loader

Hlavná

Žalúdok

Gymnastika chrbta s osteochondrózou: pravidlá vykonávania, súbory cvičení

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov. Terapia hrudnej, krčnej alebo bedrovej osteochondrózy je zameraná na zlepšenie krvného obehu v poškodených tkanivách a na zabránenie šírenia choroby na zdravé stavce. Pacientom sa odporúča užívať lieky, fyzioterapiu, akupunktúru, masáže, balneologickú liečbu. Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy je pravidelná gymnastika. V počiatočnej fáze patológie mu denný tréning doma umožní zvrátiť sa.

Základné princípy fyzioterapie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Medzistavcové platničky zdravého človeka sú schopné vydržať značné zaťaženie. K jeho prasknutiu dôjde pod vplyvom kompresnej sily presahujúcej 0,5 t. Zároveň dôjde k prasknutiu disku ovplyvneného osteochondrózou dokonca aj pri kompresnej sile 0,2 tony. účinné látky. Výsledný deficit sa stáva príčinou sploštenia a zmäkčenia kostného tkaniva, výskytu radiálnych prasklín vo vláknitých krúžkoch. Vzdialenosť medzi susednými stavcami sa zmenšuje, začnú sa posúvať vo vzťahu k sebe navzájom.

Doposiaľ neboli syntetizované žiadne prípravky, ktorých použitie by pomohlo obnoviť zničené tkanivá medzistavcových platničiek. Hlavnou liečebnou metódou je gymnastika chrbta s osteochondrózou. Prečo je pravidelný výcvik omnoho efektívnejší ako kurzové lieky:

 • svalový korzet je zosilnený, podporujúci stavce v anatomicky správnej polohe, zaťaženie celého chrbtice je znížené;
 • zlepšuje prísun krvi do tkanív molekulárnym kyslíkom;
 • obnovuje sa dodávka stavcov a platní výživných a bioaktívnych látok;
 • vylučovanie zápalových produktov, toxínov a iných toxických látok z tkanív je urýchlené.

Zničenie stavcov často spôsobuje poškodenie štruktúr mäkkého tkaniva v blízkosti - svalov, väzov, šliach. Pri vykonávaní špeciálnych gymnastických cvičení ich možno nielen obnoviť, ale aj výrazne posilniť. Silný svalový korzet sa vyhýba ďalšiemu traumatu na medzistavcovej platničke.

Doktor S. Bubnovsky vyvinul špeciálny simulátor, ktorý urýchľuje rehabilitáciu pacientov s akoukoľvek patológiou muskuloskeletálneho systému. Na ňom môžete trénovať na klinike alebo si ju kúpiť pre domáce použitie. Bubnovsky patentoval metódu kinezoterapie, ktorá vám umožňuje liečiť choroby bez užívania drog.

Základné pravidlá pre cvičenie

Osteochondróza je lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Na začiatku liečby lekári cvičebnej terapie odporúčajú vykonávať cvičenia na posilnenie svalov chrbtovej oblasti, kde boli zistené zranenia. Po niekoľkých týždňoch môžete začať s gymnastikou, čo pomáha úplne stabilizovať stav celého chrbtice. Čo ešte by ste sa mali naučiť pred tréningom:

 • pri osteochondróze sa v chrbtovej kolóne môže vyskytnúť zápalový proces. Pri exacerbácii je prísne zakázané vykonávať gymnastiku z dôvodu zvýšeného rizika poškodenia tkaniva. Výcvik sa uskutočňuje iba vo fáze odpustenia;
 • ak cvičenie odporúčané lekárom spôsobuje nepohodlie, nemalo by to byť signálom na jeho zrušenie. Je potrebné znížiť počet prístupov na 5 - 10 a vlak nie je v plnej sile;
 • ale s výskytom silnej bolesti nie je možné cvičenie vykonať. Mal by informovať lekára, ktorý komplex opraví;
 • Netrénujte vyčerpaním, snažte sa urýchliť zotavenie. To nebude viesť k oprave tkaniva, ale k odieraniu povrchov medzistavcových platničiek. Pohyby by mali byť pomalé, plynulé a počet prístupov by mal byť podľa odporúčaní lekára.

Na internete existuje veľa videí s cvičeniami na chrbticu, vrátane videí, ktoré pomáhajú pri osteochondróze. Môžu byť použité skôr na preventívne ako na terapeutické účely..

Prvé rehabilitačné opatrenia vykonáva iba lekár fyzioterapie. Vyvíja komplex individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy štádium patológie, stupeň poškodenia stavcov, tkaniva, vek pacienta, prítomnosť chronickej histórie patológií. Kontraindikácie pri terapeutických cvičeniach na osteochondrózu sú:

 • akútne infekčné patológie dýchacích ciest a čriev;
 • závažný diabetes mellitus;
 • horúčka, horúčka;
 • gastrointestinálne ťažkosti;
 • zhubné nádory akejkoľvek lokalizácie;
 • vysoký alebo príliš nízky krvný tlak;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Zostávajúce chronické patológie nie sú zahrnuté v zozname kontraindikácií, ale lekár cvičebnej terapie berie do úvahy ich prítomnosť a vylučuje z komplexných cvičení, ktoré môžu pacientovi uškodiť. Po 3-5 cvičeniach pod dohľadom špecialistu to môžete urobiť doma.

Jednou z najúčinnejších metód liečby chorôb pohybového aparátu je šetrenie Gittovho tréningu. Lekár odporúča, aby pacienti neintenzívne cvičili a vykonávali cvičenia s malou amplitúdou. Napríklad nemôžete ostro otočiť hlavu, ale mali by ste ju iba trochu nakloniť. Časté cvičenie pomáha zlepšovať krvný obeh, ale súčasne úplne eliminuje obrusovanie disku.

Najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pred cvičením na chrbte je potrebné zahriať sa. Teplá sprcha, ktorá zlepšuje krvný obeh a pripravuje svaly na intenzívne zaťaženie, nebude bolieť. Zahrievanie pozostáva z chôdze na mieste, ohýbania a otáčania s malou amplitúdou. V podmienkach kliniky, v prípravnej fáze, vykonáva rehabilitológ masáž celého chrbtice..

Na liečenie cervikálnej osteochondrózy sa používajú cviky na posilnenie svalového korzetu nielen krku, ale aj ramien, predlaktia a hornej časti chrbta. Tréning sa vykonáva v stoji, ale môžete sa tiež posadiť, keď sa cítite unavení.

Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy sa praktizuje statické zaťaženie, ktoré nevyvoláva posun medzistavcových platničiek, kontakt ich povrchov. Typickou chybou pacientov, ktorí zanedbávajú lekársku starostlivosť, je vykonávanie kruhových pohybov hlavy. Ak sú disky premiestnené v krčnej oblasti, môže také školenie spôsobiť vážne komplikácie. Najvyššia terapeutická účinnosť je charakteristická pre nasledujúce cvičenia:

 • položte dlaň svojej pravej ruky na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava, snažte sa prekonať odpor a snažte sa príliš neprieťahovať svaly krku. Cvičenie opakujte 20-30 krát a potom to isté urobte s opačnou časťou tváre;
 • dajte dlane na seba pod bradu. Pokúste sa sklopiť hlavu nadol a svojimi rukami prejavte odpor. Vykonajte cvičenie 20-30 krát;
 • krútiť prsty rúk na spodnej časti chrbta hlavy a pokúsiť sa prekonať odpor rúk vyhodiť hlavu dozadu. Vykonajte 15-20 prístupov, zastavte, keď sa objaví bolesť akejkoľvek intenzity;
 • v stojacej polohe najprv zdvihnite jedno rameno a potom druhé. Cvičenie zopakujte tak, že zodvihnete obe ramená naraz 20-30 krát;
 • v polohe na sedenie, potiahnite hlavu nahor a potom ju skúste stlačiť na plecia 15 - 20 krát.

Počas tréningu by mal byť chrbát rovný, keď sa objaví únava, prikrčte sa a pritlačte ho k zadnej časti stoličky. Iba také cvičenia sa môžu vykonávať s cervikálnou osteochondrózou. Zaťaženie zo strany na stranu, intenzívne naklonenie dozadu a dopredu nepochybne urýchli krvný obeh, ale zároveň vyvolá deštrukciu tkaniva chrupavky..

Hrudné oddelenie

Tento typ patológie je diagnostikovaný veľmi zriedka kvôli nízkej pohyblivosti hrudnej chrbtice, neprítomnosti záťaže a silnému prichyteniu rebier. Ak je choroba stále zistená, lekár pripraví súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu celého hrudníka vrátane rebier. Počas tréningu sa nemôžete príliš ohýbať, inak môže dôjsť k ešte väčšiemu posunu stavcových diskov..

Aké cvičenia lekári odporúčajú na osteochondrózu prsníka:

 • sedieť na stoličke a pomaly sa ohýbať zo strany na stranu, trup sa posúva o 20 - 30 cm. Pri nakláňaní na pravú stranu sa pravé rameno zdvihne nahor a naopak. V záverečnej fáze prekrížte ruky nad hlavu a mierne ich potraste, akoby uvoľňovali stres. Vykonajte 20 sklonov v každom smere;
 • ľahnite si na chrbát a pomaly zdvíhajte ruky. Prekročte ich a skúste zdvihnúť hornú časť tela. V takom prípade by sa mal napnúť iba ramenný pás, a nie krk. Na začiatku tréningu stačí urobiť 10 výletov so zosilnením svalového korzetu - 20-30;
 • ľahnite si na brucho, uvoľnite sa, pomaly sa roztiahnite. Bez toho, aby ste si pomohli rukami, mierne sa ohnite. Pri výkone by sa mali svaly dolnej časti chrbta napnúť. Ohyb, zdvihnite hlavu a ruku. Opakujte 15 až 20-krát;
 • postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát pri vdýchnutí. Podržte v tejto polohe 30 sekúnd. Potom vydýchnite a zaujmite východiskovú pozíciu. Vytvorte 20-25 sád.

Hrudná chrbtica nie je flexibilná, takže prvý tréning môže spôsobiť problémy. Je povolený nepríjemný pocit malej intenzity. V takom prípade dočasne znížte počet prístupov..

oblička

Cvičenie chrbta s bedrovou osteochondrózou sú dvoch typov. Jedná sa o úsek, ktorý vám umožní zväčšiť vzdialenosť medzi poškodenými stavcami a silovým tréningom zameraným na posilnenie svalov. Rehabilitológovia odporúčajú, aby si pacienti zakúpili brvno a zavesili ho niekoľkokrát denne. Ak vek, nadváha zasahujú do takéhoto tréningu, môžete sa natiahnuť iným spôsobom. Mali by ste sedieť na tvrdom povrchu, vziať si pózu z embrya a hojdať sa tam a späť.

Pomáha predchádzať exacerbáciám bedrovej osteochondrózy a nasledujúcim cvičeniam:

 • ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky po tele, uvoľnite sa. Pomaly nadvihnite najprv doprava, potom ľavú nohu 20-30 cm nad podlahou a snažte sa ich v tejto polohe držať 7 sekúnd. Vykonajte 30 krát;
 • ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a potom ich roztiahnite čo najviac, potom ich spojte. Make 20-25 prístupy;
 • ľahnite si na brucho, natiahnite ruky pozdĺž tela dlaňami dole. Najskôr nadvihnite hornú časť tela, potom nohy. Nesmiete sa ich snažiť zdvihnúť do veľkej výšky - stačí 20 cm. Cvičenie opakujte 20-30 krát;
 • ľahnite si na chrbát a ohnite jednu nohu na koleno. Zvyšných 10-20 cm nadvihnite nad povrch podlahy. Pri cvičení sa snažte napnúť nohy, nie spodnú časť chrbta. Do 20 sád.

Gymnastika s bedrovou osteochondrózou je veľmi dobre kombinovaná s masážou, vrátane klasickej. Keď je postihnutá lumbosakrálna chrbtica, často nastáva skolióza, narušené držanie tela a zmena chôdze. Pri kombinácii tréningu s masážou zmiznú tieto vonkajšie prejavy patológie oveľa rýchlejšie.

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú konzervatívnou metódou liečby indikovanou pri rôznych chorobách. Pravidelná odborná príprava je však najdôležitejšia pri liečbe a prevencii patológií pohybového aparátu. Triedy nezrušujú podávanie farmakologických prípravkov a fyzioterapiu. Ale s ich pomocou môžete významne znížiť dávku liekov proti bolesti a minimalizovať ich vedľajšie účinky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Pracovná súprava cvičení na posilnenie svalov chrbta a chrbtice

Posilnenie chrbtových svalov je užitočné nielen preto, aby vyzeralo krásne, štíhle a fit, ale tiež na prevenciu chorôb pohybového aparátu. Ak chcete, aby bol chrbát krásny a zdravý, musíte pravidelne vykonávať cvičenia na posilnenie chrbtových svalov, ktoré si nevyžadujú špeciálne úsilie a možno ich vykonávať dokonca aj doma. Je však dôležité vedieť, ako tento komplex správne vykonávať..

Cvičenia na posilnenie svalového chrbtového korzetu: všeobecné pravidlá

Posilnenie chrbtice pomáha zlepšovať celkový zdravotný stav, stimuluje metabolizmus a tiež zlepšuje vzhľad. Najskôr však stojí za zváženie, že cvičenia na posilnenie svalov chrbta a chrbtice majú kontraindikácie a predtým, ako ich začnete vykonávať, je dôležité, aby ste sa uistili, že nie sú prítomné. Patria sem:

 • silná bolesť;
 • krvácajúci
 • zhoršenie chronických chorôb;
 • poranenia miechy;
 • choroby obličiek alebo kardiovaskulárneho systému;
 • tehotenstvo.

Ak cvičenia vykonávate nesprávne, namiesto pozitívnych výsledkov môžete problémy len prehĺbiť. Ak sa tomu chcete vyhnúť, postupujte podľa týchto pokynov:

 • Gradualness. Musíte začať robiť cvičenia pokojne. Nespúšťajte všetok svoj objem a opatrne nezvyšujte intenzitu bremena.
 • Hladkosť. Je dôležité vyhnúť sa ostrým trhaniam, skrúteniu a výpadom.
 • Spozorovaní. Musíte cvičiť konkrétne oslabené svaly a nadmerne napäté svaly je potrebné uvoľniť..
 • Pravidelnosť. Domáce cvičenie na posilnenie chrbta sa odporúča vykonávať 3-4 krát týždenne. Použite dva prístupy a odpočívajte medzi nimi niekoľko minút. Zakaždým niekoľkokrát zvýšte počet opakovaní.
 • Správne dýchanie. Cvičenia by sa mali začať inhaláciou a končiť výdychom. Dýchajte plynulo a odmerne, nezadržujte dych.
 • Stálosť. Účtovanie poplatkov by sa malo stať zvykom - iba systematickým vykonávaním pomôže dosiahnuť výsledky.
 • Hygiena a pohodlie. Miestnosť, v ktorej pracujete, by mala byť priestranná a dobre vetraná. Odporúča sa cvičiť na ľahkom a pohodlnom oblečení..

Pravidelne vykonávané cvičenia na posilnenie chrbta pomáhajú zlepšovať stav svalového systému, odstraňujú bolesť, normalizujú krvný obeh a zlepšujú stav tela ako celku.

Súbor cvičení na posilnenie chrbtových svalov

Cvičenia, ktoré posilňujú svaly chrbta, existujú vo veľkom počte. Účinný komplex, najmä ak máte problémy s chrbticou, je lepšie zvoliť si spolu so špecialistom. Cvičenia navrhované nižšie sa môžu vykonávať doma aj v telocvični.

1. Most bokov

Toto cvičenie pomáha eliminovať negatívne účinky sedenia. Napína svaly stehien a stabilizuje chrbticu, najmä jej bedrovú oblasť. Funguje to tiež dobre na brušných svaloch..

Na vykonanie cviku musíte ležať na chrbte, ohýbať nohy. Nohy by mali byť pritlačené k podlahe a byť vo vzdialenosti od šírky bokov. Ruky sa uvoľnia, položia ich po tele. Dotiahnite svaly zadku a zdvihnite boky a zdvihnite panvu z podlahy. Uistite sa, že telo medzi kolenami a plecami je priamka. V tejto polohe sa musíte na niekoľko sekúnd pripevniť a plynulo spustiť na podlahu. Cvičenie sa vykonáva 12-13 krát.

2. Cvičenie „Pes a vták“

Toto cvičenie, ktoré posilňuje chrbát, udržuje svalový tonus, zlepšuje koordináciu, má priaznivý vplyv na chrbticu.

Cvičenie musíte začať na všetkých štyroch, v polohe psa. Kolená by mali byť širšie ako boky, ruky s dlaňami musia byť pritlačené k podlahe a šírka ramien musí byť od seba vzdialená. Potom utiahnite brušné svaly a stiahnite žalúdok tak, aby sa chrbát neohol a boky sa nepohybovali. Teraz musíte stáť v póze „vtáka“ - natiahnite pravú nohu a ľavú ruku dopredu. Zostaňte v tejto polohe tak dlho, ako je to možné, aspoň na pár sekúnd. Potom vymeňte nohu a rameno. Opakujte cvičenie 5-6 krát.

3. Bočná lišta

Táto variácia tyče umožňuje zlepšenie vytrvalosti a posilnenie svalov chrbta a krku, stabilizuje stavce a chráni osobu pred preťažením..

Musíte ležať na boku a natiahnuť telo v priamej línii. Položte lakte na zem. Dajte pozor, aby ste lokty jasne umiestnili pod rameno. Dotiahnutím brušných svalov odtrhnite spodnú časť stehna. Vytiahnite krk v jednej línii chrbtice. V tejto polohe držte 20-40 sekúnd. Potom prevráťte a urobte to isté pre druhú stranu. Teleso môžete držať nie na lakte, ale na dlani.

4. Plíce

Pľúce pomáhajú zlepšovať koordináciu a stabilizovať svaly, čím pomáhajú udržiavať zdravie chrbtice pri chôdzi, behu a iných fyzických činnostiach..

Trochu namáhajte brušné svaly a pravou nohou vykročte vpred. Položte ruky na boky. Krok by mal byť dosť veľký. Ohnite nohu v pravom uhle, stehno by malo byť rovnobežné s podlahou. Opakujte cvičenie 8-10 krát. Na komplikáciu zaťaženia môžete vykonať cvičenia s činkami na posilnenie svalov chrbta - takže pľúca sa stanú ťažšími a efektívnejšími. Môžete tiež striedať klasické predné a diagonálne výpady.

5. Hyperexlongácia na fitball

Mnoho fitball cvičení pomáha posilniť vaše chrbát, a jedným z nich je hyperextension, ktoré bude vyžadovať tento gymnastický loptu. Všetko je jednoduché. Musíte si ľahnúť na fitball, položiť ruky za hlavu a oprieť sa, natiahnúť chrbtové svaly. Potom musíte ísť hore a zopakovať cvičenie niekoľkokrát.

6. Klasická hyperextenzia

V klasickej verzii je hyperextenzia rovnaká ako u fitballu, ale uhol sklonu sa mierne zmení, čo pomáha posunúť zaťaženie. V telocvični na hyperextenziu je predstavený špeciálny simulátor, doma môžete vykonávať cvičenie na podlahe.

7. Sarpasana (hadia póza)

Vynikajúce preventívne cvičenie na cvičenie chrbta, ktoré pochádza z jogy. Držte nohy pri sebe a natiahnite svoje plecia čo najviac..

8. Lumbálne skrútenie

Krútenie v dolnej časti chrbta je podobné technike používanej manuálnymi terapeutmi, je však bezpečnejšie a nevyžaduje externé úsilie. Ak to urobíte, pokúste sa strhnúť plecia z podlahy, ale kolenom sa dotknite opačnej strany.

9. Natiahnutie na fitball

Ďalšie cvičenie, ktoré vyžaduje fitball. Vykonáva sa jednoducho: musíte ležať na svojom fitball so žalúdkom a uvoľniť si svaly chrbta. V tejto polohe vydržte čo najviac..

10. Statické zadržiavanie nôh

Veľmi jednoduché cvičenie na posilnenie chrbta. Nohy by mali byť umiestnené nad chrbtom, aby sa urýchlil krvný obeh v dolnej časti a zmiernili bolesť a napätie..

11. Strečing bedier

Východisková poloha - leží na chrbte. Ohnite jednu nohu na koleno a druhú položte pod ňu. Pritiahnite nohy k hrudníku a natiahnite si chrbát a stehná.

12. Deadlift

Toto cvičenie je vhodnejšie pre tých, ktorí navštevujú telocvičňu, majú nejaký tréning a nemajú žiadne problémy s chrbtom. Pomáha rozvíjať vyrovnávanie chrbta a je skôr preventívny než liečebný, preto je lepšie ho v prípade chorôb chrbtice odmietnuť.

A pár slov, ktoré stoja za zmienku, o ľuďoch, ktorí pracujú na sedavý kancelársky výkon. Je dôležité robiť každú hodinu prestávky v práci. Vstaňte zo stoličky a urobte trochu cvičenia. Môžu to byť zákruty, drepy s natiahnutými rukami. Ak takáto príležitosť neexistuje, skúste aspoň chodiť. Pomôže to minimalizovať negatívne účinky na chrbticu. Pamätajte, že chrbát je pravidelne vystavovaný obrovskému zaťaženiu, takže musíte urobiť všetko, aby ste zjednodušili jeho život a zachovali si vlastné zdravie..

Ponúkame vám na pozeranie videa s účinnými cvičeniami na posilnenie chrbta.

Cvičenia z fyzioterapeutických cvičení na bolesti chrbta

Vysoká úroveň civilizácie, okrem mnohých nepochybných výhod, priniesla ľudstvu množstvo problémov. Jedným z nich sa stali choroby chrbtice - nevyhnutný dôsledok sedavého životného štýlu, znásobený zvislou polohou chrbtice, ktorá je charakteristická pre celý erekt. Výsledkom bolo, že silný ľudský korzet (ktorý majú napríklad naši najbližší príbuzní opice) sa u ľudí degradoval, čo viedlo k akumulácii zmien v kostnom tkanive a medzistavcových platničkách súvisiacich s vekom. Konečný výsledok - prvá menšia a potom silná bolesť, medzistavcová prietrž, zakrivenie, stenóza a ďalšie mimoriadne nepríjemné následky, ktoré nevyhnutne vznikajú pri ochoreniach chrbtice, jediný hlavný spôsob riešenia tohto problému je tento alebo ten komplex liečebných cvičení chrbtice, ktoré vyvinuli fyzioterapeuti..

Druhy cvičení v lekárskych komplexoch

Najprv treba poznamenať, že liečebné postupy chrbtice sú rozdelené do dvoch typov:

 • celkové zdravie (vrátane súprav cvičení pre deti a dospelých, buď úplne zdravých alebo vo veľmi počiatočných štádiách chorôb podobného charakteru);
 • špecializácia na šetrenie k nosu (určená na riešenie problémov závažnejšieho stupňa - zakrivenie chrbtice, zápal sedacieho nervu a ďalšie lézie určitých častí chrbtice).

Na základe toho je vybraný komplex cvičebnej terapie - a počet techník (vrátane techník uvedených v mnohých videách v sieti) je dnes taký obrovský, že je obvyklé ich rozdeliť do troch hlavných oblastí..

 • Metódy pohybovej aktivity širokého spektra s tanečnými prvkami (zahŕňajú klasickú a stupňovú aerobiku a podobné). Systémy tohto typu sú dobré tým, že nielen priaznivo ovplyvňujú zdravie chrbtice, ale súčasne tiež posilňujú kardiovaskulárne a svalové vlákna všeobecne..
 • Silačné techniky (niektoré úpravy silovej zdatnosti, atletickej gymnastiky, kalietiky atď.). Od tradičnej rannej gymnastiky alebo telesnej výchovy sa líšia tým, že tvrdo trénujú určité svalové skupiny - najmä krk, chrbát a sakrálny úsek.
 • Východné praktiky (wu-šu, čchi-kung, joga, atď.) - v popredí nie je dynamika, ale statika. Vyznačujú sa veľkým počtom napínacích cvikov, ako aj prácou so správnym dýchaním (predpokladá sa, že dychové cvičenia hrudnej chrbtice od čínskych a japonských guru sú vo všeobecnosti jedinečné)..

Čo je dôležité pre cvičenia chrbtice jedného alebo druhého špeciálne navrhnutého komplexu, vykonávané striktne podľa predpísanej metódy? Skutočnosťou, že výsledky sú tiež komplexné:

 • svalová kostra je výrazne posilnená, udržiavajúc stavce v správnej polohe kvôli viacnásobnému zníženiu zaťaženia;
 • väzy sa stávajú pružnejšie - a preto sa znižuje riziko zranenia;
 • riziko degradácie a deštrukcie kĺbov je znížené;
 • zlepšuje sa metabolizmus a bunkový metabolizmus;
 • obehový systém sa stabilizuje;
 • držanie tela je narovnané;
 • telo je odolnejšie;
 • bolesť zmizne - a preto sa zlepšuje pohoda.

Niekoľko všeobecných pravidiel

Bez ohľadu na to, ktoré gymnastiky predpisuje lekár alebo ktoré ste si osobne vybrali - terapeutické alebo profylaktické, pre chrbticu ako celok alebo pre chrbát, nohy alebo iné izolované oblasti - malo by nasledovať dodržiavanie zoznamu určitých pravidiel.

 • Ak sa počas cvičenia vyskytne bolesť, musíte okamžite znížiť úroveň zaťaženia alebo úplne vylúčiť tento pohyb z komplexu.
 • Počas období prudkého zhoršovania chorôb nemôžete vykonávať záťažovú terapiu.
 • Všetky cvičenia sa vykonávajú iba hladko - terapeutická gymnastika tohto typu neakceptuje náhle pohyby.
 • Triedy by mali byť pravidelné - v opačnom prípade bude terapeutický účinok z nich jemný alebo dokonca prakticky nulový.
 • Je zakázané pristúpiť k vykonávaniu aktívnych cvičení hlavného komplexu bez predbežného zahrievania a úhľadného rozťahovania.
 • Je prísne zakázané brať lieky proti bolesti bezprostredne pred triedou (v takom prípade to spôsobí oveľa viac škody ako úžitku)..

Kontraindikácie pre aktívne triedy

 • závažný diabetes mellitus;
 • rehabilitácia po infarkte a po mŕtvici;
 • pľúcne ochorenie v akútnom štádiu;
 • hypertenzia;
 • teplu;
 • zástava srdca.

Wellness komplexy

Spomedzi všetkých rekreačných komplexov cvičenia pre problematickú chrbticu prevláda terapeutická gymnastika krčnej chrbtice, vo väčšej miere jej dorzálna časť a v menšej miere hrudná a sakrálna.

krčnej

Najslávnejšia je tu takzvaná shishoninová gymnastika (masovo sa začala šíriť od roku 2008, keď sa celý svet zoznámil s prácami tohto geniálneho lekára - vedúceho kliniky 21. storočia a riadneho člena New York Academy of Sciences).

Metóda Shishonin, ktorá sa bežne používa v Rusku aj v zahraničí, prináša obrovskú úľavu od bolesti krku miliónom pacientov, prakticky bez kontraindikácií..

Z desiatok pohybov sú najuniverzálnejšie cvičenia:

 • pomalé zatočenie hlavy s fixáciou v konečnej polohe (spustenie nadol, prevrátenie dozadu, otočenie doľava a otočenie doprava o 90 ° - opakovanie 10-krát);
 • kruhový, vykonávaný tiež veľmi plynulo, pohyb hlavy v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek - s počtom opakovaní 15-krát);
 • „Otáčanie tlakom“ - pozostáva z rovnakých pohybov, aké boli opísané v odseku 1, súčasne sa však robia v rozpore s odporom ruky, ktorá tlačí hlavu v opačnom smere (taký pohyb, ktorý posilňuje svaly krku, sa opakuje 10-krát pri každom druhu zákruty. );
 • „Nosíme džbán“ - v skutočnosti je nahradený hrubou knihou spočívajúcou na hlave niekoľko minút (je zrejmé, že v arabských krajinách, kde je tento spôsob nosenia tradičný, obyvatelia nemajú problémy s krčnými stavcami)..

Hrudník a dolná časť chrbta

 • Kat. Spočíva v striedavom ohýbaní chrbta hore a potom ohýbaní dolu z polohy na všetkých štyroch. Stanovenie limitovaných polôh - od 5 do 10 sekúnd, počet opakovaní - 10 - 15, dýchanie je pokojné a merané, všetky pohyby sú plynulé.
 • Most. Je potrebné ľahnúť si na chrbát, natiahnuť ruky okolo trupu s dlaňami dole a ohnúť kolená. Potom pomaly začnite zdvíhať panvu a snažte sa dosiahnuť polohu, v ktorej boky a telo tvoria priamku. Fixácia v koncovom bode - 5 sekúnd, potom návrat do východiskovej polohy (počet opakovaní - 10).
 • Snake. Ľahneme si na brucho a natiahneme ruky dozadu. Potom začneme zaujímať „hadov postoj“, maximálnym zdvíhaním hornej časti tela so sklopenou hlavou dozadu. Fixácia v koncovom bode - 5 sekúnd, potom návrat do východiskovej polohy (počet opakovaní - 10).
 • Hojdačky. Východisková poloha - na všetkých štyroch. Potom sa jedna noha stiahne dozadu (až do úplného vysunutia) a vykoná hladký maximálny výkyv nahor, pokiaľ je to možné. Konečná pozícia nie je pevná, počet opakovaní je 10, po ktorom sa noha zmení.
 • Nožnice. Ležíme na chrbte a natiahneme vaše nohy, robíme im pohyby nožníc posuvných a pohyblivých nožov. Počet opakovaní - 15 - 20.
 • Bicykel. Štartovacia pozícia je rovnaká, nohy sa natiahnu smerom nahor - ako pedál cyklovania.

Zovretý sedací nerv

Pri zápale sedacieho nervu sa odporúčajú nasledujúce tri cvičenia:

 • Východisková poloha - leží na chrbte. Chorá noha sa ohýba veľmi pomaly pri kolene smerom k ramenu. Pohyb pokračuje, až kým sa necíti pocit rozťahovania. Fixácia - 30 sekúnd, po ktorej sa chodidlo vracia rovnako pomaly. Počet prístupov - 3 - 4 (s prerušením na 20 - 30 sekúnd).
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale tentoraz sa obe nohy natiahnu k hrudníku (bez toho, aby sa panva z podlahy zložila!).
 • Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenách, ale pacient je hodený nad zdravú. Potom oboma rukami, uzamknutými v zámku pod zdravou nohou, pomaly vytiahnite zdravú nohu. Stanovenie - 30 sekúnd, potom sa vráťte do východiskovej polohy. Počet prístupov - 3 - 4 (s prerušením na 20 - 30 sekúnd).

Bubnovského metóda

Snáď najznámejšou a radikálne odlišnou od všetkých ostatných metód liečby chorej chrbtice je metóda Bubnovsky. Rozsah jeho aplikácie je hlavne „najťažší“ pacient a rozdiel je v odmietnutí zákazu bolesti. Vzhľadom na originalitu situácie sa všetky cvičenia vykonávajú:

 • iba po dôkladnej profesionálnej diagnostike stavu chrbtice;
 • výlučne na špecializovaných simulátoroch pod dohľadom odborného fyzioterapeuta;
 • v kombinácii s pomocnými procedúrami, ako je gymnastika kĺbov, kryogénne mrznutie, masáže profilov, kúpanie v bazéne podľa špeciálneho programu.

Tibetská gymnastika

Tibeťania sa právom považujú za jedného z najslávnejších majstrov každej „práce s telom“. Staroveká tibetská medicína (vrátane súboru špeciálnych cvičení na posilnenie chrbtice) umožňuje nielen účinne predchádzať chorobám tohto druhu, ale tiež liečiť už existujúce choroby..

Medzi najslávnejšie pohyby tibetskej gymnastiky uvádzame 6 - všetky sú vykonávané z pôvodného postoja jazdca (široko rozmiestnené ohnuté nohy, rovné chrbát, ruky v páse):

 • „Žeriavový krk“ - pomalé otáčanie hlavy nadol, najskôr dole, potom na druhú stranu vo zvislej rovine (počet opakovaní je 12);
 • „Korytnačka na krk“ - podobné pohyby, ale s hlavou vyhodenou čo najďalej dozadu (počet opakovaní - 12);
 • „Energia Zeme“ - pri vdýchnutí, pomalé zdvíhanie k ponožkám a súčasné zdvíhanie rúk uzavretých v dlaniach; pri výdychu, spätný pohyb (počet opakovaní - 12);
 • „Snow leopard ráno“ - plynulé otáčanie ramien, najskôr späť (s maximálnym vychýlením chrbta) a potom vpred (so zaokrúhľovaním chrbta); počet opakovaní - 6-krát pre každý smer;
 • „Malý žeriav“ - vykonáva „vlnovité“ pohyby s trupom a vypúšťa „vlnu“ od spodnej časti chrbta k pleciam a späť (počet opakovaní je 12);
 • „Drakov pás“ - rotácia panvy najskôr v smere hodinových ručičiek, potom proti nej (počet opakovaní - 3, 12 v každom smere).

Majstri tibetskej gymnastiky tvrdia, že práve takto začína energia qi v tele úplne obiehať - nielen odstraňovanie problémov vo fyzickej rovine, ale aj objasňovanie vedomia o duchovnej.

Komplexný krokodíl

Široko trénované cvičenie jogy nazývané krokodíl napodobňuje jeden zo zvykov tohto predátora, ktorý často pre svoje obrnené telo robí úžasné špirály. Pri záťažovej terapii chrbtice sa vykonáva podobný pohyb - vykonáva sa pri vdychovaní, fixácii tela v koncovom bode (pokiaľ je to možné) a vrátení tela do pôvodnej polohy pri výdychu..

Implementácia „krokodíla“ nestanovuje obmedzenia ani na veku, ani na iných kritériách.

Bazénové cvičenia

Posledným dôležitým doplnkom procesu liečby chrbtice je kúpanie v bazéne. Z dôvodu fyzikálnych zákonov zaťaženie chrbtice vo vodnom prostredí mnohokrát klesá - čo poskytuje vynikajúcu príležitosť jednoducho plávať a vykonávať sériu cvičení, ktoré sú pre mnohých pacientov „na súši“ nemožné.

Cvičenie chrbtice doma: liečebné cvičenia podľa metódy Dikul. Natiahnutie krku bez cvičebného vybavenia

S jeho veľkosťou súvisí veľké množstvo problémov spojených s chorobou hlavného piliera, ktorý podporuje človeka.

V skutočnosti je to jeden veľký kĺb, ktorý obsahuje 33 samostatných kostných prvkov. Je taká veľká, že sa kvôli ľahšiemu štúdiu a liečbe rozdelila na päť častí.

chrbtica

 • Coccyx - 4 stavce.
 • Sacrum - 5 stavcov.
 • Bedra - 5 stavcov.
 • Hrudná oblasť - 12 stavcov.
 • Krk - 7 stavcov.

Najtraumatickejšie sú krčné, hrudné a bedrové.

Odporúčania na zlepšenie stavu chrbtice

Najlepším liekom na túto chorobu je jej prevencia. Takže pri problémoch s chrbticou, pri pravidelných miernych prácach a naťahovacích cvičeniach sa dá vyhnúť akejkoľvek chorobe. Sieť má veľa fotiek cvikov na chrbticu doma.

Lekári okrem toho odporúčajú spať na tvrdých povrchoch. To umožňuje telu obsadzovať pózu, ktorá je pohodlná pre všetky telesné systémy, čím sa v niektorých oblastiach zabráni nadmernému stresu.

Týždeň po zmene mäkkej postele na tvrdšiu sa pozoruje zlepšenie práce všetkých vnútorných orgánov. Zlepšuje sa sekrécia rastového hormónu a fungovanie pohlavných žliaz.

Odporúča sa tiež dodržiavať správny životný štýl. Pravidelné cvičenie posilní svaly okolo stavcov a odstráni z nich časť záťaže..

Pravidelné cvičenie a napínanie zvyšujú krvný obeh, čo umožňuje chrupavkám a šliach prijímať potrebné živiny.

Je vhodné dodržiavať správnu výživu. Potrebujete jesť mäso alebo želé jedlá aspoň raz týždenne. Kolagén v nich obsiahnutý zlepší stav všetkých tkanív a najmä chrupavky.

Pri dodržiavaní správnej výživy nie je človek náchylný na hromadenie tukov a predovšetkým zlý cholesterol. Usadzovanie na stenách krvných ciev komplikuje dodávanie potrebných živín na miesto určenia.

Nadváha je príčinou väčšiny chorôb kardiovaskulárneho a muskuloskeletálneho systému.

nabíjanie

Už v sovietskych časoch lekári vedeli o výhodách nabíjania. Po vykonaní série cvičení ráno muž zamiesil všetky kĺby a prirodzene upravil stavce. Zrýchlenie metabolizmu a posilnenie svalov.

Preto najužitočnejšou prevenciou stavovcov je pravidelné cvičenie. Malo by obsahovať:

Zahrievanie svalov. Za týmto účelom vykonajte hojdačky a zákruty, zdvihnite kolená k hrudníku a niekoľkokrát si sadnite.

Preťahovanie. Keď sa svaly zahrejú, musíte ich dobre vytiahnuť.

Je vhodné venovať pozornosť každej veľkej svalovej skupine. Predovšetkým musíte natiahnuť chrbticu, pretože bude pod tlakom po celý deň v tele.

Silové cvičenia. Na zvýšenie srdcovej frekvencie sa odporúča niekoľkokrát vytlačiť a sadnúť si. To spôsobí uvoľňovanie hormónov do krvi..

Bubnovsky cviky

Bolesť chrbtice môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi, od nadmerného stresu po genetické choroby..

V každom prípade sa život s bolesťou chrbta stáva skutočným testom pre pacienta..

Niečo, čo pomôže zabrániť vzniku bolesti a zabrániť im, umožní Bubnovsky cvičiť chrbticu doma.

Na ich implementáciu nepotrebujete špeciálne vybavenie, stačí koberec, ktorý vás oddelí od chladnej podlahy.

Postuláty techniky

Bubnovsky vyvinul celý program, ktorý zahŕňa nielen účinné cvičenia chrbtice doma, ale aj výživový systém a vodné postupy.

Ich použitie je voliteľné, ale môžu zvýšiť celkovú účinnosť metódy.

Hlavnou črtou tried je primerané a rovnomerne rozložené zaťaženie na všetky časti chrbtice

Ich cieľom je posilniť chrbtové svaly podporujúce telo, a tým zmierniť napätie chrupavky a kostí..

Správne vybrané triedy vám umožňujú dosiahnuť:

 • rovnomerné zaťaženie pohybového aparátu;
 • berúc do úvahy zvláštnosti umiestnenia jednotlivých častí tela;
 • zlepšiť prísun krvi do telesných tkanív;
 • vývoj nervového systému;
 • zvýšiť flexibilitu a mobilitu všetkých oddelení.

Bubnovsky teda zložil cvičenia na posilnenie chrbtice doma, zlepšenie jeho stavu a vynikajúcu prevenciu chorôb.

Trakcia chrbtice

Pred pár storočiami sa lekári pomýlili, ako natiahnuť chrbticu pomocou cvičení doma. Dokonca aj vtedy vedeli, že neustále klesanie a zlé držanie tela spôsobujú vážne problémy..

Hoci účinnosť takýchto postupov ešte nebola dokázaná, mnohí majú tendenciu narovnať sa, pretože rovná chrbtica je dobrá, a preto je vhodné ju narovnať..

Použitie tejto metódy sa nepovažuje za racionálne pri liečbe väčšiny chorôb. Ale stále sa niekedy uplatňuje.

Na tento účel je však potrebné vytvoriť určité podmienky, napríklad dohľad nad lekármi. Najčastejšie sa používa na osteochondrózu.

Mnohí veria, že takéto cvičenia na kýlu chrbtice doma budú prospešné. Odborníci však hovoria opak.

Ak sa pokúsite nevrátiť vytlačený disk na svoje miesto, môže sa stav veľmi zhoršiť. To zvyčajne naznačuje výskyt prietrže v chrbtici..

Dikulova technika

Dikulské cvičenia pre chrbticu doma sa stali spásou pre mnohých trpiacich osteochondrózou. Jeho technika je zameraná na pacientov rôznej závažnosti.

Aj tí, ktorí sa ťažko pohybujú, môžu začať túto techniku ​​pomaly ovládať. Na implementáciu komplexnejších komplexov však budú už niektoré simulátory potrebné.

Fázy vykonávania

Podľa tvorcu techniky je schopný priniesť nielen úľavu, ale aj úplné uzdravenie. Systematické cvičenia pôsobia na tkanivo liečivým spôsobom, menia ich zloženie a vracajú svoju predchádzajúcu flexibilitu a silu.

Etapy vykonávania cvičení pre osteoodrózu chrbtice doma:

Adaptácia. Počas tohto obdobia sa posilňujú svaly a šľachy, ktoré počas vykonávania techniky nesú najväčšie zaťaženie.

Komplikácie. Po príprave zdravých tkanív tela môžete začať priamo ovplyvňovať postihnuté oblasti. Zvýšený stres spôsobuje, že telo zahŕňa postihnuté oblasti chrbtice a postupne zlepšuje ich pružnosť a celkový stav.

Recovery. Pravidelný tréning môže zlepšiť inerváciu postihnutého tkaniva. Začne sa zvýšený prietok krvi a pomalé zotavovanie.

Hlavnými zásadami, na ktorých je metodika založená, sú striedavé účinky na tkanivá, najprv silové cvičenia a potom relaxácia a strečing. Zvyšuje pružnosť svalov a šliach..

Na webovej stránke kliniky Dr. Dikula nájdete niekoľko videonahrávok na chrbticu doma. Niektoré z nich sú zamerané na miestne problémy..

Je známy najúčinnejší komplex boja proti osteochondróze krku. Svetoví odborníci potvrdili uskutočniteľnosť používania pravidelných tried.

Okrem toho existuje komplex na liečenie osteochondrózy bedrovej oblasti.

Konvenčné a terapeutické cvičenia na chrbticu, ktoré je možné vykonávať doma

Sedavý spôsob života vedie k mnohým chorobám chrbtice a chrbta. Pre udržanie zdravého chrbta je potrebné robiť chrbticu terapeutickými komplexmi gymnastických cvičení. Dokonca aj zdraví ľudia potrebujú na prevenciu denné ranné cvičenia.

Prečo je nabíjanie také dobré

Hodiny ráno po prebudení majú mnoho výhod:

 • prispieť k rýchlejšiemu prebudeniu tela, začať všetky procesy;
 • rozveseliť;
 • uvoľniť svaly, zmierniť pocity bolesti;
 • stavce sú posilnené;
 • zlepšiť mikrocirkuláciu;
 • môžu byť použité na prevenciu chorôb chrbta.

Základné pravidlá výkonu triedy

Aby gymnastika na chrbte priniesla maximálny úžitok, je potrebné dodržiavať niektoré pravidlá:

 1. Iba neustále školenie pomôže dosiahnuť požadovaný účinok..
 2. Nemôžete robiť náhle pohyby, všetko sa vykonáva pomaly a pokojne. Nabitie je potrebné na prebudenie tela a uvoľnenie svalov.
 3. Dych by mal byť vyrovnaný.
 4. Ak nejaké cvičenie prispieva k bolesti, preskočte ho..
 5. Nabíjanie chrbtice by sa malo vykonávať od spodnej časti chrbta po krk.
 6. Na prevenciu chorôb chrbtice stačí jedna hodina denne. Pri liečbe závažnejších problémov je priemerná dávka 2 - 3-krát denne.

Zahrejte sa

Pri príprave tela na nadchádzajúce zaťaženie môžete použiť rovnaké cvičenia ako v hlavnej časti, ale v zjednodušenej verzii. Svaly by nemali byť vystavené veľkému zaťaženiu:

 1. Postavte sa na prsty, natiahnite sa. Nakloňte sa, ramená sú uvoľnené.
 2. Ruky na opasku. Vdýchnutie - olovo späť, výdech - začiatočná poloha.
 3. Držte sa za chrbtom stoličky a vyliezte na prsty.
 4. Vysoká kolená Chôdza.
 5. Ľahnite si na chrbát a súčasne vykonávajte rozsiahle pohyby s rukami a nohami. Opakujte to isté a otočte sa na jeho žalúdok.

Cvičenie jogy Ranné cvičenie

Jednoduché cvičenia na prebudenie tela a tónovanie zadných svalov:

 1. Kat. Postavte sa na kolená a pomocou rúk zastavte. Výdych - zakrivte chrbát, sklopte hlavu. Nadýchnite - ohnite nadol, zdvihnite hlavu. Urobte plynulo a pomaly. Opakujte 10-12 krát pre 2-3 sady.
 2. Pes lícom nadol. Dôraz na kolená a dlane. Nadýchnite sa - zdvihnite panvu, narovnajte nohy. Nohy sú úplne na podlahe. Držte v tejto polohe minútu, urobte si prestávku. Beh trikrát.
 3. Pes lícom nahor. Východisková poloha ležiaca na bruchu, dôraz na lakte s dlaňami k podlahe. Vydýchnite - zoberte si plecia, narovnajte hrudník. Zdvihnite hlavu a ohnite sa v dolnej časti chrbta, odtrhnite panvu z podlahy. Počkajte chvíľu, uvoľnite sa. Urobte 3 krát.
 4. Krokodíl. Postavte sa, keď ležíte na chrbte ruky do strán, dlane nahor. Vykonajte krútiaci pohyb - hlava v jednom smere, nohy v druhom. Opakujte to opačným spôsobom. Opakujte 10 krát.
 5. Loď. Ľahnite si na brucho a napnite končatiny. Výdych - priehyb v chrbte, zdvihnite končatiny čo najvyššie. Podržte 10 sekúnd, prestávka - 1 minúta. Do trikrát.
 6. Most. Leží na chrbte, ruky hore. Dôraz na chodidlá a ruky zdvíhajte telo do polohy oblúka. Hlava je pod zadkom. Počkajte niekoľko sekúnd a odmerne dýchajte. Beží trikrát s prestávkami za minútu.
 7. Póza dieťaťa. Dôraz na kolená a chodidlá, zadok na pätách. Vydychujte - nakloňte sa dopredu, natiahnite rovné ruky alebo nechajte pozdĺž tela. Čelo sa dotýka podlahy. Miecha by sa mala predĺžiť. Zostaňte 1-3 minúty.

Účtovanie poplatkov za posilnenie chrbta sa musí vykonávať pravidelne, inak to nebude mať žiadny prínos.

Činnosti pre rôzne časti chrbtice

Táto gymnastika chrbtice starostlivo vypracuje každé oddelenie.

krčnej

 1. Sedí pri stole a bradu položí na ruky. Svalová snaha dosiahnuť bradu hrudníkom.
 2. Zložte ruky za hlavu a pokúste sa sklopiť hlavu dozadu.
 3. Čelné zameranie na stenu, skúste ho na niekoľko sekúnd „pohnúť“.
 4. Otočenie hlavy do strán.

Gymnastika krčnej chrbtice by sa mala vykonávať pomaly, aby nedošlo k zovretiu.

Hrudné oddelenie

 1. Nakloní telo doľava a doprava, ruka sa pohybuje s telom.
 2. Rotácia ramenného kĺbu tam a späť.
 3. Dajte ruky pred seba, ohnite sa v lakťoch, dlane na úrovni hlavy. Miešanie a zdvíhanie rúk. Svaly na hrudi a lopatkách by sa mali cítiť dobre.
 4. Ležal na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, trhal hruď z podlahy. Podržte niekoľko sekúnd.

Pri výkone gymnastiky pre hrudnú chrbticu musíte dýchať tak pokojne a veľmi pomaly, ako je to možné.

bedrový

 1. Bicykel - obojsmerne.
 2. Ležiaci na chrbte, zdvihnite nohy o 90 stupňov. Vykonajte kríže ako nožnice. Zložitou možnosťou je zdvihnúť nohy o 30 stupňov.
 3. Ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách. Inhalácia - zdvíhanie panvy, výdech - spúšťanie.
 4. Postavte sa chrbtom k stene, maznať sa. Natiahnite sa, držte v tejto polohe niekoľko sekúnd, uvoľnite sa.

Dôležité: Komplexná gymnastika bedrovej chrbtice sa môže vykonávať až po návšteve lekára.

Školenie o chorobe chrbta

Pre každý problém sú potrebné samostatné cvičenia, aby nedošlo k väčšiemu poškodeniu..

Cervikálna osteochondróza

 1. Pomalé zatáčanie hlavy doprava a doľava až na doraz. Môže sa vykonávať stojace alebo sedené. Nemala by byť žiadna bolesť.
 2. Nakloňte hlavu dozadu, vaše pravé ucho by sa malo dotknúť pravého ramena. Rovnaké pohyby urobte opačným spôsobom..
 3. Dotknite sa hrudníka, otočte hlavu a pokúste sa dosiahnuť každé rameno.
 4. Leží na chrbte, aby zdvihol hlavu a napínal svaly krku. Podržte niekoľko sekúnd.

Pred vykonaním komplexných cvičení proti osteochondróze krčnej chrbtice sa odporúča konzultovať s lekárom.

Hrudná osteochondróza

Hlavné pohyby v tomto probléme:

 1. Posaďte sa na stoličku s nízkym chrbtom. Ohnite chrbát tak, aby ste videli opačnú stenu.
 2. Sedí na stoličke, ruky na kolenách. Nadýchnutie - sklon do strany, výdech - návrat do východiskovej polohy. To isté naopak.
 3. Ležanie na zemi so zvyškom rúk ohýba trup. Mala by stúpať na krátku vzdialenosť od podlahy..
 4. Rovné ruky pozdĺž tela. Nadýchnutie - zníženie lopatiek, výdych - návrat do východiskovej polohy.

Bedrovej osteochondrózy

Čo sa dá robiť doma:

 1. Položte nohu na stoličku a nakloňte k nej svoje telo. To isté urobte s druhou nohou.
 2. Ľahnite si na chrbát, zdvihnite nohy k hrudníku. Podržte niekoľko sekúnd a vráťte sa do pôvodnej polohy.
 3. Dôraz na kolená a dlane. Natiahnite súčasne ľavú aj pravú nohu, opakujte na druhú stranu.
 4. Ľahnite si na brucho, ruky pozdĺž trupu. Pokúste sa zdvihnúť nohy a vyklenúť sa v dolnej časti chrbta.

Medzistavcová prietrž

Pri kýle medziobratlového disku musia byť všetky tréningy veľmi opatrné! Najlepšie je začať ich po návšteve lekára. Tu je príklad komplexu:

 1. Sadnite si na stoličku a zaistite si chrbát rovno. Nadýchnite sa, nasaďte si žalúdok, počkajte pár sekúnd, vydýchnite a uvoľnite abs.
 2. Ležiaci na bruchu, predlaktie na podlahe. Zdvihnite a sklopte hlavu.
 3. "Walking".
 4. Dôraz na dlane a kolená. Nechajte telo nakloniť dopredu pomocou natiahnutých ramien. Položte si zadok na päty. Návrat do východiskovej polohy. Toto cvičenie je veľmi pomalé..

skolióza

Nasledujúce cvičenia sa používajú na liečbu zakrivenia miechy:

 1. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, lakte spolu. Vdýchnite - roztiahnite ruky, vydýchnite - vráťte sa do východiskovej polohy.
 2. Ležanie na chrbte striedavo prináša nohy k žalúdku v čase výdychu. Inhalácia - návrat do východiskovej polohy.
 3. Ľahnite si na brucho, vykonajte hrudný výťah, vyklenutie v chrbtici.
 4. Striedavo zdvíhajte nohy z polohy na chrbte.

Qigongová gymnastika

Čínska metóda qigongu chrbtice je účinná pri zápalových procesoch. Potrebné je pomalé a plynulé vykonávanie cvičení, sústredenie sa na vnútornú energiu. Toto je najjednoduchší komplex:

 1. Ruky pozdĺž tela. Inhalácia - zdvihnite sa na úroveň ramien. Výdych - nižší, vykonávajúci tlak na vzduchu. Pri bruchu otočte dlane smerom k sebe.
 2. Dlane schmatol za hlavu a naklonil sa k bokom. Nohy ostávajú rovné.
 3. Ruky na opasku, palec vpredu. Pravý lakť a telo otočte dozadu a ľavou dlaňou „tlačte“ vzduch dopredu.
 4. Rovné ruky sa zdvihnú. Preneste telesnú hmotnosť na ľavú nohu a na špičku položte pravú. Nakloňte doprava. Opakujte to isté.
 5. Ľahnite si na brucho a dajte si bradu do dlane. Potiahnite koleno pravej nohy za pravý lakeť. Opakujte na ľavej strane.
 6. Otočí hlavu doľava a doprava. Pokúste sa napnúť oči a napnúť svaly očí.

kontraindikácie

Keď nemôžete robiť terapeutické cvičenia na chrbticu:

 • zhoršenie akéhokoľvek chronického ochorenia;
 • silné nepohodlie alebo bolesť počas cvičenia;
 • akékoľvek krvácanie;
 • niektoré choroby kardiovaskulárneho systému;
 • náhle pohyby, skoky, nárazy, silné skrútenie sú zakázané;
 • bez zahrievania je zakázané vykonávať základné cvičenia;
 • veľké zaťaženie chrbtice je zakázané.

S denným a správnym vykonávaním gymnastiky na posilnenie chrbta bude účinok zrejmý po prvých hodinách. Nesledujte rýchle výsledky, musíte si oddýchnuť a užiť si tento proces. Nabíjanie ovplyvňuje nielen chrbát, ale má tiež pozitívny vplyv na celkovú pohodu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Aké športy sú povolenéAktívne ženy vždy hľadajú alternatívu, aby zdravotné problémy minimálne ovplyvnili ich životy. Napriek tomu, že mnohé cvičenia sú škodlivé, výber užitočných športov, ktoré neovplyvňujú vzdelávanie v maternici, je pomerne široký:

Inguinálna kýla

Pažerák
Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika.
2 trieslové kýly: znaky bilaterálnej patológieMuži majú špeciálnu štruktúru - ich trieslový kanál je tenší a dlhší. Z tohto dôvodu sa pri silnejšom sexi častejšie vyskytuje pri brušnej prietrži, zatiaľ čo ženy trpia oveľa menej často.