loader

Hlavná

Pažerák

Gymnastika s radikulitídou - hlavný pomocník v boji za zdravie chrbta

Cvičenie na radikulitídu bedrového kĺbu je možné vykonať až po úľave od akútnych príznakov. Začiatočné hodiny by mali byť v zhode s ošetrujúcim lekárom. Predčasné obnovenie fyzickej aktivity môže negatívne ovplyvniť pohodu pacienta..

Výhody terapeutických cvičení

Pred cvičením na lumbosakrálnu radikulitídu by ste sa mali poradiť s odborníkom na fyzioterapiu. V prípade rôznych chorôb bude prístup k triedam skutočne odlišný.

Špecialista pomôže vyvinúť súbor cvičení pre radikalulitídu, ktoré môžu pomôcť posilniť svalovú kostru a zlepšiť stav pacienta. Vďaka pravidelným triedam sa v tkanivách aktivuje mikrocirkulácia a metabolizmus. Lymfatická drenáž sa zvyšuje a preťaženie patologického zamerania je eliminované. Vďaka vyškoleným svalom sa zvyšujú funkčné schopnosti chrbtice, čo je veľmi dôležité pre aktívny život každého človeka.

Cvičenie s lumbosakrálnou radikulitídou pomáha zvyšovať lúmen medzi stavcami. To má pozitívny vplyv na stav postihnutých miechových nervov kvôli zníženiu ich kompresie a opuchu. Súbežne s tým v dôsledku zvýšeného prietoku krvi dostávajú viac živín. V dôsledku toho sa syndróm bolesti znižuje, rozsah pohybov sa zvyšuje.

Ďalším cieľom dennej gymnastiky je posilnenie brušných svalov. Pomôže to predchádzať nadmernému ohnutiu chrbtice v bedrovej oblasti..

Princípy pohybovej terapie

Fyzikálna terapia by sa mala vykonávať pod dohľadom špecialistu. Aspoň prvých pár hodín. Akonáhle sa pacient naučí všetky pravidlá pre cvičebnú terapiu a pamätá si potrebné pohyby, môžete pokračovať v gymnastike doma.

Pri vývoji jednotlivých cvičení v liečbe lumbosakrálnej radikulitídy musí lekár zohľadniť stav pacienta a štádium choroby, prítomnosť kontraindikácií a sprievodných chorôb..

Hlavné odporúčania pre cvičebnú terapiu:

 1. Prvé hodiny by mali byť krátke. Trvanie a intenzita by sa mali postupne zvyšovať..
 2. Musíte začať cvičiť s jednoduchými úlohami, zakaždým, keď pridávate nové pohyby a komplikujete ich.
 3. Školenie by sa malo líšiť a malo by zahŕňať kombináciu rôznych cvičení..
 4. Pri liečení lumbosakrálnej radikulitídy by sa mali používať statické a dynamické pohyby..
 5. Nabíjanie by sa malo vykonávať denne, bez medzier. Trvanie fyzioterapie určuje lekár av niektorých prípadoch by sa cvičenia mali vykonávať počas celého života.
 6. Ak sa vyskytne silná bolesť, okamžite prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Cvičebná terapia s radikulitídou priečnej sakrálnej chrbtice sa výhodne uskutočňuje v polohe na chrbte, v sede alebo na všetkých štyroch. Tieto pózy sú schopné uvoľniť chrbticu. Je potrebné postarať sa o špeciálny koberec alebo posteľnú bielizeň. To zaistí najpohodlnejšiu polohu a dokonca aj mierne tlmenie. V niektorých prípadoch je vhodné použiť ľahkú východiskovú polohu. Jeho podstata spočíva v tom, že keď pacient leží na chrbte, pod jeho nohy sa položí valec alebo pokrývka zložená do niekoľkých vrstiev. A ak človek leží na bruchu, používa sa vankúš pod jeho žalúdkom.

Terapeutická gymnastika s radikulitídou začína cvičeniami zameranými na uvoľnenie svalov. Ďalšie školenie bude zahŕňať súbor pohybov, pomocou ktorých môžete posilniť a posilniť svalový rámec.

Pri vývoji cvikov na lumbosakral sa nevyhnutne musí zohľadniť prítomnosť bolesti. Ak je prítomný, mal by sa vylúčiť dôraz na flexiu a predĺženie chrbtice. To môže viesť k závažným komplikáciám, ako je napríklad zvýšený intradiskálny tlak, najmä okolo stavcov L5 - S1, ktoré sú najzraniteľnejšie.

Príklady cvičení

Predtým, ako začnete trénovať, musíte sa postupne roztiahnuť. Za týmto účelom ležte na povrchu umiestnenom v uhle 20 - 40 ° vzhľadom na podlahu. V oblasti podpazušia je potrebné poskytnúť podporu tak, aby osoba nekĺzla. Dĺžka napínania je od 3 do 20 minút. Táto manipulácia umožní medziobratlovým diskom trochu sa rozptýliť, čím sa zníži tlak na obmedzené korene miechových nervov..

Ďalšou metódou naťahovania je bazén. Prípadne môžete vyskúšať vertikálnu trakciu, ale musíte to robiť veľmi opatrne a iba pod dohľadom odborníka.

Na liečbu lumbosakrálnej radikulitídy by sa mali používať tieto cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená a položte ruky na brucho. Kmeň konečníka abdominis niekoľkokrát tak, aby ste ho cítili rukami. Ak je prijatý postoj nepríjemný alebo bolestivý, môžete ho spontánne trochu zmeniť - narovnať jednu končatinu alebo mierne otočiť na bok..
 2. Ležiaci na chrbte s natiahnutými nohami, zdvihnite hornú časť tela a zostaňte v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd. Cvičenie sa vykonáva asi 10 krát v intervaloch 5 až 10 sekúnd, aby sa oddýchli. Počas prvých tried z radiculitídy sa tento pohyb môže uskutočňovať s natiahnutými rukami, v budúcnosti musí byť úloha trochu komplikovaná - zaháknite ich do zámku za hlavou.
 3. Ležiaci na chrbte, ohýbajte jednu nohu na koleno, zdvíhajte, napnite a po niekoľkých sekundách plynulo spustite. Všetky činnosti sa vykonávajú vo vzduchu každou končatinou postupne. Na jednu lekciu by ste mali dokončiť 5-10 prístupov.
 4. Z podobnej východiskovej polohy je potrebné ohnúť obe nohy na kolenách, zdvihnúť sa nad podlahu a znížiť. Opakujte 7-10 krát.
 5. Použitie cvikov bicyklov, nožníc a mostov má pozitívny fyzický efekt..
 6. Ľahnite si tvárou nadol na zem a dajte ruky pod bradu. Každú končatinu postupne nadvihnite a držte ju v tejto polohe 5–8 sekúnd.
 7. Ležiaci na bruchu, mali by ste vykonať "Mosadz" - kruhové pohyby ramien.
 8. Z východiskovej polohy, ktorá leží na bruchu, sapnite ruky za chrbtom a na niekoľko sekúnd nadvihnite hornú časť tela. Všetko, čo musíte urobiť, asi 10 pohybov.

Aj napriek tomu, že prvé triedy budú sprevádzané veľmi malými nákladmi, jeden by mal byť pripravený na začiatok krepature. Nemusíte sa báť - tento jav rýchlo prejde, naznačuje to nepripravenosť svalov.

Ostatné cvičenia na liečbu lumbosakrálnej radikulitídy

Po odstránení akútnych klinických príznakov a zlepšení pohody pacienta môžete popri fyzickej terapii ísť aj na jogu. Hlavnou vecou je nájsť skúseného a kompetentného inštruktora, ktorý je schopný nielen zvoliť správne cvičenia, ale aj určiť potrebnú intenzitu záťaže..

Jóga pomôže po úplnom náročnom pracovnom dni úplne relaxovať, zmierniť emocionálny a fyzický stres a tiež poskytne účinnú pomoc pri liečbe lumbosakrálnej radikulitídy..

Akýkoľvek tréning začína postupným zahrievaním svalov, čo eliminuje zranenia a iné zranenia. Pohyby sú pomalé, ich intenzita a trvanie sa postupne zvyšujú..

Pomocou špeciálnych pozícií môžete efektívne natiahnuť chrbticu, zväčšiť medzeru medzi diskami a odstrániť tlak z koreňov miechových nervov. Správna poloha tela umožňuje aktiváciu všetkých vnútorných síl tela, stimuláciu obehového a neuromuskulárneho systému. Výmena informácií o energii je normalizovaná, zlepšuje sa zdravie a spánok. Najužitočnejšie pozície - predstavuje trojuholník, ryby, kolesá.

Dobré výsledky sa prejavujú dýchacími cvičeniami. Napriek tomu, že takéto účinky nemajú priamy vplyv na chrbticu, účinne rozširujú hrudník a prispievajú k dobrej okysličovaniu tela. Vďaka tomu sa posilňuje kostné, chrupavkové a svalové tkanivo..

Správne dýchanie pomôže zmierniť bolesť bedrovej chrbtice a dokonca obnoviť jej pohyblivosť. Pravidelná účasť na lekciách alebo nezávislé vykonávanie potrebných cvičení pomôže zmierniť zápalový proces a zabrániť opakovaniu exacerbácie..

Použitie cvičení jogy a fyzioterapie s radikalulitídou sa vykonáva podľa princípu: pohodlná poloha, plynulé a postupné pohyby, úplná relaxácia..

Radikulitída

Cvičenie je vašou nevyhnutnou pomôckou v boji proti zápalu radikálového nervu. Lieky na radikalulitídu môžu odstrániť iba vonkajšie príznaky choroby, ale nemôžu ovplyvniť jej príčinu.

Naopak, terapeutická gymnastika vedie k významným pozitívnym zmenám: posilňuje svalový korzet a chrbticu, stimuluje krvný obeh v postihnutej oblasti, zastavuje deštruktívne procesy a normalizuje celkovú pohodu pacienta. Môže sa vykonávať doma a kedykoľvek..

Prečo je cvičenie dobré

Liečba radiikulitídy vždy zahŕňa vykonanie špeciálnej gymnastiky vybranej za účasti lekára. Po prekonaní akútnej fázy ochorenia môžete začať s fyzickou aktivitou. Zameriavajú sa na zlepšenie stavu pacienta a zabránenie recidívy ochorenia v budúcnosti..
Cvičebná terapia pomocou radikalulitídy je zameraná na normalizáciu metabolizmu v postihnutej oblasti, na odstránenie stagnujúcich procesov, stimuláciu krvného obehu a lymfatického toku. Výsledkom je, že zodpovedajúca chrbtica začína prijímať viac kyslíka a živín, čo priaznivo ovplyvňuje stav chrupavky.
Svalová korzet sa stáva stabilnejším a zvyšuje sa svetlosť medzi stavcami. Výsledkom je, že kompresia nervových koreňov sa stáva menej silnou a zápal a opuch sa postupne strácajú. Pacient zaznamenal zníženie bolesti a zvýšenie pohyblivosti svalov v postihnutej oblasti.

Pravidlá vymenovania cvičebnej terapie pre zápal svalového nervu

Gymnastiku s radikulitídou predpisuje lekár podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Je povolená, len ak akútne štádium radikulárneho syndrómu prešlo. Inak sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie..
 2. Liečba fyzioterapiou je vždy vybraná individuálne pre každého konkrétneho pacienta. Vek pacienta, miesto ochorenia a jeho závažnosť ovplyvňujú výber cvikov.
 3. Bez ohľadu na stav pacienta by komplex mal byť šetrný. Zaťaženia sa zvyšujú postupne: od jednoduchých cvičení po zložitejšie.
 4. Zaťaženia by sa mali kombinovať: statické cvičenia sa kombinujú s dynamickými. Prijateľné je iba mierne ochorenie: ak dôjde k akútnej bolesti, relácia sa okamžite zastaví.
 5. Fyzioterapeutické cvičenia by mali byť pravidelné a nemali by prebiehať. Je v súlade s lekárom, ale účinkuje doma. Takéto cvičenia sú niekedy potrebné počas života pacienta..

Pri predpisovaní fyzioterapeutických cvičení pre radikalulitídu musí lekár zohľadniť kontraindikácie, ktoré zahŕňajú vážny stav pacienta, jeho srdcové problémy alebo akútnu fázu ochorenia..

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu CHOROBY SPOJOV naša pravidelná čitateľka používa nechirurgickú liečebnú metódu, ktorá získava na popularite, odporúčanú poprednými nemeckými a izraelskými ortopédmi. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

Pravidlá vykonávania terapeutických cvičení

Cvičenie na radikalulitídu by sa malo vykonávať pravidelne. Lekári ich odporúčajú podávať 15 - 20 minút denne. Ak nemáte čas, môžete sa obmedziť na 3 až 4 hodiny týždenne, ale vzácnejšie zaťaženie neprinesie požadovaný výsledok..
Aby bola cvičebná terapia čo najefektívnejšia, postupujte podľa týchto pravidiel:

 • práca v dobre vetranom priestore;
 • Vyberte si pohodlné oblečenie na tréning, ktoré vám nebude brániť v pohybe;
 • pozor na dych: mal by byť pokojný a vyrovnaný;
 • ak pociťujete bolesť počas cvičenia, zahoďte ju;
 • minimalizujte zaťaženie chrbtice: cvičte pri ležaní, sedení a na všetkých štyroch;
 • zaťaženia zo stojacej polohy sú prípustné iba pre pacientov so zjavnou pozitívnou dynamikou;
 • začnite s cvičením s cvičením na uvoľnenie svalov rúk, ramien a chrbta a potom postupne pokračujte v činnostiach zameraných na ich posilnenie..

Vykonajte terapeutické cvičenia s radikulitídou čo najšetrnejšie. Vyhnite sa zdvíhaniu závaží, skákaniu a iným náhlym pohybom, ktoré môžu spôsobiť bolesť. Ak cvičenia zamerané na predĺženie ohybu chrbta spôsobujú nepohodlie pacienta, potom sú tiež vylúčené z komplexu.

Cvičenie na cervikálnu radikulitídu

Liečba radikulárneho syndrómu tejto lokalizácie zahŕňa posilnenie pleurálneho pletenca a krčných svalov. Nasledujúce cvičenia vám pomôžu zlepšiť váš stav a vyhnúť sa relapsom:

 1. Nakloňte hlavu ďaleko dopredu s bradou na hrudi. Z tejto polohy vykonávajte posuvné pohyby doprava a doľava.
 2. Nakloňte hlavu čo najviac dozadu a na niekoľko sekúnd ho podržte.
 3. Nakloňte hlavu oboma smermi a dotknite sa ramien. Potom urobte kruhové pohyby pozdĺž vedľajšej osi.
 4. Robte krúživé pohyby ramenami, nepoužívajte zvyšok tela. Pracujte najprv s oboma, potom s každým.
 5. Posaďte sa na stoličku, položte lakte na stôl. Položte ľavú dlaň pod bradu a pravú na zadnú časť hlavy. Ruky otočte hlavou doľava. Potom opakujte opačným smerom.

Tento komplex sa odporúča robiť každý deň. Požadovaný počet opakovaní každého cvičenia je 10-15.

Cvičebná terapia bedrovej radikály

Hlavným cieľom aktivít je posilnenie svalov dolnej časti chrbta a chrbta, čo významne urýchli liečbu ochorenia. Začíname rozcvičovať sa v tichom behu alebo chodiť na mieste.

 1. Postavte sa rovno a natiahnite ruky dopredu. Prejdite sa od päty po pätu a pomáhajte si s rukami.
 2. Z tej istej východiskovej polohy zdvihnite ruky a čo najviac sa ohnite.
 3. Postavte sa rovno, položte ruky na opasok. Nakloňte sa doľava a mierne ohnite pravú nohu v kolene. Opakujte analogicky na druhú stranu..
 4. Z rovnakej polohy nakloňte pravú a ľavú nohu (pri vdýchnutí) a dotknite sa kolien rukami. Pri výdychu sa ohnite.
 5. Squat (pri výdychu), nohy od seba oddelené šírkou ramien a ramená natiahnuté dopredu.
 6. Ľahnite si na podlahu a súčasne zdvihnite protiľahlú ruku a nohu.

Požadovaný počet opakovaní pre každé cvičenie je 10-15 krát.

Liečba radikulitídy nie je možná bez správne zvolených motorických aktivít. Cvičte každý deň a zistíte, ako veľmi sa vaše zotavenie zrýchli..

Často čelia bolesti chrbta alebo kĺbov?

 • Máte sedavý životný štýl?
 • Nemôžete sa chlubiť kráľovským postojom a pokúsiť sa skryť sa pod šaty?
 • Zdá sa vám, že to čoskoro prejde samo od seba, ale bolesť sa iba prehĺbi.
 • Mnoho spôsobov vyskúšalo, ale nič nepomáha.
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Prečítajte si tiež

Čestný doktor, doktor lekárskych vied
Európska univerzita,
Člen Ruskej akadémie vied,
Profesor EAEN. Autor 3 kníh o liečbe chrbtice,
je držiteľom dvoch patentov na vynálezy.

Oblasť činnosti
Manuálna terapia, osteopatia.
o autorovi.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zníženie trenia svalov v kĺboch ​​počas pohybu zabezpečujú špeciálne synoviálne vaky alebo tekutina obsahujúca burzu. Niekedy sa zapália, čo vedie k patológii nazývanej burzitída.
Pupočná prietrž je patologický stav, pri ktorom brušné orgány prechádzajú pod kožu v pupku. Výstupok je zreteľne viditeľný v stojacej polohe a keď pacient leží, výrazne sa zmenšuje (alebo zmizne).
V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch.