loader

Hlavná

Pažerák

Inžinierska hernia u mužov

Medzi rôznymi brušnými herniami - trieslovinami (PG), najbežnejšie.

Vyznačuje sa vyčnievaním rôznych orgánov umiestnených v brušnej dutine do štrbiny podobnej štiepky v dôsledku stratifikácie svalového tkaniva v slabinách..

Štruktúra hernálneho vaku sa skladá z úst, krku, tela a dna. Vyrobené z parietálnych tenkých listov pobrušnice. Môže byť naplnená rôznymi intraperitoneálnymi orgánmi:


 • veľký omentum;
 • časť malého, slepého alebo sigmoidného hrubého čreva;
 • dodatok;
 • močový mechúr;
 • ženské pohlavné orgány.
Inguinálny kanál plní „rolu“ herniálneho portálu. Muži sú touto patológiou postihnutí takmer desaťkrát častejšie ako ženy. Dôvod spočíva v anatomických vlastnostiach. Priepasť medzi širokými svalmi brucha ženy je omnoho dlhšia a užšia, má silnejšiu štruktúru, dobre ju posilňujú väzivá, svaly a šľachy..

V tomto článku sa budeme zaoberať slabinovou prietržou: zoznámime sa s fotografiou a tiež zistíme príznaky a metódy liečby tohto problému u mužov..

Provokatívne faktory

Tvorba herniálneho výčnelku v slabinách prispieva k mnohým dôvodom:


 • dopad tvrdej fyzickej práce;
 • pretrvávajúci reflexný kašeľ;
 • dôsledok porušenia tráviaceho traktu;
 • akútne zadržiavanie moču;
 • abnormality v anatomickej štruktúre zadnej steny kanála;
 • problémy s prostatou
 • uzavreté poranenia brucha;
 • slabé svalové aponeurotické vrstvy brušnej steny.

Druhy skleníkových plynov

Podľa klasifikácie sú výčnelky u mužov rozdelené podľa anatomických znakov, štádií vývoja a pôvodu.

V súlade s anatomickými znakmi sú:


 • šikmé;
 • priamy;
 • kombinovaný.
Vznik patológie prechádza štyrmi fázami vývoja:

 1. 1) V počiatočnom štádiu je možné ľahko u pacienta vyčnievať výčnelky s kašľom alebo brušným napätím.
 2. 2) V druhej fáze sa vyvinie kanálikový výčnelok, ktorý sa nachádza pri samom otvorení trieslovinovej trhliny.
 3. 3) Tretie štádium je charakterizované vytvorením šikmej prietrže s umiestnením pozdĺž kanála cez laterálnu fosíliu;
 4. 4) Štvrtá etapa je charakterizovaná vynechaním obsahu hernia v miešku..
GHG sú vrodené a získané v pôvode.

Šikmý typ PG

Šikmý typ prietrže sa vyskytuje iba pri jednostrannej lokalizácii a prejavuje sa u mužov v ranom a strednom veku. Kýlová brána má sklonený smer, iba v počiatočnom štádiu choroby.

V procese zväčšovania herniálneho vaku sa medzera v priečnom svale rozširuje smerom k epigastrickým cievam a pohybuje sa smerom dovnútra. Expanzia herniálneho vstupu je viac stredná ako obvykle, spôsobuje oslabenie a dobré vyjadrenie cievnych a svalových medzier v zadnej stene kanála..

1) vrodený typy GHG u mužov sú spôsobené postupným znižovaním semenníkov plodu do muskuloskeletálneho mieška. Pred pôrodom by semenník mal dosiahnuť dolnú časť mieška a výstup za ním sa uzavrie. Ak sa tak nestane, fragmenty brušných orgánov môžu preniknúť do otvoreného priechodu muskuloskeletálneho mieška, čím sa vytvorí vrodená forma ingvinálnej prietrže..

Bežné procesy spôsobujú zväčšenie herniálnych vakov, v dôsledku čoho sa muskulocutánne mieško rozťahuje a zväčšuje, čím sa skrývajú genitálie pod kožou. Vlastné premiestnenie takéhoto vzdelania nie je možné. Pri pokuse o premiestnenie sa ozvú čuchotavé zvuky v črevách.

2) akvizícia typy GHG spôsobené tvorbou vyčnievania orgánov nachádzajúcich sa v brušnej dutine v uzavretej pobrušnici, ktoré prechádzajú cestou z vnútorného do vonkajšieho otvoru.

odroda

Priamy PG

Tento typ výčnelku sa spravidla získava. Nevyhnutným predpokladom sú atrofické väzné a svalové patológie peritoneálnej steny, ktoré sú dôsledkom zmien súvisiacich s vekom. Tvorba herniálneho vaku je lokalizovaná v blízkosti ochlpenia stydkého výrezu, bez toho, aby sa dotýkala spermatickej šnúry, vyčnievajúcej fascie, ktorá slúži ako povlak zadnej steny trieslového kanálika..

Kombinovaný typ GHG zahŕňa do svojej klasifikácie anatomicky odlišné herniové vaky.

Ďalším typom GHG, až do 2% formácie, je klzná kýla, ktorej jedna stena prilieha na blízky orgán, ktorý nie je pokrytý pobrušnicou..

Typy lokalizácie GHG u mužov

V závislosti od polohy sú inguinálnymi kýlami u mužov:


 1. 1) S dvojstrannou lokalizáciou - charakterizovanou rovnakou alebo odlišnou veľkosťou výčnelku v pobrušnici na obidvoch stranách trieslovej oblasti alebo oblasti krížovky..
 2. 2) Ľavostranná lokalizácia PG - prejavuje sa anatomickými vlastnosťami pobrušnice. Výstupok na ľavej strane môže byť zo strany vnútorných orgánov - črevá alebo močový mechúr, omentum alebo vaječníky..
 3. 3) Výčnelky na pravej strane sú výsledkom nerovnováhy tlaku medzi okolitými svalmi a vnútornými orgánmi. Najskôr sa vytvorí prehĺbenie v brušnej dutine, po ktorom nasleduje zavedenie slučiek čreva, omentum alebo močového mechúra, čím sa zvyšuje miestny tlak..
V dôsledku napínania peritoneálnych tkanív sa vytvára herniálna membrána s následnou transformáciou na herniálny vak.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Klinické príznaky GHG sa prejavujú v nasledujúcich bodoch:


 • nádorový výčnelok;
 • bolesť
 • grganie a nevoľnosť;
 • zápcha alebo časté močenie;
 • nepohodlie a pocit pálenia v slabinách.
Najobjektívnejším príznakom slabinovej prietrže u mužov je charakteristický výčnelok, ktorý sa prejavuje v mieste, kde sa objavila prietržová brána (pozri fotografiu). Pomerne často môže trieslovina prietrže spadnúť do mieška, čím sa zvyšuje jej objem.

Pravdepodobnosť následkov

Muži by mali poznať všetky dôsledky neošetrenej trieslovej kýly a sú veľmi vážni. Najstrašnejšou komplikáciou je porušenie prietrže, ktorej výsledkom môže byť nekróza zadržovaných orgánov a vývoj hnisavých zápalových ochorení vnútorných orgánov..

Okrem toho je porušenie spojené s rôznymi komplikáciami v podobe:


 • akútne zadržiavanie moču;
 • porušenia tráviaceho traktu;
 • zápcha a nadúvanie;
 • porucha účinnosti;
 • zhoršená spermatogenéza, čo vedie k mužskej neplodnosti.

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Diagnóza kýly v slabinách sa vykonáva pri vyšetrení a prehmatávaní výčnelku, aby sa vyhodnotila poloha, tvar a veľkosť útvaru. Počas operácie sa vykonáva ďalšie vylepšovanie..

Jedinou účinnou liečbou pri slabinovej prietrži u mužov je chirurgický zákrok. Teraz sa operácia vykonáva hlavne laparoskopickou metódou, s použitím 3 až 4 vpichov v spodnej časti brucha, veľkosti ceruzky v priemere alebo staromódnym spôsobom normálnym rezom do slabiny. Všetko záleží na túžbe človeka, prítomnosti kontraindikácií a finančných príležitostiach..

Normálnu operáciu je možné vykonať v lokálnej anestézii a pri laparoskopii sa používa iba všeobecná alebo kombinovaná anestézia. V každom prípade je osoba v bezvedomí počas celej operácie. Z tohto dôvodu niektorí uprednostňujú štandardný rez v lokálnej anestézii, pretože sa obávajú „spodiny“ z ťažšej anestézie..


 1. 1) Chirurgický zákrok sa vykonáva pomocou nevyhnutných, v tomto prípade, techník vytvorených rôznymi autormi;
 2. 2) Najúčinnejším spôsobom je vytvorenie chirurgickej metódy, ktorá podopiera záhyby alebo plasty zadnej steny kanála pomocou špeciálnej sieťky;
 3. 3) Operácia opravy prietrže pomocou plastiky brušných stien;
 4. 4) Vrodené typy GHG sa liečia intraperitoneálnym a extraperitoneálnym prístupom pomocou laparoskopickej hernioplastiky..
Konzervatívna liečba slabinovej prietrže u mužov sa používa iba vo výnimočných prípadoch, keď existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok. Extrúzne injekcie liekov sa uskutočňujú s cieľom ich eliminácie a premeny na tkanivo jazvy. Táto metóda je spojená so závažnými komplikáciami a používa sa v beznádejných situáciách..

Ďalej je možné použiť špeciálny obväz, ktorý podporí GHG a zabráni jeho vypadnutiu. Je to však dočasné opatrenie, pretože brána prietrže sa nedá týmto spôsobom pripojiť, a akonáhle odstránite obväz, vyjde slabá prietrž. Preto sa nemôžete obísť bez chirurgického zákroku.

Chirurgia pri slabinovej prietrži

Ktorého lekára by som mal kontaktovať kvôli liečbe?

Ak po prečítaní článku predpokladáte, že máte príznaky charakteristické pre toto ochorenie, mali by ste vyhľadať radu lekára.

Inžinierska hernia u mužov

Intuinálna hernia u mužov je výčnelok cez trieslovinový kanál v brušných orgánoch (omentum, črevné slučky, stena močového mechúra) za ich normálnym anatomickým umiestnením. Inguinálny kanál je malá dutina vytvorená vnútornými a priečnymi šikmými svalmi, trieslovinami a zvnútra vyplnenými vláknami spojivového tkaniva. U mužov je to širšie a kratšie ako u žien, takže inguinálne kýly u mužov sú niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Príčiny a rizikové faktory

Intuitívne kýly u mužov sú vrodené a získané. Vrodená hernia sa vytvára v štádiu vnútromaternicového vývoja plodu - potom, ako semenník zostúpi z brušnej dutiny do mieška, vaginálna vrstva pobrušnice neprerastie, ako by malo byť normálne. Výsledkom je, že trieslovinový kanál zostáva otvorený a za určitých podmienok ním môže byť premiestnený mimo brušnej dutiny črevnej slučky, čím sa vytvorí omentum - prietrž. Vaginálny proces pobrušnice tvorí tzv. Herniálny vak, v ktorom sú umiestnené vysídlené orgány..

Získané trieslové kýly u mužov majú za následok oslabenie svalov brušnej steny, ktoré by normálne malo držať všetky orgány brušnej dutiny. Predispozičné faktory výskytu choroby sú:

 • zmeny spojivového tkaniva súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť spôsobená systémovými chorobami;
 • predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku (práca súvisiaca so vzpieraním, chronickou zápchou, obezitou, predĺženým kašľom);
 • stav po chirurgických zákrokoch do brušnej dutiny;
 • sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).

Vplyvom týchto dôvodov dochádza k postupnému rozširovaniu vnútorného prstenca trieslovinového kanálika, to znamená k herniálnym bránam, cez ktoré vnútorné orgány následne prechádzajú s tvorbou herniálneho výčnelku..

Formy choroby

Inguinálne kýly u mužov sa v závislosti od charakteristík anatomickej štruktúry delia na niekoľko typov:

 1. Šikmé. Môžu byť vrodené alebo získané. Herniálny obsah sa nachádza vo vnútri štruktúr spermatického vlákna pozdĺž trieslového kanálika. Šikmé kĺbové hernie sa ďalej delia na trieslovinový (herniálny výčnelok je znížený na miešok), lanovka (herniálny vak sa nachádza vo trieslovom kanáli na úrovni spermatického kordu) a duktál (hernálny vak je na úrovni vonkajšieho prstenca trieslového kanálika)..
 2. Priamy. Tento typ sa vzťahuje na získané hernie. Vyznačujú sa priechodom výčnelku mimo spermatickej šnúry cez trieslovinový priestor.
 3. Kombinovať. Sú to pomerne zložité anatomické útvary, ktoré pozostávajú z dvoch alebo viacerých hernálnych vakov prechádzajúcich rôznymi hernálnymi otvormi..
 4. Priama intersticiálna (subkutánna). Hernálny vak sa nachádza v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu bez toho, aby spadol do šourku..

Intuitívne prietrže u mužov môžu byť nastaviteľné a neopraviteľné. S opraviteľnými kýlami môže herniálny výstupok zmiznúť a skĺznuť späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak spojený s herniovým obsahom, potom sa prietrž stane nenapraviteľnou.

U mužov je trieslovinový kanál širší a kratší ako u žien, preto sú ingvinové kýly u mužov niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Rozlišujú sa aj kĺzavé trieslové kýly. V tomto prípade sa na tvorbe herniálneho vaku zúčastňuje nielen parietálna, ale aj viscerálna vrstva peritonea. Medzi najčastejšie patrí prietrž pri týchto slabinových kýlach u mužov stenu močového mechúra.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Prvým príznakom vzniku slabinovej prietrže u mužov je výskyt nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín. Zväčšuje sa pod vplyvom fyzickej námahy, kašľa, napínania a v polohe na chrbte, alebo sa výrazne znižuje. V priebehu času sa pacienti začínajú sťažovať na pretrvávajúcu alebo periodicky sa vyskytujúcu tupú bolesť lokalizovanú v oblasti trieslovín alebo v podbrušku. Bolesť má rôznu intenzitu a môže sa dať do lumbosakrálnej oblasti.

V priebehu času dosahuje herniálny výčnelok značnej veľkosti a postupne začína vytvárať vážne ťažkosti pri fyzickej námahe a chôdzi.

Ďalšie príznaky slabinovej prietrže u mužov sú do značnej miery determinované tým, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Napríklad klzná hernia močového mechúra sa prejavuje bolesťou v suprapubickej oblasti, častým močením, bolesťou alebo pálením v močovej trubici. U starších pacientov sa môže vyvinúť akútna retencia moču. Pri vstupe do kýly saky cecum sa príznaky slabinovej kýly u mužov stávajú zápchou, plynatosťou a častými črevnými kolikami. Tvorba kýly s trieslovinami vedie k výraznému zvýšeniu jednej strany mieška.

Keď je hernálny vak stlačený v oblasti hernálnej brány, dôjde k porušeniu prietrže. Stáva sa nenapraviteľným a ostro bolestivým. Zafarbenie je zaznamenané kvôli narušenej črevnej motilite a dochádza k zastaveniu plynu, nevoľnosti a zvracaniu, celkový stav je významne ovplyvnený.

Inguinálna hernia u chlapcov

Vrodená slabá hernia u chlapcov môže byť diagnostikovaná v prvých týždňoch života. Prejavuje sa objavením sa nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín, ktorý sa zvyšuje s plačom a namáhaním dieťaťa a počas spánku dieťaťa v uvoľnenom stave takmer úplne zmizne..

Pri ingvinálnej kýlovej hernii u chlapcov sa pozoruje asymetria v štruktúre mieška kvôli zreteľnému nárastu v jednej polovici.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Poranenie slabinovej prietrže u chlapcov hrozí rozvojom závažných komplikácií (peritonitída, črevná obštrukcia). U približne 5 - 7% chlapcov vedie porušenie ingvinálnej prietrže k atrofii semenníkov a zníženiu reprodukčných schopností v dospelosti až do rozvoja neplodnosti. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať a liečiť slabiny prietrže u chlapcov, aby sa zabránilo ich porušovaniu.

diagnostika

Kontrolu pacientov s inguinálnou herniou vykonáva chirurg. Lekár analyzuje sťažnosti pacienta a potom vyšetrí a prehmatá brucho a trieslovinu. Počas inšpekcie sa osobitná pozornosť venuje tvaru a veľkosti výčnelku, možnosti jeho zmenšenia.

Aby sa určilo, ktoré štruktúry sú obsiahnuté v herniálnom vaku, vykoná sa inštrumentálne vyšetrenie pacienta vrátane nasledujúcich metód:

 • herniografia - röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, močového mechúra a mieška;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva pomocou kontrastného média;
 • cystoskopia - vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra pomocou endoskopického zariadenia - cystoskop;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra po jeho naplnení cez katéter roztokom kontrastnej látky.

Intuálna hernia u mužov si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u mužov je chirurgický zákrok. Počas operácie (hernioplastika, oprava prietrže, herniorafia) lekár excituje herniálny vak a plastifikuje hernálny portál, čím sa zabráni ďalšiemu relapsu choroby. Plastická chirurgia kýlových brán môže byť uskutočnená buď pomocou aponeurózy (technika ťahu) alebo pomocou špeciálnej sieťovej protézy (technika bez napätia).

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vo väčšine prípadov vykonáva s následným použitím polypropylénovej sieťoviny. Je nainštalovaná v bráne prietrže a pevná. Vlákna spojivového tkaniva následne rastú jeho bunkami a vytvárajú spoľahlivú bariéru pre brušné orgány na ceste k trieslovinovému kanálu. Použitím tejto techniky sa výrazne znižuje pravdepodobnosť opätovného výskytu choroby..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Operácie s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu vykonávať tradičným otvoreným spôsobom s porezaním kože a laparoskopicky - pomocou malého vpichu..

Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, napríklad závažné sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo senilného veku, odporúča sa pacientom nosiť obväz, ktorého veľkosť a tvar si vyberie chirurg. Pravidelné nosenie obväzov bráni ďalšiemu progresu choroby, znižuje riziko porušenia, ale nezabezpečuje úplné uzdravenie, pretože vám neumožňuje zbaviť sa príčiny choroby. Je dôležité používať obväz správne:

 • nosiť iba pri ležaní;
 • ovládať polohu vložiek, ktoré by mali byť umiestnené presne nad zónou herniálneho výčnelku;
 • monitorovať čistotu produktu.

Nosenie pásika s inguinálnou prietržou u mužov je kontraindikované v prípade kožných ochorení a rozvoja porušovania predpisov. V druhom prípade sa chirurgický zákrok vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Možné následky a komplikácie

Komplikácie inguinálnej prietrže u mužov sa vyvinú, ak sa porušia. Tie obsahujú:

 • nekróza črevnej steny;
 • coprostasis;
 • peritonitídy;
 • ischemická orchitída.

predpoveď

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov za predpokladu, že sa operácia vykonáva podľa plánu, vedie k úplnému uzdraveniu pacienta ak obnove jeho pracovnej kapacity v krátkom čase. Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže a komplikácií zhoršuje prognózu.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie vzniku slabinovej prietrže u mužov sú:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb bronchopulmonálneho systému sprevádzané intenzívnym kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy;
 • posilnenie svalov brušnej steny;
 • pravidelná, ale nie vyčerpávajúca fyzická aktivita;
 • zamedzenie zdvíhania závaží, a ak to nie je možné, použitie špeciálnych obväzov pri zdvíhaní závaží.

Príznaky a metódy liečby slabinovej prietrže u mužov

Príznaky slabinovej prietrže u mužov sa vyskytujú oveľa častejšie ako pri spravodlivejšom sexe. Je to tak kvôli anatomickým vlastnostiam, ako aj častému zdvíhaniu závaží. Nadmerné zaťaženie steny pobrušnice rýchlo vedie k rozdeleniu svalov v oblasti slabín a čiastočnej strate vnútorných orgánov mimo brušnej dutiny. Pri tejto patológii je potrebná okamžitá lekárska starostlivosť.

Príčiny prietrže

Najbežnejším faktorom vedúcim k výskytu patológie je zdvíhanie ťažkých predmetov. Je obzvlášť nebezpečné držať tovar na váhe alebo ho prepravovať a umiestniť ho pred seba. Kýla sa môže objaviť aj z týchto dôvodov:

 1. Ťažký chronický kašeľ, v dôsledku čoho je preťažený zvýšený tlak v bruchu a oslabené oblasti brucha.
 2. Genetická predispozícia sa prejavuje vrodenou slabinou ingvinálnych svalov.
 3. Poruchy gastrointestinálneho traktu sprevádzané plynatosťou a zápchou.
 4. Zranenia v oblasti slabín v minulosti, oslabenie svalov a väzov.
 5. nadváha.
 6. Náhla strata hmotnosti, kvôli ktorej sa v pobrušnici vytvorili dutiny.

Druhy chorôb

Ak sa hernálny vak s miernym tlakom dostane do brušnej dutiny, považuje sa to za správne. Výčnelok spojený s obsahom je neredukovateľný, nedá sa sám vrátiť na svoje miesto. Pri slabinách môže byť prietrž umiestnená na pravej, ľavej strane alebo dvojstranná.

V závislosti na anatomických vlastnostiach je patológia rozdelená do niekoľkých skupín:

 1. Šikmé. Môže byť vrodená alebo získaná. Nachádza sa vo vnútri spermatickej šnúry.
 2. Straight. Objavuje sa po celý život. Výčnelok je mimo spermatickej šnúry a prechádza inguinálnym priestorom.
 3. Priame vsunuté reklamy. Prietrž sa nachádza v podkožnom tkanive šikmého svalu.
 4. Kombinovať. Výstupok obsahuje niekoľko herniálnych vakov.

Hlavné príznaky

Malé poruchy nemôžu pacienta prakticky obťažovať. Pre novovytvorené kýlové vaky sú charakteristické tieto príznaky:

 • Keď kliknete na výstupok, nastaví sa charakteristický zvuk dunenia. Potom môžete prstami pocítiť zväčšený trieslový prsteň.
 • Formácia je pri ležaní vyhladená a pri státí sa stáva viditeľnejšou.
 • Ak herniálny vak klesne do mieška, orgán sa stane asymetrickým, jedna z jeho strán sa zväčší.
 • V oblasti triesloviny napučiava a stvrdne silným kašľom, kýchaním, namáhaním. Ľahko sa cítite s dlaňou na spodnom bruchu.

Kýla ponechaná bez liečby v priebehu času vedie k zhoršeniu zdravotného stavu pacienta. Môžu sa objaviť nasledujúce príznaky:

 • Bolesť v dolnej časti brucha a dolnej časti chrbta v dôsledku kompresie vnútorných orgánov.
 • Bolesť v bolesti v postihnutej oblasti.
 • Problémy s trávením, zvýšená produkcia plynu.
 • Zápcha spôsobená stláčaním črevných slučiek.
 • Ak je močový mechúr poškodený, môže byť ťažké močiť.

Nebezpečná komplikácia, ktorá vedie k ignorovaniu patológie - porušenie prietrže. V tejto situácii musí pacient podstúpiť operáciu. V prípade oneskorenia v oblasti slabín sa zápalový proces rýchlo rozvíja a sprísnené črevné slučky začínajú odumierať..

Diagnostické metódy

Herniovým výbežkom je možné vidieť voľným okom, je však potrebné mať na pamäti, že podobné príznaky sa pozorujú aj pri chorobách, ako sú varikokéla, hydrocele, lymfadenitída. Na potvrdenie diagnózy a získanie informácií o stave vnútorných orgánov je pacient poslaný na diagnostické štúdie:

 1. Cystografia - röntgen predtým naplneného kontrastného roztoku močového mechúra.
 2. Herniografia - rtg. Kýly.
 3. Ultrazvuk peritoneum, močového mechúra a slabín.
 4. Irrigoskopia - röntgen dutiny hrubého čreva naplnený kontrastným médiom.
 5. Cystoskopia - ponorenie cystoskopu do močového mechúra na preskúmanie povrchu jeho stien.

Zásady konzervatívnej liečby

Konzervatívna liečba slabinovej prietrže sa používa iba v prípade kontraindikácie chirurgického zákroku. Operáciu nemôžu vykonať starší pacienti a pacienti s patológiou kardiovaskulárneho systému. V takom prípade špecialista odporúča nosiť špeciálny obväz.

Prístroj umožňuje zmierniť bolesť, obnoviť účinnosť a udržať normálne fungovanie vnútorných orgánov. Bandáž by sa mala nosiť na voľnom tele, zatiaľ čo ležala. Najprv môže byť jeho nosenie sprevádzané nepohodlím, ktoré zmizne, keď si na to zvyknete. Ak nedochádza k silnému kašľu, obväz sa počas spánku odstráni.

Na posilnenie svalov oblasti slabín a zníženie rizika recidívy choroby by sa mali vykonávať terapeutické cvičenia:

 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky za hlavu a pritlačte dlane zamknuté do zámku k zadnej časti hlavy. Zdvíhanie ľavého kolena sa dotýkať lakťom pravej ruky. Potom vykonajte cvičenie pravou nohou a ľavou rukou. Robte až 50 opakovaní denne.
 • Ležiace na chrbte, zdvihnite rovné nohy o 45 stupňov. Ak sú nohy roztiahnuté a nohy, vykonajte cvičenie „nožnice“.
 • Kým ležíte na chrbte, otáčajte imaginárnymi pedálmi bicyklov.
 • Ľahnite si na jednu stranu a držte vyčnievajúcu oblasť dlaňou, zdvihnite hornú časť nohy čo najvyššie a pomocou nej otáčajte krúživými pohybmi.
 • Postaviť sa do polohy kolena a striedavo nadvihnúť ohnuté nohy. V tomto prípade by sa medzi stehnom a dolnou časťou nohy mal udržiavať pravý uhol.

Okrem gymnastiky odborníci odporúčajú plávanie, chôdzu a jogging. Cvičenie by nemalo bolieť. Je dôležité počúvať svoje pocity a postupne zvyšovať počet opakovaní.

Ak sa chcete vyhnúť porušeniu prietrže, mali by ste dodržiavať diétu, ktorá zabraňuje kaleniu stolice a hromadeniu plynov v čreve. Musíte jesť 4-5 krát denne, v malých porciách. Nasledujúce výrobky sú zakázané:

 • mastné, vyprážané, s prebytkom soli a korenia;
 • pečivo, sladkosti;
 • alkohol;
 • silne varený čaj a káva;
 • kapusta, hrach.

Základom stravovania by mali byť obilniny, ľahké vývary, nízkotučné mäso a ryby, omelety, ovocie a zelenina, šípkový vývar a čerstvo vylisované šťavy.

operácie

Výstupok sa odstráni pomocou anestézie, tento postup trvá v priemere 1,5 hodiny. Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže sa môže uskutočniť pomocou niekoľkých metód:

 • Hernioplastika bez napätia - počas operácie sa používa špeciálna sieťka, ktorú telo neodtrhne a zabráni opätovnému výskytu defektu..
 • Metóda napínania. Šitie roztrhaného svalového tkaniva. Táto metóda nie je rozšírená z dôvodu možných komplikácií a dlhého obdobia zotavenia..
 • Laparoskopia. Jemný spôsob, ako vykonať operáciu, ktorá spočíva v zavedení potrebných lekárskych nástrojov pomocou malých vpichov.

Počas prvých dvoch dní po operácii by mal byť pacient v nemocnici. Bandážujte pacienta a ošetrujte rany, ktoré sa ešte nezhojili. Odstráňte stehy na 7-10 dní v závislosti od rýchlosti regenerácie. Aby sa zabránilo divergencii okrajov rezu, odporúča sa obvaz nosiť o týždeň neskôr.

Ostré pohyby a fyzická aktivita počas mesiaca po operácii sú kontraindikované, zaťaženie tlače a ingvinálnej oblasti by malo byť minimálne.

Odstránenie prietrže môže byť sprevádzané týmito komplikáciami:

 • nepohodlie a pocit bytia v ingvinálnej oblasti cudzieho tela;
 • poškodenie nervových zakončení;
 • zápal semenníkov;
 • hematómy a dutiny naplnené seróznou tekutinou, ktoré sa tvoria v miešku;
 • poškodenie spermatickej šnúry, ktoré vedie k bolestivej ejakulácii alebo strate schopnosti ejakulácie;
 • krvné zrazeniny v žilách dolných končatín.

Aby bola rehabilitácia úspešná, je potrebné starostlivo spracovať stehy a 3 až 4 hodiny po operácii trochu obísť. Lokomotorická aktivita zabráni stagnácii v slabinách.

Pri dodržaní bezpečnostných opatrení je možné predísť výskytu slabinovej prietrže. Ak sa choroba už objavila, oddialenie jej liečby je život ohrozujúce. Porucha môže úplne odstrániť iba chirurg.

Inguinálna kýla.

Ako bežné ochorenie môže mať ingvinická prietrž komplikácie. Príčiny: neskôr, nedostatočné liečenie alebo ignorovanie choroby.
Vývoj prietrže je sám o sebe nebezpečný. Do vnútorných vakov sa môžu dostať časti vnútorných orgánov - semenníky, vaječníky, fragment omentum atď., Čo má za následok problémy a komplikácie..

Príčina ingulinálnych hernií

1. porušenie herniálneho vaku;
2. črevná obštrukcia;
3. nekvalitné zmeny vydutia;
4. koprostáza;
5. trauma alebo zápal dutiny;
6. zhoršená plodnosť.

Následky sa môžu vyskytnúť kedykoľvek. Osoby s inguinálnou prietržou by nemali byť odložené na liečbu, pri prvých príznakoch inguinálnej prietrže je potrebné navštíviť chirurgické oddelenie..

zneužívanie
Časté podmienky. Vyvíja sa bez predohier. Pri štiepení je nutná urgentná operácia, pretože časti orgánov, ktoré spadli do herniálneho vaku, sú v nebezpečnom stave. Vyskytne sa dysfunkcia orgánov. Hemostáza je narušená, atrofia tkanív, nekróza.

Zápal prietrže
Hernálny vak sa môže zapáliť v dôsledku požitia

1. vnútorná infekcia (stolicou);
2. vonkajšia infekcia v dôsledku zranení, škrabancov a iných zranení.

Poznámka. Kýla sčervená, jej teplota stúpa.

Poranenia prietrže
Prietrž je zranená samoreguláciou na jeseň v dôsledku nárazu, nesprávneho použitia obväzu atď. Existuje vysoké riziko poškodenia vnútorných orgánov a tkanív. Typickými príznakmi sú hematómy a bolesti v oblasti herniálneho vaku.

Črevná obštrukcia
Črevná obštrukcia je zvyčajne vyvolaná fragmentom čreva vstupujúcim do herniálneho vaku. Sprevádzaná bolesťou brucha, zastavenie stolice. a nadúvanie. Pri absencii včasnej pomoci sa objavujú výkaly túlavé a hnilobné, objavujú sa vracanie a bolesti hlavy.

Coprostasis
Stagnácia výkalov je spôsobená upchatím čriev výkalmi. Sprevádzaná bolesťou hlavy, žalúdka, zvracaním a nevoľnosťou..

Zhubná kýla
Zriedkavo sa vyskytuje v dôsledku degenerácie buniek orgánov, ktoré upadli do herniálneho vaku. Vyžaduje pohotovostnú operáciu.

Komplikácie slabinovej prietrže u žien
Tvorba prietrže pacientom často neobťažuje. Pacient si môže vrecko nezávisle nastaviť. Tieto opatrenia sú však dočasné a lekári ich neodporúčajú..

- Pri zvýšení telesnej hmotnosti je prietrž ľahšie odstrániteľná;
- Pri prirodzenom pôrode a práci sa zvyšuje zaťaženie brušnej dutiny, čo ohrozuje porušenie;
- Pri náraste brucha tehotnej ženy sa bude zvyšovať zápcha, ťažkosti s močením.

Na oboch stranách tela sa vytvára bilaterálna prietrž. Lokalizácia v oblasti slabín je bežná. U mužov sa často vyskytuje v dôsledku špecifík anatómie trieslového kanála. Je eliminovaný chirurgickým zákrokom z dvoch strán súčasne. Populárnou liečebnou možnosťou je hernioplastika implantovaná laparoskopickou sieťou..

Nekoreluje s vekom. Môže sa vyskytnúť vo fáze vnútromaternicového rastu plodu, ako aj u dospelých s nadmernou fyzickou námahou. Špeciálny prípad - hernia línie Spigel.

Príznaky bilaterálnej prietrže hernie

U novorodencov je zistená patrónovou sestrou. V budúcnosti to bude možné vidieť počas inšpekcií. Charakteristické príznaky sú nádorové útvary vpravo a vľavo v slabinách, často symetrické.

Rozlišujú sa tri veľkosti bilaterálnych hernií
Stupeň I - do 1,5 cm;
II stupeň - 1,5 - 3,0 cm;
III. Stupeň - 3 cm alebo viac.

Kombinovaný typ prietrže sa vyskytuje, keď je jedna časť prietrže lokalizovaná v slabinách a druhá je premiestnená do mieška. V tomto prípade sú príznakmi zväčšené semenník a nádor na druhej strane v inguinálnom záhybe.

Pri hmate herniálneho vaku je cítiť hustý, elastický obsah, pri kašli alebo námahe cíti pacient tras. Veľkosť bilaterálnej prietrže sa mení pri zmene polohy tela alebo zmene aktivity.

Pacienti, ktorí sa rozliali do podbruška, vnímajú bilaterálnu prietrž.

Črevná dysfunkcia, porucha močového systému, reprodukčné poruchy atď..

Dvojstranné ošetrenie prietrže

Kýla je odstránená chirurgicky. Terapia sa používa na kontraindikácie chirurgického zákroku..

Z použitých terapeutických metód

 • združenie, postupy FT;
 • rehabilitácia;
 • obväz.

V počiatočných štádiách sa má bilaterálna hernia pacientov odstrániť chirurgicky kvôli vážnym rizikám zovretia a nekrózy vaječníkov. Tieto faktory sa často vyvíjajú asymptomaticky..

Pri formovaní plastovej prietrže sa obsah vaku nastaví, prišije a spevní. Steny inguinálnej kanady sú zosilnené telesnými tkanivami (napnutá hernioplastika) alebo hemoptickými syntetickými sieťovými endoprotézami (napnutá hernioplastika). Výhodou implantátov je zabránenie napínaniu tkaniva a zníženie rizika komplikácií. Stehy sa odstránia asi po týždni..

Pri laparoskopii sa chirurgický zákrok vykonáva punkciou v prednej brušnej stene pod kontrolou mikrokamer. V porovnaní s otvoreným chirurgickým zákrokom na oboch stranách je laparoskopický chirurgický zákrok pre pacientov v ranom pooperačnom období omnoho ľahší, pretože pooperačné švy neexistujú.

Náklady na bilaterálnu operáciu sa líšia od jednostranných iba v nákladoch na druhý implantát, všetko ostatné - prípravy, vybavenie a manipulácia sú rovnaké..

Pri všetkých operáciách je anestézia rovnaká, mení sa iba jej trvanie.

klasifikácia

Vyskytuje sa pravostranná tříslová prietrž
1. rovné, šikmé, slabé a slabé;
2. vrodené / získané;
3. zdržanlivý / nespútaný.

Šikmé kýlové prietrže sa delia na vrodené a získané. Vrodená forma v štádiu semenníka zostupu v období vnútromaternicového vývoja. Pravouhlou šikmou inguinálnou prietržou je bežný prípad, keď pravé semenník zostupuje do šourku za druhé a ťahá sa pozdĺž časti pobrušnice..

Objaví sa vrecko so sklonom k ​​zarastaniu. Niekedy zostáva otvorená a do nej sa dostanú vnútorné orgány. Kýla u detí je diagnostikovaná jednoducho. Výduchy sú definované pri plaču alebo kašľaní detí..
Priame trieslové kýly - získané. Väčšinou diagnostikované u školákov. Obsah herniálneho vaku sa nachádza pri trieslovom kanáli.
Pri hernii s pravou borovicou sa herniálny obsah zníži do mieška. Formulár je presný oválny, zväčšuje sa veľkosť mieška vpravo.

Liečba priamej ingvinálnej prietrže

Taktika liečenia priamej hernie je

 • odstránenie chronického kašľa;
 • odstránenie zápchy;
 • odmietnutie fyzickej aktivity;
 • posilňovanie brušných svalov.

Ako predpísal chirurg, obväz sa používa na ochranu prietrže pred zatlačením, zväčšením veľkosti, znížením tlaku na ranu a rovnomerným rozdelením tlaku v pobrušnici..

V zložitých prípadoch sa hernioplastika vykonáva na zaručené výsledky liečby..

1. Chirurgia rieši väčšinu problémov s kýlami. Komplikácie sú však možné aj pri jednoduchých a zručných operáciách..
2. Vrátane - v dôsledku individuálnych charakteristík tela. Napríklad pacient má poškodené nervové vlákna.

Tiež nájdené
1. Vývoj infekcie počas chirurgického zákroku je eliminovaný antibiotickou liečbou;
2. relaps kýly v dôsledku porušenia podmienok pooperačnej rehabilitácie pacientmi;
3. kvapka semenníka (hydrocele), odstránená opakovaným chirurgickým zákrokom;
4. Krvácanie v dôsledku perforácie plavidla počas zošívania sa eliminuje stláčaním poškodenej nádoby;
5. Je predpísaný vývoj krvných zrazenín v žíl dolných končatín;
6. Perforácia časti čreva prietrž;
7. Poranenie spermatickej šnúry počas odstraňovania prietrže, pri bandáži alebo plastickej chirurgii. Porušuje spermatogenézu.

Niektoré komplikácie sú spôsobené pacientom, ktorý počas rehabilitácie ignoruje odporúčania a stretnutia ošetrujúceho lekára. V pooperačnom období je dôležité pozorovať odpočinok bez akejkoľvek fyzickej aktivity. Fazuľa, sladkosti a určité druhy ovocia by mali byť vo vašej strave obmedzené, aby sa zabránilo nadúvaniu..

Po operácii inguinálnej kýly je pacient nejaký čas v nemocnici. Načasovanie zotavenia závisí od typu operácie, veku pacienta, jeho zloženia, životného štýlu, stravy atď..

Každá operácia je invázia, deštrukcia spojivových tkanív a šok z tela. Telo prevádza operácie v závislosti od svojich vlastných zdrojov a zručnosti chirurgov. Sú možné prípady rýchlej rehabilitácie a rozvoja komplikácií.

Nepriaznivé príčiny:

1. vývoj infekcií počas hojenia rán;
2. nedodržiavanie odporúčaní lekára pacientom v pooperačnom období;

Chirurgický zákrok na odstránenie ingínovej prietrže je niekedy komplikovaný potlačením stehu s rozvojom bolesti a zvýšením telesnej teploty. Čírenie rany zvyšuje pravdepodobnosť recidívy. Vyhnite sa tomu opatrným ošetrovaním rán lekármi..

Trvanie obdobia rehabilitácie
Zotavenie po operácii trieslovej kýly závisí od typu anestézie.
S miestom anestézie telo rýchlo získa späť svoju silu. Je možné prepustiť pacienta z laparoskopického oddelenia po niekoľkých hodinách (budete musieť ísť do nemocnice na obväzy).
Pri celkovej anestézii sa telo zotavuje na niekoľko dní. Ak nie je žiadna bolesť a komplikácie, pacient je prepustený nasledujúci deň.
Počas obdobia ambulancie (asi týždeň) je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku a špeciálna diéta. Vyžaduje sa pravidelná lekárska návšteva. Ak po operácii odstránenia ingínovej kýly vzniknú komplikácie, upraví sa taktika liečby. V ambulantnom období je fyzická aktivita vylúčená. V budúcnosti sa pacientovi predpisujú špeciálne komplexy rehabilitačných cvičení.

Funkcie rehabilitačného obdobia
Po operácii sa pacient môže pohybovať niekoľko hodín. Bolesť odlišnej povahy v oblasti brucha a oblasti spoja je povolená. Je to v poriadku, bolesť neskôr zmizne.
Operácia sa vykonáva ráno, vykonáva sa večerné obliekanie. Možno výskyt výtoku z rán. Po odstránení slabinovej prietrže sa obväzy uskutočňujú denne. Po dobu dvoch až troch týždňov nie je povolená žiadna fyzická aktivita.

Pooperačné šitie
Pacientovi sa môže poskytnúť obväz ako pomôcka na obnovenie fyzickej aktivity..
Strava sa skladá z ľahkých, huňatých jedál, ktoré zabraňujú hnačke, zápche a nadúvaniu. Výživa je správne vyvážená. Odporúča sa pravidelné jedlo v malých porciách, najlepšie 4-5 krát denne..

Dôležitou podmienkou rehabilitácie je doplnenie tela bielkovinami. Podľa menovania odborníka na výživu sú v ponuke jedlá z rýb, kuracieho mäsa, pohánky, nízkotučného tvarohu a mlieka.

Na pravidelné pohyby čriev je potrebné veľa rastlinných vlákien. Ide o varenú a dusenú zeleninu, ovocie a obilniny. Cestoviny, múka a cukrovinky sú obmedzené. Telo potrebuje veľa zelene. Mnoho stopových prvkov potrebných na hojenie rán obsahuje petržlen, cibuľu a kôpr..

Cvičenie obmedzenia
Dva mesiace nemôžu zdvíhať závažia väčšie ako 5 kg. Beh, pretekanie, ohýbanie a sústruženie sú obmedzené. V prvom týždni sa odporúča abstinencia od sexuálneho styku, aby sa zabránilo prasknutiu švov, opuchu semenníkov a rozvoju hematómov. Otázky mobility sa riešia cvičením. Najskôr sa uskutočnia dychové a regeneračné cvičenia, potom sa postupne zvyšuje zaťaženie brušných svalov. Vylepšená pooperačná jazva s rozvojom brušných svalov.

Inžinierska hernia u mužov

Inguinálna kýla: príznaky, príčiny a možnosti liečby

Intuálna hernia u mužov je ochorenie, pri ktorom steny brušnej dutiny oslabujú a nemôžu udržiavať vnútorné orgány na svojom mieste. V tomto prípade sa pri oslabení inguinálnych svalov objaví prietrž třísloviny. Výsledkom je viditeľný výčnelok orgánu pod kožou. Kýla je dosť bežná, najmä u starších mužov.

Hlavným faktorom pri jeho výskyte je vážny a pravidelný stres v brušnej dutine. Ak chcete včas rozpoznať ochorenie a zabrániť vzniku komplikácií, musíte poznať jeho príznaky. A kvôli prehľadnosti môžete vidieť, aká ingvinická prietrž na fotografiách u mužov. Pomôžu poskytnúť celkový obraz o chorobe..

Čo to je?

Inguinálna hernia (GH) je ochorenie, pri ktorom sa vytvára výčnelok brušnej dutiny pod kožou prostredníctvom prirodzených otvorov v ingvinálnej oblasti brucha. Je to len jedna z odrôd prietrže, ale z hľadiska frekvencie výskytu zaujíma popredné miesto u ľudí stredného a staršieho veku..

príčiny

Inguinálna hernia sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov. Rozlišujú sa tieto faktory, ktoré môžu prispieť k výskytu tohto ochorenia u mužov:

 1. Častý (chronický) kašeľ, ktorý bude vyvíjať silné zaťaženie a tlak na oslabené oblasti brucha, čo môže zase podnietiť vznik slabinovej prietrže.
 2. Dedičná predispozícia osoby k ingvinálnej prietrži sa prejavuje v anatomickej slabosti svalového tkaniva brušnej dutiny..
 3. Niektoré choroby črevného systému môžu zvýšiť vnútro-brušný tlak, najmä ak u chorého spôsobujú neustálu zápchu..
 4. Nadmerná fyzická námaha, ktorá vyvíja silný tlak na brušnú dutinu (a zvyšuje samotný vnútrobrušný tlak). Obzvlášť nebezpečné sú zdvíhanie závaží, udržiavanie niečoho na váhe a tiež nosenie ťažkých vecí pred vami.
 5. Skoršie zranenia v oblasti slabín, ktoré spôsobili prudké oslabenie väzov a svalov.
 6. Náhly úbytok hmotnosti vedie k tvorbe prázdnych objemov v ľudskom pobrušnici, ktoré je možné vytlačiť z brušnej dutiny..
 7. Nadváha môže spôsobiť nadmerné zaťaženie vnútorných orgánov, čo zvyšuje tendenciu osoby k ingvinálnej prietrži..

Ako je zrejmé z vyššie uvedeného, ​​k rozvoju slabinovej prietrže u mužov môže prispievať niekoľko faktorov, najbežnejšou príčinou tohto ochorenia je však presne vzpieranie. Je najrýchlejší schopný viesť k akútnemu stavu osoby, pri ktorom bude potrebovať okamžité ošetrenie.

klasifikácia

V závislosti na pôvode hernie sac sú:

 • Získané - vyskytujú sa hlavne u dospelých, ktorí majú silnú fyzickú námahu. Sú rovné a šikmé.
 • Vrodené - vyskytujú sa, keď nedochádza k nadmernému rastu vaginálneho procesu pobrušnice, keď sa semenníky spustia do mieška ešte pred narodením. Sú iba šikmé.

Podľa anatomickej klasifikácie sú hernie týchto typov:

 • Priamy PG - vždy sa získava, nikdy neprejde ako súčasť spermatickej šnúry a nespadá do šourku. Tieto príznaky sa líšia od šikmej ingvinálnej prietrže. Táto hernia je zriedkavo porušená. Veľkosti obvykle nie sú príliš veľké, v priemere 5 až 10 cm;
 • Šikmý PG - charakterizovaný priechodom herniálneho vaku do spermatickej šnúry, po ktorom nasleduje vystúpenie pod kožu inguinálnej oblasti a v pokročilom prípade v šourku. Sklon k porušovaniu. Veľkosti sa pohybujú od 4 do 5 cm do gigantických - 30 - 40 cm;
 • Prebublávanie PG - nastáva, keď je slabosť anatomických štruktúr umiestnených bezprostredne nad ochlpením. Výstupok obvykle nie je príliš veľký;
 • Pohybujúce sa PG - už z názvu sa dá predpokladať, že tento typ prietrže sa vyznačuje neúplným kontaktom orgánu v herniálnom vaku, ale iba jednou z jeho stien. V herniálnom vaku je často iba časť močového mechúra, slepého čreva. Preto pri tomto type prietrže existujú určité ťažkosti pri šití hernálneho vaku počas chirurgického zákroku;
 • Kombinovaná PG - pri tomto type kýly má pacient súčasne priamu a šikmú ingvinálnu prietrž, veľmi zriedka je k nej pripojená supravezikálna prietrž.

Ďalšia dôležitá klinická klasifikácia, od ktorej závisí výber liečby:

 • Irreducibilný GHG - vyskytuje sa pri dlhodobej prítomnosti prietrže, keď je hernálny vak spojený adhéziou k podkožnému tuku. V tomto prípade kýla nemôže byť zavedená do brušnej dutiny, jej obsah však nie je napätý a môže sa mierne zmenšiť alebo zväčšiť;
 • Irreducibilný PG - charakterizovaný nezávislým alebo pomocou rúk redukciou obsahu prietrže do brušnej dutiny. Zvyčajne sa jedná o kýly malej veľkosti a v počiatočnej fáze vývoja, keď sa adhézie medzi tkanivami ešte nevytvorili;
 • Strangulovaný GHG - v prípade porušenia pravidiel je nemožné narovnať obsah prietrže do brušnej dutiny aj s vonkajšou pomocou. V tomto prípade je herniový vak napätý, bolestivý.

Ak chcete zistiť, či je priedušná kýla narušená alebo nie, môžete vykonať jednoduchú úlohu - držiac prietrž pri ruke, musíte niekoľkokrát kašlať. Ak sa prietrž hernia súčasne zvyšuje a znižuje, prietrž je korigovateľná. Inak, ak počas kašľa výčnelok nezmení svoju veľkosť a naďalej bude bolieť, je najpravdepodobnejšie zranenie prietrže!

príznaky

U mužov sú príznaky získanej trieslovej prietrže (pozri fotografiu) tieto:

 1. Vzdelanie je možné napraviť jednoduchým dotykom, zatiaľ čo je počuť charakteristický dunivý zvuk.
 2. V polohe na chrbte sa výstupok obvykle buď vyrovná, alebo sa výrazne zníži, a naopak, vo zvislej polohe sa zvýši a znova objaví..
 3. V korigovanom stave prietrže môže byť zväčšený trieslový kruh ľahko pociťovaný kožou.
 4. Pri spúšťaní herniálneho vaku do mieška sa zväčšuje veľkosť zodpovedajúcej polovice mieška.
 5. Pri silnom kašle, namáhaní, kýchaní sa prietrž zväčšuje, pri namáhaní sa zvyšuje jej napätie.

Pri malej veľkosti trieslovej prietrže už neexistujú žiadne príznaky, ktoré by pacienta obťažovali. S výrazným zvýšením výčnelkov sa však môžu objaviť nasledujúce choroby:

 1. Bolesť v dolnej časti chrbta, spodnej časti brucha - je to spôsobené kompresiou iných orgánov a čriev.
 2. Bolestivá bolesť v oblasti tvorby prietrže.
 3. Iné príznaky zažívacieho traktu, ako je nadúvanie, hlasné dunenie.
 4. Zápcha, je to tiež kvôli stlačeniu črevných slučiek v herniálnom vaku.
 5. V zriedkavých prípadoch, keď časť močového mechúra vstúpi do herniálnej formácie, môžu sa vyskytnúť problémy s močením.

Príznaky slabinovej prietrže sú celkom zrejmé pri vizuálnom vyšetrení, formácia má hustú elastickú konzistenciu a ľahko sa cíti sama osebe. Môže byť guľatá a ak herniálny vak spadne do mieška, má výčnelok podlhovastý tvar. Spravidla s genetickým umiestnením, tendencia tela rozvíjať prietrž, po zdvíhaní závaží a intenzívnej fyzickej aktivite môže dôjsť k herniálnemu výčnelku..

Pruh

Poranenie slabinovej prietrže je sprevádzané týmito znakmi:

 • slabosť, tachykardia;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • nadúvanie, nedostatok stolice;
 • negatívna reakcia na potlačenie kašľa, pri kašľaní, pri položení prsta na trieslovinový prsteň, zvyčajne sa pociťujú tras, ak je prietrž zranená, šok sa neprenáša;
 • prietrž prestala ustupovať;
 • herniálny vak je veľmi napätý;
 • ostrá, ostrá bolesť kýly a brucha.

Obmedzená slabina prietrže je veľmi nebezpečnou komplikáciou, takže lekárska starostlivosť by sa mala poskytnúť čo najskôr. Operácia sa musí vykonať čo najrýchlejšie, pretože závažné komplikácie, ako napríklad:

 1. Nekróza - nekróza častí slučiek čreva alebo omentum, ktoré zasiahli herniálny vak.
 2. Peritonitída - pri dlhodobom porušovaní prietrže slabín sa rozvíja zápal brušnej dutiny.

V tomto prípade nezničiteľné a veľké prietrže, aj bez komplikácií, spôsobujú pacientom nepohodlie: obmedzujú ich aktivitu a sú sprevádzané nepríjemnými symptómami.

Ako vyzerá slabá prietrž: foto

Nasledujúca fotografia ukazuje, ako sa choroba prejavuje u mužov.

diagnostika

Takmer vždy je možné podozrenie na prítomnosť slabinovej prietrže už počas klinického vyšetrenia. Zároveň sa určia jeho veľkosti, lokalizácia, vyhodnotí sa stupeň regulácie.

Na určenie typu štruktúr zahrnutých v prietrži sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov, brušnej dutiny a mieška. Niekedy sa vyžaduje ďalšie vyšetrenie: irigoskopia, cystoskopia atď..

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u mužov je chirurgický zákrok. Počas operácie lekár zbaví hernálny vak a plastifikuje hernálny portál, čím sa zabráni ďalšiemu relapsu choroby. Plastická chirurgia kýlových brán môže byť uskutočnená buď pomocou aponeurózy (technika ťahu) alebo pomocou špeciálnej sieťovej protézy (technika bez napätia).

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vo väčšine prípadov vykonáva s následným použitím polypropylénovej sieťoviny. Je nainštalovaná v bráne prietrže a pevná. Vlákna spojivového tkaniva následne rastú jeho bunkami a vytvárajú spoľahlivú bariéru pre brušné orgány na ceste k trieslovinovému kanálu. Použitím tejto techniky sa výrazne znižuje pravdepodobnosť opätovného výskytu choroby..

Operácie s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu vykonávať tradičným otvoreným spôsobom s porezaním kože a laparoskopicky - pomocou malého vpichu..

Laparoskopická operácia brušnej prietrže

Laparoskopická technika umožňuje prenikanie do brušnej dutiny pacienta pomocou špeciálnych manipulátorov prostredníctvom malých vpichov na prednej brušnej stene. Výhodou operácie je, že po nej nezostanú žiadne jazvy a dokonca aj menšie poškodenie tkanív.

 1. V počiatočnej fáze je pacient anestetizovaný. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestézii (anestézii).
 2. Oxid uhličitý sa vstrekuje do brušnej dutiny, vďaka čomu stúpa predná brušná stena ako kupola a vytvárajú sa podmienky na prácu chirurgov..
 3. Hernálny vak s obsahom sa vracia späť do brušnej dutiny.
 4. Na brušnú stenu je lemovaná sieť. V dôsledku toho účinnejšie drží brušné orgány a neumožňuje im ísť ďalej. Postupne rastie a je pevne na svojom mieste.

Spôsoby opravy laparoskopickej prietrže si postupne získavajú na popularite vďaka niekoľkým výhodám. Ak je však výčnelok veľký, potom lekári uprednostňujú prácu tradičným spôsobom, pretože je technicky ľahšie vykonať zákrok. Preto je potrebné čo najskôr kontaktovať lekára a požiadať o pomoc najmodernejšie metódy.

Ako dlho trvá pobyt v nemocnici? Po laparoskopii sa človek zvyčajne môže vrátiť domov do 1 dňa po operácii, ak neexistujú komplikácie.

Komplikácie po operácii

Najčastejšie následky po operácii sú:

 1. švy.
 2. Hematómy. Aby sa im zabránilo, ľad sa aplikuje okamžite po operácii.
 3. Infekcia rán a hnisanie. Aby sa tomu zabránilo, je predpísaný priebeh antibiotík..
 4. Kvapalina semenníkov. Vyvíja sa v dôsledku poškodenia škrupín semenníka. Príznakom tejto komplikácie je zväčšenie šourku na jednej alebo oboch stranách. Liečia sa iba chirurgicky.
 5. Poškodenie spermatickej šnúry. Vyskytuje sa v dôsledku zavinenia lekára a je spojená so štrukturálnymi vlastnosťami trieslového kanála. Spermatická šnúra prechádza blízko herniálneho vaku, takže ak lekár nie je dostatočne kvalifikovaný, môže sa poškodiť. Táto komplikácia je plná neplodnosti..
 6. Poškodenie femuru. Vyskytuje sa v prípade hrubého zošívania.
 7. Relapse. Znovu objavenie prietrže sa najčastejšie vyskytuje z dôvodu nesúladu pacienta.
 8. Poškodenie krvných ciev. Tiež dosť hrozivá komplikácia, ktorá vedie k atrofii semenníkov.

Dokonca aj ľahkú a bezpečnú operáciu na odstránenie slabinovej prietrže u mužov môžu sprevádzať komplikácie. Najčastejšie vznikajú zavinením samotného pacienta z dôvodu porušenia obmedzení počas rehabilitačného obdobia. Niekedy komplikácie vznikajú v dôsledku zavinenia chirurga alebo vznikajú v dôsledku individuálnych charakteristík tela.

Diéta po oprave prietrže

Správna strava urýchli rehabilitáciu. Prvých pár dní je lepšie jesť iba malé množstvo tekutej a šťouchanej potravy. V deň 4-5 môžete ísť na normálnu výživu.

Musíte jesť čo najviac potravín bohatých na bielkoviny a vlákninu. V potrave by mali byť:

 • varené mäso s nízkym obsahom tuku (kuracie, hovädzie);
 • sezónna zelenina (surová alebo dusená);
 • Mliečne výrobky, najmä tvaroh;
 • ovocie a bobule;
 • rôzne obilniny (pohánka, proso, ovos, jačmeň perlový);
 • Ryby a morské plody;
 • orechy a sušené ovocie.

Je lepšie vylúčiť alkohol a kávu, ako aj fajčenie zo stravy..

Aké sú možnosti liečby slabinovej prietrže bez chirurgického zákroku?

Vzhľadom na patogenézu choroby sa predpokladá, že liečba pomocou trieslovínovej kýly je bez chirurgického zákroku nemožná. Malo by sa pamätať na to, že obväz tiež nelieči, ale iba prispieva k tomu, že nastaviteľná inguinálna prietrž u mužov je držaná v brušnej dutine..

Podľa niektorých lekárov nemá liečba slabinovej prietrže u mužov s pohybom terapeutický účinok. Mnoho odborníkov však odporúča používať cvičenia na zvýšenie sily svalov brušnej steny, ale iba ležať na chrbte alebo sedieť..

Napríklad cvičenia ako:

 • dýchanie brucha so záťažou (1 až 2 kg) na brušnej stene;
 • zdvihnutie rovných nôh o 30 ° vo vzťahu k horizontálnej polohe tela;
 • zdvíhanie ramenného pletenca a lopatiek z horizontálnej polohy (s rukami na hlave);
 • stlačenie lopty umiestnenej medzi kolenami (v polohe na chrbte, s nohami ohnutými na kolenách) atď..

Najvhodnejšie cvičenia jogy pre trieslové kýly v ásane sú: uddiyana, pavanmuktasana, sarvangasana atď. Asana uddiyana sa musí vykonávať pri sedení: energicky vydýchnite vzduch, „vytlačte ho“ z pľúc, vytiahnite žalúdok čo najviac, držte ho tri sekundy a potom sa zhlboka nadýchnite nosom. Opakujte 5-6 krát.

prevencia

Ochoreniu môžete zabrániť tým, že sa vyhnete nadmernej fyzickej aktivite a zdvíhate ťažké závažia. Je dôležité starať sa o stabilnú činnosť gastrointestinálneho traktu, pretože zápcha vyvoláva prietrž. Je potrebné schudnúť a vykonávať fyzickú terapiu. Je potrebné posilniť brušnú stenu vykonaním cvičení na abs, „bicykel“. Terapeutické cvičenia by sa mali podávať najmenej 20 - 30 minút denne.

Je potrebné poznamenať, že je dôležité dodržiavať vhodnú stravu. Jedzte často, ale kúsok po kúsku a bez alkoholu. Namiesto mastných a korenených potravín, múky a cukroviniek musíte jesť zeleninu, ryby a mäso, varené alebo dusené..

predpoveď

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov za predpokladu, že sa operácia vykonáva podľa plánu, vedie k úplnému uzdraveniu pacienta ak obnove jeho pracovnej kapacity v krátkom čase. Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže a komplikácií zhoršuje prognózu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ascites je patologický stav, pri ktorom sa v brušnej dutine hromadí voľná tekutina, čo vedie k zväčšeniu veľkosti brucha. U ľudí sa to tiež nazýva kvapkavé. Nejde o samostatné ochorenie, ale o prejav adaptačných mechanizmov tela.
Vysoký krvný tlak pri osteochondróze je nebezpečným symptómom, pretože väčšina pacientov s ňou zápasí nesprávne. Namiesto toho, aby liečili príčinu, ľudia liečia prejavy a poškodzujú svoje telo ešte viac..
Fyzioterapia na osteochondrózu je súčasťou hlavného liečebného komplexu, zvyšuje účinnosť používaných liekov av niektorých prípadoch umožňuje znížiť ich dávkovanie.Patologický proces sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek z chrbtice (krčka, hrudník alebo bedro).