loader

Hlavná

Liečba

Účinné cviky na herniu pažeráka: výber, metodika, preventívne opatrenia

K pupočnej prietrži dôjde, keď vnútorné vrstvy brušnej steny oslabia, potom vydutie alebo roztrhnutie. Vnútorná stena brucha je tlačená cez oslabenú oblasť a vytvára vzduchový vak. Môže to spôsobiť, že črevná slučka alebo tkanivo brucha vkĺzne do vrecka a spôsobí silnú bolesť, nepohodlie a ďalšie potenciálne nebezpečné problémy s brušnými orgánmi. Podobné problémy sa často vyskytujú aj u dospelých..

Špeciálne cvičenia na pupočníkovú herniu u dospelých pomôžu nielen zabrániť jej výskytu v budúcnosti, ale tiež vyliečiť túto chorobu..

Špeciálne cvičenia na pupočníkovú herniu u dospelých pomôžu nielen zabrániť jej výskytu v budúcnosti, ale tiež vyliečiť túto chorobu..

Prečo gymnastika

 1. Na prevenciu pupočnej kýly.
 2. V jej liečbe.
 3. Keď sa zotavuje z operácie.

Pravidelné zaťaženie brušných svalov posilní brušnú stenu, zlepší celkový tón a zabráni rozvoju prietrže.

V rámci terapeutickej terapie pomáha telesná výchova eliminovať malú herniálnu vadu. Pri správnej výžive a pravidelnom tréningu je možné ochorenie vyliečiť bez chirurgického zákroku..

Ak ste sa stále museli uchýliť k operácii, aby ste odstránili prietrž, bude fyzická aktivita dôležitou súčasťou rehabilitácie.

Pomáha posilňovať slabé svaly a urýchľuje regeneráciu..

Všeobecné pravidlá

Na dosiahnutie pozitívneho výsledku z cvičení musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Triedy sa konajú pri zohľadnení charakteristík každého pacienta.
 2. Zaťaženia by v žiadnom prípade nemali byť nadmerné. Nadmerné alebo dlhé tréningy môžu mať opačný účinok a zhoršujú prietrž..
 3. Musíte pravidelne cvičiť. V opačnom prípade to nebude prínosom.
 4. Telesná výchova by mala byť prvkom preventívnej liečby. Musíte sa držať diéty, opustiť zlé návyky a brať predpísané lieky. Môžete použiť ľudový liek, ale predtým sa musíte poradiť s lekárom.
 5. Vypracovanie plánu telesnej výchovy v závislosti od závažnosti choroby. Pri výraznej prietrži môže nadmerné zaťaženie lisu viesť k stlačeniu. Preto si musíte zvoliť cvičenia, ktoré sú v súlade s diagnózou a nepoškodzujú zdravie.

Počas liečby musíte dodržiavať diétu.

kontraindikácie

Cvičebná terapia s pupočníkovou prietržou zahŕňa dostatočnú fyzickú aktivitu. Preto sa intenzívne triedy neodporúčajú ľuďom, ktorí majú pravidelne tieto príznaky:

 1. Vysoký krvný tlak.
 2. Závažné závraty.
 3. Akútna bolesť brucha.
 4. Slabosť a nevoľnosť.

Zaťaženie je zakázané pre ženy počas tehotenstva a bezprostredne po pôrode, ako aj pre starších ľudí. Nepreťažujte brušné svaly silným vyčnievaním pupka a po operácii.

Okrem toho pri výbere súboru cvičení musíte odmietnuť:

 1. Z dvíhania závaží (napr. Činky, činky).
 2. Z cvičení, pri ktorých sú brušné svaly silne zaťažené (napríklad pri dlhodobom švihnutí tlakom).
 3. Z tried s obručou.

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké cvičenia je možné robiť s divergentnými brušnými svalmi

Umbilikálna prietrž sa vytvára vtedy, keď sú vnútorné vrstvy brušnej steny slabé, postupne sa vydúvajú alebo roztrhávajú. Špeciálne cvičenia na pupočnú kýlu u dospelých a detí pomôžu predchádzať výskytu komplikácií a relapsom. Pomôžu eliminovať malú chybu alebo oddialiť operáciu. Ak budete jesť správne a systematicky cvičiť, choroba sa dá liečiť bez chirurgického zákroku.

Čo je to nebezpečná pupočná kýla

Keď sa vytvorí prietrž, objaví sa diastáza - divergencia svalov, brušná stena sa pretlačí cez slabú zónu a vytvorí vak. To môže spôsobiť, že črevná slučka alebo peritoneálne tkanivo vkĺzne do vytvorenej dutiny, čo vyvolá silnú bolesť, zápchu a zovretie s možným hnisaním..

V druhom prípade existuje nebezpečenstvo pre vývoj a správne fungovanie vnútorných orgánov, ako aj riziko úmrtia pri absencii liečby..

Sú povolené športy?

Posilnenie brušných svalov je potrebné, aby sa zabránilo tvorbe prietrže. Ak je to však možné, bude športovanie s tlakom na tlač situáciu len zhoršovať. Umbilikálna prietrž sa často vyskytuje u športovcov, ktorí sú nadšení intenzívnym silovým tréningom, majú radi kulturistiku..

Pri zdvíhaní činky alebo činky v ľudskom žalúdku dochádza k zvýšeniu vnútorného napätia, ktoré môže spôsobiť zvýšenie hernálnej chyby a rozvoj zovretia. Nemôžete robiť fitness, ak sú brušné svaly naložené, stojte na bare, zatlačte nahor, skrútte hoop - hula hoop. Odporúča sa, aby muži zmenili zamestnanie, ak je to spojené s vzpieraním..

Lekári, vrátane slávneho lekára Bubnovského, sa však domnievajú, že šetriace cvičenia môžu zmierniť bolesť bez drog, zastaviť tvorbu prietrže a v prípade malej poruchy u dieťaťa ju úplne odstrániť..

Cvičenie s pupočnou kýlou u dospelých má kontraindikácie. Musia sa zohľadniť..

Terapeutická gymnastika s pupočníkovou prietržou by sa nemala praktizovať, ak dospelý:

 • vysoký krvný tlak;
 • často závraty;
 • kusy alebo bodnutia v žalúdku;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Školenie je zakázané ženám v procese rodenia a bezprostredne po narodení starším ľuďom. Pri silnom výčnelku a po operácii nie je povolené nadmerné zaťaženie peritoneálnych svalov.

S malými herniálnymi defektmi je možné cvičiť gymnastiku doma. S výrazným výčnelkom - výlučne v telocvični pod dohľadom trénera.

S pupočnou kýlou sú povolené ľahké behy, chôdza, plávanie a hatha joga. Výhody prináša aj jemné ranné cvičenie bez silného svalového napätia. Cvičenia si môžete vziať z fyzioterapeutického komplexu.

Cvičenia pre deti

Každý pacient má svoj vlastný súbor gymnastických prvkov, ktoré sú vhodné pre jeho vek a pomôžu pri liečbe kýly. Pred akýmkoľvek zaťažením je vyčnievajúca časť nastavená a pripevnená bandážovým pásom alebo omietkou.

Telesná výchova pre deti

Novorodenci musia vykonávať špeciálnu pasívnu gymnastiku, ktorá je zameraná na posilnenie prednej brušnej steny. Najprv sa to deje pod dohľadom inštruktora, potom samotnými rodičmi doma.

Do šiestich mesiacov sa omrvinky musia umiestniť na pevný povrch s bruškom pred každým jedlom. Najprv na krátku dobu - asi minútu, pomaly stúpajúcu na 7-10 minút. Ak existuje nezahojená pupočníková rana, neznamená to, že by sa omrvinky nemali umiestňovať na žalúdok. Procedúra dokonca urýchľuje hojenie..

Súbor cvičení pre najmenších:

 1. Keď je dieťa na bruchu, položili mu dlaň na nohy, aby sa reflexne pokúsil odraziť a plaziť sa.
 2. Dieťa je nasadené na hlaveň a je držané po dobu siedmich sekúnd, potom dokončí puč.
 3. Zdvíhajte dieťa za podpazušia, až kým sa nohy nevyrovnajú počas 10 sekúnd.
 4. Zatiaľ čo držia dieťa na váhe, napodobňujú drepy, zatiaľ čo nohy dieťaťa by mali byť na tvrdom povrchu. Zdvíhajte a spúšťajte dieťa až 10-krát.
 5. Keď sa dieťa môže oprieť o nohy, položia si ho na kolená a držia sa za ruky, aby pomohli ohnúť chrbát..
 6. Dali dieťa na chrbát a pevne ho držali za rukoväte. Jemne nadvihnite, až kým nestojí vzpriamene, opakujte 5-krát.

Hodiny fitball sú povolené aj s dieťaťom. Položili brucho na loptu a hodili ho sem a tam. Zároveň držia dieťa za nohy.

S dieťaťom je potrebné zaobchádzať pred kŕmením, aby sa zabránilo regurgitácii a poruchám trávenia. Svaly lisu musia byť pripravené na tréning, napríklad hladenie v kruhoch v smere hodinových ručičiek v pupku. Pre staršie deti je takáto masáž nevyhnutná.

Školenie pre študentov predškolských a základných škôl

Staršie deti už môžu samostatne vykonávať cvičenia pod dohľadom dospelých. Boli vytvorené herné verzie cvičení na pupočnú kýlu u dieťaťa, ktoré má jeden alebo viac rokov:

 • "Klobása". Dieťa sa valí po podlahe, obracia sa z brucha na bok, potom na chrbát a tak ďalej. Cvičenie by sa nemalo vykonávať príliš rýchlo a bez náhlych pohybov.
 • "Vrtuľník". Dieťa roztiahne ruky do strán a striedavo sa otáča na pravú a ľavú stranu. Potom sa nakloní a jednou alebo druhou rukou dosiahne podlahu, zatiaľ čo druhú ťahá k stropu.
 • "Kyvadlo". Dieťa vykonáva svahy striedavo doprava a doľava. Navyše, jeho nohy sú od seba vzdialené od ramien, ruky sú na opasku.
 • "Mushroomer". Dieťa sa nakloní dopredu, sklopí ruky nadol a predstiera, že si vyberá huby. „Boletus“ a „boletus“ vloží do imaginárneho koša.

Každá herná úloha sa opakuje 5-7 krát. Tínedžeri od 12 rokov si radšej vyberú individuálny komplex v závislosti od stavu tela.

Športové kýly u dospelých

Dospelí pacienti potrebujú fyzickú prípravu, aby posilnili svalovú kostru. Úplne, rovnako ako u detí, neodstránia prietrž, ale môžu odložiť operáciu a znížiť riziko porušenia. Je dôležité, aby ste ich pri práci neťažili, aby nedošlo k zhoršeniu situácie.

Všeobecné pravidlá

Ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • Triedy sa uskutočňujú s prihliadnutím na charakteristiky každého pacienta.
 • Zaťaženie by nemalo byť nadmerné. Nadmerne ťažké alebo dlhotrvajúce tréningy môžu viesť k negatívnemu výsledku a zhoršujú výčnelok..
 • Musíte trénovať systematicky. Inak triedy nie sú k ničomu..

Telesná výchova by mala byť prvkom preventívnej liečby. Musíte dodržiavať diétu na chudnutie, zbaviť sa zlých návykov a užívať predpísané lieky. Môžete použiť ľudový liek, ale predtým sa musíte poradiť s lekárom.

Liečebný telocvikový komplex

Cvičenie kýly nad pupkom a v ostatných oblastiach bielej čiary brucha:

 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohnite kolená a položte ich na zem na pravej strane tela. Natiahnite ľavú ruku doprava a úplne sa otočte na bok. Opakujte opačným smerom.
 2. Pri ležaní nechajte nohy zohnuté. Pri ležaní na podlahe s lopatkami a nožičkami zdvihnite povodie.
 3. Ak ste v pôvodnej východiskovej polohe, kolená nakláňajte striedavo doprava a doľava..
 4. Ľahnite si, pritiahnite nohy na seba. Zdvihnite hlavu a hruď nad podlahu a pokúste sa vidieť prsty na nohách. Napnúť sa musia iba tie najvyššie brušné rezy.
 5. Vykonajte striedavé pohyby v kruhu v bedrovom kĺbe so zahnutými nohami.
 6. Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok. Make telo sa otočí doprava a doľava. Bez zmeny polohy sklopte telo doľava a doprava.
 7. Postavte sa vo zvislej polohe, položte si dlane na opasok a roztiahnite nohy od seba. Robte klasické hlboké drepy s natiahnutými rukami.
 8. Z tej istej polohy sa nakloňte dopredu a zároveň sa snažíte prstami dosiahnuť nohy.
 9. S rukami mierne položenými na chrbte stoličky, vyklopte nohy dozadu.
 10. Rozložte ruky do strán. Nakloňte sa dopredu a striedavo sa dotýkajte podlahy pomocou rovných ramien a otočte kryt.

Pre všetky cvičenia musíte urobiť 10 sád.

Ak máte radi hatha jogu, môžete vykonať všetky krútenie, napínanie a stláčanie pupkovej zóny pupka. Je zakázané zaujímať polohy, ktoré sa intenzívne napínajú a vyvíjajú tlak na tlač. Aj v jemnom režime môžete bežať, plávať v bazéne.

Neodporúča sa zapojiť sa do silových športov s pupočnou kýlou. Cvičenie na vodorovnej lište a push-up, výlety do telocvične by mali byť odložené na pooperačné obdobie a rehabilitačný čas.

Rehabilitácia po operácii

Cvičenie zabráni relapsu po odstránení prietrže a zlepší celkový stav pacienta. Pri záťažovej terapii kategoricky zakázané nadmerné napätie svalov tlače. Vykonávanie gymnastických cvičení je nevyhnutné výhradne pod dohľadom skúseného trénera v telocvični, ktorý v prípade potreby koriguje pohyby tela.

 1. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi dlaňami dosiahnuť až po podlahu a nohy..
 2. Rozložte ruky a nakláňajte ich rôznymi smermi.
 3. Stojte pri stoličke, vezmite nohu dozadu a potom nabok.
 4. Ležiaci na chrbte, sklopte nohy a kolená nakláňajte rôznymi smermi.
 5. Ohnite kolená a otáčajte s každou nohou v bedrovom kĺbe.
 6. Ležiaci na chrbte, jemne zdvíhajte panvu a umiestnite sa do spodnej časti chrbta.

Musíte cvičiť bez napätia, spomalene. Správna dychová prax môže byť kombinovaná s cvičením.

Jógové ásany sa najlepšie praktizujú 3 až 4 mesiace po operácii. Začína sa zotavovať pomocou trakcie na svahoch. Priehyb a skrútenie by nemali byť hlboké.

Preventívne opatrenia

Malé deti potrebujú pravidelnú gymnastiku a brušnú masáž na zahriatie svojich svalov. Je dôležité, aby nedošlo k problémom s pohybmi čriev, najmä so zápchou. Ak dieťa plače veľa, treba ho čo najskôr upokojiť, aby sa predišlo nadmernému napätiu pobrušnice..

Ako preventívne opatrenie potrebujú dospelí:

 • kontrolná hmotnosť;
 • zabrániť zápche;
 • liečte kašeľ včas;
 • obmedzovanie hmotnosti;
 • každý deň dve hodiny;
 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • pumpujte lis.

Pri prenášaní dieťaťa v druhom a treťom trimestri nezabudnite nosiť obväzový pás pri zaťažení v pooperačnom čase..

V detstve sa gymnastika vyhýba operácii, ak je prietrž malá. Cvičenie môže pomôcť dospelým oddialiť operáciu a zabrániť recidíve.

Fyzikálna terapia na posilnenie prednej brušnej steny

Oslabenie svalov prednej brušnej steny nielenže robí škaredú postavu, ale môže spôsobiť aj pupočnú, ingvinálnu a femorálnu prietrž.

Posilnite svaly brucha, získajte špeciálny svalový korzet, ktorý pomáha pri špeciálnych fyzických cvičeniach. Pri systematickom tréningu fyzicky vyspelých ľudí sú prirodzené fyziologické medzery v brušnej dutine spoľahlivo pokryté svalmi, čo vylučuje možnosť tvorby herniálneho vaku, stratu vnútorných orgánov..

Pri fyzických cvičeniach, ktoré citujeme, odporúčam vykonávať mnoho žien, ktoré porodili, starší ľudia, to znamená všetky, ktoré majú oslabené svaly brušnej steny. Cvičenia posilňujú šikmé a rektálne svaly brušnej steny, jej muskulo-väzivový aparát, zvyšujú pohyblivosť bránice..

Lekári zvyčajne odporúčajú vykonať tieto cvičenia okamžite po operácii, najmä na brušných orgánoch. Aktivujú sa

Pred a po chirurgickom zákroku by sa malo zabrániť zdvíhaniu. Zaťaženie, ktoré nesiete vo svojich rukách, by nemalo prekročiť 4 až 5 kilogramov.

U tých, ktorí majú prietrž brucha a prietrž prietrže z jedného alebo druhého dôvodu, nie je uvedené, musia sa fyzické cvičenia vykonávať počas celého života..

V listoch sa čitatelia často pýtajú, či je možné trpieť prietržou s herniou, ktorá je vysielaná v rádiu.

Je lepšie ju odmietnuť, pretože je určená pre prakticky zdravých ľudí a zahŕňa ostré zákruty, hlboké drepy, ktoré sú kontraindikované v prítomnosti kýly.

Triedy, najmä po operácii, by sa mali začať cvičeniami 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8. Po dvoch mesiacoch môžete do cvičenia zahrnúť cvičenia 7, 9 a po dvoch mesiacoch s dobrým zdravotným stavom cvičenia 10, 11. O šesť mesiacov neskôr je možné dokončiť celý komplex.

Ak chirurg odporúča nosiť obväz, cvičte v obväze. Po ukončení tried ju vyberte, nechajte 15-20 minút odpočinúť a potom ju znova nasaďte.

Pripomínam vám, že bandáž by sa mala nosiť pri ležaní na chrbte. Ak sa súčasne ohnú nohy v kolenách, dôjde k úplnému uvoľneniu brušných svalov, zníži tlak brucha a obsah hernálneho vaku sa ľahšie dostane do brušnej dutiny. Bandážový pás je privedený pod krížovú kosti tak, že zo strán je 4 až 6 centimetrov pod hrebeňom iliakov..

V tejto polohe sa dá upevniť. Niektorí čitatelia sú zarmútení tým, že pri najmenšom naklonení tela ich opasok stúpa a potom pelot (vankúš) prestáva držať prietrž. Aby sa pelot nepohyboval, je potrebné stehno pripevniť k obväzu tak, aby prechádza pozdĺž bočného záhybu. Peloti aj opasok by mali pevne priliehať na telo, potom pri kašli, sústružení, drepe nebude hernia vyčnievať..

Navrhovaný komplex by sa mal vykonávať najmenej trikrát denne: prvýkrát pred raňajkami a potom 1,5 až 2 hodiny po jedle.

Pre triedy budete potrebovať elastický farmaceutický obväz (konce zošite dohromady, aby ste vytvorili slučku dlhú 40 - 50 centimetrov), vypchatú guľu s hmotnosťou 1 - 3 kilogramy, sáčky s pieskom (50 × 20 centimetrov) s hmotnosťou 1, 2 a 3 kilogramy, ako aj manžety závažia (18 × 10 centimetrov), ktoré je možné zošiť z hustej látky, ako je to znázornené na obrázku, a naplnené pieskom.

Opakujte všetky cvičenia 3-4 krát.

Približný súbor cvičení

Leží na ľavej strane

1. I. s. - ohýbajte nohy v kolenných a bedrových kĺboch, ľavú ruku pod hlavu, priamo pozdĺž trupu. Nadýchni sa; počas výdychu stiahnite pravú nohu dozadu, postupne zvyšujte amplitúdu únosu a uhol ohybu a pravú ruku dopredu.

To isté na druhej strane.

2. I. s. - rovné nohy, ruky pozdĺž tela. Na hornú časť brucha položte vrece piesku (prvé s hmotnosťou 1 kg a časom 2 až 3 kilogramy). Počas inšpirácie, vyčnievajúcej zo žalúdka, zdvihnite vrece čo najvyššie, zatiaľ čo výdych vykladajte čo najnižší. To isté, presunutie vaku do brucha.

3. I. s. - mierne roztiahnuté nohy, ohnite ich na kolenách, ohnite ruky na lakte. Nadýchni sa; počas výdychu, opierajúci sa o chodidlá, ramená a lakte, zdvíhajte a spúšťajte panvu.

4. I. s. - ruky pozdĺž tela, nohy k sebe. Striedavo zdvihnite rovné nohy do uhla 45 °. Ľubovoľné dýchanie.

5. I. s. - to isté. Zdvihnite obe rovné nohy pod uhlom 45 °. Ľubovoľné dýchanie.

6. I. s. - To isté. Po posilnení závaží na členkoch nôh zdvihnite obidve. rovné nohy.

Dych je svojvoľný. (Najprv je hmotnosť váhových činidiel 200 gramov a každých sedem dní sa pridá 100 gramov piesku, aby sa ich hmotnosť zvýšila na 600 až 700 gramov.)

7. I. s. - rovné nohy, ruky pozdĺž tela, nohy zosilnené pod skrinkou. Nadýchni sa; posaďte sa, nakloňte sa dopredu a pomôžte pohybu s natiahnutými rukami dopredu, vydýchnite.

8. I. s. - rovné nohy rozmiestnené od seba, ramená pozdĺž tela. Krížové pohyby s rovnými nohami, vpravo nad ľavým a potom ľavým nad pravým („nožnice“). Ľubovoľné dýchanie.

9. I. s. - končatiny sú rovné, členky slučky z elastického obväzu sa kladú na členky, ruky pozdĺž tela. Zhlboka sa nadýchni; počas výdychu mierne zdvihnite nohy a pri maximálnom napínaní obväzu ich rozdeľte.

Toto cvičenie pomáha nielen posilňovať brušné svaly, ale tiež trénuje svaly nôh, najmä bedier, čo je veľmi dôležité pri prevencii femorálnej prietrže.

10. I. s. - rovné nohy rozmiestnené od seba v šírke ramien, ramená pozdĺž tela. V nohách uchopte vycpanú guľu a podržte ju, zdvihnite do uhla 15 - 20 °.

11. I. s. - rovné nohy, nohy zosilnené pod skrinkou, paže voľne spustené. Nadýchni sa; počas výdychu uvoľnite trup dozadu.

12. I. s. - nohy k sebe, ruky pozdĺž tela. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite pravú ruku; počas výdychu sa ohnite doľava. To isté naopak.

13. I. s. - Oprený chrbát, držte ruky na svojom sedadle. Zhlboka sa nadýchni; pri výdychu, položenom na ramenách a nohách, zdvihnite panvu.

14. I. s. - Nohy spolu, so sklopenými pažami. Zhlboka sa nadýchni; počas výdychu potiahnite jednu nohu alebo druhú do žalúdka a hrudníka.

15. I. s. - nohy sú mierne širšie ako plecia, ruky na páse. Zhlboka sa nadýchni; počas výdychu sa ohýbajte dopredu, pričom ruky striedavo ťahajú prst po pravej alebo ľavej nohe; nakloňte sa dopredu a dosiahnite podlahu rukami.

16. I. s. - nohy spolu, ruky uchopia operadlo stoličky. Zhlboka sa nadýchni; pri výdychu zoberte pravú pravú nohu nabok a dozadu. To isté platí pre druhú nohu.

17. I. s. - Stojaci na ľavej nohe, mierne ohnite pravé koleno, ľavou rukou držte operadlo stoličky. Zhlboka sa nadýchni; počas výdychu otočte nohu ohnutú na kolene doprava, potom doľava. To isté platí pre druhú nohu.

18. I. s. - šírka ramien od seba, ruky na opasku. Nadýchni sa; keď vydýchate, otočte telo doprava, doľava.

19. I. s. - nohy od seba vzdialené, ruky za hlavou na hrade. Pokrčil plecami ramená na bok, zoberte hlavu späť - vdýchnite; Počas pomalého výdychu udržujte lakte čo najnižšie, sklopte hlavu a nakloňte sa dopredu.

20. Chôdza 10 minút; Vdýchnutie 2-3 kroky, výdech 4-5 krokov; chôdza so zákrutami tela (na výdychu) doprava a doľava; ostro otočte trup doľava o jeden krok ľavou nohou a súčasne otáčajte ľavou rukou obidvoch rúk. Rovnaké právo.

Po vykonaní cvikov je užitočné mierne zdrsniť (v smere hodinových ručičiek) brucho a ďalšie oblasti, na ktorých spočíva obväz, a potom ich trieť špičkami zatvorených prstov..

Gymnastika s reumatickým ochorením srdca Sedavý životný štýl nepriaznivo ovplyvňuje funkciu obehového systému, čo je zvlášť nepriaznivé pre tých, ktorí trpia poruchami srdca. Takíto pacienti sú unavení rýchlo a vo svojom voľnom čase majú tendenciu ľahnúť si a odpočívať. Pasívna relaxácia skutočne zmierňuje únavu a pohodu po [...].

Fyzikálna terapia aterosklerózy ciev srdca a mozgu Tu opísané fyzické cvičenia cvičia srdce, krvné cievy, pľúca, svaly, normalizujú metabolizmus, sú prírodným biologickým stimulantom mobilizujúcim prispôsobivé mechanizmy tela. Systematické školenie zlepšuje prekrvenie srdca a centrálneho nervového systému, posilňuje nie [...].

Fyzioterapeutické cvičenia na ankylozujúcu spondylitídu Ankylozujúca spondylitída, ktorá trpí ankylozujúcou spondylitídou, si vyžaduje systematické a cielené telesné cvičenie: nie sú užitočné pre žiadne cvičenia, ale pre špeciálne cvičenia. Takíto pacienti napríklad v týchto dňoch kategoricky zakazujú beh, dokonca aj jogging, akýkoľvek skákanie, najmä z odrazového mostíka. Nežiaduce [...].

Ako vyrásť Ako dlho vyrastie človek? Vedci reagujú s dôverou: dievčatá - do 18 rokov, chlapci - do 19 rokov. Ale kandidát lekárskych vied ortopéd Anatolij Stepanovič Palko v praxi tento názor odmietol. Po jeho komplexné [...].

Gymnastika pri osteochondróze Osobitne vybrané fyzické cvičenia, keď sa systematicky vykonávajú, pomáhajú udržiavať pohyblivosť chrbtice, vytvárajú svalový korzet a znižujú tlak na zmenenú medzistavcovú chrupavku. Komplex sa odporúča vykonávať v čase, keď nedochádza k exacerbácii osteochondrózy, v čase vhodnom pre každého, [...].

Cvičenia pre hlasových prednášajúcich Lektori, učitelia, oznamovatelia, herci, predstavitelia iných profesií, ktoré vyžadujú napätie hlasového aparátu, často končia s nepríjemnými pocitmi v oblasti krku. Časom bolesť, bolesť, pocit cudzieho tela v krku, [...].

Ak chcete, aby znel krásny hlas, učiteľ, učiteľ materských škôl, právnik, študent a sprievodca... Skrátka, každý človek. Navrhovaný súbor cvičení pomôže udržať čerstvosť a silu hlasu, dosiahne väčšiu výdrž hlasových vrások [...].

Tajomstvo správneho dýchania Dýchanie je výmena plynov medzi telom a atmosférou, ktorá sa vykonáva automaticky, nedobrovoľne, vďaka činnosti respiračného centra umiestneného v mozgu. Zdravý človek preto, ak klamie, sedí a dokonca chodí pomaly, zvyčajne nevšimne [...].

Rytmická gymnastika pre dievčatá Triedy v rytmickej gymnastike v plnom rozsahu pomôžu zlepšiť proporcie postavy, chôdze, stanú sa odolnejšími, silnejšími a elegantnejšími. Po rozhodnutí začať cvičiť, skúste kriticky zhodnotiť svoju pozíciu, postavu, chôdzu, úroveň rozvoja fyzických vlastností a zadajte výsledky svojej [...].

Gymnastika pre chlapcov s činkami Sada cvičení s liatymi činkami je dosť komplikovaná. Skôr ako ju zvládnete, naučte sa relaxovať. Absencia tejto zručnosti narúša správne cvičenie, vedie k únave. Opakujte tieto pohyby niekoľkokrát: - roztiahnite ruky vpred a silou [...].

Lekcie plávania Plávanie je vynikajúca gymnastika pre pľúca, účinný prostriedok na kalenie. Zlepšuje metabolizmus, stimuluje krvný obeh, trávenie, nervový systém, posilňuje svaly. Plávanie je dostupné všetkým zdravým ľuďom bez ohľadu na vek. Pre tých, ktorí sa chcú naučiť plávať, ponúkame [...].

Nadšenci jazdenia „Ako dievča som sa naučil jazdiť. Teraz mám 29 rokov a stále milujem jazdu na koni. Ale po celú dobu, čo počujem: údajne nie si dievča jazdiace na koni, spravíš si radikulitídu, hemoroidy, opomenutie vnútorných orgánov. Tu som a [...].

Wushu gymnastika: „tigrie pazúry“ 1. Ostré narovnanie nôh vpred. Vstali sme rovno, nohy k sebe, ruky zovreté v päsťach, lakte ohnuté a položené dozadu. Ohnite pravú nohu v kolene a zdvihnite ju na úroveň opasku (foto 1a). Prudké výdych [...].

Cvičenia pre brušné svaly a boky Mnoho sklamaní dáva niektorým ženám nadmernú plnosť v bruchu, plné alebo príliš tenké boky. Tieto nedostatky pomôže vyriešiť komplex špeciálnych gymnastických cvičení. Chcem však upozorniť, že nie sú ľahké a prinesú očakávané [...].

Samomasáž nôh Samomasáž ľavého zadku Samomasáž nôh začína masážou zadku. V stojacej polohe preneste váhu tela na pravú nohu; ľavý je mierne pokrčený v kolene, položený späť na stranu a prstom sa dotýka podlahy. S vašou ľavou rukou urobte [...].

Gymnastika s bedrovou osteochondrózou Medzi chronickými chorobami je veľmi častá osteochondróza bedrovej chrbtice. Znakmi jeho vzhľadu sú tupá bolesť v bedrovej oblasti, znecitlivenie chodidiel, bolesť pri náhlom pohybe. Výskyt a zhoršenie osteochondrózy prispieva k poškodeniu miechy, k jeho preťaženiu... Ľudia trpiaci [...].

Ranné cvičenia pre študentov Vykonajte ranné cvičebné komplexy najlepšie vo vzduchu. 1. Chôdza na mieste na minútu. 2. Východisková poloha (a. Postavenie, nohy k sebe, ruky do strán. Kruhové pohyby rúk vpred, potom späť. Zároveň môžete vykonávať skoky [...].

Silová gymnastika pre chlapcov Tlmiče nárazov - gumové bandáže, gumičky, pásky z gumy (dlhé 2-5 metrov), rôzne gumové šnúry a pružiny - atletické prístroje, pomocou ktorých môžete postupne zvyšovať svalové napätie. Nastavením dĺžky tlmiča (tak, že v počiatočnej polohe [...].

Cvičenie na držanie tela Mnoho rodičov, žiaľ, začína zavádzať dieťa do telesnej výchovy až vtedy, keď lekár zistí významné porušenie jeho držania tela, zhoršuje činnosť srdca, pľúc, iných orgánov a telesných systémov. Tomu sa však môžete vyhnúť, ak budete postupovať podľa [...].

Terapeutická gymnastika Napriek tomu, že od mŕtvice už uplynulo dosť času, v tzv. Držaní tela by sa malo pokračovať. Na lôžku pacienta na strane ochrnutého ramena položili stoličku s veľkým vankúšom a na ňu položili zápästie chorej ruky s [...].

Gymnastika pre tenkú Ak je vaša telesná hmotnosť nižšia ako normálna a obťažuje vás, obráťte sa na lekára. Príčinou tenkosti môže byť chronická duodenitída, gastritída, giardiáza, cholecystitída, endokrinné poruchy. V takýchto prípadoch pomôže liečba pod dohľadom lekára [...].

Výučba gymnastiky Na začiatok vytvoríme režim pre každého člena rodiny. Každý je zaneprázdnený, nie toľko voľného času, ale napriek tomu ranné cvičenia, kaliace procedúry, večerné prechádzky, odpočinok s celou rodinou cez víkendy na čerstvom vzduchu [...].

Dychové cvičenia pre predškolské deti 1. „Sledujte“ Postavenie, nohy mierne od seba, ruky dole. Máva rovnou rukou dopredu a dozadu a vyslovuje „kliešte“. Opakujte 10-12 krát. 2. "Trumpeter" Sedí, ruky sú zovreté do skúmavky, zdvihnuté. Pomaly vydýchnite a vyslovte nahlas „p-p-p-p“. Opakovať [...].

Trakcia chrbtice doma V niektorých prípadoch lekári predpisujú trakciu ľudia trpiaci osteochondrózou bedrovej chrbtice. Pravidelná trakcia s dávkou je obzvlášť užitočná v počiatočných štádiách osteochondrózy. Ak je rast kostí na stavcoch výrazný (deformujúca spondylóza) alebo ak je proces sprevádzaný porušením kožnej [...].

Ako skryť určité nedostatky postavy pomocou oblečenia Dúfame, že ste si pozorne prečítali tie odporúčania, pomocou ktorých môžete byť štíhlejší a pružnejší, získať späť alebo schudnúť. Chápeme však, že nie každá žena má trpezlivosť a vôľu [...].

Gymnastika pre oči: Moderná produkcia svojou dynamikou, vysokými rýchlosťami, množstvom zložitých a jemných detailov, nepretržitým prúdom vizuálnych a zvukových signálov kladie vysoké nároky na ľudské telo, najmä na jeho nervový systém a zmyslové orgány. Môžete vybrať [...].

Cvičenie na chudnutie Aby ste to dosiahli, tvrdo pracujte! Niekto bude musieť priniesť telesnú hmotnosť v súlade s rastom - aby schudol alebo sa zlepšil; niekto potrebuje rozvíjať určité svalové skupiny; niekto potrebuje napraviť drobné poruchy tela, ako je napr. Mali by ste sa zamerať na niektoré všeobecne akceptovateľné proporcie tela. Najprv je potrebné [...].

Prevencia ochorenia nôh Kŕčové žily Táto choroba sa vyznačuje skrútenými, uzlovými, stagnujúcimi krvnými žilami - nie je prekvapujúce, že ženy s kŕčovými žilami si skryjú nohy, obliecť si nohavice a dlhé sukne bez ohľadu na počasie, dokonca aj v horúčave. Prispieť k [...].

Samomasírovanie hrudníka a chrbta. Samomasírovanie hrude. Posaďte sa na posteľ alebo stoličku. Položte ľavú nohu na pravé stehno. Predlaktie a ľavá ruka sa opierajú o stehno ľavej nohy. S dlaňou vašej pravej ruky (palec je položený nabok, štyri sú zatvorené) hladte [...].

Štíhle nohy Premýšľali ste niekedy, aké veľké zaťaženie majú nohy na seba? Sú zvlášť náchylné na preťaženie, pretože počas dňa vydržia závažnosť celého tela. Dlhodobý pobyt v stoji s rôznymi druhmi činností (práca v [...].

Vlastná masáž rúk: Sadnite si na stoličku, pravú ľavú nohu na koleno, ľavú predlaktie na ľavom stehne, dlaň hore. Položte zápästie pravej ruky na zápästný kĺb štyrmi prstami smerom von, s veľkou vnútornou stranou. Pri vyvíjaní mierneho tlaku na predlaktie použite dlaň na zdvihnutie flexorov [...].

Krásne ruky Kozmetičky často hovoria, že nič nedáva vek ako ruky. Ruky - ženský pas. Platí to aj preto, že vrásky na tvári a krku môžu byť odstránené metódou plastickej estetickej chirurgie a účinnými metódami [...].

Gymnastika pre nohy Vynikajúcou pomôckou na zlepšenie krvného obehu na nohách je špeciálna gymnastika. Užitočné cvičenia na čerstvom vzduchu: môžete bežať naboso na mokrej tráve, túlať sa po brehu rieky koleno-hlboko vo vode, prechádzať po drsnom teréne v mäkkej [...].

Naučte sa padať Jeseň vždy prekvapí. Mierne narazil pri opustení autobusu alebo na schodoch, na schodisku, pošmykol sa na ľade alebo v kúpeľni, nemohol stáť na schodoch, ani len na stoličke a... zraneniu, modrinám a [...].

Kúpele pre nohy Šalviací kúpeľ 5 ml šalviového oleja Šalviací olej vmasírujte do chodidiel po dobu 10 minút. Medový kúpeľ 1/2 šalátu harmančeka, 1/2 šálky medu, 1 liter vody Nalejte harmančeka do vody a [...].

Gymnastika pre dievčatá Rytmická gymnastika... Každá dievčina pravdepodobne počula o tejto forme fitnes tried založených na kombinácii rôznych gymnastických cvičení, prvkov tanca a hudby. Ale nie každý vie, ako sa s tým vysporiadať. Začnite výberom hudobného sprievodu. Hudba [...].

Masáž brucha a hrudníka Dnes hovoríme o masáži brucha a hrudníka. Tu sú všetky oblasti veľmi dôležité. Obsahujú veľa vnútorných orgánov. Ich práca je prerušená - trpí celý organizmus. Žalúdok je podľa východu energetický kotol [...].

Dýchacia gymnastika: U žien prevláda typ dýchania na hrudníku, u mužov - typ brucha. Ale zmiešané, keď sú do procesu zapojené všetky svaly - hrudník, bránica, brušné svaly atď. - to je presne to, čo potrebujete [...].

Statické držanie tela, ľahká chôdza Krásou postavy je harmónia, vzájomná zhoda všetkých rozmerov, milosť, ženskosť, flexibilita. Ktorá zo žien nesníva o dobrej postave a priamom držaní tela! Správne držanie tela robí pohyby krásnymi, hladkými, stabilnými chôdzami, rytmom a dĺžkou krokov [...].

Gymnastika pre starších ľudí Bohužiaľ sa nedá vyhnúť starobe. V priebehu rokov sa Vaša sila vyčerpá a zrazu si všimnete, že už nie ste schopní to, čo ste nedávno urobili veľmi ľahko. Ale podľahnúť starobe, neodporovať mu to nestojí. Navyše, [...].

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Všeobecné informácieMedzistavcová hernia je stav, ktorý sa vyskytuje v dôsledku vylúčenia vláknitého jadra cez prerušenie vláknitého prstenca. Medzistavcové platničky rozdeľujú stavce v ľudskej chrbtici.
Hernia bránice (skrátene „hernia POD“ alebo „HHP“) je časté ochorenie. Vyskytuje sa u 9% dospelých v mladom veku a takmer u 70% ľudí starších ako 70 rokov. Patológia často debutuje u tehotných žien: je dokázané, že každých 5 až 6 opätovných tehotenstiev trpí týmto ochorením..
Zdravotný stav celého organizmu závisí od chrbtice, ktorá je hlavnou zložkou pohybového aparátu. Neustále zaťaženie vedie k výskytu chorôb, pretože vykonáva mnoho dôležitých funkcií.