loader

Hlavná

Späť

Gymnastika s vyčnievaním krčnej chrbtice - 9 cvikov

Cvičenie na vyčnievanie krčnej chrbtice je dobrý spôsob liečby a prevencie tohto ochorenia. Hlavným účelom ich implementácie je obnovenie flexibility krčných svalov, krvného obehu a metabolizmu v chrupavkách, kostiach a mäkkých tkanivách. Vďaka tomu sa obnoví pohyblivosť stavcov, premiestnené disky sa vrátia na svoje pôvodné miesto, chrbtica sa rozšíri a zlepší sa celkový stav a pohoda pacienta..

Kontraindikácie pre cvičenie

Počas exacerbácie choroby u syndrómu akútnej bolesti, ako aj pri vertebrálnej hernii je zakázané ľuďom vykonávať gymnastiku. Cvičenie sa začína, keď bolesť zmizne.

V iných prípadoch, keď sa výčnelok iba vyvíja alebo je v chronickom štádiu, je gymnastika dokonca nevyhnutná, ale mala by sa vykonávať pod dohľadom lekára. Pri výbere súboru cvičení sú dôležité:

 • aký starý je pacient;
 • umiestnenie výčnelku;
 • štádium choroby.

Aká kombinácia cvičení závisí od kombinácie týchto faktorov, ak je vyčnievanie krčnej chrbtice v štádiu, keď je možná liečba pomocou cvičebnej terapie.

Cervikálne cvičenia

Aby gymnastika, ktorá je určená pre krčnú chrbticu, mala úžitok a nie ujmu, je potrebné začať s najjednoduchšími cvičeniami, vykonávať ich niekoľkokrát a najskôr ich začať po 1 alebo 2 dňoch. Je dôležité nepreťažovať nepripravené stavce.

Ak sa všetko urobí správne a presne, výsledkom by malo byť postupné zlepšovanie pohody a nie zvýšená bolesť. Ak akékoľvek individuálne cvičenie spôsobuje nepohodlie alebo bolesť, musíte ich opustiť. Po prípravnej fáze môžete pokračovať v zvyšovaní záťaže a dĺžky liečebných procedúr.

nabíjanie

Najjednoduchšie a najjednoduchšie cvičenie, s ktorým musíte začať s liečbou, je nabíjanie s vyčnievaním krčnej chrbtice. Cvičenia sa musia vykonávať pri státí alebo sedení, pomaly a bez náhlych pohybov:

 1. Narovnať chrbát, držať hlavu rovno. Potom ju nakloňte dopredu a dotknite sa hrude bradou. Ak chcete vrátiť hlavu späť, a potom ju zoberte na stranu chrbta a znova naspäť.
 2. Nakláňajte hlavu striedavo do ľavého a pravého ramena tak, aby ste sa dotkli ich uší.
 3. Narovnať hlavu a otočiť ju doľava a doprava, aby bradu rovnobežne s ramenami.
 4. Zdvihnite a potom sklopte svoje plecia.
 5. Kryt sklopte striedavo dopredu a potom dozadu.

Rovnaké činnosti je možné vykonať položením jednej ruky na čelo. To vytvorí určitú prekážku v pohybe hlavy, takže cvičenia sa budú musieť vykonávať s úsilím. Všetky činnosti musia byť vykonávané najmenej 10-15 krát 2-3 krát denne. Nabíjanie počas výčnelku by sa malo vykonávať bezprostredne pred hlavnými cvičeniami, aby sa zohriali svaly, väzivo, disky a zvýšila sa ich pohyblivosť..

gymnastika

Toto je druhá etapa fyzioterapeutických cvičení. Musíte sa na to pripraviť vopred - najskôr sa osprchujte alebo vykúpajte. V priebehu cvičenia musíte správne dýchať, to znamená vdychovať a vydýchať plným pľúcam v rytme vykonaných pohybov. Gymnastika počas vyčnievania krčnej chrbtice sa vykonáva nasledovne:

 1. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená. Zdvihnite panvu až na doraz a túto polohu trochu upravte. Opäť ležte na chrbte.
 2. Stoja na všetkých štyroch. Narovnajte jednostranné končatiny vodorovne. Zostaňte v tejto polohe tak dlho, ako je to možné.
 3. Ležiac ​​na bruchu a zdvíhajte hornú časť tela. Panva a nohy by nemali byť nepohyblivé.

Vykonajte komplex 3-5 krát, zopakujte všetky cvičenia, najskôr 10krát a potom až 20-krát. Na konci procedúry sa odporúča pokojne ležať pol hodiny a až potom sa vrátiť k fyzickej aktivite.

Tento jednoduchý súbor cvičení posilňuje krčné a brachiálne svaly, zvyšuje pohyblivosť stavcov, pomáha zastaviť rast výčnelkov a ich spätný vývoj..

Tento cieľ sa dá dosiahnuť, ak využijete nasledujúce cvičenia každý deň alebo každý druhý deň:

 1. Ležiaci na bruchu, pritiahnite si svoje ponožky prstami a hladko sa vráťte späť.
 2. Ohnite kolená a čo najviac dotiahnite svoje abs svaly. relaxovať.
 3. Natiahnite ruky po tele. S každým dychom natiahnite ruky k nohám a pri výdychu zaujmite východiskovú pozíciu.
 4. Ľahnite si na jednu stranu. Nakloňte telo dopredu a súčasne spustite dolné končatiny dozadu. Obráťte sa na druhú stranu a opakujte postup.
 5. Postavte sa na všetky štyri a vyrovnajte si chrbát, chodte po miestnosti po obvode.

Cvičebná terapia počas výčnelku krčnej chrbtice zabezpečí nielen postupné uzdravenie, ale tiež zabráni vzniku komplikácií vo forme hernií, bude dobrou prevenciou osteochondrózy..

Aký druh športu by sa nemal cvičiť s výčnelkom?

Pri výrazných výčnelkoch sú takmer všetky aktívne športy kontraindikované z dôvodu veľkého zaťaženia chrbtice alebo rizika pádu. Sú to futbal a hokej, kulturistika, jazda na bicykli, tenis, jazda na koni, bedminton, golf a podobné športy. Ideálnym športom, ktorý nie je kontraindikovaný a dokonca vhodný na výčnelky, je plávanie.

Cvičebná terapia výčnelkov je vynikajúcim nástrojom, ktorý je účinný sám osebe aj ako doplnok k hlavnej terapii. Ak nie ste leniví, zachádzajte so svojím zdravím zodpovedne a vykonávajte cviky predpísané lekárom, bude to pozitívny výsledok.

Výčnelky na krku

Väčšina ľudí je sedavý a táto situácia môže mať veľmi negatívny vplyv na ich zdravie. Stále viac sa začínajú stretávať pacienti, ktorí trpia vyčnievaním krčnej chrbtice. Otázka, ako zabrániť vzniku tohto nepríjemného ochorenia, je veľmi dôležitá. Mnohí sa zaujímajú o to, aké cvičenia je potrebné vykonať pri vyčnievaní krčnej chrbtice a ich uskutočniteľnosti.

Pojem vyčnievania krčnej chrbtice

Cervikálny výstupok je deformácia medzistavcového disku, keď jedna z jeho strán presahuje jeho normálnu polohu. Toto ochorenie sa môže stať hlavnou príčinou výskytu herniovaného disku, ktorý bude mať následne negatívny vplyv na fungovanie väčšiny vnútorných orgánov..

Disky krčnej chrbtice sa nachádzajú v 3 stupňoch:

 • V štádiu I je pozorovaný proces vystupovania disku, ktorý je sprevádzaný akútnou bolesťou. Na vláknitom krúžku medzistavcového disku sa objavia praskliny, v dôsledku čoho sa mení štruktúra samotného disku..
 • V štádiu II dosahuje výstupok veľkosť 2 až 3 mm, bolesť má typ vetvenia.
 • Vo fáze III sa pozoruje zvýšenie výstupku. Roztrhnutie samotného vláknitého prstenca je také, ako je prietrž, také nepríjemné ochorenie.

Príčiny výčnelku krčka maternice

Hlavné príčiny výčnelkov sa nazývajú degeneratívne procesy, ktoré sú charakteristické pre také ochorenie, ako je osteochondróza..

K výčnelku krčnej chrbtice môže dôjsť v dôsledku rôznych typov zakrivenia chrbtice. Dôležitú úlohu tu hrá vek osoby. V priebehu času sa v tele pozorujú hormonálne zmeny, v dôsledku ktorých sa začínajú objavovať určité dystrofické procesy, ktoré skôr alebo neskôr môžu viesť k problémom, ako je napríklad výčnelok krčka maternice..

Faktory, ktoré predisponujú k tejto chorobe:

 • fajčenie.
 • Pasívny životný štýl.
 • Nadmerná konzumácia alkoholu.
 • Nevyvážená alebo podvýživa.

Okrem toho môže dôjsť k vyčnievaniu krčka maternice z nasledujúcich dôvodov:

 • Traumy krčnej chrbtice.
 • Zhoršené držanie tela.
 • Výrazný spinálny stres.
 • Slabá imunita.
 • Časté podchladenie.
 • podvýživa.
 • Hypodynamia.
 • Predĺžený pobyt v nepohodlnej polohe.
 • Slabá svalová kostra.
 • dedičnosť.
 • Infekčné procesy v krčnej chrbtici.

Príznaky choroby

Ak osoba začne pociťovať nasledujúce príznaky, môže to naznačovať začiatok cervikálneho výčnelku:

 • Dlhodobé bolesti hlavy (hlavne bolesť je lokalizovaná v týlnej oblasti).
 • Hmatateľná bolesť chrbta.
 • Brnenie alebo znecitlivenie v prstoch.
 • Pravidelné stmavnutie očí.
 • závrat.
 • Oslabenie svalov ramien, lakťov a rúk.
 • Ťažkosti s otáčaním krku.

Diagnostické metódy

Na diagnostiku výčnelku krčnej chrbtice sa vyžaduje röntgenové vyšetrenie, magnetická rezonancia (MRI) a počítačová tomografia (CT)..

MRI sa považuje za najinformatívnejšiu a najbezpečnejšiu diagnostickú metódu pre ľudí, hoci náklady na postup sú vyššie ako náklady na iné metódy. Vďaka MRI môže špecialista presne určiť tvar, priemer a veľkosť samotného výčnelku, ako aj povahu zápalových procesov..

Ak sa potvrdí diagnóza „vyčnievania krčnej chrbtice“, lekár predpíše liečebný komplex, ktorý pozostáva z nasledujúcich opatrení:

 1. Užívanie niektorých liekov.
 2. Fyzioterapeutické postupy.
 3. Massotherapy.
 4. Manuálna terapia.
 5. Určité fyzické aktivity, ktoré pomôžu obnoviť krčné stavce.

Mimochodom, ak sa uchyľujete iba k lekárskemu ošetreniu, problém pravdepodobne nebude vyriešený. Užívanie liekov s takouto odchýlkou ​​je iba doplnkom komplexu opatrení, pretože lieky sa v tomto prípade používajú na zmiernenie bolesti..

Účinnosť cvičebnej terapie

S ochorením, ako je napríklad vyčnievanie krčnej chrbtice, sa môžete vysporiadať s rôznymi metódami. Účinná je však iba terapeutická gymnastika. Táto metóda je k dispozícii, pretože cvičenia môžete robiť nielen v zdravotníckom zariadení, ale aj doma, hlavnou vecou je získať príslušné odporúčania ošetrujúceho lekára..

Aktívny životný štýl je okrem systematického zavádzania fyzioterapeutického komplexu (LFK) skvelým spôsobom, ako nielen získať blahobyt, ale aj zabudnúť na vyčnievanie krčnej chrbtice navždy..

Špeciálne cvičenia vám umožňujú neustále udržiavať svalový tonus. Cvičebná terapia pomôže obnoviť flexibilitu kĺbov a poskytne dostatočnú amplitúdu zákrut hlavy.

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Je vhodné vykonávať cvičebnú terapiu systematicky, oplatí sa zvoliť optimálny čas pre seba a je celkom realistické robiť ľahké cvičenia denne. Vďaka tomuto tempu môžete medziobratlový disk vrátiť na svoje miesto v krátkom čase a výčnelok samotnej krčnej chrbtice sa nevyvinie do nepríjemného ochorenia, ako je medziobratlová kýla.

Pravidlá efektívnej gymnastiky

Ak chcete gymnastike s výčnelkom krčnej chrbtice priniesť maximálny úžitok, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

 • Telesná výchova by sa mala zahriať teplým kúpeľom alebo sprchou, aby sa zahriali telo a svaly..
 • Všetky pohyby sa musia vykonávať pokojne a hladko..
 • Po vyučovaní je vhodné relaxovať asi 30 minút, najlepšie je relaxovať a ľahnúť si.

Cvičenia s chronickou chorobou

Ak je choroba v chronickom štádiu, nie je to dôvod na opustenie fyzickej aktivity. Existuje súbor cvičení, ktoré pomôžu obnoviť svaly krčnej chrbtice a poskytnú mobilitu stavcom krku..

 1. Posaďte sa, sklopte ruky a začnite sa otáčať hlavou do strán o 90 stupňov.
 2. Vezmite si sediacu pozíciu (stojaci), stiahnite bradu a nakloňte hlavu dozadu.
 3. Vezmite si sediacu pozíciu (postavte sa), sklopte ruky a začnite nakláňať hlavu a snažte sa bradou dosiahnuť hrudník.

Všetky vyššie uvedené cviky musia byť vykonané s rovným chrbtom a krkom.

Cvičebný komplex pri chronickej chorobe

Ak je chronické ochorenie sprevádzané bolesťou, môžete vykonať nasledujúce série cvičení na liečenie výčnelkov krku.

 1. Posaďte sa, položte jednu dlaň na čelo a pri nakláňaní hlavy dopredu sa snažte rukou zaistiť maximálny odpor..
 2. Posaďte sa, položte dlaň na časovú oblasť a naklonením hlavy do strany sa pokúste vlastnou rukou zaistiť maximálny odpor..
 3. Postavte sa na brucho (sedieť) a niekoľko minút masírujte medzi chrbtom hlavy a chrbtom krku v krčnej oblasti..
 4. Postavte sa a zdvihnite plecia čo najvyššie, opakujte toto cvičenie asi 10-krát.

Cvičenie na výčnelok pri liečbe

Keď je pacientovi diagnostikovaný výčnelok krčnej chrbtice, cíti už bolesti, ktoré mu spôsobujú značné nepohodlie. Choroba je však úplne liečiteľná, hlavnou vecou je včas sa poradiť so špecialistom.

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice spočíva predovšetkým v napínaní chrbtových svalov pomocou fyzickej aktivity a terapeutickej masáže.

Ak pacient nepociťuje bolesť, ale jeho chrbtica je stále na nesprávnom mieste, pomôže mu telesná výchova pozostávajúca zo série cvičení, ktoré sa môžu vykonávať na preventívne účely..

 1. Pri prvom cvičení musíte ležať na bruchu na jednoduchej drevenej stoličke. Táto akcia pomôže napnúť svaly na chrbte a krku. V tomto stave je potrebné vykonať malý počet ohybov vpred.
 2. Pri druhom cvičení musíte ležať na podlahe s tou stranou, pri ktorej nie sú pozorované bolestivé pocity. V podobnej polohe sa telo vychyľuje dopredu a nohy späť.
 3. Pre tretie cvičenie musíte ísť na všetky štyri, nezabudnite si udržať chrbát rovno. V tomto stave niekoľkokrát choďte po miestnosti.
 4. Posledné cvičenie si bude vyžadovať, aby ste zaujali náchylné postavenie a pritiahli si ponožky smerom k sebe, zatiaľ čo bradu prikladáte k hrudi.

Gymnastika s vyčnievaním krčnej chrbtice

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Druhy patológie

Druhy výčnelkov sa líšia v závislosti od smeru vyčnievania jadra, preto sa rozlišujú nasledujúce typy:

 • chrbtová (zadná) - vydutie jadra je pozorované za zadnou časťou stavca;
 • ventrálne - umiestnené pred stavcami;
 • medián - výstupok je nasmerovaný zo stredu na perifériu;
 • pravý a ľavý - výstupok je umiestnený na pravej alebo ľavej strane stavca;
 • kruhové - okolo miechy sa pozoruje poškodenie;
 • rozptýlené - veľa výčnelkov, ktoré možno pozorovať na jednej alebo na rôznych úrovniach;
 • foraminal - vydutie sa vyskytuje v smere medzistavcových foramen.

Diagnostické metódy

Okrem zhromažďovania informácií o príznakoch vyčnievania a prehmatania postihnutých oblastí musí lekár získať podrobnejšie informácie. Tomuto problému pomáhajú prístrojové diagnostické metódy:

 • počítačová tomografia s použitím kontrastného činidla - rozpoznať najmenšie poškodenie a stlačenie nervových koreňov;
 • magnetická rezonancia - identifikujte miesto, kde sa nachádza výčnelok, a tiež nájdite postihnuté oblasti, napríklad zovreté nervové korene alebo krvné cievy;
 • Röntgenové vyšetrenie - určte vzdialenosť medzi stavcami v mieste lézie;
 • elektromyografia - skúma stav svalového tkaniva a periférnych nervov, ako aj neuromuskulárne spojenia.

Diferenciálna diagnostika - tabuľka

chorobyPríznaky choroby
osteochondróza
 • bolesť v krku a krku;
 • bolesť šíriaca sa na plecia alebo ruky;
 • slabosť horných končatín;
 • kŕč a bolesť počas pohybov hlavy;
 • necitlivosť jazyka;
 • celková slabosť, únava;
 • závrat
 • zníženie zrakovej ostrosti a sluchu.
Deformujúca sa spondylartróza
 • bolesti hlavy;
 • znecitlivenie alebo brnenie v rukách;
 • ráno stuhnutosť v krku;
 • závraty;
 • tupé bolesti;
 • nerovnováha;
 • šírenie bolesti v pažiach, ramenách, šije, v medzikapulárnej oblasti;
 • zníženie zrakovej ostrosti a sluchu.
Krčka chrbtice spondylitída
 • Akútna alebo sotva badateľná bolesť;
 • strata pohyblivosti a pružnosti stavcov;
 • zmena postoja;
 • rýchla únava.
polymyalgia
 • Bolesť v krku, zadku, bokoch a dolnej časti chrbta;
 • stuhnutosť svalov po spánku;
 • obmedzený pohyb.
myozitída
 • Bolesť sa v priebehu času zvyšuje;
 • svalové opuchy;
 • opuch tkanív;
 • sčervenanie kože;
 • zhoršená funkcia prehĺtania.
fibromyalgia
 • Bolesť krku;
 • problémy so spánkom;
 • znížená pohyblivosť svalov;
 • bolesť hlavy;
 • znecitlivenie a brnenie končatín;
 • svalové kŕče;
 • poruchy zraku a sluchu.

Ako sa tvorí výčnelok?

Príčiny choroby sú vrodené a získané. Medzi prvé patrí dedičnosť a jej vplyv na vývoj ochorení v ľudskom tele:

 • dedičná predispozícia k chorobám pohybového aparátu;
 • dedičné choroby endokrinného systému;
 • nedostatočný tón korzetu zadného svalu.
 • starší vek;
 • reumatické procesy a zápaly tkanív;
 • osteochondrosis;
 • dlhodobé zaťaženie svalov chrbta a chrbtice v statickej polohe (profesionálne problémy administratívnych pracovníkov);
 • poruchy spánku a výživy;
 • nedostatok minerálov a mastných kyselín potrebných na regeneráciu kostí a chrupavkových tkanív orgánov;
 • zlyhanie endokrinného systému (narušené metabolické procesy);
 • nadváha;
 • nadmerné zaťaženie svalov kôry a chrbtice (profesionálni športovci).

Uvedené faktory výskytu výčnelkov závisia od stupňa zanedbania týchto príčin..

Príčiny a rizikové faktory

Mnoho príčin vedie k vyčnievaniu. Prítomnosť samotného výčnelku je signálom naznačujúcim prítomnosť dystrofických zmien v mieche, ktoré sú dôsledkom týchto faktorov:

 • osteoporóza;
 • porušenie postoja;
 • osteochondrosis;
 • cukrovka;
 • poranenia krku;
 • dedičnosť;
 • zakrivenie chrbtice.

Existujú však predispozičné faktory, ktoré urýchľujú patologické zmeny v jadre a vláknitom kruhu chrbtice. Tie obsahujú:

 • podchladenie;
 • sedavý spôsob života vrátane núteného pobytu na jednom mieste z dôvodu pracovných povinností;
 • podvýživa;
 • závislosti: alkohol a fajčenie;
 • veľké zaťaženie krčnej chrbtice;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť;
 • ostré otočenie hlavy.

Súbor cvičení na vyčnievanie krčnej chrbtice

Zahrejte sa

Pre najlepší výsledok a prevenciu úrazov je pred začatím cvičenia potrebné otepľovanie svalov. Pre tých, ktorí vykonávajú komplex ako preventívne opatrenie, je potrebné zahriatie. Pohyby sa vykonávajú hladko a starostlivo, bez trhania a ostrých zákrut. Komplex sa výhodne opakuje dvakrát až trikrát denne. Cvičebná terapia sa začína v sede alebo v stoji s narovnaným chrbtom. Pozerajte sa pred seba, natiahnite ruky za švy. Počet opakovaní každého cvičenia - 10-15.

zjazdovky

 1. Kývnite hlavou tak, aby sa brada dotýkala spodnej časti kľúčnej kosti. Narovnajte krk. Potiahnite chrbát hlavy do pôvodnej polohy.
 2. Nakloňte hlavu doľava a doprava a pokúste sa dotýkať ucha ramenom.

Nakloní sa s námahou

Dlaňami pritlačte na čelo (keď sa opierate dozadu - na chrbát hlavy), čím znemožňujete pohyb hlavy. Nakloňte hlavu dopredu - do východiskovej polohy - nakloňte zadnú časť hlavy - vyrovnajte krk.

Zopakujte pohyb na stranu a položte dlaň na chrám, aby ste vytvorili odpor. Počet opakovaní - 6 v každom smere.

Otepľujúce pohyby ramien a trupu

Každé desať opakovaní:

 • Zdvihnite a spustite plecia;
 • Robte kruhové pohyby ramenami na hrudníku a naopak - dozadu;
 • Trup dopredu a dozadu.

Základný komplex

Hlavný výcvik sa vykonáva stojace, ležiace a sediace, nie je stanovený konkrétny počet potrebných opakovaní. Musíte urobiť toľkokrát, koľkokrát je to možné, pomaly zvyšovať zaťaženie. Pri pravidelnom cvičení sa vyvíjajú svaly ramenného pletenca. Liečebný komplex:

 1. Sediac na lavičke, položte ruky na zem, nakloňte hlavu a pokúste sa bradou dosiahnuť hrudník. Otáčajte hlavou doprava, kým brada nie je rovnobežná s plecom, a pohybujte doľava. Optimálny počet otočení - 5 krát.
 2. Pri vyčnievaní krčnej oblasti medzi cvičeniami môžete masírovať v oblasti medzi chrbtom hlavy a krku 2-3 minúty..
 3. V polohe na chrbte na podlahe ohnite kolená. Položte ľavú dlaň na hruď, pravú - na pupok. Jemne a hlboko vdychujte, zadržte dych po dobu 10 impulzov, pomaly uvoľňujte vzduch z pľúc, relaxujte. Zhlboka sa nadýchnite.
 4. Ležiac ​​v rovnakej polohe, utiahnite brušné svaly alebo zodvihnite časť tela na hrudi. Držte polohu 10 sekúnd a odpočívajte. Opakujte 5 krát.
 5. Z tej istej polohy vykonávajte pomalé vyvýšenie panvy, spočívajúce na nohách a pleciach. V najvyššom bode by malo byť oneskorenie o niekoľko sekúnd. Hladko k podlahe.
 6. Choďte do žalúdka a natiahnite ruky dopredu. Zdvihnite horné končatiny, hlavu a trup a nechajte panvu a nohy nehybné. Pokúste sa udržať pozíciu 15 sekúnd, pomaly do východiskovej polohy.
 7. Choďte na všetky štyri, 10-15 cm zdvihnite ľavú ruku a nohu nad podlahu a otočte ich doľava. Uzamknite na 10 sekúnd. Opakujte z opačnej strany.
 8. Prechádzka po miestnosti na všetkých štyroch.
 9. Cvičte na krku pomocou valčeka s výčnelkami. Pre triedy budete potrebovať veľkú uterák zložený na polovicu a zvinutý do role. Aby sa zabránilo odvaleniu valca, môže byť pripevnený gumovými pásikmi alebo stuhami. Je vhodné si ľahnúť na zem a dať si pod krk zvinutú uterák. Potom by ste mali úplne uvoľniť všetky svaly tela a sústrediť sa na dýchanie. Držte pozíciu štvrť hodiny. Cvičenia s týmto prístrojom sú užitočné ako profylaxia, tak na odstránenie bolesti..

Cvičenie na skoliózu bazénu

Vďaka tomuto najjednoduchšiemu komplexu sa medzistavcové platničky vrátia do správnej polohy a výstupok nebude degenerovať do prietrže. Špecializovaný tréning bude vynikajúcou prevenciou osteochondrózy a možných komplikácií ochorenia.

 • http://vsetelo.com/bolezni/zabolevaniya-oda/gryzha/gimnastika-pri-protruzii.html
 • https://lechenie-simptomy.ru/protruziya-diskov-sheynogo-otdela-pozvonochnika
 • https://sustavi.guru/uprazhneniya-pri-protruzii-shejnogo-otdela-pozvonochnika.html

príznaky

Ťažkosti pri diagnostike choroby spočívajú v skutočnosti, že výčnelok v 20% prípadov je asymptomatický, jeho stanovenie sa dosahuje ako výsledok diagnózy iných chorôb: s prechodom ultrazvukom alebo MRI.

V 80% prípadov si pacienti sťažujú na tieto príznaky vystupovania:

 • strelecká bolesť v chrbte, zhoršená ohybom a fyzickou námahou;
 • znecitlivenie končatín;
 • v závislosti na mieste výčnelku narúša kompresia nervov krvný obeh, čo spôsobuje problémy s vnútornými orgánmi malej panvy a brušnej dutiny;
 • svalová slabosť, neschopnosť tolerovať normálnu fyzickú aktivitu.

Symptómy sú nešpecifické a môžu naznačovať prítomnosť rôznych ochorení chrbtice. Na potvrdenie diagnózy vyčnievania medzistavcových platničiek je potrebná komplexná analýza rôznych testov.

Indikácie a kontraindikácie pre terapeutické cvičenia

Cvičebnú terapiu na výčnelok predpisuje ošetrujúci lekár až po dôkladnom vyšetrení pacienta a posúdení jeho schopnosti vykonávať predpísané cvičenia..

Gymnastika je prísne zakázaná pre ľudí so syndrómom akútnej bolesti v štádiu exacerbácie choroby. Buď opatrný!

V iných prípadoch, keď sa diagnostikuje vo fáze vývoja alebo chronického priebehu ochorenia, sa gymnastika vykonáva podľa pokynov lekára a pod dohľadom odborníka.

Odporúčania LFK zohľadňujú také ukazovatele, ako sú:

 • miesto vyčnievania;
 • psychologické problémy pacienta;
 • štádium choroby;
 • vek pacienta.

Terapeutická gymnastika je určená na odstránenie alebo zníženie ťažkostí v tele pacienta pomocou:

 • zlepšujú krvný obeh v tkanivách orgánov;
 • eliminácia zovretých nervových koreňov;
 • trakcia vysídlených stavcov;
 • obnova motorickej činnosti;
 • eliminovať premiestnenie disku a zarovnanie jeho obsahu.

Pri vykonávaní cvičení predpísaných lekárom musí pacient postupovať podľa správnych postupov pri plnení úloh tak, aby ešte viac nepoškodil chrbticu a nezhoršoval výčnelok..

Hlavné kontraindikácie pre triedy sú:

 • zápalové exacerbácie v tkanivách;
 • narušenie kardiovaskulárneho systému;
 • infekčné choroby;
 • krvácanie z vnútorných orgánov.

Opis výčnelku medzistavcovej platničky krčnej chrbtice

U zdravého človeka je vnútri krčných medzistavcových platničiek jadro, ktoré má konzistenciu podobnú želé. Okolo jadra je vláknité tkanivo - hustá, ale elastická hmota. Opísané zariadenie umožňuje redukovať negatívne javy, ku ktorým dochádza pri zaťažení chrbtice.

Z mnohých dôvodov nemusí byť jadro a vláknité tkanivo prijímané prospešné látky, čo vedie k nasledujúcim dôsledkom:

 • želatínová konzistencia jadra sa stáva hustou;
 • vláknitá membrána stráca svoju elasticitu;
 • jadro prestáva byť držané v rovnakej polohe;
 • chrbtica presahuje hranice stavcov.

Vertebrálny výčnelok je teda opuch medzistavcových platničiek do miechového kanála. Výsledkom je strata funkcie odpisovania, takže akékoľvek zaťaženie vedie k nepríjemným pocitom..

Druhy a metódy vykonávania cvičení s vyčnievaním krčnej chrbtice

Cvičenie na vyčnievanie krčnej chrbtice je dobrý spôsob liečby a prevencie tohto ochorenia. Hlavným účelom ich implementácie je obnovenie flexibility krčných svalov, krvného obehu a metabolizmu v chrupavkách, kostiach a mäkkých tkanivách. Vďaka tomu sa obnoví pohyblivosť stavcov, premiestnené disky sa vrátia na svoje pôvodné miesto, chrbtica sa rozšíri a zlepší sa celkový stav a pohoda pacienta..

Kontraindikácie pre cvičenie

Počas exacerbácie choroby u syndrómu akútnej bolesti, ako aj pri vertebrálnej hernii je zakázané ľuďom vykonávať gymnastiku. Cvičenie sa začína, keď bolesť zmizne.

V iných prípadoch, keď sa výčnelok iba vyvíja alebo je v chronickom štádiu, je gymnastika dokonca nevyhnutná, ale mala by sa vykonávať pod dohľadom lekára. Pri výbere súboru cvičení sú dôležité:

 • aký starý je pacient;
 • umiestnenie výčnelku;
 • štádium choroby.

Aká kombinácia cvičení závisí od kombinácie týchto faktorov, ak je vyčnievanie krčnej chrbtice v štádiu, keď je možná liečba pomocou cvičebnej terapie.

Cervikálne cvičenia

Aby gymnastika, ktorá je určená pre krčnú chrbticu, mala úžitok a nie ujmu, je potrebné začať s najjednoduchšími cvičeniami, vykonávať ich niekoľkokrát a najskôr ich začať po 1 alebo 2 dňoch. Je dôležité nepreťažovať nepripravené stavce.

Ak sa všetko urobí správne a presne, výsledkom by malo byť postupné zlepšovanie pohody a nie zvýšená bolesť. Ak akékoľvek individuálne cvičenie spôsobuje nepohodlie alebo bolesť, musíte ich opustiť. Po prípravnej fáze môžete pokračovať v zvyšovaní záťaže a dĺžky liečebných procedúr.

nabíjanie

Najjednoduchšie a najjednoduchšie cvičenie, s ktorým musíte začať s liečbou, je nabíjanie s vyčnievaním krčnej chrbtice. Cvičenia sa musia vykonávať pri státí alebo sedení, pomaly a bez náhlych pohybov:

 1. Narovnať chrbát, držať hlavu rovno. Potom ju nakloňte dopredu a dotknite sa hrude bradou. Ak chcete vrátiť hlavu späť, a potom ju zoberte na stranu chrbta a znova naspäť.
 2. Nakláňajte hlavu striedavo do ľavého a pravého ramena tak, aby ste sa dotkli ich uší.
 3. Narovnať hlavu a otočiť ju doľava a doprava, aby bradu rovnobežne s ramenami.
 4. Zdvihnite a potom sklopte svoje plecia.
 5. Kryt sklopte striedavo dopredu a potom dozadu.

Rovnaké činnosti je možné vykonať položením jednej ruky na čelo. To vytvorí určitú prekážku v pohybe hlavy, takže cvičenia sa budú musieť vykonávať s úsilím. Všetky činnosti musia byť vykonávané najmenej 10-15 krát 2-3 krát denne. Nabíjanie počas výčnelku by sa malo vykonávať bezprostredne pred hlavnými cvičeniami, aby sa zohriali svaly, väzivo, disky a zvýšila sa ich pohyblivosť..

gymnastika

Toto je druhá etapa fyzioterapeutických cvičení. Musíte sa na to pripraviť vopred - najskôr sa osprchujte alebo vykúpajte. V priebehu cvičenia musíte správne dýchať, to znamená vdychovať a vydýchať plným pľúcam v rytme vykonaných pohybov. Gymnastika počas vyčnievania krčnej chrbtice sa vykonáva nasledovne:

 1. Ležiaci na chrbte, ohýbajte kolená. Zdvihnite panvu až na doraz a túto polohu trochu upravte. Opäť ležte na chrbte.
 2. Stoja na všetkých štyroch. Narovnajte jednostranné končatiny vodorovne. Zostaňte v tejto polohe tak dlho, ako je to možné.
 3. Ležiac ​​na bruchu a zdvíhajte hornú časť tela. Panva a nohy by nemali byť nepohyblivé.

Vykonajte komplex 3-5 krát, zopakujte všetky cvičenia, najskôr 10krát a potom až 20-krát. Na konci procedúry sa odporúča pokojne ležať pol hodiny a až potom sa vrátiť k fyzickej aktivite.

Tento jednoduchý súbor cvičení posilňuje krčné a brachiálne svaly, zvyšuje pohyblivosť stavcov, pomáha zastaviť rast výčnelkov a ich spätný vývoj..

Tento cieľ sa dá dosiahnuť, ak využijete nasledujúce cvičenia každý deň alebo každý druhý deň:

 1. Ležiaci na bruchu, pritiahnite si svoje ponožky prstami a hladko sa vráťte späť.
 2. Ohnite kolená a čo najviac dotiahnite svoje abs svaly. relaxovať.
 3. Natiahnite ruky po tele. S každým dychom natiahnite ruky k nohám a pri výdychu zaujmite východiskovú pozíciu.
 4. Ľahnite si na jednu stranu. Nakloňte telo dopredu a súčasne spustite dolné končatiny dozadu. Obráťte sa na druhú stranu a opakujte postup.
 5. Postavte sa na všetky štyri a vyrovnajte si chrbát, chodte po miestnosti po obvode.

Cvičebná terapia počas výčnelku krčnej chrbtice zabezpečí nielen postupné uzdravenie, ale tiež zabráni vzniku komplikácií vo forme hernií, bude dobrou prevenciou osteochondrózy..

Aký druh športu by sa nemal cvičiť s výčnelkom?

Pri výrazných výčnelkoch sú takmer všetky aktívne športy kontraindikované z dôvodu veľkého zaťaženia chrbtice alebo rizika pádu. Sú to futbal a hokej, kulturistika, jazda na bicykli, tenis, jazda na koni, bedminton, golf a podobné športy. Ideálnym športom, ktorý nie je kontraindikovaný a dokonca vhodný na výčnelky, je plávanie.

Cvičebná terapia výčnelkov je vynikajúcim nástrojom, ktorý je účinný sám osebe aj ako doplnok k hlavnej terapii. Ak nie ste leniví, zachádzajte so svojím zdravím zodpovedne a vykonávajte cviky predpísané lekárom, bude to pozitívny výsledok.

Cvičenie na krk s vyčnievaním krčnej chrbtice

Počas vyčnievania krčnej chrbtice by si mal kvalifikovaný odborník zvoliť cvičenia pre krk. Môže však pacientovi ponúknuť niekoľko možností. Cvičebná terapia tohto ochorenia nevyžaduje značné úsilie, pomáha relaxovať a zabraňuje únave po cvičení.

Medzi ďalšie výhody terapeutickej fyzickej námahy lekári rozlišujú: tonizovanie svalov, odstránenie nadmerného tlaku v chrbtici a obnovenie metabolizmu. Správny program cvičenia vracia stratené funkcie kĺbov a zvyšuje ich pohyblivosť. Pravidelné cvičenia pozitívne ovplyvňujú celkovú pohodu človeka a pomáhajú zbaviť sa neustálej slabosti..

Pravidlá bezpečnej telesnej výchovy

Aby boli cvičenia s vyčnievaním krčnej chrbtice účinné a bezpečné, musí pacient dodržiavať niektoré odporúčania na ich vykonanie:

 • Pred vykonaním hlavného komplexu sa musíte starostlivo pripraviť: uvoľnite napäté svaly a zahrejte ich, aby sa zvýšila elasticita, aby sa nepoškodili. Na to je vhodná kontrastná sprcha alebo vaňa;
 • pri vykonávaní akýchkoľvek cvičení musíte monitorovať, aké ťažké je vykonávať. Ak komplex spôsobuje nepríjemné pocity alebo spôsobuje značné ťažkosti, je potrebné znížiť počet opakovaní;
 • po cvičení po dobu 25-35 minút je potrebné ľahnúť si na tvrdý povrch v uvoľnenom stave. Vhodná je na to gymnastická podložka;
 • Pred výberom špecifického programu záťažovej terapie pre krk s vyčnievaním chrbtice musíte navštíviť lekára a koordinovať možnosť použitia tejto konkrétnej metódy;
 • počas hodín musíte nielen monitorovať polohu krku, ale aj kontrolovať dýchanie: vdýchnutie by malo byť hlboké a výdych by mal byť plynulý.

Je potrebné začať triedy v terapeutickej gymnastike krčkovým výčnelkom s minimálnym zaťažením. Napríklad, ak sa zahrieva 6 až 10 opakovaní, môžete začať s 2-4. Zaťaženie sa zvyšuje postupne a nedovoľuje nadmerné zaťaženie tela.

Dôležité! Pri záťažovej terapii krku s výčnelkom je potrebné dodržiavať systematický prístup. Nemôžete však tiež zneužívať.

Ak sa cítite slabý alebo zhoršený, musíte vyhriať a hlavný komplex preskočiť. Namiesto toho môžete vykonať ľahkú masáž postihnutej oblasti..

Zahrievanie je kľúčom k účinnej gymnastike

Pred začatím cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice je nevyhnutné zahriať sa. Pozostáva z ľahkých a príjemných gymnastických úloh:

 • Nakláňa sa dozadu a dopredu s hlavou zo sedu. Chrbát by mal byť počas zahrievania rovný. Sklápače to robia najprv vpred a potom späť. V prvom prípade by sa brada mala dotýkať hrudníka, ale veľmi hladko a pomaly, bez trhania. Potom sa hlava vráti do svojej štandardnej polohy a nakloní sa späť na doraz. Spočiatku sa opakujte 3-4 krát v každom smere, plynulo. Ak sa objavia závraty, musíte spomaliť tempo. Počet opakovaní sa postupne upravuje na 12.
 • Bočné svahy. Ak chcete vykonať toto cvičenie z gymnastického komplexu, musíte ohýbať hlavu najprv doľava, potom doprava a zatlačením ucha čo najviac na rameno. Po každom naklonení zostávajú nejaký čas v počiatočnej polohe. Rovnako ako v 1 prípade vykonajte 2 - 4 opakovania, počet cvičebných cvičení s výbežkom krčnej chrbtice sa postupne zvyšuje na 12.
 • Odbočuje v rôznych smeroch. Ohyby sa robia doľava a doprava, takže brada je rovnobežná s líniou ramien. Potom zaujmite pozíciu nazývanú zdroj (PI). Pred odbočením v opačnom smere musíte chvíľu trvať a mať pred sebou priamy pohľad. Po dokončení opakujte až 12-krát a zvyknite si na cvičenia.
 • Prikývol na prekonanie odporu. Toto cvičenie sa vykonáva so zapojením rúk - vytvára odpor. Položili dlaň na čelo alebo oboje, potom sa začali nakláňať dopredu a snažili sa používať krk, aby sa brada dotýkala hrudníka. Potom sa vrátia do svojej východiskovej polohy a urobia to isté, naklonia hlavy dozadu a vzdorujú chrbtom rúk.
 • Bočné ohyby s odporom. Ruku by ste mali umiestniť na oblasť chrámu zo strany, kde je hlava naklonená. Potom, rovnako ako v predchádzajúcom cvičení, sa pokúste pritlačiť ucho k ramenu. Po niekoľkých sekundách sa vrátia do svojej normálnej polohy. Cvičenia môžete opakovať s vyčnievaním krčnej chrbtice s rezistenciou až 6-7 krát.
 • Vývoj pliec. Cieľom tohto zahrievania je príprava ramenného pletenca na základnú gymnastiku. Ramená 10-15 krát sa zdvíhajú až na maximum a dole. Potom otočte a otočte ramená 12-krát.

Zahrievanie dokončite naklonením tela dozadu a dopredu 10 krát bez trhania. Toto zahrievanie môžete použiť aj vtedy, keď človek trávi veľa času pri počítači..

Základný program cvičebnej terapie pre výčnelok

Cvičenia na krku by mali byť v rôznych polohách - komplex pokrýva počiatočnú polohu zo stoje aj zo sedu a záťaž v sede. Postupne zvyšujte zaťaženie, prvýkrát môžete vykonať 1-3 opakovania:

 • Je potrebné vziať si nízku stoličku alebo lavicu. Posadili sa na nábytok, ruky položili na podlahu a hlava bola vpredu. Je potrebné dosiahnuť polohu s bradou pritlačenou k hrudníku. Je dôležité mať zavreté ústa. Hneď ako brada dosiahne hrudník, hlava sa musí prevrátiť doprava, aby sa dosiahla bočná rovina vzhľadom na rameno. Nemôžete zdvihnúť plecia, mali by byť rovné. Potom sa vrátia do svojej pôvodnej polohy s bradou pritlačenou k hrudníku, pričom ovládajú priamu líniu ramien. Opakujte postup doľava. Pre každú stranu musíte urobiť 5-6 opakovaní.
 • Po prvom cvičení musia byť svaly krku miesené prstami zdola nahor 2-3 minúty. Toto zahrievanie sa musí vykonať po každom druhu cvičenia z vyčnievania. Pomáhajú zbaviť sa únavy a stresu..
 • Potom sa položia na podlahu na gymnastickú podložku a položia sa na chrbát tak, aby sa nohy ohýbali na kolenách. Pravá ruka je položená dlaňou dolu na pupok a ľavá strana na hrudník. Toto vyčnievajúce cvičenie pomáha normalizovať dýchanie a zmierňuje kŕče vo vnútri svalov. Začnú jemne vdychovať a zotrvávajú na maximálnom dosiahnutom objeme pľúc počas 10 sekúnd. Potom sa uvoľnia a pomaly vydýchajú. Vyžaduje sa minimálne 10 opakovaní.
 • Ďalšie cvičenie s vyčnievaním krčnej chrbtice pokrýva hornú časť tela, vykonáva sa v polohe v chrbte na chrbte. Je potrebné napnúť brušné svaly a zvýšiť oblasť hrudníka o niekoľko stupňov. Keď sa telo posilňuje, telo sa zdvíha pod uhlom 30 - 50 stupňov. Potom sú oneskorené o 10 sekúnd a pomaly sa odchyľujú späť, odpočívajú 10 až 15 sekúnd. Vyžaduje sa 5 opakovaní.
 • Bez zmeny svojej polohy vykonávajú panvové dvíhania. Nohy by mali byť na zemi, ohnuté na kolenách. Nohy spočívajú pevne na podlahe, rovnako ako ramená, a panva je zdvihnutá nad podlahou a dosahuje šikmú líniu. Podržte niekoľko sekúnd a vráťte polohu tela späť. Cvičenie opakujte opatrne, najmenej 5 krát
 • Ďalšou fázou gymnastiky s vyčnievaním krku sú brušné cvičenia. Musia sa robiť s natiahnutými rukami dopredu. Horné končatiny sa zdvihnú. V tomto prípade by hlava, panva a trup s nohami mali byť nepohyblivé a priliehať tesne k podlahe. Držte polohu 10-15 sekúnd bez zmeny polohy. Potom sa vráťte do pôvodného formulára.
 • Ďalej urobte pózu na všetky štyri. Najskôr ľavé končatiny a potom správne končatiny nadvihnú o 10 až 15 cm nad podlahu, potom ich držte 10 sekúnd a potom vymeňte strany končatín. Potom musíte chodiť po miestnosti na všetkých štyroch po dobu 30-60 sekúnd.
 • Použitie valčeka na krk. Toto cvičenie je veľmi efektívne a prospešné pre vyčnievanie. Vyrobte z uteráka valec alebo si v obchode kúpte špeciálne zariadenie. Valec uteráka môže byť pripevnený na oboch stranách gumovými pásikmi alebo páskami tak, aby sa neodvíjal. Ľahnite si na podlahu a položte valec pod krk. Potom uvoľnite svaly celého tela so zameraním na dýchanie. Ľahnite v tejto polohe najmenej 15 minút.

Posledné cvičenie by malo vždy ukončiť gymnastický komplex vyčnievaním krčnej chrbtice. Odporúča sa tiež použiť na prevenciu bez základného cvičenia alebo na odstránenie bolesti.

Existuje niekoľko liečebných programov, v ktorých sa zahrieva zahrievanie rúk, nôh a trupu k cvičeniam na výčnelky krčnej chrbtice. Ich použitie však musí byť prediskutované s lekárom osobitne..

Komplex pre normalizáciu krčných svalov

Oddelene môžete použiť zahrievanie krku s výstupkom, ktorý posilňuje svaly a obnovuje držanie tela:

 • z miesta na sedenie na stoličke s rukami nadol začnú otáčať hlavu vo všetkých smeroch až na doraz;
 • potom natiahnu hlavu nahor a snažia sa čo najviac narovnať chrbticu, nakloniť hlavy dozadu a dopredu;
 • aby posilnili chrbticu, sedia na stoličke, ruky sa narovnajú a hlavu chrbtom. Natiahnite bradu.

záver

Pri exacerbácii krčnej osteochondrózy masíruje dokonale uvoľnenie napätia. Získajte správny ortopedický vankúš, ktorý podporí zdravý spánok a odstráni nespavosť.

Na odporúčanie lekára môžu byť niektoré cvičenia vylúčené alebo nové. Prvé triedy sa môžu uskutočniť s fyzioterapeutom.

Terapeutické cvičenia pre krk s výčnelkom

Cvičenia na krku počas vyčnievania krčnej chrbtice môžu zvýšiť elasticitu väzov, posilniť svaly a znížiť tlak stavcov na deformovanú chrupavku. Napriek tomu, že cvičebná terapia je považovaná za jednu z účinných metód liečby, pri vykonávaní gymnastiky je potrebná opatrnosť. Nesprávne pohyby môžu spôsobiť zúženie ciev alebo nervov a zhoršiť priebeh choroby..

Hodnota terapeutických cvičení pre vyčnievanie krku

Jednoduché fyzické cvičenie je možné vykonávať doma aj v nemocnici. Denný výkon terapeutických pohybov zabezpečí:

 • budovanie svalov na udržanie fyziologickej polohy miechy;
 • postupné znižovanie výčnelku deformovaného disku v dôsledku zvýšenej pohyblivosti kĺbov a prerozdeľovania záťaže na chrupavku;
 • zlepšenie výživy chrupavky a stimulácia regeneračného procesu;
 • odstránenie bolesti v krku;
 • prevencia výskytu prietrže disku (komplikácie výčnelku).

Terapeutické cvičenie má okrem lokálnych účinkov na krk aj tonické účinky. Je to spôsobené skutočnosťou, že odstránenie bolesti a kŕčov krčných svalov je sprevádzané zlepšením prísunu krvi do mozgu a človek cíti, že sa zvyšuje jeho pracovná kapacita, bolesti hlavy miznú.

Bezpečnostné predpisy

Pred prechodom na gymnastiku na krku by ste sa mali oboznámiť so základnými pravidlami vykonávania fyzioterapeutických cvičení:

 1. Postupné zvyšovanie zaťaženia. Na prvých tréningoch sa odporúča obmedziť naťahovacie cviky a potom, ak nemáte žiadne nepríjemné pocity, pridať silovú gymnastiku.
 2. Prvky fyzioterapeutických cvičení by sa mali dohodnúť s lekárom. Všetky pohyby sa vyberajú individuálne, pričom sa berie do úvahy charakteristika choroby..
 3. Ak pociťujete bolesť, musíte prerušiť sedenie a poradiť sa s lekárom o príčine týchto pocitov..

Gymnastický komplex na zvýšenie pohyblivosti väzov a sily krčných svalov by sa mal robiť až po predbežnom zahriatí svalov. Odporúča sa urobiť teplú sprchu a urobiť trochu tréningu. Pomôže to zvýšiť svalový tonus a pripraviť sa na ďalšiu námahu..

Cvičenie krku

Na zahriatie môžete použiť komplex špeciálne vybraný lekárom alebo vykonať nižšie uvedené jednoduché pohyby:

 1. Pomaly, bez napätia, nakloňte hlavu dopredu, pokúste sa bradu dotknúť hrudníka a potom sa tiež opatrne vráťte do pôvodnej polohy..
 2. Nakloňte hlavu najprv do pravého ramena a potom doľava.
 3. Vykonajte niekoľko pokojných pohybov.

Počas zahrievania sa nemusíte obmedzovať iba na krčnú oblasť, stačí zahriať celý chrbát. Na tento účel sa odporúča urobiť niekoľko zákrut a obklopov kufra, trochu sa kráčať a robiť hojdačky.

Počas zahrievania nie je možné vykonávať ostré sklony alebo zákruty - to môže spôsobiť posun stavca a poškodenie nervového koreňa. Musíte sa pohybovať plynulo a pomaly.

Štandardné cvičenia

Napriek zjavnej jednoduchosti pohybov pravidelné cvičenie nižšie uvedených gymnastík s výčnelkom krčnej chrbtice pomôže zlepšiť prísun krvi do poškodenej chrupavky a posilniť svaly.

Na vykonanie prvej skupiny cvičení budete musieť sedieť presne na stoličke:

 1. Nakloní hlavu dozadu a dopredu. Mali by ste sa pokúsiť čo najviac ohnúť chrbticu v krčnej oblasti, ale nepreťažujte väzy a svaly..
 2. Pohyby sú podobné tým predchádzajúcim, ale sklony sa robia na pleciach.
 3. Mierne zodvihnite bradu a otočte sa na stranu, snažte sa pozerať za chrbát. Ramenný opasok zostáva nehybný.
 4. Zdvihnite a znížte ramená. Toto cvičenie je dobré pre výčnelky diskov C5 / C6 alebo výčnelky medzi 4 až 5 stavcami..

Navrhovaný športový areál sa odporúča nielen ráno, ale aj počas dňa. Jednoduché pohyby pomôžu uvoľniť svalové kŕče po dlhej práci pri počítači alebo pri jazde počas jazdy autom, aby sa predišlo výskytu bolesti hlavy..

Napriek tomu, že odporúčania naznačujú opakovanie 10-12, nemusíte naháňať rýchly výsledok. Väčší terapeutický účinok sa dosiahne, ak sa každý pohyb vykonáva 3-4 krát a cvičenie sa vykonáva ráno a večer, než pri jednotlivom cvičení, sprevádzané objavením sa únavy svalov..

Cvičenie s valčekovým krkom

Vykonaním gymnastiky pomocou valca sa dosiahne nasledujúci výsledok:

 • zlepšiť výživu deformovanej chrupavky;
 • uvoľnite svalové kŕče.

Na cvičenie sa odporúča používať na ortopedické vybavenie ortopedické pomôcky, ale môžete si vziať malý vankúš a natiahnuť ho pevne potiahnutím pásky. Na zlepšenie pohody musíte ležať na tvrdom povrchu a umiestniť valec pod krk tak, aby šiják voľne visel. Po dobu 2 minút jemne otočte hlavu nabok. Cvičenie sa dá využiť ako kompletný komplex cvičebnej terapie alebo pred spaním, aby sa uvoľnilo svalové napätie nahromadené počas dňa..

Okrem valčeka sa na odstránenie myospazmu odporúča použiť aplikátor Kuznetsov. Ihly nespôsobujú poškodenie kože, ale mierne podráždenie vybranej časti tela je sprevádzané príjemnou relaxáciou svalov a zlepšením lokálneho prietoku krvi..

Výkonová záťaž

Na zníženie patologickej pohyblivosti stavcov, posilnenie svalov krku sa vyberajú silové cvičenia, ktoré je potrebné vykonávať každý deň doma:

 1. Hus. Vložte kefy späť do „zámku“ na úrovni spodnej časti chrbta. Vytiahnite a posúvajte bradu, mierne sa ohnite v hrudi. Póza by mala napodobňovať nahnevanú hus s podlhovastým krkom. Dotiahnite a uvoľnite svaly jeden po druhom.
 2. Preťahovanie. Položte ľavú ruku na hlavu a položte prsty na chrám. Pomaly sa snažte ohnúť krk tak, aby sa vaše ucho dotýkalo pravého ramena.
 3. Prvé cvičenia sa odporúčajú vykonávať pri sedení pri stole a potom, keď sa posilňujú svaly krku, zapadnú do stojacej polohy. Musíte položiť lakte na stôl a položiť dlane na čelo. Pokúste sa nakloniť hlavu dopredu a prekonať odpor rúk. Potom presuňte dlane do whisky a potom sa ohnite na plecia. Po posilnení svalov by sa uvedené kroky mali vykonať pri státí..
 4. Superman. Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky dopredu. Počas ohýbania v bedrovej oblasti zdvihnite nohy aj hornú časť tela. Cvičenie zaťažuje celý hrebeň: od krku po chvostovú kosť.
 5. Embryo. Aby obsadili polohu plodu v lone: ​​kolená sa pomocou rúk natiahnu do žalúdka, brada sa pritlačí k hrudníku. V tejto polohe trochu ľahnite a potom pomaly narovnajte končatiny a krk.
 6. Neviem. Snažím sa udržiavať krk nehybný, zdvíhajte a spúšťajte plecia. Na zvýšenie zaťaženia sa odporúča vziať si malé činky.

Silový tréning sa vykonáva po zahriatí a vykonaní hlavného komplexu cvičebnej terapie. Pri správnom správaní posilní gymnastika svaly a zníži patologickú nehybnosť chrbtice.

Niektorí pacienti sa domnievajú, že silné svaly môžete získať iba návštevou posilňovne, ale v skutočnosti navrhované pohyby poskytujú dostatok zaťaženia na to, aby sa trochu posilnil a vybudoval sval..

Triedy pod dohľadom trénera s lekárskym vzdelaním sú povolené, ale všeobecný silový tréning pre športovcov je zakázaný z dôvodu rizika vyvolania komplikácie choroby..

Ak to bolí počas fyzioterapeutických cvičení

Existuje niekoľko dôvodov na objavenie sa nepohodlia bolesti. Pred ukončením tréningu by ste mali zhodnotiť svoj stav:

 1. Chorý krk niekoľko hodín po gymnastike. Vo väčšine prípadov sa to deje v dôsledku skutočnosti, že pacienti majú tendenciu vykonávať určený počet opakovaní bez toho, aby si vypočuli svoje pocity. Hromadenie kyseliny mliečnej vedie k bolesti svalov. Natiahnutie a vykonanie spoločného komplexu cvičebnej terapie zmierni stav.
 2. Pred tréningom mi trochu bolí krk. Príčinou je často myospazmus, ktorý po miernom cvičení zmizne..
 3. Jedno z cvičení odporúčaných lekárom spôsobuje bolesti. V takom prípade by ste sa mali pokúsiť znížiť počet opakovaní alebo spomaliť amplitúdu pohybu. Ak to nepomôže, mali by ste odmietnuť vykonať tento prvok a poradiť sa s lekárom.

Kontraindikácia pre cvičenie je exacerbácia ochorenia a silná bolesť krčnej chrbtice. V iných prípadoch je pod lekárskym dohľadom povolená mierna záťaž. Počas nástupu bolesti je lepšie sa vysporiadať s inštruktorom fyzickej terapie..

Autorove metódy

Lekári špecializujúci sa na liečbu chorôb chrbtice vyvinuli proprietárne techniky, ktoré môžu zlepšiť stav pacienta a liečiť patológie v raných štádiách. Podľa recenzií pacientov môžu terapeutické cvičenia zvýšiť pružnosť chrbtice, zmierniť bolesť a zmenšiť veľkosť výčnelku:

 1. Podľa Bubnovského. Lekár verí, že pohyb je potrebný pre úplné fungovanie chrbtice. Ak si prečítate popis odporúčaný lekárom na cvičenie pre krčnú chrbticu, potom je zrejmé, že sa odporúča zaťaženie paží, oblasti hrudníka a trochu dolnej časti chrbta..
 2. Dikulova metóda. Základom liečby je postupný nárast cvičenia: od pasívnych pohybov v období zotavenia po komplexnú silovú gymnastiku. Podľa lekára to obnoví funkciu chrbtice, a to aj pri ťažkých výčnelkoch.
 3. Liečba Pilyuko. Kombinovaná metóda kombinujúca fyzioterapeutické opatrenia a terapeutické cvičenia. Pomocou trakcie, polohovej liečby a individuálne zvoleného súboru pohybov lekár dosiahne čiastočné obnovenie poškodenej chrupavkovej štruktúry, zmiernenie bolesti a obnovenie stratenej pohyblivosti krku..
 4. Gymnastika Shishonin. Cvičenia sa vyberajú na zlepšenie pohyblivosti v oblasti hrudníka a krčka maternice. Vo väčšine prípadov lekár odporúča doplniť cvičebnú terapiu liečebnou masážou. Lekár naznačuje, že u pacientov, ktorí cvičia podľa svojej metódy, sa zlepšuje svalový tonus, bolesti hlavy a krku zmiznú, krvný tlak sa vráti k normálu.

Na sieti nájdete popis techniky Shamila Alyautdinova na ošetrenie rôznych častí chrbtice. Tí, ktorí sa rozhodnú postupovať podľa navrhovaných odporúčaní, by mali pamätať na to, že osoba nemá špecializované vzdelanie a že jeho rada vychádza z ich vlastných skúseností s liečbou závažnej patológie chrbtice. Predtým, ako budete postupovať podľa odporúčaní Shamilu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

Preventívne nabíjanie

Aby sa zabránilo vydutiu disku za stavcami alebo predĺženiu obdobia remisie, odporúča sa vykonať podporné cvičenia:

 • rozťahovanie;
 • zvýšená pohyblivosť zvýšením amplitúdy pohybu;
 • svalová záťaž na posilnenie svalovej kostry.

Takmer všetky prvky sú v komplexe cvičebnej terapie vyvinutej lekárom. A pre tých, ktorí sa rozhodnú robiť cvičenia vopred, aby sa predišlo výskytu výčnelkov, môžete použiť cvičenia z navrhovaného videa.

záver

Výhody krčných cvičení pre vyčnievanie krčnej chrbtice je ťažké preceňovať. V dôsledku mierneho denného zaťaženia sa vytvára prirodzená podpora chrbtice, znižuje sa riziko subluxácie alebo dislokácie stavcov, zlepšuje sa výživa tkanív a zaisťuje sa čiastočná regenerácia chrupavky..

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice: hodnota cvičebnej terapie v terapii

Jednou z najnebezpečnejších patológií chrbtice je vyčnievanie krčnej chrbtice, ktoré často vedie k vážnemu postihnutiu.

Dôvody jeho vývoja sa považujú za poruchy obehového systému v krčnej chrbtici, dedičnosť, nesprávny metabolizmus, extrémnu fyzickú námahu.

Pokročilá osteochondróza, poranenia miechy, reumatizmus, nadváha často vedú k vyčnievaniu..

V počiatočnom štádiu nie je ľahké diagnostikovať chorobu, pretože sa dlho neprejavuje.

V budúcnosti bude pacient neustále trpieť silnou alebo boľavou bolesťou, zníženou citlivosťou prstov, závratmi, tlakovým rázom, tinnitom. Zaobchádzanie v tomto prípade bude veľmi dlhé a vážne..

Čo je to vyčnievanie disku?

Výčnelok je stav, v ktorom sa medzistavcový disk vytláča za chrbticu bez porušenia vláknitého prstenca..

Miechy sa skladajú z dvoch hlavných častí:

 • želatínové (tekuté) jadro;
 • vláknitý prsteň.

Všetky disky sú spojené špeciálnymi doskami a sú zosilnené elastickými pozdĺžnymi väzmi, ktoré prechádzajú pred aj za chrbticu. Keď sa telo otočí, fyzická aktivita sa vláknitý prsteň trochu rozťahuje a v pokojnom stave nadobúda obvyklú formu.

S výstupkom vonkajšia vrstva vláknitého prstenca vyčnieva z chrbtice, ale bez prasknutia membrány. A keď je vláknitý prsteň úplne roztrhaný a želatínové jadro vyčnieva smerom von, diagnostikuje sa prietrž.

Výčnelok sa nazýva prolaps vláknitého prstenca o 1 až 3 mm, prolaps disku alebo prolaps má rozmery asi 3 až 6 mm. Čokoľvek, čo presahuje uvedené veľkosti, sa považuje za medzistavcovú prietrž. Diagnózu výčnelku v krčnej chrbtici možno vykonať pomocou röntgenového žiarenia.

Jasne ukazuje zúženie lúmenu medzi stavcami, ale najjednoduchší spôsob, ako vidieť patologické zmeny na MRI alebo CT.

Tradičné ošetrenie krčných výčnelkov

V počiatočnom štádiu (pred nástupom silnej bolesti) môžete robiť jednoduché lieky. Jeho cieľom je zmierniť bolesť a opuchy, obnoviť prietok krvi a citlivosť.

S výčnelkom v krčnej oblasti je veľmi dôležité opraviť poškodený stavec v stacionárnom stave. Preto lekári na zmiernenie príznakov odporúčajú, aby ste nosili stále tvrdý fixačný golier. Niekedy sa môžete uchýliť k natiahnutiu chrbtice, aby ste uvoľnili zovreté nervové zakončenie a uvoľnili stres z postihnutej oblasti.

Potom lekár predpíše silné analgetiká na zmiernenie stavu pacienta..

Medzi tieto lieky patria:

V počiatočnej fáze liečby musí pacient vykonať intravenóznu blokádu prokaínu.

Okrem toho lekár predpíše chondroprotektory na obnovenie chrupavky.

Svalové relaxanciá sa osvedčili pri liečbe výčnelkov:

Dôležité! Tieto lieky nemôžete užívať samostatne bez lekárskeho predpisu..

Spolu s týmito liečivami sa predpisujú aj nesteroidné protizápalové lieky. Napríklad ibuprofén, voltarén alebo indometacín. Pomôžu rýchlo odstrániť príznaky zápalu, opuchov..

Okrem toho môžu byť potrebné diuretiká a veľké dávky vitamínu B. Silná bolesť pomôže zmierniť intramuskulárne injekcie lidokaínu alebo dexametazónu. V poslednej dobe sa pri komplexnej terapii používa špeciálna ortopedická náplasť, ktorá pomáha obnoviť narušený metabolizmus v tkanivách, zlepšuje krvný obeh. Pre najväčší efekt sa náplasť aplikuje na spodnú časť chrbta a krčnej oblasti..

Pri komplexnej liečbe sa používajú fyzioterapeutické postupy, napríklad elektroforéza a ultrazvuk. Rovnako ako masáže, akupunktúra, hirudoterapia a manuálna terapia.

Použitie cvičebnej terapie na vyčnievanie krčnej chrbtice

Bez fyzioterapie nie je možné vyliečiť takúto závažnú patológiu. Cvičebná terapia účinne tónuje svaly, vytvára druh „rámu“ okolo poškodenej chrbtice, obnovuje pohyblivosť kĺbov, zlepšuje krvný obeh.

Cvičenie zvyšuje metabolizmus, ktorý prispieva k dodatočnej výžive miechových tkanív.

Dôležité! Pri vykonávaní cvičení musíte sledovať svoje pocity a keď sa objavia silné bolesti a nepohodlie, triedy prestanú. Na začiatku liečby je lepšie sa zapojiť pod dohľadom špecialistu a až po odstránení exacerbácie môžete začať samostatné štúdie.

Výhody metódy

Pri komplexnej liečbe výčnelkov musí byť prítomná cvičebná terapia. Pravidelné cvičenia pomôžu znížiť zaťaženie postihnutej oblasti chrbtice, pomôžu nielen zbaviť sa patológie, ale tiež zabránia jej výskytu v budúcnosti..

Cvičenia sa musia vykonávať opatrne, hladko a bez náhlych pohybov, čo zvyšuje pružnosť kĺbov a posilňuje svaly krku. Triedy by sa mali konať po dlhú dobu, inak bude potrebný chirurgický zákrok.

Pri vykonávaní tried sa poškodený disk vracia na svoje miesto a výčnelok sa nevytvorí na prietrž. Cvičenia sa musia robiť denne, niekoľkokrát denne.

Kedy podať žiadosť

Cvičebná terapia pomáha v počiatočnom štádiu ochorenia, ale používa sa aj v závažnejších prípadoch. Akútne obdobie ochorenia sa neodporúča vykonávať fyzioterapeutické cvičenia. Najprv musíte odstrániť bolesť, opuchy a zápalové procesy. Potom sa cvičenia telesnej výchovy vykonávajú nevyhnutne, ale veľmi opatrne, bez náhlych pohybov.

Kontraindikácie pre použitie s výčnelkom

Neexistujú žiadne priame kontraindikácie na cvičebnú terapiu, je však potrebné dodržiavať určité preventívne opatrenia. Typy cvičení a ich zložitosť by mal lekár zvoliť individuálne, v každom prípade. Triedy začínajú najjednoduchšími cvičeniami, ktoré sa vykonávajú každý druhý deň..

Postupne sa zvyšuje zaťaženie, trvanie a náročnosť vykonávania úloh. Hlavnou kontraindikáciou pre cvičebnú terapiu je obdobie exacerbácie choroby. Aby ste predišli komplikáciám, musíte pred začatím vyučovania urobiť trochu cvičenia.

Umožní vám zahriať vaše svaly a zvýšiť efektivitu cvičení..

Video: „Dikul cvičenia s výčnelkami v krčnej chrbtici“

Cvičebná terapia na vyčnievanie krčnej chrbtice: techniky a výkonnostné vlastnosti

Na začiatku by sa triedy mali vykonávať na ortopedických matracoch a až potom na gymnastických matracoch. Aby sa svaly lepšie zahriali, musíte sa zohriať a počas cvičenia je dôležité správne dýchať. Po sérii tréningov musíte určite odpočívať vo vodorovnej polohe, 20 - 30 minút.

Pred začatím vyučovania lekári odporúčajú krátke zahriatie. Môžete to vykonať až trikrát denne, ale veľmi opatrne, bez náhlych pohybov.

Najskôr musíte nakloniť hlavu dopredu čo najviac, snažiť sa bradou dosiahnuť hrudník a vrátiť sa do východiskovej polohy. Potom sa hlava pomaly nakloní opačným smerom dozadu.

Ďalším krokom bude naklopenie hlavy doprava a doľava. Ďalším spôsobom, ako sa zahriať, je, aby sa hlava plynulo otáčala tak, aby sa brada vyrovnávala s líniou ramien. Všetky tieto cvičenia sa musia opakovať najmenej 12-krát..

Ďalej sú do tohto komplexu pridané ramená. Sú zdvihnuté a spustené asi 10 krát a potom sa pohybujú tam a späť.

Až po úplnom tréningu môžete pokračovať priamo do hodín.

 1. Pacient leží na chrbte a ohýba nohy na kolenách. Ramená zostávajú natiahnuté pozdĺž tela a boky stúpajú. V tejto polohe musíte trochu trvať (2-3 sekundy) a boky sklopiť.
 2. Pacient kľačí a položí dlane na zem. Najprv zdvihne ľavú ruku a pravú nohu súčasne a potom naopak - pravú ruku a ľavú nohu. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.
 3. Ďalšie jednoduché cvičenie sa vykonáva takto: pacient leží na chrbte, natiahne ruky okolo tela a mierne kolená ohýba. Svaly brucha sú zároveň veľmi napäté, ale dych zostáva hladký a pokojný.
 4. V rovnakej polohe je potrebné mierne zdvihnúť hornú časť tela a pretrvávať na niekoľko sekúnd. Vráťte sa do východiskovej polohy a uvoľnite sa..
 5. Ležiace na chrbte, tvrdo natiahnite, ruky natiahnuté nahor.
 6. Pacient leží na bruchu lícom nadol. Potom sa hlava, ramená a horná časť tela pomaly nadvihnú bez toho, aby sa boky a nohy zdvihli z podlahy.
 7. Môžete položiť pacienta so žalúdkom na stolicu, uvoľniť svaly a robiť hlboké ohyby vpred. Tým sa účinne napne chrbtica a zníži sa tlak na nervové zakončenie..

Veľmi dobrým výsledkom je jednoduchá prechádzka po všetkých štyroch miestnostiach v miestnosti. Chrbát by mal zostať plochý, bez prehnutia a jedným prístupom musíte ísť 6-8 veľkých kruhov. Toto cvičenie opakujte najmenej päťkrát denne.

Video: „Cvičenie krku pred výčnelkami a kýlami“

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna osteochondróza je chronická degeneratívna-dystrofická patológia. Ak sa nelieči, progreduje rýchlo a vyvoláva príznaky.
Osteochondróza je chronické ochorenie vyjadrené ako dystrofické procesy vyskytujúce sa v chrbtici. Z tohto dôvodu jej liečba trvá dlho. Dôležitou súčasťou celého komplexu udalostí je nosenie špeciálnych pásov.
Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie.

Ako sa prejavuje divertikulárna choroba?
Aké komplikácie sa môžu vyvinúť?
Ktorých pacientov treba hospitalizovať?