v posledných desaťročiach získala mnoho rôznych modifikácií, niekedy skutočne revolučných, ktoré boli vynájdené s jediným cieľom - zabrániť rozvoju recidívy tříslovínovej kýly po ich odstránení..

Hernioplastika má asi sto možností. Niektoré z nich sú najbežnejšie (metóda Bassiniho, Kimbarovského, Martynova atď.). Každý chirurg zvyčajne používa svoju obľúbenú metódu..

Hernioplastika je napätie a napätie:

Napätý plast je zosilnenie stien zošitím alebo zdvojením steny trieslového kanálika s vlastnými tkanivami. Toto je sprevádzané tkanivovým napätím, ktoré vytvára ďalšiu traumatizáciu v chirurgickom poli, predlžuje pooperačné hojivé obdobie, zvyšuje bolesť po operácii a čo je najdôležitejšie, zvyšuje riziko recidívy prietrže (podľa rôznych zdrojov, od 6 do 10%).

Ťahová hernioplastika sa v súčasnosti vykonáva iba v 20% prípadov (hlavne u detí a žien), stále častejšie ju nenapínajú, to znamená plastové kýlové brány a steny trieslového kanála syntetickými materiálmi. Tieto protézy sa vyrábajú vo forme pletiva vyrobenej z polyesteru, polypropylénu a polytetrafluóretylénu. Tieto materiály sú inertné, trvanlivé, nespôsobujú alergie a aseptický zápal. Štruktúra ôk je potrebná, aby po inštalácii v oblasti prietrže slúžila ako rámec na klíčenie jej spojivovým tkanivom..

Po fáze redukcie prietrže a odstránení herniálneho vaku sa pod spermatickú šnúru umiestni chlopňa s veľkosťou ôk 6 × 8 cm a prišije sa do okolitých svalov a väzov. Po vyklíčení spojivového tkaniva do neho sa vytvorí duplikát zadnej steny trieslového kanálika, porovnateľný s pevnosťou ako aponeuróza..

Okrem spevnenia steny existujú aj spôsoby obštrukčnej hernioplastiky: vnútorný ingvinálny prsteň je, ako to bolo, blokovaný korkom vyrobeným z rovnakej polypropylénovej sieťoviny vo forme dáždnika alebo valca. Je tiež možná kombinácia týchto dvoch metód (obštrukčná metóda a vystuženie zadnej steny pomocou pletiva).

Výhody ľahkej hernioplastiky:

 1. Nízka miera recidívy (do 2%).
 2. Mierna bolesť.
 3. Môže sa vykonať ambulantne, v lokálnej anestézii.
 4. Skrátenie obdobia rehabilitácie.
 5. Komplexné vybavenie nie je potrebné, môže byť vykonané na akomkoľvek chirurgickom oddelení.

Endoskopická hernioplastika sa vykonáva nasledovne:

 • Prostredníctvom punkcie v pupku sa do brušnej dutiny vloží laparoskop, cez ktorý chirurg sleduje chirurgické pole..
 • Chirurgické manipulátory sa zavádzajú prostredníctvom niekoľkých ďalších vpichov.
 • Kýla sa upravuje pod kontrolou laparoskopu zvnútra brušnej dutiny.
 • Kýla je vystužená sieťovinou.

Existuje tiež technika na zavedenie endoskopu do predperitoneálneho priestoru a manipulácie nie z brušnej dutiny, ale medzi vrstvami brušnej steny bez rezania pobrušnice..

Laparoskopická metóda je pre pacientov mimoriadne atraktívna a má niekoľko výhod:

 1. Najkratšia doba na zotavenie,
 2. Nízka miera recidív,
 3. Možnosť fyzickej aktivity za pár dní,
 4. Vylúčené sú komplikácie otvorenej metódy, ako je poškodenie spermatickej šnúry a ileoinguinálneho nervu, pooperačná ortoepididymitída.

Malo by sa však poznamenať, že endoskopická hernioplastika je pomerne komplikovaná operácia, vyžaduje si nákladné vybavenie, vysoko kvalifikovaného chirurga, vykonáva sa iba v celkovej anestézii a na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa nevzťahuje na minimálne invazívne metódy. Takáto operácia teda nemá žiadne osobitné výhody v porovnaní s otvorenou hernioplastikou bez ťahu. Okrem toho je chirurgická niť po otvorenej operácii umiestnená v trieslovine a je takmer neviditeľná (pre mnohých pacientov je to relevantné)..

Pri výbere operácie sú tiež dôležité jej náklady. Hernioplastika otvoreného typu sa môže vykonávať bezplatne ako súčasť povinného zdravotného poistenia (spravidla bude potrebné čakať v rade niekoľko mesiacov). Na platených klinikách sa ceny za takúto operáciu pohybujú od 25 000 rubľov (otvorená metóda) do 90 tisíc (laparoskopická operácia). Cena závisí od typu anestézie, hodnotenia kliniky, kvality použitého implantátu, rozsahu zásahu, dĺžky pobytu v nemocnici..

Video: trieslová hernioplastika podľa Lichtenštajnska

Príprava na operáciu

Príprava na operáciu odstránenia trieslovej prietrže sa príliš nelíši od prípravy na iné operácie. Ide o plánovanú operáciu, preto sa o dátume jej vykonania rokuje vopred. Obzvlášť obéznym pacientom sa odporúča chudnúť..

 • Maximálne 10 dní pred operáciou je potrebné vykonať testy - všeobecné krvné testy, testy moču, biochemickú analýzu, koagulogram, EKG, fluorografiu, konzultácie s terapeutom a gynekológom pre ženy..
 • Maximálna korekcia chronických stavov, najmä tých, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku (kašeľ pri chronických bronchopulmonálnych ochoreniach, zápcha, problémy s močením adenómom prostaty)..
 • Rozsah chirurgického zákroku, výber anestézie sa prediskutujú s ošetrujúcim lekárom.
 • Ak pacient neustále užíva lieky na zníženie zrážanlivosti krvi (antikoagulanciá), musí sa zrušiť 5 dní pred operáciou.
 • Niekoľko dní pred operáciou sa odporúča jesť potraviny, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov (surová zelenina, ovocie, strukoviny, muffiny, sladkosti, hnedý chlieb, plnotučné mlieko, sýtené nápoje)..
 • V predvečer operácie - ľahká večera najneskôr do 18:00, večer klystírový klystír.
 • Ráno v deň operácie: nejesť, znova sa vykoná očistná klyzma, miesto chirurgického poľa sa oholí.
 • Pred operáciou vyprázdnite močový mechúr.
 • Premedikácia: 15 až 20 minút pred začiatkom operácie sa pacientovi podáva trankvilizér alebo narkotikum..

Pooperačné obdobie

Samotná operácia odstránenia prietrže trvá 30 minút až 1,5 hodiny, v závislosti od množstva zásahu.

 1. Po operácii sa odporúča odpočinok na 1-2 dni.
 2. Jedlo by malo byť ľahké, nespôsobuje kvasenie ani plyn.
 3. Chlad sa aplikuje na pooperačnú ranu.
 4. Na zabránenie infekcie môžu byť predpísané antibiotiká..
 5. Obväzy sa konajú denne.
 6. Švy sa odstránia 7. až 8. deň.

Niektoré kliniky ponúkajú ambulancie na kýly. Pacient ide domov buď nasledujúci deň (po celkovej anestézii) alebo po niekoľkých hodinách s lokálnou anestéziou. Nie je to však vždy bezpečné..

Rehabilitačné obdobie

Celá doba zotavenia po nekomplikovanom chirurgickom zákroku je priemerne 2 - 3 týždne. V tomto období:

 • Fyzické aktivity sú obmedzené, najmä zdvíhanie záťaže, nie je vítaný ani pasívny a sedavý spôsob života.
 • Niekedy sa odporúča nosiť špeciálny obväz..
 • Odporúčaná abstinencia.
 • Je potrebné zabrániť vzniku zápchy (pitie dostatočného množstva tekutiny, dodržiavanie vyváženej stravy s obsahom vlákniny, samomasírovanie čreva, pri prvých známkach zadržiavania stolice brať ľahké preháňadlá rastlín).

Vzpieranie sa odporúča obmedziť na 4-6 mesiacov po operácii. Preto, ak je toto povolanie spojené s ťažkou fyzickou prácou, je možné získať od lekárskej komisie osvedčenie o dočasnom zamestnaní pre iné zamestnanie..

Komplikácie po operácii

Akýkoľvek chirurgický zákrok je vždy spojený s rizikom pooperačných komplikácií, na ktoré je pacient vždy vopred upozornený, po čom podpíše súhlas s operáciou.

Možné komplikácie počas samotnej operácie:

 • Poškodenie spermatickej šnúry, ktoré môže viesť k podvýžive a atrofii semenníkov.
 • Poškodenie inguinálneho iliakálneho nervu (narušená citlivosť v inguinálnej oblasti).
 • Poškodenie vnútorných orgánov posuvnou prietržou.
 • Krvácajúci.

Včasné pooperačné komplikácie:

 1. Hnisanie v pooperačnej rane.
 2. Zápal pobrušnice s rozvojom peritonitídy.
 3. švy.
 4. Krvácajúci.
 5. Tvorba hematómu.
 6. Orchepididymitis (zápal semenníkov).
 7. Dropsy semenník.
 8. tromboflebitída.
 9. Zadržiavanie moču.

Neskoré komplikácie:

 • Vývoj relapsov (pooperačná prietrž).

Inguinálna kýla u detí

Intuinálna hernia u detí je v podstate vrodená (vždy šikmá) inguinálna hernia u chlapcov. U dievčat je táto patológia veľmi zriedkavá.

Vrodená kýla sa dá zistiť už u novonarodeného dieťaťa (najmä často u predčasne narodených detí a detí s inými malformáciami spôsobenými nedostatočným vývojom spojivového tkaniva) alebo sa prejavuje, keď dieťa rastie v každom veku..

Pomerne častou patológiou u detí je vrodená ingvinálno-bradlová hernia kombinovaná s kvapkami semenníkov..

Liečba slabinovej kýly u detí je tiež funkčná, pretože prietrž u detí je ešte náchylnejšia na porušenie ako u dospelých. U dojčiat môže byť plánovaná operácia oneskorená až do veku 7-8 mesiacov, niektorí lekári neodporúčajú prevádzkovať deti do 4 rokov. Pred chirurgickým zákrokom sa odporúča nosiť obväz a ak je to možné, obmedziť fyzický stres, ktorý zvyšuje vnútro-brušný tlak (u detí plače, kašeľ, zápcha).

Samotná operácia sa príliš nelíši od operácie u dospelých. Jediný bod: u detí sa chirurgická liečba vykonáva iba v celkovej anestézii. Laparoskopické odstránenie prietrže u detí je tiež rozšírené.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla bielej línie brucha je patologický proces, pri ktorom k výčnelku vnútorných orgánov brušnej dutiny dochádza pozdĺž stredovej čiary brucha. Šírka bielej čiary v normálnom stave je 1,5–2 cm a pod pupkom sa výrazne zužuje - do 0,2–0,3 cm.
U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
Je dôležité porozumieť príčinám bolesti pri cervikálnej osteochondróze, aby sa prijali potrebné opatrenia a zabránilo sa vzniku choroby..Mechanizmus bolestiBolesť, rovnako ako samotná choroba, sa vyskytuje s vývojom patologického procesu.