loader

Hlavná

Žalúdok

Fyzikálna terapia chrbtice

Chrbtica je veľmi zraniteľná pod vplyvom takých negatívnych faktorov, ako je sedavý spôsob života, nesprávne cvičenie, chôdza v nepohodlnej obuvi a nesprávna poloha počas spánku. V dôsledku toho človek trpí bolesťou a nepohodlím v hrebeni. Ak chcete pomôcť zbaviť sa ich, rovnako ako posilniť svalovú kostru, cvičenie terapia chrbtice môže zlepšiť telo. Sú to špeciálne fyzické cvičenia, ktorých cieľom je obnoviť normálny svalový tonus. Lekári odporúčajú pôsobiť na celý chrbát ako celok, a nie na jednotlivé oblasti, aby obnovili pohodu od krku po krížovú kosti.

Výhody gymnastiky pre zdravie chrbta

Fyzioterapeutické cvičenia na chrbticu sú predpísané pre ľudí trpiacich nervózami, skoliózou, zlým držaním tela, bolesťami kĺbov, pretože majú celkový posilňujúci účinok a odstraňujú nepríjemné pocity. Existuje veľa známych techník, ktoré pri pravidelnom vykonávaní vracajú zdravie a pohodu. Spolu so špecialistom sa vyberie vhodný súbor cvikov, aby sa vylúčila možnosť poškodenia tela.

Hlavnými výhodami pohybovej terapie chrbta sú:

 • Posilnenie a zaškolenie svalového rámu;
 • zlepšenie stavu medzistavcových platničiek (najmä prietrže), väzov a chrupavky;
 • zníženie prejavov bolesti;
 • prevencia rozvoja patológií;
 • normalizácia štruktúry chrbtice:
 • vyrovnávací tlak na disky medzi stavcami;
 • zlepšený prietok krvi;
 • prevencia osteoporózy;
 • skrátenie doby rehabilitácie;
 • zvýšený metabolizmus a metabolické procesy v tele;
 • posilnenie svalov a šliach.

Cvičenie na chrbát sa môže vykonávať kedykoľvek počas dňa, ale na dosiahnutie väčšieho účinku je lepšie naplánovať si cvičenie ráno. Komplex by nemal byť komplikovaný a začať cvičením, ktoré zahrieva svaly chrbta a končatín. Okrem zlepšenia chrbtice pomáha telesná výchova zmierniť všeobecný stres, zlepšiť náladu, zvýšiť pozornosť, pracovnú kapacitu a odolnosť voči stresu..

Komplex je vybraný špecialistom na základe celkového zdravotného stavu pacienta a pri zohľadnení športovej formy.

Odporúčania pre cvičebnú terapiu

Gymnastika na posilnenie chrbta je vynikajúcou prevenciou rozvoja rôznych patologických stavov chrbtice. Je predpísaná v spojení s inými činnosťami zameranými na obnovu zdravia a rehabilitácie po úrazoch. Pri vykonávaní cvičení na posilnenie svalov chrbta je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 • V procese vykonávania by nemali byť bolesti (ani mierne), nepohodlie a iné nepríjemné pocity. Ak k tomu dôjde, prestaňte cvičiť alebo znížte amplitúdu cvičenia..
 • Všetky pohyby by mali byť čo najhladšie, aby nedošlo k zraneniam a poškodeniu. Musíte ich robiť pomaly, počúvať svoje vlastné pocity..
 • Gymnastika nie je vhodná pre tých, ktorí v tejto oblasti trpia chronickými patológiami chrbtice a stálymi bolesťami. Počas exacerbácie choroby by ste nemali vykonávať predpísanú telesnú výchovu.
 • Každý komplex by sa mal vždy začať s malým nábojom, ktorý zahreje celé telo, pripraví svaly a kĺby na nadchádzajúce záťaže..
 • Pred začatím používania liekov proti bolesti je prísne zakázané.

Pri chronických formách ochorení chrbta by sa mala cvičebná terapia stať dobrým zvykom. Pravidelné výkony významne zlepšia váš zdravotný stav a zvýšia výsledky predpísanej udržiavacej liečby..

Druhy pohybovej terapie

Terapeutické cvičenia pre chrbát nie sú jedinou možnosťou fyzioterapie. Dnes odborníci ponúkajú komplexy zamerané na obnovenie zdravia krčnej chrbtice, hrudníka a dolnej časti chrbta. Každá z nich bude mať svoje charakteristické vlastnosti a odporúča sa na rozvoj patológie v tejto oblasti. Avšak pri cvičebnej terapii chrbtice existuje veľa poddruhov. V závislosti od charakteru choroby špecialista predpisuje cvičenia jedného z nasledujúcich typov:

 • Komplex pre osteochondrózu.
 • Činnosti proti bolesti chrbta.
 • Bedrová hernia.
 • Na korekciu polohy tela (skolióza).
 • qigong.
 • Tibetská gymnastika.
 • Bubnovsky cviky.
 • Čínska kĺbová gymnastika.
 • Zotavenie podľa V. Dikul.

Pri objavení sa bolesti chrbta nie je možné vykonať fyzickú terapiu bez odporúčania lekára. Každý druh terapie sa vyberá individuálne, v závislosti od cieľa a požadovaného výsledku. Niektoré typy cvičebnej terapie sú zamerané na posilnenie svalového korzetu, iné sú zamerané na korekciu deformít a iné sú určené na rozvoj závažných patologických stavov kostného tkaniva. Každý typ fyzioterapeutických cvičení má svoje charakteristické vlastnosti. Zoberme si niektoré z nich..

Triedy na osteochondrózu

Cvičenie dokonale pomáha predchádzať rozvoju patologických procesov v chrbtici, chráni disky, svalový rámec a kĺby pred zničením spôsobeným vekom. Nabíjanie pozostáva z niekoľkých jednoduchých prístupov:

 • Pomaly svahy krku rôznymi smermi v kruhu. Pritom sa svaly napínajú na minimum, keď sa otáča, hlava zostane v zníženej polohe niekoľko sekúnd..
 • Nohy sú od seba vzdialené od chrbta, chrbát sa pomaly nakláňa dopredu, brada sa natiahne do žalúdka. Ramená sa navzájom ťahajú, lopatky sa postupne spájajú, telo je v priamej polohe. Vykonajte 10 opakovaní.
 • Ruky na opasku, šírka ramien od seba, chrbát rovný. Nakloní sa pomaly, pokiaľ je dosť naťahovanie, po ktorom je potrebné sa vrátiť do východiskovej polohy.

Pravidelná implementácia takýchto jednoduchých prístupov posilní chrbát, spomalí deštruktívne procesy v stavcoch a zvýši účinnosť predpísanej liečby. Počas akútnej fázy by sa malo cvičenie úplne opustiť..

qigong

Jednou z populárnych metód požičiavaných od čínskej alternatívnej medicíny, ktorá vám umožňuje rýchlo obnoviť zdravie hrebeňa, je čchi-kung. Odporúča sa odborník (jeden z najslávnejších Dr. Butrimov V.A.) pri diagnostike pacienta s problémami s pohybovým aparátom. Vďaka dobre premyslenej technike sa človek ľahko zotavuje zo zranení (zlomeniny, výrony, dislokácie), zbaví sa bolesti chrbta a získa pružné telo. Triedy pozostávajú približne z nasledujúcich cvičení:

 • Labky sú paralelné, nohy nie sú širšie ako plecia. Kolená sa mierne ohýbajú, panva sa predlžuje dopredu, paže sa spúšťajú pozdĺž kmeňa. Táto poloha sa nazýva východiskový bod a je akceptovaná pred každým priblížením..
 • Zhlboka sa nadýchne, nadýchne sa ústami. Pritom sa žalúdok maximálne stiahne. Doslova sa musí držať chrbta. Pri výdychu sa telo úplne uvoľní..
 • Hlava klesá tak, aby sa brada dotýkala hrudníka. Krčné svaly by mali byť pevné. Poloha sa drží niekoľko sekúnd. Potom sa vráti do východiskovej polohy..

Qigong je holistický systém, ktorý zahŕňa nielen výkon fyzických cvičení, ale aj dychové cvičenia, meditáciu. V preklade znamená názov tok energie a pohybu, to znamená prácu so životnou silou prostredníctvom motorickej aktivity. Komplex môžete vykonávať aj doma, ale odborníci odporúčajú robiť všetko vonku, aby ste dosiahli najlepší výsledok..

Tibetská gymnastika

Toto sú univerzálne cvičenia odporúčané pre rôzne choroby chrbta. Prinášajú veľké výhody pre celé telo, pretože sú zamerané na jeho uzdravenie a posilnenie. Rozťahovanie umožňuje stavcom vrátiť sa do správnej polohy a zvýšiť pružnosť svalov. Komplex pozostáva z nasledujúcich prístupov:

 • Otočné pohyby tela. Ruky sa zdvihnú na úroveň ramien, chrbát je predĺžený. Dýchajte pomaly pri pohybe tela.
 • Je potrebné ležať na podlahe, pritlačiť dlane k podlahe, prsty k sebe. Po inšpirácii sa hlava zdvíha a snaží sa dosiahnuť hrudníkom pomocou brady, nohy s predĺženými ponožkami stúpajú vertikálne k podlahe. Ide o sval, ktorý narovnáva chrbticu. Po oneskorení 10 sekúnd sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Sadnite si na kolená, boky k podlahe v pravom uhle, ramená zakrývajú nohy pod zadok, takže medzi pažami v oblasti chrbtice sa vytvára určitý druh výklenku. Na výstupe brada siaha až k hrudníku. Musíte robiť všetko pomaly bez náhlych pohybov.

Tibetské gymnastické cvičenia sú často súčasťou jednej sady liečby chorôb. Za pouhých 15 minút napínajú chrbticu, zlepšujú krvný obeh v chrbte, posilňujú kĺby. Je dôležité, aby výkonný umelec monitoroval dýchanie v tomto procese, venoval pozornosť vnútorným pocitom, rozdelil komplex na dva prístupy a naplánoval si ho na ranný a večerný čas. Na pozadí liečby je dôležité viesť zdravý životný štýl.

Obnovte zdravie Dikul

Zakladateľ systému pozná problémy chrbtice z prvej ruky. V mladosti dostal Valentin Dikul vážne zranenie - zlomenie kompresného hrebeňa. Takáto sklamaná diagnóza prakticky nenecháva pacientom šancu na zdravý a naplňujúci život. Ale vďaka vytrvalosti a pravidelnému výcviku bol schopný túto chorobu poraziť. Dnes sa podľa jeho metódy milióny ľudí obnovujú na svoje zdravie, nezávisle alebo na špecializovaných klinikách. V rozmanitosti existuje veľa cvičení zameraných na odstránenie zakrivenia, liečenie medzistavcových hernií, osteochondrózy a iných patológií..

Niekoľko prístupov na podporu zdravia chrbta:

 • Ľahnite si na chrbát a „ruky si položte ruky na hruď. Najprv sa ľavé rameno otočí na jednu stranu, potom na druhú. Ukázalo sa, že malé zvraty s malou amplitúdou, iba na podlahe. Bude stačiť 10 opakovaní.
 • Poloha na chrbte, ruky natiahnuté dopredu a dotýkajú sa podlahy. Po inšpirácii je potrebné čo najviac zdvihnúť predné končatiny. V najvyššom bode by mala pretrvávať.
 • Postavte sa na chrbát, ruky položte na zem. Boky sa otáčajú v rôznych smeroch, telo si udržuje jednu polohu. Keď sa otáčate, musíte trochu trvať.

Komplexnej diagnóze predchádza začiatok cvičení, ktorý umožňuje presné stanovenie patológie. V procese implementácie by všetky opatrenia mali byť pokojné, zamerané na obnovenie tela, takže nemá zmysel vyčerpávať cvičenia. Je potrebné kontrolovať dýchanie, robiť všetko premyslene. Pre deti sú k dispozícii cvičenia s gymnastickou loptou, ktoré vykonávajú špecialisti pod prísnou kontrolou.

Ako si zvoliť cvičebnú terapiu chrbtice?

Uvažujúc o tom, aké cvičenia môžu obnoviť zdravie chrbta a obnoviť normálne fungovanie chrbtice, pacienti zvažujú rôzne komplexy. Mnoho vedcov ponúka svoje metódy, napríklad Beloyarovu modernú techniku, ktorú založil odborník na staroslovanskú masáž, Norbekovove cvičenia zamerané na zlepšenie stavu natiahnutím chrbtice, jogy s mnohými možnosťami wellness techník a ďalšie sú populárne..

Výber cvičebnej terapie sa vykonáva spolu s ošetrujúcim lekárom, berú sa do úvahy nasledujúce faktory:

 • Všeobecná úroveň fyzickej zdatnosti. Ak sa človek aktívne zapája do športu, potom cvičenia môžu byť ťažšie, pre ľudí, ktorí vedú pasívny životný štýl, jednoduchšie a šetrnejšie.
 • Štádium choroby. Pri exacerbáciách bolesti pri medziobratlovej kýle je úplne nemožné zapojiť sa do fyzioterapeutických cvičení. Počas rehabilitačného obdobia by mal byť šetriaci režim a mal by sa uplatňovať integrovanejší prístup k preventívnym opatreniam.
 • Vek pacienta. Niektorí starší pacienti nemôžu robiť nič ťažšie na udržanie svojho zdravia, aby si udržali svoje zdravie: mladší a vytrvalejší ľudia, okrem hlavného komplexu, môžu navyše odporučiť kúpanie v bazéne..

Cvičenie na chrbticu je rôzne: qigong, tibetský, čínsky, klasický. Je určený na prevenciu, rehabilitáciu, liečenie osoby po úrazoch a patológiách. Pozostáva z jednoduchých cvičení, ktoré nespôsobujú nepohodlie, ale pri pravidelnom výkone môžu obnoviť zdravie a pohodu.

Konvenčné a terapeutické cvičenia na chrbticu, ktoré je možné vykonávať doma

Sedavý spôsob života vedie k mnohým chorobám chrbtice a chrbta. Pre udržanie zdravého chrbta je potrebné robiť chrbticu terapeutickými komplexmi gymnastických cvičení. Dokonca aj zdraví ľudia potrebujú na prevenciu denné ranné cvičenia.

Prečo je nabíjanie také dobré

Hodiny ráno po prebudení majú mnoho výhod:

 • prispieť k rýchlejšiemu prebudeniu tela, začať všetky procesy;
 • rozveseliť;
 • uvoľniť svaly, zmierniť pocity bolesti;
 • stavce sú posilnené;
 • zlepšiť mikrocirkuláciu;
 • môžu byť použité na prevenciu chorôb chrbta.

Základné pravidlá výkonu triedy

Aby gymnastika na chrbte priniesla maximálny úžitok, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. Iba neustále školenie pomôže dosiahnuť požadovaný účinok..
 2. Nemôžete robiť náhle pohyby, všetko sa vykonáva pomaly a pokojne. Nabitie je potrebné na prebudenie tela a uvoľnenie svalov.
 3. Dych by mal byť vyrovnaný.
 4. Ak nejaké cvičenie prispieva k bolesti, preskočte ho..
 5. Nabíjanie chrbtice by sa malo vykonávať od spodnej časti chrbta po krk.
 6. Na prevenciu chorôb chrbtice stačí jedna hodina denne. Pri liečbe závažnejších problémov je priemerná dávka 2 - 3-krát denne.

Zahrejte sa

Pri príprave tela na nadchádzajúce zaťaženie môžete použiť rovnaké cvičenia ako v hlavnej časti, ale v zjednodušenej verzii. Svaly by nemali byť vystavené veľkému zaťaženiu:

 1. Postavte sa na prsty, natiahnite sa. Nakloňte sa, ramená sú uvoľnené.
 2. Ruky na opasku. Vdýchnutie - olovo späť, výdech - začiatočná poloha.
 3. Držte sa za chrbtom stoličky a vyliezte na prsty.
 4. Vysoká kolená Chôdza.
 5. Ľahnite si na chrbát a súčasne vykonávajte rozsiahle pohyby s rukami a nohami. Opakujte to isté a otočte sa na jeho žalúdok.

Cvičenie jogy Ranné cvičenie

Jednoduché cvičenia na prebudenie tela a tónovanie zadných svalov:

 1. Kat. Postavte sa na kolená a pomocou rúk zastavte. Výdych - zakrivte chrbát, sklopte hlavu. Nadýchnite - ohnite nadol, zdvihnite hlavu. Urobte plynulo a pomaly. Opakujte 10-12 krát pre 2-3 sady.
 2. Pes lícom nadol. Dôraz na kolená a dlane. Nadýchnite sa - zdvihnite panvu, narovnajte nohy. Nohy sú úplne na podlahe. Držte v tejto polohe minútu, urobte si prestávku. Beh trikrát.
 3. Pes lícom nahor. Východisková poloha ležiaca na bruchu, dôraz na lakte s dlaňami k podlahe. Vydýchnite - zoberte si plecia, narovnajte hrudník. Zdvihnite hlavu a ohnite sa v dolnej časti chrbta, odtrhnite panvu z podlahy. Počkajte chvíľu, uvoľnite sa. Urobte 3 krát.
 4. Krokodíl. Postavte sa, keď ležíte na chrbte ruky do strán, dlane nahor. Vykonajte krútiaci pohyb - hlava v jednom smere, nohy v druhom. Opakujte to opačným spôsobom. Opakujte 10 krát.
 5. Loď. Ľahnite si na brucho a napnite končatiny. Výdych - priehyb v chrbte, zdvihnite končatiny čo najvyššie. Podržte 10 sekúnd, prestávka - 1 minúta. Do trikrát.
 6. Most. Leží na chrbte, ruky hore. Dôraz na chodidlá a ruky zdvíhajte telo do polohy oblúka. Hlava je pod zadkom. Počkajte niekoľko sekúnd a odmerne dýchajte. Beží trikrát s prestávkami za minútu.
 7. Póza dieťaťa. Dôraz na kolená a chodidlá, zadok na pätách. Vydychujte - nakloňte sa dopredu, natiahnite rovné ruky alebo nechajte pozdĺž tela. Čelo sa dotýka podlahy. Miecha by sa mala predĺžiť. Zostaňte 1-3 minúty.

Účtovanie poplatkov za posilnenie chrbta sa musí vykonávať pravidelne, inak to nebude mať žiadny prínos.

Činnosti pre rôzne časti chrbtice

Táto gymnastika chrbtice starostlivo vypracuje každé oddelenie.

krčnej

 1. Sedí pri stole a bradu položí na ruky. Svalová snaha dosiahnuť bradu hrudníkom.
 2. Zložte ruky za hlavu a pokúste sa sklopiť hlavu dozadu.
 3. Čelné zameranie na stenu, skúste ho na niekoľko sekúnd „pohnúť“.
 4. Otočenie hlavy do strán.

Gymnastika krčnej chrbtice by sa mala vykonávať pomaly, aby nedošlo k zovretiu.

Hrudné oddelenie

 1. Nakloní telo doľava a doprava, ruka sa pohybuje s telom.
 2. Rotácia ramenného kĺbu tam a späť.
 3. Dajte ruky pred seba, ohnite sa v lakťoch, dlane na úrovni hlavy. Miešanie a zdvíhanie rúk. Svaly na hrudi a lopatkách by sa mali cítiť dobre.
 4. Ležal na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, trhal hruď z podlahy. Podržte niekoľko sekúnd.

Pri výkone gymnastiky pre hrudnú chrbticu musíte dýchať tak pokojne a veľmi pomaly, ako je to možné.

bedrový

 1. Bicykel - obojsmerne.
 2. Ležiaci na chrbte, zdvihnite nohy o 90 stupňov. Vykonajte kríže ako nožnice. Zložitou možnosťou je zdvihnúť nohy o 30 stupňov.
 3. Ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách. Inhalácia - zdvíhanie panvy, výdech - spúšťanie.
 4. Postavte sa chrbtom k stene, maznať sa. Natiahnite sa, držte v tejto polohe niekoľko sekúnd, uvoľnite sa.

Dôležité: Komplexná gymnastika bedrovej chrbtice sa môže vykonávať až po návšteve lekára.

Školenie o chorobe chrbta

Pre každý problém sú potrebné samostatné cvičenia, aby nedošlo k väčšiemu poškodeniu..

Cervikálna osteochondróza

 1. Pomalé zatáčanie hlavy doprava a doľava až na doraz. Môže sa vykonávať stojace alebo sedené. Nemala by byť žiadna bolesť.
 2. Nakloňte hlavu dozadu, vaše pravé ucho by sa malo dotknúť pravého ramena. Rovnaké pohyby urobte opačným spôsobom..
 3. Dotknite sa hrudníka, otočte hlavu a pokúste sa dosiahnuť každé rameno.
 4. Leží na chrbte, aby zdvihol hlavu a napínal svaly krku. Podržte niekoľko sekúnd.

Pred vykonaním komplexných cvičení proti osteochondróze krčnej chrbtice sa odporúča konzultovať s lekárom.

Hrudná osteochondróza

Hlavné pohyby v tomto probléme:

 1. Posaďte sa na stoličku s nízkym chrbtom. Ohnite chrbát tak, aby ste videli opačnú stenu.
 2. Sedí na stoličke, ruky na kolenách. Nadýchnutie - sklon do strany, výdech - návrat do východiskovej polohy. To isté naopak.
 3. Ležanie na zemi so zvyškom rúk ohýba trup. Mala by stúpať na krátku vzdialenosť od podlahy..
 4. Rovné ruky pozdĺž tela. Nadýchnutie - zníženie lopatiek, výdych - návrat do východiskovej polohy.

Bedrovej osteochondrózy

Čo sa dá robiť doma:

 1. Položte nohu na stoličku a nakloňte k nej svoje telo. To isté urobte s druhou nohou.
 2. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy k hrudníku. Podržte niekoľko sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 3. Dôraz na kolená a dlane. Natiahnite súčasne ľavú aj pravú nohu, opakujte na druhú stranu.
 4. Ľahnite si na brucho, ruky pozdĺž trupu. Pokúste sa zdvihnúť nohy a vyklenúť sa v dolnej časti chrbta.

Medzistavcová prietrž

Pri kýle medziobratlového disku musia byť všetky tréningy veľmi opatrné! Najlepšie je začať ich po návšteve lekára. Tu je príklad komplexu:

 1. Sadnite si na stoličku a zaistite si chrbát rovno. Nadýchnite sa, nasaďte si žalúdok, počkajte pár sekúnd, vydýchnite a uvoľnite abs.
 2. Ležiaci na bruchu, predlaktie na podlahe. Zdvihnite a sklopte hlavu.
 3. "Walking".
 4. Dôraz na dlane a kolená. Nechajte telo nakloniť dopredu pomocou natiahnutých ramien. Položte si zadok na päty. Návrat do východiskovej polohy. Toto cvičenie je veľmi pomalé..

skolióza

Nasledujúce cvičenia sa používajú na liečbu zakrivenia miechy:

 1. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, lakte spolu. Vdýchnite - roztiahnite ruky, vydýchnite - vráťte sa do východiskovej polohy.
 2. Ležanie na chrbte striedavo prináša nohy k žalúdku v čase výdychu. Inhalácia - návrat do východiskovej polohy.
 3. Ľahnite si na brucho, vykonajte hrudný výťah, vyklenutie v chrbtici.
 4. Striedavo zdvíhajte nohy z polohy na chrbte.

Qigongová gymnastika

Čínska metóda qigongu chrbtice je účinná pri zápalových procesoch. Potrebné je pomalé a plynulé vykonávanie cvičení, sústredenie sa na vnútornú energiu. Toto je najjednoduchší komplex:

 1. Ruky pozdĺž tela. Inhalácia - zdvihnite sa na úroveň ramien. Výdych - nižší, vykonávajúci tlak na vzduchu. Pri bruchu otočte dlane smerom k sebe.
 2. Dlane schmatol za hlavu a naklonil sa k bokom. Nohy ostávajú rovné.
 3. Ruky na opasku, palec vpredu. Pravý lakť a telo otočte dozadu a ľavou dlaňou „tlačte“ vzduch dopredu.
 4. Rovné ruky sa zdvihnú. Preneste telesnú hmotnosť na ľavú nohu a na špičku položte pravú. Nakloňte doprava. Opakujte to isté.
 5. Ľahnite si na brucho a dajte si bradu do dlane. Potiahnite koleno pravej nohy za pravý lakeť. Opakujte na ľavej strane.
 6. Otočí hlavu doľava a doprava. Pokúste sa napnúť oči a napnúť svaly očí.

kontraindikácie

Keď nemôžete robiť terapeutické cvičenia na chrbticu:

 • zhoršenie akéhokoľvek chronického ochorenia;
 • silné nepohodlie alebo bolesť počas cvičenia;
 • akékoľvek krvácanie;
 • niektoré choroby kardiovaskulárneho systému;
 • náhle pohyby, skoky, nárazy, silné skrútenie sú zakázané;
 • bez zahrievania je zakázané vykonávať základné cvičenia;
 • veľké zaťaženie chrbtice je zakázané.

S denným a správnym vykonávaním gymnastiky na posilnenie chrbta bude účinok zrejmý po prvých hodinách. Nesledujte rýchle výsledky, musíte si oddýchnuť a užiť si tento proces. Nabíjanie ovplyvňuje nielen chrbát, ale má tiež pozitívny vplyv na celkovú pohodu..

Fyzikálna terapia chrbta a chrbtice: základné pojmy

Kľúčom k dobrému zdraviu každého človeka je správne fungovanie pohybového aparátu. Fyzikálna terapia je jedným z kľúčových bodov pri liečbe chorôb chrbtice akéhokoľvek miesta. Cvičenie na chrbticu pomáha postupne obnovovať krvný obeh, normalizovať polohu stavcov a posilňovať chrbticu. Cvičebná terapia sa používa nielen ako súčasť komplexnej liečby a prevencie chorôb chrbtice, ale aj ako účinná metóda na zlepšenie zdravia, ktorá prispieva k jej pozitívnemu účinku na takmer všetky orgány a systémy ľudského tela..

Lekári v Moskovskej nemocnici Yusupov vám pomôžu zvoliť optimálny komplex cvičebnej terapie pre všetky choroby chrbta, čo pomôže rýchlo odstrániť bolesť a obnoviť normálnu funkciu chrbtice. V prípade neustálej bolesti chrbta, obmedzenej pohybovej aktivity, kýly a výčnelkov chrbtice sa musíte poradiť s kvalifikovaným lekárom v nemocnici Yusupov, ktorý vyberie účinnú metódu riešenia problému..

Pravidlá pre výber komplexu cvičebnej terapie chrbtice

Výber komplexu fyzioterapeutických cvičení pre chrbticu sa vykonáva s prihliadnutím na dva dôležité faktory:

 • celková úroveň fyzickej zdatnosti. Telesná príprava pre rôznych ľudí môže byť na troch základných úrovniach: aktívny šport, vykonávanie iba cvičení alebo vedenie pasívneho životného štýlu so sedavou prácou. Každá skupina vyžaduje použitie samostatných sád terapeutických cvičení pre chrbticu;
 • rôznych štádiách stavu chrbtice po zhoršení bolesti. Obnova chrbtice sa uskutočňuje v troch hlavných fázach: obdobie po exacerbácii (od dvoch do štyroch dní), obdobie regenerácie (od dvoch do štyroch týždňov po exacerbácii), obdobie regenerácie s preventívnymi opatreniami (od štyroch týždňov po celý život). Každá fáza obnovy chrbtice vyžaduje výber samostatného komplexu cvičebnej terapie.

Po odstránení akútnej bolesti je potrebné začať cvičiť chrbticu a chrbticu.

Hlavné úlohy cvičenia terapie chrbtice

Fyzikálna terapia chrbtice pomáha dosiahnuť nasledujúce výsledky:

 • zníženie bolesti v dôsledku eliminácie kompresie medzistavcových platničiek;
 • posilnenie svalov a väzov, ktoré podporujú chrbticu;
 • urýchliť rast zdravých tkanív (chrupavky a kosti);
 • odstraňovanie toxínov a toxínov z tkanív, ktoré sa zvyšuje zvýšeným prietokom krvi počas cvičebnej terapie chrbtice.

Aká je cvičebná terapia chrbtice

Fyzikálna terapia chrbta a chrbtice je určená na obnovenie chrbtice a na zabránenie ďalším poruchám a nemá jednorazový rýchly účinok. Tento problém sa vyvinul v priebehu rokov, takže je takmer nemožné ho vyriešiť o niekoľko dní.

Špecialisti nemocnice Jusupov vyvíjajú komplex záťažovej terapie chrbtice individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy typ ochorenia a vek pacienta. Terapeutické cvičenia chrbtice sú pravdepodobne najdôležitejšou liečebnou technikou. Hlavným cieľom cvičenia pre chrbticu je zvýšenie krvného obehu v ňom. Na zvýšenie účinnosti a výhod cvičebnej terapie zameranej na posilnenie chrbtice je potrebné poznať nasledujúce pravidlá na jej vykonávanie:

 • Odporúča sa vykonávať fyzioterapeutické cvičenia chrbtice niekoľkokrát denne, najmenej dvakrát ráno a večer, jednu hodinu po jedle alebo štyri až päť hodín pred spaním. Niektoré z nich je možné vykonať počas pracovnej doby;
 • pri fyzických cvičeniach nemusíte ponáhľať, pohyby by nemali byť ostré a rýchle;
 • záťaž by sa mala postupne zvyšovať: trvanie tried, počet opakovaní a amplitúda by sa mali postupne zvyšovať v závislosti od pohody pacienta;
 • medzi cvičeniami je potrebné pauzu;
 • pri cvičeniach musíte sledovať svoje pocity: nevykonávajte ich mechanicky, ale pociťte svaly chrbta a chrbtice;
 • v prípade bolesti svalov by sa malo zaťaženie znížiť alebo gymnastika by sa mala na chvíľu zastaviť;
 • dynamické cvičenia by sa mali striedať so statickými;
 • mali by sa prísne dodržiavať všetky fázy výcviku.

Na posilnenie chrbtice a chrbtice pomocou cvičebnej terapie v nemocnici Yusupov boli vyvinuté špeciálne komplexy. Povinným pravidlom vykonávania terapeutických cvičení pre chrbticu je jej pravidelnosť. Iba tak môžeme zmierniť bolesť a obnoviť pohyblivosť pohybového aparátu. Medzi cvičeniami pre ženy a mužov nie sú prakticky žiadne rozdiely.

Cvičenie na chrbticu v nemocnici Yusupov

S pomocou terapeutického komplexu gymnastiky, ktorý vytvorili odborníci liečebno-rehabilitačného centra nemocnice Jusupov, je možné vyliečiť nielen patologické stavy chrbtice, ale aj neurologické a kardiovaskulárne choroby. Pri zostavovaní jednotlivých programov sa striktne zohľadňujú charakteristiky rôznych chorôb. Cvičenie chrbtice kontrolujú odborníci s najmenej päťročnou praxou..

Na cvičebnú terapiu v nemocnici Yusupov sú vybavené špeciálne miestnosti, triedy organizujú kvalifikovaní inštruktori.

Pre našich pacientov sa ponúka špeciálne navrhnutá gymnastika na liečbu patológií chrbtice piatich typov:

 • všeobecné terapeutické cvičenia pre chrbát;
 • cvičenia na liečenie osteochondrózy;
 • súprava cvikov;
 • terapeutické cvičenia pre krk;
 • špeciálne jemné cviky na ošetrenie kýly.

Na zvýšenie účinnosti liečby ochorení chrbtice sa spolu s fyzickou terapiou v nemocnici Yusupov používajú ďalšie liečebné metódy: fyzioterapia, masáže, akupunktúra, manuálna terapia.

Je zaručené, že po nesprávne zvolenej liečbe sa vyvarujete závažným komplikáciám iba tým, že vaše zdravie zveríte do rúk skúsených odborníkov s dokonalou povesťou..

Predtým, ako začnete nezávisle vykonávať cvičebné cvičenia chrbtice, je potrebné poradiť sa so špecializovaným odborníkom (ortopédom, neurológom alebo lekárom cvičebnej terapie), aby nedošlo k poškodeniu chrbtice alebo k rozvoju negatívnych nezvratných procesov. Kvalifikovanú konzultáciu možno získať od lekárov nemocnice Jusupov, ktorí vysvetlia základné princípy posilnenia svalov chrbta a vykonávania cvičení na chrbticu..

S rehabilitológmi si môžete objednať schôdzku zavolaním do nemocnice Jusupov a na webovú stránku kliniky.

Súbor fyzioterapeutických cvičení - cvičenia, prínosy pri ochoreniach chrbtice a kĺbov

Terapeutická gymnastika sa líši od profesionálnej telesnej výchovy v tom, že jej cvičenia nie sú také intenzívne a sú zamerané na rehabilitáciu pacienta. Pomáha rozvíjať vytrvalosť, zvyšovať silu, temperovať telo. To je dôležité pre zotavenie a zdravý životný štýl v budúcnosti. Výhodou fyzickej terapie alebo cvičebnej terapie je absencia vedľajších účinkov. Naopak, zlepšenie gymnastiky obnovuje postihnutý orgán.

Čo je to lekárska gymnastika

Ide o fyzickú aktivitu pozostávajúcu zo súboru cvičení zameraných na obnovenie zdravia dospelých alebo detí s neurologickými, kardiologickými, reumatologickými, traumatologickými a inými problémami. Fyzioterapeutické cvičenia sú potrebné na zbavenie sa bolesti, zvýšenie fyzickej aktivity a zlepšenie koordinácie pohybov. Okrem rehabilitácie sa v medicíne používa na obnovu emočného a duševného stavu, ako aj na prevenciu mnohých chorôb.

Vlastnosti

Hlavným rozdielom medzi gymnastikou je statické cvičenie. Vykonávajú sa pomaly, aby sa dosiahol požadovaný liečebný účinok pri strese. Cvičenia sú bodového charakteru, t.j. zamerané na obnovenie životne dôležitých funkcií konkrétneho orgánu. V prípade vážneho ochorenia sa gymnastika vykonáva pod dohľadom inštruktora cvičebnej terapie v špeciálnej miestnosti. Pre niektoré cvičenia je možné použiť športové vybavenie: trakčné dosky, ležadlá, tlačové lavice, fitball.

Aká je hlavná terapeutická metóda cvičebnej terapie

Hlavnými metódami pohybovej terapie sú špeciálne vybrané fyzické cvičenia, pomocou ktorých liečia určité ochorenie. V skutočnosti je to hlavná úloha wellness programu. Názov špecifickej techniky záťažovej terapie zahŕňa patologický stav alebo chorobu, pri ktorej je indikovaný. Napríklad bedrová artróza sa odporúča liečiť rannými cvičeniami.

indikácia

Prostriedky a formy cvičebnej terapie

Pod cvičebnou liečbou rozumieť súčasným terapeutickým faktorom, ktoré sa používajú na rehabilitáciu pacienta. Tento zoznam obsahuje:

 • walking;
 • gymnastika vo vode;
 • plávanie;
 • výcvik na simulátoroch;
 • šplhanie
 • jemná akrobacia.

Forma fyzioterapeutických cvičení je typ výcvikovej organizácie, v rámci ktorej sú implementované metódy a aplikované prostriedky cvičebnej terapie. Nepoužívajú sa naraz, ale v kombinácii na dosiahnutie väčšieho účinku. Hlavné formy fyzioterapeutických cvičení sú:

 • hydrokinesitherapy;
 • ranná hygienická gymnastika;
 • športové a aplikované cvičenia;
 • blízky cestovný ruch;
 • vonkajšie a športové hry;
 • gymnastika výroby;
 • prechádzky;
 • wellness beh;
 • ergoterapia;
 • školenie a chôdza pre zručnosti v domácnosti;
 • terrenkur;

Druhy liečebných cvičení

Gymnastické cvičenia sú rozdelené do typov podľa rôznych kritérií. Podľa spôsobu vedenia môžu byť individuálne alebo skupinové a podľa stupňa aktivity - pasívne a aktívne. V prvom prípade pri výkone pacienta nepociťuje stres prakticky a samotné pohyby vykonáva inštruktor. Aktívne pohyby môže vykonávať pacient sám. Podľa ďalších kritérií sa rozlišujú tieto typy gymnastiky:

 1. Statické a dynamické. Prvým z nich je udržať pozíciu na určitú dobu. Dynamický - navrhnite sériu pohybov.
 2. Na napínanie a relaxáciu. Pomáhajú zmierniť únavu svalov..
 3. dýchacie Indikuje sa na choroby dýchacieho systému. Takéto cvičenia majú priaznivý vplyv na všetky tkanivá a systémy. Jeden zo známych dýchacích gymnastických systémov je komplex vyvinutý speváčkou A.N. Strelnikova.
 4. Nápravné - ich úlohou je napraviť posturálne poruchy a zlepšiť chrbticu.

Komplexy pohybovej terapie pri rôznych chorobách

Špecifický systém cvičení závisí od toho, aké ochorenie má pacient a čo treba obnoviť. Gymnastika by mala používať orgán, ktorý spôsobuje patologický stav a nepohodlie. Liečba sa často uskutočňuje zahrnutím rôznych foriem a prostriedkov fyzioterapie. Napríklad s osteochondrózou bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice je zobrazená ranná a priemyselná gymnastika..

S osteochondrózou chrbtice

Dôraz pri liečbe osteochondrózy je posilnenie celého svalového korzetu chrbta. Pomôže to len niekoľko jednoduchých, ale účinných cvičení od gymnastiky Dr. Bubnovského:

 1. Ležiac ​​chrbtom hore položte dlane na bok. Potom nadvihnite hornú časť tela a pokúste sa ho na niekoľko sekúnd podržať. Urobte to päťkrát.
 2. Zopakujte predchádzajúci pohyb, ale s rukami na zadnej časti hlavy a potom s ramenami od seba (5 str.).
 3. Potom sa v rovnakej polohe pokúste zdvihnúť nohy tak vysoko, ako je to možné, pričom ich upevňujte v hornom bode (8 str.).
 4. Vykonajte predchádzajúci odsek, ale v hornej časti chodidla, aby ste sa rozišli, a potom sklopte späť.

S kýlou chrbtice

Dokonca aj v akútnom období s herniou medzistavcových platničiek je možné vykonať niekoľko jednoduchých pohybov. Komplex pomôže znížiť intenzitu bolesti a zlepšiť stav. Samotné pohyby nespôsobujú žiadne nepohodlie. Ak vznikli, mali by ste sa poradiť s lekárom a do tejto doby ukončiť vyučovanie. S dobrým zdravotným stavom môžete vykonávať nasledujúce zaťaženia:

 1. Ľahnite si na chrbát, nohy sa narovnajte. Potom súčasne pritlačte bradu k hrudníku a potiahnite ponožky smerom k vám (až 10 opakovaní).
 2. Nastúpte na všetky štyri a chodte takto asi 3-4 minúty.
 3. V rovnakej polohe sa pokúste natiahnuť pravú ruku aj ľavú nohu, držte ich niekoľko sekúnd a potom všetky rovnaké, ale pre opačné končatiny (desaťkrát pre každú nohu)..
 4. Opäť na všetkých štyroch ohnite chrbát a siahajte kolenom k ​​hlave. To isté zopakujte na druhej vetve 8-10 krát.

So skoliózou

Gymnastika je užitočná pre zakrivené držanie tela. Do istej miery pomáha narovnať chrbticu a zabrániť jej deformácii. Komplex liečebných cvičení by sa mal vykonávať každý deň pomaly. Oneskorenie v krajnej polohe by nemalo byť príliš dlhé. Nakoniec len asi štvrtinu hodiny ležíte na vatovom tampóne. Komplex cvičebných cvičení je nasledujúci:

 1. Ľahnite si na chrbát a položte ruky za chrbát hlavy. Potom pri vdýchnutí roztiahnite lakte do strán a pri výdychu ho priveďte späť. 10-12 krát.
 2. V tej istej východiskovej polohe striedavo nohy ohýbajte / predlžujte a pritláčajte ich do žalúdka (opakujte až 12-krát)..
 3. Ľahnite si na brucho, položte jednu ruku na chrbát hlavy a druhú na hrudník na klenutú stranu zakrivenia. Potom pri inhalácii narovnajte telo a pri výdychu zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte až dva razy.

Na kĺby

Aby ste sa zbavili bolesti a obnovili pohyblivosť kĺbov, môžete tento komplex pravidelne vykonávať. Cvičenia spolu so správnou výživou postupne obnovujú svoju funkciu a zabraňujú spusteniu stavu. Pohyby by mali byť plynulé. Počas prestávok môžete dokonca masírovať kĺby pre lepší obeh zóny. Komplex obsahuje cviky na konkrétne kĺby.

 1. Na lakte. Uvoľnite si ramená, stlačte ruky do pästi a potom predlaktia otáčajte rôznymi smermi - od seba a od seba na päť opakovaní..
 2. Ramenné kĺby. Narovnajte ruky, otočte ich niekoľkokrát dopredu alebo dozadu súčasne alebo náhodne.
 3. Bedrové kĺby. Položte ruky na opasok, potom otočte svoje boky na jednej alebo druhej strane a skúste použiť iba panvu (päťkrát v každom smere)..
 4. Lap. Ľahko ohnite nohy, položte ruky na boky tesne nad kolenné kĺby. Vykonajte kruhové pohyby s kolenami 8-10 krát.

S hemoroidmi

Účelom telesnej výchovy s vnútornými alebo vonkajšími hemoroidmi je návrat svalového tonusu do análneho zvierača a aktivácia prietoku krvi v tejto oblasti. To zmierňuje zápchu a eliminuje žilové preťaženie. Môžete vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Nožnice. Postavte sa na chrbát a zdvihnite nohy do uhla asi 45 stupňov. Potom končatiny roztiahnite a naplocho ich napnite, vykonávajte pohyby ako nožnice (začnite od 20 sekúnd, postupne sa zvyšujte).
 2. zdvíhanie Zostaňte v rovnakej polohe, zdvihnite z nej panvu, na niekoľko sekúnd ju držte a sklopte. Vykonajte až 8 opakovaní.
 3. Chôdza po zadku. Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy. Pritiahnite svaly jedného zadku, posuňte ho vpred, opakujte to isté s druhým. „Choď“ najskôr vpred a potom rovnakým smerom dozadu (10 + 10 pohybov).

S prostatitídou

Na prevenciu a zlepšenie stavu prostatitídy pomáha aj „chôdza po zadku“. Z ďalších jednoduchých cvičení môžete vykonávať nasledujúce pohyby:

 1. Postavte sa rovno a pri výdychu posuňte jednu nohu dopredu a ohnite koleno pod uhlom 90 stupňov tak, aby stehno bolo rovnobežné s podlahou. Ďalej odložte nohu dozadu a udržujte rovnaký uhol v kolene. 8 opakovaní.
 2. Ľahnite si so svojím žalúdkom, ruky natiahnuté pozdĺž tela. Nohy sú mierne odtrhnuté z podlahy, po ktorých vykonávajú krížové pohyby, ako pri klasických „nožniciach“. Až 10-krát.
 3. Ležanie na bruchu, zdvíhanie nôh a vykonávanie kruhových pohybov ako jazda na bicykli (nie viac ako 5 minút).

Dýchacia gymnastika s VSD

Zníženie prejavov príznakov v prípade VVD (vegetatívno-vaskulárna dystónia) pomáha pri dýchacích cvičeniach. Jej cvičenia sú veľmi jednoduché a dostupné pre všetkých. Mali by ste začať s malým zaťažením a potom ho postupne zvyšovať. Vykonávajú sa nasledovne:

 1. Rytmické dýchanie. Musíte ju vykonať nosom a dýchať vzduch obvyklým tempom. Potom môžete cvičenie skomplikovať vdýchnutím hlupákov, počítaním do troch. Výdych musí byť cez ústa..
 2. Dýchanie prsníka. Ruky by mali byť umiestnené v páse. Potom vdýchnite nosom čo najviac, roztiahnite hrudník a potom vydýchnite všetok vzduch.
 3. Dýchajte v papierovom sáčku. Vhodný na ťažké záchvaty vegetatívno-vaskulárnej dystónie. Za týmto účelom je papierové vrecko pevne pritlačené k nosu a líci, potom do neho rytmicky vdychujú 2 minúty. Pokračujte až do konca útoku.

Cvičebná terapia neurologických chorôb

Komplexná liečba neurologických chorôb nie je tiež bez fyzioterapie. Pravidelné vykonávanie špeciálnych programov je dôležité na urýchlenie procesov obnovy. Ich technika je nasledovná:

 1. Začnite chodiť v kruhu 1-2 minúty, pravidelne sa mení smer.
 2. Ďalej urobte to isté, ale už striedavo chodte po nohách a pätách.
 3. Postavte sa rovno, ruky natiahnuté pozdĺž tela, uvoľnite sa. Potom striedavo zdvíhajte pravú a ľavú ruku rýchlosťou približne 60 - 120 krát za minútu.
 4. Šírka od seba leží od seba. Natiahnite ruky dopredu a stlačte prsty rýchlosťou až 120 krát za minútu.
 5. Dajte si nohy užšie, vezmite si drep na vdýchnutie, vstaňte na výdych. Vykonajte 4 až 5 opakovaní.
 6. Postavte sa na prsty na nohách a potom dole na pätách, urobte ďalších 5-6 krát.

Pooperačná gymnastika

Nemôžete vytvoriť univerzálny súbor terapeutických cvičení, ktoré by boli vhodné po akejkoľvek operácii. Komplex je určený lekárom v závislosti od orgánu podstupujúceho chirurgický zákrok. Všeobecne sa po operácii ukazuje, že robí cvičenia, ktoré by mal pacient zvládnuť pred zákrokom. Je povolené zahájiť triedy fyzickej terapie približne 1 - 2 hodiny potom, čo sa pacient vzdiali od anestézie. Zahŕňajú:

 1. Cvičenia, ktoré pomôžu naučiť pacienta správne dýchať.
 2. Režim ľahkej gymnastiky, ktorého cvičenia zahŕňajú malé svaly, trvajúci 3 až 5 minút a frekvencia 3 až 3-krát denne.
 3. Intenzívnejšia fyzická aktivita od 2 dní po chirurgickom zákroku, ktorú predstavujú terapeutické cvičenia, ktoré sa určujú na základe choroby.

kontraindikácie

Nie všetky prípady fyzickej aktivity sú prospešné. Cvičenie je prísne zakázané za prítomnosti:

 • známky zhoršenia chorôb;
 • zvýšená teplota;
 • tehotenstvo u žien alebo nedávny chirurgický zákrok - podľa indikácie;
 • choroby pľúc a srdca;
 • krvácajúci
 • onkologické choroby;
 • závažné duševné poruchy;
 • trombóza;
 • intoxikácia, infekčné a zápalové procesy.

Cvičenie zadných svalov doma: 10 najúčinnejších

Sedavý životný štýl, nedostatok pohybu, poruchy držania tela sú stálymi spoločníkmi moderného človeka. Aby sa v budúcnosti predišlo vážnym problémom, oplatí sa vopred postarať sa o zdravie chrbta. Budeme hovoriť o najúčinnejších cvičeniach na posilnenie chrbtových svalov doma..

Na nácvik chrbtových svalov je užitočné naplánovať pravidelnú fyzickú aktivitu, veľa chodiť, robiť protahovacie cvičenia, ktoré nájdete tu https://www.cosmo.ru/health/sport/uprazhneniya-na-rastyazhku-dlya-nachinayushchih-prosto -effektivno-bezopasno /.

Pri školení s vysokou hmotnosťou buďte opatrní. Opomenutie cvičenia alebo príliš veľká váha môže mať za následok zranenia chrbta..

Ponúkame súbor jednoduchých bezpečných cvičení pre chrbát a chrbticu..

plavec

Cvičenie začnite z polohy na chrbte. Pozri sa dole, nehádž hlavu. Zdvihnite ruky a ramená, roztiahnite do strán a ohnite lakte. Pohyb napodobňuje plávanie prsníkov. Opakujte 10 krát.

Zdvíhanie rúk a nôh na všetkých štyroch

Z polohy na všetkých štyroch nadvihnite súčasne pravú ruku a ľavú nohu, aby ste rovnobežne s podlahou. Vydrž v tomto postoji. Potom opakujte to isté v opačnom smere. Vykonajte 20 opakovaní.

superman

Ľahnite si na zem, natiahnite ruky okolo tela, dlane. Zdvihnite hlavu, hrudník a boky súčasne tak vysoko, ako je to možné. Podržte päť sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Do 15 opakovaní.

Činka Ruka Stretch

Rozložte šírku ramien nôh, mierne ohnite kolená a nakloňte telo dopredu. Ohnite ruky pomocou činiek a roztiahnite ich od seba tak, aby boli rovnobežné s podlahou. Potom vráťte ruky späť. Ruky nenarovnajte úplne. Pri tomto cviku nevykonávajte náhle pohyby, pokúste sa zdvihnúť ruky a hladko spojiť ruky.

Široké úchopové kliešte

Postavte sa do pozície „ľahu.“ Ruky ohnuté v uhle 90 stupňov. Počas zasúvania musí telo udržiavať priamu čiaru..

Úzke kliešte

Pri tomto cviku urobte kliky, zatiahnite ruky k telu približne na úrovni brucha. Úzke uchopenie push-up nielen rozvíjať svaly na chrbte, ale aj triceps.

Zdvíhanie nôh

Ľahnite si na brucho. Zložte ruky pred seba a položte na ne hlavu, pozri sa na podlahu. Udržujte svoje nohy v krátkej vzdialenosti od seba a zdvihnite ich. Nohy by mali byť rovné a boky by sa mali zdvíhať nohami. Opakujte 8 krát.

Únos bedra

Ľahnite si na brucho, zdvihnite pravú pravú nohu, zdvihnite podlahu a dolnú časť nohy a stehno. V bode maximálneho zdvihu mierne zdvihnite nohu do strany. Vráťte ho na pôvodné miesto a pomaly ho položte na podlahu. Cvičenie sa musí opakovať osemkrát na každej nohe..

kraul

Ležiace na bruchu natiahnite pravú ruku pred vami, vľavo - pozdĺž tela. Nevyhadzujte hlavu dozadu, pozrite sa na podlahu. Odtrhnite natiahnuté rameno, plecia a hrudník z podlahy. Otočte svoje plecia a hrudník doprava. Potom puzdro vráťte súbežne s podlahou a položte na zem. Vykonajte 6-krát a opakujte krútenie opačným spôsobom..

Dobrá a nahnevaná mačka

Po cvičení na zadných svaloch musíte tieto svaly správne uvoľniť. Vydajte sa na všetky štyri. Položte hlavu dole a čo najviac zaokrúhlite chrbát. Drž túto pozíciu. Potom sa ohnite v chrbte a zdvihol hlavu. Opakujte 8 krát.

Najúčinnejšie cvičenia na chrbticu - ULOŽTE SI VÁŠ!

Veľmi efektívne špeciálne cvičenie na chrbát. Súbor cvičení na chrbticu je možné vykonávať doma ako poplatok ráno alebo relaxovať telo po náročnom dni. Dokončenie jedného cvičenia spravidla netrvá dlhšie ako 5 minút

Je ťažké si predstaviť osobu, ktorá nemá žiadne problémy s chrbtom: trávime pol dňa na pracovisku, sledujeme večer televíziu alebo sedíme pred počítačovým monitorom. Žiaci a študenti sú nútení tráviť 8 hodín denne v kanceláriách. Sedavý životný štýl nepriaznivo ovplyvňuje zdravie chrbtice a vedie k patológiám, ako sú skolióza, lordóza, kyphosis a ďalšie závažnejšie choroby. Podľa lekárskych štatistík má takmer každý človek po 25 rokoch problémy so chrbtom a osteochondróza sa v posledných desaťročiach „omladila“ - vek, v ktorom je diagnostikovaný, sa znížil z 50 na 30 rokov.

Súbor cvičení na chrbticu, ktoré môžete vykonávať doma

Zdá sa, že problém sa dá ľahko vyriešiť: stačí urobiť viac športu, častejšie jesť vitamínové doplnky obsahujúce vápnik. Odborníci však tvrdia, že taký životný štýl nie je prevenciou zakrivenia a iných chorôb chrbtice.

Kým sa zakrivenie nestane patologickým, sú veľmi účinné špeciálne cvičenia chrbta. V neskorších štádiách ochorení miechy sú menej účinné, ale bránia rozvoju chorôb a zhoršovaniu zdravia ľudí..

Súbor cvičení na chrbticu je možné vykonávať doma ako poplatok ráno alebo relaxovať telo po náročnom dni. Vykonanie jedného cvičenia spravidla netrvá dlhšie ako 5 minút a nie viac ako štvrtina hodiny celého komplexu.

Cvičenia na napínanie chrbtice

Jednou z najúčinnejších súprav cvičení pre zdravé chrbát je natiahnutie chrbtice. Keď sa chrbtica natiahne, vzdialenosť medzi stavcami sa zväčší, čím sa zníži tlak na deformované disky a nervy. Pravidelne vykonávané rozťahovanie znižuje bolesť chrbta.

Keď robíte cvičenia doma, nebuďte príliš horliví, ostro pohybujte, maximalizujte amplitúdu, najmä ak neviete presne, v akom stave je vaša chrbtica.

Navštívte na vodorovnej lište

Toto sú najjednoduchšie cvičenia na napínanie chrbtice doma. Je lepšie vykonať ich na vodorovnej lište, ktorej výška presahuje výšku, takže nemusíte ohýbať nohy. Pri zavesení na ruky rovnomerne dýchajte a nedýchajte. Neexistujú žiadne jasné lehoty na zavesenie, ak sa cítite unavení, choďte na zem a urobte si prestávku. Na vodorovnú lištu by ste sa mali vrátiť až po prestávke.

Závesné nohavice hore nohami sa vykonávajú rovnakým spôsobom, ale neodporúčajú sa ľuďom so zlou fyzickou zdatnosťou..

"Póza dieťaťa"

Ľahnite si tvárou dole na zem. Položte dlane na zem priamo pod podpazušie a odstrčte sa, zatiaľ čo si položíte kolená. V medzipolohe budete na všetkých štyroch. Neskladajte a neskladajte hrudník na podlahu, zatiaľ čo sú vaše ruky narovnané. Telo tvorí trojuholník s najvyšším bodom v oblasti panvy. Namierte na podlahu, neohýbajte ruky, nechajte ich len ležať na podlahe. Akonáhle sa cítite unavení, jemne opustite túto pozíciu.

"Cat"

Nasadnite všetky štyri a ohnite chrbát čo najviac. Snažte sa dotknúť hrude bradou. Po niekoľkých sekundách ohnite chrbát dolu, tvár stúpa. Náhradné ohyby 10 až 15 krát hore a dole.

Strie na zemi

Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy čo najširšie. Kryt sklopte pomaly na podlahu, pokiaľ to úsek umožňuje. Zostaňte chvíľu v tejto polohe a rovnako pomaly vstávajte, keď ste unavení alebo nepohodlní. Chrbát by mal byť počas celého cvičenia rovný..

krútenie

Východisková pozícia ako v predchádzajúcom cvičení. Ohnite jednu nohu na koleno a otočte telo smerom k nej. Chrbát zostáva rovný. Položte si ruky na koleno alebo stehno, v závislosti od toho, ako ste flexibilný. Vymeňte nohu a znova ju otočte. Dýchajte voľne. Vykonajte 4-5 prístupov.

Pri výdychu točte.

Cvičenie na vyrovnanie chrbtice

"Parašutista"

Východisková poloha - leží na bruchu. Zdvihnite ruky a nohy súčasne a držte ich v takej polohe, ako môžete.

Ak to telesná kondícia neumožňuje, zdvihnite jednu končatinu diagonálne.

„Basketbalový kôš“

Ležiace na chrbte, zdvihnite kolená a uchopte ruky. Vytiahnite ich smerom k sebe a zároveň na ne siahajte hlavou. Čas dodania je 15-20 sekúnd. Opakujte 5-10 krát.

Posaďte sa na podlahu a položte si ruky na chrbát. Ohýbajte nohy na kolenách a kladte dôraz na chodidlá. Z tejto polohy zdvihnite puzdro 15-20 krát rovnobežne s podlahou. Pomalé zdvíhanie za to nestojí, ale v najvyššom bode zastavte na niekoľko sekúnd a pokračujte v sklopení krytu. Jeden prístup.

Dychové cvičenia

Postavte sa na podlahu, držte nohy pri sebe, narovnajte si chrbát a hlavu držte rovno. Ruky visia po stranách. Rozviňte ramená. Zhlboka sa nadýchnite a začnite zdvíhať ruky. Pri výdychu ich zatvorte nad hlavu a sklopte ich späť. Chrbát by mal byť počas cvičenia rovný. Vezmite 5-10 dychov.

Dýchacie cvičenia sú vhodné ako zahrievacie cvičenia pred vykonaním iných cvičení..

Cvičenia za porušenie statiky chrbtice

V prípade narušenia statickej funkcie chrbtice sú zahrnuté rôzne zakrivenia: skolióza, lordóza, kyphosis, ploché a guľaté chrbát, atď. Hlavná liečba statických porúch je konzervatívna, zahŕňa špeciálne cvičenia, masáže a plávanie. Ak sa ochorenie získa, dôraz sa pri liečbe kladie na terapeutické cvičenia.

"Plavec"

 1. Ľahnite si na brucho, narovnajte nohy a držte ich spolu. Natiahnite ruky pred seba a začnite ich rozširovať, simulujte pohyby pri plávaní. Vykonajte cvičenie miernym tempom, kým sa neunavíte, opakujte 3-5 krát.
 2. Východisková poloha - šije, zadok a lopatky by sa mali dotýkať steny. Striedavo zdvíhajte ľavé a pravé rameno a potom obidve ramená zaistite.
 3. Postavte sa na podlahu a spojte ruky do zámku na spodnej časti chrbta. Nakloňte sa dopredu bez vyklenutia chrbta a zdvihnite zámok čo najvyššie. Vystupujte pomaly.
 4. Dajte ruky za chrbát a pritlačte si dlane k lopatkám. Je to v poriadku, ak prvý pokus zlyhá: zdvihnite ich čo najbližšie k lopatkám. Ruky pritlačte dozadu, priveste a roztiahnite lopatky.
 5. Ľahnite si na zem, ruky sú rovnobežné s telom. Spojte nohy a zdvihnite ich, skúste hádzať späť za hlavu. Vykonajte cvičenie pomaly a opatrne. Dýchajte voľne, nedržíte dych.
 6. Počiatočná poloha je ako v kroku 5. Zdvihnite nohy k sebe a urobte nožnice 30 sekúnd. Čím bližšie sú nohy k podlahe, tým ťažšie je cvičenie. Opakujte 3-4 krát.
 7. Postavte sa na všetky štyri a zdvihnite ruky a nohy diagonálne (pravou rukou súčasne s ľavou nohou a naopak) rovnobežne s podlahou. Držte ho v najvyššom bode a potiahnite kefu a špičku do strán. Potom dolné končatiny a opakujte s inou uhlopriečkou. Opakujte 5-7 krát.

Gymnastika krčnej a bedrovej chrbtice

Cvičenia dolnej časti chrbta

Navštívte na vodorovnej lište

Zaveste bar a rovnomerne dýchajte. Pomaly vytiahnite ohnuté nohy nahor a nechajte v tejto polohe 15-20 sekúnd. Jemne ohnite a opakujte ohýbanie nôh 2-3 krát.

Medzi sadami nechajte svaly niekoľko minút odpočívať..

Flexia počas zavesenia

Ako v odseku 1, zaveste na vodorovnú lištu a pomaly otáčajte panvu striedavo doprava alebo doľava. Snažte sa netlačiť chrbtom.

Ľahnite si na podlahu, dajte ruky po tele. Ohnite kolená a zdvíhajte panvu, položenú na nohách. Ruky a krk zostávajú na svojom mieste. Pomaly spustite telo dole a opakujte cvičenie 10-15 krát.

Hip Circular

Postavte sa na zem, položte ruky na opasok a začnite s kruhovými pohybmi panvy, najskôr doprava, potom doľava. Opakujte 5-10 krát.

Cvičenie krku

tlak

 1. Posaďte sa na stoličku, zložte ruky a položte ich na chrbát hlavy. Zatlačte hlavu do dlane a držte ju 30 sekúnd. Do 2-3 sád.
 2. Stlačte čelo na dlani pritlačenú k hlave. Držte pózu 10 sekúnd a opakujte 5-7 krát.
 3. Hlava sa otočí. Posaďte sa rovno a otočte hlavu doprava a doľava. Vykonajte 5-7 krát.
 4. Spustite si bradu k hrudníku a otočte hlavu rôznymi smermi, ako v kroku 3.
 5. Ľahnite si na podlahu, položte lakte a zdvihnite hlavu. Držte polohu asi 30 sekúnd a potom môžete pokračovať v zatáčkach. Cvičte pomaly.

Choroby chrbta sú vždy vážnou patológiou, ktorá ovplyvňuje činnosť takmer všetkých orgánov a systémov. Aby ste zabránili ich rozvoju, pravidelne cvičte doma a snažte sa udržať chrbát rovno po gymnastike. publikoval econet.ru.

PS: Pamätajte, že iba meníte svoju spotrebu - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Komentár od MedAlternativa.info

Naši pravidelní čitatelia, ako aj ľudia oboznámení s alternatívnou onkológiou, takúto otázku nemajú.
Degeneratívne zmeny v bedrovej oblasti sú patologickým porušením procesu difúznej výživy chrupavky. V dôsledku toho sa vláknitý kruh dehydratuje a stráca fyziologický tvar a elasticitu.
nefunguje
skôr je operácia zložitejšou intervenciou ako žiť s takou kýlou.jedlo: neprejedz sa, strava č. 5, pokiaľ možno pravidelné jedlo.
Životný štýl: znížte náklon a zdvíhanie sa neodporúča.