loader

Hlavná

Späť

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice

Rehabilitácia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je dlhý proces. Následky operácie ovplyvnia život. Aby sa zabránilo rozvoju novej prietrže, je potrebné začať každý deň ľahkými preventívnymi cvičeniami. Počas rehabilitačného obdobia do šiestich mesiacov je neprijateľné sadnúť si a zaťažovať chrbát. Nízke teploty a prievan bude potrebné vylúčiť. Aby bolo rehabilitačné obdobie úspešnejšie, pacientovi je predpísaná fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia.

Rehabilitačné úlohy

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže už nie je možné liečbu ukončiť. Uskutočnil sa chirurgický zákrok, ale u pacienta sa môžu vyskytnúť nepríjemné príznaky po dlhú dobu: zhoršenie citlivosti, bolesť. Nervy sú stále podráždené, zápalový proces ešte musí ísť, a preto je na obnovenie pacienta potrebný komplexný zásah.

Rehabilitácia po operácii zahŕňa nasledujúce úlohy:

 • Stabilizujte stav človeka, zbavte sa obmedzení v každodennom živote;
 • Obnoviť normálne fungovanie chrbtice;
 • Eliminujte obmedzenia fyzického stresu;
 • Neutralizujú neurologické príznaky a bolesť.

Dva hlavné ciele: obnoviť výkon pacienta a zabrániť vývoju novej prietrže.

Obdobie rehabilitácie môže trvať až rok, v závislosti od toho, ako ťažké bolo operovanie. Základné procedúry - fyzioterapia, lieky, cvičebná terapia, len relaxácia.

Pravidlá a etapy rehabilitácie

Po odstránení bedrovej medzistavcovej prietrže, zásady, ako sú:

 • Kompetentný výber postupov pre konkrétneho pacienta a riešenie jeho problémov;
 • Je potrebné neustále lekárske sledovanie stavu tela. Zúčastniť sa musí odborník, ktorý operáciu vykonal.

Takisto je potrebné vziať do úvahy také momenty, vek a iné patologické stavy chrbtice, aké pokročilé boli vzdialené prietrže, aký spôsob chirurgického zákroku bol zvolený.

Obdobie vymáhania prechádza týmito fázami:

 1. Prvé dva týždne - musíte zastaviť bolesť pacienta, psychicky ho podporiť. Po operácii môžete chodiť niekoľko dní. Cvičebná terapia po odstránení prietrže je už preukázaná v tomto štádiu, ale je lepšie robiť gymnastiku v náchylnej polohe;
 2. Prvé dva mesiace - musíte pacienta pripraviť na známy život v domácich podmienkach. Celý tento čas sú neprijateľné pohyby s veľkými amplitúdami, krútením chrbta a nakláňaním;
 3. O tri mesiace neskôr - musíte si udržať fyzickú aktivitu, posilniť svaly a zabrániť recidíve. Toto obdobie trvá najmenej jeden rok po operácii, ale musíte venovať pozornosť preventívnym opatreniam a pamätať na svoj problém celý život.

Je neprijateľné sedieť najmenej tri mesiace a najviac šesť mesiacov (v závislosti od lekárskej rady). V tejto polohe je zaťaženie bedrovej chrbtice vysoké..

Nemôžete viesť vozidlo najmenej tri mesiace. V úlohe cestujúceho môžete byť v polosedu alebo ísť spať. Nespúšťajte, neskakujte, nekrútte chrbticu - môžete poraniť stavce a disky.

 • Odporúčame vám prečítať si: korzety na herniu bedrovej chrbtice.

obmedzenia

Najmenej tri mesiace po odstránení prietrže bedrovej chrbtice nesmiete:

 • Dotiahnite fyzicky bez použitia korzetu;
 • Uskutočňujte stretnutia s chiropraktikom alebo masérom;
 • Jazda na bicykli, zapojenie sa do športových hier;
 • Pohybujte sa ostro.

Počas roka po operácii je zakázané:

 • Byť v doprave po dlhú dobu;
 • Robiť gymnastiku, nie dobre sa napínať;
 • Precítiť účinky prechladnutia a prievanu;
 • Korzet s dlhým oblečením;
 • Zdvíhať náklad viac ako osem kilogramov;
 • Dlhodobý pobyt v akejkoľvek polohe.

Hlavným bodom je ochrana ovládanej oblasti pred chladom a akýmkoľvek napätím.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické procedúry majú nasledujúce priaznivé účinky:

 • Bahenné zábaly anestetizujú, potláčajú zápal;
 • Intersticiálna elektrická stimulácia regeneruje nervové bunky, ktoré boli v zovretom stave, obnovuje metabolické procesy v tkanive chrupavky a kostí;
 • Ultrazvukové ošetrenie regeneruje, stimuluje rast a stabilizuje výživu buniek;
 • Magnetická terapia obnovuje pohyblivosť, znižuje riziko opuchy;
 • Vysokofrekvenčná terapia obnovuje svalový tonus svalov a väzov pacienta, odstraňuje bolesti a zápaly;
 • Ionoforéza pomôže zaviesť lieky pod kožu, stimulovať regeneráciu medzistavcových platničiek a zmierniť bolesť;
 • Fonoforéza predstavuje lieky pomocou ultrazvuku. Neutralizuje opuchy a zápaly.

Gymnastika, rané obdobie

Ak si pacient stále nemôže sadnúť v súlade s lekárskymi predpismi, gymnastické cvičenia sa musia vykonávať pri ležaní na chrbte, pokiaľ možno na špeciálnom koberci:

 1. Ohnite nohy v kolennom kĺbe, natiahnite ruky, resp. Doľava a doprava. Zdvihnite panvovú oblasť a podržte ju asi desať sekúnd. Zvýšte čas nábehu s časom na jednu minútu;
 2. Položte jednu ruku na druhú na oblasť hrudníka, ohnite nohy v kolennom kĺbe. Pritlačte bradu k telu. Pri namáhaní pobrušnice nadvihnite telo dopredu a držte ho desať sekúnd. Odpočívajte. Počet opakovaní - zvyšuje sa na 15 v závislosti od stavu pacienta;
 3. Jemne ohnite nohy v kolennom kĺbe a pritlačte ich k hrudnej kosti. Zameriavame sa na napínanie svalov zadku. Opäť hladko uvoľnite svaly zadku a nohy sa nenechajú v prirodzenej polohe až štyridsať sekúnd. Jemne ich vyrovnajte.

Neskôr môžete pokračovať v nasledujúcich cvičeniach:

 1. Vstávame na všetkých štyroch, striedavo zdvíhame opačnú ruku a nohu. Držíme sa od desiatich sekúnd do minúty, vymieňame si ruky a nohy;
 2. Ľahneme si na brucho, položíme ruky na chrbát hlavy. Jediným hladkým pohybom narovnávame ruky a zdvíhame hornú časť tela. Zameriavame sa na bedrové vychýlenie. Neroztrhajte chodidlá z rohože;
 3. Ľahneme si na žalúdok, dlane položíme pod bradu. Nohu mierne nadvihnite, držte ju rovno a jemne ju sklopte dozadu. Zopakujte pohyb s druhou nohou. Udržujte svoju panvovú oblasť v pokoji.

Neskoré cvičenie

Pacient by si mal vždy pamätať na problém medzistavcovej prietrže a nedovoliť jej nový vývoj v bedrovej oblasti. Na tento účel je vhodné každý deň pracovať na vašej chrbtici:

 1. Zatlačte správnou technikou - chrbát by mal byť rovný. Netlačíme na opotrebenie, nie viac ako 15 opakovaní v sade. Keď robíme cvičenie, znižujeme sa inšpiráciou, povstávame výdychom;
 2. Klasický „bicykel“. Rozsah opakovaní na priblíženie je od desiatich do sto, v závislosti od toho, koľko času uplynulo od odstránenia bedrovej prietrže;
 3. drepy Pohyby by mali byť také veľké, ako by ste prešli a sadli si na lavičku. Hlboké drepanie je neprijateľné. Tiež dosť na 15 opakovaní.

Tento jednoduchý komplex, ktorý sa vykonáva ráno, pomôže udržať chrbticu a svaly podporujúce ju v dobrom stave po celý deň..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Cvičebná terapia po odstránení prietrže bedrovej chrbtice: súbor cvičení

Medzistavcová hernia je ochorenie chrbtice, vyznačujúce sa premiestnením disku a narušením integrity jeho obalu, najčastejšie je proces lokalizovaný v bedrovej chrbtici. Vedie to ku komplikáciám, kvôli ktorým sa človek podrobuje chirurgickému zákroku. Po operácii bedrovej chrbtice musí človek obnoviť pohybovú aktivitu, ale za týmto účelom by sa mali dodržiavať odporúčania lekára..

Kedy začať triedy

Ochorenie je sprevádzané zakrivením chrbtice, napätím bedrových svalov a ich bolestivosťou, bolesťou bedier, lýtkových svalov, ťažkosťami pri pohybe, zmenami citlivosti nôh (znížená citlivosť, pocit pálenia). Ak uvedené príznaky obťažovali osobu pred operáciou, rehabilitačné obdobie sa zhoršilo, pretože zmeny v osteoartikulárnom a svalovom systéme si tiež vyžadujú použitie súboru opatrení na regeneráciu..

Chirurgia je účinná liečba, ale po nej je potrebná rehabilitácia. Fáza zotavenia zahŕňa povinnú cvičebnú terapiu, dodržiavanie odporúčaní lekára týkajúcich sa režimu práce a odpočinku, výživy. Nálada pacienta ovplyvňuje trvanie tohto obdobia. Sebaobetovanie a disciplína vám pomôžu rýchlo sa vrátiť k svojmu obvyklému životnému štýlu..

Dĺžka rehabilitácie závisí nielen od individuálnych charakteristík pacienta, ale aj od spôsobu, ktorým bol operovaný. V modernej chirurgii chrbtice sa používa endoskopická chirurgia, mikrodisektómia a odstránenie transplantátu. Každý typ chirurgického zákroku má svoje vlastné charakteristiky, ktoré závisia od stupňa traumy (objem chirurgického zákroku), prítomnosti komplikácií..

endoskopia

Odstránenie endoskopickej hernie je menej traumatická metóda, pri ktorej sa uskutoční malý rez, ktorý minimálne poškodzuje kožu a krvné cievy a vykonáva sa pod vizuálnou alebo rádiologickou kontrolou. K poškodeniu svalov chrbta nedochádza. Chôdza je možná 6-12 hodín po zákroku.

Po operácii je osoba niekoľko dní pod dohľadom lekárov, potom je doma prepustená na následnú starostlivosť. Je schopný starostlivosti o seba, ale triedy cvičebnej terapie sa môžu vykonávať od 3 týždňov. Všetky cvičenia sú vhodné na regeneráciu, takže tréning sa môže robiť doma..

Microdisectomy

Mikrodisektómia je high-tech minimálne invazívna operácia, pri ktorej je prietrž odstránená spolu s medzistavcovým kotúčom. Pretože pri tejto technike dochádza k narezaniu svalov, výtok je možný iba v deň 10 a terapeutické cvičenia sa používajú 1 mesiac po operácii.

Výučbu môžete začať iba pod dohľadom lekára rehabilitačného lekárstva. V dôsledku traumy svalov nie je možné spoľahlivo určiť množstvo porúch, ktoré sa vyskytli u pacienta. Špecialista určí trvanie a závažnosť choroby, až potom poskytne odporúčania pre domácu prípravu.

Odstránenie pokožky

Odstraňovanie tvárou v tvár je najpokrokovejšou metódou liečby založenou na minimálnom invazívnom odstraňovaní prietrže s následným zosilnením chrbtice pomocou titánového skrutkového systému pod röntgenovou kontrolou. K poškodeniu svalov nedochádza, pretože rez neprejde cez ne, používa sa navíjač. Výňatok z nemocnice 3-4 dni po operácii, o niekoľko týždňov už je možné sa zapojiť do fyzioterapie.

Dodatočné posilnenie chrbtice má pozitívny vplyv na obnovenie motorickej aktivity. Osoba sa rýchlo vracia k svojmu obvyklému životnému štýlu, aj keď príznaky choroby pred operáciou boli závažné.

Ciele a ciele cvičebnej terapie po odstránení bedrovej prietrže

Kýla bedrovej chrbtice počas exacerbácie sa prejavuje silnou bolesťou chrbta a nôh, čo často pacienta núti čerpať nemocenskú dovolenku, pretože dokonca aj chôdza je obtiažna a stáva sa neschopným pracovať. Preto je hlavným cieľom fyzickej terapie počas pooperačnej rehabilitácie návrat fyzickej aktivity a schopnosť starostlivosti o seba.

Ciele cvičebnej terapie po operácii vertebrálnej hernie sa realizujú prostredníctvom týchto úloh:

 1. Manažment bolesti.
 2. Obnovenie funkcií chrbtice.
 3. Posilnenie svalového korzetu chrbta, prevencia svalovej atrofie.
 4. Eliminácia svalových kŕčov a iných príznakov choroby, ktoré obmedzujú pohyb.

Cvičebná terapia po odstránení prietrže lumbálnej chrbtice je povinným lekárskym opatrením rehabilitačného obdobia. Tréningový program je zostavený individuálne pre každého pacienta. Mali by sa dodržiavať všetky odporúčania lekára, pretože nezávislé zvýšenie záťaže nepovedie k zrýchlenému uzdraveniu, ale ku komplikáciám. Nedostatočný tréning môže spôsobiť svalovú atrofiu a trvalé postihnutie..

Ľahké cvičenie

V počiatočných fázach sa odporúča robiť jednoduché cvičenia. Denné cvičenie ráno vám pomôže pripraviť oslabené svaly na pohyb. Počas vykonávania môže pacient pociťovať miernu bolesť a nepohodlie. Ak sú intenzívne, musíte sa obrátiť na svojho lekára. To môže naznačovať, že záťaž je nadmerná alebo sa vyvinuli pooperačné komplikácie..

Základné cvičenia sú:

 1. Ovisnuté. Vystupoval na stoličke. Kolená sa priblížia, zamerajú sa na chodidlá, chrbát je vzdialený od zadnej časti stoličky po šírku 2 dlane. Vykonajte činnosti: zhlboka sa nadýchnite, ruky natiahnuté dopredu - výdych - položte ruky za chrbát hlavy - pokrčte sa - siahajte po plecia k zadnej časti stoličky. Vykonajte 8 - 10 opakovaní.
 2. Vymknúť Vykonáva sa ležanie na podlahe (pod spodnú časť chrbta je potrebné vložiť valec). Ruky sú zdvihnuté a rovno hore za hlavou. Pri tejto manipulácii je chrbtica napnutá, čo zmierňuje bolesť po operácii. Do 10 opakovaní.
 3. Relaxácia. Vykonáva sa ležiace na podlahe, pod bočné musíte položiť uterák. Ľahnite si na bok, narovnajte si ruku, oviňte ju okolo krku bez ohýbania. Vďaka zmenšeniu a únosu ramena sa svaly chrbtice uvoľnia. Do 10 opakovaní na pravej a ľavej strane.

Toto sú najjednoduchšie cvičenia, preto by sa malo začať so zavádzaním komplexnejších komplexov, keď sa pacient pri implementácii nepociťuje nepohodlie.

Cvičebná terapia po operácii: súprava cvičení pre domácnosť

Po operácii musíte dodržiavať niektoré obmedzenia a podmienky:

 1. Nezdvíhajte náklad viac ako 3 kg počas 2 týždňov.
 2. Neskláňajte sa. Ak pacient niečo spadol na zem, musí objekt zdvihnúť a predtým sa krčil.
 3. Neskočte mesiac po operácii.
 4. Eliminujte dlhodobé statické napätie pri sedení alebo státí.
 5. Vykonajte cvičenia odporúčané lekárom fyzioterapie.

Tento komplex sa vykonáva po návrate z klinického domu, keď pacient už bez problémov vykonáva základné cvičenia. Domáce cvičenia by sa mali vykonávať najmenej 3 krát týždenne počas 5 opakovaní. Po mesiaci, s dobrou toleranciou zaťaženia, sa môže opakovanie zvýšiť na 10-12.

Leg curl

Vykonáva sa ležanie na zemi, nohy ohnuté na kolenné kĺby. Uchopte jednu nohu rukami a pritiahnite ju čo najbližšie k žalúdku, podržte 3-5 sekúnd. Opakujte na druhej strane.

Dvojité zákruty

Vykonáva sa ležanie na zemi, nohy ohnuté na kolenné kĺby. Paže ohnuté, umiestnené blízko hrudníka. Otočte telo, nohy otočte opačným smerom. Vezmite počiatočnú polohu a potom odbočte v opačnom smere. Toto cvičenie zlepšuje napínanie, posilňuje brušné svaly..

Doska naopak

Vykonáva sa ležanie na zemi, šírka ramien od seba, stojace na podlahe, ohnuté na kolenné kĺby. Nadvihnite telo a boky tak, aby ležali v rovnakej rovine a ruky zostali na podlahe. Podržte po dobu 3 sekúnd, potom zaujmite počiatočnú polohu.

mačiatko

Beží na podlahe, stojí na všetkých štyroch. Vykonanie je v súlade s fázami dýchania:

 • vdýchnutie - chrbát stúpa, brada je pritlačená k hrudníku (krk nie je napnutý);
 • výdych - ohnutý v chrbte, zdvíhajúci hlavu.

Toto cvičenie nielen zmierňuje bolesť v dolnej časti chrbta, ale aj v krčnej chrbtici, posilňuje chrbát, robí ho flexibilnejším.

nožnice

Vykonáva sa ležanie na zemi. Zdvihnite nohy o 90 ° a roztiahnite ich od seba, potom ich dajte dokopy. Tento proces môže byť komplikovaný vykonaním krížových pohybov a zmenšením uhla medzi podlahou a nohami - potom sa posilnia svaly lisu. Povolené iba 12 týždňov po chirurgickom zákroku.

Swallow

Vykonáva sa ležanie na bruchu. Zdvihnite telo a opierajte sa o ruky natiahnuté dopredu. Potom položte ruky za hlavu a nadol a natiahnite sa pozdĺž tela. V tejto polohe musíte zastaviť na 10 sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy. Čas oneskorenia sa môže postupne zvyšovať o 1 sekundu (maximum - do 20 sekúnd).

Kombinované cvičenie

Toto cvičenie je komplikovanejšie ako predchádzajúce, nevykonáva sa bez prípravy. Je zaradený do programu fyzioterapeutických cvičení, keď sa pacient prestane sťažovať na bolesť chrbtice. Pri výkone fungujú svaly krku, chrbta, brucha a nôh. To sa deje ležať na chrbte. Ohnite nohy v kolenných kĺboch, zdvihnite telo a držte ich za ruky. Zastavte na 8 sekúnd, potom si narovnajte nohy a vráťte sa do východiskovej polohy.

kopy

Toto cvičenie posilňuje nielen svaly chrbta, ale aj boky a zadok. Vykonáva sa státie na všetkých štyroch, 1 rovná noha sa musí odobrať a zdvihnúť, urobiť max. 8-10. Opakujte na druhej strane.

Chirurgia je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby medzistavcovej prietrže. Proces rehabilitácie však nie je o nič menej dôležitý ako samotná operácia. Obdobie zotavenia po operácii znamená aktívnu účasť pacienta. Triedy cvičebnej terapie patria medzi metódy liečby a rehabilitácie, ktoré vám umožňujú návrat do práce. Na zvýšenie účinnosti liečby sa pacientovi predpisujú chondroprotektory (lieky na obnovu chrupavkových štruktúr) najmenej dvakrát ročne..

Cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže

Cvičenie po operácii chrbtice bedrovej chrbtice s prietržou je nevyhnutným rehabilitačným komplexom fyzických cvičení. Každý, kto podstúpil túto závažnú operáciu, musí pochopiť, že bez riadnej rehabilitácie a fyzickej aktivity nie je možné postaviť sa a vrátiť sa do aktívneho života. Čo je to gymnastika po odstránení prietrže bedrovej chrbtice, aký je jej prínos a ako vykonávať také cvičenia, aby nepoškodili pacienta.

Aké sú ciele gymnastiky, aké sú jej výhody??

Vykonávanie špeciálnych cvičení v rámci restoratívnej telesnej výchovy je najdôležitejšou úlohou každého rehabilitačného programu. Cieľom cvičebnej terapie počas rehabilitácie po odstránení medzistavcovej prietrže je pomôcť človeku začať aktívny pohyb rýchlejšie.

Operácia odstránenia takejto prietrže je samozrejme veľmi ťažká a vyžaduje si vysokú zručnosť neurochirurga. Aby sa vyhli negatívnym dôsledkom takéhoto zásahu do činnosti chrbtice, pacient musí začať systematické cvičenie čo najskôr. Okrem toho by ste v neskorom a oneskorenom období rehabilitácie mali robiť nielen všetky cvičenia po odstránení medzistavcovej prietrže, ale mali by ste sa tiež viac pohybovať: plávať, chodiť, zúčastňovať sa športových hier atď..

Potreba vykonať terapeutické cvičenia po takom závažnom zásahu je určená týmito cieľmi:

 • zbaviť sa bolesti;
 • obnova normálnych funkcií miesta podstupujúceho chirurgický zákrok;
 • normalizácia aktivity miechy a celej chrbtice ako celku;
 • posilnenie svalov a prevencia ich atrofie;
 • obnova motorickej činnosti;
 • odstránenie fyzických obmedzení v pooperačnom období.

Akcie pacienta v prvých dňoch

V tomto okamihu je osobe zakázané nakladať. Je zobrazený prísny odpočinok na posteli. Niekedy v polohe na chrbte môžete pociťovať pocit tepla, slabosti a bolesti. Ľudská činnosť je v budúcnosti obmedzená a zároveň je zakázané sedieť.

Takéto obmedzenia sú potrebné na vylúčenie komplikácií chrbtice, relapsu choroby a iných javov. V dôsledku toho bude po takomto závažnom zásahu cesta k obnove narušenej funkcie miechy veľmi ťažká. Musí sa však dokončiť, aby sa aktívny život mohol začať rýchlejšie..

Čo zahŕňa intenzívna rehabilitácia??

Telesná výchova v pooperačnom období je povinná. Pacient je prepustený z nemocnice po približne mesiaci, ak sa operácia vykonala otvorenou metódou, a po približne 2 týždňoch, ak sa uskutočnila pomocou endoskopie. V obidvoch prípadoch sa však vyžaduje nielen nabíjanie, ale aj komplexné opatrenia na obnovenie mobility chrbtice.

Od druhého mesiaca po operácii je pacientovi predpísaná intenzívna rehabilitácia pomocou fyzioterapeutických cvičení. Cvičebná terapia sa vykonáva iba pod dohľadom rehabilitológa. Pacientovi sa súčasne odporúča kúpeľná liečba.

Vo fáze skorého zotavenia sa vykonávajú tieto rehabilitačné cvičenia:

 1. Jemne ohýbajte nohy v polohe na chrbte. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť pritlačiť si kolená k hrudníku. V tejto polohe musíte zostať asi 45 sekúnd a potom sa pomaly vráťte na svoju predchádzajúcu pozíciu.
 2. V polohe na chrbte roztiahnite ruky. Dolné končatiny sa ohýbajú na kolenách. V tejto polohe sa pokúste zdvihnúť panvu. Najprv sa musíte pokúsiť udržať túto pozíciu asi 10 sekúnd, potom sa tento čas postupne zvyšujte.
 3. Otočte nohy (na chrbte), zatiaľ čo končatiny sú ohnuté na kolenách.
 4. V polohe spočívajúcej na kolenách a pažiach je potrebné súčasne protiahnuť končatiny v horizontálnej polohe. Skúste ich udržať v tejto polohe najmenej 5 sekúnd. Potom si musíte vymeniť ruky a nohy.
 5. V polohe na bruchu je potrebné zdvihnúť rovnú spodnú končatinu nahor a panva nevypadne z podlahy. Ďalej, bez zdvíhania panvy je potrebné znížiť dolnú končatinu.

V ranom rehabilitačnom období sú takéto cvičenia intenzívne. A ak má človek počas gymnastických cvičení bolesť, musí buď znížiť intenzitu záťaže, alebo dočasne zastaviť ich výkon.

Niektoré jednoduché cvičenia na obnovenie chrbtice

Po intenzívnej rehabilitácii sa gymnastika samozrejme nekončí. Musí sa vykonávať pravidelne a bez prerušenia, aby sa zabránilo zhoršeniu a relapsu medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta..

Zoznam niektorých cvikov, ktoré musíte vykonať pri ležaní na chrbte:

 • zaťte ruky v pästi a utiahnite si nohy, mierne nadvihnite hlavu a potom sa vráťte do predchádzajúcej polohy;
 • súčasne si kolená pritiahnite k hrudníku (musí sa to urobiť tak, aby sa v zadku cítilo napätie);
 • položte ohnuté dolné končatiny a skúste nakloniť pravé koleno k opačnej päte (potom musíte vykonať opačnú nohu);
 • aby ste natiahli ruky v širokom rozsahu a v tejto polohe siahajúce ľavou rukou k pravej dlani (zatiaľ čo boky by nemali byť nepohyblivé), opakujte to isté pre pravú ruku;
 • umiestnite nohy k sebe a ohnite dolné končatiny, umiestnite loptu medzi kolená, stláčajte a striedavo uvoľňujte kolená;
 • Opatrne sa opierajte o podlahu;
 • rozdrvte nohy v polohe na chrbte;
 • zložte dlane na hrudník a stlačte ich silou;
 • otočte chodidlá tak, aby dolné končatiny boli čo najširšie;
 • vykonávať ležiace cvičenia ako „bicykel“.

Bočné a brušné cvičenia

Paralelne je potrebné vykonávať jednoduché gymnastické cvičenia ležiace na bruchu. Nezabudnite, že ak ležíte na ľavej strane, potom je pravá končatina umiestnená pod hlavou (alebo naopak). Niekoľko jednoduchých cvičení na vašej strane:

 • potiahnite kolená do žalúdka (keď je potrebné výdych);
 • zdvihnite obe nohy tak, aby boli rovné;
 • počas výdychu zdvihnite nohu a pri výdychu znížte (potom otočte, urobte to isté pre ľavú končatinu);
 • natiahnite horné končatiny dopredu a pokúste sa mierne nadvihnúť telo;
 • zdvihnite nohu (ruky by mali byť umiestnené pod bradou).

A tu sú jednoduché cvičenia, ktoré sa vykonávajú na bruchu:

 • položte si bradu na ruky, oprite sa o nohy a zdvihnite kolená (je treba cítiť svalové napätie v zadku);
 • potiahnite koleno k lakte (striedajte pravú a ľavú stranu);
 • ohnite nohu v kolene a pritom otáčajte hlavou.

Napriek tomu, že tieto cvičenia sú jednoduché, nemusia sa vykonávať dlho. Ak sa objavia silné bolesti, je potrebné monitorovať pohodu a znižovať záťaž.

Funkcie rehabilitácie a fyzioterapie v neskorom období

V neskorej rehabilitácii začína pacient pod dohľadom lekára pracovať na regenerácii svalov. Okrem toho môže počítať s výrazným zvýšením intenzity fyzickej aktivity. Rovnaké faktory prispievajú k posilňovaniu svalov a k ďalšiemu zlepšovaniu životného štýlu človeka..

Gymnastická aktivita je v súčasnosti doplnená o manuálnu terapiu. Liečebné masáže je potrebné absolvovať najmenej dvakrát ročne. Takýto komplexný účinok pomáha obnoviť krvný obeh v narušenej chrbtici a rýchlo vrátiť človeka do aktívneho a rozmanitého života. Cielený komplexný účinok na človeka mu pomáha predchádzať recidíve prietrže.

A aby telesná výchova priniesla maximálne výhody, potrebuje takáto osoba:

 • nezdvíhajte veci ťažšie ako 9 kg;
 • Neskáčte a nezdržiavajte sa dlho v stoji;
 • snažte sa nedovoliť podchladenie (na to musíte mať na spodnej časti chrbta šál alebo špeciálny pás);
 • korzet v tejto dobe už nie je potrebný (navyše môže byť škodlivý, pretože môže spôsobiť atrofiu).

Aké cvičenie môže byť najvýhodnejšie?

Úsilie vynaložené na fyzickú terapiu môže byť zbytočné, ak človek nedodrží základné odporúčania lekára. Sú jednoduché, ale ošetrenie medzistavcových platničiek bude od nich závisieť:

 1. Supercool je prísne zakázaný. Po cvičení je potrebné osprchovať sa (teplo), aby sa uvoľnili svaly. V chladnom období by ste sa mali obliecť príjemne. Aj v teplom počasí musíte dolnú časť chrbta obtočiť.
 2. Neodporúča sa sedieť na dlhú dobu. Pravidelne musíte meniť polohu tela, aby ste predišli nadmernému zaťaženiu stavcov.
 3. Nemôžete stáť dlho. Ak sa tak deje po dlhú dobu, stavce môžu byť bolestivé. Ak nie je možné trochu si ľahnúť, je lepšie chodiť opatrne alebo trochu drepnúť.
 4. Hmotnosti sú prísne zakázané. Ani v prvom roku po operácii nemôžete zdvíhať veci viac ako 3 kg. V budúcnosti sa môže záťaž zvýšiť.
 5. Odporúčame zdvíhať všetky predmety iba s priamym chrbtom..

Telesná výchova po operácii na odstránenie medzistavcovej prietrže je pre pacienta životne dôležitá. Je mylnou predstavou, že je potrebné snažiť sa pohybovať menej. Bez motorickej aktivity nie je možné normálne fungovanie akýchkoľvek orgánov ľudského tela..

Po tomto zákroku bude chrbtica schopná normálne fungovať, musí byť správne naložená. Toto sa však musí robiť veľmi starostlivo a iba pod dohľadom vysokokvalifikovaných odborníkov.

Cvičenie po zákroku na chrbtici: výhody, odporúčaný komplex

Operácia miechy je extrémnym meradlom liečby patológií chrbtice. Vykonávajú sa, keď je to absolútne nevyhnutné, keď konzervatívne metódy liečby nie sú účinné a pacient trpí silnou bolesťou, nemôže sa hýbať. Príčinou tohto stavu je často medziobratlová kýla alebo poškodenie miechy. Metódy chirurgického zákroku sú individuálne a závisia od stavu pacienta a závažnosti ochorenia. Dôležitým článkom procesu regenerácie je cvičebná terapia po operácii chrbtice.

Telesná výchova je zameraná na obnovenie pohyblivosti chrbtice, posilnenie svalov chrbta. Komplex je vyvíjaný lekárom fyzioterapie individuálne pre každého pacienta. V závislosti od chrbtice, kde bola operácia vykonaná (hrudník, krčka maternice, dolná časť chrbta), lekár vyberie vhodné cviky.

Po operácii chrbtice obsahuje cvičebná terapia súbor cvičení určených na obnovu špecifickej oblasti chrbtice, ktorá prešla chirurgickým zákrokom a je nevyhnutnou súčasťou rehabilitácie..

Ciele a ciele rehabilitácie po operácii chrbtice

Po operácii sa pacient zlepší, pretože silná bolesť zmizne, ale pred úplným uzdravením musíte ísť dlhou rehabilitačnou cestou. Jeho trvanie sa pohybuje od jedného mesiaca do jedného roka, v závislosti od zložitosti chirurgického zákroku. Toto obdobie vyžaduje, aby pacient starostlivo a systematicky plnil všetky lekárske predpisy. Iba takýmto tandemom bude prognóza ochorenia pozitívna a riziko relapsu sa výrazne zníži. Rehabilitácia zahŕňa nasledujúce úlohy:

 • stabilizácia pacienta;
 • odstrániť obmedzenia mobility;
 • obnovenie normálneho fungovania chrbtice;
 • úplné odstránenie zápalového procesu a bolesti v chrbtici;
 • zrušenie obmedzenia fyzickej aktivity.

Účelom rehabilitácie je obnoviť motorickú funkciu po operácii chrbtice, úplne zmierniť bolesť, posilniť svaly chrbta a zabrániť recidíve choroby. V prvom období po operácii je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku. Jeho trvanie závisí od typu chirurgického zákroku a pohybuje sa od 3 do 7 dní.

Po spondylolistéze, chirurgii na obnovenie vysídlených stavcov, je predpísané dlhšie obmedzenie pohybu (až 2 mesiace). Po manipulácii je pacient položený na sadrovec, ktorý je v priebehu času nahradený odnímateľnou kožou z pneumatiky. Počas rehabilitačného obdobia leží pacient na špeciálne vybavenom lôžku..

Po operácii na korekciu skoliózy je pacient prevedený na jednotku intenzívnej starostlivosti a iba tretí deň - zvyčajne. V prvých dvoch týždňoch je pacientovi predpísaný prísny odpočinok na lôžku a po uplynutí tejto doby sa môže trochu chodiť. Po celú dobu rehabilitácie je predpísaný korzet, ktorý obmedzuje pohyb, vykonáva prechádzky, postupne zvyšuje vzdialenosť.

Zásady rehabilitácie

Obdobie zotavenia po operácii obsahuje súbor opatrení, ktoré každý pacient prijíma na ceste k uzdraveniu:

 • konzultácie neurológa, chirurga, rehabilitológa (iných lekárov podľa indikácie);
 • lieková terapia (lieky zo skupiny NSAID, anestetiká);
 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • odpočívať v sanatóriu.

Toto je jediný súbor odporúčaní, ktoré musíte dodržať, aby sa po operácii zotavili rýchlejšie.

Počiatočné obdobie

Prvých 14 dní po operácii na chrbtici sa nazýva skoré obdobie. Vyznačuje sa:

 • hojenie chirurgického švu;
 • obnovenie citlivosti končatín;
 • zníženie bolesti.

Pacient je predpísaný na nosenie špeciálneho korzetu, ktorý sa odporúča používať v iných obdobiach rehabilitácie. Obmedzuje ostré pohyby, udržuje stavce v stabilnom stave a zabraňuje ich posunutiu. Pacientovi sú tiež predpísané lieky (NSAID, lieky proti bolesti, sedatíva) a cvičebná terapia.

Gymnastika sa vykonáva starostlivo za prítomnosti inštruktora. Neskôr neurológ skúma pacienta, určuje citlivosť končatín, predpisuje MRI. Na základe svojich výsledkov rozhoduje o prechode do ďalšej fázy obnovy..

Neskoré obdobie

Toto obdobie sa začína okamihom, keď je pacient prepustený z domu. Trvá od 3 mesiacov do 6 mesiacov. Lekár poskytuje pacientovi rady, ako sa správať doma, čo musí urobiť. Zabráni sa tým opätovnému výskytu choroby. Hlavná vec, ktorú počas tohto obdobia nemôžete urobiť, je sedieť. Pacientovi sa ponúka súbor cvičení vyvinutých inštruktorom LFK, ktorý je zameraný na posilnenie chrbtových svalov, zlepšenie krvného obehu v mieste poškodenia, čo prispieva k rýchlej obnove tkanív.

Nabíjanie sa musí vykonávať systematicky a následne sa stáva neoddeliteľnou súčasťou prevencie recidívy choroby. Pacienti vykonávajú takúto gymnastiku na celý život. Nemôžete zostať dlho na nohách. Každú a pol hodiny si musíte oddýchnuť od chrbtice (ležať 20-25 minút).

Odložené obdobie

Odborníci sa domnievajú, že po operácii chrbtice zotavenie trvá celý život. To platí najmä pre bedrové zásahy. Vykonávanie cvičení špeciálne vybraných pre pacientov po operácii chrbtice bedrovej chrbtice musíte neustále. Posilňuje bedrové svaly, bráni posunu stavcov a objaveniu sa výčnelkov.

Aké je využitie terapeutických cvičení

Cvičebná terapia po operácii chrbtice je súbor cvičení zameraných na obnovenie motorických funkcií, zlepšenie mikrocirkulácie krvi a metabolických procesov v tkanivách chrbtice. Systematický výkon gymnastiky vytvára svalový korzet, ktorý bráni posunu stavcov. Okrem toho triedy zahŕňajú dychové cvičenia, ktoré pomáhajú posilňovať nervový systém.

Cvičenia sa vykonávajú pomaly a plynulo. Pacient sa musí vyhnúť náhlym pohybom, cvičiť, kým sa neobjaví mierna bolesť, ale nezaťažujte chrbticu. Spočiatku je súbor cvičení vykonávaný pod dohľadom inštruktora a neskôr pacient vykonáva výcvik sám.

Niekoľko jednoduchých cvikov na predčasné obnovenie chrbtice

Počas tohto obdobia by sa pacient nemal posadiť, takže cvičenia sa vykonávajú ležiace na chrbte. Nabíjanie sa uskutočňuje v prítomnosti lekára.

 1. Pacientovi sa ponúkne, že si ohne kolená a pri položení na rukách zdvihne panvu čo najviac. Držte v tejto polohe 10 s. Postupne zvyšujte retenčný čas na 1 minútu.
 2. Ležiace na chrbte ohýbajú kolená, ruky skrížené na hrudi. Utiahnite pobrušnicu, držte ju 10 sekúnd, uvoľnite sa. Počet opakovaní, ktoré sa majú zvýšiť až 15-krát.
 3. I.p. rovnaké. Nohy ohnuté na kolenách sú pritiahnuté k hrudníku, a tak napínajú svaly chrbta a zadku.

Neskôr prejdite na zložitejšie cvičenia..

Funkcie fyzioterapeutických cvičení v neskorom období

V neskorom období rehabilitácie má pacient zvýšený stres, cvičenia sú zložitejšie, vykonávajú 1-15 prístupov. Ich cieľom je obnoviť svalový tonus.

 1. Kliešte od podlahy, dozadu rovné. Nevyčerpajte sa, ale najviac 15-krát.
 2. "Bicykel". Otočné pohyby nôh sa vykonávajú 15-krát v jednom smere a druhým smerom..
 3. Polo-drepy, akoby sedeli na stoličke. Nemôžete hlboko dřepieť. Opakujte 15 krát.

Komplex sa vykonáva ráno a umožňuje udržiavať svalový tonus po celý deň..

Odporúčané cvičebné balenie

Okrem vyššie uvedených cvičení sa pacientom ponúka vykonávanie rôznych komplexov.

 1. Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, nohy ohnuté na kolenách, mierne rozvedené. Pokúste sa dostať ľavú pätu pravým kolenom a naopak.
 2. Ležiaci na chrbte, ruky za jeho hlavou. Zdvihnite hlavu, napnite bradu k hrudníku, nohy sú napnuté a ponožky sú stiahnuté.
 3. Pacient leží na chrbte, ruky pozdĺž trupu, dlane dlane. Opierajte sa o ruky, zdvíhajte panvu a vykonávajte ľubovoľné pohyby (hore, dole, do strán, kruhové). Každý pohyb opakujte 2-3 krát, postupne zvyšujte amplitúdu a opakovanie až 10-14 krát. Cvičenie však nemôžete vykonať „prostredníctvom moci“. Ak sa vyskytne bolesť, zastavte nabíjanie.
 4. Staňte sa chrbtom k stene, oprite sa o ňu chrbtom hlavy, lopatkami a zadkom. Zdvihnite ruky a siahajte po dobu 5 minút. Vyliezť na prsty na nohách, keď sa uzdravíte.

Gymnastika by sa mala robiť systematicky, postupne zvyšovať zaťaženie a pridávať ďalšie cvičenia.

Odporúčaný súbor cvičení v oneskorenom období

Súbor cvičení opísaných vyššie, pacienti po operácii chrbtice by mali vykonávať celý život. Cvičenie sa vykonáva každý deň ráno. Pomôže to posilniť svaly a vyhnúť sa ďalším relapsom choroby. Správne vybraný komplex zlepší krvný obeh a zmierni svalové kŕče. Okrem telesnej výchovy lekár odporúča pacientovi aj ďalšie postupy a činnosti, ktoré môžu brániť tvorbe hernií a výčnelkov.

Dychové cvičenia

Tento typ gymnastiky je veľmi dôležitý, pretože pomáha odstraňovať stagnujúce procesy v pľúcach, ktoré sa vytvorili pri ležaní pacientov. Za týmto účelom sa pacientom vyfúkne fľaša naplnená vodou. Musíte to urobiť pomocou skúmavky. Počas celého dňa sa vykonávajú 3-4 prístupy. Neskôr dávajú pacientovi nafúknuté balóniky. Pri výkone cvičení by ste mali sledovať dýchanie: napätie - inhalácia, relaxácia - výdych.

Kinezioterapia z Bubnovského

Technika znamená ošetrenie pohybu. Pacientom sa ponúka súbor cvičení vykonaných na špeciálnych simulátoroch. Počas tréningu sa krvný tlak nezvyšuje, nie je zvýšené zaťaženie chrbtice. Gymnastika sa vyberá pre každého pacienta individuálne. Súbor cvičení je zameraný na posilnenie nielen svalov chrbta, ale aj kĺbov. Kinezioterapia sa kombinuje s dýchacími cvičeniami. Bubnovsky v Moskve:

 • st. Aviamotornaya, 10 Bldg. 2;
 • Diaľnica Pyatnitskoe, 6 budova 1;
 • Ostrovityanova ul., 10.

Čas príjmu je stanovený telefónom..

plávanie

Traumatológovia odporúčajú návštevu bazénu pre ľudí, ktorí podstúpili operáciu chrbtice. Plávanie, ako aj cvičenie vo vode zvyšujú tón miechových svalov, zlepšujú krvný obeh a upokojujú nervový systém..

Nabíjanie vo vode je účinné a nezaťažuje chrbticu, pretože voda podporuje telo a znižuje svalové napätie.

masáž

Liečebná masáž sa podáva pacientom v neskorom a oneskorenom období rehabilitácie a zahŕňa klasické, akupresúrne, segmentové a iné typy. Táto technika je zameraná na posilnenie svalového korzetu, ako aj na relaxáciu nervových spazmov. Počas procedúry sa zahrejú hlboké svaly, vytvorí sa anestetický efekt. Masáže uvoľňujú a upokojujú, takže by sa mali vykonávať popoludní.

Reštriktívne opatrenia

Princípy rehabilitácie zahŕňajú nielen tipy na obnovenie zdravia, ale aj zákazy. Pacient nesmie:

 • sedieť;
 • zostať dlho v jednej polohe;
 • hmotnosť zdvihu viac ako 3 kg;
 • nosiť korzet na dlhú dobu (viac ako 3 hodiny);
 • fyzické cvičenie;
 • manuálna terapia;
 • vykonávať krútiace pohyby.

Pacient by sa nemal posadiť prvý a pol mesiaca, je potrebné zabrániť náhlym pohybom. Po dobu 3 mesiacov je zakázané jazdiť vo vozidlách pri sedení. Musíte zaujať polopriehľadnú polohu a nosiť korzet. Pri prenášaní hmotnosti ju rozložte do oboch rúk alebo bremeno vložte do batohu.

Odporúčania lekára

Aby sa zabránilo rozvoju patológií chrbtice, lekári odporúčajú:

 • vyhnúť sa fyzickému preťaženiu;
 • odstrániť zlé návyky;
 • jesť správne;
 • ovládajte svoju váhu;
 • systematicky navštevovať neurológa;
 • ročne urobte MRI chrbtice.

Okrem toho je potrebné vykonať súbor cvičení navrhnutých lekárom LFK, zapojiť sa do neaktívnych športov, viesť výcvik za prítomnosti inštruktora..

Zotavenie po operácii miechy

Miechová hernia sa chirurgicky odstraňuje. Samotná operácia predstavuje nebezpečenstvo pre ľudí a často vyvoláva množstvo nežiaducich následkov. Preto lekári po vykonaných krokoch odporúčajú dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel, aby všetko úsilie chirurgov nebolo zbytočné. Obdobie rehabilitácie zahŕňa niekoľko fáz, ktorých trvanie závisí od závažnosti stavu pacienta. Všetky z nich sú však zamerané na úspešné obnovenie fyzickej aktivity..

Rehabilitačné úlohy

Rehabilitácia je predpísaná po odstránení laserovej prietrže alebo po otvorení chirurgického zákroku. V závislosti od zvolenej metódy bude závisieť závažnosť dôsledkov a trvanie vymáhania. Celý proces v mnohých ohľadoch závisí od samotného pacienta, pretože sa vyžaduje starostlivosť. Vôľa a prísne dodržiavanie všetkých odporúčaní odborníka.

Obnovenie pacienta po operácii je rovnako dôležité ako operácia samotná. Zameriava sa na zlepšenie pohody, postupný návrat do normálneho života, odstránenie možných komplikácií a relapsov.

Hlavné ciele a ciele počas rehabilitačného obdobia:

 • Postupné znižovanie a úplné odstránenie bolesti.
 • Obnovenie pohyblivosti poškodených kĺbov.
 • Normalizácia pohybovej aktivity a normalizácia končatín.
 • Postupné získavanie chrbtice.
 • Posilnenie svalového korzetu pohybového aparátu.
 • Obnovenie citlivosti poškodených oblastí.
 • Stabilizácia živín v tele, zvýšený prietok krvi v problémových oblastiach na urýchlenie hojenia.
 • Oprava chýb v držaní tela alebo chôdze.
 • Správne rozloženie zaťaženia na chrbte.
 • Predchádzanie možným komplikáciám alebo relapsom.
 • Plná obnova tela a návrat vysokej kvality života.

Telo po operácii na odstránenie časti disku je pod obrovským stresom. Preto si vyžaduje zvýšenú pozornosť a pomoc pri odstraňovaní nepohodlia, zmierňovaní bolesti a potlačovaní zápalového procesu. Na tento účel sa vyberá celý rad aktivít vrátane prijímania liekov, fyzioterapeutických cvičení a návštevy fyzioterapeuta.

Kľúčové obdobia obnovy

Pooperačné obdobie je podmienečne rozdelené do niekoľkých štádií, ktoré sa líšia v zložitosti pre pacienta. Prvé tri dni sa považujú za najťažšie, keď pacient opustí operáciu a zaznamená silnú bolesť. Pociťuje sa v oblasti švu, niektoré sa však môžu obávať aj zvyškových neurologických príznakov. Postupne by mali zmiznúť všetky bolestivé príznaky. Celá doba rehabilitácie je rozdelená do troch fáz, ktorými musí každý pacient prejsť. Budeme analyzovať každú z nich podrobnejšie..

Skoré štádium

Skorá pooperačná perióda trvá asi 7 dní, alebo koľko je potrebné, ak má pacient komplikácie. Ak neexistuje dôvod na zadržanie pacienta, bude prepustený 14. deň po vykonaní opatrení a prijatí pomoci v nemocnici. Následne sa zaväzuje podrobiť sa monitorovaniu ošetrujúcim lekárom podľa odporúčaného harmonogramu.

Čo sa počas tohto obdobia nedá urobiť?

 • Zapojte sa do akýchkoľvek športov, pretože chrbtica potrebuje úplný odpočinok. To umožní, aby sa zapálená oblasť zotavila pokojne..
 • Pohybujte sa po miestnosti, choďte na toaletu sami, najmä v prvých hodinách po prebudení. Aj sedenie, cestovanie a krátke môže mať nepríjemné následky.
 • Doprajte si alebo urobte masáž. V takom prípade existuje vysoké riziko vyvolania recidívy..
 • Zdvíhať závažia. Po operácii je prísne zakázané zdvíhať dokonca 2 kg pomarančov..
 • Na 14 dní je zakázané jazdiť verejnou dopravou, stáť dlhšie ako 20 minút alebo sedieť na stoličke.
 • Fajčenie alebo pitie alkoholu. Nie každý sa môže počas rehabilitačného obdobia vzdať zlých návykov, je to však potrebné na posilnenie tela a zlepšenie stavu stehu po chirurgickom zákroku, aby sa odstránila prietrž bedrovej chrbtice..
 • Odmieta nosiť korzet alebo ho nosiť nesprávne. Je to on, kto fixuje polohu chrbtice, odstraňuje z nej nadmerné zaťaženie a umožňuje telu rýchlejšie sa zotaviť.
 • Počas dňa noste obväz príliš dlho. Je tiež nebezpečný pre pohybový aparát, pretože neumožňuje svalom regenerovať sa a posilňovať sa pre prirodzenú podporu hrebeňa..
 • Pite pilulky alebo používajte recepty tradičnej medicíny bez konzultácie so svojím lekárom. V najlepšom prípade nebude mať žiadny výsledok, v najhoršom prípade spôsobí nenapraviteľnú ujmu.

V skorom pooperačnom období drogy zastavujú všetky príznaky bolesti a pacient postupne obnovuje svoje motorické schopnosti. Prijať vertikálnu polohu je povolená iba 24 hodín po odstránení medzistavcovej prietrže. Chôdza je povolená iba s korzetom a nie viac ako 15 minút denne.

Neskoré obdobie

Táto fáza obdobia obnovy začína dva týždne po operácii a trvá 2 mesiace. Všetky telesné sily by mali byť zamerané na obnovenie motorickej aktivity a normálnej starostlivosti o seba. Na tento účel sa pacientovi predpisujú špeciálne cvičenia a fyzioterapeutické postupy..

Počas tohto obdobia je prísne zakázané:

 • Porušte odporúčanú stravu. Príjem užitočných vitamínov a minerálov je mimoriadne dôležitý na urýchlenie procesu hojenia a obnovu poškodeného tkaniva. Menu zvyčajne obsahuje výrobky ako obilniny, med, orechy, cereálie, varené mäso. Osobitná pozornosť sa venuje príjmu živočíšnych bielkovín.
 • Zostaňte dlho sedieť. Aj keď sa budete cítiť lepšie, je nebezpečné okamžite sa vrátiť do práce v kancelárii, čo môže viesť k zhoršeniu stavu..
 • Neustále ležať. Je potrebné vykonávať jednoduché cvičenia, prestávky v pokoji a bdelosť, pre rovnomerné zaťaženie svalovej sústavy..
 • Neaplikujte po odstránení prietrže, zanedbajte odporúčané cviky alebo záťaž.
 • Zdvíhajte ťažké predmety (8 kg alebo viac), vykonávajte ťažkú ​​fyzickú prácu.
 • Ľahko sa oblieka v zime a umožňuje podchladenie poškodenej oblasti.
 • Drive. Zákaz vedenia vozidla je platný 3 mesiace po manipulácii.

Na neskorú rehabilitáciu sa odporúča opustiť dlhé cesty, používať verejnú dopravu alebo jazdiť na vidieckych cestách. Aj keď je telo trochu silnejšie, stále je potrebné s ním zaobchádzať opatrne, aby sa proces hojenia dokončil..

Pravidelné obdobie

Toto obdobie po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej kosti sa tiež nazýva oneskorené. Začína sa od 3. mesiaca po vykonaných krokoch a trvá po zvyšok života pacienta. Jeho charakteristickou črtou je absencia kategorických obmedzení, ale pacient musí stále dodržiavať niekoľko pravidiel. Medzi hlavné odporúčania pre toto obdobie patria:

 • Neustále vykonávajte cvičenia odporúčané po operácii na odstránenie prietrže chrbtice.
 • Odmietnite z ťažkej fyzickej práce alebo nadmernej fyzickej aktivity, silových športov.
 • Neustále sledujte svoju stravu, aby do tela vniklo dostatok vitamínov a minerálov, čím sa eliminuje opakovanie bedrovej prietrže.
 • Pravidelne vyšetrujte a oznamujte obťažujúce príznaky..
 • Vyvarujte sa prehrievaniu alebo prechladeniu miesta, kde bola operácia vykonaná.

Rehabilitačné metódy

Normálne fungovanie chrbtice je možné počas rehabilitačného obdobia obnoviť iba komplexným spôsobom. Terapia zahŕňa užívanie liekov, fyzioterapiu, fyzioterapeutické cvičenia. Metódy sa vyberajú na základe závažnosti ochorenia, prítomnosti komplikácií, jednotlivých ukazovateľov a prítomnosti komplikácií. Opatrenia na zotavenie sa vykonávajú v nemocnici, po ktorej pacient pokračuje v plnení odporúčaní doma.

Drogová terapia

Po odstránení medzistavcovej prietrže sa objaví akútna bolesť, opuchy a zápaly. Rôzne lieky proti bolesti pomáhajú vyrovnať sa s nepríjemnými príznakmi. Nasledujúce skupiny liekov pomáhajú normalizovať metabolické procesy v tele:

 • Analgetiká („aspirín“, „didokaín“, „ketotifén“) - zamerané na úplné zmiernenie bolesti alebo zníženie jej prejavu.
 • Nesteroidné protizápalové lieky (Diclac, Ketorol, Diclofenac) - používajú sa na potlačenie a odstránenie zápalového procesu..
 • Svalové relaxanciá (tizanidín, tolperisón, baklofén) - pomáhajú odstraňovať stuhnutosť a napätie vo svalovom tkanive, znižujú prejavy nepríjemných pocitov.
 • Chondroprotektory („Arthra“, „Teraflex“, „Aflutop“) - pomáhajú obnoviť chrupavku a kostné tkanivo po operácii.

Predpísané lieky pomáhajú rýchlo prechádzať nepríjemnými pocitmi, zlepšujú pohodu a zotavujú sa. Vždy ich vyberie ošetrujúci lekár individuálne, pričom sa zohľadnia získané výsledky testov a MRI.

fyzioterapia

Po operácii, ktorá odstraňuje časť chrupavky a stavcov, môžu pacienti pociťovať znecitlivenie kože alebo stratu citlivosti na nohe. V tomto prípade sa okrem liekov predpisujú fyzioterapeutické procedúry na úplné obnovenie tela. Typy použitých metód:

 • Ultrazvuk. Umožňuje vám zmierniť prejavy bolesti, obnoviť kosti a chrupavky, normalizovať prietok krvi do postihnutej oblasti.
 • Fonoforézou. Lieky sa podávajú pomocou ultrazvukových vĺn, ktoré odstraňujú opuchy a zmierňujú bolesť..
 • Laserová terapia Neutralizuje lézie kostí a chrupaviek a zmierňuje kŕče.
 • Masáž. Zvyšuje prietok krvi do poškodenej oblasti, zaisťuje transport živín do postihnutej oblasti, zlepšuje svalový tonus a zmierňuje celkový stav. Menovaný najskôr niekoľko mesiacov po operácii.
 • Magnetoterapia. Zastavuje zápalový proces, zlepšuje metabolické procesy v tele, normalizuje metabolické funkcie.
 • Bahenné kúpele. V Moskve ich ponúkajú platené centrá a kliniky. Táto technika je užitočná na opravu poškodených tkanív ich saturáciou užitočnými minerálmi a stopovými prvkami. Rany vzniknuté po chirurgickom zákroku hojia rýchlejšie.

Trvanie určuje lekár na základe výskytu opuchu a bolesti, miesta prietrže alebo stavcov, svalového tonusu a veku pacienta. Kurz zvyčajne trvá 15 hodín, potrebných na dosiahnutie trvalého výsledku. Pacientom sa odporúča, aby počas zotavovacieho obdobia nosili podporný korzet. Robí sa to podľa určitého systému niekoľko mesiacov. Okrem toho dôležitým bodom je strava.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Opakujúca sa slabinová prietrž (hernia inguinalis recidiva). Problém opakovaného výskytu slabinovej prietrže je mimoriadne naliehavý. Podľa moderných štatistík sa návrat choroby pozoruje takmer u každých 10 pacientov, na ktorých sa operovalo.
Hlavným dôvodom rozvoja prietrže chrbtice je nerovnomerné zaťaženie. Počas exacerbácie sa liečia liekmi, ale počas remisie môžete použiť pomocné prostriedky. Pre bolesti chrbta poskytuje plávanie dobré výsledky.
Pri komplexnej liečbe krčnej, hrudnej a bedrovej osteochondrózy sa používa masáž. Po 5 až 10 sedeniach intenzita bolesti klesá, zápalový opuch ustúpi, svalové kŕče vymiznú.