loader

Hlavná

Hlava

Ako sa blokuje pri osteochondróze krčnej chrbtice?

Blokáda pri osteochondróze krčnej chrbtice sa považuje za jednu z mála presných metód na zmiernenie bolesti spôsobenej poškodenými nervovými koreňmi. Vykonáva sa paravertebrálne v oblasti poškodeného koreňa. Kvôli blokujúcemu účinku lidokaínu a novokaínu používaného pri blokáde nerv prestáva viesť impulz a tak zastavuje bolesť..

Blokáda osteochondrózy sa vykonáva v nemocnici alebo v ambulancii lekárom alebo chirurgom. Dávka sa vyberá individuálne, až kým sa nepreukáže požadovaný účinok, ktorý sa prejaví v neprítomnosti neuronálneho vedenia. Spravidla nastavujú kurzy, pretože majú určitý terapeutický účinok, chránia človeka pred vývojom syndrómu bolesti v mozgu.

Osteochondróza krčných stavcov je nebezpečná kvôli svojej blízkosti k mozgu. Nervy, ktoré sú v krčku maternice, inervujú srdce, pľúca a endokrinné žľazy. Pri dlhodobej bolesti sa pozoruje celková dysfunkcia vlákien a dysplázia, ktorá sa pre ľudí stáva často fatálnou.

Účinok blokády osteochondrózy

Nervová bunka prenáša impulz pomocou rozdielu potenciálu v bunke a jej okolitom priestore. Na začiatku je bunka záporne nabitá. Ak je vzrušenie, napríklad stlačením alebo prijatím iného impulzu, otvorené vstupné kanály sodíka - vypúšťajú sodík z prostredia.

Molekula sodíka je pozitívne nabitá a veľkým množstvom v bunke mení svoj náboj. Potom sa impulz prenesie do nasledujúcej bunky, a tak sa prenesie do mozgu. Blokátory sodíkových kanálov blokujú prenos hybnosti prostredníctvom substitučnej súťaže - kanály majú receptory, ktoré sú blokované látkou.

To je tiež nebezpečné v rozpore s autonómnou prácou nervového systému. To vedie k disociácii v činnosti srdca a pľúc, zhoršenej funkcii štítnej žľazy a slabosti horných končatín. V zriedkavých prípadoch môže bolesť prejsť do miechy a spôsobiť stratu motorickej aktivity dolných končatín.

Terapeutický účinok má tiež vplyv na lidokaín a novokaín v bunkách - vypína nervové vlákno, uvoľňuje okolitú oblasť chrbtice, znižuje zaťaženie a proces ničenia štruktúry medzistavcových platničiek. Uvoľnené svaly znižujú pravdepodobnosť ďalšieho rozvoja prasknutia vláknitej membrány a objavenia sa prietrže.

Výber prostriedkov na blokádu

Na blokádu sa používa roztok lidokaínu alebo novokaínu. Menia sa v sile a čase pôsobenia. Lidokaín je silnejší blokátor, ale jeho trvanie je relatívne krátke. Okrem toho začína pracovať omnoho rýchlejšie ako novokain a poskytuje takmer okamžitú úľavu od bolesti.

Naopak, novokaín pôsobí pomalšie, ale jeho účinok je dlhší. Okrem toho sa pomalšie vylučuje z buniek do pečene, čo jej umožňuje menej negatívny vplyv na ňu. Má tiež menšie negatívne účinky na srdce v dôsledku pomalého prechodu bariér. Sila je dosť slabá a nie je vhodná na zmiernenie bolesti pri silnom zovretí koreňa.

Vitamíny skupín PP, B, A, E sa môžu tiež použiť ako adjuvans pre blokádu v krku. Blokáda pre cervikálnu osteochondrózu môže dodávať prvky priamo do oblasti, kde sa vyskytuje dystrofia, čo umožňuje vývoj priaznivých procesov zvyšovania trofizmu a výživy tkanív..

kontraindikácie

Blokáda je kontraindikovaná v:

 • Ochorenie pečene;
 • Epilepsia a súvisiace neurogénne choroby;
 • Ochorenia srdca - myasténia gravis, nedávny infarkt;
 • Purulentné lézie subkutánneho tuku v mieste vpichu;
 • Degenerácia kostí.

Pečeň sa aktívne podieľa na metabolizme látok používaných pri blokáde. V procese medzibunkového metabolizmu látka vstupuje do krvného riečišťa a potom do pečene. Tam pečeňové bunky viažu bielkoviny a vylučujú ich do čriev. Pri ochoreniach pečene sa bunky snažia pracovať aktívnejšie a pri vylučovaní potrebných proteínov poškodzujú svoje vlastné štruktúry..

Ochorenie srdca je absolútnou kontraindikáciou proti akémukoľvek typu anestézie. Blokátory sodíka spôsobujú zhoršenie srdca, spomalenie a nedostatok signálu, čo spôsobuje zhoršenie činnosti srdca. Práca kardiostimulátorov - predsieňového uzla a jeho zväzkov môže byť narušená, čo povedie k bradykardii a novým srdcovým infarktom.

Vedie to tiež k zníženiu tlaku, čo je mimoriadne dôležité pre srdcové choroby. Niektoré tenké cievy sa môžu stať bez krvi a držať sa spolu, čo v spojení s obezitou a vysokým obsahom cholesterolu spôsobí vznik ischemických mozgových príhod. Narušené intimálne bunky tepien a žíl na úrovni krku môžu stratiť výživu, čo spôsobí deštrukciu a zhluky vo forme hrudiek..

Blokáda na krku

Pripomienky lekárov k blokáde sú vo všeobecnosti príjemné - v každej nemocnici a niekedy dokonca aj na okresnom oddelení existujú ľudia s dostatočnou kvalifikáciou na výkon postupu. Vyžaduje podmienečne sterilné podmienky - pomerne dobre filtrovanú liečebnú miestnosť s vhodným gaučom.

Pacient sa pripája k pásu - na injekciu je potrebné jasne vidieť a ovládať krk. Doktor ju hmatne, aby určil oblasti chrbtice. Stačí určiť palpáciu spinálneho procesu siedmeho krčného stavca. V závislosti od jeho veľkosti môžete vyhodnotiť celú krčnú oblasť.

Látka sa zhromažďuje v jednorazovej injekčnej striekačke. V závislosti od hĺbky nastavenia sa môžu použiť rôzne dĺžky striekačky. Ak pacient nemôže pokojne vziať pózu, sestry ho držia v pokoji. Je to potrebné, aby sa zabránilo zlomu a poškodeniu vnútorných tkanív..

Látka sa podáva postupne, podľa stavu pacienta. Po injekcii je vhodné ľahnúť si na niekoľko minút bez toho, aby sa na blokovanú oblasť vyvíjalo napätie. Odporúča sa mať na telo výrazný fyzický účinok pol hodiny - sedieť vedľa operačnej sály alebo ísť na oddelenie. V prípade negatívnych dôsledkov budú lekári schopní rýchlo poskytnúť pomoc a zmierniť ich stav. Nemali by ste sa uchádzať o blokádu na miestach, kde odborníci nemajú dostatočnú kvalifikáciu, pretože nesprávne stanovená blokáda môže viesť k dôsledkom.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Blokáda chrbtice pri osteochondróze

Pri osteochondróze sa používajú rôzne spôsoby liečby na rýchle zmiernenie bolesti pacienta v mieste lézie. Jednou z účinných metód je blokáda. Čo to je? Zavedenie injekcie do bolestivej oblasti alebo priľahlej oblasti. Liek sa vyberá individuálne, v závislosti od intenzity bolesti a prítomnosti kontraindikácií. Takmer okamžitá akcia.

Všeobecné informácie

Miechový blok je predpísaný pre osteochondrózu akejkoľvek lokalizácie. Táto technika je zameraná na odstránenie silnej bolesti a je zameraná na obnovenie mobility hrebeňa. Používa sa v terapeutickej a chirurgickej praxi. Hlavné ciele injekcie:

 • Eliminácia prenosu reflexných impulzov pozdĺž nervového zakončenia a tým zmiernenie akútnej bolesti.
 • Oslabenie svalového kŕča.
 • Eliminácia opuchov a zápalov v mäkkom tkanive.
 • Zlepšenie krvného obehu.
 • Vplyv priamo na zdroj bolesti a maximálnu koncentráciu účinnej látky v lézii.
 • Normalizácia metabolických procesov v mäkkých tkanivách.

Bolesť s osteochondrózou sa objavuje v dôsledku zovretia nervových zakončení. Vyskytuje sa v dôsledku dystrofických zmien na medzistavcových platničkách, pretože v priebehu vývoja ochorenia sa vzdialenosť medzi stavcami zmenšuje, rastú osteofyty. Svalové kŕče zhoršujú stav pacienta a vyvíjajú ďalší tlak na stavce. Uchyľujú sa k blokádam pri neúčinnom použití tabliet a miestnych mastí.

Keď je menovaná blokáda

Blokáda v osteochondróze krčnej chrbtice zahŕňa zavedenie liečiva v určitých bodoch. Procedúra je predpísaná pacientom s ťažkou a dlhotrvajúcou bolesťou v prítomnosti vaskulárneho alebo svalového spazmu v postihnutej oblasti.

Hlavné indikácie na predpísanie injekcie sú:

 • Degeneratívne ochorenia kostných štruktúr (osteochondróza, strata elasticity medzistavcovej platničky, metabolická porucha).
 • Výčnelok medzistavcových platničiek (výčnelok stien bez pretrhnutia vláknitého prstenca).
 • Thoracalgia (kompresia alebo mechanické podráždenie medzistupňových nervových zakončení).
 • Herniovaný disk (pretrhnutie vláknitého prstenca a premiestnenie jadra pulposus v dôsledku nadmernej fyzickej aktivity alebo zranenia).
 • Myozitída (zápalový proces v kostrových svaloch, prejavujúci sa bolesťou spôsobenou tvorbou malých pečatí).
 • Spondylartróza (objavuje sa v krčku, hrudníku, dolnej časti chrbta a ovplyvňuje kĺby).

Účinnosť blokády priamo závisí od vybraného typu drogy. Novokain trvá 3 týždne, steroidné lieky poskytujú výsledky niekoľko mesiacov. Dôležitým faktorom je aj individuálna charakteristika tela, pretože všetci pacienti reagujú rozdielne na rovnaké prostriedky. Čím častejšie sa postup vykonáva, tým nižšia je citlivosť osoby na drogu. Preto sa musí pravidelne meniť.

Odrody postupu

Blokáda bedrovej bedrovej kosti pri osteochondróze vykonáva zdravotnícky personál v nemocničnom prostredí. Môže sa vykonať podľa potreby, čo je veľká výhoda. Táto technika je však rozdelená do niekoľkých odrôd: epidurálny, preurálny a paravertebrálny blok. Ten je rozdelený do niekoľkých typov:

 • Tkanivo. Lekár určí miesto, kde sa pozoruje degeneratívny proces a zápal, a vykoná injekciu do mäkkých tkanív, ktoré ju obklopujú..
 • Receptor. Miesta podania lieku sú uvedené lekárom pomocou značky. Vstrekovanie do svalového tkaniva, väzov alebo šliach.
 • Dirigovanie. Injekcia sa vykonáva na priamo bolestivom mieste, kde je postihnutý nervový koreň. To vám umožní dosiahnuť trvalé výsledky a okamžite odstrániť bolesť..
 • Gangliové. Injekcia sa injektuje do nervových uzlov, plexov nervových zakončení.

Epidurálne blokády sú rýchlym a účinným spôsobom liečby zakončených nervových zakončení. Účinok je okamžitý, ale postupne sa znižuje. Neurológovia v praxi používajú trojité blokády, v ktorých sa liek podáva trikrát, v pravidelných intervaloch, bez ohľadu na prítomnosť bolesti..

Epidurálny blok je zavedenie injekcie do epidurálneho priestoru, ktorý pozostáva z spojivového tkaniva a žilových plexov. Anestetický účinok sa dosiahne blokovaním prenosu nervových zakončení. Tento postup je pomerne komplikovaný a vyžaduje, aby zdravotnícky pracovník mal primeranú kvalifikáciu.

Prípravky na blokádu miechy

Blokády s cervikálnou osteochondrózou alebo inou lokalizáciou sú niekoľkých typov. Zohľadňuje sa množstvo liečiv použitých v procese. V jednej zložke vstupuje iba jedna účinná zložka, vo viaczložkovej zložke môžu byť naraz obsiahnuté tri alebo viac látok. Na blokádu sa používajú tieto druhy liekov:

 • lieky proti bolesti.
 • Hormonálne a nehormonálne protizápalové lieky.
 • Svalové relaxanciá.
 • Preparáty pre křupavku.
 • Vitamíny B..
 • spazmolytiká.
 • antihistaminiká.
 • enzymatická.

Vhodná skupina liekov je vybraná v závislosti od stupňa rozvoja osteochondrózy. Správne vybrané lieky prispievajú k úplnému obnoveniu funkcie miechy, k eliminácii akútnej bolesti a k ​​zmierneniu stavu pacienta.

anestetiká

Najbežnejšou drogou, ktorá sa používa pri blokáde chrbtice, je novokain. Interaguje s nervovými zakončeniami, blokuje prichádzajúce impulzy a účinne tak eliminuje nepríjemné pocity v postihnutej oblasti. Okrem toho sú zahrnuté lieky, ako je lidokaín alebo bupivakaín.

Použitie anestetík môže eliminovať príznaky, obnoviť normálnu motorickú aktivitu. Ale väčšina liekov má veľký počet kontraindikácií, preto nie je predpísaná pacientom s ochoreniami kardiovaskulárneho systému a inými patológiami..

kortikosteroidy

Kortikosteroidy sú lieky zamerané na potlačenie zápalového procesu v mäkkých tkanivách, odstránenie bolesti a opuchov. Umožňujú vám dosiahnuť trvalý výsledok a pôsobiť priamo na léziu. Vďaka svojim vlastnostiam pôsobí táto skupina liekov tiež ako antihistaminikum. Hlavné kortikosteroidy, ktoré sa používajú na blokovanie chrbtice pri osteochondróze:

 • „Hydrokortizón acetát.“ Látka sa používa vo forme suspenzie, pretože sa nerozpúšťa vo vode. Pred použitím sa dôkladne premieša s lokálnym anestetikom. Liek sa používa na rôzne patológie a neurologické poruchy vyskytujúce sa v chrbtici. Je vysoko účinný, ale má množstvo kontraindikácií.
 • "Dexametazón". Lieky sa používajú aj pri menších bolestiach za predpokladu, že v mäkkých tkanivách chrbta je zápal. Líši sa vo vysokej účinnosti a rýchlej akcii. Získaný výsledok však netrvá dlho, a preto jeho použitie nie je relevantné pre chronické patológie chrbtice. Preto nie je predpísaný na silnú bolesť pri dlhodobej liečbe osteochondrózy. Iba na zmiernenie bolesti v nemocnici.
 • Diprophos. Prostriedky na systémové použitie. Je predpísaný pre alergické stavy a reumatické bolesti. Zavádza sa na odstránenie akútnej bolesti kĺbov alebo chrbta.
 • Kenalog. Hlavnou výhodou liečiva je predĺžený účinok vzhľadom na vlastnosti účinnej látky. Lekári ho predpisujú na akútnu bolesť chrbta, reumatizmus a medziobratlovú prietrž. Trvanie injekcie je v priemere 10 dní.

spazmolytiká

Svalové relaxanciá sú predpísané na odstránenie svalového kŕče, na zmiernenie akútnej bolesti pacienta a na obnovenie normálnej motorickej aktivity. Hlavnými zástupcami liekovej skupiny sú Midokalm a Platifillin. Začnú pôsobiť do 10 minút po podaní. Výsledok sa uloží na 12 hodín. Hlavné výhody:

 • Účinné blokovanie nervových impulzov.
 • Eliminácia svalových kŕčov.
 • vazodilatácia.
 • Zlepšenie výživy, mikrocirkulácie a regenerácie tkanív.

Lieky môžu spôsobiť individuálne reakcie. Pred vykonaním postupu sa preto pacient podrobí malému testu, aby sa stanovila citlivosť na konkrétny liek. Tým sa vylúči rozvoj závažných komplikácií..

Technológia blokovania

Injekcia do chrbtice sa vykonáva v lekárskej ordinácii pod prísnym dohľadom lekára. Blokáda je komplexný proces, ktorý si vyžaduje sterilné podmienky a prísne dodržiavanie zavedených zariadení. Algoritmus je nasledujúci:

 1. Pacient leží na bruchu, chrbtom hore na rovnom povrchu (gauč).
 2. Lekár pri palpácii identifikuje bolestivú oblasť a označí ju pre seba. Potom je pacient otočený na jednu stranu.
 3. Oblasť podávania liečiva sa lieči alkoholovým roztokom (70%) alebo jódom.
 4. Miesto je anestetizované novokainom. Liek sa injikuje pod kožu, asi 3 až 4 cm od chrbtice. V mieste, kde vyčnievajú odstredivé procesy.
 5. 9 - 10 cm dlhá sterilná ihla prepichne kožu v mieste anestézie. Táto technika zahŕňa zavedenie finančných prostriedkov v pravom uhle dozadu.
 6. Ihla sa pohybuje hlboko do mäkkých tkanív až do priečneho procesu. Potom sa podá malé množstvo anestetika.
 7. V kontakte s odstredivým procesom je ihla mierne ohnutá k sebe, potom sa otáča pod uhlom 30 stupňov nad procesom o 2 cm k chrbtici. Zvyšná časť liekov proti bolesti sa podáva..
 8. Ihla je odstránená, miesto vpichu je starostlivo ošetrené antiseptikami. Nanáša sa sterilný obväz.

Pred zavedením lieku lekár často predpisuje diagnostickú punkciu, v tomto prípade sa ihla neodstráni, ale striekačka sa jednoducho vymení. Blokáda sa vykonáva iba pri absencii závažného porušenia alebo akútnych infekčných procesov.

kontraindikácie

Blokovanie novokainu nie je univerzálnym spôsobom, ako sa zbaviť bolesti. Takáto liečebná technika nie je predpísaná pre pacientov so závažnými chronickými ochoreniami, poruchami vnútorných orgánov. Hlavné kontraindikácie sú:

 • Akútne zápalové alebo infekčné choroby.
 • Sklon ku krvácaniu alebo patológia krvotvorného systému.
 • Otvorené rany kože, zranenia, obdobie po operácii.
 • Prítomnosť alergických reakcií na lieky.
 • Epilepsia, psychiatrické choroby.
 • Porucha funkcie pečene alebo obličiek.
 • Prítomnosť trioventrikulárnej blokády.
 • Syndróm slabosti uzlov.

Možné komplikácie

Liečba blokádou má mnoho výhod, medzi ktorými existuje možnosť vyhnúť sa negatívnym účinkom tabliet a kapsúl na žalúdok a črevá. Nie vždy sa však uchyľujú k injekciám, pretože samotná metóda podania je nebezpečná a môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky. Možné komplikácie po vykonaní emisie:

 • Krvácanie alebo poškodenie ciev.
 • Šírenie infekcie pomocou nesterilnej ihly.
 • Neurologické reakcie
 • Tvorba rany v mieste vpichu.
 • Alergická reakcia.
 • Ochorenia miechy.
 • Porucha vylučovacieho systému.

Metodika vyžaduje prísne dodržiavanie tejto techniky, inak je pravdepodobnosť nežiaducich následkov vysoká. Preto sa vykonáva výlučne v nemocnici.

Recenzie pacientov

Miechová blokáda je technika, ktorá u pacientov spôsobuje strach. Preto predtým, ako súhlasíte s injekciou, si niektorí pozorne preštudujte preskúmania, aby ste sa uistili, že sú bezpečné.

Blokáda chrbtice pri osteochondróze je bežný postup, ktorý môže účinne eliminovať akútnu bolesť. Používa sa v terapeutickej a chirurgickej praxi a zahŕňa použitie rôznych druhov liekov. Hlavnými výhodami sú okamžitý účinok a trvanie účinku. Predpisuje sa v prípade absencie očakávaného výsledku z tabliet alebo miestnych mastí. Droga je vždy vybraná individuálne.

Použitie blokády pri cervikálnej, bedrovej alebo hrudnej osteochondróze

Blokáda je injekcia anestetika, ktorá sa injikuje priamo do miesta lokalizácie bolesti. Akútnu bolesť je potrebné čo najskôr odstrániť - na tento účel je blokáda injekciou optimálna pre osteochondrózu bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtice. Zvláštnosťou tejto metódy je okamžitá anestézia požadovanej oblasti.

Podstata a princíp fungovania blokád

Priebeh osteochondrózy chrbtice je často sprevádzaný bolesťou rôzneho druhu. Injekcia okamžite prináša úľavu pre pacienta. K tomu dochádza v spojitosti s blokovaním iónového kanála nervových zakončení, ktorého štiepenie sa prejavuje akútnou bolesťou. Na zmiernenie bolesti injekciou sa používa jedno alebo viac liekov s lokálnymi anestetikami a / alebo antispazmodickými vlastnosťami. Tento spôsob liečby sa používa u pacientov trpiacich akútnou bolesťou počas exacerbácie osteochondrózy bedrovej, sakrálnej, krčnej alebo hrudnej chrbtice..

Procedúru vykonávajú traumatológovia, ortopédovia alebo neurochirurgovia. Pred zákrokom lekár oboznámi pacienta so všetkými jeho pravidlami, možnými komplikáciami. Všetky tieto dokumenty musia byť podpísané oboma stranami. Blokáda s cervikálnou osteochondrózou, ako aj s jej inými typmi, sa uskutočňuje v kurzoch, ktorých frekvenciu a trvanie určuje ošetrujúci lekár. Priemerný priebeh liečby je 2-15 procedúr s prestávkou približne 5 dní medzi jednotlivými z nich. Priebeh postupov sa môže vykonávať raz za tri mesiace..

Blokáda s osteochondrózou sa často používa na odstránenie silnej bolesti podľa pokynov lekára.

Blokáda pri osteochondróze sa môže použiť ako ďalšia diagnostická metóda. Príčinu bolesti je často ťažké určiť, v takom prípade sa používajú lieky proti bolesti. Blokáda osteochondrózy bedrového alebo iného oddelenia, ktorá neprináša pacientovi úľavu, signalizuje priebeh iného ochorenia, ktoré je zdrojom bolesti. V tomto prípade je na určenie príčiny bolesti potrebná ďalšia diagnóza..

Výhody metódy: komu je ukázaná

Použitie tohto postupu je možné pri mnohých chorobách sprevádzaných akútnou bolesťou. Hlavné indikácie pre túto metódu úpravy:

 • Osteochondróza bedrovej, krčka maternice alebo hrudníka.
 • Výčnelok alebo prietrž medzistavcových platničiek.
 • lumbalgie.
 • Neuralgia a neuritída rôzneho pôvodu.
 • myozitída.
 • radikulitida.
 • Spondylartróza chrbtice.
 • Chronická bolesť.

Indikáciami na použitie blokád môžu byť osteochondróza, prietrž a výčnelok.

Najčastejšie sa blokády novokainu alebo lidokaínu používajú na osteochondrózu a iné choroby, ktoré si vyžadujú rýchlu úľavu od bolesti. Použitie tejto liečebnej metódy má niekoľko výhod:

 • Rýchla úľava od bolesti.
 • Odstránenie kŕčov, opuchov a zápalov.
 • Zníženie rizika rýchleho návratu bolesti.
 • Minimálne riziko komplikácií.
 • Možnosť opakovať postup s novým zhoršením.

Klasifikácia blokády: zoznam použitých liekov

Najčastejšie používanou blokádou osteochondrózy je novokain, ktorého hlavnou účinnou látkou je prokaín. Tento liek má nízku toxicitu, je takmer úplne absorbovaný v tele a je z neho vylúčený do 8 hodín. Účinok tohto lieku sa objaví do 2 až 3 minút po jeho podaní a trvá približne tri hodiny. Počas tejto doby sa stav pacienta stabilizuje, kŕče a svalové napätie sa zmierňujú. Novokain sa najčastejšie používa na anestéziu bedrovej chrbtice. Lidokaín sa používa menej často ako novokain kvôli veľkému počtu vedľajších účinkov, má však silnejší účinok na bolesť. Trvanie účinku trvá až tri hodiny.

Novokain sa najčastejšie používa na blokády..

V kombinácii s týmito lokálnymi anestetikami sa môžu navyše použiť kortikosteroidy - hydrokortizón, dexametazón, diprospán a iné. Miešajú sa spolu s vybraným prostriedkom proti bolesti v injekčnej striekačke, majú protizápalové, dekongesčné a antialergické vlastnosti.

Jednozložková blokáda pri osteochondróze krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice (pri použití jedného liečiva) je bezpečnejšia ako dvojzložková a trojzložková. Je to kvôli menšiemu počtu kontraindikácií, ktoré je potrebné brať do úvahy iba u jedného lieku, s nízkou pravdepodobnosťou, že lekári urobia chyby, keď zmiešajú dva a tri lieky a vyberajú si svoje dávkovanie. Okrem toho sú náklady na jednozložkovú blokádu osteochondrózy nižšie.

Bez ohľadu na vybrané lieky na osteochondrózu existuje niekoľko typov blokád:

 • Receptor - injekcie sú v tomto prípade umiestnené do aktívnych miest svalov, väzov a šliach.
 • Tkanivo (paravertebrálne) - injekcia do oblasti mäkkých tkanív priliehajúcich k postihnutej oblasti chrbtice.
 • Ganglionické - injekcie do plexu nervových zakončení a uzlov.
 • Vedenie - injekcia, ktorá blokuje nervové vlákna.

Možné komplikácie a kontraindikácie

Existuje niekoľko kontraindikácií na použitie blokády pri osteochondróze:

 • Poruchy zrážania krvi.
 • Dlhodobé užívanie liekov, ktoré znižujú zrážanie krvi.
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému.
 • Poruchy krvného tlaku.
 • Priebeh infekčnej choroby rôzneho pôvodu.
 • Individuálna intolerancia, alergické reakcie.
 • epilepsie.
 • detstvo.
 • Ochorenie pečene.
 • Tehotenstvo a laktácia.

Znalecký posudok: Liečba osteochondrózy metódou blokády je symptomatická. Výskyt novej exacerbácie neznamená neúčinnosť metódy: nastane exacerbácia choroby, čo sa považuje za normálne, pretože osteochondróza je chronické ochorenie. Použitie blokády umožňuje okamžité zmiernenie bolesti a zníženie frekvencie ich výskytu, nič viac.

V dôsledku anestézie pomocou blokády osteochondrózy sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, aj keď sú pozorované všetky kontraindikácie. U pacienta sa môžu vyskytnúť špecifické komplikácie v dôsledku pôsobenia vybraných liekov, prejavov alergickej reakcie, zvýšeného krvácania. V dôsledku nesprávnej injekcie môže byť miesto vpichu infikované, je možné poškodenie mäkkých tkanív, krvných ciev, nervových vlákien a svalov. Výber kompetentného špecialistu s dobrými posudkami od iných pacientov pomôže vyhnúť sa komplikáciám blokády dolnej časti chrbta, hrudnej alebo krčnej chrbtice..

záver

Blokáda pri osteochondróze je často nevyhnutnosťou. Správny postup skúseného odborníka rýchlo zbaví syndróm bolesti. Absolvovanie celého postupu pri osteochondróze zníži pravdepodobnosť skorej exacerbácie novej choroby.

Blokáda chrbtice

Blok chrbtice - injekcia anestetika v presne definovaných bodoch umiestnených pozdĺž chrbtice. Často to nie je spôsob liečby existujúceho ochorenia a nemá žiadny terapeutický účinok, ale môže rýchlo zmierniť bolesť, ktorú spôsobuje. Aj keď existujú terapeutické blokády zahŕňajúce podávanie kortikosteroidov.

Procedúra sa vykonáva výhradne v zdravotníckych zariadeniach neurochirurgického alebo traumatologického profilu kvalifikovaným zdravotníckym personálom. Ani jedna zdravotná sestra alebo lekár, ktorý absolvoval špeciálne školenie, nemá právo blokovať chrbticu, pretože je to spojené so závažnými komplikáciami a stratou schopnosti pohybovať sa..

S SL Clinic už nemusíte hľadať miesto, kam chcete zablokovať chrbát. Pokiaľ ide o nás, nemusíte čakať dlho, kým linka zastaví silný útok bolesti. Vysoko kvalifikovaní odborníci SL Clinic okamžite vykonajú všetky potrebné manipulácie s presným dodržaním všetkých jemností techniky injekcie blokády. Cena spinálnej blokády je uvedená v cenníku a stabilne zostáva dostupná pre širokú škálu ľudí.

Mechanizmus akcie

Ak dôjde k patologickým zmenám v chrbtici, sú stlačené nervy miechy, čo vyvoláva silnú bolesť. V závislosti od toho, ktorý nerv je zovretý, môže bolesť vyžarovať až po krk, ramená, zadok, boky atď. Ak sa to stane neznesiteľným, jediným spôsobom, ako pomôcť človeku, je zablokovať ho..

V dôsledku cieleného podávania anestetika dochádza k dočasnému zablokovaniu vedenia impulzov nervovými vláknami. To vedie k eliminácii alebo aspoň k významnému zníženiu intenzity bolesti v priebehu niekoľkých minút. Preto sa pacient môže takmer okamžite vrátiť do opusteného podniku a plne sa pohybovať.

Pri správnom vykonaní manipulácie neexistujú žiadne negatívne následky, ktoré vám umožňujú opakovať toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Ďalšou výhodou je prítomnosť anestetických protizápalových látok v injikovanom roztoku. Prispievajú k rýchlej eliminácii zápalového procesu v postihnutom segmente chrbtice a zvyšujú účinnosť konzervatívnej liečby..

Procedúra sa vykonáva výlučne v podmienkach úplnej sterility (zvyčajne v operačnej sále alebo šatni). Je to mimoriadne dôležité, pretože pri vniknutí vírusov alebo baktérií do miechy sa môžu vyskytnúť život ohrozujúce komplikácie: meningitída, encefalitída, myelitída..

V prvých dňoch po manipulácii sa môžu vyskytnúť nežiaduce následky vo forme znecitlivenia časti tela. Nevyžaduje opravu a o pár dní sa odovzdá sám.

indikácia

Lekársky výskum dokazuje, že akútna bolesť chrbta, najmä dolná časť chrbta a krížová kosť, by sa mali rýchlo zastaviť. Inak môžu vyvolať rozvoj psychických porúch, ktoré zhoršia účinnosť liečby..

Tiež s predĺženým priebehom choroby sa v mozgovej kôre môže tvoriť trvalé zameranie excitácie. Akékoľvek ďalšie podráždenie môže spôsobiť jeho aktiváciu a rozvoj nového útoku. V takýchto situáciách je veľmi ťažké dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta pomocou konzervatívnych metód. Preto je omnoho lepšie zabrániť vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre. Ak obvyklé liečivá nepomáhajú eliminovať syndróm bolesti, používa sa blokáda miechy.

Táto metóda je určená na zmiernenie bolesti vyvolanej:

 • medziobratlová kýla;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • myositis;
 • ischias
 • neuritis;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • osteochondrosis;
 • spondylarthrosis;
 • intercostal neuralgia;
 • trigeminálna neuralgia;
 • neuralgia miechy.

Injekcia blokády nie je viac ako 4-krát ročne. Aj keď v niektorých prípadoch sú pacientom predpísané také injekcie, ktoré pozostávajú z 10 alebo viacerých procedúr. Medzi nimi si urobte prestávku 2-3 dni.

Táto metóda sa tiež často používa na diagnostikovanie mnohých chorôb. Účinnosť blokády bolesti naznačuje neurologické príčiny jej výskytu. Inak by ste mali hľadať iný zdroj bolesti..

Existuje veľa druhov blokád. V závislosti od povahy pozorovaného klinického obrazu môžu byť roztoky liekov vstrekované do mäkkých tkanív, určitých biologicky aktívnych miest, šliach, do oblasti priechodu nervových vlákien alebo ich plexov. Môžu byť vykonané v ktorejkoľvek časti chrbta, ale iba lekár si môže zvoliť ten správny typ úľavy od bolesti. Napríklad bodové injekcie do stavca C1-C7 krčnej chrbtice môžu eliminovať bolesť v celom chrbte..

 1. Krčka maternice. Liek sa podáva v oblasti stavcov krčnej chrbtice. Umožňuje úplne eliminovať bolesť v krku, pažiach a hlave, ako aj v celej chrbtici.
 2. Prsník. Znamená to injekciu roztoku liekov na úrovni hrudnej chrbtice, ktorý pomáha anestetizovať ruky, hrudník a svaly trupu, ako aj vnútorné orgány..
 3. Torakoabdominální-bedrovej. Pomáha odstraňovať bolesť v dolnej časti chrbta, nôh a odstraňuje črevné ťažkosti.
 4. Bedrovej - anestetizuje bedrovej oblasti. Môže byť predpísaný neurológom alebo vertebroológom na diagnostické účely.
 5. Coccygeal - určený na odstránenie bolesti v lumbosakrálnej chrbtici.

Existujú terapeutické blokády, lidokaín a novokain. Prvý spočíva v zavedení okrem anestetík aj kortikosteroidov s výraznými protizápalovými vlastnosťami. Považujú sa za pomerne účinný spôsob liečby bolesti a iných prejavov neurologických porúch, pretože ovplyvňujú aj príčiny bolesti - zápalový proces..

Lekárske blokády poskytujú nízke riziko rozvoja nežiaducich účinkov injekčne podávaných liekov, pretože ich účinné látky okamžite prenikajú do lézie a až potom sa v malých dávkach absorbujú do krvného obehu..

Novokainické a lidokaínové blokády sú zavedením anestetika do zóny maximálnej bolesti, tzv. Spúšťacie body. Sú účinné pri bolestiach spôsobených zvýšeným svalovým tonom chrbta, kongesciou kĺbov, radikulárnym syndrómom. Blokády lidokaínu je možné súčasne použiť iba na zmiernenie bolesti, zatiaľ čo novokain sa predpisuje aj na diagnostické účely..

Existujú tiež rôzne spôsoby podania liečiva. Existujú epidurálne, medzirebrové a paravertebrálne blokády.

Epidurálna blokáda bedrovej chrbtice

Pri bolesti v dolnej časti chrbta a potrebe chirurgického zákroku na dolnej časti tela je najúčinnejšie zavedenie anestetík do epidurálneho priestoru driekovej chrbtice na hranici s krížovkou. Práve v tejto oblasti je bolesť zvyčajne lokalizovaná v léziách nervových koreňov bedrovej bedrovej kosti.

Podstata postupu je nasledovná:

 • pacient leží na bruchu alebo na boku;
 • koža je ošetrená antiseptickým roztokom;
 • lokálna anestézia sa vykonáva v oblasti stavcov L1 - L5;
 • určia sa anatomické pamiatky a ihla sa presne vloží medzi stavce L3 - L4 alebo L4 - L5 (zatiaľ čo prechádza kožou, podkožným tukom, supraspinatívom, interspinóznymi a žltými väzmi);
 • odolnosť hranice epidurálneho priestoru je starostlivo prekonaná;
 • roztok sa pomaly zavádza;
 • ihla sa odstráni a aplikuje sa sterilný obväz.

Aby sa zabránilo skoku krvného tlaku pred blokádou, môže sa pacientovi podávať kofeín a efedrín sa môže podávať ľuďom trpiacim hypotenziou. Terapeutický účinok sa vyvíja okamžite po injekcii a trvá dlho. To však často úplne postačuje na prerušenie reťazca bolestivých impulzov, na zabránenie vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre a normalizáciu stavu pacienta..

paravertebrálne

V poslednej dobe sa paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej sekcie najčastejšie vykonáva na odstránenie syndrómu bolesti. S tým sa zavedenie liekov uskutočňuje v samostatnej nervovej vetve v oblasti paravertebrálnej línie, ktorá prechádza na úrovni priečnych stavcov bez ovplyvnenia miechy. To vedie k analgézii pre konkrétnu časť tela alebo vnútorného orgánu, čo zvyčajne stačí na odstránenie úzko lokalizovanej bolesti alebo na diagnostikovanie.

Paravertebrálne blokády sa ďalej delia na 4 typy na základe hĺbky expozície:

 • tkanivo - liek sa vstrekuje do mäkkých tkanív v blízkosti postihnutého segmentu chrbtice;
 • receptor - anestetikum sa zavádza v mieste receptorov zodpovedných za impulzy bolesti;
 • vodivý - injekcia sa vykonáva v blízkosti nervového koreňa zodpovedného za vedenie impulzov bolesti;
 • ganglionické - nervové uzly sa stanú blokádou.

Paravertebrálna blokáda sa robí z polohy pacienta ležiaceho na bruchu. Palpáciou lekár určí miesto najvýraznejšej bolestivosti, ktorá sa často nachádza v projekcii postihnutého nervu. Koža sa utrie roztokom antiseptika a injekčne sa do nej aplikuje tenká ihla intradermálne novocaine, až kým nevznikne efekt „citrónovej kôry“..

Ďalšia ihla sa vkladá vo vzdialenosti 3 až 4 cm od línie spinálnych procesov na úrovni požadovaného medzistavcového priestoru. Keď sa pohybuje hlbšie do malých častí, vstrekuje sa roztok novokainu, až kým nedosiahne priečny proces. Potom sa zmení smer pohybu ihly tak, aby obchádzal stavce nahor alebo nadol. Ponorte ho teda ďalšie 2 cm a predstavte plánované množstvo roztoku. Celková hĺbka vpichu ihly je teda asi 5–6 cm.

Ak sú akútne bolesti v lumbosakrálnej oblasti bez jasnej lokalizácie, uchyľujú sa k jednostrannej alebo obojstrannej blokáde pomocou zmesi novokainu a kortikosteroidu (obvykle hydrokortizónu) do miechy cez 3 alebo 6 paravertebrálnych bodov. Dávka hydrokortizónu sa vypočíta individuálne na základe stavu pacienta, závažnosti a miesta bolesti.

Po blokáde sa odporúča pacientovi zostať v polohe na chrbte a odporúča sa, aby sa nepohyboval aktívne najmenej 2 hodiny. Ležanie je na zdravej strane. V súčasnosti môžete používať miniaplikácie alebo inú zábavu..

Blokáda v medzirebálnej neuralgii

Účelom tohto postupu je dodávanie liečiv do medzirezortného priestoru v oblasti priechodu postihnutého nervu. rozlišovať:

Úroveň podávania liečiva sa určuje na základe miesta poranenia alebo zamerania choroby.

Pri vykonávaní postupu by mal pacient ležať na zdravej strane. Po antiseptickom ošetrení kože sa vykoná intrakutánna infiltrácia tenkou ihlou. Silnejšia ihla sa vloží na to isté miesto presne kolmo na spodný okraj rebra a potom pod uhlom ponorí do mäkkého tkaniva pod ňu. Pri manipulácii na chrbte rebier sa pravidelne monitoruje integrita ciev uskutočňovaním kontrolnej aspirácie..

Prípravy na vykonanie blokády miechy

Často sa používajú viaczložkové formulácie, na základe ktorých sú stále známe anestetiká - lidokaín a novokaín. Blokujú prenos nervových impulzov inhibíciou sodíkových kanálikov.

Tiež v zložení roztokov pre blokádové injekcie môže zahŕňať:

 • kortikosteroidy sú silné protizápalové lieky, ktorých podávanie priamo do zamerania zápalu prispieva k rýchlemu odstráneniu opuchy a výraznému zápalovému procesu;
 • Vitamíny B - prispievajú k normalizácii prenosu nervových impulzov;
 • chondroprotektory - potrebné na aktívne nasýtenie chrupavkového tkaniva, obnovenie jeho pružnosti a sily.

Technológia blokovania krčnej chrbtice

Ak je to potrebné, odstráňte bolesť krčnej chrbtice pacienta, sadnite si a požiadajte o sklonenie hlavy dopredu. Zdravotnícky pracovník dezinfikuje pokožku a lekár, ktorý zákrok vykonáva, nájde zapálené stavce a vloží ihlu dva centimetre hlboko do hĺbky 3 - 3,5 cm do jednej a druhej strany chrbtice..

Technológia na vykonávanie blokády hrudnej chrbtice

Procedúra sa vykonáva pri ležaní na bruchu. V centrálnej časti hrudnej časti nájde lekár rozdelený sval a proces stavcov. Po dezinfekcii kože sa ihla vloží 2 cm od osi chrbtice do hĺbky 3,5 cm.

Technológia blokády bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice

Pacient leží na bruchu. Koža je ošetrená antiseptickým roztokom. Lekár nájde proces stavcov v oblasti lokalizácie bolesti a vloží ihlu 2 - 3 cm od osi chrbtice nevyhnutne v pravom uhle. Liečivo sa podáva po ponorení ihly do 3 až 4 cm, obvykle sa injekcie podávajú na obidve strany chrbtice.

Ak je to potrebné, anestetizujte sakrálnu časť, pacient musí ležať na boku a kolená si priťahovať k hrudi. Toto poskytuje zväčšenie intervalov medzi procesmi stavcov a zvyšuje pohodlie pri manipulácii.

Kontraindikácie postupu

Blokáda chrbta, a to aj pri silnej bolesti, sa nedá dosiahnuť:

 • poruchy krvácania, najmä pri hemofílii alebo u pacientov užívajúcich antikoagulanciá;
 • infekčná choroba;
 • myasthenia gravis;
 • syndróm chorého sínusu;
 • závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • ťažká bradykardia, arteriálna hypotenzia;
 • porušenie procesov tvorby krvi;
 • alergie na novokain alebo lidokaín;
 • epilepsie;
 • zvýšený cievny tonus;
 • tehotenstva a laktácie;
 • závažné ochorenie obličiek;
 • zlyhanie pečene;
 • mentálne poruchy.

Procedúru nevykonávajú ani pacienti, ktorí sú v bezvedomí. Aj keď pacient predtým nemal alergickú reakciu na použité lieky, bezprostredne pred blokádou sa vykonávajú testy alergie, aby sa stanovila ich citlivosť na tieto lieky. Na tento účel je pokožka mierne poškriabaná rozrývačom a na túto oblasť sa aplikuje kvapka liečiva. Pri absencii sčervenania, opuchu a iných príznakov alergie sú povolené blokácie injekcií.

Možné komplikácie

Prevažná väčšina komplikácií blokády chrbta je spôsobená porušením techniky jej vykonávania. Preto sa im dá ľahko vyhnúť kontaktovaním vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí majú dôkladnú znalosť postupu. Blokáda injekcie predstavuje nasledujúce riziká:

 • punkcia tvrdej škrupiny miechy, ktorá je plná prenikaniu roztoku liečiv do pavučiny, zníženiu intrakraniálneho tlaku a objaveniu sa silných bolestí hlavy;
 • poškodenie krvných ciev a zavedenie anestetika do nej, čo môže viesť k znecitliveniu časti tela, k vytvoreniu hematómu;
 • infekcia sa môže pripočítať, ak sa počas postupu nepozoruje sterilita, ktorá je sprevádzaná začervenaním, bolestivosťou postihnutej oblasti mäkkých tkanív a niekedy aj hnisaním;
 • sú pozorované dočasné neurologické poruchy s poškodením nervového vlákna, riziko 0,1%.

Blokáda chrbtice v SL Clinic

Na klinike SL blokujú blokády plne vyškolení zdravotnícki pracovníci, čo zaručuje absolútne presné dodržiavanie manipulačnej techniky a neprítomnosť komplikácií. U nás môžete vykonať akúkoľvek blokádu. Lekár individuálne vyberie najúčinnejšiu metódu na odstránenie syndrómu bolesti. každý postup je uvedený v cenníku.

Náklady na blokádu sa pohybujú od 1 000 do 5 000 rubľov a závisí od:
- náklady na lieky, ktoré uvádzame;
- Kliniky, kde sa bude blokáda konať.
- Počet blokád.
- typ blokády (paravertebrálny, epidurálny atď.)
Cena zahŕňa:
- liek;
- Injekčné striekačky s ihlou.
- klinika, na ktorej sa blokáda bude konať;
- druh blokády (paravertebrálne, epidurálne atď.)
- počet zasadnutí blokád;
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.

Navrhujeme tiež, aby ste sa nezaoberali iba prejavmi existujúcej choroby, ale aj sami sebou. Kvalifikovaní chirurgovia stavovcov a lekári iných špecialít budú schopní dôkladne porozumieť príčinám bolesti a zvoliť optimálnu taktiku liečby.

Diagnostika na SL Clinic sa vykonáva pomocou moderného vybavenia najnovších generácií, čo umožňuje zistiť najmenšie odchýlky od normy a efektívne ich ovplyvniť pomocou konzervatívnej terapie. Ak je to neúčinné alebo v pokročilých prípadoch, môžeme vám ponúknuť rýchlu chirurgickú liečbu existujúcich chorôb pomocou najmodernejších metód, ktoré sa vyznačujú nízkou invazívnosťou a vysokou úrovňou bezpečnosti. U nás nenájdete fronty, nedbanlivú a nepozornú liečbu pacientov. Úprimne sa staráme o vaše zdravie a sme pripravení ísť s vami na dlhú cestu k zdraviu chrbtice. Urobte si stretnutie so správnym špecialistom, zavolajte.

Blokáda nervových zakončení pri osteochondróze chrbtice

Procedúra vám umožňuje odstrániť bolesť na dlhú dobu, čo vám umožňuje sústrediť sa na hlavnú liečbu v maximálnej možnej miere: masáže, fyzioterapia, lekárska gymnastika.

Mechanizmus akcie

Analgetický a protizápalový účinok blokády je založený na terapeutických účinkoch podávaných liekov. Vďaka liekom sa vyvíja pozitívny účinok blokády na osteochondrózu chrbtice.

V procese choroby sa chrupavka a kostné tkanivo deformujú a vyskytujú sa v nich zmeny. Obsah diskov vyjde a stlačí nervy a krvné cievy. A na stavcoch sa tvoria osteofyty - výrastky, ktoré narúšajú pohyby. Ovplyvňujú aj nervové korene a krvné cievy..

Je veľmi dôležité podávať lieky v bezprostrednej blízkosti patologických ohnísk. Lieky v tkanivách tvoria určitý druh skladu, odkiaľ sa postupne uvoľňujú a vyrovnávajú sa s bolesťou. Účinok postupu prichádza veľmi rýchlo a jeho trvanie sa môže meniť od niekoľkých hodín do niekoľkých týždňov.

Indikácie a kontraindikácie

Indikácie pre postup:

 • Osteochondróza všetkých častí chrbtice.
 • Ťažká bolesť chrbtice, neznáma etiológia (ako diagnostická metóda.
 • Výčnelok alebo prietrž medzistavcových platničiek, ktoré môžu byť výsledkom osteochondrózy.
 • Spondylarthrosis.
 • myozitída.
 • Neuralgia, neuritída miechových nervov.
 • Intercostal neuralgia.

Kontraindikácie:

 • detstvo.
 • Tehotenstvo a obdobie dojčenia.
 • Individuálna neznášanlivosť účinných látok.
 • Cievne a srdcové choroby.
 • Poruchy zrážania krvi.
 • hypotenzia.
 • bradykardia.
 • Myasthenia gravis.
 • Zlyhanie obličiek a pečene.
 • Horúčka.
 • Infekčný proces v tele.
 • Ochorenia kože v mieste vpichu, s výnimkou oparu.

Drogy použité na postup

Blokovanie nervových vlákien pri osteochondróze sa uskutočňuje pomocou rôznych liekov. Spravidla obsahuje anestetikum (nevyhnutná zložka), glukokortikoidné hormóny alebo lieky, ktoré ovplyvňujú zdravie chrbtice..

Skupina liekovTerapeutický účinokPríklady liekov
Analgetické liekyAnalgetiká po podaní pôsobia na nervové vlákna, akoby ich „vypínali“. Vďaka analgetike syndróm bolesti vymizne a je možné pokračovať v liečbe (masáže, fyzioterapia)Novocaine. Najčastejšie vykonávaná paravertebrálna novokainová blokáda s osteochondrózou.
Lidokaín. Používa sa menej často, pretože často spôsobuje individuálne reakcie. Blokovanie ludokainu je dvakrát účinnejšie ako novokain.
Markain (bupivakaín). Najdlhšia v analgézii, ale často spôsobuje nežiaduce účinky
Glukokortikoidové hormónyKortikosteroidy majú silný protizápalový a antialergický účinok. Hormóny bojujú proti zápalom, zmierňujú opuchy a návaly horúčavyHydrokortizon. Vhodný na blokády, ale jeho účinok je minimálny.
Diprophos. Vytvára predĺžený protizápalový účinok. Ideálne pre manipuláciu na chrbtici.
Kenalog. Účinný kortikosteroid, ktorý sa používa nielen pri stavovcoch
Iné prostriedkyTieto lieky sú zamerané na podporu liečby degeneratívnych zmien. Zlepšujú trofizmus, vedenie nervových vlákien, pôsobia na spastické tkaniváVitamíny skupiny B. Vyživujú tkanivá a zlepšujú vedenie nervov.
НВПС. Zmiernite zápal a opuch.
Spazmolytiká. Bojujú so kŕčmi svalového tkaniva (ktoré tiež vyvolávajú určitý analgetický účinok).
enzýmy Prispievať k zlepšenej mobilite stavcov


Pokiaľ ide o pomocné zložky (NSAID, enzýmy a ďalšie), lekári sa líšia. Niektorí odborníci považujú tieto lieky za adjuvantnú liečbu, zatiaľ čo iní ich radia, aby upustili od nedostatočnej účinnosti a rizika komplikácií..

Typy blokády pri medziobratlovej osteochondróze

V medicíne je známych niekoľko typov blokád. Menia sa v mieste, hĺbke zavádzania a ďalších parametroch. V mieste vpichu rozlišujú:

 • Paravertebrálne. Najčastejšie sa jedná o blokádu osteochondrózy krčka alebo hrudníka. Vykonáva sa v blízkosti miechy (určité body okolo spinálnych procesov stavcov)..
 • Epidurálna. Sú zasa rozdelené na epidurálne a sakrálne. Blokáda medziobratlovej osteochondrózy bedrovej oblasti sa vzťahuje aj na epidurálnu.
 • Dirigovanie. Lieky sa vstrekujú do paraneurálneho priestoru okolo nervov.
 • Intraosseálnej. Drogy sa vstrekujú do huby tkaniva konkrétneho stavca.

Aký je postup

Metodika blokovania sa líši od typu postupu, patologického zamerania, charakteristík pacienta. Špecialista vyberie typ manipulácie, ktorý najúčinnejšie zmierni bolesť a nepohodlie. Pred zákrokom sa vykoná vyšetrenie: EKG, monitorovanie krvného tlaku, krvné testy a CT s kontrastom.

Pozícia pacienta počas manipulácie je tiež odlišná. Pri paravertebrálnej blokáde leží pacient na bruchu a epidurálny blok znamená „embryonálnu pózu“. Pre každý postup sa vyberie pozícia, ktorá zabezpečí maximálny prístup k patologickému zameraniu.

Predpokladom blokády pri osteochondróze je primeraná kvalifikácia odborníka (neurochirurg, neurológ alebo vertebroológ) a dôsledné dodržiavanie aseptických a antiseptických pravidiel. Tieto podmienky poskytujú najbezpečnejší postup, ktorý nekončí komplikáciami a nepríjemnými javmi..

Možné komplikácie

Každý postup, či už je blokovaný cervikálnou osteochondrózou alebo intravenóznou injekciou, môže viesť k rozvoju komplikácií..

Táto neurologická manipulácia môže vyvolať:

 • rozvoj lokálnej alebo generalizovanej infekcie;
 • silné krvácanie;
 • narušenie nervového vedenia;
 • alergické reakcie;
 • špecifické komplikácie v reakcii na lieky.

Blokáda nervových zakončení je vážny lekársky zákrok, ktorý nie je možné vykonať bez primeranej lekárskej kvalifikácie. A ešte viac sa nevykonáva doma (iba vo výnimočných prípadoch). To vám umožní zmierniť stav a dať nádej na normálny život..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Operácia na odstránenie medzistavcovej prietrže je nevyhnutným opatrením, ak nezostanú iné spôsoby, ako pomôcť pacientovi. Najčastejšie sa tým zbavuje chronickej osteochondrózy, ktorá sa pred kvalifikovanou liečbou nemala.
Počet ľudí, ktorí trpia prejavmi vertebrálnej hernie, každoročne rastie. Okrem toho choroba nekontrolovateľne „dospieva“.
Problém, keď sa medzistavcové platničky opotrebovali, sa považuje za súvisiaci s vekom a vzniká v dôsledku prírodných procesov, ktoré sa vyskytujú v ľudskom tele. Patológie, ako je osteochondróza a medzistavcové prietrhy, sa v poslednom čase týkajú aj ľudí v produktívnom veku.