loader

Cvičebná terapia prietrže lumbálnej chrbtice

Mierna fyzická aktivita je určite užitočná ako terapia herniovaných diskov. Nie všetky cvičenia sa však môžu vykonávať, najmä ak choroba postihuje bedrovú kosť. Cvičebná terapia prietrže pri lumbálnej chrbtici by mala zahŕňať rôzne cviky zamerané nielen na posilnenie svalového korzetu chrbta, ale aj na relaxáciu určitých svalových skupín s cieľom zmierniť syndróm spastického stavu a bolesti..

Cvičebné pravidlá

Primeraný program odbornej prípravy môže vypracovať iba odborník, ktorý predtým preštudoval všetky charakteristiky choroby každého jednotlivého pacienta. Ideálnou možnosťou je navštevovať triedy cvičebnej terapie, kde skúsený tréner monitoruje implementáciu cvičení. Koneckonců, chyby v technike môžu viesť k ešte vážnejším odchýlkam v zdraví chrbtice, zhoršujú situáciu prietrži a vracajú bolesť.

Ak nemôžete navštevovať kurzy telesnej výchovy v nemocnici, môžete cvičiť doma. Stojí však za to, aby ste boli mimoriadne opatrní, zameraní a monitorovali vykonávanie týchto pravidiel:

 • Tréning môžete začať iba vtedy, keď bolesť ustúpi a choroba prešla do pomalého štádia. Pri akútnej bolesti je cvičenie kontraindikované!
 • Pacient bude musieť aktívne pomáhať pri výbere cvičení, pretože môžete vykonávať len také pohyby, ktoré nespôsobujú ostrú bolesť. Počas fyzickej terapie je dovolené nepríjemné pocity svetla, ale s mimoriadnou opatrnosťou. Musíte neustále monitorovať svoju pohodu a starostlivo si všímať dynamiku: ak sú dnes cvičenia, ktoré spôsobili nepohodlie pred mesiacom, ľahké, liečba sa uberá správnym smerom.
 • Prvé cvičenia z cvičebnej terapie pri prietrži chrbtice bedrového kĺbu úplne vylučujú pohyb, ktorým sa telo krúti.
 • Skákanie, beh, biť a iné náhle pohyby sú úplne neprijateľné.
 • Komplex je potrebné rozdeliť na časti, ktoré sú správne preložené a nie sú spustené naraz. Každá časť sa musí počas dňa opakovať tak často, ako je to možné..
 • Náhle úsilie na bolestivom mieste je zakázané.
 • Zaťaženie chrbtice a rozsah pohybu by sa mali pomaly zvyšovať.
 • Neočakávajte okamžité výsledky.

Tri užitočné cvičenia

Cvičenie má veľa rôznych možností, ale tri z nich sú najúčinnejšie v prípade, keď prietrž zasiahla platničky v bedrovej chrbtici. Počet opakovaní pre každú z nich je približne rovný 10-krát a môže kolísať v rámci troch jednotiek. Veľmi sa odrádza od zadržania dychu..

 • Ležiace na chrbte musíte ohnúť nohy v pohodlnom uhle a položiť ruky na brucho. Napnutím svalov brucha na maximálny stav sa vycvičia protivníci v oblasti bedra - svaly - bedrové..
 • Ležiace na chrbte s ohnutými kolenami by mali byť ruky roztiahnuté pozdĺž tela a panva by sa mala zvyšovať čo najvyššie. Je dôležité neopierať sa o dlane. Keď držíte v hornej polohe, môžete plynulo padnúť na svoje miesto.
 • Pri ležaní na chrbte je potrebné položiť ľavú ruku na pravé koleno a potom s úsilím posunúť nohu k hlave, pričom sa jej ruka postaví. Po krátkom odpočinku sa cvičenie musí vykonať opačným smerom..

Cvičebná terapia je vážnou pomocou v boji proti medziobratlovej kýle pri akejkoľvek lokalizácii. Avšak v prípade bedrovej lokácie zamerania choroby sa táto metóda považuje za jednu z hlavných metód, na ktorých je možné stavať správne. Hlavnou vecou je monitorovať vašu pohodu a správnosť cvičení, nezabúdať na pravidelnosť tréningu.

Odporúčame dve užitočné videá s cvičením na prietrž bedrovej chrbtice:

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh. Je tiež vynikajúcou prevenciou bolestivých relapsov a progresie patológie. Súbor cvičení pre prietrž lumbálnej chrbtice vykonáva lekár na cvičebnej terapii s prihliadnutím na fyzickú prípravu pacienta, závažnosť ochorenia.

Účinnosť cvikov na prietrž bedrovej kosti

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri výbere metód liečby hernie lekári vždy dávajú prednosť konzervatívnej liečbe, pretože komplikácie často vznikajú po operáciách. Ale samotné užívanie drog nestačí. Je potrebné vyvinúť určité motorické stereotypy, aby sa posilnil svalový rámec celého chrbta. Tomu napomáhajú triedy fyzioterapie. Aj po mesiaci denného tréningu sa cítite oveľa lepšie:

 • bolesť bedrovej chrbtice sa znižuje;
 • sprievodné príznaky vymiznú - necitlivosť, mravenčenie, plazenie mravcov;
 • je obnovená flexibilita chrbtice;
 • celkový tón sa zvyšuje, čo vám umožňuje mobilizovať telo na boj s touto chorobou.

Pravidelné cvičenia fyzickej terapie sú potrebné na vytvorenie adaptívnych mechanizmov. Ich cieľom je dosiahnuť fyziologickú rovnováhu v postihnutých segmentoch bedrovej chrbtice. Tým sa zabráni zväčšeniu herniového výčnelku, zabráni sa stlačeniu koreňov miechy a krvných ciev.

Kedy začať gymnastiku

V akútnom období sa kurzy nevykonávajú ani pod dohľadom rehabilitológa alebo cvičiaceho lekára. Jeden nepríjemný, ostrý pohyb môže spustiť útok na akútnu bolesť v dôsledku stlačenia nervového koreňa alebo prasknutia vláknitého prstenca disku. Vykonávanie cvičení začnite okamžite po dosiahnutí remisie. Toto štádium je charakterizované neprítomnosťou akýchkoľvek výrazných príznakov medzistavcovej prietrže.

Všeobecné vykonávacie pravidlá

Tvorba herniálneho výčnelku sa stáva príčinou mnohých neurologických porúch. Pri zostavovaní individuálneho liečebného komplexu musí lekár LFK zohľadniť ich povahu a intenzitu. Prvé triedy sa nevyhnutne konajú pod jeho vedením. Ukazuje, ako správne vykonávať cvičenia a dávkovať vznikajúce záťaže. Pacienti potom môžu cvičiť doma v súlade so všetkými lekárskymi odporúčaniami:

 • ak sa počas cvičenia objaví bolesť, mali by ste odpočívať 1-2 hodiny;
 • technicky náročné cvičenia v počiatočnej fáze sa nemusia snažiť vykonávať s maximálnym počtom prístupov;
 • fyzioterapeutické cvičenia by sa mali kombinovať s rannými cvičeniami, vychádzkami na čerstvom vzduchu.

Pred triedou je potrebné miestnosť vetrať. Pracujte lepšie v odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré dobre absorbujú vlhkosť.

Cvičebný komplex

V období remisie sa pacientom odporúča okrem povinných cvičení fyzioterapie vykonávať šetriaci športový tréning. Existujú tiež autorove metódy na posilnenie svalov chrbta, vyvinuté známymi manuálnymi terapeutmi a rehabilitačnými lekármi..

Bubnovsky

V rehabilitačných centrách S. Bubnovského sa konajú triedy na špeciálnych simulátoroch. Počas cvičenia sa dávkujú dávky, čo vám umožňuje posilňovať svaly bez mikrotraumy diskov a stavcov..

Bubnovsky tvrdí, že zbavenie sa bolesti bedrovej prietrže je možné bez užívania drog. Bolestivé pocity sa vyskytujú vo svaloch a nie v chrupavkách a kostných štruktúrach. Preto na zlepšenie pohody stačí stabilizovať dolnú časť chrbta pomocou silného svalového korzetu.

Dikul

V. Dikul je známy ortopéd, ktorý sa zotavil zo zlomeniny chrbtice pomocou súboru cvičení, ktoré vyvinul. Základom jeho metódy je kombinácia správneho dýchania a miernej fyzickej námahy. To umožňuje nielen zmenšiť herniálny výčnelok, urýchliť obnovu poškodených tkanív, ale tiež zvýšiť celkový tón. Po absolvovaní tréningu je zaznamenané zlepšenie činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému. Takýto liečivý účinok sa po chirurgickej liečbe stáva vynikajúcou prevenciou opätovného vytvorenia prietrže..

plávanie

Pre lumbálnu prietrž je obzvlášť užitočný znak, pri ktorom je zaťaženie chrbtice minimálne. V procese tréningu sa lokálny prietok krvi zrýchľuje, do zničených diskov sa dodáva dostatočné množstvo živín na ich regeneráciu. Ak je však chrbát príliš ohnutý, potom je zakázané plávať na chrbte. V dôsledku nadmerného napätia vo svaloch ramenného pletenca sa zvyšuje patologické ohnutie chrbtice.

Lekári cvičebnej terapie odporúčajú kombinovať vodný a vodný aerobik. Z dôvodu tlakového rozdielu pri ponorení do vody je možné vykonávať cvičenia kategoricky kontraindikované na súši.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cieľom jogy nie je len vykonávanie cvičení, ale aj dosiahnutie pohodlného psychologického stavu. Pri výbere ásan musíte opustiť tých, ktoré sú založené na krútení, pohybe s otrasmi alebo nárazmi a skákaní. Najväčší terapeutický účinok je charakteristický pre protahovacie cvičenia. Inštruktori odporúčajú pre lumbálnu kýlu ásany Ardhy Shvanasan, Supta Padangushthasana, Shavasana, Adho Mukha Shavasana. Keď sa svaly napínajú, zväčšujú sa medzery medzi stavcami, čím sa zmenšuje herniálny výčnelok..

Pilates

Toto je názov gymnastického komplexu na zlepšenie držania tela, zvýšenie pružnosti a zároveň silu chrbtice. Vykonávanie cvikov pomáha posilňovať svaly nielen dolnej časti chrbta, ale aj celého chrbta, krku a ramenného komplexu. Lekári LFK predpisujú Pilates pre pacientov s osteochondrózou a malými hernálnymi výčnelkami, ktoré je možné konzervatívne eliminovať.

Vodorovné tyče

Vis na vodorovnej lište je možné vykonať iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Zvyčajne je indikovaný na malé kýly, ktoré nie sú komplikované panvovými poruchami a závažným narušením citlivosti. Môžete vykonať vis na vodorovnej lište alebo priečke v byte. Trvanie cvičenia je od 5 do 10 minút. Počas zavesenia sa zväčšuje vzdialenosť medzi stavcami, vylučuje sa posun disku a kompresia krvných ciev, koreňov miechy a mäkkých tkanív..

Cvičenie na chudnutie kýly

Pacientom s nadváhou sa dôrazne odporúča, aby schudli. To je možné dosiahnuť obmedzením denného menu na 2 000 - 2 500 kalórií. Avšak zmena stravovania v spojení s cvičením je obzvlášť účinná. Na zníženie hmotnosti lekári odporúčajú pilates, plávanie a vodný aerobik. Poskytujú postupné chudnutie, a to aj v dôsledku budovania svalov.

Triedy v akútnom období

Cvičenie je povolené iba v subakútnom období, ktoré je charakteristické ťahaním, bolesťou, zhoršovaním ohybov alebo zákrut. Hlavnou úlohou lekcie je relaxácia kostrových svalov, odstránenie svalových kŕčov, ktoré sa vyskytujú ako reakcia na narušenie nervových koreňov. Aké cvičenia sú počas tohto obdobia efektívne:

 • ľahnite si na chrbát a snažte sa čo najviac relaxovať. Zhlboka sa nadýchnite, pocítite mierne napätie v dolnej časti chrbta, výdych po 3 sekundách;
 • ľahnúť si na chrbát s nohami mierne od seba, mierne sa ohnúť a uvoľniť kolená, posúvajúc vaše nohy po podlahu;
 • ľahnite si na chrbát, ruky natiahnite pozdĺž tela. Keď sa dotýkate ramien, zaťaté päste a potom uvoľnite pri spúšťaní na podlahu.

Počet opakovaní každého cvičenia je od 7 do 10. V subakútnom období sú zakázané akékoľvek aktívne pohyby, vrátane napínania svalov chrbta..

Triedy v období obnovy

Vo fáze rehabilitácie sa uprednostňujú cvičenia, ktorých realizácia je zameraná na posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu. Denné cvičenia pomáhajú úplne zbaviť malých prietrží, obnoviť poškodené mäkké tkanivá, čiastočne chrupavku. Opakované cvičenia je potrebné 3 - 3-krát v 2 alebo 3 sériách.

Počiatočná poloha telaSprávne cvičenie
Stojaci na všetkých štyroch s ramenami a nohami roztiahnutými od sebaZhlboka sa nadýchnite a prekrížte chrbát, pričom sklopte hlavu dolu, v tejto polohe zostaňte 5 sekúnd. Vydýchnite, ohnite spodnú časť chrbta a zdvíhajte bradu
Ležal na bruchu s rukami natiahnutými dopreduNa výdych zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu, natiahnite a vráťte sa do východiskovej polohy. Vykonajte cvičenie pomocou ľavej ruky a pravej nohy.
Sedieť s nohami mierne od sebaNakloňte sa dopredu a snažte sa siahnuť po nohách. Napnite, napnite brušné svaly a dolnú časť chrbta. Narovnajte, zdvihnite zaťaté pästi a nakloňte sa čo najviac dozadu

Kľúč k efektívnosti školenia

Aby sa posilnila svalová kostra chrbta bez poškodenia diskov a stavcov, je potrebné správne rozložiť vznikajúce záťaže. Na počiatočných fázach tréningu by sa na pohyboch mali podieľať nielen svaly chrbta, ale aj brušné sviečky, zadok, ramená, nohy, ruky. S posilňovaním kostrových svalov sa môže zvyšovať bedrové zaťaženie. Napríklad, keď sa nakláňate dopredu, skúste konkrétne ťahať bedrové svaly.

postupný

Fyzicky netrénovaní ľudia by nemali okamžite vykonávať všetky cvičenia zahrnuté v komplexe s odporúčaným počtom prístupov. Výsledkom intenzívneho tréningu bude ťažká únava, bolesť svalov a dokonca aj určitá frustrácia vo vašich silných stránkach. Najprv musíte urobiť 3-5 strečingových cvičení, vrátane zavesenia na bare. Keď sa svaly posilňujú, je oveľa ľahšie zvládnuť aktívne pohyby. Teraz môžete zvýšiť počet prístupov, pokračovať v zložitejších cvičeniach.

Stabilita a pravidelnosť

Vyškrtnutie terapeutického účinku telesnej výchovy môže dokonca medzi týždňami viesť prestávku. Svalový tonus klesá, v bedrovej chrbtici sa opäť objavuje stagnácia. Preto lekári vždy upozorňujú pacienta na potrebu pravidelných tried.

Presnosť a starostlivosť o seba

Počas hodín musíte počúvať pocity, ktoré vznikajú, najmä pri napínaní svalov. Bolesť by mala byť signálom o ukončení tréningu alebo vylúčení z komplexu cvičení, ktoré ju vyvolali. Vzhľad príjemných pocitov naznačuje vysoký terapeutický účinok pohybov, ktoré ich spôsobili. Je vhodné zvýšiť počet prístupov k vykonávaniu takýchto cvičení..

Zakázané cviky na kýlu bedrovej chrbtice

Ostré pohyby, trhavé miesta, sklon tela s veľkou amplitúdou a zákruty, skoky, silné krútenie chrbtice a bedrovej kýly sú zakázané. Otočné pohyby tela, beh, hlboké drepy a zdvíhacie závažia sú kategoricky kontraindikované.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Gymnastika s herniou lumbosakrálnej chrbtice (LFK)

Lumbosakrálna hernia sa ťažko lieči, pretože je to komplexná patológia chrbtice. Nepríjemné sprevádzanie človeka neustále: pri fyzickej námahe, v sede, pri zatáčkach a zákrutách. Existuje mnoho spôsobov boja proti hernii, z ktorých každá má svoje nevýhody a výhody. Terapeutická gymnastika s kýlou lumbosakrálnej chrbtice je účinnou metódou prakticky bez obmedzenia.

Čo je lumbosakrálna prietrž

Aby bolo možné tejto patológii úspešne odolať, je potrebné pochopiť, o ktorú patológiu ide. Degeneratívny proces sa vyvinie, keď sa vyvinie prietrž pri zvýšenom tlaku v bedrových medzistavcových platničkách. Vyskytuje sa výčnelok buničitého jadra, disky sú komprimované. Túto patológiu možno nazvať najkomplexnejšou formou osteochondrózy, ktorá sa prakticky nelieči. Kýla sa vyvíja v dôsledku neustálej fyzickej námahy, sedavého životného štýlu, zranení, obezity.

Príznaky prietrže

Pain. S prietržou sa objaví bolesť. Môže to byť dočasné, ale môže sa vyskytnúť iba pri zdvíhaní závaží, s dlhodobým pobytom v jednej polohe. Zvyčajne eliminujú bolesť anestetikom. Ak sa nelieči, bolesť sa ustáli.

Svalová slabosť. U pacientov dochádza k oslabeniu svalov a krehkým pohybom.

Porucha vnútorných orgánov. V dôsledku tlaku na nervové korene môže dôjsť k spontánnemu vyprázdneniu..

Necitlivosť končatín. Veľkosť prietrže bez liečby sa rýchlo zvyšuje. Kýla vedie k parestézii v dôsledku tlaku na nervové korene. Necitlivosť nôh, chrbta a slabín sa vyskytuje. Je možné pozorovať brnenie kože..

Ak sa včasná liečba nezačne, choroba môže viesť k zdravotnému postihnutiu, keď je osoba úplne upútaná na lôžko a nemôže sa pohybovať.

Vplyv gymnastiky na patológiu

Terapeutické cvičenia na lumbosakrálnu prietrž sa používajú na:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • stimulovať proces kŕmenia miechových buniek;
 • eliminovať príznaky, ktoré sa objavia;
 • uvoľniť svaly;
 • zlepšiť krvný obeh;
 • stabilizovať metabolické procesy;
 • vyložiť chrbticu;
 • zmierniť bolesť.

Na samom začiatku vývoja choroby chrbtice môže gymnastika zabrániť vývoju prietrže a zabrániť rozvoju komplikácií. Gymnastiku musíte robiť pravidelne, je lepšie ju robiť pod dohľadom skúseného lekára. Pomôže to predísť chirurgickému zákroku. Keďže gymnastika môže tiež uškodiť, lekár by mal zvoliť súbor cvičení. Niektoré cvičenia môžu veci zhoršiť.

Cvičebná technika

V akútnej forme medzistavcovej prietrže nie je možné vykonať žiadny tréning, inak zosilnia zápalové procesy. Najprv musíte odstrániť zápal, potom prejsť na gymnastiku.

Pri vykonávaní gymnastických cvičení dodržiavajte tieto pravidlá:

 • Mali by ste venovať pozornosť zmenám v tele, oplatí sa okamžite zastaviť, ak sa v bedrovej oblasti vyskytne bolesť.
 • Akékoľvek nepohodlie počas cvičenia by ste mali nahlásiť svojmu lekárovi..
 • V prvých mesiacoch sa neodporúča vykonávať cviky, pri ktorých sa krútenie vykonáva..
 • Aby sa dosiahol požadovaný účinok cvičebnej terapie prietrzi v lumbosakrálnej oblasti, je potrebné urobiť každý deň niekoľko prístupov bez preskakovania tried. To vám umožní bezbolestne a rýchlo posilniť vaše chrbtové svaly a zmierniť nepohodlie.
 • Každé cvičenie by malo trvať najmenej 20 minút.
 • Pri liečbe kýly s gymnastikou nie je možné robiť žiadne náhle pohyby. Každé cvičenie sa musí vykonávať hladko a pomaly, aby sa nepreťažila chrbtica..
 • Zaťaženia by sa mali zvyšovať postupne, postupne musíte predlžovať trvanie tried.

Súbor cvičení na prietrž

Cvičenia sakrálnej prietrže by sa mali začať relaxačnými manipuláciami. Ak to chcete urobiť, posaďte sa na stoličku, položte naň vankúš. Ležali sme na našej stoličke s bruchom a spodné končatiny sme nechali ohnuté na kolenách. Uvoľňujeme svaly. Trávime v tejto pozícii najmenej päť minút. Jedná sa o zahrievanie, po ktorom môžete začať štandardné cvičenia, mali by posilňovať svaly chrbta a zlepšovať fungovanie chrbtice..

Prvé cvičenie sa vykonáva v ľahu. Východisková poloha leží na chrbte. Pacient ohýba nohy na kolená, ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Brušné svaly sa čo najviac napnú, vykonávajú sa dychové cvičenia. Je potrebné počítať rovnomerne: nadýchnuť sa pre osem, vydýchnuť pre štyri. Nezabudnite urobiť 12 prístupov.

Poloha na chrbte je udržiavaná. Natiahnuté ruky a nohy. Pacient musí zdvíhať telo bez toho, aby si zdvihol nohy z podlahy. Po dobu 10 minút musíte vydržať vo vyvýšenej polohe. Potom sa hladko vráťte do predchádzajúcej polohy. Po 15 sekundách musíte cvičenie zopakovať. Bude stačiť 15 prístupov.

Ležiac ​​na chrbte, pacient mierne ohýba nohy. Najprv sa pravá ruka položí na ľavú nohu a potom naopak. Ruka by mala odolať kolenu a siahať po hlave. Každá manipulácia trvá 10 sekúnd. Potom sa musíte vrátiť do pôvodnej polohy a odpočívať 15 sekúnd. Potreba dokončiť 10 prístupov. Po absolvovaní všetkých cvičení si musíte oddýchnuť 10 minút.

Cvičenie na uvoľnenie svalov chrbta

Dodatočný súbor cvičení

S kýlou chrbtice komplex zahŕňa tri bloky cvičení, ktoré sa vykonávajú z polohy na chrbte, polohy na bruchu, polohy na boku.

Cvičenie chrbta

Pacient leží dole, ruky sú roztiahnuté do strán, nohy sú rovné. Ruky robia pohyby pripomínajúce nožnice. Do 10 sád.

Ľavou rukou musíte natiahnuť pravú ruku, aby sa zadok nevrhol z podlahy a aby sa telo neotáčalo. Potom sa podobné kroky vykonajú pravou rukou. Bude to trvať ďalších 10 prístupov.

Ležiace, ohnite nohy. Nohy by mali byť ohnuté dovnútra, koleno by sa malo dotýkať členku. Trup ani koleno druhej nohy by sa nemali hýbať. Ak sa v bedrovej oblasti vyskytne nepohodlie, musíte toto cvičenie odmietnuť. Pri normálnom zdraví urobte 10 prístupov.

Cvičenie brucha

Ľahnite si na brucho, ruky a nohy sa roztiahnite. Predĺžte ich čo najviac na 15 sekúnd. Potrebných 10 prístupov.

Neroztrhujte nohy z podlahy, nerozťahujte ich a potom ich nespojte. Každý by mal mať 5 sád po 10 cvičeniach.

S ešte spodnej časti chrbta a chrbta musíte päťkrát vytlačiť podlahu.

Vedľajšie cvičenia

Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite nohy. Ohnite jednu nohu a pritiahnite ju k hrudníku. Zapnite svoju pravú stranu, zopakujte tieto kroky. Urobte päť sád 10 cvičení.

Ležiaci na svojej strane robí kruhové pohyby. Päť sád 10-krát.

Ľahnite si na ľavú stranu, zdvihnite pravú ruku a nohu. Prejdite po pravej strane a zdvihnite ľavú nohu a rameno. Vyžaduje sa päť sád 15 cvičení..

Hernia Obmedzenia

Pri hernii lumbosakralu je zakázané:

 • zdvíhajte závažia nad päť kilogramov;
 • chrbát by mal byť stále rovný, najmä pri zdvíhaní bremena z podlahy;
 • je zakázané športovať vonku, kúpanie je zakázané.

Kurzy hernie jogy

Jóga s kýlou lumbosakrálnej chrbtice pomôže vyrovnať sa s nepohodou. Pred začatím vyučovania je však potrebná odborná konzultácia. Vyžaduje sa tiež prísne dodržiavanie techník jogy. Niektoré ásany sú príliš zložité, takže iba päť z nich je povolených.

 1. Urdhvottanasana. Vstaň a rozlož si šírku ramien chodidiel. Chrbát by mal byť rovnomerný, ruky položené za hlavou, tvoriace zámok. Potom zmeňte polohu rúk, najskôr by mali byť kĺby hore, potom dlane. Pomaly otáčajte rukami, pomaly dýchajte. Žalúdok musí byť vtiahnutý a drží trup napnutý.
 2. Pes lícom nadol. Natiahnite ruky a pritiahnite prsty k nohám. Nohy by mali byť rovné. Hladko sa otáčajte od ponožiek po päty a späť.
 3. Urdhva savasana. Nohy sa rozprestierajú od seba na šírku ramien. Roll od päty po päty.
 4. Motýľa. Oddeľte reč, nohy a ruky. Počas výdychu zdvihnite nohy, pri výdychu spustite a roztiahnite.
 5. Shavasana. Asan vám umožní relaxovať. Musíte ležať na bruchu, môžete ležať na chrbte, čo je najdôležitejšie, aby ste sa cítili pohodlne. Uvoľnite sa čo najviac, dokonca môžete zaspať.

Nerobte jogu, ak ásany spôsobujú nepohodlie alebo bolesť v dolnej časti chrbtice. Pohyby sa musia vykonávať hladko, nemôžete sa ponáhľať. Kurzy jogy nebudú schopné okamžite pomôcť. S včasnou diagnózou choroby a liečbou gymnastikou, jogou v prvej fáze môžete dosiahnuť dobrý výsledok. Hlavná vec je robiť pravidelne.

Lfk s kýlou chrbtice

Vertebrálna kýla je pomerne časté ochorenie a niektorí pacienti, ktorí ju vnímajú ako vetu, sa snažia hýbať menej. Fyzikálna terapia ako samostatná položka je však zahrnutá v metodike boja proti tomuto ochoreniu. Lekári Kliniky zdravotných aspektov v Ufe sa zaoberajú rehabilitáciou pacientov s rôznymi ochoreniami chrbtice. Komplex fyzioterapeutických cvičení pomôže zmierniť bolesť, posilniť chrbát a zabrániť vzniku nežiaducich komplikácií.

Indikácie pre gymnastiku s herniou

Hlavnou vecou, ​​na ktorú je zameraná gymnastika s herniou bedrovej chrbtice, je udržiavanie dobrého stavu chrbtice. Špeciálne cvičenia pomáhajú rovnomerne rozložiť tlak na všetky stavce a oddelenia. Tento prístup umožňuje zastaviť progresiu ochorenia a pacient dostáva výraznú úľavu.

Hlavnými indikáciami gymnastiky sú:

 • pocit neustálej bolesti chrbtice bedrového kĺbu pri chôdzi a v nehybnej polohe;
 • nízky stupeň mobility pacientov počas celého dňa;
 • prevaha sedavého životného štýlu (pobyt v práci, kde musíte veľa sedieť).

Tieto faktory vyvolávajú výstup miechy v bedrovej oblasti za ich anatomické limity..

Pri výkonnej gymnastike s herniou v bedrovej chrbtici sa uvoľní svalové napätie, lis posilní, a čo je najdôležitejšie, záťaž na spodnú časť chrbtice, t. J. Dolnú časť chrbta..

Ak cvičenia vykonávate pravidelne a správne, môžete sa vyhnúť chirurgickému zákroku na odstránenie prietrže bedrovej chrbtice, v extrémnych prípadoch odložiť potrebu.

Vykonávacie pravidlá

Akákoľvek telesná výchova by sa mala uskutočňovať v súlade s pravidlami, ako aj v súlade s určitými normami. Teda gymnastika s kýlou chrbtice bedrovej chrbtice sa musí vykonávať v súlade s týmito pravidlami:

 • každé cvičenie by sa malo vykonávať výlučne po odstránení príznakov choroby;
 • ak počas gymnastiky pociťujete bolesť v dolnej časti chrbta, relácia by sa mala prerušiť;
 • S každou ďalšou lekciou by sa mal počet cvičení postupne zvyšovať. Podobné zvýšenie sa môže uskutočniť 3 dni po začiatku prvých tried. To znamená, že musíte postupne zvyšovať počet cvičení pomocou nových typov gymnastiky pre bedrovú chrbticu;
 • každé cvičenie by sa malo opakovať aj postupným zvyšovaním počtu opakovaní. Mali by ste začať s 2 - 3 a postupne dosiahnuť 12 opakovaní. Musíte sa spoliehať na pocity (aby ste zabránili nepohodliu a bolesti v bedrovej oblasti);
 • amplitúda pohybov by mala byť jemná a všetky činnosti sú hladké, akoby sa vykonávali vo vode;
 • cvičenia prietrže pri lýtkovej chrbtici by sa mali vykonávať každý deň dvakrát. Najlepší čas na cvičenie je pred raňajkami a večerou..

Aké fyzické aktivity a cvičenia sú kontraindikované?

Je dôležité vedieť nielen to, aké cviky je možné urobiť s kýlou bedrovej chrbtice, ale aj tie, ktoré sú zakázané. Je prísne zakázané vykonávať v telocvični akékoľvek zákruty, otáčania, zákruty a sklony zo stojacej polohy, ako aj sedenie. Okrem toho je zakázané súčasne zdvíhať dve nohy pri ležaní.

Druhy cvičení

Terapeutická gymnastika s kýlou bedrovej chrbtice je rozdelená na rôzne typy. Separácia závisí od závažnosti choroby. Cvičenia vyvinuté odborníkmi v tejto oblasti, ako sú Dikul a Bubnovsky, sú relevantné. K dispozícii je tiež špeciálna súprava cvičení na zabránenie výskytu prietrže stavcov v bedrovej oblasti.

Akútne a subakútne cvičenia

Vo fáze exacerbácie ochorenia chrbtice je dôležité dosiahnuť úľavu pred gymnastikou. Z bedrovej oblasti je potrebné odstrániť zápal prietrže a bolesti. Až po začatí cvičenia:

 1. Postavte sa na chrbát. Nožičky pomaly ťahajte striedavo - smerom od seba, smerom k sebe.
 2. Stúpajte nohy striedavo z polohy na chrbte. Podržte 1-2 sekundy a spustite do východiskovej polohy.
 3. Vykonajte cvičenie „nahnevaná mačka druhu“ - na všetkých štyroch, aby ste vyklenuli dolnú časť chrbta a narovnali jeden po druhom.

Zotavovacie gymnastické komplexy

V spojení s terapeutickou liečbou by sa mali vykonávať špeciálne fyzické cvičenia. Pri kýle v bedrovej chrbtici by sa nemali dovoliť ťažké bremená.

Terapeutická gymnastika počas obdobia zotavovania zahŕňa tieto typy cvičení:

 • flexia a predĺženie končatín;
 • kruhová rotácia rúk a nôh;
 • zaujatie ležiacej polohy tak, aby chrbtica bola rovnomerná (iba na tvrdých povrchoch).

Dikulské cvičenia

Valentin Ivanovič Dikul je vedúci metodického a rehabilitačného centra pre choroby pohybového ústrojenstva a osoba, ktorá vyvinula celý rad cvičení, ktoré je potrebné vykonať prietržom bedrovej chrbtice. Podľa neho môžete dosiahnuť úplné uzdravenie, ak pravidelne vykonávate gymnastiku.

Dikul lekcie pre chrbticu:

 1. Žaba predstavuje. Z polohy na chrbte potiahnite päty k zadku a pokúste sa nohy odstrčiť k sebe.
 2. Sediac na stoličke, zdvihnite obe nohy súčasne tak, aby boli kolmé na podlahu. Držte túto polohu 2-3 sekundy.
 3. Ležiaci na chrbte, položte jednu nohu na druhú a zdvihnite ich v tejto polohe, striedavo striedajte.

Komplex cvičení Bubnovsky

Efektívne cvičenia tohto profesora na kýlu chrbtice v bedrovej oblasti sú:

 • „Breza“, „žaba“;
 • trakcia od horného bloku, ktorá zodpovedá telesnej hmotnosti pacienta;
 • ťah z dolného bloku podľa princípu činky;
 • únos nôh do strany z ležiacej polohy na posilnenie svalov.

Všeobecné športy a cvičenia (plávanie, joga, vodorovné tyče atď.)

Ak sa v bedrovej oblasti vyskytuje medziobratlová hernia, považuje sa za užitočnú nielen gymnastika. Plávanie, joga a zavesenie na vodorovnej lište dokonale spomaľuje progresiu choroby a zmierňuje všeobecné príznaky.

Voda pomáha znižovať zaťaženie chrbtice a pri plávaní sú kosti a kĺby v prirodzenej polohe. Rovnako funguje aj joga. Takéto jednoduché cvičenia prietrže pre dolnú časť chrbta, ako je zavesenie na vodorovnej lište, prispievajú k miernemu natiahnutiu chrbtice, čím bránia zovretiu nervu, čo znamená, že bolesť ustúpi a zlepší sa celkový stav pacienta..

Preventívne cvičenia

Nemalo by sa povoliť vytváranie kýly chrbtice bedrovej chrbtice. To sa dá dosiahnuť vykonaním preventívnej gymnastiky. Podstatou prevencie kýly je zvýšenie svalového tonusu bedrovej chrbtice a ich čo najväčšie posilnenie.

Najlepší spôsob, ako zabrániť chorobe, je plávanie. Musíte navštíviť bazén 2-3 krát týždenne. Gymnastiku môžete robiť doma:

 • ak existuje naklonená doska, musíte na ňu ležať a natiahnuť chrbticu. Pomáha to zlepšovať prietok krvi v bedrovej oblasti a obnovuje tkanivo chrupavky;
 • chôdza na všetkých štyroch asi 20 minút po podlahe;
 • z polohy na chrbte, aby sa paže na lakte pod bradou zložili. Kryt je potrebné pomaly a opatrne nadvihnúť a upevniť v maximálnej výške asi 10 sekúnd.

Vyhnete sa hernii bedrovej chrbtice! Hlavná vec je dodržiavať pravidlá.

Hrudné medzistavcové prietrže

Využitie fyzickej aktivity pri komplexnej terapii kýly s rôznou lokalizáciou je predpokladom úspešného zotavenia. Fyzioterapeutické cvičenia sú určené pre akýkoľvek liečebný režim: s chirurgickým zákrokom aj bez neho. Musí sa však dávkovať „aplikovať“: pre každú fázu vývoja medzistavcovej prietrže sa vyberajú rôzne cviky..

Úloha prietržových cvičení

Výskyt prietrže je spojený s poruchami („dierovaním“) vláknitého prstenca v stavcoch. Preto je počas liečby také dôležité zosilniť tento prsteň a svalový rám chrbta. Na tieto účely sa injekcie vitamínov používajú na zlepšenie prietoku krvi do poškodených častí stavcov, antihistaminík, ktoré odstraňujú zápalový proces. Svalovú kostru je možné budovať a posilňovať iba pomocou správne vybranej a organizovanej fyzickej aktivity.

Malo by sa však pamätať na to, že prietrž je choroba, a preto by sa mal kontrolovať počet a amplitúda pohybov. Bolesť je dôležitý telesný signál, na ktorý musíte okamžite reagovať: prestaňte cvičiť. Nemôžete to urobiť „násilím“, pretože pri nesprávnom výkone terapeutických cvičení s kýlou chrbtice môže dôjsť ku kompresii nervových koreňov. Takáto situácia prinesie viac zdravotných problémov ako výhod..

Cvičenia s kýlou hrudnej chrbtice majú tieto ciele:

 • Eliminovať alebo zmierniť príznaky bolesti spôsobenej bolesťou;
 • Obnoviť pohyblivosť a flexibilitu chrbtice;
 • Vráťte pacienta do úplnej fyzickej aktivity;
 • Zlepšite celkovú pohodu pacienta.

Plnenie stanovených úloh je možné iba pri pravidelných kurzoch, ktorých správnosť musí najprv skontrolovať skúsený inštruktor v záťažovej terapii. Nezabudnite kombinovať gymnastiku a užívanie liekov predpísaných lekárom.

Zakázané cvičenia. Čomu sa treba vyhnúť

Nie všetky cviky chrbtice sa nemôžu vykonávať doma. Mnohé z nich môžu vážne poškodiť už zdeformované miechy. Medzi ne patrí taká fyzická aktivita:

 • Zdvihnite obe nohy naraz;
 • Kombinujte zákruty so sklopením trupu;
 • Vykonajte krútiace pohyby;
 • Tumble.

Je zakázané vykonávať akékoľvek náhle pohyby, ako aj cvičenia, ktoré spôsobujú nepohodlie alebo prepuknutie silnej bolesti.

Nezačínajte hodiny, pacienti, ktorí si všimnú tieto stavy:

 • Vysoká telesná teplota spôsobená infekčnými chorobami;
 • Skoky v krvnom tlaku alebo jeho nízka alebo vysoká miera;
 • Ochorenia srdca a krvných ciev v akútnom štádiu;
 • Zhubné nádory alebo metastázy umiestnené na chrbte;
 • Patológie vnútorných orgánov nebezpečné pre život a zdravie pacienta.

Ak uvedené kontraindikácie nie sú identifikované, lekár predpíše špecifický gymnastický komplex a vyberie ho individuálne pre každého pacienta s prihliadnutím na charakteristiky jeho tela a štádium choroby..

Triedy v akútnom období

Počas exacerbácie ochorenia, keď pacient trpí silnou bolesťou, je akákoľvek intenzívna fyzická aktivita kontraindikovaná. Telesná výchova vždy vedie k zvýšenému prietoku krvi, ktorý prenáša kyslík do všetkých tkanív a orgánov. V období exacerbácie je takáto „pomoc“ nežiaduca, pretože zvýšený krvný obeh spôsobí podráždenie chorej časti chrbtice. Hlavná skupina cvičení pre prietrž chrbtice sa vykonáva pri remisii, keď bol syndróm bolesti a ďalšie nepríjemné prejavy choroby eliminované pomocou liekov..

Avšak aj v tomto okamihu môžete opatrne „pracovať“ na svalovom ráme, natiahnuť ho a posilniť. Triedy by sa mali uskutočňovať ležaním na posteli a nie dlhšie ako 5 minút. So zlepšením celkového blahobytu sa čas a intenzita tréningu postupne zvyšujú.

Cvičenia zahrnuté v tomto komplexe úplne eliminujú priamy účinok na chrbticu. Všetky aktívne pohyby v tomto okamihu sú nahradené relaxáciou a napínaním. Spolu s týmito dôležitými úlohami by cvičenia mali obsahovať prvky, ktoré spôsobujú napätie na rukách a nohách. Toto „rozdelenie“ úloh v lekárskych triedach vám umožňuje zmierniť bolesť a uvoľniť chrbticu, jej svaly a väzivo..

Športový komplex „šetrný“

Všetky cvičenia sa vykonávajú v ľahu. Musíte ležať na rovnom a tvrdom povrchu.

 1. Zatvorte oči a predstavte si, že ste v nulovej gravitácii. Relaxujte čo najviac svalu svojho tela. Dýchajte plynulo a zhlboka. Cvičenie sa vykonáva do 5 minút. Pomáha uvoľňovať svaly uvoľňovaním napätia z chrbtice..
 2. Prsty sa tlačia dopredu. Pokúste sa pomaly pohybovať, aby ste cítili úsek chrbtice. Relaxujte a opakujte to 4 krát.
 3. Kolená ohýbajte pomaly, bez toho, aby ste nohy zdvihli z podlahy. „Objímajte ich“ rukami a pomaly „ťahajte“ k hrudníku. Súčasne s týmto pohybom nakloňte hlavu na kolená a pokúste sa ich dosiahnuť bradou. Poloha, v ktorej sa ocitnete, sa podobá pózu embrya. Zostaňte v tejto polohe 3-4 sekundy a potom relaxujte. V štádiu exacerbácie stačí vykonať toto cvičenie raz.
 4. Bez toho, aby ste zdvihli ruky, stlačte a uvoľnite prsty na nich. Urobte to čo najrýchlejšie. Je dôležité udržiavať rovnomerné dýchanie. Stačí urobiť 10 opakovaní. Tieto pohyby pomáhajú zlepšovať prietok krvi do rúk..
 5. Roztiahnite ruky a stlačte prsty do pästi. Ohýbajte lakte, päsťami sa dotýkajte ramien. Na dosiahnutie trvalého účinku potrebujete 10 opakovaní pohybov.

Užitočné video - Cvičenia na ošetrenie kýly hrudnej chrbtice

Činnosti spojené s vymáhaním

Hlavná časť terapeutických cvičení zameraných na odstránenie prietrže chrbtice hrudnej oblasti sa vykonáva v remisii. V tejto fáze je dôležité zvoliť správny súbor cvičení. Toto by mal urobiť inštruktor cvičebnej terapie, pričom by sa mali zohľadniť všetky charakteristiky pacienta. Tiež určí, ako často musíte trénovať, aby ste dosiahli trvalý efekt. Ak budú dodržané všetky odporúčania, pacient sa bez chirurgického zákroku zbaví prejavov bolestivej patológie.

Komplex „aktívnych“ cvičení

 1. Posaďte sa na stoličku so širokým chrbtom. Držte chrbát rovno a pritlačte ho na stoličku. Uchopte rukami zadnú časť hlavy, „zamknite prsty do zámku. Ohýbajte sa po kolená, až kým nepocítite napätie chrbtice. Vzpriamiť sa. Opakujte pohyb 8-10 krát. Pocit napätia (nie bolesť!) Znamená, že robíte všetko správne: svaly, ktoré spájajú stavce, „vstúpili“ do práce. Posilnenie tejto svalovej skupiny nedovolí posunu stavcov a medzistavcových platničiek.
 2. Sadnite si na podlahu, ležte na pevnom a rovnom povrchu. Umiestnite valec pod spodnú časť chrbta. Môžete ho vyrobiť z improvizovaných materiálov: uterákov alebo plachiet. Položte ruky za hlavu. Počas inhalácie sa ohnite chrbtom. Potom vydýchnite a relaxujte. Striedavé pohyby „flexie a extenzora“ starostlivo monitorujú dýchací systém. Toto je dôležitý aspekt cvičenia, pretože počas následných vdýchnutí a výdychov sa chrbtica intenzívne ohýba, stimulujú sa svaly medzirebového priestoru a posilňuje sa extenzorová časť svalového tkaniva chrbtice. Cvičenie sa vykonáva, až kým nezačne pociťovať svalové napätie. Ak pocítite bolesť, okamžite prestaňte vykonávať pohyb.
 3. Posaďte sa na podlahu s kolenami pritlačenými tak, aby boli vaše zadky v blízkosti chodidiel. Omotajte ruky okolo kolien, akoby ste sa chceli objať. Swing pomaly, pomaly, ohýbanie tam a späť tam a späť. Opakujte najmenej 10 krát, kým nepocítite napätie vo svalovom tkanive chrbtice.
 4. Ľahnite si na brucho. Upozorňujeme, že povrch, na ktorom cvičíte, musí byť pevný. Nohy ohnuté na kolenách, sapnite ruky. Zdvíhajte súčasne hlavu a nohy. Nesnažte sa ohýbať čo najviac: je ťažké urobiť ho aj pre zdravého človeka. Vašou úlohou je ohnúť telo tak, aby pripomínalo „loď“. Na dosiahnutie požadovaného účinku stačí 3 až 3 sekundy v ťahu. Relax a relax. Vyplňte ďalších 5 sád..
 5. Postavte sa s nohami mierne od seba. Zdvihnite ruky nahor a druhou si zopnite zápästie. Nakloňte sa nabok a natiahnite ruku. Pri správnom pohybe by ste mali cítiť napätie prsných svalov. Zmeňte polohu rúk naklonením opačným smerom. V každom smere musíte urobiť svahy 8-10 krát.

Nikdy nezačínajte s komplexnými a aktívnymi cvičeniami. Hlavným pravidlom cvičebnej terapie je neustále zvyšovanie záťaže. Sledujte svoj stav po každom cvičení. Ak je to potrebné, znížte cvičenie alebo zastavte tréning..

Prehľad cvičení pri prietrži chrbtice na rôznych miestach

Indikácie a kontraindikácie

Triedy fyzickej terapie sú indikované pre väčšinu pacientov s herniou krčnej, hrudnej alebo lumbosakrálnej chrbtice. Pre pacientov je odlišné iba časové obdobie, ktoré uplynulo po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe, keď bude predpísaný súbor vhodných cvikov..

Kontraindikácie pre fyzickú aktivitu sú malé, ale za prísnych podmienok sú prísne zakázané:

 • onkologické choroby metastatické do chrbtice;
 • skoré pooperačné obdobie;
 • angina pectoris alebo stav pred infarktom;
 • hypertenzný stupeň II a III.

Cvičebné pravidlá

Cvičebnú terapiu medzistavcovej prietrže bedrovej časti (alebo iných častí chrbtice) má vyvinúť priamo špecializovaný lekár. Iba špecialista môže vytvoriť skupinu tried výlučne individuálne pre konkrétneho pacienta. Nezávislosť v tomto prípade môže mať nepriaznivé alebo dokonca nebezpečné následky. Každý nesprávny pohyb je spojený s relapsom ochorenia alebo výskytom jeho komplikácií.

Pri výkone cvičení musia pacient dodržiavať osobitné pravidlá, aby posilnil svalstvo chrbta. Sú to tieto:

 1. Nabíjajte systematicky a denne, vyhnite sa dlhým prestávkam.
 2. Prvé cvičenia by mali byť pomalé.
 3. Počas cvičenia zabráňte náhlym pohybom.
 4. Nemôžete nabíjať násilím, je dôležité monitorovať vašu pohodu. Ak máte závraty, bolesť alebo únavu, zastavte tréning..
 5. Nepokúšajte sa zahriať v plnej amplitúde. Prvé hodiny chrbtice sú najťažšie. Fyzická aktivita sa pridáva postupne.
 6. Komplex cvičebnej terapie sa vykonáva 5 - 10 opakovaní za 10 minút počas 1 - 2 mesiacov.

Po 1–1,5 mesiaci tréningu, keď je telo zvyknuté a ľahko sa vyrovná s danou záťažou, môžete pridať ranné cvičenia, plávanie a jogu..

Cvičenia v akútnom období s kýlami s rôznou lokalizáciou

V akútnom období je kontraindikované cvičenie s medziobratlovou kýlou bedrovej chrbtice alebo inými lokalizáciami. Akékoľvek nadmerné zaťaženie povedie k zhoršeniu stavu pacienta. Počas tohto obdobia sa odporúča nosiť korzet, spať na tvrdom povrchu, vyhnúť sa náhlym pohybom, nárazom, zákrutám, monitorovať stravu (normalizácia hmotnosti).

Cvičenie sa vykonáva iba ležaním na podložke s minimálnym zaťažením chrbtice. Celý komplex cvičení je zameraný na uvoľnenie svalov chrbta, horných a dolných končatín. Od pacienta sa žiada, aby striedavo uvoľňoval a napínal jednotlivé svaly, čím zmierňuje únavu, zlepšuje krvný obeh a tonizuje ich. Môžete natiahnuť chrbát na švédskej stene, ležať na telocvični loptu.

Gymnastika počas remisie s kýlami s rôznou lokalizáciou

Počas rehabilitácie sa cvičenie výrazne rozširuje. Môžete to urobiť, keď stojíte, sedíte na všetkých štyroch a ležíte na bruchu. Základný súbor cvičení na chrbte zvyčajne zahŕňa:

 1. V horizontálnej polohe na chrbte ohnite krk a hlavu držte na váhe 10 sekúnd, potom sa pomaly vráťte do pôvodnej polohy.
 2. V horizontálnej polohe na chrbte zdvihnite hlavu a jednu rovnú nohu, napnite svaly dolnej časti chrbta a udržujte ich na váhe 10-15 sekúnd, potom ich pomaly spustite na podlahu. Opakujte na druhej nohe.
 3. V horizontálnej polohe na chrbte zdvihnite obe nohy, ohnuté v bedrových a kolenných kĺboch. Vykonajte cvičenie na bicykli po dobu 30 sekúnd.
 4. Vo vodorovnej polohe na bruchu striedavo ohýbajte nohy na kolená a snažte sa pätou dotýkať zadok. Opakujte 10-15 krát na každej vetve.
 5. Keď sedíte na podlahe, zarovnajte chrbát a pomaly sklopte hlavu dozadu a dopredu a do strán. Vykonajte 10-krát každý sklon.
 6. Postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát čo najviac a sklopte hlavu, potom pomaly ohnite chrbticu a súčasne narovnajte krk.

Je však potrebné venovať pozornosť tomu, aby sa aj po tomto ľahkom cvičení pre denné cvičenie vyžadovala konzultácia so cvičením s lekárom a inštruktorom. Niektoré cvičenia môžu vyvolať ešte viac prolaps disku a spôsobiť viac škody ako úžitku..

Cvičenie po odstránení prietrže

Gymnastika s herniou krčnej, hrudnej alebo lumbosakrálnej chrbtice v skorom pooperačnom období nie je pacientom predpísaná. Postupné zvyšovanie minimálnej fyzickej aktivity je povolené najskôr mesiac po vybratí herniovaného disku.

V súčasnosti pre týchto pacientov neexistuje žiadny konkrétny súbor cvičení. Inštruktor fyzioterapie spolu s ošetrujúcim lekárom individuálne vyberá terapeutickú gymnastiku, pričom osobitnú pozornosť venuje lokalizácii patologického procesu a celkovému stavu pacienta po operácii..

Pacientom sa odporúča, aby vykonávali šetriaci režim na chrbticu, nosili špeciálne korzety a neuchádzali sa o intenzívne cvičenie..

Video „Cvičenie bedrovej hernie“

V tomto videu odborník ukazuje, aké cvičenia je potrebné urobiť s kýlou bedrovej chrbtice.

Súbor cvičení na fyzioterapiu s medziobratlovou kýlou bedrovej zóny

Terapeutická gymnastika s kýlou bedrovej chrbtice je jednou z integrálnych súčastí boja proti tejto nebezpečnej chorobe, ktorá je venovaná viac ako tisícu vedeckých článkov a videokonferencií. Jeho hlavnou funkciou je rehabilitácia zameraná na posilnenie svalového korzetu, zlepšenie krvného obehu a obnovenie prirodzeného stavu všetkých segmentov chrbtice. Aby sme si uvedomili, aká dôležitá je úloha takýchto fyzioterapeutických cvičení, je potrebné začať štúdiom fenoménu vertebrálnej kýly..

Miechová kýla a jej dôsledky

Lekársky termín „medzistavcová prietrž“ znamená narušenie integrity jedného alebo viacerých medzistavcových platničiek, ktoré vedie k čiastočnému prenikaniu trhlín nervových zakončení miechy. Vzhľadom na vysokú citlivosť neurónov je akékoľvek stlačenie nervového reťazca stavcami sprevádzané silnou bolesťou a následkom toho ochrannou reakciou tela bez liečby, ktorá môže nakoniec viesť k úplnému zhoršeniu chrupavky na jednej strane a zníženiu citlivosti určitých častí tela na druhej strane..

Hlavnou (hoci nie jedinou) príčinou kýly je časté a predĺžené postavenie tela, ktoré je z fyziologického hľadiska neprirodzené. Výsledkom je zničenie chrupavky sprevádzané:

 • bolesť v krku, centrálnej oblasti, dolnej časti chrbta alebo krížovej kosti, s návratom do panvy, ramien alebo nôh;
 • mravčenie v končatinách alebo čiastočná strata citlivosti;
 • svalová slabosť;
 • poruchy činnosti panvových orgánov.

Ciele fyzioterapie pre stavcové kýly

Keďže kýly sú vždy sprevádzané osteochondrózou, letargiou svalov a nadmerným množstvom tuku, sú terapeutické cvičenia s medzistavcovou prietržou navrhnuté na dosiahnutie týchto cieľov:

 • obnoviť proces normálneho prísunu krvi a metabolizmu;
 • predchádzať pravdepodobnosti nových porušení, ako aj sprievodných komplikácií stavovej kýly;
 • maximalizovať chrbticu, zväčšovať vzdialenosť medzi diskami;
 • zlepšenie motorickej aktivity chrbtice;
 • obnoviť prirodzené držanie tela;
 • dosiahnuť výrazné posilnenie hlbokých chrbtových svalov, zohrávať úlohu podporného korzetu chrbtice;
 • ako výsledok - odstráňte svalové kŕče.

Na čo treba pamätať pri cvičení?

Po prvé, akékoľvek cvičenie na chrbticu sa môže vykonávať iba pri absencii kontraindikácií. Patria sem rakovina, chronické exacerbácie iných chorôb, silná bolesť a niektoré ďalšie. Okrem toho musí byť cvičebná terapia kombinovaná s fyzioterapeutickými postupmi predpísanými lekárom - a musí byť pripravená na to, že výsledky budú musieť čakať dosť dlho, v tejto veci nie sú žiadne zázraky..

Osobitne je potrebné uviesť, že ani jeden komplex nebude mať požadovaný účinok bez prísneho dodržiavania nasledujúceho zoznamu pravidiel..

 • Ak dôjde k prudkej bolesti, je potrebné opustiť cvičenie, ktoré ich spôsobuje. Akékoľvek pohyby pri záťažovej terapii sú potrebné na to, aby sa svaly dostali na úroveň miernej únavy - ale nie bolesti.
 • Hodnota záťaže v počiatočnej fáze by mala byť minimálna - s následným postupným zvyšovaním jej intenzity.
 • Zahrnutie nepatrných skokov a zákrutov do prvého týždňa tried je zakázané.
 • Akékoľvek výrazné syndrómy bolesti - signál na okamžité zastavenie tréningu, až kým nie sú eliminované pomocou lekárskych a / alebo fyzioterapeutických metód.
 • Výber cvičení pre fyzioterapeutické cvičenia môže vykonať iba špecializovaný rehabilitačný špecialista.
 • Triedy by sa nemali opustiť kvôli nedostatku viditeľného účinku. Akékoľvek významné natiahnutie chrbtice a dosiahnutie pružnosti svalov a normalizovaného krvného obehu zvyčajne trvá najmenej 2 až 3 mesiace.

Lekárske komplexy

Tento alebo ten komplex na liečenie medzistavcovej prietrže sa značne líši od podobného. Závisí to od toho, ktorý sektor chrbtice bol deformovaný (krčný, hrudný, sakrálny alebo bedrový). V tomto článku uvádzame najcharakteristickejšie súbory fyzioterapeutických cvičení pre každé z týchto oddelení.

krčnej

Gymnastika s prietržom krčnej chrbtice nevyhnutne zahŕňa prvky zamerané na odstránenie častých závratov, bolesti chrbta hlavy, tlakových rázov atď..

 • Východisková poloha - sedí, chrbát rovno. Musíte pomaly otáčať hlavou jedným smerom, ako je to len možné. Zamknite polohu na niekoľko sekúnd a vráťte hlavu do pôvodnej polohy. Opakujte to isté s otáčaním opačným spôsobom.
 • Rovnakým spôsobom sklopíme hlavu nadol a snažíme sa v koncovom bode pritlačiť bradu k hrudníku.
 • Rovnaké cvičenie opakujeme, ale s hlavou sklonenou dozadu - dosiahnutie polohy pohľadu nasmerovaného na strop.
 • Modifikácia prvku č. 1 - ale nie otočením, ale naklonením hlavy v jednom smere, potom v druhom smere (pokúšajúc sa dotknúť líca k pleci).

Hrudné oddelenie

Gymnastika hrudníka zahŕňa inú sadu prvkov.

 • Pomalé a hlboké dýchanie bránice.
 • Zdvihnite hlavu z polohy na bruchu.
 • Zakrivenie chrbta, státie na všetkých štyroch.
 • Cvičenia pre brušné svaly (začínajúc pri najnižšej intenzite).
 • Ležiac ​​na bruchu, striedavo zdvíhajte nohy (následne sa posúvajte k ich súčasnému zdvíhaniu). Podobne zdvihnite hlavu a trup.
 • Ležiace na chrbte ohýbajú nohy tak, že vaše kolená sú pritiahnuté k hrudníku.

Sakrálne oddelenie

Pri medziobratlovej kýle sakrálnej chrbtice sa odporúča tretia možnosť komplexu fyzioterapie.

 • Východisková poloha - leží na chrbte. Je potrebné sa opierať o nohy a lopatky, aby ste sa pokúsili zdvihnúť panvu čo najvyššie. Výška môže byť spočiatku 5 až 10 cm a následne sa môže zväčšiť na 20 alebo viac (pri súčasnom zvýšení doby fixácie).
 • Z tej istej východiskovej polohy sa pokúste „zvlniť“ - zatiahnite kolená a pritiahnite ich k hlave. Súčasne by sa chrbtica mala zreteľne namáhať..
 • Počiatočná poloha - kľaknutie. Pomaly spustite zadok na päty a potom sa nakloňte dopredu a natiahnite ruky pred seba. Na konci by hrudník mal byť pritlačený na kolená.
 • Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté na kolenách. S rukami natiahnutými dopredu zdvihnite hlavu a čiastočne ramená. Zablokujte ju čo najdlhšie a potom sa vráťte do východiskovej polohy.

bedrový

Terapeutické cvičenie kýly bedrovej chrbtice zahŕňa nasledujúce cvičenia.

Typ vykládky (opakuje sa niekoľkokrát denne po dobu 15 - 20 minút pri každom hovore):

 • ležať na chrbte s nohami na stojane alebo pohovke tak vysoko, aby nohy od panvy po kolená boli umiestnené zvisle a od kolien a spodných ležali vodorovne na stojane; dýchanie je pokojné a jednotné;
 • vziať malý plochý vankúš a ležať na ňom tak, aby bol umiestnený pod žalúdkom; pokojne a rovnomerne dýchajte.

Typ motora (opakovacia frekvencia za deň je rovnaká):

 • ľahnite si na chrbát a počas inhalácie začnite pomaly ohýbať nohy bez toho, aby ste zdvihli päty z povrchu - potom vydýchnite a uvoľnite sa;
 • vráťte nohy do pôvodnej polohy;
 • opakujte to isté, ale ohýbajte striedavo iba jednu nohu;
 • narovnanie nôh, zhlboka dýchajte (10 - 15 dychov a výdychy);
 • začnite pohybovať dozadu a dopredu (20 - 25 opakovaní).

Dôležité: Napriek neustálym komplikáciám cvičení (od jednoduchých, vykonávaných ľahnutím, po zložitejšie, zahŕňajúce polohy stojace na kolenách alebo na všetkých štyroch), sú akékoľvek pohyby vedúce k ohnutiu chrbtice zakázané..

Cvičte dolnú časť chrbta po úľave od bolesti

Po dosiahnutí čiastočného obnovenia normálnej motorickej aktivity a výrazného oslabenia bolesti môžeme pokračovať v tréningu zameranom na výrazné posilnenie brušných a hlbokých chrbtových svalov. Ak sa v bedrovej oblasti nepozoruje bolesť, odporúča sa vykonať akékoľvek cviky vedúce k natiahnutiu chrbtice.

 • nohy nakláňajte dopredu a do strán (čo môže viesť k prudkému posunutiu diskov);
 • drepy (z rovnakého dôvodu);
 • Cvičenie v polohe na chrbte, zahŕňajúce zdvíhanie nôh alebo tela.

Systém Dr. Bubnovského

Na rozdiel od ostatných by sa jedinečný systém Dr. Bubnovského mal posudzovať osobitne. Dôvodom je to, že Bubnovského gymnastika bola navrhnutá tak, aby sa zabránilo bolesti, ale aby zmiernila jej prítomnosť. Metódy známeho lekára nemožno ignorovať, pretože účinnosť kubioterapie podľa Bubnovského skutočne vedie k úžasným výsledkom.

Okrem toho je ním vyvinutý systém cvičení jedinečný a umožňuje liečbu pacientov trpiacich nielen medzistavcovými kýlami, ale aj artrózou, artritídou, skoliózou, osteochondrózou a inými chorobami kĺbov a kostných tkanív..

Tréning vypracovaný profesorom Bubnovským:

 • dramaticky zlepšiť prietok krvi vo všetkých problematických paravertebrálnych oddeleniach;
 • prispievať k uvoľňovaniu tlaku na kĺby v dôsledku vážneho posilňovania veľkých hlbokých svalov;
 • pomáhajú stabilizovať krvný tlak;
 • liečiť srdce a kardiovaskulárny systém ako celok.

Dôležité: Vzhľadom na osobitosti metodiky sa prechod na vykonávanie týchto cvičení doma nemôže dokončiť skôr ako po 1-2 mesiacoch školenia pod dohľadom špecializovaných odborníkov v kinezioterapeutických centrách..

Liečebné cvičenia v špeciálnych bazénoch

Existuje ďalší dôležitý spôsob boja proti tomuto nepríjemnému a bolestivému ochoreniu - terapeutické kúpanie s kýlou chrbtice. Jeho vysoká účinnosť je spojená s obvyklým fyzikálnym zákonom, ktorý pred viac ako 2000 rokmi objavili veľkí Archimedes. Pri ponorení do vody sa zaťaženie chrbtice niekoľkokrát znižuje, čo umožňuje pohyby, ktoré sú neprijateľné mimo bazéna..

V skutočnosti aj samotná prítomnosť vo vode prináša výhody pre chrbticu - kde môžete chodiť, mierne drepovať a dokonca sa krútiť. Povinné podmienky sú iba hĺbka (okolo hrudníka) a dostatočne vysoká teplota vody (27 - 29 ° C)..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ezofágová prietrž je bežná choroba, ktorú zažívajú najmä starší ľudia. Táto patológia sa vyskytuje v dôsledku anatomickej zmeny umiestnenia vnútorných orgánov umiestnených v brušnej dutine.
Liečba rázovou vlnou pri mnohých ochoreniach pohybového aparátu, vrátane radikulitídy a prietrže, je relatívne novou metódou fyzioterapie a používa sa hlavne v artrologii, to znamená v patológii kĺbov.
Pupočná prietrž, jej príznaky a liečbaU žien je často diagnostikovaná pupočná kýla, pretože tehotenstvo a pôrod oslabujú prstenec pupočného svalu, do ktorého vyčnieva obsah dutiny brušnej: steny žalúdka, omentum, slučky hrubého a tenkého čreva.