loader

Hlavná

Pažerák

Fyzikálna terapia chrbtice

Chrbtica je veľmi zraniteľná pod vplyvom takých negatívnych faktorov, ako je sedavý spôsob života, nesprávne cvičenie, chôdza v nepohodlnej obuvi a nesprávna poloha počas spánku. V dôsledku toho človek trpí bolesťou a nepohodlím v hrebeni. Ak chcete pomôcť zbaviť sa ich, rovnako ako posilniť svalovú kostru, cvičenie terapia chrbtice môže zlepšiť telo. Sú to špeciálne fyzické cvičenia, ktorých cieľom je obnoviť normálny svalový tonus. Lekári odporúčajú pôsobiť na celý chrbát ako celok, a nie na jednotlivé oblasti, aby obnovili pohodu od krku po krížovú kosti.

Výhody gymnastiky pre zdravie chrbta

Fyzioterapeutické cvičenia na chrbticu sú predpísané pre ľudí trpiacich nervózami, skoliózou, zlým držaním tela, bolesťami kĺbov, pretože majú celkový posilňujúci účinok a odstraňujú nepríjemné pocity. Existuje veľa známych techník, ktoré pri pravidelnom vykonávaní vracajú zdravie a pohodu. Spolu so špecialistom sa vyberie vhodný súbor cvikov, aby sa vylúčila možnosť poškodenia tela.

Hlavnými výhodami pohybovej terapie chrbta sú:

 • Posilnenie a zaškolenie svalového rámu;
 • zlepšenie stavu medzistavcových platničiek (najmä prietrže), väzov a chrupavky;
 • zníženie prejavov bolesti;
 • prevencia rozvoja patológií;
 • normalizácia štruktúry chrbtice:
 • vyrovnávací tlak na disky medzi stavcami;
 • zlepšený prietok krvi;
 • prevencia osteoporózy;
 • skrátenie doby rehabilitácie;
 • zvýšený metabolizmus a metabolické procesy v tele;
 • posilnenie svalov a šliach.

Cvičenie na chrbát sa môže vykonávať kedykoľvek počas dňa, ale na dosiahnutie väčšieho účinku je lepšie naplánovať si cvičenie ráno. Komplex by nemal byť komplikovaný a začať cvičením, ktoré zahrieva svaly chrbta a končatín. Okrem zlepšenia chrbtice pomáha telesná výchova zmierniť všeobecný stres, zlepšiť náladu, zvýšiť pozornosť, pracovnú kapacitu a odolnosť voči stresu..

Komplex je vybraný špecialistom na základe celkového zdravotného stavu pacienta a pri zohľadnení športovej formy.

Odporúčania pre cvičebnú terapiu

Gymnastika na posilnenie chrbta je vynikajúcou prevenciou rozvoja rôznych patologických stavov chrbtice. Je predpísaná v spojení s inými činnosťami zameranými na obnovu zdravia a rehabilitácie po úrazoch. Pri vykonávaní cvičení na posilnenie svalov chrbta je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 • V procese vykonávania by nemali byť bolesti (ani mierne), nepohodlie a iné nepríjemné pocity. Ak k tomu dôjde, prestaňte cvičiť alebo znížte amplitúdu cvičenia..
 • Všetky pohyby by mali byť čo najhladšie, aby nedošlo k zraneniam a poškodeniu. Musíte ich robiť pomaly, počúvať svoje vlastné pocity..
 • Gymnastika nie je vhodná pre tých, ktorí v tejto oblasti trpia chronickými patológiami chrbtice a stálymi bolesťami. Počas exacerbácie choroby by ste nemali vykonávať predpísanú telesnú výchovu.
 • Každý komplex by sa mal vždy začať s malým nábojom, ktorý zahreje celé telo, pripraví svaly a kĺby na nadchádzajúce záťaže..
 • Pred začatím používania liekov proti bolesti je prísne zakázané.

Pri chronických formách ochorení chrbta by sa mala cvičebná terapia stať dobrým zvykom. Pravidelné výkony významne zlepšia váš zdravotný stav a zvýšia výsledky predpísanej udržiavacej liečby..

Druhy pohybovej terapie

Terapeutické cvičenia pre chrbát nie sú jedinou možnosťou fyzioterapie. Dnes odborníci ponúkajú komplexy zamerané na obnovenie zdravia krčnej chrbtice, hrudníka a dolnej časti chrbta. Každá z nich bude mať svoje charakteristické vlastnosti a odporúča sa na rozvoj patológie v tejto oblasti. Avšak pri cvičebnej terapii chrbtice existuje veľa poddruhov. V závislosti od charakteru choroby špecialista predpisuje cvičenia jedného z nasledujúcich typov:

 • Komplex pre osteochondrózu.
 • Činnosti proti bolesti chrbta.
 • Bedrová hernia.
 • Na korekciu polohy tela (skolióza).
 • qigong.
 • Tibetská gymnastika.
 • Bubnovsky cviky.
 • Čínska kĺbová gymnastika.
 • Zotavenie podľa V. Dikul.

Pri objavení sa bolesti chrbta nie je možné vykonať fyzickú terapiu bez odporúčania lekára. Každý druh terapie sa vyberá individuálne, v závislosti od cieľa a požadovaného výsledku. Niektoré typy cvičebnej terapie sú zamerané na posilnenie svalového korzetu, iné sú zamerané na korekciu deformít a iné sú určené na rozvoj závažných patologických stavov kostného tkaniva. Každý typ fyzioterapeutických cvičení má svoje charakteristické vlastnosti. Zoberme si niektoré z nich..

Triedy na osteochondrózu

Cvičenie dokonale pomáha predchádzať rozvoju patologických procesov v chrbtici, chráni disky, svalový rámec a kĺby pred zničením spôsobeným vekom. Nabíjanie pozostáva z niekoľkých jednoduchých prístupov:

 • Pomaly svahy krku rôznymi smermi v kruhu. Pritom sa svaly napínajú na minimum, keď sa otáča, hlava zostane v zníženej polohe niekoľko sekúnd..
 • Nohy sú od seba vzdialené od chrbta, chrbát sa pomaly nakláňa dopredu, brada sa natiahne do žalúdka. Ramená sa navzájom ťahajú, lopatky sa postupne spájajú, telo je v priamej polohe. Vykonajte 10 opakovaní.
 • Ruky na opasku, šírka ramien od seba, chrbát rovný. Nakloní sa pomaly, pokiaľ je dosť naťahovanie, po ktorom je potrebné sa vrátiť do východiskovej polohy.

Pravidelná implementácia takýchto jednoduchých prístupov posilní chrbát, spomalí deštruktívne procesy v stavcoch a zvýši účinnosť predpísanej liečby. Počas akútnej fázy by sa malo cvičenie úplne opustiť..

qigong

Jednou z populárnych metód požičiavaných od čínskej alternatívnej medicíny, ktorá vám umožňuje rýchlo obnoviť zdravie hrebeňa, je čchi-kung. Odporúča sa odborník (jeden z najslávnejších Dr. Butrimov V.A.) pri diagnostike pacienta s problémami s pohybovým aparátom. Vďaka dobre premyslenej technike sa človek ľahko zotavuje zo zranení (zlomeniny, výrony, dislokácie), zbaví sa bolesti chrbta a získa pružné telo. Triedy pozostávajú približne z nasledujúcich cvičení:

 • Labky sú paralelné, nohy nie sú širšie ako plecia. Kolená sa mierne ohýbajú, panva sa predlžuje dopredu, paže sa spúšťajú pozdĺž kmeňa. Táto poloha sa nazýva východiskový bod a je akceptovaná pred každým priblížením..
 • Zhlboka sa nadýchne, nadýchne sa ústami. Pritom sa žalúdok maximálne stiahne. Doslova sa musí držať chrbta. Pri výdychu sa telo úplne uvoľní..
 • Hlava klesá tak, aby sa brada dotýkala hrudníka. Krčné svaly by mali byť pevné. Poloha sa drží niekoľko sekúnd. Potom sa vráti do východiskovej polohy..

Qigong je holistický systém, ktorý zahŕňa nielen výkon fyzických cvičení, ale aj dychové cvičenia, meditáciu. V preklade znamená názov tok energie a pohybu, to znamená prácu so životnou silou prostredníctvom motorickej aktivity. Komplex môžete vykonávať aj doma, ale odborníci odporúčajú robiť všetko vonku, aby ste dosiahli najlepší výsledok..

Tibetská gymnastika

Toto sú univerzálne cvičenia odporúčané pre rôzne choroby chrbta. Prinášajú veľké výhody pre celé telo, pretože sú zamerané na jeho uzdravenie a posilnenie. Rozťahovanie umožňuje stavcom vrátiť sa do správnej polohy a zvýšiť pružnosť svalov. Komplex pozostáva z nasledujúcich prístupov:

 • Otočné pohyby tela. Ruky sa zdvihnú na úroveň ramien, chrbát je predĺžený. Dýchajte pomaly pri pohybe tela.
 • Je potrebné ležať na podlahe, pritlačiť dlane k podlahe, prsty k sebe. Po inšpirácii sa hlava zdvíha a snaží sa dosiahnuť hrudníkom pomocou brady, nohy s predĺženými ponožkami stúpajú vertikálne k podlahe. Ide o sval, ktorý narovnáva chrbticu. Po oneskorení 10 sekúnd sa vráťte do východiskovej polohy.
 • Sadnite si na kolená, boky k podlahe v pravom uhle, ramená zakrývajú nohy pod zadok, takže medzi pažami v oblasti chrbtice sa vytvára určitý druh výklenku. Na výstupe brada siaha až k hrudníku. Musíte robiť všetko pomaly bez náhlych pohybov.

Tibetské gymnastické cvičenia sú často súčasťou jednej sady liečby chorôb. Za pouhých 15 minút napínajú chrbticu, zlepšujú krvný obeh v chrbte, posilňujú kĺby. Je dôležité, aby výkonný umelec monitoroval dýchanie v tomto procese, venoval pozornosť vnútorným pocitom, rozdelil komplex na dva prístupy a naplánoval si ho na ranný a večerný čas. Na pozadí liečby je dôležité viesť zdravý životný štýl.

Obnovte zdravie Dikul

Zakladateľ systému pozná problémy chrbtice z prvej ruky. V mladosti dostal Valentin Dikul vážne zranenie - zlomenie kompresného hrebeňa. Takáto sklamaná diagnóza prakticky nenecháva pacientom šancu na zdravý a naplňujúci život. Ale vďaka vytrvalosti a pravidelnému výcviku bol schopný túto chorobu poraziť. Dnes sa podľa jeho metódy milióny ľudí obnovujú na svoje zdravie, nezávisle alebo na špecializovaných klinikách. V rozmanitosti existuje veľa cvičení zameraných na odstránenie zakrivenia, liečenie medzistavcových hernií, osteochondrózy a iných patológií..

Niekoľko prístupov na podporu zdravia chrbta:

 • Ľahnite si na chrbát a „ruky si položte ruky na hruď. Najprv sa ľavé rameno otočí na jednu stranu, potom na druhú. Ukázalo sa, že malé zvraty s malou amplitúdou, iba na podlahe. Bude stačiť 10 opakovaní.
 • Poloha na chrbte, ruky natiahnuté dopredu a dotýkajú sa podlahy. Po inšpirácii je potrebné čo najviac zdvihnúť predné končatiny. V najvyššom bode by mala pretrvávať.
 • Postavte sa na chrbát, ruky položte na zem. Boky sa otáčajú v rôznych smeroch, telo si udržuje jednu polohu. Keď sa otáčate, musíte trochu trvať.

Komplexnej diagnóze predchádza začiatok cvičení, ktorý umožňuje presné stanovenie patológie. V procese implementácie by všetky opatrenia mali byť pokojné, zamerané na obnovenie tela, takže nemá zmysel vyčerpávať cvičenia. Je potrebné kontrolovať dýchanie, robiť všetko premyslene. Pre deti sú k dispozícii cvičenia s gymnastickou loptou, ktoré vykonávajú špecialisti pod prísnou kontrolou.

Ako si zvoliť cvičebnú terapiu chrbtice?

Uvažujúc o tom, aké cvičenia môžu obnoviť zdravie chrbta a obnoviť normálne fungovanie chrbtice, pacienti zvažujú rôzne komplexy. Mnoho vedcov ponúka svoje metódy, napríklad Beloyarovu modernú techniku, ktorú založil odborník na staroslovanskú masáž, Norbekovove cvičenia zamerané na zlepšenie stavu natiahnutím chrbtice, jogy s mnohými možnosťami wellness techník a ďalšie sú populárne..

Výber cvičebnej terapie sa vykonáva spolu s ošetrujúcim lekárom, berú sa do úvahy nasledujúce faktory:

 • Všeobecná úroveň fyzickej zdatnosti. Ak sa človek aktívne zapája do športu, potom cvičenia môžu byť ťažšie, pre ľudí, ktorí vedú pasívny životný štýl, jednoduchšie a šetrnejšie.
 • Štádium choroby. Pri exacerbáciách bolesti pri medziobratlovej kýle je úplne nemožné zapojiť sa do fyzioterapeutických cvičení. Počas rehabilitačného obdobia by mal byť šetriaci režim a mal by sa uplatňovať integrovanejší prístup k preventívnym opatreniam.
 • Vek pacienta. Niektorí starší pacienti nemôžu robiť nič ťažšie na udržanie svojho zdravia, aby si udržali svoje zdravie: mladší a vytrvalejší ľudia, okrem hlavného komplexu, môžu navyše odporučiť kúpanie v bazéne..

Cvičenie na chrbticu je rôzne: qigong, tibetský, čínsky, klasický. Je určený na prevenciu, rehabilitáciu, liečenie osoby po úrazoch a patológiách. Pozostáva z jednoduchých cvičení, ktoré nespôsobujú nepohodlie, ale pri pravidelnom výkone môžu obnoviť zdravie a pohodu.

6 najúčinnejších cvikov chrbtového svalu

„87% mladých ľudí trpí problémami so zadami... zvyšných 13% jednoducho nemá počítač doma“

 • Súbor cvičení na posilnenie svalov chrbta, ktoré pomáhajú zbaviť sa bolesti
 • Jednoduché cvičenia pre Sarpasanove chrbtové svaly
 • Bedrový zvrat
 • Póza pre deti
 • Fitball Stretch
 • Statické zadržiavanie nôh
 • Hyperextension Stretch
 • boky
 • mŕtvy ťah
 • Modlitebné cvičenie
 • Nadstavba Fitball
 • Hyperextenční
 • Pelvic lift
 • Pracovné prestávky

Ako robiť gymnastiku na chrbte?

Cvičenie chrbta sa líši od ostatných stupňom rizika. Ak poškodíte chrbát, chrbtica bude preťažená v dôsledku premiestnenia podpory, orgány a krvné cievy sú stlačené a to okamžite ovplyvní mozog.

Pred vykonaním komplexu musíte navštíviť lekára. Röntgen a konzultácia sú minimum, o ktoré sa musíte postarať.

Bezpečnosť pri cvičení na posilnenie chrbta je.

 1. Spomalený záber. Vašou úlohou nie je robiť komplex čo najrýchlejšie, ale cítiť čo najviac prácu svalov.
 2. Zabudnite na šklbanie. Ostré výpady, krútenie a nakláňanie prenášajú zaťaženie do zariadenia s väzivovým väzivom.
 3. Pokrok v dôsledku väčšieho počtu opakovaní alebo komplikácií. Činka cvičenia sú zobrazené so silným chrbtom. Slabé svaly nebudú schopné zdvihnúť váhu, takže nohy, ramená, abs sa budú viac podieľať na práci. Komplex prestane byť zameraný a rozptýlený po celom tele.
 4. Sledujte svoje zdravie. Zastavte gymnastiku, keď sa objaví nepríjemný pocit. Prekonanie sa bolesťou poškodí iba vaše telo.
 5. Neaplikujte na plný žalúdok. Cvičte pred jedlom alebo po 2 hodinách.

Komplex sa vykonáva každý deň. Počkajte pol hodiny ráno a večer. Každú hodinu môžete vykonávať niekoľko obľúbených cvičení ako zahrievanie chrbta..

Sleduj dych! Malo by byť jednotné. Napíname svaly na výdychu, relaxujeme - pri vdychovaní. Je to predpoklad pre efektívnosť celého komplexu..

Pred začiatkom hodiny položte na podlahu špeciálny gymnastický koberec alebo prikrývku zloženú 3-4 krát. Zmierni sa tým chvenie a odstráni sa nadmerné napätie zo stavcov..

Dodatočné metódy

Na zvýšenie účinnosti domácich tréningov sa odporúča použiť ďalšie metódy na posilnenie miechových svalov. Masáž z toho robí dobrú prácu. Je lepšie, ak ho vykonáva špeciálne vyškolená osoba, ale ak nie je možné pozvať profesionálneho masážneho terapeuta do vášho domu, môžete použiť hrubú rukavicu alebo žinku s drevenou rukoväťou. Masáž by mala trvať 10-15 minút po kúpeli alebo sprche.

Kúpele s prídavkom bergamotového oleja, kontrastná sprcha, tanec sú tiež užitočné pre chrbtové svaly. Nezabudnite na výživu: rastlinné oleje, tvaroh, chudé mäso, vajcia a ryby pomôžu udržať svalovú silu a podporia zdravie chrbta. Tieto výrobky obsahujú veľké množstvo bielkovín, vitamínov a esenciálnych mastných kyselín potrebných na rast myocytov (buniek, ktoré tvoria svalové tkanivo) a zvyšujú elasticitu svalových vlákien. Zahrňte tieto produkty do ponuky každý deň, berúc do úvahy príjem bielkovín v konkrétnom veku (pre dospelých to môže byť od 60 do 80 g za deň).

Ak sa chcete naučiť, ako sa hojdať chrbtom doma, ako aj podrobné podrobné popisy cvičení, prečítajte si o nich článok na našom portáli..

Video - Ako posilniť chrbtové svaly doma

Kto je kontraindikovaný pre cvičenie chrbta?

Tréningový komplex nie je určený pre každého. Bezpečnostné opatrenia.

Na posilnenie chrbtice by ste nemali robiť cvičenia, ak:

 • existuje poranenie miechy;
 • nedávno došlo k operácii a stehy sa úplne nerozpustili;
 • existuje obdobie exacerbácie chronického ochorenia;
 • pozoruje sa krvácanie;
 • existujú problémy s obličkami, pľúcami, srdcom alebo krvnými cievami;
 • Si tehotná.

Stále si chceš robiť chrbát? Dohodnite si stretnutie s ortopedickým chirurgom. Poskytne vám najbezpečnejšie cvičenia z repertoáru fyzioterapeutických cvičení.

Príklad života

Mám priateľa, ktorý má zovretý nerv v bedrovej oblasti z dôvodu malého posunu vo vnútri stavcov. Okamžite o tom nevedel. Samozrejme som nešiel k lekárovi. Jeho dobrý priateľ pomohol - je to zdravotná sestra a masážna terapeutka.

Stručne povedané, jeho spodná časť chrbta bolí. Myslel som si to, náklady na tréning v telocvični. Problémy sa začali s funkciou pečene (cholecystitída), kolená začali opuchnúť a rýchlo sa unavili (zvyčajne pri dlhodobom zastavení). A nebojoval sa proti príčinám týchto „porúch“, ale s následkami: vypil Hofitol na žlčník (pečeň), ušpinil si kolená rôznymi masťami, aby sa neunavili a nezačali napučiavať. To všetko, samozrejme, bolo márne.

Ako doplnkové uzdravenie po tréningu išiel na masáž, kde jeho priateľ povedal o premiestnení, štípaní a následkoch. Všetko sa ukázalo byť banálne jednoduché: musíte venovať väčšiu pozornosť dolnej časti chrbta, posilniť svaly, ktoré zanedbával. Kto skutočne potrebuje bedrové svaly, keď na ich rast nemôžete získať veľkú váhu? Ukázalo sa, že to potrebujeme.

Príprava na školenie

Kvalitné cvičenie je kľúčom k bezpečnému cvičeniu. Neohriate svaly a stuhnuté kĺby vás môžu stáť zdravie. Venujte osobitnú pozornosť zahrievaniu v dopoludňajších hodinách, pretože predtým bolo telo po dlhú dobu nehybné.

Ako sa zahriať?

 1. Prebuďte telo. Behať alebo skákať. Teraz sa musíte zobudiť a zrýchliť fungovanie srdca.
 2. Vyvíjame kĺby. Kĺby otáčajte rôznymi smermi, počnúc zhora. Nohu miesime takto: mierne ju ohnite v strede prstami späť k miernemu nepohodliu. Rotácie sú škodlivé pre krk. Nahraďte ich svahom 10-krát v štyroch smeroch..
 3. Natiahnite svaly. Natiahnite sa do strán tak, aby sa svaly stali elastickými a aby prešli prúdom krvi.

Prečo posilňovať svoju dolnú časť chrbta

Uvediem jednoduchý príklad. Pravdepodobne viete, ako vyzerajú nunchucky, ak nie, znova si prečítajte filmy s Bruce Lee. Dve pevné palice sú spodná a horná časť tela. Majú veľa kostí a svalov, aby vydržali všetky druhy vonkajšieho zaťaženia. A čo je v strede nás a spája vrch a spodok? Jedna bedrová chrbtica!

Aj keď je posilňovaný svalmi, je stále veľmi zraniteľný. Najmä z dôvodu vysokej mobility. Dolná časť chrbta sa okrem toho podieľa takmer na všetkých typoch činností v domácnosti a problémy s ňou môžu spôsobiť značné nepohodlie.!

Príčiny nepohodlia

Ak už niekedy pociťujete bolesť chrbta, dávajte si pozor! Čo môžu byť spôsobené?

 1. Kreslenie alebo bolesť môžu byť výsledkom svalového napätia a sú veľmi časté. Kvôli svojmu vzhľadu niekedy stačí pri zohýbaní chrbta niečo zdvihnúť.
 2. Akútna bolesť je ukazovateľom vážnejších zranení. Ak vezmeme do úvahy mäkké tkanivá, problém môže byť spôsobený mikrodámou alebo roztrhnutím svalových vlákien. Ak sa pozriete na štruktúru kostí, príčinou nepohodlia je poškodenie medzistavcových platničiek (výčnelok, prietrž, lumbosakrálna radikulitída)..
 3. Choroby nesúvisiace s pohybovým aparátom. Napríklad ochorenie obličiek. Ich zákernosť spočíva v tom, že príznakom môže byť bolesť ako pri poškodení svalov alebo osteochondróza.

Súbor cvičení za chrbtom

Systém je navrhnutý pre priemernú a počiatočnú úroveň kondície. Cvičenia sa vykonávajú doma bez telesnej hmotnosti. Vykonajte až 15 opakovaní, počet prístupov: od 1 do 5, v závislosti od úrovne výcviku.

Bočné mostíky

Často sa odporúča pre ľudí so slabým podporným aparátom: pri správnom vykonaní sú svaly viac ako väzy a kĺby. Tréning odstraňuje bedrovú bolesť posilnením a napnutím chrbtových svalov. Zadok, boky a boky sú tiež zahrnuté..

 1. Ľahnite si na zem s ohnutými kolenami. Ramená sú predĺžené pozdĺž tela a chrbát je pevne pritlačený k povrchu..
 2. Pri výdychu dotiahnite zadok a zdvíhajte panvu tak, aby boky a brada mohli byť spojené rovno. Súčasne je bedra mierne zaoblená, aby sa nepreťažovala. Primárnym pohybom je panva, nie chrbát.
 3. Na inšpiráciu mierne uvoľňujeme svaly a ideme dolu.

Udržujte svaly stále napnuté. Nehádzajte telo dole, ale jemne ho sklopte.

Komplikovaná úroveň: zdvihnite telo na jednu nohu, druhá v tomto okamihu je ohnutá a leží na prvej nohe, členok sa dotýka kolena.

Pes a vták

Cvičenie sa týka celého tela, pretože musíte udržiavať rovnováhu. Zadok získa ďalšiu motiváciu zdvihnutím nôh.

 1. Postavte sa na všetky štyri a položte ruky a nohy pod uhlom 90 stupňov k telu. Šírka ramena od seba.
 2. Dotiahnite svaly tela tak, aby vaše chrbát bol úplne plochý. Lopatky mierne dole, pozerajte sa dole.
 3. Súčasne zdvihnite a roztiahnite ľavú ruku a pravú nohu. Musia byť rovnobežné s podlahou..
 4. Zostaň trochu napätý.
 5. Vráťte sa hladko a vymeňte ruku a nohu.

Zložitosť cvičenia môže byť spôsobená dlhším časom v bode maximálneho stresu. Izotonická záťaž súčasne trénuje a napína svaly a zvyšuje prietok krvi. Pokúste sa stáť so zdvihnutou nohou a rukou po dobu 5-10 sekúnd, mierne sa kývajte, udržiavajte rovnováhu.

Bočný remienok

Jedno z najťažších cvikov aj s vlastnou váhou. Účinok je porovnateľný s tréningom v telocvični. Odlišuje sa od obvyklej tyče so zvýšenou záťažou na jednej strane a silnou štúdiou šikmých svalov brucha, ktoré sú zodpovedné iba za podporu chrbta a vytvorenie tenkého pásu..

 1. Ľahnite si na bok a opierajte sa o lakte. Kefa je natiahnutá dopredu a pritlačená k podlahe, čím vytvára ďalšiu podporu. Druhá ruka leží na páse.
 2. Položte nohy na seba, dotýka sa iba jednej podlahy.
 3. Narovnajte chrbát a napnite žalúdok.
 4. Keď vydýchate, odtrhnite telo z podlahy a zdvihnite ho. Ideálne - telo ako priamka.
 5. Držte tyč na niekoľko sekúnd a pomaly sa spustite na podlahu.

Opora ide na ruku a nohu. Previsnuté brucho je problém, ktorý môže stáť zdravie chrbtice.

Pre začiatočníkov je vhodný popruh na boku s nohami ohnutými na kolenách. Tým sa zväčšuje oblasť podpory, čo pomáha udržiavať rovnováhu.

Komplikácia sa tiež uskutočňuje kvôli väčšiemu postaveniu v bare. Zostaňte s rovnou chrbtom po dobu 10 až 20 sekúnd a nepotrebujete činky.

Najťažšia možnosť: pri zdvíhaní kufra dvíhame aj hornú časť paže a nohy. Sú vo vzťahu k telu v polohe 45 stupňov.

výpady

Asi 90% ľudí verí, že pľúca sú cvičením na zadok. Tento pohyb sa však týka celého tela vrátane chrbta - drží ho v tele a zabraňuje tak jeho prevrhnutiu. Väčšina nákladu bude ležať na spodnej časti chrbta a pred stehnom..

 1. Postavte rovno, nohy sú stredné, ruky v páse.
 2. Nadýchnite sa, urobte krok vpred. Hmotnosť sa prenáša na túto nohu a rovnomerne sa rozdeľuje po celej chodidle. Udržujte kryt rovno. Zadná noha spočíva iba na prstoch a koleno sa takmer dotýka podlahy.
 3. Pri výdychu nasmerujte ťažisko na zadnú nohu a vyrovnajte prednú nohu. Návrat do východiskovej polohy.

Pri predklone sa koleno zadnej končatiny neklesne na podlahu - patella je krehká. Jemne sklopte nohu a nechajte jeden a pol cm na podlahu.

Nasaďte spodnú časť chrbta v priamom stave, nedotýkajte sa brucha nohami. Ak je to ťažké, potom mierne otočte chrbát vpred, hlavnou vecou je zabrániť prehnutiu tlače. Držte hlavu rovno, pozerajte sa priamo vpred.

Labky by mali mať šírku ramien od seba, nie v priamke. To vám uľahčí udržiavanie rovnováhy a ochranu pred zranením..

Fitball Stretch

Náš chrbát je počas dňa naklonený dopredu. Bedra je zovretá v jednej polohe, takže začína bolieť. Fitball cvičenie to kompenzuje vytvorením vychýlenia späť a zmiernením stresu.

Existuje niekoľko možností pre strečing na telocvični loptu. Zvážte tieto dva najúčinnejšie.

Hĺbkové bedrové cvičenie.

 1. Nakloňte sa k lopte na spodnom bruchu. Nohy sú široko rozmiestnené, rovné a spočívajú na podlahe s ponožkami. Ruky rovnobežné s telom.
 2. Pri výdychu nadvihnite telo so svojimi plecami rovno. Pokúste sa dosiahnuť vyššie.
 3. Nadýchnite sa.

Fitball most na posilnenie chrbtových svalov.

 1. Ľahnite si chrbtom na loptu. Zároveň ruky a nohy spočívajú na podlahe a udržiavajú rovnováhu. Kaviár tlačil na loptu.
 2. Opatrne hodte loptu pod chrbát. Chrbtica je pevne pritlačená k fitballu, nemali by tam byť žiadne medzery ani ďalšie prehnutia.
 3. Pokúste sa na pár sekúnd vydržať v moste.

Cvičenie je bezpečnejšie ako v klasickej verzii bez gymnastickej lopty. Svalový korzet sa tvorí postupne, bez preťaženia.

Póza pre deti

Cvičenie prišlo z jogy. Skvelé pre relaxáciu po tréningu a počas pracovného dňa. Svaly sa mierne napnú, viac sa napnú. Najviac sa to týka svalu, ktorý narovnáva chrbticu a dolnú časť chrbta. Pri sedavej práci sa tieto svaly sťahujú o 90% času, čo spôsobuje bolesť chrbta.
Po roztiahnutí sa medzistavcové platničky vrátia do svojej normálnej polohy. Nadmerný tlak opúšťa nervy a krvné cievy a tok čerstvej krvi saturuje telo kyslíkom.

 1. Nasadnite si na kolená.
 2. Položte svoje telo na kolená a uvoľnite sa. Opierky hlavy na podlahe s čelom alebo chrámom.
 3. Natiahnite ruky okolo tela bez toho, aby ste ich namáhali.
 4. Udržujte svoje plecia a krk uvoľnený..
 5. Držte sa v póze a zhlboka dýchajte. Pri výdychu uvoľňujte svaly striedavo zdola nahor: najprv chodidla, potom teľatá, stehná atď..
 6. Pomaly sa vráťte na kolená.

Vďaka hlbokému dýchaniu dostávajú brušné orgány ľahkú masáž. Zvyšuje prietok krvi a zlepšuje ich funkciu..

Kurzy s gymnastickou loptou

Fitball je športová nafukovacia lopta, ktorá je skvelá na posilnenie chrbta doma. Optimálny priemer pre ženu s hmotnosťou 65 až 80 kg je 65 cm. Pre domáce úlohy si môžete kúpiť loptičku s pupienkami alebo hrotmi: poskytujú ďalšiu masáž a môžu zlepšovať krvný obeh. Cvičenia, ktoré môžete vykonávať doma pomocou fitballu, sú zobrazené na obrázku nižšie..


Odporúčané plesové cvičenia

Tabuľka. Odhadovaná hodnota guličiek v závislosti od priemeru.

Priemer gulenáklady
40-50 cm (vhodné pre deti a dospievajúcich)1100 - 1900 rubľov
50 - 65 cm1190 rubľov
65 cm1350 rubľov
70 až 75 cm2100 rubľov

Fitballs a medballs pre fitness


Výber správneho fitballu

Prevencia bolesti chrbta

Neočakávajte ostré bolesti, starajte sa o chrbát vopred. Všetka prevencia je založená na dodržiavaní pravidiel premávky.

 1. Sledujte svoju pozíciu.
 2. Pravidelne sa zahrievajte: naše telo nie je určené na trvalé sedenie.
 3. Posaďte sa chrbtom priamo na stoličku vhodnej veľkosti..
 4. Neobťažujte sa s ťažkými váhami.
 5. Choďte na telesnú výchovu; pre rušných je náš komplex vhodný na pol hodiny.

Ak máte problémy s chrbtom, navštívte ortopedického lekára najmenej raz za šesť mesiacov. Bude sledovať dynamiku vášho stavu a pomôže vám ho upraviť. Zdravý chrbát je kľúčom k zdraviu celého tela!

Načo to je?

S rozvojom internetu čoraz viac ľudí vedie životný štýl s nízkou pohyblivosťou a celý deň pracuje v sede. Aby ste si však udržali svoje telo v dobrej kondícii, musíte sa pravidelne venovať športu a vykonávať špeciálne gymnastické cvičenia. A keďže chrbtica je základom celého ľudského tela, je potrebné ju najprv posilniť.


Posilnenie chrbtice je veľmi dôležité

Hlavnou úlohou cvičení na chrbte je:

 • odstránenie nepohodlia a bolesti v chrbtici, ktoré sa často vyskytujú na pozadí rôznych patológií, napríklad skoliózy;
 • zvýšená plasticita a flexibilita tela;
 • posilnenie terapeutického účinku pri liečbe rôznych chorôb, ako aj prevencia ich opakovaných prejavov.


Anatómia chrbtového svalu

V závislosti od cieľa, ktorý človek sleduje, je možné cvičenie chrbta rozdeliť do dvoch hlavných kategórií:

 • posilňovacie cvičenia určené na posilnenie svalovej kostry. Takéto cvičenia sa používajú nielen na liečenie rôznych chorôb, ale aj na preventívne účely (pomocou ktorých je možné zabrániť vzniku závažných komplikácií);
 • cvičenia na napínanie chrbtových svalov. Protahovacie cvičenia sa spravidla predpisujú pri liečbe zakrivenej chrbtice, osteochondrózy a iných chorôb.


Prečo chrbtica potrebuje zaťaženie?

Na vedomie! Bez ohľadu na typ cvičenia sa môže požadovaný terapeutický účinok dosiahnuť iba vtedy, ak sú všetky pohyby vykonávané správne. V opačnom prípade, ak zanedbáte rady lekárov, môžete poškodiť svoje telo ešte viac.

Druhy cvičebnej terapie

Gymnastika na posilnenie svalov chrbta nie je jediným druhom cvičebnej terapie. Po prvé, fyzická terapia je určená na obnovenie svalového tonusu ktorejkoľvek časti tela. Napríklad po dlhodobom nosení omietky a nútenej imobilite je potrebná rehabilitácia svalov..

Pokiaľ ide o chrbát, ide o samostatný problém, pretože takmer polovica celej pozemskej populácie potrebuje cvičenie na chrbticu.

Najzraniteľnejšou časťou chrbtice je krk, pretože stavce sú najmenšie a najzraniteľnejšie. Drží hlavu, ktorej hmotnosť môže dosiahnuť 2 alebo viac kg. Predstavte si - väčšinu dňa si túto váhu drží svaly krku. Titanická práca, ktorú si nevšimneme. K tomu pridajte dlhé miesto na sedenie, sklonte hlavu do strany alebo natiahnite krk dopredu. Za týchto podmienok je nielen zložité zásobovanie krvou, ale záťaž je distribuovaná nerovnomerne. Niektoré svaly sú zaťažené viac ako iné a nemôžu to vydržať. Čo je potrebné a terapeutické cvičenia pre krk.

V dôsledku toho môže byť klasifikácia cvičenia založená na:

 1. Tréning cieľových svalových skupín: gymnastika pre svaly chrbta, rúk, nôh atď..
 2. Prevencia alebo liečba rôznych chorôb: napríklad na bolesť chrbta atď..

Toto sú všetky podmienené klasifikácie. Rovnaké cvičenia sa často používajú na dosiahnutie viacerých cieľov..

Čo Dr. Bubnovsky odporúča

Základom metodiky liečby bolesti chrbta Sergeja Bubnovského je kinezoterapia, t. J. Vývoj motorickej aktivity, zapojenie hlavných stavcov..

Okrem toho do svojich komplexov zahrnul cvičenia na špeciálne navrhnuté simulátory MTB (multifunkčné simulátory Bubnovsky)..

Galéria: Dr. Bubnovsky simulátory


Simulátor AERO MTB-1 umožňuje rozšíriť komplex cvičení


MTB-2 je vhodný na rehabilitáciu detí, osôb so zdravotným postihnutím a starších ľudí


MTB-1 je kompaktný, dá sa nainštalovať v malom byte


Expandéry sa používajú ako doplnok k iným simulátorom, ale môžete ich používať samostatne

Jeho metóda zahŕňa aj silový tréning, v súvislosti s ktorým existujú kontraindikácie pre tréning - to je onkológia, nedávno podstúpil chirurgický zákrok, roztrhnutie spojivových tkanív, predinfarkt alebo stav pred iktom. Počas liečby Dr. Bubnovsky odporúča kombinovať cvičenia s masážou, kryoprocesmi a špeciálnymi masťami. Zaťaženie systematicky rastie. Odporúča sa vykonávať gymnastiku na lačný žalúdok, je lepšie ráno a procedúru dať najmenej 20 minút. Každé cvičenie sa opakuje 20-krát.

Tu je niekoľko cvičení z adaptačného gymnastického komplexu, existuje ich viac ako 50 (pre tých, ktorí práve začínajú triedy podľa tejto metódy):

 1. I.p. - sediaci na pätách. Vdýchnite - postavte sa a roztiahnite ruky, vydýchnite - prijmite a. P.
 2. I.p. - ležte na vašej strane so zameraním na ruku. Pri výdychu zdvihneme panvu, vrátime sa a. n) Obráťte sa na druhú stranu.
 3. I.p. - sme na kolenách s dôrazom na ruky. Pri výdychu sa ohýbame späť, pri inšpirácii - dole.
 4. I.p. - tiež. Pri výdychu ohýbame lakte a krútime sa z podlahy, potom si sadneme na päty.
 5. I.p. - ľahnite si na chrbát. Výdych - zoskupíme sa a vstávame, zatiaľ čo sa snažíme spojiť lakte a kolená. Prijať a. P.

V každom jednotlivom prípade sa vyberie ich vlastný súbor cvičení. Počas tried S. Bubnovsky venuje veľkú pozornosť správnej dýchacej technike.

Odporúčania na implementáciu cvičebnej terapie

Tu je niekoľko jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu rýchlejšie sa zotaviť:

 • Nerobte nič z bolesti. Ak však to spôsobuje bolesť, neopúšťajte cvičenie okamžite. Znížte rozsah pohybu a vykonajte experiment. Vďaka tomu budete presne vedieť, v akom štádiu sa bolesť vyskytuje a kde má prestať.
 • Nepracujte s hmotnosťou. Vo vašom prípade nie je možné vykonať nadmerné rozťahovanie a zdvíhanie trupu pomocou lisu s extra váhou.
 • Pri osteochondróze je užitočné len zavesiť na vodorovnú lištu, čo predlžuje chrbticu.
 • Počas cvičenia na podlahe sa vyhnite prievanu. Chlad je nepriateľom chrbta, a to nielen s osteochondrózou, ale aj s inými chorobami.

Domáce spôsob, ako obnoviť zdravie chrbtice

Chrbtica bola pôvodne určená na to, aby bola v horizontálnej polohe a získala zvislú polohu v dôsledku vývoja, čo ju robí zraniteľnejšou voči rôznym zaťaženiam..

Na korekciu subluxácie stavcov, ako aj zakrivenia chrbtice, je užitočné spať na pevnom, rovnom lôžku. Táto poloha umožňuje rovnomerné rozloženie telesnej hmotnosti, uvoľnenie stresu a uvoľnenie svalov chrbta v maximálnej možnej miere, uvoľnenie nervov z vylisovania a napätia.

Pečeň začína fungovať lepšie, účinne čistí krvný obeh od škodlivých látok, črevá fungujú. Metabolizmus sa zrýchľuje, čo pomáha rýchlo zvládať nadváhu.

Zahrejte sa

Pred vykonaním základných cvičení na posilnenie chrbta a dolnej časti chrbta sa musíte natiahnuť - to pomôže zahriať väzy a kĺby pred cvičením, čím sa zníži riziko zranenia a zvýši sa účinnosť cvičení. Na zahriatie sa môžu použiť nasledujúce cvičenia:

 • Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy. Nechajte svoju chrbticu úplne uvoľniť.
 • V rovnakej polohe zatlačte bedrovú oblasť do podlahy a na niekoľko sekúnd zakopnite. Potom znova relaxujte. Cvičenie zopakujte asi 12-krát..
 • V rovnakej polohe zdvihnite zadok z podlahy tak, aby bolo telo rovné. Počkajte niekoľko sekúnd, potom relaxujte a cvičenie opakujte opakovane.

Posilnenie hrudnej chrbtice

1. Postavte rovno, šírka ramien od seba. Nakloňte hlavu, bradu na hrudi, plecia nadol, dopredu, ohnuté ruky, ruky okolo lakťov. Zasuňte bradu pozdĺž hrudnej kosti do žalúdka, vytiahnite ramená a zakrivte hrudnú oblasť. Odhoďte hlavu, chrbát hlavy sa posúva dozadu, ramená dozadu ohnite chrbticu k spodnej časti chrbta.

2. Postavte sa rovno, prekrížte predlaktia a dlane zaistite nad lakťami. Zdvihnite pravé rameno hore, zľava - nadol, nakloňte hlavu a hruď doľava. Opakujte pre druhú stranu.

3. Spojte prsty a položte dlane na spodnú časť hrudníka v obličkách. Snažte sa lakte spojiť a ohýbajte hrudnú chrbticu vpred ako luk. Potom pomaly sklonený, ohnite chrbát v opačnom smere.

kontraindikácie

Napriek pozitívnemu pôsobeniu fyzioterapie na telo pacienta existuje množstvo kontraindikácií na jeho implementáciu.

Tie obsahujú:

kontraindikáciepríčina
Duševná chorobaVýskyt bolesti alebo nadmerného zaťaženia pacienta môže vyvolať útok duševnej patológie. Zvyšuje sa aj riziko zranenia..
otravaSlabosť a zlé zdravie môžu spôsobiť zranenie. Ovplyvňuje aj cvičebnú techniku..
Ostrá bolesťVykonávanie gymnastiky môže viesť k zvýšenej bolesti.
Infekčné a zápalové ochoreniaZaťaženie tela počas choroby spôsobuje zníženie fungovania imunitného systému a spomaľuje regeneráciu tela.
Trombóza a embóliaZvýšený prietok krvi po gymnastike môže viesť k mikrotraume a prasknutiu krvných ciev, infarktu alebo mozgovej príhode.
KrvácajúciFyzikálna terapia môže zvýšiť krvný tlak a zvýšiť krvácanie..
Vysoký krvný tlakAkékoľvek zaťaženie počas obdobia tlakových rázov môže spôsobiť hypertenznú krízu a mozgovú príhodu..
HorúčkaPočas cvičenia sa telesná teplota môže zvýšiť na kritické hodnoty.
Onkologické chorobyDokonca aj menšie napätie v tele môže spôsobiť rast rakovinových buniek a výskyt novotvarov.

Fyzikálna terapia v ktoromkoľvek z týchto stavov je povolená iba so súhlasom terapeuta alebo chirurga, pod prísnym dohľadom profesionálneho trénera..

Push up

Kliešte sú ideálnym školiacim prvkom, ktorý rozriedi akýkoľvek komplex veľkých svalov tela. Vysoko kvalitná tlačná technika je držanie tela. Telo by malo byť bez nadmerných priehybov v dolnej časti chrbta alebo panvových vzostupoch.

Pri cvičení vždy dávajte pozor, aby sa chrbát nevykláňal dopredu, za týmto účelom stiahnite žalúdok a narovnajte hrebeň. V prípadoch, keď je cvičenie ťažké naraz, začnite od kolien alebo cvičte tyč.

Cvičenie na chrbticu: vlastnosti

 • 1 Terapeutické cvičenie
 • 2 Vykonávacie pravidlá
 • 3 Aplikácia

Choroby miechy patria medzi najbežnejšie choroby na svete. A každý rok sa zvyšuje počet rôznych patológií a chorôb chrbtice. Zdroj bolesti chrbta, odborníci vysvetľujú opotrebenie medzistavcové platničky, štípanie nervových zakončení miechy. Častejšie sa také problémy vyskytujú u populácie, ktorá vedie sedavý spôsob života a nie je zapojená do športu.

U týchto ľudí sa fyzická aktivita svalov zodpovedných za udržiavanie chrbtice znižuje. Krvný obeh v mieche sa zhoršuje a metabolizmus je narušený. To prispieva k poklesu stavcov a zvieraniu nervových koreňov. Je tu bolesť. Na liečbu a prevenciu choroby sa odporúča vykonávať dennú špeciálnu fyzickú terapiu (cvičebná terapia)..

Liečebné cvičenia

Cvičenie pomáha zbaviť sa bolesti, posilňuje svaly, zrýchľuje metabolizmus, zlepšuje krvný obeh, správne držanie tela a obnovu chrbtice..

Na preventívne účely sa odporúčajú nasledujúce cvičenia na chrbticu:

 • pri rozťahovaní - pomáhajú uvoľňovať nervové vetvy miechy;
 • zvýšiť mobilitu, aktivovať roboty väzov a svalov, zvýšiť flexibilitu;
 • na posilnenie svalového tkaniva a väzov a zmiernenie stresu na chrbte.

Cvičenia by sa mali vykonávať systematicky, je lepšie robiť dvakrát denne: ráno a večer. Nabíjanie by sa malo vykonávať pomaly, postupne a postupne zvyšovať zaťaženie každý deň. Správny prístup k poprave je dôležitý, musíte cítiť svoju chrbticu.

Terapeutické cvičenia zamerané na dekompresiu (strečing) stavcov:

 1. Zaveste na telocvičňu. Odporúča sa trochu ohnúť a nohy si vziať späť.
 2. Oprite sa rukami o stôl a položte lakte pod oblúky. Bez toho, aby ste nohy zdvihli z podlahy, sklopte trup dopredu.
 3. Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky dopredu a natiahnite, skúste roztiahnuť bedrovú chrbticu.

V prípade mobility je vhodné spoplatniť:

 1. Stojte rovno, ruky na opasku. Nakloňte sa dopredu s dlaňami na podlahe.
 2. Stojte rovno, ruky na opasku. Nakloňte doľava a doprava 10-15 krát.
 3. Postavte rovno, nohy od seba vzdialené od ramien, ramená nadol. Skrinku otáčajte rôznymi smermi.
 4. Stojte rovno, ruky dole. Ohnite nohu v kolennom kĺbe, zoberte ju oboma rukami a pritiahnite ju k hrudníku.
 5. Stojte rovno, ruky na opasku. Pohybujte sa dopredu a dozadu.
 6. Postavte rovno, bočné vyklápania vykonávajte s telom doľava a doprava.
 7. Oprite si ruku o stôl alebo stoličku a vykonajte výkyvy nohou vpred - dozadu, čo môže zvýšiť amplitúdu.
 8. Sedieť na podlahe a natiahnuť nohy. Nakloňte telo a siahajte po špičku chodidla.
 9. Ľahnite si na chrbát, ruky pozdĺž tela. Pomaly ohnite nohu a zatiahnite oboma rukami, stlačte na hrudi.

Cvičenie na posilnenie svalového korzetu:

 1. Ľahnite si na chrbát, ruky nabok. Zdvíhajte súčasne hlavu a prsty na nohách. Podržte po dobu 5-10 sekúnd.
 2. Postavte sa na plecia a krk, držte 10-40 sekúnd.
 3. Sadnite si na stoličku, ruky za hlavu. Dosiahnutie, oprieť sa. Podržte 2 - 5 sekúnd.
 4. Ľahnite si na brucho. Ohnite a zdvihnite ruky aj nohy. Podržte asi 5 sekúnd..
 5. Ležiace na chrbte, položte ruky na zem vo výške ramien. Ohýbajte sa v chrbte a bez ohýbania nôh, vziať ramenný opasok hore. Ľahnite si na chrbát, nohy ohnuté napoly, ruky pozdĺž tela. Ohyb v hrudníku a bedrovej časti. Podržte po dobu 5-7 sekúnd.

Počet opakovaní a zaťaženie vyberajte podľa svojej pohody. Pri používaní cvičebnej terapie musíte byť trpezliví. Obnoviť chrbticu a predchádzať chorobám

potrebujú dlhý čas a systematické cvičenie.

Vykonávacie pravidlá

Odporúča sa nasledujúca technika vykonávania:

 • miestnosť by mala byť vetraná;
 • cvičenia sa vykonávajú v širokom oblečení, aby sa neobmedzoval pohyb;
 • triedy by sa mali vykonávať pol hodiny pred jedlom alebo dve hodiny po jedle;
 • správne kombinovať dýchanie s pohybom;
 • vyklenutie a vyklenutie chrbta sa vykonáva hladko, bez trhania a postupne sa zvyšuje amplitúda vykonávania;
 • cvičenia sa vykonávajú pred objavením sa miernej únavy v brušných svaloch;
 • cviky určené na krčnú chrbticu sa vykonávajú veľmi opatrne, pretože nadmerná horlivosť môže poškodiť;
 • záťaž by sa mala zvyšovať postupne a kontrolovať váš pulz;
 • fyzické cvičenia musia začať s výkyvmi, postupne sa pohybovať k záťaži.
 • pulz počas tried, nemal by sa zvyšovať o viac ako 30%.

prihláška

V prípade chorôb a patológií vyberie ošetrujúci lekár zoznam cvičení a záťaže.

Každému ochoreniu chrbtice sa odporúča vlastný komplex. Správne vybraná cvičebná terapia je jednou z hlavných a užitočných metód na liečbu hlavných typov porúch miechy. Nabíjanie za chrbát by sa malo vykonávať pravidelne a správne. Je vhodné viesť prvé triedy pod dohľadom fyzioterapeuta a lekára. Po získaní potrebných výkonnostných zručností môžete pokračovať v liečbe sami.

Pri liečbe miechy sa vyžaduje osobitná starostlivosť a opatrnosť. Fyzioterapeutické cvičenia sa vykonávajú priamo pod vedením odborníka. Pri najmenších negatívnych príznakoch sa triedy zastavia. V počiatočnom štádiu sa neodporúča vykonávať cvičenia na krútenie tela. Ako ukazuje prax, správne a pravidelné cvičenia pomáhajú vyrovnať sa s týmto ochorením bez chirurgického zákroku. Existujú však kontraindikácie pre cvičebnú terapiu prietrže: krvácanie, trombóza, akútne zápalové ochorenia. Pri liečbe miechy sa fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú v kombinácii s masážou a nosením korzetu.

Väčšina populácie trpí osteochondrózou. Aby sa dosiahol maximálny účinok liečby tohto ochorenia pri záťažovej terapii, odporúča sa najskôr masážou postihnutej oblasti. Termálne procedúry zvyšujú účinok fyzioterapeutických cvičení. Cvičenia na osteochondrózu sú zamerané predovšetkým na posilnenie svalového tkaniva chrbtice. Poplatok za chrbát sa vyberá s prihliadnutím na to, ktorá časť chrbtice je ovplyvnená.

Cvičenie je pri osteoporóze veľmi účinné. Telesná výchova je zameraná na napínanie trupu, zvýšenie pružnosti chrbtice, posilnenie svalovej hmoty.

Pri ochoreniach chrbtice u detí sa cvičebná terapia vyberá individuálne v závislosti od veku dieťaťa a jeho fyzického vývoja. Správne zvolený terapeutický náboj nielen stabilizuje, ale tiež fixuje chrbticu v správnej polohe. Tieto cvičenia sú nevyhnutnými pomocníkmi pri posilňovaní svalového korzetu chrbta dieťaťa. Účinnosť pohybovej terapie u detí so skoliózou sa dosahuje v kombinácii s inými činnosťami: plávanie, masáž, nosenie korzetu.

Fyzikálna terapia je nevyhnutná aj pri poraneniach chrbtice. Zabraňuje komplikáciám. Tento súbor cvičení je v prvom rade zameraný na zlepšenie krvného obehu a obnovu metabolizmu. Cvičenie zahŕňa nielen špeciálne cvičenia na chrbtici, ale aj izometrické a dýchacie cvičenia.

Kvalifikované a kompetentné použitie cvičebnej terapie pomôže v boji proti mnohým chorobám chrbtice.

Najúčinnejšie cvičenia na chrbticu - ULOŽTE SI VÁŠ!

Veľmi efektívne špeciálne cvičenie na chrbát. Súbor cvičení na chrbticu je možné vykonávať doma ako poplatok ráno alebo relaxovať telo po náročnom dni. Dokončenie jedného cvičenia spravidla netrvá dlhšie ako 5 minút

Je ťažké si predstaviť osobu, ktorá nemá žiadne problémy s chrbtom: trávime pol dňa na pracovisku, sledujeme večer televíziu alebo sedíme pred počítačovým monitorom. Žiaci a študenti sú nútení tráviť 8 hodín denne v kanceláriách. Sedavý životný štýl nepriaznivo ovplyvňuje zdravie chrbtice a vedie k patológiám, ako sú skolióza, lordóza, kyphosis a ďalšie závažnejšie choroby. Podľa lekárskych štatistík má takmer každý človek po 25 rokoch problémy so chrbtom a osteochondróza sa v posledných desaťročiach „omladila“ - vek, v ktorom je diagnostikovaný, sa znížil z 50 na 30 rokov.

Súbor cvičení na chrbticu, ktoré môžete vykonávať doma

Zdá sa, že problém sa dá ľahko vyriešiť: stačí urobiť viac športu, častejšie jesť vitamínové doplnky obsahujúce vápnik. Odborníci však tvrdia, že taký životný štýl nie je prevenciou zakrivenia a iných chorôb chrbtice.

Kým sa zakrivenie nestane patologickým, sú veľmi účinné špeciálne cvičenia chrbta. V neskorších štádiách ochorení miechy sú menej účinné, ale bránia rozvoju chorôb a zhoršovaniu zdravia ľudí..

Súbor cvičení na chrbticu je možné vykonávať doma ako poplatok ráno alebo relaxovať telo po náročnom dni. Vykonanie jedného cvičenia spravidla netrvá dlhšie ako 5 minút a nie viac ako štvrtina hodiny celého komplexu.

Cvičenia na napínanie chrbtice

Jednou z najúčinnejších súprav cvičení pre zdravé chrbát je natiahnutie chrbtice. Keď sa chrbtica natiahne, vzdialenosť medzi stavcami sa zväčší, čím sa zníži tlak na deformované disky a nervy. Pravidelne vykonávané rozťahovanie znižuje bolesť chrbta.

Keď robíte cvičenia doma, nebuďte príliš horliví, ostro pohybujte, maximalizujte amplitúdu, najmä ak neviete presne, v akom stave je vaša chrbtica.

Navštívte na vodorovnej lište

Toto sú najjednoduchšie cvičenia na napínanie chrbtice doma. Je lepšie vykonať ich na vodorovnej lište, ktorej výška presahuje výšku, takže nemusíte ohýbať nohy. Pri zavesení na ruky rovnomerne dýchajte a nedýchajte. Neexistujú žiadne jasné lehoty na zavesenie, ak sa cítite unavení, choďte na zem a urobte si prestávku. Na vodorovnú lištu by ste sa mali vrátiť až po prestávke.

Závesné nohavice hore nohami sa vykonávajú rovnakým spôsobom, ale neodporúčajú sa ľuďom so zlou fyzickou zdatnosťou..

"Póza dieťaťa"

Ľahnite si tvárou dole na zem. Položte dlane na zem priamo pod podpazušie a odstrčte sa, zatiaľ čo si položíte kolená. V medzipolohe budete na všetkých štyroch. Neskladajte a neskladajte hrudník na podlahu, zatiaľ čo sú vaše ruky narovnané. Telo tvorí trojuholník s najvyšším bodom v oblasti panvy. Namierte na podlahu, neohýbajte ruky, nechajte ich len ležať na podlahe. Akonáhle sa cítite unavení, jemne opustite túto pozíciu.

"Cat"

Nasadnite všetky štyri a ohnite chrbát čo najviac. Snažte sa dotknúť hrude bradou. Po niekoľkých sekundách ohnite chrbát dolu, tvár stúpa. Náhradné ohyby 10 až 15 krát hore a dole.

Strie na zemi

Posaďte sa na podlahu a roztiahnite nohy čo najširšie. Kryt sklopte pomaly na podlahu, pokiaľ to úsek umožňuje. Zostaňte chvíľu v tejto polohe a rovnako pomaly vstávajte, keď ste unavení alebo nepohodlní. Chrbát by mal byť počas celého cvičenia rovný..

krútenie

Východisková pozícia ako v predchádzajúcom cvičení. Ohnite jednu nohu na koleno a otočte telo smerom k nej. Chrbát zostáva rovný. Položte si ruky na koleno alebo stehno, v závislosti od toho, ako ste flexibilný. Vymeňte nohu a znova ju otočte. Dýchajte voľne. Vykonajte 4-5 prístupov.

Pri výdychu točte.

Cvičenie na vyrovnanie chrbtice

"Parašutista"

Východisková poloha - leží na bruchu. Zdvihnite ruky a nohy súčasne a držte ich v takej polohe, ako môžete.

Ak to telesná kondícia neumožňuje, zdvihnite jednu končatinu diagonálne.

„Basketbalový kôš“

Ležiace na chrbte, zdvihnite kolená a uchopte ruky. Vytiahnite ich smerom k sebe a zároveň na ne siahajte hlavou. Čas dodania je 15-20 sekúnd. Opakujte 5-10 krát.

Posaďte sa na podlahu a položte si ruky na chrbát. Ohýbajte nohy na kolenách a kladte dôraz na chodidlá. Z tejto polohy zdvihnite puzdro 15-20 krát rovnobežne s podlahou. Pomalé zdvíhanie za to nestojí, ale v najvyššom bode zastavte na niekoľko sekúnd a pokračujte v sklopení krytu. Jeden prístup.

Dychové cvičenia

Postavte sa na podlahu, držte nohy pri sebe, narovnajte si chrbát a hlavu držte rovno. Ruky visia po stranách. Rozviňte ramená. Zhlboka sa nadýchnite a začnite zdvíhať ruky. Pri výdychu ich zatvorte nad hlavu a sklopte ich späť. Chrbát by mal byť počas cvičenia rovný. Vezmite 5-10 dychov.

Dýchacie cvičenia sú vhodné ako zahrievacie cvičenia pred vykonaním iných cvičení..

Cvičenia za porušenie statiky chrbtice

V prípade narušenia statickej funkcie chrbtice sú zahrnuté rôzne zakrivenia: skolióza, lordóza, kyphosis, ploché a guľaté chrbát, atď. Hlavná liečba statických porúch je konzervatívna, zahŕňa špeciálne cvičenia, masáže a plávanie. Ak sa ochorenie získa, dôraz sa pri liečbe kladie na terapeutické cvičenia.

"Plavec"

 1. Ľahnite si na brucho, narovnajte nohy a držte ich spolu. Natiahnite ruky pred seba a začnite ich rozširovať, simulujte pohyby pri plávaní. Vykonajte cvičenie miernym tempom, kým sa neunavíte, opakujte 3-5 krát.
 2. Východisková poloha - šije, zadok a lopatky by sa mali dotýkať steny. Striedavo zdvíhajte ľavé a pravé rameno a potom obidve ramená zaistite.
 3. Postavte sa na podlahu a spojte ruky do zámku na spodnej časti chrbta. Nakloňte sa dopredu bez vyklenutia chrbta a zdvihnite zámok čo najvyššie. Vystupujte pomaly.
 4. Dajte ruky za chrbát a pritlačte si dlane k lopatkám. Je to v poriadku, ak prvý pokus zlyhá: zdvihnite ich čo najbližšie k lopatkám. Ruky pritlačte dozadu, priveste a roztiahnite lopatky.
 5. Ľahnite si na zem, ruky sú rovnobežné s telom. Spojte nohy a zdvihnite ich, skúste hádzať späť za hlavu. Vykonajte cvičenie pomaly a opatrne. Dýchajte voľne, nedržíte dych.
 6. Počiatočná poloha je ako v kroku 5. Zdvihnite nohy k sebe a urobte nožnice 30 sekúnd. Čím bližšie sú nohy k podlahe, tým ťažšie je cvičenie. Opakujte 3-4 krát.
 7. Postavte sa na všetky štyri a zdvihnite ruky a nohy diagonálne (pravou rukou súčasne s ľavou nohou a naopak) rovnobežne s podlahou. Držte ho v najvyššom bode a potiahnite kefu a špičku do strán. Potom dolné končatiny a opakujte s inou uhlopriečkou. Opakujte 5-7 krát.

Gymnastika krčnej a bedrovej chrbtice

Cvičenia dolnej časti chrbta

Navštívte na vodorovnej lište

Zaveste bar a rovnomerne dýchajte. Pomaly vytiahnite ohnuté nohy nahor a nechajte v tejto polohe 15-20 sekúnd. Jemne ohnite a opakujte ohýbanie nôh 2-3 krát.

Medzi sadami nechajte svaly niekoľko minút odpočívať..

Flexia počas zavesenia

Ako v odseku 1, zaveste na vodorovnú lištu a pomaly otáčajte panvu striedavo doprava alebo doľava. Snažte sa netlačiť chrbtom.

Ľahnite si na podlahu, dajte ruky po tele. Ohnite kolená a zdvíhajte panvu, položenú na nohách. Ruky a krk zostávajú na svojom mieste. Pomaly spustite telo dole a opakujte cvičenie 10-15 krát.

Hip Circular

Postavte sa na zem, položte ruky na opasok a začnite s kruhovými pohybmi panvy, najskôr doprava, potom doľava. Opakujte 5-10 krát.

Cvičenie krku

tlak

 1. Posaďte sa na stoličku, zložte ruky a položte ich na chrbát hlavy. Zatlačte hlavu do dlane a držte ju 30 sekúnd. Do 2-3 sád.
 2. Stlačte čelo na dlani pritlačenú k hlave. Držte pózu 10 sekúnd a opakujte 5-7 krát.
 3. Hlava sa otočí. Posaďte sa rovno a otočte hlavu doprava a doľava. Vykonajte 5-7 krát.
 4. Spustite si bradu k hrudníku a otočte hlavu rôznymi smermi, ako v kroku 3.
 5. Ľahnite si na podlahu, položte lakte a zdvihnite hlavu. Držte polohu asi 30 sekúnd a potom môžete pokračovať v zatáčkach. Cvičte pomaly.

Choroby chrbta sú vždy vážnou patológiou, ktorá ovplyvňuje činnosť takmer všetkých orgánov a systémov. Aby ste zabránili ich rozvoju, pravidelne cvičte doma a snažte sa udržať chrbát rovno po gymnastike. publikoval econet.ru.

PS: Pamätajte, že iba meníte svoju spotrebu - spolu meníme svet! © econet

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V tomto článku sa zaoberáme metódami účinnej liečby burzitídy päty, aké sú príčiny, príznaky a ako správne diagnostikovať chorobu..Bursitída je zápal periartikulárnych vakov v oblasti kalcinovej šľachy.
Cervikálna osteochondróza často postihuje ľudí po 30 rokoch veku, ktorí vedú sedavý spôsob života. Dôsledok ochorenia ovplyvňuje pohyblivosť svalového tkaniva, vyvoláva opuch a bolesť.
Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách.