loader

Hlavná

Liečba

Pupočná kýla u dieťaťa

Ak lekár diagnostikoval dieťa pupočníkovou prietržou, nezúfajte. Lekári vždy neodporúčajú chirurgickú liečbu. Ak je pupočná kýla u dieťaťa malá, môžete sa s ňou vyrovnať konzervatívnymi metódami, najmä masážami a liečebnými cvičeniami..

Pri pupočnej hernii môže mať herniálny výstupok rôznej veľkosti - od hrachu po vlašské orechy alebo dokonca slivky. V procese tréningu sa výstupok postupne znižuje a až po jeho úplnom vymiznutí sa zníži a potom sa pupočníkový kruh úplne uzavrie..

Nezabudnite, že na postupné znižovanie herniového výčnelku je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

po prvé, musíme sa snažiť vyhnúť faktorom, ktoré môžu zvýšiť vnútrobrušný tlak u dieťaťa: problémy s črevami (nepravidelná stolica, zvýšená tvorba plynov), predĺžené alebo časté plačanie dieťaťa a dlhotrvajúci paroxyzmálny kašeľ.

a druhé pravidlo: neustále opravujte herniálny výčnelok, ktorý bráni jeho výstupu z pupočného prstenca. Na tento účel použite pás z elastického obväzu počas gymnastiky a počas dňa, t. Mimo tried by pupočníkový krúžok mal byť pripevnený špeciálnou nálepkou alebo pupočnou omietkou, v ktorej je stredný pevný disk. Takéto opatrenia sú potrebné na to, aby sa upravená pupočná kýla nevypučila a nezvýšila sa jej veľkosť..

Rozsah tried zahŕňa:

 • masáž brucha priebehom 10 procedúr
 • dodatočná stimulácia pupočníkového krúžku, denne po dobu jedného mesiaca.
 • lekárska gymnastika, ktorá by sa mala začať v ten istý deň masážou a mala by pokračovať dvakrát tak dlho, najmenej 20 hodín. Po krátkej prestávke v priebehu 2 až 3 týždňov sa gymnastický kurz obnoví (bez masáže). Frekvencia tried môže byť 3-4 krát týždenne.

Pre triedy, ktoré budete potrebovať:

 • stôl, na ktorom budete masírovať
 • gymnastické vybavenie: gymnastický koberec, gymnastický loptu, obľúbené hračky
 • elastický obväz, umbilical patch

Brušná masáž

Masáž brucha pomôže posilniť brušné svaly, zmenší veľkosť zväčšeného pupočného krúžku, zníži herniálny výčnelok, zlepší pohyblivosť čriev, normalizuje frekvenciu stolice so zápchou a uľahčí priechod plynov z čriev. Je lepšie začať s masážou najskôr hodinu po jedle. Keď sa dotknete brucha, mali by ste mať teplé ruky.

Dajte dieťa na chrbát, nohy smerujúce k vám. Pred začatím masáže odstráňte hernálny výstupok z pupočného prstenca. Ak sa pupočná kýla okamžite vráti, počas celej relácie masáže brucha ju musíte držať vo vnútri vankúšom prvého prsta ľavej ruky a všetkými masážnymi technikami jednou pravou rukou.

hladí

Prvý trik hladí. Vaša pravá ruka s dlaňou sa posúva v smere hodinových ručičiek okolo vášho žalúdka a opisuje kruh. Opakujte 4-5 krát.

Ďalej zdvihnite šikmé svaly brucha. Za týmto účelom pohyb vašej dlane

Mal by ísť z bočného povrchu kmeňa, najskôr na jednej strane, potom na druhej strane brucha smerom k pupku. Opakujte 4-5 krát.

oslabenia

Ďalší trik trie. Ohnite prsty pravej ruky. Pomocou kĺbov ohnutých prstov utierajte pupočnú oblasť špirálovými pohybmi a súčasne opisujte kruh okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Vykonajte príjem a absolvujte 3 až 4 kruhy.

Ďalej trieť pozdĺž bielej línie brucha od pupka po spodnú hranu hrudnej kosti. Vaše pohyby by mali pripomínať rezanie. Za týmto účelom je okraj pravej dlane v kontakte s bruchom dieťaťa cez bielu čiaru nad pupkom. Ruka robí energetické trecie pohyby bez tlaku na bruško dieťaťa. Pohybujte sa po bielej čiare nahor a vráťte sa späť k pupku. Príjem sa opakuje v 4-5 prechodoch.

Stimulácia svalov

Ďalšia technika - ľahké zovretie brucha v kruhu - stimuluje kontrakciu brušných svalov. Opakujte po 3 - 5 kole.

Po opakovaní kruhového hladenia, ktorým sa postup začal, pokračujte ďalšími technikami, ktoré stimulujú redukciu pupočného prstenca. Mali by pokračovať po hlavnej masáži brucha. Vykonávanie stimulácie trvá iba niekoľko minút a po ukončení kurzu sa môže uskutočniť počas obliekania dieťaťa alebo pri výmene plienok..

Techniky masáže prstenca

Prvým spôsobom je intenzívne trenie vankúšikom z 2 alebo 3 prstov na okraji pupočného prstenca, najmä na hornej polovici prstenca. Vezmite 4-5 prihrávok.

Potom umiestnite palcovú podložku do stredu pupočného krúžku a otáčajte v smere hodinových ručičiek. Po opísaní kruhu zdvihnite prst, znova ho položte na pupok a opakujte krútenie. Príjem sa uskutočňuje 4-5 krát.

Teraz vložte vankúšiky všetkých 5 prstov na brucho dieťaťa a distribuujte ich do kruhu centimeter od pupočného krúžku. Zatlačte na brušné svaly a ostro vytiahnite prsty, opakujte tlak 4-5 krát.

Masáž brucha by mala byť dokončená opakovaním kruhového hladenia, ktorým sa procedúra začala.

* Články o masáži, cvičebnej terapii a odporúčania lekára slúžia na informačné účely a nie sú reklamnými službami.

Liečebné cvičenia a masáže pre deti s pupočnou kýlou

Čo je pupočná kýla, z čoho vychádza a ako sa jej zbaviť? Pokúsime sa odpovedať na tieto otázky..

Umbilická hernia je vyčnievanie prvkov vnútorných orgánov cez pupočníkový prsteň. Tvorí sa kvôli slabosti svalov prstenca a vyzerá ako vydutie v oblasti pupku dieťaťa. Našťastie toto ochorenie nesprevádza žiadna bolesť. Dá sa ľahko nastaviť stlačením prsta. Rodičia by však mali starostlivo monitorovať faktory vyvolávajúce pupočníkovú herniu a nezabudnite podniknúť príslušné opatrenia, ak má dieťa dlhý kašeľ, zápchu, hnačku, dlhodobý plač.

Liečba pupočníkovej hernie

V prvých 2 až 3 rokoch sa odporúča vykonať konzervatívnu liečbu pupočnej kýly - jedná sa o masáž brucha a cvičení, ktoré posilňujú svaly brucha. Ak je však už dieťa staršie ako 3 roky a stále sa objavuje pupočná kýla, odporúča sa chirurgická liečba. V tomto článku však budeme hovoriť o nedrogovej liečbe tejto choroby.

Gymnastika a masáže, ktoré prispievajú k odstráneniu pupočnej kýly

Takáto liečba sa môže začať od 1-2 mesiacov. 20 až 30 minút pred kŕmením sa odporúča vykonávať masáže alebo gymnastické cvičenia. Ale pred tým, prietrž a prietrž prilepte lepiacou páskou alebo obväzom pokrývajúcim brucho.

Najprv musíte urobiť masáž a potom cvičiť. Počet takýchto postupov je 2 až 3-krát.

Pupočná masáž prietrže

1. Dieťa leží na chrbte. Vykonajte kruhové hladenie brucha v smere hodinových ručičiek. Vykonajte 10 - 15 pohybov.

2. Počítadlo hladenia. Dieťa leží na chrbte. Dlaňou pravej ruky vyžehlite trup dieťaťa zhora nadol a zadnou plochou prstov ľavej ruky zdola nahor. V extrémnych polohách meníme smer pohybu rúk. Vykonajte 10 - 15 pohybov.

3. Dieťa leží na chrbte. Hladenie šikmých svalov brucha. Dlane brucha dieťaťa tríme z pupka do strán a mierne hore. Vykonajte 10 - 15 krát.

4. Jemne pritlačte kožu okolo pupka dieťaťa.

5. Dieťa leží na chrbte. Pomocou špičiek prstov počas 30 sekúnd rýchlo a presne tlačte body okolo pupka.

Cvičenia pri pupočnej kýle pre najmenších

1. Pred každým kŕmením dieťa na niekoľko minút položte na brucho.

2. Niekoľkokrát denne šírime dieťa na pár sekúnd na ľavú a pravú stranu.

3. Zdvihnite dieťa. Je umiestnený oproti vám, držte ho rukami v oblasti hrudníka a na niekoľko sekúnd ho nakloňte. Dbajte na to, aby sa hlava dieťaťa nenakláňala.

4. Dieťa leží na chrbte. Zdvihnite dieťa a podoprite ho. Dieťa prudko stúpa, hlava a nohy sú voľné.

5. Použitie dospelých na vykonanie zákrut zozadu a brucha.

6. plazím sa na bruchu.

7. Dajte dieťa na loptu na jeho chrbát.

Dodatočné cvičenia pre deti od 4 do 5 mesiacov

1. Povzbudzujte svoje dieťa, aby si v drepe podriadilo ruky.

2. Nezávislé zákruty od chrbta k žalúdku a späť.

Dodatočné cvičenia pre deti od 6 mesiacov

1. Povzbudzujte svoje dieťa, aby v drepe.

2. Dieťa leží na chrbte. Hračku priveďte na výšku narovnaných nôh, čím stimuluje dieťa, aby zdvihol nohy.

3. Dieťa stojí. Dajte hračky okolo a požiadajte ho, aby ich zhromaždil a dal vám.

V prevažnej väčšine prípadov môže byť pupočná kýla u detí odstránená pomocou konzervatívnych metód pomocou vyššie uvedených cvičení, pretože sa u nich vyvinú brušné svaly a odstráni sa príčina tohto ochorenia..

Cvičenia pri pupočnej hernii u dospelých: cvičebná terapia a príklady komplexov

Kýla tohto druhu je druh zhutnenia orgánov orgánov brušnej dutiny, ktorá vyčnieva v oblasti pupočného prstenca..

Charakteristickým rysom tohto „vyvýšenia“ je to, že sa môže meniť veľkosť v závislosti od polohy zaujatej pacientom, najmä pri ležaní. Kýla sa zvyčajne vyskytuje u malých detí alebo žien, ktoré rodia. Podľa všeobecných informácií sa podobný jav vyskytuje u dospelých v 6 až 10% prípadov a väčšina z týchto percent sú ženy.

Prečo gymnastika

 1. Na prevenciu pupočnej kýly.
 2. V jej liečbe.
 3. Keď sa zotavuje z operácie.

Pravidelné zaťaženie brušných svalov posilní brušnú stenu, zlepší celkový tón a zabráni rozvoju prietrže.

V rámci terapeutickej terapie pomáha telesná výchova eliminovať malú herniálnu vadu. Pri správnej výžive a pravidelnom tréningu je možné ochorenie vyliečiť bez chirurgického zákroku..

Ak ste sa stále museli uchýliť k operácii, aby ste odstránili prietrž, bude fyzická aktivita dôležitou súčasťou rehabilitácie.

Pomáha posilňovať slabé svaly a urýchľuje regeneráciu..

Kedy ísť k chirurgovi

Malo by byť zrejmé, že diastáza nezmizne sama o sebe, priebeh choroby má navyše progresívny charakter. Pri pokročilých formách choroby sa často objavujú pomerne nebezpečné poruchy. Napríklad v každom okamihu môže vzniknúť prietrž, ak je porušená, môže viesť k rozvoju zdravotných následkov. Okrem toho, pri diastáze stupňa II-III je oblasť porušovania celkom pôsobivá, čo ovplyvňuje objem chirurgického zákroku..

Diastáza svalu rekta je často sprevádzaná ptózou prednej brušnej steny a prítomnosťou ventrálnych hernií rôznej lokalizácie. Môžu sa vyskytnúť ďalšie kozmetické problémy: pooperačné jazvy alebo popôrodné šnúry. Chirurg musí vziať do úvahy všetky anatomické zmeny v tejto oblasti a kozmetické želania pacienta. V takom prípade bude účinok operácie maximálny.

Patent. Metóda lipoabdominoplastiky s pohybom pupka

Všeobecné pravidlá

Na dosiahnutie pozitívneho výsledku z cvičení musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Triedy sa konajú pri zohľadnení charakteristík každého pacienta.
 2. Zaťaženia by v žiadnom prípade nemali byť nadmerné. Nadmerné alebo dlhé tréningy môžu mať opačný účinok a zhoršujú prietrž..
 3. Musíte pravidelne cvičiť. V opačnom prípade to nebude prínosom.
 4. Telesná výchova by mala byť prvkom preventívnej liečby. Musíte sa držať diéty, opustiť zlé návyky a brať predpísané lieky. Môžete použiť ľudový liek, ale predtým sa musíte poradiť s lekárom.
 5. Vypracovanie plánu telesnej výchovy v závislosti od závažnosti choroby. Pri výraznej prietrži môže nadmerné zaťaženie lisu viesť k stlačeniu. Preto si musíte zvoliť cvičenia, ktoré sú v súlade s diagnózou a nepoškodzujú zdravie.


Počas liečby musíte dodržiavať diétu.

kontraindikácie

Cvičebná terapia s pupočníkovou prietržou zahŕňa dostatočnú fyzickú aktivitu. Preto sa intenzívne triedy neodporúčajú ľuďom, ktorí majú pravidelne tieto príznaky:

 1. Vysoký krvný tlak.
 2. Závažné závraty.
 3. Akútna bolesť brucha.
 4. Slabosť a nevoľnosť.

Zaťaženie je zakázané pre ženy počas tehotenstva a bezprostredne po pôrode, ako aj pre starších ľudí. Nepreťažujte brušné svaly silným vyčnievaním pupka a po operácii.

Okrem toho pri výbere súboru cvičení musíte odmietnuť:

 1. Z dvíhania závaží (napr. Činky, činky).
 2. Z cvičení, pri ktorých sú brušné svaly silne zaťažené (napríklad pri dlhodobom švihnutí tlakom).
 3. Z tried s obručou.

Ako sa lieči kýla bielej línie bez operácie?

Kýla bielej línie brucha je nádor (lipóm), ktorý sa môže vyskytnúť z niekoľkých dôvodov. Liečba tohto ochorenia sa najčastejšie uskutočňuje pomocou chirurgického zákroku. V počiatočnom štádiu ochorenia je možné liečiť kýlu bielej línie brucha bez chirurgického zákroku. Táto technika zabraňuje rozvoju nádoru, odstraňuje bolesť a bráni rozvoju komplikácií..

Súbor cvičení pre dospelých

Cvičenie pupočníkovej hernie pre dospelých zahŕňa 5 klasických cvičení.

Cvičenie 1. Zdvíhanie nôh.

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Pomaly zdvihnite obe nohy o 30 - 45 °.
 3. Podržte túto polohu niekoľko sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy.

Štart päťkrát v sade a postupne ho zvyšujte na desať.

Cvičenie 2. „Bicykel“.

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Zdvihnite kolená.
 3. Pomocou oboch nôh sa začnite točiť, ako na bicykli.


Cvičenie na bicykli: ľahnite si na chrbát, zdvihnite kolená pomocou oboch nôh, začnite rotovať, ako na bicykli.

Hneď ako pocítite pálenie v brušnej dutine, zastavte cvičenie.

Cvičenie 3. „Vankúš“.

Namiesto drahého simulátora môžete počas výučby použiť vankúš.

 1. Ohnite kolená, medzi vankúše vložte vankúš a podržte ho.
 2. Nadýchni sa.
 3. Stlačte vankúš.
 4. Po vydýchnutí uvoľnite svaly.

Urobte 1 až 10 krát za sadu.

Cvičenie 4. Roztočenie.

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. Zdvihnite trup (nohy sú na podlahe).
 3. S telom robte rotačné pohyby.


Na dokončenie rotačného cvičenia ležíte na chrbte..

Najprv môžete urobiť 5-10 krát a neskôr zvýšiť počet otáčok na 20.

Cvičenie 5. Pelvic Lift.

 1. Ľahnite si na chrbát.
 2. ohni kolená.
 3. Jemne zdvihnite panvu.
 4. Držte túto pozíciu 5-10 sekúnd.

Postupne môžete predĺžiť retenčný čas panvy až na 20-30 sekúnd.

Tieto cvičenia pomôžu odstrániť malú prietrž, ktorá ešte nebola zahájená. Používajú sa tiež na profylaxiu a počas rehabilitácie po operácii..

Cvičebná terapia na zotavenie po operácii a na prevenciu pupočnej kýly má však svoje vlastné charakteristiky.


Postupne môžete predĺžiť retenčný čas panvy až na 20-30 sekúnd.

vitamíny

Prevencia každého ochorenia zahŕňa povinné používanie vitamínov. Posilňujú telo, pomáhajú predchádzať rozvoju choroby. Na prevenciu kýly sa odporúča:

 • Vitamín A. Nachádza sa vo veľkých množstvách v rybách a ovocí;
 • Vitamín B. Nachádza sa vo vajciach, pomarančoch a pohári;
 • Vitamín C. Nehromažďuje sa v ľudskom tele, preto je nevyhnutné neustále používať výrobky s obsahom. Patria sem všetky citrusové plody;
 • Horčík. Nachádza sa vo všetkých druhoch syra a orechov..

Po operácii kýly, ako preventívne opatrenie, lekári odporúčajú po celý život používať vitamínové komplexy. Majú pozitívny vplyv na telo, posilňujú ho a obnovujú..

masáže

Ďalším účinným preventívnym opatrením sú masáže. Môže to urobiť profesionálny špecialista alebo akákoľvek iná osoba. Hlavnou vecou je poznať taktiku. Ak sa nedávno vykonala operácia odstránenia prietrže, odporúča sa začať masáže po troch týždňoch. Musí sa vykonať pred jedlom.

Najprv musíte pohybovať rukou v žalúdku v smere hodinových ručičiek, jemne pritláčať svaly rekta. Potom môžete začať stimulovať aktívne body. Preto sa vyžaduje, aby vankúšiky oboch prstov ruky boli držané pozdĺž peritoneálnej steny. V takom prípade musíte prsty jemne zatlačiť do žalúdka.

To umožní peritoneum postupne tónovať a zotavovať sa v priebehu času. Toto cvičenie sa musí striedať s upokojujúcimi ťahmi..

Na posilnenie pupočného krúžku sa odporúča zovrieť kožu v blízkosti pupka. Môžete tiež trieť brucho, ale počas toho nemôžete naň tlačiť.

Ak sa vykonáva profylaxia, aby sa predišlo rozvoju prietrže v dôsledku traumy na bruchu, je potrebné pred začiatkom masáže určiť oblasť traumy. Ak je uzavretý, odporúča sa naň starostlivo naniesť zriedený jedľový olej a pred začatím postupu ho votrieť. Ak je rana otvorená, odporúča sa zdržať sa masáže.

Nosiť korzet

Ak máte predispozíciu na výskyt prietrže, aby ste tomu zabránili, odporúča sa nosiť obväz. Nie je to potrebné robiť stále, iba tri dni v týždni. Ak ste v poslednom čase podstúpili operáciu na odstránenie prietrže, obväz sa musí nosiť v predpísanom časovom období lekára bez jeho odstránenia. To umožní posilnenie pooperačných stehov..

Bandáž alebo korzet zabráni recidíve.

Preventívne opatrenia pri brušnej prietrži pre kojencov

Pre batoľatá sa zaviedli tieto preventívne opatrenia pre brušnú prietrž:

 • Pri používaní materského mlieka by prsia nemali byť obmedzené, ale je potrebné zabezpečiť, aby sa neprehrali. Vitamíny by sa nemali podávať dieťaťu, ale materské mlieko zabezpečí včasný príjem zdravých a výživných látok do tela dieťaťa;
 • Je potrebné venovať pozornosť stolici dieťaťa. Musia byť pravidelné a trvalé. Ak sa často vyskytuje zápcha, musíte sa poradiť s lekárom o vyšetrení a predpísaní špeciálnych prostriedkov;
 • Dieťa nemôže byť nútené robiť gymnastiku, ale pred kŕmením sa odporúča položiť ho na širokú posteľ so žalúdkom. Potrasie si rukami a chodidlami a tým udržuje peritoneum v napätí. Po niekoľkých minútach sa môže kŕmiť;
 • Nedovoľte, aby vaše dieťa dlho plakalo alebo plakalo. Z tohto dôvodu začínajú steny brucha oslabovať, zvyšuje sa vnútrobrušný tlak.

Iba starostlivosť a nepretržitá starostlivosť rodičov môžu chrániť dieťa pred výskytom prietrže brucha, ak má slabú anatomickú štruktúru od narodenia..

 • Ako vyzerá prietrž na žalúdku (pred a po fotografiách) 0
 • Výživa pre brušnú prietrž 0
 • Pooperačná prietrž brucha 0
 • Aká je prietrž brucha 0
 • Bandáž brušnej hernie 0

ZDIEĽAJTE S OSTATNÝMI, AK SA MÁTE TENTO ČLÁNOK

Pooperačné zotavenie

Takmer bezprostredne po operácii môžete začať dýchať. Zhlboka sa nadýchnite. Opakujte každé 1-2 hodiny. Toto nielen posilní brušné svaly, ale tiež pomôže zabrániť výskytu pľúcnej infekcie..

Po cvičení je potrebné začať fyzickú aktivitu postupne. Po odstránení stehov a pri absencii zápalu budú na regeneráciu užitočné masážne kurzy a vodné procedúry. Po dobu 2-3 týždňov po operácii budete musieť nosiť špeciálny obväz.

Keď sa celkový stav zlepšuje, vykonáva sa prechod na terapeutickú gymnastiku vrátane klasických cvičení (zdvíhanie nôh, „bicykel“, panvový zdvih atď.). Postupne sa zaťaženie zvyšuje.

Dodržiavanie režimu a pravidelný výcvik pomôžu výrazne skrátiť čas pooperačnej rehabilitácie.

príznaky

Najprv choroba pokračuje bez príznakov, takže terapia sa často predpisuje neskoro. Hlavným príznakom choroby je mäkká hrudka na žalúdku. Pacienti majú často pupočníkovú prietrž. Počas fyzickej námahy sa zväčšuje a pri ležaní pacienta klesá.

Pri porušení herniového vaku sa syndróm bolesti zosilnie. Na základe údajov z vyšetrenia môže byť u pacienta diagnostikovaný gastrointestinálny vred. Kýla sa však vyznačuje charakteristickými prejavmi.

 • bolesť pri pohybe;
 • nevoľnosť;
 • nadúvanie;
 • grganie;
 • pohyby čriev.

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Aby ste tomuto ochoreniu zabránili, musíte robiť cvičenia každý deň po dobu 10 - 20 minút, vrátane posudzovaného súboru cvičení. Cvičenie môžete zopakovať večer.

Dobrou voľbou na prevenciu prietrže je joga. V joge existuje množstvo cvičení, ktoré znižujú tlak v brušnej dutine a posilňujú brušné svaly, napríklad „Vákuum“. Cvičenie sa vykonáva pomocou „falošného dychu“, t. rozšírenie hrudníka bez vdýchnutia vzduchu. V tomto prípade je žalúdok zasunutý a bránica stúpa.

Priaznivý vplyv na zdravie bude mať jednoduchú prechádzku. Pravidelné prechádzky posilňujú svaly brucha, panvy a bokov. Je vhodné kráčať rýchlym tempom 20 - 30 minút denne, aj keď chôdza dokonca 10 minút môže byť efektívna a relaxačná..

Pre prevenciu sú vhodné aj hodiny v hale. Tréner vám pomôže vybrať simulátory a cvičenia, ktoré budú zamerané na prevenciu pupočnej kýly.

Je potrebné si uvedomiť, že prevencia choroby je vždy lepšia ako jej liečba. Preto musíte pravidelne cvičiť.

Výživa

Kýlová profylaxia nevyhnutne zaisťuje správnu stravu, pretože celkový stav tela závisí od množstva potravín konzumovaných mnohými spôsobmi..

Nutričné ​​pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať:

 1. Najdôležitejšou podmienkou nie je prejedanie. To komplikuje tráviaci systém, ktorý negatívne ovplyvňuje telo;
 2. Jedzte malé jedlo v pravidelných intervaloch šesťkrát denne;
 3. Na posilnenie brucha sa odporúča používať viac rybích výrobkov, zeleninových šalátov;
 4. Párky, pokiaľ možno úplne vylúčené.

Ak ste v poslednom čase vykonali operáciu na odstránenie kýly, odporúča sa, aby sa všetky výrobky používali vo roztieranej forme. Nezabudnite vyprázdniť. Aby sa tento proces uskutočňoval pravidelne, musíte pred jedlom jednu a pol lyžice ovsenej múky alebo iných otrúb..

Vzorka ponuky pre deň na prevenciu prietrže:

 • Na raňajky: čaj, vajcia, beztukový tvaroh;
 • Dve zelené jablká;
 • Vývar alebo akákoľvek nízkotučná polievka;
 • Pečené ryby alebo varené kuracie prsia;
 • Kaša alebo varené zemiaky;
 • Kapustový šalát, podľa chuti si do neho môžete pridať malé jablko;
 • Pohár kefíru pred spaním.

Nemôžete sa obmedzovať na tekutinu a soľ, ale odporúča sa trochu znížiť príjem cukru.

Trakcia svalu iliopsoasu

Postavte sa priamo oproti stene vo vzdialenosti 40 cm a ľavou nohou ustúpte dozadu a pravé koleno ohnite do pravého uhla. Udržujte svoju panvu „uzavretú“ (neotáčajte ľavou nohou do strany). Neohýbajte sa v dolnej časti chrbta. Natiahnite ruky dopredu a oprite si dlane o stenu. Dlane pritlačte na stenu a roztiahnite telo od panvy dopredu a hore. V tejto polohe zaistite na dobu 10-15 sekúnd. Vykonajte 2 opakovania na každej nohe.

Dôvody vzhľadu

Po mnoho rokov sa snaží liečiť spojenie?

Vedúci ústavu pre spoločné zaobchádzanie: „Budete prekvapení, aké ľahké je vyliečiť kĺby tým, že beriete denný liek na 147 rubľov...

Oslabenie prednej steny a pupočného krúžku je najbežnejšou príčinou tvorby prietrže. Ďalšie faktory:

 • zvýšenie tlaku v bruchu;
 • poranenia brucha inej povahy;
 • prudký úbytok hmotnosti;
 • nadváhou;
 • vrodená slabosť tkanív brucha;
 • tehotenstva;
 • nedávne narodenie;
 • nízka fyzická aktivita.

Patchworková technika

Obväzy môžu iba oddialiť, ale nie zastaviť rozvoj patológie. Liečba prietrže je preto vždy rýchla.

Zastaraná metóda je plastová s miestnymi tkanivami. Táto operácia spočíva v zošívaní okrajov „medzery“ napnutím vlastných tkanív pacienta. Recidíva ochorenia v tomto prípade je až 18%.

Plastická chirurgia s použitím sieťových polypropylénových protéz podobných náplasti je moderný a oveľa efektívnejší spôsob liečby kýly. Prakticky neexistujú žiadne komplikácie, pretože syntetický materiál nespôsobuje rejekčnú reakciu. Prakticky nedochádza k relapsu, pretože protéza vytvára kostru v presakujúcich tkanivách brušnej steny, ktorá je oveľa odolnejšia ako prírodné svalové tkanivo. Tento spôsob je teda nielen terapeutický, ale aj preventívny. Vďaka svojej štruktúre ôk polypropylénová klapka čoskoro rastie vo vlastných bunkách pacienta a po určitom čase ju nemožno odlíšiť od natívnych tkanív..

V rehabilitačnom období pacient nemusí nosiť obväz na pol roka ani obmedzovať zdvíhanie na jeden a pol mesiaca, ako je to v prípade tradičných operácií prietrže.

Rotácia rúk

Postavte sa chrbtom k stene a postavte nohy vo vzdialenosti 10-15 cm od nej. Lopatky, krížovú časť a spodnú časť chrbta pritlačte k stene. Nezvyšujte priehyb v dolnej časti chrbta, pracujte so svalmi jadra a chrbta. Z tejto polohy opíšte pomocou rúk veľký kruh a vykonajte rotáciu v ramenných kĺboch. „Nakreslite“ rukami 10-12 kruhov.

Vykonaním týchto cvikov pre spodnú časť chrbta neskúšajte rýchlosť, pohybujte sa pokojným tempom. Pokúste sa sledovať výkon svalov.

Ľudové cesty

Doma môžete vykonať alternatívnu liečbu tejto choroby. Liečivé odvary a infúzie pomôžu eliminovať bolesť a ďalšie príznaky prietrže. Alternatívna liečba nie je jediným prostriedkom liečby prietrže, ale mala by sa používať v kombinácii s inými terapeutickými opatreniami. Zvážte recepty ľudových liekov:

 • Liečivú trávu prietrže je potrebné napariť a pripevniť k boľavému miestu. Kompresiu udržiavajte najmenej hodinu. Mal by sa striedať s obkladmi vyrobenými z odvarov dubovej kôry.
 • Bude to trstina kôra. Vezmite nádobu, nalejte 0,5 l vriacej vody, pridajte 1 polievkovú lyžicu. rozdrvená kôra. Uvarte odvar a pite trikrát denne po 150 ml.
 • Vezmite si slamienku (1 polievková lyžica) zmiešanú s 0,5 l vriacej vody, trvajte 2 hodiny pod vekom. Výsledný vývar by sa mal vypiť po celý deň..
 • V kapustovom náleve navlhčite bavlnenú vlnu a naneste na formáciu 30 minút.

odrody

Pupočné prietrže u dospelých možno rozdeliť na 2 typy.

(zadarmo). S opraviteľnými pupočníkovými prietržami obsah výčnelku ľahko zmizne v pobrušnici, len čo pacient zaujme horizontálnu polohu. Je to možné v skorých štádiách choroby, keď sa prietrž len začína objavovať. Ak nelieči pupočníkovú prietrž, môže ísť do nasledujúcej odrody.

. Vyznačuje sa neschopnosťou nastaviť výstupok vo vnútri krúžku. Je to spôsobené skutočnosťou, že sa začína proces adhézie, pri ktorom je kýlové tkanivo spojené s herniovým otvorom. Stáva sa to pri zanedbávaných pupočných kýlach, čo môže byť vážne ohrozenie zdravia a života pacienta, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť závažných komplikácií..

Existujú vrodené a získané pupočné kýly. V prvom prípade môže byť vrodená hernia diagnostikovaná okamžite po narodení. Je to spôsobené skutočnosťou, že pupočníkový otvor u dieťaťa nemá čas na úplné vytvorenie. Pupočná prietrž u dospelých, obvykle získaná počas života.

Vodný aerobik

Aby sa zbavili pupočnej kýly, je potrebné posilniť brušné svaly. Uľahčuje to vodný aerobik. Svaly vo vode pracujú, ale nezaťažujú. Cvičenie tohto športu je obmedzené, pretože má priaznivý vplyv na činnosť celého organizmu. Ľudia s herniovým opuchom by sa však mali pred začatím výučby konzultovať s odborníkom..

V detstve sa často predpisuje plávanie s tvorením pupočnej kýly. Podporuje samoliečenie zvýšením tónu tela, posilnením svalov a celkovým fyzickým vývojom dieťaťa. Triedy musia byť pod dohľadom odborníka..


V detstve sa často predpisuje plávanie s tvorením pupočnej kýly.

Čo potrebujete vedieť o pupočníkovej prietrži u detí

Diagnózu pupočnej kýly často stretávajú rodičia detí. Chirurgovia sa často bojia: nemôžete urobiť bez operácie, Bože, zakaz, bude to priestupok, ktorý je pre dieťa smrteľne nebezpečný. Je pupočná kýla skutočne hrozná, je možné uzdravenie a je možné dieťaťu pomôcť pri masáži? Akým príčinám choroby možno zabrániť? Poďme to pochopiť.

Čo je pupočná kýla?

Priestor brušnej steny každého zdravého dieťaťa je akýmsi štítom pre vnútorné orgány. Pod kožou sa nachádza vrstva podkožného tuku, aponeurózy, ktorá uzatvára svaly prednej brušnej steny a samotné pobrušnice. Fúzia aponeuróz tvorí bielu líniu brucha, otvor, v ktorom sa nazýva pupočníkový prsteň. Vnútorné orgány omrvinky sú teda spoľahlivo chránené..

Príčiny pupočnej kýly

Proces vývoja pupočnej kýly je spôsobený prítomnosťou slabostí vo vrstvách brušnej steny. Môžu byť vrodené alebo získané v dôsledku faktorov, ktoré oslabujú tón pupočného kruhu alebo brušných svalov. Aké sú tieto faktory? Časté napäté plač, intenzívny kašeľ, chronické poruchy stolice. Kýla je tiež vyvolaná predčasne narodenou matkou, vrodenou patológiou brušnej fascie (nedostatočný vývoj a slabosť spojivového tkaniva), krivica.

Podľa odborných údajov ministerstva zdravotníctva je u 20% novorodencov pupočníkový kruh nerozvinutý a svalové štruktúry brucha sú také slabé, že sa líšia aj pri bežnom plaču. Ohrozené sú predčasne narodené deti, ako aj tie, ktorých matky počas tehotenstva prechladli.

Celý bod pupočnej kýly je teda slabinou pupočného kruhu. Až jeden rok prechádza 90% pupočnej kýly nezávisle, ale niekedy sú u tohto problému pozorované deti až do 6 až 7 rokov, ak nedochádza k veľkým defektom a črevné slučky nejdú von.

Ak je potrebný lekár?

Pravidelná by mala byť návšteva chirurga s pupočnou kýlou. To však neznamená, že vášmu dieťaťu nevyhnutne hrozí chirurgický zákrok. Do roku prejde nezávisle 90% pupočnej kýly. V ostatných prípadoch sa vykonáva taktika vyčkávania a sledovania až 5 a dokonca 6 rokov. Nemôžeme však čakať, či sa otvorí vstupná brána prietrže, t. pupočného kruhu 1,5 cm alebo viac, ak črevné slučky prechádzajú do herniálneho vaku (v tomto prípade sa môžu tvoriť fistuly a prietrž sa stane nenapraviteľnou) aj v prípade porušenia. Obmedzená hernia je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Neopustená obmedzená prietrž hrozí peritonitídou a dokonca smrťou pacienta. Ostré bolesti v oblasti vyčnievania a prudkého plaču dieťaťa hovoria o zdržanlivej prietrži.

Po vyšetrení sa lekár rozhodne - zaujať postoj počkajte a uvidíte, liečite kýlu alebo operujte. Taktiež je potrebné pamätať na to, že s dieťaťom je potrebné zaobchádzať a pomocou masáže posilňovať svaly prednej brušnej steny. Pravidelnými masážnymi a fyzioterapeutickými cvičeniami vo veku 5 až 6 rokov sa brušné svaly posilňujú tak, že prietrž prechádza.

Mimochodom, pupočná kýla sú kontraindikáciou pre návštevu športových sekcií, preto lekári odporúčajú, aby sa dieťa vo veku 5 rokov neodkladalo na riešenie pupočníkových „problémov“..

Pupočná masáž prietrže

Malé deti využívajú špeciálnu masáž. Rodičia môžu robiť základné triky sami.

1. Ľahko hladte brucho do kruhu v smere hodinových ručičiek.
2. Vyhladzujúce pohyby v šikmej svalovej zóne.
3. Hladenie v hrubom čreve. Vykonáva sa vlajúcimi pohybmi, bez tlaku.
4. Nastávajúce pohyby oboch dlaní (hore a dole) pozdĺž posterolaterálnej roviny hrudníka.

Zdvihnite dieťa teplou plnou dlaňou okolo pupka. Všetky pohyby sa vykonávajú iba v smere hodinových ručičiek. Jemne uchopte šikmé svaly brucha dlaňou od sudov do stredu. Ďalej vykonajte hladenie „rozpustiť“, t. v opačnom smere. Pravidelné vykonávanie jednoduchých masážnych pohybov pomôže posilniť svaly brucha. Poskytnite profesionálovi zložitejšie manipulácie, aby nedošlo k horšiemu. Pred vykonaním nezávislej masáže sa poraďte s lekárom o správnosti úkonov.

Cvičebná terapia pre pupočníkovú prietrž

Rodičia omrvinky by mali požiadať o vymenovanie cvičebnej terapie. Špecialista vyberie cviky, ktoré prispejú k celkovému posilneniu tela, dobrej činnosti čriev a posilneniu slabých brušných svalov. Okrem toho také cvičenia zabraňujú kolike a zápche, normalizujú vnútrobrušný tlak a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. U aktívneho, šťastného a dobre vyvinutého dieťaťa je väčšia pravdepodobnosť, že sa vyhne operácii, jednoducho sa vyvinie prietrž.

Ak je potrebný chirurg a aké je riziko porušenia

Poranenie pupočnej kýly je akútny stav, pri ktorom dieťa potrebuje chirurgickú pomoc. Hlavným príznakom nebezpečnej komplikácie prietrže je ťažká bolesť brucha. Dieťa na ne prirodzene reaguje - s úzkosťou a plačom. Dospelí si musia pamätať na to, že pri porušení sa rýchlo rozvíja opuch črevných slučiek a potom dochádza k nekróze tkaniva. Ak sa mŕtvy orgán neodstráni včas, môže sa vyvinúť peritonitída..

Chirurgická operácia je tiež predpísaná, ak čakacia a sledovacia poloha nepriniesla výsledky a prietrž sa nedá vyliečiť do 5 až 6 rokov. Spočiatku je veľkou prietržovou hmotou tiež indikácia pre chirurgický zákrok..

Zranená prietrž je operovaná okamžite.

Takže hoci pupočné kýly prechádzajú hlavne sami bez chirurgického zákroku, existujú prípady, keď je napriek tomu potrebná operácia. Zhrnutie, kedy je to potrebné:

 • Veľkosť prietrže presahuje 1,5 cm. Pravdepodobnosť, že prietrž tejto veľkosti sa uzdraví sama osebe, je veľmi malá..
 • Keď sa pupočná kýla objaví u dieťaťa po 6 mesiacoch alebo sa stane ešte väčšou, keď má dieťa 1 až 2 roky.
 • Prítomnosť určitých príznakov, z ktorých najbežnejším je porušovanie (uškrtenie).
 • Umbilikálna prietrž nechce „vytiahnuť“ ani po 5 rokoch. Aj keď veľa lekárov odporúča počkať do 7 rokov: svaly sa môžu posilňovať pred školským vekom. T.O. vekové limity tu určuje lekár na základe individuálnych pozorovaní počas vyšetrenia.
 • Estetická nepohodlie, keď má hernie proboscisový tvar v dôsledku hrubej vrstvy pokožky nad ňou.

Ak slučky čreva vyčnievajú do brány prietrže, môže sa vytvoriť fistula alebo fistula a kýla sa stane nenapraviteľnou. Preto je prítomnosť črevných slučiek v herniálnom vaku známkou chirurgie prietrže.

Čo presne sa nedá urobiť

V žiadnom prípade by rodičia dieťaťa s pupočníkovou prietržou nemali chodiť na všetky druhy „babičiek“ a liečiteľov, ktorí sľubujú odstránenie výčnelku. Toto je veľké riziko pre zdravie a život dieťaťa. Choroba nie je nebezpečná, ak je dieťa pozorované chirurgom s herniou a výlet do pupočnej kýly sľubuje, že v budúcnosti dôjde k vážnejším problémom..

Masážna a cvičebná terapia pupočnej kýly u detí vo veku 4 až 6 rokov

Umbilická hernia je vyčnievanie prvkov vnútorných orgánov cez pupočníkový prsteň. Ak je dieťa napäté, môže sa vydutie zväčšiť a pri ležaní alebo v pokojnom stave sa zníži. Bežnou príčinou pupočnej kýly sú slabé svaly pupočného prstenca.

Hlavnými metódami liečby pupočnej kýly u detí sú masážne a cvičebné terapie (fyzikálna terapia), ktoré posilňujú svaly prednej brušnej steny. V niektorých prípadoch sa táto liečba odporúča deťom mladším ako 6 rokov, v neskoršom veku bude pravdepodobne potrebná operácia..

Masážne a terapeutické cvičenia na pupočnú kýlu u detí vo veku 4 až 6 rokov

Masáže a gymnastika sa vykonávajú 20 až 30 minút pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle. Najskôr masírujte a potom cvičte. Pred masážou je potrebné prietrž upraviť (jemne pritlačiť na výstupok prstom) a zalepiť lepiacou omietkou. Nasledujúci komplex sa vykonáva 2-3 krát počas dňa.

Masáž pre deti s pupočnou kýlou

Dieťa leží na chrbte.

 1. Hladenie šikmých svalov brucha. Zdvihnite brucho dieťaťa pozdĺž pása od strán po pupok. Opakujte 20-30 krát.
 2. Urobte kruhový zdvih brucha v smere hodinových ručičiek. Opakujte 20-30 krát.
 3. Počítadlo hladenia. Dlaňou pravej ruky zdvihnite brucho dieťaťa zhora nadol a chrbtom prstov ľavej ruky - zdola nahor. Pohyby obidvomi rukami sa vykonávajú súčasne. V extrémnych polohách zmeňte smer pohybu ruky. Opakujte 20-30 krát.
 4. Vykonajte zvieracie pohyby okolo pupka.
 5. Prstmi jemne a rýchlo stlačte body okolo pupka (predstavte si, že okolo pupka je v strede pupok centrovaný do stredu, stlačte rohy tohto štvorca). Vykonajte po dobu 30 sekúnd.
 6. Vykonajte zvieracie pohyby okolo pupka.
 7. Urobte kruhový zdvih brucha v smere hodinových ručičiek. Opakujte 20-30 krát.

Cvičenia pre deti s pupočnou kýlou

 1. Postavte sa, nohy k sebe, ruky spustené pozdĺž tela nadol, počas inhalácie zdvihnite ruky cez strany a mierne sa ohnite dozadu. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy..
 2. Postavte sa, nohy k sebe, ruky od seba, nakloňte telo doprava, doľava, bez zmeny polohy rúk.
 3. Postavte sa, nohy k sebe, ohýbajte sa dopredu, snažte sa rukami natiahnuť k zemi alebo k nohám.
 4. Postavte sa, šírka ramien od seba, ramená na opasku alebo od seba, otočte telo doprava, doľava.
 5. Postavte sa, nohy k sebe alebo mierne od seba, v drepe, držte ruky pred sebou.
 6. Postavenie, šírka ramien od seba, ramená za hlavou v zámku, sklopenie hlavy a sklopenie trupu dopredu, návrat do východiskovej polohy.
 7. Ležiace na chrbte, nohy ohnuté a rozmiestnené širšie ako plecia. Nadýchnite sa a vydýchnite, kolená ohnite smerom k sebe a snažte sa dostať vaše kolená na podlahu.
 8. Ležiace na chrbte, nohy ohnuté a roztiahnuté širšie ako ramená, ruky natiahnuté pozdĺž tela. Po vdýchnutí nadvihnite spodnú časť tela (panvy), pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 9. Ležiace na chrbte, ohnuté nohy, chodidlá a kolená, paže natiahnuté pozdĺž tela, kolená nakláňajte striedavo rôznymi smermi..
 10. Ležiace na chrbte, nohy sú roztiahnuté, uchopte hlavu rukami, pri výdychu nadvihnite hlavu a hornú časť tela, pri vdýchnutí sa vráťte do východiskovej polohy.

Počet opakovaní každého cvičenia je v priemere 10 - 20 krát, ale môže sa líšiť v závislosti od veku a fyzickej zdatnosti dieťaťa..

Pri cvičení je potrebné pamätať na to, že taká gymnastika pre dieťa by mala byť radosťou, preto by sa mala vykonávať hravým spôsobom, pomáhať a opravovať ju pri náročných cvičeniach. Fyzikálna terapia sa vykonáva iba vtedy, keď je dieťa zdravé, v období zhoršenia chorôb to nie je možné. Pokúste sa dodržať určitý režim a liečebný komplex vykonávajte každý deň približne v rovnakom čase.

Cvičenia pri pupočnej hernii

Umbilikálna hernia je patologický stav u dieťaťa alebo dospelých, ktorý je vyvolaný uvoľnením vnútorných orgánov brušnej dutiny prirodzeným otvorom vo forme pupočného kruhu. Terapia tohto ochorenia je vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré sú predpísané na zmiernenie stavu pacienta. Terapeutické cvičenia by sa mali vykonávať pod dohľadom skúseného lekára, ktorý vylúči vznik nebezpečných komplikácií.

Výhody gymnastiky s kýlou

Výhody cvičenia v prítomnosti kýly v oblasti pupka sú veľmi veľké. Pomáhajú posilňovať brušnú stenu a zvyšujú jej tón. Iba v tomto prípade bude možné zbaviť sa choroby a výrazne skrátiť trvanie liečby. Pravidelnou implementáciou špeciálnych fyzických cvičení sa pravdepodobnosť recidívy znižuje.

Niektorí pacienti dávajú prednosť gymnastike s obväzom. Vyrovnáva existujúcu svalovú slabosť, ale tento účinok je dočasný. Pravidelné nosenie korzetu má negatívny vplyv na ľudské zdravie. Aj keď je potrebné použiť chirurgickú metódu na liečbu záťažovej terapie, poskytne spoľahlivý svalový korzet, ktorý zabráni divergencii sutúr alebo opätovnému rozvoju choroby..

Ak pravidelne cvičíte s pupočníkovou prietržou, môžete si zabezpečiť dobrý prísun krvi do tkanív, čo pozitívne ovplyvní stav celého tela..

Aký súbor cvičení možno použiť na liečbu dospelých

Ak sa u dospelých zistí pupočná kýla, v každom prípade je nevyhnutný chirurgický zákrok. Ďalší spôsob, ako sa problému zbaviť, je jednoducho nemožný. Realizácia vhodných cvičení však zabráni relapsu po operácii a zlepší celkovú pohodu pacienta.

Pri záťažovej terapii je prísne zakázané nadmerne namáhať brušné svaly. Zvyšuje sa tým riziko priškrtenia prietrže, čo hrozí s nenapraviteľnými následkami. Preto musíte robiť gymnastiku iba pod dohľadom skúseného odborníka, ktorý v prípade potreby upraví pohyby tela.

Pri pupočníkovej prietrži sa odporúča vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Postavte sa, musíte sa nakloniť dopredu a pokúsiť sa dostať ruky na podlahu a dolné končatiny.
 • Je potrebné roztiahnuť ruky a postaviť sa, nakláňať sa rôznymi smermi.
 • Keď stojíte na stoličke, musíte si nohu vziať späť a potom - na stranu.
 • Potrebujete ľahnúť si na chrbát, pripojiť nohy a kolená nakloniť rôznymi smermi.
 • Je užitočné otáčať sa v bokoch so zahnutými kolenami.
 • Je potrebné si ľahnúť na chrbát a opatrne zdvihnúť panvu, ohýbajúcu sa v bedrovej oblasti.
 • Z náchylnej polohy môžete hrudník jemne zdvihnúť.
 • Je užitočné robiť zákruty s obratom na vzostupe. Toto cvičenie by sa malo robiť pomalým tempom..
 • Pri pupočnej kýle je užitočné vykonávať normálne drepy.
 • Dychové cvičenia nebudú o nič menej účinné ako tradičné fyzické aktivity.

Tieto cvičenia nevytvárajú ďalšiu záťaž v brušnej dutine a pupočníku, ale pomáhajú posilňovať svaly. Aby sa zvýšila účinnosť gymnastiky, pred jej vykonaním by sa pupočná kýla mala upraviť a fixovať obväzom. Odporúča sa používať aj špeciálne zariadenia vo forme činiek, gymnastického lopty a koberca.

Prvé cvičenia pre batoľatá

Keď sa u dieťaťa objaví pupočná kýla, môže úplne zmiznúť v prvom roku života. Počas tohto obdobia sa ľudské telo dokáže samo opraviť, čo sa nestane neskôr. Táto schopnosť zostáva nejaký čas - až asi 5 rokov.

Preto môže dôjsť k úplnému vymiznutiu pupočnej prietrže pred týmto vekom. Ale po 5 rokoch sa môžete takej chyby zbaviť iba operatívnym spôsobom. Dovtedy je potrebné zaistiť maximálne uzavretie pupočného kruhu hustým spojivovým tkanivom. Výstupok v pupku je fixovaný bandážou alebo špeciálnym detským obväzom. Súbežne s tým lekár predpisuje špeciálnu gymnastiku zameranú na posilnenie brušných svalov.

Ak sú splnené všetky odporúčania odborníka, vada úplne zmizne, keď dieťa dosiahne vek šiestich mesiacov. Ak sa tak nestane, pokračujte v posilňovaní svalov až do piatich rokov.

Celé obdobie liečby malého pacienta by mal pozorovať chirurg. V niektorých prípadoch je nemožné zbaviť sa prietrže konzervatívnym spôsobom. Deti, rovnako ako dospelí, majú operáciu, ktorá túto vadu úplne odstráni. Niekedy je chirurgický zákrok indikovaný u detí mladších ako jeden rok..

Najúčinnejšie a najjednoduchšie cvičenie v prítomnosti pupočnej kýly u dieťaťa

Dieťa môže vykonávať cvičenia na posilnenie brušnej steny od prvých mesiacov života. Je užitočné tieto deti položiť na žalúdok, aby si spočinuli rukami a zdvihli hlavu. Dieťa mávne končatinami, pokúsi sa prevrátiť. Takéto cvičenia s kýlou pomôžu zlepšiť fyzický vývoj dieťaťa, ktoré ho zachráni pred týmto ochorením.

Pri vykonávaní takéhoto cvičenia sa musíte riadiť nasledujúcimi pokynmi:

 • nátierka na žalúdok je užitočná pred každým kŕmením;
 • takéto manipulácie by sa mali vykonávať na tvrdom povrchu, položením mäkkej prikrývky alebo uteráka;
 • v prvých dňoch života môže dieťa ležať na bruchu po dobu kratšiu ako minúta, ale do konca mesiaca sa môže doba procedúry predĺžiť na 5-10 minút;
 • Toto cvičenie je užitočné najmä pre deti, ktoré ešte nezhojili pupočnú ranu.

Súbor cvičení pre dojčatá

Okrem toho sa pre batoľatá odporúčajú špeciálne cvičenia, počas ktorých musíte urobiť nasledovné:

 • je veľmi dôležité podporovať a uľahčovať nezávislé otáčanie dieťaťa z brucha dozadu a naopak;
 • keď dieťa leží na bruchu, je potrebné položiť dlaň pod nohy. V takom prípade sa bude snažiť plaziť sa reflexívne;
 • je užitočné vykonávať drepové cvičenie tak, že dieťa držíte v podpazuší alebo za rukoväte;
 • je potrebné zvýšiť dieťa tak, aby držal nohy rovno;
 • dieťa sedí na lone dospelého a jemne zoberie svoje telo späť, pričom sleduje hlavu (nemalo by sa nakláňať);
 • musíte si položiť dieťa na koleno a odmietnuť ho celým svojím telom od seba;
 • dieťa sa položí na svoju stranu, drží v tejto polohe po dobu 5 až 7 sekúnd, potom sa otočí na druhú stranu;
 • je potrebné opatrne zdvihnúť dieťa za obidve držadlá v polohe na sedenie z polohy na ležanie;
 • pre dieťa s pupočnou kýlou je veľmi užitočné plaziť sa;
 • je potrebné položiť dieťa na veľké guľôčkové bruško a jemne ho otočiť;
 • musíte položiť dieťa na chrbát a ukázať mu hračky, aby vstal a pokúsil sa ich získať.

Okrem týchto cvičení sa dojčatým odporúča, aby v prítomnosti pupočníkovej kýly vykonali špeciálnu masáž. Je nevyhnutné dodržiavať stravu a deň. Blaho dieťaťa priamo závisí od toho, čo ovplyvňuje jeho zdravie.

Cvičebné hry za prítomnosti pupočnej kýly u detí

V prípade pupočnej kýly u staršieho dieťaťa nebudú štandardné cvičenia pre ňu vhodné. Nebudú mať záujem o dieťa a môže gymnastiku odmietnuť. Preto sa odporúča, aby sa terapeutická terapia vykonávala hravým spôsobom.

Najlepšie je, ak dospelý bude komentovať svoje konanie, nazýva všetky cvičenia špeciálnymi menami a rozdelí ich do tematických skupín. Pri hladení brucha si viete predstaviť, že ide o volant automobilu a pupok je signálnym tlačidlom. Deti sa zvyčajne týmto hrám páčia a počas hodiny sú ochotné nadviazať kontakt.

Staršie deti môžu vykonávať cvičenia, ktoré sa odporúčajú pre dospelých. Telesná výchova by sa mala uskutočňovať hravým spôsobom a pod dohľadom odborníka. Nepresné pôsobenie a nadmerné napätie brušných svalov môže viesť k nepredvídaným následkom. Preto je také dôležité seriózne pristupovať k liečbe pupočnej kýly.

Liečba pupočnej kýly ľudovými liekmi u dospelých

Pupočné prietrže u dospelých sa tvoria pri pravidelnom fyzickom namáhaní alebo pri nesprávnom rozložení záťaže pri zdvíhaní závaží. Žena môže nájsť pupočníkovú prietrž počas tehotenstva alebo po narodení dieťaťa. Cvičenia pri pupočnej hernii u dospelých môžu pomôcť vyhnúť sa mnohým problémom.

Cvičenia pri pupočnej hernii u dospelých môžu pomôcť vyhnúť sa mnohým problémom.

príčiny

Výskyt tak nepríjemného a vážneho problému sa vyskytuje z rôznych dôvodov. Ide najmä o tieto:

 • tehotenstvo žien komplikované ťažkým pôrodom;
 • tendencia k nadváhe a získaná dedičnosť;
 • prepravovanie ťažkých bremien alebo ťažkej fyzickej námahy;
 • nehybnosť;
 • neustále vzdelávanie;
 • pooperačné zjazvenie tkaniva okolo pupka.

Počas tehotenstva sa často vyskytuje také ochorenie, ako je pupočná kýla. Tomu napomáhajú určité faktory, ktoré vznikajú pri narodení dieťaťa a priamo pri narodení dieťaťa.

Opis, charakteristika

Čo je kýla? Stručne - prolaps, vyčnievanie vnútorných orgánov z dutiny cez defekty (praskliny) v jeho stene. Husté kožené puzdro sa môže objaviť u narodených dievčat aj chlapcov.

 • Vrodená. V období vnútromaternicového vývoja sa predná stena pobrušnice mohla vyvíjať zle. Výsledkom toho je zväčšenie pupočného prstenca, svaly, ktoré ho obklopujú, sú ochabnuté. V budúcnosti, po pôrodnom trimestri, sa na tomto mieste objaví „rozštep“. Jeho otvorom sa vypukne časť čreva;
 • Genetická predispozícia. Mal otec alebo mama pupočníkovú prietrž v detstve? - veľká pravdepodobnosť, že sa narodí podobný defekt;
 • Získal. Kvôli tlaku v bruchu spôsobenému kolikou, preťaženiu plynu, zápche (dieťa je našpulené). Dôvody takýchto prejavov spočívajú v nesprávnom kŕmení dieťaťa - nesprávne umelé zmesi sa zmiešajú, ak matka nemá mlieko, alebo ak matka v prípade dojčenia konzumuje nesprávne jedlo;
 • Intolerancia laktózy (spôsobuje fermentáciu). Narodené deti nie sú vždy obsiahnuté v materskom mlieku uvedených zložiek. Vzťahuje sa na predčasne narodené deti narodené s nízkou hmotnosťou alebo s dysbiózou (narušenie mikroflóry) čreva:

Vyčnievajúci pupok neznamená, že ide o herniálnu formáciu. V skutočnosti to znamená porušenie spomenutej časti tela, keď sa začína určitý obraz. Predpokladá sa, že prietrž samotná je bezbolestná. Pre blízke orgány je to bezpochyby hrozivá skutočnosť, jej dôsledky v závažných formách.

príznaky

Rozpoznanie choroby je jednoduché - na mieste, kde sa nachádza pupok, dochádza k výčnelku „rastu“. Spočiatku sa táto formácia môže sama stlačiť alebo zmiznúť, keď je telo vo vodorovnej polohe. Pri kašli alebo kýchaní sa však prietrž môže zväčšiť a ublížiť.

Z vizuálneho hľadiska je pupočná kýla určená týmito znakmi:

 • mierny výčnelok a začervenanie pupka, ktoré zvyčajne nespôsobuje úzkosť (eliminuje sa jednoduchou redukciou, ktorá nevyvoláva žiadne komplikácie);
 • ak sa nelieči, prietrž sa postupne zväčší a spôsobí nielen nepohodlie, ale aj silnejšiu bolesť, keď sa ju pokúsi napraviť;
 • ďalší vývoj patológie vedie k objaveniu sa tlaku na pupok a bedrovú oblasť, ku ktorému dochádza pri akejkoľvek fyzickej námahe na brušnú tlač;
 • zanedbávaná forma choroby vedie k zhoršeniu jej prejavov vo forme ostrých bolestí spôsobených narušením prirodzeného fungovania čreva, ktoré pociťujú zápcha a nevoľnosť.

Stáva sa, že po objavení patológie si pacient vymyslí onkologickú formáciu. Ale to je zásadne nesprávne! V tejto časti pobrušnice nie je rakovina. Nie je potrebné o tom panikáriť, ale musíte sa iba ukázať lekárovi a obávať sa o včasnú liečbu.

Pri pupočnej kýle sa často vyskytuje jej porušenie, ktoré sa prejavuje:

 • ostrá bolesť v celom pobrušnici;
 • zvýšenie teploty,
 • vracanie s nevoľnosťou a prejavom všeobecnej nevoľnosti;
 • nadúvanie a nedostatok plynu;
 • neschopnosť upraviť výstupok;
 • sčervenanie útvaru a jeho opuchnutie.

Aj keď sú tieto príznaky mierne, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom.

Trvanie neliečenia tejto patológie nakoniec vedie k stavu, v ktorom je nemožné zredukovať prietrž bez ohľadu na to, aké manipulácie sa používajú. Ak týmto podmienkam nevenujete pozornosť, potom existuje riziko závažných komplikácií, ako je poškodenie gangrény v stlačených orgánoch, obštrukcia čreva, zápal pobrušnice..

Správna výživa pre pupočníkovú prietrž

Odstráňte potraviny, ktoré spôsobujú zápchu a tvorbu plynu zo stravy (ak hovoríme o dieťati, potom by mala dojčiaca matka ísť na diétu):

 • strukoviny,
 • potraviny bohaté na vlákninu - zelenina a zelené ovocie (najmä biela kapusta),
 • hnedý chlieb, kvas, hrozno - vyvolávajú v črevách fermentačné reakcie,
 • sýtené a alkoholické nápoje,
 • mäso okrem teľacieho mäsa,
 • údené mäso a párky,
 • múka, najmä pečivo.

Užitočné budú obilniny, kyslé mliečne výrobky do ½ litra za deň, sušené marhule a sušené slivky.

chirurgický

V ťažkých prípadoch sa prietrž môže liečiť iba chirurgickou metódou, ktorá zahŕňa takéto chirurgické metódy:

 • tradičné - keď je herniálny lúmen blokovaný pacientovým tkanivom (zvyčajne sa používa v počiatočných štádiách choroby);
 • nie napätie - zložitejší proces zahŕňajúci odstraňovanie herniálnej formácie prostredníctvom incízie v pupku a implantát zo sieťoviny sa vkladá na posilnenie. Takáto operácia nie je lacná.

Iba chirurg môže diagnostikovať pupočnú kýlu v každom veku. Rozhoduje o potrebe chirurgického zákroku.

Laparoskopiou sa uľaví aj pupočná kýla. Operácia je drahá, ale aj najúčinnejšia. Je pravda, že by sa nemal podávať pacientom s kardiopulmonálnymi ochoreniami..

Ľudové metódy

Ak sa prietrž nachádza v počiatočnom štádiu a ešte sa nezačala, je možné liečiť pupočníkovú prietrž účinnými ľudovými prostriedkami u dospelých. Na terapiu sa v tomto prípade používajú obklady, kúpele a odvary:

 • zo soli - musí sa naliať do vrecka látky alebo handry, potom navlhčiť vodou a pripevniť k pupku pol hodiny;
 • z červenej hliny - pripravte tortu a mierne ju zohrejte, pripevnite k hernii a nechajte ju, kým hlina nezaschne;
 • z ovsených vločiek - sú rozdrvené mixérom, naplnené prevarenou vodou, aby sa získala hustá suspenzia, ktorá sa potom cez noc zahrieva na postihnutú oblasť;
 • dobrý účinok má teplý kúpeľ s odvarom dub alebo čerešňa (používa sa dubová kôra a čerešňové vetvy);
 • takýto nástroj tiež pomôže: zriediť 1 polievková lyžica v 1 litri vody. l ocot a zalievanie prietrže;
 • chrpa kvety uvoľňujú svalové napätie - 1 polievková lyžica. l suché bylinky naliať 1 šálka vriacej vody a nechať hodinu. Vezmite 100 g ráno a večer.

Vo videu sa môžete dozvedieť viac o ľudových metódach liečby pupočnej kýly u dospelých:

Pupočná kýla - choroba dosť vážna, aby zanedbávala svoju terapiu. A aby sme ochoreli, nesmieme zabudnúť na prevenciu tejto choroby. Koniec koncov, chorobe sa dá ľahšie predchádzať! Obzvlášť regulujte stravu, správajte sa aktívne, nesedajte, nevyťahujte závažia, nezanedbávajte terapeutické cvičenia, sledujte svoju hmotnosť atď..

Závažné následky tohto ochorenia môžu zabrániť iba včasné kroky. byť zdravý!

Liečba pupočnej kýly ľudovými prostriedkami u detí a dospelých.

Dobrý deň, naši milí čitatelia! Dnes budeme hovoriť o liečbe pupočnej kýly ľudovými liekmi. Začnime malou definíciou pupočnej kýly - choroby, ktorá postihuje mnoho dospelých a detí. Hrozí organizmu mnohými komplikáciami, z ktorých najnebezpečnejším je porušenie. Aj keď je hlavná metóda liečby prietrže chirurgická, vo väčšine prípadov by sa však tento problém mal vyriešiť čo najšetrnejšie. Niekedy je liečba pupočnej kýly ľudovými metódami pomerne účinná.

nabíjanie

Je možné vykonať to, keď je pupočníková patológia stále na úplnom začiatku. Kýla je v tomto prípade podporovaná elastickým korzetom alebo obväzom. Každé cvičenie by malo trvať 5-10 minút.

Tu je niekoľko z nich:

 1. Ľahnite si na podlahu lícom nadol, ruky na úrovni ramien, vykonávajte pohyby hrudníka, zdvíhajte jeho vrchol a spúšťajte.
 2. Otočte sa chrbtom a urobte to isté s panvou.
 3. Vezmite hlavný stojan a otočte telo jedným alebo druhým smerom..

Cestou je užitočné vykonávať dýchacie cvičenia, ktoré pomáhajú saturovať telo kyslíkom.

Gymnastické cvičenia musia byť nevyhnutne súčasťou terapeutických metód na zbavenie sa pupočnej kýly. Lekár by však mal predpísať liečbu a vybrať si z toho najpotrebnejšiu liečbu na základe charakteristík ochorenia, možnosti nežiaducich účinkov, atď..

Ako si vybrať mincu ?

Spracovanie medi

Aby ste sa úspešne zbavili prietrže, musíte si kúpiť platňu alebo mincu z medi.

Vyrábajú sa vákuovou metódou, neobsahujú kyslík a percento nečistôt je veľmi malé. Mince vydané v rokoch 1930 až 1957, ako aj pod kráľom, sa považujú za najvyššiu kvalitu. Ich ďalšia výroba sa vyznačuje vysokým obsahom menej hodnotných komponentov.

Pred použitím sa musíte uistiť, že pacient dobre reaguje s meďou, či nemá žiadne alergické reakcie. Na tento účel sa pripravená doska nanesie na telo, výhodne v mieste poškodenia, asi 12 hodín. Počas tejto doby sa výrobok prakticky prilepí na pokožku, čo bude znamenať normálnu reakciu.

Nemalo by dochádzať k sčervenaniu alebo opuchom, v mieste kontaktu je povolená iba zelenkavá farba. Ak obrobok voľne spadne z tela, nelepí sa a nie je priťahovaný, nenastane žiadny liečivý účinok a telo tento kov jednoducho nevníma..

masáž

Ako viete, táto technika sa používa na liečbu mnohých patológií, ktoré si vyžadujú zlepšený krvný obeh. Pri liečbe pupočnej kýly u dospelých sa môže táto metóda vykonať doma, po konzultácii, pokiaľ ide o implementačnú techniku.

Hlavné triky v tomto prípade sú:

 • hladenie brucha je povinné v smere hodinových ručičiek;
 • zovretie okolo pupka;
 • trením svaly pobrušnice.

Ľudové lieky

Ako vyliečiť kýlu u dospelých obkladmi:

 • červená hlina
  - z neho sa vyrába malý koláč, ktorý sa nanáša na pupok, až kým nie je úplne suchý;
 • ovsená múka
  - vločky sa rozdrvia a napustia do vriacej vody, kým sa nedosiahne hustá konzistencia, zmes sa aplikuje na výstupok na niekoľko hodín;
 • pečená cibuľa
  - jedna žiarovka, predhriata v rúre, sa aplikuje v teplej forme na pupočníkovú prietrž jednu hodinu;
 • žihľava a med
  - tráva sa rozdrví a zmieša s medom, zmes sa v noci aplikuje na výčnelok;
 • borovicová živica
  - roztavené suroviny sa nanášajú na pupok, ktorého pokožka je vopred namazaná gáforovým olejom, prostriedok je fixovaný niekoľko hodín denne.

Nechirurgická liečba pupočnej kýly ľudovými prostriedkami sa vykonáva pod dohľadom špecialistu. Akákoľvek zmena stavu by mala upozorniť, a to sa musí nahlásiť lekárovi.

Liečebné kúpele s pupočníkovou prietržou:

 1. Odvar z dubovej kôry sa naleje do horúceho kúpeľa.
 2. Odoberie sa kúpeľ s odvarom čerešní.
 3. Teplý roztok sa pripraví pridaním lyžice octu, prietrž s ním.

Nosiť obväz

Táto technika je veľmi užitočná na dosiahnutie dobrých výsledkov pri výskyte pupočnej kýly. Aplikátor, ktorý je pri nosení úplne neviditeľný, je pripevnený na hernálny vak a je zaistený obväzom. Môžete takto chodiť dlhú dobu bez poškodenia vášho zdravia.

Takéto zariadenie je vybrané individuálne podľa konkrétnej postavy pacienta. Aplikácia tejto metódy je navrhnutá tak, aby zúžila priemer pupočného prstenca a tým vytvorila podmienky na uzavretie herniálneho priestoru..

Ak sa u žien počas tehotenstva objaví patológia pupočnej kýly, jedinou účinnou liečbou pre nich je obväz. Našťastie to možno urobiť neškodne dosť dlho, bez toho, aby ste cítili nepohodlie.

prevencia Najvernejší a najspoľahlivejší spôsob

Najlepším nástrojom, všeliekom je a je - prevencia chorôb. Tento záver opakovane zdôrazňuje vo svojich televíznych reláciách známy detský lekár, skúsený lekár Jevgenij Komarovský. Kým okraje pupočného prstenca nezvlní prirodzený priebeh, bude existovať hrozba prietrže. Preto je zo strany dospelých potrebné udržiavať absolútne zdravý stav v pupočnej oblasti. Mokrý výboj s nezvyčajnou farbou, krv, hnisavý, akékoľvek podozrivé vydutie by nemalo byť. Vynaložte úsilie, úsilie a vytvorte optimálne podmienky tak, aby dieťa nemalo nadúvanie.

Vytvorte si so svojím lekárom menu o svojej každodennej strave (pri dojčení). Možno, že matka jej niečo, čo spôsobuje malé zažívacie ťažkosti. Odtiaľ nasledujú: prehnané nadúvanie, plyny nahromadené v črevách, ktoré spôsobujú koliku a kŕče. Chase zápcha alebo uvoľnená stolica (hnačka). Dieťa je nepokojné, často plače srdečne, čo spôsobuje vyfukovanie kýly.

Odborníci na výživu odporúčajú, aby sa matky vyhýbali fazuľam (hrach, fazuľa), droždiu z múky, kyslej kapuste, máčaným jablkám. Nepite pivo, šampanské a perlivú vodu. Pikantné, mastné, veľmi korenené jedlo. Pokúste sa zaviesť čo najviac neutrálnych potravinových prísad, ktoré u dieťaťa nespôsobujú alergické reakcie. Nadmerná vášeň pre jahody, hrozno, mandarínky a pomaranče nie je pre vaše dieťa dobrá. Švestky, sušené marhule (4 až 5 kusov denne), sušené ovocné kompoty, mrkva, šťava z cvikly dokonale stimulujú detskú pohyblivosť, nedovoľujú napučiavať žalúdok.

Počas umelého kŕmenia je tiež potrebné poradiť sa s odborníkom na režim kŕmenia mliečnymi zmesami. Nie každý pristupuje rovnako pre všetky deti, je tu individuálne vnímanie. Hlavnou vecou nie je nadmerný príjem, len sledujte podiely dennej spotreby. Mnoho rodičov milujúcich dieťa sa snaží čo najskôr urobiť zo svojho krvného obehu bacuľaté „šišky“. Urobte si čas, všetko je na svojom mieste. Trpezlivosť a správne jedlo vám pomôžu získať vzhľad, ktorý hľadáte..

Aby sa predišlo častým pokusom o namáhanie - koordinujte s pozorujúcim pediatrom použitie glycerínových čapíkov, klystírov. Kávovú vodu dajte častejšie, najmä počas prestávok medzi kŕmením. Poskytne voľný a prirodzený odtok plynov, normalizuje žalúdočnú sekréciu, ktorá následne zabráni vydutiu.

Nostajte omrvinu na ruky, kolískové uspávanky. Váš hlas prináša ukľudňujúce rezonančné zvukové vibrácie naplnené láskou. Deväť mesiacov je rytmus vášho srdcového tónu obalený v nevysvetliteľnom biologickom poli dobra, tohto rodiaceho sa a rastúceho ľudského stvorenia. Nebojte sa, že bude existovať závislosť na manuálnom nosení, ktorú je možné vyriešiť pri prepadnutí epických kúskov..

gymnastika

Fyzikálnu terapiu môžete robiť doma. Na to stačí gymnastická podložka, fitball a športová stena. Užitočné cvičenia budú na svaloch brucha a chrbta. Pred vykonaním musíte zahriať, čo zahŕňa zákruty tela, kĺby rúk a nôh, strečing. Takéto spôsoby liečby bez chirurgického zákroku, ako je cvičebná terapia a diéta, sú ideálne v počiatočnej fáze formovania patologického procesu.

Gymnastika nepomôže zbaviť sa pupočnej kýly, ale bude to dôležitý prvok pooperačného zotavenia a je lepšie čo najskôr posilňovať svaly..

Užitočný súbor cvičení pre kýlu u dospelých:

 1. Ležiaci na bruchu, ruky za hlavou. Zdvihnite plecia a horný trup, zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd.
 2. Ležiace na chrbte. Zdvihnite panvu, nechajte v tejto polohe 10 sekúnd.
 3. Vstávanie Pomaly sa otáčajte trupom do strán, dopredu a dozadu.
 4. Ležiace na chrbte. Zdvihnite nohy o 45 stupňov, v tejto polohe 10 sekúnd.
 5. Ležím na bruchu. Oprite sa o dlane a zdvihnite si trup, až kým nebudú úplne roztiahnuté ruky.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Liečba ľudovými prostriedkami sa ruší, keď nastanú nebezpečné podmienky:

 • porušenie prietrže;
 • zápal brušnej dutiny;
 • črevná obštrukcia;
 • vnútorné krvácanie;
 • herniálna infekcia vakom.

Tieto podmienky budú absolútnou indikáciou operácie. Teraz sa na odstránenie hernie používajú laparoskopické a otvorené hernioplastiky. V prvom prípade je riziko komplikácií a ventrálnej kýly oveľa nižšie, ale metóda má veľa kontraindikácií a nie každá klinika ju vykonáva..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrová medzistavcová prietrž je jednou z najbežnejších komplikácií osteochondrózy, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek medzi stavcami v bedrovej oblasti.
Príznaky a liečba osteoporózy krčnej chrbtice?Osteoporóza krčnej chrbtice je choroba, pri ktorej sa znižuje hustota kostí a znižuje sa jej sila. Zlomia sa z nepríjemného hnutia alebo z menších modrín.
Mnohí sa domnievajú, že vyčnievanie rôznych vnútorných orgánov alebo inými slovami hernie, najmä malej veľkosti, je pre človeka iba kozmetickým problémom a nepredstavuje žiadne vážne nebezpečenstvo.