loader

Hlavná

Pažerák

Bubnovsky cvičenia v liečbe kýly bedrovej chrbtice

Miechová kýla je bežná patológia, ktorá sa vyskytuje u približne 50 - 60% populácie vo veku nad 30 rokov s vývojom dystrofických zmien v mieche. Lumbosakrálny región je postihnutý častejšie ako ostatné. Na jej liečbu sa používajú záťažová terapia, fyzioterapia, lieky a chirurgický zákrok v ťažkých prípadoch. Podľa Bubnovského metódy sa dá s bedrovou prietržou eliminovať predĺžená konzumácia liekov a s určitým úsilím sa zbaviť príznakov choroby, spomaliť jej vývoj..

Podstata metodológie Dr. Bubnovského

Vykonávanie gymnastiky založenej na Bubnovskej metóde pre lumbálnu chrbticu s prietržom zaručuje pacientom vyvážené zotavenie, iba ak sú dodržané všetky pravidlá a zásady.

Metodika profesora Bubnovského je patentovaná technológia pre prácu s pacientmi s rôznymi poruchami chrbtice. Po porade s lekárom sa zostaví plán hodiny zameraný na posilnenie celého tela, ako aj vypracovanie konkrétnej oblasti. Táto technika dostala jedinečný názov - kinezoterapia alebo liečba pohybom.

Komplex obsahuje základnú skupinu cvičení, ktoré musíte vykonať 8 až 15 krát so zvyšujúcou sa úrovňou zaťaženia. V rámci lekcií lekári odporúčajú navštíviť špecialistu na cvičebnú terapiu, ale postupom času sa môžete prepnúť na domácu úlohu, keď ste vypracovali techniku ​​dýchania, koncentrácie a pohybu..

Na rozdiel od väčšiny ostatných metód zahŕňa komplex Bubnovsky hodiny počas 15 minút, ale nie raz za deň, ale až 5 až 6 opakovaní za deň. Táto metodika je založená na týchto zásadách:

 • dosiahnutie úplnej svalovej relaxácie - zaisťuje elimináciu narušenia nervov, zmierňuje bolesti, opuchy a zápaly;
 • napínanie svalov, väzov a stavcov - cvičenia obnovujú tón a pružnosť pohybového aparátu;
 • štúdium všetkých svalových štruktúr - jediný spôsob, ako dosiahnuť úplné uzdravenie tela;
 • odmietnutie liekov - lekár verí, že bolesť môže byť odstránená fyzickou námahou, čo je najdôležitejšie, vydržať prvýkrát.

Tréningový program sa vyberá individuálne po inštrumentálnej diagnostike..

Lekár okrem toho upozorňuje na normalizáciu týchto parametrov:

 • Poskytovanie kompletného stravovacieho a pitného režimu, odmietanie mastných a nezdravých potravín;
 • nastavenie správneho dychu v procese vykonávania cvičení na dosiahnutie maximálneho prísunu kyslíka;
 • pravidelné vodné postupy so striedaním teplej a studenej vody, utieranie studenou utierkou.

Kinezoterapia je rozdelená na 2 typy: adaptívne pre začiatočníkov a kĺbové. V prvom prípade sa cvičenia vyberajú tak, aby zmiernili bolesť a vyvinuli svaly. V druhej záťaž ide na štúdium kĺbov, takže je to komplikované.

Aké účinky je možné dosiahnuť

Vykonávanie pravidelných cvičení Bubnovsky pri liečbe kýly v bedrovej chrbtici pomôže zmierniť príznaky. Účinnosť je však do značnej miery určená charakteristikami tela pacienta, príčinou patológie, povahou jeho priebehu, umiestnením a závažnosťou. Preto jedna cvičebná terapia už pomáha 1-2 mesiace, zatiaľ čo iní musia vynaložiť viac úsilia.

Pri vysvetľovaní pravidiel svojich cvičení Bubnovsky zdôrazňuje: pôsobia na všetkých pacientov, ale niekedy musia čakať dlhšie ako ostatní. Hlavnou vecou nie je vzdať sa, pokračovať vo vykonávaní komplexu. A potom bude mať nasledujúce účinky:

 • normalizuje krvný obeh, ktorý povedie k prevencii a eliminácii kongestívnych a zápalových procesov v chrbtici a v tele ako celku;
 • zlepšuje metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, kĺbov, ktoré spomaľujú rozvoj patológie;
 • zmierniť tlak prietrže, zbaviť nervy pretrvávajúcich kŕčov, ako aj miechového kanála;

Na dosiahnutie tohto cieľa, ak to urobíte správne, neignorujte indikácie a kontraindikácie..

Indikácie a kontraindikácie

Technika Bubnovského na regeneráciu pohybového aparátu je indikovaná pre všetkých pacientov s obmedzenou pohyblivosťou, bolesťou, v počiatočných štádiách artrózy a iných deštruktívnych procesov v chrbtici alebo kĺboch..

Komplex Bubnovsky má tiež kontraindikácie, ktoré ignoruje, čo môže viesť k nepredvídaným dôsledkom:

 • onkologické choroby;
 • angina pectoris, hypertenzia;
 • stav pred infarktom;
 • zotavenie z mozgovej príhody alebo iných závažných porúch.

Neodporúča sa vykonávať telesnú výchovu s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest a inými akútnymi patológiami..

Pravidlá a odporúčania

Na to, aby Bubnovského technika skutočne fungovala, je potrebné dodržať niektoré požiadavky:

 • zapojiť sa každý deň najmenej 2-3 krát;
 • pozorovať techniku ​​vykonávania, udržiavať brušné svaly v napnutom stave a uvoľňovať zaťaženie zozadu;
 • neumožniť trhnutie, skákanie, náhle pohyby;
 • postupne zvyšujte zaťaženie a nezaberajte okamžite komplexný komplex;
 • vyhnúť sa bolesti, ale po tréningu dosiahnuť pocit miernej únavy;
 • koncentrovať sa v oblasti lokalizácie prietrže a zabrániť vzniku špecifických symptómov.

Ak sa po záťažovej terapii objaví bolesť alebo nepohodlie, musí sa vyšetriť lekár..

Základný komplex pre medzistavcové prietrže dolnej časti chrbta

Lekár zostavil viac ako 40 cvičení určených na posilnenie tela a zmiernenie bolesti a iných príznakov ochorení chrbtice bez liekov. Pri kýle je však tento komplex zmenšený, pretože niektoré náklady sú zakázané. Súbor cvičení sa vyberie na základe postihnutej oblasti.

Na zotavenie z prietrže bedrovej chrbtice odporúča Bubnovsky nasledujúce cvičenia:

 • Poloha: sedí na pätách. Pri inšpirácii urobte kruhové výkyvy s rukami, zdvihnite sa a pri výdychu spustite telo späť.
 • Poloha č. 2: membránové dýchanie. Sediac na svojich pätách položili ruky na žalúdok a hlboko vdýchli svojimi prsiami. Potom tiež vydýchajú, utiahnu pery a vynútia tlak vzduchu.
 • Poloha: leží na chrbte. Ruky začínajú za hlavou, ohýbajú nohy a kolená od seba, vdychujú a zdvihnú sa, na výdychu spodnej časti chrbta.
 • Poloha na zadnej strane č. 2. Nohy sú ohnuté a pri vdýchnutí sa kolenné kĺby posunú, panva sa zdvihne. Po výdychu sa vrátia do SP.
 • Bočná poloha. Rukou z časti tela, ktorá spočíva na podlahe, podopierajú telo, vdychujú, ťahajú kolená do hrudnej oblasti a pri výdychu berú IP.
 • Poloha žalúdka. Ruky sú pritiahnuté pred vami, dlane spočívajú na podlahe. Zdvihnite ľavú nohu a pravú ruku do vzduchu, držte polohu 5 sekúnd, sklopte končatiny a uvoľnite 10 sekúnd. Opakujte s druhou stranou.

Pred tréningom je dôležité zahriať sa, zahriať kĺby: mierne ich otočte, nakloňte rôznymi smermi, dozadu a dopredu, dobre sa napnite a natiahnite ruky, chrbátové kĺby, dolnú časť chrbta. Po fyzickej aktivite nasleduje záves, počas ktorého niekoľko minút odpočíva, ležiaci na podlahe.

Všeobecný súbor cvičení

Na všeobecné posilnenie tela spoločnosť Bubnovsky odporúča kombinovať špecializované cvičenia so základnými cvičeniami, ktoré zahŕňajú:

 • Bicykel. Ležanie na chrbte, pritláčanie spodnej časti chrbta k podlahe, vykonávanie pohybov, akoby šliapali 8-10 krát rôznymi smermi, ale najmenej počas 30 sekúnd.
 • Kat. Cvičenie z jogy dokonale odstraňuje záťaž z dolnej časti chrbta: stojí na všetkých štyroch, pri vdychovaní sa chrbát ohýba a pri výdychu čo najviac otáča a polohu drží niekoľko sekúnd. Potom urobte pravý opak.
 • Zadok chôdze. Sediace na podlahe s roztiahnutými nohami, pomocou svalu svalu sa pohybujú o 1 m dopredu a potom späť.
 • Nakloní sa dopredu a do strán. Ramená stoja tak, že ramená sú od seba vzdialené od seba, ramená sa rozširujú do strán pozdĺž línie ramien. Potom sa ohnú doprava a doľava, udržujúc chrbticu rovnú a potom vytvárajú hladké plachty dopredu a dozadu.
 • Cvičte na bruchu. S rukami natiahnutými pred vami, pri silnom výdychu, sú obe ruky zdvihnuté dopredu a odtrhnuté z hrude z podlahy, oneskorené o niekoľko sekúnd bez trhania.
 • Cobra. Ležiaci na bruchu, položený na rukách, zdvihol hornú časť tela, nohy si pritlačil k podlahe a natiahol sa..
 • Ohyb späť. Postavte sa, zdvihnite ruky a spojte ruky, ohýbajte sa v chrbte, pokiaľ je to možné. Na poslednom mieste držte polohu niekoľko sekúnd a vráťte sa späť.
 • Vytiahnutie kolena Keď si ľahli na chrbát, najprv ho chytili za koleno a pritiahli ho k hrudníku, držali ho a potom to robili s druhým. Po potiahnutí obidvoch nôh k hrudníku.

Komplex je možné diverzifikovať kúpaním a inými nezakázanými druhmi fyzickej aktivity.

Bubnovsky vyvinul jednoduchú techniku, ktorá je prístupná ľuďom bez vážnej fyzickej prípravy, ktorú je možné zistiť pri niekoľkých návštevách trénera fyzickej terapie. Pravidelné cvičenia, dodržiavanie techník a pravidiel zaručujú maximálny účinok: zmiernenie bolesti, opuchov, kŕčov a zápalov, spomalenie deštruktívnych procesov spôsobených bedrovou prietržou.

Cvičenia na lumbálnu prietrž

Terapeutická gymnastika je hlavnou zložkou komplexnej liečby pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Ochorenie vyvoláva silnú bolesť chrbta, ktorá si vyžaduje adekvátnu liečbu..

Nesprávna distribúcia fyzickej aktivity alebo jej úplná neprítomnosť vedie k rozvoju patológie. Pomocou fyzioterapeutických cvičení sa eliminujú nielen príznaky, ale aj príčiny, ktoré spôsobili ochorenie. Pravidelné vykonávanie špeciálne vybraných cvikov umožňuje pacientovi zbaviť sa bolesti, posilniť chrbtové svaly, oslabené v dôsledku choroby.

Aké kontraindikácie pre lekársku gymnastiku môžu byť

Fyzioterapeutické cvičenia sú rovnaké lieky ako lieky. Preto sa musí používať prísne na odporúčanie lekára a pod vedením inštruktora cvičebnej terapie. Okrem toho existujú jeho kontraindikácie. Ich ignorovanie bude mať katastrofálne následky. To je prípad, keď cvičenia nepomáhajú, ale ubližujú.

Uvádzame zoznam prípadov, keď nie je možné zapojiť sa do cvičebnej terapie:

 1. Priškrtená prietrž v bedrovej oblasti. Táto komplikácia je mimoriadne nebezpečná, pretože akýkoľvek neopatrný pohyb povedie k poškodeniu miechy. Preto bude akékoľvek cvičenie bolieť. V tomto prípade je indikovaný chirurgický zákrok..
 2. Ochorenie vírusovej alebo infekčnej povahy. Fyzioterapeutické cvičenia sa neodporúča vykonávať ani týždeň po zotavení.
 3. Otvorené poranenie miechy. V tomto prípade je pacientovi zobrazený úplný odpočinok.

Pocit bolesti a ťažkého nepohodlia počas cvičebnej terapie - výhovorka na okamžité zastavenie cvičenia!

Kontraindikácie sú také choroby u pacienta:

 • Zhubné a benígne formácie;
 • Zvýšená telesná teplota
 • Predchádzajúci zdvih;
 • Hypertenzná kríza;
 • Stav pred infarktom;
 • Exacerbácia osteochondrózy alebo bedrovej prietrže;
 • Patológia vnútorných orgánov chronickej povahy;
 • Obdobie zotavenia po operácii.

Kedy začať gymnastiku

Kýla chrbtice je mimoriadne bolestivá. Ako každé chronické ochorenie, má obdobia zhoršenia. Toto je názov času, keď choroba progreduje a jej príznaky sa najjasnejšie prejavujú. Potom prichádza fáza remisie (zotavenie). Zistíme, v ktorom z týchto období je lepšie začať s liečebnými cvičeniami.

Triedy v akútnom období

Lekári kategoricky vyhlasujú, že cvičenie počas obdobia exacerbácie je zakázané. V tomto okamihu môže byť akékoľvek zaťaženie chrbtice pre pacienta tragédiou.

Počas tohto obdobia musíte dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Spať na ortopedickej matraci;
 • Sledujte svoju polohu;
 • Zaťaženie chrbtice rovnomerne rozložte, pričom zaujmite určitú polohu tela (horizontálnu alebo vertikálnu);
 • Neustále nosí korzet;
 • Vezmite komplex vitamínov a minerálov;
 • So zvýšenou telesnou hmotnosťou pracujte na jej znížení.

Pohyby, ktoré sú povolené v tomto období, nie sú cvičeniami. Ich cieľom je znížiť zaťaženie chrbtice a uvoľniť svaly. Uvádzame ich.

 1. Ľahnite si na chrbát alebo na bok. Pomaly ohýbajte kolená. Táto poloha je optimálna počas exacerbácie bedrovej prietrže.
 2. Ľahnite si na brucho po dobu 10-15 minút a položte pod ňu valec.
 3. Ľahnite si na chrbát. Požiadajte príbuzných, aby vám položili malú lavicu na vaše nohy. Pomaly naň položte 2 nohy tak, aby vaše kolená boli v pravom uhle. V tejto polohe zostaňte 10 minút. Potom pomaly položte nohy na posteľ..

Hneď ako syndróm bolesti oslabí, tieto cvičenia sa vykonávajú dvakrát denne:

 • Pomalé kĺzanie v šľapajach po posteli;
 • Zaťaté ruky.

Triedy v období obnovy

Na zotavovacie obdobie sú určené všetky metódy cvičebnej terapie. Navyše sa ukazuje, že gymnastické komplexy sa vykonávajú presne v tomto okamihu, keď sa pacient necíti silným záchvatom bolesti.

Výber konkrétnej techniky by mal byť zverený lekárovi. Na základe individuálnych charakteristík tela a stavu chrbtice vyberie správny súbor cvičení. Počas tried však musí pacient pozorne načúvať svojmu telu. Ak sa vyskytnú nepríjemné pocity, je potrebné gymnastiku zastaviť a rušivé príznaky oznámiť inštruktorovi a potom ošetrujúcemu lekárovi. Lekár upraví komplex zmenou alebo doplnením.

Štandardný komplex lekárskej gymnastiky

Štandardné cvičenia nazývajú liečebný komplex, ktorý sa používa v miestnostiach fyzioterapie. Účinnosť a bezpečnosť týchto cvičení potvrdzujú dlhoročné praktické aplikácie. S ich pomocou sa väčšina pacientov zbavila nebezpečného a bolestivého ochorenia. Zvážte tieto cvičenia a pravidlá ich vykonávania..

 • Ľahnite si na chrbát;
 • Uistite sa, že vaše nohy sú úplne rovné a vaše ruky sú v kontakte s telom;
 • Hlboko vdýchnite čo najviac vzduchu a napnite svaly lisu;
 • Zostaňte na tejto pozícii chvíľu;
 • Pomaly vydýchnite a uvoľnite žalúdok..
 • Ľahnite si na chrbát;
 • Ruky na tele;
 • Ľahko ohnite kolená;
 • Pomaly zdvihnite plecia a siahajte po kolenách;
 • Ak cítite napätie svalov, upravte polohu na 10 - 15 sekúnd;
 • Pomaly vráťte ramená a hlavu do pôvodnej polohy;
 • Po 10-15 minútach vykonajte cvičenie znova.
 • Sadnite si na päty;
 • Natiahnite ruky pred seba a držte dlane na zemi;
 • Bez zmeny polohy opatrne ohnite chrbticu do polkruhu a nasmerujte ju nahor;
 • Ruky vytiahnite pomaly dopredu bez toho, aby ste dlane zdvihli z podlahy.
 • Sadnite si na stoličku;
 • Udržujte chrbát čo najpriamejší;
 • Šírku ramien roztiahnite;
 • Položte ruky na opasok;
 • Opatrne vykonávajte plynulé pohyby trupu zo strany na stranu, dopredu a dozadu;
 • Pri pohybe sa snažte čo najviac dotiahnuť ABS..
 • Vyrovnať sa;
 • Udržujte chrbát čo najpriamejší;
 • Zovrite ruky do päste a zahoďte ich za chrbát;
 • „Dajte“ jednu päsť na druhú tak, aby boli v bedrovej oblasti;
 • Zhlboka sa nadýchni;
 • Súbežne s inhaláciou pomaly zatlačte ruky zaťaté do pästí do dolnej časti chrbta a sklopte ich dolu;
 • Po vydýchnutí vráťte ruky na pôvodné miesto.

Všetky cvičenia sa vykonávajú 10-12 krát, pokiaľ lekár neurčí inak..

Princípy cvičenia

Dodržiavanie všetkých odporúčaní inštruktora fyzickej terapie a ošetrujúceho lekára je zárukou zotavenia a neprítomnosti nepríjemných a nebezpečných vedľajších účinkov. Komplex terapeutických cvičení je zameraný na vykonávanie elementárnych pohybov. S ich pomocou dochádza k stimulácii stavcov, k pomalému a bezpečnému namáhaniu svalov. Tieto procesy povedú k posilneniu celého svalového korzetu..

Napriek tomu, že „klasický“ liečebný komplex pozostáva zo základných cvičení, neodporúča sa ich vyberať sami. Koniec koncov, riziko poškodenia miechy je príliš veľké. Pri výbere komplexu lekár zohľadňuje nielen stav chrbtice pacienta, ale aj jeho hmotnostnú kategóriu, vek a súvisiace ochorenia..

Počas hodín je zakázané vykonávať náhle pohyby, príliš hlboké sklony. Akékoľvek silové tréningy nebudú prospešné, ale len zhoršia situáciu..

Pred vykonaním terapeutických cvičení sa musí pacient pripraviť.

 1. Obnovte dýchanie. Za týmto účelom si pacient ľahne na svoje miesto a úplne sa uvoľní. Môžete použiť metódu meditácie..
 2. Zahrejte si svaly. Ľahkými hladkými pohybmi jemne vtierajte postihnutú oblasť chrbta prstami. Takáto samomasáž by sa mala vykonávať pred a po cvičení.
 3. Po prvom vykonaní nasledujúceho cvičenia by mal pacient starostlivo načúvať pocitom svojho tela. Pri najmenšom nepohodlí je jeho správanie nepraktické.

V každom cvičení by svalové napätie malo zodpovedať inšpirácii a relaxácia by mala zodpovedať výdychu..

Fyzikálnu terapiu je potrebné absolvovať najmenej pol hodiny každý deň. Po individuálnom výbere a testovaní komplexu spolu s inštruktorom cvičebnej terapie môžu triedy pokračovať doma. V takom prípade musia byť rovnomerne rozložené po celý deň..

Gymnastika Bubnovsky

Slávny ruský psychiater S. M. Bubnovsky je zakladateľom Centra pre kinezoterapiu (LFK). Vynikajúci lekár, ktorý ako príklad uvádza svoj vlastný život, ukazuje výhody jednoduchých cvičení pre ľudí s problémami s pohybovým ústrojenstvom. Vyvinul techniku, ktorá vám umožňuje úplne zbaviť prietrže lumbálnej chrbtice bez použitia drog. Tento komplex prešiel klinickými skúškami, má osvedčenia potvrdzujúce jeho účinnosť..

Hlavným cieľom liečebnej techniky podľa Bubnovského je obnovenie a posilnenie svalového tkaniva chrbtice, rozvoj jej flexibility. Profesor vo svojej praxi používa simulátory, ktoré sa dajú ľahko nahradiť domácimi predmetmi. Tu je príklad niektorých najpopulárnejších cvičení z komplexu Bubnovsky.

 • Choďte na všetky štyri;
 • Zhlboka sa nadýchnite a jemne ohnite chrbát;
 • Vydýchnite a pomaly vráťte chrbát do pôvodnej polohy;
 • Vykonajte cvičenie 15-17 krát.
 • Sedieť na zemi;
 • Vezmite si ruky za chrbát a pripevnite ich na podlahu;
 • Pomaly narovnajte svoju pravú nohu s uhlom 45 stupňov;
 • Počas cvičenia držte špičku nohy čo najtesnejšie;
 • Cvičenie zopakujte s ľavou nohou;
 • Úlohu dokončite 5-krát za každú etapu..
 • Ľahnite si na chrbát;
 • Položte ľavú ruku pod hlavu;
 • Pomaly zdvihnite pravé koleno a pokúste sa ho priblížiť k lakťom ľavej ruky;
 • Vymeňte nohu a rameno;
 • Kompletné 15 sád striedajúcich sa ramien a nôh..
 • Ľahnite si na chrbát;
 • Dajte obe ruky pod hlavu;
 • Ohni kolená;
 • Predstavte si, že jazdíte na bicykli a intenzívne šliapate;
 • „Otáčajte“ ich najmenej 20-krát každou nohou.

Pravidelné cvičenie podľa Bubnovského metódy aktivuje biochemické reakcie a rýchlosť systémového prietoku krvi. Vďaka týmto procesom sa obnovia miechové disky.

Zhrnúť

Fyzikálna terapia pri liečbe bedrovej prietrže je neoddeliteľnou súčasťou konzervatívnej liečby. Je tiež potrebný vo fáze zotavenia po operácii. Pomocou jednoduchých pohybov vykonáva pravidelne, pomaly a spoľahlivo stav stavovcov.

Gymnastika kombinovaná s masážou. Tieto 2 postupy prispievajú k tvorbe silného svalového rámu. Vďaka tomu sa zvyšuje výška disku, to znamená, že tlak na medzistavcové prvky ustupuje. Správne a pravidelné používanie cvikov individuálne zvolených lekárom pod vedením kompetentného inštruktora vám umožní natrvalo sa zbaviť bolesti a nepohodlia v bedrovej oblasti..

Cvičenie z kýly chrbtice na videu Bubnovsky

Ľudia, ktorí zažili ochorenie chrbtice, sa často pýtajú, či je možné robiť s kýlou chrbtice cvičenia podľa Bubnovského doma. Bubnovskému sa podarilo pomôcť viac ako tuctu ľudí. Vďaka jeho cvičeniam sa značnému počtu pacientov podarilo zbaviť bedrovej prietrže. Hlavným cieľom tejto liečby bolo posilnenie väzov chrbtice po celej jej dĺžke. Technika Bubnovsky je so správnym vykonaním dnes jedinečným súborom cvičení, prostredníctvom ktorých možno dosiahnuť konkrétne výsledky. Liečba kurzu trvá približne 3 mesiace.

Tento liek je vo vašich rukách

Aká je liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy a kedy by sa mala kontaktovať? Liečebné cvičenia chrbtice majú určité náznaky. Často je to spojené so životným štýlom, ktorý vedie človeka. Medzi hlavné indikácie pre použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského možno uviesť:

 • fyzická nečinnosť, vyjadrená sedavým životným štýlom;
 • častý vplyv rôznych stresových situácií na osobu;
 • podvýživa a ako výsledok ukladanie solí.

V ktorých prípadoch by som sa mal obrátiť na liečebný komplex? Podľa samotného Dr. Bubnovského jeho technika pomáha ľuďom s úplne odlišnými problémami s chrbticou, od bolesti v krčnej chrbtici až po problémy v dolnej časti chrbta..

Dôkazom toho, že Bubnovský liečebný a rehabilitačný program funguje, je sám lekár. Cvičenia boli vyvinuté Sergejom Michajlovičom v čase, keď on sám dostal vážne zranenie chrbta. Jeho ošetrujúci lekári pokrčil plecami a nedal nádej na uzdravenie. Pri vykonávaní vlastných cvičení bol lekár schopný postaviť sa na nohy a teraz pomáha svojim pacientom vrátiť sa k normálu.

Princípy techniky

Bez ohľadu na to, či sa metóda vykonáva doma alebo v špecializovanom stredisku, je dôležité poznať zásady zaobchádzania podľa Bubnovského metódy.

Pokiaľ ide o akúkoľvek časť chrbtice, liečba by sa mala začať po podrobnom preskúmaní situácie, vyšetrení. Až potom, ako odborník stanoví spoľahlivú diagnózu, určí problémovú oblasť, štádium choroby a stupeň zanedbania, bude možné začať s implementáciou postupov podľa metódy Bubnovsky doma.

Kinezioterapia pre medzistavcové prietrže

Pri začatí vykonávania postupov je potrebné pamätať na to, že je potrebné pomaly, opatrne a opatrne vykonávať pohyby. Robiť veci trhané alebo zrýchleným tempom môže viesť k úplne opačným výsledkom..

Liečba medzistavcovej prietrže môže zahŕňať širokú škálu cvičení. Všetky zvyšujú vytrvalosť chrbtových svalov v dôsledku postupného zvyšovania fyzickej aktivity..

 1. "Mačka". Na vykonanie tohto cvičenia musíte ísť na všetky štyri. Chrbát by mal zostať čo najpriamejší, ale rovnako uvoľnený. V počiatočnej polohe, vdychovanie, výdych - s maximálnym zaokrúhlením chrbta. Potom sa musíte vrátiť do pôvodnej polohy - vdychovať, vydýchnuť - musíte sa ohnúť chrbtom nadol. Cvičenie sa skladá z 2 častí. Celkovo je potrebné vyplniť 10–20 súborov..
 2. "Chôdza po zadku." Toto cvičenie je najvhodnejšie na výkon doma pri liečbe kýly. Musí sa vykonávať v sede na podlahe. Nohy a chrbát by mali byť rovné. Ruky v akejkoľvek pohodlnej polohe. Na zadok musíte "ísť" asi 1m vpred a vrátiť sa. Vykonajte toto cvičenie s opakovaniami najmenej 9-10 krát.
 3. Medzistavcové platničky sa môžu vrátiť na miesto vykonaním cviku „Bicykel“ a jeho doplnením inými cvikmi. Za týmto účelom si ľahnite na rovnú plochu, najlepšie na podlahu. Bedrá by mali byť pritlačené k zemi, ruky - rovné, umiestnené pozdĺž tela. Zdvihnutými nohami by sa mali vyvíjať pohyby podobné cyklovaniu. Cvičenie musíte robiť, kým sa na nohách neobjaví príjemná únava, najmenej však 1 minúta.
 4. Ďalšie cvičenie sa vykonáva, keď ležíte na chrbte, kolená sú ohnuté a vaše chodidlá sú umiestnené čo najbližšie k zadkom. Ruky musia chytiť nohy za členok. Ak ste v tejto polohe, musíte zvýšiť panvu tak, ako to telo umožňuje. Môžete si sami nastaviť vzdialenosť od chodidiel po zadok a mieru vychýlenia chrbta. Cvičenie zahŕňa najmenej 8 opakovaní.
 5. "Nakloní sa nabok." Cvičenie sa vykonáva pri státí, šírka ramien od seba. Ruky sa ideálne rozprestierajú do strán na úrovni ramien, s ľahším výkonom - môžu byť ponechané v páse. Nadýchnutie - náklon doprava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Nadýchnutie - naklonenie doľava, výdych - návrat do východiskovej polohy. Cvičenie môže byť ukončené po 10 stúpaniach v každom smere..
 6. „Nakloní sa dopredu.“ Ramená sú natiahnuté nahor, chrbát je rovný. Hladký náklon vpred sa vykonáva ideálne rukami, aby ste sa dotkli podlahy. Pri maximálnom náklone by mala byť chrbát uvoľnená. Cvičenie vyžaduje 8-10 prístupov.
 7. „Ohnite sa.“ Nohy sú spolu, chrbát je rovný, dlane sú spojené do obrazu modlitby. Ďalej sa musíte pomaly ohýbať dozadu, zotrvať v maximálnej výchylke 1 - 2 sekundy a rovnako pomaly sa vracať. Cvičenie sa môže spočiatku vykonať na kolenách, pretože sa môžu vyskytnúť závraty.

Pri správnom nerušenom vykonávaní všetkých týchto úloh sa chrbtica vyrovná, chrbtové svaly sa posilnia. Kýla chrbtice úplne zmizne.

Cervikálna hernia

Kýla krčnej chrbtice si tiež vyžaduje pozornosť. Aj tu môže pomôcť technika Bubnovsky, ktorá sa dá ľahko vykonávať doma. Pri začatí implementácie metodiky doma je dôležité nezabúdať na preventívne opatrenia: postup vykonávajte jemne a vyhýbajte sa trhnutiu pohybov..

 1. Vykonáva sa sedenie na stoličke, rovnako ako všetky podobné cvičenia. Chrbát je držaný rovno, ale nie napnutý. Musíte ramená jemne vytiahnuť a potom ich mierne nasadiť tak, ako keby spadol náklad. Takéto cvičenie sa považuje za zahrievanie. Pripravuje svaly krku na ďalšie cvičenia. Vykonajte to najmenej 8 krát.
 2. Táto lekcia je vhodná, ak je potrebná liečba kýly krčnej chrbtice. Malo by sa to tiež vykonať 8-krát, jemne otočte hlavu doprava a doľava, akoby sa pokúšali pozerať cez rameno.
 3. Východisková pozícia ako v podobných cvičeniach. Samotné cvičenie zahŕňa 8 až 10 sklonov ku každému ramenu. Ramenný kĺb sa neoplatí pohybovať.
 4. Z počiatočnej polohy musíte natiahnuť bradu dopredu a snažiť sa dotknúť hrude. Cvičenie sa vykonáva čo najšetrnejšie, 8 opakovaní.
 5. Mali by ste sa pokúsiť nakloniť hlavu čo najviac dozadu. Brada v perfektnom prevedení by sa mala pozerať na strop.
 6. Z východiskovej polohy sú brada a krk posunuté dopredu, hlava sa súčasne nakláňa k pravému ramenu a ľavé ucho sa „natiahne“ k stropu. Potom sa cvičenie vykonáva opačným smerom. Iba 16-krát v oboch smeroch.
 7. "Most" je vhodný na ošetrenie prietrže ktorejkoľvek časti chrbtice, pretože po celej dĺžke chrbtice je napínanie. Krčka chrbtice by mala byť uvoľnená..

Frekvencia vyučovania doma

Prispôsobivosť programu od Bubnovského umožňuje pacientovi vykonávať najjednoduchšie cvičenia v každodennom živote. Autor metodiky požaduje sledovanie vlastného blahobytu. Triedy by mali priniesť svalovú relaxáciu, takže ak pociťujete bolesť chrbta alebo krku, mali by ste dočasne zastaviť cvičenie, skontrolovať správnosť techniky. Po nejakom čase bude možné pokračovať v štúdiách.

Na dosiahnutie úplného uzdravenia je dôležité pravidelne sa riadiť odporúčaniami Dr. Bubnovského. Triedy by mali byť aspoň 3-6 krát denne. V tomto prípade by 1 priblíženie nemalo byť kratšie ako 15–25 minút. Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať..

Kinezioterapia Bubnovsky bola doteraz uznaná ako najúčinnejšia a čo je najdôležitejšie, bezpečný spôsob, ako sa zbaviť medzistavcových prietrhov u ľudí akéhokoľvek veku..

Cvičenia na prietrž chrbtice podľa Bubnovského doma pomáhajú predchádzať rozvoju choroby a znižujú veľkosť prietrže, čo výrazne zlepšuje pohodu pacienta.

Profesorovi Bubnovskému sa podarilo integrovať najlepšie rehabilitačné techniky do všeobecného cvičenia a zároveň vytvoriť novú metódu pre účinné uzdravenie..

Táto technika pomohla veľkému počtu ľudí, ktorí trpia herniovaným diskom. Jednoduchá terapeutická gymnastika pomáha aj bez vykonania kýlovej operácie, pretože stav pacienta sa vždy zlepšuje.

Pomerne často sa Bubnovského metódy nazývajú „rehabilitácia extrémneho typu“, pretože pomáhajú aj v najťažších a dokonca zanedbávaných situáciách..

Hlavná podstata techniky

Sergei Mikhailovich Bubnovsky osobne vyvinul súbor terapeutických cvičení pre rôzne formy medzistavcovej prietrže, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických patológií..

Táto jedinečná technika pochádza z traumy po chrbát lekára, keď podľa odborníkov čakal na zdravotné postihnutie a neexistovali žiadne záruky úplného uzdravenia..

Sergei Mikhailovich zhromaždil a študoval mnohoročné skúsenosti svetových odborníkov, všetky druhy praktík a potom ich kombinoval a prispôsoboval individuálnym charakteristikám každého pacienta.

Profesor dokázal rozvinúť cvičenia tak, aby čo najviac zahŕňali všetky vnútorné rezervy tela a bez pomoci prispievali k zlepšeniu pohody.

Táto technika pozostáva z nasledujúcich zásad:

 1. Kompletná svalová relaxácia. To umožňuje zmierniť zápal, opuch a eliminovať štípanie nervov, ktoré spôsobuje silnú bolesť.
 2. Štúdium všetkých svalov, najmä svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na každodennom živote. To urýchľuje krvný obeh a metabolizmus v poškodených oblastiach chrbta..
 3. Natiahnutie svalov a chrbtice. Svaly sa stávajú pružnejšími a zachovávajú si svoj výkon dlhšie. Chrbát sa postupne narovnáva a vysídlené stavce padajú na svoje miesto. Strečing zlepšuje mobilitu a kvalitu života.
 4. Posilnenie svalového rámu. Komplex cvičení zahŕňa svaly brucha, chrbta a panvy a paralelne s tým sa vypracujú nohy a paže..
 5. Nedostatok liekov. Bolesť sa zmierňuje fyzickou aktivitou. Po prvom sedení sa pacienti cítia lepšie.

Terapeutickú liečbu je potrebné začať hĺbkovým a komplexným vyšetrením. Pomáha pri presnej diagnóze, pri identifikácii skutočného miesta prietrže, zanedbávaní a štádia choroby, ako aj pri určovaní individuálnych charakteristík tela.

Vďaka takému komplexnému vyšetreniu si môžete zostaviť správny školiaci program, jeho trvanie a intenzitu.

Pravidelné cvičenie podľa Bubnovského techniky pomáha zbaviť sa všetkých nepríjemných príznakov, vedie k úplnému uzdraveniu bez vonkajšieho zásahu..

Chrbtica sa vyrovnáva s každou novou aktivitou, disky padajú na svoje miesto, prietrž sa postupne zmenšuje a potom úplne zmizne.

kontraindikácie

Napriek tak sľubnému výsledku nie sú cvičenia Bubnovského techniky ani zďaleka vhodné pre každého. Sú zakázané pri mnohých patológiách a chorobách:

 1. Prvou kontraindikáciou sú onkologické choroby, najmä ak metastázy už prešli do oblasti stavovcov.
 2. Druhá - nemôžete začať vykonávať cvičenia v skorých štádiách zotavenia po operácii.
 3. Tretia kontraindikácia - nemôžete použiť Bubnovského metódu v stave pred infarktom. To isté možno povedať o nestabilnej angíne pectoris..
 4. Štvrtá - hypertenzná kríza. To sa týka aj porúch krvného obehu v mozgu, ale iba v akútnej forme.

Osobitne sa odporúča uchýliť sa k technike Bubnovsky v prípadoch, keď už bola vykonaná operácia na odstránenie kýly. Pri jednoduchých cvičeniach bude rehabilitačné obdobie oveľa kratšie..

Ale ako liečiť spinálnu prietrž podľa Bubnovského, ak má pacient prietrž? Samotný lekár odporúča priebeh kinezoterapie na simulátoroch určených na tento účel, ktoré sú špeciálne navrhnuté pre túto gymnastiku..

Takéto cvičenia pomôžu rýchlo eliminovať bolesť a ďalšie nepríjemné príznaky, obnoviť predchádzajúce schopnosti pohybu kĺbov, eliminovať kŕče svalov a zlepšovať tonus svalov..

Všetky triedy sú vyvinuté individuálne pre každého pacienta, existuje však cvičenie, ktoré je vhodné pre takmer každú osobu.

Pravidlá vykonávania cvičebnej terapie

Je lepšie vykonávať terapeutický komplex cvičení s inštruktorom, ale môžete to urobiť aj sami doma.

Aby Bubnovského gymnastika pre chrbticu s kýlou bedrovej chrbtice priniesla maximálny úžitok, je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Zaťaženia je potrebné postupne zvyšovať.
 2. Počas nabíjania sa vyhnite akútnej bolesti..
 3. Nevykonávajte krútiace cvičenia, skoky, beh.
 4. Vyvarujte sa náhlym pohybom.
 5. Liečebný komplex je rozdelený na časti a vykonávaný postupne.
 6. Vykonajte viac sád za jeden deň.
 7. Neočakávajte okamžité výsledky..

Medzistavcové prietrže

Metodika profesora Bubnovského alebo kinezoterapia pozostáva z mnohých univerzálnych cvičení zameraných na celú tlač a chrbticu. Tieto cvičenia sú druhom základných komplexných cvičení, ale môžete do nich pridať jednotlivé cvičenia, aby ste si vypracovali konkrétne oblasti tela..

Všetky cvičenia sa musia vykonávať opatrne a hladko. Je vhodné vyhnúť sa trhaniu, prudkým pohybom a rýchlemu tempu. Ak pociťujete bolesť, musíte cvičenia zastaviť.

Môžete sa k nim vrátiť neskôr a v prípade opakovaného výskytu bolesti by sa cvičenie malo vylúčiť. Každé cvičenie by malo priniesť pocit pohodlia, cieľom gymnastiky je práve to..

Vaše zdravie závisí od toho, ako sa cvičenia vykonávajú. Vyberte amplitúdu a tempo pohybu na základe vašej fyzickej kondície.

Nespechajte, zvyšujte intenzitu postupne, pretože nadmerná fyzická aktivita môže poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita vášho tela a cvičenia sa budú poskytovať čoraz ľahšie..

Základné cvičenia:

 1. "Mačka". Postavte sa na všetky štyri, udržujte chrbát stabilný a uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchnite. Pri výdychu sa pokúste čo najviac zaokrúhliť chrbát a niekoľko sekúnd vydržať. Vráťte sa do východiskovej polohy, znova vdychujte. Potom pri výdychu ohnite chrbát čo najviac. Hore a dole sa počíta ako jedenkrát, celkovo je potrebné vykonať až 20-krát.
 2. Zadok chôdze. Posaďte sa na podlahu, chrbát a nohy rovno, ruky držte blízko hrude. Pomocou svalov zadku je potrebné ísť o meter ďalej a potom sa vrátiť. Vykonajte toto cvičenie až 10-krát..
 3. "Bicykel". Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe a držte ruky po tele. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonávajte pohyby simulujúce cyklistiku. Cvičenie trvá približne jednu minútu..
 4. Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavu, lakte dopredu, ohnite nohy na kolená. Keď nadýchnete, zdvihnite pravú ohnutú nohu a jemne si odtrhnite lopatky z podlahy, pokúste sa nohami dosiahnuť lakte. Pri výdychu položte narovnanú nohu a plecia na zem. Keď vdychujete, opäť zdvihnite lopatky a pravú pravú nohu a pokúste sa nohami dotknúť lakťov. Opakujte s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (rovná a ohnutá noha sa počíta ako 1 opakovanie). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.
 5. Ľahnite si na chrbát, ohnite si kolená, položte nohy bližšie k zadkom a uchopte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do maximálnej výšky a ohýbajte chrbát. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.
 6. Ľahnite si na brucho, ruky sa narovnajte a natiahnite pred seba. Nadýchnite sa, pri výdychu, odtrhnite hrudník a pravú ruku z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Pri výdychu opakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte toto cvičenie na každej strane 8-krát.
 7. Ľahnite si na brucho, natiahnite pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Vykonajte cvičenie hladko, bez trhania. Pri zdvíhaní v najvyššom bode sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie osemkrát.
 8. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky. Vykonajte plynulý a pomalý náklon vpred a pokúste sa dlaňami dosiahnuť podlahu. V dolnom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa tlačiť žalúdok a hruď na nohy. Opakujte cvičenie 10-krát.

Cvičenie na zmiernenie bolesti chrbta

 1. Relaxácia, ohýbanie. Pomocou metódy Bubnovsky sa môžete naučiť, ako ľahko uvoľniť svoje chrbtové svaly. Ak to chcete urobiť, musíte stáť s oporou na kolenách a dlaniach. Pomaly ohnite chrbát pri výdychu a pri vdychovaní pomaly ohnite chrbát k druhej strane. Dôležité: Tento pohyb je zakázaný náhle. Odporúča sa opakovať asi 20-krát.
 2. Natiahnutie svalov. V prípade bolesti v bedrovej oblasti sa odporúča napnúť svaly chrbta, vďaka čomu bude možné obnoviť pôvodné miesto stavcov a diskov. V tomto prípade je potrebné opäť sa opierať o ruky a kolená. Potom si vezmite pravú nohu späť a pomaly si sadnite na ľavú nohu. Ak je to možné, musíte ľavú nohu ťahať čo najviac, ale snažte sa sedieť čo najnižšie. Vykonajte toto cvičenie 20-krát na každej nohe. Pomôže to nielen pri napínaní nôh, ale má tiež dobrý vplyv na spodnú časť chrbta. Je zakázané robiť akékoľvek šklbnutia, aby sa zabránilo silnej bolesti..
 3. Svahy. Opäť sa postavte na dlane a kolená. Pokúste sa napnúť svoje telo čo najviac dopredu. Súčasne je zakázané ohýbať chrbát v bedrovej oblasti, aby sa udržala rovnováha, budete musieť namáhať..
 4. Strečing pre zadné svaly. V prípade silnej bolesti chrbta sa odporúča vykonať ďalšie cvičenie na napnutie chrbta. Postavte sa na všetky štyri, ale keď vydýchate, zložte celé svoje telo, lakte ohýbajte ruky. V dôsledku toho by sa telo malo nakláňať čo najbližšie k podlahe. Je lepšie narovnať ruky a sedieť na pätách. V tejto polohe sú miechové svaly napnuté a bolesť chrbta je viditeľná. Odporúča sa 6 opakovaní.
 5. Lis je ďalším dôležitým cvikom bedrovej chrbtice. Ležiaci na chrbte, mierne pokrčte kolená s rukami za hlavou. Keď vydýchate, zdvihnite svoje telo a skúste sa lakte dotknúť kolien. Tento pohyb opakujte čo najviac, až kým ucítite slabý pocit pálenia vo svaloch. Postupne sa musí zvyšovať záťaž a bolesť zmizne. Aby sa dosiahol väčší účinok na bedrovú chrbticu, musí sa pod ňu umiestniť sada ľadu.
 6. Polovičný most predstavuje účinné cvičenie lumbosakrálnej chrbtice. Ľahnite si na chrbát a dajte ruky po tele. Pri výdychu zdvihnite panvu a vytiahnite ju čo najvyššie. Výsledná hodnota sa podobá polo mostu. Po vdýchnutí vráťte panvu. Je potrebných 30 opakovaní.

Cervikálna hernia

 1. Posaďte sa na stoličku, držte chrbát rovno a uvoľnene. Zdvihnite svoje plecia, ako keby siahali za uši, a potom sa s trochou úsilia vráťte do východiskovej polohy. Takéto cvičenie je vynikajúcim cvičením, ktoré pripravuje krčnú chrbticu na fyzickú aktivitu. Spustenie vyžaduje 8 opakovaní.
 2. Sedieť na stoličke s chrbtom rovno a krk uvoľnený, tvár by sa mala tešiť. Vykonajte 8 odbočiek doprava, akoby ste sa pozerali za chrbát, a toľko podobných odbočiek doľava. Vykonajte cvičenie jemne a hladko..
 3. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Vykonajte 8 naklonení hlavy k ľavému ramenu a 8 naklonení doprava. V tomto prípade nie je možné ramená zdvíhať, ale je lepšie natiahnuť krk.
 4. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Nakloňte hlavu dopredu 8-krát, pričom sa snažíte dosiahnuť bradu až k hrudníku. Cvičte pomaly a opatrne napnite krk.
 5. Sedieť na stoličke s chrbtom rovno a krk uvoľnený. Nakloňte hlavu 8-krát dozadu. V tomto prípade je dôležité bradu vytiahnuť v najnižšom bode, akoby sa snažil dosiahnuť strop.
 6. Držte chrbát rovno a uvoľnite si krk. Vytiahnite si bradu a krk dopredu a potom hlavu nakloňte doprava (siahnite uchom k stropu). Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte podobné cvičenie s ľavou stranou. Beží na každej strane 8 krát.
 7. Polovičky zákruty. Otočte hlavu doprava, natiahnite bradu a krk dopredu, v tejto polohe vykonajte pol otáčky doľava. Cvičenie zopakujte s druhou stranou. Beží na každej strane 8 krát.
 8. Most. Toto cvičenie napína celú chrbát vrátane krčnej chrbtice. Ak to urobíte, udržujte krk úplne uvoľnený. Po zvládnutí obyčajného mosta a získaní určitej flexibility môžete prejsť k zložitejšej verzii - mostu na hlave. Urobíte to tak, že si budete kľačať nadol, ohýbať sa rukami a sklopiť temeno hlavy k podlahe. Udržujte svoj krk uvoľnený. V tejto polohe sa môžete mierne pohybovať dozadu a dopredu. Určite vykonajte toto cvičenie mimoriadne opatrne, nie je určené pre začiatočníkov!

Poznámka! Pri vykonávaní vyššie uvedených cvičení musí byť krk úplne uvoľnený, pretože to môže zaručiť správne vykonanie.

V tomto stave sa krčná chrbtica dokonale roztiahne, prietrž sa zníži a disky padnú na svoje miesto. Ak túto požiadavku nesplníte, existuje veľké riziko, že môžete poškodiť svoje zdravie.

Je potrebné poznamenať, že pohoda pacienta, a to aj v najzávažnejšom stave, sa zlepší, preto technika vyvinutá Dr. Bubnovským pomôže zabrániť chirurgickému zákroku..

Aby ste však dosiahli tento výsledok, budete musieť neustále vykonávať cvičenia a nikdy ich nezanedbávať.

Bubnovsky cvičí herniu krčnej chrbtice

Tieto materiály vás budú zaujímať:

Podobné články:

 1. Cvičenie kĺbov podľa Bubnovskyho bolesti v chrbte a kĺboch ​​je jav, ktorý...
 2. Trakcia chrbtice doma: Trakcia chrbtice sa zvyčajne vykonáva v nemocničnom prostredí. Avšak, v jednoduchom...
 3. Liečba chrbta a chrbtice doma Muskuloskeletálny systém je komplexný, veľký systém, ktorého liečba je náročná...

Miechová kýla desí mnoho pacientov, ktorí po nej potrebujú chirurgický zákrok a dlhú rehabilitáciu. V niektorých prípadoch sa chirurgickému zákroku nedá vyhnúť, ale tento problém sa často dá vyriešiť menej radikálnymi metódami. Terapeutická gymnastika je účinná a jednoduchá forma liečby. Teraz existuje veľa spôsobov cvičenia terapie prietrže chrbtice. Liečebná metóda podľa S. M. Bubnovského, ktorá vykazuje pozitívne výsledky aj v pokročilom štádiu ochorenia, je obzvlášť populárna u pacientov..

Terapeutický komplex cvičení pre všetky typy medzistavcových prietrží, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických problémov, osobne vyvinul Sergei Michajilovič Bubnovský. Unikátna technika pochádza z vážneho zranenia chrbta lekára, keď lekári predpovedali jeho zdravotné postihnutie a nemohli sľúbiť úplné uzdravenie..

Bubnovsky zhromažďoval a študoval dlhodobé znalosti svetových expertov, rôzne praktiky, potom ich kombinoval a prispôsoboval ich individuálnym potrebám každého pacienta. Lekár navrhol cvičenia tak, aby maximálne využívali všetky vnútorné rezervy tela a prispievali k zlepšovaniu pohody bez vonkajšej pomoci..

Táto technika je založená na niekoľkých zásadách:

  Kompletná svalová relaxácia. Pomáha to zmierniť opuch, zápal a štípanie nervových zakončení, ktoré spôsobuje silnú bolesť. Štúdium absolútne všetkých svalov tela, najmä tých, ktoré často nepracujú v každodennom živote. To urýchľuje metabolizmus a krvný obeh v postihnutých oblastiach chrbta. Natiahnutie chrbtice a svalov. Svaly sa stanú pružnými a dlhodobo si zachovávajú mladosť. Chrbtica sa narovnáva, posúvané stavce postupne padajú na svoje miesto. Natiahnutie môže zlepšiť mobilitu a kvalitu života pacienta. Posilnenie svalového rámu. Cvičenia zahŕňajú svaly chrbta, brucha a panvy a súčasne sa vypracujú ruky a nohy. Nedostatok liekov. Syndróm bolesti sa zmierňuje fyzickou námahou. Pacienti si všimli zlepšenia vo svojich prvých triedach.

Liečebná terapia sa začína komplexným a dôkladným vyšetrením. Umožňuje vám stanoviť diagnózu, určiť presnú polohu prietrže, štádium a zanedbanie choroby, ako aj identifikovať jednotlivé charakteristiky tela. Pomôže to správne vypracovať vzdelávací program, jeho intenzitu a trvanie..

Pravidelné triedy podľa Bubnovského techniky pomáhajú zbaviť sa všetkých nepríjemných symptómov a vedú k úplnému uzdraveniu bez zásahu zvonka. Pri každej lekcii je chrbtica vyrovnaná, disky padajú na svoje miesto, prietrž postupne klesá a potom úplne zmizne.

Prečítajte si tiež článok: 7 techník preťahovania chrbtice s kýlou doma.

Medzistavcové prietrže

Technika Dr. Bubnovského alebo kinezoterapia zahŕňa mnoho univerzálnych cvičení zameraných na celú chrbticu a tlač. Sú akýmsi základom pre súbor tried, do ktorých je možné pridať jednotlivé cvičenia na vypracovanie konkrétnych zón.

Všetky cvičenia sa musia vykonávať hladko a presne. Vyhýbajte sa trhavým pohybom, trhnutiu a príliš rýchlemu tempu. Výskyt bolesti znamená zastavenie cvičenia. Môžete sa k nej pokúsiť vrátiť neskôr a pri opakovanom výskyte bolesti ju úplne vylúčiť. V každom cvičení sa musíte cítiť dobre, gymnastika je zameraná práve na to.

Dodržiavajte správnu implementáciu, od toho závisí aj váš zdravotný stav. Vyberte si tempo a amplitúdu pohybov sami, na základe fyzickej zdatnosti. Nenúťte, zvyšujte intenzitu postupne, inak môže fyzická aktivita poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita tela a cvičenia sa budú vykonávať ľahko..

Súbor základných cvičení:

"Mačka". Zadná poloha na všetkých štyroch stranách je chrbát rovný a úplne uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchneme, keď vydýchame, čo najviac zakrivíme chrbát a niekoľko sekúnd zotrváme. Vrátime sa do východiskovej polohy, nadýchneme sa. Potom, keď vydýchate, ohnite chrbát nadol. Počítame hore a dole naraz, všetko treba urobiť 10 až 20-krát. Zadok chôdze. Sadnite si na zem, nohy a chrbát rovno, ruky môžete držať v blízkosti hrude. Pomocou gluteálnych svalov choďte asi meter dopredu a potom sa vráťte. Opakovania tam a späť by sa mali vykonávať 8 až 10 krát. "Bicykel". Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ruky pozdĺž tela. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonajte pohyb, akoby šliapali na pedále. Trvanie cvičenia je približne 1 minúta alebo do únavy nohy.

4 Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavou, lakte smerujúce dopredu, nohy ohnuté v kolenách. Pri inšpirácii zodvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a jemne odtrhnite lopatky z podlahy a snažte sa chodidlami dosiahnuť lakte. Na výdych položte ramená a narovnanú nohu k podlahe. Po inšpirácii opäť zdvihnite pravú pravú nohu a lopatky, pokúste sa chodidlami dotknúť lakťov. Potom opakujte to isté s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (počty ohnutých a rovných nôh v jednom opakovaní). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.

Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, chodte bližšie k zadkom, chyťte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do najvyššej možnej výšky a ohýbajte chrbát (ak nemôžete okamžite uchopiť členky, môžete umiestniť nohy ďalej od zadku a tiež vykonávať ohyby chrbta, elasticita sa časom zvýši). Vykonajte 8 - 10 opakovaní.

6 Ľahnite si na brucho, narovnajte ruky a natiahnite sa pred seba. Ak chcete nadýchnuť, vydýchnuť odtrhnúť pravú ruku a hruď z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Potom, keď vydýchate, zopakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte 8-krát na každom ramene.

Ľahnite si na brucho, natiahnite si pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. V najvyššom bode počas vzostupu sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie 8 - 10 krát.

8 Naklonenie do strán. Postavte rovno a šírka ramien od seba. V odľahčenej verzii ramena v páse je ťažšie roztiahnuť ruky do strán pozdĺž línie pleca. Po inšpirácii sa nakloňte doprava, bez toho, aby ste sa ohýbali chrbtom, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Potom sa nadýchnite a nakloňte sa doľava. Beží 10-krát na každej strane.

9 Nakloní sa dopredu. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky (pomôže vám to udržať chrbát rovno). Vykonajte pomalý a plynulý ohyb vpred, pokúste sa dostať ruky na zem. V najnižšom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa pritlačiť hruď a žalúdok na nohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

10 vychýlenie späť. Postaviť sa priamo, nohy k sebe, ruky zdvihnúť a dlane sa spojiť (ako počas modlitby). Jemne sa začnite ohýbať v chrbte a pár sekúnd vydržte v dolnom bode. Potom sa rovnako hladko vrátite do pôvodnej polohy. Počas cvičenia môžete pociťovať mierne závraty, vyžaduje si to aj udržiavanie rovnováhy. Pre začiatočníkov je lepšie robiť takéto prehýbanie, kľačanie. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

11 most. Toto cvičenie pravidelne začleňujte do svojich tréningov. Vykonajte to z náchylnej polohy, ohnite sa do najvyššej možnej výšky pre seba, skúste narovnať ruky. Cvičenie zopakujte asi 5-krát počas oneskorenia vychýlenia na niekoľko sekúnd.

Toto video obsahuje celú škálu cvičení podľa metódy Dr. Bubnovského. Zameriavajú sa na vypracovanie chrbta, ako aj na posilnenie celého tela.

Gymnastika bedrovej chrbtice

V komplexe cvikov na kýlu bedrovej chrbtice sa k základni pridávajú cviky zamerané na ďalšie štúdium dolnej časti chrbta, dolnej časti chrbta a zadku.

Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená. Hlava a telo sú pevne pritlačené k podlahe, ruky za hlavou, lakte smerujú k stropu. Počas nadýchania zdvihnite ohnuté nohy a pri výdychu sa pokúste dotknúť lakťov a vráťte sa do východiskovej polohy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. Spracováva sa dolný lis a dolná časť chrbta sa napína. Opakujte 10 krát. Ľahnite si na brucho, roztiahnite nohy a mierne roztiahnite, položte ruky pod bradu, nadýchnite sa. Na výdychu odtrhnite nohy 15 až 20 cm od podlahy (neohýbajte nohy). Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje bedrové a zadok. Beží 10-krát. Ľahnite si na brucho, nohy rovno, ruky natiahnuté pred vami, nadýchnite sa. Na výdychu súčasne odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy, tiež do výšky 15 - 20 cm, pri vdýchnutí sa vrátia do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

Ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, dajte ruky po tele, na hrudník alebo za hlavu (bude to pohodlnejšie, ruky sa nezúčastňujú cvičenia), nadýchnite sa. Na výdychu mierne nadvihnite panvu, neohýbajte nohy, otočte ju doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy, potom znova vydýchnite a cvičenie zopakujte doľava. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.

Recenzie po článku

Prijímame predobjednávky.

Zadok chôdze. Sadnite si na podlahu, narovnajte si chrbát, nohy rovno. Bez pomoci rúk, choďte dopredu na zadok meter a potom sa vráťte. Vykonajte 8 opakovaní. Komplikovaná chôdza po zadku. V tomto uskutočnení je potrebné počas „chôdze“ odtrhnúť nohy od podlahy o 10 - 20 cm. Cvičenie efektívnejšie posilňuje zadok a dolnú časť chrbta. Malo by sa to vykonať po úplnom rozvoji predchádzajúcej možnosti. Opakujte 6 až 8 krát. Sadnite si na podlahu, chrbát je vyrovnaný a uvoľnený, položte ruky za telo, budú slúžiť ako opora. Po inšpirácii potiahnite pravú nohu ohnutú v kolene k hrudníku, pri výdychu sa vráťte do pôvodnej polohy. Pri nasledujúcom nádychu potiahnite pravú nohu priamo k hrudníku, za dych späť. Potom cvičenie zopakujte ľavou nohou. V takom prípade sa neohýbajte chrbtom, bez trhania, skúste napnúť nohu k telu čo najviac. Vykonajte 8 opakovaní (ohnutá a rovná noha - 1 krát) pre každú nohu. Kliešte na kolenách (vhodné pre ľudí s akoukoľvek fyzickou zdatnosťou). Zamerajte sa na dlane a kolená, ruky rovno, odtrhnite päty z podlahy. Chrbát musí byť rovný, nedvíhajte panvu. Vykonajte 8 až 10 push upov. Štartovacia poloha, kľaknutie, chrbát nie je priamo napnutý, ruky zdvihnuté a spojené dlane, zhlboka sa nadýchnite. Pri výdychu sa pomaly ohýbajte čo najviac dozadu. Potom ramená spustite cez boky a uchopte členky s nimi, bez toho, aby ste sa museli zastaviť. Tým sa dodatočne napínajú bedrové a štvorhlavé svaly nôh. Cvičenie ukončíte 6 až 8 krát. kľačiaci Aby ste predišli bolesti a odieraniu, používajte chrániče kolien alebo obalte kolená elastickým obväzom. Prechádzajte sa po miestnosti v tejto polohe po dobu 5 až 10 minút, pri zachovaní priemerného tempa.

Prečítajte si tiež článok: Komplex pre lumbálnu prietrž od spoločnosti Makeev.

Súbor cvičení na kýlu krčnej chrbtice Posaďte sa na stoličku, chrbát je plochý a uvoľnený. Zdvihnite svoje plecia, akoby siahali za vaše uši, potom ich s trochou úsilia vyhoďte do pôvodnej polohy. Toto cvičenie slúži ako rozcvička, ktorá pripravuje krčnú chrbticu na fyzickú aktivitu. Vykonajte 8 opakovaní. Sedieť na stoličke, chrbát je rovný, krk je uvoľnený, tvár sa teší. Vykonajte 8 odbočiek doprava (akoby ste sa pozerali cez rameno) a 8 podobných odbočiek doľava. Cvičte, aby ste hrali jemne a hladko. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 naklonení hlavy k pravému ramenu a 8 naklonení doľava. V takom prípade nezdvíhajte ramená, musíte si natiahnuť krk. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 naklonení hlavy dopredu, mali by ste si bradu natiahnuť na hruď. Cvičte pomaly, opatrne napnite krk. Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vykonajte 8 sklonov hlavy dozadu, zatiaľ čo v dolnom bode je brada vytiahnutá nahor (akoby siahala po strop). Chrbát je rovný, krk je uvoľnený. Vytiahnite krk a bradu dopredu a potom sklopte hlavu doprava (ucho musíte natiahnuť až po strop). Vráťte sa do východiskovej polohy a zopakujte cvičenie na ľavej strane. Beh 8-krát v každom smere. Polovičky zákruty. Otočte hlavu doprava, roztiahnite krk a bradu dopredu, v tejto polohe vykonajte pol otáčky doľava. Potom cvičenie zopakujte opačným spôsobom. Beh 8-krát v každom smere. Most. Cvičenie napína celú chrbát vrátane krčnej chrbtice. Pri tom držte krk uvoľnený. Po vývoji obyčajného mosta a získaní určitej flexibility môžete prejsť ku komplikovanej možnosti - mostu na hlave. Musíte si kľaknúť, ruky ohnuté dozadu a sklopiť temeno hlavy k podlahe. Udržujte svoj krk uvoľnený. V tejto polohe sa môžete mierne pohybovať dozadu a dopredu. Cvičenie vykonávajte veľmi opatrne, nie je určené pre začiatočníkov!

K vyššie uvedeným cvičeniam krčnej chrbtice môžete pridať akýkoľvek základ pre efektívne štúdium celého tela.

Počas výkonu všetkých cvičení by mal byť krk uvoľnený, čo zaisťuje správnosť ich výkonu. V tomto stave sa krčná chrbtica roztiahne, disky sa vymenia a prietrž sa zníži. V opačnom prípade môžete len ublížiť.

Vo videu sám autor ukazuje svoju techniku ​​na pacientovi.

Triedy podľa metodiky Dr. Bubnovského musia začínať adaptívnou gymnastikou. Zahŕňa ľahké cvičenia na základnej úrovni, ktoré postupne pripravujú telo na vážnejšie stresy. Napriek svojej jednoduchosti adaptívne cvičenia zmierňujú bolesť a zápal z oblastí chrbtice postihnutých prietržom.

Príklady cvičení:

Postavte sa rovno, nohy od seba do šírky ramien, ruky za hlavou. Zdvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a ľavým lakťom dosiahnite pravé koleno. Potom vykonajte cvičenie ľavou nohou a pravou rukou. Rozvíja pružnosť celého tela a zrýchľuje krvný obeh. Opakujte 10 - 15 krát v každom smere.

Chôdza na všetkých štyroch. Choďte na všetky štyri a chodte po miestnosti v ľubovoľnom smere počas 10 minút.

2 Cvičte na tlač a napnite chrbticu. Ľahnite si na chrbát, stlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ohnite nohy na kolenách, ruky za hlavu. Nadvihnite telo bez trhania a snažte sa natiahnuť lakte po kolená. Na zmiernenie primárnej bolesti je možné pod spodnú časť chrbta umiestniť studený obklad. Vykonajte cvičenie 10-krát.

Svahy. Šírka ramien je od seba vzdialená, chrbát je rovný. Vykonajte 10 sklonu doprava, 10 sklonu doľava a 10 sklonu vpred. Boky by mali zostať nehybné.

Kolená, nohy spolu. Pomaly spustite a posaďte sa na podpätky. Cvičenie napína všetky základné svaly bokov. V tejto polohe by ste mali sedieť niekoľko minút.

5 Ľahnite si na chrbát a dolnú časť chrbta zatlačte na podlahu. Zdvihnite pravú pravú nohu a uchopte nohu rukami. Pritiahnite nohu k sebe a pokúste sa ju pritlačiť na hruď. Potiahnutím prsta roztiahnite lýtkové svaly. Cvičenie zopakujte ľavou nohou. Vykonajte 10-krát na každej nohe v koncovom bode natiahnutia na niekoľko sekúnd.

Kliešte na kolenách. Dôraz je kladený na dlane (rovné ruky) a kolená, odtrhnite päty z podlahy. Počas cvičenia držte chrbát rovno, nedvíhajte panvu. Vykonajte 8 - 15 opakovaní na základe vašej fyzickej zdatnosti.

Video ukazuje úžasný súbor cvičení. Bolesť chrbta je už do 15-20 minút od tréningu.

Kinesitherapy, vyvinutá a patentovaná Dr. Bubnovským, je bezpečná a účinná metóda liečby medzistavcových prietrží. Pamätajte, že počas triedy by ste sa mali cítiť uvoľnene. Akútna bolesť signalizuje koniec cvičenia (môžete sa k nemu vrátiť neskôr, keď sa zlepší pružnosť tela). Pred začatím vyučovania je potrebné podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie a koordinovať fyzickú aktivitu s lekárom. Gymnastiku môžete začať po jej schválení..

Úplné zotavenie nastáva pri bežných triedach 3-6 krát denne. Ich trvanie by malo byť 10 - 25 minút v závislosti od počtu tried. Nezabudnite na moderovanie a postupné zvyšovanie zaťaženia.

Kniha „spinálna prietrž nie je veta“

Autor: Doktor lekárskych vied, profesor

Obsah knihy:

❶ Príčiny miechy.

❷ Originálna technika liečby kýly bez chirurgického zákroku.

❸ Ako sa zbaviť bolesti chrbta bez drog a čo robiť s exacerbáciou.

Môžete si kúpiť knihu od autora známej techniky, ktorá tu naozaj pomohla tisícom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ak je konzervatívna liečba neúčinná, vykoná sa chirurgická operácia po dobu 1,5 mesiaca, aby sa odstránila medziobratlová hernia. Pri výbere chirurgického zákroku sa berie do úvahy forma patológie, jej lokalizácia a štádium priebehu.
Bisfosfonáty sú kategóriou liekov, ktoré sa všeobecne považujú za účinné riešenie na pozadí vývoja osteoporózy. Používajú sa tiež na prevenciu zlomenín u žien po menopauze a okrem toho aj za iných okolností a chorôb, ktoré sú sprevádzané deštrukciou kostného tkaniva..
Movalis je najlepší a najúčinnejší z prípravkov meloxikamu. To znamená, že všetky ďalšie lieky obsahujúce meloxikam ako chemickú zlúčeninu sa objavili neskôr a Movalis bol vodcom alebo prvým originálnym liekom spoločnosti Beringer Ingelheim.