loader

Hlavná

Žalúdok

Gymnastika s hokejkou v osteochondróze

Gymnastika s paličkou pri osteochondróze je jednou z najúčinnejších metód obnovenia chrbtových svalov, ktoré v dôsledku choroby stratili svoju pružnosť. K dnešnému dňu sa u mladých ľudí čoraz častejšie pozoruje osteochondróza, napriek tomu, že predtým bolo toto ochorenie charakteristické pre starších ľudí. Dôvodom je skutočnosť, že moderná spoločnosť trávi veľa času v sede ako v pozícii. Sedavý životný štýl, nadmerná váha tiež negatívne ovplyvňuje ľudskú chrbticu. Cvičebná terapia pomocou palice je skvelý spôsob, ako sa vysporiadať s osteochondózou, a pri nepretržitej implementácii jednoduchých cvičení sa môžete tejto choroby zbaviť.

Stick Cvičenie Účinnosť

Všimnite si, že cvičebná terapia sa často stáva efektívnejšou terapiou ako liekom. Hlavnou vecou, ​​ktorú treba sledovať, nie je samoliečba, ale konzultácia s kvalifikovaným lekárom, ktorý predpíše potrebné cvičenia na osteochondrózu. Sada cvikov s paličkou pomáha obnoviť funkcie chrbtice, ktoré v priebehu času môžu viesť k jej úplnému uzdraveniu..

Okrem opravy chrbtice môžete tiež:

 • Posilniť imunitu;
 • Normalizovať prácu vnútorných orgánov;
 • Správne držanie tela;
 • Zlepšiť krvný obeh v tele;
 • Na posilnenie chrbtice:
 • Zväčšite medzeru medzi stavcami;
 • Cvičte relaxáciu zadných svalov pre následné ošetrenie.

Predtým, ako začnete cvičiť s gymnastickou tyčinkou, musíte úplne odstrániť bolesť chrbtice. Iba v tomto prípade dosiahnete požadovaný výsledok z cvičebnej terapie.

Liečebný telocvikový komplex

Počas tried s gymnastickou tyčinkou je rovnomerne rozložené zaťaženie skupín chrbta. Vyberte si telocvičné vybavenie, ktoré bude vyhovovať vašej výške. Nie je to ťažké overiť: stačí postaviť, nakloniť telo dopredu a súčasne natiahnuť ruky. Držiac jeden koniec, položte palicu na podlahu (uhol by nemal presiahnuť 70 stupňov). Hokejka je všeobecne prístupný predmet pre telesnú výchovu a môžete ju robiť všade: doma, na ulici, v telocvični. Pri liečbe osteochondrózy vykonáva dôležité funkcie:

 • Podporuje úplnú relaxáciu chrbtových svalov;
 • Konfiguruje telo pre nadchádzajúcu terapiu;
 • Používa sa všeobecne na prevenciu.

Počas osteochondrózy začína telesná výchova ľahšou formou, ktorá je pre pacienta najvhodnejšia. Zvyčajne začnite cvičením na paže a ramenné kĺby. Postupne sa môžete presúvať na hodiny.

Liečebný komplex pozostáva zo 4 základných cvičení:

 1. Počiatočná poloha - státie, šírka ramien nôh od seba. Držte palicu za konce na natiahnutých pažiach pred nami. Celé telo otočíme na pravú, potom na ľavú. Cvičenie sa vykonáva 15-krát v každom smere.
 2. IP je rovnaká. Držíme palicu v horizontálnej polohe aj pred nami a zakrývame konce. Potom zmeníme polohu z horizontálnej na vertikálnu. Následne sa opakuje rotačný pohyb „vrtule“. Beh 20 krát, striedanie smerov - buď v smere hodinových ručičiek, potom počítadlo.
 3. IP - stojace, ramená šírka ramena od seba, s predĺženými pažami dopredu - palica. Ruky bez ohýbania zodvihnite a zhlboka sa nadýchnite. Sklopte ruky nadol a vydýchnite. Počas cvičenia by ste mali svoje dýchanie starostlivo sledovať. Beží 4 až 6 krát.
 4. IP sa nemenia. Zdvihnite ruky nahor, potom sa zhlboka nadýchnite, ohnite chrbát a sklopte sa, aby ste sa dotkli palice k podlahe. Výdych - východisková poloha. Cvičenia sa vykonávajú 5 až 7 krát.

Čo je potrebné vziať do úvahy pri vykonávaní cvikov pomocou palice Analyzujte spolu s lekárom stupeň prijateľnej záťaže. Osobitná pozornosť by sa mala venovať záťaži pri cervikálnej osteochondróze. V takom prípade by mal odborník zvážiť, v akom štádiu je choroba. Pred začatím liečby je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Opatrne vetrajte miestnosť, v ktorej sa budú cvičiť pomocou tyčinky, osteochondrózou;
 • Pred vyučovaním sa osprchujte a obliecť čisté oblečenie, ktoré nebude obmedzovať pohyb. Je žiaduce, aby bol vyrobený z bavlny, bez syntetických nečistôt;
 • Topánky by mali byť ľahké a pohodlné;
 • V miestnosti by nemali byť dráždivé faktory, ako je jasné svetlo alebo rušivé cudzie zvuky;
 • Fyzioterapeutické cvičenia sa musia vykonávať hladko a bez náhlych pohybov;
 • Každé cvičenie - je potrebné začať s meraním srdcového rytmu a krvného tlaku, potom po dokončení odčítajte aj údaje;
 • Zaťaženia sa musia postupne zvyšovať;
 • Ak počas hodín pacient cítil bolesť, cvičenia sa musia okamžite zastaviť;
 • Liečebný komplex sa vykonáva iba so súhlasom lekára. Nemali by ste sami vykonávať žiadne ďalšie cvičenia.
 • Súbor cvičení, ktoré sa majú denne vykonávať.

Ako zabrániť osteochondróze

Kancelárski pracovníci, študenti, vodiči a všetci tí, ktorí trávia väčšinu času sedením, sú náchylní na osteochondrózu. Každý sa môže chrániť pred chorobou, ak pravidelne vykonáva preventívne kurzy. Nebudú predstavovať žiadne ťažkosti alebo špeciálne zručnosti..

Najúčinnejším cvičením je pravidelne visieť na bare. Vzdialenosť medzi stavcami sa potom zväčší, čo zabráni vzniku osteochondrózy.

Ďalším preventívnym cvičením je popíjanie chrbta. Zjednodušenie je dostatočné na to, aby sa dali napiť pohyby, ako po prebudení. Ak budete dodržiavať všetky odporúčania lekára, ako aj pri pravidelnej záťažovej terapii, môžete sa natrvalo zbaviť osteochondrózy..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Cvičenie a cvičenie s gymnastickou tyčinkou pri osteochondróze

Liečba osteochondrózy je veľmi náročný a dlhý proces. Na boj proti nej sa používajú rôzne metódy modernej medicíny, napríklad užívanie liekov, fyzioterapia a chirurgický zákrok. Okrem nich je vynikajúcim spôsobom aj cvičebná terapia a cvičenia s gymnastickou tyčinkou pri osteochondróze.

Ak je potrebné cvičenie?

Počas obdobia exacerbácie sa neodporúča vykonávať fyzické cvičenia. Pokiaľ ide o chronickú patológiu, keď bude pretrvávať remisia, bude vhodnejšia. Odporúča sa tiež uchýliť sa k cvičeniu počas rehabilitačného obdobia pacientov po konzervatívnej alebo chirurgickej liečbe.

Môžu sa uskutočňovať v spojení s masážou pomocou rôznych metód na zlepšenie uvoľnenia tónov a svalov. Okrem toho je potrebné cvičenie pre všetkých ľudí vrátane zdravých ľudí, aby sa zabránilo rozvoju osteochondrózy. V každom prípade nie je možné vykonať fyzickú terapiu bez predchádzajúcej konzultácie s ošetrujúcim lekárom. Nepoužívajte samoliečbu.

Funkcie terapeutickej gymnastiky

Ak sú fyzické cvičenia správne vybrané, pomôžu človeku vyrovnať sa s bolesťou a zlepšiť celkový stav. Aby sa efekt skutočne prejavil, musíte pamätať na nasledujúce body:

 • žiadne cvičenia počas obdobia zhoršenia choroby, inak sa jej priebeh môže len zhoršiť,
 • Cvičenie by nemalo napínať svalové tkanivá a spôsobovať bolesť, silové cvičenia sa môžu robiť iba so súhlasom lekára,
 • Je potrebné striedavo viesť triedy, ktoré napínajú a uvoľňujú svaly,
 • nie je možné vykonávať náhle pohyby, všetko by sa malo vykonávať plynulo a so správnym držaním tela.

Ak dodržiavate tieto odporúčania, potom cvičebná terapia prinesie pozitívny výsledok. Pomáha rozvíjať svalové tkanivo, kĺby, zlepšuje fungovanie chrbtice a pomáha udržiavať správne držanie tela..

Okrem toho je cvičenie dobré pre celé telo. Cvičia brušné svaly, vyhýbajú sa atrofii svalov v dolnej časti chrbta, obnovujú krvný obeh, posilňujú imunitu.

S osteochondrózou prsníka

Cvičenia s hokejkou sú v zásade určené na porážku hrudnej osteochondrózy. Môžu sa však tiež použiť na ošetrenie iných častí chrbtice, či už ide o krk alebo dolnú časť chrbta..

Prvý súbor cvikov sa vykonáva bez použitia gymnastickej palice. Tu je ukážka postupnosti:

 1. Postavte sa do „stojacej“ polohy, utiahnite si žalúdok, narovnajte spodnú časť chrbta, zdvihnite ruky cez boky, potiahnite sa a potom ich potiahnite za chrbát. Čím ďalej, tým lepšie. Brušné svaly by mali vždy zostať napnuté..
 2. Usporiadajte si ruky za hlavu a zavrite ich lakte pred vami. Potom by ste mali zdvihnúť ruky nahor a dole po stranách.
 3. Zdvihnite ruky nad hlavu a sklopte ich, aby ste čo najviac za chrbát položili chrbát.

Všetky tieto činnosti sa môžu vykonávať v reťazci, ktoré sa navzájom spájajú. Každú položku zopakujte 10-krát. Tento komplex vám umožňuje rozvíjať antagonisty svalov.

Druhou lekciou je použitie gymnastickej palice. Tento nástroj je veľmi užitočný pri zefektívnení tréningu pri liečbe osteochondrózy prsníka. Tu sú základné cvičenia:

 1. Je potrebné zdvihnúť palicu nahor, potom ju položiť pred seba, položiť ju za hlavu a pokúsiť sa ju položiť do bedrovej oblasti. Vzdialenosť medzi rukami na palici by mala byť čo najširšia. Čím je menší, tým ťažšie je cvičenie.
 2. Potom zdvihnite palicu za chrbát, zložte ruky z tela a ohnite sa dopredu, pričom ťahajte brušné svaly.
 3. Ďalším krokom bude rotácia palice so skríženými rukami. Pri vykonávaní by mal pacient cítiť napätie medzi lopatkami.
 4. Potom nasleduje priama ruka s paličkou, aby sa posunula najprv v jednej, potom v opačnom smere.

Na liečbu cervikálnej osteochondrózy

Fyzikálna terapia pre cervikálnu osteochondrózu je veľmi dôležitou súčasťou liečebného plánu, pretože u pacientov s touto diagnózou nielen chrbtica, ale aj mozog.

Krk môžete otáčať do strán. Potom si položte bradu na päsť a siahajte až po chrbát hlavy. Potom položte ruky na chrbát hlavy a zatlačte ich hlavou. Posledným krokom je vyvinúť tlak na hlavu jednou rukou a odolať tomuto tlaku, potom opakovať s druhou rukou.

Tieto triedy pomáhajú normalizovať krvný obeh, posilňujú svaly krčných stavcov, zlepšujú celkový stav pacienta, zvyšujú pracovnú kapacitu.

Z bedrovej osteochondrózy

Lumbálna osteochondróza sa lieči tiež fyzioterapiou. Existujú triedy, bez gymnastickej palice as tým:

 1. Je potrebné si ľahnúť, zdvihnúť nohy mierne nad povrch a na pár sekúnd ich zafixovať v tejto polohe.
 2. Aj v ležiacej polohe je potrebné vykonať „Nožnice“, to znamená, zdvihnúť nohy a prekrížiť ich, robiť výkyvy do strán.
 3. Ďalšia lekcia sa nazýva Bicykel. Musíte ležať na podlahe, ohýbať kolená a robiť také pohyby, akoby šliapali na pedále.

Cvičenie je povolené v akýchkoľvek pozíciách, ale ak je choroba závažná, mala by sa uprednostňovať poloha na bruchu..

Nasledujúci súbor cvičení by sa mal vykonať pomocou gymnastickej palice. Najprv musíte dať nohy trochu širšie ako vaše plecia, vziať palicu a urobiť zákruty do strán. Potom zdvihnite palicu nad hlavu a nakloňte ju jeden po druhom vo všetkých 4 smeroch. A konečne, ľahnite si na brucho, uchopte si do rúk nástroj, pritlačte si žalúdok k podlahe, natiahnite horné a dolné končatiny a pokúste sa simulovať pohyb lode..

Liečba sa teda uskutočňuje pomocou cvičebnej terapie a gymnastiky pomocou tyčinky na osteochondrózu krku, hrudníka a dolnej časti chrbta. Všetky cvičenia pomáhajú obnoviť chrbticu, normalizovať krvný obeh, posilňovať svalové tkanivo. Musia sa vykonať iba po schválení ošetrujúcim lekárom.

Ako sa vykonáva gymnastika s tyčinkou pri osteochondróze??

Gymnastická palica - špeciálne športové vybavenie, pomocou ktorého sa vykonávajú niektoré prvky gymnastiky, ako aj súbor cvičení na fyzioterapeutické cvičenia. Projektil má optimálne vypočítanú hmotnosť a dĺžku, takže cvičenia s ním sú efektívne, efektívne. Materiál zvažuje cvičenia s gymnastickou tyčinkou pri osteochondróze, ich účinnosť, vlastnosti.

Tipy pred tým

Cvičenie chrbta s paličkou pri osteochondróze je indikované u pacientov akéhokoľvek veku. Absolútna kontraindikácia však vyniká - obdobia exacerbácií. Cvičenia by sa mali vykonávať výlučne vo fáze remisie, preto po exacerbácii predpíše sám lekár čas na začatie odbornej prípravy. Postupujte podľa odporúčaní, aby komplex bol čo najúčinnejší a nepoškodil:

 1. Pred začatím výučby sa poraďte s lekárom - je lepšie, ak pacientovi predpíše optimálny súbor cvičení;
 2. Po prvýkrát vykonajte každé cvičenie pod dohľadom odborníka na fyzickú terapiu - vyhnete sa tak nevhodnému výkonu, ktorý by vám mohol poškodiť;
 3. Po exacerbácii sa poraďte so svojím lekárom o dobe začiatku nabíjania, frekvencii, stupni zaťaženia;
 4. Získajte gymnastickú tyčinku - nesnažte sa ju nahradiť improvizovanými predmetmi, pretože pri nesprávnej hmotnosti, dĺžke, elasticite projektilu nebude mať vplyv na cvičenia, a niekedy dokonca môžete ublížiť;
 5. Zapojte sa do pohodlného oblečenia, obuvi, uprednostňujte prírodné látky;
 6. Cvičenie bez preťaženia - ak sa cítite unavení, znížte počet cvičení / opakovaní;
 7. Zaťažujte postupne, postupne, len po konzultácii s odborníkom;
 8. Nevykonávajte cvičenia, ak spôsobujú bolesť, nepohodlie;
 9. Ak sa po cvičení necítite dobre (závraty, bolesti chrbta, svalov), vyhľadajte lekára, znížte záťaž;
 10. Cvičte denne - jediný spôsob, ako môžu maximalizovať vaše výhody..

Pri cvičebnej terapii paličkou je dôležitá systematickosť - aj jeden zmeškaný deň tried môže znížiť terapeutický účinok všetkých ostatných.

Cvičenie v telocvični

Cvičenia s tyčinkou na cervikálnu osteochondrózu, iné lokalizácie patológie sa uprednostňujú ráno. Je to dobrá alternatíva k ranným cvičeniam..

Pre krčka maternice

Komplex sa vykonáva v stoji, s priamym chrbtom. Držte palicu otvorenou rukoväťou, približná vzdialenosť medzi kefami na paličke sa rovná šírke hrudníka. Vykonajte komplex:

 1. Zdvihnite palicu na úroveň ramien. Potom narovnajte ruky, posúvajte ich nad hlavu, sklopte škrupinu do strednej úrovne hrudníka a sklopte ruky. Opakujte 7 krát. Vykonajte pomaly, postupne so statickým napätím svalov;
 2. Keď máte lakte od seba, posuňte palicu za chrbát hlavy. Pokúste sa projektil spustiť za chrbát tak nízko, ako je to možné. Ak je cvičenie ľahké, uchopte projektil tak, aby vaše ruky boli bližšie - čím sú bližšie - tým vyššie je zaťaženie;
 3. Vezmite si ruky so škrupinou za chrbát, zdvihnite palicu čo najvyššie za chrbát. Pomaly sa nakloňte dopredu a vtiahnite si žalúdok. V bode maximálneho zaťaženia vyrovnajte po dobu 3 sekúnd, vyrovnajte ho. Opakujte 7 krát;
 4. Držte škrupinu pred vami, prekrížte ruky bez uvoľnenia palice - najprv sprava doľava, potom zľava doprava. Opakujte 7 krát.

Možná verzia komplexu pre krk

Počas implementácie komplexu sledujte, či vaša pohoda nemá byť bolesť, závraty, nadmerné svalové napätie. Cvičenia palice na cervikorakálnu osteochondrózu sa vykonávajú bez náhlych pohybov..

S osteochondrózou prsníka

Cvičenia sa vykonávajú v stojacej polohe, nohy rozmiestnené mierne širšie ako ramená. Držte palicu s otvorenou rukoväťou na koncoch.

 1. Natiahnite ruky dopredu. Otočte telo doľava a doprava, nie tak bedrovej ako hrudník. Utiahnite ramenný pás. Opakujte 30 krát (vždy 15);
 2. Natiahnite ruky s projektilom v nich pred vami. Na začiatku cvičenia je projektil vo vodorovnej polohe. Je potrebné ho rozvinúť zvisle a pôsobiť rovnakou silou na obe ruky, buď v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Opakujte najmenej 20-krát v každom smere;
 3. Počiatočná pozícia je rovnaká ako v prvom cvičení. Natiahnite ruky pred seba. Pri vdychovaní zdvihnite rovné ruky, pri výdychu - nižšie. Opakujte 7 krát.

Pravidelné cvičenia s paličkou na hrudnú osteochondrózu zmierňujú bolesť, aj keď sedí pri počítači.

Komplex hrudníka

S bedrovou osteochondrózou

Cvičenie pomocou palice je veľmi účinné pri lumbálnej radikulitíde - zmierňuje opuchy mäkkých tkanív, svalovú hypertonicitu, zvieranie a odstraňuje bolesti. Nasledujúce cvičenie je obzvlášť populárne. Východisková poloha - nohy mierne širšie ako plecia, prilepte si pred seba rovné ruky a potom zdvihnite rovné ruky paličkou nad hlavou. Pri vdychovaní sa ohnite vpred a snažte sa pomocou palice dosiahnuť podlahu, ale bez ohýbania kolien. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy bez toho, aby ste v dolnom bode ustáli (opakujte 10-krát).

Aké je využitie cvičebnej terapie pomocou palice?

Fyzikálna terapia pri ochoreniach chrbta, chrbtice, má pozitívne účinky:

 1. Posilňuje svalovú kostru, ktorá získava schopnosť vyrovnať sa s bremenami, aby udržala posuvné stavce na mieste, v dôsledku čoho sa znižuje zaťaženie medzistavcových platničiek, ktoré nie sú tak aktívne ničené;
 2. Zadržiavanie stavcov na normálnych fyziologických miestach im bráni v tom, aby ich zvierali nervové tkanivá, to znamená bolesť;
 3. Bolestivé kŕče a hypertonicita svalov sa zmierňujú vďaka ich vrstvenému štúdiu;
 4. Chrbtica je predĺžená, vyrovnaná, vďaka čomu je znížená kompresia nervového tkaniva;
 5. Kompresia nervového tkaniva (a následne bolesť) sa znižuje s odstraňovaním svalových kŕčov, pretože svaly sú tiež schopné zvierať nervy;
 6. Krvný obeh sa zlepšuje, pretože hypertonicita svalovej kostry, ktorá komprimuje cievy, zmizne, stavce upadnú na svoje miesto (to je obzvlášť dôležité pri lokalizácii patológie krčka maternice, pretože sa obnoví normálny prísun krvi do mozgu);
 7. Výživa medzistavcových platničiek sa zlepšuje, vďaka čomu je brzdený / zastavený vývoj patologického procesu..

Tieto účinky spolu vedú k spomaleniu progresie patologického procesu, k predĺženiu remisií, k skráteniu exacerbácií, k ich nižšej intenzite ak vymiznutiu bolesti. Cvičenia s gymnastickým prístrojom sú zobrazené, pretože palica počas vyučovania zvyšuje statické zaťaženie stavcov, stimuluje napínanie a má ďalší masážny účinok..

záver

Komplexy cvičení s paličkou sú užitočné pre všetkých pacientov, sú zobrazené pre akýkoľvek sprievodný zdravotný stav, vek, v ktoromkoľvek štádiu vývoja patológie. Bezpečný a účinný komplex však bude zabezpečený iba lekárom. A pacient vykonáva cvičenia správne, pravidelne, v plnom rozsahu.

Cvičenie na osteochondrózu chrbtice

Aktualizovaný článok 28.01.2020 g.

Kto nemá osteochondrózu? Zdá sa, že to má každý. Podľa štatistík WHO všeobecne: 80% ľudí má rôzne poruchy dvoch systémov - podporného a motorického. A čo je smutné, väčšina trpiacich je v produktívnom veku: od 29 do 49 rokov. To znamená, že hlavnej časti populácie sa diagnostikujú určité patológie chrbtice a kĺbov, a tieto údaje sa týkajú iba Ruska..

Mnoho ľudí pociťuje bolesti chrbta v rôznych životných obdobiach. Keď liečba týchto bolestí priniesla úspešný výsledok, väčšina pacientov sa vráti k normálnemu priebehu života a pokračuje vo svojich profesionálnych činnostiach. V niektorých prípadoch ochorenie nadobúda chronickú formu, čo vedie k zníženiu pracovnej kapacity av niektorých k jeho zastaveniu.

Všeobecne rozšírenou bolesťou chrbta je pohroma nášho storočia. A možno je jednou z najbežnejších patológií s prejavom bolesti chrbta osteochondróza.

S touto chorobou osteochondróza ovplyvňuje medzistavcové chrupavky a disky. Prerušujú metabolizmus. To spôsobuje zmeny v kostnej a svalovej sústave chrbtice. Osteochondróza je nebezpečná.

Dystrofické zmeny v chrbtici môžu viesť k patologickým zmenám vo vnútorných orgánoch, pretože je dokázaný vzťah medzi zdravím chrbtice a vnútornými orgánmi človeka. Pri práci s chrbticou liečime celé telo. Z tohto dôvodu má zmysel brať záťažovú terapiu osteochondrózy vážne, pretože mnohí lekári hovoria: fyzikálne metódy sú najzákladnejšou terapiou osteochondrózy..

Mechanizmus rozvoja osteochondrózy

Chrbtica má 33 - 35 stavcov, medzi nimi sú elastické disky. Dávajú pružnosť a flexibilitu chrbtice. Každý taký disk obsahuje jadro orámované vláknitým krúžkom a je pokryté chrupavkou nad a pod..

Pri osteochondróze trpí krvný obeh v chrbtici a metabolizmus v nej. Elastické disky umiestnené medzi stavcami začínajú vysychať, strácajú sa ich elasticita a pevnosť, ich výška sa znižuje. Vláknitý prsteň postupne stráca schopnosť držať naloženú chrbticu, vyčnieva. Stáva sa, že vláknitý prstenec praskne, čo vedie k medzistavcovej prietrži.

V dôsledku týchto porušení môže dôjsť k narušeniu pohyblivosti celého chrbtového stĺpca a môže dôjsť k jeho zakriveniu..

Priaznivým prostredím pre zdravie chrbtice je aktívny a atletický životný štýl s miernym zaťažením a bez prepätia.

V dnešnej dobe počítačovej techniky je životný štýl človeka väčšinou sedavý. Prevenciou a liečbou problémov s chrbticou je fyzická terapia (cvičebná terapia), ktorá zlepšuje trofické disky medzi stavcami, pretože sa zlepšuje pohyblivosť kĺbov; zlepšuje sa tiež saturácia celej chrbtice krvou, posilňuje sa svalová aparatúra chrbta a spomaľovanie kostných zložiek chrbtice sa spomaľuje.

Obzvlášť záťažová terapia osteochondrózy je užitočná pre ľudí s predispozičnými faktormi:

 1. Starší vek.
 2. Ľudia, ktorí sú neustále v nepravidelnom postavení tela.
 3. Ľudia so slabými svalmi a väzmi.
 4. Kto má ploché nohy a chodidlá.
 5. S existujúcimi zraneniami stavcov.

Osteochondróza chrbtice má iné miesto a je rozdelená na osteochondrózu krčnej chrbtice, hrudníka a lumbosakrálnej kosti..

Všeobecné princípy cvičebnej terapie pre akúkoľvek osteochondrózu

 1. Telesná výchova by sa mala uskutočňovať v miestnosti s dobrým vetraním, skvelou možnosťou - na ulici.
 2. Triedy sa konajú iba počas obdobia remisie choroby (keď neexistujú príznaky).
 3. Oblečenie v triedach fyzickej terapie má byť široké, nesmie obmedzovať pohyby a dýchanie..
 4. Všetky pohyby sú plynulé, postupne sa zvyšuje amplitúda a počet opakovaní..
 5. Ak bolesť začne, okamžite ju zastavte.
 6. Predchádzajte triedam a dokončite meranie tlaku a srdcového rytmu. Ak sa tieto ukazovatele líšia od normálu, záťaž by sa mala znížiť..
 7. Je vhodné počúvať dýchanie počas celej relácie, čo zvýši účinnosť. Všetky protahovacie cvičenia sa vykonávajú pri výdychu..
 8. Je veľmi dôležité postupne zvyšovať zaťaženie a počet opakovaní, čím sa zníži riziko zranenia a zabráni sa nadmernej práci..
 9. Cvičenie je dôležité pravidelne vykonávať, aby ste dosiahli najrýchlejší výsledok..
 10. Pred začatím nezávislého štúdia je potrebné poradiť sa s lekárom a koordinovať s ním súbor cvičení.

Malo by sa pamätať na to, že cvičebná terapia sa nevykonáva, keď sa objavia príznaky exacerbácie: bolesť. Po komplexe cvičebnej terapie sa môžu zintenzívniť a spôsobiť nepríjemnosti.

Cvičebná liečba osteochondrózy hornej (krčnej) chrbtice

Krčný segment chrbtice je intenzívne nasýtený cievami zásobujúcimi mozog. Preto prejavy osteochondrózy vo väčšej miere spôsobujú zlý prísun krvi do hlavy.

Existujú neurologické syndrómy s osteochondrózou:

 1. Humeroscapulárny syndróm periartritídy.

V tomto prípade najviac trpia ramenné kĺby, plece a krk. U pacientov sa často vyvinie neurogénne obmedzenie pohybu ramenného kĺbu, chráni axilárny nerv pred podráždením. To znamená, že sa prejavuje bolesťami v chrbte, paži, neschopnosťou kvôli hrozným bolestiam konať rukou z boľavej strany..

 1. Radikulárny syndróm (cervikobruchiálna radikulitída).

Korene miechových nervov sú stlačené, pretože medzistavcové otvory sú zmenšené, pretože sa znižuje aj výška medzistavcových platničiek..

Príznaky: intenzívna bolesť, stav sa pri pohybe hlavy zhoršuje. Krčné svaly sú napäté.

Vyzerá to ako angína pectoris, pretože v oblasti srdca sú bolesti, ale bez zmeny v samotnom srdci. Viac prejavov: tachykardia a extrasystol v dôsledku podráždenia koreňov miechy.

 1. Syndróm stavcov.

Charakteristické sú bolesti hlavy, závraty s ohromením a strata rovnováhy, nevoľnosť, zvracanie; zhoršuje sa videnie, pred očami sa objavujú „muchy“; v hltane, tvrdom podnebí, jazyku, bolesti sprevádzané chrapľavým hlasom, alebo môže úplne zmiznúť. Prejavuje sa tiež bolesťou alebo pálením na chrbte krku a v týlnej oblasti.

Charakteristické sú poruchy spánku a pamäti, výkyvy nálady a úzkosť, podráždenosť, zášť, slabosť, letargia a pocity ťažkosti v hlave..

Liečba osteochondrózy krčka maternice by sa mala týkať liečebných metód aj fyzických.

Jednou z fyzikálnych metód liečby a prevencie osteochondrózy sú terapeutické cvičenia.

Komplex LFK pre cervikálnu osteochondrózu

Pri vystavení krčnej oblasti je dôležité nepreťažovať svaly krku, preto používame komplex cvičebnej terapie s účasťou iných svalových skupín..
Komplex využíva oddychové a spínacie akcie. Komplex LFK má prípravnú, hlavnú a záverečnú časť.
Prípravok je zahrievanie, rozptyľujeme krv. Hlavné - cvičenie priamo na krku, záverečné - relaxácia a rozptýlenie.

Cvičenia na chrbte

 1. I.P. - ležte na chrbte, nohy rovné, ruky pozdĺž trupu. Zdvihnite a držte hlavu v tejto polohe počas 3 až 7 sekúnd. Opakujte 1-3 krát.
 2. Ruky na pleciach: kruhové pohyby s lakťami na jednej a druhej strane 4 krát, opakujte 2-4 krát.
 3. Ruky pozdĺž tela, nohy ohnuté na kolenné kĺby. Ležiaci chôdza je 30 sekúnd. Opakujte 2-4 krát.
 4. Ruky natiahnuté k stropu, striedavo ťahajúce ruky k stropu, odtrhávajúce lopatku z podlahy. Opakujte 6-8 krát.
 5. Ruky pozdĺž trupu, ruky natiahnuté po stranách nahor - vdychujte, potiahnite koleno k hrudníku - vydýchnite bez toho, aby ste zdvihli hlavu z podlahy. Opakujte 4-6 krát.
 6. Ruky pozdĺž tela - stlačte zadnú časť hlavy na podlahe, podržte 4 počty. Opakujte cvičenie 4-6 krát.
 7. Zdvihnite hlavu z podlahy a otočte ju mierne doprava (na úrovni stredu kľúčnej kosti) a držte v tejto polohe 4 počty, nižšie, relaxujte. Opakujte cvičenie 4-6 krát, potom aj opačne.
 8. Ruky na opasku. Ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​- vdychujte, ohýbajte s relaxáciou - vydýchnite. Opakujte 4-6 krát.
 9. Ruky pozdĺž tela. Narovnajte lopatky a pritlačte ich k podlahe, držte túto pozíciu pre 4 účty. Odpočívajte. Opakujte cvičenie 4-6 krát.

Cvičebná terapia leží na pravej strane

 1. Pravá ruka je natiahnutá, pravé ucho leží na nej, zdvihne pravú ruku s hlavou, drží pozíciu pre 4 počty, zníži a uvoľní sa. Opakujte 2-4 krát.
 2. Ľavou rukou pozdĺž tela zdvihnite ľavú ruku nahor - nadýchnite, nadýchnite. Opakujte 2-4 krát.

Vykonajte rovnaké cvičenia ako na ľavej strane..

Cvičebná liečba krčnej osteochondrózy ležiacej na bruchu

 1. Hlava na čele, ruky na šiji, lakte rovnobežné s podlahou. Zdvihnite hlavu s rukami z podlahy, držte túto polohu 4 počty, sklopte a uvoľnite sa. Opakujte 2-4 krát.
 2. Zamierte na bradu, dlane pod bradu. Naraz natiahnite ruky dopredu, dvojnásobne od seba, tri roztiahnite vpred, štyri počiatočné polohy. Opakujte 2-4 krát.
 3. Paže natiahnuté dopredu. Plávanie v štýle „crawl“, opakujte 4-8 krát.

Cvičebná liečba krčnej osteochondrózy v sede

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, až kým nepocítite bolesť..

 1. Pravou dlaňou pritlačíme na pravé koleno, držíme 4 účty. Druhá strana je rovnaká. Potom oboma rukami to isté. Opakujte s každou rukou 4-6 krát.
 2. Pravé rameno pritiahnite k pravému uchu a potom k ľavému uchu. Opakujte cvičenie 4-6 krát.
 3. Potiahnite obidve ramená za uši, opakujte 4-6 krát.
 4. Kruhové pohyby, najprv pravým ramenom, potom ľavým a potom dvoma. Opakujte každú cestu 8-krát.
 5. Ruky do strán - vdychujte, objímajte ramená - vydýchnite. Opakujte 3-4 krát.
 6. Sedíme na pravej strane stoličky:
  1. - Ruku hore a dole,
  2. - „pílenie palivového dreva“ - ruka tam a späť,
  3. - paže nahor - opíšte kruhy v smere a proti smeru hodinových ručičiek,
  4. - zdvihnite ruku a sklopte a potraste.
 7. Sedíme na ľavej strane stoličky - opakujte rovnaké cvičenia.
 8. Sedíme rovno - ruky hore - vdychujeme, objímame výdychy vašich kolien.

Životný štýl pre cervikálnu osteochondrózu

Na to, aby sme žili úplne a bez bolesti, boli obdobia remisie dlhé a exacerbácie sa obťažovali menej často, bolo potrebné dodržiavať všeobecné zásady cvičebnej terapie, ktoré boli opísané vyššie..

Je dôležité si uvedomiť, že je lepšie nerobiť kruhové otáčavé pohyby hlavy, čo môže viesť k poraneniu krku.

Prevencia cervikálnej osteochondrózy

 • Pravidelné návštevy ortopeda od útleho veku. Podľa potreby upravte zakrivenie chrbtice a narušenie držania tela.
 • Vydajte sa na šport, hlavne na kúpanie, na vytvorenie svalového korzetu.
 • Jedzte potraviny, ktoré do tela pridávajú vápnik a horčík (ryby a morské plody, špenát, fazuľa, orechy, semená, hrach, celozrnný chlieb, mliečne výrobky, syry).
 • Vyhnite sa nadváhe.
 • Vaky sa nedajú zavesiť na plece, je vhodné nosiť batohy.

Cvičenie na hrudnú osteochondrózu

Hrudná osteochondróza je menej častá ako iné typy chorôb - cervikálna a bedrová osteochondróza spôsobená najmenšou pohyblivosťou a najvyššia ochrana v dôsledku svalov a rebier.

Príznaky osteochondrózy prsníka:

 1. bolesť na hrudníku, zhoršená v noci, s dlhým pobytom v jednej polohe tela, s podchladením, so zákrutami do strany a zákrutami, s veľkou fyzickou námahou;
 2. medziskapulárna bolesť, keď stúpa pravá alebo ľavá ruka;
 3. bolesť zosilňuje pri hlbokom dýchaní;
 4. bolesť medzi rebrami pri chôdzi;
 5. pocit zovretia hrudníka a chrbta.

Bolesť so zhoršením ochorenia môže trvať niekoľko týždňov..

Rozlišujú sa ďalšie príznaky osteochondrózy prsníka:

- znecitlivené časti kože;

- studené nohy, niekedy horiace a svrbiace;

- šupinatá koža, zlomené nechty;

- bolesť v krku a pažeráku;

- tráviace orgány nefungujú dobre.

Hrudná osteochondróza má dva príznaky - dorzago a dorzalgia.

Dorsago je ostrá ostrá bolesť na hrudníku. Vyskytuje sa po monotónnej práci v rovnakej polohe. Keď dôjde k záchvatu, je ťažké dýchať, a ak sa horné telo otáča, bolesť sa zosilňuje.

Dorsalgia nie je silná bolesť v oblasti postihnutých medzistavcových platničiek, začína postupne a trvá až 2 až 3 týždne. Pocity bolesti sa zintenzívňujú pri hlbokom dýchaní v noci a nemusí byť dostatok vzduchu. Prechádza po krátkej prechádzke.

Príčiny hrudnej osteochondrózy:

- časté vedenie vozidla;

- poranenia chrbtice;

- slabé chrbtové svaly;

- skolióza a iné poruchy držania tela.

Čo je nebezpečné hrudná osteochondróza

Ak liečba nie je aktuálna a nesprávna, môže osteochondróza hrudnej oblasti spôsobiť tieto choroby:

- vyčnievanie a prietrž hrudnej chrbtice;

- kompresia miechy;

- problémy so srdcom, črevami, pečeňou, obličkami a pankreasom;

- poruchy duodena, črevná motilita, dyskinéza žlčníka;

- intercostal neuralgia - kompresia alebo podráždenie intercostal nervov.

Čo si môžete zamieňať s osteochondrózou hrudníka

Vzhľadom na rôzne príznaky je ľahké ho zamieňať s nasledujúcimi chorobami:

- angina pectoris, infarkt. Rozdiel: po užití liekov na srdce bolesti na hrudníku nezmiznú, kardiogram pacienta je normálny;

- apendicitída, cholecystitída, obličková kolika;

- gastritída, vred, kolitída;

- patológia prsných žliaz;

- zápal pľúc. Zápal pľúc sa odlišuje od osteochondrózy kašľom, dýchavičnosťou a horúčkou.

Prevencia osteochondrózy prsníka

Odporúčané na prevenciu chorôb:

- počas dňa si ľahnite na 40 - 50 minút - odstraňte záťaž z chrbtice;

- každé 2 hodiny vymeňte pózu, vstaňte zo stoličky, urobte 2-4 naklápania v rôznych smeroch, natiahnite a narovnajte svoje plecia, ak je práca sedavá;

- Je vhodné robiť vodné športy: plávanie, potápanie, vodný aerobik;

- snažte sa nevychladnúť, udržujte chrbát v teple;

- pravidelne cvičte na fyzioterapii.

Hodnota cvičebnej terapie pri osteochondróze prsníka

Cvičebná terapia je účinný spôsob, ako vytvoriť silný svalový korzet, vďaka ktorému sa v budúcnosti dá vyhnúť relapsu choroby. Je možné zvýšiť pohyblivosť hrudnej chrbtice, zvýšiť amplitúdu pohybov v kĺboch: v medzistavcovej, ako aj v stavovcovej oblasti;

zabezpečiť správne dýchanie; rozvíjať a posilňovať svaly ramenného pletenca; posilňujú chrbtové svaly, obnovujú fyziologické ohyby a vytvárajú správne držanie tela, čím sa znižuje zaťaženie chrbtice a medzistavcových platničiek; odstránenie tuhosti hlbokých chrbtových svalov; posilniť dýchacie svaly; zlepšiť pľúcnu ventiláciu; zabrániť možným komplikáciám.

Cvičebná terapia ovplyvňuje zlepšenie pľúcnej ventilácie - to je veľmi dôležité pre pacientov, ktorí sa obávajú hlbokého dychu, pretože hlboký dych vyvoláva silnú bolesť chrbta. Prítomnosť takého spojenia spôsobuje, že pacienti postupne znižujú hĺbku vstupu, čo vedie k hypoventilácii (nedostatočná ventilácia) dolných častí pľúc, čo môže vyvolať rozvoj pneumónie a mnohých ďalších pľúcnych patológií..

Cvičenie má extrémne pozitívny vplyv na priebeh ochorenia. Aby ste predišli nežiadúcim dôsledkom, mali by ste sa riadiť všeobecnými zásadami odbornej prípravy, ktoré sú opísané vyššie.

Komplex liečebných cvičení na osteochondrózu prsníka

 1. IP - ležiace na chrbte s nohami ohnutými na kolenách. Ruky pritlačte na hruď, potiahnite sa, mierne odtrhnite spodnú časť chrbta a napnite brušné svaly. Zablokujte polohu na 5 sekúnd. Pomaly sa vráťte na SP. Opakujte dvakrát.
 2. IP - ramená sú predĺžené za hlavou, nohy sú narovnané. Počas napínania chrbtice potiahnite ľavú ruku a pravú nohu, na niekoľko sekúnd zaistite. To isté s druhou rukou. Tempo je pomalé. Opakujte trikrát na každej strane.

IP - ležiace na chrbte, rovné ruky do strán. Nožnice sú horizontálne. Prekrížte si pred sebou priame ruky a roztiahnite ich od seba. Opakujte 10-12 krát.

IP - na všetkých štyroch nosoch sa pozeráme na podlahu, nevyhadzujeme hlavu dozadu, priamo rovno do strany. Z tejto polohy je ruka hore a dole. Tiež rôzne. Opakujte 10-12 krát s každou rukou.

 • IP - stojí na všetkých štyroch. Zdvihnite hlavu, ohnite, nadýchnite sa, sklopte hlavu, zaklopte chrbát, pociťujte napätie svalov chrbta a hrude, výdych. Tempo je pomalé. Opakujte 5 krát.
 • Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

  Bedrová chrbtica je najčastejšie ovplyvnená charakteristikami anatomickej štruktúry a funkčnej záťaže.

  Neurologické prejavy lumbosakrálnej osteochondrózy: bolesť rôznych druhov v dolnej časti chrbta a dolných končatinách. Bolesť nastáva v dôsledku podráždenia koreňov miechových nervov. Okolo postihnutej oblasti koreňa sa objavuje opuch, ktorý zosilňuje bolesť a do bolestivého procesu je zapojené okolité svalové tkanivo. Existuje svalový kŕč, ktorý tlačí na postihnutý koreň a získa sa začarovaný kruh. Aby ste to zastavili, je potrebné ovplyvniť svalový systém, zabrániť alebo zmierniť kŕče hlbokých svalov chrbta, posilniť svalový korzet.

  Z tohto dôvodu je potrebné viesť triedy fyzioterapie, samomasáže a správne sa správať v každodennom živote.

  Pri silnej bolesti v bedrovej chrbtici a dolných končatinách sa odporúča liečebný komplex na šetrnú liečbu (v odľahlých polohách)..

  Úlohy cvičebnej terapie v tomto období:

  - napínanie a relaxácia patologicky namáhaných chrbtových svalov;

  - zvýšená cirkulácia krvi a lymfy v bedrovej chrbtici.

  Pri vykonávaní cvičení by ste sa mali riadiť všeobecnými zásadami tried, ktoré sú opísané vyššie.

  Liečebný telocvikový komplex na bedrovú osteochondrózu

  Šetriaci režim.

  Ležiaci na chrbte

  1. Ruky pozdĺž tela, nohy k sebe. Zdvihnite ruky nahor - nadýchnite sa, nižšie - vydýchnite. Opakujte 4-5 krát.
  2. Ohýbajte a narovnajte chodidlá a súčasne zatláčajte a uvoľňujte prsty. 10 krát.
  3. Kruhová rotácia v stopách 4-6 krát v každom smere. Opakuje sa 2.
  4. Striedavo ťahajte kolená k hrudníku. 6-8 krát.
  5. Náhradné vedenie vedie k strane pravej ruky - pravá noha, ľavá ruka - ľavá noha. 4-6 krát.
  6. Ruky v „zámku“ za hlavou. Zdvíhaním hlavy potiahnite prsty na nohách smerom k sebe. Opakujte 8 krát.
  7. Ruky pozdĺž tela. Zdvihnite ruky nahor a súčasne vytiahnite prsty na nohách od vás - vdýchnite, vráťte sa na ip - výdych. Opakujte 8 krát.
  8. Ohnite nohy na kolená, nastavte šírku ramien od seba. Ak chcete získať ľavú nohu pravým kolenom, potom pravú nohu ľavým kolenom. Opakujte 4-6 krát.
  9. Imitácia jazdy na bicykli. 5 kôl v každom smere.
  10. Položte ruku na brucho. Zhlboka sa nadýchnite do žalúdka a potom pomaly vydýchnite. Opakujte 3-4 krát.
  11. Ľavé rameno pozdĺž tela, pravé horné. Alternatívna zmena polohy rúk. Opakujte 10-12 krát.
  12. Ramená ramena sú od seba vzdialené, ramená sú od seba vzdialené. Pravou rukou získajte ľavú kefu, vráťte sa k bodu I.P a potom ľavou rukou získajte pravú kefu. Opakujte 6-8 krát.
  13. Striedavo ťahajte kolená k hrudníku rukami. 6-8 rúk.
  14. Ohýbajte a narovnajte chodidlá a súčasne zatláčajte a uvoľňujte prsty. 10 krát.

  Cvičebná terapia leží na jej boku

  1. Na ľavej strane. Otočenie rúk a nôh hore. 4-6 krát.
  2. Vytiahnutie kolena k hrudníku. 6-8 krát.
  3. Otočenie nôh dozadu a dopredu. 6-8 krát.

  Na pravej strane zopakujte všetky cvičenia, ktoré sa vykonali na ľavej strane.

  Stoja na všetkých štyroch

  1. Striedavý únos priamych ramien do strán. 10-12 krát.
  2. Striedavé otočné pohyby s rovnou nohou dozadu. 8-10 krát.
  3. Striedavo ťahajte pravé koleno doľava, potom zľava doprava. 6-8 krát.
  4. Pravé koleno pritiahnite k hrudníku, za chrbtom a bradu vytiahnite k hrudníku. Vráťte nohu k IP a zadok sedieť na pätách a vytiahnite ruky dopredu. Takže s druhou nohou. Opakujte 6-8 krát.
  5. Striedavý výkyvný pohyb s rovnou nohou nahor a opačnou rukou nahor. Potom opakujte s druhou rukou a nohou. 6-8 krát.
  6. Nohy „prechádzajú“ doprava a doľava, nohy zostanú na svojom mieste. 5-krát v každom smere.
  7. Posaďte sa na päty bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy (pomalým tempom) a natiahnite ruky vpred, sklopte chrbát k zemi. 6-8 krát.
  8. Prechod do polohy na sedenie vpravo a potom na ľavom zadku bez toho, aby ste ruky zložili z podlahy. 6-8 krát.
  9. Odložte si s rovnými rukami na podlahu a zdvihnite hlavu. Spustenie hlavy k hrudníku (bez ohýbania ramien), ohnutie chrbta (najmä v opasku), potom ohnutie. Vykonajte pomaly, 8-10 krát.

  Tréningový režim

  (okrem cvičení jemného tréningového režimu).

  Pri menšej bolesti a mimo štádia exacerbácie sa odporúča liečebná gymnastika podľa tréningového režimu.

  - dokončenie tvorby svalového korzetu;

  - normalizovať amplitúdu pohybov v kĺboch ​​dolných končatín;

  - prísne dávkované na vykonávanie cvičení spojených s pohybmi bedrovej chrbtice.

  Ležiaci na chrbte

  1. Východisková poloha - nohy sú ohnuté v bedrových a kolenných kĺboch, nohy spočívajú na podpere. Ruky v „zámku“ za hlavou. Zdvíhanie hlavy a ramien z podlahy. 6-8 krát.
  2. I.p. - nohy spočívajú na podpere, medzi nohami je upnutá ťažká guľa. Posuňte loptu doprava a doľava. 6-8 krát.
  3. Holene spočívajú na opore, medzi nohami ťažká guľa. Vytiahnutie kolien k brade s oddelením hlavy od podlahy. 6-8 krát.
  4. Ruky s činkami sú presunuté na ľavú stranu, kolená sú ohnuté doprava a naopak. 6-8 krát.

  Ruky pozdĺž tela, nohy rovné. Cez boky potiahnite ruky za hlavu a súčasne stojte smerom k sebe, vdychujte. Ruky nadol a nohy uvoľňujúce - výdych. Opakujte 4 krát.

  Ležiaci na bruchu

  1. Paže natiahnuté dopredu. Zdvihnite hlavu a plecia, odložte ľavú ruku dozadu - na stranu, s telom otočeným doľava. Opakujte to pravou rukou..
  2. Pohybujúc sa rovnými rukami dozadu, zdvíhaním hornej časti tela, zdvíhaním nôh ohnutých na kolenách. 6-8 krát.
  3. Striedanie flexie a predlžovania nôh v kolenných kĺboch. 15-20 krát.

  Pri výkone cvičení je potrebné monitorovať srdcový rytmus. Aby bola intenzita zaťaženia optimálna, pulz by nemal prekročiť 120 - 140 úderov za minútu. Meranie srdcovej frekvencie sa vykonáva na začiatku a na konci relácie..

  Pravidlá správania sa v každodennom živote s bedrovou kosťou

  Aby sa osteochondróza nezhoršovala, je potrebné sa vyhnúť fyzickým činnostiam a pozíciám chrbta, ktoré vedú k prudkému sťahu svalov dolnej časti chrbta..

  Znižuje zaťaženie bedrovej polohy na chrbte (50% znižuje tlak vo vnútri disku), ale sedenie s takouto osteochondrózou je dôležité čo najmenej. V stojacej polohe je potrebné častejšie meniť polohu a prenášať náklad z jednej nohy na druhú.

  Tiež by ste sa mali vyhnúť dlhšej polovici naklonenej polohy tela - v tejto polohe sú disky vystavené maximálnemu zaťaženiu. Aby sme to dosiahli, narovnávame každú štvrtinu hodiny, robíme niekoľko pohybov v dolnej časti chrbta a veľmi hladko niekoľko zákrut tela, ako aj niekoľko naklápaní dozadu a dopredu (3-5 minút; bez napätia a námahy).

  Pri chôdzi je dôležité vyhnúť sa náhlym pohybom a krokom. Je lepšie jazdiť v doprave.

  Počas sedavej práce musí pacient sledovať svoje držanie tela a dobrovoľné úsilie na jeho kontrolu - narovnať chrbát, nezabudnite na pravidelné narovnávanie a hladké plachty.

  Je dôležité, aby vodiči zvážili, ako nainštalovať svoje sedadlo, aby sa zabezpečila maximálna bedrová podpora. Povinná 5-minútová prestávka po 2 - 3 hodinách nepretržitej jazdy, počas ktorej sa zahrievajú.

  Stand-up práca vyžaduje optimalizáciu pracoviska, aby sa zabránilo nakláňaniu smerom k nemu. Za týmto účelom môžete napríklad zvýšiť výšku tabuľky, predĺžiť mop. Ak sa potrebujete dostať dolu, je dôležité, aby ste sa opreli, ale aby ste si priplávali priamo dozadu.

  Odporúča sa tiež vyhnúť sa zdvíhaniu, používať korzet na spodnú časť chrbta počas fyzickej práce a samozrejme dennú cvičebnú terapiu osteochondrózy..

  Čo robiť, keď na cvičebnú terapiu nie je dosť času?

  Vyššie uvedené komplexy umožňujú pri správnom vykonaní zaručiť zaručené zlepšenie a predchádzať komplikáciám osteochondrózy. To si, samozrejme, vyžaduje istý čas. Okrem toho je osteochondróza najčastejšie prítomná vo všetkých častiach chrbtice okamžite. V nemocnici sa cvičebná terapia vykonáva iba pre najviac postihnuté oddelenie. Je však úplne logické, že sa lieči celá chrbtica.

  Ak vykonáte všetky tieto komplexy, pacient bude mať svalové korzety a - pozornosť - bonus: bude mať tónovanú postavu. Pre ľudí so sedavým životným štýlom nie je potrebné vymýšľať ďalšie zaťaženie tela.
  Aj keď tieto komplexy nenahradia telocvičňu (samozrejme nedôjde k úľave od svalov), posilnia sa hlboké svaly, čo je veľmi dôležité pre zdravú prácu nielen pohybového aparátu, ale aj vnútorných orgánov..

  Ak nie je čas na komplex, ale je potrebné cvičiť na zlepšenie stavu, pocit ľahkosti v chrbtici, ponúka sa päťminútový liečebný komplex, ktorý pozostáva z hlavných najdôležitejších cvičení..

  KOMPLEXNÝ LFK - PÄŤ MINÚT S Cervikálnou osteochondrózou

  Všetky cvičenia sa vykonávajú pri sedení, najlepšie pred zrkadlom, ktoré ovláda vaše telo, hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou; ruky na opasku, kolená k sebe, dôraz na chodidlá.

  1. Pomalá hlava sa otočí doprava a doľava s oneskorením v konečných polohách na výdychu. Inšpiráciou - návrat do východiskovej polohy - hlava rovno, brada rovnobežne s podlahou. Opakujte 3-4 krát.
  2. Pomaly sa nakláňa hlava doprava a do ľavého ramena (nedvíhajte ramená!) So oneskorením v konečných polohách na výdychu. Na inšpiráciu - do východiskovej polohy. Opakujte 3-4 krát.
  3. Pomalý sklon hlavy nadol, brada smerom k hrudníku (zuby sú zatvorené, ústa sa neotvárajú), na výdychu natiahnite čo najnižší. Návrat na I.P.- dych. Nevyhadzujte hlavu späť! Opakujte 3-4 krát.
  4. Pomaly potiahnite bradu smerom do stredu pravej kľúčnej kosti, potom rovno a do stredu ľavej kľúčnej kosti. Opakujte 4 krát.
  5. Pomaly nakloňte hlavu nadol a „nakreslite“ polkruh z jedného ramena na druhé a späť chrbtom s bradou (zuby sú zatvorené, ústa sa neotvárajú). Opakujte 4 krát.
  6. Vytiahnite hlavu, na pár sekúnd podržte a uvoľnite si krk. Opakujte 2 - 3 krát.
  7. Položte päste na bradu a na niekoľko sekúnd ich zatlačte na päsť. Opakujte 2 - 3 krát.
  8. Cvičenie s odporom: kefa v „zámku“, poloha na čele. Stlačte dlane na čele a na čele na dlani, na niekoľko sekúnd podržte. Opakujte 2 - 3 krát.
  9. Tiež s dlaňami na zadnej časti hlavy.
  10. Podobne položte dlaň na hlavu zo strany. Hlava naklonená do strany, vykazujúca odpor.
  11. Tiež dlaň v oblasti chrámu. Otočte hlavu nabok, odporujte.
  12. I.P. - ruky sú ohnuté v lakťoch, dlaňou položenou na dlani, v úrovni brady. Natiahnite dlane striedavo čelom, bradou, pravým uchom, ľavým uchom. Opakujte raz.

  LFK-PÄŤ MINÚT V OSTEOCHONDROZE S RASTLOM

  1. I.P. - sedenie, ruky pozdĺž tela. Zdvíhanie rúk - vdychovanie, znižovanie rúk - výdych. Opakujte 2 - 3 krát.
  2. I.P. - to isté. Zdvíhanie a spúšťanie ramien ťahom. Opakujte 4-6 krát.
  3. Sedenie, dlane na plecia. Kruhové pohyby v ramenných kĺboch. 10-krát v každom smere.
  4. Sedenie, dlane po plecia, lakte do strán. Udržujte lakte pred vami, sklopte hlavu dopredu, okolo chrbta - výdych; Vezmite si lakte späť, zohnite sa v hrudnej oblasti a hlavu rovno nadýchnite. Opakujte 3-4 krát.

  I. P. - sediaci, rovné ruky do strán. Nožnice sú horizontálne. Prekrížte si pred sebou priame ruky a roztiahnite ich od seba. Opakujte 10-12 krát.

 • I. P. - sediace - nožnice vertikálne: pravá rovná ruka nad hlavou, za hlavou, ľavá rovno pozdĺž tela. Zmena polohy rúk. Opakujte 10-12 krát.
 • I. P. - sedenie, zboku do strán, kruhové pohyby s rovnými rukami dopredu a dozadu. Opakujte 10-12 krát v každom smere.
 • I. P. - sedenie, ruky pozdĺž tela. Trup vpravo. Potom naopak. Opakujte 4-6 krát v každom smere. Toto cvičenie je možné vykonať pri sedení..
 • Päťminútová cvičebná terapia bedrovej osteochondrózy

  1. I.P. - ležiace na bruchu. Ruky sú ohnuté v lakťoch a pritláčané k telu, nohy rovné. Zdvihnite hornú časť tela po rovných ramenách, otočte hlavu doprava - doľava. Vráťte sa do ip, relaxujte. Opakujte 2 - 3 krát.
  2. Paže natiahnuté dopredu, rovné nohy. „Plazte sa“ rukami a zdvíhajte trup. Opakujte 4-6 krát.
  3. I.P., tiež „Mosadz“ s rukami. Opakujte s každou rukou 4-6 krát.
  4. Štetce pod bradou, plaziace sa „v plastuski“, striedavo potiahnite koleno k lakťom. Opakujte 4-6 krát v každom smere.
  5. Nohy sú rovné. Ponožky „zdvíhajú“ nohu striedavo nadol a „vyzerajú“ na podlahu. Opakujte 4-6 krát s každou nohou.
  6. Paže a nohy sa narovnali. Zároveň zdvihnite rovné ruky a nohy nahor, na niekoľko sekúnd podržte, sklopte a uvoľnite sa. Opakujte 3-4 krát.

  Špecialista na adaptívnu telesnú výchovu Ekaterina Shishulina

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Osteochondróza krčnej chrbtice je jedným z najnebezpečnejších typov neurologických chorôb. Čo je to choroba, ako sa prejavuje?
  Spinálna blokáda - čo je to? Patológie génov stavcov sú spôsobené rôznymi dôvodmi, pokrývajú rôzne vekové skupiny. Početné patologické procesy v chrbtici sú sprevádzané bolesťou, vďaka ktorej nie je možné normálne fungovanie človeka.
  U ľudí je inguinálna kýla často diagnostikovaná, zatiaľ čo niektorí pacienti sami hľadajú pomoc, uvedomujúc si, že existujú nejaké problémy so zdravím, a v druhej časti pacientov je pri rutinnom vyšetrení náhodne zistená hernia.