loader

Cvičenie zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Ochorenia pohybového ústrojenstva majú vážne negatívne následky na zdravie celého organizmu. Je potrebné bojovať proti takýmto chorobám, a to od úplného začiatku ich vývoja. Je veľmi dôležité nevynechať hlavné príznaky choroby, aby ste sa včas poradili s lekárom. Jedným z najzákernejších a najbežnejších ochorení je osteochondróza. Niektorí pacienti sa domnievajú, že jeho vývoj je štandardnou fázou starnutia a je nereálne vyhnúť sa tomuto problému. Taký nezodpovedný postoj k zdraviu človeka má smutné následky. Nebezpečenstvo osteochondrózy je v tom, že bez včasnej liečby prechádza na výčnelok, medzistavcovú prietrž, ischias a ďalšie chronické choroby. Ak ich v tejto fáze nebudete liečiť, hrozí úplnou alebo čiastočnou ochrnutím.

Závažným komplikáciám sa dá vyhnúť, ak sa príznaky objavia včas a vyhľadajú lekára. Neexistujú žiadne magické pilulky na osteochondrózu, ale komplexné opatrenia, ktoré sú založené na záťažovej terapii a fyzioterapii, poskytujú vynikajúci výsledok. Rehabilitačné a regeneračné cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice môžu posilniť svalový rámec chrbta, zastaviť degeneratívnu deštrukciu chrupavky.

Základné požiadavky na cvičenie pri osteochondróze

Aby ste pochopili, ako terapeutická gymnastika pracuje s osteochondrózou bedrovej chrbtice, musíte pochopiť, o aký druh choroby ide, prečo sa vyskytuje, aké následky to môže viesť k.

Naša chrbtica pozostáva z jednotlivých stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky chrupavky. Vykonávajú funkciu tlmenia, poskytujú flexibilitu chrbta. S vekom tkanivo chrupavky stráca svoju pružnosť, už nevykonáva svoje funkcie. Chrupavka je postupne obrúsená, vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje. Už v tomto štádiu možno pri vyšetrení chrbtice zistiť osteochondrózu. Keď obsah medzistavcových platničiek vyčnieva cez vláknitý prstenec, vznikne prietrž.

Tieto prejavy sú vždy sprevádzané zápalovými procesmi okolitých mäkkých tkanív. Kvôli ich opuchom sú štiepené korene nervových zakončení, ktoré sú umiestnené vedľa chrbtice. Takéto štipnutie môže v budúcnosti viesť k ochrnutiu..

Úlohou lekára a pacienta je najprv odstrániť zápal a potom pokračovať v nabíjaní osteochondrózy, aby sa posilnil svalový kostra..

Na cvičebnú terapiu existuje niekoľko požiadaviek:

 • v akútnom období ochorenia je prísne zakázané vykonávať cvičenia;
 • Cvičebná terapia sa musí vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, rehabilitológa;
 • v prípade najmenšieho nepohodlia alebo bolesti počas hodiny musí byť okamžite zastavená a inštruktor o tom musí byť informovaný;
 • všetky pohyby by mali byť hladké, mäkké, bez trhania;
 • pravidelnosť je hlavným pravidlom cvičebnej terapie, triedy by sa mali vykonávať s určitou frekvenciou, bez ich chýbania.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, môžete počas rehabilitačného obdobia dosiahnuť vynikajúci úspech..

Pravidlá pre gymnastiku

Gymnastiku s bedrovou osteochondrózou predpisuje pacient svoj ošetrujúci lekár. Individuálne vyberie vhodný komplex a individuálne cvičenia. Toto ochorenie niekedy postihuje krčnú a hrudnú chrbticu, ale najčastejšie je lokalizované v lumbosakrálnej oblasti. Ak sa liečba nezačne včas, jediným postupom, ako sa zbaviť následkov choroby, bude závažná neurochirurgická operácia..

Pravidlá vykonávania gymnastiky sú tieto:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • lekciu začnite, len ak sa budete cítiť dobre;
 • noste pohodlné športové oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyb;
 • ak študujete doma, urobte to pred veľkým zrkadlom, takže bude pre vás ľahšie prispôsobiť techniku ​​každého pohybu.

Domáce cvičenia sú prijateľné, ale iba v prípade, že ste už s inštruktorom trénovali, upravil techniku ​​tak, aby vykonával každý pohyb. Niektorí pacienti uprednostňujú záťažovú terapiu na mnohých voľne dostupných videách. Tento prístup je zásadne nesprávny. Väčšina komplexov prezentovaných na YouTube nemá žiadny terapeutický účinok. A niektoré z nich sú pre zdravie úplne nebezpečné..

Pred začatím vyučovania sa vždy poraďte s lekárom. Nikdy neliečte. Nekontaktujte pochybných odborníkov na liečbu osteochondrózy - manuálnych terapeutov, chiropraktikov.

V lekárskej vede sa taký smer, ako je vertebroológia, aktívne vyvíja. Spočíva v hľadaní nechirurgických metód liečby chorôb chrbtice. Vertebroológovia majú lekárske vzdelanie, aktívne spolupracujú s neurológmi, neurochirurgmi, ktorí sa tiež podieľajú na liečbe osteochondrózy. Môžete kontaktovať týchto špecialistov. Poskytnú komplexnú liečbu choroby, ktorá bude zahŕňať nielen gymnastiku, ale aj masáž, rôzne metódy fyzioterapie. Spoločne to poskytne rýchly pozitívny účinok..

Komplex liečebných cvičení

Doma môžete vykonávať jednoduché fyzické cvičenia na bedrovú osteochondrózu, ktoré si nevyžadujú špeciálne školenie a znalosti. Komplex by ste mali vždy spustiť zahrievaním. Musia ste pripraviť svaly, kĺby na nadchádzajúce záťaže. Zahrievanie je tiež nevyhnutné pre normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Zaťaženia sa postupne zvyšujú. Srdce má čas pripraviť sa na tréning.

Po zahriatí nasleduje hlavný blok cvičení. Môžu vystupovať pri státí, sedení a ľahnutí. Ako prídavné zariadenia sa používajú stolička, koberec a špeciálne masážne valčeky. Možno budú potrebné činky, elastické pásy a elastické pásy na fitnes. Ak takéto športové vybavenie a doplnky nemáte, môžete sa obísť bez nich..

Po hlavnej sade cvikov na osteochondrózu nasleduje mierny úsek. Táto etapa je povinná. Týmto spôsobom prispôsobíte svaly. Nasledujúci deň nebudete mať pocit stuhnutosti.

Akútne cvičenie

Akútne obdobie rozvoja osteochondrózy je charakterizované silnou bolesťou. Počas tohto obdobia je pacient položený na celú posteľ. Nemožno sa aktívne pohybovať. Akákoľvek fyzická aktivita je zakázaná. Jediné, čo môže pacient urobiť, je jemne sa roztiahnuť pri ležaní v posteli. Natiahnite ruky nahor a cítite čo najviac stavcov. Z tejto polohy sa pokúste otočiť panvu najprv doľava, potom doprava. Ak je tento pohyb okamžite sprevádzaný bolesťou a nepohodlím, zastavte ho.

V akútnom období je niekedy pre pacienta ťažké dokonca vstať z postele. Musíte to urobiť podľa určitých pravidiel. Nemôžete ostro vstať. Najprv musíte ľahnúť na bok a potom sa jemne prevrátiť na brucho. Z tejto polohy stojte v kolennej polohe. Stojte v ňom niekoľko minút. Ak tieto pohyby nespôsobujú nepohodlie, môžete sa mierne pootočiť. Keď si chrbtica zvykne na túto polohu, opatrne sa postavte na nohy a narovnajte si chrbát.

Plazenie na všetkých štyroch je ďalším rehabilitačným cvičením, ktoré je povolené v akútnom období. Týmto spôsobom je bedrová chrbtica uvoľnená. Oddýchnete mu, ale zároveň trénujete svalnatý rám chrbta.

Subakútne cvičenia

Po ukončení akútneho obdobia pacient prechádza do subakútneho štádia ochorenia. V tejto fáze je bolesť už menšia, ale úplne nezmizla. Už je možné začať rehabilitáciu, ale musí sa to robiť čo najšetrnejšie.
V tom čase by ste sa mali prihlásiť na cvičebnú terapiu alebo ísť na individuálne hodiny s rehabilitológom. Urobí individuálny súbor cvičení, ktoré pomôžu zbaviť sa všetkých následkov choroby a vyhnúť sa recidíve..

Zahrejte sa

Počas zahrievania musíte vypracovať všetky kĺby tela. Začnite hlavou, postupne klesajte. Ak je pre vás ťažké robiť cvičenia v stoji, sadnite si na stoličku. Chrbát držte rovno, sklopte ruky pozdĺž trupu alebo položte na opasok. Vykonajte alternatívne sklony hlavy dozadu a dopredu, do strán, k ramenám. Každý pohyb by mal byť čo najpomalší a najplynulejší. Kruhové pohyby hlavy by sa nemali vykonávať, môžu spôsobiť závraty. Svojou rukou si môžete trochu držať hlavu, ale nie ich rozdrviť.

Keď pracujete na krku, môžete ísť na ramenný opasok. Tradičné kruhové pohyby ramien sú tiež pomalé. Dosť 20 opakovaní, najprv vpred a potom späť. Na dokončenie tohto cvičenia môžete použiť dostupné nástroje. Budete potrebovať gymnastickú palicu alebo dlhý opasok. Vezmite si ho so širokým uchopením, sklopte ruky nadol. Teraz ich nadvihnite nad hlavu a jemne ich zahoďte za chrbát bez ohýbania lakťov. Návrat do východiskovej polohy. Ak je pre vás ťažké urobiť toto cvičenie, zoberte si pás alebo palicu ešte širšie..

Ak chcete roztiahnuť chrbát, nakloňte sa dopredu, sklopte ruky nadol a cítite, ako sa každý stavec napína pod hmotnosťou tela. Tento pohyb by sa nikdy nemal robiť náhle. Bočné ohyby by sa nemali robiť v subakútnom období osteochondrózy.

Cvičenia zamerané na tvorbu svalového korzetu chrbta

Najjednoduchším a najúčinnejším cvičením na čerpanie chrbtových svalov pri osteochondóze je „prehĺtanie“ z polohy na bruchu a „prehĺtanie“ z kolien. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Jemne a opatrne zdvihnite ruky a nohy vo výške 10 cm od podlahy. Podržte v tejto polohe 3 - 5 sekúnd a potom pomaly posuňte nadol. Vykonajte 10 opakovaní.

„Prehltnutie“ z kolien je náročnejšie cvičenie. Nasaďte si kolená s dlaňami položenými na podlahe. Kolená a boky by mali byť v rovnakej vertikálnej rovine. Ruky by mali byť kolmé na podlahu, zápästie je v súlade s ramenným kĺbom. Zároveň položte pravú ľavú ruku a späť - pravú nohu. Vymeňte ruky a nohy. Pokúste sa udržať rovnováhu. Ak to nepomôže, mierne zdvihnite zdvihnuté rameno a nohu. Tieto pohyby sa musia vykonávať hladko a starostlivo..

Ak vykonávate tieto jednoduché cvičenia denne, po dvoch týždňoch budete cítiť výraznú úľavu. Bolesť úplne zmizne, chrbtové svaly sa postupne posilnia. Ale nemali by ste sa uvoľniť. Jedine sa dá vyhnúť relapsu a exacerbáciám - neustále vykonávať cvičebnú terapiu, pravidelne sa podrobovať masáži, iným procedúram. Terapeutické cvičenia poskytujú okrem posilnenia chrbta mnoho ďalších výhod. V postihnutej oblasti sa zlepšuje krvný obeh, tkanivá sú nasýtené kyslíkom, užitočné látky, zápaly a opuchy sa zmierňujú, znižuje sa riziko zovretia koreňov nervových zakončení..

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Cvičenia o odpustení

Keď pacienti vstúpia do remisie, mnohí z nich relaxujú a zabudnú na svoje ochorenie. Veria, že sa z toho úplne zotavili, ale osteochondróza je zákerná. Opakuje sa. Aby ste tomu zabránili, musíte sa neustále venovať športu. Iba pravidelná fyzická aktivita pomáha konsolidovať výsledok..

Počas remisie môžete výrazne rozšíriť rozsah cvičení. Kúpanie poskytuje vynikajúce výsledky. Môžete sa prihlásiť do bazéna, takýto výcvik má priaznivý vplyv na celý imunitný systém. Uistite sa, že počas a po tréningu nemrznú. Podchladenie je spojené s relapsom osteochondrózy.

Pacienti s anamnézou tohto ochorenia môžu navštíviť telocvičňu. Je vhodné kontaktovať trénera, ktorý má skúsenosti s prácou s takýmito klientmi. V dobrých fitness centrách, kde sa starajú nielen o fyzický stav športovcov, ale aj o ich zdravie, sa vždy zaujímajú o to, či máte chronické ochorenia. Nebuďte prekvapení, ak vás lekár požiada o potvrdenie, že môžete športovať.

Základným pravidlom tréningu v telocvični pre ľudí s osteochondrózou v remisii je, že akékoľvek cvičenie je potrebné s malými voľnými váhami alebo s vlastnou hmotnosťou.

Na bezpečné prečerpávanie chrbta je určené cvičenie na hyperextenziu. Vykonáva sa na špeciálnom simulátore. Týmto spôsobom sa môže výrazne zvýšiť sila svalov chrbtice usmerňovača. Výťahy v graviton tiež poskytujú vynikajúce výsledky. Tieto simulátory sú takmer v každej telocvični, ale je potrebné sa sem zapojiť pod dohľadom trénera.

Ako profylaxia osteochondrózy je joga alebo pilates perfektná. Tieto pokyny umožňujú šetrne, bez zranení a nadmerného úsilia udržiavať elasticitu väzov, spojivových a chrupavkových tkanív. Beh, cyklistika, lyžovanie a ďalšie extrémne športy však zostávajú zakázané.

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, chodia do posilňovne, do bazéna alebo do skupín s intenzívnym tréningom, s menšou pravdepodobnosťou osteochondrózy.

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia alebo záťažová terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Kurzy špeciálneho rehabilitačného vybavenia, kĺbová gymnastika môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, zväčšiť priestor medzi stavcami, tvarovať a posilňovať svalový korzet. Zníženie zaťaženia chrbtice vám umožňuje eliminovať klinické prejavy choroby, aby ste zabránili nebezpečným komplikáciám.

Úlohy fyzioterapeutických cvičení pri osteochondróze bedrovej kosti

Špeciálne vybrané dávkové dávky počas degeneratívnych procesov chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek umožňujú:

 • znížiť kompresiu nervových koreňov;
 • posilňujú svaly chrbta a spodnej časti chrbta;
 • zlepšiť krvný a lymfatický obeh v bedrovej a sakrálnej oblasti;
 • zväčšiť rozsah pohybu;
 • vyvinúť špecifický motorický stereotyp;
 • upraviť polohu tela;
 • poskytnúť väzom a svalom potrebnú flexibilitu;
 • zabrániť výčnelku disku a tvorbe medzistavcových prietrží;
 • normalizuje váhu a eliminuje nadmerné zaťaženie chrbtice.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa zvyčajne kombinujú s fyzioterapeutickými procedúrami a masážou..

Základné cvičenia

Súbor cvičení sa líši v závislosti od štádia ochorenia a závažnosti procesu.

Gymnastika sa vykonáva v polohe na chrbte, veľmi opatrne by pohyby mali byť plynulé. Posilnenie, dokonca nevýznamné, bolesť je signálom na zastavenie tried. Vyžaduje sa dozor lekára alebo inštruktora. Vykonajte pohyby 7-10 krát, dýchanie je rovnomerné, bezplatné.

Ľahnite si, ohýbajte a uvoľňujte svoje nohy a ruky, najskôr spolu, potom striedavo a postupne zrýchľujte tempo pohybov.

Obe nohy ohnite v kolennom kĺbe, jednu ponechajte v ohnutej polohe a druhú pomaly ohnite, plynule posúvajte pätu na koberec alebo posteľ a potom ju pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú nohu.

Jedno rameno zdvihnite čo najviac a vráťte ho do pôvodnej polohy - roztiahnutej pozdĺž tela. Potom zopakujte cvičenie z druhej ruky.

Ohnite jednu nohu na koleno a pomaly zoberte druhú stranu na stranu bez toho, aby ste rohož odtrhli, potom ju vráťte do pôvodnej polohy. Veďte opatrne, vyhnite sa zvýšenej bolesti. Opakujte pre druhú časť.

Ohnite obe ruky za lakťom, ruka je v oblasti ramenného kĺbu, otáčajte rukami najskôr v smere hodinových ručičiek, potom v opačnom smere.

Pod boky položte valec z uteráka, ohnite a striedavo stehujte nohy na kolenách.

Pravou rukou sa pri vdýchnutí dotýkajte boku stehna, ohnite sa v lakte, dotknite sa ramena - výdych. Zopakujte pohyb ľavou rukou.

Ohnite obe nohy v kolenných kĺboch, striedavo posúvajte kolená do strán do maximálnej možnej polohy, zabráňte zintenzívneniu príznakov (bolesť dolnej časti chrbta, krížová kosť).

Jemne zdvihnite obe ruky nad hlavu, natiahnite 1-2 sekundy, ponožky na sebe, spustite ruky pozdĺž tela, relaxujte.

Opatrne pritiahnite nohy ohnuté k kolenám do žalúdka, pomáhajte rukami, bez namáhania brušných svalov..

Východisková poloha - leží na chrbte na tvrdom povrchu. Ak chcete začať s cvičením pre akútne obdobie, opakujte ich 4-5 krát - ide o zahrievanie. Potom komplexne dynamicky spustite subakútne obdobie. Počet opakovaní od 5 do 10 sa zameriava na pocity.

Ohnite obe nohy na kolenách, narovnajte jednu nohu a zdvíhajte. Ak sa vyskytne bolesť, nenarovnajte ju do konca a vráťte ju do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

Zdvihnite horný trup, opierajte sa o ruky ohnuté v lakťoch, opatrne ohnite chrbticu v hrudníku, potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa.

Obidve nohy sa ohýbajú v kolenných kĺboch, pomaly sa ohýbajú v dolnej časti chrbta, bez toho, aby sa zadok odtrhával od vodorovnej plochy. Zabráňte bolesti.

Ohnite obe nohy na kolená, zdvihnite hlavu a súčasne namáhajte svaly brucha a zadku..

Utiahnite a uvoľnite glutálne svaly. Pohybujte sa rytmicky najrýchlejším tempom.

Nohy v kolennom kĺbe ohýbajte striedavo. Pri vyrovnávaní končatín vyvíjajte tlak chodidlom na povrch gymnastickej rohože, pričom je potrebné mierne sa v dolnej časti chrbta mierne ohýbať..

Tento proces je v odpustení

Vykonajte pohyby dynamicky, ale plynulo, vyhýbajte sa trhaniu a nepohodliu v bedrovej oblasti. Násobnosť: 8-10 krát.

Počiatočná poloha je na boku. Horná časť nohy, ohnutá v kolene, sa čo najviac pritiahne k žalúdku. Otočte sa na opačnú stranu, zopakujte pohyby s druhou nohou.

Východisková poloha - lakte loket. Na všetkých štyroch úrovniach opatrne prelistujte imaginárnu bariéru.

Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Ak chcete sklopiť chrbát a zároveň sklopiť hlavu, vráťte sa do východiskovej polohy.

Posaďte sa na rovnom povrchu, ruky na kolenách. Pomaly sa oprite, ale neľahnite do postele, udržiavajte napätie brušných svalov, zotrvajte 4 až 5 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy, vydýchnite, uvoľnite sa..

Východisková poloha: na všetkých štyroch. Pri vyklenutí v dolnej časti chrbta striedavo zdvihnite nohy ohnuté v kolennom kĺbe.

Východisková poloha: sedí na podlahe s natiahnutými nohami. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi prstami dosiahnuť ponožiek.

Východisková poloha: státie s natiahnutými rukami pozdĺž tela. Vykonajte ohyby vpred a snažte sa dotknúť podlahy prstami.

Východisková poloha: sedia na nohách ohnutých v kolenách, na zadku - na pätách. Natiahnite ruky nahor a pripevnite kefy do zámku. Striedavo sedajte zadok na jednej a druhej strane.

Východisková poloha: koleno. Zdvihnite pravú ruku súčasne s ľavou nohou, upravte polohu na 4-5 sekúnd, potom zopakujte cvičenie pre ľavú a pravú nohu.

Chorý človek môže tieto jednoduché cvičenia vykonávať doma. Budú účinné podľa určitých pravidiel..

Pravidlá vykonávania terapeutických fyzických cvičení

Na dosiahnutie požadovaného výsledku musíte:

 • pravidelne vykonávať cvičenia gymnastického komplexu;
 • nezasahujte ihneď po jedle;
 • neumožňujú výskyt alebo zosilnenie bolesti;
 • vykonávať pohyby hladko, bez trhania, ale určitým tempom a vyrovnaním dýchania;
 • Nemeňte nezávisle poradie cvičení v komplexe;
 • Organizujte kurzy v pohodlnom športovom oblečení vyrobenom z prírodných tkanín;
 • robiť gymnastiku v dobre vetranom priestore;
 • kombinovať komplex s inými metódami liečby;
 • vykonávať prvé triedy pod dohľadom odborníka.

Medzi cvičeniami môžete zavesiť na vodorovnú lištu behom niekoľkých minút a napnúť si nohy. Pre triedy by horizontálna lišta mala byť tak vysoká, aby sa dala dosiahnuť, nie skočiť. Táto poloha znižuje kompresiu diskov a podporuje správne držanie tela..

Obmedzenia fyzickej terapie

Terapeutická gymnastika sa môže vykonávať v ktoromkoľvek štádiu dystrofických zmien na medzistavcových platničkách, pre každé obdobie ochorenia by sa mal vyberať iba súbor cvičení. Pri zostavovaní školiaceho programu musí lekár zohľadniť sprievodnú patológiu.

Gymnastika by sa nemala robiť, ak existuje:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • kompresia miechy pomocou medzistavcovej prietrže;
 • patologická mobilita stavcov;
 • zápalový proces v tkanivách obklopujúcich chrbticu;
 • akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • vysoký krvný tlak;
 • rakovina miechy.

Pacienti so srdcovým a respiračným zlyhaním, poruchou srdcového rytmu, nedávno prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu, je potrebné začať s triedou iba so súhlasom špecialistu a pod jeho dohľadom. Odporúča sa to urobiť v kancelárii LFK zdravotníckeho zariadenia, aby v prípade zhoršenia kvality bolo možné poskytnúť pacientovi potrebnú lekársku starostlivosť kvalifikovanou a rýchlou cestou..

Druhy pohybovej terapie

Fyzioterapia je dôležitou oblasťou klinického lekárstva. Jeho účinnosť sa výrazne zvyšuje, ak sa vykonáva v kombinácii s liekom, fyzioterapiou, masážami, trakčnými metódami.

Okrem vyššie popísaných cvikov sú počas remisie možné triedy so špeciálnou loptou - fitball. Cvičenie vykonávané vo vode je veľmi účinné. Tento typ cvičenia sa nazýva hydrokinezoterapia..

Pri liečbe osteochondrózy bedrovej chrbtice je možné kombinovať rôzne formy fyzioterapeutických cvičení: ranná hygienická gymnastika, fyzioterapia, chôdza, kurzy špeciálnych lekárskych simulátorov, cvičenia vo vode. Kombináciu rôznych foriem a prostriedkov cvičebnej terapie vyberie odborník.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

Mnoho liekov sa pôvodne uvádzalo na trh ako drogy. Napríklad heroín sa pôvodne uvádzal na trh ako liek proti kašľu. Lekári odporúčali kokaín ako anestéziu a ako prostriedok na zvýšenie vytrvalosti..

V snahe dostať pacienta von, lekári často zachádzajú príliš ďaleko. Napríklad napríklad určitý Charles Jensen v období od roku 1954 do roku 1994. prežil viac ako 900 operácií odstránenia nádoru.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Štyri plátky tmavej čokolády obsahujú asi dvesto kalórií. Takže ak sa nechcete zlepšovať, je lepšie jesť viac ako dve laloky denne.

Hmotnosť ľudského mozgu je asi 2% z celkovej telesnej hmotnosti, ale spotrebuje asi 20% kyslíka vstupujúceho do krvi. Táto skutočnosť spôsobuje, že ľudský mozog je mimoriadne náchylný na poškodenie spôsobené nedostatkom kyslíka..

Ak spadnete z osla, s väčšou pravdepodobnosťou prevrátite krk, ako keď spadnete z koňa. Len sa nesnažte vyvrátiť toto tvrdenie..

Aby sme povedali aj najkratšie a najjednoduchšie slová, používame 72 svalov.

Počas prevádzky trávi náš mozog množstvo energie rovnajúce sa 10-wattovej žiarovke. Takže obraz žiarovky nad hlavou v čase objavenia sa zaujímavej myšlienky nie je tak ďaleko od pravdy.

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

U 5% pacientov spôsobuje antidepresívum klomipramín orgazmus..

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Takmer každý má analgetiká v lekárničke. Medzi najslávnejšie patrí Nise vo forme gélu, ktorý pomáha vyrovnať sa s bolesťou a.

Cvičebná terapia osteochondrózy chrbtice: terapeutické cvičenia pre bedrovú kosť

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice posilňuje svalovú kostru, stimuluje krvný obeh. Cvičenie zlepšuje metabolizmus, podporuje regeneráciu tkanív. Spolu s liečbou liekom vám komplex fyzioterapie umožňuje dosiahnuť najlepšie výsledky a urýchliť obnovu chrbtice. Pravidelné cvičenia pomôžu vyrovnať sa s herniou, zmiernia systematické bolesti chrbta, sakrálne a kostrče..

obsah:

Výhody cvičenia

Vykonaním cvičebnej terapie bedrovej osteochondrózy môžete výrazne zlepšiť zdravie. Súbor cvičení by mal predpísať lekár, ktorý sa bude riadiť stavom pacienta, štádiom choroby, prítomnosťou syndrómov bolesti..

Pozitívny účinok telesnej výchovy:

 • svalový korzet je posilnený;
 • vypracúvajú sa hladké svaly lisu, čo má pozitívny vplyv na vnútorné orgány;
 • zlepšuje sa prietok krvi;
 • metabolické procesy sa urýchľujú;
 • zvýšenie tkanivového trofizmu;
 • chrbtica sa narovnáva;
 • eliminuje sa rušenie nervov a krvných ciev;
 • posilňuje sa pohybový aparát.

Na dosiahnutie optimálneho výsledku je potrebné denne sa zapájať, vykonávať cvičenia hladko, sústrediť sa na svalovú prácu a dýchanie. Kurzy sa konajú v pohodlnom oblečení, ktoré nezasahuje do pohybov. Materiál musí byť prírodný, vhodná je bavlnená tkanina.

Na poznámku. Na cvičebnú terapiu osteochondrózy dolnej časti chrbta sa vyžaduje valec, ktorý sa musí umiestniť pod dolnú časť nohy v polohe na chrbte, aby sa znížilo zaťaženie bedrového kĺbu..

Posilňovňa po spánku

Ráno cvičenie chrbta s osteochondrózou pomáha osobe prebudiť sa. Starostlivo pripraví chrbticu na nasledujúci deň a zabezpečí liečivý účinok.

Nabíjanie po spánku ležiaceho na chrbte:

 1. Nohy sú ohnuté na kolená, pod holennou časťou je veľký vankúš. Stlačte a uvoľnite kefy. S nohami urobte niekoľko kruhových pohybov.
 2. Ohnite nohu pod ostrým uhlom a nohu položte na posteľ. Posúvajte pätu cez posteľ, až kým nebudú nohy úplne vytiahnuté. Cvičenie zopakujte s druhou končatinou..
 3. Rovné ruky sa pomaly zdvíhajú za hlavu. Vezmite nohy jeden po druhom a vráťte sa na miesto.
 4. Nohy ohnuté, chodidlá na povrchu postele. Kolená si pritiahnite k hrudi, nohy položte na posteľ. Vykonajte niekoľko opakovaní.
 5. Bez vstávania z postele dajte niekoľko minút bráničné dýchanie. Nadýchnite sa, nasaďte si žalúdok, zatiaľ čo výdych vytiahnite.

Vykonajte každý pohyb 8-10 krát. Po terapeutickom zaťažení na posteli pomaly vstaňte, vypite 100 ml sladkej vody a vykonajte hygienické postupy. Triedy strávia v akútnom období osteochondrózy 3-krát denne. Jednoduché pohyby doma môže vykonávať ktokoľvek a nabíjať sa energiou celý deň.

Cvičte pri miernej bolesti

Komplex cvičebnej terapie bedrovej osteochondrózy v subakútnom období spôsobuje, že hlbšie svaly fungujú. Je lepšie cvičiť na mäkkom koberci. Dôsledne sledujte svoje pocity a vyhnite sa prudkým bolestiam a náhlym pohybom.

Terapeutické cvičenia na bedrovú osteochondrózu, súbor cvičení:

 1. Trup na koberci, nohy ohnuté na kolenách, nohy spočívajúce na povrchu. Pri vdychovaní zdvíhajte panvu, pri výdychu položte chvost na koberec..
 2. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, vydýchnite a zdvihnite hlavu, pomôžte si s rukami, utiahnite abs, znížte ju pomocou inšpirácie.
 3. Nohy sú rovné, ruky ležia pozdĺž trupu. Utiahnite svoje svaly, spočítajte na 10, uvoľnite sa.
 4. Obráťte sa na brucho, natiahnite rovné ruky nad hlavu, odtrhnite spodnú aj hornú končatinu a ohnite chrbát. Na pár sekúnd zablokujte pózu..
 5. Opierajte sa o kolená a ruky, pomaly si položte zadok na päty a posúvajte kefy po podlahe. Vráťte sa ku všetkým štyrom.
 6. V rovnakej polohe pritlačte bradu k hrudníku a pri výdychu zaklopte chrbát. Opakujte pohyb.

Opakujte cvičenia so zameraním na bolesť 8-10 krát. Ukončite nabíjanie membránovým dýchaním (2 až 3 minúty). Ak už bolesť chrbta neznepokojuje, prejdite na pokročilejšie činnosti.

Na poznámku. začnite trénovať s inštruktorom. Asi po 2 týždňoch môžete začať s domácimi úlohami..

Cvičenia o odpustení

Cvičenie na liečbu osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice vám umožňuje pripraviť telo na vážnejšie stresy. V tomto období je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu, aktívne plávanie, malé energetické zaťaženie.

 1. Ľahnite si na trup s trupom, striedavo ťahajte ohnuté koleno k hrudníku a pomáhajte si rukami.
 2. Horné končatiny potiahnite za hlavu a zároveň zdvíhajte a spúšťajte rovné nohy a ruky. Pohyb posilňuje brušné svaly.
 3. Bez zmeny polohy si ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu. Zdvihnite panvu a na niekoľko sekúnd ju upevnite v najvyššom bode a položte ju na podlahu.
 4. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, natiahnite si ohnuté nohy na výdych k hrudníku a pokúste sa dotknúť čela kolenného pohárika a pri výdychu sa spustite na podlahu. Cvičenie napína chrbticu a cvičí hlboké svaly chrbta.
 5. Vezmite pózu na všetky štyri. Pomaly narovnajte pravú nohu a ľavú ruku natiahnite dopredu. Končatiny a chrbtica by mali tvoriť jednu líniu rovnobežnú s podlahou. Pózujte na 10 sekúnd, zmeňte polohu.
 6. Vytvor bar. Ležiace na bruchu položte ruky na zem. Narovnajte ruky s trupom a položte si na ponožky. Počítajte do 10 a zaujmite svoju východiskovú pozíciu.

Na poznámku. Všetky cvičenia sú zamerané na posilnenie svalov chrbta, brucha, zadku a stehien. Ak robíte gymnastiku denne, môžete sa za pár týždňov zbaviť bolesti.

Bubnovského technika

Bubnovsky je lekár so zaslúženou povesťou, ktorý napísal viac ako jednu knihu o chorobách chrbtice a kĺbov. Vyvinul účinnú metódu liečby osteochondrózy, ktorá sa považuje za oficiálnu medicínu. Gymnastika Sergei Bubnovsky vám umožňuje vyrovnať sa s touto chorobou a užívať minimálne množstvo liekov. Obrovským prínosom lekára je vývoj špeciálnych simulátorov, ktoré obnovujú kĺby, medzistavcové platničky, ktoré posilňujú hlboké svaly stavcového korzetu..

Bubnovského cviky na lumbálnu osteochondrózu sa odporúča pod dohľadom lekára pomocou univerzálneho simulátora. Pri adaptívnom nabíjaní doma lekár odporúča vykonávať jednoduchú gymnastiku. Pre triedy budete potrebovať improvizované predmety, fitball (veľká, elastická lopta), mäkkú podložku.

LFK podľa Bubnovského - cvičenie s loptou doma:

 1. "Locust". Ľahnite si na brucho s bruchom, oprite sa s rovnými rukami o povrch a rovné nohy sa dotýkajte podlahy. Mierne ohnite lakte, zdvihnite spodné končatiny čo najďalej a napnite päty smerom k stropu. Ak to telesná zdatnosť neumožňuje, nohy striedavo zložte z podlahy.
 2. "Hyperextenční." Položte si brucho na fitball, položte ruky a kolená na zem. Zdvihnite trup a roztiahnite ruky do strán. Kolená zostávajú na podlahe. Zaujmite východiskovú pozíciu.
 3. „Polovinový most“. Zložte chrbát k podlahe, položte nohy na fitball, ohnite kolená a položte ruky pozdĺž trupu. Vydýchnite, napnite zadok a odtrhnite ho z podlahy, vyrovnajte si nohy, vdychujte spodnú časť chrbta k podlahe.
 4. Dolné lisovanie. Bez toho, aby ste zmenili držanie tela, položte ruky za hlavu a chytte loptu nohami. Zdvihnite nohami o 90 stupňov a položte na zem.
 5. "Veterník na streche". V rovnakej polohe roztiahnite ruky od seba a ohnite kolená v pravom uhle. Krútia sa, znižujú vaše nohy doprava a doľava a dotýkajú sa kolien dna.

Všetky cvičenia sa vykonávajú 20-krát. Najprv sa môžete obmedziť na 5 až 7 pohybov a postupne zvyšovať počet opakovaní.

Na poznámku. Gymnastika sa nevykonáva so zápalom kĺbov, onkológiou, zraneniami v pooperačnom období. Cvičebná terapia metódou Bubnovsky poskytuje vynikajúce výsledky a podporuje rýchlu rehabilitáciu chrbtice.

Cvičenia Evdokimenko

Existuje veľa cvičení na obnovenie a posilnenie chrbta. Gymnastika Dr. Evdokimenko s osteochondrózou bedrového kĺbu umožňuje zbaviť sa chronickej bolesti, bolesti chrbta a zmierňuje svalové kŕče..

 • pri nabíjaní môžete použiť pomoc blízkych;
 • gymnastika sa vykonáva na pevnom povrchu, je lepšie ju vykonať na podlahe a položiť malú rohož;
 • ak sa bolesť počas cvičenia zosilnie, prestaňte cvičiť.
 1. Stojaci na bruchu, chrbát rovno, ruky rovnobežné s telom. Ohnite ľavú nohu na koleno, otočte hlavu na pravú stranu. Pokúste sa dostať na zadok pomocou päty. Utiahnite lýtkové svaly (asistent by mal nohu fixovať rukou), počítať do 10. Svaly uvoľnite na 5 sekúnd a znova sa napnite. Opakujte s druhou nohou..
 2. Postavte sa na všetky štyri a pri vdychovaní, okolo chrbta, počítať do 5, keď vydýchate, zaujmite pôvodnú polohu. Vykonajte pohyb 3-4 krát.
 3. Zložte chrbát k podlahe, vložte si pod hlavu vankúš. Vytiahnite jednu nohu až na brucho a omotajte si okolo nej ruky. Dotiahnite svaly na 7 sekúnd, držte si ohnuté končatiny rukami. Uvoľnite svaly na 5 sekúnd a stiahnite končatinu späť k hrudníku. Znovu stresujte, uvoľnite sa. Napnite druhú končatinu.
 4. Ležiace na chrbte, stiahnite si ohnuté nohy k bruchu a zatiahnite ruky. Pritiahnite svaly dolných končatín, spočítajte ich na 10 a uvoľnite nohy tak, že ich rukami pritiahnete k žalúdku. Znovu utiahnite, znova uvoľnite. Opakujte cvičenie 3-4 krát.
 5. Posaďte sa na stoličku, pomaly spustite telo nadol a potiahnite chrbticu. Počas výdychu utiahnite bedrové svaly, odpočítajte 7 a pri výdychu relaxujte. Niekoľkokrát zopakujte napätie a relaxáciu..

Gymnastika sa vykonáva raz denne počas 7-14 dní. U syndrómov chronickej bolesti je priebeh zvýšený na 2 - 3 mesiace.

Cvičenia na chrbte s osteochondrózou pomáhajú zlepšovať pohodu pacienta, zmierňujú svalové kŕče, posilňujú hladké svaly, urýchľujú metabolické procesy, odstraňujú zovretie krvných ciev a nervové zakončenie. Cvičebná terapia je vynikajúcou prevenciou osteochondrózy.

Cvičenia na bedrovú osteochondrózu

Postarajte sa o svoje chrbty už od útleho veku, alebo správne cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice.

Prekvapivo stále existuje názor medzi ľuďmi s diagnostikovanou osteochondrózou, že telesná výchova už nie je odteraz kontraindikovaná alebo aspoň neodporúča. Navyše navždy. Dokonalý mier a bez stresu - až do nudného veku. Budete musieť zabudnúť na výsledky aktívneho života, cestovania a športu... Vážne?!

Našťastie vo väčšine prípadov takéto zdôvodnenie nemá nič spoločné s realitou. Osteochondróza nie je veta a určite nie koniec fyzickej aktivity. Správna telesná výchova je navyše kľúčom k účinnej liečbe, kľúčom k uzdraveniu a celkovému posilneniu tela.

Aké cvičenia zamerané na lumbálnu osteochondrózu sú teda preukázané a účinné? Zoberme to spolu.

obsah

Bedrová osteochondróza je degeneratívny-dystrofický proces, ktorý ovplyvňuje chrupavky a medzistavcové platničky lumbosakrálnej chrbtice. Jednoducho povedané, jedná sa o zmeny a poškodenie tkanív a diskov, sprevádzané bolesťou dolnej časti chrbta, kŕče a bolesti chrbta, ako aj množstvo ďalších nepríjemných príznakov. Ak sa osteochondróza nelieči, môže to viesť k mnohým závažným komplikáciám: od stavcovej kýly až po stratu pohybovej schopnosti osoby.

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej oblasti môžu nielen zmierniť bolesť a nepohodlie, ale tiež dať chrbtici „druhý vietor“: obnoviť silu a flexibilitu prirodzenú v prírode, minimalizovať riziko recidívy a obnoviť schopnosť pacienta žiť celý život.

Tu je niekoľko výhod pravidelného cvičenia pri bedrovej osteochondróze:

 • gymnastika zlepšuje prietok krvi a napĺňa poškodené tkanivá a krvné cievy kyslíkom;
 • už od prvého týždňa tried si pacienti všimnú výrazné zlepšenie bedrovej mobility;
 • bolesť sa znižuje, ich povaha, frekvencia výskytu a zmena trvania;
 • posilňovanie svalov, telo postupne vracia stratený tonus, normalizuje činnosť ostatných systémov a orgánov trpiacich osteochondrózou.

Správne posilňujeme chrbát: požiadavky a odporúčania pri vykonávaní cvičebnej terapie

Ako začína telesná výchova s ​​osteochondrózou bedrovej chrbtice? Pravda - s kvalitou a primeranou prípravou na cvičenie.

Krok 1. Poraďte sa s odborníkom.

Len lekár dokáže stanoviť alebo potvrdiť diagnózu osteochondrózy a čo je najdôležitejšie, vylúčiť pravdepodobnosť zhoršenia a kontraindikácií..

Medzi kontraindikácie cvičení s bedrovou osteochondrózou môžu patriť:

 • akútna fáza choroby a ostré bolesti sprevádzajúce každý pohyb;
 • nedávno prenášané infekčné a zápalové choroby;
 • nádory a nádory;
 • chronický vysoký krvný tlak;
 • diabetes;
 • choroby srdca;
 • poruchy obehu.

V prípade výskytu niektorého z týchto faktorov sa pred cvičením vyžaduje lekárska konzultácia!

Krok 2. Vyberte správny súbor cvičení

Pri bedrovej osteochondróze sa najčastejšie predpisuje záťažová terapia v kombinácii s inými metódami liečby: liekmi, injekciami, fyzioterapiou atď., Ale môže sa používať aj samostatne ako profylaxia alebo zotavenie po exacerbácii..

V každom prípade pred začatím cvičenia prediskutujte typy gymnastiky so svojím lekárom. Ak sa venujete preventívnym účelom, odporúčame začať s najjednoduchším komplexom, postupne zvyšovať zložitosť a zaťaženie a samozrejme počúvať svoje vlastné telo..

Krok 3. Pripravte si všetko, čo potrebujete

Ak chcete cvičiť s bedrovou osteochondrózou boli efektívne, postupujte podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel:

 • Vyberte si vhodný čas pre hodiny: kľúčom k maximálnej užitočnosti telesnej výchovy je pravidelnosť;
 • cvičiť v športovom oblečení, uprednostňovať súpravy prírodných tkanín;
 • nezabudnite na kombináciu fyzioterapeutických cvičení s inými aktivitami: turistika, hry v prírode, plávanie - naplánujte si na ne čas.

Krok 4. Pri cvičení buďte opatrní.

Hlavnou úlohou cvičebnej terapie je posilnenie a obnova tela. Pri neprimeranom prístupe je však možný aj opačný účinok. Preto je mimoriadne dôležité postupovať opatrne: v prípade zvýšenej bolesti alebo nepohodlia musíte okamžite zastaviť cvičenie alebo lepšie informovať svojho lekára alebo školiteľa, ktorý môže ponúknuť kvalifikovanú náhradu..

Okrem toho pri zostavovaní súboru cvičení na bedrovú osteochondrózu nezabudnite zapnúť zahrievanie a záves: zahrievanie „prebúdza“ svaly, dodáva im potrebnú pružnosť a zrýchľuje krv a záves pomáha predchádzať zraneniam, preťaženiu a exacerbáciám svalov..

Súbor cvičení na bedrovú osteochondrózu

Telesná výchova k osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice môže zahŕňať rôzne cvičenia v závislosti od štádia choroby a individuálnych charakteristík tela..

Ďalej budeme analyzovať niekoľko univerzálnych gymnastických komplexov na chrbte (pozri fotografiu), ktoré môžete urobiť sami doma..

Video príklad celého rozsahu cvičení na bedrovú osteochondrózu

Cvičenie na bolesť chrbta s osteochondrózou

Musíme okamžite urobiť rezerváciu, v prípade akútnej osteochondrózy a silnej silnej bolesti je lepšie vylúčiť akúkoľvek fyzickú námahu a diskutovať o možnosti použitia cvičebnej terapie so svojím lekárom.

Gymnastika musí začať s najjednoduchšími cvičeniami - 8 opakovaniami.

 1. Východisková poloha - ležiace na chrbte, rovné nohy, päty pritlačené k podlahe, ruky pozdĺž tela. Nohy striedavo nakláňajte smerom k sebe, pritiahnite prst smerom k kolenu. V takom prípade by ste mali cítiť napätie v lýtkových svaloch. Cvičenie vykonávajte striedavo pre ľavú a pravú nohu: ľavý prst smerom k sebe, priamo od vás, zmena.
 2. Počiatočná poloha je rovnaká. Nohu pomaly ohýbajte v kolene a ťahajte ju k panve, zatiaľ čo päta by sa mala posúvať po podlahe. Vykonajte striedavo pre pravé a ľavé nohy.
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Prípadne zdvihnite rovné nohy až do uhla 90 stupňov vzhľadom na podlahu a pritiahnite prst smerom k sebe. Ak je to ťažké, ruky môžete položiť pod spodnú časť chrbta alebo do strán.
 4. Východisková poloha - leží na chrbte, spodná časť chrbta je pritlačená k podlahe, nohy ohnuté v kolenách, nohy stojace na podlahe. Prípadne ohnite nohu smerom k sebe. Ak to zdravie umožňuje, môžete cvičenie skomplikovať dotknutím sa nohy vyvýšenej nohy opačného kolena.
 5. Počiatočná poloha je rovnaká. Jemne nakloňte obe nohy súčasne najskôr doľava a potom doprava. Panva a nohy by mali zostať na podlahe.
 6. Východisková poloha - ležiaca na chrbte, narovnané nohy, ruky po stranách kolmé na telo. Bez toho, aby ste zdvihli päty a lopatky z podlahy, otočte ľavé stehno doprava, akoby ste chceli hádzať nohou nad nohu. Rovnaký pohyb pre pravý bok. Cvičenie môže byť komplikované, ak je jedno rameno pri zatáčaní ponechané na podlahe a druhé je plynulo vedené k prvému, pričom opisuje vzduchový oblúk..

Pri pravidelných kurzoch a neprítomnosti nepohodlia sa počet opakovaní môže zvýšiť a komplex sa môže rozšíriť nasledujúcimi cvičeniami..

Cvičenia na prevenciu bedrovej osteochondrózy

Ako warm-up, môžete použiť všeobecný komplex pre všetky svaly hornej časti tela a chrbta.

Východisková poloha - státie, šírka ramien od seba, ramená na páse, chrbát rovný. Zahrievajte všetky svaly jeden po druhom - 8 opakovaní za cvičenie:

 1. Začnite od krku: nakloňte a otočte hlavu doľava - doprava, dopredu - dozadu, dole.
 2. Prejdite na svoje plecia: najprv vykonajte striedavé pohyby s plecami nahor a nadol (spustite ruky pozdĺž tela), potom súčasne dozadu a dopredu (vráťte ruky na opasok).
 3. Mieste si ruky: rotačné pohyby vykonávajte rukami, potom zvyšte amplitúdu rotácie po lakte, potom po plecia.
 4. Prsty zatlačte do zámku a zdvihnite ruky nad hlavu. Pri vdýchnutí natiahnite ruky, ramená a hlavu nahor - kým nedosiahnete napätie v dolnej časti chrbta. Keď vydýchate, sklopte ho späť.
 5. Cvičenie ukončite sklonmi: striedavo nakláňajte telo doľava a doprava, dozadu a dopredu, dozadu rovno, ruky na opasku. Potom panvu otočte najskôr doľava, potom doprava.

Ďalej prejdite na hlavné cvičenia.

 1. Východisková poloha je na všetkých štyroch stranách, chrbát je rovný, dlane pod plecami, oči na podlahe. Prípadne šikmo vytiahnite nohu dopredu, akoby ste urobili krok s kolenom. Jednoduchou možnosťou je položiť koleno na zem, ťažkou možnosťou je udržať ho na váhe..
 2. Počiatočná poloha je rovnaká. Natiahnite nohu striedavo a narovnajte koleno. Jednoduchá možnosť je dotknúť sa prsta na podlahe, stredná je udržiavaná na váhe, ťažká je narovnať protiľahlé rameno dopredu nohou..
 3. Počiatočná poloha je rovnaká. Pri vdýchnutí ohnite chrbát do oblúka, zatiaľ čo pri výdychu ohnite v opačnom smere, zatiaľ čo hlava by sa mala pozerať na strop.
 4. Východisková poloha - ležiace na bruchu, dlane spočívajú na podlahe v úrovni ramien. Pomaly zdvíhajte kryt a tlačte ho dlaňami. Zároveň by panva a nohy mali zostať pevne pritlačené k podlahe, v chrbte je deformácia. V najvyššom bode smerom dozadu sa pozerajte na strop.
 5. Východisková poloha - ležiace na bruchu, ramená natiahnuté nahor. Zároveň odtrhnite opačnú ruku a nohu z podlahy a udržiavajte ich rovno. Potom urobte to isté pre obe ruky a nohy súčasne..

Pamätajte, že pri exacerbácii bedrovej osteochondrózy lekári odporúčajú veľmi opatrný prístup k výberu cvikov a v niektorých prípadoch dokonca pozorujú odpočinok na posteli..

Drevmass cvičenia na posilnenie svalov chrbta

Účinnou alternatívou pravidelnej telesnej výchovy pri osteochondróze lumbálnej chrbtice je gymnastika pomocou špeciálneho maséra Drevmass. Súbor cvičení bude trvať iba 5 - 10 minút denne, ale môžete rýchlo zahriať všetky potrebné svaly a vyhnúť sa nadmernému zaťaženiu..

Video ukážka gymnastiky na simulátore Drevmass

Odporúčame vám začať so statikou, postupne pridávať dynamiku a dosiahnuť až 10 - 15 kolov do každej časti chrbtice. Na začiatku kurzov môžete na zjemnenie pocitov použiť pléd..

 1. Posaďte sa na podlahu oproti simulátoru. Držte sa za rukoväte, jemne ľahnite na povrch, nadvihnite umývadlo nad podlahu, ohnite nohy na kolená.
 2. Jemne vytiahnite ruky nahor a po chrbte cítite pokles. Uzamknite polohu na 20-30 sekúnd.
 3. Ak chcete zvýšiť účinok, môžete si narovnať nohy, zatiaľ čo sa snažíte znížiť panvu k podlahe.
 4. Po ukončení cvičenia pomaly vstaňte a tiež sa opierajte o rukoväť simulátora.

Pri zmene usporiadania aktívneho valca opakujte tento komplex pre každú časť chrbtice. Keď sa cítite pripravení, pridajte k statickej statike. Veľmi skoro si vaše telo zvykne na pocity a budete môcť prejsť k hlavnej skupine cvičení.

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a samoliečbou osteochondrózy a iných ochorení chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme telefonicky na bezplatnej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie (link) alebo opustiť stránku preskúmanie / návrh (Odkaz).

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Váš tím Drevmass

Fyzioterapia. Cvičenie chrbta.

Terapeutické združenie v Rade ministrov ZSSR
CENTRÁLNA KLINICKÁ NEMOCNICA

memorandum
na nezávislé cviky fyzioterapie na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Pri prevencii a liečbe osteochondrózy chrbtice je nevyhnutný systematický výcvik v špeciálnej terapeutickej gymnastike.

Pred začatím samostatného cvičenia v terapeutickej gymnastike je potrebné konzultovať odborníka (neuropatológa, ortopedického traumatológa, lekára cvičenia).

Terapeutické cvičenia môžete robiť kedykoľvek počas dňa. Je veľmi užitočné ráno hneď po spánku vykonať niekoľko cvičení (napríklad: Ш 1,3,13,17,20 akútneho obdobia), potom dokončiť rannú toaletu a pokračovať v cvičeniach podľa komplexu predpísaného lekárom a metodológom cvičebnej terapie..

Oblečenie počas cvičenia by malo byť ľahké, nemalo by obmedzovať pohyby, ale nemalo by tiež umožňovať podchladenie. Najlepšie zo všetkého - vlnený potný oblek.

Je užitočné vykonať niektoré z odporúčaných cvičení počas pracovného dňa (napríklad cvičenie č. I školiaceho obdobia - obdobie odpustenia)..

P O M N I T E !

Výskyt bolesti počas cvičenia je signálom na zníženie amplitúdy cvičení, ich intenzity alebo úplného zastavenia ich výkonu..

Aby boli terapeutické cvičenia najvýhodnejšie, mali by ste:

 1. vykonávať cvičenia denne;
 2. Cvičenia robte usilovne, pomalým tempom bez toho, aby ste svojvoľne skresľovali tvar, rýchlosť a intenzitu cvikov;
 3. pri cvičeniach nedýchajte;
 4. pravidelne konzultujte s lekárom bez toho, aby ste pred ním ukrývali svoje choroby.

Približný komplex lekárskej gymnastiky. používa sa v akútnom období (počiatočné štádium)

I.p. ľahnúť si. Ohyb a roztiahnutie nôh a prstov v pästi.I.p. ležiaca, ľavá noha pokrčená v kolene. Ohýbanie a predlžovanie pravej nohy, posúvanie päty po posteli. Po 8-10 opakovaniach - to isté s druhou nohou.I.p. ľahnúť si. Striedanie rúk.I.p. ležiaca, ľavá noha pokrčená v kolene. Únos pravej nohy do strany. Po 8 opakovaniach to isté s druhou nohou..I.p. klamstvá, ruky na plecia. Kruhy so zahnutými ramenami tam a späť.I.p. ľahnúť si. Striedajte narovnávanie nôh na kolenách a opierajte sa o boky na valci.I.p. ľahu, nohy ohnuté. Prípadne ohýbajte ohnuté nohy do žalúdka.I.p. ľahnúť si. Ohýbanie medzi ramenami a ramenami kombinované s dýchaním.I.p. ľahu, nohy ohnuté. Alternatívny únos kolien do strán.I.p. ľahu, nohy ohnuté. Ruky hore - vdychujte, stlačte koleno k bruchu - výdych. To isté s druhou nohou..I.p. ležiace, nohy od seba. Otáčanie nôh dovnútra a vonI.p. ľahnúť si. Membránové dýchanie.

Špeciálne cvičenia používané v druhej fáze akútneho obdobia

I.p. ľahu, nohy ohnuté. Zvyšovanie krížovej kosti s podporou dolnej časti hrudnej chrbtice a chodidla kvôli kyfóze lumbálnej chrbtice.I.p. ľahu, nohy ohnuté. Zdvíhanie hlavy pri súčasnom napínaní brušných svalov.I.p. ľahnúť si. Statické napätie svalov gluteus maximus. 8-10 napätí, každé na 4-6 s.I.p. ležiace, nohy ohnuté od seba. Ľavá ruka hore - vdychovanie. Sklopte ruku dopredu-dolu, dvíhajte hlavu a ramená, natiahnite ruku na pravé koleno - výdych. To isté platí aj pre druhú stranu.I.p. ľahnúť si. Alternatívne ohyby nôh. Pri vyrovnávaní zatlačte chodidlo na posteľ, pričom počas bedrovej chrbtice kyphosingujete.I.p. ľahnúť si. Rovnaké cvičenie ako č. 17, ale s dvoma nohami súčasne.I.p. ležiaci, pod nohami, zdvíhajte panvu kvôli kyfóze lumbálnej chrbtice.I.p. zamerajte sa na kolená. Sadnite si na päty bez toho, aby ste zdvihli ruky z postele, a vráťte sa na I.P. Po návrate na I.P. neohýbať!I.p. zamerajte sa na kolená. Ohyb chrbtice (bez ohybu pri návrate na I.P.!)

Približný komplex terapeutických gymnastík použiteľný v období SECOND (SUBCAST)

I.p. ľahnúť si. Súčasná flexia a predĺženie chodidiel.A asi. ľahnúť si. Striedavo ohýbajte a predlžujte kolená.I. s. Striedavo zdvíhajte ruky a potom pasívne naťahujte cvičebný inštruktor.I. s. Ležiaci, ohnutá ľavá noha. Únos pravej nohy do strany. Po niekoľkých opakovaniach tej istej ľavej nohy.I.p. klamstvá, ruky na plecia. Kruhy s ohnutými ramenami.I.p. ležiaca, ľavá noha pritlačená k žalúdku. Zdvíhanie pravej nohy vpred. Po niekoľkých opakovaniach - to isté s ľavou nohou.I.p. ľahu, nohy ohnuté. Zdvíhanie krížovej kosti so súčasnou kyfózou bedrovej chrbtice.I.p. ležiace, ohnuté nohy, ruky na bruchu. Zdvíhanie hlavy a ramien. Stanovenie tejto polohy 2-4 s.I.p. ľahnúť si. Statické napätie svalov gluteus maximus. Čas napätia 6-8 s.I.p. ľahu, nohy ohnuté. Súčasné ohýbanie nôh do žalúdka.I.p. zamerajte sa na kolená. Posaďte sa na päty bez toho, aby ste z pohovky zložili ruky.I.p. zamerajte sa na kolená, nohy od seba. Odbočte doľava a doľava. Rovnaké právo.I.p. zamerajte sa na kolená. Ohnutie chrbtice. Po návrate na I.P. neohýbať.I.p. zamerajte sa na kolená. Narovnajte ľavú nohu, dôraz kladte na pravé koleno. Nezdvíhajte nohu vysoko. To isté platí pre druhú nohu.I.p. zamerajte sa na kolená, nohy od seba. Ohýbajte pravú nohu hore a dole a dotknite sa pravého kolena ľavej ruky. To isté platí pre druhú nohu.I.p. zamerajte sa na kolená. Keď vezmete ľavú nohu späť, posaďte sa na pravú pätu (povraz na podlahu). To isté s druhou nohou. Nevyberajte ruky z pohovky.I.p. leží na bruchu (pod brušným vankúšom). Striedanie nôh sa zdvíha z pohovky o 3 až 5 cm, aby ich udržalo v tejto polohe počas 4 až 6 s.I.p. ležiace na bruchu, ruky do strán. Zdvihnite hlavu a plecia z pohovky o 3-5 cm a držte v tejto polohe 4-6 s.I.p. ležiace na bruchu. Alternatívne únosy nôh do strán. Nezdvíhajte nohy z pohovky.I.p. ležiace na bruchu. Alternatívne ohyby kolien.I.p. s dôrazom na pravé koleno sa ľavá noha narovná dopredu (na stranu gauča). Nechajte ľavú nohu nabok. To isté platí pre druhú nohu.I.p. leží na vašej strane. Súčasné ohnutie nôh vpred. To isté na druhej strane.I.p. ležiace, nohy na valci. Zdvíhanie krížovej kosti kvôli kyfóze lumbálnej chrbtice.I.p. ľahnúť si. Striedavo "natiahnite" nohy nadol.I.p. ľahnúť si. "Jeden" - ruky hore. „Dva“ - ohýbanie pravej nohy dopredu, zatlačte koleno do žalúdka.I.p. ležiace, nohy od seba. Rotácia rovnej nohy dovnútra a von.

OSOBITNÉ CVIČENIA odporúčané na zaradenie do komplexu terapeutických cvičení používaných pri remisii

Kyfóza bedrovej chrbtice s fixáciou tejto polohy 10-60 s.:
a) s oporou proti stene; nohy vo vzdialenosti 40 cm od steny;
b) v ip vstávanie.I.p. visí stojace na stene gymnastiky, ruky ohnuté. Ohýbanie nôh, choďte do zmiešané vis v drepe.I.p. zamerajte sa na kolená, nohy od seba. Otočte ruky doľava a ohnite telo doľava. To isté naopak.I.p. kľačí. Sedieť na stehne vpravo, ruky doľava. To isté naopak.I.p. ľahu ležiace nohy sklonené dopredu. Kolená sú naklonené doľava a doprava.I.p. ležiace, ohnuté nohy, ruky za hlavou. Sadnite si - ľahnite si.I.p. visí zozadu na gymnastickej stene. Ohýbanie nôh súčasne.I.p. Vis na prednej časti gymnastickej steny. Otočením panvy doľava ohnite nohy dopredu. To isté naopak.I.p. ležiace na bruchu na lavici s gymnastikou, ruky za hlavou, pevné nohy. Predĺženie tela späť. Neohýbajte sa príliš veľa!I.p. ľahu, nohy pritlačené k žalúdku. Kopy tam a späťI.p. visí stojace na stene gymnastiky, ruky ohnuté. Ohýbaním pravej nohy a narovnávaním rúk vstupujte do zmiešaného zavesenia krčiaceho sa na pravej nohe. To isté na druhej nohe.I.p. leží na bruchu, ruky pod hlavou. Ohýbanie trupu doľava, súčasné unesenie nôh doľava. To isté naopak.I.p. ležiace na bruchu na okraji pohovky, nohy dole, ruky schmatajúce spodnú časť pohovky. Predĺženie nohy späť. Neohýbajte sa!I.p. ľahnúť si. Ohýbajúc sa vpred, choďte do sedu, nohy s krstným otcom. Vykonajte s podporou s rukami za a bez podpory.I.p. dôraz krčiaci sa. Narovnajte si nohy, posúvajte sa do polohy zastavenia a postavte sa ohnuté.I.p. dôraz ležiaci. Keď sa ohýbate, otočte ruky dozadu a choďte do polohy zastavenia.I.p. stolové nohy od seba, ruky na plecia. Ohýbanie ľavej nohy doprava, dopredu, dotknite sa pravého lakťa ľavého stehna. To isté platí pre druhú nohu.I.p. ležiace, ruky hore. Ak chcete zdvihnúť ľavú nohu dopredu, pravou rukou sa dotknite ľavej nohy. To isté platí pre druhú nohu.I.p. ležiace, nohy ohnuté dopredu, na jednom konci je pripevnená gumová bandáž pre dolnú časť nohy, druhá - pre gymnastickú stenu. Predĺženie nohy späť.dvadsať)WALKING: na prstoch na nohách, na pätách, na vonkajšej hrane chodidiel, výpady v zákrutách tela vľavo a vpravo, chôdza s vysokými bokmi, chôdza s ohnutými nohami atď..

Pokyny pre motorický režim v akútnom období

V akútnom období, v prípade akútnej bolesti, by sa mal dodržiavať prísny odpočinok na lôžku. Cvičebná terapia sa používa hlavne na hygienické účely a má všeobecný posilňujúci charakter. Pri pohybe dolných končatín zabráňte zvýšeniu bedrovej lordózy, ktorá môže zvýšiť bolesť. Z tohto hľadiska by sa pri vykonávaní fyzických cvičení mal pod spodnú časť nôh umiestniť mäkký valec.

V druhom štádiu akútneho obdobia s určitým znížením intenzity bolesti by sa mali starostlivo zahrnúť izometrické cvičenia na nácvik svalov brušných svalov a gluteus maximus..

Cvičenie, ktoré spôsobuje bolesť, by malo byť obmedzené amplitúdou, stupňom svalového napätia alebo úplne vylúčené. Nerobte cvičenia cez bolesť!

Počet opakovaní každého cvičenia je 8-10 krát. Tempo cvičenia - pomaly.

Metodické odporúčania motorického režimu v druhom (subakútnom) období

S poklesom bolesti sa zvyšuje možnosť použitia špeciálnych a všeobecných vývojových cvičení. V tomto období majú okrem cvičení, ktoré zvyšujú pevnosť brušných svalov a extenzorových svalov stehennej kosti, veľký význam aj cvičenia, ktoré kyfujú bedrovú chrbticu (č. 7,8,10,11,13,15, 22,23)..

Pri výbere špeciálnych aj všeobecných vývojových cvičení je dôležité zabezpečiť, aby nezvyšovali bedrovú lordózu. Pocity bolesti sú signálom na zmenu štruktúry cvičenia (smerom k úľave) alebo na jeho vylúčenie.

Na konci druhého obdobia by sa mali postupne zahrnúť cvičenia, ktoré zvyšujú pevnosť zadných svalov..

Cvičenia č. 7,6,9 a 10 sa môžu vykonávať na kruhovom systéme 2-3 krát. Sú najdôležitejšie..

Počet opakovaní špeciálnych cvičení, ktoré sa majú zvýšiť na 15 - 50 krát. Tempo cvičenia sa môže postupne zvyšovať.

Malo by sa to znova pripomenúť: cvičenie by nemalo spôsobiť bolesť!

Metodické odporúčania tretieho obdobia (odpustenie)

V tomto období sa úloha zvyšovania mobility chrbtice pridá k úlohám a metodickým vlastnostiam druhého obdobia. Cvičenia zamerané na riešenie tohto problému by sa však mali vykonávať opatrne a na odľahčených východiskových pozíciách. Mal by sa udržiavať automatizmus, aby sa udržalo špecifické postavenie pri státí a chôdzi, keď je bedrová chrbtica kyphovaná.

Počet opakovaní špeciálnych cvičení druhého obdobia stúpa na 50 - 100 krát (môže sa rozdeliť počas dňa). Z iných prostriedkov cvičebnej terapie by sa malo uznať, že je vhodné používať také, ktoré nemajú nepriaznivý vplyv na degenerované disky: plávanie, zdravotná cesta, lyžovanie, bežecký pás, ergometer na bicykli, cvičenia s gumovou bandážou..

Použitie takých prostriedkov ako volejbal, tenis (veľký i malý), cestné bicykle, beh na lyžiach, rýchly tanec, rytmická gymnastika by mali byť mimoriadne opatrné, pretože ostré, často nekoordinované pohyby a zákruty môžu spôsobiť zhoršenie osteochondrózy. Cvičenie s činkami sa výhodne uskutočňuje v IP leží (na chrbte, žalúdku), aby sa vylúčili vertikálne zaťaženia chrbtice.

Malo by sa uznať ako nevhodné používať čisté zavesenie na údajné natiahnutie bedrovej chrbtice.

Prekážkou je silné napätie napnutých svalov trupu. Hĺbka zo skoku, prevýšenie a hádzanie sú tiež nežiaduce. V každom prípade je potrebné počas cvičebnej terapie pamätať na to, že konštantná mikrotrauma a preťaženie chrbtice, nekoordinované pohyby, triaška pozdĺž osi chrbtice pripravujú vhodné pozadie na prasknutie degenerovaného disku a zhoršenie bolesti..

Tieto odporúčania by sa mali zohľadniť pri výbere prostriedkov a foriem fyzických cvičení v sanatóriu a ambulantných fázach rehabilitácie.

V treťom období sa odporúča použitie terapeutických cvičení v bazéne. Je potrebné poznamenať, že terapeutická gymnastika v bazéne nenahrádza, ale dopĺňa hlavné „suché“ triedy terapeutickej gymnastiky..

Ortopedická prevencia spinálnej osteochondrózy

Aby sa spomalili degeneratívne procesy v chrbtici a aby sa zabránilo recidíve exacerbácie syndrómu bolesti, odporúča sa pri vykonávaní domácich, pracovných a iných aktivít pozorovať špecifické držanie tela s kyvadlovou polohou bedrovej chrbtice. Pri prevencii osteochondrózy chrbtice sa zohráva dôležitá úloha pri znižovaní mikro- a makro-traumatizácie medzistavcových platničiek, ako aj statického a dynamického preťaženia chrbtice..

Mal by sa rozpoznať ako zvlášť nepriaznivý trup dopredu zo stojacej polohy. Pri vyrovnávaní z tejto polohy je možný aj vzájomný posun degenerovaných stavcov. V tomto ohľade by sa predbežné ohyby (najmä tie, ktoré sa vykonávajú so súčasnou rotáciou trupu) nemali vylúčiť ako cvičenie z pravidelných cvičení fyzickej terapie..

Pri prácach v domácnosti, ktoré súvisia s nakláňaním tela dopredu (pranie odevov, pláchanie, zametanie a čistenie mopov), sa odporúča uvoľniť chrbticu pomocou akejkoľvek podpory pod voľnou rukou. Na čistenie bytu pomocou vysávača je vhodné zväčšiť hadičku vysávača tak, aby sa telo neohýbalo dopredu, pretože inak rytmické pohyby v polovici sklonu vpred pri práci s nekonfigurovaným vysávačom spôsobia preťaženie chrbtice.

Mali by ste byť obzvlášť opatrní pri práci spojenej s intenzívnymi pohybmi rovnakého typu (najmä pri nakláňaní dopredu), napríklad: pílenie a sekanie dreva, záhradnícke práce s lopatou a sekačkou, trhavé pohyby pri hádzaní ťažkých predmetov, umývanie na dosku atď., pretože zaťaženie stavcov, väzov a svalov sa dramaticky zvyšuje.

Zvlášť nepriaznivo sa odráža nesprávna poloha trupu a nekoordinovaná práca svalov počas zdvíhania a prenášania závaží. Najlepším riešením je narovnanie chrbta, keď chrbtica pevne spočíva na panve. V tomto prípade sú medzistavcové platne zaťažené rovnomerne a nie sú zdeformované. Popri tom vedie prenášanie a najmä zdvíhanie aj nie príliš ťažkého nákladu s ohnutým chrbtom (napríklad pred vami a na natiahnutých ramenách) často k zhoršeniu stavu..

Tabuľky poskytujú nákresy správnej (čiernej) a nesprávnej (zatienenej) polohy tela pri zdvíhaní a prenášaní hmotností. Ako vidno z obrázkov, pri prenášaní ťažkých predmetov sa odporúča narovnaný trup. Bremeno sa musí udržiavať čo najbližšie k telu. Pri zdvíhaní závaží zo zeme sa nemôžete ohýbať dopredu a zdvíhať bremeno a narovnať trup. Kolená je potrebné ohýbať, krčiť sa, nechať chrbát rovno a zdvihnúť bremeno narovnaním nôh pri kolenách.

Pri jazde v aute je pod bedrovú podložku kladka. Je potrebná opierka hlavy, aby sa predišlo zraneniam krčnej chrbtice pri náhlych trhnutiach automobilu.

Pri šnurovaní topánok je potrebné si kľaknúť, dotknúť sa tela stehnom a až potom šnurovať topánky.

Ak však poloha tela zostane nezmenená, pohodlná poloha tela môže spôsobiť nežiaduce zmeny chrbtice. Preto je počas práce potrebná pravidelná zmena polohy tela. Napríklad v stojacej polohe - pravidelná zmena podpory jednej nohy k malej lavici nielenže spočíva v odpočinku nôh, ale prispieva tiež k kyfóze driekovej chrbtice vo svetelných podmienkach..

Pri preprave vo výťahu je vhodné zaujať postoj odľahčenia, aby sa znížilo vertikálne zaťaženie degenerovaných diskov počas zrýchľovania a spomaľovania výťahu. Odporúča sa, aby ste túto polohu zaujali v priebehu dňa toľkokrát, kedy je rýchlosť uzávierky 10-60 s. a ako cvičenie.

Medzi preventívne opatrenia by malo patriť liečba a postavenie. Pri dostatočne vysokom valci pod nohami sa bedrová lordóza znižuje, napäté svaly sa uvoľňujú, tlak na zadné časti degenerovaných diskov bedrovej chrbtice sa znižuje a bolesť sa znižuje. Po náročnom dni je vhodné tráviť na tejto pozícii doma 30-60 minút pred spaním.

U pacientov, ktorí sa nezúčastňujú na terapeutických cvičeniach, je pomerne častým javom zvyšujúca sa slabosť (uvoľnenie) svalov trupu. Cvičený a dobre vyvinutý svalnatý korzet kufra veľmi uľahčuje a vykladá „jarný“ prístroj chrbtice. Cvičenia, ktoré posilňujú svaly brušnej tlače, gluteus maximus, extenzorové svaly chrbta a tréning bedrovej kyfózy (najmä v stoji), by sa mali stať súčasťou motorického režimu pacienta a mali by sa vykonávať počas celého dňa..

Nepochybný vplyv na preťaženie chrbtice má iracionálne vybraný pracovný nábytok, najmä stoličky. Z tohto hľadiska je vhodné používať stoličky s nízkym sedadlom, s vnútorným sklonom a mierne vypuklým chrbtom namiesto bedrovej krivky chrbtice. Je lepšie, keď sú vaše kolená pri sedení mierne vyššie ako vaše boky..

Malo by sa tiež považovať za vhodné nosiť obuv s elastickou podrážkou, napríklad to redukuje odpisované preťažené degenerované disky. Dlhá jazda v aute sa neodporúča, najmä na nerovných cestách..

Je potrebné eliminovať faktory, ktoré zvyšujú bedrovú lordózu: nosenie topánok s vysokými podpätkami, nadváha. Mali by ste spať na tvrdej posteli, na ktorú sa používa drevený štít a tenký matrac.

Dobré pôsobenie má v niektorých prípadoch trvalé nosenie všetkých druhov korzetov alebo pásov na vzpieranie. Mechanické obmedzenie pohyblivosti chrbtice (najmä v bedrovej oblasti) je dôležité na prevenciu exacerbácií, najmä v prípade nestability chrbtice..

Memorandum pripravil inštruktor LFK TsKB LOO v Rade ministrov ZSSR O. Rubaylov
pod vedením vedúceho oddelenia fyzikálnej terapie V.I.Zubkovej

Memorandum bolo udelené s láskavým dovolením profesora Shmyreva V.I., vedúceho 1. neurologického oddelenia Centrálneho klinického centra MC prezidenta Ruskej federácie..
S pomocou pravidelného návštevníka stránky Fan.

Video s terapeutickými cvičeniami

Terapeutické cvičenia pre krk

Gymnastika hrudnej chrbtice

Gymnastika bedrovej chrbtice

Video s terapeutickými cvičeniami podľa metódy Dikula

Video s artikulárnou gymnastikou a inými liečebnými cvičeniami podľa Bubnovského techniky

Cvičenie zadných svalov

O fyzioterapii na webe

Zdravotný výskum:

Články na webe:

Diskusie vo fóre:

Lekári registrovaní na webe s titulom fyzioterapie a športového lekárstva

Kliniky a iné zdravotnícke zariadenia využívajúce fyzioterapeutické cvičenia ako liečebnú metódu.

Autor materiálu: Shmyrev V.I., Profesor, vedúci 1. neurologického oddelenia Ústrednej klinickej nemocnice prezidentského centra Ruskej federácie

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cvičenia Dikul vám pomôžu v boji proti tejto chorobeNadváha, sedavá práca, zlá výživa, fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu a ďalšie negatívne účinky neprejdú bez stopy. Všetky systémy v ľudskom tele trpia týmto ochorením, chrbtová kolóna je však najviac poškodená.
Zápalové komplikácie, ktoré ovplyvňujú burzu obklopujúcu ulnárny proces, sa nazývajú burzitída lakťového kĺbu. Príčiny takejto choroby môžu byť veľmi rôznorodé, ale ak túto chorobu liečite včas, môžete sa vyhnúť komplikáciám a úplne sa problému zbaviť.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.