loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je spondylartróza

Spondylartróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie, pri ktorom sú ovplyvnené štruktúry fazetového kĺbu chrbtice. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov starších ako štyridsať rokov a postihuje niekoľko stavcov súčasne. Ochorenie postihuje krčnú a bedrovú chrbticu. Krčná oblasť je najmobilnejšia, ale lumbosakrálna je najväčšou záťažou - všetky tieto faktory spôsobujú rozvoj artrózy, čo zasa prispieva k rozvoju spondylartrózy..

Spondylartróza má charakteristickú symptomatológiu - bolesť v chrbte vo vzpriamenej polohe, čo veľmi znepokojuje pacientov. Spravidla už nie je ľahké vyrovnať sa s touto chorobou, pretože patológia je dlhodobo asymptomatická..

Toto ochorenie sa zriedka vníma ako nezávislá patológia, zvyčajne majú pacienti osteochondrózu, spondylózu a spondylartrózu. Spondylóza a spondylartróza sú takmer rovnaké. Spondylóza je počiatočný proces spondylartrózy, pri ktorej sa opotrebujú anatomické prvky chrbtice a spondylartróza je ďalším štádiom patológie, v ktorej začínajú nezvratné zmeny..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja deformujúcej sa spondylartrózy sú degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanive chrupavky. Z tohto dôvodu sa štruktúra chrupavky sama mení, stáva sa menej elastickou a prakticky prestane plniť svoju funkciu. Chrupavkové tkanivo sa zdrsňuje a je skôr ako kosť. Po prechode do akútneho štádia môže byť patológia dosť agresívna, pretože spolu s kĺbmi faziet je ovplyvnené aj kostné tkanivo v ich blízkosti..

Hlavné príčiny spondylartrózy možno identifikovať takto:

 • poranenie chrbtice (obvykle traumatické subluxovanie fazetových kĺbov, stresové zlomeniny, preklz stavcov);
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • chronické degeneratívne procesy v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • profesionálne športy spojené so zvýšeným stresom v chrbtici;
 • ploché nohy;
 • nestabilita stavcov (obvykle diagnostikovaná medzi 3 až 4 až 5 stavcami bedrovej oblasti);
 • nadváha.

Napriek tomu, že u starších pacientov sa predtým diagnostikovala spondylartróza a mladí ľudia prakticky nevedeli, o čo ide, teraz sa mladí ľudia oveľa častejšie stretávajú s chorobami miechy. Spondylartróza oblúkových kĺbov nie je výnimkou. Zvyčajne to nie je spojené s opotrebovaním stavcov, ale s:

 • vrodené anomálie v štruktúre stavcov, napríklad prítomnosť prechodných stavcov v lumbosakrálnej oblasti;
 • lumbarizácia - prítomnosť ďalšieho stavca (šiesteho) v bedrovej oblasti alebo fúzia s krížovou sieťou piateho bedrového stavca;
 • porušenie kĺbového tropismu - umiestnenie kĺbových prvkov v rôznych rovinách (považované za variant normy, ale stáva sa príčinou rozvoja spondylartrózy);
 • lineárne usporiadanie fazetových kĺbov.

príznaky

Príznaky choroby u pacientov závisia od toho, na ktorom oddelení sa patológia objavila. Typicky sa pacienti sťažujú na bolesť v chrbte, ktorá sa prejavuje najviac pri pohybe, ohýbaní alebo otáčaní. Bolestivosť v pokoji je znížená.

Povaha nepohodlných pocitov môže byť konštantná a boľavá, ale niekedy sú bolesti výrazné, akútnej povahy a sú rozptýlené so stretnutými bedrami. Ovplyvňuje vzhľad bolesti a počasia. Pacienti hlásia zvýšené príznaky vo vlhkom počasí s prudkou zmenou tepla.

Zvyčajne sú pocity zosilnené otočením hlavy alebo naklonením. Ak sedíte dlhú dobu v jednej polohe alebo prudko otočíte hlavu, bolesti sa zintenzívnia a vystrelí ich charakter, ale cítite aj silný pocit pálenia. Stuhnutý krk sa objavuje aj ráno, ale zvyčajne zmizne asi po pol hodine a pacienti tento nepohodlie pripisujú nepríjemnej polohe spánku..

S progresiou patológie a zvýšenými príznakmi osteochondrózy, ak pacient túto chorobu nelieči, príznaky sa zvyšujú. Prejavy bolesti sú také rozmanité, že zmiasť pacientov. Objaví sa a zmizne nepohodlie. Bolesť sa začína cítiť v ramene a hornej časti chrbta.

Objaví sa závraty, migrény, pocit ťažkosti v hlave a hmla vedomia. Parestézia a narušená citlivosť sú možné. Ak sú postihnuté prvé a druhé stavce krčnej chrbtice, môžete k symptómom pridať problémy s rovnováhou, slabé reflexy, neuritídu..

Príznaky spondylartrózy sa zvyčajne vyskytujú v cervikálnej a bedrovej oblasti..

Hrudná spondylitída je zriedkavá. Príznaky tu začínajú objavením sa mierneho nepohodlia, ktoré sa objavuje najskôr z času na čas, ale potom sa vyvinie do stáleho pocitu bolesti. Mobilita je obmedzená, ráno je mimoriadne ťažké sa dostať do formy a ostrým pohybom môžete počuť charakteristické chrumkavé zvuky. Hrudné svaly môžu čiastočne atrofovať.

Patológia v bedrovej oblasti dáva takmer najbolestivejšie pocity. Bolesť je lokalizovaná v zadku, šíri sa do spodnej časti chrbta a ovplyvňuje dokonca aj boky. V dopoludňajších hodinách - charakteristická tuhosť a dokonca aj chôdza je rozbitá a držanie tela sa skrýva. Známky spondylartrózy v bedrovej oblasti dávajú najrozmanitejšiu symptomatológiu. Bolesť možno rozdeliť na kompresnú a reflexnú bolesť.

Charakteristickým prejavom choroby je syndróm laterálnej stenózy v bedrovej oblasti. Dôvodom tejto odchýlky je podľa lekárov segmentová rotácia, ku ktorej dochádza pri chôdzi. To ďalej vyvoláva stenózu medzistavcového kanála a zvyšuje žilové plnenie. Tento syndróm je zvyčajne diagnostikovaný u pacientov starších ako 60 rokov..

Pacienti opisujú svoje pocity ako znecitlivenie končatín, silnú prepichovaciu bolesť v chrbtici, ako aj slabosť nôh, pocit bavlnenej chuti ako pri prechladnutí. Na jednej strane chrbta a na oboch stranách sú pocity. Jeho vzhľad je niekedy spojený výlučne s predĺženým pobytom na nohách. Ak pacient zaujme pohodlnú vodorovnú polohu, nepohodlie zmizne.

diagnostika

Diagnóza choroby je rozsiahla, pretože je dôležité rozlišovať patológiu od iných degeneratívnych-dystrofických lézií chrbtice..

V počiatočnej fáze lekár zhromažďuje sťažnosti pacientov. Pacienti naznačujú bolesť chrbta, hlavne pri pohybe, svalovú slabosť a ďalšie charakteristické príznaky. História ukazuje čas nástupu bolesti, s čím je spojená a ako choroba progreduje (obdobia recidívy a remisie, iba mierna bolesť chronickej povahy atď.).

Pri všeobecnom vyšetrení pacienta ošetrujúcim lekárom je stanovená pohyblivosť chrbtice na všetkých oddeleniach, skúma a cíti oddelenie, ktoré spôsobuje sťažnosť pacienta. Všetky údaje sa zaznamenávajú v anamnéze, po ktorej bude mať pacient sériu inštrumentálnych štúdií, a to:

 • rádiografia - obrázok umožňuje vidieť traumatické poškodenie chrbtice. Pre väčší obsah informácií sa vykonáva v dvoch projekciách;
 • magnetická rezonancia je najpresnejším spôsobom stanovenia prítomnosti patológie. Pomocou MR je možné vidieť poškodenie chrupavkových štruktúr, prítomnosť osteofytov, zmenu veľkosti faziet, svalové napätie, hruškovitý kĺb fazety, zmeny synoviálnych tkanív;
 • počítačová tomografia je citlivejšia ako röntgenová diagnostika, čo vám umožňuje vykonať diagnostiku už v počiatočnej fáze patologických zmien;
 • rádioizotopové skenovanie - umožňuje identifikovať zápalový proces;
 • ultrazvukové vyšetrenie krvných ciev - umožňuje vyhodnotiť prísun krvi do ciev krčnej zóny a mozgovej panvy, ak existuje podozrenie na kompresiu.

Podľa indikácií sa denzitometria, myelografia vykonáva, ak je to potrebné, zobrazuje sa elektrokardiografia, echokardiografia a ďalšie opatrenia, ktoré pomôžu určiť diagnózu a určiť objem sprievodných lézií..

liečba

Výber metód na liečenie spondylartrózy chrbtice do značnej miery závisí od štádia patológie. V počiatočnej fáze vývoja ochorenia sa môžu použiť konzervatívne metódy a fyzioterapia. Terapia ľudovými liekmi nemá dostatočný účinok, preto je lepšie ju nepoužiť, aby sa terapia neodďaľovala. Liečba pokročilej spondylartrózy nie je úplná bez jedného z chirurgických spôsobov liečby.

konzervatívny

Liečba tohto ochorenia u mnohých pacientov v počiatočnom štádiu spočíva v zmiernení bolesti a korigovaní metabolizmu. Na silnú bolesť sa pacientom odporúčajú glukokortikosteroidy - liek Diprospan, ktorý pozostáva z betametazón dipropionátu a betametazónsulfátu sodného. Droga sa dokonale rozpúšťa vo vode a prináša rýchly účinok v prípade silnej bolesti a súčasne, hoci sa absorpcia začína rýchlo, dávkuje sa, čo zaisťuje trvanie pozitívnych zmien..

U niektorých pacientov sa dobrý účinok dosiahne iba liečbou Diprospanom s liekmi proti bolesti, napríklad lidokaínom. Droga Diprospan má pozitívny účinok, hlavne kvôli inhibícii produkcie prostaglandínov a interleukínov.

Injekcie Diprospan zmierňujú bolesť dobre a na začiatku môžu pomôcť.

Dobré pôsobenie sa dá dosiahnuť aj použitím lokálnej anestézie na pozadí stenózy. Táto metóda sa používa pomerne často, pretože umožňuje dosiahnuť vynikajúci účinok a oneskoruje alebo dokonca úplne ruší chirurgický zákrok.

Ak injekcia nie je z akéhokoľvek dôvodu možná, vyberie sa najúčinnejšie nesteroidné protizápalové liečivo. Liekom voľby sú látky blokujúce cyklooxygenázu-2.

Vynikajúci účinok sa dá dosiahnuť použitím arkoxie založenej na etorikoxibe. Stačí, keď pacienti užijú jednu tabletu denne, pretože terapeutický účinok trvá asi 22 hodín a najvyššia koncentrácia lieku, ktorá zmierňuje bolesť, sa objaví v krvi do jednej hodiny po užití lieku..

Okrem toho etorikoxib vyvoláva negatívny účinok na žalúdočnú sliznicu o polovicu menej, čo umožňuje jeho predpísanie širším skupinám pacientov. Priemerná doba liečby je od 10 do 14 dní. Je vhodné brať liek súčasne. Súčasne je predpísaná liečba chondroprotektormi, musia sa však užívať dlho.

Lekári berú na vedomie potrebu vykonať počas remisie špeciálnu gymnastiku zameranú na posilnenie chrbtových svalov, najmä bedrových a hrudných oblastí. Na tento účel sa používajú fyzioterapia (kinezioterapia, masáž, reflexológia) a fyzioterapeutické cvičenia. Aktívna fyzická aktivita pomôže nielen posilniť svalový korzet, ale tiež eliminuje zvyškovú bolesť.

Odporúča sa plávať, pretože tento druh aktivity znižuje zaťaženie chrbtice a posilňuje svalový korzet. Keď ovládate túto techniku, môžete pridávať nové cvičenia vo vode aj na súši. Po prvé, gymnastika sa vykonáva pod vedením lekára, a po chvíli si môžete robiť cvičenia sami.

prompt

Ak konzervatívna terapia nemá pozitívny účinok, má medicína rôzne chirurgické techniky. Spravidla sa používajú pri liečbe zanedbávaných

 • spondylarthrosis. Na liečbu def. spondylartróza, používajú sa metódy punkčnej terapie:
 • rádiofrekvenčná denervácia kĺbov - postup sa vykonáva vystavením elektródy s neizolovaným koncom a vysokofrekvenčným prúdom, ktorý zahrieva tkanivá a nakoniec zráža Lyushkov nerv a jeho vetvy. Expozičný čas na ukončenie nervov je jedna minúta, teplota je 90 stupňov. Pri vykonávaní postupu je možné ovplyvniť rôzne zóny a eliminovať multisegmentálny typ spinálnych lézií. Procedúra sa vykonáva v lokálnej anestézii;
 • chemická denervácia - technika je podobná tej predchádzajúcej, pacienti sú tiež prepichnutí a do miesta nervových zakončení sa vstrekne až 0,5 ml chemicky aktívnej látky, ktorá môže mať deštruktívny účinok na nervy. Aby sa zabezpečil trvalý účinok, je potrebné podať chemikáliu 3-4 krát alebo dovtedy, kým posledná punkcia nebude úplne bezbolestná. To znamená, že došlo k zničeniu.

Po liečbe vpichom sa pacient môže pohybovať o hodinu neskôr, ak neexistujú komplikácie. Počas týždňa sa odporúča ochranný režim: zdvíhanie záťaže, ostré zákruty a zákruty a spánok v nepohodlnej polohe sú zakázané. Pri prepichnutí krku alebo dolnej časti chrbta ho lekár môže pripevniť špeciálnym golierom. Obvykle sa punkcia vykonáva bez komplikácií, ale niekedy môžu pacienti po zákroku pozorovať negatívne reakcie, konkrétne:

 • infekcia, hnisanie rany;
 • Alergická reakcia;
 • trauma na nervy a krvné cievy miechy.

Okrem punkčnej terapie sa vykonávajú aj mikrochirurgické zákroky. Kožný rez v projekcii do miesta poškodenia je malý - iba 3 až 5 cm. Rez sa uskutočňuje vo vrstvách kože, podkožnom tkanive a aponeuróze, po ktorej sa odrezajú hlboko ležiace paravertebrálne svaly a odkryje sa intralaminárne okno..

Operácia je radikálna metóda liečby, intervencie sa vykonávajú iba pri absencii účinku konzervatívnej terapie.

Chirurgia sa vykonáva pod mikroskopom pre väčšiu presnosť. Počas procedúry sa oddelí žltý väz a nervové korene sa odklonia na stranu. Priebeh operácie ďalej závisí od videného obrázka, najčastejšie sú lekári uvedení na odstránenie herniového výčnelku. Po operácii je potrebné zostať v pokoji päť hodín, ale potom sa už môžete pohnúť a ak neexistujú žiadne komplikácie, pacient je prepustený na tretí deň. V budúcnosti je potrebné pozorovať neurológa.

Ďalším možným zásahom je interbody fusion. Počas operácie lekári poskytujú prístup na patologické miesto, eliminujú dekompresiu krvných ciev a nervových zakončení a potom tvoria lôžko pre budúce implantáty z porézneho titaničitého niklu. Vkladajú sa priamo do medzičlánku a potom sa rana zašíva..

Ochorenie tiež umožňuje zásahy stabilizujúce dekompresiu. Umožňujú vám dosiahnuť dva dôležité ciele naraz:

 • stabilizovať postihnutý segment chrbtice;
 • eliminovať kompresiu nervov a krvných ciev.

Eliminácia objemu miechového tkaniva je daná situáciou pacienta - je možné vykonať interlaminektómiu, fascektómiu a okrajovú resekciu procesov kĺbu. V každom prípade sa operácia vykonáva s maximálnym možným zachovaním tkanív. Termín hospitalizácie je o niečo viac ako jeden týždeň a po prepustení je potrebné sa zaregistrovať aj u neurológa.

Najdôležitejšie

Spondylartróza je lézia fazetových kĺbov chrbtice. Ochorenie je spojené s degeneratívnymi-dystrofickými procesmi vyskytujúcimi sa v chrupavke, v dôsledku čoho prestáva plniť svoju funkciu. Hlavným príznakom choroby je bolesť chrbta, ktorú pacienti obracajú na lekára.

V počiatočnom štádiu vývoja patológie je možné pomôcť s konzervatívnymi metódami liečby, ale v pokročilých prípadoch pacienti potrebujú chirurgický zákrok. Používa sa niekoľko chirurgických techník, z ktorých každá poskytuje pacientom so spondylartrózou povzbudzujúcu prognózu..

Deformujúca sa spondylartróza: diagnostika a liečba chrbtice

Bolesť chrbta pri chôdzi, ohýbaní alebo otáčaní tela často signalizuje vyvíjajúcu sa deformujúcu spondylartrózu. Patológia 1-2 závažnosti môže byť odstránená konzervatívnymi metódami. Ide o priebeh užívania liekov, fyzioterapeutických procedúr, klasických masáží, denných lekcií fyzickej terapie. Pri operácii deformujúcej spondylartrózy sa u pacientov prejavuje chirurgický zákrok - inštalácia špeciálnych implantátov.

Charakteristiky patológie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje efektívny a cenovo dostupný liek na ARTROZA.“ Prečítajte si viac.

Deformujúca sa spondylartróza sa nazýva artróza kĺbových kĺbov. Sú to neaktívne kĺby, ktoré však zohrávajú dôležitú úlohu pri správnom fungovaní chrbtice. Degeneratívne zmeny sa vyskytujú najskôr vo vrstve chrupavky. Je hustejšia, tenšia, stráca pevnosť a elasticitu.

V dôsledku neschopnosti chrupavky zmäkčiť nárazy, sa postupne poškodzujú synoviálne kapsuly, väzivá, svaly v blízkosti a mäkké tkanivá. Na stabilizáciu klenutých kĺbov počas pohybu sa deformujú kostné štruktúry. Rastú s tvorbou kostných hrotov - osteofytov. Po premiestnení tieto ostré výrastky poškodzujú mäkké tkanivá. Preto je priebeh deformácie spondylartrózy často komplikovaný zápalom.

prísnosť

Deformujúca sa spondylartróza sa klasifikuje podľa závažnosti poškodenia kĺbových kĺbov. Stupeň choroby sa vždy stáva jedným z hlavných kritérií pri určovaní taktiky liečby.

1 stupeň

Ochorenie sa začína vyvíjať asymptomaticky. Niekedy sú slabé nepríjemné pocity pri dlhodobom pobyte v jednej polohe tela. Vyvolávajú ich tiež zvýšená fyzická námaha, napríklad vzpieranie alebo športový tréning. Vo väčšine prípadov pacienti vysvetľujú výskyt týchto pocitov únavou svalov a neponáhľajú sa poradiť s lekárom.

Spondylartróza 1. stupňa je často diagnostikovaná náhodne počas lekárskeho vyšetrenia. To vám umožní rýchlo začať liečbu, aby sa zabránilo vzniku nezvratných komplikácií..

2 stupne

Ignorovanie prvých príznakov spondylartrózy spôsobuje ďalšie zničenie kĺbových kĺbov. V chrbte sú bolesti. Aj keď sú nestabilné, nudné, boľavé, represívne, jasne lokalizované. Bolestivosť sa často objavuje ráno, sprevádzaná stuhnutosťou pohybov. Ak sa dotknete zdroja bolesti, cítite opuch kože v dôsledku vytvárania zápalového opuchu.

Pri patológii 2 závažnosti je vrstva chrupavky už vážne poškodená. Preto akýkoľvek ostrý, nepríjemný pohyb (náklon, zatáčanie) môže vyvolať ostrú, prenikavú bolesť - „bolesti chrbta“..

3 stupňa

Pri spondylartróze sú 3 stupne bolesti trvalé. Pri pohybe sú ostré, pokojné v pokoji. Príčinou bolesti je nielen poškodenie kĺbov, ale aj vznik svalových kŕčov, zápalový edém, ktorý tlačí na citlivé nervové zakončenie. Trhliny kĺbov sa postupne tavia, čo vedie k ankylóze - úplnej alebo čiastočnej imobilizácii. Neustále zvyšujúca sa tuhosť vážne zhoršuje nielen fyzický, ale aj psychoemotačný stav pacienta..

Príčiny a rizikové faktory pre deformáciu spondylartrózy

Bežnou príčinou rozvoja choroby je prirodzené starnutie ľudského tela. Po 45 - 50 rokoch sa regeneračné procesy spomaľujú. Poškodené tkanivá jednoducho nemajú čas sa zotaviť. Situáciu zhoršuje pokles výroby kolagénu - stavebného materiálu väzov, šliach a chrupaviek. Takéto patológie môžu tiež vyvolať spondylartrózu:

 • vrodené anomálie - prítomnosť prechodných sakroiliakálnych stavcov, asymetria párových fazetových kĺbov, nesprávne tvarované stavcové oblúky;
 • úrazy - kompresné zlomeniny stavcov, subluxácia oblúkových kĺbov;
 • nestabilita stavcov po operácii;
 • cervikálnej, hrudnej a lumbosakrálnej osteochondrózy;
 • kypóza, lordóza, skolióza.

Príčiny vývoja choroby zahŕňajú nadmerné zaťaženie kĺbov, sedavý spôsob života, fajčenie, zneužívanie alkoholu, časté podchladenie, poruchy obehovej sústavy v špecifickej oblasti chrbta..

Druhy a príznaky choroby

Spondylartróza sa líši nielen v závažnosti, ale aj v umiestnení postihnutých kĺbov. Lokalizácia poškodenia ovplyvňuje závažnosť bolesti, opuchu, stuhnutosti a dokonca aj mieru progresie patológie. Pre všetky typy deformujúcej sa spondylartrózy je však charakteristický veľmi špecifický príznak - často vznikajúca túžba ľahnúť si. Vysvetľuje sa to oslabením bolesti v polohe na chrbte..

krčnej

S progresiou krčnej spondylartrózy sa postupne objavujú špecifické príznaky osteochondrózy. Klinické prejavy sú jasné, rôznorodé. Bolesť v krku sa niekedy zosilňuje a rozširuje sa na plecia, predlaktia, hornú časť chrbta. Priebeh spondylartrózy je sprevádzaný závratmi, bolesťami hlavy, podobnými migrénám, poruchami zraku a sluchu. Často sa vyskytujú parestézie (pocity mravčenia, plazivé plazenie sa), jednotlivé časti tela sú znecitlivené, citlivosť klesá. Poškodenie 1 až 2 stavcov vedie k nerovnováhe, krčnej a ramennej neuritíde.

bedrový

Bedrová spondylartróza sa prejavuje opakujúcimi sa bolesťami v dolnej časti chrbta. Pri dlhom pobyte v jednej polohe, najmä v polohe na sedenie, je v dolnej časti chrbta silná tuhosť. Tuhosť sa vyskytuje na začiatku pohybov a potom človek postupne „tempo“. Ľahké zahrievanie pomáha znižovať intenzitu bolesti, ale úplne nezmiznú. Ostrý náklon alebo rotácia tela často vedie k „krížu“. Bolesť v dolnej časti chrbta už nie je zreteľne lokalizovaná, ale vyžaruje (šíri sa) do bokov, zadku.

Hrudná spondylartróza

Dokonca aj zanedbané ARTROZ je možné liečiť doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Druhé meno pre túto chorobu je dorsartróza. Zisťuje sa pomerne zriedka, pretože hrudné stavce nezaznamenávajú zvýšené zaťaženie počas pohybu a sú spoľahlivo chránené kostrovou kostrou. Príznaky dorsartrózy sú mierne. Bolesť v oblasti hrudníka sa vyskytuje po športe, prudkej zmene počasia, podchladení. Pri ohýbaní je zreteľne počuť kŕč, keď sú povrchy kostí posunuté. Ihneď po prebudení sa človek cíti dosť silná stuhnutosť, ktorá po 10 minútach zahrievania zmizne..

Polysegmentálna spondylartróza

Každý segment chrbtice pozostáva z dvoch stavcov, medzistavcových platničiek a väzov. Polysegmentálna spondylartróza ovplyvňuje klenuté kĺby viacerých segmentov naraz. Okrem toho sa choroba nemusí nevyhnutne lokalizovať v žiadnej časti chrbtice, napríklad v bedrovej oblasti. Kíby sa súčasne ničia v krčnej aj hrudnej časti. Z tohto dôvodu sa vyskytujú početné a rôznorodé príznaky. Bolestivosť, tuhosť pohybov je cítiť po celom chrbte, sprevádzané kliknutiami, praskaním počas ohybov a zákrut.

Zásady diagnostiky choroby

Na základe sťažností pacientov, anamnézy, externého vyšetrenia je takmer nemožné stanoviť diagnózu. Osteochondróza, ankylozujúca spondylitída, medziobratlová hernia sa môžu maskovať pod príznakmi deformujúcej sa spondylartrózy. Nevyhnutne vykonávané inštrumentálne štúdie:

 • rádiografia na detekciu deformovaných štruktúr kostí vytvorila osteofyty;
 • MRI, CT na vyhodnotenie stavu kostí, chrupavky, mäkkých tkanív vrátane krvných ciev a nervových kmeňov;
 • rádioizotopové skenovanie chrbtice na identifikáciu zápalového procesu;
 • Angiografia MSCT s kontrastom na hodnotenie cievneho lôžka;
 • MRI ciev na štúdium tepien, žíl a lymfatických ciev;
 • duplexné skenovanie tepien hlavy a krku na cievy, ktoré sa podieľajú na zásobovaní mozgu krvou.

Spondylartróza môže byť v niektorých prípadoch zistená pomocou diagnostických blokád - na skutočnosti, že po podaní novokainu a glukokortikosteroidov zmizne bolesť..

Liečebné metódy

Liečba tohto ochorenia je zameraná na odstránenie všetkých symptómov a na zabránenie poškodenia zdravých kĺbov. Ak sa pacient počas exacerbácie poradil s lekárom, odporúča sa obmedziť pohybovú aktivitu. Aby sa znížilo zaťaženie hrudných, krčných a bedrových oblastí s použitím ortopedických pomôcok - Shants golierov, sú zobrazené elastické obväzy s výstužnými rebrami..

Liečba drogami

Pretrvávajúca bolesť je eliminovaná blokádami liekov. Zmesi anestetík (Lidokain, Novokain) a glukokortikosteroidov (Diprospan, Triamcinolone) sa injikuje do oblasti poškodených kĺbov pod rádiografickou kontrolou..

Na zmiernenie bolesti sa tieto lieky používajú aj:

 • nesteroidné protizápalové lieky vo forme injekcií, tabliet, mastí - Voltaren, Ortofen, Ksefokam, Indometacín, Ketorolac, Nimesulid;
 • svalové relaxanciá v tabletách a injekciách - Midokalm, Sirdalud, Baklosan, Tolperizon.

Pacientom s miernou bolesťou sa odporúča používať masti s otepľovacím účinkom - Capsicam, Finalgon, Apizartron, Nayatoks. Sú predpísané systémové chondroprotektory (Teraflex, Arthra, Structum), čiastočne obnovujúce chrupavku.

Chirurgický zákrok

Ak sú konzervatívne metódy liečby neúčinné, pacientovi je ukázaný chirurgický zákrok. Medzi spinálne procesy sa inštalujú špeciálne implantáty - dištančné prvky, distraktory. Vykladajú klenuté kĺby, zvyšujú napätie väzov a vláknitého prstenca. To vedie k trvalému rozširovaniu miechového kanála a medzistavcových priehlavkov..

Fyzioterapeutické postupy

Pri silnej bolesti je okrem liekov predpísaných niekoľko elektroforéznych alebo ultrafonoforetických postupov s glukokortikosteroidmi. Galvanizácia iónov pomocou anestetík, modulované prúdy pomáhajú zlepšovať pohodu pacienta v akútnom alebo subakútnom období spondylartrózy. Pri remisii sa používajú nasledujúce postupy fyzioterapie:

Používajú sa aplikácie s ozokeritom a parafínom, akupunktúrou, hirudoterapiou (ošetrenie pijavice lekárskou slinami)..

masáž

Pomocou masážnych pohybov je možné zlepšiť krvný obeh v kĺboch, urýchliť regeneráciu poškodených tkanív. Hnetenie, trenie, vibrácie pomáhajú posilňovať svaly celého chrbta, eliminujú tuhosť a stuhnutosť. Liečba deformujúcej spondylartrózy sa začína klasickou masážou. Po 5-10 sedeniach je potrebná krátka prestávka na prispôsobenie svalov stresu. V budúcnosti sa na zabránenie recidívy používa vákuová, akupresúrna, segmentová masáž.

fyzioterapia

Užívanie liekov len pomáha odstraňovať príznaky a denné cvičenia fyzickej terapie môžu zabrániť bolestivým relapsom. Lekár vyvinie súbor cvičení individuálne pre pacienta. Zohľadňuje lokalizáciu spondylartrózy, celkový zdravotný stav pacienta. Pravidelný tréning pomáha posilňovať chrbtové svaly, zlepšuje prísun živín do chrupavky, kostí a väzov..

Ľudové lieky a recepty

Po hlavnom ošetrení vo fáze stabilnej remisie sa používajú aj ľudové liečivá. Sú určené na odstránenie miernej bolesti pri ťahaní, ku ktorej dochádza po fyzickej námahe..

Ľudové lieky na spondylartrózuTechnológia varenia
CompressNa miesto bolesti naneste čerstvý list lopúcha, mastnotu s hojne hustým medom
Bylinkový čajDo termosky nalejte čajovú lyžičku ľubovníka bodkovaného, ​​brezy brezy, citrónovú mätu, nalejte 3 šálky vriacej vody. Po hodine vychladnite, namáhajte, vypite 100 3x po jedle
masťRozdrvte v trecej miske na lyžici lanolínu a terpentínu, po malých dávkach pridajte 150 g vazelíny, premiešajte

Možné komplikácie

Ak sa nelieči v neskorších štádiách choroby, často nastanú nezvratné komplikácie. Mobilita chrbtice je výrazne obmedzená, citlivosť určitých častí tela klesá, reflexy vypadávajú. Často dochádza ku kompresii stavcových tepien, ktoré dodávajú krv do mozgu. To vedie k slabosti končatín, nerovnováhe, tachykardii, arteriálnej hypertenzii.

Preventívne opatrenia

Najlepšie preventívne opatrenia sú denné kurzy fyzickej terapie a úplné lekárske vyšetrenie každých 6 - 12 mesiacov. Vertebroológovia, ortopedi odporúčajú, ak je to potrebné, schudnúť, prestať fajčiť a zneužívať alkohol.

predpoveď

Pri liečbe deformujúcej spondylartrózy 1 - 2 stupne je prognóza priaznivá. Pre patológiu 3. stupňa je charakteristická ireverzibilná deštrukcia kĺbov. Preto chirurgický zákrok často umožňuje chrbtici znovu získať mobilitu..

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov a artrózu?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že skutočne účinný liek na ARTROZA existuje! Prečítajte si viac >>>

Spondylartróza bedrovej chrbtice

Bedrová spondylartróza je chronický deštruktívny proces, ktorý sa vyvíja na pozadí degeneratívnych zmien v tkanivách vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Bedrová oblasť preberá obrovské mechanické a tlmiace zaťaženie pri chôdzi, behu, statickej polohe tela, státí, sedení.

Často sa pozorovalo ničenie klenutého kĺbu, čo vedie k rýchlej deformácii iných stavcov, umiestnených nad a pod miestom primárneho ničenia. Primárna spondylartróza bedrovej chrbtice sa vyvíja s rovnakou frekvenciou v mladosti aj v dospelosti. Hlavnými rizikovými faktormi sú sedavá práca a sedavý spôsob života, nadmerná váha a nesprávne umiestnenie chodidla, zakrivenie chrbtice a porušenie ergonomických pravidiel pri organizovaní práce a miest na spanie..

Telesá bedrových stavcov sú masívne, pretože musia odolať obrovskému zaťaženiu. Sú vzájomne prepojené pomocou klenutých kĺbov a zosilnené dlhými väzmi. Stabilita polohy stavcov je zabezpečená prítomnosťou medzistavcových platničiek. Sú to elastické útvary pozostávajúce z hustej vonkajšej membrány vláknitého prstenca a vnútornej želatínovej štruktúry buničitého jadra..

Disky medzistavcových chrupaviek nemajú vlastnú sieť na prívod kapilárnej krvi. Môžu prijímať tekutinu a výživné látky v nej rozpustené, kyslík iba prostredníctvom difúznej výmeny so susednými svalovými tkanivami. Pri redukcii svalových skupín sa komprimujú myocyty a do priestoru okolo svalu sa uvoľňuje malé množstvo tekutiny. V tomto čase sa chrupavkové tkanivo medzistavcového kotúča narovnáva a absorbuje túto tekutinu. Potom dochádza k stlačeniu medzistavcových platničiek a uvoľneniu tekutiny, v ktorej sú rozpustené metabolické produkty, toxíny a oxidované bunky. To všetko je absorbované do žilového krvného obehu, očistené pečeňovými bunkami a prenášané do veľkého kruhu krvného obehu cez srdcové komory..

Pri narušení difúzneho metabolizmu dochádza k degenerácii chrupavkových medzistavcových platničiek. Ligamenty chrbtice nemajú čas na prispôsobenie sa novým podmienkam a nemajú zmluvu. Je tu nestabilita stavcov. Pri pravidelnom posúvaní sa oblúkové kĺby ničia, nasleduje deformácia fazety a odkryté kĺby kostí. To všetko prispieva k rozvoju bedrovej alebo lumbosakrálnej osteochondrózy. Najčastejšie sú súčasne postihnuté viaceré oddelenia..

Ak sa u vás objaví spondylartróza bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice, odporúčame vám začať s liečbou čo najskôr. Pomocou manuálnej terapie je možné vyliečiť takmer všetky štádiá patológie, s výnimkou posledného, ​​keď sa vyvíja deformujúca artróza stavcových kĺbov..

Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice

Postupne sa vyvíja deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice - závažná forma narušenej pohyblivosti chrbtice, ktorá vyvoláva prítomnosť syndrómu konštantnej bolesti..

Deformujúca sa spondylartróza bedrovej chrbtice sa vyznačuje opakujúcim sa chronickým priebehom, ktorý prechádza 4 štádiami:

 • najskôr sa vyskytnú primárne degeneratívne zmeny v chrupavke chrbtice, pozoruje sa zápalová reakcia a ukladanie fibrínu;
 • v druhej fáze sú kĺbové povrchy odkryté a vápenaté soli sa na nich začínajú usadzovať, čo vyvoláva rast kostí;
 • tretie štádium sa vyznačuje pretrvávajúcim obmedzením pohyblivosti pri premietnutí postihnutého kĺbu (deformácie rastu kostí, úplné zúženie škáry kĺbov je na tomto rôntgenovom snímke viditeľné počas tohto obdobia);
 • štvrtý stupeň poškodenia je charakterizovaný úplným zničením kĺbu, jeho úplnou ankylózou a obmedzením pohyblivosti.

Keď sa objavia prvé známky rozvoja deformujúcej sa osteoartrózy bedrovej chrbtice, je potrebné začať s komplexnou liečbou čo najskôr. Na tento účel sa odporúča vyhľadať pomoc od stavovca alebo chiropraktika. Úradná medicína nemá účinné metódy na účinné obnovenie integrity poškodených medzistavcových kĺbov.

Príčiny rozvoja spondylartrózy

Častejšie ako iné v klinickej praxi stavcov existuje spondylartróza bedrovej chrbtice L5-S1, je to spôsobené skutočnosťou, že má maximálnu amortizáciu a fyzickú záťaž..

Diagnóza spondylartrózy v bedrovej oblasti môže byť stanovená v pomerne mladom veku, ak má pacient určité rizikové faktory pre vývoj tohto ochorenia:

 • nadváhou;
 • udržiavanie sedavého sedavého životného štýlu;
 • nesprávne umiestnenie chodidla vo forme plochých nôh a chodidiel);
 • otrava drogami, soľami ťažkých kovov;
 • deformujúca osteoartritída bedrových, kolenných a členkových kĺbov (vedie k skráteniu dĺžky jednej končatiny, čo negatívne ovplyvňuje stav bedrovej chrbtice);
 • fajčenie, pitie alkoholu a iných zlých návykov;
 • diabetes mellitus a sprievodná diabetická angiopatia;
 • nádorové procesy a ťažké infekcie chrbtice.

Okamžitými príčinami degenerácie medzistavcových kĺbov sú degeneratívne ochorenia chrupavky a väzivového tkaniva obklopujúceho stavce. Tieto negatívne patológie zahŕňajú:

 1. osteochondróza vyskytujúca sa s komplikáciami, ako je napríklad vyčnievanie, vytláčanie a kýla medzistavcového disku;
 2. Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, reumatoidná polyartritída, sklerodermia a iné autoimunitné patológie;
 3. porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 4. následky traumatických účinkov (popraskané procesy, zlomenina stavca, výrony a trhliny väzov a šliach, prasknutia svalového tkaniva atď.)..

Mierna spondylartróza bedrovej chrbtice sa môže vyvinúť z nadmerného preťaženia počas vykonávania rovnakých typov pohybov. V prípade maliarov, nakladačov, staviteľov, kaderníkov, kuchárov, medziobratlovej spondylartrózy bedrovej chrbtice sa odkazuje na choroby z povolania. Jeho vývoju sa môžete vyhnúť iba starostlivým dodržiavaním všetkých hygienických a hygienických odporúčaní lekárov. Počas práce je potrebné pravidelne si robiť prestávky a počas nej vykonávať špeciálne gymnastické cvičenia. Sú určené na obnovenie mikrocirkulácie krvi, zastavenie napätia vo svaloch vystavených statickému stresu..

Miernu spondylartrózu bedrovej časti môže vyvolať anémia s nedostatkom železa, tyreotoxikóza, hyperfunkcia kôry nadobličiek. Lekár musí vziať do úvahy všetky tieto faktory v procese stanovenia presnej diagnózy..

Známky a príznaky spondylartrózy bedrovej chrbtice

Prvé príznaky bedrovej spondylartrózy nie sú typické pre toto ochorenie. Viac pripomínajú klinický obraz osteochondrózy. Prvými príznakmi bedrovej spondylartrózy sú bolesti chrbta, ktoré sa po dlhodobej fyzickej aktivite zhoršujú.

Charakteristické príznaky bedrovej spondylartrózy sa vyskytujú v štádiu deformácie kĺbu. V tomto prípade sa bolesť zosilňuje, v pohybe je pocit stuhnutosti.

Vo všeobecnosti sa v druhej fáze bedrovej spondylartrózy môžu vyskytnúť tieto príznaky:

 • pretrvávajúca tupá bolesť lokalizovaná v mieste zničenia medzistavcového kĺbu;
 • ranná stuhnutosť - v prvých hodinách po prebudení je ťažké urobiť úplný ohyb vpred;
 • kŕče a kliknutia počas náhlych pohybov (naklonenie, otočenie tela);
 • slabosť bedrových svalov;
 • únava chrbta pri dlhých prechádzkach.

Rádiografické príznaky spondylartrózy bedrovej chrbtice závisia od štádia degeneratívneho procesu. Najprv je to len zúženie kĺbového priestoru, potom sú príznaky deformácie kostného tkaniva. V posledných fázach dynamické röntgenové snímky ukazujú úplnú nehybnosť postihnutého kĺbu.

Stupne spondylartrózy bedrovej chrbtice

Pri vykonávaní diferenciálnej diagnostiky musí lekár čeliť úlohe stanovenia stupňa deštrukcie medzistavcového kĺbu. Faktom je, že spondylartróza druhého stupňa bedrovej chrbtice môže byť liečená konzervatívnymi metódami a pri treťom a štvrtom štádiu patologického procesu bude pacient pravdepodobne potrebovať chirurgický zákrok, aby obnovil pohyblivosť chrbtice..

Čo je typické pre každé štádium tejto choroby:

 • spondylartróza bedrového stupňa 1 je charakterizovaná takmer úplnou absenciou symptómov a rádiografických znakov;
 • spondylartróza druhého stupňa bedrového kĺbu spôsobuje výrazné napätie bedrových svalov a neustále prejavuje bolesť;
 • spondylartróza 3. stupňa driekovej chrbtice - to sú charakteristické zmeny v rádiografických obrazoch (osteofyty a výrastky) a takmer úplné zničenie kĺbov.

Liečba spondylartrózy bedrovej chrbtice

Pred liečbou spondylartrózy bedrovej chrbtice sa musí stanoviť diagnóza. Na tento účel sú priradené röntgenové a MRI skenovanie.

Existuje niekoľko rôznych spôsobov liečby bedrovej spondylartrózy a niektorí lekári naznačujú, že pacienti sa podrobujú chondroprotektívnym injekciám. V počiatočnom štádiu liečby bedrovej spondylartrózy sa to nemá robiť. Po prvé, je dôležité obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín, zastaviť zápal a obnoviť schopnosť chrupavky šíriť výmenu okolitých svalov..

Na účinnú liečbu spondylartrózy bedrovej chrbtice sa odporúča používať metódy manuálnej liečby:

 • trakčná trakcia - umožňuje obnoviť normálny stav všetkých štruktúrnych častí (stavcov, medzistavcových platničiek a kĺbov);
 • masáž a osteopatia - zlepšujú elasticitu tkanív, mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín zhoršenú návratom;
 • reflexológia - začína proces regenerácie poškodených tkanív;
 • lekárska gymnastika a kinezioterapia - aktivujú funkciu svalov a zlepšujú difúznu výživu chrupavky.

Používa sa tiež fyzioterapia, laserová expozícia a oveľa viac. Ak potrebujete ošetrenie, kontaktujte kliniku manuálnej terapie v mieste bydliska.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Spondylartróza - príznaky a liečba

Čo je spondylartróza? O príčinách, diagnóze a liečebných metódach sa bude diskutovať v článku Dr. Tikhonov I.V., chiropraktik so skúsenosťami 12 rokov.

Definícia choroby. Príčiny choroby

Spondylartróza (spondyl - stavce, artro - kĺb, osis - choroba) - získaná chronická dystrofická lézia faciálnych medzistavcových kĺbov.

Jednou z hlavných teórií vývoja choroby je nešpecifický zápal stavcov, ktorý sa môže vyvinúť v dôsledku starnutia alebo mechanického poškodenia..

Výskyt spondylarthrosis spravidla predchádza niekoľko dôvodov:

 • zvýšená telesná hmotnosť;
 • sedavý spôsob života;
 • zhoršený metabolizmus v tele;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • iracionálny motorový režim;
 • vrodené / získané zakrivenie chrbtice.

Okrem toho tvorba spondylartrózy môže prispievať k systémovým chorobám:

 • infekčné (tuberkulóza, vírusové infekcie);
 • dysmetabolický (diabetes mellitus, obezita);
 • dystrofická (osteochondróza, osteoartróza);
 • reumatická (systémová reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída);
 • traumatické (praskliny, zlomeniny stavcov a ich procesy);
 • zriedka toxické (účinky pesticídov a žiarenia na organizmus).

Spondylartróza je približne rovnako ovplyvnená mužmi a ženami, väčšinou staršími ako 45 rokov. Spondylartróza, ktorá je nezávislou chorobou, môže byť výsledkom chorôb, ako je napríklad skoliotická choroba chrbtice, systémové poškodenie reumatoidných kĺbov, infekčné a onkologické choroby chrbtice a jej traumatická lézia. Spondylartróza je tiež predchodcom ďalšieho poškodenia medzistavcových kĺbov - spondylózy (rozštiepenie štruktúr chrbtice), prietrže medzistavcových platničiek, spondylolistéz (skĺznutie stavcov) a ďalších. [1] [7] [9]

Príznaky spondylartrózy

Jedným z hlavných príznakov a hlavným dôvodom hľadania lekárskej (alebo alternatívnej) pomoci pri spondylartróze je bolesť - nepríjemný zmyslový a emocionálny pocit, ktorý je spojený so skutočným alebo potenciálnym poškodením telesných štruktúr (podľa definície Medzinárodnej asociácie pre štúdium bolesti)..

Vo väčšine prípadov je bolesť lokalizovaná v poškodenom segmente chrbtice. V počiatočnom štádiu ochorenia môže trvať niekoľko minút av poslednom štádiu, pri absencii kvalifikovanej liečby, môže byť takmer nepretržite..

Bolesť je často spôsobená pohybom v postihnutej chrbtici (krčka, hrudník, lumbosakrál). Z tohto dôvodu vzniká nasledujúci príznak - obmedzenie amplitúdy pohybov v chrbtici. Mobilita medzistavcových kĺbov môže byť tiež obmedzená lokálnym zvýšeným napätím svalov a fascie (membrán), ktoré sa vyskytuje ako ochranný mechanizmus, ako aj zmenami v štruktúre postihnutých medzistavcových kĺbov počas predĺženého priebehu ochorenia..

Podľa mnohých moderných lekárskych štúdií o spondylartróze sa u pacientov s dlhým priebehom ochorenia (viac ako tri mesiace) a dennými epizódami bolesti môže vyskytnúť vývoj asténových neurotických porúch (neurasténia). Viac ako 80% pacientov, ktorí trpia spondylartrózou dlhšie ako rok, má stavy depresie rôznej závažnosti. Preto je na vypracovanie najúčinnejšieho rehabilitačného programu potrebné potvrdenie psycho-neurologických príznakov.

Pacienti so spondylartrózou často zaznamenávajú ranné napätie, stuhnutosť v poškodenej časti chrbtice, ktorá sa pomerne rýchlo znižuje sama alebo po miernom zahriatí. [1] [7] [8] [9]

Patogenéza spondylartrózy

Patogenéza spondylartrózy je do značnej miery podobná mechanizmu rozvoja artrózy v periférnych kĺboch ​​pohybového aparátu..

V dôsledku nadmerného osového zaťaženia kĺbových štruktúr faziet a hypermobility (zvýšená flexibilita) dochádza k narušeniu mikrocirkulácie a difúzie látok v tkanive chrupavky. Po degenerácii kĺbovej chrupavky a synovitídy vedie k subluxácii kĺbov a natiahnutiu kĺbovej kapsuly..

Vznikajúci nešpecifický zápal je príčinou nociceptívnej (fyziologickej) bolesti v postihnutých segmentoch chrbtice. Následné neprimerané zaťaženie medzistavcových kĺbov a väzov môže spôsobiť podráždenie meningálnych vetiev miechových nervov - vyvíja sa neuropatický mechanizmus bolesti.

V následných štádiách choroby vytvárajú periartikulárne zóny kosti, ktoré sú podrobené mechanickému preťaženiu, osteofyty. Táto ochranná reakcia tela vedie k obmedzeniu pohyblivosti medzistavcov a k obmedzeniu zaťaženia fazetových kĺbov..

Pokračujúci rast kostných porastov v oblastiach postihnutých medzistavcových kĺbov v konečnom štádiu spondylartrózy vedie k ankylóze (kĺbovej imobilite) a postupnému rozvoju stenózy miechového kanálu stláčaním susedných ciev, miechy a jej koreňov. [1] [3] [4] [6] [7]

Klasifikácia a štádiá vývoja spondylartrózy

V závislosti od úrovne lokalizácie rozlišujú:

 • cervikálna spondylartróza;
 • hrudnej spondylartrózy;
 • lumbosakrálna spondylartróza;
 • polysegmentálna spondylartróza (s poškodením niekoľkých častí chrbtice).

Existujú rôzne typy spondyloartrózy:

 • uncrovertebral - sú ovplyvnené spinálne procesy krčných stavcov (uncus);
 • klenba - lézia je lokalizovaná v klenutých kĺboch ​​hrudnej chrbtice a v spojení stavcov s rebrami;
 • deformovanie - zmena tvaru stavcov rastúcimi osteofytmi;
 • degeneratívny - deštrukcia medzistavcových kĺbov a štruktúra medzistavcových platničiek;
 • ankylozujúca - charakteristika reumatických lézií chrbtice a periférnych kĺbov pri ankylozujúcej spondylitíde;
 • dysplastická - výrazná zmena tvaru štruktúry medzistavcových kĺbov.

Klinické štádiá spondylartrózy:

 • Fáza I - bolesť chýba, v paravertebrálnych väzoch je mierne narušenie, elasticita disku sa znižuje;
 • Etapa II - postihnuté sú vláknité krúžky medzistavcových platničiek, prejavuje sa syndróm miernej bolesti, mierna stuhnutosť svalov, mierne obmedzenie pohyblivosti;
 • Etapa III - začína sa rast osteofytov, objavuje sa nešpecifický zápal, je ovplyvnený väzivový aparát a povrch kosti medzistavcových kĺbov;
 • Štádium IV - výrazné štrukturálne zmeny sa vyskytujú v kĺboch ​​chrbtice, až po ankylózu a spondylózu, je narušená vaskulárna cirkulácia a inervácia postihnutého paravertebrálneho segmentu..

Komplikácie spondylartrózy

Pri absencii včasnej a riadnej liečby môžu byť zastúpené komplikácie spondylartrózy:

 • syndróm chronickej bolesti, ktorý významne znižuje kvalitu života pacienta a vedie k rozvoju psychoemocionálnych porúch (úzkosť, depresia);
 • výrazné obmedzenie až do nedostatku mobility v postihnutých segmentoch chrbtice a následkom toho zmena stereotypu chôdze, nemožnosť dlhodobého pobytu v polohe na sedenie a státie;
 • narušenie nervových štruktúr (miechy, miechy) s rozvojom motorických, zmyslových a zmiešaných porúch v závislosti od stupňa poškodenia;
 • nemožnosť splniť zvyčajné domáce a profesionálne bremená, ktoré vedú k invalidite.

Komplikácie dlhodobej prebiehajúcej spondylartrózy krčnej chrbtice môžu byť tiež reprezentované vestibulárnymi poruchami - hlavne vertigo (závraty) a ataxiou (porucha koordinácie pohybov). Vznikajú v dôsledku mechanického stlačenia stavcov v dôsledku odkrytej spondylartrózy..

Pri chronickej spondylartróze bedrovej chrbtice sa môže vyvinúť stavcová nestabilita, ktorá môže viesť k spondylolistéze s podráždením (podráždenie) alebo stlačením susedných koreňov miechy. To zase môže spôsobiť šírenie bolesti v dolných končatinách. [3] [7] [9]

Diagnóza spondylartrózy

Objektívna diagnostika sa vykonáva pomocou zobrazovacích metód (rádiografia, magnetická rezonancia a počítačová tomografia), ktoré sa vyberajú individuálne so zameraním na postihnutú chrbticu:

 • pri poškodení cervikálnej oblasti s vaskulárnymi poruchami sa vykonáva ultrazvuková diagnostika ciev krku a zobrazovanie ciev kontrastnou látkou pomocou magnetickej rezonancie;
 • pri príznakoch poškodenia nervových štruktúr je na stanovenie úrovne a stupňa poškodenia predpísaná elektromyografia (stimulácia alebo ihla).

Na stanovenie závažnosti zápalového procesu sa vyšetrí všeobecný krvný test s vyhodnotením faktorov reumatickej horúčky (s podozrením na systémové ochorenie)..

Neoddeliteľnou klinickou diagnózou je zhromažďovanie sťažností a anamnéza, vykonanie štandardného neurologického vyšetrenia a manuálne vyšetrenie chrbtice.

Príznaky spondylartrózy sú spravidla mierne alebo vôbec neexistujú v skorých štádiách ochorenia a maximum pri závažných štrukturálnych poruchách. V závislosti od stupňa poškodenia chrbtice sa môžu objaviť ďalšie príznaky spojené s poškodením susedných anatomických štruktúr..

Pri dlhodobej prebiehajúcej spondylartróze krčnej chrbtice sa teda pacient môže sťažovať na objavenie sa cievnych porúch (závraty, nestabilná chôdza) spojených s kompresiou stavcových tepien. Stlačenie krčných koreňov miechy je sprevádzané sálajúcou bolesťou do inervovanej oblasti hornej končatiny a možnými motorickými, senzorickými a autonómnymi poruchami..

Príznaky spondylartrózy v hrudnej chrbtici sa týkajú pacientov v menšej miere kvôli obmedzenej mobilite týchto segmentov. Bolesť sa niekedy môže šíriť pozdĺž pobrežného oblúka a napodobňovať bolesť v srdci, pankrease, pečeni alebo žlčníku..

V lumbosakrálnej chrbtici - najbežnejšom mieste na rozvoj spondylartrózy - môže byť lokalizovaný bolesťový syndróm v bedrovej oblasti, zadok, horná tretina stehien a ak sú poškodené miechy, môžu vyžarovať do dolnej končatiny. [1] [3] [7] [9]

Liečba spondyloartrózy

Symptomatická liečba spondylartrózy spočíva v úľave od hlavného utrpenia - bolesti. Pri nociceptívnej bolesti sú predpísané nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ktoré tiež eliminujú existujúce nešpecifické zápaly. Moderné štúdie potvrdzujú približne rovnakú účinnosť selektívnych COX-2 NSAID pri proporcionálnych dávkach a dlhodobom používaní. V tejto súvislosti je vhodné uprednostniť menej gastrointestinálne a kardiotoxické lieky (celekoxib, meloxikam, nimesulid)..

V prípade neuropatickej bolesti sa používajú antikonvulzíva (Gabapentín, Pregabalín), inhibítory spätného vychytávania serotonínu a norepinefrínu (Venlafaxín, Duloxetín), tricyklické antidepresíva (Amitriptylín, Imipramín) a analgetiká s centrálnym účinkom (Borelisenes), Baclofény. V prípade syndrómu miernej a stredne ťažkej nociiceptívnej bolesti so spondylartrózou nezabudnite na účinnosť selektívnych liekov COX-3 (Acidum acetylsalicylicum, acetaminofén). Syndróm pretrvávajúcej ťažkej bolesti vyžaduje vymenovanie opioidných liekov (Tramadol, kodeín)..

Účinná je lokálna infiltračná anestézia s lokálnymi anestetikami (Novokain, Lidokaín) v kombinácii s glukokortikosteroidmi (Betametazón, Dexametazón) bolestivých svalových spojov a spúšťacích bodov paravertebrálnych svalov chrbtice postihnutých spondylartrózou..

K dispozícii na štúdium vo vedeckej lekárskej literatúre nie sú údaje o štúdiách použitia chondroprotektorov na spondylartrózu. Preto je vhodnosť použitia tejto skupiny liekov na toto ochorenie pochybná.

Cieľom neliekovej liečby spondylartrózy je:

 • odstránenie myofasciálneho spazmu (manuálna terapia a perkutánna elektroneurostimulácia);
 • udržiavanie a obnovovanie pohyblivosti postihnutých kĺbov (manuálna terapia a fyzioterapeutické cvičenia).

Pri sprievodných úzkostných a depresívnych poruchách, ktoré sa vyvíjajú pri syndróme dlhodobej bolesti, sú účinné psychoterapeutické metódy (individuálna a skupinová kognitívno-behaviorálna terapia) [Referencia:] [4] [5] [8] [9]

Prognóza. prevencia

Prognóza ochorenia závisí od jeho identifikovanej formy a štádia. V skorších štádiách lézie je možná významná obnova motorických funkcií medzistavcových kĺbov a zmiernenie syndrómu bolesti. Stupeň IV sa považuje za nezvratný, preto je hlavnou úlohou v tomto prípade zastaviť ďalšie štrukturálne ničenie a vytváranie prispôsobivých funkčných mechanizmov na zachovanie pracovnej kapacity pacienta a aktivity v domácnosti..

Prevencia spondylartrózy je predovšetkým:

 • pravidelné lekárske vyšetrenie chrbtice;
 • udržiavanie fyziologickej telesnej hmotnosti;
 • racionálny profesionálny a domáci motorový režim;
 • odstránenie fyzického preťaženia (vrátane športu);
 • pravidelná fyzická aktivita (primerané kondičné programy s inštruktorom);
 • včasná kvalifikovaná liečba zápalových ochorení.

Výživa pre spondylartrózu, ako aj pre väčšinu iných chorôb, by mala byť vyvážená, pokiaľ možno najprirodzenejšia. Pretože väčšina ľudí so spondylartrózou má nadváhu, preskúmanie výživových preferencií by sa malo zamerať na potraviny s nízkym obsahom kalórií. Vo všeobecnosti je potrebné pamätať na pomerne jednoduché pravidlo všetkých diétnych programov na chudnutie: množstvo spotrebovanej energie by malo byť väčšie ako množstvo spotrebovanej energie..

Rozšírené odporúčanie mnohých odborníkov na „sledovanie polohy“ tejto choroby má určite právo na existenciu, ale praktická účinnosť takéhoto odporúčania sa často znižuje na nulu. Ani podmienečne zdravý človek nie je schopný pozorovať si svoju zadnú polohu počas dňa z dôvodu mnohých profesionálnych a domácich rozptýlení. Navyše pacient so spondylartrózou nebude schopný držať sa tela, pretože sa snaží zaujať najbolestivejšie miesto..

K formovaniu naj fyziologickejšej polohy dochádza pri pravidelnej fyzioterapii cvičenia (fitnes rehabilitácia) s kvalifikovaným inštruktorom najmenej šesť mesiacov. Počas tohto obdobia sa vytvára najprimeranejší tonus paravertebrálneho svalu, ktorý umožňuje dať chrbtici maximálnu fyziologickú polohu bez kontroly pozornosti..

Programy kondičnej rehabilitácie by mali byť neoddeliteľnou súčasťou liečby pacientov so spondylartrózou. Pod dohľadom ošetrujúceho lekára sa vyberie individuálny súbor liečebných cvičení, pričom sa berie do úvahy štádium choroby a celkový stav pacienta. Včasný začiatok korekcie motorických porúch a naučenie sa správneho motorického stereotypu prispieva k rýchlejšiemu uzdraveniu postihnutia. [1] [7] [9]

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V dôsledku vyčnievania a poškodenia integrity tela disku sa vyvíja oddelená prietrž chrbtice. Takáto porucha sa často diagnostikuje v posledných štádiách osteochondrózy krčnej, hrudnej alebo lumbosakrálnej chrbtice.
Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien kvôli fyziologickej slabosti ingvinálneho kanála a vývojovým vlastnostiam mužského reprodukčného systému.
Pred zakúpením Karipain Ultra, gélu, 30 ml, skontrolujte informácie o ňom s informáciami na oficiálnych webových stránkach výrobcu alebo špecifikujte špecifikáciu konkrétneho modelu u manažéra našej spoločnosti!