loader

Hlavná

Žalúdok

Gymnastika s kýlou krčnej chrbtice

Krčná chrbtica je najmobilnejšia a najzraniteľnejšia. Je citlivý nielen na fyzickú aktivitu. Na tejto úrovni prechádzajú dôležité cievy - stavcové tepny, ktoré prenášajú krv do mozgu. Poškodenie krčnej chrbtice môže mať za následok zhoršený pocit a pohyb v rukách a nohách, závraty, mdloby a ďalšie nepríjemné príznaky..

Cervikálne choroby

Kvôli pohyblivosti chrbtice sa na tejto úrovni často vyskytujú medzistavcové prietrže. Zvyčajne sú dôsledkom osteochondrózy. Môžu sa však vyvíjať po zraneniach.

Medzistavcové prietrže predstavujú výstup z želatínového jadra za vláknitý kruh. Môže vyčnievať akýmkoľvek smerom a podľa toho sa vytvoria rôzne medzistavcové prietrže.

Najnebezpečnejší bočný výčnelok, pretože narúša nervové korene a stredný - v miechovom kanáli. Kompresia miechy na tejto úrovni spôsobí v tele rôzne neurologické príznaky:

 1. Panvová nerovnováha.
 2. Neistá chôdza.
 3. Nepríjemnosť pohybov.
 4. Znížená svalová sila v rukách alebo nohách.

Medzistavcové kýly sa najčastejšie tvoria v dolných častiach na úrovni 5–7 krčných stavcov.

Dôležitá je nielen veľkosť výčnelku, ale aj šírka miechového kanála. V prípade širokého kanála budú aj veľké prietrže asymptomatické. Naopak, pri úzkom kanáli sa neurologické poruchy vyvíjajú veľmi rýchlo..

Popri medzistavcových prietrhoch v krčnej oblasti sa často tvoria aj marginálne kostné výrastky - osteofyty. Stlačujú vertebrálne tepny a zhoršujú prísun krvi do mozgu. Dokonca aj úplné zablokovanie prietoku krvi na jednej strane môže byť asymptomatické kvôli práci druhej cievy a náhodne sa objaví pri vyšetrení..

liečba

Terapia medzistavcových prietrží na tejto úrovni je dosť komplikovaná. Lieky môžu odstrániť iba nepríjemné príznaky - bolesť a zápal, ale nemôžu obnoviť integritu vláknitého prstenca. Chirurgická liečba tejto časti chrbtice je spojená s vysokým rizikom komplikácií - poškodenie stavcov a miechy..

Optimálnou liečbou pre túto bežnú patológiu zostáva cvičebná terapia..

Pri fyzických cvičeniach s kýlou krčnej chrbtice sa rozvíjajú svaly, ktoré pôsobia ako korzet. So stabilnou chrbticou sú nervové korene menej poškodené pri pohybe, a preto nepríjemné príznaky vymiznú.

Gymnastiku s takými kýlami vyberá neuropatológ alebo fyzioterapeut s prihliadnutím na individuálne charakteristiky pacienta, jeho fyzické údaje a výsledky vyšetrení..

LFK nie je menovaná osobitne. Je súčasťou komplexnej liečby medzistavcových prietrží. Protizápalové a analgetiká sa používajú na odstránenie akútnych príznakov, aby sa dosiahol rýchly výsledok. A gymnastika je predpísaná na dosiahnutie trvalého účinku liečby. Okrem toho sú na prevenciu exacerbácií predpísané fyzioterapeutické cvičenia. Takáto gymnastika nepoškodí zdravých ľudí..

Cervikálna gymnastika

Krčný región je veľmi citlivý na fyzickú námahu, takže nie je možné ho v žiadnom prípade nadmerne zaťažovať. Cieľom fyzioterapeutických cvičení je spočiatku pomalé prispôsobenie tejto časti chrbtice gymnastike.

Cvičebné cvičenia sú zamerané na napínanie chrbtice, zväčšovanie medzistavcových priestorov. Súčasne sa zníži kompresia nervových štruktúr vláknitým diskom a buničitým jadrom a obnoví sa ich integrita. Pri správne zvolenom súbore cvičebných cvičení sa neurologické príznaky postupne znižujú a svalový korzet sa posilňuje. A preto stabilita chrbtice stúpa..

Je dôležité nevykonávať gymnastiku v akútnom období - s narušením nervových koreňov s bolesťou a výraznou zápalovou reakciou. Je potrebné počkať, kým tento proces ustúpi a pokračovať v záťažovej terapii.

Gymnastická technika

Gymnastika s medziobratlovými kýlami krčnej chrbtice by mala byť hladká a opatrná. Náhle pohyby, zákruty a naklonenie hlavy sú neprijateľné. Je dôležité si uvedomiť, že patológia krčnej oblasti hlavy je často sprevádzaná výskytom osteofytov. A pri intenzívnom cvičení môžu stlačiť stavcovú tepnu.

Prestaňte okamžite cvičiť, ak sa objavia nasledujúce príznaky:

 • Bolesť krku.
 • Popraskanie pri prudkom zatáčaní.
 • Závraty, stmavnutie očí.
 • Náhly hluk v hlave alebo ušiach.

Fyzioterapeutické cvičenia pre túto patológiu by mali byť pravidelné. Gymnastika začína od 10 do 15 minút a jej trvanie sa postupne zvyšuje. Počet cvičení a ich trvanie sa zvyšuje. Počas cvičebnej terapie sa musíte pozitívne naladiť, vykonávať cvičenia s dôrazom, dýchať nosom.

Počiatočná cviková terapia krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia krčnej chrbtice sú založené na pohyboch hlavy - sklony, zákruty, rotácia. Počiatočná fáza zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 1. Pri sedení alebo státí sa hlava pomaly nakláňa dopredu, kým brada nedosiahne hrudník. Pri prvom pokuse nie je potrebné sa o to usilovať. Cieľom cvičenia je napnúť chrbticu a zahriať svaly krku.
 2. Cvičenie sa vykonáva podľa rovnakého princípu, ale hlava klesá dozadu, až kým sa chrbát hlavy nedotýka chrbta. Hlava je naklonená ešte plynulejšie a pomalšie ako v prvom prípade.
 3. V stojacej polohe sa hlava nakláňa dopredu. Brada nevychádza z hrude a pohybuje sa nadol, posúva sa po nej. Počas tohto cvičenia sú svaly krku napnuté, preto je dôležité pohybovať hlavou plynulo. Pri najmenšom pocite nepohodlia sa cvičenie zastaví.
 4. V stojacej polohe sa hlava nakláňa veľmi hladko dozadu az tejto polohy sa opatrne vtiahne do pliec. Potom sa tiež plynulo pohybuje dopredu a opäť sa tiahne vo vertikálnom smere. Pri cvičení by nemalo byť potrebné vynaložiť žiadne úsilie. Beží 3 až 5 krát.
 5. V stojacej polohe sa hlava ohýba striedavo s každým ramenom. Je dôležité, aby zostali nehybní. Nie je potrebné sa snažiť okamžite sa dotknúť ramena ucha. Časom sa to ukáže. Ľahko a bez námahy nakloňte hlavu.

Postupom času sa zvyšuje počet a objem cvičení.

Zložitá krčná gymnastika

Keď sa svalový korzet na tejto úrovni chrbtice stane silnejším, gymnastika môže byť trochu komplikovaná. Je dôležité, aby bola krčná chrbtica stabilná. Ak sa vyskytne bolesť, musíte sa vrátiť do ľahšieho komplexu cvičení.

Ďalšia fáza fyzioterapeutických cvičení zahŕňa také cvičenia:

 1. Otáčanie hlavy. Hlava sa musí otáčať okolo osi, ktorá prechádza nosom a chrbtom hlavy. Brada bude nasmerovaná nabok a hore. Cvičenie sa vykonáva z troch polôh. V prvom - hlava je rovná. V druhej - je mierne naklonená dopredu. V treťom je hodený späť. Je dôležité, aby ste hlavu príliš neotáčali, rozsah pohybu by mal byť malý.
 2. Hlava je v línii so chrbtom. Najprv sa pohľad posunie do strany a hlava sa za ním začne pohybovať. Ramená sú nehybné. Hlava sa otočí a snaží sa zistiť, čo je pozadu. Spočiatku nie je vynaložené úsilie, ale postupne je potrebné zväčšiť polomer otáčania až po doraz. Cvičenie začína 3-5 krát a zvyšuje sa na 10-15.
 3. Kruhová rotácia hlavy. Toto je najťažšie cvičenie krčnej chrbtice. Pri veľkých medzistavcových prietržoch sa neodporúča vykonávať v úplnosti, s výnimkou toho, že sa hlava odhodí späť. Hlava spočiatku jemne ohýba ucho k ramenu, potom sa posúva pozdĺž hrude a natiahne sa smerom k pupku. Potom dosiahne druhé rameno a chrbtom hlavy sa dotkne jeho ucha a začne sa pohybovať po chrbte. Kruhové pohyby hlavy sú veľmi pomalé, aby nevyvolávali závraty.

Cvičebná terapia medzistavcových prietrhov krčnej chrbtice je účinnou a fyziologickou metódou liečby. Je iba dôležité nepreháňať to fyzickou aktivitou a nepoškodzovať gymnastiku.

Ako sa cvičia pri hernii krčnej chrbtice?

Aby sa bolesť neprestávala obťažovať a bolo možné viesť pohodlný život, je potrebné každý deň vykonať sériu kýly krčnej chrbtice. Terapeutické cvičenia uprostred choroby, keď je bolesť veľmi ostrá, sú zamerané hlavne na relaxáciu, takže záťaž chrbtice je minimálna. Je potrebné si uvedomiť, že ostré zákruty hlavy môžu zosilniť bolesť. Aby sa krčka chrbtice nepoškodila, je lepšie ju pripevniť špeciálnym korzetom.

Kýla: detekovať a neutralizovať

Náš krk je pod obrovským tlakom. V našom storočí sú ľudia v neustálom napätí, trávia celý deň pri monitore, nenechávajú telefón z rúk, svaly sú oslabené a stiesnené. Každú sekundu si sťažujú na bolesť, stále častejšie sa mladí ľudia sťažujú na osteochondrózu a nádory v chrbte. Je to kvôli skutočnosti, že v krku je vzdialenosť od stavcov k stavcom extrémne malá. Pri ťažkých záťažiach dochádza k čiastočnému zníženiu medzistavcových platničiek, poškodeniu nervových zakončení, narušeniu práce vnútorných orgánov a následkom toho k výskytu silnej bolesti..

S vekom sa riziko prietrže výrazne zvyšuje. Poranenia chrbtice, niekedy chronické, majú tiež škodlivý vplyv na naše krčné stavce. Slabý tón a znížená motorická aktivita sú tiež príčinou bolesti. Pri hýrii vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • Ostré bolesti v oblasti lopatiek, ktoré v pokojovej polohe prechádzajú do boľavín;
 • závraty;
 • únava
 • Chvenie končatín, slabosť prstov;
 • Znížená koncentrácia.

Ak sa takéto príznaky objavia, je potrebné poradiť sa s odborníkom, najčastejšie s nimi konzultuje neurológ a podrobiť sa úplnému lekárskemu vyšetreniu, ktoré nevyhnutne zahŕňa ultrazvukové vyšetrenie ciev, ako aj vyšetrenie MRI, ktoré ukazuje presnú polohu a veľkosť..

Liečba: keď je nabíjanie lepšie ako operácia

Kýla krčnej chrbtice je príčinou pekelnej myalgie, ktorú nemožno tolerovať. Môžete to zastaviť užívaním liekov, ktoré tiež odstránia opuch. Ak tradičné lieky ani tradičné lieky nepomáhajú, predpisujú sa hormonálne lieky proti bolesti. Na okamžitú úľavu od myalgie sa do postihnutej oblasti vstrekujú lieky. Po zastavení sa predpisujú lieky, ktoré pomôžu obnoviť medzistavcovú vzdialenosť s prietržami. Takéto lieky sa nazývajú chondoprotektory..

Trakcia môže zlepšiť pohyblivosť chrbtice počas kýly. Zvyšuje medziobratlovú vzdialenosť, vyrovnáva pohyblivosť a pružnosť chrbta ako celku. Pri správnom postupe akútna bolesť okamžite zmizne. Trakcia sa nevykonáva doma, vykonáva ju prvotriedny masér, ktorý je vysoko kvalifikovaný. Inak namiesto úľavy môžete získať ešte viac problémov..

V kritických situáciách, keď konzervatívne metódy liečby nepomohli, sa odporúča chirurgický zákrok. Indikuje sa, keď nie je účinná žiadna iná liečba..

Fyzikálna terapia je najlepším spôsobom, ako zabudnúť na bolesť a relaps. Známy lekári a odborníci vyvíjajú a upravujú výcvik krčnej chrbtice, ktorý pomáha zabudnúť na problémy so stavcami. Slávny lekár Sergei Bubnovsky vyvinul celý program liečby problematických chrbtov. Kinesitherapy posilňuje stavce a väzy. Gymnastika s herniou krčnej chrbtice, ktorú vytvoril Valentin Dikul, obnovuje pohyblivosť stavcov.

Športový výcvik a regenerácia

Správne zvolená fyzická aktivita pomôže zabudnúť na bolesť, ktorá vedie k vyčerpaniu, zmenšuje veľkosť nádoru, obnovuje pružnosť a zlepšuje celkový stav tela. Cvičenia na herniu krčnej chrbtice významne zvyšujú účinok tradičnej liečby tabletkami a fyzioterapiou.

Pravidelná cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice je kľúčom k dobrému stavu pacienta. Gymnastika zlepšuje krvný obeh, prechádza bolesť a zvyšuje sa svalový tonus, uvoľňujú sa spazmodické svaly, chrbtica sa stáva flexibilnejšou a mobilnejšou. Zmiznú sekundárne príznaky problémov s chrbtom, ako napríklad znížená pohyblivosť rúk, zrakové postihnutie a tinnitus.

V závislosti od štádia choroby sa gymnastika uskutočňuje v rôznych režimoch:

Ak je zápalový proces v akútnom štádiu, tréning môže prebiehať iba šetrne, v súlade s odporúčaniami lekára. Najlepšie je zapojiť sa do terapeutickej regeneratívnej telesnej výchovy so špecialistom, pretože nesprávne cvičenie môže situáciu zhoršiť a viesť k zovretiu nervových koreňov..

Účinok terapeutických cvičení bude v prípade pravidelného školenia. Nesnažte sa okamžite trénovať plnou silou. Musíte začať s 5-10 minútami a postupne zvyšovať čas na 40 minút. Ideálny čas na hodiny je skoro ráno. Vo večerných hodinách je lepšie vykonávať cvičenia zamerané na relaxáciu a naťahovanie..

Keď je prietrž krčnej chrbtice kontraindikovaný, beh, krútenie chrbtice, ako aj cvičenia s ostrou amplitúdou. Vykonávanie cvičení by nemalo spôsobiť bolesti a nepohodlie, výskyt nepríjemných pocitov môže byť indikátorom toho, že sa nevykonávajú správne. Zaťaženie sa zvyšuje postupne, technicky náročné cvičenia by sa mali vykonávať až potom, ako sa chrbtica zvykne na záťaž a stane sa flexibilnejšou.

Ako zmierniť akútnu bolesť

Upozorňujeme na súbor cvičení zameraných na uvoľnenie a napnutie chrbtice:

 • Vykonávame jeden z jogových ásan. Odborníci vedia, že relaxácia je kľúčom k pohody. Ľahneme si na chrbát, nohy a ramená sú uvoľnené, oči sú zatvorené. Sme v tejto pozícii 5 minút. Počas tejto doby je potrebné uvoľniť celé telo.
 • Ľahnite si na chrbát, telo je rovnomerne vodorovné. Silne vytiahli ponožky smerom od vás. Beh 5-10 krát.
 • Na druhej strane potiahnite prst jednej nohy alebo druhej nohy. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Nachádzame sa na koberci tak, že telo je rovnomerne vodorovné, ruky sú roztiahnuté v uhle asi 45 stupňov, dlane smerujú nahor. Intenzívne ohnite a uvoľnite ruky 10-krát.
 • Jemne, bez odtrhnutia päty z povrchu rohože, ohnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku, napnite si bradu na kolená. Je dôležité nevykonávať náhly pohyb, hlavnou úlohou je jemne natiahnuť chrbticu.
 • Bez toho, aby sme povstali z koberca, roztiahli sme ruky a zaťali päste. Rýchlo, ale bez náhlych pohybov sa päsťami dostaneme na plecia. Vykonajte desaťkrát.

Gymnastika počas remisie

Počas remisie, keď nie je silná bolesť, môžete zvýšiť zaťaženie chrbtice, zvýšiť intenzitu tréningu, ale náhle pohyby a vzpieranie sú prísne zakázané.

Špeciálny systém tried počas obdobia obnovy môže vyzerať takto:

 • I.P: státie, ruky pozdĺž tela. Pritiahneme hlavu k hrudníku a potom ju naklonímeme najprv doprava, potom doľava. Zúčastňuje sa iba hlava, ramená nie sú zapojené do tohto cvičenia.
 • Striedavé otočenie hlavy. Cvičenie je zamerané na napínanie svalov krku.
 • Po zaujatí pohodlnej polohy na koberci a narovnaní ramien zdvihneme hlavu na 5-10 sekúnd.
 • Posilňujeme svaly krku a chrbta pomocou kruhových výkyvov. Vykonávame intenzívne, ale bez ostrých pohybov..

Berieme činky do našich rúk. Optimálna hmotnosť je 2 kg, ak nie sú v dome, môžete použiť fľaše naplnené vodou. Zdvihnite ruky na úroveň ramien, držte ich 5 sekúnd a pomaly sklopte ruky.

 • V polohe na chrbte, zdvíhanie hlavy a ťahanie jednej nohy nahor. Držte nohu na váhe po dobu 15 sekúnd. Na každej nohe vykonávame 8-10 krát.
 • Krútenie je jedným z najvýhodnejších zaťažení chrbta. Ako hrať? Nohy ohýbame na kolenách, chodidlá nevychádzajú z podlahy, ohýbajú nohy do strán, jemne krútia telo.
 • Stojíme na všetkých štyroch, ohýbame chrbát hore do oblúka a potom sa ohýbame. Vykonajte cvičenie 4-8 krát.
 • Aqua aerobik vykazuje dobré výsledky s kýlami akejkoľvek lokalizácie. Vo vode sa zníži zaťaženie stavcov, nepohodlie a pocit zúženia. Pravidelné cvičenia znižujú riziko exacerbácií na nulu. Zlepšuje sa držanie tela, ramená sa vyrovnávajú a prechádza pocit ťažkosti v pleciach.

Mierne cvičenie pomôže posilniť ramená krku a zabrániť recidíve. Kliešte zvyšujú nielen vytrvalosť, ale tiež posilňujú svaly chrbta. Cvičenia na vodorovnej tyči dobre fungujú nielen na krčných svaloch, ale aj na celom chrbtici. Komplex cvikov na herniu krčnej chrbtice zahŕňa aj rôzne kliky, ktoré pozitívne ovplyvňujú svalový korzet..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Cvičebná terapia a gymnastika s prietržom krčnej chrbtice

Kýla medzistavcových platničiek sa vyvíja v dôsledku chronickej kompresie disku medzi stavcami. Počas diagnózy sa zisťuje zmenšenie medzistavcového priestoru, vyčnievanie tkanív disku do miechy a v dôsledku toho kompresia miechy. Príznaky prietrže chrbtice závisia od miesta jej lokalizácie, ale v každom prípade je vždy prítomná bolesť.

Foto 1. Fyzické cvičenia sú zobrazené v ktorejkoľvek fáze prietrže. Zdroj: Flickr (suneel Singh).

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Kýla v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť v dôsledku vrodenej chyby pohybového ústrojenstva, traumy (vrátane narodenia) alebo životného štýlu osoby. Najčastejšou príčinou hernie je osteochondróza.

Zvyčajne sa vyvíja v dôsledku predĺženej statickej alebo nesprávnej polohy hlavy, napríklad pri práci s počítačom. Napriek tomu, že krk je veľmi pohyblivý a nepodlieha veľkým hmotnostným zaťaženiam, počet diagnostikovaných hernií neustále rastie..

Indikácie pre použitie terapeutických cvičení

Kýla sa vo väčšine prípadov lieči terapeutickými metódami. Chirurgicky sa odstraňujú iba významné prietrže alebo výčnelky disku, ktoré silno stláčajú miechu a narušujú fungovanie nervového systému. Konzervatívna liečba spočíva v zmiernení bolesti, zmiernení zápalu mäkkých tkanív, predpisovaní chondro a neuroprotektorov, fyzioterapeutických procedúrach a priebehu fyzioterapeutických cvičení..

Terapeutická gymnastika krčnej chrbtice je predpísaná pre tieto sťažnosti:

 • bolesť krku (pri pohybe aj v statickej polohe),
 • bolesť a paréza horných končatín,
 • znecitlivenie krku, ramien, chrbta,
 • zníženie rozsahu pohybu krčnej chrbtice,
 • časté závraty a bolesti hlavy (najmä v zadnej časti hlavy),
 • konštantná únava,
 • hluk alebo tlak v ušiach,
 • strata sluchu,
 • zraková ostrosť,
 • poruchy pozornosti,
 • poškodenie pamäte,
 • kognitívny pokles,
 • apatia a depresia,
 • psychotické prejavy (pocit derealizácie, halucinácie).

Fyzikálna terapia krčnej prietrže poskytuje vynikajúce výsledky, hoci veľa pacientov ju nezaujato zanedbáva a zameriava sa na lekárske metódy liečby. Pravidelné a správne vybrané (a vykonávané) cvičenia však prispievajú k rýchlejšiemu uzdraveniu pacienta.

Poznámka! Terapeutická gymnastika je najlepším spôsobom, ako predchádzať osteochondróze a stavovým herniám.

Druhy cvičení na krčnú prietrž

Vo fyzioterapeutických cvičeniach sú všetky cvičenia predpísané na základe typu choroby, aktuálneho zdravotného stavu pacienta a jeho všeobecných fyzických schopností. Pri liečbe kýly krčnej chrbtice sa cvičenia na akútne štádium a počas remisie delia.

Poznámka! Samostatnou oblasťou je kinezoterapia (Bubnovského technika), ktorá sa úspešne používa na liečbu mnohých chronických ochorení pohybového aparátu..

Cvičenie pre akútne a subakútne štádium

Akútna fáza ochorenia je vždy charakterizovaná silným zápalom mäkkých tkanív v oblasti kýly a intenzívnou bolesťou. Počas tohto obdobia nemôžete vykonávať cvičenia s pohybom chrbtice (otáčanie a nakláňanie hlavy), pretože to vedie k ďalšiemu stlačeniu zapáleného disku a ešte akútnejším symptómom. Všetky činnosti by sa mali vykonávať hladko, bez trhania, telo zostáva nehybné.

Počiatočná polohaVykonávací príkaz
 • Sedí na stoličke
 • Nohy ohnuté na kolenách
 • Ruky na bokoch, dlane dolu
Kruhové pohyby ramenného kĺbu striedavo dopredu (10 sekúnd) a dozadu (10 sekúnd). Počet prístupov: od 2, postupne sa zvyšuje na 8.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 1. Zdvihnite ruky do strán, rovnobežne s podlahou.
 2. Zdvihnite priame ruky nad hlavu a spojte sa s rukami.
 3. Vráťte ramená rovnobežne s podlahou (s. 1).
 4. Návrat do východiskovej polohy.
Počet prístupov: od 8 do 8.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Natiahnite ruky striedavo dopredu a cez strany. Držte ruky rovno, zdvihnite ich čo najvyššie a mierte do zvislej polohy. Počet priblížení: od Mach 5 v oboch smeroch, postupne stúpajúci na 20.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 • Ľahnúť si
Rýchlo stlačte prsty do pästi (s námahou) a uvoľnite. Cvičenie sa vykonáva do 10 - 20 sekúnd.

Terapeutický účinok

 • Krvný obeh v krčnej oblasti sa zlepšuje.
 • Svaly sa posilnia a vyvinie sa väzivový aparát v ramennom páse..
 • Pohyblivosť ramenného kĺbu a horných končatín je obnovená.
 • Frekvencia a intenzita prejavu parestézie sa znižuje.
Foto 2. Vykonajte cvičenia opatrne. Zdroj: Flickr (Dr. Vicki Jordan).

Cvičenie a gymnastika počas remisie

Počas obdobia remisie choroby, ako aj pri prevencii prietrže krčnej chrbtice sú povolené intenzívnejšie cvičenia vrátane naklápania a otáčania hlavy..

Počiatočná polohaVykonávací príkaz
 • Sedí na stoličke alebo stojí
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 1. Nakloňte hlavu dopredu a snažíte sa dostať bradu k hrudníku.
 2. Nakloňte hlavu dozadu čo najviac..
 3. Nakloňte hlavu doprava a snažte sa dosiahnuť ucho až k ramenu.
 4. Nakloňte hlavu doľava a pokúste sa dosiahnuť ucho až k ramenu.
Ramenný opasok by mal byť stále pripevnený, ramená by nemali byť zdvíhané ani neskladané. Počet prístupov: od 5 na každej strane a postupne sa zvyšuje na 20.
 • Sedí na stoličke alebo stojí
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Otočte hlavu striedavo doľava (na niekoľko sekúnd podržte) a potom - doprava (na niekoľko sekúnd). Cvičenie sa vykonáva výlučne pomalým, trhavým pohybom a nakláňanie hlavy je zakázané.
 • Stojace nohy v stabilnej polohe
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Kruhové pohyby s priamym ramenom striedavo dopredu (10 sekúnd) a dozadu (10 sekúnd). Počet prístupov: od 2, postupne sa zvyšuje na 8. Počas vykonávania sa snažte držať ruky rovno (neohýbajte sa v lakťoch a zápästiach), prsty sú rovné a mierne napäté..
 • Stojace nohy v stabilnej polohe
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 • V rukách ľahkých činiek (0,5 - 1,5 kg)
Zdvihnite ruky do strán, rovnobežne s podlahou. Držte činky v tejto polohe na niekoľko sekúnd. Počet prístupov: 5-20

Terapeutický účinok

 • Cerebrálny obeh sa zlepšuje.
 • Tinnitus je znížený, závraty prechádzajú.
 • Svaly krku sa uvoľňujú, čo eliminuje bolesť.
 • Zlepšuje sa pohyblivosť krku.
 • Svaly sa posilnia a vyvinie sa väzivový aparát v ramennom páse..
 • Pohyblivosť ramenného kĺbu a horných končatín je obnovená.
 • Frekvencia a intenzita prejavu parestézie sa znižuje.

Bubnovsky cviky

Kinezoterapia je doslova pohybová liečba.

Táto technika bola vyvinutá slávnym ortopédom, doktorom lekárskych vied S.M. Bubnovským a zahŕňa širokú škálu cvičení na rôznych častiach chrbtice a kĺbov..

Pre každého pacienta sa vyberie individuálny súbor cvičení. Mnohé z nich sa vykonávajú pomocou športového vybavenia alebo na špeciálne navrhnutých simulátoroch..

Je vhodné vykonávať Bubnovského cviky pod vedením skúseného trénera, niektoré z nich však môžete precvičiť samostatne, doma. Pred nabíjaním musíte natiahnuť, aby sa telo zohrelo (napríklad trochu skočte alebo behajte, môžete dokonca na svojom mieste). Každé cvičenie sa vykonáva 6-krát, chrbát je vždy plochý, ramená sú rovné.

 1. Metronóm: Nakloňte hlavu čo najviac k pravému ramenu, podržte ju 30 sekúnd a vráťte sa do zvislej polohy. Opakujte na ľavej strane.
 2. Pohľad do neba: Pomaly otočte hlavu doprava do maximálnej možnej polohy, pozerajte sa za vami, na niekoľko sekúnd podržte. Opakujte na ľavej strane.
 3. Fakir: Ruky zdvíhané nad hlavou a ohnuté v lakťoch, prsty spojené. Tak sa vytvorí rhombus s rukami, v strede ktorých je hlava. V tejto polohe vykonajte cvičenie „Pohľad do neba“.
 4. Rám: Položte pravú ruku na ľavé rameno, lakte rovnobežne s podlahou. Vykonajte cvik „Pohľad do neba“. Vymeňte rameno: ľavú ruku na pravé rameno. Opakujte cvičenie.
 5. Jar: Spustite bradu, pokúste sa dotýkať hrude, potom natiahnite hlavu dopredu a hore.

To je dôležité! Technika Bubnovsky predpokladá intenzívnejší tréning ako klasická cvičebná terapia, preto má určité obmedzenia a kontraindikácie. Pred začatím cyklu kinezoterapie je potrebné poradiť sa s lekárom, ako aj s terapeutom alebo rodinným lekárom (v prípade chronických chorôb okrem hernie).

Cvičenia na prevenciu prietrže krčnej chrbtice

Rovnako ako u väčšiny chorôb, aj vďaka prevencii môžete zabrániť vzniku prietrže. Na zmiernenie napätia svalov, udržanie pohyblivosti krčných kĺbov a pružnosti väzov, posilnenie svalového korzetu, každý deň vykonávajte cvičenia:

 1. Otočte hlavu striedavo doľava a doprava.
 2. Nakloňte hlavu doľava a doprava.
 3. Predkloňte hlavu dopredu (smerom k hrudníku) a sklopte ju dozadu.
 4. Vykonajte kruhové rotácie hlavy v oboch smeroch.
 5. Vytiahnite bradu dopredu a potom ju „zatlačte“ dozadu (to spôsobuje napätie v zadnej časti krku a bokoch)..
 6. Položte pravú dlaň na svoj pravý chrám a pritlačte si hlavu k nej. Súčasne by sa nemala pohybovať ani ruka, ani hlava. Opakujte na druhú stranu.
 7. Zdvihnite súčasne dve ramená k ušiam a hodte ich.
 8. Vykonajte kruhové pohyby s ramennými kĺbmi (ramená voľne visiace alebo ležiace na bokoch) as rovnými ramenami.
 9. Ľahké činky zdvíhajte dopredu alebo do strán na rovných ramenách do polohy rovnobežnej s podlahou.
 10. Sedieť okolo chrbta a pokúšať sa kolenami dotknúť hlavy. V tomto cvičení by ste mali cítiť svalové napätie od zadnej časti hlavy po strednú časť chrbta..

Cvičebná terapia pri hernii krčnej chrbtice: účinné komplexy, dôležité pravidlá

Fyzioterapeutické cvičenia na herniu krčnej chrbtice: všeobecné pravidlá a príklady účinných komplexov

Fyzioterapeutické cvičenia alebo cvičebná terapia sú jednou z metód, ktoré sa bežne používajú pri liečbe kýly chrbtice. Mnohí pacienti zanedbávajú jeho implementáciu alebo nepravidelne robia gymnastiku, pretože sú presvedčení, že chorobu môžu liečiť iba lieky alebo operácie. Táto spoločná mylná predstava musí byť odstránená, pretože bez správne zvoleného cvičenia sa zotavenie pacienta výrazne spomalí.

Cvičebná terapia s herniou krčka maternice nemôže úplne eliminovať ochorenie, ale účel jeho implementácie je iný. Po cvičení pacienta sa intenzita bolesti výrazne zníži, tento efekt je zrejmý po prvej lekcii.

Pravidelný tréning možno považovať za prevenciu vzniku nových záchvatov bolesti. U niektorých pacientov môžu správne vybrané komplexy zlepšiť celkový stav natoľko, že už nepotrebujú chirurgický zákrok. Preto nie je možné preceňovať dôležitosť cvičebnej terapie pri kýloch.

Účinky cvičenia

Pri pravidelnom tréningu v tele pacient zaznamenáva:

 • zníženie intenzity bolesti;
 • zníženie závažnosti ďalších príznakov choroby (bolesti hlavy, brnenie v rukách, tinitus);
 • obnovenie normálneho svalového tonusu;
 • zvýšená flexibilita chrbtice;
 • zlepšená pohyblivosť rúk;
 • zníženie frekvencie záchvatov bolesti.

Terapeutické cvičenia pomáhajú obnoviť prietok krvi v tkanivách krku a zlepšujú stav tu umiestnených orgánov.

Všeobecné pravidlá cvičebnej terapie

Je dôležité pochopiť, že cviky chrbtice v krčnej oblasti musia byť špeciálne. Pacient by ich mal vykonávať pomaly, bez náhlych pohybov a ovládania záťaže.

Hlavné odporúčania na vykonávanie gymnastiky sú:

 • postupne predlžujte trvanie tréningu. Pacient by mal začať s 5-10 minútami denne, postupne zvyšovať trvanie na 40-50 minút.
 • ráno. Je lepšie cvičiť ráno, pretože to zlepší svalový tonus po celý deň. Vo večerných hodinách môžete stráviť špeciálne komplexy na uvoľnenie krku..
 • zastavte cvičenie, keď sa bolesti zosilnia. Ak sa nepohodlie počas vykonávania komplexu zosilní, pacient by mal komplex upraviť.

Cvičenie je samozrejme lepšie pod dohľadom inštruktora, ale ak pacient nemá takúto príležitosť, môžete to urobiť doma po konzultácii so špecialistom, ktorý vám pomôže pri výbere správneho cvičenia..

Komplex pre akútne a subakútne obdobia

Akútne a subakútne obdobia ochorenia sa vyznačujú intenzívnou bolesťou. Preto je potrebné vykonávať cvičebnú terapiu šetrným spôsobom. Nemôžete pohnúť hlavou. Najlepšia voľba pre gymnastiku bude cvičenie v upevňovacích golieroch. Cvičenie by sa malo robiť pri sedení alebo ľahnutí:

 • s uvoľnenými rukami na bokoch, postupne otáčať v ramennom kĺbe: najprv dopredu, potom dozadu
 • sediace s rukami nadol, vykonajte nasledujúce pohyby: roztiahnite ruky na boky, zdvihnite ich, spojené ruky, nižšie na úroveň ramien, vráťte sa do východiskovej polohy
 • vykonajte výkyvy nahor a dopredu z východiskovej polohy, rýchlo stlačte a uvoľnite prsty

Cvičenie mimo akútneho obdobia

Obdobie remisie nie je charakterizované výraznými klinickými symptómami, takže pacienti môžu vykonávať aktívnejší pohyb, preto sú do komplexu zahrnuté cvičenia pre svaly krku. Napriek tomu by mal byť pacient opatrný a gymnastiku robiť pomaly a hladko, bez náhlych pohybov alebo ťažkých bremien:

 • sediace s rukami nadol, striedavo nakláňajte hlavu dopredu, dozadu, doľava a doprava, plecia by mali byť v rovnakej polohe
 • keď stojíte alebo sedíte na stoličke, otočte hlavu postupne najprv doprava, potom doľava a v každej polohe na pár sekúnd pozastavte.
 • ľahnite, zdvihnite hlavu o 45 stupňov a držte ju 5-10 sekúnd v jednej polohe
 • stojace, vykonávajte krúživé pohyby ramien, najskôr dopredu, potom dozadu
 • stojte s rukami nadol, roztiahnite ruky na stranu a držte ich vodorovne po dobu 5 až 10 sekúnd, potom sa vráťte do východiskovej polohy

Mnoho pacientov zanedbáva cvičebnú terapiu chorôb krčnej chrbtice, pretože túto aktivitu považuje za nudnú alebo zdĺhavú. Gymnastika v skutočnosti nevyžaduje veľa času a úsilia.

Možno bude spočiatku pacient musieť prinútiť svoje telo trénovať, prispôsobiť ho novým zaťaženiam a vykonávať cvičenia silou niekoľko dní. Po prvom týždni tried sa však budete cítiť, že fyzioterapia vám prináša úľavu, zmierňuje bolesť, zlepšuje celkový stav. Preto sa odporúča, aby si pacient s prietržom krčnej chrbtice urobil z cvičebnej terapie svoj stále dobrý zvyk.

Komplexy cvičení na prietrž krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) s prietržom krčnej chrbtice sú jednou z metód konzervatívnej terapie, ktorá môže byť účinná v počiatočných štádiách vývoja choroby. Pred spustením hlavného komplexu by ste sa mali zahriať.

Nabíjanie a zahrievanie

Súbor cvičení by mal pozostávať z zahrievania, hlavnej časti a závesu. Je to veľmi dôležité. Hlavným cieľom zahrievania je zahrievanie celého tela, svalov, väzov. Potom sú pre každé konkrétne oddelenie pripravené regeneračné cvičenia. A na konci je záves povinný, ktorý sa používa na relaxáciu a odpočinok..

Nabíjanie medziobratlovou prietržou krčnej chrbtice začína vykonávaním rotačných pohybov hlavy alebo jej ohybov doprava-doľava, hore-dole. Môžete sa tiež pokúsiť natiahnuť krk a zvyšok tela zostáva nehybný. Takéto jednoduché cvičenia by sa mali opakovať, až kým sa neobjaví pálenie a brnenie vo svaloch. Až potom môžete spustiť hlavný komplex.

Cvičebná terapia a gymnastika

Ošetrujúci lekár vyberie pre každého pacienta sériu hernie krčnej chrbtice individuálne. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • Trvanie jednej hodiny by malo byť v priemere 20 až 30 minút.
 • Cvičte pravidelne, každý deň niekoľkokrát.
 • Prestávky je možné urobiť alebo nie. Niektorí unavujú denné cvičenie. Preto si môžu raz za týždeň oddýchnuť. To však môžu urobiť tí, ktorí sa angažujú nie prvýkrát. Ak triedy len začínajú, musíte sa snažiť vydržať bez prestávok najmenej mesiac, robiť to každý deň, pretože telo sa musí prispôsobiť novej záťaži..
 • Správne striedajte cvičenia na posilnenie a relaxáciu. Ak posilňujete výlučne - všetky svaly sú preťažené a iba relaxačné - nemá to žiadny účinok. Je dôležité ich kombinovať.

Zvážte niekoľko populárnych komplexov krku.

Komplex 1

Terapeutické cviky na herniu krčnej chrbtice zahŕňajú tieto cviky:

 • I.p. - sediaci, rovný chrbát, plecia na rovnakej úrovni. Nadvihnite ruku, uchopte ju za hlavu a uchopte ucho z opačnej strany. Zostaňte v tejto polohe 15 sekúnd a to isté aj pre druhú ruku. Opakujte 5-7 krát.
 • I.p. - tiež. Nakloňte hlavu doľava, aby ste cítili silné napätie v krčných svaloch. Zmerajte v tejto polohe, potom sa narovnajte a opakujte, nakloňte hlavu na druhú stranu.
 • I.p. - sedenie alebo státie, narovnané plecia, lopatky rovné. Bez sklopenia krku sklopte hlavu nadol. Držte polohu po dobu 10-15 sekúnd, vyrovnajte ju a potom hlavu zdvihnite. Opakujte cvičenie 7-krát.
 • I.p. - tiež. Počet krát ohnite hlavu doľava a pokúste sa dosiahnuť rameno. Zablokujte polohu. Na účet 2 - návrat na I.p. Na účet 3 - vykonajte cvičenie znova, ale nakloňte sa k druhému ramenu.

Tieto cvičenia sú účinné, pretože počas nich sú zapojené všetky svaly ramenného pletenca. Komplex sa musí vykonávať jedenkrát denne, pokiaľ možno každý deň súčasne.

Komplex 2

A tento komplex pomáha odstraňovať prietrž a obnovuje normálne držanie tela:

 1. I.p. - sediaci na stoličke s rovným chrbtom, ramená sú uvoľnené a sklopené. Otočte hlavu doľava a doprava tak, aby bola maximálna amplitúda pohybu. Ak sa počas toho objavia ostré bolesti, môžete vykonávať cvičenie rýchlo, krátke pohyby.
 2. I.p. - stojaci. Sklopte hlavu nadol, akoby ste sa snažili dostať bradu k hrudníku. Zablokujte túto polohu na 10 minút. Opakujte 5-7 krát.
 3. I.p - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakreslite bradu čo najviac do seba a potom sklopte hlavu dozadu. Opakujte 10 krát. Toto cvičenie dobre napína zadné svaly na krku, zmierňuje stres..

Vyššie opísaná gymnastika je účinná, ale je možné ju vykonať iba po konzultácii s lekárom.

Izometrické cvičenia

Izometrické cvičenia sú také cvičenia, pri ktorých sú svaly krku napnuté, ale nie stiahnuté. Z tohto dôvodu sa uvoľňujú..

Pri hernii je účinný tento komplex:

 • I.p. - ruky na chrbte hlavy, dlane prekrížené na hrade. Zároveň sa pokúste nakloniť hlavu dozadu, ale zdvihnite odpor rukami. Svaly krku budú veľmi napäté, ale bolesť by nemala byť prítomná. Opakujte 7 krát.
 • I.p. - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakloňte hlavu doprava a ľavú ruku položte na ľavé ucho. Je potrebné stlačiť hlavu na ruku a ruku na hlavu, aby sa objavil odpor. Opakujte 5 krát.
 • I.p- sedenie, hlava rovná, chrbát rovná, lopatky rovné. Nakloňte hlavu dopredu a snažíte sa dosiahnuť hrudník. Prekrížte ruky a položte si chrbát hlavy. V snahe prekonať tlak rúk vráťte hlavu do pôvodnej polohy.

Takéto cvičenia posilňujú svaly chrbta, zlepšujú mozgový obeh, majú pozitívny vplyv na telo. Vykonajte ich 1-2 krát denne. Ak sa počas tohto procesu vyskytne bolesť, informujte svojho lekára..

Pre herniu krčnej chrbtice môžete vykonávať aj iné izometrické cvičenia:

 1. Ľahnite si na zem a zatlačte na chrbát jeho hlavy. Opakujte 7-8 krát. Potom si ľahnite na brucho na zem a zatlačte na ňu čelom.
 2. Posaďte sa pri stole, lakte spočívajte na doske. Položte dlane na čelo a začnite na neho vyvíjať tlak. To isté sa môže opakovať osobitne pre každú ruku..
 3. Ľahnite si na bok na tvrdý povrch. Položte hlavu na bicepsy paže a zatlačte na ňu.

V kancelárii môžu byť umiestnené sedadlá, aby sa zabránilo úniku..

Ásany na krk sú tiež veľmi účinné. Počas ich vykonávania musíte sledovať svoje dýchanie - malo by byť hladké a pokojné. Výskyt bolesti je neprijateľný. Na liečbu prietrže môžete použiť napríklad ásan:

 • Posaďte sa na podlahu, zaujmite polohu lotosu, chrbát by mal byť plochý. Počas inhalácie natiahnite chrbticu a pri výdychu čo najviac natiahnite pupok. Opakujte 12-krát, zakaždým, keď sa predlžuje trvanie dýchacích cyklov.
 • Ľahnite si na brucho a otočte hlavu doprava. Dajte dlane na krížovku jeden na druhého. Pri nadýchaní zdvihnite hrudník a ľavú ruku položte na čelo. Ľahnite si na výdych, ruku - späť do krížovej kosti. Opakujte pre druhú stranu.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Pri inšpirácii - ohýbajte sa, pri výdychu - narovnať sa. Opakujte 7 krát.

Môžete tiež vykonať ďalšie ásany. Jóga je úplne bezpečná, zlepšuje stav tela, obnovuje psychologickú rovnováhu, obnovuje nervový systém.

Aké cvičenia a športy sú vylúčené?

V prítomnosti kýly nemôžete vykonávať tieto cvičenia:

 • Leg press. Počas nej dochádza k intenzívnemu zaťaženiu chrbtice, vďaka ktorému trpia medzistavcové platničky.
 • Krútenie. Vedú k vyčnievaniu prietrže, objavujú sa silné bolesti.
 • Spustiť. Vyvíja vibračný tlak na chrbtové disky, čo na nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

Zo športu je zakázaný futbal, volejbal, basketbal. Existuje vysoké riziko pádov, ktoré negatívne ovplyvňujú stav chrbtice.

Gymnastika nedokáže vyliečiť medzistavcovú prietrž. Musí sa kombinovať s inými terapeutickými metódami. Pomôže to však urýchliť proces hojenia..

Súbor cvičení pre krčnú medzistavcovú prietrž

Cvičebná terapia s prietržom krčnej chrbtice sa považuje za účinnú metódu liečby ako súčasť komplexnej liečby. Pri prietrži osoba pociťuje bolesť v krku, ktorá spôsobuje bolesť hlavy, bolesť ramien a ramien (po celej dĺžke, špičkám prstov), ​​hoci zvyčajne začína pocitom pálenia v krku..

Je cvičebná terapia užitočná?

Je potrebné poznamenať, že príznaky krčnej prietrže sú veľmi podobné krčnej alebo hrudnej osteochondróze. Niekedy je toto ochorenie diagnostikované u pacientov, ale takáto lekárska chyba môže viesť k veľmi vážnym následkom. Napríklad z dôvodu neprimerane diagnostikovanej kýly môže u pacienta dôjsť k mozgovej príhode alebo dokonca ochrnutiu. Ak chcete urobiť správnu diagnózu, musíte venovať pozornosť tomu, či existujú nasledujúce príznaky:

 • hluk v ušiach a hlave;
 • poruchy spánku (nespavosť);
 • závrat
 • mdloby
 • bolesť pri náhlom pohybe;
 • opuch
 • spomalenie krvného obehu (tento príznak nie je zrejmý, ale najnebezpečnejší, pretože do mozgu sa nedostáva dostatok krvi obohatenej kyslíkom).

Ak má osoba herniu v krčnej chrbtici, lekár by mal predpísať cviky na krku s herniou. Terapia môže byť buď konzervatívna (lieky, fyzioterapia, masáž a cvičenie), alebo chirurgická. K chirurgickému zákroku sa zvyčajne pristupuje v najextrémnejších prípadoch, keď lieková terapia a fyzioterapeutické cvičenia s kýlou krčnej chrbtice nepomáhajú a zvyšuje sa riziko paralýzy..

Je potrebné poznamenať, že operácie s krkom sú najťažšie, pretože existujú malé a krehké stavce.

Ako vykonávať terapiu

Na začiatku choroby je cieľom liečby zavedenie krčka maternice. Masáž a lekárska gymnastika s prietržom krčnej chrbtice sú s tým dokonale schopné vyrovnať sa. Existujú pravidlá na vykonávanie cvičebnej terapie tohto typu:

 • Masáže a gymnastiku vykonáva špecialista alebo sa vykonáva pod dohľadom špecialistu;
 • pacient sa musí riadiť programom fyzioterapeuta;
 • všetky cvičenia sa musia vykonávať pomaly;
 • všetky manipulácie a cvičenia s kýlou by nemali viesť k pocitu silnej bolesti;
 • Cieľom liečby je spočiatku posilnenie svalov a obnovenie ich tónu;
 • pridanie nových herniových cvikov a zvýšenie fyzickej aktivity by sa malo uskutočniť iba so súhlasom špecialistu;
 • cvičenie doma môže vykonávať iba lekár (musíte pacienta podrobne oboznámiť).

Komplex cvičení na kýlu krčnej chrbtice je pomerne veľký. Niektorí lekári odporúčajú, aby ich pacienti viedli špeciálny denník, v ktorom by si počas cvičení mali všimnúť všetky pocity. Je obzvlášť dôležité zaznamenať výskyt bolesti. Lekár nevyhnutne vezme tieto skutočnosti do úvahy a upraví skupinu cvičení..

Cvičenia Mackenzieho fungujú skvele pri hernii krčnej chrbtice. Slúžia na odstránenie príznakov a zmiernenie bolestivých stavov..

Je potrebné si sadnúť (na stoličku, chrbát rovno, ruky na stôl, spočívajúce na lakte) a vykonávať tieto cvičenia:

 1. Hladké zdvíhanie a spúšťanie pliec. Musíte cítiť napätie vo svaloch, môžete vykonať 10-15 opakovaní, ako je to len možné.
 2. Únos ramien dozadu a dopredu (fungujú iba svaly, pri únose ramien dozadu je potrebné spojiť lopatky, je možné vykonať 10 až 15 opakovaní v maximálnej možnej miere, vyhnúť sa bolesti).
 3. Kruhová rotácia s ramenami dozadu a dopredu (musíte začať pomaly, postupne zvyšovať tempo, môžete maximalizovať 4 - 5 opakovaní v oboch smeroch).
 4. Sklopenie hlavy bez toho, aby sa telo spustilo (je dôležité, ako „natiahnuť“ krk).
 5. Otočenie hlavy (musíte maximalizovať svaly krku, ale bez bolesti).
 6. Striedavo spúšťajte hlavu do ľavého a pravého ramena. Mal by byť iba krk, chrbát - priama čiara, je potrebné ju fixovať 4-5 sekúnd a nedovoľovať vznik bolesti).
 7. Ak sa chcete dotknúť brady hrudníka (pri inšpirácii potiahnite iba svaly krku, upravte polohu na 4 - 5 sekúnd).
 8. Zdvíhanie rúk a ohýbanie dozadu (bez sklopenia chrbta).

Pri krčnej prietrži sú rotácie hlavy zakázané. Môže to spôsobiť prekĺznutie prietrže. Poradie cvičení je tiež dôležité. Toto by mal vysvetliť ošetrujúci lekár.

Pri kýle krčnej chrbtice je chôdza veľmi efektívna. Musíte kráčať po ceste, ktorá sa postupne zužuje. Hlava pacienta by sa mala spustiť a svaly krku by mali byť napnuté. Osoba sleduje zúženie cesty a neodchyľuje sa od trasy.

V polohe na chrbte sa vykonávajú tieto kýly:

 • zdvíhanie hlavy (leží na bruchu, nohy a trup by mali zostať v pokoji);
 • zdvíhanie hlavy a ramien z podlahy (ležte na bruchu a mala by fungovať iba horná polovica tela);
 • sedíte v turečtine a pravidelne si dáte hlavu na jedno alebo druhé rameno.

Ďalším efektívnym cvičením bude chôdza na všetkých štyroch stranách (okrem toho je takéto cvičenie predpísané pre akékoľvek miesto medzistavcovej prietrže). Musíte zostúpiť dolu na všetky štyri a držať chrbát rovno, ísť napríklad po miestnosti v kruhu.

Po cvičení je možné vykonať lekársku lekársku masáž, ktorá sa dá urobiť samostatne, sedí na stoličke. Masáž pomôže uvoľniť svaly, zmierniť nadmerné napätie a opuch. Masážne pohyby ako:

kontraindikácie

Cvičenia na krčnú prietrž nie sú predpísané, ak:

 • existuje kardiovaskulárna patológia;
 • zápal;
 • existujú chronické choroby a sú v akútnom štádiu;
 • Cvičebná terapia sa nevykonáva, ak má pacient prudký nárast teploty (môže existovať akýkoľvek dôvod na zvýšenie teploty)..

Cvičenie je kontraindikované aj v období exacerbácie prietrže, keď je vylúčená akákoľvek fyzická aktivita. Pacient musí nosiť krčný zadržiavací systém..

záver

Cvičebná terapia dáva pacientom nielen možnosť úplne sa zbaviť choroby (ak bola diagnóza urobená včas), ale tiež posilňovať svaly a vyrovnať sa s inými ochoreniami chrbtice. Riziko operácie je minimalizované. Osoba bude schopná viesť plný a aktívny život a nebude si pamätať predtým diagnostikovanú.

Nemôže sa začať žiadna choroba. Preto je pri prvom podozrení na patológiu potrebné poradiť sa s lekárom a vykonať kvalifikovanú diagnózu.

Účinné cviky na prietrž krčnej chrbtice

Jednou z dôležitých súčastí efektívnej terapie je implementácia špeciálnych terapeutických cvičení.

Špeciálna terapeutická gymnastika je jednou z hlavných zložiek účinnej terapie

Ochorenia chrbtice sa stávajú bežnejšie, zatiaľ čo jednou z najzraniteľnejších častí chrbtice, v ktorej sa často vyvíjajú výčnelky, hernie a osteochondróza, je krčná chrbtica. Táto tendencia je spôsobená skutočnosťou, že krčné stavce sú veľmi malé. Medzistavcové platničky a vzdialenosť medzi stavcami sú tiež dosť malé.

Pri tvorbe prietrže v ktorejkoľvek časti chrbtice je dôležité vykonať komplexnú liečbu. Jednou z dôležitých súčastí efektívnej terapie je implementácia špeciálnych terapeutických cvičení. Cvičenia s herniou krčnej chrbtice môžu významne zlepšiť celkový stav pacienta.

Mierna intenzita fyzických cvičení môže navyše slúžiť ako záruka toho, že kýla krčnej chrbtice sa netvorí..

Ak sa problém napriek tomu vyskytol, jeho liečenie sa môže vykonávať doma, pričom sa vykonáva súbor cvičení špeciálne navrhnutých lekárom pre herniu krčnej chrbtice..

Pred vykonaním gymnastiky sa poraďte s lekárom..

Základné pravidlá

Vykonávanie cvičení má svoje kontraindikácie. Tie obsahujú:

 • ostré bolesti;
 • niektoré chronické choroby, ktoré sú spojené s krčnou chrbticou;
 • choroby srdca;
 • krvácanie - vnútorné a vonkajšie.

Cvičenia s krčnou prietržou by nemali vytvárať príliš silné energetické zaťaženie, ostré pohyby sú vylúčené.

Okrem skutočnosti, že cvičebná terapia by sa mala vykonávať pod dohľadom neurológa alebo cvičiaceho inštruktora (aspoň spočiatku), je potrebné dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Musíte trénovať pravidelne. Gymnastika sa vykonáva denne, prvé cvičenia by mali trvať 5 minút, postupne by sa mala predlžovať ich dĺžka a je zvýšená na 35–45 minút denne..
 2. Ak cviky spôsobujú výskyt bolesti alebo zhoršenie tupých bolestivých pocitov, musia sa opustiť.
 3. Najlepší čas na nabitie je ráno. Ak sa zapojíte do večera, mali by ste uprednostniť špeciálne relaxačné cvičenia. Pred spaním a bezprostredne po jedle to nemôžete urobiť.
 4. Je potrebné opustiť cvičenia spojené so skokmi, otrasmi v krku, údermi.

Video môže tiež slúžiť ako dobré vodítko, cvičenia, ktorým inštruktori rozumejú. Ale nemali by ste si ich sami vyberať. Dobrou možnosťou by bolo napríklad Bubnovského hernie, na ktorú autor komentuje a podrobne vysvetľuje.

Existujú špeciálne zdravotné strediská, v ktorých sú pacienti rehabilitovaní podľa autorovej metódy.

S herniou krčnej chrbtice Dr. Bubnovsky odporúča vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Sediaci na stoličke s rovným chrbtom, je potrebné začať hladký pohyb hlavou dole k ramenu. Ak sa objaví bolesť, musíte prestať pokloniť hlavu. Ak to spôsobuje nepohodlie, nie je potrebné čo najviac natahovať krčnú chrbticu. V dolnom bode je poloha fixovaná niekoľko sekúnd, potom sa hlava narovná a urobí sa rovnaký hladký sklon k druhému ramenu..
 2. V tej istej východiskovej polohe pomaly začínajú pohybovať hlavou nahor a dozadu. Je potrebné dosiahnuť polohu, v ktorej bude pohľad smerovať k stropu. Po 3 sekundách sa musíte plynulo vrátiť do pôvodnej polohy.
 3. V rovnakej polohe otočte hlavu doprava, nechajte ju 5 - 7 sekúnd otočenú a potom otočte doľava.
 4. V rovnakej východiskovej polohe s rovným, ale uvoľneným chrbtom je hlava sklopená, uvoľňujúc svaly krku. Je vhodné, aby brada dorazila k hrudníku. Držte túto pozíciu 5-8 sekúnd.

Cvičte komplexy pre rôzne obdobia ochorenia

Gymnastika musí nevyhnutne zodpovedať stavu pacienta. Pri akútnom zápale sa za to nestojí. Ale akonáhle zmiznú silné bolesti, môžete začať s cvičením s prietržom krčnej chrbtice, aby ste sa s touto chorobou čo najrýchlejšie vyrovnali..

Cvičenie pre akútne a subakútne štádiá

Ak má pacient bolesti, cvičenia by mali byť jemné. Najlepšie je vykonávať všetky cviky v špeciálnom golieri, ktorý fixuje polohu krčných stavcov.

Pri cvičení je potrebné ležať na rovnom tvrdom povrchu alebo sedieť na stoličke, v závislosti od typu cvičenia.

Musíte vykonať nasledujúci komplex:

 1. Sedí, ruky sú položené na boky s dlaňami dole. Ramená robia kruhové pohyby tam a späť. Výsledkom je zlepšenie krvného obehu v oblasti krku, obnoví sa pohyblivosť ramenného kĺbu.
 2. Sedí, ruky voľne dole. Rovné ramená sa roztiahnu, potom zdvihnú, dlane sa spoja, potom sa opäť roztiahnu do strán v úrovni ramien a potom sa vrátia do pôvodnej polohy. Cvičenie prináša rovnaký účinok ako predchádzajúci..
 3. Sedenie, ruky sú držané pozdĺž trupu. Pri rovných ramenách vykonajte výkyvy s rukami nahor cez strany a dopredu.
 4. Ležiace na chrbte sú ruky ťahané pozdĺž trupu. Prsty s úsilím a rýchlym tempom musia byť zaťaté a nezatiahnuté. Toto cvičenie obnovuje krvný obeh v rukách a zmierňuje parestéziu v nich..

Súbor cvičení s odpustením

Pravidelné cvičenie intenzívnejších cvičení pomôže vyhnúť sa exacerbáciám. Krútenie a náhle pohyby sú v každom prípade zakázané, ale rozsah pohybu počas cvičenia môže byť väčší.

Príklad komplexu môže byť nasledujúci:

 1. Sediace alebo stojace ramená sú predĺžené pozdĺž trupu. Hlava vykonáva ohýbanie vpred, bradu k hrudníku, chrbát čo najsilnejší, doprava a doľava a snaží sa dosiahnuť ucho až po rameno. Ramená by mali zostať nehybné - vyklápanie vykonáva výlučne hlava. Výsledkom je zlepšenie krvného obehu v krku a mozgu, vďaka čomu sa eliminuje hučanie v ušiach a bolesti hlavy. Pohyblivosť chrbtice je obnovená, svalové kŕče sú uvoľnené.
 2. Sedenie alebo státie, musíte vykonať otočenie hlavy doprava a doľava. V každom extrémnom bode je potrebné polohu opraviť na 2–5 sekúnd. Výsledkom je, že sa zlepšuje pohyblivosť krčnej chrbtice a krvný obeh je intenzívnejší.
 3. Leží na chrbte, na tvrdom povrchu. Hlava je zdvihnutá tak, že zviera s podlahou uhol 45 stupňov. Táto poloha sa musí udržiavať od 2 do 10 sekúnd. Následkom toho sa posilnia svaly krku a ramenného pletiva a lepšie sa podopiera chrbtica.
 4. V stoji musíte vykonávať kruhové pohyby rúk dopredu a dozadu. Svaly ramenného pletenca sa tak posilnia.
 5. Tiež stojace, zdvihnite činku s malou hmotnosťou. Ruky sú roztiahnuté od úrovne ramien a držané v tejto polohe 2 - 10 sekúnd. Cvičenie eliminuje parestéziu v rukách, zlepšuje pohyblivosť v pleciach, posilňuje svaly ramenného pletenca.
 6. Stoja na všetkých štyroch a tešíme sa. Hlava je jemne sklopená a snaží sa uvoľniť svaly čo najviac. V tejto polohe by sa chrbtica mala natahovať pod svoju vlastnú váhu. Táto pozícia by sa mala udržiavať od niekoľkých sekúnd na prvom tréningovom stretnutí po minútu. Výsledkom je, že chrbtica vracia svoju flexibilitu, odstraňuje nadmerné zaťaženie.

Niektoré silové cvičenia sa môžu vykonávať tak počas obdobia remisie choroby, ako aj pri jej prevencii. Akékoľvek cvičenie, ktoré posilňuje svaly chrbta a krku, poskytuje lepší krvný obeh v týchto oblastiach, bude prospešné..

Komplex školenia by mal obsahovať:

 1. Zhyby Toto cvičenie na vodorovnej tyči podporuje získanie sily svaly chrbta a krku, má priaznivý vplyv na stav krvných ciev v tejto oblasti. Pokiaľ to nefunguje, je možné nahradiť ťahy ťahom za expandér.
 2. Push up. Cvičenie môžete vykonávať v klasickej východiskovej polohe - s dôrazom na dlane a prsty na nohách av zjednodušenom režime - spočívajúce na dlaniach a kolenách. Na tréning je vhodné vykonať najmenej 50 push-up z podlahy, ale môžu byť rozdelené do skupín - do 10 sád 5 opakovaní.
 3. Expander vytiahnite nadol. Expandér musí byť namontovaný na pevnej podložke. Čím vyššia bude táto podpora, tým lepšie. Voľný okraj expandéra je potrebné pritiahnuť smerom k sebe a potom uvoľnením rukoväte nechať expandér vrátiť sa do pôvodnej polohy.
 4. Cvičte s činkami na hrudi. Ležiaci na podlahe musíte zdvihnúť činky a spustiť ich na zem za hlavou. S rovnými rukami musíte zdvíhať činky pred vami a potom ich pomaly spúšťať dozadu. Vykonajte najmenej 12–15 opakovaní.

Mnoho pacientov nie je s vykonávaním gymnastiky vážne. Táto dôležitá zložka komplexnej liečby sa často zanedbáva, pretože takáto činnosť je nudná a nie príliš účinná. Tento názor je chybný, pretože cvičebná terapia poskytuje významné zlepšenie stavu pacienta. Prvé pohyby si môžete všimnúť za týždeň a po mesiaci pravidelného tréningu bude pozitívny efekt výrazný a trvalý.

S cieľom pomôcť pacientom s čo najpresnejším cvičením môže prísť nabíjacie video, ktoré bude užitočné pre hernie krku. publikoval econet.ru

Páči sa vám článok? Do komentárov napíšte svoj názor.
Prihláste sa na odber nášho FB:

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž - patológia prejavujúca sa výčnelkom okrúhleho alebo oválneho tvaru v pupočnom kruhu, ktorý sa zväčšuje s výkrikom alebo úzkosťou dieťaťa.Aby to bolo jasnejšie, kvôli tomu, čo sa javí ako pupočníková prietrž, trochu sa dotýka anatomických a fyziologických charakteristík pupočnej oblasti plodu a novorodenca..
Diagnózu „ezofágovej hernie“ neurčí žiadny kompetentný lekár. Pretože v medzinárodnej klasifikácii neexistuje žiadna takáto choroba. Nie je možné zistiť, kde sa nachádza prietrž. Správny názov pre patológiu je hiátová prietrž (skrátene HHP).
Správne dýchanie je dôležitý proces nielen pre ženu, ale aj pre dieťa. Počas tehotenstva sa zvyšuje potreba vitamínov a minerálov, ako aj kyslíka, ktorý privádza všetky tieto živiny do životne dôležitých orgánov.