loader

Hlavná

Pažerák

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké cvičenia je možné robiť s divergentnými brušnými svalmi

Umbilikálna prietrž sa vytvára vtedy, keď sú vnútorné vrstvy brušnej steny slabé, postupne sa vydúvajú alebo roztrhávajú. Špeciálne cvičenia na pupočnú kýlu u dospelých a detí pomôžu predchádzať výskytu komplikácií a relapsom. Pomôžu eliminovať malú chybu alebo oddialiť operáciu. Ak budete jesť správne a systematicky cvičiť, choroba sa dá liečiť bez chirurgického zákroku.

Čo je to nebezpečná pupočná kýla

Keď sa vytvorí prietrž, objaví sa diastáza - divergencia svalov, brušná stena sa pretlačí cez slabú zónu a vytvorí vak. To môže spôsobiť, že črevná slučka alebo peritoneálne tkanivo vkĺzne do vytvorenej dutiny, čo vyvolá silnú bolesť, zápchu a zovretie s možným hnisaním..

V druhom prípade existuje nebezpečenstvo pre vývoj a správne fungovanie vnútorných orgánov, ako aj riziko úmrtia pri absencii liečby..

Sú povolené športy?

Posilnenie brušných svalov je potrebné, aby sa zabránilo tvorbe prietrže. Ak je to však možné, bude športovanie s tlakom na tlač situáciu len zhoršovať. Umbilikálna prietrž sa často vyskytuje u športovcov, ktorí sú nadšení intenzívnym silovým tréningom, majú radi kulturistiku..

Pri zdvíhaní činky alebo činky v ľudskom žalúdku dochádza k zvýšeniu vnútorného napätia, ktoré môže spôsobiť zvýšenie hernálnej chyby a rozvoj zovretia. Nemôžete robiť fitness, ak sú brušné svaly naložené, stojte na bare, zatlačte nahor, skrútte hoop - hula hoop. Odporúča sa, aby muži zmenili zamestnanie, ak je to spojené s vzpieraním..

Lekári, vrátane slávneho lekára Bubnovského, sa však domnievajú, že šetriace cvičenia môžu zmierniť bolesť bez drog, zastaviť tvorbu prietrže a v prípade malej poruchy u dieťaťa ju úplne odstrániť..

Cvičenie s pupočnou kýlou u dospelých má kontraindikácie. Musia sa zohľadniť..

Terapeutická gymnastika s pupočníkovou prietržou by sa nemala praktizovať, ak dospelý:

 • vysoký krvný tlak;
 • často závraty;
 • kusy alebo bodnutia v žalúdku;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Školenie je zakázané ženám v procese rodenia a bezprostredne po narodení starším ľuďom. Pri silnom výčnelku a po operácii nie je povolené nadmerné zaťaženie peritoneálnych svalov.

S malými herniálnymi defektmi je možné cvičiť gymnastiku doma. S výrazným výčnelkom - výlučne v telocvični pod dohľadom trénera.

S pupočnou kýlou sú povolené ľahké behy, chôdza, plávanie a hatha joga. Výhody prináša aj jemné ranné cvičenie bez silného svalového napätia. Cvičenia si môžete vziať z fyzioterapeutického komplexu.

Cvičenia pre deti

Každý pacient má svoj vlastný súbor gymnastických prvkov, ktoré sú vhodné pre jeho vek a pomôžu pri liečbe kýly. Pred akýmkoľvek zaťažením je vyčnievajúca časť nastavená a pripevnená bandážovým pásom alebo omietkou.

Telesná výchova pre deti

Novorodenci musia vykonávať špeciálnu pasívnu gymnastiku, ktorá je zameraná na posilnenie prednej brušnej steny. Najprv sa to deje pod dohľadom inštruktora, potom samotnými rodičmi doma.

Do šiestich mesiacov sa omrvinky musia umiestniť na pevný povrch s bruškom pred každým jedlom. Najprv na krátku dobu - asi minútu, pomaly stúpajúcu na 7-10 minút. Ak existuje nezahojená pupočníková rana, neznamená to, že by sa omrvinky nemali umiestňovať na žalúdok. Procedúra dokonca urýchľuje hojenie..

Súbor cvičení pre najmenších:

 1. Keď je dieťa na bruchu, položili mu dlaň na nohy, aby sa reflexne pokúsil odraziť a plaziť sa.
 2. Dieťa je nasadené na hlaveň a je držané po dobu siedmich sekúnd, potom dokončí puč.
 3. Zdvíhajte dieťa za podpazušia, až kým sa nohy nevyrovnajú počas 10 sekúnd.
 4. Zatiaľ čo držia dieťa na váhe, napodobňujú drepy, zatiaľ čo nohy dieťaťa by mali byť na tvrdom povrchu. Zdvíhajte a spúšťajte dieťa až 10-krát.
 5. Keď sa dieťa môže oprieť o nohy, položia si ho na kolená a držia sa za ruky, aby pomohli ohnúť chrbát..
 6. Dali dieťa na chrbát a pevne ho držali za rukoväte. Jemne nadvihnite, až kým nestojí vzpriamene, opakujte 5-krát.

Hodiny fitball sú povolené aj s dieťaťom. Položili brucho na loptu a hodili ho sem a tam. Zároveň držia dieťa za nohy.

S dieťaťom je potrebné zaobchádzať pred kŕmením, aby sa zabránilo regurgitácii a poruchám trávenia. Svaly lisu musia byť pripravené na tréning, napríklad hladenie v kruhoch v smere hodinových ručičiek v pupku. Pre staršie deti je takáto masáž nevyhnutná.

Školenie pre študentov predškolských a základných škôl

Staršie deti už môžu samostatne vykonávať cvičenia pod dohľadom dospelých. Boli vytvorené herné verzie cvičení na pupočnú kýlu u dieťaťa, ktoré má jeden alebo viac rokov:

 • "Klobása". Dieťa sa valí po podlahe, obracia sa z brucha na bok, potom na chrbát a tak ďalej. Cvičenie by sa nemalo vykonávať príliš rýchlo a bez náhlych pohybov.
 • "Vrtuľník". Dieťa roztiahne ruky do strán a striedavo sa otáča na pravú a ľavú stranu. Potom sa nakloní a jednou alebo druhou rukou dosiahne podlahu, zatiaľ čo druhú ťahá k stropu.
 • "Kyvadlo". Dieťa vykonáva svahy striedavo doprava a doľava. Navyše, jeho nohy sú od seba vzdialené od ramien, ruky sú na opasku.
 • "Mushroomer". Dieťa sa nakloní dopredu, sklopí ruky nadol a predstiera, že si vyberá huby. „Boletus“ a „boletus“ vloží do imaginárneho koša.

Každá herná úloha sa opakuje 5-7 krát. Tínedžeri od 12 rokov si radšej vyberú individuálny komplex v závislosti od stavu tela.

Športové kýly u dospelých

Dospelí pacienti potrebujú fyzickú prípravu, aby posilnili svalovú kostru. Úplne, rovnako ako u detí, neodstránia prietrž, ale môžu odložiť operáciu a znížiť riziko porušenia. Je dôležité, aby ste ich pri práci neťažili, aby nedošlo k zhoršeniu situácie.

Všeobecné pravidlá

Ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • Triedy sa uskutočňujú s prihliadnutím na charakteristiky každého pacienta.
 • Zaťaženie by nemalo byť nadmerné. Nadmerne ťažké alebo dlhotrvajúce tréningy môžu viesť k negatívnemu výsledku a zhoršujú výčnelok..
 • Musíte trénovať systematicky. Inak triedy nie sú k ničomu..

Telesná výchova by mala byť prvkom preventívnej liečby. Musíte dodržiavať diétu na chudnutie, zbaviť sa zlých návykov a užívať predpísané lieky. Môžete použiť ľudový liek, ale predtým sa musíte poradiť s lekárom.

Liečebný telocvikový komplex

Cvičenie kýly nad pupkom a v ostatných oblastiach bielej čiary brucha:

 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohnite kolená a položte ich na zem na pravej strane tela. Natiahnite ľavú ruku doprava a úplne sa otočte na bok. Opakujte opačným smerom.
 2. Pri ležaní nechajte nohy zohnuté. Pri ležaní na podlahe s lopatkami a nožičkami zdvihnite povodie.
 3. Ak ste v pôvodnej východiskovej polohe, kolená nakláňajte striedavo doprava a doľava..
 4. Ľahnite si, pritiahnite nohy na seba. Zdvihnite hlavu a hruď nad podlahu a pokúste sa vidieť prsty na nohách. Napnúť sa musia iba tie najvyššie brušné rezy.
 5. Vykonajte striedavé pohyby v kruhu v bedrovom kĺbe so zahnutými nohami.
 6. Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok. Make telo sa otočí doprava a doľava. Bez zmeny polohy sklopte telo doľava a doprava.
 7. Postavte sa vo zvislej polohe, položte si dlane na opasok a roztiahnite nohy od seba. Robte klasické hlboké drepy s natiahnutými rukami.
 8. Z tej istej polohy sa nakloňte dopredu a zároveň sa snažíte prstami dosiahnuť nohy.
 9. S rukami mierne položenými na chrbte stoličky, vyklopte nohy dozadu.
 10. Rozložte ruky do strán. Nakloňte sa dopredu a striedavo sa dotýkajte podlahy pomocou rovných ramien a otočte kryt.

Pre všetky cvičenia musíte urobiť 10 sád.

Ak máte radi hatha jogu, môžete vykonať všetky krútenie, napínanie a stláčanie pupkovej zóny pupka. Je zakázané zaujímať polohy, ktoré sa intenzívne napínajú a vyvíjajú tlak na tlač. Aj v jemnom režime môžete bežať, plávať v bazéne.

Neodporúča sa zapojiť sa do silových športov s pupočnou kýlou. Cvičenie na vodorovnej lište a push-up, výlety do telocvične by mali byť odložené na pooperačné obdobie a rehabilitačný čas.

Rehabilitácia po operácii

Cvičenie zabráni relapsu po odstránení prietrže a zlepší celkový stav pacienta. Pri záťažovej terapii kategoricky zakázané nadmerné napätie svalov tlače. Vykonávanie gymnastických cvičení je nevyhnutné výhradne pod dohľadom skúseného trénera v telocvični, ktorý v prípade potreby koriguje pohyby tela.

 1. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi dlaňami dosiahnuť až po podlahu a nohy..
 2. Rozložte ruky a nakláňajte ich rôznymi smermi.
 3. Stojte pri stoličke, vezmite nohu dozadu a potom nabok.
 4. Ležiaci na chrbte, sklopte nohy a kolená nakláňajte rôznymi smermi.
 5. Ohnite kolená a otáčajte s každou nohou v bedrovom kĺbe.
 6. Ležiaci na chrbte, jemne zdvíhajte panvu a umiestnite sa do spodnej časti chrbta.

Musíte cvičiť bez napätia, spomalene. Správna dychová prax môže byť kombinovaná s cvičením.

Jógové ásany sa najlepšie praktizujú 3 až 4 mesiace po operácii. Začína sa zotavovať pomocou trakcie na svahoch. Priehyb a skrútenie by nemali byť hlboké.

Preventívne opatrenia

Malé deti potrebujú pravidelnú gymnastiku a brušnú masáž na zahriatie svojich svalov. Je dôležité, aby nedošlo k problémom s pohybmi čriev, najmä so zápchou. Ak dieťa plače veľa, treba ho čo najskôr upokojiť, aby sa predišlo nadmernému napätiu pobrušnice..

Ako preventívne opatrenie potrebujú dospelí:

 • kontrolná hmotnosť;
 • zabrániť zápche;
 • liečte kašeľ včas;
 • obmedzovanie hmotnosti;
 • každý deň dve hodiny;
 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • pumpujte lis.

Pri prenášaní dieťaťa v druhom a treťom trimestri nezabudnite nosiť obväzový pás pri zaťažení v pooperačnom čase..

V detstve sa gymnastika vyhýba operácii, ak je prietrž malá. Cvičenie môže pomôcť dospelým oddialiť operáciu a zabrániť recidíve.

Gymnastika s pupočnou kýlou u detí

Aké je nebezpečenstvo pupočnej kýly a aké cvičenia je možné robiť s divergentnými brušnými svalmi

Umbilikálna prietrž sa vytvára vtedy, keď sú vnútorné vrstvy brušnej steny slabé, postupne sa vydúvajú alebo roztrhávajú. Špeciálne cvičenia na pupočnú kýlu u dospelých a detí pomôžu predchádzať výskytu komplikácií a relapsom. Pomôžu eliminovať malú chybu alebo oddialiť operáciu. Ak budete jesť správne a systematicky cvičiť, choroba sa dá liečiť bez chirurgického zákroku.

Čo je to nebezpečná pupočná kýla

Keď sa vytvorí prietrž, objaví sa diastáza - divergencia svalov, brušná stena sa pretlačí cez slabú zónu a vytvorí vak. To môže spôsobiť, že črevná slučka alebo peritoneálne tkanivo vkĺzne do vytvorenej dutiny, čo vyvolá silnú bolesť, zápchu a zovretie s možným hnisaním..

V druhom prípade existuje nebezpečenstvo pre vývoj a správne fungovanie vnútorných orgánov, ako aj riziko úmrtia pri absencii liečby..

Sú povolené športy?

Posilnenie brušných svalov je potrebné, aby sa zabránilo tvorbe prietrže. Ak je to však možné, bude športovanie s tlakom na tlač situáciu len zhoršovať. Umbilikálna prietrž sa často vyskytuje u športovcov, ktorí sú nadšení intenzívnym silovým tréningom, majú radi kulturistiku..

Pri zdvíhaní činky alebo činky v ľudskom žalúdku dochádza k zvýšeniu vnútorného napätia, ktoré môže spôsobiť zvýšenie hernálnej chyby a rozvoj zovretia. Nemôžete robiť fitness, ak sú brušné svaly naložené, stojte na bare, zatlačte nahor, skrútte hoop - hula hoop. Odporúča sa, aby muži zmenili zamestnanie, ak je to spojené s vzpieraním..

Lekári, vrátane slávneho lekára Bubnovského, sa však domnievajú, že šetriace cvičenia môžu zmierniť bolesť bez drog, zastaviť tvorbu prietrže a v prípade malej poruchy u dieťaťa ju úplne odstrániť..

Cvičenie s pupočnou kýlou u dospelých má kontraindikácie. Musia sa zohľadniť..

Terapeutická gymnastika s pupočníkovou prietržou by sa nemala praktizovať, ak dospelý:

 • vysoký krvný tlak;
 • často závraty;
 • kusy alebo bodnutia v žalúdku;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Školenie je zakázané ženám v procese rodenia a bezprostredne po narodení starším ľuďom. Pri silnom výčnelku a po operácii nie je povolené nadmerné zaťaženie peritoneálnych svalov.

S malými herniálnymi defektmi je možné cvičiť gymnastiku doma. S výrazným výčnelkom - výlučne v telocvični pod dohľadom trénera.

S pupočnou kýlou sú povolené ľahké behy, chôdza, plávanie a hatha joga. Výhody prináša aj jemné ranné cvičenie bez silného svalového napätia. Cvičenia si môžete vziať z fyzioterapeutického komplexu.

Cvičenia pre deti

Každý pacient má svoj vlastný súbor gymnastických prvkov, ktoré sú vhodné pre jeho vek a pomôžu pri liečbe kýly. Pred akýmkoľvek zaťažením je vyčnievajúca časť nastavená a pripevnená bandážovým pásom alebo omietkou.

Telesná výchova pre deti

Novorodenci musia vykonávať špeciálnu pasívnu gymnastiku, ktorá je zameraná na posilnenie prednej brušnej steny. Najprv sa to deje pod dohľadom inštruktora, potom samotnými rodičmi doma.

Do šiestich mesiacov sa omrvinky musia umiestniť na pevný povrch s bruškom pred každým jedlom. Najprv na krátku dobu - asi minútu, pomaly stúpajúcu na 7-10 minút. Ak existuje nezahojená pupočníková rana, neznamená to, že by sa omrvinky nemali umiestňovať na žalúdok. Procedúra dokonca urýchľuje hojenie..

Súbor cvičení pre najmenších:

 1. Keď je dieťa na bruchu, položili mu dlaň na nohy, aby sa reflexne pokúsil odraziť a plaziť sa.
 2. Dieťa je nasadené na hlaveň a je držané po dobu siedmich sekúnd, potom dokončí puč.
 3. Zdvíhajte dieťa za podpazušia, až kým sa nohy nevyrovnajú počas 10 sekúnd.
 4. Zatiaľ čo držia dieťa na váhe, napodobňujú drepy, zatiaľ čo nohy dieťaťa by mali byť na tvrdom povrchu. Zdvíhajte a spúšťajte dieťa až 10-krát.
 5. Keď sa dieťa môže oprieť o nohy, položia si ho na kolená a držia sa za ruky, aby pomohli ohnúť chrbát..
 6. Dali dieťa na chrbát a pevne ho držali za rukoväte. Jemne nadvihnite, až kým nestojí vzpriamene, opakujte 5-krát.

Hodiny fitball sú povolené aj s dieťaťom. Položili brucho na loptu a hodili ho sem a tam. Zároveň držia dieťa za nohy.

S dieťaťom je potrebné zaobchádzať pred kŕmením, aby sa zabránilo regurgitácii a poruchám trávenia. Svaly lisu musia byť pripravené na tréning, napríklad hladenie v kruhoch v smere hodinových ručičiek v pupku. Pre staršie deti je takáto masáž nevyhnutná.

Školenie pre študentov predškolských a základných škôl

Staršie deti už môžu samostatne vykonávať cvičenia pod dohľadom dospelých. Boli vytvorené herné verzie cvičení na pupočnú kýlu u dieťaťa, ktoré má jeden alebo viac rokov:

 • "Klobása". Dieťa sa valí po podlahe, obracia sa z brucha na bok, potom na chrbát a tak ďalej. Cvičenie by sa nemalo vykonávať príliš rýchlo a bez náhlych pohybov.
 • "Vrtuľník". Dieťa roztiahne ruky do strán a striedavo sa otáča na pravú a ľavú stranu. Potom sa nakloní a jednou alebo druhou rukou dosiahne podlahu, zatiaľ čo druhú ťahá k stropu.
 • "Kyvadlo". Dieťa vykonáva svahy striedavo doprava a doľava. Navyše, jeho nohy sú od seba vzdialené od ramien, ruky sú na opasku.
 • "Mushroomer". Dieťa sa nakloní dopredu, sklopí ruky nadol a predstiera, že si vyberá huby. „Boletus“ a „boletus“ vloží do imaginárneho koša.

Každá herná úloha sa opakuje 5-7 krát. Tínedžeri od 12 rokov si radšej vyberú individuálny komplex v závislosti od stavu tela.

Športové kýly u dospelých

Dospelí pacienti potrebujú fyzickú prípravu, aby posilnili svalovú kostru. Úplne, rovnako ako u detí, neodstránia prietrž, ale môžu odložiť operáciu a znížiť riziko porušenia. Je dôležité, aby ste ich pri práci neťažili, aby nedošlo k zhoršeniu situácie.

Všeobecné pravidlá

Ak chcete dosiahnuť pozitívny výsledok, musíte dodržiavať tieto pravidlá:

 • Triedy sa uskutočňujú s prihliadnutím na charakteristiky každého pacienta.
 • Zaťaženie by nemalo byť nadmerné. Nadmerne ťažké alebo dlhotrvajúce tréningy môžu viesť k negatívnemu výsledku a zhoršujú výčnelok..
 • Musíte trénovať systematicky. Inak triedy nie sú k ničomu..

Telesná výchova by mala byť prvkom preventívnej liečby. Musíte dodržiavať diétu na chudnutie, zbaviť sa zlých návykov a užívať predpísané lieky. Môžete použiť ľudový liek, ale predtým sa musíte poradiť s lekárom.

Liečebný telocvikový komplex

Cvičenie kýly nad pupkom a v ostatných oblastiach bielej čiary brucha:

 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohnite kolená a položte ich na zem na pravej strane tela. Natiahnite ľavú ruku doprava a úplne sa otočte na bok. Opakujte opačným smerom.
 2. Pri ležaní nechajte nohy zohnuté. Pri ležaní na podlahe s lopatkami a nožičkami zdvihnite povodie.
 3. Ak ste v pôvodnej východiskovej polohe, kolená nakláňajte striedavo doprava a doľava..
 4. Ľahnite si, pritiahnite nohy na seba. Zdvihnite hlavu a hruď nad podlahu a pokúste sa vidieť prsty na nohách. Napnúť sa musia iba tie najvyššie brušné rezy.
 5. Vykonajte striedavé pohyby v kruhu v bedrovom kĺbe so zahnutými nohami.
 6. Posaďte sa na stoličku, položte ruky na opasok. Make telo sa otočí doprava a doľava. Bez zmeny polohy sklopte telo doľava a doprava.
 7. Postavte sa vo zvislej polohe, položte si dlane na opasok a roztiahnite nohy od seba. Robte klasické hlboké drepy s natiahnutými rukami.
 8. Z tej istej polohy sa nakloňte dopredu a zároveň sa snažíte prstami dosiahnuť nohy.
 9. S rukami mierne položenými na chrbte stoličky, vyklopte nohy dozadu.
 10. Rozložte ruky do strán. Nakloňte sa dopredu a striedavo sa dotýkajte podlahy pomocou rovných ramien a otočte kryt.

Pre všetky cvičenia musíte urobiť 10 sád.

Ak máte radi hatha jogu, môžete vykonať všetky krútenie, napínanie a stláčanie pupkovej zóny pupka. Je zakázané zaujímať polohy, ktoré sa intenzívne napínajú a vyvíjajú tlak na tlač. Aj v jemnom režime môžete bežať, plávať v bazéne.

Neodporúča sa zapojiť sa do silových športov s pupočnou kýlou. Cvičenie na vodorovnej lište a push-up, výlety do telocvične by mali byť odložené na pooperačné obdobie a rehabilitačný čas.

Rehabilitácia po operácii

Cvičenie zabráni relapsu po odstránení prietrže a zlepší celkový stav pacienta. Pri záťažovej terapii kategoricky zakázané nadmerné napätie svalov tlače. Vykonávanie gymnastických cvičení je nevyhnutné výhradne pod dohľadom skúseného trénera v telocvični, ktorý v prípade potreby koriguje pohyby tela.

 1. Nakloňte sa dopredu a snažte sa svojimi dlaňami dosiahnuť až po podlahu a nohy..
 2. Rozložte ruky a nakláňajte ich rôznymi smermi.
 3. Stojte pri stoličke, vezmite nohu dozadu a potom nabok.
 4. Ležiaci na chrbte, sklopte nohy a kolená nakláňajte rôznymi smermi.
 5. Ohnite kolená a otáčajte s každou nohou v bedrovom kĺbe.
 6. Ležiaci na chrbte, jemne zdvíhajte panvu a umiestnite sa do spodnej časti chrbta.

Musíte cvičiť bez napätia, spomalene. Správna dychová prax môže byť kombinovaná s cvičením.

Jógové ásany sa najlepšie praktizujú 3 až 4 mesiace po operácii. Začína sa zotavovať pomocou trakcie na svahoch. Priehyb a skrútenie by nemali byť hlboké.

Preventívne opatrenia

Malé deti potrebujú pravidelnú gymnastiku a brušnú masáž na zahriatie svojich svalov. Je dôležité, aby nedošlo k problémom s pohybmi čriev, najmä so zápchou. Ak dieťa plače veľa, treba ho čo najskôr upokojiť, aby sa predišlo nadmernému napätiu pobrušnice..

Ako preventívne opatrenie potrebujú dospelí:

 • kontrolná hmotnosť;
 • zabrániť zápche;
 • liečte kašeľ včas;
 • obmedzovanie hmotnosti;
 • každý deň dve hodiny;
 • žiť aktívnym životným štýlom;
 • pumpujte lis.

Pri prenášaní dieťaťa v druhom a treťom trimestri nezabudnite nosiť obväzový pás pri zaťažení v pooperačnom čase..

V detstve sa gymnastika vyhýba operácii, ak je prietrž malá. Cvičenie môže pomôcť dospelým oddialiť operáciu a zabrániť recidíve.

Súbor cvičení pre pupočníkovú prietrž

Umbilická hernia je časté ochorenie dospelých aj detí. Ale ak v dospelosti a staršom detstve, liečba by mala byť chirurgická, potom u detí do 5 rokov môžete urobiť bez chirurgického zákroku. Cvičenia vykonávané s pupočníkovou prietržou sú zamerané na posilnenie prednej brušnej steny a pupočného krúžku. Musíte ich vykonávať obozretne a dodržiavať niektoré pravidlá, ktoré budeme v článku zvažovať..

Výhody gymnastiky s kýlou

Kýla je vyčnievanie brušných orgánov (zvyčajne omentum alebo slučky čreva) cez široký pupočníkový krúžok pod kožou. V detstve nie je tento jav neobvyklý, pretože svaly omrvinky sú stále slabé a nemôžu držať pupočníkový krúžok. Cvičebná terapia je najúčinnejšia na pupočníkovú prietrž u detí prvého roku života. Vykonáva pasívnu alebo polopasivnú gymnastiku a masáže. Zvyčajne sa na pozadí tohto ošetrenia nastavuje výčnelok už pred dosiahnutím veku šiestich mesiacov. Aj keď je možné neskoršie zníženie - až 5 rokov.

Liečba pupočnej kýly u dospelých je iba chirurgická, spontánne zníženie nie je možné. Existujú však situácie, keď je operácia kontraindikovaná, potom môže telesná výchova zabrániť porušovaniu. Poranenie prietrže je nebezpečná komplikácia, pri ktorej sú orgány v hernálnom vaku stlačené svalmi a okolitými štruktúrami. Ich prísun krvi je narušený, dochádza k zápalu a ak sa včas nedostane pomoc, časť orgánov zomrie a vyvíja sa peritonitída..

Terapeutické cvičenia by sa nemali po operácii zastaviť. Pomáha predchádzať recidíve brušnej prietrže. V pooperačnom období sa odporúča nosiť obväzy a súčasne sa vykonáva gymnastika, ktorá podporuje rozvoj brušných svalov a urýchľuje hojenie tkanív..

Všeobecné pravidlá

 • Prvýkrát to musíte urobiť pod dohľadom cvičiaceho inštruktora;
 • Bez ohľadu na vek pacienta musíte pred tréningom skontrolovať, či je výstupok nastavený;
 • Pred začiatkom hodiny sa odporúča vykonať špeciálnu svetelnú masáž prednej steny brucha;
 • Odporúča sa školiť pacientov v obväze, aby sa znížilo riziko porušenia predpisov;
 • Všetky gymnastické prvky sa vykonávajú hladko, pomaly a bez výrazného úsilia svalov;
 • Trvanie tried sa postupne zvyšuje;
 • Počas zaťaženia svalov je dlaň prednostne držaná v pupku;
 • Ak je v pupočnom prstenci bolesť a nepohodlie, musí sa školenie zastaviť.

kontraindikácie

Malo by sa pamätať na to, že fyzická aktivita je kontraindikovaná pri:

 • Akútne infekčné a zápalové procesy;
 • Ťažké poruchy kardiovaskulárneho alebo dýchacieho systému;
 • Akékoľvek chronické ochorenia vnútorných orgánov v akútnom štádiu;
 • Vysoké riziko porušenia herniového výčnelku;
 • Bolesť v bruchu;
 • Tehotenstvo v trimestroch II a III.

Cvičenia na brušných svaloch v niektorých prípadoch vedú k porušeniu prietrže, preto sú pri tejto chorobe kontraindikované.

Cvičebný komplex

Pre každý vek existuje súbor vhodných gymnastických prvkov, ktoré môžu pomôcť pri liečbe pupočnej kýly. Nezabudnite, že pred akýmkoľvek namáhaním musí byť výstupok nastavený a pripevnený obväzom, obväzom alebo lepiacou omietkou..

Prvé cvičenia pre batoľatá

Deti sú predpísané špeciálna pasívna gymnastika zameraná na zvýšenie pevnosti prednej steny brucha. Všetky prvky lekárskej gymnastiky sa vykonávajú s pomocou matky alebo detského inštruktora cvičebnej terapie.

 1. V prvých mesiacoch života dieťaťa je dôležité ho rozložiť pred každým kŕmením na bruchu na tvrdom povrchu. Najprv na krátku dobu (asi minútu) a potom dlhšie - na 7-10 minút. Poznámka. Prítomnosť nezhojenej pupočnej rany nie je kontraindikáciou pre položenie na žalúdok. Naopak, tak to bude rásť rýchlejšie.
 2. Kým dieťa leží na bruchu, položte si dlaň na nohy tak, aby sa reflexne snažil odraziť a plaziť sa.
 3. Trénujte svoje dieťa, aby sa obracalo na brucho a chrbát, podporovalo ho, usmerňovalo pohyby jeho rúk a nôh, aby vytvorili správny motorický stereotyp.
 4. Otočte dieťa na hlaveň a držte ho v tejto polohe po dobu 7 sekúnd, potom odbočte.
 5. Zdvihnite omrvinky po podpazuší tak, aby boli nohy úplne narovnané, podržte 10 sekúnd.
 6. Stále držíte dieťa na váhe, napodobňujte drepy, „položte“ nohy na tvrdý povrch. Zdvihnite a spustite až 10-krát.
 7. Keď sa dieťa naučí spoliehať sa na nohy, môže si ho položiť na koleno a držať rukoväte, sklopiť dozadu a potom sa vrátiť späť..
 8. Dajte dieťa na chrbát, uchopte rukoväte. Opatrne ju nadvihnite do zvislej polohy. Opakujte 5-7 krát.
 9. Keď sa deti začnú plaziť, je pre nich vhodné nasledujúce cvičenie: otočte dieťa na brucho a umiestnite pred neho svetlú hračku mimo dosahu. Dieťa sa pokúsi plaziť k maličkosti.
 10. Dajte dieťaťu na chrbát a ukážte mu rôzne farebné predmety tak, aby siahol po nich.
 11. U dojčiat sa tiež môžete zapájať do fitballu, položením brucha na loptu a otáčaním sa sem a tam. Zároveň držia dieťa za nohy.

S dieťaťom je potrebné zaobchádzať pred kŕmením, aby sa zabránilo regurgitácii a nenarúšalo trávenie. Svaly lisu by mali byť pripravené na tréning, napríklad pred začatím hodiny je dôležité v oblasti pupku urobiť ľahkú masáž v smere hodinových ručičiek..

Cvičebné hry

Staršie deti sa už môžu zapojiť samostatne, pod dohľadom dospelých. Musia však byť unesení školením, aby neboli rozptyľovaní a potešení. Na tento účel boli vyvinuté herné možnosti cvičení:

 1. "Stroj." Vykonajte brušnú masáž s tým, že kruhové pohyby okolo pupka sú otáčkami kormidla a slabý tlak na pupok je zvukovým signálom.
 2. Klobása. Pozvite svoje dieťa, aby sa naklonilo na podlahu a otočilo sa tvárou nadol, zo strany na stranu, potom na druhú stranu a tak ďalej. Len sa uistite, že cvičenie sa nevykonáva príliš rýchlo a bez náhlych pohybov.
 3. "Vrtuľník". Dieťa roztiahne rukoväte do strán a otočí sa doprava a doľava. Potom sa nakloní a dosiahne jednu alebo druhú ruku na podlahu, zatiaľ čo druhá je pritiahnutá k stropu.
 4. "Kyvadlo". Dlane sú nasadené na opasku, nohy sú rozmiestnené od seba. Vyklápanie sa robí doprava, potom doľava.
 5. "Mushroomer". Dieťa sa nakloní dopredu, sklopí ruky a dole a predstiera, že si vyberá huby. Potom sa narovná, aby sa „huba“ vložila do koša a naklonila sa nad ďalšiu.
 6. "Rozrastiem sa." Pozvite svoje dieťa, aby vám ukázalo, ako vyrástol. Najprv dieťa drepne, potom postupne vstáva a narovnáva nohy - rastie. Mladším deťom môže byť poskytnutá pomoc.

Všetky úlohy sa opakujú 5-7 krát.

Cvičenie dospelých s pupočnou kýlou

Cvičenia pri pupočnej hernii pre dospelých zahŕňajú cvičenie, ktoré posilňuje svalovú kostru. Každú úlohu zopakujte 10-krát.

 1. Ľahnite si na chrbát. Pomaly ohýbajte kolená a položte ich na zem na pravej strane tela. Ľavou rukou natiahnite doprava a úplne sa otočte do polohy na vašej strane. Duplikát vľavo.
 2. V horizontálnej polohe nechajte nohy ohnuté. Postavte sa na podlahu pomocou lopatiek a nôh a zdvihnite panvu.
 3. Z pôvodnej východiskovej polohy sklopte kolená striedavo doľava a doprava.
 4. Ľahnite si priamo a potiahnite nohy k sebe. Zdvihnite hlavu a hruď nad podlahu a pokúste sa rozoznať prsty na nohách. V takom prípade je potrebné napnúť iba horné brucho.
 5. Postupne vykonávajte kruhové pohyby v bedrovom kĺbe s jednou alebo druhou ohnutou nohou.
 6. Posaďte sa na stoličku, položte kefy na opasok. Otočte kryt striedavo doprava, potom doľava.
 7. V podobnej polohe sklopte trup doľava a doprava..
 8. Postavte sa rovno, položte dlane na pás a odložte šírku ramien nôh. Vykonajte klasické hlboké drepy s rukami natiahnutými pred vami.
 9. Z rovnakej polohy sa nakloňte dopredu a prsty dosahujte na nohy.
 10. Ľahko položte ruky na operadlo stoličky a nohy vyklopte dozadu.
 11. Rozložte ruky do strán. Nakloňte sa dopredu a striedavo dosiahnite podlahu s jednou, potom druhou s narovnanou rukou a otočením tela.

Užitočné video - Masáže a gymnastika pre dospelých s pupočnou kýlou

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Aby ste zabránili tvorbe pupočnej kýly u dojčiat, nezabudnite ich pravidelne ukladať na brucho. V tejto polohe sa dieťa zvyčajne pokúša otočiť, plaziť sa, zdvíha hlavu. To všetko prispieva k vytvoreniu silného svalového rámu..

Okrem toho deti musia pravidelne búrať, jemne na ňu tlačiť a pohybovať prstami okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Ďalším spôsobom: palec a ukazovák umiestnite 1,5 cm od pupku a stlačte ho 10-krát do kožného záhybu. Rovnaký postup zopakujte s prstami nad a pod pupočnou jamkou..

Uistite sa, že vaše dieťa má pravidelný pohyb čriev bez zápchy. Nenechávajte dieťa plakať na dlhú dobu - súčasne sú brušné svaly veľmi napäté.

Pre dospelých medzi preventívne opatrenia patria:

 • Nosiť obväz počas námahy, v pooperačnom období, počas tehotenstva;
 • Kontrola telesnej hmotnosti;
 • Prevencia zápchy;
 • Včasná liečba kašľa s respiračnými chorobami;
 • Obmedzte zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • Denné prechádzky po dobu najmenej 2 hodín;
 • Pravidelné cvičenie.

Pri pupočníkovej prietrži v detstve je cvičebná terapia hlavnou liečebnou metódou, ktorá sa vyhýba chirurgickému zákroku. Úloha gymnastiky u dospelých by sa však nemala podceňovať. V prípade potreby pomáha oddialiť operáciu a predísť opätovnému vytvoreniu prietrže po šití.

Video - masáž s pupočnou kýlou

Masáže a gymnastika s pupočnou kýlou u detí

Umbilická hernia je častým problémom u novorodencov, ktorého príčinou je nesprávna alebo neúplná kontrakcia pupka, ktorá má za následok herniálny výčnelok, ktorý ovplyvňuje rôzne vnútorné orgány brušnej dutiny..

obsah

Masáže a gymnastika s pupočnou kýlou u detí

Všeobecné informácie ^

V niektorých prípadoch je priamym faktorom, ktorý spustil tvorbu pupočnej kýly, akumulácia plynov a následné nadúvanie. Nie je možné vylúčiť taký faktor, ako je lekárska chyba, v dôsledku ktorej nie je pupočníková šnúra dieťaťa správne zviazaná, čo vedie k vzniku pupočnej kýly.

Masáže a gymnastika s pupočnou kýlou u detí

Kýla brucha má zjavné príznaky, ktoré nemožno prehliadnuť. Spravidla sa počas detského výkriku alebo napínania brucha objaví výčnelok a v stave pokoja zmizne bez stopy. Dieťa nemá žiadne príznaky nepohodlia a bolesti pri pupočníkovej hernii.

Metódy liečby pupočnej kýly u detí ^

Liečba pupočnej kýly u detí doteraz nepredstavuje osobitné ťažkosti a problémy. Vykonáva sa podľa overenej metodológie, ktorá zahŕňa celý rad rôznych postupov, medzi ktorými najdôležitejším miestom je fyzioterapia a masáže. Tieto postupy sú mimoriadne prospešné pre telo dieťaťa a ich vykonávanie sa preukázalo už od jedného mesiaca.

Metódy liečby pupočnej kýly u detí

Procedúra sa vykonáva niekoľkokrát denne 30 minút pred kŕmením.

Pupková masáž prietrže ^

Masážna technika je pomerne jednoduchá a môže ju vykonať matka dieťaťa sama.

Pupočná masáž prietrže

Procedúra sa vykonáva pol hodiny alebo hodinu pred jedlom, takže žalúdok nie je plný. Dieťa sa položí na chrbát na prebaľovací pult alebo na iný vhodný vodorovný povrch.

Ďalej sú ľahké posuvné pohyby vykonávané dlaňami rúk, ktoré začínajú od pupku a smerujú nahor pozdĺž šikmých svalov brucha. Pohyby by mali byť bez námahy a skôr hladké. Celkový počet opakovaní je 15 až 20-krát.

Dieťa zostáva naďalej ležať na chrbte a masážny terapeut začína vykonávať pohyby nasmerované v opačnom smere pozdĺž tela. Jedna z dlaní sa pohybuje pozdĺž tela zdola nahor a druhá naopak zhora nadol. Takéto pohyby sa tiež uskutočňujú 15-krát..

Pupočná masáž prietrže

Ďalším prvkom masáže sú kruhové pohyby, ktoré sa vykonávajú okolo pupka v smere hodinových ručičiek. Vykonajte 10 opakovaní.

Sledujte čas a do 30 sekúnd aplikujte extrémne nízky tlak priamo na pupočníkový krúžok.

Záverečnou masážou je trhanie kože okolo pupka. Tento postup majú vždy radi bábätká a okrem toho má v boji proti pupočnej kýle dobrú náladu, čo je tiež veľmi dôležité.

Gymnastika s pupočnou kýlou ^

Na rozdiel od masáže je gymnastika s pupočnou kýlou u detí striktne individuálna a komplex cvičení, ktorý je potrebné vykonať, sa výrazne líši v závislosti od veku dieťaťa..

Gymnastika s pupočnou kýlou

Pre deti sa cvičenia vykonávajú bezprostredne pred kŕmením a zahŕňajú zákruty zo strany na stranu, ležanie na bruchu, plazenie sa, ktoré sa vykonáva s malou pomocou rodičov. Za účelom posilnenia brušných svalov je veľmi účinné cvičenie, pri ktorom je dieťa zdvihnuté do vzduchu, drží ho za chrbtom a hlava a nohy zostávajú voľné..

Veľmi užitočné sú prevrátenia zozadu do žalúdka a naopak. Preto je potrebné sa snažiť rýchlo naučiť dieťa, ako ich vyrobiť, a až do tohto bodu pomôcť jemným tlačením tela.

Hneď ako dieťa vyrastie, začnite robiť cvičenie, ktoré sa podobá drepu, najprv držte dieťa za ruky.

Gymnastika s pupočnou kýlou

Po 6 mesiacoch veku začnú hrať gymnastiku hravou formou, ktorá pokračuje takmer celý deň..

Zahŕňa takmer všetky pohyby, pri ktorých sa cvičia brušné svaly. Jedná sa o ohýbanie, drepy, ťahanie nôh k hrudníku, zatiaľ čo leží na chrbte a tak ďalej.

Ak je to potrebné, pred vykonaním gymnastiky je herniálny výčnelok nastavený a pripevnený špeciálnou omietkou alebo obväzom..

Video: Pupočná masáž kýly u dieťaťa ^

Masážna a cvičebná terapia pupočnej kýly u detí vo veku 4 až 6 rokov

Umbilická hernia je vyčnievanie prvkov vnútorných orgánov cez pupočníkový prsteň. Ak je dieťa napäté, môže sa vydutie zväčšiť a pri ležaní alebo v pokojnom stave sa zníži. Bežnou príčinou pupočnej kýly sú slabé svaly pupočného prstenca.

Hlavnými metódami liečby pupočnej kýly u detí sú masážne a cvičebné terapie (fyzikálna terapia), ktoré posilňujú svaly prednej brušnej steny. V niektorých prípadoch sa táto liečba odporúča deťom mladším ako 6 rokov, v neskoršom veku bude pravdepodobne potrebná operácia..

Masážne a terapeutické cvičenia na pupočnú kýlu u detí vo veku 4 až 6 rokov

Masáže a gymnastika sa vykonávajú 20 až 30 minút pred jedlom alebo 2 hodiny po jedle. Najskôr masírujte a potom cvičte. Pred masážou je potrebné prietrž upraviť (jemne pritlačiť na výstupok prstom) a zalepiť lepiacou omietkou. Nasledujúci komplex sa vykonáva 2-3 krát počas dňa.

Masáž pre deti s pupočnou kýlou

Dieťa leží na chrbte.

 1. Hladenie šikmých svalov brucha. Zdvihnite brucho dieťaťa pozdĺž pása od strán po pupok. Opakujte 20-30 krát.
 2. Urobte kruhový zdvih brucha v smere hodinových ručičiek. Opakujte 20-30 krát.
 3. Počítadlo hladenia. Dlaňou pravej ruky zdvihnite brucho dieťaťa zhora nadol a chrbtom prstov ľavej ruky - zdola nahor. Pohyby obidvomi rukami sa vykonávajú súčasne. V extrémnych polohách zmeňte smer pohybu ruky. Opakujte 20-30 krát.
 4. Vykonajte zvieracie pohyby okolo pupka.
 5. Prstmi jemne a rýchlo stlačte body okolo pupka (predstavte si, že okolo pupka je v strede pupok centrovaný do stredu, stlačte rohy tohto štvorca). Vykonajte po dobu 30 sekúnd.
 6. Vykonajte zvieracie pohyby okolo pupka.
 7. Urobte kruhový zdvih brucha v smere hodinových ručičiek. Opakujte 20-30 krát.

Cvičenia pre deti s pupočnou kýlou

 1. Postavte sa, nohy k sebe, ruky spustené pozdĺž tela nadol, počas inhalácie zdvihnite ruky cez strany a mierne sa ohnite dozadu. Pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy..
 2. Postavte sa, nohy k sebe, ruky od seba, nakloňte telo doprava, doľava, bez zmeny polohy rúk.
 3. Postavte sa, nohy k sebe, ohýbajte sa dopredu, snažte sa rukami natiahnuť k zemi alebo k nohám.
 4. Postavte sa, šírka ramien od seba, ramená na opasku alebo od seba, otočte telo doprava, doľava.
 5. Postavte sa, nohy k sebe alebo mierne od seba, v drepe, držte ruky pred sebou.
 6. Postavenie, šírka ramien od seba, ramená za hlavou v zámku, sklopenie hlavy a sklopenie trupu dopredu, návrat do východiskovej polohy.
 7. Ležiace na chrbte, nohy ohnuté a rozmiestnené širšie ako plecia. Nadýchnite sa a vydýchnite, kolená ohnite smerom k sebe a snažte sa dostať vaše kolená na podlahu.
 8. Ležiace na chrbte, nohy ohnuté a roztiahnuté širšie ako ramená, ruky natiahnuté pozdĺž tela. Po vdýchnutí nadvihnite spodnú časť tela (panvy), pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy.
 9. Ležiace na chrbte, ohnuté nohy, chodidlá a kolená, paže natiahnuté pozdĺž tela, kolená nakláňajte striedavo rôznymi smermi..
 10. Ležiace na chrbte, nohy sú roztiahnuté, uchopte hlavu rukami, pri výdychu nadvihnite hlavu a hornú časť tela, pri vdýchnutí sa vráťte do východiskovej polohy.

Počet opakovaní každého cvičenia je v priemere 10 - 20 krát, ale môže sa líšiť v závislosti od veku a fyzickej zdatnosti dieťaťa..

Pri cvičení je potrebné pamätať na to, že taká gymnastika pre dieťa by mala byť radosťou, preto by sa mala vykonávať hravým spôsobom, pomáhať a opravovať ju pri náročných cvičeniach. Fyzikálna terapia sa vykonáva iba vtedy, keď je dieťa zdravé, v období zhoršenia chorôb to nie je možné. Pokúste sa dodržať určitý režim a liečebný komplex vykonávajte každý deň približne v rovnakom čase.

Masážne a terapeutické cvičenia na pupočníkovú prietrž

Masážne a terapeutické cvičenia na pupočníkovú prietrž

Umbilická hernia je časté ochorenie malých detí, ktoré sa vyskytuje v dôsledku nedostatočného rozvoja prednej brušnej steny a vrodenej slabosti pupočníka. Vyprovokujúcim okamihom je predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku so silným kašľom, zápchou alebo predĺženým plačom. Priaznivé podmienky pre rozvoj choroby sú spôsobené sprievodnými ochoreniami, ako je hypotrofia a krivica. U predčasne narodených detí sa často pozoruje pupočná kýla..

Navonok sa prejavuje vo forme okrúhleho alebo oválneho výčnelku v pupku, ktorý sa dá ľahko umiestniť späť do brušnej dutiny. Často spolu s pupočníkovou prietržou možno pozorovať nezrovnalosti vo svaloch brucha konečníka, čo naznačuje ich slabosť..

K uzdraveniu prietrže môže dôjsť iba pri náležitej starostlivosti o dieťa, ktoré spočíva v jeho fyzickej aktivite a normalizácii čriev. Okrem toho je užitočné pravidelne vykonávať špeciálne cvičenia, ktoré posilňujú svaly prednej brušnej steny a stimulujú masáž brucha..

Terapeutická masáž sa začína 2-3 týždňami života dieťaťa po úplnom zahojení pupočnej rany. Všetky špeciálne techniky by sa mali vykonávať na pozadí regeneračnej masáže. Pred masážou je potrebné upraviť prietrž. Ak to nepomôže, jemne masírujte žalúdok, musíte ho „utopiť“, pritlačiť ho prstami alebo dlaňou a druhou rukou začať vykonávať masážne pohyby..

Z masážnych techník sa odporúča:

- kruhové údery brucha (obr. 70);

- hladenie šikmých svalov brucha;

- brúsenie (po 1 mesiaci dieťaťa) (obr. 71);

- brnenie okolo pupka;

- stimulačné metódy akupresúry.

Obr. 70.

Obr. 71.

Tieto by sa mali vykonávať pomocou vankúšikov rovných prstov, ktoré náhle zatlačia na aktívne body umiestnené okolo pupka. Táto metóda spôsobuje napätie brušných svalov a spontánne zníženie prietrže (obr. 72). Všetky techniky zamerané na zvýšenie tónu brušnej steny by sa mali striedať s upokojujúcimi kruhovými ťahmi..

Obr. 72.

Masírujte aktívne body okolo pupka

Od prvých dní života dieťaťa, pred kŕmením, ho musíte položiť na brucho. Z tejto pozície deti veľmi rýchlo začínajú zdvíhať hlavy, aktívne pohybovať nohami a pažami a namáhať svaly tela. Okrem denného opevňovacieho komplexu musíte vykonať aj nasledujúce cvičenia:

1. Reflexné udržanie trupu v bočnej polohe. Vykonajte toto cvičenie niekoľko sekúnd, striedavo na každej strane..

2. Prechod z polo vertikálnej do náchylnej polohy. Toto cvičenie sa najlepšie vykonáva na lone dospelých. Telo dieťaťa nakloňte dozadu a uistite sa, že sa jeho hlava nezvráti.

3. Udržiavanie dieťaťa vo vodorovnej polohe (na chrbte).

4. Pomocou dospelého zapne žalúdok.

5. Reflexné plazenie na chrbte, bruchu a v polo vertikálnej polohe.

6. Swing na loptu v polohe na chrbte.

7. „Stúpanie“ vzadu.

8. drepy na priame zbrane.

9. Nezávislé zapnutie žalúdka.

10. drepy s podporou jednej ruky, prútika, prsteňov a bez podpory.

11. Otočí sa na stranu.

12. Vzostup rovných nôh.

13. Torzo.

14. Cvičenie „Vezmite si hračku zo stoličky“.

Všetky cviky zahrnuté do komplexu liečebnej gymnastiky by sa mali vykonávať po oprave kýly a oprave pomocou omietky..

Tento text je prehľad..

Cvičenie s loptou s pupočnou kýlou

U dieťaťa je na rozdiel od dospelých pacientov častejšia pupočná kýla. Deti do 5 rokov sú v zásade náchylné na jeho vývoj, ale s patológiou sa dá stretnúť aj v staršom veku, na ktorý treba pamätať.

V boji proti chorobe môže pomôcť gymnastikám s pupočníkovou prietržou u detí. Je predpísaná lekárom a môže byť vykonaná v predoperačnom období aj po operácii. Cvičenia pri pupočnej kýle sa u dospelých a malých detí veľmi líšia, na čo treba pamätať.

Aké je využitie gymnastiky

Cieľom gymnastických manipulácií z pupočnej kýly u dieťaťa je predovšetkým posilnenie svalového rámu brušnej tlače a zvýšenie tónu prednej brušnej steny. Liečebnú terapiu možno samozrejme zanedbať, rodičia by však mali zvážiť, že je potrebná komplexnejšia a zdĺhavejšia liečba.

Mnohí veria, že cvičebná terapia môže byť nahradená najbežnejším korzetom. Ale v skutočnosti to tak nie je.

Korzet samozrejme posilňuje prednú brušnú stenu, robí to však kvôli pasívnemu účinku, ktorý nie je vždy užitočný pre pacienta, najmä ten menší. Je oveľa lepšie rozvíjať svoj vlastný svalový rámec do tej miery, že dokáže udržať defekt, a to sa dá dosiahnuť iba pomocou gymnastiky..

Po operácii bude pravidelný tréning pomáhať pacientovi predchádzať vzniku komplikácií, ako sú napríklad rozpory v šve alebo relaps defektu. Bude tiež možné zlepšiť krvný obeh v orgánoch umiestnených v brušnej dutine, čo bude mať priaznivý vplyv na celkové zdravie..

Cvičebná terapia pupočnej kýly u dospelých a detí sa líši s ohľadom na zložité manipulácie, ale cieľ je vždy rovnaký: posilniť svalovú kostru v zóne rozvoja defektu.

Cvičebné pravidlá

Telesná výchova pre dieťa, na rozdiel od vzdelania pre dospelých, má množstvo vlastných charakteristík, na ktoré treba pamätať. Dodržiavanie jednoduchých pravidiel pomôže urobiť triedy nielen užitočnými, ale aj zaujímavými..

Odporúčania a pravidlá:

 1. Telesná výchova by sa mala vykonávať hravým spôsobom. Odporúča sa sprevádzať všetky cvičenia slovami, stimulovať dieťa pozitívnymi emóciami, aby ho liečebný komplex nevnímal ako niečo negatívne.
 2. Cvičenie je zakázané, ak je dieťa naštvané alebo nahlas plače. Okrem toho nie je možné manipulovať silou násilím a nútiť dieťa k nemu.
 3. Na efektívnejšie posilnenie pupka a zón, ktoré sú k nemu najbližšie, sa odporúča vyvinúť režim, v ktorom sa bude vykonávať cvičebná terapia. Najlepší čas je, keď si jednu plienku vymeníte pred kŕmením dieťaťa.
 4. Prvé cvičenia sa odporúčajú vykonávať pod dohľadom lekára, aby techniku ​​ovládal a v prípade chýb pri vykonávaní ich mohol opraviť.
 5. Novonarodené deti sú prísne zakázané vykonávať akékoľvek fyzické manipulácie. Je lepšie vykonávať všetky odporúčania pomaly počas dňa, ako robiť všetko naraz, výrazne unaviť dieťa, a teda bez dosiahnutia pozitívneho vplyvu..
 6. Na jeden rok života dieťaťa je možné do komplexu pridať cvičenia na plese pre malé deti z pupočnej kýly. Do prvého roku dieťaťa ho môžete jednoducho položiť na žalúdok, aby pasívne stimulovali brušné svaly..

Zoznam základných cvičení

Cvičebná terapia pupočnej kýly sa vykonáva až po odstránení patologického defektu u malého pacienta.

Najbežnejšie sa používa nasledujúci jednoduchý zoznam cvičení:

 1. Dieťa je uložené dozadu v dlani a na niekoľko sekúnd sa mierne zdvihne v chrbte. Zároveň nie je potrebné podoprieť hlavu.
 2. Uistite sa, že pacient drží hlavu a drží ju za bočné povrchy trupu. Zaťažujú na jednej strane a potom na druhej strane..
 3. Až do veku 2 rokov môžete používať reflexné plazenie, v ktorom by malo dieťa začať plaziť, ak má dovolené nechať nohy ležať na dlani dospelej osoby..
 4. Môžete vykonať opakované plazenie reflexu, ale dieťa by v tomto prípade malo byť na chrbte.
 5. Ak má dieťa 4 mesiace, môžete si ho na krátky čas sadnúť. Zároveň je potrebné ho držať jednou rukou, najmä ak nemôže sedieť, aby nedošlo k zraneniu.
 6. Bez ohľadu na to, ako mladý je pacient, môžete ním triasť hrkálka. To bude zaujímať dieťa a prinútiť ho natiahnuť telo pre predmet, napnúť svaly tlače.
 7. Od vedomých detí sa môže požadovať, aby zbierali a odovzdávali vopred dohodnutým hračkám pre dospelých.
 8. Dieťa môžete položiť na chrbát, ale nielen na vodorovnú plochu, ale aj na malú guľu.
  Keď má pacient šesť mesiacov, dá sa mu pod jeho nohy umiestniť malá gumová guľa, aby vykonával odpudivé pohyby.
 9. Hneď ako sa dieťa začne plaziť, odporúča sa v tomto procese stimulovať, aby ho vykonával tak často, ako je to možné.
  Ak hovoríme o novorodencovi, je lepšie nahradiť klasické cvičenia masážnymi účinkami. Je to preto, že úplne neskúsený človek, ktorý robí akékoľvek cvičebné cvičenia, môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Je tiež dôležité pamätať na to, že telesná výchova nie je všeliekom na pupočníkovú prietrž.

Okrem vykonávania jednoduchých komplexov je potrebné naučiť sa, ako správne kŕmiť dieťa, monitorovať jeho celkovú pohodu a podľa potreby byť pripravený na chirurgickú liečbu..

Cvičenia pri pupočnej hernii nie sú v žiadnom prípade alternatívou k chirurgickému ošetreniu. Môžu sa samozrejme použiť v konzervatívnej terapii s cieľom vyrovnať sa s miernym ochorením, ale ani zďaleka nie sú účinné. Na základe odporúčaní lekára musíte pochopiť, kedy vás možno liečiť iba pomocou telesnej výchovy a kedy je potrebná pomoc chirurgov. Ale aj po operácii je fyzická aktivita skvelou pomôckou na zlepšenie celkového stavu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pomerne závažné ochorenie prietrže je známe v celej ľudskej rase a je úspešne liečené oficiálnymi lekárskymi centrami a ľudovými liečiteľmi pomocou konšpiráciíKeby to nebolo pre bezmocnosť nášho vysoko rozvinutého lieku, keď namiesto chirurgického zákroku lieči obvyklú prietrž hernie, mnohí by sotva mohli uveriť v silu starodávnej ľudovej mágie.

HERBOTERAPIA SPINE

Žalúdok
Rôzne choroby chrbtice v modernom svete postihujú viac ako 90% pracujúcej populácie. Dôvodom je sedavý spôsob života, zlá strava, poruchy metabolizmu a mnoho ďalších faktorov. Hirudoterapia je účinný prírodný prostriedok, ktorý pomáha liečiť väčšinu najbežnejších chorôb chrbtice a rýchlo sa zbaviť bolesti..
Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.