loader

Hlavná

Hlava

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Fyzikálna terapia alebo záťažová terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice je hlavnou metódou konzervatívnej liečby. Kurzy špeciálneho rehabilitačného vybavenia, kĺbová gymnastika môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať metabolizmus a výživu medzistavcových platničiek, zväčšiť priestor medzi stavcami, tvarovať a posilňovať svalový korzet. Zníženie zaťaženia chrbtice vám umožňuje eliminovať klinické prejavy choroby, aby ste zabránili nebezpečným komplikáciám.

Úlohy fyzioterapeutických cvičení pri osteochondróze bedrovej kosti

Špeciálne vybrané dávkové dávky počas degeneratívnych procesov chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek umožňujú:

 • znížiť kompresiu nervových koreňov;
 • posilňujú svaly chrbta a spodnej časti chrbta;
 • zlepšiť krvný a lymfatický obeh v bedrovej a sakrálnej oblasti;
 • zväčšiť rozsah pohybu;
 • vyvinúť špecifický motorický stereotyp;
 • upraviť polohu tela;
 • poskytnúť väzom a svalom potrebnú flexibilitu;
 • zabrániť výčnelku disku a tvorbe medzistavcových prietrží;
 • normalizuje váhu a eliminuje nadmerné zaťaženie chrbtice.

Terapeutické cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa zvyčajne kombinujú s fyzioterapeutickými procedúrami a masážou..

Základné cvičenia

Súbor cvičení sa líši v závislosti od štádia ochorenia a závažnosti procesu.

Gymnastika sa vykonáva v polohe na chrbte, veľmi opatrne by pohyby mali byť plynulé. Posilnenie, dokonca nevýznamné, bolesť je signálom na zastavenie tried. Vyžaduje sa dozor lekára alebo inštruktora. Vykonajte pohyby 7-10 krát, dýchanie je rovnomerné, bezplatné.

Ľahnite si, ohýbajte a uvoľňujte svoje nohy a ruky, najskôr spolu, potom striedavo a postupne zrýchľujte tempo pohybov.

Obe nohy ohnite v kolennom kĺbe, jednu ponechajte v ohnutej polohe a druhú pomaly ohnite, plynule posúvajte pätu na koberec alebo posteľ a potom ju pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú nohu.

Jedno rameno zdvihnite čo najviac a vráťte ho do pôvodnej polohy - roztiahnutej pozdĺž tela. Potom zopakujte cvičenie z druhej ruky.

Ohnite jednu nohu na koleno a pomaly zoberte druhú stranu na stranu bez toho, aby ste rohož odtrhli, potom ju vráťte do pôvodnej polohy. Veďte opatrne, vyhnite sa zvýšenej bolesti. Opakujte pre druhú časť.

Ohnite obe ruky za lakťom, ruka je v oblasti ramenného kĺbu, otáčajte rukami najskôr v smere hodinových ručičiek, potom v opačnom smere.

Pod boky položte valec z uteráka, ohnite a striedavo stehujte nohy na kolenách.

Pravou rukou sa pri vdýchnutí dotýkajte boku stehna, ohnite sa v lakte, dotknite sa ramena - výdych. Zopakujte pohyb ľavou rukou.

Ohnite obe nohy v kolenných kĺboch, striedavo posúvajte kolená do strán do maximálnej možnej polohy, zabráňte zintenzívneniu príznakov (bolesť dolnej časti chrbta, krížová kosť).

Jemne zdvihnite obe ruky nad hlavu, natiahnite 1-2 sekundy, ponožky na sebe, spustite ruky pozdĺž tela, relaxujte.

Opatrne pritiahnite nohy ohnuté k kolenám do žalúdka, pomáhajte rukami, bez namáhania brušných svalov..

Východisková poloha - leží na chrbte na tvrdom povrchu. Ak chcete začať s cvičením pre akútne obdobie, opakujte ich 4-5 krát - ide o zahrievanie. Potom komplexne dynamicky spustite subakútne obdobie. Počet opakovaní od 5 do 10 sa zameriava na pocity.

Ohnite obe nohy na kolenách, narovnajte jednu nohu a zdvíhajte. Ak sa vyskytne bolesť, nenarovnajte ju do konca a vráťte ju do pôvodnej polohy. Opakujte pre druhú časť.

Zdvihnite horný trup, opierajte sa o ruky ohnuté v lakťoch, opatrne ohnite chrbticu v hrudníku, potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa.

Obidve nohy sa ohýbajú v kolenných kĺboch, pomaly sa ohýbajú v dolnej časti chrbta, bez toho, aby sa zadok odtrhával od vodorovnej plochy. Zabráňte bolesti.

Ohnite obe nohy na kolená, zdvihnite hlavu a súčasne namáhajte svaly brucha a zadku..

Utiahnite a uvoľnite glutálne svaly. Pohybujte sa rytmicky najrýchlejším tempom.

Nohy v kolennom kĺbe ohýbajte striedavo. Pri vyrovnávaní končatín vyvíjajte tlak chodidlom na povrch gymnastickej rohože, pričom je potrebné mierne sa v dolnej časti chrbta mierne ohýbať..

Tento proces je v odpustení

Vykonajte pohyby dynamicky, ale plynulo, vyhýbajte sa trhaniu a nepohodliu v bedrovej oblasti. Násobnosť: 8-10 krát.

Počiatočná poloha je na boku. Horná časť nohy, ohnutá v kolene, sa čo najviac pritiahne k žalúdku. Otočte sa na opačnú stranu, zopakujte pohyby s druhou nohou.

Východisková poloha - lakte loket. Na všetkých štyroch úrovniach opatrne prelistujte imaginárnu bariéru.

Východisková pozícia, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Ak chcete sklopiť chrbát a zároveň sklopiť hlavu, vráťte sa do východiskovej polohy.

Posaďte sa na rovnom povrchu, ruky na kolenách. Pomaly sa oprite, ale neľahnite do postele, udržiavajte napätie brušných svalov, zotrvajte 4 až 5 sekúnd a potom sa pomaly vráťte do východiskovej polohy, vydýchnite, uvoľnite sa..

Východisková poloha: na všetkých štyroch. Pri vyklenutí v dolnej časti chrbta striedavo zdvihnite nohy ohnuté v kolennom kĺbe.

Východisková poloha: sedí na podlahe s natiahnutými nohami. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi prstami dosiahnuť ponožiek.

Východisková poloha: státie s natiahnutými rukami pozdĺž tela. Vykonajte ohyby vpred a snažte sa dotknúť podlahy prstami.

Východisková poloha: sedia na nohách ohnutých v kolenách, na zadku - na pätách. Natiahnite ruky nahor a pripevnite kefy do zámku. Striedavo sedajte zadok na jednej a druhej strane.

Východisková poloha: koleno. Zdvihnite pravú ruku súčasne s ľavou nohou, upravte polohu na 4-5 sekúnd, potom zopakujte cvičenie pre ľavú a pravú nohu.

Chorý človek môže tieto jednoduché cvičenia vykonávať doma. Budú účinné podľa určitých pravidiel..

Pravidlá vykonávania terapeutických fyzických cvičení

Na dosiahnutie požadovaného výsledku musíte:

 • pravidelne vykonávať cvičenia gymnastického komplexu;
 • nezasahujte ihneď po jedle;
 • neumožňujú výskyt alebo zosilnenie bolesti;
 • vykonávať pohyby hladko, bez trhania, ale určitým tempom a vyrovnaním dýchania;
 • Nemeňte nezávisle poradie cvičení v komplexe;
 • Organizujte kurzy v pohodlnom športovom oblečení vyrobenom z prírodných tkanín;
 • robiť gymnastiku v dobre vetranom priestore;
 • kombinovať komplex s inými metódami liečby;
 • vykonávať prvé triedy pod dohľadom odborníka.

Medzi cvičeniami môžete zavesiť na vodorovnú lištu behom niekoľkých minút a napnúť si nohy. Pre triedy by horizontálna lišta mala byť tak vysoká, aby sa dala dosiahnuť, nie skočiť. Táto poloha znižuje kompresiu diskov a podporuje správne držanie tela..

Obmedzenia fyzickej terapie

Terapeutická gymnastika sa môže vykonávať v ktoromkoľvek štádiu dystrofických zmien na medzistavcových platničkách, pre každé obdobie ochorenia by sa mal vyberať iba súbor cvičení. Pri zostavovaní školiaceho programu musí lekár zohľadniť sprievodnú patológiu.

Gymnastika by sa nemala robiť, ak existuje:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • kompresia miechy pomocou medzistavcovej prietrže;
 • patologická mobilita stavcov;
 • zápalový proces v tkanivách obklopujúcich chrbticu;
 • akútna vírusová alebo bakteriálna infekcia;
 • vysoký krvný tlak;
 • rakovina miechy.

Pacienti so srdcovým a respiračným zlyhaním, poruchou srdcového rytmu, nedávno prekonali infarkt alebo mozgovú príhodu, je potrebné začať s triedou iba so súhlasom špecialistu a pod jeho dohľadom. Odporúča sa to urobiť v kancelárii LFK zdravotníckeho zariadenia, aby v prípade zhoršenia kvality bolo možné poskytnúť pacientovi potrebnú lekársku starostlivosť kvalifikovanou a rýchlou cestou..

Druhy pohybovej terapie

Fyzioterapia je dôležitou oblasťou klinického lekárstva. Jeho účinnosť sa výrazne zvyšuje, ak sa vykonáva v kombinácii s liekom, fyzioterapiou, masážami, trakčnými metódami.

Okrem vyššie popísaných cvikov sú počas remisie možné triedy so špeciálnou loptou - fitball. Cvičenie vykonávané vo vode je veľmi účinné. Tento typ cvičenia sa nazýva hydrokinezoterapia..

Pri liečbe osteochondrózy bedrovej chrbtice je možné kombinovať rôzne formy fyzioterapeutických cvičení: ranná hygienická gymnastika, fyzioterapia, chôdza, kurzy špeciálnych lekárskych simulátorov, cvičenia vo vode. Kombináciu rôznych foriem a prostriedkov cvičebnej terapie vyberie odborník.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Vzdelaný človek je menej náchylný na ochorenia mozgu. Intelektuálna aktivita prispieva k tvorbe ďalšieho tkaniva na kompenzáciu choroby.

Existujú veľmi zaujímavé lekárske syndrómy, napríklad obsedantné požitie predmetov. V žalúdku jedného pacienta trpiaceho touto mániou bolo nájdených 2 500 cudzích predmetov.

V našom čreve sa rodia, žijú a umierajú milióny baktérií. Vidia sa iba pri veľkom zväčšení, ale ak sa spoja, zapadnú do bežného šálky kávy.

V Spojenom kráľovstve existuje zákon, podľa ktorého chirurg môže odmietnuť vykonať operáciu pacienta, ak fajčí alebo má nadváhu. Človek by sa mal vzdať zlých návykov a potom pravdepodobne nebude potrebovať chirurgický zákrok.

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

Bolo to tak, že zívanie obohatilo telo kyslíkom. Toto stanovisko však bolo zamietnuté. Vedci dokázali, že zívanie človek ochladzuje mozog a zlepšuje jeho výkon.

Ľudská krv „preteká“ cez cievy pod obrovským tlakom a, ak je narušená jej integrita, môže strieľať až do 10 metrov.

Naše obličky dokážu vyčistiť tri litre krvi za minútu.

Priemerný človek počas života produkuje najmenej dva veľké zásoby slín.

Zubári sa objavili relatívne nedávno. Už v 19. storočí bolo povinnosťou bežného kaderníka vytiahnuť choré zuby.

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Každá osoba má nielen jedinečné odtlačky prstov, ale aj jazyk.

Pri pravidelnej návšteve solária sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku rakoviny kože o 60%.

Ak sa usmievate iba dvakrát denne, môžete znížiť krvný tlak a znížiť riziko infarktu a mozgovej príhody.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Približne polovica žien počas menopauzy alebo perimenopauzy má rôzne nepríjemné príznaky - návaly tepla, nočné potenie, nespavosť,.

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Osteochondróza hrudnej a bedrovej oblasti je časté ochorenie, ktoré vyžaduje okamžitú liečbu pomocou konzervatívnej alebo chirurgickej metódy. Fyzikálna terapia sa používa ako alternatívna metóda..

Táto metóda pomohla mnohým ľuďom zmierniť bolesť chrbta bez použitia iných metód..

Potreba fyzioterapeutických cvičení určuje iba ošetrujúci lekár. Nezávislé použitie cvičebnej terapie na osteochondrózu bedrovej chrbtice u pacientov, ktorí im neboli predpísaní, môže viesť k zhoršeniu ochorenia. Pretože fyzioterapeutické cvičenia sú športové cvičenia, a preto telo silne fyzicky namáhajú.

Súbor cvičení vypracovaných lekárom by sa mal vypracovať spolu s metodológom fyzioterapie.

Princípy fyzioterapie pri osteochondróze

Komplex LFK je založený na princípe, že každé ďalšie štádium vyžaduje viac úsilia od pacienta ako predchádzajúce. Preto sa neodporúča vykonávať ťažké gymnastické cvičenia vopred. Najprv si musí telo zvyknúť a prispôsobiť sa zaťaženiu. Pri prechode z pódia na pódium je dôležité počúvať svoje vlastné pocity. Ak pociťujete bolesť alebo iné nepríjemné pocity, odporúča sa vrátiť sa na predchádzajúcu úroveň problémov.

Pred priamym vstupom do fyzioterapeutických cvičení je dôležité oboznámiť sa so základnými pravidlami, bez ktorých neprinesie výhody:

 • LFK pre hrudník a bedrá sa nevykonáva počas exacerbácie choroby;
 • počas popravy by sa bolesti a nepohodlie nemali zosilňovať;
 • Komplex LFK je založený na striedaní napätia a napínania s relaxáciou;
 • všetky pohyby by mali byť pomalé a plynulé;
 • je dôležité sledovať držanie tela;
 • pri vykonávaní cvičení doma, je potrebné pravidelne konzultovať s lekárom upraviť komplex.

Etapy liečebných cvičení pre osteochondrózu

Fyzikálna terapia spinálnej osteochondrózy má za cieľ obnoviť pohyblivosť chrbtice. Po kurze stavce začnú vykonávať svoje okamžité funkcie. Najväčší výskyt osteochondrózy v hrudných a bedrových oblastiach vďaka svojej účinnosti dostal súbor cvičení, ktoré pozostávajú z niekoľkých fáz.

Etapa I

Cvičenia prvej etapy sú zamerané na nácvik svalov hrudníka a bedrovej chrbtice, posilnenie chrbtice a zlepšenie jej funkčnosti.

Svalová kontrakcia

Cvičenie sa vykonáva na chrbte. Je potrebné dotiahnuť brušné svaly, ale nedýchať dych. Po niekoľkých sekundách sa svaly uvoľnia. Odporúča sa vykonať toto cvičenie 10 až 15 krát.

Svalový vývoj hrudnej a bedrovej chrbtice

Na vykonanie cviku musíte ležať na chrbte, roztiahnuté nohy. Horná časť tela stúpa, zatiaľ čo nohy zostávajú nehybné. Zamknite polohu na 10 sekúnd a znova si ľahnite na chrbát. Odporúča sa až 15 opakovaní.

Miechové svaly

Terapeutické cvičenie sa vykonáva stojace s rukami položenými na opasku. Telo tela sa nakláňa dopredu, zatiaľ čo chrbát by mal zostať rovný. Cvičenie 10-krát.

Potom musíte urobiť 10 zjazdoviek rôznymi smermi. Pri výkone musíte ohnúť chrbát v plnej sile.

Hrudná a bedrová trakcia

Horná časť tela leží na posteli a zdvíha sa. Ak to chcete urobiť, držte sa za hlavu. Nohy by mali byť úplne uvoľnené.

Cvičebná terapia hrudníka a bedier je veľmi jednoduchá, čo umožňuje vykonávať ju ráno ako poplatok. Takto môžete po spánku napnúť svaly. Osteochondróza je choroba, ktorá si vyžaduje neustály fyzický tréning, preto sa fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú každý deň. Cvičenie nebude trvať dlhšie ako 15 minút.

II. Etapa

Lfk sa stáva ťažším, a preto musí pacient nezávisle kontrolovať svoje schopnosti. Nemôžete to preháňať, aby nedošlo k zbytočnému zaťaženiu. To môže viesť k exacerbácii osteochondrózy..

Hlavným cieľom cvičení v druhej etape je rozvoj svalov hrudníka a bedrovej chrbtice a ich hĺbkový tréning..

Tréning pružnosti chrbtice

Musíte ležať na podlahe, dať obe nohy doprava a hornú časť tela otočiť doľava. Pri tomto cviku sa chrbtica silne ohýba v bedrovej oblasti. Uzamknite rotáciu na 5 sekúnd a vráťte sa do pôvodného stavu. Je dôležité pozorne načúvať týmto pocitom, aby sa vylúčil výskyt bolesti.

Miechové svaly

Keď sa pozriete na všetky štyri, musíte striedavo 10-krát zvýšiť pravú a ľavú nohu.

Potom sa rameno a opačná noha zdvihnú.

Napätie brušných svalov

Cvičenie sa vykonáva sedením na podlahe a napínaním nôh pred vami. Hornú časť tela je potrebné nakláňať dozadu, až kým nebudete mať pocit, že brušné svaly sú napnuté. V tomto bode musíte na niekoľko sekúnd zmraziť. Potom sa vráťte do východiskovej polohy.

Okrem vyššie uvedených cvičení bedrovej osteochondrózy nesmiete zabudnúť ani na hlboké sklony v rôznych smeroch.

Vďaka fyzioterapeutickým cvičeniam sa pacienti s osteochondrózou učia znižovať zaťaženie poškodených stavcov, čím poskytujú poškodený disk nejaký čas. Rozvíjaním svalových svalov sa niekoľkokrát znižuje zaťaženie chrbtice.

Pri osteochondróze hrudnej a bedrovej chrbtice sú však akékoľvek športové cvičenia riskantné, preto sa musia vykonávať pod priamym dohľadom trénera a iba s vymenovaním lekára..

Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice

Integrovaný prístup k liečbe chorôb chrbtice umožňuje dosiahnuť vynikajúce výsledky. Okrem liekovej terapie a použitia obväzu odborníci zvyčajne predpisujú fyzickú terapiu osteochondrózy. Takýto účinok zastavuje dystrofiu diskov, posilňuje svaly chrbta, obohacuje tkanivá kyslíkom a účinnejšie regeneruje. Pravidelné cvičenie má pozitívny vplyv na všetky systémy, ale v niektorých prípadoch sa vykonáva iba pod dohľadom odborníkov..

Takmer každý moderný človek, ktorý trávi väčšinu času v kancelárii pri otáčaní chrbta alebo krku, môže počuť drvenie alebo kliknutie. Niektorí im dokonca nevenujú pozornosť, hoci vo väčšine prípadov sú to prvé príznaky malátnosti a počiatočné štádium vývoja závažnej patológie - osteochondrózy. Ovplyvňuje chrupavku a vedie k postupným degeneratívnym zmenám v kostnom tkanive stavcov..

Stáva sa to v dôsledku dystrofie svalovej kostry, ako aj metabolických porúch, zakrivenia alebo poranení miechy. Ochorenie sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Bolesť v bedrovej oblasti alebo inej oblasti chrbtice.
 • Zvýšené nepohodlie chrbta počas námahy.
 • Nevoľnosť alebo bolesť brucha.
 • Prudký nárast tlaku bez dôvodu.
 • Závraty alebo hučanie v ušiach.
 • Krvná bolesť alebo necitlivosť.

Dystrofické zmeny v chrbtici sú vážne nebezpečenstvo, pretože môžu spôsobiť patológie v mnohých vnútorných systémoch. Preto gymnastika s osteochondrózou prináša veľké výhody pre celé telo a stáva sa vynikajúcou prevenciou rozvoja závažných chorôb. Účelom predpísaných komplexov je zlepšenie stavu svalového tkaniva, obnovenie kostí, normalizácia celkového zdravia.

Požiadavky na pohybovú terapiu

Pri bedrovej osteochondróze bude mať fyzioterapia svoje vlastné vlastnosti, pretože je zameraná na posilnenie svalových svalov, zmiernenie bolesti, zlepšenie stavu chrupavky. Pravidelné fungovanie komplexu pomôže zbaviť sa usadenín solí, zmierniť prejavy nepohodlia počas zatáčok a sklonov. Vykonáva sa na pozadí dodržiavania zdravej výživy a priebehu liečby, iných postupov. Hlavné požiadavky na lekársku gymnastiku sú:

 • Je menovaná ošetrujúcim lekárom.
 • Vykonáva sa iba v období odpustenia.
 • Lekčný plán je dohodnutý so špecialistom.
 • Musí sa to robiť každý deň.

Pravidlá prípravy

Komplex cvičení pre dolnú časť chrbta je užitočný pre starších ľudí, ako aj pre bolesti chrbta, s plochými nohami a po poranení chrbtice. Ošetrujúci lekár ho predpíše ihneď po vykonaní komplexného vyšetrenia. Začína sa jednoduchou prípravou, ktorá je nasledovná:

 • Je potrebné pripraviť jednoduché oblečenie, ktoré nebude obmedzovať pohyby pri implementácii prístupov doma. Jedná sa o bavlnené tričko alebo tričko z prírodných vlákien, kraťasy s pohodlnou širokou elastickou vrstvou.
 • Na dosah ruky by malo byť všetko potrebné športové vybavenie, zvyčajne fitball, švédska stena, koberec na vykonávanie cvičení ležiaci na chrbte a tiež valec, ktorý je možné nahradiť zvinutým pevným uterákom alebo tenkou pokrývkou..
 • Je lepšie naplánovať školenie v prvej polovici dňa, ale malo by sa začať najskôr hodinu a pol pred jedlom.
 • Akákoľvek činnosť by sa mala začať jednoduchým poplatkom. Je to dôležitá udalosť, ktorá zahreje celé telo a pripraví nielen svaly, ale aj srdcový systém na nadchádzajúce zaťaženie..
 • Špecialisti vždy odporúčajú začať denníky, aby sledovali cvičenia vykonávané pri cvičení a dosiahnuté výsledky. Môže to byť notebook alebo jednoduchý notebook.

Takáto jednoduchá príprava vám umožní efektívne naladiť pripravovanú implementáciu komplexu a brať ho vážne. Ak máte k dispozícii všetky športové potreby a všetko je pripravené na postup, môžete sa oboznámiť so základnými princípmi tréningu..

Pravidlá pre cvičebnú liečbu osteochondrózy

Fyzikálna terapia zameraná na udržanie integrity stavcov a prevenciu degeneratívnych poškodení chrupavky má svoje vlastné princípy a vlastnosti. Ich dodržiavanie vám umožní správne vykonávať cvičenia, a to vás núti čakať na výsledok. Hlavné pravidlá cvičebnej terapie sú:

 • Súbor cvičení sa vykonáva v dobre vetranej miestnosti. Ak existuje príležitosť a počasie to umožňuje, je lepšie ísť von.
 • Všetky pohyby v tomto procese by mali byť plynulé, pomalé a s reguláciou dýchania. Ak začnú mať nepríjemné pocity, aktivita je úplne prerušená..
 • Počet opakovaní a rozsah pokroku sa postupne zvyšuje, zatiaľ čo človek nevyhnutne monitoruje zmeny stavu a pohody.
 • Cvičenie začína a končí meraním pulzu a tlaku. Ak sú indikátory veľmi odlišné od normálu, záťaž je znížená alebo lekcia cvičebnej terapie a je úplne zrušená.
 • Samokončenie predmetov je povolené len so súhlasom lekára, ale komplex musí byť dohodnutý.

Predtým, ako začnete, mali by ste si pozerať video, ktoré ukazuje, ako postupovať pri každom prístupe postupne, ako sa vyhnúť a za akých situácií by ste mali reláciu úplne zastaviť. Tým sa zabezpečí, že cvičenie sa uskutoční správne..

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) na osteochondrózu bedrovej chrbtice

V oblasti osteopatie a neurológie je jedným z vedúcich miest medzi modernými liečebnými metódami cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice. Hlavnou účinnosťou je, že umožňuje rýchlo normalizovať stav pacienta, zmierniť bolesť a obnoviť pohybovú aktivitu. Fyzikálna terapia osteochondrózy spočíva vo vykonávaní jednoduchých fyzických cvičení pod dohľadom lekára. Tréningový plán zostavuje ošetrujúci lekár: fyzioterapeut, osteopat alebo neurológ stavovcov..

Všeobecné informácie o osteochondróze bedrového kĺbu

Osteochondróza je charakterizovaná progresívnym vývojom dystrofických procesov v kĺbovej chrupavke. Patológia spravidla ovplyvňuje medzistavcové platničky, čo vedie k bolesti pri chôdzi a pokuse o pohyb, ako aj k zhoršenému držaniu tela. V závislosti od lokalizácie dystrofických procesov sa osteochondróza delí na krčný, hrudný a bedrový. Posledne uvedený druh ochorenia je doteraz najbežnejším problémom. Priemerný vek pacientov s touto patológiou zároveň rýchlo klesá - ochorenie sa stále častejšie vyskytuje u ľudí mladších ako 35 rokov..

Cvičenie je považované za jeden z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy chrbtice. Hlavnými príčinami, ktoré vedú k rozvoju choroby, sú slabé svaly chrbta a skreslenie držania tela na pozadí nízkej fyzickej aktivity, najmä pri sedavej práci. Terapeutické cvičenia na bedrovú osteochondrózu sú nevyhnutné v akútnom štádiu ochorenia aj pri remisii. V druhom prípade sa ako preventívne opatrenie predpisuje udržanie tonusu svalových vlákien..

Terapeutické cvičenie je vhodné predovšetkým preto, že sa dá ľahko vykonávať doma. Je však potrebné poznamenať, že je celkom ťažké liečiť osteochondrózu, najmä v akútnom štádiu, výlučne pomocou cvičebnej terapie. Moderné metódy liečby zahŕňajú integrovaný prístup k chorobe, to znamená kombináciu niekoľkých terapeutických metód. Osteochondróza bedrovej chrbtice sa koriguje najmä dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní:

 • použitie protizápalových liekov a analgetík predpísaných lekárom;
 • dodržiavanie prísnej stravy, ktorá vyžaduje odmietnutie korenených a mastných potravín, ako aj solí;
 • pravidelné návštevy masážnych sedení;
 • vykonávanie cvičení na chrbte odporúčaných ošetrujúcim lekárom.

Účinnosť cvičebnej terapie pri bedrovej osteochondróze

Čím skôr sa začne fyzioterapia s osteochondrózou bedrovej chrbtice, tým efektívnejší bude výsledok. Ako každá choroba sa odporúča začať korigovať osteochondrózu v skorom štádiu predtým, ako bude mať čas stiecť do chronickej formy. Gymnastika pri osteochondróze lumbálnej chrbtice hrá dôležitú úlohu, pretože poskytuje množstvo funkcií.

 1. Posilňuje svaly chrbta a zabraňuje progresii dystrofických procesov.
 2. Uvoľňuje svalové kŕče, čím neutralizuje bolesť.
 3. Zlepšuje krvný obeh, stimuluje rýchlu regeneráciu tkanív.
 4. Zvyšuje pohyblivosť skeletu, opravuje držanie tela.

Kontraindikácie pri fyzioterapeutických procedúrach

Gymnastika s osteochondrózou bedrovej chrbtice je predpísaná ako súčasť všeobecného liečebného komplexu. To znamená, že spolu s tréningom sa pacientovi odporúčajú aj iné metódy konzervatívnej liečby: lieky, strava a manuál. S prísnym dodržiavaním pravidiel predpísaných lekárom, fyzioterapia s osteochondrózou veľmi rýchlo poskytuje očakávaný výsledok. Inak môže akékoľvek cvičenie ľahko spôsobiť komplikácie. Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča nerealizovať cvičebnú terapiu doma bez vymenovania lekára, ktorý sa riadi radami priateľov alebo ich vlastnými presvedčeniami..

Malo by byť zrejmé, že na liečbu osteochondrózy je potrebná predbežná diagnostika, ktorú môže vykonať iba kvalifikovaný odborník. Ak sa zistia kontraindikácie, lekár vyberie šetrný liečebný plán, ktorý zodpovedá zdravotnému stavu pacienta. Cvičebná terapia je kontraindikovaná najmä pri nasledujúcich príznakoch:

 • akútna fáza bedrovej osteochondrózy, charakterizovaná výrazným zvýšením telesnej teploty;
 • silná bolesť v bedrovej oblasti;
 • zhoršenie stavu pacienta počas liečby.

Fyzioterapia na osteochondrózu: príznaky

Hlavnou chybou pacientov s osteochondrózou je zanedbanie choroby. Väčšina ľudí sa domnieva, že obvinenie z osteochondrózy nehrá dôležitú úlohu, a preto sa odporúčania lekára ignorujú. V skutočnosti fyzické cvičenia na bedrovú osteochondrózu predstavujú asi polovicu liečebného plánu, takže by ste ich nemali opustiť. Fyzioterapia lumbosakrálnej formy ochorenia by sa mala vykonávať prísne pod dohľadom lekára fyzioterapie a musí spĺňať nasledujúce pravidlá.

 1. Kurzy začínajú najskôr tretí deň po vymiznutí ťažkých bolestivých záchvatov.
 2. Školenie by malo byť pravidelné, pokiaľ možno súčasne (najlepšie ráno).
 3. Komplex cvičení na bedrovú osteochondrózu by sa mal postupne zavádzať, to znamená prejsť od jednoduchých manipulácií k zložitým.
 4. Počas tréningu sa odporúča nosiť teplé oblečenie z priedušných prírodných tkanín, aby nedošlo k podchladeniu a nadmernému poteniu.
 5. S zosilnením syndrómu bolesti musia byť triedy dočasne pozastavené alebo úplne zastavené.
 6. Je dôležité, aby sa fyzioterapeutické cvičenia pri lumbálnej osteochondróze vykonávali v plynulom a nezranenom rytme. Ostré pohyby a zvýšená fyzická aktivita počas cvičebnej terapie sú neprijateľné.

Ranné cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti

Cvičenie na liečenie osteochondrózy sa predpisuje po odstránení akútneho štádia, to znamená po zániku silnej bolesti. Sú predpísané lekárom fyzioterapie alebo fyzioterapeutom so zameraním na stav pacienta. Prvé školenie sa odporúča vykonávať v zdravotníckom zariadení pod vedením špecialistu, po zvládnutí základných základov sa môže vykonávať doma.

Dôležitú úlohu zohrávajú ranné cvičenia. Pri poškodení kĺbov lumbosakrálnou cestou sa odporúča vykonať každé ráno 15 až 20 minút. Optimálny tréningový plán je uvedený v nasledujúcej tabuľke..

Zahrejte sapreťahovanieDynamické zaťaženie
Tréning sa musí začať zahrievaním. Cvičenie sa vykonáva v dvoch fázach: 1. Pri inhalácii je potrebné namáhať chrbát, natiahnuť ruky nahor a postaviť sa na prsty na nohách. 2. Pri výdychu sa chrbát uvoľňuje, ruky padajú nadol.Natiahnutie je nevyhnutné pre predbežnú prípravu chrbtice. Cvičenia by sa mali vykonávať pokojným tempom. Východisková poloha: ruky pozdĺž tela, nohy mierne od seba. Počas cvičenia sa pacient ohýba a pri krútení rúk ohýba chrbát v dolnej časti chrbta..Po zahriatí a roztiahnutí sa lekcia dostane do režimu plynulého dynamického zaťaženia. Pacient leží na bruchu, natiahne ruky pred seba, nadýchne sa. Pri výdychu zaujme pozíciu „Superman“ a zároveň zdvihne ruky aj nohy. Po inšpirácii obnoví svoju východiskovú pozíciu..
Analogicky s prvým cvičením sa pacient natiahne na ponožkách a opiera sa o operadlo stoličky. Pri výdychu sa opäť znižuje na päty a uvoľňuje sa..Cvičenie sa vykonáva dvoma spôsobmi: 1. Z náchylnej polohy pacient zdvihne ruky a vytvorí akýsi „most“. 2. Z stojacej polohy je potrebné silne sa zohnúť v chrbte a postaviť sa na „most“..Pri lumbosakrálnej osteochondróze je obzvlášť účinné nasledujúce cvičenie: pacient leží na chrbte, ruky si kladie pod zadok. Potom hladkým pohybom zdvihne nohy kolmo na podlahu, potom ich ohne na kolenách a mierne zdvihne boky..
Chôdza na mieste alebo ľahký beh. Je dôležité sledovať dýchanie, malo by byť pokojné a rovnomerné. Ak sa objaví dýchavičnosť, spomalte ju.Chrbát by mal byť čo najviac uvoľnený a nohy by mali sedieť na hrudi. Potom sa vykoná pohyb tam a späť.Ležiac ​​na bruchu, pacient súčasne odtrhne priečne rameno a nohu z podlahy a zakriví spodnú časť chrbta. Toto cvičenie sa odporúča na posilnenie sakrálnej chrbtice..

Komplexná cvičebná terapia osteochondrózy

Akékoľvek cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice by sa mali vykonávať prísne po predbežnom vyšetrení fyzioterapeutom, ktorý vyberie optimálny súbor školení..

Takéto cvičenia sa výrazne líšia od štandardných cvičení v telocvični: nie sú zamerané na spaľovanie kalórií, získavanie svalovej hmoty, ich hlavným cieľom je obnoviť funkcie medzistavcových platničiek.

Cvičenia na spodnú časť chrbta s osteochondrózou sa môžu vykonávať z stojacej polohy, ležania alebo sedenia. Tu sú príklady terapeutických cvičení.

 1. Pacient je umiestnený na podlahe, chrbát hlavy sa dotýka podlahy, ohýba nohy na kolenách, kladie ruky pod zadok alebo pozdĺž trupu. Pri výdychu panva stúpa hladko, kým uhol medzi bokmi a nohami nedosiahne 90 °.
 2. Východisková poloha: státie, šírka ramien od seba, ruky za hlavou. Vykoná sa hladký ohyb vpred, zatiaľ čo chrbát je čo najviac ohnutý.
 3. Pacient sedí na zemi a roztiahne nohy. Sklopenie dopredu sa vykonáva striedavo, pričom špičky prstov dosahujú ponožky. Neohýbajte kolená.

Pravidelným vykonávaním cvičení v bedrovej oblasti je skutočne možné dosiahnuť stabilnú remisiu a zastaviť progresiu osteochondrózy. Aby sa predišlo zhoršeniu patológie, odporúča sa raz ročne podstúpiť vyšetrenie bedrovej osteochondrózy. Cvičenia predpísané lekárom sa môžu vykonávať po ukončení liečby na preventívne účely..

Cvičebná terapia osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice, súbor cvičení terapeutickej gymnastiky

Pri bedrovej osteochondróze je cvičebná terapia jednou z najúčinnejších metód liečby a prevencie komplikácií. Cvičenia sa vyvíjajú s prihliadnutím na charakteristiky choroby s lokalizáciou v bedrovej oblasti. Ovplyvňujú príčinný faktor degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice a bránia ďalšej progresii ochorenia..

Potreba fyzioterapeutických cvičení

Cvičenia na zmiernenie bolesti chrbta

Pri správnom výbere komplexu ovplyvňujú fyzioterapeutické cvičenia samotný základ pre vývoj bedrovej osteochondrózy - metabolických porúch. Vykonávanie špeciálnych cvičení stimuluje lokálny aj všeobecný metabolizmus, ktorý zlepšuje výživu medzistavcových platničiek a znižuje závažnosť patologických zmien. Poruchy spomalenia alebo metabolizmu sú dôsledkom:

 • sedavý spôsob života;
 • svalová slabosť chrbta;
 • poranenia miechy;
 • rôzne choroby;
 • silná fyzická námaha (najmä vzpieranie);
 • nesprávne držanie tela (napr. sklonený postoj);
 • dlho v nepohodlnom statickom postoji.

Fyzikálna terapia eliminuje väčšinu týchto faktorov. Kompetentný prístup k výberu optimálneho komplexného, ​​normalizovaného zaťaženia, dodržiavanie pravidiel vykonávania cvičení prispieva k výraznému zlepšeniu stavu pacientov s bedrovou, bedrovou kosťou a inými druhmi osteochondrózy..

Dôležité pravidlá

Lfc na bedrovú osteochondrózu sa predpisuje po komplexnom vyšetrení, aby sa vylúčili komplikované formy choroby alebo sprievodné patológie, pri ktorých cvičenie môže spôsobiť zhoršenie stavu pacientov..

Ak chcete získať maximálny úžitok z komplexu cvičebnej terapie, musíte poznať a dodržiavať niektoré dôležité zásady:

Bedrové cvičenie

 1. Pri exacerbácii bedrovej osteochondrózy je potrebné najprv zastaviť bolesť. Pre túto fázu ochorenia sa odporúča šetriace cvičenie zamerané na udržanie stavu pacienta..
 2. Pri remisii sa cvičenia pre bedrový sval vykonávajú každý deň. V akútnom štádiu - so zlepšením pohody a zmiernením príznakov.
 3. Miera záťažovej terapie je pomalá, so zameraním na vykonávaný pohyb a nepretržitým sledovaním telesných reakcií.
 4. Pohyby by mali byť plynulé, bez ostrých zákrut, ohybov, ktoré môžu spôsobiť zhoršenie stavu pacienta a zvýšenú bolesť.
 5. Dýchanie počas vykonávania komplexu pre bedrovú, lumbosakrálnu, by malo byť plynulé, pokojné.
 6. Nemôžete spontánne zmeniť intenzitu, rýchlosť cvičenia, improvizovať, predstaviť nové prvky.
 7. Keď sa bolesť zintenzívni, lekciu treba zastaviť a urobiť malú prestávku. Potom sa môžete pokúsiť zopakovať pohyb, ktorý bolesť vyvolala. V takom prípade musí byť amplitúda znížená. Ak sa bolesť objaví znova, je lepšie toto cvičenie odmietnuť..
 8. Na dosiahnutie najlepšieho výsledku sa odporúča, aby sa statická cvičebná terapia lepšie striedala s dynamikou. Po obdobiach zaťaženia by mali nasledovať doby odpočinku..
 9. Počas prestávok je veľmi užitočné zavesiť na vodorovnú lištu po dobu 30 - 60 sekúnd. Nohy by sa nemali dotýkať podlahy. Toto jednoduché a veľmi efektívne napínanie cvičebnej terapie eliminuje kompresiu nervových koreňov v bedrovej oblasti, takže bolesť zmizne. Okrem toho podporuje tvorbu správneho držania tela, čo znižuje riziko ďalšieho progresie ochorenia..
 10. Prvé hodiny sa najlepšie vykonávajú pod dohľadom lekára. Potom môžete prejsť na nezávislé cvičenie fyzioterapie.
 11. Ak sa stav zhorší, musíte zastaviť a poradiť sa s odborníkom.

Dosiahnutý účinok

Cvičenie chrbtice

Mnoho pacientov s diagnostikovanou bedrovou osteochondrózou očakáva od cvičebnej terapie veľmi rýchle a zázračné výsledky. V skutočnosti môže byť trvalý pozitívny účinok dosiahnutý až po určitom období po začiatku vyučovania a podľa jeho pravidelnosti. Je však potrebné poznamenať, že zlepšenie nastane po prvom tréningu. Dôslednou a správnou implementáciou cvičebných fyzioterapeutických cvičení môžete dosiahnuť niekoľko pozitívnych zmien:

 • Zadné svaly sú posilnené, zvyšuje sa ich elasticita, vďaka čomu lepšie podopierajú chrbticu, čím znižujú zaťaženie chrbtice..
 • Krvný obeh a prietok lymfy v lumbosakrálnej oblasti sa zlepšuje. Dôsledkom je normalizácia metabolických procesov, obnovenie normálnej výživy tkanív, urýchlenie regenerácie.
 • Postavenie je opravené, takže bedrová oblasť nie je vystavená zvýšenému zaťaženiu. Tvorba správneho držania tela znižuje riziko zranení a odstraňuje svalové kŕče, ktoré vyvolávajú zvýšenú bolesť pri osteochondróze..
 • Pravidelné cvičenie fyzioterapeutických cvičení zvyšuje pohyblivosť postihnutej chrbtice.
 • Cvičenie pomáha znižovať hmotnosť, takže kĺby a chrbtica sú menej namáhané..

Akútne obdobie

Pri exacerbácii bedrovej osteochondrózy sa cvičebné cvičenia vykonávajú extrémne opatrne. Aj malé zvýšenie bolesti by malo byť signálom na ukončenie cvičenia. Odporúča sa, aby ste praktizovali pod dohľadom lekára alebo inštruktora. Všetky cvičenia sa vykonávajú pri ležaní..

Pri zhoršovaní cvičte opatrne

 1. Ohýbanie a uvoľňovanie nôh: najprv spolu, potom striedavo, prípadne zvyšujúce tempo. Ruky zovreté v päsť a nezatiahnuté.
 2. Ohnite obe nohy na kolenách. Udržujte ľavú v ohnutej polohe a pomaly narovnajte tú pravú a posúvajte pätu cez posteľ. Rovnakým tempom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 8-krát pre každú nohu..
 3. Zdvihnite a spustite najprv pravú, potom ľavú ruku.
 4. Udržiavajte ľavú nohu v pokrčenej polohe a pravú nohu odložte nabok. Vykonajte podobný pohyb ľavou nohou. Táto cvičebná terapia je spojená s určitým zaťažením bedrového kĺbu. Preto je potrebné dávať pozor, aby nedovolili neopatrné trhavé pohyby, ktoré môžu viesť k zvýšenej kompresii nervových zakončení a zhoršeniu osteochondrózy..
 5. Dajte ruky na plecia. Vykonajte s nimi kruhové pohyby, najskôr v smere hodinových ručičiek, potom v opačnom smere.
 6. Oprite si boky o valec. Vykonajte alternatívne vyrovnanie kolien.
 7. Ohnite a roztiahnite ruky. Pri ohýbaní sa rúk dotýkajte ramien (výdych), zatiaľ čo prsty sa pri ohýbaní dotýkajú bokov (vdychujú).
 8. Ohni kolená. Vezmite si kolená vedľa seba.
 9. Zdvihnite ruky nad hlavu a natiahnite ich, zatiaľ čo ponožky ťaháte smerom k sebe. Zložte ruky, uvoľnite sa.
 10. Udržujte svoje nohy ohnuté, roztiahnite kolená a priveďte ich späť k sebe. Toto cvičenie môžete diverzifikovať z komplexu LFK: kolená najprv zoberte doprava, potom doľava.
 11. Keď si pomáhate rukami, striedavo ťahajte zalomené kolená do žalúdka.

Obdobie subacute

Subakútne cvičenia

S určitým zlepšením, zmiernením bolesti v bedrovej oblasti, môžete mierne diverzifikovať komplex fyzioterapeutických cvičení, vrátane trocha dynamickejších cvičení..

 1. Ohnite nohy v kolennom kĺbe. Narovnať pravú nohu. Ak pohyb vyvolá bolesť, noha by sa nemala narovnávať až do konca. Počet opakovaní - až 4 pre každú vetvu.
 2. Oprite lakte o svoju posteľ a ohnite hrudnú chrbticu čo najviac, potom sa vráťte k PI a relaxujte.
 3. Ležiace so zahnutými nohami, mierne zdvíhajú lumbosakrálnu oblasť a spočívajú na spodnej časti hrudnej chrbtice.
 4. Východisková pozícia - rovnako ako v predchádzajúcom cvičení. Mierne zdvihnite hlavu a napnite svaly brucha a zadku. Pri absencii bolesti môžete skúsiť mierne zvýšiť panvu.
 5. Utiahnite a uvoľnite glutálne svaly.
 6. Stláčajte striedavo nohy. Počas narovnávania vyvíjajte tlak na lôžko, pričom chodidlo sa v bedrovej oblasti mierne ohýba.

odpustenie

Pri bedrovej osteochondróze pri remisii sa môže komplex cvičebnej terapie významne rozšíriť. Cvičenia sa komplikujú, zvyšuje sa záťaž. Pacient musí neustále sledovať svoje pocity, zmeny v tele. Aj pri absencii bolesti by sa nemalo dovoliť preťaženie: môže to spôsobiť zhoršenie choroby.

Cvičte na obdobie remisie choroby

 1. Ľahnite si na svoju stranu. Prípadne potiahnite boky do žalúdka. Cvičenie by sa malo vykonávať po celú dobu, aby sa dosiahlo maximálne napnutie bedrových svalov. V závislosti od zdravotného stavu môžete opakovať až 5-7 krát.
 2. Vydajte sa na všetky štyri. Opatrne sa plazte pod imaginárnou bariérou.
 3. Postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát, sklopte hlavu nadol, potom ju ohnite a pritom zdvihol hlavu.
 4. Sadnite si na tvrdý povrch, narovnajte si chrbát. Dajte ruky na kolená. Pomaly sa oprite dozadu a napnite abs. Niekoľko sekúnd zostaňte v tejto polohe a potom sa rovnakým tempom vrátite do IP.
 5. Vydajte sa na všetky štyri. Naopak, zdvihnite nohy ohnuté na kolenách a mierne sa ohnite v bedrovej oblasti. Cvičenie je pomerne efektívne: jeho pravidelné začlenenie do liečebného komplexu prispieva k výraznému zmierneniu príznakov osteochondrózy..
 6. Vstaň rovno. Urobte ohyby a pokúste sa dotknúť prstami vašich rúk. Hrudník je tlačený na boky čo najviac. Rovnaké cvičenie sa môže vykonať v sede..
 7. Squat na nohách ohnutých na kolenách tak, že päty sú na úrovni zadku. Natiahnite ruky nad hlavu a zaistite ich v zámku. Striedavo sedieť na podlahe vľavo alebo vpravo.
 8. Vydajte sa na všetky štyri. Jemne zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu a držte ich niekoľko sekúnd. Zložte ich na podlahu. Potom pravou nohou zdvihnite ľavú ruku. Opakujte 5 krát.

Cvičenia Fitball

Kurzy s fitball iba pre vyškolených

Implementácia komplexu pomocou fitballu sa odporúča iba pre ľudí s určitou úrovňou fyzickej zdatnosti.

 1. Ležiaci brucho na loptu, zaveste nohy na zem. Pri výdychu zdvihnite nohy nad úroveň fitballu a položte ruky na zem. Môžete postupne zdvíhať nohy.
 2. Nasaďte si kolená, ľahnite si na brucho na fitball. Natiahnite ruky do strán a zdvihnite svoje telo tak vysoko, ako je to možné.
 3. Ľahnite si na boky na loptu a položte ruky na zem. Do push up.

Záznam o záťažovej terapii

Pred začatím vyučovania sú skúšky povinné, aby sa zabezpečilo, že fyzická aktivita bude prospešná. Forma, metodika a dávkovanie záťaže určuje fyzioterapeut s prihliadnutím na:

Cvičte lepšie s fyzioterapeutom

 • štádia lumbálnej osteochondrózy;
 • trvanie kurzu;
 • závažnosť symptómov;
 • vek a pohlavie pacienta.

Po získaní povolenia pre triedy v skupine cvičebnej terapie vedie inštruktor niekoľko tried, aby naučil správnu techniku ​​vykonávania zložitých cvičení.

Špecialisti na fyzioterapiu pracujú vo všetkých zdravotníckych zariadeniach, ktoré sa podieľajú na liečbe osteochondrózy. Pretrvávajúce výsledky sa objavia po približne 1-1,5 mesiacoch.

O šesť mesiacov neskôr sa účinok fyzioterapeutických cvičení zlepšuje a upevňuje. Ak chcete zachovať dosiahnuté výsledky, musíte trénovať celý život.

Videokomplexné cvičenia

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Úvod ›Choroby› Osteochondróza

V oblasti osteopatie a neurológie je jedným z vedúcich miest medzi modernými liečebnými metódami cvičebná terapia osteochondrózy bedrovej chrbtice..

Hlavnou účinnosťou je, že vám umožňuje rýchlo normalizovať stav pacienta, zmierniť bolesť a obnoviť pohybovú aktivitu.

Fyzikálna terapia osteochondrózy spočíva vo vykonávaní jednoduchých fyzických cvičení pod dohľadom lekára. Tréningový plán zostavuje ošetrujúci lekár: fyzioterapeut, osteopat alebo neurológ stavovcov..

Všeobecné informácie o osteochondróze bedrového kĺbu

Osteochondróza je charakterizovaná progresívnym vývojom dystrofických procesov v kĺbovej chrupavke. Patológia spravidla ovplyvňuje medzistavcové platničky, čo vedie k bolesti pri chôdzi a pokuse o pohyb, ako aj k zhoršenému držaniu tela..

V závislosti od lokalizácie dystrofických procesov sa osteochondróza delí na krčný, hrudný a bedrový. Posledný typ choroby je dnes najbežnejší.

Priemerný vek pacientov s touto patológiou zároveň rýchlo klesá - ochorenie sa stále častejšie vyskytuje u ľudí mladších ako 35 rokov..

Cvičenie je považované za jeden z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy chrbtice..

Hlavnými dôvodmi, ktoré vedú k rozvoju choroby, sú slabé chrbtové svaly a zakrivené držanie tela na pozadí nízkej fyzickej aktivity, najmä pri sedavej práci..

Terapeutické cvičenia na bedrovú osteochondrózu sú nevyhnutné v akútnom štádiu ochorenia aj pri remisii. V druhom prípade sa ako preventívne opatrenie predpisuje udržanie tonusu svalových vlákien..

Terapeutické cvičenie je vhodné predovšetkým preto, že sa dá ľahko vykonávať doma.

Je však potrebné poznamenať, že je veľmi ťažké liečiť osteochondrózu, najmä v akútnom štádiu, výlučne pomocou cvičebnej terapie..

Moderné metódy liečby zahŕňajú integrovaný prístup k chorobe, to znamená kombináciu niekoľkých terapeutických metód. Osteochondróza bedrovej chrbtice sa koriguje najmä dodržiavaním nasledujúcich odporúčaní:

 • použitie protizápalových liekov a analgetík predpísaných lekárom;
 • dodržiavanie prísnej stravy, ktorá vyžaduje odmietnutie korenených a mastných potravín, ako aj solí;
 • pravidelné návštevy masážnych sedení;
 • vykonávanie cvičení na chrbte odporúčaných ošetrujúcim lekárom.

Účinnosť cvičebnej terapie pri bedrovej osteochondróze

Čím skôr sa začne fyzioterapia osteochondrózy bedrovej chrbtice, tým efektívnejší bude výsledok..

Ako každá choroba, je vhodné začať korigovať osteochondrózu v skorom štádiu predtým, ako bude mať čas stiecť do chronickej formy..

Gymnastika pri osteochondróze lumbálnej chrbtice hrá dôležitú úlohu, pretože poskytuje množstvo funkcií.

 1. Posilňuje svaly chrbta a zabraňuje progresii dystrofických procesov.
 2. Uvoľňuje svalové kŕče, čím neutralizuje bolesť.
 3. Zlepšuje krvný obeh, stimuluje rýchlu regeneráciu tkanív.
 4. Zvyšuje pohyblivosť skeletu, opravuje držanie tela.

Kontraindikácie pri fyzioterapeutických procedúrach

Gymnastika s osteochondrózou bedrovej chrbtice je predpísaná ako súčasť všeobecného liečebného komplexu. To znamená, že spolu s tréningom sa pacientovi odporúčajú aj iné metódy konzervatívnej liečby: lieky, strava a manuálne.

S prísnym dodržiavaním pravidiel predpísaných lekárom, fyzioterapia s osteochondrózou veľmi rýchlo poskytuje očakávaný výsledok. Inak môže akékoľvek cvičenie ľahko spôsobiť komplikácie..

Z tohto dôvodu sa dôrazne odporúča nerealizovať cvičebnú terapiu doma bez vymenovania lekára, ktorý sa riadi radami priateľov alebo ich vlastnými presvedčeniami..

 • akútna fáza bedrovej osteochondrózy, charakterizovaná výrazným zvýšením telesnej teploty;
 • silná bolesť v bedrovej oblasti;
 • zhoršenie stavu pacienta počas liečby.

Fyzioterapia na osteochondrózu: príznaky

Hlavnou chybou pacientov s osteochondrózou je zanedbanie choroby. Väčšina ľudí sa domnieva, že obvinenie z osteochondrózy nehrá dôležitú úlohu, a preto sa odporúčania lekára ignorujú.

V skutočnosti fyzické cvičenia na bedrovú osteochondrózu predstavujú asi polovicu liečebného plánu, takže by ste ich nemali opustiť..

Fyzioterapia lumbosakrálnej formy ochorenia by sa mala vykonávať prísne pod dohľadom lekára fyzioterapie a musí spĺňať nasledujúce pravidlá.

 1. Kurzy začínajú najskôr tretí deň po vymiznutí ťažkých bolestivých záchvatov.
 2. Školenie by malo byť pravidelné, pokiaľ možno súčasne (najlepšie ráno).
 3. Komplex cvičení na bedrovú osteochondrózu by sa mal postupne zavádzať, to znamená prejsť od jednoduchých manipulácií k zložitým.
 4. Počas tréningu sa odporúča nosiť teplé oblečenie z priedušných prírodných tkanín, aby nedošlo k podchladeniu a nadmernému poteniu.
 5. S zosilnením syndrómu bolesti musia byť triedy dočasne pozastavené alebo úplne zastavené.
 6. Je dôležité, aby sa fyzioterapeutické cvičenia pri lumbálnej osteochondróze vykonávali v plynulom a nezranenom rytme. Ostré pohyby a zvýšená fyzická aktivita počas cvičebnej terapie sú neprijateľné.

Ranné cvičenia na osteochondrózu bedrovej kosti

Dôležitú úlohu zohrávajú ranné cvičenia. Pri poškodení kĺbov lumbosakrálnou cestou sa odporúča vykonať každé ráno 15 až 20 minút. Optimálny tréningový plán je uvedený v nasledujúcej tabuľke..

Zahrejte sapreťahovanieDynamické zaťaženie
Tréning sa musí začať zahrievaním. Cvičenie sa vykonáva v dvoch fázach: 1. Pri inhalácii je potrebné namáhať chrbát, natiahnuť ruky nahor a postaviť sa na prsty na nohách. 2. Pri výdychu sa chrbát uvoľňuje, ruky padajú nadol.Natiahnutie je nevyhnutné pre predbežnú prípravu chrbtice. Cvičenia by sa mali vykonávať pokojným tempom. Východisková poloha: ruky pozdĺž tela, nohy mierne od seba. Počas cvičenia sa pacient ohýba a pri krútení rúk ohýba chrbát v dolnej časti chrbta..Po zahriatí a roztiahnutí sa lekcia dostane do režimu plynulého dynamického zaťaženia. Pacient leží na bruchu, natiahne ruky pred seba, nadýchne sa. Pri výdychu zaujme pozíciu „Superman“ a zároveň zdvihne ruky aj nohy. Po inšpirácii obnoví svoju východiskovú pozíciu..
Analogicky s prvým cvičením sa pacient natiahne na ponožkách a opiera sa o operadlo stoličky. Pri výdychu sa opäť znižuje na päty a uvoľňuje sa..Cvičenie sa vykonáva dvoma spôsobmi: 1. Z náchylnej polohy pacient zdvihne ruky a vytvorí akýsi „most“. 2. Z stojacej polohy je potrebné silne sa zohnúť v chrbte a postaviť sa na „most“..Pri lumbosakrálnej osteochondróze je obzvlášť účinné nasledujúce cvičenie: pacient leží na chrbte, ruky si kladie pod zadok. Potom hladkým pohybom zdvihne nohy kolmo na podlahu, potom ich ohne na kolenách a mierne zdvihne boky..
Chôdza na mieste alebo ľahký beh. Je dôležité sledovať dýchanie, malo by byť pokojné a rovnomerné. Ak sa objaví dýchavičnosť, spomalte ju.Chrbát by mal byť čo najviac uvoľnený a nohy by mali sedieť na hrudi. Potom sa vykoná pohyb tam a späť.Ležiac ​​na bruchu, pacient súčasne odtrhne priečne rameno a nohu z podlahy a zakriví spodnú časť chrbta. Toto cvičenie sa odporúča na posilnenie sakrálnej chrbtice..

Komplexná cvičebná terapia osteochondrózy

Akékoľvek cvičenia na osteochondrózu bedrovej chrbtice by sa mali vykonávať prísne po predbežnom vyšetrení fyzioterapeutom, ktorý vyberie optimálny súbor školení..

Takéto cvičenia sa výrazne líšia od štandardných cvičení v telocvični: nie sú zamerané na spaľovanie kalórií, získavanie svalovej hmoty, ich hlavným cieľom je obnoviť funkcie medzistavcových platničiek.

Cvičenia na spodnú časť chrbta s osteochondrózou sa môžu vykonávať z stojacej polohy, ležania alebo sedenia. Tu sú príklady terapeutických cvičení.

 1. Pacient je umiestnený na podlahe, chrbát hlavy sa dotýka podlahy, ohýba nohy na kolenách, kladie ruky pod zadok alebo pozdĺž trupu. Pri výdychu panva stúpa hladko, kým uhol medzi bokmi a nohami nedosiahne 90 °.
 2. Východisková poloha: státie, šírka ramien od seba, ruky za hlavou. Vykoná sa hladký ohyb vpred, zatiaľ čo chrbát je čo najviac ohnutý.
 3. Pacient sedí na zemi a roztiahne nohy. Sklopenie dopredu sa vykonáva striedavo, pričom špičky prstov dosahujú ponožky. Neohýbajte kolená.

Pravidelným vykonávaním cvičení v bedrovej oblasti je skutočne možné dosiahnuť stabilnú remisiu a zastaviť progresiu osteochondrózy. Aby sa predišlo zhoršeniu patológie, odporúča sa raz ročne podstúpiť vyšetrenie bedrovej osteochondrózy. Cvičenia predpísané lekárom sa môžu vykonávať po ukončení liečby na preventívne účely..

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) na osteochondrózu bedrovej chrbtice Odkaz na hlavnú publikáciu

Cvičebná terapia lumbosakrálnej osteochondrózy

Pravidelným vykonávaním špeciálnych cvičení zameraných na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice významne zvyšujete šance na uzdravenie a výrazne zrýchlite proces regenerácie. Preto všetci odborníci tvrdia, že liečba osteochondrózy bez cvičenia neprináša požadovaný výsledok. Masáž môže nahradiť čiastočné cvičenie na lumbosakrálnu osteochondrózu. Bude však oveľa lepšie, ak sa okrem liečenia a masáže stanú pre vás zvykom fyzioterapeutické cvičenia alebo cvičebná terapia..

Pravidlá cvičebnej terapie

Akonáhle pocítite bolesť v lumbosakrálnej chrbtici, neponáhľajte sa okamžite so začatím telesnej výchovy. Špeciálna gymnastika je vyvinutá a predpísaná iba fyzioterapeutom na základe komplexného vyšetrenia. Lekár preskúma váš aktuálny stav, určí stupeň obtiažnosti s osteochondrózou a poskytne konkrétne odporúčania, ako vykonávať rôzne cvičenia..

Na rozdiel od analgetík a iných liekov, ktoré iba odstraňujú príznaky, fyzická terapia osteochondrózy prispieva priamo k uzdraveniu a uzdraveniu. Preto je najvhodnejšia liečba komplexná.

Na rozdiel od analgetík a iných liekov, ktoré iba odstraňujú príznaky, fyzická terapia osteochondrózy prispieva priamo k uzdraveniu a uzdraveniu..

Predtým, ako naložíte krížovú kostru a vykonáte cvičenia na obnovenie chrbtice, je dôležité oboznámiť sa s niektorými pravidlami.

 1. Cvičenie na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice počas obdobia exacerbácie sa začína až po zastavení bolesti. V tejto fáze osteochondrózy uprednostňujte ľahké a jednoduché cvičenia, len aby ste si udržali viac-menej normálny stav;
 2. Keď sa osteochondróza lumbosakrálnej oblasti dostane do remisie, skúste cvičiť pravidelne, doslova každý deň. Akútna fáza však zahŕňa dočasné prerušenie cvičení. Vráťte sa na cvičebnú terapiu lumbosakrálnej osteochondrózy počas normalizácie vášho zdravia a zmiernenia bolesti;
 3. LFK neposkytuje rýchle tempo. Pokúste sa robiť cvičenia pomaly a zamerajte sa na každý vykonaný pohyb. Sledujte, ako telo a telo reagujú na cvičenie. Ak je od nich ťažká bolesť, zastavte;
 4. Fyzioterapeutické cvičenia sa vykonávajú hladko, postupne, bez toho, aby došlo k náhlym pohybom, zákrutám alebo náklonom. V opačnom prípade iba zhoršíte svoj stav;
 5. Dýchajte plynulo a pokojne. To bude mať pozitívny vplyv na činnosť svalov, dolnej časti chrbta a celej chrbtice;
 6. Nerobte svoje zmeny v určených zásadách pre cvičenia - nemôžete meniť rýchlosť, počet prístupov alebo iné body;
 7. Ak sa bolesť zintenzívni, zastavte sedenie alebo krátko zastavte. Pokúste sa cvičenia po chvíli zopakovať alebo znížte záťaž, intenzitu. Aj keď bolesť vzniká rovnakou silou, v budúcnosti také cvičenie nevykonávajte. Nezabudnite o tom informovať svojho fyzioterapeuta;
 8. Všetky cvičenia v cvičebnej terapii sú rozdelené na statické a dynamické. Aby sa účinne vyliečila osteochondróza lumbosakrálnej, striedajte ich vykonávanie.
 9. Ak je to možné, každý deň visí najmenej 10-30 sekúnd na vodorovnej lište. Spočiatku nemôžete dostať viac ako pár sekúnd. Ale ak to robíte každý deň, čoskoro vydržíte minútu alebo viac. Takéto jednoduché cvičenie je veľmi užitočné pre chrbticu aj zdravého človeka bez osteochondrózy;
 10. Prvé triedy cvičenia na liečbu osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice iba pod dohľadom a pod dohľadom odborníka. Keď zvládnete techniku, môžete to urobiť sami doma.

Cvičenie na obdobie osteochondrózy

Ak sledujete rôzne videá o záťažovej terapii osteochondrózy, zistíte, že tieto cvičenia sú dosť rozmanité. Nie všetky z nich budú špecifické pre váš prípad..

V mnohých ohľadoch, výber súboru cvičení závisí od štádia, v ktorom je osteochondróza. Celkovo existujú tri fázy:

S nimi nie je možné vykonávať rovnaké cvičenia, inak iba zhoršíte svoj zdravotný stav a najmä chrbticu..

Aj keď lekár vyberie pre vás cvičebnú terapiu jednotlivo, nebude na mieste zistiť, aké pohyby existujú pre konkrétne štádium osteochondrózy chrbtice v prípade poškodenia lumbosakrálnej oblasti..

Obdobie zhoršovania

V tejto fáze osteochondrózy sa všetky cviky vykonávajú čo najšetrnejšie. Pocítiť aj mierne zvýšenie bolesti je lepšie ukončiť triedy. V akútnom štádiu sa neodporúča cvičiť bez inštruktora a všetky cvičenia majú jednu východiskovú pozíciu - ľahnutie.

 1. Ohyb-uvoľnenie nôh spolu, striedavo zvyšuje tempo. Zovrite tiež ruky do pästi;
 2. Ohnite kolená, pomaly uvoľnite jedno z nich a druhé skloňte. Pokúste sa posuňte nohou po podlahe. Pre každú nohu 5 až 10 opakovaní;
 3. Ruky na pleciach. Kruhové pohyby rúk sa vykonávajú striedavo v smere a proti smeru hodinových ručičiek bez toho, aby sa ruky zložili z ramien;
 4. Nohy sú ohnuté na kolenách. Pri striedavých pohyboch sú kolená ohnuté do strán;
 5. Ohnite kolená a začnite ich ťahať na brucho. Môžete a mali by ste si pomôcť svojimi rukami.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice.

Subakútna fáza

Zahŕňa to zlepšenie celkového stavu, zmiernenie bolesti, čo vám umožní určitú rôznorodosť fyzioterapie chrbtice, ako aj mierne zvýšenie záťaže..

 1. Nohy sú ohnuté na kolenách. Ľudská noha sa narovnáva. Bolesť sa môže objaviť, keď sa úplne narovná, preto sa nohy nemôžu narovnať úplne. Vykonajte 4 opakovania na každej nohe;
 2. Ohnite ruky a položte ich na posteľ. Pokúste sa ohnúť hrudnú oblasť chrbtice. Potom sa vráťte do východiskovej polohy a uvoľnite sa. Pre začiatočníkov bude stačiť niekoľko opakovaní;
 3. Ľahnite si na chrbát a ohnite nohy. Musíte sa mierne zväčšiť lumbosakrálne, zatiaľ čo sa opierate o hrudník (spodný). Stačí pár opakovaní;
 4. Poloha - ležiace so zahnutými nohami. Mierne zdvihnite hlavu a zároveň dotiahnite svaly gluteal a brucha. Ak sa bolesti nevyskytujú, skúste panvu ešte viac zdvihnúť;
 5. Postupne ohnite nohy. Zároveň, keď narovnávate nohu, zatlačte nohu na posteľ alebo podlahu. Zároveň sa pokúste trochu ohnúť v dolnej časti chrbta.

Odpustenie

Ak sa osteochondróza bedrovej chrbtice dostane do remisie, významne sa tým rozširuje dostupný komplex cvičebnej terapie.

Ak chcete zvýšiť záťaž, pozorne sledujte reakciu vášho tela. Ak je bolesť silnejúca pri každom opakovaní, namiesto 10 zastavení pri 3 až 3 opakovaniach.

V žiadnom prípade nepreťažujte a nedovoľte preťaženie chrbtice.

 1. Ľahnite si na bok, začnite sa striedať a ťahajte boky do žalúdka. Pokúste sa čo najviac napnúť bedrové svaly. Ak to stav umožňuje, vykonajte minimálne 5 opakovaní, ale nie viac ako 7-8;
 2. Postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát a sklopte hlavu nadol. Potom sa chrbát ohýba a súčasne sa zdvíha hlava;
 3. Posaďte sa na podlahu, narovnajte chrbát a zložte ruky na kolená. Pomaly a opatrne sa oprite dozadu a napnite brušné svaly. Podržte niekoľko sekúnd a potom sa vráťte do východiskovej polohy;
 4. Vydajte sa na všetky štyri. Predtým, ako by ste mali mať voľný priestor. Predstavte si, že pred nami je prekážka, ktorej výška je o niečo nižšia ako vaša súčasná úroveň. Pod ním musíte prechádzať;
 5. Toto cvičenie je možné vykonať pri sedení a státí. Pointa je, aby vaše chrbát bol rovno a snažil sa dostať na vaše prsty. Známy z hodín telesnej výchovy na zahriatie. Napriek tomu je veľmi užitočný pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice..

Toto je iba približný súbor cvičení týkajúcich sa osteochondrózy. Nezačínajte hodiny bez presnej diagnózy a porady s fyzioterapeutom. Samoliečba osteochondrózy môže poškodiť.

LFK pre lumbosakrálnu osteochondrózu Odkaz na hlavnú publikáciu

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej oblasti

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej oblasti pomáha odolávať deštruktívnym procesom v chrbtici. Zlepšuje krvný obeh a tok základných živín do kostí a chrupavky. Keďže však degeneratívne dystrofické zmeny už narušili integritu medzistavcových platničiek, je potrebné postupovať opatrne. Pacienti s osteochondrózou vedia, že aj jeden trápny pohyb ich môže permanentne vyradiť, čo vyvoláva syndróm bolesti. Vyhýbanie sa fyzickej aktivite však povedie k menej ničivým výsledkom. Musíte len zistiť, ktoré cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej oblasti sú užitočné a ktoré sú vetované..

Čo sa nedá urobiť s osteochondrózou?

V ideálnom prípade by lekár mal pacienta oboznámiť so súborom fyzioterapeutických cvičení zameraných na osteochondrózu. Pri on-line metóde liečby pacientov neurológ často nenájde čas na to. Pri nezávislom vývoji cvičebnej terapie je dôležité, aby sa neurobili nasledujúce chyby.

1. Nezačínajte triedy podľa princípu „z lomu“, snažiac sa okamžite naplniť maximálne zaťaženie, mali by sa systematicky zvyšovať. Amplitúda a počet pohybov by sa mali postupne zvyšovať. Pokiaľ ide o tempo, malo by zostať v budúcnosti pomalé..

2. Počas exacerbácie choroby nebuďte horliví. Mnohí lekári sa domnievajú, že pri akútnej bolesti je gymnastika s osteochondrózou neprijateľná a predpisuje iba lôžko. Viaceré cvičenia, o ktorých budeme diskutovať nižšie, sa však môžu začať už v posteli. Niektoré z nich navyše môžu zmierniť bolesť.

3. V počiatočnej fáze tréningu, pokiaľ nie je svalový korzet silný, sa neodporúča vykonávať pohyby extenzora flexie v lumbosakrálnej chrbtici. Svahy viac ako 15 ° so slabými svalmi zvyšujú tlak na disky a môžu zhoršovať upnutie nervov a bolesť. V žiadnom prípade by ste nemali „visieť“ dlhý čas v polohe naklonenej do polovice.

4. Nie je potrebné vykonávať tie cvičenia, ktoré spôsobujú alebo zosilňujú bolesť..

5. Pri komplikáciách osteochondrózy - výčnelky a najmä prietrže - cvičenia, ktoré zvyšujú kompresiu medzistavcových platní, sú kategoricky kontraindikované..

Jedná sa o najrôznejšie zvraty chrbtice (v stoji alebo v ľahu, na plese, v joge); stlačenie nohy z ležiacej polohy, zdvíhanie činky z ľubovoľnej polohy (najmä ak je svalový korzet slabý); cvičenia v stojacej polohe na rovných nohách - zvyšujte zaťaženie diskov; beh a skákanie - môžu zhoršiť bolesť, pretože je narušená tlmiaca funkcia diskov.

Cvičenia na osteochondrózu sú rôzne a ich výber závisí od štádia choroby, hĺbky deštrukčných procesov a prítomnosti komplikácií (hernie a výčnelky)..

Vykonávanie väčšiny cvičení v polohe na chrbte je spojené so znížením zaťaženia chrbtice. V tomto prípade svaly, ktoré budú podporovať chrbticu ako korzet, fungujú a posilňujú; zlepšuje sa krvný obeh v tkanivách susediacich s chrbticou.

Pri akútnej bolesti, ležiacej na chrbte, na ortopedickej matraci (tvrdej posteli), môžete robiť cviky, aby ste natiahli chrbticu a znížili kompresiu disku..

Ak to chcete urobiť, bez zdvíhania ramien uchopte zdvihnuté kolená a pritiahnite ich rukami k tvári a kolená potiahnite opačným smerom, v dôsledku toho v chrbtici pocítite určité napätie a strečing..

Môžete vykonať cvičenie, ktoré sa týka najskôr iba pravej a potom iba ľavej nohy.

Natiahnutie chrbtice a posilnenie chrbtových svalov v ležiacej polohe prispeje k:

 • zdvíhanie lumbosakrálnej chrbtice z podlahy a krátko udržiavanie zdvihnutého s oporou na hlave a nohách;
 • hojdačky, jedna noha môže byť ohnutá na koleno, pritlačená na žalúdok a druhá na vykonanie hojdačiek;
 • cvičte „knihu“ alebo „záhyb“: súčasné zdvíhanie a blížiace sa pohyby smerom k sebe smerom k hlave, hrudníku a rovným nohám, ruky natiahnuté k natiahnutým ponožkám;
 • cvičiť „pluh“: zdvíhať obidve rovné nohy a ukladať ich za hlavu, ktorá nevychádza z podlahy;
 • odtrhnutie z hlavy, ramien, hrudníka a ich držanie na váhe až 5 sekúnd, zatiaľ čo nohy sú ohnuté na kolenách, nohy na podlahe.

Súčasťou gymnastiky pri osteochondróze je aj cvičenie „mačka je dobrá a zlá“ - ohýbanie a ohýbanie (nie v akútnom štádiu). Odporúča sa tiež plaziť sa na všetkých štyroch alebo na lakťoch, keď sa celé telo, oblečené v kĺzavých šatách, pohybuje v dôsledku svalových kontrakcií bez toho, aby sa dalo z podlahy..

A nezabudnite neustále vťahovať žalúdok pri chôdzi a práci. Posilňuje abs a znižuje stres na chrbtici..

Hlavným cieľom cvičení pri osteochondróze je zlepšenie krvného obehu, vďaka ktorému dochádza k aktivácii metabolických a regeneračných procesov v chrbtici..

Preto je obzvlášť dôležité starať sa o príjem všetkých látok užitočných pre chrupavku (základ disku) a kosť (základ stavcov)..

V súvislosti s priemyselnou výrobou potravín je mimoriadne ťažké získať s potravou úplné maximum živín potrebných pre tkanivá chrbtice. Preto má zmysel brať prírodné spojivá do spojivového tkaniva.

To však nestačí! Je potrebné urýchliť proces regenerácie medzistavcových platničiek. Jesť chondroprotektory založené na glukozamíne a chondroitíne, ako aj aspik, môžu trvať roky bez väčších výsledkov. Je to rovnaké ako liečenie srdcového infarktu s kuracími srdcami alebo cirhóza zvieracími pečeňami.

Čo však zlepšuje regeneráciu chrupavky, sú látky taraxacín a taraxacerín obsiahnuté v koreňoch púpavy. Stimulujú syntézu komplexov látok v pečeni - faktory obnovenia chrupavky. Preto sa prípravky z koreňov púpavy môžu nazývať skutočné chrániče chrupavky.

Zdravie chrupavky a kostí sú dve strany tej istej mince, ktorej názov je minerálny, a to najmä metabolizmus vápnika a fosforu. Jeho normalizácia je priamo závislá od hormonálnej rovnováhy, najmä u tých, ktorí sú pre... Dnes už existujú osteoprotektory, ktoré zvyšujú hladinu pohlavných hormónov a stabilizujú hormonálne hladiny..

Nikto nepremýšľa o tom, ako sa vyhnúť bolesti kĺbov - hrom nezasiahol, prečo dať bleskozvod. Medzitým artralgia - ako sa nazýva tento typ bolesti - postihuje polovicu ľudí starších ako štyridsať rokov a 90% ľudí starších ako sedemdesiat. Takže prevencia bolesti kĺbov je niečo, na čo treba myslieť, aj keď...

Stav človeka, koordinácia práce orgánov jeho tela je do značnej miery determinovaná hormonálnou rovnováhou. Obnovenie chrupavky tiež podlieha vplyvu všadeprítomných regulátorov života.

Bez normalizácie hormonálneho pozadia nie je možná úplná regenerácia kĺbu.

Aké reťazce priťahuje neviditeľný bábkar - endokrinný systém, ktorý ovplyvňuje tkanivo chrupavky? Testosterón Tento hormón produkujú pohlavné žľazy a kôra nadobličiek, a to ako v mužskom tele, tak v...

Starostlivosť o zdravie kostí je dôležitá v každom veku. Pre deti je to dôležitá prevencia krivice a pre dospelých - zlomeniny a osteoporóza. Sortiment produktov na riešenie týchto problémov je však taký široký, že je ľahké sa stratiť a urobiť chybu pri výbere. Najlepším komplexom vitamínov pre kosti je podľa reklamy saturácia kostí vápnikom a ich tam zamknutie...

Čítaj viac
O CHOROBÁCH PRIPOJENEJ TISSUE

Slnečné svetlo pre človeka nie je len zdrojom dobrej nálady, radosti a šťastia.

Keď sa dostane na sietnicu oka a pokožky v tele, spustí sa veľké množstvo fyziologických procesov, napríklad syntéza kalciferolu..

Prečo je vitamín D potrebný na zlepšenie absorpcie vápnika? Ako kompenzovať tento nedostatok, ak je pobyt u človeka pod ultrafialovým žiarením nežiaduci? Prečo…

Cvičenia zamerané na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice, terapeutické cvičenia

Osteochondróza lumbosakrálnej oblasti je najbežnejším ochorením chrbtice. Na spodnej časti chrbta pravidelne ťažké bremená. Hmotnosť puzdra vytvára tlak na spodnú časť chrbtice, takže je náchylná na ochorenie. Správne cvičenie na osteochondrózu lumbosakrálnej chrbtice je dôležitou súčasťou liečby.

Charakteristika osteochondrózy lumbosakrálnej

Medzistavcové platničky sú vyrobené z chrupavky, ktorá má tendenciu strácať časom vlhkosť. Možno zníženie ich výšky a následkom ďalších dystrofických zmien. Tkanivo postihnuté osteochondrózou sa zhoršuje, stáva sa tvrdším, expanduje do strán a tlačí na nervové zakončenie. V bedrovej oblasti sa vyskytuje pravidelná bolesť.

K akútnemu záchvatu môže dôjsť z týchto dôvodov:

 • prepätie kvôli zdvíhaniu hmotnosti;
 • podchladenie;
 • vážny stres.

Príčiny osteochondrózy lumbosakrálnej oblasti sú nasledujúce:

 • dedičná predispozícia;
 • poranenia miechy;
 • ploché nohy a skolióza;
 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • nadváha;
 • zmeny veku.

Príznaky tohto ochorenia rastú pomaly. Preto je osteochondróza najčastejšie diagnostikovaná v druhej fáze. Ochorenie spôsobuje obmedzenie mobility. Pri sedení, sústružení, ohýbaní dochádza k bolesti.

Bolesť môže mať na nohe, má ostrý alebo boľavý charakter. Možné sú krátkodobé bolesti, napríklad zásah elektrickým prúdom. Postihnuté sú nervové korene, je možné zníženie aj zvýšenie citlivosti kože..

Šľachové reflexy klesajú, svaly sú slabšie.

Osteochondróza sa vyvíja postupne a vo všetkých štyroch fázach prechádza:

 • 1. etapa. Poruchy spočiatku vyvolávajú miernu bolesť chrbta. Počas fyzickej námahy sa zosilňuje tupá bolesť chrbta a zadku.
 • 2 štádium. Vyznačuje sa deštrukciou vláknitého prstenca, vzdialenosť medzi stavcami sa zmenšuje. Sú možné zakončené nervové zakončenie. Prejavujú sa ostré bolesti, ktoré spôsobujú vonkajšiu stranu stehna a postihnutú stranu dolnej časti nohy. Pri útoku sa pacient ohýba na zdravú stranu a v tejto polohe ochrne. Útok je možné náhle, a to aj jednoduchým nepríjemným pohybom. Chronický priebeh nastáva o 1-2 dni neskôr. Známky choroby sa menia, intenzita klesá. Bolesť sa objaví po státí, dlhodobom sedení, ohybe. Bolesťové medzery medzi útokmi sa skrátia. Najčastejšie jedna strana dolnej časti chrbta trpí bolesťou. Ako choroba postupuje, vytrvalosť v súvislosti s predĺženou fyzickou námahou sa zhoršuje.
 • 3 etapa. V dôsledku zničenia vláknitého prstenca sa objavia medzistavcové prietrže. Chrbtica je výrazne zdeformovaná, bolesť je intenzívna.
 • 4 etapa. Kvôli vážnej deformite chrbtice je pre pacienta ťažké pohybovať sa. Bolesť môže chvíľu ustupovať. Rast kostí sa zvyšuje, čo spôsobuje, že pacient je postihnutý. V bedrovej oblasti je cítiť iba pálenie tepla alebo chladu. Objavujú sa parestézie (pocit husacích hrbolčekov), aktívne potenie v čase útoku. Akútny záchvat trvá asi týždeň. Vzhľadom na vývoj ochorenia sa objavuje nekróza stavcov, degenerácia s úplným zničením.

Liečba osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Liečba tohto ochorenia by mala byť zameraná na odstránenie syndrómu bolesti a na zabránenie progresie dystrofických procesov zo chrbtice. Uplatňuje sa individuálne vybraný súbor konzervatívnych opatrení..

Cvičenia na herniu lumbosakrálnej chrbtice - tu!

Priebeh liečby zahŕňa niekoľko období:

 • odstránenie bolesti a svalovej relaxácie;
 • bojovať proti porážke koreňov;
 • obnovenie pohyblivosti postihnutých častí chrbtice;
 • tvorba svalového korzetu;
 • opatrenia zamerané na vytváranie fyziologických ohybov chrbtice.

Používajú sa tieto metódy ošetrenia:

 • masáž chrbta;
 • manuálna terapia;
 • fyzické cvičenia a terapeutické cvičenia;
 • fyzioterapia (elektroforéza, „suché teplo“);
 • úprava bahna a hliny;
 • kryoterapia (chladová terapia);
 • reflexológia (akupunktúra);
 • bylinná medicína (použitie bylinných infúzií);
 • apitherapia (liečba včelím jedom);
 • hirudoterapia (pijavice);
 • chirurgia.

Ak je liečba aktuálna, prognóza je priaznivá.

Diagnostika osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice

Na liečení tohto ochorenia sa podieľa neurológ. Na diagnostiku sa používajú tieto opatrenia:

 • prehmatanie chrbtice pri počiatočnom príjme;
 • röntgenový
 • magnetická rezonancia a počítačová tomografia.

Lekári predpisujú protizápalové lieky s analgetikami. Široko sa používa elektroforéza karipazímu. Diklofenak sa podáva intramuskulárne.

Chirurgická intervencia je indikovaná v 10-12% prípadov. Zvyšní pacienti dostávajú konzervatívnu liečbu. Štandardom v liečbe medzistavcových hernií je mikrodisektómia. Vďaka použitiu jemných mikrochirurgických operácií sa hodnoty rozširujú.

Môžu sa použiť metódy ako endoskopická nukleotómia, laserové odparovanie medzistavcových platničiek. Výsledkom je, že tlak vnútri disku klesá, je upravený hernálny výstupok. Plazmová nukleoplastika je založená na dodávaní nízkych teplôt spolu s koaguláciou priamo do disku. Odparenie pomocou zavádzacej ihly odstraňuje výsledné plyny.

Vo vyspelých krajinách začínajú neurochirurgovia ovládať také inovatívne metódy, ako sú diskové protetiky. Dobré výsledky dokazujú protézy Prodisc.

Terapeutické cvičenia na lumbosakrálnu osteochondrózu

Neoddeliteľnou súčasťou liečby sú fyzioterapeutické cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnej oblasti. Cieľom gymnastiky je obnova motorických funkcií. Umožňuje vám vytvoriť silný svalový korzet, ktorý pomôže znížiť zaťaženie diskov..

Cieľom gymnastiky s lumbosakrálnou osteochondrózou je riešenie nasledujúcich problémov:

 • zvýšiť účinnosť tela;
 • lepšia koordinácia pohybov;
 • Fitnes tréning;
 • odstránenie nadmerného napätia miechy, susediacich ciev, nervových koreňov.

Gymnastika pri osteochondróze lumbosakrálnej chrbtice je rozdelená do skupín podľa zložitosti. Odporúča sa začať s najjednoduchším cvičením a postupne komplikovať zaťaženie.

užitočné informácie: fyzikálna terapia osteochondrózy krčnej chrbtice

Cvičenia najjednoduchšej prvej skupiny sú spravidla prístupné starším ľuďom, ako aj v ťažkom štádiu osteochondrózy a v jej akútnom období, ktoré sa vyznačujú silnou bolesťou..

Cvičenia druhej skupiny sa používajú na miernu osteochondrózu v jej subakútnom období, keď bolesť ustupuje..

Tretia skupina komplikácií je indikovaná v prvom stupni osteochondrózy a v období zotavovania, keď nie je žiadna bolesť a začína sa zotavovať.

Gymnastika štvrtej úrovne komplexnosti je indikovaná v prvej fáze osteochondrózy a na jej prevenciu v období remisie (obdobie medzi koncom obdobia zotavenia a začiatkom ďalšej exacerbácie)..

Lekár by mal zvoliť súbor cvičení. Nezapájajte sa do amatérskych aktivít, inak sa môžete ublížiť iba sebe.

Pozrime sa, aké približne môžu byť cvičenia na osteochondrózu lumbosakrálnych troch skupín..

Prvá skupina

Jednoduché cvičenia, ktoré je možné robiť v starobe, s bolesťou a v neskorých štádiách bedrovej osteochondrózy.

Ráno sa zobudíte a na gauči vykonáte nasledujúce cvičenia:

 • Natiahnite sa rukami za zadnú časť pohovky a natiahnite si ponožky. Držte túto polohu niekoľko sekúnd. Opakujte niekoľkokrát.
 • Ohni kolená. Uchopte si koleno rukami a jemne ho jemne potiahnite smerom k sebe a späť. Urobte to desaťkrát a zopakujte pre ďalšie koleno..
 • Počiatočná pozícia je podobná. Narovnať jednu nohu, pomaly ju zdvihnúť a potom ju spustiť. Pre každú nohu urobte 4-5 podobných výkyvov.
 • Pri ležaní rovno zohnite pravú nohu v kolene a zdvihnite ju, pričom pravú ruku mierne ohnite doľava. Vykonajte 10 pohybov a presuňte sa na druhú nohu.
 • Ležanie, ohýbanie kolien, zdvihnutie panvy a jej držanie na niekoľko sekúnd, potom jej pomaly sklopte.
 • Vstaňte z pohovky, pomaly sa roztiahnite, potom uvoľnite napätie, ohnite sa a akoby kulhajte rukami nadol. Toto cvičenie pomáha relaxovať..

Druhá skupina

Druhá skupina cvičení na lumbosakrálnu osteochondrózu bude o niečo ťažšia. Dá sa to urobiť, keď bolesť ustúpi.

 • Komplex začína posledným cvičením predchádzajúcej skupiny.
 • Udržujte svoje ruky uvoľnené a otočte svoje telo doľava a doprava tak, aby sa vaše ruky vrátili s prekrývaním.
 • S rukami v páse vykonávajte plytké ohyby doprava a doľava (5-krát). Potom sa rovnaké sklony robia tam a späť. Pohyby spojte nasledovne: nakloňte doľava, dopredu, doprava a potom späť. Urobte päť takýchto kruhov v smere hodinových ručičiek, potom to isté číslo proti. Cvičenie dokonale rozvíja pohyblivosť bedrového kĺbu. Opatrnosť je však potrebná pri závratoch, prítomnosti medzistavcových prietrží.
 • Rovnakým spôsobom otáčajte dolný trup..
 • Postavte sa na ohnuté nohy, sklopte ruky alebo si položte boky. Ohnite v chrbte, privádzajte lopatky späť, potom sa ohnite v oblúku a posúvajte ramená.
 • Urobte podobné cvičenie, ale na podlahe s dôrazom na kolená.
 • Ľahnite si na chrbát, zopakujte cvičenie z prvého komplexu ťahaním na hrudník a otáčaním každého kolena postupne doľava a doprava, ale tentoraz by mala byť amplitúda hlbšia.
 • Ohni kolená. Položte ich na podlahu striedavo vľavo a vpravo od trupu.

Tretia skupina

Prvé dva komplexy sú určené ľuďom so závažným problémom, zatiaľ čo tretí vyžaduje väčšie fyzické úsilie. Využíva v práci av tlači, ktorá zohráva významnú úlohu v bedrovej oblasti.

 • Ľahnite si na chrbát, zdvihnite predĺžené nohy nad podlahu a držte ich 10 sekúnd. Potom ich spustite a odpočívajte.
 • Počiatočná pozícia je podobná. Pomalé a plynulé prenosy oboch nôh zo strany na stranu.
 • Teraz „mleté“ s rovnými nohami vo vzduchu, akoby ste šli niekde po malých krokoch.
 • Vykonajte napodobeniny nožníc so skríženými nohami. Potom si sklopte nohy a odpočiňte si pri ľahnutí..
 • Prevráťte sa na brucho a položte ruky pozdĺž trupu. Zdvihnite kryt a otočte ho doprava a doľava..
 • Ležiaci na bruchu, položte ruky za hlavu a zdvihnite a sklopte prípad. Opakujte 10 krát.
 • Postavte sa na kolená, ľavou rukou zdvihnite pravú nohu a potom ich vymeňte.
 • Sadnite si na podlahu a roztiahnite nohy, striedavo sa ohýbajte na každú nohu a snažte sa rukami dosiahnuť prsty na nohách.
 • To isté urobte v stoji. Vykonajte hlboké ohyby vpred, rukou sa dotýkajte špičky opačnej nohy a druhou rukou ťahajte dozadu a nahor.
 • Vykonajte hlboké sklápanie doprava a doľava. Ruky sú umiestnené na boku alebo na šmyku, jedna z nich je dole na stranu sklonu pozdĺž nohy, druhá je hore na strane z opačnej strany..
 • Otočte trup, podobne ako v prípade štvrtého cvičenia druhej skupiny, ale hlbšie.
 • Dokončite komplex relaxačným posledným cvičením prvej skupiny.

Rozdelenie cvičení do kategórií je samozrejme podmienečnejšie. Pre niektorých môžu byť jednoduché, pre iných sa môžu zdať ťažké.

Všetko je určené stupňom osteochondrózy a všeobecnou úrovňou fyzickej zdatnosti. Je dôležité poradiť sa s lekárom - povie vám, ktorý komplex bude pre vás užitočný.

Ponúkame vám možnosť pozerať sa na video s ukážkami cvičení na osteochondrózu sakrálneho drieku.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Lekári sa často pýtajú, či je možné ísť do kúpeľa s kýlou chrbtice. Sú medzistavcové prietrže a kúpeľ kombinované? Ako teplo ovplyvňuje takúto patológiu? Mohlo by to tento proces zhoršiť?
Kýla prednej brušnej steny je nebezpečná choroba, ktorá vedie k závažným komplikáciám. Vyznačuje sa výskytom defektu (nezrovnalosti, trhliny) medzi vláknami tkanív.
Osteochondróza chrbtice sa stáva bežnou chorobou. Akákoľvek osoba počas vyšetrenia môže identifikovať štádium choroby. Toto ochorenie často postihuje dolné časti chrbta, krčné stavce.