loader

Hlavná

Žalúdok

Druhy a liečba predsieňovej prietrže

Takéto zriedkavé ochorenie chrbtice, ako je foraminálna prietrž, môže spôsobiť nepríjemné pocity na dlhú dobu a ponechať postihnutú osobu. Neskorá liečba lekárskou pomocou a diagnostika choroby zhoršujú negatívne následky. Aby ste sa zbavili prietrže, musíte poznať jej príznaky a podstúpiť správny liečebný cyklus.

Etiológia a patogenéza

Foraminálna hernia medzistavcovej platničky je ochorenie prejavujúce sa na vyčnievaní medzistavcového tkaniva v smere k miechovému kanálu. V dôsledku premiestnenia dochádza k stlačeniu nervových vlákien a ako výsledok akútnej bolesti chrbta. Deformácia chrbtice sa môže vyskytovať v ktorejkoľvek jej časti, častejšie sa však vyskytuje v oblasti disku 14 l5. Existuje niekoľko dôvodov, ktoré ovplyvňujú vývoj patológie. Môžu spôsobiť výskyt ochorenia osobitne alebo ísť do komplexu. Vedie k hernii:

 • zranenia
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • metabolické ochorenie;
 • svalová atrofia.
Späť na obsah

Prejavy choroby

Hlavným príznakom prednej kýly medzistavcovej platničky je bolesť - ostrá, silná a náhla. Pocity bolesti, ktoré prekvapujú pacienta, pri prechode, ohýbaní a otáčaní trupu neprechádzajú a zosilňujú sa. Keďže zdrojom bolesti sú upnuté nervové korene, analgetiká nefungujú, na zastavenie syndrómu bolesti je potrebné blokovanie silným omamným prostriedkom..

Na pozadí akútnej bolesti má pacient znížené reflexy a stratu citlivosti v končatinách. Dôvod je rovnaký: stlačenie nervových vlákien vyčnievajúcou medzistavcovou látkou. Pri tvorbe kýly v krčnej chrbtici sa vyskytujú stále silné bolesti hlavy, môže sa pozorovať porucha zraku..

Druhy predsieňovej prietrže

V závislosti od lokalizácie existuje ľavostranná a pravostranná, zadná a predná prietrž. Pri premiestňovaní medzistavcovej substancie smerom od osi je pozorované zvieranie nervov, takže najbolestivejšie sú laterálne typy choroby. V tomto prípade je hernia na ľavej strane častejšia ako pravostranné poddruhy. Dôvodom je zlé držanie tela pri stole a skreslenie držania tela.

Z poddruhov je najnebezpečnejšia dorzálna foraminálna hernia v oblasti disku 15 s1, vyznačujúca sa zlyhaním tkanív medzistavcových platničiek do kanálika cez malú dieru. Primárnou príčinou patológie je často chronická osteochondróza, ktorá vedie k metabolickým poruchám. S prietržom sa začína disk „hladovať“ kyslíkom, ktorý prestáva prijímať krv cez krv v dôsledku kompresie ciev. Jadro disku je dehydratované a stráca svoje amortizačné vlastnosti, vláknitý kruh sa degraduje. Výsledkom je vznik výčnelkov. Zvyšuje negatívny účinok fajčenia prietrže a znižuje množstvo kyslíka v krvi.

Sedavý spôsob života často ovplyvňuje stavce l3 l4 a l4 l5.

Paramediánska extraforaminálna hernia v sekciách l3 l4 a l4 l5 je celkom bežná, pretože sa nachádza na najzraniteľnejších miestach chrbtice. Príčinou vzdelania je zlé držanie tela, sedavý spôsob života a preťaženie. Ochorenie sa vyskytuje v akomkoľvek veku a postihuje fyzicky slabých ľudí s atrofickými chrbtovými svalmi alebo pacientov s osteochondrózou. V zriedkavých prípadoch je impulzom pre rozvoj ochorenia autoimunitný syndróm a genetická predispozícia.

Kýla vľavo je pravdepodobnejšia ako pravostranná kvôli nesprávnemu držaniu tela.

Diagnostické metódy

Je problematické identifikovať forininálnu prietrž, preto konečnej diagnóze predchádzajú hardvérové ​​štúdie chrbtice a tkanív okolo nej. Uskutočňuje sa diagnostika magnetickou rezonanciou a počítačová tomografia, ktorá umožňuje sledovať stav kostí, chrupavky disku a mäkkého tela. Pri potvrdení prietrže a stanovení jej polohy je predpísané ošetrenie.

Ako sa zaobchádzajú s hrčkami?

Degenerácii sa môžete zbaviť konzervatívno-terapeutickými metódami a pomocou chirurgického zákroku. Chirurgická metóda sa používa v extrémnom prípade, keď vyčnievanie medzistavcového tela závažne narúša nervové zakončenie, vedie k akútnej bolesti a obmedzuje krvné cievy, spôsobuje patológiu vnútorných orgánov a zhoršuje funkciu mozgu..

V závislosti od typu kýly sa vyberie typ operácie. Môže to byť endoskopická manipulácia alebo eliminácia choroby otvoreným rezom. Hardvérové ​​operácie s optickými vláknami sú účinné pri liečbe stredných hernií, pretože umožňujú odomknúť nervové korene a eliminujú tak výčnelok medzistavcových tkanív. Bočné typy choroby vyžadujú odstránenie fazetového kĺbu. Toto je jediný spôsob, ako sa zbaviť bolesti. Nevýhodou operácie je, že to spôsobuje skoliotické zakrivenie chrbtice ako komplikáciu.

Ak je výčnelok v počiatočnom štádiu a proces je stále reverzibilný, využite konzervatívne terapeutické metódy, ktoré kombinujú lekársku, fyzioterapeutickú liečbu a kurz telesnej výchovy. Ako pomocnú pomoc môžu ísť manuálna terapia a homeopatické lieky. Obnova je veľmi pomalá a roky pretrváva. Okrem dodržiavania liečby by sa pacient mal vzdať fajčenia, nadmerného príjmu soli a schudnúť. Na odporúčanie lekára počas liečby je možné udržiavať polohu pomocou špeciálneho korzetu, ktorý čiastočne uvoľňuje záťaž od chrbtice..

Aká je rehabilitácia?

Po ukončení liečby alebo chirurgického zákroku sa musí prekonať rehabilitačné obdobie, aby sa upevnili výsledky liečby. Pacientovi sa odporúča dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré pomôžu znížiť riziko relapsu a posilnia jeho chrbát. Rehabilitácia trvá dlho - od niekoľkých mesiacov do roka. Ak by to išlo dobre, potom sa obnoví rytmus života a motorické funkcie pacienta. V postterapeutickom období je potrebné:

 • minimalizovať zaťaženie chrbta - byť v pokoji a nezaťahovať závažia;
 • prejsť na terapeutickú diétu, ktorú lekár vyzdvihne;
 • nosiť korzet na podporu chrbta;
 • pravidelne cvičte jogu a cvičte na posilnenie chrbtového svalového korzetu;
 • prestať fajčiť;
 • sledujte svoju pozíciu.

Na prevenciu tohto ochorenia sa odporúča raz ročne podstúpiť kúpeľnú liečbu (liečivé bahno, balneológia), absolvovať masážny pobyt a navštíviť lekára. Chrbát bude zdravý s vyváženým zaťažením motorickým a atletickým. Na domáce použitie je možné vankúš Meiram použiť na prevenciu a počas rehabilitácie, ktorá pomáha napínať chrbticu a zabraňuje tvorbe výčnelkov z diskovej substancie..

Aká je foraminálna a paraforaminálna kýla disku L4-L5?

Na začiatku tohto ochorenia je pacient mučený silnou bolesťou, ktorú ťažko zastavia jednoduché lieky proti bolesti. Na tento účel sa používajú silné analgetiká a narkotiká. Bolesť sa objaví nečakane, nezastaví sa sama.

Bolesť nie je jediný príznak foraminálnej prietrže. Pacient má tiež znížené reflexné schopnosti. Diagnostika tejto choroby je veľmi ťažká. Na tento účel sa používa vyšetrenie pomocou MR. Vďaka ultrazvuku sa zistí porucha.

Názov choroby súvisí s lokalizáciou patológie. Blízkosť predného otvoru, pri ktorej dochádza ku kontaktu miechy s nervovými bunkami, sa tvorí priedušná kýla medzistavcových platničiek..

klasifikácia

Hrudné kýly sa vyznačujú nielen stranou nervového východu (vpravo a vľavo), ale aj polohou a smerom k vertebrálnym foramenom..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako určiť kýlu chrbtice, ako aj zvážiť hlavné príznaky choroby a alternatívne metódy liečby, prečítajte si článok o tejto téme na našom portáli..

Typy predných kýiel v závislosti od lokalizácie

odrodaKde je?
prostrednýPrietrž sa nachádza pri vstupe do foraminálnej diery.
IntramoraminalVláknité jadro je umiestnené presne vo foraminálnom otvore.
postrannéBuničina sa presunie na výstup z foraminálnej diery.
Extraforaminálny bočný (chrbtový)Kýla je nasmerovaná do miechového kanála.


Druhy medzistavcových prietrží

Poznámka! Poznanie polohy prietrže je veľmi dôležité, pretože to ovplyvňuje nielen techniku ​​zvládania patológie, ale aj výber vhodných chirurgických korekčných metód. Napríklad nie je možné kvalitatívne odstrániť bočnú prietrž konvenčným interlaminárnym prístupom a vo väčšine prípadov musí byť fazetový kĺb počas operácie excidovaný..

Etiológia a patogenéza

Foraminálna hernia medzistavcovej platničky je ochorenie prejavujúce sa na vyčnievaní medzistavcového tkaniva v smere k miechovému kanálu. V dôsledku premiestnenia dochádza k stlačeniu nervových vlákien a ako výsledok akútnej bolesti chrbta. Deformácia chrbtice sa môže vyskytovať v ktorejkoľvek jej časti, častejšie sa však vyskytuje v oblasti disku 14 l5. Existuje niekoľko dôvodov, ktoré ovplyvňujú vývoj patológie. Môžu spôsobiť výskyt ochorenia osobitne alebo ísť do komplexu. Vedie k hernii:

 • zranenia
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • metabolické ochorenie;
 • svalová atrofia.

Klinické prejavy

Hlavným príznakom hernie umiestnenej v oblasti predného otvoru je silná bolesť, ktorá sa môže počas pohybu zosilniť a vyžarovať do oblasti chodidla. Takmer vždy sa bolestivé pocity objavia náhle a okamžite naberú na intenzite. Charakteristickou črtou tohto typu kýly je absencia výrazného účinku tradičných analgetík (metamizol sodný, ketorolak), preto musia niektorí pacienti užívať opioidné narkotiká, ktoré ovplyvňujú fungovanie centrálneho nervového systému a sú prísne predávané v určitom množstve v súlade s predpisom ošetrujúceho lekára..


Príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice


Kýla krčnej chrbtice: príznaky


Kýla hrudnej chrbtice: príznaky

Popri bolestivom syndróme sa u pacientov pozorujú aj neurologické poruchy, ktoré spočívajú v neprítomnosti šľachových reflexov a poruche flexie a roztiahnutia nohy. Ťažká bolesť núti osobu zaujať určitú polohu tela av ťažkých prípadoch môže byť intenzívna bolesť zastavená iba v prípade pohotovosti.

Medzi ďalšie typické príznaky foraminálnej prietrže patria:

  chronické bolesti hlavy, ktoré ovplyvňujú emocionálny stav a výkon pacienta;


Chronické bolesti hlavy

 • zníženie zrakovej ostrosti a sluchu (s lokalizáciou herniálneho výčnelku v krčnej oblasti);
 • neschopnosť stáť na päte alebo na špičke (najcharakteristickejší príznak v kombinácii so silnou bolesťou v bedrovej oblasti);


  Pri hernii silnej bolesti narúša stáť na špičke alebo päte

 • zhoršená motorická funkcia dolných končatín.
 • V zriedkavých prípadoch, keď je foraminálna hernia umiestnená na úrovni krčných alebo hrudných stavcov, môže byť prolaps buničiny do otvoru stavca sprevádzaný symptómami zo strany srdca a krvných ciev. Môže to byť vysoký krvný tlak (až po hypertenznú krízu), dýchavičnosť, patologicky únava.


  Pri hernii, dýchavičnosti môže vysoký krvný tlak narušiť

  V prípade kompresie predných radikálno-spinálnych tepien zásobujúcich miechu existuje vysoké riziko mozgovej mŕtvice a nekrotického poškodenia myokardu (svalová vrstva srdca)..

  Aká je rehabilitácia?


  Zariadenie pomôže rovnomerne rozdeliť záťaž na chrbticu.
  Po ukončení liečby alebo chirurgického zákroku sa musí prekonať rehabilitačné obdobie, aby sa upevnili výsledky liečby. Pacientovi sa odporúča dodržiavať jednoduché pravidlá, ktoré pomôžu znížiť riziko relapsu a posilnia jeho chrbát. Rehabilitácia trvá dlho - od niekoľkých mesiacov do roka. Ak by to išlo dobre, potom sa obnoví rytmus života a motorické funkcie pacienta. V postterapeutickom období je potrebné:

  • minimalizovať zaťaženie chrbta - byť v pokoji a nezaťahovať závažia;
  • prejsť na terapeutickú diétu, ktorú lekár vyzdvihne;
  • nosiť korzet na podporu chrbta;
  • pravidelne cvičte jogu a cvičte na posilnenie chrbtového svalového korzetu;
  • prestať fajčiť;
  • sledujte svoju pozíciu.

  Na prevenciu tohto ochorenia sa odporúča raz ročne podstúpiť kúpeľnú liečbu (liečivé bahno, balneológia), absolvovať masážny pobyt a navštíviť lekára. Chrbát bude zdravý s vyváženým zaťažením motorickým a atletickým. Na domáce použitie je možné vankúš Meiram použiť na prevenciu a počas rehabilitácie, ktorá pomáha napínať chrbticu a zabraňuje tvorbe výčnelkov z diskovej substancie..

  Konzervatívne zaobchádzanie

  Vhodnosť konzervatívnej liečby závisí od intenzity syndrómu bolesti, veľkosti prietrže, prítomnosti sprievodných patológií a neurologických porúch. Korekcia liekov podľa klasického režimu liečby foraminálnej hernie sa uskutočňuje v dvoch etapách.

  Akútne obdobie

  Hlavnou úlohou v akútnom období ochorenia je zmiernenie bolesti, zníženie zápalového procesu, odstránenie opuchy a korekcia mikrocirkulácie (krvný obeh a pohyb lymfy v lymfatických cievach). Tradičný liečebný režim pre pacientov v tomto štádiu je uvedený v tabuľke nižšie..

  Drogová liečba foraminálnej prietrže


  Ibuprofén, nimesulid, ketorol, diklofenak, nimesil


  Hydrokortizón, prednizón, kortizón

  Na vykonanie vyšetrenia a predpísanie liečby je potrebné kontaktovať vertebroológa, ortopéda, chirurga alebo neurológa. V prípade potreby môže lekár vymenovať ďalšie konzultácie s úzkymi špecialistami, napríklad cievnym chirurgom alebo neurochirurgom..

  Po odstránení zápalu

  V tomto štádiu sa vykonáva aktívna podporná terapia zameraná na zmenšenie prietrže, odstránenie traumatických faktorov a posilnenie chrbtových svalov, ktoré držia chrbticu v anatomicky správnej polohe. Hlavnou metódou liečby predsieňovej prietrže po úľave od akútnych príznakov je fyzioterapia. Fyzioterapeutická liečba môže v závislosti od veľkosti výčnelku a jeho lokalizácie zahŕňať nasledujúce postupy:

  Elektroforézny stroj

  Ak nie sú kontraindikácie, je možné aktívne použiť manuálnu terapiu zameranú na natiahnutie chrbtice a obnovu anatomicky správneho umiestnenia stavcov. Výrazný terapeutický výsledok sa zvyčajne dosiahne po 3 až 5 reláciách manuálnej terapie, ale pre stabilnú pozitívnu dynamiku môže byť potrebných až 10 relácií, ktoré sa uskutočňujú v intervale 2 až 5 dní. Pred zákrokom je potrebné vykonať poškodený segment röntgenovou alebo magnetickou rezonanciou.

  Popri manuálnej terapii je indikovaná aj masáž, fyzioterapeutické cvičenia a vodné procedúry (kúpanie v bazéne pod vedením lekára, hydromasáž - len podľa predpisu lekára). Pre spánok si pacienti s predsieňovou prietržou musia kúpiť špeciálne matrace a vankúše prispôsobené charakteristikám pacientov s ochorením miechy. Vo väčšine prípadov je pomocnou korekciou nosenie ortopedického korzetu alebo bandáže.


  Miechový korzet na prietrž

  Chirurgická liečba foraminálnej prietrže

  Chirurgická korekcia foraminálnych hernií sa vykonáva hlavne pri absencii klinicky významného účinku pri použití konzervatívnych metód..


  Chirurgický zákrok na liečbu bedrovej prietrže sa považuje za núdzové opatrenie

  Indikácie pre chirurgickú liečbu sú tiež:

  • veľká hernia (viac ako 7-8 mm);
  • syndróm silnej bolesti, ktorý môže byť napravený iba narkotickými analgetikami;
  • závažné narušenie fungovania orgánov genitourinárneho systému a čriev;
  • paralýza a paréza dolných končatín.

  Operácia môže vyžadovať určitý prípravok, ktorý by mal podrobne opísať lekár, ktorý vykoná chirurgickú korekciu (strava s obmedzeným obsahom soli, zrušenie antikoagulancií, sedácia sedatívami a upokojujúce prostriedky). Metóda chirurgickej liečby sa zvyčajne určuje skôr, ako je pacient prijatý do nemocnice, ale počas ďalšieho vyšetrenia môže lekár upraviť zvolenú taktiku..

  Metódy chirurgickej liečby foraminálnej prietrže

  Farmakologická skupinaÚčel aplikácieprípravy
  Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)Zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalového procesu, zníženie svalového tonusu (mierny antispasmodický účinok).
  Glukokortikosteroidné hormónyEliminácia opuchu mäkkých tkanív zabránením hromadenia zápalových tekutín (exsudát), prevencia alergických reakcií, obnovenie pohyblivosti kĺbov, inhibícia prostaglandínov - zápalové mediátory.
  Svalové relaxanciá (n-anticholinergiká)Zvýšený prietok krvi v periférnych krvných cievach, lokálna anestézia (pridaním anestetík, napríklad lidokaínu), inhibícia nervových impulzov v motorických neurónoch, odstránenie svalového spazmu.
  analgetikáZníženie intenzity bolesti (alebo úplná úľava od bolesti).

  Názov metódyČo to je?
  MicrodisectomyOdstránenie disku s herniou.
  Odstránenie malej kostnatej časti stavca umiestnenej nad nervovým koreňom, ako aj fragmentu medzistavcových platničiek.
  Endoskop sa zavedie vpichom a samotný výčnelok sa odstráni stavcovým stavcom. Tento typ chirurgického zákroku zabraňuje zjazveniu tkanív a zachováva amortizačnú funkciu postihnutého disku..

  Modernou metódou liečby predsieňovej prietrže je inštalácia implantátov (interspinóznych rozperiek), ktoré sú umiestnené v priestore medzi spinálnymi procesmi a môžu znížiť kompresiu miechy. Na súkromných neurochirurgických klinikách môžu náklady na takúto operáciu dosiahnuť až 280 000 rubľov.

  Herniovaný disk L4 L5

  Tento typ foraminálnej prietrže sa vyznačuje skutočnosťou, že stlačenie nervových koreňov sa uskutočňuje v oblasti štvrtého a piateho stavca dolnej časti chrbta. Takmer polovica prípadov medzistavcovej prietrže sa vyskytuje v tomto období lumbosakrálnej oblasti. Koreň chrbtice je v tele stlačený a hlavným dôvodom je nečinnosť a sedavý spôsob života. V zásade je taká hernia diagnostikovaná u mužov, napríklad u vodičov minibusu. Príčinou môže byť aj mikrotrauma spôsobená konštantnou flexiou chrbtice..

  U pacienta s herníciou disku sa držanie tela zmení a v niektorých prípadoch môže dosiahnuť kypózu (zakrivenie hornej časti chrbtice). Dôvodom je skutočnosť, že telo sa snaží zmierniť intenzívnu bolesť. Prietrž disku môžete tiež určiť podľa príznaku Lasegu, keď pacient nie je schopný zdvihnúť nohu pri ležaní.

  Existujú tri hlavné klinické prejavy kýly štvrtého a piateho disku: bolesť v dolných končatinách a dolných častiach chrbta, znecitlivenie nohy a tiež pociťovaná slabosť svalov..

  Medziobratlová hernia - kliniky v

  Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
  rodina

  Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

  Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
  riga

  • Konzultácie od 1500
  • Diagnostika od 0
  • Reflexoterapia od 1000

  0 Napíšte vlastnú recenziu

  Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

  Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
  VolokolamskayaMitino

  • Konzultácie od 1 000
  • Liečebné kurzy od 7000
  • Masáže od 1500

  10 Napíšte vlastnú recenziu

  Ústav tradičnej orientálnej medicíny

  Moskva, Filippovskij per., 18
  Arbat (FL)

  • Konzultácie od roku 1200
  • Manuálna terapia od roku 1300
  • Fyzioterapia od 700

  0 Napíšte vlastnú recenziu

  Zobraziť všetky kliniky v Moskve

  Herniovaný disk L5 S1

  Tento typ predsieňovej prietrže je fixovaný medzi bedrovou a sakrálnou, konkrétne medzi piatym bedrovým a prvým sakrálnym stavcom. Rovnako ako v prípade L4 L5, prípady s L5 S1 sú veľmi časté, čo prispieva k maximálnemu zaťaženiu medzistavcových platničiek v tejto oblasti chrbtice. Aj pri odpočinku a pohodlnej polohe sú tieto stavcové platničky neustále pod stresom. Dôsledkom silného axiálneho zaťaženia môže byť nielen zvýšený tlak vo vnútri diskov, ale aj poškodenie vláknitých krúžkov.

  Okrem toho je v bedrovej oblasti predný pozdĺžny väz, ktorý je určený na spevnenie vláknitého prstenca a znemožňuje posuny. Naopak, zadný pozdĺžny väz je zosilnený horšie a navyše má tendenciu sa riediť až k prvému krížovému stavcu, ktorý vedie k prietrži.

  Osteochondróza sa môže stať príčinou kýly disku L5 S1 - jadro medzistavcového disku začína strácať vodu a následne stráca svoje tlmiace vlastnosti. Vláknitý kruh sa tiež začína rozkladať, pretože výživné látky prestávajú v požadovaných množstvách pretekať..

  Zaťaženie chrbtice sa zvyšuje, jadro stráca znehodnotenie a ako výsledok sa objaví výstupok.

  Recenzie po článku

  Prijímame predobjednávky.

  Ak venujete náležitú pozornosť problémom s telom v skorých štádiách, môžete zabrániť roztrhnutiu vláknitého prstenca. Preto by ste nikdy nemali vytiahnuť chorobu, ktorá sa objavila, bez ohľadu na to, kde sa objavila.

  Je tiež potrebné poznať, že prietrž v oblasti L5 S1 sa môže vyskytnúť, ak dôjde k metabolickému narušeniu, pri ktorom „hladovanie“ disku začne kvôli nedostatku difúzie per se. Spotreba cigariet, ktoré narúšajú saturáciu krvného kyslíka a zbavujú chrbticu dôležitých zložiek, môžu stav zhoršiť..

  Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

  Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
  Ortopedický chirurg

  Dubinsky Artyom Igorevich

  Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
  0 Napíšte vlastnú recenziu

  Sychenikov Boris Anatolyevich

  Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
  +7

  0 Napíšte vlastnú recenziu

  Paramediano foraminal kýla

  Paramediánske hernie sa vyznačujú premiestnením medzistavcových platničiek do miechového kanála malým otvorom. Výstupok je nasmerovaný na koreň miechy. Takáto prietrž sa môže vyvíjať tak v oblasti L5 S1, ako aj L5 L4. Väčšina prípadov sa vyskytuje v oblasti L5 S1, pretože je to najzraniteľnejšie miesto na chrbte. V divízii L5 sa často vyskytuje aj paramediánska foraminálna hernia. To vedie k nesprávnemu držaniu tela pacienta, najmä pri nesprávnom sedení.

  Rizikové faktory, príčiny

  Kýly medzi stavcami L4 a L5, v ktorých medzistavcové platničky čiastočne presahujú stanovený fyziologický priestor, sa môžu objaviť v dôsledku:


  neúspešné pády, údery, v dôsledku ktorých došlo k posunu stavcov dolnej časti chrbta;

 • intenzívna fyzická námaha, pri ktorej pacient zdvihol a vydržal závažie, ostro ohnutý, priviazaný, skočil, otočil sa;
 • dystrofické procesy vyvíjajúce sa v tkanivách medzistavcových platničiek;
 • sedavý spôsob života, v ktorom je chrbtica ohnutá, dochádza k atrofii kostrových svalov, k rozvoju osteochondrózy;
 • zápalové procesy, ktoré sa vyvinuli v dôsledku aktivácie vírusových bakteriálnych infekcií.
 • Výstup medziobratlovej platničky do foraminálneho otvoru sa veľmi často vyvoláva zdvíhaním. Priestor medzi bedrovými stavcami L4 a L5 trpí hlavne, pretože sú pod najväčším zaťažením.

  Medzi rizikové faktory rozvoja patológie patrí:

  • neprimerané životné podmienky;
  • ťažká práca;
  • nízka mobilita;
  • nadváhou;
  • profesionálne športy.

  Pod vplyvom týchto faktorov sa môže začať vyčnievanie medzistavcovej platničky do foraminálneho otvoru.

  Čo je to patológia??

  V medicíne existuje špeciálna klasifikácia takejto patológie. Takéto kýly sa zvyčajne delia na niekoľko typov:

  • Kýla, ktorá sa vyskytuje pri samom vstupe do stavovcov, sa nazýva stredná.
  • Patológia umiestnená vo vnútri medzistavcového foramenu sa označuje ako intraforaminálna.
  • Ak sa prietrž nachádza pri výtoku z stavcov, nazýva sa bočná.
  • V prípade patológie mimo otvorenia chrbtice ide o extraforaminálnu prietrž.

  Odroda je navyše rozdelená do troch častí chrbtice: krčka maternice, hrudníka a bedra.

  diagnostika

  Ak v sebe nájdete niektorý z príznakov hernie alebo choroby predchádzajúcej jej výskytu, mali by ste sa obrátiť na svojho stavovca alebo neurológa. Špecialista vykoná prieskum, objasní intenzitu a lokalizáciu bolesti, iné príznaky, určí najvhodnejšiu polohu tela pacienta. Na presnú diagnostiku je potrebná diagnostika hardvéru. Použite jednu z nasledujúcich metód:

  • MRI Umožňuje vám vizualizovať stav všetkých tkanív chrbtice a jej okolia. MRI zariadenie produkuje magnetické žiarenie, ktoré je pre telo bezpečné, takže vyšetrenie sa môže vykonávať opakovane na krátku dobu;
  • röntgen. Táto technika umožňuje určiť stav kostí a chrupaviek, pomáha identifikovať posun stavcov. Je neúčinný pri posudzovaní stupňa vyčnievania prietrže a prítomnosti štiepenia nervov a krvných ciev;
  • Myelografia. Zahŕňa zavedenie kontrastných látok do kĺbových dutín, čo umožňuje identifikovať porušenia štruktúry tkanív pomocou röntgenového prístroja alebo CT.

  Ak existuje podozrenie na infekčnú povahu choroby, môže sa predpísať krvný test a epidurálna punkcia..

  Ako sa objaví patológia

  K vyčnievaniu časti medzistavcových platničiek môže dochádzať z niekoľkých dôvodov. Najčastejšie sa ochorenie vyvíja po významnej fyzickej námahe, keď tlak vo vnútri chrupavkovej formácie prudko stúpa.

  To neznamená, že prietrže sa môže vyskytnúť u každej osoby, ktorá zdvíha závažia.

  To je dôležité! Začiatok ochorenia zvyčajne vyžaduje určité stavy, napríklad porušenie štruktúry spojivového tkaniva. Preto je najväčšie riziko rozvoja choroby pozorované u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, jedia slabo, ako aj u starších ľudí..

  Medzistavcová hernia je premiestnenie časti medzistavcových platničiek nad jej fyziologickú a anatomickú normu. Je ich veľa: chrbtová, predná, bočná, foraminálna, chrupavka, kosť atď..

  Foraminálna prietrž sa zvyčajne vyskytuje, ak sa človek fyzicky vyvíja, príliš zdôrazňuje oblasť chrbtice. Výskyt prietrže môže byť tiež spôsobený športom v telocvični, keď hlavná záťaž padá na chrbticu. Jedným z dôvodov zhoršenia je aj aktivita, pri ktorej je potrebné zdvíhať závažia.

  Foraminálna prietrž sa vyskytuje aj pri existujúcich poraneniach miechy. Akákoľvek časť chrbtice môže trpieť, najčastejšie však distribúcia spadá do krku a hrudnej zadnej časti. Najmä sa často vyskytujú prierezové kýly na stavcoch L2-5 (v akejkoľvek variácii) a L5 - S1, pretože tieto miesta sú najviac zaťažené..

  Všetky kosti v rôznych častiach ľudského tela majú svoje meno v tvare písmena z latinskej abecedy a poradového čísla. Keď lekár určí diagnózu, použije presne také označenie, pretože pomocou tejto pomoci môžete jasne pochopiť, kde sa výčnelok práve vyskytol. Napríklad, ak je prietrž v L4 a L5, disk je poškodený presne medzi štvrtým a piatym stavcom dolnej časti chrbta..

  Keď lekár hovorí, že forininálna prietrž vytvorená v L3 a L4, znamená poškodenie medzistavcovej platničky medzi tretím a štvrtým bedrovým stavcom. Označenie L5 a S1 však znamená prítomnosť prietrže medzi piatym stavcom dolnej časti chrbta a prvým stavcom sakrálnej oblasti..

  Čo iného môže viesť k rozvoju hematácie foraminálneho disku? Rôzne choroby a poruchy v tele. Napríklad problémy s pohybovým aparátom, slabé svaly chrbtového korzetu, rôzne infekcie postihujúce chrupavku atď..

  Formininálna prietrž chrbtice sa dá rozdeliť na tri ďalšie typy, ktoré sú klasifikované podľa smeru, v ktorom sú vyčnievané. V tomto prípade sa rozlišujú tri odrody:

  • Dorsálna foraminálna hernia, kde je chrupavka nasmerovaná na ľavú stranu kanála pomocou miechy. Je možné, že s týmto vývojom bude narušený nervový koreň z ľavej strany. Ľavostranná predsieňová hernia sa najčastejšie nachádza v krčnej a bedrovej oblasti chrbtice. Ak je porážka nervových zakončení závažná, výsledkom bude paralýza (úplná alebo čiastočná)..
  • K dispozícii je tiež dorzálna foraminálna pravá prietrž, ktorá vyčnieva, resp. Vpravo, všetky na ten istý kanál s miechou. Dôsledky sú rovnaké ako pri vyššie uvedenej patológii.
  • A tretia možnosť je paramediánsko-foraminálna prietrž. Toto je jeden z najnebezpečnejších typov patológie miechy, pretože keď k tomu dôjde, deformované chrupavkové tkanivo sa vydúva priamo do kanála, kde sa nachádza miecha. Potom dochádza k stlačeniu miechového kanála z dvoch strán. Najčastejšie také kýly vznikajú v dôsledku ťažkej skoliózy, ťažkej osteochondrózy alebo dysplázie. Paramediánsko-foraminálna kýla disku môže u človeka vyvolať závažné neurologické abnormality a nakoniec viesť k invalidite.

  Existuje mnoho dôvodov pre vyčnievanie medzistavcovej platničky. Najprv by sa však malo hovoriť o predispozícii k tejto chorobe. Osoba má gény zodpovedné za produkciu kolagénových vlákien, ktoré tvoria vláknitý kruh. Ak dôjde k mutáciám v týchto génoch, je narušená syntéza normálnych kolagénových vlákien, sila vláknitého kruhu klesá.

  Mnohí sú si istí, že hlavným faktorom, ktorý vedie k vzniku predsieňovej prietrže, je veľká fyzická námaha. Je to pravda, ale nezabudnite, že oveľa častejšie sa ochorenie vyskytuje pri sedavom spôsobe života.

  V medzistavcových platničkách nie sú žiadne cievy, preto kyslík a živiny potrebné na udržanie pevnosti vláknitého prstenca v ňom difúzne prenikajú, to znamená pasívnym transportom z okolitých tkanív. Výživa je oveľa aktívnejšia, ak tlak v diskoch kolíše, to znamená, keď sa pohybujú v chrbtici.

  Preto s hypodynamiou vo vláknitom kruhu začínajú dystrofické procesy a stráca silu. Sedavý spôsob života, nadváha a nosenie topánok s pätami spôsobujú na chrbticu neustále axiálne zaťaženie medzistavcových platničiek, čo tiež narúša ich trofej..

  Výživa diskov trpí, keď je krvný obeh narušený v tele, čo sa pozoruje so starnutím. V tomto ohľade je u starších ľudí riziko rozvinutia oveľa väčšie. Príčinou choroby môže byť fajčenie, pretože to tiež vedie k zlej cirkulácii. Nezabudnite, že na udržanie sily musí do vláknitého prstenca vniknúť dostatočné množstvo tekutín a živín, ale to je nemožné, ak človek pije málo vody a neje sa dobre..

  Môžeme teda rozlíšiť hlavné príčiny výskytu foraminálnej prietrže:

  • ťažké fyzické námahy, poškodenie miechy;
  • sedavý spôsob života;
  • stále topánky na vysokých podpätkoch;
  • ploché nohy;
  • nadváhou;
  • fajčenie;
  • podvýživa a nedostatočný príjem tekutín;
  • vek.

  účinky

  Pri diagnostike predsieňovej prietrže lekári odporúčajú iba chirurgický zákrok. Ak pacient odmietne, bude mu predpísaný priebeh liekovej terapie. Ako ukazuje prax, ľudia po liečbe tabletkami a injekciami stále prichádzajú na operáciu.

  Pri dorzálnej foraminálnej prietrži sa neodkladá liečba. Rýchlo napreduje a výrazne zhoršuje zdravie. Nedostatok adekvátnej liečby môže spôsobiť zhoršenie funkcie dolných končatín. V závislosti od toho, či má pacient ľavú alebo pravú protézu, je možná atrofia pacientovej ľavej alebo pravej nohy.

  V niektorých prípadoch je dokonca možné vytlačiť paraforaminálnu prietrž prednej tepny prechádzajúcu cez miechový kanál. To vedie k zlej cirkulácii, nedostatku kyslíka. V dôsledku toho môže mať pacient infarkt, ktorý spôsobí ochrnutie.

  Príčiny choroby

  Existuje veľa dôvodov, prečo sa dá vyčnievať, jedným z hlavných faktorov je dedičná predispozícia. Každá osoba má sadu génov, z ktorých jeden je zodpovedný za tvorbu kolagénových vlákien, ktoré zase tvoria vláknitý kruh. S mutáciou v génoch dochádza samozrejme k narušeniu jej sily.

  Ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, sú často vystavení medziobratlovej kýly. Ale nemenej chorí ľudia, ktorí vedú sedavý spôsob života. Stáva sa to preto, že na diskoch chrbtice nie sú žiadne cievy a kyslík do nich vstupuje iba počas kmitania. Ak je pohybová aktivita obmedzená, objaví sa v kruhu dystrofický proces, jej sila je narušená.

  Hlavné dôvody výskytu forininálnej medzistavcovej prietrže:

  • poškodenie miechy, ťažké zaťaženie;
  • sedavá práca a nehybnosť;
  • Podpätky a ploché topánky;
  • nadváha;
  • podvýživa, nízky príjem tekutín, fajčenie;
  • Staroba.

  Ako sa zaobchádzajú s hrčkami?

  Kýla vyvoláva radiálny syndróm.
  Degenerácii sa môžete zbaviť konzervatívno-terapeutickými metódami a pomocou chirurgického zákroku. Chirurgická metóda sa používa v extrémnom prípade, keď vyčnievanie medzistavcového tela závažne narúša nervové zakončenie, vedie k akútnej bolesti a obmedzuje krvné cievy, spôsobuje patológiu vnútorných orgánov a zhoršuje funkciu mozgu..

  V závislosti od typu kýly sa vyberie typ operácie. Môže to byť endoskopická manipulácia alebo eliminácia choroby otvoreným rezom. Hardvérové ​​operácie s optickými vláknami sú účinné pri liečbe stredných hernií, pretože umožňujú odomknúť nervové korene a eliminujú tak výčnelok medzistavcových tkanív. Bočné typy choroby vyžadujú odstránenie fazetového kĺbu. Toto je jediný spôsob, ako sa zbaviť bolesti. Nevýhodou operácie je, že to spôsobuje skoliotické zakrivenie chrbtice ako komplikáciu.

  Ak je výčnelok v počiatočnom štádiu a proces je stále reverzibilný, využite konzervatívne terapeutické metódy, ktoré kombinujú lekársku, fyzioterapeutickú liečbu a kurz telesnej výchovy. Ako pomocnú pomoc môžu ísť manuálna terapia a homeopatické lieky. Zotavenie je veľmi pomalé a trvá roky.

  prevencia

  Aby sa v budúcnosti nevyskytovali žiadne patológie chrbtice (kruhová, paraforaminálna hernia atď.), Odporúča sa znížiť intenzitu fyzickej aktivity. Je dôležité vytvoriť stravu, upraviť stravu. Zároveň musíte piť viac vody, brať vitamíny, jesť potraviny bohaté na živiny.
  Okrem toho sú predpísané chondroprotektory, z času na čas by sa mali nosiť obväzy. Je dôležité zbaviť sa zlých návykov. Pri fyzickej nečinnosti musíte reštrukturalizovať denný režim: každú hodinu si urobte prestávku v trvaní 5 minút, robte gymnastiku. Môžete sa zaregistrovať na plávanie, chodiť viac.

  operácie

  Radikálna metóda intervencie sa môže zvoliť v prípade, keď konzervatívna terapia neprináša požadované výsledky. Operácia má veľa kontraindikácií, takže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch. Nevýhodou tejto liečebnej metódy je vysoké riziko opätovného rozvoja patológie disku. Po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie..

  indikácia

  Ak sa vytvorila predsieňová prietrž disku, odporúča sa radikálne ošetrenie v mnohých prípadoch:

  • vzdelanie presahuje priemer 9 mm;
  • hernálny vak má zložitý tvar, vytvára tlak na životne dôležité orgány;
  • Žiadna z existujúcich možností liečby neposkytuje požadovaný výsledok.

  Rehabilitácia

  Nemôžete začať chodiť okamžite po operácii, pretože v tomto prípade sa zvyšuje zaťaženie postihnutej oblasti chrbtice. Niekoľko týždňov po operácii môžete zaujať sedenie. Zákaz zdvíhania závaží sa tiež zakazuje. Po 1 mesiaci sa môže začať rehabilitácia, ktorá je založená na použití metód fyzioterapeutickej liečby. Počas cvičebnej terapie sa odporúča nosiť obväz, ale nie dlhšie ako 6 hodín denne, pretože dlhodobé používanie fixačného pásu povedie k atrofii svalov..

  Paraforaminálna prietrž medziobratlového disku, čo to je

  Druhy predsieňovej prietrže

  Foraminal kýla má niekoľko typov:

  • stredné kýly nachádzajúce sa pri vstupe do stavovcov;
  • intraforaminálne vo vnútri medzistavcového foramenu;
  • extraforaminálne (bočné). Nachádzajú sa mimo medzistavcových priehlbín;
  • bočná prietrž. Nachádzajú sa pri vchode do stavca..

  V závislosti od umiestnenia v chrbtovej kolóne existujú také kýly:

  Rozlišuje sa aj nasledujúca klasifikácia, ktorá je ovplyvnená výstupnou stranou nervu:

  1. Dorsálna ľavostranná predsieňová prietrž - tento druh je mierne odmietnutý doľava, smerujúci k mieche. S vývojom takejto patológie je možná kompresia ľavého nervového koreňa. Najčastejšie sa pri krčnej chrbtici v dolnej bedrovej oblasti lokalizuje ľavostranná prietrž. Bez včasnej liečby sa môže vyvinúť medziobratlová hernia, ktorá spôsobí ochrnutie, poruchu vnútorných orgánov.
  2. Dorsálna pravostranná predsieňová prietrž. Odchyľuje sa doprava, nasmerovaná na miechu.

  Tento typ ochorenia sa vyvíja na základe chronických stavov chrbtice, ako napríklad:

  Príznaky ochorenia počas jeho vývoja sú veľmi slabo vyjadrené. Najčastejšie sa jedná o bolesti v mieste lokalizácie výčnelku (krk, chrbát, spodná časť chrbta). Bez včasnej liečby sa tieto bolestivé bolesti vyvinú na syndróm intenzívnej bolesti. Pri dlhodobom vývoji choroby a u pacienta dochádza k narušeniu činnosti vnútorných orgánov, k poruche motorickej funkcie končatín..

  Ak sú postihnuté disky c6 až c7, u pacienta sa objavia tieto príznaky:

  • svalová slabosť;
  • znecitlivenie prstov ruky (niekedy celé rameno);
  • bolesť v postihnutej oblasti;
  • bolesti hlavy;
  • znížená ostrosť sluchu, zraku.

  Ak sa u pacienta vyvinie predsieňová prietrž disku 14 l5, zaznamenajú sa tieto príznaky choroby:

  • chvenie dolných končatín;
  • znížená citlivosť končatín;
  • slabosť;
  • porušenie fungovania vnútorných orgánov;
  • Bolesti dolnej časti chrbta.

  Najbežnejšia foreminálna prietrž disku l5 s1, ako aj l3 l4, ako aj l4 l5. Znakom takejto prietrže je výrazná bolesť, ktorá vedie k neurologickým poruchám. Diagnostika tejto patológie je v počiatočných fázach veľmi náročná..

  Keď vláknitý prsteň napučí medzi 3 a 4 diskami bedrovej chrbtice, nazýva sa predsieňová kýla disku 1314. Táto patológia je pomerne zriedkavá (asi 4% prípadov) sprevádzaná bolesťou v bedrovej oblasti. Túto patológiu je veľmi ťažké diagnostikovať. Liečba bude závisieť od formy, stupňa vývoja choroby. S touto patológiou môžu byť porušené 4 nervové korene.

  Hrudná kosť

  Obr. Predná diera v bedrovej chrbtici. Je tvorený spredu spodným okrajom stavca a diskom, za fazetovým kĺbom, zhora zdola korene oblúkov..

  Jednou z foriem MP prietrží bedrovej chrbtice je foraminálna hernia disku. Podľa rôznych autorov sa tento typ prietrže vyskytuje od 4% do 10% všetkých prietrží. Najčastejšie sa táto prietrž vyskytuje na úrovni L4-L5, potom na úrovni L5-S1 a L3-L4. Charakteristickým rysom tejto kýly je výrazný syndróm bolesti sprevádzaný neurologickou poruchou - strata reflexov a / alebo slabosť nohy, ako aj ťažkosti s diagnostikou..

  Foraminálna kýla disku sa nazýva kýla nachádzajúca sa v oblasti foraminálneho otvoru (miesto, kde koreň miechy opúšťa miechový kanál). Foraminálny otvor je kanál dlhý asi 1,5 cm, ktorý sa nachádza medzi koreňmi oblúkov 2 susedných stavcov. (Obr. 1)

  Celkovo sa rozlišujú 4 typy foraminálnych hernií:

  1. Foraminálna medaila umiestnená pri vchode do medzistavcovej foramen.
  2. Vnútri chrbtice sa nachádza v medzistavcovej foramen
  3. Foraminal lateral lokalizovaný na výstupe z medzistavcových foramen.
  4. Extraforaminálny bočný bok nachádzajúci sa mimo medzistavcových foramen, bočný ku koreňom stavcových oblúkov.

  Klinické prejavy foraminálnych hernií majú množstvo znakov. Syndróm bolesti u pacientov s foraminálnymi kýlami má zvyčajne akútny nástup a takmer okamžite sa stáva intenzívnym. Pacienti sú v nútenej polohe. Tieto bolesti sú ťažko dostupné analgetickej terapii a niekedy ich zmierňujú iba lieky. Okrem toho bolesť takmer vždy sprevádza strata reflexov šľachy a / alebo slabosť ohybov alebo extenzorov chodidla (pacient nemôže stáť na špičke alebo päte).

  Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) bedrovej chrbtice.

  Konzervatívna terapia foraminálnej kýly chrbtice zriedka prináša úľavu. Po neúčinnej liečbe trvajúcej 2 až 3 týždne pacienti zvyčajne hľadajú chirurgickú liečbu. Normálny interlaminárny prístup odstraňuje forininálne stredné kýly. Z uvedeného prístupu nie je možné primerane odstrániť bočné predné prietrže, je potrebné odstrániť fazetový kĺb. Operácia sa tak predlžuje v čase, často sprevádzaná veľkými stratami krvi. Po odstránení fazetového kĺbu sa v bedrovej oblasti často vyvíja skolióza so zvyškovou bolesťou dolnej časti chrbta.

  Obr. Schéma transforaminálnej endoskopickej hernie disku

  Používam jedinečnú metódu transforaminálneho endoskopického odstránenia predných hernií disku. Termín transforaminál znamená, že odstránenie prietrže m / n sa uskutočňuje cez foraminálny otvor - miesto, kde koreň miechy opúšťa miechový kanál. (Obr. 2)

  Obr. Operácia sa vykonáva pod kontrolou zosilňovača obrazu punkciou bez rezu..

  Transforaminálna endoskopická hernia disku sa uskutočňuje bez rezu vpichom. Najprv sa pod kontrolou elektricko-optického prevodníka (EOP) vloží ihla do disku mimo miechového kanála a potom sa ihlou zavedie pracovná trubica s optikou. Táto metóda odstraňuje malú časť disku, aby sa znížil tlak v nej a sekvestrácia, ktorá komprimuje koreň miechy. Tie. Disk ďalej plní svoju tlmiacu funkciu a v dôsledku odstránenia sekvestrácie zmizne bolesť v nohe. T.O. všetky manipulácie sa vykonávajú mimo miechového kanála, aby sa zabránilo jazvovým zmenám v kanáliku a bez rezu s minimálnymi traumami do okolitých tkanív. (Obr. 3)

  Liečba predsieňovej prietrže

  Ako pri každej klinike s kýlou sa liečba uskutočňuje dvoma spôsobmi - konzervatívnou liečbou a chirurgickým zákrokom.

  Cieľom konzervatívnej liečby je pokus o dosiahnutie týchto cieľov:

  1. Eliminácia syndrómu bolesti, odstránenie akéhokoľvek nepohodlia od pacienta. Eliminácia zápalových procesov, obnovenie normálneho krvného a lymfatického obehu. Na tieto účely sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky a lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče.
  2. Obnovte tón a posilnite svaly. To sa dosahuje absolvovaním fyzioterapeutických cvičení, masážnych sedení a rôznych metód fyzioterapie, ako sú vodné procedúry, akupunktúra - to všetko pomáha posilňovať svalový chrbtový korzet..
  3. Zmenšenie prietrže. Na tento účel lekári predpisujú elektroforézu, cvičenia chrbtovej trakcie a miestne lieky.

  Indikácie pre určenie chirurgickej liečby prietrže:

  • veľkosť vydutiny 10 mm alebo viac;
  • komplikácie vo forme parézy alebo ochrnutia končatín;
  • výrazný syndróm bolesti, ktorý nebol zmiernený liekmi proti bolesti;
  • nedostatok účinku pri konzervatívnej liečbe.

  Druhy chirurgických postupov zameraných na odstránenie prietrže:

  1. laminektomie Táto manipulácia spočíva v odstránení vystupujúcej časti medzistavcovej platničky, ako aj časti kostných štruktúr stavcov, ktoré majú priťažujúci účinok..
  2. Microdisectomy. Táto operácia odstráni medzistavcové platničky, ktoré stláčajú nervové vlákna vychádzajúce z miechy..
  3. Dištančné podložky. Toto je moderná metóda v chirurgii, ktorej podstatou je umiestniť implantáty medzi procesy stavcov, čím by sa znížil tlak prietrže na miechu..
  4. Transforaminálne endoskopické odstránenie. Táto metóda je zameraná na odstránenie abnormálneho vydutia foraminálnym otvorom chrbtice.

  Rehabilitácia po liečbe

  Preventívne a regeneračné opatrenia sú predpísané niekoľko dní po operácii. Cieľom mnohých rehabilitačných opatrení je obnova fyzickej sily pacienta, obnovenie jeho pracovnej kapacity a navrátenie pacienta do známeho, ale upraveného životného štýlu.

  V prvých dňoch by mal pacient nosiť obväz. V budúcnosti rehabilitačné obdobie zahŕňa obnovenie a posilnenie svalovej chrbtovej korzety. Tieto body sa uskutočňujú vykonaním sady prvého zotavenia a potom silového cvičenia.

  Príznaky a príznaky

  Klinické prejavy choroby vo väčšine prípadov nenechávajú žiadne pochybnosti o diagnóze, pretože výskyt syndrómu akútnej bolesti je možné rozoznať na výskyt kĺbovej prietrže. Intenzita je mnohonásobne vyššia ako u iných spinálnych patológií..

  Podľa neurologických prejavov môže lekár navrhnúť, v ktorom oddelení sa vyskytli patologické zmeny:

  • pri poškodení medzistavcových platničiek krčnej chrbtice (medzi stavcami C5, C6 a C7) - muchy v očiach, znížená zraková ostrosť, zhoršené vnímanie farieb, hučanie v ušiach, závraty, znecitlivenie prstov, svalová slabosť;
  • pri poškodení diskov v oblasti hrudníka - kompresná bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, zvýšený alebo povrchový tlkot srdca;
  • s poškodením diskov v bedrovej oblasti - oslabenie citlivosti nôh, dysfunkcia panvových orgánov.

  Dôležité! Predná prietrž v dolnej časti chrbta je častejšia ako u iných, pretože táto časť je najzraniteľnejšia. Aj prvé prejavy choroby sú akútne a spôsobujú pacientom značné nepohodlie.

  Bolesť môže pacienta trýzniť ​​niekoľko dní a klasické analgetiká sú neúčinné, podobne ako iné konzervatívne metódy na zmiernenie bolesti.

  Aj prvé prejavy choroby sú akútne a pacientom spôsobujú značné nepohodlie. Bolesť môže pacienta trýzniť ​​niekoľko dní a klasické analgetiká sú neúčinné, podobne ako iné konzervatívne metódy na zmiernenie bolesti..

  Rehabilitácia a zotavenie

  Rehabilitácia je zameraná na obnovenie fyzickej aktivity, zdravotného postihnutia, sociálnej nezávislosti a schopnosti minimalizovať riziko relapsu. Fyzická aktivita sa musí zavádzať postupne, počnúc minimom.

  V prvých dňoch lekári odporúčajú nosiť podporný obväz. Vo vzdialenejšom období zotavenia je potrebné udržiavať tón svalového korzetu, preto sú vhodné cvičebné cvičenia so statickými cvičeniami, plávanie. Eliminácia prednej prietrže a jogy (povinné sa poradiť s odborníkom! Keďže je prísne zakázané vykonávať určité pozície), sú pozitívne výsledky. Bremeno by malo byť bez náhlych pohybov, trhne.

  Liečba a príznaky hernie disku

  Hernia disku 144 je patológia, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici a vyznačuje sa prasknutím alebo stratou obsahu disku za jeho hranicami do medzistavcových priestorov. Tomu môže predchádzať chronické ochorenie alebo akútne traumatické zranenie..

  Symptomatický obraz

  Disková hernia má typický symptomatický obraz a je vždy sprevádzaná bolesťou. Jeho lokalizácia zahŕňa nasledujúce skupiny funkcií:

  • periodická intermitentná bolesť v bedrovej oblasti;
  • koža získava mramorový odtieň a zvyšuje sa potenie - komplex vegetatívnych príznakov;
  • pacient s touto patológiou stráca rovnomerné držanie tela a počas chôdze je neustále vyhrabávaný;
  • búšenie postihnutej oblasti spôsobuje bolesť;
  • s rozvojom patológie sa zosilňujú pocity bolesti, čo je spojené s kompresiou koreňa disku a deformáciou stavcov;
  • v závislosti od toho, či ide o difúznu prietrž alebo o lokalizovaný opuch.

  V tomto prípade má rozptýlená mediánová a paramediánska hernia disku tri hlavné príznaky.

  1. Bolesť, ktorá vyžaruje do dolných končatín.
  2. Necitlivosť alebo ochrnutie dolných končatín.
  3. Slabosť v ohybe a predĺženie chodidla.

  Difúzna prietrž sa tiež vyznačuje metódou terapeutického účinku a jej liečenie sa uskutočňuje podľa zásady komplexného odstránenia príznakov a príznakov..

  Typy vertebrálnej kýly

  Kýla dolnej časti chrbtice má niekoľko typov samozrejme v závislosti od miesta a závažnosti procesu:

  • foraminal;
  • oddelený;
  • dorzálny medián;
  • dorzálny zdravotník.

  Najnebezpečnejšia zo všetkých je stredná (dorzálna) prietrž, pretože predčasné liečenie môže viesť k vážnym komplikáciám. Okrem toho je najčastejšou strednou prietržou. Dorsálna patológia je výhodnejšia u mužov vo vyššom veku ako u žien, keď je telo v najlepšom veku a kostné tkanivo sa už začína fyziologicky opotrebovávať a starnúť. Medián alebo paramediánska hernia je prolaps vlákna a sekvestračného krúžku, ktorý je určený lokalizáciou bolesti.

  Prečo je tak nebezpečná? Stáva sa tiež, že prietrž hernie a jej obsah spadajú do subarachnoidálneho priestoru. Pri veľkých veľkostiach tiež komprimuje miechu. Je to nebezpečné, pretože spôsobuje paraparézu a panvové ochorenia, ktoré ovplyvňujú normálne fungovanie.

  Medián a paramediánska hernia v procese jej patologického vývoja poškodzujú miechový kanál, čo je presne dôvod komplikácií choroby. Veľkosť tohto typu paramediánskej patológie sa môže odlišovať, na začiatku procesu nie viac ako hrach, ale potom sa zvyšuje - potom je diagnostikovaná.

  Okrem mediánu môže existovať foraminálna prietrž. Foraminal sa vyznačuje neznesiteľnými bolestivými pocitmi, ktoré je takmer nemožné odstrániť. Pacient nie je schopný samostatne vykonávať pohyby a je pre neho ťažké pohybovať sa. Foraminálna forma patológie vyžaduje okamžitú liečbu hospitalizáciou.

  Iná forma, napríklad sekvestrovaná, sa vyskytuje vo forme prolapsu obsahu disku, ktorý je nasmerovaný do miechového kanála. Dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca a prolapsu segmentu. Príznaky akútnej, foraminálnej formy sa cítia počas ostrých zákrut a pri zdvíhaní závaží.

  Dorsálny paramedián je sprevádzaný vyčnievaním obsahu disku do miechového kanála a vyznačuje sa silnou bolesťou v bedrovej oblasti, nohách, panvových orgánoch a kĺboch. Niekedy sa pozoruje necitlivosť končatín, čo pacientovi v priebehu času sťažuje chodenie.

  Patologické ošetrenie

  Liečba každého druhu sa uskutočňuje terapeuticky av prípade prasknutia prstenca sa používa chirurgická liečba, po ktorej nasledujú opatrenia na obnovu.

  Dnes existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako ovplyvniť prietrž bedrového kĺbu v ranom a pokročilom štádiu. Používajte liečbu nesteroidnými protizápalovými liekmi, antispasmodikami a súbežne - fyzioterapeutickú liečbu.

  Po prvé, pacient má kompletný odpočinok na lôžku po dobu jedného týždňa od začiatku vývoja akútneho štádia. Mier môže znížiť patológiu bolesti, spôsoby, ako zmierniť tlak na nervové zakončenie.

  Potom sa liek používa na zmiernenie opuchu tkanív a zápalu, ktorý vyvoláva strednú a strednú kýlu. A ako metóda fixácie je zahrnutá aj fyzioterapeutická liečba - manuálna, gymnastická a akupunktúra..

  symptomatológie

  Ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou, ktorá má povahu náhleho a závažného charakteru. Človek mrzne v jednej póze, bojí sa zmeniť polohu a tým zosilňuje bolesť.

  Čiastočná alebo úplná strata citlivosti končatín.

  Pri krčnej chrbtici hernia diskov c4-c6 vyvoláva silné bolesti hlavy, zhoršený sluch a zrak, znecitlivenie a mravenčenie prstov..

  Diagnóza choroby zahŕňa použitie MRI, RTG, CT. Vertebroológ na základe vyšetrenia pacienta a výsledkov štúdií schváli počiatočnú diagnózu a predpíše kvalitné ošetrenie..

  Charakterizácia a klinická prezentácia

  Foraminálna hernia je patológia medzistavcového disku, ktorá sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca a tvorbou výčnelku cez otvor v prednej časti vľavo alebo vpravo..

  Ochorenie sa diagnostikuje v rôznych častiach chrbtice - v krčku, hrudníku, drieku, krížovke.

  Foraminálny otvor je lúmen miechy, kde sú umiestnené najdôležitejšie nervové zakončenie miechy..

  Paramediánska foraminálna hernia s jej vyčnievaním vyvoláva kompresiu koreňov nervov, čo vedie k syndrómu silnej bolesti.

  L4 L5

  Príčinou vystupovania v tejto oblasti je neaktívny životný štýl, poranenia miechy, sprievodné degeneratívne procesy.

  Progresívne štádium hernie disku L4 L5 ovplyvňuje pohodu a vzhľad pacienta: ťažko vykonáva ohýbanie a drepy, v dolnej časti chrbta je silná bolesť, znížená citlivosť končatín, slabosť..

  V polohe na chrbte si človek nemôže zdvihnúť nohu, chrbát nadobúda kyfusovitý tvar.

  L5 S1

  Nie tak často ako l4 l5 je foraminálna hernia disku l5 s1 lokalizovaná medzi prvým sakrálnym a posledným bedrovým stavcom..

  Príčinou výčnelku môže byť aj slabosť väzov, ktoré drží vláknitý kruh, zníženie tlmiacich vlastností disku 15 s1 v dôsledku osteochondrózy, prerušenie dodávky potravy do tkanív medzistavcových štruktúr..

  Pozor! Herniovým výčnelkom sa dá vyhnúť, ak sa s liečbou začne vo fáze objavenia sa vyčnievania disku - stlačením disku bez porušenia vláknitého prstenca. Neskôr je ťažšie liečiť výslednú prednú prietrž medzistavcových platničiek.

  Diagnostika a liečba

  Je ťažké diagnostikovať tento typ prietrže, takže neurológovia sa musia uchýliť k množstvu testov a vykonávať počítačové a magnetické rezonancie. Na základe údajov získaných takýmito metódami je možné identifikovať miesto a typ choroby a v dôsledku toho zvoliť najoptimálnejšiu možnosť liečby..

  Liečba intervertebrálnych ochorení začína konzervatívnymi metódami. Konzervativizmus spočíva v starostlivom a komplexnom prístupe, ktorý vyžaduje použitie liekov proti bolesti, telesnej výchovy, ako aj manuálnych a fyzioterapeutických metód. Táto metóda má zmysel v prípadoch, keď je tlak na miechu a koreň relatívne malý, v zložitejších situáciách sú potrebné operácie. Foraminálne kýly sú veľmi ťažké a pomaly ustupujú a príznaky sa môžu objaviť aj po liečebných cykloch.

  Radikálnejším spôsobom boja proti forininálnej prietrži je chirurgický zákrok. V závislosti od typu foraminálnej kýly sa vyberie druh ďalšej operácie. K operácii môžu viesť nasledujúce faktory:

  • nadmerný výčnelok;
  • neúčinnosť konzervatívnych metód;
  • silná a nie potláčaná rôznymi spôsobmi bolesť.

  Väčšinu prietrží možno odstrániť pomocou endoskopie alebo pomocou otvoreného prístupu k miestu prietrže.

  Stredná kýla môže byť ovládaná technikou optických vlákien. Postupuje sa nasledovne: ihla sa vpichuje vpichom do postihnutých oblastí chrbtice, po ktorej sa používa chirurgická mikrotechnológia, vďaka ktorej je možné vyčnievanie odstrániť a eliminovať nežiaduce účinky na nervový koreň..

  V prípade, že prietrž je bočná, je potrebné na jej ošetrenie odstrániť fazetový kĺb, ktorý nepomôže úplne zbaviť bolesti a viesť k vzniku skoliotického typu zakrivenia..

  • https://revmatolog.org/spina/foraminalnaya.html
  • http://grizhastop.ru/foraminalnaya-gryzha-diska-l4-l5.html
  • https://SkeletOpora.ru/gryzhi-i-protruzii/foraminalnaya-gryzha
  • https://SpinaHealth.ru/zabolevaniya/gryzhi/diska-l4-l5.html
  • http://grizh.net/spina/foraminalnaya-gryzha-prichiny.html

  liečba

  Liečba patológie sa vyberie podľa toho, kde je predčasné ukončenie liečby zamerané na druh kýly, jej veľkosť. Počítače alebo magnetická rezonancia pomáhajú pri ich presných definíciách..

  Tabuľka 1. Odporúčania na liečbu v závislosti od veľkosti prietrže

  Špeciálne vybraný komplex fyzioterapeutických cvičení.

  Trakcia chrbtice.

  Vyžaduje sa počas obdobia exacerbácie. Pred ukončením akútnej bolesti je potrebné zabezpečiť úplný odpočinok.

  Chirurgia v situáciách, keď existujú jasné príznaky kompresie miechy, je narušený genitourinárny systém, vyskytuje sa motorická dysfunkcia.

  Veľkosť kýlyHlavné odporúčania a metódy liečbyhospitalizácia
  Menej ako 5 mmNevyžaduje sa
  5 až 8 mmNeukázané
  8 až 12 mmV akútnom období: lekárska korekcia, masáž, fyzioterapia, gymnastika.
  Viac ako 12 mmOkamžitá operácia kýly.Je potrebné.

  Terapeutická korekcia

  Pri liečbe hernie disku 144 l5 počas obdobia exacerbácie je mimoriadne dôležité znížiť zaťaženie postihnutej oblasti. Na tento účel sa pacientovi odporúča prísny odpočinok na niekoľko dní.

  Potom je na úľavu od bolesti predpísaná lieková terapia, ktorá zahŕňa použitie nasledujúcich skupín liekov s rôznymi nákladmi:

  Cvičenia na ošetrenie kýly a výčnelkov bedrového disku. Pozrite si video nižšie:

  Po zastavení reakcie na bolesť sa pridajú nasledujúce liečebné metódy..

  • Nepretržité používanie špeciálneho držiaka korzetu. V prvých týždňoch sa musí vždy nosiť, potom - v prípade potreby zdvíhať ťažké predmety, vykonávať fyzickú prácu.
  • Fyzioterapeutická liečba: UV, elektroforéza, magnetoterapia.
  • Masážne kurzy.
  • fyzioterapia.
  • plávanie.
  • Extrakcia chrbtice bez pôsobenia záťaže, ktorá čiastočne umožňuje obnovenie výživy medzistavcových platničiek, čím sa zníži kompresia na nervových zakončeniach v dôsledku zväčšenia medzistavcových priestorov..

  Netradičné metódy korekcie pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou..

  • Hirudoterapia - liečba pijavicami.
  • Injekcie ozónových prípravkov do tela, ktoré sú predmetom patológie - ozónová terapia.
  • Homeosiniatria - vplyv injekcie homeopatie na biologicky aktívne miesta.

  fyzioterapia

  Fyzikálna terapia počas liečby medzistavcovej prietrže L4 L5 sa venuje veľká pozornosť. Špeciálne vybrané cvičenia vám umožňujú uvoľniť svalové napätie v chrbte, posilniť svalový korzet

  Seba cvičenie sa však neodporúča, aby sa problém nezhoršoval. Je potrebné, aby správne vykonávanie komplexu monitoroval inštruktor. Hlavnou podmienkou je vylúčenie vertikálneho zaťaženia chrbtice. Cvičenia by sa mali vykonávať na vodorovnom rovnom povrchu alebo na špecializovaných simulátoroch so sklopenou základňou. Odporúčané cvičenia, ktoré posilňujú svaly brucha a chrbta: sklony, kliky, cvičenia na tlači.

  Konzervatívna liečba foraminálnej prietrže

  V zriedkavých prípadoch existuje pri liečbe foraminálnej medzistavcovej prietrže s konzervatívnou liečbou úľava. Tento typ ochorenia sa najčastejšie lieči chirurgicky. Na dosiahnutie týchto cieľov sa vykonáva konzervatívne zaobchádzanie:

  1. Zníženie bolestivosti, odstránenie zápalu, obnovenie lymfy, prietok krvi, zníženie opuchov v oblasti zapálených tkanív. Na tento účel sa predpisujú tieto lieky: lieky proti bolesti, nesteroidné protizápalové lieky, na zlepšenie tkanivového trofizmu, uvoľnenie svalového napätia.
  2. Posilnenie svalového korzetu. Na tento účel sú predpísané cvičebné terapie, masáže, akupunktúra, vodné procedúry, manuálna terapia. Na posilnenie svalov predpísaných obväzom.
  3. Redukcia prietrže. Na tento účel je predpísaná elektroforéza s liekmi, postupy trakčnej chrbtice, lokálne podávanie liekov.

  Rizikové faktory, príčiny

  Kýly medzi stavcami L4 a L5, v ktorých medzistavcové platničky čiastočne presahujú stanovený fyziologický priestor, sa môžu objaviť v dôsledku:

  Venujte pozornosť dôvodom vzniku medzistavcových prietrží úspešných pádov, šokov, v dôsledku ktorých došlo k posunu stavcov dolnej časti chrbta;
  intenzívna fyzická námaha, pri ktorej pacient zdvihol a vydržal závažie, ostro ohnutý, priviazaný, skočil, otočil sa;
  dystrofické procesy vyvíjajúce sa v tkanivách medzistavcových platničiek;
  sedavý spôsob života, v ktorom je chrbtica ohnutá, dochádza k atrofii kostrových svalov, k rozvoju osteochondrózy;
  zápalové procesy, ktoré sa vyvinuli v dôsledku aktivácie vírusových bakteriálnych infekcií.

  Výstup medziobratlovej platničky do foraminálneho otvoru sa veľmi často vyvoláva zdvíhaním. Priestor medzi bedrovými stavcami L4 a L5 trpí hlavne, pretože sú pod najväčším zaťažením.

  Medzi rizikové faktory rozvoja patológie patrí:

  • neprimerané životné podmienky;
  • ťažká práca;
  • nízka mobilita;
  • nadváhou;
  • profesionálne športy.

  Pod vplyvom týchto faktorov sa môže začať vyčnievanie medzistavcovej platničky do foraminálneho otvoru.

  Príznaky a metódy diagnostiky

  Najčastejšie sa u pacientov, ktorí počas diagnostického procesu identifikujú hernie medzi stavcami L4 a L5, vyskytnú ťažkosti so silnými bolesťami chrbta. Toto však nie je jediný symptóm patológie..

  Medzi príznaky rozvoja paraforaminálnej prietrže patrí:

  • nedostatok reflexov šľachy;
  • slabosť ohybov / extenzorov chodidla;
  • náhle zosilnené bolesti, ktoré dočasne blokujú fyzickú aktivitu, môže pacient zaujať neprirodzené postavenie tela;
  • porušenie citlivosti kože nôh;
  • porucha funkcie motora: pacient nemôže normálne na nohu šliapať;
  • poruchy fungovania panvových orgánov;
  • začiatok nekrózy mäkkých tkanív.

  Pokusy o samoliečbu môžu odložiť návštevu lekára a môžu viesť k ochrnutiu končatín.

  Po predbežnom vyšetrení a vyšetrení pacienta môže lekár navrhnúť kýlu. Potvrďte predbežnú diagnózu a zistite umiestnenie prietrže pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Tieto vyšetrovacie metódy umožňujú určiť veľkosť výčnelku a zistiť, ako ovplyvňuje nervové zakončenie..

  Na potvrdenie alebo vylúčenie prítomnosti sprievodných patológií chrbtice sa vyžaduje ultrazvukové vyšetrenie a röntgenové vyšetrenie..

  Video: Herniate disky

  Chcete vedieť viac o medzistavcovej prietrži? Prečítajte si nasledujúce články

  • Na stránke pozvonochnik / drugie-zabolevaniya / mezhpozvonochnaya-gryzha / gryzha-diskov-shejnogo-otdela-pozvonochnika-s4-s5-s5-s6-s6-s7.html sa môžete dozvedieť, ako zaobchádzať s herniou krčka maternice
  • O rizikových faktoroch výskytu prietrže v nasledujúcom článku
  • Čo je oddelené prietrž chrbtice a ako sa lieči?

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Rôzne choroby chrbtice v modernom svete postihujú viac ako 90% pracujúcej populácie. Dôvodom je sedavý spôsob života, zlá strava, poruchy metabolizmu a mnoho ďalších faktorov. Hirudoterapia je účinný prírodný prostriedok, ktorý pomáha liečiť väčšinu najbežnejších chorôb chrbtice a rýchlo sa zbaviť bolesti..
  1. Malá lekárska encyklopédia. - M.: Lekárska encyklopédia. 1991-1996 2. Prvá pomoc. - M.: Veľká ruská encyklopédia. 1994. 3. Encyklopedický slovník lekárskych pojmov. - M.: Sovietska encyklopédia. - 1982-1984.
  Ľudská chrbtica je základom jej kostry: chrbtica nielen vydrží zaťaženie ľudského tela, ale tiež kompenzuje účinok nerovnomerného rozdelenia závažnosti nesprávnym držaním tela, nerovnomerným nosením predmetov pri vykonávaní náročných cvičení..