loader

Cvičenie a masáž radikálov

Toto je najbežnejšie ochorenie periférneho nervového systému. Sciatica môže byť primárna (prechladnutie alebo infekčná toxická povaha) a sekundárna (kvôli degeneratívnym zmenám v chrbtici). Sciatica je najčastejšie dôsledkom osteochondrózy chrbtice. Sú to degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek, ktoré vznikajú v dôsledku mnohých nepriaznivých faktorov a v dôsledku poškodenia spôsobeného súčasnými zraneniami alebo opakovanými mikrotraumami; vyznačujúce sa znížením výšky disku a jeho zhutňovaním, vyčnievaním vláknitého prstenca, výskytom trhlín v ňom, cez ktoré sa pretláča zmenené jadro buničiny, a reaktívnym zhutňovaním predných a zadných pozdĺžnych väzov. Nadmerné zhrubnutie zadného pozdĺžneho väzu môže významne znížiť lúmen miechy. Do tohto procesu sa postupne zapája celý segment: telá susedných stavcov, medzistavcové kĺby a väzivový aparát. Hlavnými syndrómami osteochondrózy môžu byť statická bolesť, neurologický, vegetovaskulárny, viscerálny a vertebrálny syndróm nestability. Často sú postihnuté medzistavcové platničky v dolnej časti chrbtice a dochádza k lumbosakrálnej radikulitíde. Je to kvôli značnej mobilite a zaťaženiu bedrových stavcov IV a V. Pri stláčaní koreňov miechy herniovaného disku sa v lumbosakrálnej oblasti (zvyčajne na jednej strane) objavujú matné alebo ostré bolesti, ktoré vyžarujú do zadku, zadnej časti stehna, vonkajšieho povrchu dolnej končatiny, ktoré sú často sprevádzané svalovým kŕčom a hyperestéziou kože..

Úlohy pohybovej terapie a masáže

Zlepšenie krvného a lymfatického obehu v poškodenej oblasti, stimulácia regenerácie a priechodu nervových impulzov, protizápalové, vstrebateľné a analgetické účinky, posilnenie svalového korzetu, zvýšenie lúmenu medzi stavcami, rýchle obnovenie funkcie chrbtice.

LH nemôžete používať s radikulitídou spôsobenou prietržou medzistavcových platničiek so znakmi kompresie miechy, zvýšenou telesnou teplotou, zvýšenou ESR. Predpíšte cvičebnú terapiu na zmiernenie akútnych javov a úľavu od bolesti.

Pri lumbosakrálnej radikulitíde v nemocnici sa cvičenia vykonávajú v PI - ležiace na chrbte (valček pod kolenami), na žalúdku (pod žalúdkom - vankúš) na všetkých štyroch. Pred triedou sa odporúča, aby ste si ľahli na naklonenú rovinu niekoľko minút s dôrazom v axilárnej oblasti, aby ste natiahli chrbticu, prípadne trakciu v bazéne. Používajú cvičenia na ohýbanie a predlžovanie tela, nakláňanie na boky, kyvné cvičenia na nohy od ľahkého SP, dychové cvičenia a chôdza v ľahu. Vylúčte ostré ohyby, skoky, zákruty tela. Každé cvičenie sa opakuje 5-7 krát pomalým tempom s malým rozsahom pohybu. Doma môžete vykonávať cvičenia pri sedení a státí. Užitočné kúpanie. V akútnom období sú kontraindikované hypertermické kúpele a sauna.

Pri cervikorakálnej radiiculitíde sa LH predpisuje pri IE sedení a státí. Na ramenné kĺby, mušku, gymnastickú tyčinku atď..

V prípade osteochondrózy sa používajú relaxačné cvičenia s prvkami autogénneho tréningu na zmiernenie reflexne zvýšeného svalového tonusu, po úľave od bolesti - na posilnenie svalového korzetu - aktívne pohyby tela.

Pri lumbosakrálnej radikulitíde sa noha najprv masíruje na zdravej strane a potom na postihnutej strane (všetky techniky). Ak je bolesť výrazná, používa sa iba hladenie. Ak chcete odstrániť hypertonicitu bedrových svalov, aplikujte ich hladenie, vibrácie, potom trenie a miesenie hladením širokých svalov chrbta. Potom vykonajú masáž nervových kmeňov a bodov bolesti. Procedúra trvá 10 - 15 minút. Kurz - 15-20 procedúr.

Pri cervikorakálnej radikulitíde sa masírujú ruky, horná časť hrudníka, chrbát krku a pri bolestiach na hrudníku sa masíruje hrudník. Pri svalovej hypertonite sa používa jemné hladenie a trenie..

Pri osteochondróze sa najprv vykonáva masáž chrbta pomocou hladenia a plytkého hnetenia. Potom sa chrbtica masíruje pomocou trenia s prstami štyroch prstov, dna dlane, hnetením s prstami prvých prstov, klieští, obyčajným a dvojitým krúžkovým hnetením širokých svalov chrbta. Obzvlášť opatrne trite biologicky aktívne miesta. Masáž trvá 10 - 15 minút. Kurz - 15-20 procedúr.

Gymnastika s radikulitídou - hlavný pomocník v boji za zdravie chrbta

Je mimoriadne dôležité začať včas bojovať s touto chorobou, aby ste zlepšili svoju pohodu. Obzvlášť by ste sa mali oboznámiť s príznakmi, aby ste vedeli, ako sa patológia prejavuje..

Nemali by ste očakávať, že ochorenie samo zmizne. Bezpochyby budete musieť vykonať cvičenia s radikalizulitídou bedrovej oblasti, aby ste rýchlo obnovili chrbticu a zbavili sa nepríjemných príznakov..

Cvičenia na radikalulitídu bedrovej chrbtice


Fyzioterapeutické cvičenia sú hlavným pomocníkom v boji za zdravie chrbtice. Hlavné ciele, ktoré gymnastika sleduje pri liečbe radiiculitídy:

 • stimulácia krvného obehu v postihnutej oblasti;
 • posilnenie svalov;
 • zvýšená pohyblivosť chrbtice;
 • odstránenie bolesti;
 • prevencia relapsu.

Vďaka cvičebnej terapii pacient vytvára silný svalový korzet, ktorý podporuje chrbticu v správnej polohe, zabraňuje posunu stavcov. Cvičebná terapia sa používa v komplexnej liečbe spolu s liečbou liekmi a fyzioterapiou. Telesná výchova je povolená po odstránení akútnej bolesti. Súbor cvičení sa vyberá prísne individuálne a vykonáva sa pod dohľadom odborníka.

V závislosti od štádia liečby sledujú fyzické cvičenia určité ciele:

 • V 1. stupni telesná výchova zmierňuje bolesť, opuchy, svalové kŕče, zlepšuje lymfatickú výmenu tkanív.
 • V 2. etape je dôležité obnoviť všetky telesné funkcie, zvýšiť pohyblivosť končatín.
 • Vo fáze 3 musíte vytvoriť svalový korzet, trénovať svaly rúk a nôh.

Čo je to ischias, príznaky

Radikulitída postihuje periférny nervový systém. Vyskytuje sa to zovretím nervových koreňov miechy. Zároveň sú vystavené zápalovému procesu a môžu byť dokonca poškodené v dôsledku silného stlačenia. Toto ochorenie sa vyznačuje obdobím exacerbácie a remisie..

Počas období exacerbácie sa v postihnutej oblasti chrbtice vyskytuje silná bolesť.

Príčinou exacerbácií radikulitídy môže byť:

 • stresové situácie;
 • podchladenie;
 • pasívny životný štýl;
 • športovať;
 • progresívna osteochondróza;
 • ťažká fyzická práca;
 • nádory chrbtice;
 • rozrastajúce sa osteofyty;
 • uložené soli.

V závislosti od miesta sa rozlišujú tieto typy radikálov:

krčnejBolestivosť sa objavuje v oblasti krku a týlna. Bolesť sa výrazne zhoršuje kašľom a pohybmi hlavy..
cervikobrachiálnyBolestivosť sa vyskytuje v krku, ramenách a horných končatinách..
PrsníkPrejavuje sa bolesťou opasku v hrudnej kosti.
lumbosakrálníVyznačuje sa bolesťou v bedrovej oblasti, ktorá sa môže uvoľniť na jednom z dolných končatín..

Cvičebné pravidlá

Na to, aby telesná výchova mohla prispieť k liečbe radikulitídy, je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 • Zostavte a koordinujte súbor cvičení so svojím lekárom.
 • Pohyby vykonávajte plynulo a pomaly. Vyvarujte sa náhlym pohybom, ktoré zvyšujú bolesť.
 • Najskôr vykonajte cvičenia pri ležaní alebo sedení. Potom môžete začať trénovať v stoji.
 • Začať triedy s minimálnym počtom opakovaní, postupne zvyšovať počet cvičení a opakovaní.
 • Používajte striedavo statické a dynamické cvičenia.
 • Cvičte pravidelne.
 • Ak dôjde k akútnej bolesti, prestaňte cvičiť..
 • Ak školenie neprináša úľavu, mali by ste sa o tom poradiť so svojím lekárom a upraviť komplex..

Tradičné liečenie pre radikalulitídu


Sciatica sa tradične lieči konzervatívne. Pacient je predpísaný:

 • protizápalové lieky (Diclofenac, Ortofen, Ibuprofen);
 • lieky proti bolesti (Ketonal, Movalis);
 • blokáda novokainu;
 • svalové relaxanciá ("Midokalm", "Sirdalud");
 • otepľovacie masti na báze včelieho alebo hadího jedu;
 • Vitamíny B..

Pri závažnom poškodení medzistavcových stavcov môže byť potrebná chirurgická liečba..

Okrem liečebnej a chirurgickej liečby pre radikalulitídu sa predpisujú aj fyzioterapeutické postupy na odstránenie zápalového procesu, ako aj na urýchlenie regenerácie tkanív a zabezpečenie otepľovacieho účinku. Odporúča sa aj manuálna terapia a návštevy masážnej miestnosti a miestnosti na cvičenie..

Video: „Cvičenia na akútnu bolesť chrbta“

Prečítajte si viac o tradičných liečebných postupoch pri zárodku radikálov:

 • Na stránke môžete vidieť názvy gélov a mastí pre radikalulitídu
 • Účinné injekcie pre radikalulitídu v 3 ampulkách
 • Aké lieky sú pre radikulitídu najúčinnejšie, nájdete v nasledujúcom článku

Cvičenia na bedrovú radikulitídu


Pri liečbe lumbálnej radikulitídy je dôležité posilniť svaly kôry. Sú to svaly, ktoré pomáhajú stabilizovať chrbticu, panvu a boky. Tie obsahujú:

 • rektálne, priečne, šikmé svaly brucha;
 • svaly zadku a stehien;
 • svaly aduktora.

Cvičené svaly vám umožňujú udržiavať chrbticu v anatomicky zdravej polohe a udržiavať krásny postoj.

Hlavné cvičenia na radikulitídu:

 1. Ležiac ​​na chrbte a ohýbajte nohy na kolenách. Pri nadýchaní zadržte dych a utiahnite si abs. Pri výdychu uvoľnite čo najviac..
 2. Počiatočná poloha je rovnaká. Vdýchnutie, odtrhnutie ramien a lopatiek z podlahy. Hlavné zaťaženie by malo dopadnúť na lis. Držte v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, uvoľnite sa.
 3. Ležiac ​​na chrbte, zdvihnite nohu ohnutú na koleno, narovnejte ju a zostaňte v tejto polohe 5 sekúnd. Potom ohnite nohu a spustite ju. Opakujte to isté s druhou nohou.
 4. Ľahnite si na chrbát, ruky sa tiahnu pozdĺž trupu. Zdvihnite rovné nohy o 20 - 30 cm, vydržte 5-10 sekúnd, vráťte sa do východiskovej polohy.
 5. Ležiace na chrbte, ohýbajte kolená, nakláňajte ich doľava a doprava.
 6. Ľahnite si na brucho, položte ruky pod bradu. Stočte sa a zdvihnite rovné nohy.
 7. Počiatočná poloha je rovnaká. Zdvihnite hornú časť tela a držte ho na 10 sekúnd.
 8. Ležal na bruchu a jeho ruky sa zatvárali za hradom. Zdvihnite ramená na 5 sekúnd.

Pomoc: každé cvičenie zopakujte 5-10 krát.

Keď pacient dosiahne 15 opakovaní, môžete pridať nové cvičenia. „Bicykel“ a „nožnice“ majú dobrý účinok. Je potrebné krútiť nohy a prekrížiť končatiny po dobu 2-3 minút. Na posilnenie chrbtice je vhodné aj cvičenie mosta z ležiacej polohy. Musíte sa ohnúť a opierať sa o plecia a päty.

Všeobecné odporúčania pre gymnastiku

Špeciálne cvičenia zamerané na radikulitídu bedrového kĺbu vám umožňujú rýchlo normalizovať pohodu a celkovo zlepšovať stav človeka. V takom prípade by ste mali dodržiavať určité odporúčania, aby sa nezhoršoval zdravotný stav.

Najmä bude potrebné koordinovať komplex s lekárom, aby liečebný priebeh bol čo najúčinnejší. Ak je v dolnej časti chrbta výrazná bolesť, potom by sa triedy nemali začať. Mimochodom, užívanie analgetík sa neodporúča, pretože nevyriešia problém samotný.

Musíte začať trénovať pomaly. Ostrosť by sa mala postupne zvyšovať, ak je na to osoba dostatočne pripravená. Tento režim je pre chrbticu najžiadanejší..

Všetky prejavy bolesti sú potrebné na upozornenie pacienta. Ak chcete začať, mali by ste spomaliť tempo tried alebo sa poradiť s lekárom, ak bolesť pretrváva. Špecialista môže odporučiť zmenu schémy opatrení..

Opakovacia frekvencia každého cvičenia by sa mala postupne zvyšovať, pretože telo nemôžete okamžite načítať. Samotné školenie sa vykonáva pravidelne a účelne. Odporúča sa niekoľkokrát denne robiť gymnastiku, pričom sa zdôrazňuje záťaž bedrovej oblasti. Požadovaný cieľ sa dosiahne iba systematickými štúdiami..

Miestnosť pre gymnastiku s radikulitídou by mala byť neustále vetraná. Zároveň by sa odev mal vyberať jednoducho, aby neobmedzoval pohyb. Ak sa vyskytne bolesť, je lepšie cvičenia odmietnuť. Koniec koncov, gymnastika by mala viesť k pozitívnemu výsledku a nie k zhoršeniu pohody človeka. Samotné cvičenia sa budú musieť vyberať v závislosti od toho, v akom stave je daná osoba, ako aj od toho, aký výsledok chce dosiahnuť. Ak gymnastiku vykonávate správne, môžete dosiahnuť pozitívne výsledky..

Nabíjanie pomocou radikalulitídy


Odporúča sa, aby pacienti s radiculitídou vykonávali ranné cvičenia. Pomáha udržiavať svalový tonus, zvyšuje pohyblivosť chrbtice a končatín. Cvičenie by sa malo robiť po prebudení pred jedlom. Dodacia lehota je asi 15 minút. Pohyby by mali byť plynulé, vykonávané pomalým tempom, nespôsobovať bolesť, nespôsobovať nepohodlie.

Súbor cvičení na ranné cvičenia zo stojacej polohy:

 • Trup sa nakláňa dozadu a dopredu, doľava a doprava.
 • Držte ruky na opasku a otočte puzdro doľava a doprava.
 • Počiatočná poloha je rovnaká. Vykonajte kruhové otáčanie hornej časti tela.

Potom choďte na cvičenie na natiahnutie chrbtice:

 • Opatrne sa nakloňte dopredu a snažte sa svojimi dlaňami dosiahnuť podlahu.
 • Sedieť na zemi, nohy narovnať. Pokúste sa rukami dostať na prsty.
 • Ležiaci na chrbte, zatlačte si kolená do žalúdka a pritiahnite ich rukami. Hladko sa otáčajte po chrbte.

Každé cvičenie opakujte 5-10 krát, v závislosti od toho, ako sa cítite. Po cvičení si môžete ľahnúť na chrbát, relaxovať a ľahnúť si 1-2 minúty, aby ste obnovili dýchanie a srdcový rytmus. Takáto jednoduchá gymnastika pomáha posilňovať krvný obeh, dodáva energiu celý deň..

príčiny

Mnoho ľudí čelí radikulitíde a môže sa vyskytnúť v mladom aj starom veku. Príznaky sa prejavujú rýchlo a akútne, zatiaľ čo človek pociťuje stuhnutosť pohybov a bolesť v postihnutej oblasti. Po prvom výskyte sa ischias stáva chronickou a potom sa pravidelne zhoršuje. Ak nepoužívate lieky, rýchlo odstráňte nepríjemné príznaky, ktoré nebudú fungovať. Preto je dôležité zvoliť si správne lieky, aby ste mohli normalizovať svoje zdravie..

Je potrebné poznamenať, že ischias je rôznych typov. Konkrétne sa líši v mieste lokalizácie. Cervikálna choroba postihuje ľudí vo veku od 25 do 40 rokov. V tomto prípade si osoba sťažuje na nepohodlie v krku, stuhnutosť pohybov hlavy, ako aj znecitlivenie v rukách..

Ak existuje ischias hrudníka, bolesť je v hornej časti chrbta, ako aj v rebrách. Horné končatiny môžu byť často postihnuté, najmä môže dôjsť k znecitliveniu.

Často je postihnutá lumbosakrálna oblasť. V podobnej situácii trpí pacient akútnou bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá je obzvlášť výrazná počas pohybov. Je potrebné venovať pozornosť lokalizácii priestupku, aby sme pochopili, ktoré oddelenie vyžaduje ošetrenie. Prirodzene, nie je dovolené začať liečbu samostatne, určite by ste sa mali poradiť s lekárom.

Môžete rozlíšiť rôzne provokujúce faktory, ktoré vedú k exacerbácii radikulitídy:

 • Nervové prepätie. Ak je človek často vystavený stresovým situáciám, nemal by byť prekvapený výskytom radikulitídy.
 • Málo cvičenia. Sedavý životný štýl nemožno pre človeka nazvať užitočným. Ak sa trochu pohnete, môžete čeliť nebezpečným chorobám. Z tohto dôvodu sa odporúča chodiť pravidelne, a to aj v prípadoch, keď prakticky neexistuje voľný čas..
 • Ťažká fyzická práca. Niektorí ľudia sú nútení pravidelne prepracovať, tráviť celý deň na nohách alebo zdvíhať závažia. V takýchto situáciách je mimoriadne dôležité poznať opatrenie, inak sa môžete stretnúť s negatívnymi dôsledkami.
 • Podchladenie. Osoba sa musí postarať o udržanie svojho zdravia v dobrom stave. Ak to chcete urobiť, musíte sa obliecť v teple a pokiaľ možno nie v prievane. Ak si chladíte krk, môžete naraziť na ochorenie, ako je ischias.
 • Vek. Starší ľudia s väčšou pravdepodobnosťou trpia bolesťou chrbtice. Je to kvôli tomu, že majú rôzne chronické choroby a telo si nedokáže plne poradiť so svojimi funkciami. Môže dôjsť najmä k depozícii solí, k rastu osteofytov a medzistavcové platničky budú tenšie. V starobe musíte svoje zdravie starostlivo sledovať, ak potom nechcete čeliť rôznym chorobám.
 • Novotvary. Bez ohľadu na povahu nádoru, ktorý sa objavil v chrbtici, by osoba v každom prípade mala okamžite navštíviť lekára a pochopiť, aké liečebné opatrenia sa budú musieť použiť. Len v tomto prípade bude existovať možnosť výrazne zlepšiť zdravotný stav a zabrániť výskytu nebezpečných následkov.
 • Osteochondróza. Vyvoláva často výskyt radikulitídy, a preto je mimoriadne dôležité diagnostikovať chorobu včas, takže neskôr nemusíte čeliť komplikáciám..

Ak dôjde k ischias, musí sa o liečbu bezpodmienečne postarať osoba. V tejto situácii bude možné výrazne zlepšiť pohodu a zabrániť zhoršovaniu zdravia. Záleží len na osobe, aké bude jeho zdravie dobré. Ak sa starostlivo staráte o svoje zdravie, môžete sa vyhnúť negatívnym následkom.

fyzioterapia


Okrem cvičebnej terapie lekári predpisujú fyzioterapiu na radikulitídu. Fyzioterapia má stimulačný účinok na telo, pomáha zlepšovať regeneračné procesy v tkanivách. Fyzioterapia je predpísaná, rovnako ako cvičenie, po akútnom období ochorenia.

 • Elektroforéza. Toto je spôsob ovplyvnenia postihnutej oblasti pomocou nízkofrekvenčných prúdov. Prostredníctvom pokožky pacienta sa zavádzajú anestetiká a protizápalové lieky. Výsledkom je, že zápalový proces v zovretých nervových koreňoch klesá a obnovuje sa poškodené chrupavkové tkanivo.
 • Magnetoterapia - liečba premenlivým a konštantným magnetickým poľom. Zlepšujú sa regeneračné procesy, stimuluje sa mikrocirkulácia v postihnutých tkanivách. Okrem toho sa syndróm bolesti zastaví, opuch sa zníži.
 • Ultrazvuk (fonoforéza). Liečba je založená na zmene elektrickej aktivity buniek, čo vedie k normalizácii metabolizmu tkanív. Vykonáva sa s použitím analgetík, ktoré sa dodávajú do tkaniva nepretržite alebo pulzne..
 • Diadynamická terapia - liečba prúdmi rôznych frekvencií v rôznych režimoch. Na miestach štiepaných nervov sú nainštalované elektródy, ktoré stimulujú nervové zakončenie. Vďaka tomu sa dosiahne anestetický a myostimulačný účinok..
 • UHF Postihnuté oblasti chrbtice sú ovplyvnené vysokofrekvenčným magnetickým poľom. V tkanivách sa zvyšuje krvný obeh, zmierňuje sa zápal, zvyšuje sa obranyschopnosť organizmu.

Kurz zvyčajne trvá 10 - 14 relácií. Ak je to potrebné, liečba sa môže opakovať so zhoršením radikality.

Dôležité: Ak sa počas a po fyzioterapii cítite horšie, mali by ste liečbu prerušiť a situáciu prediskutovať s lekárom.


Fyzioterapeutické metódy majú niekoľko kontraindikácií:

 • Onkologické nádory.
 • Horúčka.
 • Akútna infekčná choroba.
 • Závažné patológie srdca, obličiek, pľúc.
 • Obličkové kamene, žlčník.
 • Krvácanie a závislosť na nich.
 • Roztrúsená skleróza.
 • tromboflebitída.
 • Kožné ochorenia (ekzém, dermatitída).
 • Individuálna súčasná neznášanlivosť.

V každom prípade by liečbu mala predpísať ošetrujúci lekár.

Výhody terapeutických cvičení

Pred cvičením na lumbosakrálnu radikulitídu by ste sa mali poradiť s odborníkom na fyzioterapiu. V prípade rôznych chorôb bude prístup k triedam skutočne odlišný.

Špecialista pomôže vyvinúť súbor cvičení pre radikalulitídu, ktoré môžu pomôcť posilniť svalovú kostru a zlepšiť stav pacienta. Vďaka pravidelným triedam sa v tkanivách aktivuje mikrocirkulácia a metabolizmus. Lymfatická drenáž sa zvyšuje a preťaženie patologického zamerania je eliminované. Vďaka vyškoleným svalom sa zvyšujú funkčné schopnosti chrbtice, čo je veľmi dôležité pre aktívny život každého človeka.

Cvičenie s lumbosakrálnou radikulitídou pomáha zvyšovať lúmen medzi stavcami. To má pozitívny vplyv na stav postihnutých miechových nervov kvôli zníženiu ich kompresie a opuchu. Súbežne s tým v dôsledku zvýšeného prietoku krvi dostávajú viac živín. V dôsledku toho sa syndróm bolesti znižuje, rozsah pohybov sa zvyšuje.

Ďalším cieľom dennej gymnastiky je posilnenie brušných svalov. Pomôže to predchádzať nadmernému ohnutiu chrbtice v bedrovej oblasti..

Cvičenie na cervikálnu radikulitídu

Liečba radikulárneho syndrómu tejto lokalizácie zahŕňa posilnenie pleurálneho pletenca a krčných svalov. Nasledujúce cvičenia vám pomôžu zlepšiť váš stav a vyhnúť sa relapsom:

 1. Nakloňte hlavu ďaleko dopredu s bradou na hrudi. Z tejto polohy vykonávajte posuvné pohyby doprava a doľava.
 2. Nakloňte hlavu čo najviac dozadu a na niekoľko sekúnd ho podržte.
 3. Nakloňte hlavu oboma smermi a dotknite sa ramien. Potom urobte kruhové pohyby pozdĺž vedľajšej osi.
 4. Robte krúživé pohyby ramenami, nepoužívajte zvyšok tela. Pracujte najprv s oboma, potom s každým.
 5. Posaďte sa na stoličku, položte lakte na stôl. Položte ľavú dlaň pod bradu a pravú na zadnú časť hlavy. Ruky otočte hlavou doľava. Potom opakujte opačným smerom.

Tento komplex sa odporúča robiť každý deň. Požadovaný počet opakovaní každého cvičenia je 10-15.

Príčiny a príznaky choroby

príčiny:

V 95% prípadov je bolesť chrbta a nôh založená na osteochondróze.

V tkanivách chrbtice sa tvorí hernie, výška diskov sa znižuje, dochádza k svalovým kŕčom a dochádza k ďalším degeneratívnym, dystrofickým a zápalovým zmenám. Vedú k deformácii a zúženiu chrbtice, cez ktorú korene opúšťajú miechový kanál. Práve tu dochádza k ich porušovaniu, ktoré spôsobuje rozvoj bolesti.

Iné dôvody:

V 5% prípadov je ischiasou spôsobená nádor, trauma, osteomyelitída, tuberkulóza, hnisavé infiltráty v retroperitoneálnom priestore..

príznaky

Ostré, hryzavé, ohryzujúce - nedajte pacientovi oddych, deň ani noc. Bedrá a krížová sú v epicentre! Bolesť sa šíri do zadku a potom na nohu pozdĺž stlačeného koreňa. Najbežnejšia je kompresia piatych bedrových (L-5) a prvých sakrálnych (S-1) koreňov. To znamená, že bolesť je sústredená pozdĺž laterálneho povrchu stehna a dolnej končatiny, ako aj v lýtkovom svale.

paresthesia

Pacienti pociťujú znecitlivenie alebo nepríjemné brnenie, pálenie v rovnakých oblastiach ako bolesť.

Miechová mobilita je výrazne obmedzená.

Pacient sa nemôže zohnúť nadol a dosiahnuť rukami k podlahe, narovnať a narovnať chrbát, nakloniť telo doprava alebo doľava

Skolióza chrbtice a bránenie svalov dolnej časti chrbta

Zakrivenie chrbtice v tvare S a svalové kŕče v bedrovej oblasti sú reflexné príznaky, s ktorými bedrové svaly a chrbtica reagujú na bolesť.

Neurologické vyšetrenie odhaľuje množstvo charakteristických symptómov, ktoré naznačujú, že korene miechy sa zvierajú v bedrovej a sakrálnej úrovni. Presnosť diagnózy je potvrdená röntgenovými údajmi, obrázkami alebo tomogramami. Viac sa o tom dočítate v tomto článku..

Kedy môžem robiť gymnastiku??

Kedykoľvek ak nie je akútna bolesť. Pri exacerbácii lumbosakrálnej radikulitídy stačí 3 až 5 dní fyzického odpočinku, aby zápal ustúpil. Zvyšok času je gymnastika nielen možná, ale aj potrebná.

Najdostupnejšiu hodnotu jednoduchých fyzických cvičení možno pochopiť v systéme ruského lekára Sergeja Bubnovského, ktorý priniesol späť koncept kinezapie.

Kinezoterapia znamená liečbu pohybu.

Systém Bubnovsky je založený na skutočnosti, že svaly musia byť zaťažené minimálne 3 krát týždenne, pretože pamäť pohybu je uložená 48 hodín. Lekári už dávno vedeli, že svaly, ktoré sa nezúčastňujú atrofie pohybov. Z hľadiska evolúcie je všetko pravda: udržiavajú a vyvíjajú sa iba tie orgány, ktoré sa používajú, a tie, ktoré sú zbytočné, vymiznú.

Pokyny krok za krokom pre tých, ktorí začínajú s gymnastikou

Cvičebnú terapiu môžete začať iba vtedy, ak diagnózu radiikulitídy v dôsledku osteochondrózy potvrdí neurológ a rádiografia, MRI alebo CT. Inak môžete preskočiť nádor alebo iné choroby, ktoré spôsobujú bolesť chrbta. Čas sa stratí, predpoveď je nepredvídateľná.

Pre každé obdobie choroby musíte vybrať vhodný terapeutický komplex cvičení. Samozrejme, ak ste liečení na poliklinike, lekár pre záťažovú terapiu to urobí za vás. Teraz sa však veľa ľudí spolieha na videá na internete..

Nikdy nevykonávajte cvičenia, ktoré vám spôsobujú bolesť. Vzhľad bolesti znamená, že nadmerne namáhate svaly, väzy, zvyšujete tlak na korene. To môže viesť k nežiaducim následkom: poškodenie tkaniva, opuch, zvýšenie herniových výčnelkov.

Využite služby odborníkov vážne. Masáž sama o sebe je dobrá a pre úplne zdravých ľudí. Vždy sa cíti, keď odborník pozná svoju prácu. Príjemné teplo a ľahkosť po masáži sa oplatí.

A nepracujte na zabitie. Letná sezóna navyše začína čoskoro. Výrobky pestované na ich posteliach sú úžasné. Najmä ak boli vychovaní s láskou. Je však lepšie obísť sa bez fanatizmu, zdravá chrbta nemôže nahradiť žiadna čerstvá zelenina.

Buď dobre, priatelia. A blahoželám všetkým k príchodu jari! Veľa šťastia v krajine!

Prihláste sa na odber nových článkov, zdieľajte ich s priateľmi.

Tento článok sa oplatí zdieľať.

Pridať k záložkám

Pravidlá pre fyzioterapiu a gymnastiku

1. Aby sa minimalizovalo zaťaženie chrbtice, všetky cvičenia sa vykonávajú pri ležaní, sedení alebo na všetkých štyroch cvičeniach. V niektorých prípadoch môžu lekári v závislosti od stavu pacienta predpísať stacionárne cvičenia.

2. Na začiatku komplexu sú cvičenia zamerané na uvoľnenie svalov ramien, rúk a chrbta. Ďalej je do procesu zahrnutá fyzická aktivita, ktorá pomáha posilňovať tieto svalové skupiny.

3. V prípade syndrómu silnej bolesti sú cvičenia zamerané na predĺženie flexie chrbtice vylúčené z tried. Môžu vyvolať zvýšenie intradiskálneho tlaku a zhoršiť klinický obraz..

Lumbosakrálna radikulitída - liečba

Po odstránení akútnych klinických príznakov a zlepšení pohody pacienta môžete popri fyzickej terapii ísť aj na jogu. Hlavnou vecou je nájsť skúseného a kompetentného inštruktora, ktorý je schopný nielen zvoliť správne cvičenia, ale aj určiť potrebnú intenzitu záťaže..

Jóga pomôže po úplnom náročnom pracovnom dni úplne relaxovať, zmierniť emocionálny a fyzický stres a tiež poskytne účinnú pomoc pri liečbe lumbosakrálnej radikulitídy..

Pomocou špeciálnych pozícií môžete efektívne natiahnuť chrbticu, zväčšiť medzeru medzi diskami a odstrániť tlak z koreňov miechových nervov. Správna poloha tela umožňuje aktiváciu všetkých vnútorných síl tela, stimuláciu obehového a neuromuskulárneho systému.

Dobré výsledky sa prejavujú dýchacími cvičeniami. Napriek tomu, že takéto účinky nemajú priamy vplyv na chrbticu, účinne rozširujú hrudník a prispievajú k dobrej okysličovaniu tela. Vďaka tomu sa posilňuje kostné, chrupavkové a svalové tkanivo..

Správne dýchanie pomôže zmierniť bolesť bedrovej chrbtice a dokonca obnoviť jej pohyblivosť. Pravidelná účasť na lekciách alebo nezávislé vykonávanie potrebných cvičení pomôže zmierniť zápalový proces a zabrániť opakovaniu exacerbácie..

Použitie cvičení jogy a fyzioterapie s radikalulitídou sa vykonáva podľa princípu: pohodlná poloha, plynulé a postupné pohyby, úplná relaxácia..

Pohyb chrbtice

Všetky cvičenia s radikalizulídou musia končiť podvrtnutím. V centrách Bubnovského je množstvo zariadení, ktoré pomáhajú človeku správne sa pohybovať. Fyzioterapia a správne pohyby robia zázraky.

Jednoduché pohyby v ťahu:

 • leží na chrbte, striedavo pritiahnite obe nohy k hrudníku. Potiahnite čo najbližšie k brade, môžete si pomôcť rukami;
 • ležať s rukami na kolenách a ťahať k sebe. Potom otočte telom v oboch smeroch a pokúste sa dotknúť kolien dna. Jeden z najlepších pohybov pri lumbálnej masáži. Môžete skomplikovať a „jazdiť“ na spodnej časti dozadu a dopredu.

Príčiny, príznaky a liečba lumbosakrálnej radikulitídy

V stojacej polohe so zdvihnutými nohami zdvihnite ruky pred vami a nadvihnite ich inhaláciou a spustením pri východe; Fyzické cvičenia nie sú predpísané pri exacerbácii radiculitídy lumbosakrálnej chrbtice;

Ležia na bruchu, ruky sú umiestnené pod bradou. Rovná noha sa nadvihne nad podlahu a zafixuje sa 5 až 10 sekúnd a potom sa spustí. To isté urobte s druhou nohou. Pohyby sa opakujú s každou nohou 10-15 krát.

V úvodnom období sa hlavný dôraz kladie na relaxačné zručnosti: svaly rúk, nôh a tela sa uvoľňujú v stave pokoja a počas vykonávania elementárnych pohybov.

V akútnom štádiu s diskogénnou radikulitídou je predpísaná pulzná ultrazvuková terapia, pri ktorej sa ako kontaktná látka môže použiť zmes analgetík. Ako príznaky ustupujú, ultrazvuk sa aplikuje v pulznom aj kontinuálnom režime..

Príznak Neri - bolesť v dolnej časti tela sa zvyšuje s ostrým ohnutím hlavy dopredu.

Pri lumbosakrálnej radikulitíde je zvyčajne charakteristický chronický priebeh s pravidelnými exacerbáciami rôzneho trvania. Vývoj choroby je vyvolaný nájdením a prácou v zlých klimatických podmienkach a výraznou fyzickou námahou na chrbticu.

Cvičte „zdvíhanie tela“. Vykonáva sa ležanie na bruchu s dôrazom na ruky, telo je odtrhnuté z podlahy až 6-krát.

 • Nasledujúce cvičenie sa najlepšie vykonáva na stoličke bez operadla. Musíte sedieť na jej okraji a zopnúť si ruky za sedadlom alebo nohami. S chrbtom tela je potrebné urobiť niekoľko odchýlok bez toho, aby sa chrbát ohýbal.
 • V rovnakej polohe, ale s rukami nadol, plynulo vystupujte od päty k päte a naopak;
 • Bez ohľadu na závažnosť ochorenia musí byť režim cvičebnej terapie jemný;
 • V polohe na chrbte by ste mali natiahnuť ruky dopredu a duplikovať predchádzajúcu úlohu, ale pravou nohou zdvihnite ľavú ruku a naopak.
 • V hlavnom období sa pridávajú ťahové cvičenia. Každé cvičenie by malo skončiť uvoľnením svalov celého tela. Užitočné na vašich ramenách na horizontálnej lište alebo na gymnastickej stene po dobu 30 - 60 sekúnd.
 • Diadynamické prúdy sa ukázali dobre, v ktorých sú malé elektródy inštalované na výstupných zónach koreňov nervov a pozdĺž postihnutého nervu.
 • Pri radiikulitíde v dôsledku osteochondrózy sú charakteristické aj vonkajšie zmeny v tele: vyrovnanie bedrovej lordózy, zvýšenie kyfózy, skolióza s vydutím smerom k lézii. Pri patológii disku medzi bedrovými a krížovými stavcami I. sa môže skolióza vyvíjať so zakrivením zdravým smerom.
 • Nachladnutie, chrípka;
 • Lumbosakrálna radikulitída je komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú pri podráždení alebo stlačení koreňov miechy. Nejde o nezávislé ochorenie, ale o patologický proces sekundárneho charakteru.

Čo je to cvičebná terapia a aké cvičenia sú užitočné

Prínosy fyzických cvičení sú zrejmé - posilnenie svalov problémových oblastí vedie k fixácii polohy stavcov, čo zase zabraňuje zovretiu nervových vlákien. Odborníci odporúčajú uchýliť sa k cvičeniu pri prvých príznakoch rozvíjajúceho sa ochorenia.

Pozitívne aspekty cvičenia môžu zahŕňať aj normalizáciu metabolických procesov zlepšením krvného obehu. Príjem minerálov a vitamínov do driekovej chrbtice spomalí alebo zabráni (v závislosti od štádia) vývoja ochorenia a zmierni večný spoločník radikulitídy - neznesiteľnú bolesť.

Cvičebná terapia - je komplex fyzických a psychologických cvičení určených na stimuláciu regeneračných funkcií ľudského tela. Komplex cvičebnej terapie zahŕňa fyzické cvičenia a psychologické a pedagogické nástroje určené na motiváciu pacienta k uzdraveniu.

Počiatočný komplex cvičebnej terapie hrudníka

Ak chcete začať cvičenie by malo byť s úplnou dôverou v diagnostiku..

Komplex v polohe na chrbte:

 1. Východisková poloha: Ľahnite si na chrbát. Natiahnite nohy a ruky a uvoľnite sa;
 2. Položte jednu dlaň na hrudník, druhú na žalúdok. Zhlboka sa nadýchnite, trochu sa nadýchnite, vydýchnite;
 3. Z východiskovej polohy vdychujte, aby ste natiahli a natiahli ruky, čo viedlo za hlavu. Pri výdychu do východiskovej polohy;
 4. Ohnite si nohy a držte ruky. Vytiahnite kolená do žalúdka a zároveň sa snaží čelom dosiahnuť kolená. Dodržiavajte všetky pravidlá opísané pre druhé cvičenie pre radikalulitídu bedrovej chrbtice. do východiskovej polohy;
 5. Krútenie. Natiahnite ruky do strán a dlane pritlačte k podlahe. Ohnite nohy a trupom sa otáčajte striedavo zo strany na stranu, pričom ramená, lopatky a ramená držte mimo podlahy. Dodržuj pravidlá;
 6. Ľahnite si na brucho. Ruky by mali byť umiestnené pozdĺž tela. Opierajúc sa o hrudnú kosť, brucho a boky zabezpečujú plynulé zdvíhanie a spúšťanie ramien a hlavy. Držte hlavu rovno a mierne spustite bradu do krčnej dutiny bez toho, aby ste ju hádzali späť.

Komplexné sedenie na stoličke:

 • Posaďte sa na stoličku a znovu si postavte chrbát. Dajte ruky na sedadlo. Narovnajte nohy v kolenách a natiahnite ich, potiahnite nohy smerom k sebe a súčasne do nich natiahnite hrudník, vyklente chrbát. do východiskovej polohy a relaxovať;
 • Na východiskovú pozíciu položte ruky za hlavu. Ak sa chcete zohnúť vdychovaním, odmietnite, ale nevyhadzujte hlavu, potom, čo ste ju vytiahli v pôvodnej polohe, vydýchnite a zadržte dych po dobu 5 sekúnd..
 • Posledné cvičenie sa vykonáva v stoji. Počas vdychovania držte zadnú časť stoličky, zdvihnite prsty na nohách a zároveň tlačte na hrudník. Výdych spustite dolu do východiskovej polohy a zadržte dych päť sekúnd.

Každé cvičenie sa vykonáva 2 až 10 krát v priebehu niekoľkých dní (asi desať), až kým nezmizne akútna bolesť.

Potom sa vyberie komplex terapeutických cvičení.

Viac možností:

 • Môžete si vybrať akupresúru.
 • Vynikajúcim absolvovaním klasického masážneho kurzu je thajčina, vykonáva sa hlbšie, takže s tým nemôžete začať.
 • Môžete si urobiť vlastnú masáž. Nebude to také efektívne, ale stále. Masáž dlaňami, kĺbmi, ich hrotmi.
 • Pomôžu vám tiež rôzne ortopedické masérky, pretože ich je už veľa vyvinutých. Jedná sa o vibračné masérky a na stimuláciu nervov elektrinou a na akupresúru. Pre každý vkus. S týmito zariadeniami sa môžete masírovať. Podľa môjho názoru veľmi pohodlné.

A čo robiť v takej situácii, keď sa neočakávane predstihuje akútny atlantický zápal radikálov? Ako zmierniť bolesť? tak,

Čo dáva fyzioterapiu a gymnastiku s radiikulitídou?

Cvičenie s radikalulitídou zlepšuje metabolizmus v tkanivách, prispieva k vymiznutiu kongestívnych stavov vo svalových tkanivách a vnútorných orgánoch. Okrem toho sa na všeobecnom pozadí zlepšuje lymfatický obeh a krvný obeh..
Systematické a správne vybrané cviky pomáhajú zvyšovať stabilitu svalového korzetu, zvyšujú vôľu medzi stavcami. V dôsledku toho klesá kompresia nervového koreňa, zlepšuje sa jeho výživa, eliminuje sa opuch a normalizujú sa metabolické procesy v tele. Pacienti pociťujú zníženie intenzity syndrómu bolesti, návrat svalovej a tkanivovej mobility, zníženie opuchov v oblasti zápalu.

Cvičenie navyše významne znižuje riziko budúcich ochorení chrbtice..

Gymnastika v liečbe radiculitídy prsníka

Zápalové procesy v chrbtici sú bežným javom, ktorý je vyvolaný porušením nervových procesov. Cervikálna ischias sa môže liečiť cvičeniami zameranými na odstránenie svalového kŕča. Gymnastika umožňuje zväčšiť priestor medzi stavcami a uvoľniť poškodené vlákna. Kompresia je znížená, a preto zlepšuje krvný obeh v postihnutých tkanivách.

Terapeutické cvičenia pre cervikálnu radikulitídu:

 1. Pritlačte telo k podlahe, ohnite nohy v kolenných kĺboch, položte ruky na hrudník a žalúdok. V tejto polohe zhlboka nadýchnite a zadržte dych po dobu 5 až 7 sekúnd, potom vydýchnite a niekoľkokrát opakujte.
 2. Ležiaci na chrbte, schmatnite ruky okolo nôh a natiahnite hlavu na kolená. Držte v tejto polohe po dobu 5-10 sekúnd, potom plynulo do pôvodnej polohy.
 3. Ramená od seba, nohy ohnuté na kolenách, späť pritlačené k podlahe. Jemne otočte dolné končatiny zľava doprava a späť.
 4. Ležiaci na chrbte, položte ruky za hlavu a natiahnite sa, zhlboka sa nadýchnite. Po niekoľkých sekundách v pôvodnej polohe a výdych.
 5. Ľahnite si na brucho a položte ruky na trup. Zdvihnite svoje plecia a hrudník. Vykonajte také cvičenia 3-5 krát.

Je potrebné poznamenať, že všetky tieto pohyby by sa mali vykonávať pomaly, bez preťaženia chrbtice. Prínos pre chrbát nastane, keď cvičenia neprinášajú nepohodlie a záchvaty bolesti.

Princípy pohybovej terapie

Fyzikálna terapia by sa mala vykonávať pod dohľadom špecialistu. Aspoň prvých pár hodín. Akonáhle sa pacient naučí všetky pravidlá pre cvičebnú terapiu a pamätá si potrebné pohyby, môžete pokračovať v gymnastike doma.

Pri vývoji jednotlivých cvičení v liečbe lumbosakrálnej radikulitídy musí lekár zohľadniť stav pacienta a štádium choroby, prítomnosť kontraindikácií a sprievodných chorôb..


Hlavné odporúčania pre cvičebnú terapiu:

 1. Prvé hodiny by mali byť krátke. Trvanie a intenzita by sa mali postupne zvyšovať..
 2. Musíte začať cvičiť s jednoduchými úlohami, zakaždým, keď pridávate nové pohyby a komplikujete ich.
 3. Školenie by sa malo líšiť a malo by zahŕňať kombináciu rôznych cvičení..
 4. Pri liečení lumbosakrálnej radikulitídy by sa mali používať statické a dynamické pohyby..
 5. Nabíjanie by sa malo vykonávať denne, bez medzier. Trvanie fyzioterapie určuje lekár av niektorých prípadoch by sa cvičenia mali vykonávať počas celého života.
 6. Ak sa vyskytne silná bolesť, okamžite prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Cvičebná terapia s radikulitídou priečnej sakrálnej chrbtice sa výhodne uskutočňuje v polohe na chrbte, v sede alebo na všetkých štyroch. Tieto pózy sú schopné uvoľniť chrbticu. Je potrebné postarať sa o špeciálny koberec alebo posteľnú bielizeň. To zaistí najpohodlnejšiu polohu a dokonca aj mierne tlmenie. V niektorých prípadoch je vhodné použiť ľahkú východiskovú polohu. Jeho podstata spočíva v tom, že keď pacient leží na chrbte, pod jeho nohy sa položí valec alebo pokrývka zložená do niekoľkých vrstiev. A ak človek leží na bruchu, používa sa vankúš pod jeho žalúdkom.


Terapeutická gymnastika s radikulitídou začína cvičeniami zameranými na uvoľnenie svalov. Ďalšie školenie bude zahŕňať súbor pohybov, pomocou ktorých môžete posilniť a posilniť svalový rámec.

Pri vývoji cvikov na lumbosakral sa nevyhnutne musí zohľadniť prítomnosť bolesti. Ak je prítomný, mal by sa vylúčiť dôraz na flexiu a predĺženie chrbtice. To môže viesť k závažným komplikáciám, ako je napríklad zvýšený intradiskálny tlak, najmä okolo stavcov L5 - S1, ktoré sú najzraniteľnejšie.

Príklady cvičení

Predtým, ako začnete trénovať, musíte sa postupne roztiahnuť. Za týmto účelom ležte na povrchu umiestnenom v uhle 20 - 40 ° vzhľadom na podlahu. V oblasti podpazušia je potrebné poskytnúť podporu tak, aby osoba nekĺzla. Dĺžka napínania je od 3 do 20 minút. Táto manipulácia umožní medziobratlovým diskom trochu sa rozptýliť, čím sa zníži tlak na obmedzené korene miechových nervov..

Ďalšou metódou naťahovania je bazén. Prípadne môžete vyskúšať vertikálnu trakciu, ale musíte to robiť veľmi opatrne a iba pod dohľadom odborníka.

Na liečbu lumbosakrálnej radikulitídy by sa mali používať tieto cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená a položte ruky na brucho. Kmeň konečníka abdominis niekoľkokrát tak, aby ste ho cítili rukami. Ak je zaujatý postoj nepríjemný alebo bolestivý, môžete ho spontánne trochu zmeniť - narovnať jednu končatinu alebo mierne na bok..
 2. Ležiaci na chrbte s natiahnutými nohami, zdvihnite hornú časť tela a zostaňte v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd. Cvičenie sa vykonáva asi 10 krát v intervaloch 5 až 10 sekúnd, aby sa oddýchli. Počas prvých tried z radiculitídy sa tento pohyb môže uskutočňovať s natiahnutými rukami, v budúcnosti musí byť úloha trochu komplikovaná - zaháknite ich do zámku za hlavou.
 3. Ležiaci na chrbte, ohýbajte jednu nohu na koleno, zdvíhajte, napnite a po niekoľkých sekundách plynulo spustite. Všetky činnosti sa vykonávajú vo vzduchu každou končatinou postupne. Na jednu lekciu by ste mali dokončiť 5-10 prístupov.
 4. Z podobnej východiskovej polohy je potrebné ohnúť obe nohy na kolenách, zdvihnúť sa nad podlahu a znížiť. Opakujte 7-10 krát.
 5. Použitie cvikov bicyklov, nožníc a mostov má pozitívny fyzický efekt..
 6. Ľahnite si tvárou nadol na zem a dajte ruky pod bradu. Každú končatinu postupne nadvihnite a držte ju v tejto polohe 5–8 sekúnd.
 7. Ležiaci na bruchu, mali by ste vykonať "Mosadz" - kruhové pohyby ramien.
 8. Z východiskovej polohy, ktorá leží na bruchu, sapnite ruky za chrbtom a na niekoľko sekúnd nadvihnite hornú časť tela. Všetko, čo musíte urobiť, asi 10 pohybov.

Aj napriek tomu, že prvé triedy budú sprevádzané veľmi malými nákladmi, jeden by mal byť pripravený na začiatok krepature. Nemusíte sa báť - tento jav rýchlo prejde, naznačuje to nepripravenosť svalov.

Cvičenia na radikalulitídu bedrového kĺbu

Cvičenia na radikalulitídu bedrovej chrbtice - je to pravdepodobne najúčinnejší spôsob, ako potlačiť chorobu, najmä v počiatočnej fáze jej vývoja. Princíp je jednoduchý: školenie posilňuje svaly, ktoré zase napínajú stavce a neumožňujú im zmierniť tlak na medzistavcové platničky. Disky sú teda zbavené schopnosti pohybovať sa nabok a stláčať bočné vetvy vyčnievajúce z miechy inervujúce dolné končatiny..

Tieto vetvy (korene) v latinčine sa nazývajú radixy. Preto názov - ischias. „Je to prípona, ktorá sa v medicíne bežne používa na označenie zápalu. To je presne to, čo sa stane, keď sú korene poranené dotykom stavcov.

fyzioterapia

Gymnastika s radikulitídou umožňuje nielen zastaviť vývoj zápalového procesu, ale tiež ho zrušiť so všetkými symptómami. Normalizuje narušený krvný obeh a stimuluje výmenu minerálnych solí, vitamínov a ďalších látok potrebných pre výživu bedrovej oblasti., Ktorý nakoniec eliminuje najnepríjemnejších spoločníkov radikulitídy - konštantnú, neznesiteľnú bolesť.

Úspešné použitie cvičebnej terapie pri radikulitíde si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Zahŕňajú niekoľko základných ustanovení:

 1. Celý rozsah cvičení by sa mal dohodnúť s lekárom. V prípade akýchkoľvek problémov počas liečebného postupu je potrebné s ním konzultovať..
 2. V prípade vážnej bolesti v dolnej časti chrbta nezačínajte hodiny. Analgetiká v prvej fáze nie sú tiež žiaduce. Musíte sa zamerať iba na svoje vlastné schopnosti.
 3. Ak chcete začať trénovať - ​​pokojnými pohybmi. Ostrosť a zvýšené zaťaženie sú prípustné iba pri dostatočnom zaškolení. Toto je najviac fyziologický režim pre chrbticu..
 4. Všetky prejavy syndrómu bolesti by mali byť alarmujúce: musíte buď spomaliť tempo tried, alebo ak sa bolesti nezmiznú, musíte sa poradiť s lekárom. Môže zmeniť konfiguráciu cvičenia..
 5. Počet opakovaní každého cvičenia by sa mal zvyšovať v súlade s fyzickými schopnosťami s orientáciou smerom na maximum ku koncu cvičebného cyklu..
 6. Tréningy sa uskutočňujú pravidelne a účelne: pokiaľ možno niekoľkokrát za deň, pričom sa kladie dôraz na všetky zaťaženia bedrovej oblasti. Iba systematické štúdie povedú k požadovanému cieľu..
 7. Miestnosť pre gymnastiku s radikulitídou by mala byť neustále vetraná, odev by mal byť priestranný a nemal by obmedzovať pohyb.

Najdôležitejšou podmienkou úspechu je mimoriadne pozitívny prístup..

Tréningový kurz LFK

Hlavným cieľom tohto komplexu je posilnenie svalovej kostry bedrovej chrbtice. To sa dosahuje nepriamo: všetky cvičenia sa vykonávajú so svalovým napätím brušnej tlače, ktoré dolieha dolnú časť chrbta k sebe.

Každé cvičenie by sa malo opakovať 5 až 15 krát. V počiatočnej fáze tréningu je lepšie držať sa spodnej tyče..

 1. Prvé cvičenie sa vykonáva na chrbte v „ležiacej“ polohe. Ramená sú roztiahnuté pozdĺž bokov s podperou na pätách, nohy oboch nôh sa stiahnu dozadu a dlane oboch rúk položia na žalúdok. Na inšpiráciu namáhajte abs s krátkym zadržaním dychu (dolná časť chrbta by sa mala mierne ohnúť). V prípade bolesti môžete vykonať ľahkú verziu - bez ohýbania kolien.
 2. Počiatočná poloha je rovnaká: nohy sa mierne ohýbajú na kolenách s oporou na nohách. Ramená, lopatky je potrebné odtrhnúť z podlahy prenosom hlavného bremena do lisu, maximálne však na fixáciu polohy na niekoľko sekúnd. Vráťte sa na začiatočný bod, uvoľnite sa. Cvičenia opakujte 5-15 krát, podľa vyššie uvedených predpisov. Komplikovaná možnosť - ruky sú pri vykonávaní pohybov umiestnené za hlavou.
 3. Cvičenie sa vykonáva na chrbte, ruky natiahnuté na podlahu rovnobežne s bokmi. Ohnite ľavú nohu v kolennom kĺbe, nadvihnite ju nad podlahu a polohu zafixujte 2-3 sekundy. Narovnať nohu, a tým zvýšiť svalový tonus brucha. Urobte obvyklý počet opakovaní a duplikujte rovnaké cvičenie pravou nohou, potom - obidve nohy spolu. V počiatočnej fáze postačuje 5 až 10 opakovaní na úlohu.
 4. Spoliehanie sa na chrbát, ruky pozdĺž bokov, nohy na kolenách ohnuté. Zdvihnite nad podlahu a natiahnite ľavú ruku, opierku dlaní na pravom kolene. Ak chcete ohnúť pravý kolenný kĺb tlakom lisu, priblížte ho bližšie k hrudníku (ľavá ruka by mala pôsobiť proti tomuto). Pokračujte v „boji“ najmenej 10 sekúnd. Duplicitné cvičenie na ľavej nohe.
 5. Uskutočňuje sa na podlahe v polohe „ležiace vzadu“. Nohy a ramená sú natiahnuté paralelne k sebe. Zdvihnite nohy, odtrhnite ich z podlahy o 30 centimetrov a opravte pózu. Pomaly, spočívajúce na tlači, sklopte nohy na rovnaké miesto. Aby ste túto úlohu skomplikovali, môžete položiť ruky za hlavu.
 6. Počiatočná poloha je podobná predchádzajúcej, pre vyváženie spočíva na dlani obidvoch rúk a kolená natiahnite do žalúdka. Napodobnite jazdu na bicykli nohami: ako pri šliapaní („krútenie“ by malo byť 10-15 krát v smere „od vás“ a „smerom k vám“). Pokračujte 1-3 minúty podľa schopností tlače.
 7. Zaťaženie bedrovej chrbtice sa vykonáva z „ležiacej“ polohy. Je potrebné odpočívať s dlaňami na podlahe, odtrhávať pozdĺžne nohy z podlahy asi o 25 - 30 centimetrov, polohu na sekundu opraviť. Plemeno na stranu, a potom jednu nohu cez druhú v horizontálnej rovine, robiť druh "nožnice". Na zvýšenie záťaže na spodnej časti chrbta by sa malo cvičenie vykonávať s rukami za hlavou.
 8. Beží na podlahe. Ľahnite si na chrbát, paže siahajú rovnobežne s nohami. Z tejto polohy mierne pokrčte kolená, opierajte sa o päty oboch nôh a oblasť lopatiek, aby ste odtrhli spodnú časť chrbta z podlahy a pokúsili sa dostať na „most“ (oblúk by mal byť maximálne možný). Zablokujte polohu najmenej na 5 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy, odpočinok a opakovanie úlohy najmenej 10-krát.
 9. Z polohy podobnej predchádzajúcej ohnite nohy stlačené k sebe, roztiahnite ruky do strán a dlane položte na zem, aby ste dosiahli rovnováhu. Hádzajte nohy najprv doprava, potom doľava od priemetu tela s napnutím na lisu a dolnou časťou chrbta. Počet opakovaní je štandardný.
 10. Ľahnite si na brucho a položte zadnú časť rúk oboch rúk pod bradu. Pravým a ľavým nohám striedavo zdvíhajte s oneskorením maximálneho zdvihu asi 10 sekúnd. 10-15 opakovaní.
 11. Vykonáva sa tiež na bruchu. Je potrebné ľahnúť si na podlahu, roztiahnuť ruky do strany, až ucítite napätie v bedrovej oblasti, „hádzať“ ruky dopredu, ako keď plávate „prsia“, dajte ruky na plecia a potom si roztiahnite ruky znova. Počet opakovaní je normálny.
 12. Ľahnite si chrbtom k podlahe a natiahnite obe ruky rovno dopredu. Potom, s napätím v bedrovej oblasti, zdvihnite pravú ruku a ľavú nohu a držte polohu niekoľko sekúnd. Uvoľnite sa a vykonávajte rovnakú úlohu s opačnými končatinami. Iba 5-15 krát.
 13. Bez toho, aby ste zmenili polohu tela v predchádzajúcej úlohe, položte ruky za chrbát, sponu pomocou metódy „uzamknutia“, zdvihnite ramená, spojte ich do lopatiek a relaxujte. Režim - až 15 opakovaní.
 14. Posilnenie bočných svalov dolnej časti chrbta. Z tej istej polohy „na chrbte“ ohnite nohy, uchopte si kolená rukami, zatiahnite prsty do „zámku“, vytiahnite nohy k hrudníku, nakloňte svoje telo striedavo k jednej strane v rôznych smeroch 5 až 15 krát.
 15. Zmena predchádzajúceho cvičenia: telo tela s kolenami napnutými stúpa, potom sa vracia na miesto. Tým sa posilňujú predné a zadné svaly dolnej časti chrbta, ako aj sakrálna chrbtica..
 • Nezabudnite si prečítať: liek na radikalulitídu

Systematický prístup

Záverom je potrebné zopakovať, že cvičebná terapia s radikalizulídou bedrovej chrbtice poskytuje trvalé povzbudivé výsledky iba systematickým školením. Najväčší terapeutický účinok sa dosiahne kombináciou fyzických cvičení s ďalšími postupmi, ako napríklad:

 • Manuálna a fyzioterapia;
 • akupunktúra;
 • Vodný aerobik;
 • Špeciálna masáž
 • Nútené napnutie dolnej časti chrbta na simulátore.

Hirudoterapia dobre stimuluje krvný obeh: pijavice zmierňujú opuchy, vysávajú stagnujúcu krv. Užitočné prechádzky na čerstvom vzduchu a strave s prevahou minerálnych solí a vitamínov. To všetko v kombinácii dokáže celkom zastaviť chorobu a vrátiť obete do normálneho, zdravého života..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Aké cvičenia sú potrebné na porušenie postoja?

Aké sú cvičenia na fitball na chrbte?

Ako sa vykonávajú cvičenia na prietrž hrudnej chrbtice?

Cvičenia na vyčnievanie krčnej chrbtice

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ďakujeme, že ste nás navštívili!Inguinálna kýla u žien počas tehotenstvaU tehotných žien sa riziko kolízie s trieslovitou prietržou niekoľkokrát zvyšuje, čo je spojené so zmenami v tele a zvýšeným zaťažením.
Terapeutické cvičenia na kýlu bedrovej chrbtice: potreba a účinnosťAk chcete urýchliť proces regenerácie prietrže, musíte do tkanív chrbtice zaistiť aktívny prísun krvi.
Vo veľkej väčšine prípadov sa burzitída objaví po modrinách. Burzitída sa nazýva zápal sliznice kĺbového vaku. Spôsobuje nepríjemnú bolesť, najmä v noci. Ak problém nevyriešite, môže to mať vážne následky vo forme chronického štádia choroby.