loader

Hlavná

Liečba

Cvičebná terapia osteochondrózy krčnej chrbtice

V triedach fyzioterapie pre cervikálnu osteochondrózu je možné rozlíšiť dve obdobia. 1. (akútne) obdobie je charakterizované akútnou bolesťou, ochranným napätím svalov a obmedzenou pohyblivosťou v krčnej chrbtici. V 2. období (neúplná a úplná remisia) sú eliminované zápalové javy v postihnutom segmente, čo je sprevádzané znížením bolesti, elimináciou svalovej hypertonicity (V.A. Epifanov, 1988)..

Úlohy pohybovej terapie v 1. období:

- normalizácia tónu centrálneho nervového systému;

- zvýšená cirkulácia krvi a lymfy v krčnej chrbtici;

- podpora svalovej relaxácie;

- zväčšená zvislá veľkosť medzistavcových končatín;

- prevencia adhézií v miechovom kanáli;

- zlepšenie fungovania základných systémov tela.

Používanie fyzických cvičení v akútnom období si vyžaduje dodržiavanie nasledujúcich metodických požiadaviek (3. V. Kasvande).

1. V súvislosti s patologickou pohyblivosťou stavovcových segmentov sa terapeutické cvičenia vykonávajú v golieri Shants z bavlnenej gázy. Počas liečby sa odporúča nosiť ju neustále. To vytvára relatívny pokoj pre krčnú chrbticu a zabraňuje mikrotraumatizácii postihnutých segmentov. Zároveň sa znižujú patologické impulzy z krčnej chrbtice do ramenného pletenca.

2. Do 10 - 15 - 20. Dňa od začiatku exacerbácie sú vylúčené aktívne pohyby krčnej chrbtice. Po uplynutí tohto obdobia začnú vykonávať aktívne pohyby hlavy - pomalým tempom, bez námahy a opakujú ich maximálne trikrát..

3. Všetky gymnastické cvičenia sa striedajú s relaxačnými cvičeniami. Relaxácia svalov ramenného pletenca pomáha redukovať patologický impulz z nich na krčnú chrbticu. Najmä je potrebné dosiahnuť uvoľnenie lichobežníkov a deltových svalu, pretože s touto patológiou sa častejšie podieľajú na bolestivom procese a sú v stave hypertonicity..

4. Od prvých hodín terapeutickej gymnastiky sa odporové cviky používajú na posilnenie svalov krku. Inštruktor fyzioterapie sa snaží dlaňou nakloniť hlavu pacienta dopredu alebo dozadu, ktorá sa snaží vzdorovaním udržiavať vertikálnu polohu hlavy..

5. Je potrebné zabezpečiť, aby počas cvičenia pacient nepociťoval zvýšenú bolesť.

6. Vzhľadom na to, že analgetický postoj a bolestivý syndróm znižujú výkyvy hrudníka, mali by sa dýchacie cvičenia zahrnúť do týchto tried..

V akútnom období terapeutické cvičenia zahŕňajú fyzické cvičenia pre malé a stredné svalové skupiny a kĺby, relaxačné cvičenia svalov ramenného pletenca a horných končatín vykonávané v období IP. ležiace a sediace na stoličke. Široko využívané kyvné pohyby horných končatín v podmienkach maximálneho uvoľnenia svalov ramenného pletenca. Pri kontrakcii bolesti v ramennom kĺbe pacient vykonáva ľahké (v dôsledku skrátenia páky alebo svojpomoc) dynamické pohyby v kĺbe..

V prípade periartrózy ramena a ramena sa používa technika postizometrickej relaxácie (PIR) (O.G. Kogan, V. T. Malevik). Táto technika spočíva v použití rôznych individuálne vybraných izometrických svalových kmeňov a potom vo vykonávaní pasívnych pohybov v ramennom kĺbe počas obdobia post-izometrickej relaxácie. Pohyby sa vykonávajú vo všetkých možných rovinách: po prvé, ťah (rozšírenie) - presne pozdĺž osí končatiny; ďalej - ohyb a roztiahnutie, únos a únos, rotácia. Počet pasívnych pohybov v každom smere je 3 - 5; priebeh liečby - 20 - 25 procedúr.

Ako bolesť ustupuje, terapeutické cvičenia sú zamerané na posilnenie svalov krku a ramenného pletenca. Aktívne pohyby krčnej chrbtice v prvom období a na začiatku druhého obdobia sú však kontraindikované, pretože môžu viesť k zúženiu medzistavcových končatín a spôsobiť kompresiu nervových koreňov a krvných ciev..

Ako už bolo spomenuté, používajú sa na posilnenie svalov krku a zlepšenie krvného obehu v chrbtici..

Spolu s liečebnými cvičeniami sú pacientom predpisované lieky, fyzioterapia a masáž golierovej zóny a pri výskyte radiálnych príznakov (bolesť v ramene) sa vykonáva aj masáž svalov ruky..

Okrem manuálnej liečby sa používajú aj iné druhy masáží: podvodná, vibračné, akupresúrna. Dobré výsledky sa dosahujú akupresúrnou vibračnou masážou, ktorá má výrazný analgetický účinok a zlepšuje trofizmus.

Úlohy pohybovej terapie v 2. období:

- posilnenie svalov krku a ramenného pletenca;

- podpora zjazvenia vláknitého prstenca;

- obnovenie pohyblivosti krčnej chrbtice;

- prispôsobenie pacienta domácim a pracovným zaťaženiam.

Na začiatku druhej periódy sa na posilnenie svalov krku používajú iba vyššie uvedené statické cvičenia. Cvičenia na posilnenie svalov ramenného pletenca sa diverzifikujú pomocou postupného zvyšovania hmotnosti; tiež používajte výkyvné cvičenia v ramennom kĺbe a po izometrickej relaxácii.

Potom opatrne začnite aplikovať aktívne pohyby hlavy - pomalým tempom, s malým počtom opakovaní a postupným zvyšovaním úsilia, počtom cvičení a tempom ich vykonávania..

Pri komplexnej rehabilitácii pacientov s cervikálnou osteochondrózou sa úspešne využívajú aj plávanie a cvičenia vo vode (hydrokinezoterapia)..

Cvičebná liečba osteochondrózy krčnej chrbtice: odporúčania na cvičenie, kontraindikácie

Denná cvičebná terapia s osteochondrózou krčnej chrbtice je jedným z najúčinnejších spôsobov liečby. Pravidelný tréning pomáha posilňovať svaly, zlepšuje krvný obeh v oblasti medzistavcových platničiek a stavcov postihnutých patológiou. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú fyzickú terapiu ako prevenciu osteochondrózy ľuďom, ktorí trávia veľa času pri počítači a dlhodobo pracujú s dokumentmi..

Všeobecný opis choroby

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Cervikálna osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré sa začína vyvíjať kvôli neschopnosti chrupavkových tkanív diskov udržať vlhkosť. Ich postupné ničenie vedie k deformácii stavcov, k tvorbe kostných výrastkov (osteofyty). Po premiestnení poškodia mäkké tkanivá, stlačia korene miechy a krvné cievy. Preto sú hlavnými príznakmi cervikálnej osteochondrózy bolesť v krku, krku, ramenách, opuchy, stuhnutosť pohybov, závraty, skoky v krvnom tlaku, znížená zraková a sluchová ostrosť.

Prevencia osteochondrózy krčnej chrbtice

Riziková skupina pre rozvoj osteochondrózy zahŕňa ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, vystavujú disky a stavce nadmernému zaťaženiu, nelieči akútne ochorenie a potom majú chronickú formu ochorenia. Vo väčšine prípadov sa im diagnostikuje osteochondróza po niekoľkých rokoch..

Vylúčenie všetkých faktorov spôsobujúcich predčasné zničenie diskov umožňuje zabrániť takémuto vývoju udalostí. Mali by ste navštíviť masážnu miestnosť 2-3 krát do roka, častejšie na čerstvom vzduchu, vzdať sa alkoholu a fajčiť. Avšak najlepšou prevenciou osteochondrózy je pravidelné cvičenie a zároveň zlepšenie celkového zdravia.

Pravidlá fyzickej terapie

Výcvik sa musí vykonávať v dobre vetranom priestore, ale nie v ponore. Inak je osteochondróza komplikovaná zápalom krčka maternice, prejavujúcim sa akútnou bolesťou. Aké pravidlá by sa mali dodržiavať počas vyučovania:

 • odev by mal byť vybraný z „dýchajúcich“ materiálov, voľný, neobmedzujúci pohyb;
 • Pred tréningom by ste mali zhodnotiť svoje blaho, opustiť ho s vysokým krvným tlakom alebo rýchlym tlkotom srdca;
 • nie je potrebné vykonávať celý komplex naraz - ráno môžete robiť izometrické cvičenia a večer dynamické;
 • na zvýšenie terapeutického účinku fyzioterapeutických cvičení je potrebné pravidelne sa zapájať - až 3-krát denne;
 • pri zhoršovaní pohody, vzhľadu bolestivých pocitov by sa mal tréning zastaviť a obnoviť ho až po dlhom odpočinku.

Profylaktický a terapeutický účinok tried sa zvýši, ak ich kombinujete s masážnymi a fyzioterapeutickými procedúrami.

Na čo sa zamerať pri cvičení

Lekári cvičebnej terapie a rehabilitácie odporúčajú, aby počas tréningu počúvali vznikajúce pocity. Ak akýkoľvek pohyb prinesie potešenie z napätia určitých svalových skupín, potom by sa nemal opakovať 10, ale 20-krát. A keď po cvičení sú bolesti v chrbte krku alebo hluk v hlave, pri vdychovaní je pocit nedostatku vzduchu, potom by sa mal z komplexu vylúčiť.

kontraindikácie

Lekár určí cvičebný rozvrh, zostaví súbor cvičení s prihliadnutím na celkový zdravotný stav pacienta. Pacienti s ťažkou arteriálnou hypertenziou, glaukómom a ťažkou myopiou budú musieť opustiť triedy. Kontraindikácie pri fyzickej terapii sú arytmie, aortálna aneuryzma, nedávno prekonaná infarkt. Je zakázané trénovať s akútnymi vírusovými infekciami dýchacích ciest, chrípkou, ťažkými poraneniami miechy.

Cvičebné komplexy

Pacienti s cervikálnou osteochondrózou 2 a 3 stupňa závažnosti musia počas tréningu kombinovať izometrické cvičenia s dynamickými. Toto je jediný spôsob, ako rýchlo posilniť svaly, a tým znížiť závažnosť príznakov, zastaviť zapojenie zdravých diskov a stavcov do deštruktívneho procesu. Pacientom s osteochondrózou 1. stupňa závažnosti sa odporúča venovať viac času dynamickým cvičeniam, ktoré prispievajú k zlepšeniu zásobovania tkanív živinami potrebnými na ich regeneráciu..

Základné pravidlá pre cvičebnú terapiu

Lekár s pohybovou terapiou alebo rehabilitačný terapeut musí pacientovi vysvetliť význam pravidelných cvičení fyzickej terapie a gymnastiky. Ich cieľom je posilnenie svalov a zlepšenie krvného obehu v krku bez stresu na poškodené disky a stavce. To sa dá dosiahnuť iba vykonaním plynulých, mierne spomalených pohybov s malou amplitúdou. Nie je potrebné pokúšať sa skloniť alebo nakloniť hlavu, ako je to len možné - odporúča sa iba mierne kývanie.

Izometrické: šesť cvičení

Pri vykonávaní izometrických cvičení sú zapojené iba svaly a hlava a krk zostávajú nehybné. Sú zvlášť užitočné pre pacientov, ktorí často trpia bolesťami hlavy a zhoršenou koordináciou pohybov, pretože tento spôsob posilnenia kostrových svalov vylučuje akúkoľvek možnosť kompresie stavcovej tepny..

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Aké sú najúčinnejšie izometrické cvičenia:

 • posaďte sa, zovrite prsty v zámku a pripevnite si ho na čelo. Pokúste sa nakloniť hlavu dopredu a pritom čeliť dlaňami;
 • zopakovať cvičenie, položiť ruky na chrbát hlavy a pokúsiť sa mu zvrátiť hlavu;
 • oprite si pravú ruku o pravú tvár, pokúste sa skloniť hlavu rovnakým smerom a svojou dlaňou odolajte. Cvičenie zopakujte pomocou ľavej ruky a líca;
 • postavte sa, položte ohnuté ruky. Vyrovnajte lakte a potom ich roztiahnite na maximálnu vzdialenosť;
 • nakloňte hlavu a priložte skrížené prsty k zadnej časti hlavy. Pokúste sa narovnať krk, odolať pažiam, namáhať svaly;
 • dajte dlane pod bradu a pri nakláňaní hlavy im odolajte.

Ak sú všetky pohyby vykonané správne, sú napnuté iba svaly krku a hlava zostáva nehybná.

Dynamické: desať cvičení

Dynamické cvičenia sa líšia od izometrických cvičení vo väčšej intenzite, preto pred začatím tréningu musíte vykonať zahrievanie. Mali by ste chodiť po miestnosti, zdvíhať kolená, robiť niekoľko zákrut dopredu, dozadu, do strán.

Počiatočná polohaDynamické cvičeniePočet opakovaní
Postavte sa rovno, trochu od seba, ruky na opaskuPomaly nakláňajte hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu, akoby ste sa pokúšali dotknúť ucha k ramenu10-15
Posaďte sa na nízku stoličku alebo postavte rovnoZdvíhajte ruky nad hlavu a pri vydýchaní dávajte dlane dokopy a vraciate sa do východiskovej polohy15-20
Postavte sa, roztiahnite nohy do šírky ramien a sklopte rukyUrobte kruhové otáčky najprv pravým, potom ľavým ramenom, bez použitia rúk10-15
Vstaň a trochu roztiahni nohyAk chcete vziať ľavú ruku späť a zároveň zvýšiť pravú výšku. Opakujte cvičenie, meníte ruku10-15
Ľahnite si na chrbát na rovný povrch, sklopte ruky, ohnite nohy mierne na kolenáZdvihnite hlavu a držte ju v tejto polohe po dobu 5 sekúnd, potom uvoľnite5-10
Ľahnite si na brucho v posteli, zaveste hlavu

Držte hlavu na váhe po dobu 10 sekúnd a potom uvoľnite krčné svaly. Zapnite chrbát s hlavou dole a na tejto pozícii ju držte na váhe 10 sekúnd5-10
Ľahnite si na brucho v posteli, zaveste hlavuOdbočte doprava, potom doľava a držte hlavu na každej strane 10 sekúnd5-10
Posaďte sa na stoličku, ruky natiahnuté pozdĺž telaOhnite lakte, posúvajte pohybom tela po dlaniach až po podpazušia. Hladko sa vráťte aj do východiskovej polohy10-15
Posaďte sa rovno, nohy od seba trochu natiahnuté, pred sebou natiahnuté rukyZaťte ruky a potom sa uvoľnite20-25
Posaďte sa rovno a svojvoľne položte rukyHlavu otočte doľava a doprava a potom ju nakloňte dozadu a dopredu10-15

Mini-komplexy

Z dynamických a izometrických cvičení môžete vytvárať malé komplexy, ktoré je vhodné vykonávať počas pracovnej prestávky alebo dokonca na dlhej ceste. Napríklad je užitočné striedať kruhové rotácie s ramenami a sklonmi hlavy s odporom.

Autorove metódy

Rehabilitačné centrá využívajú súbory cvičení zostavených lekármi úzkych špecializácií - ortopédmi, traumatológmi, chiropraktikmi. Cieľom tréningu podľa autorových metód je nielen posilnenie svalov, ale aj rehabilitácia s čiastočným obnovením chrupavkových a kostných stavcov poškodených cervikálnou osteochondrózou..

Fyzioterapeutické cvičenia Dr. Ignatiev

Lekár vyvinul terapeuticky účinné cvičenia na rýchle zlepšenie zdravotného stavu pacienta. Ich realizácia umožňuje v čo najkratšom čase eliminovať bolesť a stuhnutosť. Počas tréningu musia byť pohyby kombinované s pokojným a hlbokým dýchaním.

Cvičenia v systéme Bubnovsky

Bubnovsky vyvinul metódu kinezoterapie - liečbu chronických patológií chrbtice pohybom vrátane rezistencie. Najefektívnejšie školenia sa konajú v rehabilitačných strediskách vybavených špeciálnymi simulátormi. S. Bubnovsky tvrdí, že zatiaľ čo sa človek môže pohybovať, dokáže sa zotaviť.

Gymnastika o programe Shishonin

Ide o jedinečnú autorskú metódu lekárskeho výcviku vyvinutú pre pacientov s častou bolesťou krku. Cvičenie sa odporúča pri nízkej fyzickej aktivite, pri nedodržiavaní denných postupov, ako prevencia krčnej osteochondrózy. Komplex obsahuje iba sedem cvičení, ktoré by sa mali vykonávať 3-4 krát týždenne.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Zhrnutie: Funkcie fyzických cvičení pri osteochondróze

Štátna vzdelávacia inštitúcia vyššieho odborného vzdelávania

„SEVEROZÁPADNÁ AKADÉMIA VEREJNEJ SLUŽBY“

/>
FAKULTA SOCIÁLNYCH TECHNOLÓGIÍ
esejí
"Funkcie fyzických cvičení pri osteochondróze"
Vyplnil študent druhého ročníka

Špeciálne „Public Relations“,

Wagner Kristina Alexandrovna

KONTRAINDIKÁCIE A ODPORÚČANIA MOTOROV.......................... 5

FYZIOLOGICKÉ MECHANIZMY TERAPEUTICKEJ ČINNOSTI FYZICKÝCH CVIČENÍ ……………………………………………………………………….7

PECULIARITY METÓDY PÔDNEJ GYMNASTIKY

Úlohy fyzioterapeutických cvičení ……………………………………… 8

Optimálne východiskové body ………………………………………………… 10

Súbor cvičení na osteochondrózu krčnej chrbtice ……………………….10

ZOZNAM POUŽITEJ LITERATÚRY ……………………………………… 14
ÚVOD
Keď robíme akýkoľvek pohyb, zvyčajne nemyslíme na jeho mechanizmus. Ale takmer každý pohyb je dielom kĺbov a chrbtice. Ak si ľudia pred sto rokmi pamätali na osteochondrózu v pokročilom veku, dnes dvadsaťročný pacient s podobnou diagnózou už nie je raritou, preto je dnes jedným z naliehavých problémov ľudského zdravia..

Prečo lekári na celom svete dnes venujú osteochondróze toľko pozornosti? Dvadsaťpäť percent svetovej dospelej populácie trpí týmto ochorením! Toto je veľmi veľké číslo. Okrem toho osteochondróza často spôsobuje vážne ochorenia. Ľudia sú nekonečne v práceneschopnosti a niektorí dokonca trpia zdravotným postihnutím a už nemôžu viesť normálny život.

Osteochondrosis (novolat. Osteochondrosis: Greek, Osteon bone + Greek. Chondros chrupavka + lat., pohybového aparátu a nervového systému.

Podľa Národného strediska pre štatistiku zdravia v USA ľudia mladší ako 45 rokov najčastejšie obmedzujú svoju aktivitu z dôvodu pretrvávajúcej bolesti chrbta a krku a prevalencia chronickej bolesti chrbta je 26-32% dospelej populácie., Patológia chrbtice zaujíma 5. miesto medzi dôvodmi hospitalizácie a 3. miesto medzi príčinami chirurgickej liečby. V Rusku je v štruktúre výskytu zdravotného postihnutia dospelých viac ako 50% ochorenie periférneho nervového systému, ktoré predstavuje 76% všetkých prípadov a 71,9% dní práceneschopnosti v ambulantnej praxi a 55,5% v neurologických nemocniciach. a 48,1% (Gitkina L.S. a kol., 1982; Korobov M.V., 2003). Proces postihnutia je tiež vysoký: u ľudí so zdravotným postihnutím s ochorením periférneho nervového systému sa vertebrogénne lézie pozorujú v 80% prípadov (Makarov A. Yu., 2002). Okrem toho bolesti chrbta a krku obmedzujú životnú aktivitu, znižujú kvalitu života pacientov (Popelyansky Y. Yu., 1990), menia psychiku a správanie ľudí (E. Podchufarova et al., 2003). Viac ako polovica pacientov s spinálnou osteochondrózou má príznaky chronického emocionálneho stresu (Grigoryeva V.N., 2001, Gatchel R.J. a kol., 1999)..

KLINICKÉ CHOROBY
Klinika cervikálnej osteochondrózy je do značnej miery spôsobená anatomofyziologickými vlastnosťami krčnej chrbtice. Degeneratívne zmeny na disku sú častejšie v najmobilnejšej dolnej krčnej chrbtici (C5, C6, C7). Mechanizmus kompresie nervových a vaskulárnych formácií pri cervikálnej osteochondróze má určité znaky. V dôsledku vysokej hustoty strednej časti zadného pozdĺžneho väziva sú zadné prietrhy v krčnej oblasti extrémne zriedkavé. Šmyk disku je charakteristický v laterálnom a zadnom a bočnom smere. Rast osteofytov v oblasti háčikových procesov krčných stavcov je zameraný na kanál a. vertebralis a často spôsobuje jeho podráždenie alebo stláčanie. Druhá pozícia je potvrdená vertebrálnou angiografiou. V tomto ohľade sa cerebrovaskulárna nedostatočnosť často vyvoláva otáčaním hlavy a krku.

Dôležitým faktorom spôsobujúcim kompresiu koreňov je sploštenie disku, čo vedie k zmenšeniu vertikálnych a horizontálnych priemerov medzistavcových predných končatín. Zároveň sa reflexívne javí vyrovnávanie lordózy, jej narovnávanie a dokonca aj miestna kyfóza. Normálne, keď je krk ohnutý a roztiahnutý, tvoria zadné okraje karosérie pravidelný oblúk. Pri osteochondóze sprevádzanej znížením výšky disku vedú tieto pohyby k subluxácii (subluxácii) medzistavcových kĺbov - predný roh horného kĺbového procesu sa posúva vpred, čo vytvára ďalšie podmienky na deformáciu a. vertebralis. Z tohto dôvodu klinika osteochondrózy na cervikálnej úrovni častejšie nezávisí od herniálnych výčnelkov, ale od zmien v kostných štruktúrach - hlavne vo forme nevertebrálnej artrózy..

Patológia krčnej chrbtice takmer vždy robí svoj debut s bolesťou alebo nepohodou v krku. Bolesť je častejšie paroxysmálna pri type krčka chrbta. Lumbago je akútna bolesť.

Sub-vznikajúce bolesti sú dlhšie v čase a nazývajú sa cervikalgia. Aktívne trvanie krčných svalov počas období exacerbácie osteochondrózy zvyšuje bolesť. Závažnosť bolesti pri vertebrálnom syndróme je 3 stupne: prvý stupeň - bolesť nastáva iba pri maximálnom objeme a sile pohybov v chrbtici, druhý stupeň - bolesť upokojuje iba v určitej polohe chrbtice, tretí stupeň - bolesť je konštantná.

Na klinike cervikálnej extravertebrálnej patológie sa často vyskytujú tzv. Reflexné syndrómy. V pôvode týchto syndrómov sa hlavná úloha kladie na podráždenie nervových zakončení diskov. Predpokladá sa, že trauma alebo dystrofia medzistavcového disku nie vždy vedie k priamemu stlačeniu koreňov. A pri absencii radikulárnych príznakov je bolesť možná v dôsledku ostrého podráždenia koncov synuvertebrálneho nervu, zapusteného do vonkajších vlákien vláknitého prstenca a do zadného pozdĺžneho väzu. Výsledkom je zreteľná reflexná svalová kontraktúra a bolesť má často charakter sympatalgie. Výskyt syndrómov svalovej reflexnej kompresie je možný aj vďaka podráždeniu koreňov miechy alebo paravertebrálnych sympatických ganglií. Najbežnejším syndrómom reflexnej svalovej kompresie je Nuffzigerov syndróm. Medzi príčiny Nuffzigerovho syndrómu - na prvom mieste patrí osteochondróza chrbtice, na druhom mieste - prítomnosť ďalšieho krčka maternice, na treťom - profesionálne nadmerné zaťaženie svrbivých svalov..
KONTRAINDIKÁCIE A ODPORÚČANIA MOTOROV
S cervikálnou osteochondrózou sú trhavé pohyby nebezpečné pri otáčaní a nakláňaní hlavy, pričom bedrové cviky s telom nakloneným dopredu sú kontraindikované: takéto sklony prispievajú k posunutiu disku a napínajú sa v paravertebrálnej zóne vláknitých tkanív a svalov. Pripomeňme, že aktívna funkcia týchto svalov prestane platiť po naklonení tela o 15 - 20 °, a preto sa pri ďalšom nakláňaní napínajú svaly a vláknité tkanivá bedrovej oblasti. Zdvíhanie rovnej nohy v polohe na chrbte a sedenie, ostré zákruty tela nie sú povolené. Všetky tieto pohyby môžu zvýšiť patológiu v postihnutom vertebrálnom segmente. Pri napínaní svalov a vláknitého tkaniva by sa mali predpisovať opatrnosti. Takže rýchly kríž nôh, ostrá rotácia stehna smerom dovnútra so syndrómom piriformis znamená nežiaduce natiahnutie zodpovedajúcich postihnutých tkanív..

Existuje celý rad cvičení, ktoré sa neodporúčajú pacientom s poškodením miechy, ako aj sériu cvičení, ktoré sa vykonávajú pod prísnou kontrolou. Tieto cvičenia zahŕňajú:
- asymetrické cvičenia (ktorých aplikácia šablóny môže viesť k zvýšeniu deformácie a postupu procesu);
- cvičenia na naklonenej rovine (popri aktívnej svalovej zložke pôsobí na chrbticu aj jej vlastná telesná hmota, ktorá pri nedostatočnej vytrvalosti svalov predstavuje riziko preťaženia väzivového aparátu chrbtice)
- skoky a akékoľvek formy behu s osteochondrózou sú kontraindikované (pretože je narušená ochranná funkcia chrbtice absorbujúca otrasy).
Odporúčania pre cervikálnu osteochondrózu:

- Neustále sledujte svoju polohu, sadnite si rovno,

- Vyvarujte sa dlhodobému statickému zaťaženiu ramenného pletenca,

- Spať na špeciálnom ortopedickom vankúši,

- Hlavu príliš dlho nenakláňajte,

- Neotáčajte hlavou smerom k bolesti,

- Pri zdvíhaní závaží nenakláňajte hlavu,

- Neohýbajte sa a nečítajte,

- Spať na vysokých vankúšoch.
FYZIOLOGICKÉ MECHANIZMY TERAPEUTICKEJ AKCIE FYZICKÝCH CVIČENÍ
Terapeutický účinok cvičenia sa vysvetľuje dôležitou spoločenskou a biologickou úlohou pohybov v ľudskom živote. Bez svalovej práce človek nemôže poznať prírodu ani na ňu konať..

Ak sa v ľudskom tele vyskytne ochorenie, vyskytnú sa rôzne štrukturálne a funkčné poruchy, ochranné procesy sa zintenzívnia, vyvíja sa kompenzácia a zmeny metabolizmu. Nútený dlhodobý nedostatok pohybu môže zhoršiť priebeh choroby a spôsobiť množstvo komplikácií. LFK má na jednej strane priamy terapeutický účinok, stimuluje ochranné mechanizmy, urýchľuje a zlepšuje vývoj kompenzácií, zlepšuje metabolizmus a regeneračné procesy, obnovuje narušené funkcie a na druhej strane znižuje nepriaznivé účinky zníženej fyzickej aktivity. Pri chorobách dochádza k potlačeniu a oslabeniu adaptácie tela na životné prostredie. Na terapeutické účely je potrebné použiť cestu vedomého tréningu, prostredníctvom ktorého sa stimulujú fyziologické procesy, je zabezpečená intenzifikácia funkcií, zvyšuje sa schopnosť chorého tela rozvíjať adaptívne procesy..
Terapeutický účinok cvičenia sa prejavuje vo forme štyroch hlavných mechanizmov:
Tonizujúci účinok cvičenia. Excitácia centrálneho nervového systému a zvýšená aktivita endokrinných žliaz stimulujú vegetatívne funkcie, t.j. zlepšujú aktivitu kardiovaskulárneho, respiračného a iného systému, zvyšujú metabolizmus a rôzne ochranné reakcie, vrátane imunobiologických. Tonizujúci účinok cvičenia je väčší, čím viac svalovej hmoty je zapojený do pohybu a tým väčšie napätie.
Trofický účinok (výživa tkanív). Svalová aktivita stimuluje metabolické, redoxné, regeneračné procesy v tele. Vďaka tomu sa produkty zápalu rýchlejšie rozpadajú a pri zlomeninách sa zrýchľuje tvorba kostnej drene..
Mechanizmy tvorby kompenzácie. Fyzické cvičenia pomáhajú zväčšiť veľkosť segmentu alebo spárovaného orgánu, zvyšujú ich funkciu a zahŕňajú svaly, ktoré sa predtým nezúčastňovali na výkonoch pohybov, ktoré im nie sú vlastné. Kompenzácia môže byť dočasná a trvalá. Dočasne po chorobe zmizne. Tieto sa vyskytujú, keď je funkcia nenávratne stratená..
Mechanizmy normalizácie funkcie. Hlavný účinok dominantného pohybu je charakterizovaný všeobecnou stimuláciou fyziologických funkcií. Dominant fungujúceho muskuloskeletálneho systému má celkový tonický účinok na telo pacienta, prispieva k lepšiemu prejavu trofických procesov, k obnove funkcie postihnutého systému. Normalizácia funkcie nastáva pod vplyvom neustále sa zvyšujúceho zaťaženia. Eliminácia dočasnej kompenzácie a zlepšením regulačných procesov v tele. Základom normalizácie patologicky zmenených funkcií je narušenie vytvorených nervových spojení a obnovenie podmienečne bezpodmienečnej regulácie, ktorá je nevyhnutná pre zdravé telo..
PECULIARITY METÓDY PÔDNEJ GYMNASTIKY.
Úlohy fyzioterapie.
Fyzioterapeutické cvičenia zaujímajú osobitné miesto v liečbe a prevencii stavcových neurologických prejavov osteochondrózy. Pri liečbe a rehabilitácii pacienta s neuropsychiatrickým profilom cvičebná terapia rieši hlavné úlohy: odstránenie bolesti (najmä bolesti chrbta) a obnovenie fyzickej aktivity. Je to predovšetkým kvôli tomu, že fyzické cvičenia nielen posilňujú svaly a zlepšujú krvný a lymfatický obeh, ale tiež vyvíjajú kompenzačné adaptačné mechanizmy zamerané na obnovenie fyziologickej rovnováhy narušenej chorobou chrbtice a pohybového aparátu..

Telesná výchova je potrebná pre všetkých, ale stáva sa uzdravujúcou, pretože je prísne dávaná vo všetkých ohľadoch. Často sa používajú gymnastické cvičenia - špeciálne, drsné pohyby so selektívnym účinkom na určité svaly. Pri gymnastických cvičeniach sa nevyhnutne reguluje počiatočná poloha, smer pohybu, jeho amplitúda, rýchlosť a množstvo svalového napätia. Tým je zaistená presná povaha pohybu a prísne cielený účinok na špecifické prvky pohybového aparátu. Selektívny účinok cvičenia na konkrétne svaly je možné zvýšiť pomocou gymnastických prístrojov a pomôcok.

Cieľom fyzioterapeutických cvičení je vytvoriť si vlastný svalový korzet, ktorý udržiava chrbticu v optimálnej polohe a prispieva k správnemu rozloženiu záťaže na všetkých jej oddeleniach..

Hlavným cieľom lekárskej gymnastiky je posilnenie tela, zníženie patologických proprioceptívnych impulzov z krčnej chrbtice do ramenného pletenca a z ramenného pletenca do krčnej chrbtice, zlepšenie krvného obehu v postihnutom segmente a zníženie opuchov tkanív nachádzajúcich sa v medzistavcovom otvore. Špeciálne úlohy lekárskej gymnastiky:
- v prípade periartritídy pleca a ramena - zmiernenie bolesti ramenného kĺbu a hornej končatiny, zabránenie neurogénnej kontraktúry ramenného kĺbu, obnovenie normálneho rozsahu pohybu;
- so syndrómom zadného cervikálneho sympatiku - prevencia vestibulárnych porúch;
- s diskogénnou ischemickou myelopatiou - posilnenie oslabených svalov a boj proti spastickým prejavom choroby.
Optimálna východisková poloha.
Účinnosť použitých špeciálnych cvičení závisí od východiskovej polohy. Najpriaznivejšou východiskovou pozíciou pre vývoj a posilnenie svalov, ktoré tvoria svalový korzet, je poloha, pri ktorej je možné maximálne vyloženie chrbtice pozdĺž osi a zabráni sa ovplyvneniu uhla uhla panvy na svalový tonus (ležiace na chrbte, na bruchu, stojace na kolenách). Cvičebná terapia krčnej oblasti sa zvyčajne vykonáva v počiatočnej polohe - sedenie. Postavenie súboru cvikov nie je možné vykonať, pretože keď ho vykonáte, môžu sa vyskytnúť závraty. Cvičenia sa odporúčajú vykonávať pomaly, aby v prípade nepríjemných pocitov včasné zmeny v metodike cvičení. Počas vykonávania komplexu sa teda môžu objaviť závraty, nevoľnosť, bolesť v krku, ramene, hlave a ďalšie nepríjemné pocity. Toto je úplne prirodzený jav pri osteochondróze. Nenechajte sa stratiť ani neprestávajte gymnastiku. Cvičenie je potrebné robiť pomalšie, mierne meniť polohu krku, odpočívať, niekedy pomáha napínať krk nahor vlastnými rukami, snažiť sa zmeniť polohu sedenia atď. Nakoniec môžete niektoré cvičenia preskočiť dnes. A zajtra po zvyšku bude všetko v poriadku.
Súbor cvičení na osteochondrózu krčnej chrbtice
Ak máte osteochondrózu alebo radikulitídu, musíte uvoľniť chrbticu. Dobrým nástrojom je niekoľko minút chôdze v boji.

Najlepšou prevenciou je denná ochablosť na lište a vodorovnej lište.

Hladké cvičenia na doske sú veľmi užitočné pre chrbticu..

Keď sedíte, utiahnite si svaly na 4-5 minút, zdvihnite si žalúdok, pokúste sa silou roztiahnuť nohy a zároveň si odolať rukami.

Aby ste sa zbavili bolesti chrbtice 2-3 krát denne, urobte si sklony, dotýkajte sa prstami päty a snažte sa neohýbať nohy. 3 - 4 minúty (20 - 30 svahov) - ľahká, rýchla a účinná na udržanie pohyblivosti chrbtice.

Cvičenie na liečbu osteochondrózy

Autor diela: Používateľ skryl meno 19. januára 2012 o 20:12, abstrakt

Stručný opis

ovládanie vykonáva sa najprv voľne, potom pomocou napájacieho napätia. ovládanie pre relaxáciu striedajte s cvičením. ťahu. ovládanie pre nohy fungujú oddelene a v kombinácii s cvičením. pre ruky. Takže je to pre trup. ovládanie pre svaly krku v ohybe, predĺžení, ohyboch, v tvare kruhu, vykonávané samostatne av kombinácii s cvičením. na ruky a nohy. ovládanie ťahové aj ťahové. Tieto typy kontroly. neustále sa striedajú s kontrolou. relaxovať.

Obsah súboru práce - 1

Cvičenie na osteochondrózu.docx

METÓDY LFK NA OSTEOCHONDROZE

časť
i.p..cvičenieprod

metodický

Účel lekcieprípravnýĽahnúť siZákladné cvičenia na trup, ruky, nohy (stredné a malé svalové skupiny). Dýchacia kontrola statická povaha.10-13Hladký, bez veľkého rozsahu pohybu. Tempo pomaly.Príprava pacienta na hlavnú časť lekcie.HlavnáSedenie a státieovládanie vykonáva sa najprv voľne, potom pomocou napájacieho napätia. ovládanie pre relaxáciu striedajte s cvičením. ťahu. ovládanie pre nohy fungujú oddelene a v kombinácii s cvičením. pre ruky. Takže je to pre trup. ovládanie pre svaly krku v ohybe, predĺžení, ohyboch, v tvare kruhu, vykonávané samostatne av kombinácii s cvičením. na ruky a nohy. ovládanie ťahové aj ťahové. Tieto typy kontroly. neustále sa striedajú s kontrolou. relaxovať.15-30ovládanie minúť priemerným tempom. Smer a rozsah pohybu závisia od závažnosti bolesti. Rozsah pohybu, ktorý nespôsobuje bolesť, sa postupne zvyšuje. ovládanie v prípade svalov krku sa opakuje najviac dvakrát za sebou. Pri jazde buďte opatrní. ovládanie svalové napätie sa spočiatku vykonáva voľne, bez stresu, potom s námahou kvôli voľnému napätiu s maximálnym rozsahom pohybu.Obnovte pohyblivosť, posilnite svaly a udržujte dobrý tón tela.Konečnésediaciovládanie ťahu. ovládanie svalová relaxácia.10-15ovládanie vykonáva sa pomalým tempom. ovládanie ťah je určený pre svaly postihnutého ramena, ramenného pletenca, hrudníka. Rozťahovanie sa vykonáva postupne: najprv iba izolovane pre vyššie uvedené svalové skupiny, potom v kombinácii. Rozsah pohybu sa zmenšujeÚľava od bolesti. Znížte fyzickú aktivitu na tele. Urýchlenie zotavenia a prevencia ďalšieho progresie choroby.

Súbor cvičení na liečenie osteochondrózy v akútnom období.

 1. I. P. ľahnúť si. Ohyb a roztiahnutie nôh a prstov v pästi.
 2. I. P. ležiaca, ľavá noha pokrčená v kolene. Ohýbanie a predlžovanie pravej nohy, posúvanie päty po posteli. Po 8-10 opakovaniach - to isté s druhou nohou.
 3. I.p. ľahnúť si. Striedanie rúk.
 4. I. P. ležiaca, ľavá noha pokrčená v kolene. Únos pravej nohy do strany. Po 8-10 opakovaniach - to isté s druhou nohou.
 5. I.p. klamstvá, ruky na plecia. Kruhy so zahnutými ramenami tam a späť.
 6. I.p. ľahu, nohy ohnuté. Striedavo ohýbané ohnuté nohy.
 7. I.p. ľahnúť si. Ohýbanie medzi ramenami a ramenami kombinované s dýchaním.
 8. I.p. ľahu, nohy ohnuté. Alternatívny únos kolien do strán.
 9. I.p. ľahu, nohy ohnuté. Ruky hore - vdychujte, stlačte koleno k bruchu - výdych. To isté s druhou nohou..
 10. I.p. ľahnúť si. Membránové dýchanie.

Komplex LFK pre cervikálnu osteochondrózu

1. I.P. Ležiace na chrbte, narovnané nohy. Položte jednu ruku na hrudník, druhú na žalúdok. Vdýchnite plytké, napnite svaly. Nadýchnite sa a uvoľnite sa. Opakujte 5 krát.

2. I.P. Ležiace na chrbte. Nohy sú narovnané, ramená sú pozdĺž tela. Ohnite nohy v kolenných kĺboch ​​a uchopte ich rukami. Potom ju pritiahnite na brucho. Zdvihnite hlavu a dotknite sa vašich čiel kolenami. Opatrne ich vráťte na pôvodné miesto. Opakujte 4-5 krát.

3. I.P. Ležiace na chrbte, ohýbajte nohy pri kolenných kĺboch, ramená rozložené. Otočte telo doprava a doľava. Otočte 4-5 krát v každom smere.

4. I.P. Ležiaci na bruchu s rovnými nohami. Dajte ruky po tele. Opierajte sa o nohy, brucho a spodnú časť tela a zdvihnite hlavu a plecia. Opakujte dvakrát.

5. I.P. Ležiaci na chrbte a roztiahnite ruky do strán. Mierne otočte trup doľava a pravou rukou vyberte ľavú dlaň. Urob to isté opačným spôsobom. Opakujte 5-6 krát.

Komplex LFK na bedrovú osteochondrózu

1. I.P. - ležiace na chrbte, ruky ohnuté na lakte sú pred hrudníkom. Pri vdýchnutí roztiahnite plecia do strán. Na výdychu zaujmite východiskovú polohu. Opakujte cvičenie 5-6 krát, udržiavajte ľubovoľné tempo a hlboké dýchanie.

2. I.P. - ležiace na chrbte, ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Na inšpiráciu zdvihnite ruky a roztiahnite ich. Na výdychu zaujmite východiskovú polohu. Cvičenie opakujte 4-6 krát, udržiavajte ľubovoľné tempo a hlboké dýchanie.

3. I.P. - ležiace na chrbte, ruky sú umiestnené pozdĺž tela. Po inšpirácii zdvihnite nohy ohnuté na kolenách do úrovne hrudníka. Na výdychu zaujmite východiskovú polohu. Opakujte cvičenie 4-6 krát.

4. I.P. - kľačanie s podporou rúk. Pri inšpirácii zodvihnite hlavu a ohnite sa. Na výdychu zaujmite východiskovú polohu. Cvičenie opakujte 4-6 krát, pri zachovaní ľubovoľného tempa. Kvôli bolesti zastavte cvičenie.

5. I.P. - kľačanie s podporou rúk, hlava dole, zaoblená chrbát. Pri inšpirácii natiahnite nohu dozadu, narovnajte chrbát a zdvihnite hlavu. Na výdychu zaujmite východiskovú polohu. To isté urobte s druhou nohou. Opakujte cvičenie 4-6 krát.

6. I.P. - kľačanie s podporou rúk. Ohnite ruky, dotknite sa predlaktia podlahy a ohnite sa. Na výdychu zaujmite východiskovú polohu. Cvičenie opakujte 4-6 krát, pri zachovaní ľubovoľného tempa.

7. I.P. - kľačať, sedieť na pätách, položiť ruky na zem a sklopiť hlavu medzi ruky. Pri vdýchnutí ohnite ruky, dotknite sa predlaktia podlahy, ohnite sa, pričom zdvíhate panvu a hlavu. Na výdychu zaujmite východiskovú polohu. Cvičenie opakujte 4-6 krát, pri zachovaní ľubovoľného tempa: jeden-dva - vdychovať, tri-štyri - výdych.

Najlepšie typy cvičení pre cervikálnu osteochondrózu, ktoré môžete robiť doma

Osteochondróza je ochorenie chrbtice, ktoré zahrnuje dystrofické a degeneratívne procesy v medzistavcových platničkách. Na liečenie tohto ochorenia sa predpisujú nielen lieky, ale aj terapeutická fyzická kultúra. Cvičenia na cervikálnu osteochondrózu môžu znižovať bolesť a zlepšovať celkovú pohodu pacienta.

Čo ovplyvňuje vývoj choroby?

Hlavným faktorom vyvolávajúcim spinálnu chondrózu je nerovnomerné zaťaženie. Vyskytuje sa to v dôsledku spánku na mäkkej matraci, nesprávnej polohy sedenia alebo nosenia anatomicky nesprávnej obuvi. Medzi ďalšie faktory, ktoré aktivujú patologický proces, patria:

 • nadváha;
 • nedostatočná fyzická aktivita;
 • fyzický stres;
 • genetická predispozícia;
 • zmeny pohybového aparátu súvisiace s vekom;
 • narušenie metabolických procesov;
 • tehotenstva;
 • predĺžená a častá dehydratácia.

Všetky tieto faktory majú negatívny vplyv nielen na stav pohybového aparátu, ale aj na celé telo..

Príznaky choroby

 1. Pri poškodení krčnej oblasti sa pozorujú závraty, znecitlivenie rúk a jazyka, znížené videnie a silné bolesti hlavy..
 2. Osteochondróza prsníka je sprevádzaná bolesťou v rebrách a hrudnej kosti.
 3. Pri bedrových léziách je nepohodlie v dolnej časti chrbta a je pozorovaná necitlivosť dolných končatín..

Indikácie pre cvičebnú terapiu

Lekárske triedy môžu nielen zmierniť príznaky cervikálnej osteochondrózy, ale tiež zabrániť ďalším relapsom ochorenia.

Dôležitosť fyzickej aktivity

Cvičebná terapia nemá žiadne pohlavné ani vekové obmedzenia. Indikácie pre navštevovanie zdravotných tried:

 • prítomnosť svalového kŕče;
 • bolesť
 • slabý svalový korzet.

Takéto školenie pomôže nielen vyrovnať sa s degeneratívnymi-dystrofickými zmenami v chrbtici, ale tiež zlepší celkový stav pacienta. Telesná výchova dodá silu a vitalitu.

Výhody fyzickej terapie

Ak sa liečba choroby začala v počiatočnom štádiu, potom fyzioterapeutické cvičenia môžu nielen zmierniť bolesť, ale tiež odstrániť chorobu..

Správnym správaním takejto gymnastiky môžete znížiť tlak na nervové zakončenie.

Čo je potrebné pre výcvik?

Pre triedy môžu byť potrebné gymnastické súpravy. Jedná sa o mäkké rohože, valčeky a palice. Na cvičenia na rukách a nohách sú potrebné stoly. Toto sú špeciálne viacdielne tabuľky, ktoré môžu upraviť výšku. Navonok vyzerajú skôr ako simulátor ako bežný stôl. Sú určené pre povolania ležiace alebo sediace na rôznych svahoch..

V závislosti od cvičenia, ktoré budete potrebovať:

Prvé tri predmety sú potrebné pre kĺbovú gymnastiku. Valčekové vozíky sú určené pre pacientov, ktorí sa nemôžu úplne opierať o končatiny..

V niektorých prípadoch sa pri cvičení na chrbte a krku s osteochondrózou používa gymnastická palica. V tomto článku sme o tom hovorili podrobnejšie..

Techniky cvičenia

Vyberte si najúčinnejšiu školiacu metódu pre ostechondrózu, ktorá pomôže lekárovi alebo školiteľovi. Špecialista by mal pacienta oboznámiť aj so základnými bezpečnostnými predpismi..

Existuje veľké množstvo rôznych metód cvičebnej terapie osteochondrózy. Najčastejšie sa používa pasívna trakcia. Vykonáva sa pod tlakom vlastnej hmotnosti. Trvanie tréningu sa líši od stavu pacienta. Môže to trvať 5 až 20 minút. Ak je to potrebné, môže sa k trakcii pridať ďalšie zaťaženie.

Odporúčame vám pozerať video, v ktorom je demonštrovaná záťažová terapia osteochondrózy:

Spôsoby, ako obnoviť hornú časť chrbtice

Existuje veľa cvičení a techník, ktoré vám umožňujú obnoviť chrbticu. Môžete to urobiť v skupine v špeciálnom centre aj doma.

Nabíjanie za dom

Domáce cvičenie pomáha nielen odstraňovať bolesť, ale tiež im predchádzať. Predtým sa poraďte s lekárom alebo školiteľom. Pozitívny efekt bude pozorovaný iba pri správnej technike a pravidelnom školení.

Akákoľvek činnosť by sa mala začať ľahkým tréningom. Ak nie je žiadna bolesť, môžete napnúť kolenné cievy a členok. Odporúča sa niekoľko telesných dřepov a zákrutov..

Školenie sa odporúča v pohodlnom oblečení, ktoré nebude brániť pohybu. Je žiaduce, aby bol vyrobený z prírodných a príjemných látok na dotyk.

Jednoduché zákruty a zákruty

Oblúky a sklony sú dve najjednoduchšie a najúčinnejšie cvičenia. Liečebný účinok:

 • odstránenie bolesti;
 • odľahčenie záťaže z krčných stavcov;
 • zlepšená pohyblivosť chrbtice.

Najlepšie je začať s opakovaním a potom hladko prejsť na svahy. Každé cvičenie sa odporúča vykonať 10-krát.

Axiálna rotácia

Pomocou axiálnej rotácie môžete dobre napnúť svaly na krku a zlepšiť ich pružnosť. Cvičenie aktivuje prietok krvi cez cievy. Bude to užitočné najmä pre ľudí so sedavou prácou. Počas pracovného dňa musíte vykonať 2-3 prístupy k takémuto cvičeniu.

Padajúca veža

Pri cvičení „padajúca veža“ musíte byť opatrní.

 1. Počiatočná poloha - stojace.
 2. Nohy by sa mali od seba oddeľovať, plecia by mali byť nižšie a brady hore. Ramená by mali byť počas cvičenia uvoľnené..
 3. Je potrebné vziať telo a plecia späť na 5-8 kont, zatiaľ čo hlava zostáva na základe miesta.
 4. Návrat do východiskovej polohy čo najhladšie..
 5. Optimálny počet opakovaní je 8-krát.

Preťahovanie s námahou

Toto cvičenie je zamerané na napínanie svalov a zvýšenie ich pružnosti. Pomôže tiež znížiť kompresiu zovretých svalov..

Toto rozťahovanie sa odporúča pod dohľadom školiteľa..

algoritmus:

 1. Pri nakláňaní doprava sa musíte pokúsiť dotknúť ušného lalôčka na pravom ramene.
 2. Pózu je potrebné opraviť 5-10 sekúnd.
 3. Ľavá ruka spočíva na hlave a vykonáva niekoľko pružiacich pohybov..
 4. Podobné pohyby sa vykonávajú z druhej strany..

Pred začatím cvičenia musíte svaly dobre zahriať. V opačnom prípade môže dôjsť k poraneniu väzov a šliach..

Natiahnutie uterákom

V technike popravy je cvičenie s uterákom ako naťahovanie s námahou. To vám umožní natiahnuť svaly, ktoré podporujú krčné stavce. Ako zosilňovač záťaže sa uterák niekoľkokrát zložil.

Cvičenie sa vykonáva nasledovne:

 1. Uterák je skrútený a zabalený do dvoch rúk vo vzdialenosti 30 - 35 cm od seba.
 2. Musíte si priniesť uterák cez hlavu a položiť ho za chrbát hlavy.
 3. Pri vyťahovaní uteráka by krčné svaly nemali odporovať. Na dosiahnutie tohto cieľa sa môžete mierne otočiť dozadu.

Optimálny počet opakovaní je 8-10 krát. Ak sa cvičenie vykonáva správne, môžete sa rýchlo zbaviť syndrómu svalového spazmu a bolesti (v tomto článku sme hovorili o iných spôsoboch, ako zmierniť svalové a krčné kŕče počas SHO)..

Jemné krčné komplexy

Existujú špeciálne jemné komplexy, ktoré vám umožňujú udržiavať svaly krku v dobrom stave. Vykonávanie takýchto cvičení je potrebné iba medzi exacerbáciami.

Algoritmus prvého cvičenia:

 1. Počiatočné držanie tela - státie, zbrane dole, rovnomerné držanie tela.
 2. Pomaly musíte vziať hlavu o 90 stupňov. Na začiatku by mala byť amplitúda minimálna, keďže sa stav pacienta zlepšuje, rotácia hlavy sa môže zvýšiť až o 90 stupňov.
 3. Podobné pohyby sa vykonávajú na druhej strane..

Ak zatáčate príliš rýchlo, existuje riziko dislokácie stavcov. Počet opakovaní sa môže meniť 7 až 10-krát v každom smere.

Ak chcete vykonať druhé cvičenie, mali by ste zostať v rovnakej východiskovej polohe - stojaci s rovným chrbtom. Je potrebné plynulo sklopiť hlavu a pokúsiť sa dotknúť hrudníka. Ak to nie je možné, cvičenie by sa malo vykonať v maximálnej možnej miere..

Cvičenie krku

Bubnovský tréning

Bubnovsky vyvinul rad cvičení, ktoré pomôžu zmierniť stav pacienta s cervikálnou osteochondrózou a sú vhodné na domáce použitie. Budú vynikajúcou prevenciou chorôb.

 1. "Jar". Na cvičenie si môžete zvoliť najvhodnejšiu východiskovú pozíciu. Musíte začať pomalým naklonením hlavy. Malo by plynulo pokračovať v napínaní krku. Odporúča sa, aby sa takéto pohyby opakovali 5-krát..
 2. "Metronóm". Toto cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke s rovným chrbtom. Hlava musí byť naklonená na jednu stranu a zaistená v tejto polohe na 30 sekúnd, to isté sa robí na druhej strane..
 3. "Prehľad". Je potrebné mierne ohnúť hlavu a upraviť polohu. V tejto polohe by ste mali hlavu otočiť v rôznych smeroch 5-krát v každom z nich.
 4. "Goose". Toto cvičenie je zamerané na odstránenie druhej brady a zlepšenie krvného obehu. Musíte sa posadiť rovno a narovnať ramená. Po inšpirácii sa brada rozprestiera čo najviac dopredu, po 3 sekundách musí byť pritlačená k ramenu.

V tejto polohe musíte držať hlavu ďalších 12 sekúnd a potom sa vrátiť do pôvodnej polohy. Na každej strane sa musí vykonať 5 opakovaní.

 • "Heron". Ak chcete vykonať cvičenie, musíte sa čo najviac narovnať chrbtom a položiť ruky na kolená. Potom sa stiahnu za chrbát, zatiaľ čo brada stúpa. Toto cvičenie zahŕňa krčnú a hrudnú chrbticu.
 • „Prepracované hodnotenie.“ Ľavá ruka musí byť položená na pravom ramene, zatiaľ čo hlava sa otočí doľava. V tejto polohe musíte opraviť 30 sekúnd. Podobné pohyby sa vykonávajú na druhej strane..
 • "Fakir". Počiatočné držanie tela - zdvihnuté ruky. Musia byť spojené a jemne otáčať hlavou rôznymi smermi. V každej pozícii musíte opraviť na pár sekúnd.
 • Viac informácií o liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice doma v súlade s metódou Dr. Bubnovského nájdete v tomto článku..

  Butrimovský komplex

  Vykonajte Butrimov komplex pre liečbu SHOH je možné iba pri dobrom zdravotnom stave. Prvé cvičenia môžu spôsobiť mierne závraty. Pravdepodobne sa krčí, krčí sa.

  Najprv musíte vykonať test pružnosti krku - musíte sa pokúsiť nakloniť hlavu a dotknúť sa brady hrudníkom. Ak sa ukázalo, že úloha bola dokončená iba na polovicu, potom to naznačuje slabú flexibilitu krčnej chrbtice.

  Školenie by sa malo robiť každý deň. Musíte začať ľahkými zákrutami a naklonením hlavy. Je dôležité nesedieť veľmi dobre v pevnej polohe. Takéto cvičenie je ideálne na zahriatie krku po dlhej práci na počítači..

  Odporúčame pozerať video so súborom cvičení podľa Butrimovovej techniky:

  Na obrázkoch nižšie nájdete rôzne cviky na liečenie cervikálnej osteochondrózy:

  Ako zvýšiť účinnosť tried?

  Integrovaný prístup zlepší účinnosť odbornej prípravy. Je dôležité, aby triedy boli pravidelné a technika vykonávania tohto práva bola správna.

  Ako kombinovať liečbu?

  Pacient musí:

  1. viesť správny spôsob života;
  2. temperament;
  3. pravidelne absolvujte preventívne masérske kurzy.

  Výživa

  V potrave osoby s osteochondrózou musia byť prítomné všetky potrebné vitamíny a užitočné látky na obnovenie poškodených tkanív. Veľkú úlohu hrá rovnováha voda-soľ. Odporúča sa piť veľa tekutín..

  Optimálne množstvo vody závisí od veku a závažnosti stavu.

  Ak je to potrebné, lekár predpíše špeciálnu diétu. Jeho podstatou je frakčná výživa, to znamená, že jedlo by sa malo brať v malých dávkach 5-6 krát denne. Takýto plán jedla zníži telesnú hmotnosť, čím uvoľní zaťaženie chrbtice.

  masáž

  Terapeutickú masáž na osteochondrózu by mal vykonávať špecialista. Spočiatku sa musí uistiť, že neexistujú kontraindikácie. Vplyv na postihnuté svaly vám umožňuje zmierniť bolesť. Liečebný účinok:

  • zlepšený krvný obeh;
  • prevencia svalovej atrofie;
  • obnova mäkkých tkanív a diskov.

  Ponúkame vám možnosť pozrieť si video o výhodách a kontraindikáciách masáže pri osteochondróze:

  Studená a teplá sprcha

  Ráno a večer sa odporúča kontrastná sprcha. Ak nalievate studenú vodu ihneď po prebudení, potom sa zvyšuje záťaž na srdce, takže je najlepšie sa sprchovať 30-50 minút po prebudení..

  Aby ste zabránili poraneniu srdcového svalu, striedajte tlak od 40 ° C do 20 ° C.

  Po dlhom pobyte v chlade nemôžete mať kontrastnú sprchu, je to nebezpečná podchlada.

  Účinok gymnastiky

  Liečebné cvičenia majú pozitívny vplyv na celé telo. Pozoruje sa nasledujúci terapeutický účinok:

  • aktivácia mozgového obehu;
  • posilnenie svalov v hrudníku a krku;
  • odstránenie bolesti hlavy a nespavosti;
  • zmiernenie príznakov krčnej osteochondrózy.

  Prevencia relapsu

  Aby sa predišlo recidíve, je potrebné starostlivo sledovať výživu a fyzickú aktivitu. Kľúčové odporúčania:

  1. Vedenie miernych tried. Môže to byť plávanie, gymnastika alebo bezkontaktný zápas.
  2. Počas dlhšej sedavej práce je potrebné pravidelne zahrievať, aby sa zahriali. Pomôžu obnoviť normálny krvný obeh..
  3. Najlepšie je spať s ortopedickými matracmi s rovným povrchom. Príliš ploché vankúše by sa mali zlikvidovať.
  4. Je potrebné vyhnúť sa zdvíhacím alebo prepravným závažiam..
  5. Uprednostňovať sa musí ortopedická obuv.

  Je dôležité sledovať váš emocionálny stav. Zvýšená úzkosť, stres vyvoláva antispazmodickú reakciu. Aby ste ju eliminovali, musíte sa naučiť relaxačné techniky.

  Možné následky a komplikácie

  Nesprávna alebo predčasná liečba je pri komplikáciách nebezpečná. Na pozadí osteochondrózy sa môžu vyskytnúť tieto patologické procesy:

  • radiculitis;
  • medziobratlová kýla;
  • ťahy miechy;
  • kyfóza;
  • ochrnutie dolných končatín.

  Napriek skutočnosti, že osteochondróza stupňa 4 nie je sprevádzaná aktívnymi symptómami, je najnebezpečnejšia. Komplikácie v tejto fáze môžu viesť k zdravotnému postihnutiu..

  Užitočné tipy a triky

  Lekári sa zameriavajú na skutočnosť, že v počiatočnej fáze je cervikálna osteochondróza takmer neviditeľná a nespôsobuje veľa nepohodlia. V tomto štádiu možno liečbu vykonať iba pomocou cvičebnej terapie. Nutričné ​​a výživové podmienky je potrebné prehodnotiť..

  Odborníci poukazujú na to, že najlepšou prevenciou krčnej osteochondrózy je aktívny životný štýl..

  Fajčenie by sa malo úplne opustiť. Odporúča sa sledovať polohu tela, najmä pri dlhodobom sedení alebo zostaní v rovnakej polohe. Pri ťažkých formách krčnej osteochondrózy sa predpisujú špeciálne korzety a aktívnejšia lieková terapia.

  Cervikálna osteochondróza znižuje kvalitu ľudského života. S touto chorobou sa objavuje pocit stuhnutosti a bolesti. Na zlepšenie stavu a predchádzanie komplikáciám sa odporúča vykonať špeciálne lekárske cvičenia.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Rakovina hrubého čreva je choroba, pri ktorej sa v stenách hrubého čreva alebo konečníka obvykle tvorí zhubný nádor. Rakovina hrubého čreva je jedným z najbežnejších typov rakoviny, ktorý sa úspešne lieči, vyžaduje si to však jeho včasnú detekciu.
  Opuch alebo hrudky pod kožou v brušnej dutine sú prietrž, lipóm alebo ateróm. Okrem toho sa v blízkosti pupku vyskytuje pečať s malígnymi nádormi vnútorných orgánov.
  Disková hernia lumbálneho alebo lumbosakrálneho segmentu je patologický výčnelok buničitého jadra, ktorý sa častejšie tvorí pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy.