loader

Hlavná

Späť

Cvičenia na osteochondrózu krčnej, bedrovej alebo hrudnej chrbtice


Osteochondróza je jednou z najbežnejších chorôb moderného človeka, ktorá priamo neohrozuje život, ale výrazne zhoršuje jej kvalitu. Ochorenie je multifaktoriálne, charakterizované rôznymi klinickými symptómami a najčastejšie sa deteguje v štádiu aktívneho ničenia medzistavcových platničiek. Môže ovplyvniť akúkoľvek časť chrbtice, častejšie krčný a bedrový sval.

V súčasnosti lekári na celom svete doslova zápasia s osteochondrózou, počnúc včasnou identifikáciou rizikových faktorov a odstránením príčin choroby až po vývoj účinných metód liečby. Je možné sa osteochondrózy navždy zbaviť? Bohužiaľ, toto je chronické ochorenie, s ktorým sa pacient bude musieť naučiť žiť. A aký bude tento život, závisí veľa od samotných pacientov. Iba bezpodmienečné vykonávanie odporúčaní lekára zastaví patologický proces a bude žiť normálny, aktívny život až do vysokého veku..

V dnešnom článku budeme hovoriť o cenovo dostupnej a nákladovo efektívnej metóde liečby: fyzické cvičenia, ktoré môže každý zvládnuť a vykonávať doma. Takáto činnosť nebude zasahovať do zdravých ľudí, bude predchádzať tejto chorobe a zlepšovať zdravie.

Všeobecné pravidlá vykonávania domácej gymnastiky

Rovnako ako iné metódy liečby, aj cvičenia na osteochondrózu majú svoje vlastné charakteristiky, kontraindikácie a obmedzenia, ktoré sú kombinované vo všeobecných pravidlách, ktoré vyžadujú bezpodmienečné dodržiavanie:

 • Liečbu nemôžete predpísať sami, bez návštevy lekára! Príznaky, ktoré podľa všetkého naznačujú osteochondrózu, sa môžu ukázať ako klinika iného ochorenia, pri ktorom fyzická aktivita môže spôsobiť škodu! Za diagnostiku a určenie liečby zodpovedá lekár.
 • Mali by sa zvážiť ďalšie sprievodné choroby, pri ktorých je pravdepodobne kontraindikovaná fyzická aktivita.
 • Je prísne zakázané vykonávať výcvik v akútnom období. Ochorenie je cyklické a vyznačuje sa obdobiami remisie a exacerbácie a počas akútneho obdobia je hlavnou úlohou liečby odstránenie bolesti a nepohodlia, ktoré sú veľmi významné čo najskôr. Gymnastika v tomto prípade zhorší iba stav pacienta. Fyzická aktivita je tiež zakázaná v terminálnych štádiách patológie, keď je kostné tkanivo stavcov už zničené. V tomto prípade môže byť liečba iba chirurgická..
 • Nemôžete trénovať v dňoch všeobecného ochorenia, ktoré nie je spojené so základným ochorením, horúčkou, prechladnutím, vysokým krvným tlakom atď..
 • Na tréning by ste si mali zvoliť ten istý čas (najlepšie ráno), voľné a pohodlné miesto (optimálne - na podlahe, na špeciálnom gymnastickom koberci), ako aj pohodlné oblečenie. Pred triedou by mala byť miestnosť dobre vetraná. Školenie sa koná každý deň počas obdobia odpustenia..
 • Môžete jesť hodinu pred vyučovaním.
 • Pred tréningom si môžete dať teplú sprchu: tým sa zahrieva svalové tkanivo a pripraví sa na nadchádzajúcu záťaž. Alternatívou je teplý uterák, ktorý je potrebné na postihnutú oblasť položiť niekoľko minút.
 • Je nevyhnutné vykonať mierne zahriatie: hojdačky s ramenami, kruhové pohyby ramien, aktívny chôdza na mieste, naklápanie do strán a dopredu s malou amplitúdou, zdvíhanie a spúšťanie ramien v stojacej polohe a ramená na opasku a ďalšie..
 • Všetky cvičenia a techniky sa vykonávajú pokojným tempom bez ostrých trhavých pohybov a respiračného zlyhania. Niektorí lekári žiadajú pacientov, aby si predstavili, že robia cvičenia pod vodou: pohyby by mali byť také plynulé.
 • V priebehu času sa musíte naučiť, ako správne dýchať: vdychujte nosom, vydýchnite ústami. Je veľmi dôležité, aby ste nedýchali na vrchole záťaže - k tomu dochádza u 100% netrénovaných ľudí, takže to vyžaduje čas a prax.
 • Bolesť počas a po tréningu by sa nemala vyskytovať! Ak existuje bolesť, potom je gymnastika vykonaná nesprávne alebo je prekročená záťaž povolená pre konkrétny organizmus. Únava svalov, nárast tepla vo svaloch - to sú normálne pocity, ktoré sa môžu vyskytnúť po cvičení.
 • Nesnažte sa okamžite dokončiť celý komplex, musíte byť veľmi citliví na stav tela a vnútorné pocity. Zaťaženie a počet prístupov by sa mali zvyšovať postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.
 • Po vyučovaní musíte relaxovať a aspoň 1 hodinu neopustiť dom. Môžete si urobiť ľahkú samomasáž, osprchovať sa.

Okrem popísaných pravidiel môže lekár pre každú osobu podať svoje odporúčania, ktoré by sa mali tiež zohľadniť. Každý pacient má v závislosti od závažnosti patologického procesu a anamnézy priradený individuálny súbor cvičení, ktorý je ovládaný pod vedením lekára fyzioterapie! Žiadame vás, aby ste to vzali do úvahy a neverili početným reklamám na internete, že vám ponúkaný gymnastický komplex úplne vylieči chorobu..

Čo tieto cviky dávajú a skutočne začínajú proces regenerácie chrupavky medzistavcových platničiek

Domáce cvičenia na osteochondrózu sú súčasťou komplexnej liečby choroby, ktorá prispieva k úspechu liečby. Pokiaľ ide o regeneráciu chrupavky, schopnosť samoopravenia je zachovaná iba v skorých štádiách choroby a uprostred choroby, keď disky už majú praskliny a deformácie, aj tie najsilnejšie a najdrahšie chondroprotektory nedokážu úplne obnoviť tieto anatomické štruktúry, ale môžu zastaviť ich ďalšie ničenie.

Pravidelné triedy majú tieto pozitívne účinky:

 • Posilňuje sa svalové tkanivo (povrchové aj hlboké chrbtové svaly), vytvára sa silný svalový korzet, ktorý drží chrbticu v správnej polohe;
 • Odstraňuje sa stagnácia v tkanivách, vylučuje sa prebytočná tkanivová tekutina a lymfa;
 • Svaly sú pružnejšie;
 • Zlepšuje sa držanie tela, nerovnováha zaťaženia rôznych častí chrbtice je odstránená;
 • Zaťaženie poškodených stavcov je znížené;
 • Metabolizmus v postihnutej oblasti chrbtice sa zlepšuje vďaka aktivácii krvného obehu;
 • Pohyblivosť chrbtice sa obnoví;
 • Chronické bolesti a iné nepríjemné príznaky choroby sú eliminované alebo významne oslabené;
 • Obdobie remisie sa zvyšuje.

Pravidelné triedy majú vo všeobecnosti pozitívny vplyv na stav, zvyšujú telesnú výchovu tela a sú odolné voči nepriaznivým environmentálnym faktorom. Po 1-2 mesiacoch pravidelných vyučovacích hodín, nálady a celkového pocitu znateľného zlepšenia sa eliminuje fyzická nečinnosť.

Gymnastika pre osteochondrózu krčnej chrbtice

Osteochondróza najčastejšie ovplyvňuje krčnú chrbticu. Každý rok sa choroba stáva mladšou a vyskytuje sa takmer u každého človeka po 25-30 rokoch. Existuje veľa dôvodov. Patologický proces v krčnej oblasti spôsobuje veľa nepríjemných symptómov, ktoré znemožňujú normálny život a prácu.

Pravidelné cvičenia na cervikálnu osteochondrózu, dokonca viac ako na drogách, pomáhajú zbaviť sa nepríjemných symptómov. Existuje mnoho gymnastických komplexov pre osteochondrózu krčnej chrbtice a ich kombinácie. Tu je 10 účinných základných cvičení, ktoré by sa mali vykonávať každý deň po dobu 15 minút.

I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Striedavo otáčajte hlavou do krajnej polohy doprava a doľava tak, aby sa brada nachádzala nad plecom. Opakujte 5-10 s. na každú stranu.

Ak nemôžete výrazne otočiť hlavu alebo keď sa o to pokúsite, nastane bolesť - zákruty sa vykonávajú iba do pohodlnej, bezbolestnej polohy.

Technika vykonávaniaobrázok
1.
2.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Sklopte hlavu nadol, kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny, a snažte sa čo najviac uvoľniť zadné svaly krku. Ak je hlava v krajnej polohe, skúste ju ľahkými pružnými pohybmi spustiť ešte nižšie. Opakujte 5-10 s.
3.I.P.: Státie / sedenie, ruky pozdĺž tela, chrbát rovný. Držte hlavu v rovnomernej polohe, stiahnite si krk späť a vytiahnite si bradu do seba. Opakujte 5-10 s.
4.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň ruky na čelo a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu nakláňate dopredu. Vytvorí sa kontrakcia hlavy a dlane. Opakujte 10 str. 10 s. na každej recepcii.
5.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte dlaň svojej pravej ruky na pravý chrám a zatlačte ju na hlavu, pričom hlavu sklopte doprava. Vytvára podobnú reakciu ako dlaň a hlava opísaná vyššie. Opakujte na každej strane 10 s., Výdavky 10 sekúnd za každý príjem.
Po zvládnutí týchto cvičení môžete komplex komplikovať inými metódami, ktoré sú tiež účinné pri osteochondróze krčnej chrbtice. Cvičenia uvedené nižšie budú užitočné pri cervikorakálnej osteochondróze..
6.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Vezmite ľavú ruku za chrbát a hádzajte pravú ruku na hlavu zhora a nakloňte hlavu na pravú stranu, pričom držte 3 sekundy v krajnej polohe. Vymieňame si ruky a robíme podobný trik opačným smerom. Opakujte 10 str. na každú stranu.
7.I.P.: Sedí na stoličke, chrbát rovno. Položte hroty prstov pravej ruky na pravý chrám, otočte hlavu doprava a snažte sa vidieť chrám, zatiaľ čo rukou držte odpor. Podržte 3 sekundy v krajnej polohe. To isté urobte aj s druhou stranou. Opakujte na každej strane 10 str.
8.I.P.: Státie na podlahe, ruky sú uvoľnené a pokojne visia pozdĺž tela. Zdvihnite ramená čo najvyššie a držte ich v tejto polohe po dobu 10 sekúnd. Uvoľnite svoje ramená a zhlboka sa nadýchnite, až kým nebudete mať pocit, že vaše ruky tlačia vaše ramená. Opakujte 5-10 s.
9.I.P.: Ležiaci na posteli na bruchu, zavesiť hlavu. Držte hlavu na váhe po dobu 10 sekúnd, potom uvoľnite svaly na krku. Zapnite chrbát so zavesenou hlavou av tejto polohe držte hlavu na váhe 10 sekúnd. Odbočte doprava, potom na ľavú stranu a tiež na 10 sekúnd. držte hlavu na každej strane. Opakujte po dobu 5 str. v každej polohe.
10.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, paže pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenách. Zdvihnite hlavu a držte ju v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, potom uvoľnite. Opakujte 5-10 s.

Je prísne zakázané cvičiť s ostrým hádzaním hlavy späť, ako aj s ostrými, intenzívnymi rotačnými pohybmi v krku..

Gymnastika pre osteochondrózu hrudnej chrbtice

Degeneratívne-dystrofické lézie medzistavcových platničiek v oblasti hrudníka sa vyvíjajú menej často. Dôvodom je skutočnosť, že chrbtica v tomto oddelení je zosilnená rebrami. Vo väčšine prípadov sa pozoruje kombinovaná forma: zmeny ovplyvňujú krčné aj hrudné oblasti. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia základného komplexu pre osteochondrózu hrudnej chrbtice:

I.P.: Stojace. Pri výdychu pomaly spustite hlavu plynulým pohybom, až kým sa brada nedotkne hrudnej dutiny. Opravte pózu, pokúste sa uvoľniť svaly na chrbte a zároveň namáhajte a stiahnite svaly brušného lisu..

Nakloňte hornú časť tela dopredu a dole a uvoľnite ruky, ktoré by mali zotrvať pri páde tela. Je vhodné dotýkať sa chodidiel prstami, ale nie nevyhnutne. Držte v tejto polohe po dobu 5-6 sekúnd, potom sa pomaly narovnajte. Posledná vec, ktorú si potrebujete uvoľniť na krku. Opakujte 5 r.

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Pozícia v tvare T: postavte sa rovno a roztiahnite ruky do strán. Zložte ramená a mierne zredukujte lopatky k chrbtici. Pokúste sa čo najviac uvoľniť krk, brucho, boky a kolená. Udržujte polohu rúk a jemne krúťte chrbticu doprava v páse, pričom si zachovajte pôvodnú polohu panvy a bokov. Držte v tejto polohe 25 - 30 sekúnd., Zaujmite pôvodnú polohu, odpočinok 10-20 sekúnd. a opakujte krútenie doľava.
2.
3.Východisková poloha: státie, zovretie rúk do strán. Prípadne sklopte do strany s úplne uvoľnenými ramenami. Potom pritiahnite ruky a pomaly ich zdvíhajte nad hlavu a pravou rukou uchopte zápästie ľavej ruky, natiahnite sa na pravú stranu a snažte sa natiahnuť. Opakujte to isté na druhej strane a vymeňte si ruky. Na konci cvičenia natiahnite ruky a plynule spustite ruky do strán.
4.Variácia cvičenia „loď“. I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté do strán, v uhle približne 90 ° k telu. Na výdychu pomaly zdvihnite ruky, potiahnite dozadu a pritiahnite lopatky. Zároveň si ohnite nohy na kolená a pokúste sa chytiť členky rukami. Uzamknite túto polohu na pár sekúnd. Potom nohy pomaly a plynule uvoľnite a rukami ich položte na podlahu. Počas cvičenia je dôležité namáhať svaly chrbta, nie ruky. Opakujte 5 r.
5.I.P.: Stoja na všetkých štyroch. Pri výdychu by malo byť možné ohnúť chrbát nahor a zostať v tejto polohe až 4 sekundy. Po inšpirácii sa pomaly vráťte do východiskovej polohy a jemne klente chrbát. Opakujte 5 r.
Po ľahšom zvládnutí a vykonaní týchto techník môžete komplex doplniť ďalšími cvičeniami účinnými pri osteochondróze prsníka. Je však dôležité si uvedomiť, že je zakázané natiahnuť stavce a maximalizovať svalové napätie!
6.I.P.: Leží na chrbte. Pod hrudnú chrbticu (spodná časť) by sa mal umiestniť malý vankúš alebo vankúš. Položte ruky za hlavu. Pokúste sa pomaly zdvíhať hornú časť tela, namáhajte miechy a abs, ale nie krk. Opakujte 3-4 s., Potom posuňte valček o niečo vyššie a opakujte cvičenie.
7.I.P.: Ležiace na bruchu a roztiahnuté ruky rôznymi smermi. Pokúste sa zdvihnúť hlavu a ruky súčasne a držte ich najmenej 3 sekundy. Opakujte 5 r.
8.I.P.: Ležiace na bruchu, opierajte sa o nohy na stene (alebo požiadajte svojich príbuzných, aby si stlačili nohy na zem rukami), položte ruky za hlavu (napríklad pri kývnutí lisom) a pomaly zdvíhajte telo, pokúste sa na pár sekúnd zafixovať polohu v najvyššom bode a pomaly spustite telo. Opakujte 5 r.
9.I.P.: Státie, široké nohy, v rukách gymnastickej palice (alebo podobného predmetu v tvare). Držte ho narovnanými rukami a zdvihnite ho čo najviac, vziať ho späť. Pokúste sa rukami natiahnuť celé telo, uistite sa, že postoj zostáva rovný. Opakujte 3-4 s.
10.I.P.: Sediaci na stoličke, ruky držia stoličku. Po inšpirácii nakloňte telo striedavo doprava a doľava a pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte na každej strane po dobu 5 r.

Gymnastika pre osteochondrózu bedrovej chrbtice

Hlavným terapeutickým opatrením doma, ktoré zaručuje zaručený úspech pri ničení medzistavcových platničiek v bedrovej a sakrálnej časti chrbtice, je posilnenie svalového tkaniva chrbta, zadku a nôh. Zoberme si najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice:

Technika vykonávaniaobrázok
1.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, ruky sú položené mierne do strán, nohy sú zdvihnuté a ohnuté na kolenách. Mali by ste napodobniť jazdu na bicykli: vykonajte 8 otáčok z pravej nohy a ďalších 8 otáčok od ľavej nohy.
2.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, pracky prstov a dlane položte pod hlavu. Nohy spočívajú na zemi, nohy ohnuté na kolenách. Pomaly nadvihnite hlavu a hornú časť tela nad podlahu na výdychu, aby sa vyskytlo napätie svalov v dolnej časti chrbta. Na inšpiráciu sklopte hlavu a uvoľnite sa. Opakujte 5 r.
3.I.P.: Leží na chrbte na rovnom povrchu, uchopte prsty do zámku a dlane položte pod hlavu (lakte sú na podlahe). Ohnite nohy na kolená, nohy položte na podlahu a posuňte ich čo najbližšie k panve. Otočte a umiestnite kolená striedavo doľava a doprava od tela tak, aby ruky a hlava nevyšli z podlahy. Opakujte 10 r.
4.Východisková poloha: ležiaca na chrbte na rovnom povrchu, šírka ramien nôh od seba, ohnutá na kolenách, priliehajúca k podlahe. Ruky - voľne pozdĺž tela. Pri inšpirácii pomaly zdvíhajte panvu nad podlahou tak, aby brucho a boky tvorili priamu líniu a napnite svaly dolnej časti chrbta. Na výdych znížte panvu. Opakujte 5-10 s.
5.I.P.: Ležiace na chrbte, nohy pritlačené k podlahe a nohy ohnuté v kolenách. Pomaly sa pohybujte po výdychu, zdvihnite obe nohy a ak je to potrebné, pritiahnite kolená k hrudníku, pomôžte si rukami. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd a po inšpirácii zaujmite východiskovú pozíciu. Opakujte 5-10 s.
6.I.P.: Ležiace na chrbte na rovnom povrchu, nohy so šírkou ramien od seba, ohnuté na kolenách a položené na podlahe. Pri inšpirácii zodvihnite ruky a natiahnite ich, akoby napínali chrbticu. Pri výdychu zdvihnite koleno jednej nohy do žalúdka a objímajte ho rukami. Vykonajte 5 s každou nohou.
7.I.P.: Na bruchu ruky spočívajú na dlaniach. Zdvihnite panvu nad podlahou, najprv sa ohnite v bedrovej oblasti a potom ohnite chrbát oblúkom nahor. Opakujte 5-7 str.
8.I.P.: Na všetkých štyroch. Zdvihnite ruku a nohu proti sebe rovnobežne s podlahou, niekoľko sekúnd podržte a položte ich na zem. Vymeňte končatiny a urobte to isté. Opakujte pre každú dvojicu rúk a nôh 10 s.
9.I.P.: Ležiace na bruchu, ruky natiahnuté dopredu, nohy k sebe. Súčasne zdvihnite ruky a nohy, držte pózu v tejto polohe na pár sekúnd a spustite sa na zem. Opakujte 4-5 s.
10.I.P.: Ležiace na bruchu, položte ruky na dlani. Zdvihnite hornú časť tela nad podlahu a pokúste sa ohnúť v bedrovej oblasti, zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. a spadnúť na zem. Opakujte 5 r.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu - autorove metódy

Okrem komplexov opísaných vyššie existuje mnoho ďalších komplexov. Tu je krátky popis najpopulárnejších autorských techník.

 • Gymnastika pre krk Shishonin. Triedy jedinečnou autorskou metódou sa zobrazujú ľuďom trpiacim fyzickou nečinnosťou, ktorí vedú sedavý spôsob života, nedodržiavajú každodennú rutinu a trpia chronickou bolesťou v krku. Komplex obsahuje 7 jednoduchých cvičení, ktoré je potrebné robiť každý deň as menšou bolesťou - prejdite na 3-4 opakovania týždenne. Viac je určený na prevenciu osteochondrózy.
 • Bubnovská gymnastika s osteochondrózou. Jedinečný spôsob liečby sa nazýva kinezoterapia a je založený na mobilizácii vnútorných síl tela. Autor ju považuje za najefektívnejší aj v najzávažnejších prípadoch. Nezahŕňa užívanie drog. V skutočnosti je to liečba pohybmi, ktorá je indikovaná pre mnoho patológií pohybového aparátu a nielen. Gymnastika na osteochondrózu podľa Bubnovského je individuálne prispôsobená každému pacientovi: v kinezoterapeutickom centre sa zostavuje osobný komplex, kde sa pacient podstupuje na počiatočnú liečbu pod dohľadom odborníkov.
 • Norbekovove cvičenia na chrbticu. Ďalšia technika, ktorá je založená na schopnosti tela liečiť sa. Podľa akademika Norbekova je gymnastika v prípade osteochondrózy chrbtice 99% self-hypnóza a iba 1% pozostáva z cvičení.
 • Cvičenia s Gittovou osteochondrózou. Skúsený manuálny terapeut je autorom teórie mikromócie. Ponúka špeciálnu techniku ​​na uskutočňovanie cenovo dostupných a jednoduchých trikov, ktoré sa dajú ľahko vykonávať doma..
 • Súbor cvičení na osteochondrózu podľa Ignatievovej. Špecialista vyvinul účinné cvičenia, ktoré pomôžu eliminovať nepríjemné príznaky choroby v krátkom čase. Hlavnou vecou je kombinácia techník s pokojným a vyváženým dýchaním, ktoré zvýšia účinnosť liečby.
 • Gymnastika s osteochondrózou chrbtice podľa Boniny. Lekár pre cvičebnú terapiu vyvinul niekoľko sérií cvičení kombinujúcich cvičebnú terapiu a fitnes, ktoré sú zamerané na liečenie rôznych štádií osteochondrózy a sú určené pre ľudí s rôznymi úrovňami fyzickej zdatnosti. Cvičebná liečba osteochondrózy je komplikovaná postupne, čo vám umožňuje jemne posilňovať svalové tkanivo bez stresu pre telo.

Oplatí sa kombinovať všeobecné, základné cvičenia pre chrbát s osteochondrózou s metódou podľa autora opísaného vyššie? Nie. Nestojí to za preťaženie tela, nadmerné zaťaženie svalov: to môže nielen viesť k exacerbácii - je ľahké stratiť pozitívne zmeny, ktoré sa dosiahli počas komplexnej liečby choroby..

Na prevenciu tejto choroby sa odporúča vybrať 4-5 cvikov z každého komplexu pre rôzne časti chrbtice a kombinovať ich do jedného zasadnutia, ktoré by sa malo vykonávať najmenej dvakrát týždenne. Plávanie, nordic walking, dychové cvičenia a len aktívne prechádzky sú tiež účinnými spôsobmi prevencie chorôb, ktoré sú dostupné pre všetkých..

Čo cvičí s osteochondrózou v akútnom období

V akútnom období sú povolené iba dychové cvičenia, a ak to nespôsobuje zvýšenie príznakov. Na tento účel ležíte na chrbte na tvrdom svahu, aby bola hlava umiestnená nad nohami. Predkolenie by malo byť mierne zdvihnuté umiestnením malého valčeka pod ne. V tejto polohe musíte dýchať pomaly, ale hlboko s bránicou. Takéto cvičenie pomáha zmierňovať svalové kŕče, a tým znižuje závažnosť bolesti..

Čo iného je užitočné pre osteochondrózu chrbtice

Ak to stav umožňuje, existuje čas a túžba naučiť sa nové alternatívne metódy liečby, potom dobrý účinok so všetkými formami osteochondrózy je:

V každom prípade by sa možnosť použitia konkrétnej metódy mala dohodnúť s lekárom. Nesnažte sa súčasne uplatňovať všetky možné metódy: môže to viesť k zhoršeniu ochorenia. Napríklad ráno môžete vykonať skupinu cvičení a večer sa prejsť škandinávskou metódou. Bude to stačiť na udržanie choroby pod kontrolou a na zabránenie jej progresie..

Cvičenie na domácu osteochondrózu - je cenovo dostupné, užitočné a efektívne. Hlavná vec je túžba zlepšiť vaše zdravie, čo je najmenej polovica úspešnej liečby!

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) na osteochondrózu chrbtice

Osteochondróza je chronické progresívne ochorenie, ktoré sa vyznačuje degeneratívnymi-dystrofickými zmenami na medzistavcových platničkách. Proces degenerácie medzistavcových platničiek a kĺbov chrbtice je často sprevádzaný bolesťou.

Rehabilitológovia v Yusupovskej nemocnici vykonávajú komplexnú liečbu osteochondrózy chrbtice, ktorá poskytuje stabilný a kvalitný výsledok, umožňuje vám udržiavať funkciu medzistavcových platničiek a maximalizovať ich životnosť. Liečebné režimy zahŕňajú liekovú terapiu, alternatívne metódy, fyzioterapiu, masáž, súbor fyzických cvičení.

Kandidáti a lekári lekárskych vied, lekári najvyššej kategórie individuálne pristupujú k výberu liečebnej metódy pre pacientov trpiacich osteochondrózou. Vedúci stavoví lekári (odborníci v oblasti chorôb miechy) diskutujú o závažných prípadoch osteochondrózy krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice na stretnutí odbornej rady a spoločne rozhodujú o výbere liečebných postupov. Po prepustení z rehabilitačnej kliniky dostávajú pacienti odporúčania na implementáciu súboru cvičení na osteochondrózu doma.

V nemocnici Yusupov sa fyzioterapia vykonáva aj na osteoartrózu kolena, ramena a bedrového kĺbu. Poprední odborníci v oblasti rehabilitačnej liečby využívajú inovatívne kinezoterapeutické techniky. Rehabilitačná klinika je vybavená najmodernejším vybavením popredných európskych a amerických výrobcov, mechanickými a počítačovými simulátormi, zariadeniami Exarta, vertikalizátormi a závesnými systémami na zníženie zaťaženia pohybového aparátu, ktoré pôsobia podobne ako bazén.

Funkcie cvičenia na liečbu osteochondrózy chrbtice

Fyzikálna terapia osteochondrózy krčnej chrbtice sa vykonáva iba počas obdobia remisie choroby, keď sú príznaky choroby (bolesť a obmedzenie pohybu) minimálne alebo chýbajú. Pri vykonávaní terapeutických cvičení v období exacerbácie môže pacient spôsobiť bolesť a zhoršenie chrbtice. Pred predpísaním špeciálnych cvičení pre pacienta vykonajú rehabilitológovia nemocnice Jusupov komplexné vyšetrenie pomocou inovatívnych diagnostických metód..

Fyzikálna terapia osteochondrózy je potrebná na posilnenie svalov bez preťaženia chrbtice chrbtice. V správnom súbore cvičebných cvičení pre osteochondrózu by statické zaťaženie malo prevládať nad dynamickým cvičením. Pri osteochondróze chrbtice je prísne zakázané zdvíhanie závaží.

Pri implementácii komplexu cvičebnej terapie pre osteochondrózu by sa mali dodržiavať tieto odporúčania rehabilitológov:

 • Pred vykonaním cvičení vykonajte kontrolu krvného tlaku;
 • vykonávať všetky cvičenia hladko, pomalým tempom, silné pohyby sú kontraindikované;
 • zvýšiť intenzitu a počet opakovaní je potrebné postupne a starostlivo;
 • gymnastické cvičenia sa vykonávajú v „ležiacej“ alebo „stojacej“ polohe;
 • cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne;
 • s výskytom ostrej bolesti by sa mala terapia prerušiť.

Na základe týchto odporúčaní dosahujú pacienti v nemocnici Yusupov požadovaný výsledok a nespôsobujú poškodenie ich zdravia. Cvičebná terapia krčnej a bedrovej osteochondrózy je kontraindikovaná v prípade horúčky a exacerbácie chronickej patológie akejkoľvek lokalizácie, v akútnom štádiu zápalového procesu, s herniami a závažnými kardiovaskulárnymi ochoreniami..

Cvičebná terapia osteochondrózy krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu krčnej a krčnej korekcie chrbtice by sa mali vykonávať pod dohľadom rehabilitológov. Nedostatočné cvičenie môže zhoršiť stav pacienta. Pravidelná gymnastika znižuje riziko opakovaných exacerbácií osteochondrózy, znižuje chronickú bolesť rúk, krku a ramien, obnovuje citlivosť a silu v rukách, trénuje vestibulárny aparát, ktorý znižuje bolesti hlavy a závraty.

Súbor gymnastických cvičení zahŕňa izometrické bloky (bez pohyblivých častí tela v priestore) a dynamickú aktivitu. Je jednoduché vykonávať a pacienti, ktorí sa naučili správne vykonávať cvičenia pod dohľadom cvičiaceho, ich môžu naďalej vykonávať doma.

Komplex cvičebnej terapie pri osteochondróze zahŕňa niekoľko cvičení. Pri ich plnení by človek mal zaujať počiatočnú polohu „sedí presne na stoličke, nohy od seba oddelené šírkou ramien“. Dlaňou ruky zatlačte na chrám a lícne kosti na jednej strane. Ľavá dlaň je na ľavej tvári, pravá na pravej. Pritiahnite svaly krku tak, aby ste odolali paži. Cvičenia zopakujte na druhej strane..

Aby ste mohli vykonať nasledujúce cvičenie, zaistite prsty do zámku. V tejto polohe zatlačte na čelo s dlaňami natiahnutými smerom k nemu. Odolajte tlaku tak, že zatiahnete krk. Tretie cvičenie sa vykonáva nasledujúcim spôsobom: náhrada pod rukami brady, uzavretá päsťami a tlačenie brady v smere zdola nahor. Bez pohybu hlavy vo vesmíre pôsobia proti sebe.

Popadnite prsty za hlavu do zámku. V tejto polohe stlačte ruky rukami na týlnom-parietálnom regióne, pokúste sa sklopiť hlavu k hrudníku a vytvorte reakciu s hlavou. Ďalšie cvičenie sa vykonáva tlakom na chrbát hlavy. Pravá ruka s otvorenou dlaňou je umiestnená v oblasti ľavej lícnej kosti a líce. Ruky tlačia na tvár, akoby sa ju snažili otočiť doprava. Protiopatrenie sa vytvára pomocou svalov krku.

V izometrickej gymnastike sa trénovaná oblasť tela nepohybuje v priestore: nie sú žiadne sklony, zákruty ani výkyvy. Pacient alebo inštruktor cvičebnej terapie vyvíja tlak na určitú časť tela a pomocou svalových síl pôsobí proti tomuto tlaku. Počet opakovaní cvičení tohto komplexu cvičebnej terapie pre cervikálnu osteochondrózu závisí od stupňa pripravenosti pacienta a môže sa meniť od 3 do 8. Trvanie pôsobenia pôsobiacej sily počas každého opakovania je 5 až 6 sekúnd.

Pri osteochondróze krčnej chrbtice zahŕňajú rehabilitológovia cvičenia s pohybmi v gymnastickom komplexe. Prvé cvičenie sa vykonáva nasledovne:

 • pacient sedí so vzpriameným chrbtom na stoličke, nohy trochu od seba;
 • ruky natiahnuté pred sebou s rukami vpred;
 • zaťal ruky do pästí a uvoľnil sa.
 • robí cvičenie niekoľkokrát, a potom potriasa rukami.

Posaďte sa na stoličku, nohy pred sebou majú šírku ramien od seba, ruky na kolenách. Zdvihnite narovnané rameno do strany rovnobežne s podlahou. Bez ostrých pohybov otáčajte telom rukou v jednom smere, druhou rukou v druhom smere (pravá ruka - otočte telo doprava, doľava - doľava)..

Posaďte sa na stoličku, nohy mierne ohnuté na kolená, položte ruky na pás. Nakloňte hlavu doľava a doprava a pokúste sa dosiahnuť ucho svojim ramenom.

Po prepustení z rehabilitačnej kliniky by sa mala pravidelne vykonávať cvičenie na osteochondrózu krčnej chrbtice. Vyžaduje si špeciálne vybavenie a dokonca aj značný priestor v miestnosti. Mnoho cvičení je možné vykonať aj na pracovisku. Cvičenia systematickej fyzioterapie majú priaznivý vplyv nielen na priebeh ochorenia a zmiernenie príznakov osteochondrózy, ale aj na náladu. Oslobodzujú ľudí od pocitov depresie, únavy a depresívnych porúch..

Cvičenie na osteochondrózu hrudnej chrbtice

Pri liečbe osteochondrózy prsníkov používajú neurológovia a rehabilitológovia nemocnice Jusupov rôzne metódy - masáže, fyzioterapiu, akupunktúru, lieky. Cvičebná terapia pre hrudnú osteochondrózu pomáha obnoviť pohyblivosť chrbta a posilniť svaly, ktoré v budúcnosti podporia chrbticu a zabránia progresii ochorenia. Bez fyzioterapeutických cvičení s osteochondrózou hrudnej chrbtice nie je možné zlepšiť krvný obeh.

Inštruktor-metodik vyberie program cvičebnej terapie individuálne. Závisí to od štádia patologického procesu. Počas akútnej fázy osteochondrózy je najdôležitejšou úlohou gymnastiky zmierniť bolesť, zlepšiť pohyblivosť chrbtice a odstrániť svalové kŕče. V dôsledku toho je účinnosť cvičebnej terapie pomerne vysoká. Zhoršuje sa bolesť, zápaly, najmä ak je regeneračná terapia doplnená použitím miestnych a systémových liekov.

Počas remisie rehabilitológovia predpisujú intenzívne cvičenia, ktoré zlepšujú pohyblivosť kĺbov stavcov a rebier. Umožňujú vám dosiahnuť nasledujúce výsledky:

 • prevencia nových exacerbácií choroby;
 • vývoj hrudníka, optimalizácia dýchacích schopností a ventilácia pľúc;
 • svalový vývoj ramenného pletenca, odstránenie stagnácie;
 • vytvorenie správneho držania tela;
 • obnova normálnych ohybov chrbtice;
 • vytvorenie spoľahlivého silného svalového korzetu;
 • optimalizácia odtoku lymfy a mikrocirkulácie krvi a odtoku lymfy;
 • zlepšiť výživu stavcovej chrupavky.

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu hrudnej chrbtice umožňujú zvýšiť celkový tonus, energiu tela, dávajú pacientovi vynikajúcu náladu.

Vždy začínajú s najjednoduchšou respiračnou gymnastikou. Nie je kontraindikovaný ani v najzávažnejšom stave pacienta. Pre jeho implementáciu je potrebné ležať na chrbte. Povrch by mal byť pevný, šikmý (hlava nad nohami). Pacient zdvihne spodné nohy na malý valec a potom dýcha pomocou bránice. Takéto dýchanie odstraňuje svalové kŕče, saturuje krv kyslíkom, výsledkom je zníženie bolesti.

Neurológovia súčasne predpisujú lieky. Po ústupe bolesti začne pacient vykonávať cvičenia:

 • sedí na bruchu, roztiahne ruky do strán, zdvihne ho, odkloní hlavu dozadu a drží ich vo vzduchu až 5 sekúnd;
 • ľahol si na chrbát, položil ruky pred seba, zdvihol svoje dolné končatiny a snažil sa pre ne natiahnuť prsty, aby sa stretli vo vzduchu;
 • pootočenie na pravej strane, mierne ohnutie dolných končatín na kolenách, nasmeruje ľavú nohu nahor, v tomto stave pretrváva 3 sekundy, opakuje sa na druhej strane tela;
 • státie v póze mačky, zakrivenie chrbta nadol, zatiaľ čo sa nadýchne (hlava je kolmá na podlahu).

Po nástupe únavy, napätí chrbtových svalov by ste mali uvoľniť chrbát. Je potrebné kľačať, ruky dole. Pri inšpirácii zodvihnite ruky nahor, potom ich dolu sklopte a telo nakloňte dopredu. Na východe musíte sedieť na pätách. Potom by ste mali ležať na bruchu a natiahnuť rovné ruky dopredu. Súčasne zdvihnite hornú končatinu z podlahy na jednej strane a dolnú končatinu z opačnej strany. Zložte ruku a nohu, zopakujte cvičenie pre druhý pár končatín.

Počas obdobia ústupu príznakov hrudnej osteochondrózy môžu byť gymnastické cvičenia hrudnej chrbtice dosť rozdielne. Ak vyučujete pravidelne, exacerbácie sa stávajú zriedkavejšie. Telocvičňa môže zahŕňať rôzne cvičenia.

 • ľahnite si na chrbát, pritiahnite si ohnuté nohy k hrudníku, mierne si odtrhnite spodnú časť chrbta z povrchu, svaly pobrušnice a námahu;
 • zostať v tomto stave po dobu 5 sekúnd, musíte sa uvoľniť, prevrátiť sa na bruchu, ohnúť ruky a položiť za hlavu;
 • šíriť lakte po stranách;
 • zdvihnite plecia hornou časťou puzdra a potom lakte vytiahnite lakte po jednom;
 • ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, odtrhnite podlahu, hornú časť tela;
 • zostaňte v tejto polohe po dobu 5 sekúnd, uvoľnite sa;
 • v podobnej polohe zdvihnite ruky späť, urobte zámok;
 • potom sa pokúste vytiahnuť zámok a zároveň ho zakrývať;
 • pár sekúnd zotrváva, vydýcha a relaxuje.

Ak chcete vykonať druhé cvičenie, musíte sa postaviť a položiť ruky na svoje plecia. V jednom bode musíte zdvihnúť jedno rameno, znížiť druhé a otočiť hlavu na stranu zníženého ramena.

Pri umiestnení v stabilnej stoličke by ste sa mali opierať o chrbát chrbtom, ohýbať sa dozadu, aby ste videli stenu za vami. Krk nemôžete pevne nakloniť dozadu. Po narovnaní sa posaďte na stoličku, zdvihnite palicu, zdvihnite ju, siahnite po nej pri inhalácii, potom vydýchnite a relaxujte..

Fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti

Fyzikálna terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice zahŕňa nasledujúce cvičenia:

 • kontrakcie brušných svalov sa vykonávajú, kým nenastane mierna únava;
 • pacient kľačí, ruky spočívajú na podlahe, vykonáva zdvíhanie hlavy so súčasným vyklenutím chrbta a spúšťaním hlavy so súčasným natiahnutím;
 • ľahnite si, ohnite kolená, položte ruky za hlavu a dotknite sa nohami nohou - 10 krát na pravej strane a 10 krát na ľavej strane (lopatky sú pritlačené k podlahe);
 • ležanie na posteli so zdvihnutou čelnou doskou, vytiahnutie hornej časti tela, držanie dozadu a uvoľnenie spodnej časti tela;
 • ľahnite si na chrbát, niekoľkokrát si vytiahnite prsty na nohách nad sebou a zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd.

Pravidelné cvičenie komplexné cvičenie na liečbu osteochondrózy vám umožní zbaviť sa bolesti a zabrániť exacerbácii ochorenia. Telefonicky sa dohodnite na stretnutí s vertebroológom a rehabilitológom v nemocnici Yusupov.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Ochorenia pohybového ústrojenstva majú vážne negatívne následky na zdravie celého organizmu. Je potrebné bojovať proti takýmto chorobám, a to od úplného začiatku ich vývoja. Je veľmi dôležité nevynechať hlavné príznaky choroby, aby ste sa včas poradili s lekárom. Jedným z najzákernejších a najbežnejších ochorení je osteochondróza. Niektorí pacienti sa domnievajú, že jeho vývoj je štandardnou fázou starnutia a je nereálne vyhnúť sa tomuto problému. Taký nezodpovedný postoj k zdraviu človeka má smutné následky. Nebezpečenstvo osteochondrózy je v tom, že bez včasnej liečby prechádza na výčnelok, medzistavcovú prietrž, ischias a ďalšie chronické choroby. Ak ich v tejto fáze nebudete liečiť, hrozí úplnou alebo čiastočnou ochrnutím.

Závažným komplikáciám sa dá vyhnúť, ak sa príznaky objavia včas a vyhľadajú lekára. Neexistujú žiadne magické pilulky na osteochondrózu, ale komplexné opatrenia, ktoré sú založené na záťažovej terapii a fyzioterapii, poskytujú vynikajúci výsledok. Rehabilitačné a regeneračné cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice môžu posilniť svalový rámec chrbta, zastaviť degeneratívnu deštrukciu chrupavky.

Základné požiadavky na cvičenie pri osteochondróze

Aby ste pochopili, ako terapeutická gymnastika pracuje s osteochondrózou bedrovej chrbtice, musíte pochopiť, o aký druh choroby ide, prečo sa vyskytuje, aké následky to môže viesť k.

Naša chrbtica pozostáva z jednotlivých stavcov, medzi ktorými sú umiestnené medzistavcové platničky chrupavky. Vykonávajú funkciu tlmenia, poskytujú flexibilitu chrbta. S vekom tkanivo chrupavky stráca svoju pružnosť, už nevykonáva svoje funkcie. Chrupavka je postupne obrúsená, vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje. Už v tomto štádiu možno pri vyšetrení chrbtice zistiť osteochondrózu. Keď obsah medzistavcových platničiek vyčnieva cez vláknitý prstenec, vznikne prietrž.

Tieto prejavy sú vždy sprevádzané zápalovými procesmi okolitých mäkkých tkanív. Kvôli ich opuchom sú štiepené korene nervových zakončení, ktoré sú umiestnené vedľa chrbtice. Takéto štipnutie môže v budúcnosti viesť k ochrnutiu..

Úlohou lekára a pacienta je najprv odstrániť zápal a potom pokračovať v nabíjaní osteochondrózy, aby sa posilnil svalový kostra..

Na cvičebnú terapiu existuje niekoľko požiadaviek:

 • v akútnom období ochorenia je prísne zakázané vykonávať cvičenia;
 • Cvičebná terapia sa musí vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora, rehabilitológa;
 • v prípade najmenšieho nepohodlia alebo bolesti počas hodiny musí byť okamžite zastavená a inštruktor o tom musí byť informovaný;
 • všetky pohyby by mali byť hladké, mäkké, bez trhania;
 • pravidelnosť je hlavným pravidlom cvičebnej terapie, triedy by sa mali vykonávať s určitou frekvenciou, bez ich chýbania.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých pravidiel, môžete počas rehabilitačného obdobia dosiahnuť vynikajúci úspech..

Pravidlá pre gymnastiku

Gymnastiku s bedrovou osteochondrózou predpisuje pacient svoj ošetrujúci lekár. Individuálne vyberie vhodný komplex a individuálne cvičenia. Toto ochorenie niekedy postihuje krčnú a hrudnú chrbticu, ale najčastejšie je lokalizované v lumbosakrálnej oblasti. Ak sa liečba nezačne včas, jediným postupom, ako sa zbaviť následkov choroby, bude závažná neurochirurgická operácia..

Pravidlá vykonávania gymnastiky sú tieto:

Dlhé roky neúspešne zápasil s bolesťou kĺbov. „Účinný a cenovo dostupný liek na obnovu zdravia a pohyblivosti kĺbov pomôže za 30 dní. Tento prírodný liek robí to, čo predtým dokázala iba operácia.“

 • lekciu začnite, len ak sa budete cítiť dobre;
 • noste pohodlné športové oblečenie, ktoré neobmedzuje pohyb;
 • ak študujete doma, urobte to pred veľkým zrkadlom, takže bude pre vás ľahšie prispôsobiť techniku ​​každého pohybu.

Domáce cvičenia sú prijateľné, ale iba v prípade, že ste už s inštruktorom trénovali, upravil techniku ​​tak, aby vykonával každý pohyb. Niektorí pacienti uprednostňujú záťažovú terapiu na mnohých voľne dostupných videách. Tento prístup je zásadne nesprávny. Väčšina komplexov prezentovaných na YouTube nemá žiadny terapeutický účinok. A niektoré z nich sú pre zdravie úplne nebezpečné..

Pred začatím vyučovania sa vždy poraďte s lekárom. Nikdy neliečte. Nekontaktujte pochybných odborníkov na liečbu osteochondrózy - manuálnych terapeutov, chiropraktikov.

V lekárskej vede sa taký smer, ako je vertebroológia, aktívne vyvíja. Spočíva v hľadaní nechirurgických metód liečby chorôb chrbtice. Vertebroológovia majú lekárske vzdelanie, aktívne spolupracujú s neurológmi, neurochirurgmi, ktorí sa tiež podieľajú na liečbe osteochondrózy. Môžete kontaktovať týchto špecialistov. Poskytnú komplexnú liečbu choroby, ktorá bude zahŕňať nielen gymnastiku, ale aj masáž, rôzne metódy fyzioterapie. Spoločne to poskytne rýchly pozitívny účinok..

Komplex liečebných cvičení

Doma môžete vykonávať jednoduché fyzické cvičenia na bedrovú osteochondrózu, ktoré si nevyžadujú špeciálne školenie a znalosti. Komplex by ste mali vždy spustiť zahrievaním. Musia ste pripraviť svaly, kĺby na nadchádzajúce záťaže. Zahrievanie je tiež nevyhnutné pre normálne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Zaťaženia sa postupne zvyšujú. Srdce má čas pripraviť sa na tréning.

Po zahriatí nasleduje hlavný blok cvičení. Môžu vystupovať pri státí, sedení a ľahnutí. Ako prídavné zariadenia sa používajú stolička, koberec a špeciálne masážne valčeky. Možno budú potrebné činky, elastické pásy a elastické pásy na fitnes. Ak takéto športové vybavenie a doplnky nemáte, môžete sa obísť bez nich..

Po hlavnej sade cvikov na osteochondrózu nasleduje mierny úsek. Táto etapa je povinná. Týmto spôsobom prispôsobíte svaly. Nasledujúci deň nebudete mať pocit stuhnutosti.

Akútne cvičenie

Akútne obdobie rozvoja osteochondrózy je charakterizované silnou bolesťou. Počas tohto obdobia je pacient položený na celú posteľ. Nemožno sa aktívne pohybovať. Akákoľvek fyzická aktivita je zakázaná. Jediné, čo môže pacient urobiť, je jemne sa roztiahnuť pri ležaní v posteli. Natiahnite ruky nahor a cítite čo najviac stavcov. Z tejto polohy sa pokúste otočiť panvu najprv doľava, potom doprava. Ak je tento pohyb okamžite sprevádzaný bolesťou a nepohodlím, zastavte ho.

V akútnom období je niekedy pre pacienta ťažké dokonca vstať z postele. Musíte to urobiť podľa určitých pravidiel. Nemôžete ostro vstať. Najprv musíte ľahnúť na bok a potom sa jemne prevrátiť na brucho. Z tejto polohy stojte v kolennej polohe. Stojte v ňom niekoľko minút. Ak tieto pohyby nespôsobujú nepohodlie, môžete sa mierne pootočiť. Keď si chrbtica zvykne na túto polohu, opatrne sa postavte na nohy a narovnajte si chrbát.

Plazenie na všetkých štyroch je ďalším rehabilitačným cvičením, ktoré je povolené v akútnom období. Týmto spôsobom je bedrová chrbtica uvoľnená. Oddýchnete mu, ale zároveň trénujete svalnatý rám chrbta.

Subakútne cvičenia

Po ukončení akútneho obdobia pacient prechádza do subakútneho štádia ochorenia. V tejto fáze je bolesť už menšia, ale úplne nezmizla. Už je možné začať rehabilitáciu, ale musí sa to robiť čo najšetrnejšie.
V tom čase by ste sa mali prihlásiť na cvičebnú terapiu alebo ísť na individuálne hodiny s rehabilitológom. Urobí individuálny súbor cvičení, ktoré pomôžu zbaviť sa všetkých následkov choroby a vyhnúť sa recidíve..

Zahrejte sa

Počas zahrievania musíte vypracovať všetky kĺby tela. Začnite hlavou, postupne klesajte. Ak je pre vás ťažké robiť cvičenia v stoji, sadnite si na stoličku. Chrbát držte rovno, sklopte ruky pozdĺž trupu alebo položte na opasok. Vykonajte alternatívne sklony hlavy dozadu a dopredu, do strán, k ramenám. Každý pohyb by mal byť čo najpomalší a najplynulejší. Kruhové pohyby hlavy by sa nemali vykonávať, môžu spôsobiť závraty. Svojou rukou si môžete trochu držať hlavu, ale nie ich rozdrviť.

Keď pracujete na krku, môžete ísť na ramenný opasok. Tradičné kruhové pohyby ramien sú tiež pomalé. Dosť 20 opakovaní, najprv vpred a potom späť. Na dokončenie tohto cvičenia môžete použiť dostupné nástroje. Budete potrebovať gymnastickú palicu alebo dlhý opasok. Vezmite si ho so širokým uchopením, sklopte ruky nadol. Teraz ich nadvihnite nad hlavu a jemne ich zahoďte za chrbát bez ohýbania lakťov. Návrat do východiskovej polohy. Ak je pre vás ťažké urobiť toto cvičenie, zoberte si pás alebo palicu ešte širšie..

Ak chcete roztiahnuť chrbát, nakloňte sa dopredu, sklopte ruky nadol a cítite, ako sa každý stavec napína pod hmotnosťou tela. Tento pohyb by sa nikdy nemal robiť náhle. Bočné ohyby by sa nemali robiť v subakútnom období osteochondrózy.

Cvičenia zamerané na tvorbu svalového korzetu chrbta

Najjednoduchším a najúčinnejším cvičením na čerpanie chrbtových svalov pri osteochondóze je „prehĺtanie“ z polohy na bruchu a „prehĺtanie“ z kolien. Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky pred seba. Jemne a opatrne zdvihnite ruky a nohy vo výške 10 cm od podlahy. Podržte v tejto polohe 3 - 5 sekúnd a potom pomaly posuňte nadol. Vykonajte 10 opakovaní.

„Prehltnutie“ z kolien je náročnejšie cvičenie. Nasaďte si kolená s dlaňami položenými na podlahe. Kolená a boky by mali byť v rovnakej vertikálnej rovine. Ruky by mali byť kolmé na podlahu, zápästie je v súlade s ramenným kĺbom. Zároveň položte pravú ľavú ruku a späť - pravú nohu. Vymeňte ruky a nohy. Pokúste sa udržať rovnováhu. Ak to nepomôže, mierne zdvihnite zdvihnuté rameno a nohu. Tieto pohyby sa musia vykonávať hladko a starostlivo..

Ak vykonávate tieto jednoduché cvičenia denne, po dvoch týždňoch budete cítiť výraznú úľavu. Bolesť úplne zmizne, chrbtové svaly sa postupne posilnia. Ale nemali by ste sa uvoľniť. Jedine sa dá vyhnúť relapsu a exacerbáciám - neustále vykonávať cvičebnú terapiu, pravidelne sa podrobovať masáži, iným procedúram. Terapeutické cvičenia poskytujú okrem posilnenia chrbta mnoho ďalších výhod. V postihnutej oblasti sa zlepšuje krvný obeh, tkanivá sú nasýtené kyslíkom, užitočné látky, zápaly a opuchy sa zmierňujú, znižuje sa riziko zovretia koreňov nervových zakončení..

Dlho zabudnutý liek na bolesť kĺbov! „Najefektívnejší spôsob liečby kĺbov a problémov s chrbticou“ Prečítajte si viac >>>

Cvičenia o odpustení

Keď pacienti vstúpia do remisie, mnohí z nich relaxujú a zabudnú na svoje ochorenie. Veria, že sa z toho úplne zotavili, ale osteochondróza je zákerná. Opakuje sa. Aby ste tomu zabránili, musíte sa neustále venovať športu. Iba pravidelná fyzická aktivita pomáha konsolidovať výsledok..

Počas remisie môžete výrazne rozšíriť rozsah cvičení. Kúpanie poskytuje vynikajúce výsledky. Môžete sa prihlásiť do bazéna, takýto výcvik má priaznivý vplyv na celý imunitný systém. Uistite sa, že počas a po tréningu nemrznú. Podchladenie je spojené s relapsom osteochondrózy.

Pacienti s anamnézou tohto ochorenia môžu navštíviť telocvičňu. Je vhodné kontaktovať trénera, ktorý má skúsenosti s prácou s takýmito klientmi. V dobrých fitness centrách, kde sa starajú nielen o fyzický stav športovcov, ale aj o ich zdravie, sa vždy zaujímajú o to, či máte chronické ochorenia. Nebuďte prekvapení, ak vás lekár požiada o potvrdenie, že môžete športovať.

Základným pravidlom tréningu v telocvični pre ľudí s osteochondrózou v remisii je, že akékoľvek cvičenie je potrebné s malými voľnými váhami alebo s vlastnou hmotnosťou.

Na bezpečné prečerpávanie chrbta je určené cvičenie na hyperextenziu. Vykonáva sa na špeciálnom simulátore. Týmto spôsobom sa môže výrazne zvýšiť sila svalov chrbtice usmerňovača. Výťahy v graviton tiež poskytujú vynikajúce výsledky. Tieto simulátory sú takmer v každej telocvični, ale je potrebné sa sem zapojiť pod dohľadom trénera.

Ako profylaxia osteochondrózy je joga alebo pilates perfektná. Tieto pokyny umožňujú šetrne, bez zranení a nadmerného úsilia udržiavať elasticitu väzov, spojivových a chrupavkových tkanív. Beh, cyklistika, lyžovanie a ďalšie extrémne športy však zostávajú zakázané.

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, chodia do posilňovne, do bazéna alebo do skupín s intenzívnym tréningom, s menšou pravdepodobnosťou osteochondrózy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Napriek bezprecedentnému kultúre zdravého životného štýlu v posledných rokoch zostáva fyzická nečinnosť hlavným problémom našej doby. Preto veľa chorôb, vrátane chorôb súvisiacich s pohybovým aparátom.
Chondroprotektory pre osteochondrózu chrbtice sa používajú v zložitých liečebných režimoch a prispievajú k obnove štruktúry poškodenej chrupavky, normalizujú výživu chrupavkového tkaniva.
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.