loader

Hlavná

Liečba

Cvičenie po operácii medzistavcových platničiek

Medzistavcová hernia je ochorenie chrbtice, vyznačujúce sa premiestnením disku a narušením integrity jeho obalu, najčastejšie je proces lokalizovaný v bedrovej chrbtici. Vedie to ku komplikáciám, kvôli ktorým sa človek podrobuje chirurgickému zákroku. Po operácii bedrovej chrbtice musí človek obnoviť pohybovú aktivitu, ale za týmto účelom by sa mali dodržiavať odporúčania lekára..

Kedy začať triedy

Ochorenie je sprevádzané zakrivením chrbtice, napätím bedrových svalov a ich bolestivosťou, bolesťou bedier, lýtkových svalov, ťažkosťami pri pohybe, zmenami citlivosti nôh (znížená citlivosť, pocit pálenia). Ak uvedené príznaky obťažovali osobu pred operáciou, rehabilitačné obdobie sa zhoršilo, pretože zmeny v osteoartikulárnom a svalovom systéme si tiež vyžadujú použitie súboru opatrení na regeneráciu..

Chirurgia je účinná liečba, ale po nej je potrebná rehabilitácia. Fáza zotavenia zahŕňa povinnú cvičebnú terapiu, dodržiavanie odporúčaní lekára týkajúcich sa režimu práce a odpočinku, výživy. Nálada pacienta ovplyvňuje trvanie tohto obdobia. Sebaobetovanie a disciplína vám pomôžu rýchlo sa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu..

Dĺžka rehabilitácie závisí nielen od individuálnych charakteristík pacienta, ale aj od spôsobu, ktorým bol operovaný. V modernej chirurgii chrbtice sa používa endoskopická chirurgia, mikrodisektómia a odstránenie transplantátu. Každý typ chirurgického zákroku má svoje vlastné charakteristiky, ktoré závisia od stupňa traumy (objem chirurgického zákroku), prítomnosti komplikácií..

endoskopia

Odstránenie endoskopickej hernie je menej traumatická metóda, pri ktorej sa uskutoční malý rez, ktorý minimálne poškodzuje kožu a krvné cievy a vykonáva sa pod vizuálnou alebo rádiologickou kontrolou. K poškodeniu svalov chrbta nedochádza. Chôdza je možná 6-12 hodín po zákroku.

Po operácii je osoba niekoľko dní pod dohľadom lekárov, potom je doma prepustená na následnú starostlivosť. Je schopný starostlivosti o seba, ale triedy cvičebnej terapie sa môžu vykonávať od 3 týždňov. Všetky cvičenia sú vhodné na regeneráciu, takže tréning sa môže robiť doma..

Microdisectomy

Mikrodisektómia je high-tech minimálne invazívna operácia, pri ktorej je prietrž odstránená spolu s medzistavcovým kotúčom. Pretože pri tejto technike dochádza k narezaniu svalov, výtok je možný iba v deň 10 a terapeutické cvičenia sa používajú 1 mesiac po operácii.

Výučbu môžete začať iba pod dohľadom lekára rehabilitačného lekárstva. V dôsledku traumy svalov nie je možné spoľahlivo určiť množstvo porúch, ktoré sa vyskytli u pacienta. Špecialista určí trvanie a závažnosť choroby, až potom poskytne odporúčania pre domácu prípravu.

Odstránenie pokožky

Odstraňovanie tvárou v tvár je najpokrokovejšou metódou liečby založenou na minimálnom invazívnom odstraňovaní prietrže s následným zosilnením chrbtice pomocou titánového skrutkového systému pod röntgenovou kontrolou. K poškodeniu svalov nedochádza, pretože rez neprejde cez ne, používa sa navíjač. Výňatok z nemocnice 3-4 dni po operácii, o niekoľko týždňov už je možné sa zapojiť do fyzioterapie.

Dodatočné posilnenie chrbtice má pozitívny vplyv na obnovenie motorickej aktivity. Osoba sa rýchlo vracia k svojmu obvyklému životnému štýlu, aj keď príznaky choroby pred operáciou boli závažné.

Ciele a ciele cvičebnej terapie po odstránení bedrovej prietrže

Kýla bedrovej chrbtice počas exacerbácie sa prejavuje silnou bolesťou chrbta a nôh, čo často pacienta núti čerpať nemocenskú dovolenku, pretože dokonca aj chôdza je obtiažna a stáva sa neschopným pracovať. Preto je hlavným cieľom fyzickej terapie počas pooperačnej rehabilitácie návrat fyzickej aktivity a schopnosť starostlivosti o seba.

Ciele cvičebnej terapie po operácii vertebrálnej hernie sa realizujú prostredníctvom týchto úloh:

 1. Manažment bolesti.
 2. Obnovenie funkcií chrbtice.
 3. Posilnenie svalového korzetu chrbta, prevencia svalovej atrofie.
 4. Eliminácia svalových kŕčov a iných príznakov choroby, ktoré obmedzujú pohyb.

Cvičebná terapia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je povinným lekárskym opatrením rehabilitačného obdobia. Tréningový program je zostavený individuálne pre každého pacienta. Mali by sa dodržiavať všetky odporúčania lekára, pretože nezávislé zvýšenie záťaže nepovedie k zrýchlenému uzdraveniu, ale ku komplikáciám. Nedostatočný tréning môže spôsobiť svalovú atrofiu a trvalé postihnutie..

Ľahké cvičenie

V počiatočných fázach sa odporúča robiť jednoduché cvičenia. Denné cvičenie ráno vám pomôže pripraviť oslabené svaly na pohyb. Počas vykonávania môže pacient pociťovať miernu bolesť a nepohodlie. Ak sú intenzívne, musíte sa obrátiť na svojho lekára. To môže naznačovať, že záťaž je nadmerná alebo sa vyvinuli pooperačné komplikácie..

Základné cvičenia sú:

 1. Ovisnuté. Vystupoval na stoličke. Kolená sa priblížia, zamerajú sa na chodidlá, chrbát je vzdialený od zadnej časti stoličky po šírku 2 dlane. Vykonajte činnosti: zhlboka sa nadýchnite, ruky natiahnuté dopredu - výdych - položte ruky za chrbát hlavy - pokrčte sa - siahajte po plecia k zadnej časti stoličky. Vykonajte 8 - 10 opakovaní.
 2. Vymknúť Vykonáva sa ležanie na podlahe (pod spodnú časť chrbta je potrebné vložiť valec). Ruky sú zdvihnuté a rovno hore za hlavou. Pri tejto manipulácii je chrbtica napnutá, čo zmierňuje bolesť po operácii. Do 10 opakovaní.
 3. Relaxácia. Vykonáva sa ležiace na podlahe, pod bočné musíte položiť uterák. Ľahnite si na bok, narovnajte si ruku, oviňte ju okolo krku bez ohýbania. Vďaka zmenšeniu a únosu ramena sa svaly chrbtice uvoľnia. Do 10 opakovaní na pravej a ľavej strane.

Toto sú najjednoduchšie cvičenia, preto by sa malo začať so zavádzaním komplexnejších komplexov, keď sa pacient pri implementácii nepociťuje nepohodlie.

Cvičebná terapia po operácii: súprava cvičení pre domácnosť

Po operácii musíte dodržiavať niektoré obmedzenia a podmienky:

 1. Nezdvíhajte náklad viac ako 3 kg počas 2 týždňov.
 2. Neskláňajte sa. Ak pacient niečo spadol na zem, musí objekt zdvihnúť a predtým sa krčil.
 3. Neskočte mesiac po operácii.
 4. Eliminujte dlhodobé statické napätie pri sedení alebo státí.
 5. Vykonajte cvičenia odporúčané lekárom fyzioterapie.

Tento komplex sa vykonáva po návrate z klinického domu, keď pacient už bez problémov vykonáva základné cvičenia. Domáce cvičenia by sa mali vykonávať najmenej 3 krát týždenne počas 5 opakovaní. Po mesiaci, s dobrou toleranciou zaťaženia, sa môže opakovanie zvýšiť na 10-12.

Leg curl

Vykonáva sa ležanie na zemi, nohy ohnuté na kolenné kĺby. Uchopte jednu nohu rukami a pritiahnite ju čo najbližšie k žalúdku, podržte 3-5 sekúnd. Opakujte na druhej strane.

Dvojité zákruty

Vykonáva sa ležanie na zemi, nohy ohnuté na kolenné kĺby. Paže ohnuté, umiestnené blízko hrudníka. Otočte telo, nohy otočte opačným smerom. Vezmite počiatočnú polohu a potom odbočte v opačnom smere. Toto cvičenie zlepšuje napínanie, posilňuje brušné svaly..

Doska naopak

Vykonáva sa ležanie na zemi, šírka ramien od seba, stojace na podlahe, ohnuté na kolenné kĺby. Nadvihnite telo a boky tak, aby ležali v rovnakej rovine a ruky zostali na podlahe. Podržte po dobu 3 sekúnd, potom zaujmite počiatočnú polohu.

mačiatko

Beží na podlahe, stojí na všetkých štyroch. Vykonanie je v súlade s fázami dýchania:

 • vdýchnutie - chrbát stúpa, brada je pritlačená k hrudníku (krk nie je napnutý);
 • výdych - ohnutý v chrbte, zdvíhajúci hlavu.

Toto cvičenie nielen zmierňuje bolesť v dolnej časti chrbta, ale aj v krčnej chrbtici, posilňuje chrbát, robí ho flexibilnejším.

nožnice

Vykonáva sa ležanie na zemi. Zdvihnite nohy o 90 ° a roztiahnite ich od seba, potom ich dajte dokopy. Tento proces môže byť komplikovaný vykonaním krížových pohybov a zmenšením uhla medzi podlahou a nohami - potom sa posilnia svaly lisu. Povolené iba 12 týždňov po chirurgickom zákroku.

Swallow

Vykonáva sa ležanie na bruchu. Zdvihnite telo a opierajte sa o ruky natiahnuté dopredu. Potom položte ruky za hlavu a nadol a natiahnite sa pozdĺž tela. V tejto polohe musíte zastaviť na 10 sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy. Čas oneskorenia sa môže postupne zvyšovať o 1 sekundu (maximum - do 20 sekúnd).

Kombinované cvičenie

Toto cvičenie je komplikovanejšie ako predchádzajúce, nevykonáva sa bez prípravy. Je zaradený do programu fyzioterapeutických cvičení, keď sa pacient prestane sťažovať na bolesť chrbtice. Pri výkone fungujú svaly krku, chrbta, brucha a nôh. To sa deje ležať na chrbte. Ohnite nohy v kolenných kĺboch, zdvihnite telo a držte ich za ruky. Zastavte na 8 sekúnd, potom si narovnajte nohy a vráťte sa do východiskovej polohy.

kopy

Toto cvičenie posilňuje nielen svaly chrbta, ale aj boky a zadok. Vykonáva sa státie na všetkých štyroch, 1 rovná noha sa musí odobrať a zdvihnúť, urobiť max. 8-10. Opakujte na druhej strane.

Chirurgia je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby medzistavcovej prietrže. Proces rehabilitácie však nie je o nič menej dôležitý ako samotná operácia. Obdobie zotavenia po operácii znamená aktívnu účasť pacienta. Triedy cvičebnej terapie patria medzi metódy liečby a rehabilitácie, ktoré vám umožňujú návrat do práce. Na zvýšenie účinnosti liečby sa pacientovi predpisujú chondroprotektory (lieky na obnovu chrupavkových štruktúr) najmenej dvakrát ročne..

Cvičenie po zákroku na chrbtici: výhody, odporúčaný komplex

Operácia miechy je extrémnym meradlom liečby patológií chrbtice. Vykonávajú sa, keď je to absolútne nevyhnutné, keď konzervatívne metódy liečby nie sú účinné a pacient trpí silnou bolesťou, nemôže sa hýbať. Príčinou tohto stavu je často medziobratlová kýla alebo poškodenie miechy. Metódy chirurgického zákroku sú individuálne a závisia od stavu pacienta a závažnosti ochorenia. Dôležitým článkom procesu regenerácie je cvičebná terapia po operácii chrbtice.

Telesná výchova je zameraná na obnovenie pohyblivosti chrbtice, posilnenie svalov chrbta. Komplex je vyvíjaný lekárom fyzioterapie individuálne pre každého pacienta. V závislosti od chrbtice, kde bola operácia vykonaná (hrudník, krčka maternice, dolná časť chrbta), lekár vyberie vhodné cviky.

Po operácii chrbtice obsahuje cvičebná terapia súbor cvičení určených na obnovu špecifickej oblasti chrbtice, ktorá prešla chirurgickým zákrokom a je nevyhnutnou súčasťou rehabilitácie..

Ciele a ciele rehabilitácie po operácii chrbtice

Po operácii sa pacient zlepší, pretože silná bolesť zmizne, ale pred úplným uzdravením musíte ísť dlhou rehabilitačnou cestou. Jeho trvanie sa pohybuje od jedného mesiaca do jedného roka, v závislosti od zložitosti chirurgického zákroku. Toto obdobie vyžaduje, aby pacient starostlivo a systematicky plnil všetky lekárske predpisy. Iba takýmto tandemom bude prognóza ochorenia pozitívna a riziko relapsu sa výrazne zníži. Rehabilitácia zahŕňa nasledujúce úlohy:

 • stabilizácia pacienta;
 • odstrániť obmedzenia mobility;
 • obnovenie normálneho fungovania chrbtice;
 • úplné odstránenie zápalového procesu a bolesti v chrbtici;
 • zrušenie obmedzenia fyzickej aktivity.

Účelom rehabilitácie je obnoviť motorickú funkciu po operácii chrbtice, úplne zmierniť bolesť, posilniť svaly chrbta a zabrániť recidíve choroby. V prvom období po operácii je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku. Jeho trvanie závisí od typu chirurgického zákroku a pohybuje sa od 3 do 7 dní.

Po spondylolistéze, chirurgii na obnovenie vysídlených stavcov, je predpísané dlhšie obmedzenie pohybu (až 2 mesiace). Po manipulácii je pacient položený na sadrovec, ktorý je v priebehu času nahradený odnímateľnou kožou z pneumatiky. Počas rehabilitačného obdobia leží pacient na špeciálne vybavenom lôžku..

Po operácii na korekciu skoliózy je pacient prevedený na jednotku intenzívnej starostlivosti a iba tretí deň - zvyčajne. V prvých dvoch týždňoch je pacientovi predpísaný prísny odpočinok na lôžku a po uplynutí tejto doby sa môže trochu chodiť. Po celú dobu rehabilitácie je predpísaný korzet, ktorý obmedzuje pohyb, vykonáva prechádzky, postupne zvyšuje vzdialenosť.

Zásady rehabilitácie

Obdobie zotavenia po operácii obsahuje súbor opatrení, ktoré každý pacient prijíma na ceste k uzdraveniu:

 • konzultácie neurológa, chirurga, rehabilitológa (iných lekárov podľa indikácie);
 • lieková terapia (lieky zo skupiny NSAID, anestetiká);
 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • odpočívať v sanatóriu.

Toto je jediný súbor odporúčaní, ktoré musíte dodržať, aby sa po operácii zotavili rýchlejšie.

Počiatočné obdobie

Prvých 14 dní po operácii na chrbtici sa nazýva skoré obdobie. Vyznačuje sa:

 • hojenie chirurgického švu;
 • obnovenie citlivosti končatín;
 • zníženie bolesti.

Pacient je predpísaný na nosenie špeciálneho korzetu, ktorý sa odporúča používať v iných obdobiach rehabilitácie. Obmedzuje ostré pohyby, udržuje stavce v stabilnom stave a zabraňuje ich posunutiu. Pacientovi sú tiež predpísané lieky (NSAID, lieky proti bolesti, sedatíva) a cvičebná terapia.

Gymnastika sa vykonáva starostlivo za prítomnosti inštruktora. Neskôr neurológ skúma pacienta, určuje citlivosť končatín, predpisuje MRI. Na základe svojich výsledkov rozhoduje o prechode do ďalšej fázy obnovy..

Neskoré obdobie

Toto obdobie sa začína okamihom, keď je pacient prepustený z domu. Trvá od 3 mesiacov do 6 mesiacov. Lekár poskytuje pacientovi rady, ako sa správať doma, čo musí urobiť. Zabráni sa tým opätovnému výskytu choroby. Hlavná vec, ktorú počas tohto obdobia nemôžete urobiť, je sedieť. Pacientovi sa ponúka súbor cvičení vyvinutých inštruktorom LFK, ktorý je zameraný na posilnenie chrbtových svalov, zlepšenie krvného obehu v mieste poškodenia, čo prispieva k rýchlej obnove tkanív.

Nabíjanie sa musí vykonávať systematicky a následne sa stáva neoddeliteľnou súčasťou prevencie recidívy choroby. Pacienti vykonávajú takúto gymnastiku na celý život. Nemôžete zostať dlho na nohách. Každú a pol hodiny si musíte oddýchnuť od chrbtice (ležať 20-25 minút).

Odložené obdobie

Odborníci sa domnievajú, že po operácii chrbtice zotavenie trvá celý život. To platí najmä pre bedrové zásahy. Vykonávanie cvičení špeciálne vybraných pre pacientov po operácii chrbtice bedrovej chrbtice musíte neustále. Posilňuje bedrové svaly, bráni posunu stavcov a objaveniu sa výčnelkov.

Aké je využitie terapeutických cvičení

Cvičebná terapia po operácii chrbtice je súbor cvičení zameraných na obnovenie motorických funkcií, zlepšenie mikrocirkulácie krvi a metabolických procesov v tkanivách chrbtice. Systematický výkon gymnastiky vytvára svalový korzet, ktorý bráni posunu stavcov. Okrem toho triedy zahŕňajú dychové cvičenia, ktoré pomáhajú posilňovať nervový systém.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly a plynulo. Pacient sa musí vyhnúť náhlym pohybom, cvičiť, kým sa neobjaví mierna bolesť, ale nezaťažujte chrbticu. Spočiatku je súbor cvičení vykonávaný pod dohľadom inštruktora a neskôr pacient vykonáva výcvik sám.

Niekoľko jednoduchých cvikov na predčasné obnovenie chrbtice

Počas tohto obdobia by sa pacient nemal posadiť, takže cvičenia sa vykonávajú ležiace na chrbte. Nabíjanie sa uskutočňuje v prítomnosti lekára.

 1. Pacientovi sa ponúkne, že si ohne kolená a pri položení na rukách zdvihne panvu čo najviac. Držte v tejto polohe 10 s. Postupne zvyšujte retenčný čas na 1 minútu.
 2. Ležiace na chrbte ohýbajú kolená, ruky skrížené na hrudi. Utiahnite pobrušnicu, držte ju 10 sekúnd, uvoľnite sa. Počet opakovaní, ktoré sa majú zvýšiť až 15-krát.
 3. I.p. rovnaké. Nohy ohnuté na kolenách sú pritiahnuté k hrudníku, a tak napínajú svaly chrbta a zadku.

Neskôr prejdite na zložitejšie cvičenia..

Funkcie fyzioterapeutických cvičení v neskorom období

V neskorom období rehabilitácie má pacient zvýšený stres, cvičenia sú zložitejšie, vykonávajú 1-15 prístupov. Ich cieľom je obnoviť svalový tonus.

 1. Kliešte od podlahy, dozadu rovné. Nevyčerpajte sa, ale najviac 15-krát.
 2. "Bicykel". Otočné pohyby nôh sa vykonávajú 15-krát v jednom smere a druhým smerom..
 3. Polo-drepy, akoby sedeli na stoličke. Nemôžete hlboko dřepieť. Opakujte 15 krát.

Komplex sa vykonáva ráno a umožňuje udržiavať svalový tonus po celý deň..

Odporúčané cvičebné balenie

Okrem vyššie uvedených cvičení sa pacientom ponúka vykonávanie rôznych komplexov.

 1. Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, nohy ohnuté na kolenách, mierne rozvedené. Pokúste sa dostať ľavú pätu pravým kolenom a naopak.
 2. Ležiaci na chrbte, ruky za jeho hlavou. Zdvihnite hlavu, napnite bradu k hrudníku, nohy sú napnuté a ponožky sú stiahnuté.
 3. Pacient leží na chrbte, ruky pozdĺž trupu, dlane dlane. Opierajte sa o ruky, zdvíhajte panvu a vykonávajte ľubovoľné pohyby (hore, dole, do strán, kruhové). Každý pohyb opakujte 2-3 krát, postupne zvyšujte amplitúdu a opakovanie až 10-14 krát. Cvičenie však nemôžete vykonať „prostredníctvom moci“. Ak sa vyskytne bolesť, zastavte nabíjanie.
 4. Staňte sa chrbtom k stene, oprite sa o ňu chrbtom hlavy, lopatkami a zadkom. Zdvihnite ruky a siahajte po dobu 5 minút. Vyliezť na prsty na nohách, keď sa uzdravíte.

Gymnastika by sa mala robiť systematicky, postupne zvyšovať zaťaženie a pridávať ďalšie cvičenia.

Odporúčaný súbor cvičení v oneskorenom období

Súbor cvičení opísaných vyššie, pacienti po operácii chrbtice by mali vykonávať celý život. Cvičenie sa vykonáva každý deň ráno. Pomôže to posilniť svaly a vyhnúť sa ďalším relapsom choroby. Správne vybraný komplex zlepší krvný obeh a zmierni svalové kŕče. Okrem telesnej výchovy lekár odporúča pacientovi aj ďalšie postupy a činnosti, ktoré môžu brániť tvorbe hernií a výčnelkov.

Dychové cvičenia

Tento typ gymnastiky je veľmi dôležitý, pretože pomáha odstraňovať stagnujúce procesy v pľúcach, ktoré sa vytvorili pri ležaní pacientov. Za týmto účelom sa pacientom vyfúkne fľaša naplnená vodou. Musíte to urobiť pomocou skúmavky. Počas celého dňa sa vykonávajú 3-4 prístupy. Neskôr dávajú pacientovi nafúknuté balóniky. Pri výkone cvičení by ste mali sledovať dýchanie: napätie - inhalácia, relaxácia - výdych.

Kinezioterapia z Bubnovského

Technika znamená ošetrenie pohybu. Pacientom sa ponúka súbor cvičení vykonaných na špeciálnych simulátoroch. Počas tréningu sa krvný tlak nezvyšuje, nie je zvýšené zaťaženie chrbtice. Gymnastika sa vyberá pre každého pacienta individuálne. Súbor cvičení je zameraný na posilnenie nielen svalov chrbta, ale aj kĺbov. Kinezioterapia sa kombinuje s dýchacími cvičeniami. Bubnovsky v Moskve:

 • st. Aviamotornaya, 10 Bldg. 2;
 • Diaľnica Pyatnitskoe, 6 budova 1;
 • Ostrovityanova ul., 10.

Čas príjmu je stanovený telefónom..

plávanie

Traumatológovia odporúčajú návštevu bazénu pre ľudí, ktorí podstúpili operáciu chrbtice. Plávanie, ako aj cvičenie vo vode zvyšujú tón miechových svalov, zlepšujú krvný obeh a upokojujú nervový systém..

Nabíjanie vo vode je účinné a nezaťažuje chrbticu, pretože voda podporuje telo a znižuje svalové napätie.

masáž

Liečebná masáž sa podáva pacientom v neskorom a oneskorenom období rehabilitácie a zahŕňa klasické, akupresúrne, segmentové a iné typy. Táto technika je zameraná na posilnenie svalového korzetu, ako aj na relaxáciu nervových spazmov. Počas procedúry sa zahrejú hlboké svaly, vytvorí sa anestetický efekt. Masáže uvoľňujú a upokojujú, takže by sa mali vykonávať popoludní.

Reštriktívne opatrenia

Princípy rehabilitácie zahŕňajú nielen tipy na obnovenie zdravia, ale aj zákazy. Pacient nesmie:

 • sedieť;
 • zostať dlho v jednej polohe;
 • hmotnosť zdvihu viac ako 3 kg;
 • nosiť korzet na dlhú dobu (viac ako 3 hodiny);
 • fyzické cvičenie;
 • manuálna terapia;
 • vykonávať krútiace pohyby.

Pacient by sa nemal posadiť prvý a pol mesiaca, je potrebné zabrániť náhlym pohybom. Po dobu 3 mesiacov je zakázané jazdiť vo vozidlách pri sedení. Musíte zaujať polopriehľadnú polohu a nosiť korzet. Pri prenášaní hmotnosti ju rozložte do oboch rúk alebo bremeno vložte do batohu.

Odporúčania lekára

Aby sa zabránilo rozvoju patológií chrbtice, lekári odporúčajú:

 • vyhnúť sa fyzickému preťaženiu;
 • odstrániť zlé návyky;
 • jesť správne;
 • ovládajte svoju váhu;
 • systematicky navštevovať neurológa;
 • ročne urobte MRI chrbtice.

Okrem toho je potrebné vykonať súbor cvičení navrhnutých lekárom LFK, zapojiť sa do neaktívnych športov, viesť výcvik za prítomnosti inštruktora..

gymnastika

V súčasnosti sa v našej krajine venuje veľká pozornosť telesnej výchove, ale neexistuje žiadny vážny prístup k telesnej výchove človeka doma, v škole ani v práci. Od mladých ľudí sa už často dozvedia o prítomnosti ich medzistavcových prietrží. S pravidelnou podporou svalového tonusu tela sa dá tomuto ochoreniu vyhnúť. Gymnastika pre chrbát bude užitočná pre tých, ktorí chcú vykonávať prevenciu tejto choroby, ako aj pre tých, ktorí chcú po operácii posilniť svaly chrbta, aby sa liečili prietrže chrbtice.

Funkcie choroby

Starnutie a starnutie tela hrajú hlavnú úlohu pri objavovaní sa bolesti. Ale pozorne sa rozhliadnite okolo seba - aký je problém bolesti chrbta „mladší“. Je potrebné venovať väčšiu pozornosť posilneniu chrbtových svalov.

Miechová kýla je najbežnejšia v bedrovej oblasti. Týchto päť stavcov je hlavnou motorickou časťou chrbta nášho tela, ktorá prechádza značnou fyzickou námahou. Naša chrbtica predstavuje spojenie stavcov pomocou špeciálnych diskov pohlcujúcich otrasy. Disk pozostáva z jadra (želatínovej hmoty) a vláknitého prstenca okolo tejto hmoty. Celá konštrukcia pozostávajúca z stavcov a medzistavcových súčastí je udržiavaná pozdĺžnymi väzmi umiestnenými spredu a zozadu pozdĺž chrbtice..

Medzistavcová hernia sa vyskytuje v prípade prelomenia vláknitého prstenca a čiastočného výstupu obsahu jadra smerom von. Tento „extra materiál“, ktorý sa objaví v chrbtovej kolóne, začne vyvíjať tlak na miechové nervy. V rôznych častiach tela sú bolesti.

Príčiny a liečba prietrže na chrbtici:

 1. Náhodné zranenie.
 2. Rachiocampsis. Môže byť vrodený - abnormálny vývoj stavcov od narodenia alebo získaný - častejšie sa vyskytuje a vyvíja sa u detí vo veku 5 až 15 rokov. Nesprávne držanie dieťaťa počas vyučovania vedie k nerovnomernému rozdeleniu záťaže na chrbticu a na chrbtové svaly. V tomto prípade dochádza k ich únave a oslabeniu..
 3. Nadmerné cvičenie. Môže sa to stať doma, v práci aj v telocvični. Často to nie je len zaťaženie navyše, ale aj výsledok dlhých asymetrických zaťažení zadných svalov.
 4. Jednou z najdôležitejších príčin prietrže v chrbtici je slabý svalový korzet človeka. Zadné svaly by sa mali trénovať od detstva a mali by sa počas celého života udržiavať v dobrom stave.

Ak sa bolesť už stala a nezmizne, budete musieť podstúpiť zobrazovanie pomocou nukleárnej magnetickej rezonancie. Lekár urobí záver a určí štádiá ďalšej liečby.

Liečba medzistavcovej prietrže sa spravidla vykonáva dvoma smermi:

 1. Bez chirurgického zákroku. Jedná sa o fyzioterapeutickú liečbu (trakcia chrbtice, masáž, ultrazvuk), cvičebnú terapiu (fyzioterapia), manuálnu a laserovú terapiu. Tieto metódy sa môžu použiť, ak veľkosť prietrže nie je väčšia ako 6 mm..
 2. Použitie spinálnej chirurgie. Počas operácie sa v celkovej anestézii odstráni medziobratlová hernia, ktorej veľkosť môže dosiahnuť jeden a pol centimetra. Po takomto zásahu musí človek podstúpiť komplexný proces zotavenia, ktorý sa nazýva rehabilitačné obdobie.

Počiatočná fáza tried

Po odstránení kýly bedrovej chrbtice musí pacient dodržať prísny odpočinok na lôžku. V budúcnosti je žiaduce, aby jeden z príbuzných bol vedľa pacienta. Pacient potrebuje prítomnosť blízkeho človeka, ktorý mu pomôže urobiť prvé pohyby a pozitívne ovplyvniť morálny stav. Špeciálna sada gymnastických cvičení pomôže zvýšiť emocionálnu náladu a sústrediť vnútornú energiu pacienta na regeneráciu.

Proces liečebných cvičení začína už v posteli, niekoľko dní po operácii na odstránenie prietrže. Pacient sa môže otáčať z jednej alebo druhej strany. Dajte mu príležitosť natiahnuť ruku a chytiť čelo postele za hlavu ležiacu na chrbte. Je potrebné pomôcť pacientovi prevrátiť sa na jeho žalúdok. Pacient by mal pohybovať rukami, ležiacimi na chrbte, boku, žalúdku. Prvé pohyby sa musia vykonávať plynulo a pomaly. Ak sa vyskytne bolesť, gymnastika sa musí zastaviť. Je potrebné mentálne pripraviť pacienta na skutočnosť, že proces obnovy tela bude veľmi dlhý. Je dôležité riadiť sa všetkými odporúčaniami lekárov a načúvať telu, aby nedošlo k ich preťaženiu.

Po dvoch týždňoch pooperačnej periódy pacient oblieka korzet a stojí na barle, aby sa vyhlo plnému zaťaženiu chrbtice. Takéto vybavenie je potrebné na pohyb. Pacient vykonáva všetky gymnastické cvičenia za chrbtom bez korzetu. Pacient po operácii je v nemocnici asi mesiac. Doma sa podrobuje ďalšej rehabilitácii. Lekár vypracuje program na obnovu činnosti chrbtice.

Terapeutická gymnastika po operácii bedrovej chrbtice sa pacientovi predpisuje od druhého mesiaca pooperačného obdobia. Vykonáva sa trojstupňovým prístupom k cvičeniu. Je mimoriadne dôležité prísne sa držať zvoleného systému a začať s šetriacim režimom (bez ohľadu na to, ako dobrý je pacient). Potom v medzistupni zvýšte amplitúdu a dynamiku jednotlivých pohybov. Ďalej môžete prejsť na komplexný blok, ktorý kombinuje jednoduché cvičenia navzájom súvisiace. Pamätajte: zvyšujte fyzické zaťaženie chrbtice až po fixácii jednoduchých pohybov.

Cvičenie je možné rozdeliť do piatich skupín - ležiace na chrbte, ležiace na bokoch (vpravo alebo vľavo), ležiace na bruchu, stojace na všetkých štyroch a kľačiace. Tempo a počet vykonaných cvičení sa môžu líšiť v závislosti od pohody pacienta. V zásade ide o 3 prístupy 8 opakovaní - cvičenie vykonávajte 8-krát, relaxujte 2-3 minúty, cvičenie opakujte 8-krát, relaxujte 2 až 3 minúty a nakoniec toto cvičenie vykonajte 8-krát. Pri vykonávaní všetkých pohybov je potrebné dýchať rovnomerne a včas obnoviť dýchanie. Cvičenie sa vykonáva na mäkkom koberci ležiacom na podlahe.

cvičenie

Ležiace na chrbte

Zahrejte sa a statické cvičenia

 1. Dýchajte v žalúdku - zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Pokúste sa porovnať čas inšpirácie a čas výdychu. Pokojný stav celého organizmu teda prichádza rýchlejšie. Je potrebné si oddýchnuť.
 2. Východisková poloha (atď.): Ruky ležia pozdĺž tela. Dlane „pozerajú“ na podlahu, prsty smerujú k nohám, nohy k sebe.

Dajte nohy vzpriamene. Potom odpočiňte. Vytiahnite nohy striedavo s prstom na nohe, pätu od vás. Oboma nohami zopakujte a uvoľnite si nohy spolu..

Natiahnite ruky za hlavu. Návrat do východiskovej polohy (atď.). Nasmerujte ruky na strop, vráťte sa na a. n) Ruky smerujte do strán, rovnobežne s podlahou, natiahnite jednu ruku k druhej dlane cez hrudník. Vráťte ich do a. n) Zmenené ruky, natiahnite druhú ruku. Vraciame sa do a. n. Nasmerujeme a natiahneme jednu ruku za hlavu k stene a druhú - k nohám. Vytiahnite ruky späť dovnútra a. n. Zamenené ruky a opakovaný pohyb.

Ohýbame jednu z nôh v kolene, ťaháme špičky chodidla a koleno k hrudníku. Snažíme sa udržiavať holennú časť nohy, ktorá sa má ťahať, rovnobežne s podlahou. Vraciame sa do a. s. a vymeňte nohu. Ak toto cvičenie komplikujeme, obalíme si ruky okolo kolena a snažíme sa ho pritiahnuť k hrudníku. Stretch silnejšie. Vymeňte nohu.

 1. I. str. 2. Ohnite obe nohy na kolená a nohy položte na podlahu.

Alternatívne ťahajte ľavé koleno k pravému chodidlu, pravé koleno k ľavému chodidlu. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, natiahnite ho, pridajte amplitúdu kolien.

 1. I. str. 2. Ohnite kolená a položte nohy na zem.

Vezmite každé koleno smerom von a skúste sa dotknúť podlahy. V komplikovanej verzii sa pokúste neroztrhnúť zadok z podlahy, preto sa musíte natiahnuť.

Súčasne sa chovajú dve kolená a snažia sa nimi dotýkať podlahy. Zložitejšie cvičenie tlačte na kolená rukami.

O rozvoji motorických schopností

 1. I. str. 2. Ohnite lakte do rúk, lakte položené na podlahe.

Stlačte a uvoľnite prsty a prsty na nohách.

Nohy roztiahnite od seba, ruky zovreté v päste. Otáčame prsty na nohách a vačkách v rovnakom čase „dovnútra“, potom „von“.

Ohýbame pravú ruku na lakte, ľavú nohu na kolene, zatiaľ čo noha ľavej nohy leží na podlahe. Ďalším pohybom zmeníme ruku a nohu vo zväzku. Striedavo sa striedajú pohyby, ktoré napodobňujú pochod. V komplikovanej verzii pridajte svalové napätie.

Posilnenie brušného svalu

 1. I. str. 6.

Natiahneme ruky k stropu pred nami. Vytiahli sa a snažili sa zdvihnúť hornú časť lopatiek. Spomaľ.

Ruky sú nasmerované na kolená. Stláčajte ľavou rukou k ľavému kolenu, pravou rukou - doprava. Potom siahneme po opačných kolenách. V komplikovanej verzii sa snažíme skôr natiahnuť, než pretočiť telo.

 1. I. str. 6.

Dlane kĺzajú po podlahe, natiahnu sa na kolená, zdvihnú hlavu lopatkami a potom sklopia. V komplikovanej verzii je potrebné zostať v zdvihnutom stave.

Striedavo vyrábame „bicykel“, najprv s jedným, potom s druhou nohou v smere dopredu a dozadu. Ďalej uskutočňujeme plnohodnotné „bicykel“ s oboma nohami k sebe.

Zdvihnite nohu ohnutú na koleno a vytlačte imaginárny piest od vás, narovnajte nohu takmer dotýkajúcu sa podlahy. Rovnaký pohyb zopakujte s druhou nohou..

Rovnaký piest tlačíme striedavo s každou nohou, zatiaľ čo chodidlá sa posúvajú po podlahe. V komplikovanej verzii chodidlá zostupujú z podlahy.

Ruky položte dlane na vaše boky. Na druhej strane je každé koleno voľne vtiahnuté do žalúdka a rukou s odporom (s námahou je potrebné svalové napätie) dáme nohu na miesto.

Zdvihnite ohnuté ruky, rozložte dlane na tvár (prečítajte si imaginárnu knihu). Zároveň odtrhneme týlnu časť hlavy a pätu chodidiel niekoľko centimetrov od podlahy a držíme ju. Potom uvoľníme svaly v pôvodnom stave.

Zdvihnite puzdro, odtrhnite spodnú časť chrbta z podlahy a vráťte puzdro na svoje miesto. V komplikovanej verzii robíme cvičenie bez toho, aby sme sa dotýkali spodnej časti chrbta.

Zdvihnite panvu a jemne a pomaly pochodujte, nohu umiestnite cez špičku na podlahe.

Leží na svojej strane

Cvičenia druhej skupiny sa vykonávajú ležiace buď na pravej alebo na ľavej strane.

Prvý blok cvičení zahŕňa zdvíhacie a výkyvné nohy do strán a hore, ako aj nohy, ktoré sa hýbajú ohnutými kolenami. V takom prípade by mal pacient zaujať pohodlnú polohu s jednou z rúk pod hlavou a druhou proti zemi.

V druhom bloku - kruhové pohyby nôh s predĺženými prstami nôh, jednotlivo aj spolu. Patrí sem aj plnohodnotný bočný „bicykel“.

Tretí blok obsahuje pohyby tela na posilnenie bočných svalov pri zdvíhaní tela, zatiaľ čo ruky spočívajú na podlahe.

Ležiaci na bruchu

Cvičenia tretej skupiny sa vykonávajú v polohe na chrbte

Tu sa spravidla telo zdvíha. Ruky a nohy sa pohybujú, akoby plávali. Sú to kruhové, pružné pohyby a striedavé zmeny polohy ramien a nôh.

Stoja na všetkých štyroch

Cvičenia štvrtej skupiny vykonáva pacient, ktorý stojí na všetkých štyroch

Vykonajú sa také pohyby, ako je ťahanie trupu doprava a doľava. Stláčajte pravú ruku a ľavú nohu a naopak. Natiahnutie ramien a nôh z tej istej strany tela. Pružina, po sebe, pohyb nôh a paží podľa váhy. V tomto tréningovom komplexe pacient zlepšuje prácu svalov chrbta a nôh. Naučí sa udržiavať rovnováhu v podporných končatinách. Od pózy na všetkých štyroch, krok s rukami dozadu, pacient ide do kolenného stojana.

kľačiaci

Cvičenia piatej skupiny sa vykonávajú na kolenách

 1. Východisková poloha (atď.): Koleno. Ruky nadol pozdĺž tela.

Brušné svaly, chrbtové svaly a bočné svaly trupu udržujeme telo tela rovnomerne a pevne. Natiahli sme ruky do strán a preložili sme hmotnosť tela na jednu alebo druhú nohu. Zároveň vo vzduchu visí neaktívna noha. Zopakujte pohyb.

Brušné svaly, stehenné svaly sú udržiavané v napätí. Pri pohľade na podlahu sa opatrne oprite dozadu. Vraciame sa do stojanu. Cvičenie zopakujte (ako keby sa húpalo). Pri vykonávaní tohto cvičenia by osoba, ktorá poistí pacienta, mala byť v blízkosti.

Z boku vytiahneme a postavíme sa pred seba pravú a ľavú nohu. V tomto prípade je chodidlo umiestnené na podlahu s celou rovinou.

Ruky po stranách sa zdvihnú a roztiahnu. Dolné ruky.

Vstávame, položíme silnú nohu na podlahu, spočívajú obidvomi rukami na stehne - tlačí dvoma nohami a zdvihom celého tela. Rozloženie hmotnosti na oboch nohách.

Po precvičení piatej skupiny cvičení je pacient pripravený stáť sám a urobiť prvé kroky pri zachovaní rovnováhy. Celý rehabilitačný kurz zvyčajne trvá tri mesiace, ale môže trvať aj dlhšie. Aby ste predišli recidíve, starajte sa o svoj životný štýl. Počas roka nezdvíhajte rukami hmotnosť viac ako 3-5 kg. V budúcnosti sa táto hmotnosť môže zvýšiť na 9 kg. Aby sa proces návratu do bežného života nevťahoval, buďte opatrní a opatrní pri svojich činnostiach. Pokúste sa zvyknúť si na telocvičňu a zabudnete na prietrž.

Cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže

Cvičenie po operácii chrbtice bedrovej chrbtice s prietržou je nevyhnutným rehabilitačným komplexom fyzických cvičení. Každý, kto podstúpil túto závažnú operáciu, musí pochopiť, že bez riadnej rehabilitácie a fyzickej aktivity nie je možné postaviť sa a vrátiť sa do aktívneho života. Čo je to gymnastika po odstránení prietrže bedrovej chrbtice, aký je jej prínos a ako vykonávať také cvičenia, aby nepoškodili pacienta.

Aké sú ciele gymnastiky, aké sú jej výhody??

Vykonávanie špeciálnych cvičení v rámci restoratívnej telesnej výchovy je najdôležitejšou úlohou každého rehabilitačného programu. Cieľom cvičebnej terapie počas rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže je pomôcť človeku začať aktívny pohyb rýchlejšie.

Operácia odstránenia takejto prietrže je samozrejme veľmi ťažká a vyžaduje si vysokú zručnosť neurochirurga. Aby sa vyhli negatívnym dôsledkom takéhoto zásahu do činnosti chrbtice, pacient musí začať systematické cvičenie čo najskôr. Okrem toho by ste v neskorom a oneskorenom období rehabilitácie mali robiť nielen všetky cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže, ale mali by ste sa tiež viac pohybovať: plávať, chodiť, zúčastňovať sa športových hier atď..

Potreba vykonať terapeutické cvičenia po takom závažnom zásahu je určená týmito cieľmi:

 • zbaviť sa bolesti;
 • obnova normálnych funkcií miesta podstupujúceho chirurgický zákrok;
 • normalizácia aktivity miechy a celej chrbtice ako celku;
 • posilnenie svalov a prevencia ich atrofie;
 • obnova motorickej činnosti;
 • odstránenie fyzických obmedzení v pooperačnom období.

Akcie pacienta v prvých dňoch

V tomto okamihu je osobe zakázané nakladať. Je zobrazený prísny odpočinok na posteli. Niekedy v polohe na chrbte môžete pociťovať pocit tepla, slabosti a bolesti. Ľudská činnosť je v budúcnosti obmedzená a zároveň je zakázané sedieť.

Takéto obmedzenia sú potrebné na vylúčenie komplikácií chrbtice, relapsu choroby a iných javov. V dôsledku toho bude po takomto závažnom zásahu cesta k obnove narušenej funkcie miechy veľmi ťažká. Musí sa však dokončiť, aby sa aktívny život mohol začať rýchlejšie..

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Od druhého mesiaca po operácii je pacientovi predpísaná intenzívna rehabilitácia pomocou fyzioterapeutických cvičení. Cvičebná terapia sa vykonáva iba pod dohľadom rehabilitológa. Pacientovi sa súčasne odporúča kúpeľná liečba.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

V ranom rehabilitačnom období sú takéto cvičenia intenzívne. A ak má človek počas gymnastických cvičení bolesť, musí buď znížiť intenzitu záťaže, alebo dočasne zastaviť ich výkon.

Niektoré jednoduché cvičenia na obnovenie chrbtice

Po intenzívnej rehabilitácii sa gymnastika samozrejme nekončí. Musí sa vykonávať pravidelne a bez prerušenia, aby sa zabránilo zhoršeniu a relapsu medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta..

Zoznam niektorých cvikov, ktoré musíte vykonať pri ležaní na chrbte:

 • zaťte ruky v pästi a utiahnite si nohy, mierne nadvihnite hlavu a potom sa vráťte do predchádzajúcej polohy;
 • súčasne si kolená pritiahnite k hrudníku (musí sa to urobiť tak, aby sa v zadku cítilo napätie);
 • položte ohnuté dolné končatiny a skúste nakloniť pravé koleno k opačnej päte (potom musíte vykonať opačnú nohu);
 • aby ste natiahli ruky v širokom rozsahu a v tejto polohe siahajúce ľavou rukou k pravej dlani (zatiaľ čo boky by nemali byť nepohyblivé), opakujte to isté pre pravú ruku;
 • umiestnite nohy k sebe a ohnite dolné končatiny, umiestnite loptu medzi kolená, stláčajte a striedavo uvoľňujte kolená;
 • Opatrne sa opierajte o podlahu;
 • rozdrvte nohy v polohe na chrbte;
 • zložte dlane na hrudník a stlačte ich silou;
 • otočte chodidlá tak, aby dolné končatiny boli čo najširšie;
 • vykonávať ležiace cvičenia ako „bicykel“.

Bočné a brušné cvičenia

Paralelne je potrebné vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia ležiace na bruchu. Nezabudnite, že ak ležíte na ľavej strane, potom je pravá končatina umiestnená pod hlavou (alebo naopak). Niekoľko jednoduchých cvičení na vašej strane:

 • potiahnite kolená do žalúdka (keď je potrebné výdych);
 • zdvihnite obe nohy tak, aby boli rovné;
 • počas výdychu zdvihnite nohu a pri výdychu znížte (potom otočte, urobte to isté pre ľavú končatinu);
 • natiahnite horné končatiny dopredu a pokúste sa mierne nadvihnúť telo;
 • zdvihnite nohu (ruky by mali byť umiestnené pod bradou).

A tu sú jednoduché cvičenia, ktoré sa vykonávajú na bruchu:

 • položte si bradu na ruky, oprite sa o nohy a zdvihnite kolená (je treba cítiť svalové napätie v zadku);
 • potiahnite koleno k lakte (striedajte pravú a ľavú stranu);
 • ohnite nohu v kolene a pritom otáčajte hlavou.

Napriek tomu, že tieto cvičenia sú jednoduché, nemusia sa vykonávať dlho. Ak sa objavia silné bolesti, je potrebné monitorovať pohodu a znižovať záťaž.

Funkcie rehabilitácie a fyzioterapie v neskorom období

V neskorej rehabilitácii začína pacient pod dohľadom lekára pracovať na regenerácii svalov. Okrem toho môže počítať s výrazným zvýšením intenzity fyzickej aktivity. Rovnaké faktory prispievajú k posilňovaniu svalov a k ďalšiemu zlepšovaniu životného štýlu človeka..

Gymnastická aktivita je v súčasnosti doplnená o manuálnu terapiu. Liečebné masáže je potrebné absolvovať najmenej dvakrát ročne. Takýto komplexný účinok pomáha obnoviť krvný obeh v narušenej chrbtici a rýchlo vrátiť človeka do aktívneho a rozmanitého života. Cielený komplexný účinok na človeka mu pomáha predchádzať recidíve prietrže.

A aby telesná výchova priniesla maximálne výhody, potrebuje takáto osoba:

 • nezdvíhajte veci ťažšie ako 9 kg;
 • Neskáčte a nezdržiavajte sa dlho v stoji;
 • snažte sa nedovoliť podchladenie (na to musíte mať na spodnej časti chrbta šál alebo špeciálny pás);
 • korzet v tejto dobe už nie je potrebný (navyše môže byť škodlivý, pretože môže spôsobiť atrofiu).

Aké cvičenie môže byť najvýhodnejšie?

Úsilie vynaložené na fyzickú terapiu môže byť zbytočné, ak človek nedodrží základné odporúčania lekára. Sú jednoduché, ale ošetrenie medzistavcových platničiek bude od nich závisieť:

 1. Supercool je prísne zakázaný. Po cvičení je potrebné osprchovať sa (teplo), aby sa uvoľnili svaly. V chladnom období by ste sa mali obliecť príjemne. Aj v teplom počasí musíte dolnú časť chrbta obtočiť.
 2. Neodporúča sa sedieť na dlhú dobu. Pravidelne musíte meniť polohu tela, aby ste predišli nadmernému zaťaženiu stavcov.
 3. Nemôžete stáť dlho. Ak sa tak deje po dlhú dobu, stavce môžu byť bolestivé. Ak nie je možné trochu si ľahnúť, je lepšie chodiť opatrne alebo trochu drepnúť.
 4. Hmotnosti sú prísne zakázané. Ani v prvom roku po operácii nemôžete zdvíhať veci viac ako 3 kg. V budúcnosti sa môže záťaž zvýšiť.
 5. Odporúčame zdvíhať všetky predmety iba s priamym chrbtom..

Telesná výchova po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže je pre pacienta životne dôležitá. Je mylnou predstavou, že je potrebné snažiť sa pohybovať menej. Bez motorickej aktivity nie je možné normálne fungovanie akýchkoľvek orgánov ľudského tela..

Po tomto zákroku bude chrbtica schopná normálne fungovať, musí byť správne naložená. Toto sa však musí robiť veľmi starostlivo a iba pod dohľadom vysokokvalifikovaných odborníkov.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Membrána prietrže u novorodencov je patologický stav, pri ktorom brušné orgány padajú do hrude otvorom v bránici, čo by nemalo byť normálne. Patrí k zriedkavým malformáciám, ktoré sa vyskytujú u 5 novorodencov z 1 000.
Umbilická hernia je častejšia ako u mužov. Patológia sa často vyvíja po pôrode. Veľký plod, polyhydramniá, viacnásobné tehotenstvo zvyšujú riziko vzniku poruchy.

Hlava

Hlava